 |
Новини - архив
22.09.2023 |
     „В днешната обстановка на сигурност изискванията към Българската армията са много по-високи. Това се разбира не само от професионалния състав в армията, това се разбира и от политическия елит на страната. България реши да задели много по-сериозен ресурс за оборудването на армията, за нейната подготовка, за намирането на качествени хора. Правителството пое ангажимент през следващите години да поддържа минимум 2% от БВП за финансиране на отбраната и ние се стараем да използваме този ресурс по най-разумния начин.“ Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев днес, 22 септември, на откриването на първото лицензирано хеликоптерно летище за обучение на курсанти и оперативна база за спешна медицинска помощ по въздуха. „Висшето военновъздушно училище работи не само за Българската армия, но изпълнява и функции, които са в помощ на населението и на гражданските власти и пример за това е лицензираната площадка, която може да бъде ползвана за оказване на бърза помощ с хеликоптери“, допълни той.
„Съвсем наскоро заделихме над 2 милиона лева, за да може Военновъздушното училище да придобие два учебни хеликоптера и така в много кратки срокове да осигурим цялостно капацитета за оказване на бърза помощ по въздуха. Те ще бъдат използвани и за подготовка на пилоти на Военновъздушните сили“, съобщи министър Тагарев. Той изрази увереност, че преподавателският и инженерно-техническият състав на Висшето училище ще направят всичко възможно за обучението на курсантите по най-добрите световни стандарти.
„Най-големият проект за модернизацията на Българската армия е проектът за придобиването на нов боен самолет F-16. Абсолютно задължително е Висшето военновъздушно училище да подготви тези млади момчета и момичета да летят на него, да го обслужват по най-добрия начин, за да може да използваме всички негови възможности“, заяви министърът на отбраната. Той поздрави курсантите от специализация „Летец-пилот“ - трети курс за завършения първи авиационен стаж през 2023 г., за постигнатото равнище в подготовката и им пожела да се чувстват уверени в силите си и да са едни от най-добрите пилоти сред съюзниците.
На тържеството във Висшето военновъздушно училище присъстваха командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров, началникът на Военна академия „Г. С. Раковски“ генерал-майор Тодор Дочев, началникът на Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“ бригаден генерал Юлиян Радойски, директорът на Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров“ полковник Борислав Генов, личният състав на училището, представители на местната власт и граждани. Министър Тагарев поздрави всички присъстващи по повод Деня на Независимостта.
„Реализирането на проекта за нова бойна машина за пехотата е изключително важно за нас. Сухопътните войски са гръбнакът на Българската армия, те са основната ни бойна мощ, а винаги оставаха на втори план през годините“, каза министърът на отбраната пред журналисти. „Този проект е важен, не само за да направим три механизирани батальонни бойни групи в една бригада, а и да се включим с оперативно съвместима техника във всички съюзни инициативи, които в сегашния момент са насочени в наша защита, да покажем на младите хора, че те биха могли да служат в една модерна армия и да повишим интереса към военната служба, за да може да решим въпроса с некомплекта“, заяви министър Тодор Тагарев. Той разясни, че предложението за инвестиционен разход за проекта, което ще бъде внесено за одобрение в Народното събрание, е на стойност 1,37 милиарда щатски долара. Очакванията са народните представители да одобрят този инвестиционен разход, след което предстои подписване на договора и неговата ратификация от Народното събрание. „Когато направим първите плащания, договорът ще влезе в сила. От там говорим доставката да започне след две години и договорът да бъде изпълнен в рамките на 3 години“, посочи министър Тагарев. Той поясни, че процесът по придобиването на новата бойна машина е свързан и със сериозни изисквания към подготовката на хора, избирането на подходяща инфраструктура и решаване на проблема с некомплекта. „Все отговорни задачи, които трябва да изпълним до пристигането на новите бойни машини, но това на практика е най-бързият вариант ние да се сдобием с модерна, оперативно съвместима техника и най-накрая да имаме Сухопътни войски, които да работят със самочувствие със своите колеги от сухопътните войски на съюзните държави“, заяви министърът на отбраната.
|
22.09.2023 |
Екипаж на вертолет „Кугар“ е задействан днес, 22 септември, със задача да участва в издирвателна операция по търсене и спасяване на пилот на частен хеликоптер, изчезнал край с. Гърмен, област Благоевград.
Вертолетът „Кугар“ излетя в 14.01 ч. от авиобаза Крумово.
Военнослужещите от ВВС се включват в издирвателната операция в изпълнение на Националния план за търсене и спасяване при авиационни произшествия. Искането е на Координационния център по търсене и спасяване към Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“. |
21.09.2023 |
Двустранните отношения в областта на сигурността и отбраната обсъдиха на среща днес, 21 септември, министърът на отбраната Тодор Тагарев и Н. Пр. Андреа Икич-Бьом – посланик на Австрия в България.
Във фокуса на разговорите бяха въпроси, свързани с европейската политика по сигурност, подкрепата за Украйна и мерките за усилване на възпиращия и отбранителен потенциал на Източния фланг на НАТО. В този контекст бе обсъдено и изграждането на инфраструктура на нашата територия, необходима за нарастването до ниво бригада на многонационалната бойна група, включително взаимодействието между НАТО и ЕС за повишаване на военната мобилност. Акцент бе поставен и върху рисковете за сигурността в Черно море.
Министър Тагарев подчерта, че един от основните му приоритети е процесът на модернизация на Въоръжените сили и очерта напредъка по проектите.
|
21.09.2023 |
Представителни формирования от Въоръжените сили ще участват в честванията по повод 115-ата годишнина от провъзгласяването на Независимостта на България. По традиция център на проявите е Велико Търново. В старата столица на тържествената проверка (заря) на площад „Цар Асен I“ ще присъстват министърът на отбраната Тодор Тагарев и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Във Велико Търново тържествените прояви с участието на курсанти от Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски” продължават през целия ден. Те включват водосвет и поръсване на бойното знаме на НВУ „Васил Левски” и на знамената на държавни и общински институции и учебни заведения, военен ритуал за издигане на националното знаме и поднасяне на венци и цветя пред Пирамидата на Независимостта, празнично шествие и полагане на гирлянди на паметника „Майка България“. Участниците в ХVІ-ия Международен фестивал на военните оркестри: Духовият оркестър на Кралските военновъздушни сили на Кралство Белгия, Гвардейският представителен духов оркестър, Фестивалният военен оркестър „Маестро Николай Косев“ (съставен от формациите на НВУ и на Втора Тунджанска механизирана бригада - Стара Загора) ще зарадват граждани и гости със своите изпълнения на специален спектакъл. Празничен концерт ще има Представителният ансамбъл на Въоръжените сили на Република България. Преди тържествената проверка (заря) курсанти от представителната част на НВУ ще демонстрират строеви хватки с оръжие.
В празничния 22 септември военнослужещи от различни гарнизони на страната ще участват в тържествените прояви за годишнината. В Ямбол формирование от 2-ра Тунджанска механизирана бригада – Стара Загора ще издигне националния флаг пред сградата на общината. В Стара Загора в знак на признателност венци и цветя ще бъдат поднесени пред паметника „На загиналите във войните старозагорци“. В Хасково венци и цветя ще бъдат поднесени пред паметника на Незнайния воин на площад „Свобода“.
В Сливен военнослужещи от Центъра за подготовка на специалисти ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци, а в Русе - пред паметника на Свободата. В Благоевград военнослужещи от 3-то Бригадно командване - Благоевград ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя пред Паметната плоча на загиналите във войните за обединението и независимостта на България на площад „Георги Измирлиев“, а в Сандански ще положат венци и цветя пред паметника на загиналите във войните.
В Плевен военнослужещи от 5-то Бригадно командване ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя пред паметния знак на площад „Стефан Стамболов“. Във Варна и Бургас военнослужещи от Военноморските сили ще участват в ритуалите по поднасяне на венци и цветя и общоградските поклонения. В Свищов военнослужещи от 55-ти инженерен полк – Белене ще поднесат венци и цветя пред паметника на свободата.
Военнослужещи от 38-ми батальон за ЯХБЗиЕ – Мусачево ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на загиналите във войните жители на Община Елин Пелин и дефилир с издигане на националния флаг на площад „Независимост“ в град Елин Пелин.
