Република България
Министерство на отбраната
Българска военнополева поликлиника в Радуша

     

Българска военнополева поликлиника в Радуша


Българска военнополева поликлиника в Радуша

Етническото прочистване в Косово, осъществявано от сръбските военни, полицейски и паравоенни формирования през 1998-1999 г., предизвика значителен бежански поток от провинцията към съседните страни. В изпълнение на поетите ангажименти от Република България за оказване на хуманитарна помощ на бежанците в Република Македония, през април 1999 г. бе развърната българска военнополева поликлиника в бежанския лагер „Радуша“ (на 15 км от Скопие). В лагера бяха настанени семейства с около 900 деца, между които над 100 бебета до 1 година, включително и новородени на по няколко дни.

Поликлиниката включваше хирургичен, реанимационен, терапевтичен, педиатричен, психо-неврологичен и инфекциозен екипи с дезинфектор, епидемиолог и фармацевт. Екипите работиха в продължение на три месеца. Един военно-транспортен самолет „Ан-26“ беше на разположение за евакуация на тежко болни бежанци от Република Македония.

Министерството на отбраната изпрати в Република Македония и отряди за тилово осигуряване за изхранване на бежанците. За гарантиране на ритмичното осигуряване с хранителни продукти и други материални средства снабдяването се извършваше ежеседмично от територията на Република България. Осигурени бяха и 100 полеви кухни за оказване на помощ за другите бежански лагери в Република Македония с топла храна.

Хуманитарната помощ за бежанците в Република Македония възлиза на сума, надхвърляща 1,5 млн. лв.

В село Радуша бе открита благодарствена плоча за помощта, оказана от България за бежанците в Македония.