Запазването на технологичното предимство на Алианса е една от темите от пакета инициативи НАТО 2030 обсъдени от държавните и правителствените ръководители на страните от НАТО на срещата им на 14.06.2021 г. В резултат на изпълнението на решението от срещата за поддържането на технологично предимство над потенциалните противници на срещата на министрите на външните работи, проведена на 06-07.04.2022 г. бе одобрен Устава на Ускорителя за иновации в отбранителния сектор (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic – DIANA). Одобреният Устав определя модела за управление, действие и финансиране на DIANA.
На 8 юни 2022 г. Министерски съвет одобри на участието страната ни във Фонда за иновации на НАТО, който ще има срок на действие 15 години и бюджет от 1 млрд. евро. Фондът ще подкрепи стартъпи и други високотехнологични фирми, съобразени със стратегическите цели на НАТО. Базираният в Люксембург фонд, ще помогне на НАТО да запази технологичното си предимство, като позволи инвестиции в иновации и технологии с двойна употреба с потенциално приложение в отбраната и сигурността. Това също така ще улесни по-тясното и доверено сътрудничество с високотехнологични иноватори, които иначе може да не са в състояние да разработят успешно иновативните решения, най-необходими за защитата на Алианса.
Целта на DIANA е да подпомага технологичното сътрудничество и обмена на информация между съюзниците и да развие мрежа от структури и способности за иновация. DIANA ще поема рисковете (не винаги се постигат желаните резултати), свързани с иновативните технологии.
DIANA включва всички страни-членки на Алианса и се ръководи от Борд на директорите. Бордът одобрява двугодишни Стратегически указания (Strategic Direction) за дейността на DIANA, вземайки предвид недостига от способности (Capability Shortfalls) и изискванията, идентифицирани от процеса на планиране на отбраната на НАТО (NDPP) и от Военните органи на НАТО (NMA).
Междуведомственият съвет по участието на Република България в НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз (МСУНО), на свое редовно заседание проведено на 20 септември 2021 г., разгледа доклади на МВнР и МО относно инициативата на НАТО за запазване на технологичното предимство на Алианса, като част от процеса на адаптация – НАТО 2030 и одобри заявяването на писмен ангажимент на Република България за участие в създаването на Ускорителя за иновации в отбранителния сектор – DIANA.
България кандидатства и бяха одобрени за тестови центрове: Институт „Големи данни в полза на интелигентното общество“ (Big Data for Smart Society – GATE) в областта на големите данни, изкуствения интелект и автономните системи, както и Институт по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“ – в областта на изкуствения интелект и автономните системи.
Ускорителят за иновации в отбранителния сектор и Фонда за иновации на НАТО (NATO Innovation Fund - NIF) са част от подхода на НАТО за насърчаване и защита на иновационните екосистеми на съюзническите нации. Тези допълващи се инициативи са предназначени да се ангажират на ранен етап с технологични стартиращи общности от страните членки на Алианса. DIANA и NIF ще популяризират таланти и технологии, и ще стимулират приемането им от крайните потребители в правителствата и армиите на НАТО.
До момента са проведени няколко информационни дни посветени на DIANA и NIF организирани съвместно от Министерството на иновациите и растежа, Министерството на отбраната, Министерство на икономиката и индустрията, София Тех Парк и с участието на тестовите центрове Институт по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“ и Институт „Големи данни в полза на интелигентно общество“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Целта на тези информационни дни е да се запознаят представители на бизнеса, академичната общност и държавни институции с планираните три приоритетни области (Sensing & Surveillance, Secure Information Sharing и Energy Resilience) за кандидатстване през 2023 г. и потенциалното сътрудничество по отношение на създаването на идеи и проектни предложения в процеса на кандидатстване.
На 19 юни 2023 г. бяха обявени първите три програми за подкрепа на DIANA. По тях ще бъдат подкрепени общо 30 компании от всички страни-членки на НАТО. Министерството на иновациите и растежа и Министерството на отбраната работят съвместно по инициативата DIANA и провеждат редовни информационни срещи.
