Република България
Министерство на отбраната
Косово (KFOR и UNMIK)

     

Косово (KFOR и UNMIK)


                                                          ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА МИСИЯТА НА НАТО В КОСОВО /KFOR/ И БЪЛГАРСКОТО УЧАСТИЕ В НЕЯ

  Със своя Резолюция 1244 (10 юни 1999 г.), Съветът за сигурност на ООН стартира операция KFOR със задачи целящи незабавно прекратяване на насилието и репресиите в Косово, изтегляне на сръбските военни, полицейски и пара-военни формирования, разполагане на ефективно международно присъствие със значително участие на НАТО със сили и елементи за командване и управление, създаване на временна администрация, безопасно и свободно завръщане на бежанците, разоръжаване на Армията за освобождение на Косово (АОК), и създаване на условия за икономическо развитие на кризисния район.

  В изпълнение на Резолюция 1244, до 20 юни 1999 г. приключи изтеглянето на сръбските сили и развръщането на първите елементи на KFOR в провинцията.

  От 8 февруари 2000 г. български инженерно-строителен взвод с численост 40 души, включен в състава на холандския контингент, а от 24 май 2000 г. - в състава на германския контингент, взе участие в изграждането, поддържането и ремонта на инженерни съоръжения, както и във възстановяването на сгради за нуждите на местното население. От 15 януари 2000 г. български военни наблюдатели участват и в мисията на ООН по опазване на мира в Косово (UNMIK).

  В резултат на настъпилите трансформации на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово, Многонационалната бригада „Югозапад”, в чието подчинение беше инженерно-строителният взвод, бе трансформирана в Многонационални оперативни сили „Запад” (MNTF-W) и Многонационални оперативни сили „Юг” (MNTF-S). В съответствие с тази трансформация, от 01.07.2006 г. нашият инженерен взвод, дислоциран в град Призрен, продължи да изпълнява задачите си в състава на Многонационалната инженерна рота по инженерното осигуряване на действията на MNTF-S.

  Във връзка с изпълнение на планираното редуциране на числеността на KFOR, в края на 2009 г. инженерният ни взвод прекрати участието си в операцията.

  Случилите се през втората половина на 2011 г. събития в северната част на Косово, показаха колко крехък би могъл да бъде мирът на Балканите, особено ако се касае за етническо противопоставяне. Овладяването на кризата в северно Косово от лятото на 2011 г. посредством навременната и целесъобразна намеса на силите на НАТО – KFOR, недвусмислено доказа необходимостта от трайно присъствие на международни сили в района.

  Основни предизвикателства които съществуват през последните години пред операцията на НАТО в страната са:

- установяване на стабилна среда за сигурност, особено в северната част на Косово;

- завършване на процеса на изграждане на Косовските сили за сигурност;

- предаването на отговорността на останалите места със специален статут;

- решаване на въпроса с контрола и управлението на въздушното пространство;

- определянето на границата със Сърбия;

Към момента българското участие в KFOR е с 11 военнослужещи в щаба на мисията.