 |
Новини - архив
30.09.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов се срещна днес, 30 септември, с извънредния и пълномощен посланик на Италианската република Джузепина Дзара. Основни теми на разговора бяха двустранните отношения в областта на отбраната, перспективите за развитие на военното индустриално сътрудничество и теми от актуалния дневен ред на сигурността в региона.
На срещата двамата събеседници отбелязаха традиционно доброто ниво на диалог по въпросите на сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната между двете държави. Министърът на отбраната подчерта, че България разглежда Италия като надежден съюзник в НАТО и ЕС, като отбеляза и благодари за традиционно доброто ниво на взаимоотношения в областта на двустранното сътрудничество.
|
30.09.2021 |
  Ново научно изследване разкрива съществената роля на Българската армия в процесите, свързани със спасяването на българските граждани от еврейски произход през Втората световна война. Книгата бе представена в Министерството на отбраната днес, 30 септември, от нейния автор проф. Димитър Недялков пред министъра на отбраната Георги Панайотов и представители на политическото и военното ръководство.
„Десетки хиляди български евреи са били спасени, благодарение на усилията на български политици, на Българската православна църква, на българския народ. Сега, благодарение на това изследване, имаме още един участник в това благородно дело – Българската армия“, каза министърът на отбраната Георги Панайотов на кратка церемония в Министерството на отбраната, където авторът на книгата дари част от нейния тираж с цел по-широкото разпространение на тази научна истина и сред военните формирования и структури на министерството.
„Тази книга е част от борбата за истината. Спасяването на българските евреи носи системен характер: в него имаме воля на нация, църква, организации. Но в крайна сметка работата е свършена от българската държава с основен инструмент в това (както открих в моите изследвания) българската войска, с което можем да се гордеем“, подчерта о.р.полк.проф. Димитър Недялков
Книгата е плод на двегодишни изследователски усилия на о.р. полк. проф. Димитър Недялков. Към нея вече има голям интерес в Европейския парламент, САЩ, Държавата Израел и сред различни организации.
„Светът трябва да знае какво е направила България. За съжаление, ние не сме били в състояние да спасим евреите на територията на Беломорска Тракия и Македония, което не омаловажава по никакъв начин подвига, който е направен от българския народ, Българската православна църква, български политици и от Българската армия“, посочи още министър Георги Панайотов.
Министерството на отбраната ще подкрепи разпространението на книгата, както и създаването на документален филм от Информационния център, посветен на ролята на Българската армия в тези процеси.
*** Книгата „Българската армия и спасяването на българските евреи 1941 – 1944“ е опит за цялостен анализ на драматичните събития от Втората световна война, краен и единствен по мащабите си резултат от които е спасяването на десетки хиляди български и чужди граждани от еврейски произход. Уникалността на този високохуманен акт се допълва от потвърдения от архивните документи факт – основният „инструмент“ за спасяването им е доблестната Българска армия и придадените й трудови формирования.
|
30.09.2021 |
Със статичен показ на бойна техника ще бъде отбелязана 60-годишнината от създаването на Първа зенитно-ракетна база от състава на Военновъздушните сили. На 1 октомври от 9.00 до 14.00 часа на площад „Свети Александър Невски” в София ще бъдат разположени компоненти от състава на зенитно-ракетните комплекси C-75М3 „Волхов” (SA-2), C-125М "Нева" (SA-3), 2К12 "Куб" (SA-6), C-200 "Вега" (SA-5) и C-300 (SA-10), които съвместно с изтребителната авиация гарантират въздушния суверенитет на Република България чрез носене на постоянно бойно дежурство в интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО.
Показът ще даде възможност на жителите и гостите на град София да се запознаят отблизо с бойната техника от системата за охрана на българското небе. Зенитно-ракетните комплекси не могат да бъдат видени по друго време, тъй като са разположени във войскови райони със строго ограничен достъп. До машините ще бъдат и воините, които денонощно бдят за спокойствието и сигурността на българските граждани.