В резултат на тези срещи, вече има компании, които проявяват интерес за кандидатстване по програмите. С цел подобряване на конкурентоспособността на българските фирми, кандидатстващи по DIANA, Министерството на отбраната и Министерството на иновациите и растежа съвместно разработиха „Писмо за подкрепа“ (съвместен механизъм за подкрепа) на потенциалните кандидати.
Избраните след първия етап компании могат да получат безвъзмездно финансиране в размер на до 100 000 евро, за да разработят своите технологични решения и да се включат в шестмесечна програма за новатори, специално разработена за развитие на бизнеса и ускоряване на дейността.
На компаниите, избрани да участват във втората фаза на акселераторската програма, ще бъдат предложени допълнителни безвъзмездни средства в размер до 300 000 евро, за да се съсредоточат върху развитието и представянето на технологичните си решения и работата с инвеститори и крайни потребители.
Желаещите да кандидатстват предприятия, могат да го направят в следните три направления:
Регистрацията на проекти за финансиране по DIANA се извършва чрез платформата – https://www.diana.nato.int
Министерството на иновациите и растежа и Министерството на отбраната разработиха съвместна процедура за издаване на писма за подкрепа на фирмите, които проявяват интерес за кандидатстване. Наличието на подобно писмо за подкрепа осигурява 20% от необходимите точки за класиране.
За да отговорят на предизвикателството от внедряването на високи технологии в отбраната, страните-членки на НАТО стартираха през 2023 г. работата на Ускорител в областта на иновациите в отбраната в северния Атлантик (DIANA). Към него се присъедини и България с два тестови центъра към момента.
DIANA ще се съсредоточи върху високите технологии – тези нововъзникващи и дисруптивни технологии, които НАТО определи като приоритети, включително: изкуствен интелект, обработка на големи данни, квантови технологии, автономия, биотехнология, нови материали и космос. Инвестициите се допълват тематично с целите на Европейския фонд за отбрана.
Ускорителят за иновации в отбранителния сектор (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic – DIANA) обяви 44 компании от страни-членки на Алианса, които се присъединяват към програмата за новатори през 2023 г, специално разработена за развитие на бизнеса.
Допълнително информация може да откриете:
Също така 44-те компании, сред които и една българска „Невроморфика ЕООД“ са избрани от над 1300 компании от страни-членки на Алианса.
Гореспоменатата българска компания е с предмет на дейност разработка и изследователска дейност на системи с изкуствен интелект.
Информираме Ви, че Ускорителя за иновации в отбранителния сектор (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic – DIANA) открива процедура за набиране на ментори и експерти, които да подпомагат 44-те компании/стартъпи от страни-членки на Алианса, които се присъединиха към програмата за новатори през 2023 г, специално разработена за развитие на бизнеса.
Времето за кандидатстване е до 17:00 часа (GMT) на 13.12.2023 г.
Допълнително информация за процедурата за набиране на ментори и експерти може да откриете на следния електронен адрес: website: https://www.diana.nato.int
Ускорителят за иновации в отбранителния сектор (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic – DIANA) стартира втора процедура за подаване на проектни предложения, като разширява своя обхват в пет програми, което дава възможност за по-голям достъп и възможности за кандидатстване и участие от страна на български компании.
Желаещите да кандидатстват предприятия, могат да го направят в следните направления:
Също така кандидатите за финансиране могат да подават своите проектни предложения от 1 юли до 9 август 2024 г. Оценките за тях ще бъдат направени между 12 август и средата на октомври 2024 г. В началото на ноември ще бъдат обявени одобрените проекти. Те ще получат 100 000 евро за първите шест месеца, за да развият технологиите си. След изтичането на този период някои от тях ще могат да бъдат подкрепени с още 300 000 евро за доразвитите си проекти.
Допълнително информация за темите и процедурата за кандидатстване може да откриете: