 |
Новини - архив
30.09.2022 |
     „За три десетилетия 61-а Стрямска механизирана бригада се утвърди като едно от най-боеспособните и емблематични формирования от състава на Сухопътните войски и на Българската армия със свой собствен значим принос към националната сигурност“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 30 септември, на официалната церемония по случай 30 години от създаването на военното формирование в Карлово.
Той изтъкна своевременната реакция на командването на бригадата и добрата координация с местната власт при оказаната помощ към бедстващите хора от наводненията в община Карлово. „Фактът, че военнослужещите от 61-а бригада се отзоваха така бързо на помощ в селата Богдан и Каравелово осуети човешки трагедии. Това ме изпълва с гордост, че в строя на бригадата има хора с благородни сърца, благодаря ви“, заяви адмирал Ефтимов.
Той отбеляза високите постижения на военното формирование в изпълнение на основните мисии на Въоръжените сили. Акцентира върху многобройните учения, в които военнослужещите от формированието трупат практически опит, мерят сили с колеги от страната и чужбина, работят за повишаването на подготовката си и постигането на оперативна съвместимост със съюзниците. Адмирал Ефтимов подчерта десетките контингенти, сформирани на базата на личния състав на бригадата, които са доказали професионализма и воинските си качества в мисии и операции зад граница.
„В условията на сложна геополитическа обстановка все по-силен е акцентът върху военния фактор и способностите на армиите да изпълняват надеждно своите мисии по осигуряване на териториалната цялост и сигурността в национален и коалиционен формат. Поставили сме си високи цели и ще ги изпълняваме. Убеден съм, защото познавам професионализма и отговорното отношение на военнослужещите от Сухопътните войски и 61-а бригада“, заключи началникът на отбраната.
В Карлово честването на 30-ата годишнина на 61-а Стрямска механизирана бригада започна с отдаване на почести пред „Паметника на загиналите воини във войните 1912 г . - 1918 г.“. Тържествената церемония, на която бяха отличени военнослужещи за достойно и професионално изпълнение на задачите, се проведе на площад „20 юли” в центъра на града. В нея участваха командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, командирът на 61-а бригада бригаден генерал Деян Дешков, командирите на бригадата през годините, Негово Преосвещенство Знеполският епископ Арсений, представители на министерствата на отбраната и на вътрешните работи, на държавната и местната власт, както и на военно-патриотични организации и съюзи.
Молебен за здраве, благоденствие и успех беше отслужен от Негово Преосвещенство Знеполския епископ Арсений и свещеници от Карловската духовна околия.
|
29.09.2022 |
„Намерена е т.нар. черна кутия на самолета Су-25, тя е без повреди и се очаква днес да започне разчитането на информацията от нея. Свалянето на информацията ще бъде извършено изцяло в България, а разследването ще продължи до установяването на цялата истина за причините за самолетната авария“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов пред журналисти днес, 29 септември.
Министър Стоянов опроверга някои спекулации около вчерашния инцидент: не е вярно, че не се е отворил парашутът; не е вярно, че това е първи полет на пилота за годината (само за същия ден това е бил вторият му полет и трети полет за същия самолет); пилотът полковник Дончев има над 30 изпълнени задачи за тази година. Той отхвърли спекулациите и за възможен „саботаж“ при ремонта на самолета, като посочи, че след извършения ремонт машината има над 60 летателни часа във въздуха. Няма съществени проблеми и с полосата на летище Безмер, е установила нарочна комисия при проверка.
Днес министърът на отбраната Димитър Стоянов е посетил във Военномедицинска академия военнослужещия от ВВС, който пострада вчера при изпълнението на тренировъчен полет със самолет Су-25. Той е в добро общо състояние, остава под наблюдение.
След извършения ремонт и модернизация на осем самолета Су-25 в щурмовата авиация се води планомерна подготовка. Пилотите имат достатъчно нальот, спрямо нашите условия, каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в отговор на въпрос. "Инцидентът се разследва и ще бъдат взети мерки", подчерта той.
„Няма преки заплахи за националната сигурност и за въвличането на България във военен конфликт“, подчерта министър Димитър Стоянов преди заседанието на Съвета по отбрана в Министерския съвет в отговор на въпрос. По думите му - няма промяна в ситуацията в Черно море, където основният риск, който и досега съществуваше, са свободно плаващите мини. По думите му към момента няма необходимост от промяна на предприетите от България мерки.
|
28.09.2022 |
„Днес, в 14.13 ч. самолет Су-25К с пилот полковник Пейо Дончев претърпя инцидент. Пилотът се е катапултирал успешно и това е най-правилното решение в такава ситуация. Той е в добро здравословно състояние, контактен е. Лично разговарях с него, чувства се сравнително добре.“ Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 28 септември, в авиобаза Безмер, където пристигна заедно с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов след инцидента при тренировъчен полет със самолет Су-25.
Министър Стоянов съобщи, че е организирана медицинска евакуация със самолет „Спартан“ и пилотът е транспортиран във ВМА, където са му направени изследвания. Състоянието му е добро.
„Полковник Дончев е опитен пилот от ВВС, с над 750 часа нальот. Катапултирал се е успешно, парашутът се е отворил напълно, приземил се е, системите за катапулт са сработили перфектно. Пилотът е действал изключително правилно“, разясни министър Стоянов.
Инцидентът е настъпил при регулярен полет в захода за кацане в района на авиобазата. Самолетът е паднал до самата полоса и е напълно разрушен.
„Рано е да се говори за версия за причините за инцидента. Която и версия да бъде изказана в този момент, ще бъде спекулация“, категоричен беше министърът на отбраната. Той съобщи, че с негова заповед е назначена комисия от Военна полиция, която ще разследва причините за инцидента. „Тук, на мястото на инцидента са екипи на Военна прокуратура, които разследват ситуацията“, допълни министър Стоянов.
„Неизправен самолет в авиацията не се допуска до полет. Това е правило, което се спазва“, коментира министърът на отбраната в отговор на въпрос. Всички самолети на авиобазата са приземени. Докато не се изяснят причините за инцидента няма да се изпълняват полети от летателния състав. |
28.09.2022 |
Около 14.00 часа днес, военен самолет Су-25 е претърпял инцидент край авиобаза Безмер. Пилотът се е катапултирал и е в добро състояние, контактен е. Той се намира в района на командно-диспечерския пункт на авиобазата, оказана му е първа медицинска помощ. Предприети са незабавни действия за транспортирането му до лечебно заведение.
Министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов пътуват към авиобаза Безмер. |
27.09.2022 |
Възможностите за оказване на хуманитарна и военно-техническа помощ на Украйна бяха обсъдени днес, 27 септември, на среща на министъра на отбраната Димитър Стоянов с посланика на Украйна Н.Пр. Виталий Москаленко. „Министерството на отбраната се включва в оказването на хуманитарна и военно-техническа помощ на Украйна. Предоставяме дарение от 350 медицински пакети за 35 000 украински военнослужещи“, посочи министър Стоянов. Инициирана е процедура за предоставяне като дарение на зимни облекла за украинската армия, заяви още министърът на отбраната. Н.Пр. Виталий Москаленко изказа благодарност на министър Стоянов за настаняването на украински граждани в почивни станции на военното ведомство. „Министерството на отбраната продължава да се грижи за украински граждани, потърсили спасение в България. Към днешна дата в две почивни бази на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ са настанени общо 214 души, от които 161 възрастни и 53 деца до 13 години“, посочи министър Стоянов. В разговорите бе подчертан и приносът на България към Доверителния фонд на НАТО за възстановяване и рехабилитация на украински военнослужещи. Обсъдени бяха възможности за продължаване на ангажимента на страната ни за възстановяването и рехабилитацията на украинските военнослужещи в рамките на Доверителния фонд на Алианса. На срещата присъстваха заместник-министрите на отбраната Теодора Генчовска и Катерина Граматикова, началникът на политическия кабинет Владко Владов, директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев.
|
27.09.2022 |
   Формирование от 38-и батальон за ядрена, химическа, биологична защита и екология (ЯХБЗ и Е) от състава на Сухопътните войски участва в многонационалното сертификационно учение ,,Golden Mask-2022”, което се провежда до 30 септември в района на учебен полигон Берген – Мьонстер – Германия. Деветнадесетте български военнослужещи от многофункционалния взвод за ЯХБЗ от състава на усилените сили за отговор на NATO ( NRF -23) в продължение на 12 дни демонстрират способности по радиационно и химическо разузнаване съвместно със своите колеги от Германия, Франция, Италия, Румъния, Унгария, Чехия и Испания. Командир на взвода за ЯХБЗ е капитан Ангел Боев от състава на 38-и батальон за ЯХБЗ и Е.
Българският взвод е в състава на многофункционална рота от Италианската република, в която са включени италиански и румънски военнослужещи.
В рамките на същинската част на сертификационното учение ,,Golden Mask-2022” от 23 до 26 септември българските военнослужещи изпълниха задачи по ядрено, химическо, биологическо и радиологическо разузнаване, разпръскване на тълпа, отблъскване на противник в зоната за отговорност на ротата.
Участието на личния състав от 38-и батальона за ЯХБЗ и Е в учението допринася за споделяне на опит в международна среда, надграждане на придобитите способности и повишаване на оперативната съвместимост с армиите от страните-членки на НАТО.
|
27.09.2022 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов се срещна с посланика на Полша Н.Пр. Мачей Шимански. Двамата обсъдиха въпроси от двустранното сътрудничество в областта на отбраната. В срещата участваха заместник-министрите Теодора Генчовска и Катерина Граматикова, началникът на кабинета Владко Владов и аташето по отбраната на Полша полковник Пьотр Грела.
Сред дискутираните теми бе и възможността за предоставяне от полската страна на двигатели за самолетите МиГ-29 за българските ВВС. Министър Стоянов подчерта като водещ приоритет пред ръководството на Министерството на отбраната въпроса за осигуряване на мисията по охрана на въздушното пространство на страната.
|
26.09.2022 |
 Военнослужещи от военно формирование 34200-Шумен от състава на Сухопътните войски изпълниха на 25 септември задача по класифициране и унищожаване на метален предмет, открит в частен имот в с. Шуменци, обл. Силистра. При направения оглед на място специализираният екип с ръководител капитан Ангел Иванов установи, че това е корозирала ръчна граната, която беше унищожена при спазване на всички мерки за безопасност.