В празничния ден Националният военноисторически музей в София представя изложбата „1908. Армията и Независимостта“. Сред реликвите са лични вещи на цар Фердинанд I, на военния министър генерал-лейтенант Данаил Николаев, на министъра на външните работи генерал-лейтенант Стефан Паприков и др. Участието на Българската армия в процеса на обявяване на Независимостта е представено чрез мобилизацията на 8-а пехотна Тунджанска дивизия за прикриване на границата с Турция и чрез приноса на редица висши офицери – дипломатически агенти на България.
|
21.09.2023 |
С поредица от събития във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ (ВВВУ) Долна Митрополия ще бъдат отбелязани 115 години от провъзгласяването на Независимостта на България. На 22 септември ще се проведат тържествен ритуал по случай откриването на първото лицензирано хеликоптерно летище за обучение на курсанти и оперативна база за спешна медицинска помощ по въздуха; връчване на лицензи на курсантите-пилоти, завършили първи авиационен стаж; откриване на Шестата национална въздушна обиколка на България и Ден на отворените врати във ВВВУ.
На събитията ще присъства министърът на отбраната Тодор Тагарев, който ще открие първото лицензирано хеликоптерно летище за обучение на курсанти за нуждите на Военновъздушните сили (ВВС), Военноморските сили (ВМС) и МВР и оперативна база за спешна медицинска помощ по въздуха (Helicopter Emergency Medical Service - HEMS). Ще присъстват още представители на институции и ведомства с отношение към повишаване качеството на учебния процес във висшето военно училище и дейността по HEMS.
На хеликоптерното летище ще кацнат вертолет Bell-206 от 24-а Авиационна база - Крумово - ВВС, вертолет AS 565MB PANTHER от Морска вертолетна Авиобаза „Чайка“ - ВМС и вертолет AGUSTA от структурата на МВР, Главна дирекция „Гранична полиция“. С вертолет PANTHER ще бъде направена демонстрация на транспортиране на пострадал. На откриването на летището свещеници от плевенски храмове ще отслужат водосвет.
Осем курсанти от специализация „Летец-пилот“ трети курс ще получат лиценз (бревет) за завършен първи авиационен стаж през 2023 г.
За поредна година от летище Долна Митрополия ще бъде даден стартът на самолети от леката авиация, участващи в Шестата национална въздушна обиколка на България. Организатори на обиколката са Фондация „Български военновъздушни сили“ и нейни партньори. Очаква се над десет самолета да се включат в обиколката. |
21.09.2023 |
Съветът по отбрана към министъра на отбраната одобри днес, 21 септември, Проект за инвестиционен разход „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“. Предстои процедура по междуведомствено съгласуване за последващо внасяне на проекта в Министерския съвет.
Проектът за придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада е приоритетен за Министерството на отбраната и има очакване за неговото придвижване в най-кратки срокове. Осъществяването на проекта ще осигури постигане на оперативна съвместимост с армиите на съюзниците ни в НАТО, придобиване и поддържане на способности за отбрана на страната самостоятелно, в съвместна операция и в системата за колективна отбрана, както и участие в съюзни операции извън територията на страната. |
20.09.2023 |
Държавите от Източния фланг на НАТО, включително и България, вече вземат мерки да изградят по-сериозен потенциал за възпиране и отбрана. Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев днес, 20 септември, на откриването на дискусионна кръгла маса на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ (СОРА), посветена на ползите от съвместните проекти и съоръжения за националната сигурност на страната. Във форума взе участие и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Министър Тагарев поясни, че изграждането на потенциал за възпиране и отбрана изисква повече пари за отбрана. „Правителството е казало „да“ – следващата година да сме на 2% от БВП и в бъдеще ще поддържаме не по-малко от 2% бюджет за отбрана. Тези проценти са не само за въоръжение и боеприпаси. Те са за набиране на хора, за тяхната подготовка, за изграждане на инфраструктура. Инфраструктура, която е важна за нашата армия, и такава, в която ние ще поканим наши съюзници, които са тук, за да гарантират нашата сигурност“, каза министърът на отбраната. Той посочи, че инвестициите в казармената инфраструктура се случват за първи път след десетилетия на пренебрегване на този въпрос, а решението къде да бъде изграждана тази инфраструктура ще бъде много важно за съответното населено място и регион.
Целта на организираната дискусия е да се обсъдят нагласите, настроенията, безпокойствата на местната общност. „В резултат на тази и на следващите дискусии ние ще вземем решение къде да направим една от по-сериозните инвестиции в казармена инфраструктура и практически първата сериозна инвестиция от 30 години насам“, посочи министър Тагарев.
По-рано пред журналисти в Сливен министър Тагарев разясни, че изборът на войсковия район в Кабиле край Ямбол за създаване на инфраструктура, предназначена за Българската армия, която може да бъде ползвана и от многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, е на екип от военни експерти. Той е препоръчан заради близостта му до летище и пристанище, до полигон „Ново село“, както и заради железопътната и пътната инфраструктура в района. „Много военни изисквания има, които правят този район предпочитан, но не е и единственият възможен“, каза министърът на отбраната. Окончателното решение вероятно ще бъде предложено на Народното събрание предвид разходите, необходими за изграждането на тази инфраструктура.
„Глобално погледнато към настоящия момент не е повишен рискът от мащабни агресивни действия, след като украинската армия постигна много сериозни успехи в последните месеци и руската армия е изцяло в отбрана“. Не са изчезнали, обаче, рисковете от инциденти, преднамерени или непреднамерени действия, които могат да засегнат наша територия или обекти. „Те са свързани най-вече с провокативните действия на Русия в Черно море в опита да блокира износа на зърно с търговски кораби и възможността да използва за тези цели различни средства“, каза министър Тагарев в отговор на въпрос.
„Дълги години бюджетите падаха, съкращаваше се числеността на армията. Сега вече тенденцията е противоположна заради Русия, която поведе пълномащабна война срещу Украйна и не скрива неприятелските си намерения спрямо нас и съюзниците ни в НАТО. Ние сме длъжни да взимаме мерки за засилена бдителност от страна на НАТО и повишаване на капацитета за възпиране и отбрана. Хората е добре да знаят, че първото предназначение на тези сили, които са в осемте страни от Източния фланг на НАТО, е да възпрат потенциален агресор, така че той да не посмее да подеме агресия. Ако все пак реши да предприеме агресивни действия, то всички ние заедно да се отбраняваме, да гарантираме сигурността си и да съхраним териториалната си цялост и суверенитет“, категоричен беше министърът на отбраната.
„Инфраструктурата ще бъде изградена в съществуващ район. Армията все още има достатъчно райони, които не е освободила. Вече се въздържаме от продаване на обекти, освен такива, които наистина нямат видимо предназначение в съвременни условия, защото не знаем какво ще ни потрябва в новите условия. По отношение на обема, моята хипотеза е, че в период, подобен на сегашния, ние ще имаме на наша територия между 1000 и 1500 военнослужещи в рамките на многонационалната бойна група. Разбира се, инфраструктурата трябва да бъде подготвена за малко повече сили и средства“, поясни министър Тагарев.
„Използвам случая да кажа, че без значение къде ще бъде разположена тази инфраструктура, хората не трябва да се притесняват, тъй като така или иначе не само многонационалната бригадата, която ще бъде разположена в този нов обект, но и цялата наша армия представлява интерес за един евентуален агресор. И когато се повиши вероятността от начало на агресия, армията няма да стои в казармите и да чака нещо – тя ще се изнесе от там и ще осигури отбраната, включително противовъздушна и противоракетна. Така че, ако имате притеснения, притеснявайте се от това какви са намеренията на г-н Путин, който стои в Кремъл. А пък ние се готвим за всякакво негово възможно решение, така че да дадем подходящ отговор“, подчерта министърът на отбраната.