*** Първа зенитно-ракетна база (1 зрб) е наследник и продължител на славната история на Първа зенитно-ракетна бригада, която е създадена през 1961 г. като част от системата за противовъздушната отбрана (ПВО) на Република България. От момента на формирането си до днес дивизионите на някогашната бригада от състава на Зенитно-ракетни войски, преобразувана през 2012 г. в Първа зенитно-ракетна база носят непрекъснато бойно дежурство в националната система за ПВО.
Първа зенитно-ракетна база от състава на ВВС сили е съединението, което представя съвременните Зенитно-ракетни войски на страната. Личният състав и техниката от нейните военни формирования поддържат готовност във всякакви условия на обстановката да реагират адекватно на въздушната заплаха в установените срокове и успешно да изпълнят поставените им задачи.
Независимо от промените през годините, основната мисия на 1 зрб остава отбраната на страната. Главната й задача са контролът на въздушното пространство и режимът на полетите и прикритието на стратегически, оперативни и инфраструктурни обекти от националната критична инфраструктура и на групировките на Въоръжените сили. Тя се изпълнява чрез носене на постоянно бойно дежурство по изискванията и процедурите на НАТО заедно с изтребителната авиация. |
30.09.2021 |
Тържественият ритуал по полагане на военна клетва от първокурсниците курсанти от Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Георги Бенковски“ ще се състои на 1 октомври, петък. В ритуала ще участват 47 бъдещи офицери (от общо 49 първокурсници двама вече са полагали военна клетва).
15 от новоприетите курсанти започнаха обучението си по специализация „Летец-пилот“ и 34 по специализации „Ръководител на полети (Щурман - управление на въздушното движение)“, „Летателни апарати и авиационни двигатели“, „Летищно осигуряване“, „Радиоелектронно оборудване на летателни апарати“, „Авиационни, електроприборни и автоматични системи“. Осем са жените, които ще усвояват основните авиационни специализации (две – „Летец-пилот“, една –„РВД“ и пет - в инженерните специализации).
На церемонията по полагане на военна клетва ще присъстват представители на Министерство на отбраната, аташетата по отбрана на САЩ, Румъния и Виетнам, гости от структурите на Българската армия, авиационни организации, областната и общинска администрация, военно- родолюбиви и партньорски организации, родители и близки на курсантите. Ще бъде отслужен водосвет за здравето на личния състав на ВВВУ.
След церемонията ще бъде открит реновираният корпус А, чийто ремонт е част от подобряването на инфраструктурата на ВВВУ „Георги Бенковски“ след възстановяването му през 2020 г.
Уважаеми колеги, Тържественият ритуал по полагане на военна клетва ще започне в 10.00 ч на плаца пред учебен корпус А на ВВВУ. Ще бъдат допускани акредитирани представители на медиите срещу журналистическа и лична карта
|
29.09.2021 |
Военнослужещи от Сухопътните войски изпълниха задача по трета мисия (в помощ на населението) като унищожиха невзривен боеприпас, открит край град Крън днес, 29 септември. Формированиeто за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия за унищожаване на невзривени боеприпаси от батальона за защита на силите от състава на 2-ра механизирана бригада – Стара Загора действа под ръководството на капитан Йордан Йорданов. Военнослужещите разузнаха и унищожиха невзривен 122 мм корозирал артилерийски снаряд с взривател, открит по-рано край град Крън, област Стара Загора. Военнослужещите действаха на основание искане от главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
28.09.2021 |
Започва процедурата по първия прием на български граждани за срочна служба в доброволния резерв (след промените в Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България, приети от 44-ото Народно събрание).
Със заповед на министъра на отбраната Георги Панайотов от 27 септември 2021 г. са обявени 150 вакантни длъжности за приемане на срочна военна служба в доброволния резерв. 120 от тях са за длъжността „младши специалист“, в която приетите ще изпълняват службата в Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ град Велико Търново и 30 от тях – във Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ в град Шумен.
Провеждането на подбора на кандидатите за срочна служба в доброволния резерв ще се извършва от Централното военно окръжие.