Със същата задача - унищожаване на ръчна граната, беше задействано и специализирано формирование от Националния военен университет „Васил Левски“. Боеприпасът е намерен при разчистване на мазе в къща в севлиевското село Сенник. „Гранатата е тип „Бухалка“, с дървена дръжка. С колегите от формированието я транспортирахме до една кариера на километри от Севлиево, където я взривихме“, обясни подполковник доц. д-р Йордан Терзиев от катедра „Защита на населението и инфраструктурата“ в Националния военен университет.
|
26.09.2022 |
|
26.09.2022 |
        „Поддържането на стабилност в страните от Западните Балкани, заедно с популяризирането на европейската им перспектива и евроатлантическата ориентация, са приоритет за България. Страната ни подкрепя усилията на властите на Босна и Херцеговина да продължат изпълнението на реформите по пътя към ЕС и в контекста на евроатлантическата интеграция.“ Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов след срещата със своя колега Сифет Поджич в Сараево днес, 26 септември.
„В днешната комплексна ситуация на сигурността е необходимо да продължим да развиваме и задълбочаваме сътрудничеството между двете държави, в това число и между нашите министерства на отбраната“, заяви министър Стоянов. Той отбеляза, че на срещата с министър Поджич са обсъдили възможностите за разширяване на обмена на опит по отношение на реформите на въоръжените сили на двете страни, както и сътрудничеството в областта на военното образование и квалификация. „Българските висши военни училища и Военната ни академия са на много високо ниво и бих бил щастлив да видя обучаеми от Босна и Херцеговина в нашите военни образователни институции“, заяви министър Стоянов.
„България e готова да продължи участието си в операцията на ЕС „Алтеа“ и при необходимост да поеме командването й. Операцията има ключова роля за стабилността и сигурността, както в Босна и Херцеговина, така и в региона като цяло. Ние бихме искали да продължим да допринасяме към стабилността и сигурността в страната чрез участието си в операцията“, заяви министър Стоянов. По думите му подновяването на настоящия изпълнителен мандат на операцията, който изтича през ноември 2022 г., от Съвета за сигурност на ООН е още по-важно в контекста на радикално променената ситуация на сигурността след руската агресия в Украйна. Министър Стоянов подчерта, че България остро осъжда войната в Украйна.
„Операцията на ЕС е много важна за сигурността в Босна и Херцеговина и трябва да продължи. Ние сме много доволни, че българският военен контингент ще участва в нея, както и досега“, заяви министър Сифет Поджич.
„В момента България участва със 118 български военнослужещи - 12 в Щаба на операцията в Сараево и 106 в състава на Междинния регионален резерв. При необходимост ние сме готови да увеличим състава на националния контингент“, каза министър Стоянов в отговор на журналистически въпрос. „Това демонстрира ясно нашата воля в подкрепа на суверенитета, териториалната цялост, сигурността и стабилността на Босна и Херцеговина“, категоричен беше министърът на отбраната.
В столицата на Босна и Херцеговина министър Стоянов проведе срещи със заместник-председателстващия Съвета на министрите и министър на външните работи Бисера Туркович и с Шефик Джаферович - председателстващ Председателството на страната. Те изказаха благодарности към България за това, че е признала първа независимостта на Босна и Херцеговина преди 30 години.
В рамките на визитата си в Босна и Херцеговина делегацията, водена от министъра на отбраната, ще посети база „Бутмир“, където ще се срещне с военнослужещите от българския военен контингент, участващ в операцията на ЕС „Алтеа“. Министър Стоянов ще разговаря и с командващия операцията генерал-майор Антон Весели и с началника на Щаба на НАТО в Босна и Херцеговина бригаден генерал Памела МакГаха.
|
25.09.2022 |
„Не считам, че има пряка заплаха за въвличането на България във въоръжен конфликт. Рискове за националната сигурност има и те произтичат от конфликта, който е близо до нас.“ Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в предаването „На фокус“ по Нова телевизия. Според него най-малко вероятният сценарий е страната да бъде въвлечена във въоръжен конфликт. Стоянов припомни, че България е в системата за колективна сигурност на НАТО. Министърът на отбраната подчерта, че българската армия е на ниво, но не е достатъчно високо технологична. „32 години българската армия бе подценявана и за нея не бяха отделяни достатъчно средства“, коментира той. За да се преодолеят дефицитите е разработена приоритетна инвестиционна програма, която преди дни бе приета от Министерския съвет.
"Имаме достатъчно самолети да гарантираме суверенитета на Република България", категоричен бе министър Димитър Стоянов. Той подчерта, че състоянието на самолетите МиГ- 29, с които България разполага, е добро. „В момента водим интензивни разговори с полската страна евентуално за двигатели и за удължаване на техния живот до 2023 г.“, каза министърът на отбраната. "Първите изтребители Ф-16 трябва да дойдат през 2025 г., а следващите през 2027 г., но ако сключим договор. В момента от Министерския съвет е приет проект за инвестиционен разход, който трябва да мине през Народното събрание и едва след това да бъде сключен договор", поясни още министърът на отбраната. |
24.09.2022 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов заминава на 26 септември на официално посещение в Босна и Херцеговина. В Сараево той ще се срещне с министъра на отбраната Сифет Поджич. Двамата ще обсъдят развитието на двустранното сътрудничество в областта на отбраната и инициативите в областта на регионалното сътрудничество.
Българската делегация, водена от министъра на отбраната, ще проведе среща със заместник-председателстващия Съвета на министрите и министър на външните работи Бисера Туркович и ще бъде приета от председателстващия Председателството Шефик Джаферович.
В рамките на еднодневното посещение в страната министър Стоянов ще посети база „Бутмир“, където ще се срещне с военнослужещите от българския военен контингент, който участва в операцията на ЕС „Алтеа“.
В база „Бутмир“ министър Стоянов ще разговаря с командващия операцията на ЕС „Алтеа“ генерал-майор Антон Весели и с началника на Щаба на НАТО в Босна и Херцеговина бригаден генерал Памела МакГаха. На срещите ще бъде обсъдено участието на България в операция „Алтеа“.
В състава на българската делегация участват началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска, извънредният и пълномощен посланик в Босна и Херцеговина Н.Пр. Валери Йотов, командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов и експерти от Министерството на отбраната. |
23.09.2022 |
„Българската армия е в постоянна бойна готовност. Засилили сме наблюдението и разузнаването в източната част на страната“. Това коментира министърът на отбраната Димитър Стоянов пред журналисти днес във връзка с обявената частична мобилизация в Русия. Министър Стоянов изтъкна, че мобилизацията от руска страна носи риск за националната сигурност, но подчерта, че заплаха от пряко въвличане на България в конфликта засега няма.
„Както знаете, армията освен да изпълнява всекидневната си дейност, е и на границата. Тя е в Каравелово. Бяхме и на пожарите. Армията е там, където трябва да бъде“, заяви министър Стоянов.
По отношение на ситуацията на границата министърът на отбраната коментира още, че през последните дни няма засилване на натиска. „Това се получава, не само благодарение на засиленото присъствие на Българската армия. Разбира се и Гранична полиция е там, с тях работим съвместно по границата. Трябва да отбележим и усиленото присъствие на турската жандармерия, която оказва помощ за намаляване на натиска по нашата граница. Благодарение на тяхното съдействие натискът в момента не е чак толкова голям“, допълни той. |
23.09.2022 |
|
22.09.2022 |
|
21.09.2022 |
Представителни формирования от Българската армия ще участват в проявите за отбелязване на 114-ата годишнина от провъзгласяването на Независимостта на България в различни гарнизони на страната.
По традиция център на националните тържества на 22 септември е Велико Търново. От 09.00 ч. в двора на църквата „Свети 40 мъченици“ ще бъде отслужен водосвет на бойното знаме на Националния военен университет „Васил Левски” и на знамената на държавни институции. От 10.30 ч в Архитектурно-музеен резерват „Царевец” ще започне военният ритуал по издигане на националното знаме на Република България. Велико Търново е домакин и на XV-ия Международен фестивал на военните духови оркестри, в който участват четири музикални формации. Това са Гвардейският представителен духов оркестър, Представителният духов оркестър на Сухопътните войски, Фестивалният духов оркестър „Маестро Николай Косев“ и Военният духов оркестър на гарнизон Браила, Румъния. Музикантите ще се включат в празничното шествие, което тръгва в 11.30 часа от крепостта Царевец. В 12.30 часа започва шоу-спектакълът на участниците на площада пред пощата, където оркестрите ще представят шоу програма.
От 19.30 ч на площад „Цар Асен I“ ще се проведе тържествена проверка (заря), в която ще участва представителна част на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“. Преди ритуала присъстващите ще могат да наблюдават изпълнение на строеви хватки с оръжие.
Във Варна Представителният духов оркестър на Военноморските сили (ВМС), почетен караул и венценосци от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ ще бъдат част от тържествените прояви, които започват в 10.00 ч. на площад „Независимост“. В 16.00 ч. Представителният духов оркестър на ВМС ще изнесе концерт на площад „Антон Новак“, на входа на Морската градина.
В Бургас от 10.30 ч ще започне ритуалът по издигане на националното знаме пред сградата на общината. От 11.00 ч. представителни части от гарнизон Бургас ще участват във военен ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника пред Военния клуб.
Военнослужещи от Сухопътните войски ще се включат в празничните ритуали в чест на Независимостта в Стара Загора, Хасково, Ямбол, Сливен, Русе, Плевен, Белене, Свищов, Горна Оряховица, Елин Пелин, Враца и Сандански.
Военнослужещи от Военновъздушните сили ще участват в тържествените ритуали в Ямбол и Плевен.
|
21.09.2022 |
 Командването и личният състав на авиобаза Граф Игнатиево осъществиха днес, 21 септември, успешното пребазиране на летище Пловдив на авиационната, самолето-обслужващата и специалната техника. Пребазирането се налага във връзка със старта на мащабната реконструкция в авиобаза Граф Игнатиево.
Още тази вечер от новото си място ще застъпят екипажите на МиГ-29, които изпълняват без прекъсване мисията по Air Policing - охрана на въздушното пространство на Република България в интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО. От летище Пловдив ще се провежда и цялостната летателна дейност на бойните пилоти, както и обслужването и ремонта на авиационна техника, докато не завърши строителството на летищната инфраструктура в авиобаза Граф Игнатиево. С новата инфраструктура авиобаза Граф Игнатиево ще отговаря на изискванията за приемане на новите самолети F-16.
