Република България
Министерство на отбраната
Тренировъчна мисия на НАТО в Ирак (NTM-I)

     

Тренировъчна мисия на НАТО в Ирак (NTM-I)


Тренировъчна мисия на НАТО в Ирак (NTM-I)

Тренировъчната мисия на НАТО в Ирак (NTM-I) стартира на 14 август 2004 г. по молба на временното иракско правителство с цел да осигури конкретна помощ в подготовката и оборудването на иракските сили за сигурност. Помощта е насочена към създаването на ефективен, демократично ръководен и стабилен сектор за сигурност. Дейността на NTM-I е фокусирана върху подготовката и обучението на среден и ръководен персонал и установяването на енергично и надеждно военно ръководство на стратегическо и оперативно ниво. По своята същност NTM-I няма боен характер; тя е отделна операция, допълваща другите международни усилия по възстановяването на Ирак.

Страната ни участва в периодично в мисията с военни инструктори в зависимост от конкретните потребности. През 2006 г. нашият принос в това отношение бе с 4 военнослужещи (съветник по лидерството и етиката на иракския командир на Центъра за доктрини и обучение на Ирак в Багдад; съветник по административните въпроси в направлението по работата с личен състав, съветник по логистичните въпроси в Обединения щабен колеж в Багдад, и преводач).

От началото на 2009 г. възобновихме приноса си към NTM-I, като България участва с двама военнослужещи в щаба на мисията.

В изпълнение на решение на Министерския съвет на Република България от април 2021 г. и Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България и Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили в Европа (SHAPE), от средата на юли 2021 г. в зоната на небойната операция в Ирак беше развърната група за комуникационно-информационна поддръжка от състава на Националния мобилен модул по КИС на НАТО (DCM-F), в състав 11 военнослужещи за осигуряване на комуникационно-информационната поддръжка на щаба на мисията.

След процес на трансформация на мисията, продиктуван от промените в оперативната среда, постигнатите договорености с правителството на страната и намеренията на съюзните сили за бъдещото участие в мисията и в резултат от проведената на 08.06.2022 г. конференция за предоставяне на сили (Force Sourcing Conference – FSC) на страната ни се предложиха две позиции от новото длъжностно разписание на мисията в Ирак.

Към настоящия момент българските въоръжени сили участват в мисията с 2 (двама) щабни офицери, като допълнително в началото на ноември 2023 година беше развърната нова група за комуникационно-информационна поддръжка от състава на Националния мобилен модул по КИС на НАТО (DCM-F), в състав 12 (дванадесет) военнослужещи за осигуряване на комуникационно-информационната поддръжка на щаба на мисията.