Съгласно заповедта на министъра, службата ще започне от 10 януари 2022 г.
Кандидатите подават чрез военните окръжия писмени заявления до началника на НВУ „Васил Левски“ в срок до 20 работни дни от публикуването на заповедта на интернет страницата на Министерството на отбраната. Към тях се прилагат и посочените в нея документи. Минималното изискване за образование е основно. Могат да кандидатстват само български граждани, срещу които няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер. Комисия извършва подбора на кандидатите, като за класираните военномедицинските органи установяват годност за служба в доброволния резерв.
Обучението се организира от НВУ като успешно завършилите получават удостоверения за придобита военноотчетна специалност на резервистите.
*** Всеки български гражданин до 40 г. по негово желание и при условие, че отговаря на изискванията на закона, може да служи във въоръжените сили за срок до 6 месеца. Това стана възможно с приетите в края на 2020 г. от 44-ото Народно събрание промени в Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България. Изпълнението на срочна служба в състава на доброволния резерв става чрез сключване на договор, който осигурява възнаграждение, здравно и социално осигуряване. Промените в закона дават възможност на работодателите да запазват персонала си, като осигуряват неплатен отпуск на работниците/служителите и им позволяват да преминат срочна служба в доброволния резерв.
Заповедта на министъра на отбраната за обявяване на длъжности за приемане на срочна служба в доброволния резерв може да видите ТУК.
|
28.09.2021 |
„Стремежът ни е да запазим високото ниво на военно сътрудничество между България и Гърция и да го развиваме в бъдеще“. Това заяви днес, 28 септември, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев при срещата си с полковник Димитриос Сакеларис, новоназначен аташе по отбраната на Република Гърция, акредитиран за Република България.
Генерал-лейтенант Илиев подчерта успешното взаимодействие между двете държави в политическо и военно отношение, като съюзници в НАТО и Европейския съюз, както и добрите контакти и партньорство между видовете Въоръжени сили. Акцент бе поставен върху провеждането на съвместни инициативи, учения и подготовки. Като успешен пример през тази година бе отбелязано участието на гръцки военнослужещи и техника в учението “Strike Back 21”, което се проведе от 24 май до 7 юни на учебен полигон „Корен“.
|
28.09.2021 |
Тактическо учение с бойна стрелба „Вратица 21“ на 10-и механизиран батальон - Враца (от състава на Бригадното командване) ще се проведе на 29 и 30 септември на учебен център „Сливница“. Темата на учението е „Механизираният батальон в настъпление от движение“. Участие ще вземат около 350 военнослужещи с 53 единици бойна и транспортна техника от 10-и механизиран батальон - Враца и обучаеми от 3-и механизиран батальон – Благоевград под методическото ръководство на офицери от щаба на Бригадно командване.
„Вратица 21“ е предшествано от свързани с учението ротно-тактически учения, проведени на учебен център „Сливница“. Участници в свързано учение на 29 септември ще бъдат военнослужещи от 38-ми батальон за ядрена химична и биологична защита и екология – Мусачево, а на 30 септември - от 55-и инженерен полк – Белене.
Директор на учението е началникът на щаба на Бригадното командване полковник Калин Карадимов. Офицер, провеждащ учението, е командирът на Бригадното командване полковник Митко Балтов.
Сред целите на учението „Вратица 21“ са усъвършенстване на уменията за планиране и водене на настъпателен бой, повишаване на уменията на командирите и щаба при поставяне на задачи на подчинените и управлението им в боя, подобряване на взаимодействието между формированията в батальона при водене на настъпателен бой и др.
|
28.09.2021 |
Българските Военновъздушни сили са домакин на европейската летателна тренировка на потребителите на военнотранспортни самолети „Спартан“ (C-27J Spartan) от страни-членки на ЕС - „European Spartan Exercise - 2021“ (ESE 2021). Тя се провежда на летище Пловдив и в нея участват основно летателен и инженерно-технически състав на самолети „Спартан“ от България, Италия, Литва и Словакия. В международната тренировка са включени също екипажи на самолети Су-25, военнослужещи от специалните сили на Италия и България и военномедицински екипи.