„В Комисията по отбрана на Народното събрание депутати от определи партии, които очевидно поддържат или направо подклаждат подобни настроения в област Ямбол, по време на изслушване по темата поставиха въпроса и препоръчаха да намерим друго място. За мен това е абсолютно безотговорно. Никога в българската история не е имало противопоставяне на това къде ще бъде армията. Напротив, мога да ви кажа, че и в България, и в световната практика, всяко населено място се бори за това да има военни на място и, ако има решения за съкращаване, то да не съкращават военните поделения, които са в съответния регион, защото това неминуемо има негативни последствия за социално-икономическото, образователното, демографското развитие на района, когато напусне едно военно поделение“, заяви министър Тагарев.
|
20.09.2023 |
|
20.09.2023 |
„След като се обяви опасна за корабоплаване голяма част от българската икономическа зона в Черно море, ние засилихме наблюдението в тези морски пространства. Предприеха се мерки в колективен формат. Въпросът беше поставен на ниво НАТО, за да получим подкрепа по отношение на информационната осведоменост. Оттогава не сме наблюдавали навлизане на руски кораби в тази зона“. Това каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, който заедно с министъра на отбраната Тодор Тагарев участва в тържественото честване на 100-годишнината на МБАЛ-Сливен към ВМА и в откриването на реновираната сграда на инфекциозното отделение.
Пред журналисти адмирал Емил Ефтимов коментира и обезвреждането на боеприпаса, открит край с. Тюленово, като подчерта, че военнослужещите са се справили професионално и отговорно във високорискова ситуация, без последствия за екипа, гражданите и инфраструктурата.
„Когато се активират такива екипи, има процедури и съответна подготовка. В дадената ситуация снимките, които видяхте и вие, не даваха възможност да се прецени какъв точно екип трябва да отиде на място“, каза адмирал Ефтимов. Той беше категоричен, че военнослужещите са действали спрямо нормативните изисквания, даже са ги съкратили, за да бъдат на терен в удачно време. Началникът на отбраната поясни, че комплексните условия, при които са работели военнослужещите в конкретния случай, са наложили неизползването на стандартните протоколи и защитни средства за неутрализиране на невзривени боеприпаси.
Адмирал Ефтимов посочи, че ситуацията в с. Тюленово се анализира. „Преценяваме в тази обстановка колко са адекватни процедурите и времената за реакция, но за да се намалят те, трябва да се увеличат хората и оборудването. Това е свързано с инвестиции и ние ще ги направим“, подчерта началникът на отбраната. Той допълни, че от началото на годината специализираните формирования от Българската армия са обезвредили над 40 открити невзривени боеприпаса от различен тип на територията на страната.
|
20.09.2023 |
|
20.09.2023 |
  Министерството на отбраната ще продължава да инвестира в развитието на болничните заведения от системата на Военномедицинска академия (ВМА). Това увери министърът на отбраната Тодор Тагарев, който днес, 20 септември, участва в тържественото честване на 100-годишнината на МБАЛ-Сливен към ВМА и в откриването на реновираната сграда на инфекциозното отделение. „Болницата осигурява преди всичко Българската армия и формированията в региона, както и нашите съюзници, които са тук, за да гарантират по-високата ни сигурност. Болницата е много важен актив и за гражданите на Сливен и региона“, подчерта в словото си министър Тагарев.
„Мащабна война се води съвсем близо до нашите граници. Правителствата в региона заделят значителни ресурси за развитие на отбранителните способности. Това прави и България. Това прави и българското правителство. И следващата година финансирането за отбрана ще е не по-малко от 2 % от БВП. Разходи, които не сме виждали в последните 20 години. Затова имаме възможност да инвестираме както в отбранителни способности, така и в тяхното медицинско осигуряване и в частност в медицинска болница Сливен“, посочи министър Тагарев. Той поздрави ръководството и колектива на МБАЛ – Сливен и им пожела успех.
На тържеството присъстваха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и началникът на Военномедицинската академия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
„Процесите на реновация в МБАЛ – Сливен ще продължат и в следващите две години“, заяви генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски. Той поздрави началника на МБАЛ – Сливен полк. д-р Илиян Комитов за изградения чудесен колектив в болницата и изказа уважение към свършеното от тях по време на пандемията от Ковид-19. Генерал-майор Мутафчийски бе категоричен, че МБАЛ – Сливен има своето място на здравната карта в региона и днес, за разлика от преди години, никой не може да оспори смисъла от нейното съществуване.
„От създаването си до сега болницата е важна част от военномедицинското осигуряване в Югоизточна България с принос и в гражданското здравеопазване. Увеличават се отговорностите по медицинско осигуряване на многонационалната бойна група и военните формирования от Българската армия, разположени в зоната на отговорност на МБАЛ-Сливен към ВМА“, посочи в изказването си нейният началник полковник Илиян Комитов. Той подчерта, че всички постигнати добри резултати в работата не биха били възможни без най-важното - човешкият капитал, и изказа уважението си към целия личен състав на болницата и медицинските пунктове във военните формирования за демонстрирания стремеж и отговорно отношение при изпълнение на поставените задачи и служебни задължения. Полковник Комитов благодари на медиците за тяхната отдаденост, човешко отношение, емпатия, професионализъм и компетентост и им пожела здраве, късмет, вяра в събствените възможности и кураж за преодоляване на предизвикателствата. Министърът на отбраната, началникът на ВМА и началникът на МБАЛ - Сливен откриха реновираната сграда на отделението по Инфекциозни болести в МБАЛ – Сливен, която е част от структурата на ВМА.
Сградата на отделението по инфекциозни болести е построена през 1977 г. , обновяването й започва през октомври 2020 г. Тя е обновена според най-съвременните стандарти за работа в инфекциозна среда с нулеви вредни емисии за въздух и вода и осигурява максимален комфорт и биологична сигурност за пациенти и персонал.
|
19.09.2023 |
„България ще продължи с подкрепата за Украйна, която ще бъде съобразена с нашите национални възможности и законови процедури“. Това заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев днес, 19 септември, на поредното заседание на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна. Форумът се проведе в Рамщайн, Германия, и беше домакинстван от секретаря по отбраната на САЩ. В него участваха министри на отбраната, представители на политическото и военното ръководство на съюзни и партньорски държави, както и на НАТО и ЕС. В състава на българската делегация беше и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
В своето изказване министър Тагарев подчерта солидарността и препотвърди подкрепата на страната ни за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна и за нейното европейско и евроатлантическо бъдеще. „България е готова да подкрепи възстановяването на Украйна“, посочи той. Разглеждат се и възможностите за допълнителен принос в коалициите, които се формират в рамките на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна.
|
19.09.2023 |
За трета поредна година България е домакин на водолазното учение на Военноморските сили с международно участие „Тритон - 2023“. До 29 септември в района на военноморска база Варна и в български териториални води военнослужещи от ВМС на България, Румъния, Турция, Италия и САЩ ще усъвършенстват подготовката си на тактическо ниво при планиране и провеждане на водолазни и противоминни операции в коалиционен формат.
Учението е планирано и ще се ръководи съгласно стандартите и процедурите на НАТО и е насочено към усъвършенстване на нивото на оперативна съвместимост на формированията на ВМС от страните-членки на Алианса, специализирани в унищожаването и обезвреждането на боеприпаси под вода. По време на учението ще бъдат създадени условия за прилагане на стандартните тактики, техники и процедури за осведомяване за подводната обстановка, борба с минната опасност и дълбоководни водолазни дейности.
„Тритон – 2023“ се провежда под ръководството на командира на Флотилия бойни и спомагателни кораби, а тактическото управление на участващите сили и средства е възложено на командира на дивизиона кораби със спомагателно назначение, дислоциран във Военноморска база Варна. |
19.09.2023 |
|
19.09.2023 |
На 20 септември министърът на отбраната Тодор Тагарев и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще посетят МБАЛ – Сливен към Военномедицинската академия, където ще бъде отбелязана 100-годишнината от създаването на лечебното заведение. В рамките на тържествените чествания ще бъде открита реновираната сграда на Отделението по инфекциозни болести.
По-късно през деня министър Тагарев и адмирал Ефтимов ще участват в Дискусионна кръгла маса на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ (СОРА), посветена на ползата от съвместните проекти и съоръжения за националната сигурност на страната. В дискусиите ще се включат представители на министерството на отбраната, на държавната и местната администрация от Сливенска и Ямболска области, на студентската и академичната общност, членове на СОРА и други военно-патриотични съюзи, представители на бизнеса, граждани и медии. |
18.09.2023 |
„Такъв тип събития се случват ежеседмично, дори и по-често. Българската армия поддържа капацитет и екипи, които реагират според ясни и установени протоколи при откриване на невзривени боеприпаси. Случаят от 18 септември е точно такъв. Опитите за всяване на паника сред населението по този повод са недопустими“, коментира министърът на отбраната Тодор Тагарев по повод на обезвреждането на 82-мм минохвъргачен осколъчно-фугасен боеприпас, прикрепен към части от дрон, открит в морски води край с. Тюленово.
