Обща информация за мисията на НАТО в Косово (KFOR) и българското участие в нея
Със своя Резолюция 1244 (10 юни 1999 г.) Съветът за сигурност на ООН стартира операция KFOR със задачи, целящи незабавно прекратяване на насилието и репресиите в Косово, изтегляне на сръбските военни, полицейски и пара-военни формирования, разполагане на ефективно международно присъствие със значително участие на НАТО със сили и елементи за командване и управление, създаване на временна администрация, безопасно и свободно завръщане на бежанците, разоръжаване на Армията за освобождение на Косово (АОК), и създаване на условия за икономическо развитие на кризисния район. В изпълнение на Резолюция 1244, до 20 юни 1999 г. приключи изтеглянето на сръбските сили и развръщането на първите елементи на KFOR в провинцията.
Въоръжените сили на Рeпублика България започват участието си в мисията на ООН по опазване на мира в Косово (UNMIK) с военни наблюдатели от 15 януари 2000 година.
От 28 януари 2000 г. с Решение на XXXVIII Народно събрание на Република България се ратифицира Споразумение между Република България и НАТО за участие в КФОР, като се дава съгласие за участието на инженерно-строителен взвод от Българската армия с обща численост до 40 военнослужещи в състава на Многонационалните сили за стабилизиране в Косово.
От 8 февруари 2000 г. български инженерно-строителен взвод с численост 40 души, включен в състава на холандския контингент, а от 24 май 2000 г. - в състава на германския контингент, участва в изграждането, поддържането и ремонта на инженерни съоръжения, както и във възстановяването на сгради за нуждите на местното население. В резултат на настъпилите трансформации на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово, Многонационалната бригада „Югозапад”, в чието подчинение е инженерно-строителният взвод, е трансформирана в Многонационални оперативни сили „Запад” (MNTF-W) и Многонационални оперативни сили „Юг” (MNTF-S). В съответствие с тази трансформация, от 01.07.2006 г. българският инженерен взвод, дислоциран в град Призрен, продължава да изпълнява задачите си в състава на Многонационалната инженерна рота по инженерното осигуряване на действията на MNTF-S.
Във връзка с изпълнение на планираното редуциране на числеността на KFOR, в края на 2009 г. инженерният ни взвод прекрати участието си в операцията.
Събитията от втората половина на 2011 г. в северната част на Косово показаха колко крехък би могъл да бъде мирът на Балканите, особено ако се касае за етническо противопоставяне. Овладяването на кризата в северно Косово от лятото на 2011 г. посредством навременната и целесъобразна намеса на силите на НАТО – KFOR, недвусмислено доказа необходимостта от трайно присъствие на международни сили в района.
В резултат на настъпилите трансформации на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово са развърнати две регионални командвания - Регионално командване „Изток” и Регионално командване „Запад”.
Република България участва в Стабилизиращите сили на НАТО с контингент до 35 (тридесет и пет) военнослужещи, включени в състава на Регионално командване „Изток”. Допълнително, с решение Министерския съвет от 2018 година, се поддържа с 10-дневна готовност рота и национален поддържащ елемент за развръщане в състава на Силите на оперативния резерв на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) – общо до 140 военнослужещи с необходимото въоръжение и техника.
За първи път, Оперативният резерв на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово се активира и се развърна на 04.09.2023 г. в зоната на операцията, съставен от механизирана рота, национален поддържащ елемент и военнослужещи в щаба на многонационалния батальон. Българските военнослужещи изпълняваха задачи, свързани с патрулиране и наблюдение в определената зона за отговорност, както и задачи, поставени от националното командване и от командира на многонационалния батальон.
В периода 16-21 декември 2023 г. се извърши изтеглянето от района на операцията на 110 военнослужещи, участвали в Силите на оперативния резерв на операцията на НАТО в Косово.
В изпълнение на Решение на Министерския съвет на Република България от февруари 2024 година, във връзка с предстоящо увеличаване на българския принос към операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово, стартира процес по формиране, подготовката и развръщането на български контингент от до 100 военнослужещи в състав - щабни офицери, национален поддържащ елемент и маневрена рота към Регионално командване „Запад” в операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR).
В операцията на НАТО в Косово са придобили опит над 1700 военнослужещи.