Летателната дейност в рамките на ESE - 2021 започва от днес, 28 септември 2021 г. Основният район за тактическата подготовка, която включва изпълнение на тактически заходи за кацане, десантиране на парашутисти и операции при работещи двигатели, е летище Чешнегирово. Планирани са заходи на военнотранспортните самолети за симулирано десантиране на товари и в района на авиационния полигон на ВВС - Елена, а летище Безмер ще бъде използвано за изпълнение на тактически заходи за кацане.
По време на международната летателна тренировка с военнотранспортните самолети „Спартан“, която продължава до 8 октомври, ще бъдат изпълнени и съвместни полети със самолети Су-25. Те ще бъдат използвани за създаването на тактическа въздушна обстановка. Екипажите на военнотранспортните самолети ще отработват тактически елементи на полета и ще изпълняват полети на малка височина и преодоляване на противовъздушната отбрана на страната. Ще бъдат изпълнени и задачи за десантиране по парашутен способ на военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции (СКСО).
В сценария на ESE - 2021 се предвижда да бъдат изпълнени процедури за авиационна медицинска евакуация съвместно с екипи от Военномедицинска академия – София и екипи за авиомедицинска евакуация от Литва. В структурата за командване и управление на международната летателна тренировка са включени представители на военновъздушните сили на страните-участнички, както и представител на Европейската агенция по отбрана. Създаването на тактическа обстановка и планирането на летателните задачи са под ръководството на италиански тактически инструктор от Международния център за подготовка на симулатор за самолети „Спартан“ в Италия. В тактическото управление на полетите на летище Чешнегирово основна роля за съдействие и споделяне на опит ще имат военнослужещите от италианските специални сили.
Ръководител на летателната тренировка „European Spartan Exercise - 2021“ е полковник Пейо Дончев от Командването на ВВС.
Европейската летателна тренировка с военнотранспортни самолети „Спартан“ (C-27J Spartan) се провежда ежегодно като част от програмно споразумение между операторите на самолети C-27J от страни-членки на ЕС. Инициативата е на Европейската агенция по отбрана и е насочена към синхронизиране на методите за поддръжка на авиационната техника и уеднаквяване на подготовката на летателния и инженерно-техническия състав. Водеща страна в проекта е Италианската република.
|
27.09.2021 |
 Двадесет и шест военнослужещи от 61-а Стрямска механизирана бригада продължават и днес, 27 септември, да оказват съдействие за предотвратяване на възобновяването на огъня в района на възникналия северозападно от Водната кула над гр. Карлово пожар.
Действията им, включващи наблюдение на района, потушаване на тлеещи огнища и прокарване на просеки, се ръководят от старши лейтенант Кристиан Генов. Включен е и медицински екип от състава на 61-а бригада.
|
26.09.2021 |
Тридесет и един военнослужещи от 61-а Стрямска механизирана бригада се включиха в 16.30 ч. днес, 26 септември, в гасенето на горския пожар, възникнал северно от гр. Карлово. Огънят е обхванал борова гора северозападно от Водната кула, в много насечен и трудно достъпен терен, който е горски фонд.
В 16.17 ч. вертолет „Кугар“ от 24-а авиобаза Крумово, снабден със система за пожарогасене „bambi bucket” излетя, за да се включи в овладяването на огнената стихия. Командир на екипажа е подполковник Светомир Гърков. До 19.08 ч. екипажът извърши 24 водохвърляния от въздуха посредством противопожарната система на вертолета и обля района на пожара с около 36 т вода.
