Мисии
Силите за специални операции предоставят специфични способности за въздействие върху планираните цели и обекти, чрез изпълнението на строго определени задачи, за постигане на стратегически и ясно дефинирани оперативни ефекти. Тези задачи се изпълняват по специфични стандарти, които не са присъщи на конвенционалните сили.
Участието на Силите за специални операции може да варира от отделни ограничени мисии до участие в широкомащабни национални, съюзни или коалиционни военни действия, необходими за постигането на определени политически и военни цели в пълния спектър от мирновременни дейности, мироподдържащи и мироналагащи операции, както и участие в мащабен въоръжен конфликт.
По мисия "Отбранителна" – Съвместното командване на специалните операции (СКСО) с подчинените и придадените формирования изпълнява пълния спектър от специални операции чрез провеждане на самостоятелни специални операции или участие в съвместни операции.
По мисия "Подкрепа на международния мир и сигурност" – СКСО с подчинените и придадените формирования изпълнява пълния спектър от специални операции в състава на многонационалните съвместни сили за специални операции или чрез участие в национални контингенти за международни операции в отговор на кризи извън територията на страната за гарантиране на мира и сигурността.
По мисия "Принос към националната сигурност в мирно време" – СКСО с подчинените формирования изпълнява пълния спектър от специални операции, самостоятелно в съвместни операции или съвместно с органите на държавната и местната власт.
Основни задачи
Военно подпомагане. То включва широк спектър от мероприятия и действия, провеждани от Силите за специални операции, които включват поддръжка, създаване на способности и целенасочено влияние върху действията на приятелски сили чрез подготовка, съветване, партньорство, както и провеждане на съвместни специални операции. Най-общо, военното подпомагане включва подготовка, съветване, партньорство, междуведомствена поддръжка.
Специално разузнаване. Специалното разузнаване служи за добиване на приоритетната за командира разузнавателна информация чрез използване на специфични способности. Действията по специалното разузнаване включват: разузнаване на физикогеографските условия на зоната на операцията, оценка на заплахите, оценка на целите, разузнаване на резултатите от въздействието.
Директни действия. Те представляват атаки, удари или други офанзивни действия с кратка продължителност и ограничени по размах, които се провеждат от Силите за специални операции с цел овладяване, унищожаване, залавяне, възстановяване на контрола върху собствени обекти, сили и средства, нанасяне на щети/загуби на специфични, ясно определени и в повечето случаи чувствителни към фактора „време“ цели и обекти. Директните действия включват: Рейдове и засади, насочване на удари на огневи средства, операции по възстановяване/спасяване на пленен/изолиран личен състав, операции по прецизно неутрализиране на цели.
Операции за противодействие на тероризма. Участието в операции за противодействие на тероризма и преодоляване на последиците от тероризъм включва превантивни, дефанзивни и офанзивни действия, провеждани от Силите за специални операции с цел намаляване уязвимостта на сили, личен състав или инфраструктура от терористични заплахи или актове, както и противодействие на такива.
Допълнителни задачи са: операции по противодействие на бунтовници, противодействие на хибридни заплахи, операции за предотвратяване на нелегалния трафик на хора и незаконно навлизане на територията на страната, участие в противодействието на разпространение на оръжия за масово унищожение, химически, биологически и ядрени материали, операции по спасяване на заложници, участие в всеобхватната отбрана на страната в случай на частична или пълна окупация от страна на чужда държава.
История
Съвместното командване на специалните операции е наследник на Парашутната дружина, сформирана на 18 март 1943 година и участвала в боевете през Втората световна война. Това е датата на създаването на днешните Сили за специални операции и се чества като празник на Съвместното командване на специалните операции.
В следвоенния период Парашутната дружина претърпява различни организационни промени, като през 1964 г, са формирани две парашутно-разузнавателни бази - в Пловдив и Мусачево. През 1975 г. двете бази са обединени и в Пловдив и се създава 68-ми парашутно-разузнавателен полк. През 1993 г. полкът е реорганизиран в 68-ма парашутноразузнавателна бригада. От 01.11.2019 г. с постановление на Министерски съвет е създадено Съвместното командване на специалните операции.
Понастоящем съставът на СКСО включва щаб, щабен батальон, 68-ма група специални сили, 86-та група специални сили, 3-та - група специални сили учебен център за подготовка и бойно осигуряване, батальон за логистично осигуряване и медицински пункт.