Откриването и обезвреждането на невзривени боеприпаси е рутинна дейност на Българската армия, ръководена от военни експерти. По правило, министърът на отбраната получава информация след приключване на съответното мероприятие. Така например, според публичните ежегодни доклади за състоянието на отбраната и Въоръжените сили, през 2020 г. на територията на страната са разузнати, транспортирани и унищожени общо 392 невзривени боеприпаса от различен тип и калибър, през 2021 г. - 145 невзривени боеприпаса, а през 2022 г. техният брой е 194. За първите седем месеца на настоящата година са изпълнени 34 мероприятия, при които са унищожени 127 боеприпаса с участието на 161 военнослужещи и 68 единици техника. При обезвреждането на невзривените боеприпаси сапьорите използват защитно облекло, а водолазите – неопренови костюми.
Министерството на отбраната призовава медиите и гражданите да не се поддават на пропагандни внушения, които чрез уронване на престижа на Българската армия целят да всеят страх сред населението и се използват за нагнетяване на политическата обстановка в предизборна среда. |
18.09.2023 |
Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще участва в поредното заседание на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна. На форума, който ще се проведе утре, 19 септември, в Рамщайн, Федерална република Германия, ще присъства и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
В заседанието ще участват министри на отбраната, представители на политическото и военно ръководство на съюзни и партньорски държави, както и на НАТО и ЕС. Домакин на срещата е секретарят по отбраната на САЩ. |
18.09.2023 |
 Специализираният екип от ВМС обезвреди в 11.00 ч. днес, 18 септември, боеприпаса, намерен тази нощ край Тюленово.
Сред получения сигнал, военнослужещите са извършили оглед на място, при който е установено, че към останките на дрона е прикрепен 82-мм минохвъргачен осколъчно-фугасен боеприпас. Преценено е, че поради силно увреденото му състояние, преместването и превозването на боеприпаса до полигон или друго, подходящо за обезвреждане място е невъзможно. Взето е решение минохвъргачният осколъчно-фугасен боеприпас да бъде унищожен на място, с контролиран взрив в обезопасен район с радиус 150 м.
Хората, обитаващи намиращите се в близост сгради, са предупредени за стриктно спазване на указаните им мерки за безопасност.
|
18.09.2023 |
Личен състав и военна техника от 61-ва Стрямска механизирана бригада - Карлово от състава на Сухопътните войски се завръщат от участие в съвместно многонационално учение „SABER JUNCTION 23”. На 19 и 20 септември те ще се придвижват по републиканската пътна мрежа от ГКПП Калотина – до Карлово. |
18.09.2023 |
Модулно формирование за обезвреждане на боеприпаси от Военноморска база Варна е задействано рано тази сутрин по сигнал за намерена част от дрон с прикрепен към нея предмет, наподобяващ боеприпас. Предметът е бил открит тази нощ в района на пристан за лодки в Тюленово.
Специализираният екип в състав от петима военнослужещи е излязъл в 6.10 ч. тази сутрин. На място специализираният екип ще извърши разузнаване на предмета, след което ще бъде взето решение къде да бъде извършено обезвреждането.
Военнослужещите действат след постъпило искане от областния управител на Област Добрич и по разпореждане на началника на отбраната. |
17.09.2023 |
„Изпълнението на приетите на срещата на върха във Вилнюс регионални планове на НАТО изисква предоставянето на добре подготвени, оборудвани и оперативно съвместими сили в нужната степен на готовност. Необходима е също усъвършенствана и адаптирана система за командване и управление, способна да действа в многокомпонентна среда“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в своето изказване на конференцията на Военния комитет на НАТО, която се провежда от 15 до 17 септември в Осло, Норвегия.
Дневният ред на форума е посветен на укрепването на възпиращия и отбранителния потенциал на Алианса в контекста на решенията, взети от държавните и правителствените ръководители на съюзниците в Литва през юли тази година. Участниците подчертаха еволюцията на НАТО през последните години чрез трансформация от съюз, ориентиран към експедиционни операции, към Алианс, фокусиран върху защитата на всеки сантиметър от територията на своите съюзници. Стъпка в тази посока е приетият пакет от регионални планове, предназначени да възпират и защитават съюза от заплахи и предизвикателства пред сигурността. Началниците на отбраната проведоха задълбочена дискусия и очертаха основните насоки за пълното изпълнение на тези планове.
Част от дискусиите по време на форума в Осло бяха посветени на ситуацията в Украйна и отражението на оказаната от съюзниците подкрепа върху прилагането на Концепцията за възпиране и отбрана на Алианса. В хода на разговорите адмирал Ефтимов подчерта, че предоставянето на помощ на Украйна трябва да се осъществява в контекста на плановете за модернизация на въоръжените сили и за възстановяване на запасите от материални средства.
Началникът на отбраната насочи вниманието на съюзниците и върху обстановката в Черно море, където Русия показва незачитане на установените международни правни норми. Адмирал Ефтимов постави акцент върху значението на засилването на способностите на Алианса за непрекъсната ситуационна осведоменост. Той подчерта необходимостта от създаването на координационен център на НАТО за Черно море, като потвърди готовността на страната ни да го домакинства.
|
15.09.2023 |
Министърът на отбраната Тодор Тагарев и Н.Пр. Наташа Бергел - посланик на Република Словения, обсъдиха днес, 15 септември, възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между двете държави в сферата на сигурността и отбраната.
По време на разговора бе поставен акцент върху перспективите и възможностите за сътрудничество в сферата на образованието и подготовката на военни кадри.
Потвърдено бе желанието взаимоотношенията в областта на отбраната между двете страни, като страни-членки на НАТО и ЕС, да продължат да се развиват и задълбочават.
На срещата, която се състоя в Министерството на отбраната, присъстваха още генерал-лейтенант Цанко Стойков – заместник-началник на отбраната, и полковник Любомир Монов – временно изпълняващ длъжността „директор“ на дирекция „Отбранителна политика и планиране“.
|
15.09.2023 |
Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов закри днес, 15 септември, курса „Стратегическо съревнование в когнитивния домейн: от анализ към действие“, организиран от Колежа по международна сигурност към Националния военен университет на САЩ, Военна академия „Г. С. Раковски“ и Дипломатическия институт. В последния ден от обучението екипът от Колежа по международна сигурност брифира представители на ръководството на Министерския съвет, министерствата на отбраната, външните и вътрешните работи и на Посолството на САЩ в България за резултатите от анализа на потенциалните заплахи за националната сигурност и изграждането на капацитет за междуинституционален стратегически подход на действие..
„България има потенциал. Има експерти с необходимите знания и способности, които споделят общо виждане и убеждение, че страната ни е и трябва да остане член на евроатлантическата общност“, посочи заместник-министър Запрянов.
Той изрази своята загриженост за състоянието на отбрана като подчерта необходимостта от противодействие на дезинформацията за минимизиране на негативните ефекти върху развитието на отбранителните ни способности и единството на НАТО.
Участниците получиха сертификати за завършено обучение от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, заместник-министъра на външните работи Ирена Димитрова и заместник-ръководителя на мисията на САЩ в България Аарон Коуп. В курса бяха включени държавни експерти от Министерския съвет, министерствата на отбраната, външните работи, вътрешните работи, електронното управление, финансите, като и представители на висши училища и неправителствения сектор, с професионален интерес в области като стратегически комуникации, публична дипломация, борба с хибридни заплахи, управление на кризи.
|
15.09.2023 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в годишната конференция на Военния комитет на НАТО, която ще се проведе от 15 до 17 септември в Осло, Норвегия.