Поради близостта и особеностите в подхода за кацане на летище Пловдив уведомяваме гражданите, че ще се спазват стриктно всички изисквания относно безопасността на полетите.
|
21.09.2022 |
|
21.09.2022 |
Програма за приоритетни инвестиционни разходи на Министерството на отбраната е приета на днешното заседание на Министерския съвет. Тя включва 13 проекта на обща стойност 6,6 млрд. лв. Тези проекти покриват само една част от необходимите 188 способности, установени при прегледа на отбраната. „Отчитайки икономическото и финансово състояние на страната, акцентирахме само върху 13 способности. Считам, че е вредно да се пестят пари по отношение на националната сигурност. Българската армия е подценявана повече от 30 години. Технологично ние изоставаме значително от нашите съюзници. Съвременната геополитическа среда изисква от нас да помислим в посока модернизиране на българската армия“, изтъкна министърът на отбраната Димитър Стоянов.
На заседание на Министерския съвет днес е приет и проектът за инвестиционен разход за придобиване на още 8 броя самолети F-16 BLOCK 70, като сумата е по трите договора е 1 296 412 185 долара, съобщи министър Стоянов. Той подчерта, че за българските ВВС е изключително важно придобиването на нова техника. „В проекта са включени и способности за нанасяне на удари въздух – повърхност, въздух – въздух. Т.е. ние ще имаме една пълноценна ескадрила от 16 самолета. Очакванията са самолетите да пристигнат през 2027 г.“, уточни министърът.
Правителството прие днес и решение България да предостави хуманитарна помощ на Украйна. Страната ни изпраща 350 медицински комплекта, които осигуряват медицинско обслужване на 35 000 граждани. Дарението се осъществява по искане на украинската страна, съобщи министър Стоянов.
„Всеки конфликт – замразен, тлеещ или горещ е риск за националната сигурност, но пряка заплаха за България няма. Страната е в системата на колективна отбрана на НАТО“, каза министър Стоянов, помолен да коментира обявената в Русия частична мобилизация.
|
20.09.2022 |
Специализиран екип от Батальона за защита на силите – Стара Загора беше задействан на 19 септември със задача да неутрализира невзривен силно корозирал 76,2 мм бронебойно-трасиращ снаряд, открит в частен имот в гр. Шипка.
Военнослужещите, ръководени от старши капитан Иван Панайотов, транспортираха и унищожиха боеприпаса на учебен център „Люляк”, при спазване на всички мерки за безопасност.
Специализираният екип действа по искане от главния секретар на МВР и заповед на командира на Сухопътните войски.
|
20.09.2022 |
    „Модернизацията на танк Т – 72 е много успешна. Днес бяхме свидетели на отлични резултати, постигнати с модернизираните машини и добрата подготовка на екипажите“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов след демонстрацията на бойните способности на модернизирания танк Т-72, организирана от Командването на Сухопътните войски на Учебен полигон „Ново село“.
Министър Стоянов разясни, че модернизацията на военната техника е продължителен процес, който изисква подобряване на оръжейните системи, за да отговарят на съвременните изисквания при водене на бойни действия. „Очаквам в най-скоро време да получим необходимата комуникационно-информационна апаратура, за да приключим с договора за модернизация на танк Т-72 до края на април 2023 г. и да помислим за следващ етап в модернизацията на тежката бойна техника на Сухопътните войски“, каза министърът на отбраната.
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов обърна специално внимание върху процеса по обучение и подготовка на личния състав, който ще използва модернизираната техника.
Брифинг за запознаване с дейностите, извършени при модернизацията на танкове Т–72, както и за придобитите нови способности, изнесе заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов. Представени бяха системите, монтирани при модернизацията на машините. Сред тях са системата за управление на бойните действия (BMS), система за ранно предупреждение при облъчване, система за повишаване на автономността, система за наблюдение и управление на танка от механик-водача. Дейностите са извършени в завод „ТЕРЕМ ХАН КРУМ“ – Търговище. Министър Стоянов зададе няколко въпроса по проекта и се поинтересува специално от подобрените защитни системи на танк Т-72.
Сред придобитите способности в резултат на модернизацията са подобрената бойна ефективност и повишената ефективност на системата за командване, както и на защитата. Обслужването и ремонтът на модернизираните машини ще се извършва от Сухопътните войски, а ремонтът на агрегати и устройства ще става в ремонтни бази в страната. Модернизацията на техниката допринася за постигане на оперативна съвместимост с армиите на НАТО. Общо 44 машини ще бъдат модернизирани, от които 40 са за Сухопътните войски и 4 за Националния военен университет "Васил Левски".
На полигон „Ново село“ военнослужещи от Центъра за подготовка на специалисти в Сливен изпълниха стрелби с танковото оръдие от място и в движение на различна дистанция и с различни боеприпаси; стрелба със сдвоена картечница от място и от движение по неподвижна и движеща се цел. Демонстрирани бяха възможностите на термовизионна камера за откриване, водене на наблюдение и огън по целите нощно време и при лоша видимост, както и други подобрения. В динамичния показ задачи изпълни и самолет Су-25 от авиобазата в Безмер.
Министърът на отбраната Димитър Стоянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов поздравиха танковите екипажи от Центъра за подготовка на специалисти, участвали в показа на способности.
На демонстрацията на бойни способности на танк Т-72 присъстваха още заместник-началникът на отбраната Димитър Илиев, командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов, началникът на НВУ бригаден генерал Иван Маламов, директори на дирекции, представители на фирмите-изпълнители на проекта и други гости.
|
20.09.2022 |
     Министърът на отбраната Димитър Стоянов участва днес, 20 септември, в тържественото отбелязване на 130-ата годишнина от създаването на Военно-географската служба. Той поздрави командния състав, военнослужещите и цивилните служители, като подчерта важността на изпълняваните от тях функции. „Като наследници и продължители на Топографското отделение при Генералния щаб на Българската армия, вие допринасяте за развитието на способностите на Въоръжените ни сили“, каза министър Стоянов.
„Военно-географската служба осигурява с географски материали и цифрови географски данни над 120 военни формирования от Въоръжените сили, 5 министерства и 25 други държавни ведомства и организации. Изпълнява съвместни проекти с БАН и с Агенцията по геодезия и картография. Всичко това Ви превръща в еталон на отговорност и важна част не само от структурата на Министерството на отбраната, но и на страната“, подчерта министър Стоянов.
Поздравления към личния състав на Военно-географската служба отправи от името на военното ръководство на Министерството на отбраната и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков.
„Във военното дело информацията за терена винаги е била сред водещите предпоставки за печелене на битки и постигане на успехи. На вашата точна и детайлна информация сме разчитали и ще разчитаме, за да могат командирите на тактическо и оперативно ниво да вземат правилните и ефективни решения, водещи към търсения резултат“, заяви той в поздравлението си. Генерал-лейтенант Стойков изрази и признателността си към всички поколения военни картографи, които през годините са допринесли за победите на Българската армия и за успеха в подготовката за изпълнение на задачите й в мирно време.
Военнослужещи и цивилни служители от Военно-географската служба бяха наградени за положените старание и компетентност при изпълнението на отговорните задачи за създаване, съхраняване и обмен на пространствени данни и картографски продукти в сферата на отбраната.
|
20.09.2022 |
Мащабни строителни дейности започват в авиобаза Граф Игнатиево. Летищната инфраструктура ще бъде модернизирана за приемане на новите изтребители F-16.
Бойните и учебно-бойните самолети от състава на авиобазата - МиГ-29 и L-39 ZA, ще прелетят над Пловдив утре, 21 септември, и ще се пребазират на летище Пловдив. При планираните полети ще бъдат спазени стриктно всички изисквания за безопасност.
Уведомяваме гражданите на Пловдив за възможни по-високи нива на шум над областния град в интервала между 10.30 ч. и 13.00 ч. през деня, свързани с особеностите във въздушното трасе за кацане на гражданското летище. |
20.09.2022 |
  Министерството на отбраната на Република България е домакин на 47-ата работна среща на Координационния комитет на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM-CC) и 48-ата работна среща на Политико-военния направляващ комитет (PMSC). Тридневните заседания се провеждат в рамките на българското председателство на Процеса, под ръководството на председателя на SEDM и заместник-министър на отбраната Теодора Генчовска.
„Бих искала да подчертая още веднъж твърдата си увереност, че инициативата „Процес на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа“ ще продължава да усилва нашето сътрудничество и доверие и през следващите години с цел ефективно справяне с предизвикателствата, пред които всички ние сме изправени“, заяви при откриването на форума заместник-министър Генчовска.
Постигнатият напредък и възможностите за по-нататъшно развитие на SEDM, както и други актуални въпроси на регионалното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната, са във фокуса на дискусиите. Участниците ще обсъдят реализираните дейности от предходните срещи през март 2022 г. до сега, представени от Секретариата на SEDM и многонационалната бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG). Ще бъдат дискутирани и темите от дневния ред на предстоящата през ноември т.г. среща на министрите на отбраната от Югоизточна Европа, на която нашата страна ще бъде домакин.
В работата на форума, организиран от дирекция „Отбранителна политика и планиране“ в Министерството на отбраната, участват представители на 13 от страните-членки на SEDM, командирът и офицери от щаба на многонационална бригада „Югоизточна Европа“, представители на Центъра за сътрудничество в сигурността (RACVIAC) и на Програмата на ООН за развитие (UNDP/SEESAC). В дискусиите посредством видеоконферентна връзка ще се включат и представители на Министерството на отбраната на Украйна и на Програмата на НАТО „Building integrity“.
В състава на българската делегация са включени бригаден генерал Радостин Илиев - военен съветник на SEDM, Даниела Григорова - директор на Секретариата на SEDM, експерти от Министерството на външните работи и от дирекция ,,Отбранителна политика и планиране‘‘- МО, както и Секретариатът на SEDM.
От инициирането си през 1996 г. Процесът SEDM се доказа като ефективен механизъм за повишаване на регионалната сигурност и един от най-важните форуми за регионално сътрудничество в областта на сигурността и отбраната. Експертните срещи на SEDM-CC и PMSC се провеждат два пъти годишно в страната-домакин на Процеса. От 1 юли 2021 г. България пое ротационното председателство на SEDM за срок от две години.
|
18.09.2022 |
„Всички се нуждаем от придобиване на ново въоръжение и техника. С коопериране за съвместно придобиване на способности, да избегнем нежелана конкуренция между нас“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в изказването си на годишната конференция на Военния комитет на НАТО в Талин, Естония. Пред началниците на отбраната на страните-членки на Алианса той изтъкна необходимостта от съвместно придобиване на въоръжение и техника като начин за избягване на оскъпяването и за постигане на по-добри условия и цена за закупуване. „Необходимо е да изградим механизъм за координация, съгласуване и не на последно място, поддържане на връзка с индустрията. Нашите отбранителни предприятия се нуждаят от дългосрочно прогнозиране, планиране и коопериране, за да могат да задоволят нарастващото търсене. Войната в Украйна показва нужди в критични области, които трябва да бъдат компенсирани в кратки срокове“, отбеляза началникът на отбраната.