Военнослужещите от Сухопътните войски и до този час продължават да оказват помощ за гасенето на пожара в труднодостъпния горски терен.
|
24.09.2021 |
  Министерството на отбраната приключи всички дейности, които по закон трябва и можем да извършим във връзка с проверката на фактите и обстоятелствата около катастрофата, станала на 9 юни 2021 г. с МиГ-29, пилотиран от подполковник Валентин Терзиев. Последното, което направихме, беше да разчетем данните от черната кутия със съдействието на руския производител в присъствието на български представители. Министерството на отбраната и Служба „Военна полиция“ свършиха всичко, което е под наша юрисдикция. Това каза министърът на отбраната Георги Панайотов днес, 24 септември, на пресконференция в Министерството на отбраната. В нея участва жената до подполковник Валентин Терзиев Димитрина Попова, която имаше възможност да получи отговори на своите въпроси за обстоятелствата, свързани с трагичния инцидент, от полковник Петко Василев – началник на отдел „Разследване на авиационни произшествия и инциденти с военни въздухоплавателни средства“ от служба „Военна полиция“, командира на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров и командира на авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Николай Русев. В пресконференцията участваха също началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и началникът на служба „Военна полиция“ бригаден генерал Ивайло Сотиров.
Министър Георги Панайотов посочи, че е направено всичко възможно за установяването на фактите и обстоятелствата, свързани с авиокатастрофата – от проверката на нормативните документи на учението, през проведените беседи с всички участници в него, разчитането на данните от радарите в района на учението, намирането на черната кутия на МиГ-29, изваждането й от морското дъно и разчитането на нейните данни, до изготвянето на доклад, който е публикуван в интернет страницата на Министерството на отбраната. „През цялото време действахме в условия на максимална прозрачност, като във всеки един момент медиите бяха информирани за нашите действия“, посочи министърът на отбраната. „Ние си свършихме работата, но подполковник Валентин Терзиев не може да бъде върнат сред живите. Той загина при изпълнение на служебния си дълг, след успешно изпълнена бойна задача“, заяви той.
В отговор на въпросите на Димитрина Попова беше разяснено, че при изготвянето на доклада за развитието на ситуацията при катастрофата на МиГ-29, са разследвани организацията на летателната дейност, самият полет, медицинското състояние на пилота и техническата изправност на самолета. Командирите от Военновъздушните сили посочиха, че загиналият пилот е преминал необходимата подготовка за изпълнението на тренировъчната задача по време на учението – стрелба по светеща парашутна мишена.
„Абсолютно всички участници в стрелбите бяха подготвени теоретически и практически за задачите, които ще изпълняват по време на учението на зенитен полигон Шабла. Това е удостоверено с изпит, протокол и моя заповед за допускане за участие в стрелбите“, посочи командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров.
„Подполковник Терзиев лети на МиГ-29 от 2015 г.“, отбеляза и бригаден генерал Николай Русев. Той обясни, че американски летци стрелят веднъж на 4-5 години с реални ракети. От 2015 г. до тази година подполковник Терзиев е изстрелял в България пет ракети. „Подготовката му позволяваше той да достигне това ниво и да отиде да стреля по реална парашутна мишена“, заяви командирът на авиобаза Граф Игнатиево и допълни, че подполковник Терзиев е бил запознат със задачите по време на учението още през есента на 2020 г., тъй като до голяма степен самите пилоти участват в неговото планиране. „Загубата на подполковник Терзиев е тежък удар върху ВВС и върху Българската армия, той бе прекрасен пилот и човек. В негова памет ние трябва да продължим и го правим. Българската армия няма да спре да изпълнява своите задачи денем или нощем, няма да се ограничи до техния вид и сложност. Конституцията и законите на Република България ни задължават да развиваме способности, да бъдем натренирани, да защитаваме суверенитета и териториалната цялост на държавата ни“, категоричен бе началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той напомни, че в последните години са оттренирани бойни задачи, които не са реализирани от доста време.
Началникът на отбраната подчерта, че не само летателната дейност в Българската армия трябва да продължи, но и работата по инфраструктурата за приемането на новия тип боен самолет Ф-16, както и подготовката на пилотите и техническия състав. „Вярвам на командването на ВВС и на авиобаза „Граф Игнатиево“ и съм убеден, че ще се справят с предизвикателствата“, категоричен бе той. Адмирал Ефтимов допълни, че е заповядал преоценка на нормативната база на ВВС, за да може да продължи безопасното изпълнение на задачите.