На форума началниците на отбраната на страните-членки ще обсъдят стратегически важни за съюзниците в Алианса въпроси, произтичащи от проведената през юли тази година Среща на върха на НАТО във Вилнюс, Литва. По време на конференцията ще бъдат дискутирани и други актуални теми, сред които оказваната подкрепа към Украйна и нейното въздействие върху прилагането на Концепцията за възпиране и отбрана на Алианса. Акцент в дискусиите ще бъде изпълнимостта и всестранното осигуряване на утвърдените във Вилнюс планове за възпиране и отбрана, които са от решаващо значение за осигуряването на ефективна реакция на потенциални заплахи и предизвикателства пред съюза. |
15.09.2023 |
|
15.09.2023 |
Полеви занятия с участието на млади офицери от Випуск - 2023 на Националния военен университет (НВУ) „В. Левски“, назначени във 2-ра механизирана бригада, се проведоха от 11 до 15 септември на учебните полигони „Корен“ и „Ново село“. Командири на батальони и дивизиони от състава на бригадата споделиха своя опит от изпълнението на задачи в настъпление и в отбрана, както и при организиране на боя на местността. Те запознаха лейтенантите и с възможностите и начините за използване на зенитните и артилерийските формирования от състава на бригадата. В сбора се включиха командирът на 2-ра механизирана бригада бригаден генерал Станимир Христов, главният сержант на бригадата старшина Деян Мадин, както и офицерите от Випуск - 2022 на НВУ от състава на бригадата.
В района на съвместното българо-американско съоръжение на учебен полигон „Ново село“ заместник-командирът на многонационалната бойна група подполковник Иван Иванов запозна младите офицери със задачите, които изпълнява формированието. Българските офицери, назначени на длъжности в щаба на бойната група, споделиха своя опит от участието си в многонационалното формирование на НАТО. Сборът приключи с психологическа и лидерска подготовка с дискусия за лидерските качества, които трябва да притежава и демонстрира успешният офицер.
|
14.09.2023 |
Развитието на сътрудничеството в областта на отбраната между Република България и Република Азербайджан обсъдиха на среща днес, 14 септември, министърът на отбраната Тодор Тагарев и извънредният и пълномощен посланик на Република Азербайджан у нас Н.Пр. Хюсейн Хюсейнов.
На разговорите в Министерството на отбраната беше отбелязано положителното влияние на активния политически диалог между двете държави върху развитието на взаимоотношенията в областта на отбраната. Министър Тагарев оцени високо доброто взаимодействие в областта на военното обучение и изтъкна ролята на Военна академия „Г.С.Раковски“ и на Националния военен университет в тази сфера. Като стъпки в развитието на сътрудничеството в отбраната бяха обсъдени възможностите за подготовката на кадри в областта на военната медицина и езиковото обучение, както и за съвместна подготовка на военнослужещи по време на учения.
Министър Тагарев и посланик Хюсейнов дискутираха и въпроси, свързани с предизвикателствата пред регионалната сигурност. Двамата подчертаха, че стабилността в сферата на отбраната е важен фактор за икономическото развитие на държавите.
|
14.09.2023 |
|
14.09.2023 |
 Министърът на отбраната Тодор Тагарев и изпълняващата длъжността посланик на САЩ Андриа Брулет-Родригез откриха днес, 14 септември, Център за управление и киберотбрана към Министерството на отбраната. На откриването присъства и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Проектът на стойност 12 млн. щатски долара е финансиран по линия на Програмата за чуждестранно военно финансиране (FMF) на Държавния департамент на САЩ и е изграден по Програмата за чуждестранни военни продажби на Департамента по отбрана.
Центърът ще функционира като хъб за обучение и операции в областта на киберотбраната и ще подобри способността на България да се защитава от киберзаплахи. В него българските военнослужещи ще получават знания и умения, необходими за възпиране, идентифициране и защита срещу кибератаки.
|
14.09.2023 |
Министерството на отбраната ще се включи в Европейските дни на наследството. В рамките на инициативата сградата на Министерството на отбраната ще бъде отворена за посещение на граждани в събота, 16 септември, от 10.00 до 14.00 ч.
Посетителите ще могат да се докоснат до уникалния интериор и архитектура на сградата на Министерството и да се запознаят с нейната богата история.
Европейските дни на наследството са съвместна инициатива на Съвета на Европа и Европейската комисия. Планират се ежегодно през месец септември. За София инициативата ще се проведе на 16 и 17 септември с отворени врати в над 44 забележителни културно-исторически обекта, някои от които рядко са достъпни за публиката. |
13.09.2023 |
|
13.09.2023 |
Меморандум за намерение между Министерството на отбраната на България и Министерството на отбраната на Украйна одобри днес, 13 септември, Министерският съвет. Предстои той да бъде подписан от министъра на отбраната Тодор Тагарев.
Меморандумът очертава широк кръг от области за двустранно сътрудничество в сферата на отбраната - научно и технологично сътрудничество, развитие на военното образование и наука, обмен на опит в подготовката и използването на въоръжените сили, разработване на комуникационни, информационни, навигационни и сензорни системи, военна медицина и други области от взаимен интерес.
Подписването на Меморандума ще бъде знак за готовността на българската страна за засилване на сътрудничеството за развитие на способностите на Украйна за защита и укрепване на устойчивостта й и за повишаване на оперативната й съвместимост с НАТО. Документът е в съответствие с приетата от 49-ото Народно събрание на 6 юли 2023 г. Декларация в подкрепа на членство на Украйна в НАТО.
Подписването на Споразумението не поражда правни задължения за страните и не предполага разходването на допълнителни финансови средства от държавния бюджет. |
13.09.2023 |
За осма поредна година на връх Каймакчалан в Република Гърция българска делегация почете паметта на героично загиналите български воини по време на Първата световна. Заслужена почит отдадоха военнослужещи от Специалните сили, общественици и родственици. Със заупокойна молитва, отслужена от негово високоблагоговейнство свещеноиконом Фотий, всички заедно се помолиха за душите на загиналите на връх Каймакчалан и в тяхна памет поднесоха венци цветя.
„На този връх са загинали много хора, приканвам ви да почетем паметта на нашите герои и на всички загинали. Тяхната саможертва трябва да ни напомня да правим всичко необходимо, за да се избегнат войните. Нека винаги да помним, да тачим и да се прекланяме пред тези хора, които със саможертвата си сътвориха историята на нашата Родина“, посочи в словото си командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев.
На церемонията, организирана от Съвместното командване на специалните операции (СКСО), присъстваха още заместник-командирът на корпуса на НАТО за бързо развръщане в Солун генерал-майор Валентин Кръстев, председателят на Комисията по отбрана в 49-ото Народно събрание Христо Гаджев, о.з.генерал Константин Попов - началник на отбраната в периода 2016 г. - 2017 г., военният аташе на България в Гърция полковник Милчо Игнатов, депутати, дипломати, родственици на участниците в сраженията, родолюбиви българи.
„Мисия на всички нас, българите, е да почетем паметта както на всички загинали за България, така и хората, които са се били от другата страна, защото всеки е изпълнявал своя воински дълг и трябва да уважаваме това“, каза в обръщението си Христо Гаджев. „Надали има българи, които да нямат предци, участвали във войната и оставили костите си по бойните полета. Наш дълг е да ги браним, защото за нас думи като род, Родина, България са важни“, допълни той.
На 12 септември преди 107 години започва една от най-епичните и решителни битки в българската военна история. През далечната 1916 г. български пехотни полкове защитават върха в продължение на 46 дни от настъплението на Сръбската дивизия. Благодарение на самоотвержените офицери, подофицери и войници, показали изключително мъжество и твърдост, многократните атаки на противника са героично отблъсквани.
|
12.09.2023 |
 Военнослужещи и вертолет „Cougar“ от ВВС се включиха днес, 12 септември, в спасителната операция по транспортиране на пострадал парапланерист в района на гр. Сопот в Стара планина. Вертолетът излетя в 14.56 ч. от 24-та авиобаза Крумово. Пострадалият е качен на борда на вертолета и в 16.20 ч. успешно е транспортиран до УМБАЛ „Свети Георги“ в гр. Пловдив.