В своето изказване на конференцията адмирал Ефтимов изтъкна също съществения принос на България към текущите мисии и операции, провеждани в региона на Западните Балкани като фактор за поддържане на обстановката по сигурността. Той отбеляза, че продължаващите ангажименти в съюзен формат са гаранция за повишаването на способностите на всички участващи български формирования. „Това неминуемо оказва позитивно влияние на силите за национална отбрана и постигането на оперативна съвместимост със страните-членки“, подчерта той. Началникът на отбраната посочи активното ни участие с личен състав в щабовете и подразделенията в операциите, осигуряващи безопасна и сигурна среда в Косово и Босна и Херцеговина.
В рамките на конференцията адмирал Емил Ефтимов проведе и двустранна среща със своя италиански колега адмирал Джузепе Драгоне. Той изказа благодарност за водещата роля, поета от Италия като рамкова държава на бойната група на наша територия. Адмирал Ефтимов отправи покана към адмирал Драгоне да присъства на официалната церемония по поемане на командването на групата, която ще се състои през октомври на учебен полигон „Ново село“.
|
16.09.2022 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в годишната конференция на Военния комитет на НАТО. Тя ще се проведе от 16 до 18 септември в Талин, Естония.
На форума началниците на отбраната на страните-членки ще обсъдят актуални теми от дневния ред на Алианса, сред които са текущото състояние и предизвикателствата при провеждането на мисиите и операциите на НАТО в различни региони, прегледът на структурата на силите и стратегическото планиране на съюза. Ще бъдат разгледани и по-нататъшните действия за повишаването на възпиращия и отбранителния потенциал в евро-атлантическата зона. |
16.09.2022 |
"Над 2200 военнослужещи участват в действията по възстановяване на засегнатите от бедствието населени места в Карловско." Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в предаването „Преди всички“ на Българското национално радио. Само през вчерашния ден на терен са били над 400 военнослужещи. Целта е максимално бързо разчистване на домовете, впоследствие и на дворовете, като процесът ще продължи вероятно и през октомври. За целта е необходима лекогабаритна техника, с каквато Българската армия не разполага. Най-голямата тежест по оказването на помощ пада върху 61-ва механизирана бригада, както и върху 3-та авиобаза в Граф Игнатиево и 24-та авиобаза в Крумово. Министерството на отбраната е предоставило за междуведомствено съгласуване проекта за инвестиционен разход за придобиване на вторите осем самолета F-16, съгласно получената оферта от американската страна, съобщи още министър Димитър Стоянов. Офертата е със срок 1 ноември и по тази причина се работи проектът да бъде предложен на новото Народно събрание. Подготвя се и план-програма за инвестиционни намерения през следващия период до 2032 г. Продължават разговорите с полската страна за ремонт на двигателите на самолетите МиГ-29. Целта е да се гарантира нормална летателна подготовка и ресурсът им да бъде удължен поне до края на 2023 г. До получаването на първите самолети F-16 през 2025 г., продължава търсенето на варианти, за да се гарантира изпълнението на мисията по охрана на въздушното пространство. „Въоръжените сили гарантират и териториалната цялост, и суверенитета, и сигурността на страната. Ние трябва да носим бойното дежурство и да осигурим охраната на нашето небе. Не искам и да помислям за такава алтернатива – друг да пази небето ни. Всеки съюзник е добре дошъл да охранява заедно с нас и така сме го правили много пъти. Търсим различни възможности, които да бъдат предоставени на редовното правителство и Комисията по отбрана в следващия парламент“, подчерта министър Димитър Стоянов.
Ангажиментите на Българската армия по охраната на държавната граница са патрулни, изпълнявани съвместно с „Гранична полиция“. „Охраната на границата е отговорност на МВР, ние подпомагаме тяхната дейност. Досега не е имало толкова много армия на границата. Натискът, който е в момента, е нормален за периода и за сезона. Пикът обикновено е юли, август и септември. Надявам се, че Българската армия и „Гранична полиция" ще се справят съвместно с проблема, още повече, че се води активен диалог и с турската страна. Надявам се действията на нашите съседи да подпомогнат и нашата дейност“, подчерта той.
|
16.09.2022 |
 Формирование за разузнаване, транспортиране и унищожаване на невзривени боеприпаси от Националния военен университет „Васил Левски“ унищожи днес, 16 септември, артилерийски снаряд за 76,2-милиметрово оръдие. Снарядът е намерен при изкопни дейности за изграждане на мазе в къща в Долна Оряховица.
„Когато отидохме на място и видяхме разкопаните основи на къщата, направихме разузнаване, за да сме сигурни, че няма други снаряди. Този, за който ни повикаха, се оказа без гилза и дълъг 30 см. С колегите от формированието го транспортирахме до полигона на Военния университет в село Беляковец, където го и взривихме“, обяснява подполковник доц. д-р Йордан Терзиев, който е групов отговорник на специализирания екип. По неговите думи тези снаряди навлизат масово през Втората световна война, когато са пригодени за танк Т-34.
|
15.09.2022 |
   „Благодарение на усилията и решимостта на ръководството, на мотивацията и отдадеността на личния състав, Щабът потвърди безапелационно своето място сред щабовете от Командната структура и структурата на Силите на НАТО“. Това каза заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска в приветствието си към военнослужещите от състава на Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО в България на церемонията по повод седмата годишнина от неговото активиране. „Категорично можем да заявим, че многонационалната структура на наша територия допринася за колективната отбрана на Алианса“, заяви тя.
В тържеството по повод годишнината присъства и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев. Той изказа благодарност от името на военното ръководство на Министерството на отбраната към личния състав на многонационалната структура за демонстрираната от тях силна мотивация и професионализъм. „Щабният елемент за интегриране силите на НАТО успя да установи така важното взаимодействие между силите на страната-домакин и многонационалните сили на Алианса. Той играе ключова роля в дейностите по планирането и провеждането на учения на Алианса и подпомага потенциалното усилване на вече разположените войски и сили“, подчерта генерал-лейтенант Илиев.
За проявени отговорност и всеотдайност при изпълнение на задачите бяха наградени български и чуждестранни военнослужещи от съставя на Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО в България.
*** Решението за създаването на щабни елементи за интегриране на силите на НАТО (NATO Force Integration Unit – NFIUs) в страните-членки на Алианса с приоритет България, Румъния, Полша, Литва, Латвия и Естония, бе взето на Срещата на върха на НАТО в Уелс през септември 2014 г. Създаването на щабните елементи е част от общата адаптация на структурата на силите на НАТО и на командната система и е най-голямата промяна в организацията след края на Студената война.
Основната им цел е да подобрят взаимодействието между националните сили и силите за отговор на НАТО (NATO Response Forces).
|
15.09.2022 |
Mинистърът на отбраната Димитър Стоянов и посланикът на Италия Н.Пр. Джузепина Дзара обсъдиха стратегическото сътрудничество и отличното партньорство в областта на сигурността и отбраната между двете държави. Във фокуса на разговора бяха и общите проекти за модернизация на Българската армия.
В срещата участваха заместник-министър Теодора Генчовска, началникът на политическия кабинет Владко Владов, директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев, полковник Ивано Романо, военен аташе, и Франческо Калдероли, заместник-ръководител на посолството на Италия в България.
„Срещата ни е много навременна и заради подготовката на церемонията по поемане на командването от Италия на батальонната бойна група в България. Благодаря на Италия, че прие да бъде рамкова държава. Високо оценяваме това сътрудничество“, заяви министър Стоянов. Той предаде официална покана до министъра на отбраната на Италия за церемонията, която ще се състои на 17 октомври.
Министър Стоянов представи амбициозните цели на служебното политическо ръководство на ведомството за модернизация на Българската армия. Министърът информира за хода на проектите за модернизация на въоръжените сили и подчерта високото ниво на взаимодействие с Италия по отношение на тях.
„Италия гледа на двустранните си отношения с България като стратегически. За нас стабилността и сигурността на Източните Балкани и в региона на Черно море е от изключителна важност“, заяви Н.Пр. посланик Дзара.
|
14.09.2022 |
|
14.09.2022 |
 Министърът на отбраната Димитър Стоянов и Н.Пр. Айлин Секизкьок, извънреден и пълномощен посланик на Република Турция у нас, обсъдиха днес, 14 септември, двустранните отношения в областта на отбраната.
На срещата бяха дискутирани усложнената среда на сигурност и предизвикателствата, пред които са изправени и двете страни. В разговорите бе изтъкнато доброто ниво на двустранно сътрудничество. „Като страни-членки на НАТО и съседни държави ние имаме общи интереси“, подчерта министър Стоянов.
Той благодари на турската страна за усилията, които полага за възпирането на миграционния натиск. „България винаги е отчитала важната роля на Турция за охраната на българо-турската граница“, каза министър Стоянов и посочи, че охраната на държавната граница в момента е част от задачите на Българската армия.
„Над 500 военнослужещи изпълняват задачи по охрана на границата, съвместно със служители на Гранична полиция. Оперираме с един безпилотен летателен апарат. Очакваме да се включи и хеликоптер от Военновъздушните сили. При охраната на държавната граница се спазват всички международни договорености“, заяви министър Стоянов.
„Охраната на границата е една от най-важните точки в дневния ни ред. Република Турция е създала необходимата организация за възпиране на нелегалния миграционен натиск на турско-българската граница. Ние сме готови да съдействаме и сме до вас“, каза Н. Пр. Айлин Секизкьок.
Акцент в разговорите бе поставен и върху възстановяването и поддържането на военните паметници и гробове на територията на двете страни.
Срещата се проведе в Министерството на отбраната. На нея присъстваха заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска, началникът на политическия кабинет Владко Владов, директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев, заместник-ръководителят на посолството на Република Турция Ерман Топчу и военният аташе на Република Турция полковник Севгин Хюр.
|
13.09.2022 |
      В рамките на посещението си в България новият командир на Съюзното съвместно командване на силите в Неапол адмирал Стюърт Мънч посети учебен полигон „Ново село“ и се запозна с процеса на съвместна подготовка на бойната група в България. Заедно със заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев и командира на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов той наблюдава демонстрации на способности в съвместни действия на български и американски военнослужещи.
