Република България
Министерство на отбраната
Съвместно командване на силите

     

Съвместно командване на силите


Съвместното командване на силите (СКС) е функционално интегрирана структура на оперативно ниво за планиране и провеждане на съвместни операции, по трите мисии на Въоръжените сили на Република България, за администриране и национален контрол на военните формирования, участващи в операции и мисии извън територията на страната.

  • По мисия „Отбрана“ – планира и провежда съвместни операции на Въоръжените сили на Република България на територията на страната и участва в съюзното планиране по мисия „Отбрана“.
  • По мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност“ – организира съвместната подготовка, сертификация, развръщане, ротация и изтегляне на националните контингенти, участващи в мисии и операции извън територията на страната. Осъществява национален контрол по време на мисиите и операциите зад граница.
  • По мисия „Принос към националната сигурност в мирно време“ – управлява определените и оперативно подчинени сили и средства от Въоръжените сили и осъществява взаимодействие с държавната и местната администрация.

История:

Съвместното командване на силите е наследник на Съвместно оперативно командване (СОК), което е създадено със заповед № ОХ-035/06.08.2004 г. на министъра на отбраната на Република България и започва да функционира от 15.10.2004 г. с дислокация – гр. София. В резултат на изпълнение на Постановление на Министерския съвет с № 333 от 29.12.2010 г. за приемане на Плана за развитие на Въоръжените сили на Р България до 2014 г. и на основание заповед на министъра на отбраната с Рег. № ОХ-07/19.05.2011 г., от 1 юли 2011 г. на основата на Съвместното оперативно командване (2004 – 2011) и Щаба по осигуряването и поддръжката се създава Съвместното командване на силите, с 10 подчинени формирования. Целта е да се създаде интегриран щаб на оперативно ниво, със способности да планира и провежда операции по трите мисии на Въоръжените сили.

В изпълнение на Плана за развитие на въоръжените сили до 2026 г. от 1.09.2021 г., Съвместното командване на силите се реорганизира, със 7 подчинени военни формирования. Основните дейности са насочени към планиране и провеждане на съвместни национални и многонационални операции; непосредствената подготовка, осигуряване, сертифициране, развръщане и управление на контингентите от въоръжените сили за участие в операции и мисии извън страната; организиране и ръководство на съвместната подготовка, разузнаването и комуникационно-информационната поддръжка на операциите.