Дежурният екипаж от авиобаза Крумово беше задействан за втори път днес със същата задача – да окаже помощ за транспортирането с вертолет „Cougar“ на друг пострадал в района хижа „Равнец“ в Стара планина. Вертолетът излетя в 17.16 ч. от авиобазата. Военнослужещите изпълниха успешно задачите си в спасителната операция и в 18.53 ч. вертолетът се завърна в авиобазата.
|
12.09.2023 |
На заседание на Съвета на директорите на „ТЕРЕМ – ХОЛДИНГ“ ЕАД, проведено днес, 12 септември 2023 г., за председател на Съвета на директорите е избран Димитър Стойчев, а за изпълнителен директор на акционерното дружество - Калин Димитров.
С Протокол от 7 септември 2023 г. министърът на отбраната, в качеството си на орган, упражняващ правата на държавата като едноличен собственик на капитала на „ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ“ ЕАД, гр. София, на основание Търговския закон, Закона за публичните предприятия и правилника за прилагането му и Устава на публичното предприятие, взе решение за допълване на състава на Съвета на директорите на „ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ“ ЕАД от 5 на 7 човека и впоследствие избра двама нови членове.
Калин Димитров е старши лейтенант от резерва. Има значителен опит в управлението на фирми, свързани с отбраната. Заемал е ръководни длъжности в търговски дружества за производство и модернизация на военна техника. Работил е като консултант в сферата на услугите, свързани с новостите, тенденциите и насоките в областта на военната техника, въоръжение, екипировка и обучение. През есента на 2021 г. организира посещение на делегация от българските ВВС за запознаване с възможностите на украинските предприятия за извършване на ремонт на авиационна и друга техника. |
11.09.2023 |
Перспективите за развитието на двустранното сътрудничество в областта на отбраната и въпроси от актуалния дневен ред на сигурността в Черноморския регион бяха основните теми на срещата на министъра на отбраната Тодор Тагарев с извънредния и пълномощен посланик на Швейцария в България Н. Пр. Раймунд Фурер. Тя се проведе днес, 11 септември, в Министерството на отбраната.
Беше отбелязано традиционно доброто партньорство в областта на сигурността и отбраната между двете страни. Министър Тагарев открои приноса на Швейцария за обучението на български военнослужещи и служители в областта на гражданско-военните отношения и проблемите на международната сигурност като изтъкна ролята на Женевския център за политика на сигурност в тази област.
Фокусът на разговорите беше поставен и върху модернизационните проекти за Българската армия. Министърът на отбраната благодари за предоставената от Швейцария възможност за обучение през тази година на български военнослужещи от ВВС на тренажор „AS 332 LI Full Flight Simulator (FFS). Такова обучение за пилоти на хеликоптери е планирано и за 2024 г.
|
08.09.2023 |
|
08.09.2023 |
Съвместна подготовка „Родопи 23“ ще се проведе от 11 до 21 септември 2023 г. Участие ще вземат повече от 350 военнослужещи от Командването на Сухопътни войски, 101-ви алпийски полк - Смолян, логистичен модул от 110-ти логистичен полк - Пловдив, 24-та Авиобаза Крумово, Чешката република, Италианската република и САЩ.
Съвместната подготовка ,,Родопи 23“ се планира и провежда с цел повишаване на взаимодействието и оперативната съвместимост на участващите формирования при водене на бойни действия в планината. По време на подготовката ще се отработват въпроси по стрелба, патрулиране, оцеляване, катерене, оказване на първа помощ и медицинска евакуация.
Офицер, планиращ учението, е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков. ,,Родопи 23“ ще се проведе под ръководството на командира на 101-ви алпийски полк подполковник Стефан Димов. Директор е майор Владимир Сариев – временно изпълняващ длъжността началник на щаба на 101-ви алпийски полк.
Учението ще се проведе на територията на с. Момчиловци и с. Кутела, Община Смолян и с. Манастир, Община Лъки.
|
07.09.2023 |
Военнослужещи от инженерните формирования в Българската армия в момента извършват оглед и оценка на щетите на три мостови съоръжения в районите, пострадали от големите наводнения на 5 септември. Правят се разчети за построяване на мост, свързващ централната част на Царево с квартал „Василико“. След приключване на огледите и анализите с кмета на община Царево и представители на Агенция „Пътна инфраструктура“ ще се вземе решение за предприемане на съответните действия.
От първия ден на бедствието Българската армия е в готовност да окаже подкрепа както с личен състав, така и с високопроходима техника за евакуиране на бедстващи хора, доставка на продукти от първа необходимост и вода за нуждаещите се, транспорт на различни товари. Представители на Въоръжените сили участват в заседанията на Кризисния щаб.
Министерството на отбраната е в тясна координация с Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, Гранична полиция и други структури в засегнатите райони, които реагираха своевременно, и се отзовават, съгласно изискванията на местния кризисен щаб. |
06.09.2023 |
Вчера, 5 септември, след постъпило искане от областния управител на Област Бургас и при постоянна координация с Министерския съвет и ангажираните държавни структури, бяха приведени в готовност за оказване на помощ на пострадалите от наводненията в община Царево модулни формирования от Българската армия за овладяване или преодоляване на последствия от бедствия, както и военни хеликоптери от 24-а авиобаза – Крумово за търсене и спасяване от въздуха и военнотранспортен самолет „Спартан“ от състава на 16-а авиационна база за транспорт на модулен екип за борба с наводненията на дирекция „Аварийна помощ и превенция“ към Столична община.
До полунощ с високопроходима техника от военното формирование от състава на Командване за логистична поддръжка в град Бургас, са транспортирани до бедстващите райони 8 тона сухи хранителни пакети и питейна вода, осигурени от Българския червен кръст и Община Царево.
Министерството на отбраната продължава да следи обстановката и остава в готовност за оказване на помощ и включване на военнослужещи и високопроходима техника в спасителните и възстановителни дейности, както и за осъществяване на логистика за транспорт на хора и превоз на товари и осигуряване на генератори, съгласно изискванията на сформирания кризисен щаб към Община Царево и възможностите на Българската армия.
|
06.09.2023 |
Представителни военни формирования от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Националния военен университет и Националната гвардейска част ще участват в тържествата за отбелязване на 138-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия в цялата страна. Военнослужещите ще отдадат воински почести на загиналите за национално освобождение и обединение.
Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще присъства на отбелязването на 138-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия в София пред мавзолея-костница на княз Александър І Батенберг на бул. „В. Левски“ № 81, което ще се проведе от 11.00 часа. От 12.00 ч Националната гвардейска част ще извърши почетна смяна на караула пред сградата на президентската администрация.
Кулминацията на националните чествания по традиция е в Пловдив. Тържествената проверка (заря) ще се проведе на площад „Съединение“ от 20.30 ч. Ще бъдат поднесени венци и цветя. Във военния ритуал ще участват представителни формирования от 110-ти логистичен полк – Пловдив, 55-ти инженерен полк – Белене (от състава на Сухопътните войски) и Съвместното командване на специалните операции. Преди тържествената проверка Гвардейският представителен духов оркестър ще участва в концерт по повод годишнината, който ще се проведе на Античния театър.
В празничния 6 септември военнослужещи от 2-ра Тунджанска механизирана бригада ще участват в ритуали по полагане на венци и цветя в Стара Загора пред Паметника на „Защитниците на Стара Загора“; в Ямбол пред Паметника на героите, загинали за национално освобождение на България, и в Хасково пред паметника на Незнайния войн на площад „Съединение“.
Военнослужещи от Центъра за подготовка на специалисти ще участват в ритуали по полагане на венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци в Сливен и пред паметника на загиналите български воини в Сръбско-българската война в Русе.
Военнослужещи от 3-то Бригадно командване - Благоевград ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на загиналите във войните 1912 - 1918 г. във Враца, и ще положат венци и цветя в градовете Благоевград и Сандански.
Военнослужещи от 5-то Бригадно командване - Плевен ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на 4-ти пехотен Плевенски полк в града.
В Чирпан ще бъде издигнато националното знаме и ще бъдат поднесени венци и цветя пред Паметника на Съединението в Градската градина от военнослужещи от 1-ви разузнавателен батальон – Свобода.
В Асеновград ще бъдат поднесени венци и цветя пред Паметната плоча на Пере Тошев и ще бъде издигнат националният флаг на площад „Академик Николай Хайтов“ от военнослужещи от 4-ти артилерийски полк.
В Горна Оряховица военнослужещи от 59-ти батальон за ЯХБЗиЕ ще поднесат венци и цветя пред Мемориала на загиналите герои във воините за национално обединение.