В демонстрациите участваха българска механизирана рота и американски пехотен взвод с поддръжката на екипаж на безпилотни летателни апарати от 61-а механизирана бригада. Военнослужещите показаха високо ниво на подготовка при съвместни действия за настъпление.
Гостите наблюдаваха и статичен показ на въоръжение и техника, използвани от формированията от бойната група, в който участваха и представители на италианската армия с командир полковник Франческо Алаймо.
Адмирал Мънч даде висока оценка на способностите, които бойната група е постигнала в процеса на съвместната подготовка с участието на български и американски военнослужещи. „Всички ние, страните-членки на НАТО, заедно изграждаме колективната отбрана и чрез създаването на бойните групи осигуряваме допълнителни сили за укрепване на възпирането и отбраната на Алианса“, заяви той.
Генерал-лейтенант Димитър Илиев поздрави военнослужещите за постигнатото ниво на оперативна съвместимост. „Вие показахте, че тренирате упорито и действате като един тим. Това е още една възможност да покажем нашата решимост да работим съвместно със съюзниците за суверенитета и независимостта на нашата държава и на страните-членки на НАТО“, отбеляза заместник-началникът на отбраната.
Командирът на Съюзното съвместно командване на силите в Неапол адмирал Стюърт Мънч се запозна с мисията, структурата и основните задачи на Съвместното командване на силите (СКС) на брифинг, изнесен от полковник Христо Христов – заместник-началник на щаба на СКС по операциите. Състоянието и основните предизвикателства пред бойната група представи нейният командир подполковник Велин Кехайов – командир на 42-и механизиран батальон от състава на 2-а Тунджанска механизирана бригада.
Демонстрациите на учебен полигон „Ново село“ наблюдаваха и заместник-командирът на Многонационалната дивизия „Югоизток” в Румъния бригаден генерал Пламен Йорданов, командирът на 2-а механизирана бригада бригаден генерал Станимир Христов и заместник-началникът на щаба на Сухопътни войски полковник Васил Енчев.
* * *
Бойната група се сформира на територията на нашата страна съгласно решения на Министерския съвет от 2 март и от 20 май 2022 г. за принос в усилването на отбранителния потенциал на НАТО за защита на териториалната цялост на страните-членки.
Изграждането на боеспособна бойна група на българска територия е израз на решимостта на страната ни и на съюзниците да споделим отговорността за гарантиране на сигурността на страните-членки, като допринесем за усилване на възпиращия отбранителен потенциал на Източния фланг на НАТО.
|
13.09.2022 |
 Перспективите за развитие на двустранното сътрудничество в областта на отбраната бяха обсъдени на среща на министъра на отбраната Димитър Стоянов с Н.Пр. д-р Роб Диксън, извънреден и пълномощен посланик на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия. В разговорите участваха заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска, началникът на кабинета Владко Владов, директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев, аташето по отбрана на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия капитан I ранг Алекс Буш и помощник-аташето по отбрана на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия капитан Матю Брейн.
Министър Стоянов поднесе съболезнования за кончината на кралица Елизабет II и подчерта, че това е голяма загуба не само за Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, но и за целия свят.
Като основна задача пред своя екип министър Стоянов посочи работата по ускоряване на модернизационните проекти на Въоръжените сили и документалната подготовка. „Подготвяме инвестиционна програма с 12 проекта, която ще бъде внесена за одобрение в Министерски съвет“, каза още министърът на отбраната. Като основни предизвикателства министър Стоянов открои участието на Въоръжените сили в охраната на държавната граница и оказването на помощ на населението след наводненията в населени места в община Карлово. По думите му Българската армия всекидневно оказва съдействие при отстраняване на последствията, причинени от наводненията като същевременно продължава и бойната подготовка на формированията.
Министър Стоянов подчерта значимостта на участието на британски военнослужещи в съвместната подготовка на Учебен полигон „Ново село“ и при подпомагане изграждането на бойната група на територията на страната, както и проведените съвместни учения между Специалните сили на България и Обединеното кралство.
Извънредният и пълномощен посланик на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия Н.Пр. д-р Роб Диксън изрази задоволство от отличното сътрудничество между двете държави във военната сфера. Обсъдени бяха въпроси от актуалния дневен ред на сигурността и доброто ниво на съвместни военни учения, тренировки и обучения. Министър Стоянов оцени ангажираността на Обединеното Кралство за предоставяне на подкрепа за повишаване на оперативната съвместимост и способностите на българските Въоръжени сили.
|
13.09.2022 |
125 военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили днес, 13 септември, продължават да отстраняват щетите, причинени от наводнението в населени места в Карловско.
От 61-ва Стрямска механизирана бригада на терен в селата Слатина, Каравелово и Богдан са 85 военнослужещи с 6 единици техника. От авиобазите в Крумово и Граф Игнатиево 40 военнослужещи действат в село Богдан.
Приоритетно се отстраняват щети в обществените сгради и частни домове на самотни хора, в най-засегнатите от бедствието населени места на Община Карлово.
|
12.09.2022 |
 Двустранното сътрудничество в областта на отбраната обсъдиха министърът на отбраната Димитър Стоянов и посланикът на Финландия Н.Пр. Кристина Кувая-Ксантопулос. В срещата участваха заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска, началникът на кабинета Владко Владов и директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев.
Министър Стоянов акцентира върху отличното сътрудничество между двете държави и подчерта, че България е сред първите страни, които ратифицираха протокола за присъединяване на Финландия към НАТО. „Щастливи сме да имаме съюзник като Финландия“, заяви Стоянов.
„Бих искала да благодаря на България, че бе сред първите страни, които подкрепиха Финландия за присъединяването й към НАТО. Високо оценяваме Вашата подкрепа“, каза посланикът на Финландия Н.Пр. Кувая-Ксантопулос.
Министърът на отбраната представи и приоритетите пред служебното политическо ръководство на министерството. Сред тях са изготвянето на инвестиционна план-програма с конкретни проекти за модернизация на армията, достигане на 2% от БВП за разходи за отбрана още през 2023 г., придобиване на нов многофункционален боен кораб и други. „Изработваме план-програма с конкретни проекти за модернизация, която да одобри Министерският съвет. Разбира се, като министър, мое задължение е да се боря за повече средства за отбрана за догодина. Имам пълното разбиране на Министерския съвет, че още следващата година ще достигнем 2% от БВП. България определено изостава с модернизацията на армията си. Но модернизацията трябва да се прави умно, защото ресурсът винаги е ограничен“, коментира министър Стоянов.
|
12.09.2022 |
Заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска се срещна с посланиците на Кралство Дания Н.Пр. Йес Нилсен и на Украйна Н.Пр. Виталий Москаленко. В разговорите участва и директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев.
Основна тема на срещата беше засилване на подкрепата за Украйна в контекста на проведената на 11 август конференция в Копенхаген. Заместник-министър Генчовска запозна посланиците с решението на Народното събрание от 4 май 2022 г. за оказване на хуманитарна и военно-техническа помощ. Тя посочи, че в процес на съгласуване е решението на правителството за предоставяне на дарение от 350 медицински пакети за 35 000 украински военнослужещи. Заместник-министърът подчерта, че страната ни провежда обучение на украински военнослужещи във военни учебни заведения и добави, че се анализират възможностите за разширяване на сътрудничеството в областта на военното обучение и подготовка. Заместник-министър Генчовска увери Н. Пр. Москаленко и Н. Пр. Йес Нилсен, че подкрепата от страна на България за украинския народ ще продължава.
|
12.09.2022 |
 Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов проведе среща днес, 12 септември, с новия командир на Съюзното съвместно командване на силите – Неапол адмирал Стюарт Мънч, който встъпи в длъжност през юни тази година. Адмирал Ефтимов акцентира върху стратегическото значение на Черно море за страните в региона и НАТО в контекста на настоящите условия на сложна военностратегическа среда и на война в непосредствена близост до нашите граници. Той подчерта, че България остава ангажирана в подкрепата си към колективните усилия за осигуряването на безопасно и свободно корабоплаване. „Отговорност на страните-членки на Алианса от Черноморския регион е да гарантират свободата на движение и безопасността на морския трафик, търговските пристанища и военноморските бази“, изтъкна началникът на отбраната. Той бе категоричен, че през годините военните лидери от региона са подчертавали многократно критичната важност на Черно море за националната и колективната сигурност.
На срещата адмирал Ефтимов и адмирал Мънч разгледаха процеса на отбранителното планиране на НАТО, мерките за повишена бдителност и тези за дългосрочно повишаване на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, както и инициативата за засилено предно присъствие в отговор на войната в Украйна.
Акцент беше поставен и на развитието в сухопътния домейн по отношение на възпирането и отбраната на Югоизточния фланг на НАТО. Адмирал Ефтимов и адмирал Мънч обсъдиха трансформацията на бойната група, разположена на българска територия, в съответствие с взетите решения на Срещата на върха на НАТО в Мадрид.
В рамките на визитата си в нашата страна новият командир на Съюзното съвместно командване на силите – Неапол ще се запознае с текущото състояние и подготовката на батальонната бойна група.
|
12.09.2022 |
|
11.09.2022 |
"Близо 1200 военнослужещи са на терен и са в помощ на хората от началото на бедствието в Карловско на 2 септември. Средно на ден в разчистването и възстановяването се включват над 120 военнослужещи от 61-ва бригада и двете авиобази в Граф Игнатиево и Крумово, както и курсанти". Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в предаването на бТВ „Защо, господин министър?“, днес, 11 септември. „Армията е там, където има необходимост от нея“, изтъкна той.
По думите му, реакцията на държавните институции по отношение на бедствието в Карловско е била адекватна. "Оказването на помощ в тази тежка ситуация върви по всички линии, с евакуация и спасяване в деня на бедствието, впоследствие с тежка техника, разчистване, възстановяване на големите щети. Във всичко това армията присъства от първия ден, съвместно с Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и другите служби", подчерта той.
„Над 500 военнослужещи в момента изпълняват задачи по охрана на границата, съвместно със служители на ГД „Гранична полиция“. Армията е там не за първи път, ние не сме прекъсвали присъствието си на граница, нашите военнослужещи познават чудесно терена. Така усилваме и подпомагаме действията на „Гранична полиция“ и Министерството на вътрешните работи“, на които е основната отговорност по охрана на границата', подчерта министър Стоянов. В охраната на държавната граница са включени военнослужещи и техника от различни военни формирования. Логистична група от военнослужещи следи и възстановява целостта на преградното съоръжение, когато се констатират нарушения. „Пробиви се правят, предимно от мигрантите, имаше отнесени участъци от природни стихии. Постоянно възстановяваме целостта му. В сравнение с лятото на миналата година, сегашното състояние на оградата е много по-добро“, посочи той.
