Република България
Министерство на отбраната
Участие на Въоръжените сили на Република България в мисията на Европейския съюз за обучение на силите за сигурност на Мали

     

Участие на Въоръжените сили на Република България в мисията на Европейския съюз за обучение на силите за сигурност на Мали


 

Участие на Въоръжените сили на Република България в мисията на Европейския съюз за обучение на силите за сигурност на Мали

 

Тренировъчната мисия на Европейския съюз в Мали (EUTM MALI) е част от всеобхватната стратегия на ЕС за Сахел (природна област в Африка), която включва сътрудничество за развитие, хуманитарна помощ, дипломатически действия и конкретни мерки за подобряване на средата за сигурност.

Целта на мисията е да се подобри системата за военно образование и качеството на военното ръководство, да се усъвършенства системата за командване и управление, както и логистиката на въоръжените сили, да се постигне способност за предоставяне на ефективни военни формирования за поддържане на устойчив цикъл на оперативна подготовка, да се повиши оперативната съвместимост и способност за взаимодействие на въоръжените сили на Мали с въоръжените сили на съседните страни в региона.

С Решение № 79 от 7 февруари 2013 г. Министерският съвет на Република България разрешава участието с медицински екип от 4 военнослужещи от Въоръжените ни сили в медицинския щаб на операцията, разположен в Бамако. В състава на екипа са включени един офицер и трима сержанти, с продължителност на една ротация до 4 (четири) месеца. Първият медицински екип е командирован със заповед на министъра на отбраната от 26 февруари 2013 г.

С Решение № 486 от 20 юни 2016 г., Министерският съвет разрешава участието на до 5 военнослужещи от Воръжените сили на Република България в EUTM MALI.

На Петата глобална конференция за генериране на сили за военните операции и мисии на Европейския съюз България заявява допълнително участие с един военнослужещ в състава на екипа от съветници в щаба на мисията в Бамако. Длъжността, която трябва да се заеме е „Стратегически съветник в областта на логистиката” (Strategic Adviser - Logistics OF3/4) с продължителност на една ротация до 6 (шест) месеца.

В периода от 25 август 2016 г. до 2 август 2018 г. България участва в операцията с медицински екип и щабен офицер в областта на логистиката, той и национален командир на контингента в Мали.
 

Задачите, които медицинските екипи изпълняват през годините са свързани с медицинското осигуряване (Роля 1) на щаба на мисията:

1. Извършване на евакуация на пострадали в района на Бамако Мали при стриктно спазване на разработените СОП за евакуация.

2. Медицинско осигуряване при ликвидиране на последствията от терористични актове.

3. Сортиране на пострадали и определяне на приоритетите за указване на медицинска помощ на пострадалите на базата на измерване на жизнените им показатели.

4. Носене на 24-часово дежурство в медицинския щаб на операцията на Европейския съюз в Мали.

5. Следене, обобщаване и анализиране на информацията за обстановката и евентуалните признаци за наличие на начални симптоми на вируса „EVD“.
 

С Решение № 638/21.09.2023 г на Министерския съвет се прекратява участието на военнослужещи от Въоръжените сили на Република България в мисията, като последният български контингент беше изтеглен от районана Бамако на 13 октомври 2023 г.

За близо десет години в мисията са участвали тридесет и три екипа  медици, или общо 127 военнослужещи - медици (41 офицери, 86 сержанти) и 4 щабни офицери в областта на логистиката в щаба на операцията (за кратък период).