В Свищов военнослужещи от 55-ти инженерен полк – Белене ще поднесат венци и цветя пред паметника на 33-ти Свищовски полк.
В Радомир военнослужещи от 38-ми батальон за ЯХБЗиЕ – Мусачево, съвместно с Представителния военен духов оркестър на Сухопътните войски, ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на подпоручик Константин Цанков.
Във Варна и Бургас 138-ата годишнина от Съединението на България ще бъде отбелязана с тържествени военни ритуали с участието на военнослужещи от Военноморските сили.
Във Велико Търново курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“ ще участват във военния ритуал за издигане на националното знаме и полагане на венци и цветя пред паметника Майка България. |
04.09.2023 |
  „Военната академия „Георги С. Раковски“ е авторитетен национален и международно утвърден център за военна наука и висше военно образование и има престижно място сред българските висши училища“. Това каза в приветствието си при откриването на академичната учебна 2023/2024 г. министърът на отбраната Тодор Тагарев днес, 4 септември. Към обучаемите той се обърна с думите: Пожелавам Ви успешна академична година, в която не само да натрупвате нови знания и да извличате най-новите уроци от практиката на военното дело, но и да продължавате да градите себе си като професионалисти. И най-вече да бъдете хора, носители на ценности и интегритет.
„Всяка система за сигурност в най-голяма степен се нуждае от знаещи, можещи, подготвени и мотивирани специалисти“, подчерта в приветствието си началникът на Военната академия генерал-майор Тодор Дочев. Ръководството на академията има намерение да разкрие три нови магистърски специалности – „Сигурност и отбрана“, „Разузнаване и контраразузнаване“, „Национална сигурност, превенция и защита на инженерната инфраструктура“, съобщи генерал-майор Тодор Дочев и подчерта, че по този начин Военната академия ще продължи да отговаря на потребностите на обществото в областта на националната сигурност.
Съгласно дългогодишната традиция в зала „Тържествена“ министърът на отбраната изнесе първата лекция за новата учебна година.
„За да се справим със съвременните предизвикателства, заедно с моя екип сме решени в следващите няколко месеца да направим Стратегически преглед на отбранителната политика. Целта ни е да адаптираме тази политика, като прегледаме и оптимизираме редица ключови процеси. До края на годината ще фокусираме вниманието си върху следните основни въпроси: набиране, развитие, задържане, освобождаване и социална адаптация на личния състав; развитие на способностите за осигуряване от страна-домакин; изграждане на устойчивост на отбраната в информационното пространство срещу дезинформация, пропаганда и когнитивно въздействие; способности за киберотбрана; привличане на предприятията от българската отбранително-технологична и индустриална база за изграждане и развитие на способности; иновации, научноизследователска и развойна дейност и национално позициониране в европейската и евроатлантическа отбранителна технологична и индустриална база; структура, численост, дислокация, командване и управление на Въоръжените сили; военновременни задачи на публични и частни организации; и др. Всичко това ще ни даде необходимата основа за най-ефективно изграждане и развитие на отбранителните способности и ще ни позволи да постигнем приоритетните цели на управленската програма на правителството в сектор „Отбрана“, посочи той.
В лекцията си министърът на отбраната подчерта още, че в новата стратегическа реалност основният фокус на отбранителната политика е укрепването на нашата национална отбрана като елемент от отбраната на НАТО. Затова ще продължим с изпълнението на залегналото в Програмата за развитие на отбранителните способности до 2032 г., със специален фокус върху ускорената подготовка и реализиране на проектите за изграждане на тежка механизирана бригада и свързаните с гарантиране на сигурността в Черно море.
На официалното откриване на новата учебна година присъстваха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, министърът на образованието проф. Галин Цоков, висши офицери от Българската армия, народни представители, посланици и гости.
Тържествено бе открит Център за компютърно подпомагане учения и симулации и кабинет за чуждоезиково обучение.
Пълния текст на лекцията на министъра на отбраната може да прочетете тук.
|
04.09.2023 |
„Предприетите решителни действия за трансформация на отбранителния потенциал на НАТО имат съществено влияние върху развитието на въоръжените ни сили, което генерира множество предизвикателства относно усъвършенстването и придобиването на отбранителни способности. Решенията са в ускорената и целенасочена трансформация и модернизация за постигане целите на възпирането и отбраната в колективен и национален аспект“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 4 септември, в своята лекция на тема: „Насоки за развитие на въоръжените сили на Република България в контекста на променената геостратегическа среда“ на тържественото откриване на учебната 2023/2024 година във Военна академия „Г. С. Раковски”.
Адмирал Ефтимов подчерта, че на срещата на върха на НАТО през юли във Вилнюс ръководителите на страните членки са потвърдили и детайлизирали приетите през 2022 г. в Мадрид средносрочни и дългосрочни мерки за повишаване на съюзния потенциал за възпиране и отбрана. „Повишаването на способностите за колективна отбрана ще се реализира чрез развитие на пълния набор от необходимите сили и способности във всички оперативни домейни, балансирано предно разполагане на сили и способности, осигуряване на капацитет за тяхното бързо усилване и всестранно осигуряване, както и усъвършенстване на структурата за командване и управление“, каза той. Припомни, че на срещата са били утвърдени новите предварителни планове за колективна отбрана по региони, както и набелязани конкретни мерки за осигуряване на тяхната изпълнимост към края на 2023 г. Потвърдено бе стратегическото значение на Черноморския регион за сигурността на Алианса, а необходимостта от предоставяне на допълнителни гаранции за сигурността по източния фланг бе изведена като приоритетна задача на съюза. Адмирал Ефтимов отбеляза също, че страната ни е предложила да изгради на своя територия щаб на многонационална дивизия, като част от структурата на силите на Алианса и елемент от неговата архитектура за командване и управление в региона. Заедно с изграждането на бойната група на НАТО на наша територия, този щаб ще даде още по-голяма видимост на усилията и приноса на България за укрепването на съюзния възпиращ и отбранителен потенциал в региона.
„Предвид динамиката на съюзните процеси, ролята на България като ключов фактор на югоизточния фланг нараства“, категоричен бе той. Това поставя още по-високи изисквания към способностите на въоръжените сили по отношение на ускорена модернизация и преодоляване на технологичната изостаналост, повишаване на оперативната съвместимост и нивото на подготовка, засилване на интеграцията в съюзните структури и изграждане на устойчивост и ефективно взаимодействие с другите национални участници, имащи отговорности към сигурността и отбраната.
Адмирал Ефтимов посочи, че новите геостратегически реалности налагат стартиране на процес по стратегическо преосмисляне на подходите за осъществяване на отбрана на съюзно и на национално ниво. Ето защо предстои внасянето в Министерския съвет на изработен проект на нова Национална отбранителна стратегия.
Началникът на отбраната подчерта, че ключово направление за постигането на целите за възпиране и отбрана в национален и колективен аспект е модернизацията на въоръжените сили. Той бе категоричен, че предходният, текущият и прогнозният бюджет до 2032 г., при заделяне на 2% от БВП, не позволяват темпо и обхват на модернизацията, компенсиращи изцяло натрупаното изоставане в развитието на отбранителните способности на въоръжените сили и прекъсване на зависимостта от страни извън НАТО и ЕС при ремонта и поддръжката на основно въоръжение и техника. Адмирал Ефтимов посочи, че е създадена организация за преглед на планиращите сценарии, определени при прегледа на отбраната, и свързаната с това приоритизация на инвестициите по проектите за модернизация на въоръжените сили.
Tой отбеляза, че всички дейности и процеси по модернизацията и подобряването на бойния потенциал на въоръжените ни сили не биха могли да постигнат поставените отбранителни цели без основния компонент на отбраната – подготвените кадри. Адмирал Ефтимов заяви, че по отношение на числеността и некомплекта от личен състав във въоръжените сили фокусът следва да се насочи към повишаване на мотивацията на военнослужещите чрез комплекс от мерки от организационен, управленски и социален характер. Той подчерта важната роля на Военна академия „Г. С. Раковски” за решаването на предизвикателствата за развитието на въоръжените сили както за поставянето на научните основи на процеса по тяхната трансформация, така и при изграждането на най-ценния капитал – хората.