"Сегашното ръководство на Министерството на отбраната прави всичко възможно да бъде удължена експлоатацията на самолети МиГ-29 поне до края на 2023 г.", съобщи министър Димитър Стоянов. Има финансови ресурси за това. „В момента наличието на изправна авиационна техника е единствено и благодарение на инженерно-техническия състав от авиобаза Граф Игнатиево, дължи се само на техните знания и възможности“, подчерта той и допълни: “Имах среща с полския министър на отбраната и с министъра на отбраната на Словакия. Засега разговорите с Полша вървят в добра посока – надявам се в краткия мандат, който ни остава, да постигнем да ни доставят авиационни двигатели. Говорил съм да закупим шест плюс два двигателя и да удължим живота на нашата авиационна техника поне до края на 2023 г.“ Той отбеляза, че подготовката, която бойните пилоти водят в момента, е крайно недостатъчна и с тези двигатели те ще могат да водят по-интензивна летателна подготовка.
По думите му компенсации за забавянето на доставката на първите осем самолета F-16 страната ни няма да получи, тъй като обстоятелствата се определят като „форс мажор“. Отстъпка ще има в цената на вторите осем самолета, ако се вземе решение за тях.
Министерството на отбраната има инвестиционна план-програма, която сочи, че 12 са най-необходимите проекти в модернизацията на въоръжените сили. „За съжаление, нагаждаме нашите бойни способности спрямо наличните финансови средства, а не би трябвало да е така. Убеден съм, че имам подкрепата от Министерския съвет и се надявам инвестиционната план-програма в рамките на 6 – 8 милиарда лева да влезе в следващо Народното събрание. Цените растат с всеки изминал ден, ако се забави реализирането на проектите, те поскъпват“, коментира министър Стоянов.
На заседанието на Контактната група за оказване на отбранителна помощ на Украйна, което се проведе през седмицата в американската авиобаза „Рамщайн“, министър Стоянов е съобщил, че България предоставя хуманитарна помощ на Украйна и дистанционно обучение на украински военнослужещи в наши висши военни учебни заведения. Подготвя се изпращане на нова пратка медицински пакети в помощ на украинската страна.
|
10.09.2022 |
40 души личен състав, от които 39 курсанти, от Висшето военновъздушно училище "Г. Бенковски" в Долна Митрополия днес и утре се включват в помощ на пострадали от наводнението в Карловско. Рано тази сутрин курсантите заминаха от ВВВУ за района на бедствието. Ръководител на курсантите е капитан Таско Симеонов.
След координация на място с общия ръководител на действията по оказване на помощ от военните формирования в Карловско бригаден генерал Деян Дешков, курсантите са разпределени в село Богдан, където ще участват в разчистването на инфраструктура и жилища.
От Националния военен университет "Васил Левски" във Велико Търново също днес на помощ се притекоха още 50 курсанти.
63-ма военнослужещи от 61-ва бригада и днес ще разчистват в селата Каравелово и Слатина. |
09.09.2022 |
 Военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили продължават да оказват помощ в преодоляването на последиците от наводненията в община Карлово. 64 души с пет единици техника от 61-ва Стрямска механизирана бригада техника днес, 9 септември, помагат в разчистването в салата Слатина и Каравелово. В село Богдан действат 38 човека от двете авиационни бази – в Граф Игнатиево и Крумово.
Паралелно с това група военнослужещи се включи в доставянето на вода в болницата, детски градини и ясли в Карлово. Военнослужещи оказаха съдействие и за разтоварване на одеяла и консумативи в Центъра на Българския червен кръст в града.
|
08.09.2022 |
 „България оказва хуманитарна и военно-техническа помощ на Украйна, в рамките на решението на българското Народно събрание от 4 май 2022 г.“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в изказването си по време на заседанието на Контактната група за оказване на отбранителна помощ за Украйна, което се проведе днес, 8 септември, в американската база „Рамщайн“.
Пред участниците в заседанието министър Стоянов информира, че България предоставя медицински пакети и обучение във военни учебни заведения на украински военнослужещи.
В срещата на Контактната група участваха още началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска.
|
08.09.2022 |
 Близо 140 военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили (ВВС) са в помощ на пострадалите от Карловско и днес, 8 септември. След отстраняване на щетите от обществени сгради и улици в засегнатите от наводненията места в селата Слатина, Каравелово и Богдан, близо 100 военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада и 40 военнослужещи от авиобазите в Граф Игнатиево и Крумово от състава на ВВС отстраняват последствията от бедствието в частни домове на самотни хора, съгласувано с общински координатори.
|
07.09.2022 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще участва в заседание на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна. То ще се проведе в американската база „Рамщайн“ във Федерална Република Германия утре, 8 септември, с участието на представители от различни държави и институции. Заседанието е поредно след създаването на Контактната група по инициатива на САЩ през април 2022 г. в отговор на руската агресия в Украйна.
В българската делегация са включени още началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска.
Сред предвидените теми за обсъждане на форума в четвъртък са актуална информация за обстановката в Украйна, информация за предоставената до момента международна помощ и необходимостта от продължаване на подкрепата. |
07.09.2022 |
Специализирани екипи от Сухопътни войски и Военновъздушните сили реагираха на два сигнала за невзривени боеприпаси, постъпили на 6 септември.
Модулно формирование от състава на Трето бригадно командване – Благоевград, с ръководител капитан Димитър Димитров, разузна, транспортира и унищожи противотанкова мина. Боеприпасът е бил открит вчера при извършване на изкопни дейности в Кюстендил. Военнослужещите са действали на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по разпореждане на командира на Сухопътните войски.
Специализиран екип от състава на 24-а авиационна база Крумово иззе и унищожи днес, 7 септември, невзривен боеприпас, открит вчера при изкопни дейности в частен имот в Смолян.
|
07.09.2022 |
|
06.09.2022 |
 Продължава участието на военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили в дейностите по отстраняването на последиците от наводненията в Община Карлово днес, 6 септември. 95 военнослужещи ще разчистват инфраструктура и сгради в три населени места. В селата Каравелово и Слатина продължават да работят 46 военнослужещи със специализирана техника от 61-ва Стрямска механизирана бригада. В село Богдан 49 военнослужещи от двете авиобази в Граф Игнатиево и Крумово ще отстраняват щети от наводнението.
Общ ръководител на дейностите на военнослужещите е бригаден генерал Деян Дешков, командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
|
05.09.2022 |
 „Държавата е на място. Армията винаги е била в услуга на населението и ще продължи да бъде така. Утре ще има достатъчно много хора от българската армия, за да работим и да помагаме на местното население. Важно е, че държавата показа, че може да работи съвместно с местните власти, армия пожарна, доброволци, полиция“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 5 септември, в село Слатина, където дойде, за да проследи хода на възстановителните дейности в засегнатите от водното бедствие населени места.
Над 600 военнослужещи участваха в последните четири дни в преодоляването на последиците от големите наводнения в община Карлово. В дейностите са използвани 67 единици специализирана инженерна техника, съобщи още министър Стоянов.
Той подчерта, че благодарение на включването на два хеликоптера „Кугар“ на Военновъздушните сили са били евакуирани и спасени 29 човека, сред които и болни с инсулинова зависимост. С военен хеликоптер бе извършена и доставка по въздух на храна и вода до откъснатите населени места.
"Днес на терен има около 110 военнослужещи, които с транспортна техника и резачки помагат на населението в Каравелово, Слатина и Богдан", каза министър Стоянов. Той поясни, че само в днешния ден на терен е действала техника на 61-ва механизирана бригада, на трета и 24-а авиационни база, на 110-и логистичен полк, както и техника от 91-ви инженерен полк.
"Разчистването продължава с ускорени темпове, няма да спре и утре, въпреки почивния ден", категоричен бе министър Стоянов. Той благодари на всички доброволци, които помагат в разчистването на населените места. "Координацията на хорати и техниката се извършва от областния управител на област Пловдив. Техниката се съсредоточава там, където е най-необходимо", подчерта министър Стоянов.
|
05.09.2022 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще отдаде почит на делото на дейците на Съединението на Източна Румелия и Княжество България (1885 г.) в Пловдив утре, 6 септември. Кулминацията на честванията е от 20.30 ч на площад „Съединение“, където ще се проведе тържествената проверка (заря) с участието на представителни блокове от гарнизона и Представителния духов оркестър на Военновъздушните сили.
Представителни военни формирования от въоръжените сили ще участват във военни ритуали във всички гарнизони от страната по повод 137-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия днес и утре, 5 и 6 септември. Традиционно Пловдив е център на събитията през целия ден. С участието на почетен караул от Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и Военният духов оркестър на командването ще се състоят ритуали по полагане на венци и цветя пред паметника на Гавраил Кръстевич (в двора на Катедрален храм „Света Богородица“ от 10.00 ч), пред паметника на Захари Стоянов (в Дондуковата градина от 11.00 ч) и пред паметната плоча на майор Райчо Николов (от 11.30 ч).
На 6 септември от 10.00 ч. военнослужещи от военно формирование 22 790 ще честват годишнината от Съединението в Горна Оряховица пред Паметния знак на загиналите във войните на алея „Български воин“.
С военни ритуали от 10.30 ч. в Стара Загора пред Паметника на „Защитниците на Стара Загора“ и в Ямбол пред Паметника на героите военнослужещи от 2-ра механизирана бригада ще участват в тържественото честване.
От 11.00 ч в Плевен ще се проведе военен ритуал пред паметника на загиналите от 4-и пехотен Плевенски полк в Сръбско-българската война с участието на военнослужещи от Сухопътните войски и 12-а авиобаза в Долна Митрополия.
От 18.00 ч. в Асеновград е военният ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на Пере Тошев, един от участниците в събитията от 1885 г.
Във Варна военнослужещи от състава на Военноморските сили (ВМС) ще проведат военни ритуали и ще участват в общоградското шествие с поднасяне на цветя пред паметната плоча на княз Александър I Батенберг на сградата на Държавен архив - Варна и поднасяне на венци пред паметника на Приморци, загинали през Сръбско-българската война в защита на Съединението. Военнослужещи от ВМС ще се включат в проявите и в Бургас.
Денят на Съединението, с участието на военнослужещи от Сухопътните войски, ще бъде отбелязан от 11.00 ч. с тържествени церемонии в Сливен (пред паметника на Хаджи Димитър на едноименния площад), в Хасково (пред паметника на Незнайния воин), в Русе (пред паметника на загиналите български воини в Сръбско-българската война), във Враца (пред паметника на загиналите във войните за национално обединение) и др.
Днес, 5 септември, от 16.00 ч., военнослужещи от военно формирование 24490 – Асеновград ще поднесат венци пред паметната плоча на Конушенската чета в село Конуш и от 18.00 ч. пред паметника на Поп Ангел Чолаков в село Новаково. От 20.00 ч тази вечер в Чирпан ще се проведе тържествена проверка (заря) с участието на представителни формирования от 2-ра механизирана бригада и военното формирование 24 620 - Свобода. От 20.30 ч в Съединение ще се проведе тържествена проверка (заря), в която участват представителни роти и военният духов оркестър на 61-ва механизирана бригада.
|
05.09.2022 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов пътува днес, 5 септември, към пострадалите от големите наводнения райони в Община Карлово. На място той ще провери хода на възстановителните дейности, извършвани от военнослужещите, и необходимостта от допълнителна помощ при отстраняването на щетите.
Уважаеми колеги, Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще даде брифинг в село Слатина, от 19.00 ч. днес, 5 септември |
05.09.2022 |
  Висока оценка за действията си е получил българският военен контингент, взел участие в операцията на Европейския съюз (ЕС) в Босна и Херцеговина „АЛТЕА”. Това стана ясно на официалната церемония по тържественото посрещане в Шумен днес, 5 септември. „Особено ми е приятно от името на ръководството на Сухопътните войски и лично от свое име да ви приветствам с „Добре дошли“ на родна земя по повод успешното приключване на мисията“, каза в словото си заместник-началникът на щаба по операциите на Сухопътните войски полковник Васил Енчев. „Получените високи оценки от страна на командването на операцията и коалиционните партньори са доказателство за това, че всички вие продължихте традицията и защитихте с достойнство и чест името и флага на България, Българската армия и Сухопътните войски“, допълни още той.
Помощник-старши националният командир на контингента подполковник Георги Георгиев благодари на своите подчинени за усърдието и старанието, с които изпълняваха поставените им задачи.
Военнослужещите от контингента бяха наградени от името на министъра на отбраната, началника на отбраната и от командирите на Съвместното командване на силите (СКС), на Сухопътните войски и на Единния център за начална подготовка.
На тържествения ритуал присъстваха още полковник Юлиан Петров – заместник-началник на щаба по ресурсите на СКС, представители на държавната и местната власт, Българската православна църква, военнопатриотични организации, командири на военни формирования, военнослужещи от гарнизон Шумен и граждани.
|
05.09.2022 |
|
05.09.2022 |
„Показахме, че има държава и реагирахме адекватно. Всички получени сигнали са отработени. Министерството на отбраната е реагирало адекватно навсякъде, за където е поискано съдействие във връзка с наводненията“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в предаването „Здравей България“ на Нова телевизия днес, 5 септември. „Там, за където са получени сигнали, сме реагирали мигновено. Още на 2 септември беше задействан модул за действие при бедствия от 61-ва Стрямска бригада и той беше в наводнените села Богдан и Каравелово“, посочи той.
Министър Стоянов отхвърли обвиненията за липса на координация между институциите при спасителните дейности. Припомни, че в първия ден на бедствието, 2 септември, той е бил на място, както и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на 61-ва бригада бригаден генерал Деян Дешков, директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов, отрядът за реагиране при бедствия на Столична община и др. „В непрекъсната връзка бях с областния управител на Пловдив и с началника на отбраната. В селата Каравелово и Богдан, за които сме получили сигнали, сме реагирали. Вследствие на наводненията, част от спасителните екипи са били изолирани, заради разрушената инфраструктура, което е затруднило дейността им. В село Трилистник реакцията не е забавена, там водата трябва да се оттегли, за да започнат действията по възстановяване. Сили и средства са предвидени и за там“, каза още министър Стоянов. „Армията участва и в трите етапа на действие в ситуация на бедствие: спасяване и евакуация на населението, осигуряване на храни, вода и лекарства и в третия етап – ликвидиране на щетите“, подчерта министър Стоянов. Той изказа благодарности на военнослужещите, които продължават да работят за преодоляване на щетите.
По думите му - има много домове и обществени сгради, които трябва да се почистят. Трябва технологично време, да се отворят подстъпи към населените места и е възможно това да отнеме седмици. Координацията на спасителните дейности се извършва от областния управител и се работи поетапно. На терен е цялата възможна техника, която е във формированията близо до карловските села. „Имаме готовност да се включат и от други формирования при необходимост и при поискване от областния управител. Това, с което сме действали вчера, е било достатъчно“, посочи министърът и допълни. „Само през вчерашния ден на терен имаше над 200 военнослужещи като допълнително бяха задействани формирования, които оказват помощ на населението от 3-а авиобаза Граф Игнатиево, 24-а авиобаза Крумово, 91-и инженерен батальон, 110-ти логистичен полк, от 61-ва бригада. Днес всички те ще продължат да действат. Част от 61-ва бригада в момента е и на държавната граница, която охраняваме с над 500 военнослужещи“, припомни той.
Държавата ще осигури временни жилища на тези, които са изгубили своите имоти. Междуведомствена комисия ще направи оценка на щетите, стана ясно още в хода на разговора.
„Българската армия е на място, тя е отговорна и винаги ще окаже необходимата помощ на населението. Моля жителите за малко повече търпение“, подчерта министърът на отбраната. |
04.09.2022 |
Над 100 военнослужещи от Сухопътните войски и 50 от Военновъздушните сили ще участват днес, 4 септември, в преодоляването на последиците от големите наводнения в община Карлово.
В дейностите по разчистването на засегнатите райони се включват 90 човека от 61-ва Стрямска механизирана бригада, 20 човека от 110-и логистичен полк - Пловдив и 20 човека от 91-и инженерен батальон за обща поддръжка, от състава на 55-и инженерен полк, с товарни автомобили с повишена проходимост и моторни резачки. Те ще действат в селата Богдан, Каравелово, Слатина и др. Към тях ще се присъединят и два модула от по 25 човека от авиобазите в Граф Игнатиево и Крумово. Работата на всички военнослужещи ще се ръководи от командира на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков.
Участието на военнослужещите е по разпореждане на министъра на отбраната Димитър Стоянов. |
03.09.2022 |
|
02.09.2022 |
Военен хеликоптер „Кугар“ с екипаж от 24-а авиобаза Крумово ще достави днес, 2 септември, хранителни продукти, вода и други средства от първа необходимост на засегнати от наводнението и спасителните екипи, които действат в селата, пострадали от пороите в Карловско. Машината излетя в 18.24 ч. Поради прекъсването на пътищата в Подбалкана вследствие на проливните валежи, в изолираните райони доставката ще бъде извършена чрез хеликоптер. По този начин спасителните екипи от служители на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението, военнослужещи от Сухопътните войски и представители на други институции ще продължат да работят на терен през нощта и утре.
По-рано днес друг военен хеликоптер „Кугар“ евакуира по въздуха пострадали хора от бедствието в региона.
|
02.09.2022 |
|
02.09.2022 |
   Успешно премина първата ротация на контингента от Въоръжените сили на Република България от състава на междинния регионален резерв в операцията на Европейския съюз (ЕС) в Босна и Херцеговина „АЛТЕА“. Тя бе извършена в периода 23 август - 1 септември 2022 г., под ръководството и контрола на комисия от Съвместното командване на силите.
Тържествената церемония по предаване на отговорностите между военнослужещите от двата контингента се проведе в база Бутмир, Сараево. Досегашният помощник-национален командир и командир на националния поддържащ елемент подполковник Георги Георгиев предаде българския флаг на новия командир - подполковник Калоян Стоянов. Присъстваха националният командир на българския контингент полковник Красимир Ценов и командирът на многонационалния батальон, в състава на който е българското формирование подполковник Лукас Ламач.
Новият контингент е в състав до 110 души и ще продължи да изпълнява задачи по патрулиране, защита на силите и действия на формированията за бързо реагиране.
Контингентът, участвал до момента успешно се завърна на родна земя тази нощ, 2 септември. Предстои военнослужещите да преминат медицински прегледи.
*** На 5 септември, понеделник, от 10.00 ч в Шумен на площад „Освобождение“ ще се проведе тържественият ритуал по официалното посрещане на формированието от въоръжените сили, взело участие във военната операция на ЕС в Босна и Херцеговина „АЛТЕА”. Съставът на контингента е до 110 военнослужещи. Основаната част беше сформирана от 29-и механизиран батальон – Шумен от състава на Единния център за начална подготовка – Плевен и беше попълнен с военнослужещи от 61-ва механизирана бригада – Карлово и 110-и логистичен полк – Пловдив. Механизираната рота застъпи в дежурство на 1 юли 2021 г. Основните задачи, които изпълняваха военнослужещите, бяха механизирани и пеши патрули, защита на силите (охрана на базата) и действия на формированията за бързо реагиране. Национален командир е полковник Красимир Ценов от Съвместното командване на силите.
|
02.09.2022 |
Осемдесет и пет военнослужещи с 13 единици техника от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада ще се включат днес, 2 септември, в преодоляването на последиците от наводненията в община Карлово. Формированието ще оказва помощ в района на село Богдан, което е и едно от най-засегнатите. След обилните дъждове и повишаване нивата на реките в общината е обявено частично бедствено положение.
Участието на военнослужещите е по искане на областния управител на област Пловдив, разрешение от министъра на отбраната и по заповед на командира на Сухопътните войски. |
02.09.2022 |
|
01.09.2022 |
„Българската армия е подценявана вече 30 години. Модернизацията й беше забавена. Затова с моя екип работим усилено, за да дадем тласък в развитието на този процес.“ Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 1 септември, в предаването „Още от деня“ на БНТ.
По думите му, в момента Министерството на отбраната разработва Инвестиционен план - програма, в която са заложени 12 инвестиционни проекта, оценени като приблизителни стойности. За този процес на превъоръжаване ще бъдат необходими между 6 и 8 млрд. лева. Работи се и по довършване на стартиралите процедури за доставки на ново въоръжение.
Министър Стоянов посочи още, че модернизацията на Българската армия може да бъде осъществена със сключване на договори с разсрочено плащане през годините. Той ще настоява още през 2023 г. бюджетът на Министерството на отбраната да достигне 2% от БВП.