Пълния текст на лекцията на началника на отбраната можете да прочетете тук.
|
04.09.2023 |
  Министърът на отбраната Тодор Тагарев и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов наградиха днес контраадмирал Марсело Тарапов, генерален директор по военноморската подготовка и обучението на аржентинските Военноморски сили, за заслугите му за реализиране на първото плаване на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ от състава на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ до българската база на остров Ливингстън в Антарктида.
Контраадмирал Тарапов беше отличен от министър Тагарев с награден знак „За служба под знамената“ I степен. Министърът на отбраната изказа благодарност за неговия съществен принос за осъществяването на мисията. „Надявам се, че в бъдеще Вашето сътрудничество с българските Военноморски сили ще бъде все така ползотворно и заедно ще постигаме общите си цели“, каза министър Тагарев.
Началникът на отбраната връчи на контраадмирал Тарапов почетен плакет на Щаба на отбраната. В обръщението си към него адмирал Ефтимов благодари сърдечно за отдадената и отговорна работа по време на подготовката на българската научноизследователска мисия. Той изрази увереност, че военноморските ни сили ще продължават сътрудничеството и полезната обмяна на опит с военния флот на Аржентина.
На церемонията в Министерството на отбраната присъстваха началникът на Висшето военноморско училище флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, председателят на Българския антарктически институт проф. д.н. Христо Пимпирев, посланиците на Аржентина, Испания и Бразилия в страната ни, висши офицери от Българската армия, представители на научните и академични среди.
|
03.09.2023 |
Военнослужещи от състава на Сухопътните войски и на Военновъздушните сили участват в гасенето на горския пожар в землището на село Добростан, община Асеновград, област Пловдив днес, 3 септември.
Модул от 4-ти артилерийски полк – Асеновград в състав от 45 военнослужещи с 6 броя техника от 06.00 ч. тази сутрин се включва в погасяването.
Действията на огнеборците са подпомагани от хеликоптер AS 532 AL Cougar с екипаж от 24-та авиобаза – Крумово. Военният хеликоптер излетя от авиобазата рано сутринта, за да извършва гасене на огъня от въздуха, след което се върна, за да презареди и в 11.10 ч. отново потегли за района на пожара за оказване на помощ.
През вчерашния ден военни хеликоптери Ми-17 и AS 532 AL Cougar с екипажи от 24-та авиобаза – Крумово се редуваха през целия ден в борбата със същия пожар.
Военнослужещите от състава на Сухопътни войски се включват в борбата с огъня по искане на областния управител на Пловдив и след разрешение на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Вертолетът и военнослужещите от ВВС се включват по искане на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. |
03.09.2023 |
В периода 4 – 11 септември 2023 г. военнослужещи и военна техника от състава на българския военен контингент, който ще се включи в операцията на стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR), ще бъдат транспортирани по републиканската пътна инфраструктура. Колоните ще се придвижат от Благоевград към ГКПП „Гюешево” и ще бъдат ескортирани от екипи на Служба „Военна полиция“.
В същия период се очаква военнослужещи и военна техника от Въоръжените сили на Република Турция да преминат по пътната мрежа на нашата страна. Контингентът се завръща в южната ни съседка след участие в операцията на НАТО в Косово и ще премине от ГКПП Гюешево към ГКПП Капитан Андреево. Колоните също ще бъдат ескортирани от екипи на Служба „Военна полиция“. |
02.09.2023 |
Военен хеликоптер Ми-17 с екипаж от 24-та авиобаза – Крумово от състава на Военновъздушните сили се включи в гасенето на горски пожар, който гори в землището на село Добростан, община Асеновград, област Пловдив днес, 2 септември.
Хеликоптерът излетя от авиобазата в 10.10 ч. и ще извършва гасене на огъня от въздуха. Искането е отправено от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. |
01.09.2023 |
Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще открие новата академична учебна 2023/2024 година във Военната академия „Г. С. Раковски” на 4 септември. На официалната церемония по откриването ще присъства и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Поканени са още генерали и офицери, представители на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната, посланици и военни аташета, акредитирани в Република България, ректори на висши училища и партньори на академията.
По случай откриването на учебната година в храм „Свети Архангели“ при академията ще бъде отслужена архиерейска света литургия от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп - първи викарий на Софийския митрополит и Български патриарх Неофит. От 10.00 ч. на строевия плац на Военната академия след приемане на строя, свещенослужители от Българската православна църква ще отслужат тържествен водосвет за здраве и благоденствие. По традиция в зала „Тържествена” министърът на отбраната ще изнесе първата академична лекция. Лекция пред слушателите ще изнесе и началникът на отбраната.
*** През учебната 2023/2024 г. Военната академия "Г. С. Раковски" посреща новите слушатели, които ще се обучават, както следва: - в магистърска специалност „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили” от професионално направление „Военно дело” на факултет „Национална сигурност и отбрана” с продължителност 1 година; - в магистърска специалност „Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво” от професионално направление „Военно дело” на факултет „Командно-щабен”, по шест специализации в редовна форма на обучение с продължителност 1 година и по три специализации в задочна форма на обучение с продължителност 2 години. Тази година сред обучаемите и в двете специалности има офицери от Република Северна Македония. |
01.09.2023 |
|
01.09.2023 |
  31 военнослужещи с пет броя техника от 61-ва Стрямска механизирана бригада и днес, 1 септември, участват в погасяването на пожара, който се разпали вчера в землището на село Михилци, Община Хисаря, Област Пловдив. Огънят обхвана пресечен планински терен. За овладяването на пожара и ограничаването на по-нататъшното му разпространение, военнослужещите действат съвместно със служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, Държавното горско стопанство и доброволци.
През вчерашния ден 37 военнослужещи с 9 единици специализирана техника и медицински екип от формированието за овладяване и преодоляване на последствията при бедствия на 61-ва Стрямска механизирана бригада, под ръководството на майор Иван Кибритев – командир на зенитно-ракетен дивизион на бригадата, оказваха помощ в гасенето на пожар, който гори в борова гора в землището на село Михилци.
По същото време хеликоптер AS-532 Cougar от 24-та авиобаза - Крумово извърши 40 водохвърляния над пожара.
|
01.09.2023 |
Военнослужещи и военна техника от въоръжените сили на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия ще се придвижват на 3 и 4 септември 2023 г. от Гърция (през ГКПП Капитан Петко войвода) по републиканската пътна мрежа на България до Румъния. Придвижването е във връзка с провеждането на многонационалното учение на НАТО „STEADFAST JUPITER“ 23 на територията на Румъния. |
01.09.2023 |
     Делегация от Министерството на отбраната посети Република Северна Македония от 30 август до 1 септември. Поводът е участие в тройна церемония по официалното приемане и предаване на председателството на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM), приемане и предаване на длъжността командир на Многонационална бригада „Югоизточна Европа“ - ММБрЮИЕ (SEEBRIG) и 24-ата годишнина от създаването на SEEBRIG. Българската делегация, водена от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, включва заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, Даниела Григорова, директор на Секретариата на SEDM, както и членове на Секретариата. Събитието се проведе в Куманово, РС Македония.
В изказването си на церемонията по приемане и предаване, заместник-министър Запрянов отбеляза събитията, случили се по време на българското председателство и приноса, и заслугите на всички, ангажирани с успеха на инициативата. Той пожела успех на румънското председателство, което ще бъде в период за следващите две години, както и на новия командир на SEEBRIG бригаден генерал Битри (Албания).
Поздравителни речи бяха изнесени също от Славянка Петровска – министър на отбраната на Република Северна Македония, и от Симона Кожокару – председател на SEDM.
Представителите на настоящето и предходното председателство размениха благодарствени адреси и плакети.
България бе председателстваща държава на Процеса SEDM от 1 юли 2021 г.
В рамките на посещението зам.-министър Запрянов проведе срещи с Тирон Яяга, заместник-министър на отбраната на РС Македония и Симона Кожукаро, държавен секретар по отбранителната политика и международното сътрудничество на Министерството на националната отбрана (МНО) на Румъния. По време на срещите бяха обсъдени развитието на Процеса SEDM и актуални теми, свързани с двустранното сътрудничество в областта на отбраната.
|
|
 |