„Модернизацията на армията не е еднократен процес. Той трябва да продължи с приемственост между различните правителства“, категоричен беше министърът на отбраната.
В охраната на държавната граница участват над 350 военнослужещи от Българската армия, оборудвани с различни технически средства, посочи в отговор на въпрос министър Стоянов. Той припомни, че военнослужещи участват активно в помощ на Гранична полиция от 2016 г., а от 2018 г. има план, според който при необходимост могат да се включат до 1400 военнослужещи. „Няма отслабване в охраната на държавната граница от страна на Българската армия“, категоричен беше министър Стоянов. „Прави се всичко възможно да бъде ограничен нелегалният трафик и за тази цел сме готови да включим допълнителни сили и технически средства“, посочи още той.
Министърът на отбраната съобщи в отговор на въпрос, че към средата на октомври се очаква бойната група с рамкова държава Италия, на която страната ни е домакин, да постигне първоначални оперативни способности. Очаква се към нея да се присъединят формирования от армиите на Гърция, Северна Македония, Албания, Черна гора, САЩ, като общият й състав да достигне над 1500 военнослужещи. „Правим всичко възможно, за да удължим живота на МиГ-29 към момента. Водил съм разговори с министрите на отбраната на Словакия и Полша за закупуване на двигатели за българския изтребител“, съобщи още министър Стоянов. Работим и по друг вариант – придобиване на друга възможна платформа, която да запълни празнината след евентуалното спиране от полети на МиГ-29 като са изпратени допитвания за тази цел до Испания, Италия, САЩ, Швеция, Франция, Израел.
|
01.09.2022 |
   „Надявам се заедно с военното ръководство на Министерството на отбраната в този кратък срок от няколко месеца, който имаме, да дадем импулс за модернизацията на Българската армия“. С тези думи министърът на отбраната Димитър Стоянов приветства обучаемите и преподавателите във Военната академия „Г. Ст. Раковски“ днес, 1 септември, на тържествената церемония по откриването на учебната година. Той им пожела успех в усвояването на знания във военната Алма Матер. „Не забравяйте, че вие сте бъдещите лидери, вие сте бъдещите командири. От вас ще зависи дали процесът на модернизация ще продължи, или ще бъде стопиран. Вие сте бъдещето на Българската армия, във Вас са нашите надежди“, подчерта министър Стоянов.
Заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска поздрави командно-преподавателския състав и обучаемите. От името на министъра тя изнесе първата академична лекция за учебната 2022/2023 година на тема „Предизвикателства пред процеса на модернизация на въоръжените сили“. В нея бе поставен акцент върху четири приоритетни области: адекватно ресурсно осигуряване; развиване и подобряване на проектите, свързани с превъоръжаването; изграждането на командири с модерно мислене и на стратегически лидери с ясна визия и актуализиране на част от националните стратегически документи.
„Днес сме свидетели на драстични промени в средата на сигурност в регионален и световен мащаб. Хибридните и кибер заплахи, тероризмът, надпреварата за ресурси и икономическа доминация, пандемиите и климатичните промени са само част от предизвикателствата, пред които сме изправени. Допълнителен значим фактор са настоящите военни действия на Руската федерация недалеч от нас“, подчерта началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в своята лекция за откриването на учебната година. Темата на неговото експозе бе: „Предизвикателства пред Въоръжените сили, свързани с развитието на отбранителните способности, в контекста на новата стратегическа концепция и решенията от срещата на върха в Мадрид“.
Адмирал Ефтимов посочи, че доскорошните парадигми по отношение на възпирането и отбраната вече не могат успешно да постигнат стратегическите си цели. Поради тази причина решенията от срещата на върха на НАТО през тази година са важен вектор за трансформацията на отбранителния потенциал на Алианса. Началникът на отбраната поясни, че с оглед на съюзните задължения в НАТО и изпълнението на конституционните си задължения, Въоръжените сили на Република България се изправят пред редица предизвикателства за усъвършенстването и придобиването на отбранителни способности. Адмирал Ефтимов бе категоричен, че решенията са в ускорената и целенасочена модернизация и усъвършенстваната подготовка на кадрите в отбраната, с отчитане на съвременните разбирания и новите изисквания за постигането на целите на възпирането и отбраната в колективен и национален аспект.
Той подчерта, че Военната академия има важна роля за решаването на предизвикателствата за развитието на Въоръжените сили - както за подпомагане поставянето на научните основи на процеса по тяхната трансформация, така и при изграждането на най-ценния капитал – хората. „Вярвам в потенциала на Военната академия и на нейните слушатели“, заключи адмирал Ефтимов. Началникът на Военната академия „Г. Ст. Раковски“ генерал-майор Тодор Дочев акцентира в приветствието си върху перспективите за развитие на военно-образователната система и нейната роля в средата за сигурност. Заедно със заместник-министър Генчовска той откри модернизиран учебен кабинет.
Учебната година бе открита с водосвет за здраве и благоденствие, отслужен от свещенослужители от Българската православна църква. Възпитаници на академията и гости посрещнаха бойното знаме на висшето военно учебно заведение. Тържественият строй от представителните блокове на академията бе приет от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
*** Академичната лекция на министъра на отбраната може да прочетете ТУК.
Академичната лекция на началника на отбраната може да прочетете ТУК.
|
01.09.2022 |
   „Вие проходихте много бързо и изпълнихте успешно възложените ви стандарти. Година по-късно резултатите са налице – успяхте да актуализирате нормативната база и да структурирате командването“. С тези думи заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска приветства военнослужещите от Командването за логистична поддръжка по повод първата годишнина от създаването му.
„На 24 февруари, ден първи от войната в Украйна, бяхме заедно с Министерството на външните работи, когато трябваше да се придвижват бежанците от Украйна. Това, което постигнахме заедно, е видно и напълно отговаря на изискванията на стандартите в НАТО и ЕС. Занапред ще имате изключително важни задачи по осигуряването на военната мобилност и успешното позициониране на батальонната бойна група. Надявам се на срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО да заявим, че започналите дейности са успешно финализирани“, каза още заместник-министърът.
Заедно със заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков двамата връчиха отличия на военнослужещи от Командването и благодариха за положените сериозни усилия по централизиране и оптимизиране на логистичните процеси.
Генерал-лейтенант Стойков изтъкна заслугите на Командването за изграждането на способности по поддръжка от страната домакин на международни военни формирования, изпълняващи съюзни задължения на територията на страната или преминаващи през нея. Той открои и приноса в оказаната помощ на Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР при охрана на южната граница на страната.
„На този ден съм изпълнен с гордост и признателност каквато смятам, че всеки командир трябва да изпитва“, каза в приветствието си командирът на Командването бригаден генерал Тодор Тодоров.
На празника на Командването за логистична поддръжка присъстваха съветникът по сигурност и отбрана на президента полк. о.з. Илия Милушев, висши офицери от Българската армия, командирите на военни формирования от състава на КЛП, воини от запаса и резерва.
|
01.09.2022 |
    Военнослужещи от Специалните сили на България, Гърция и Румъния демонстрираха съвместни техники, тактики и процедури по време на заключителния етап на тристранната съвместна подготовка „Balkan Spirit – 2022“. Той се проведе на Учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“ днес, 1 септември. От 22 август до 2 септември 2022 г. България бе домакин на съвместната подготовка „Balkan Spirit – 2022“ на Специалните сили на част от балканските държави. Усилията бяха насочени към повишаване на оперативната съвместимост, изграждането на доверие и създаването на стабилни взаимовръзки, които да промотират мира на Балканите.
В продължение на две седмици военнослужещите отработваха парашутни скокове, стрелба с различни видове оръжия, инфилтрация и ексфилтрация с хеликоптер, бой в затворени пространства, проникване в сграда и др. Тези способности бяха демонстрирани днес пред командирите на Специалните сили на участващите нации и представители на Щаба на отбраната.
„Нивото на оперативна съвместимост по отношение на техники, тактики и процедури е много високо. Специалните сили са елитът на въоръжените сили във всяка държава. Когато Специалните сили имат такова ниво на взаимодействие, приятелство, оперативна съвместимост, това означава, че теглят всички със себе си напред. Убеден съм, че това, което правим, усилва нашата мощ като съседни страни на Балканите и като партньори в НАТО като цяло“, каза генерал-майор Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции.
Командирите на гръцките и румънските Специални сили благодариха за неуморната работа и доброто взаимодействие и изказаха увереност, че този тип съвместни подготовки повишават уменията в многонационална среда, което допринася за мира и стабилността на Балканите.
|
01.09.2022 |
   С отдаване на военни почести пред Паметника на загиналите в сражението при Пирот през 1885 г. започна днес, 1 септември, тържественият ритуал по повод 24-та годишнина от създаването на Втора Тунджанска механизирана бригада – Стара Загора. В него участваха съветникът на върховния главнокомандващ на Въоръжените сили по военната сигурност генерал-лейтенант Любчо Тодоров, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, представители на военно-патриотичните съюзи и на местната власт.
„Днес, благодарение на вашите общи усилия - на командването, на Щаба, на командирите по места, на военнослужещите и цивилните служители от Стара Загора, Хасково, Ямбол и Плевен, добавяте още една ценна страница към съвременната история на това значимо за Българската армия военно формирование“, заяви заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев в обръщението си към военнослужещите от бригадата. Той отбеляза, че силата на Втора механизирана бригада е в компетентността, волята, дисциплината и всеотдайността на всеки от личния състав на формированието. „Твърдо съм убеден, че ще продължите да проявявате завиден професионализъм, дисциплина и бойно майсторство на полигоните по време на учения и тренировки, при подготовката и сертифицирането на декларираните сили, в мисиите зад граница и работата ви в състава на международни щабове и съюзнически формирования, както и когато оказвате помощ на населението в кризисни ситуации“, заяви заместник-началникът на отбраната.
Командирът на Втора Тунджанска механизирана бригада бригаден генерал Станимир Христов благодари на всички военнослужещи и цивилни служители от формированието, както и на воините от резерва от всички поколения, за вярната им служба, приноса и заслугите им към Българската армия, за техните родолюбие, самоотверженост и всеотдайност. „Уверен съм, че и занапред, независимо от трудностите в нашата ежедневна дейност, ние ще продължаваме да защитаваме с решителност и чест авторитета на 2-ра Тунджанска механизирана бригада“, заяви той.
В празничния ден военнослужещи от бригадата бяха наградени с предметни награди от командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов и командира на бригадата.
|
|
 |