„В базата все още не можем да излезем от това състояние, в което сме изпаднали. Много ни е тежко, опитваме се да намерим изхода, но засега не ни се отдава“. С тези думи бригаден генерал Русев се обърна към сина на подполковник Терзиев – Александър, който също присъства на срещата. „Документите, които сме изпълнили, със сигурност няма да върнат твоя татко, Сашко. На нас ни е много тежко, но това е нашата професия. И докато има мъжки момчета като бащата ти, които да влизат в самолета, въпреки че знаят, че летят малко, че дежурят много и, че не се прибират много често вкъщи, тази държава ще я има. А баща ти беше мъжко момче и ти пожелах, когато се видяхме последния път - бъди като него, бъди смел и достоен българин и намери начин да докажеш на България, че си негов наследник“, заяви той.
Димитрина Попова изказа благодарност към министъра на отбраната за организираната среща и предоставената информация. Въпреки загубата си тя изрази своята подкрепа за колегите на подполковник Терзиев в авиобаза „Граф Игнатиево“.
|
24.09.2021 |
Базов миночистач „Шквал“ от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби с командир капитан ІІІ ранг Христо Генчев отплава на 23 септември от Пункта за базиране - Бургас за участие във Втората постоянна противоминна група на НАТО – SNMCMG2. Корабът ще бъде част от групата по време на пребиваването й в акваторията на Черно море. В групата участват и противоминни кораби от военноморските сили на Румъния, Турция и Италия. Флагмански кораб е SPS RAJO от ВМС на Испания.
По време на участието базов миночистач „Шквал“ ще посети пристанище Батуми в Република Грузия, както и град Самсун в Република Турция.
На море корабите ще отработят пълния спектър от действия по воденето на минна война в коалиционен формат.
По време на непосредствената подготовка на кораба екипажът беше поставен под 10-дневна карантина и бяха взети необходимите мерки във връзка с извънредната епидемична обстановка.
|
23.09.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов ще даде пресконференция утре, 24 септември, от 11.00 ч. в сградата на министерството. На нея ще бъдат обявени резултатите от всички действия, предприети от Министерството на отбраната и неговите структури, за изясняване на обстоятелствата, свързани с инцидента с падналия МиГ-29, при който трагично загина подполковник Валентин Терзиев.
В пресконференцията ще участват началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров, директорът на Служба „Военна полиция“ бригаден генерал Ивайло Сотиров, представители на 3-та авиационна база „Граф Игнатиево“ и на Дирекция „Правно-нормативна дейност в отбраната“. Покана за участие е отправена и към жената до подполковник Терзиев г-жа Димитрина Попова.
Постоянно акредитираните представители на медиите ще бъдат допускани в сградата на Министерството на отбраната (вход от ул. „Аксаков“) от 10.40 ч. на 24 септември 2021 г., след представяне на лична и журналистическа карта. |
22.09.2021 |
|
21.09.2021 |
   Контингент от Въоръжените сили на Република България, включен в състава на междинния регионален резерв на операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Алтеа“, участва в оперативната тренировка „Quick Response – 21”, която се провежда от 20 септември до 3 октомври в Босна и Херцеговина.
Съставът на контингента включва национален поддържащ елемент, комуникационно-информационен модул от Стационарната КИС и механизирана рота, окомплектована с военнослужещи от 29-и механизиран баталъон - Шумен към ЕЦНП - Плевен, 61-а механизирана бригада - Карлово и 110-и логистичен полк - Пловдив.
Целта на учението е да се уеднаквят стандартните процедури при изпълнение на съвместни задачи, както и да се повиши оперативната съвместимост.
Тренировката е планирана да премине в четири фази, по време на които ще се извърши интеграция на ротата в състава на многонационален батальон. В него са включени формирования от България, Румъния, Турция, Австрия, Унгария и Словакия. Планира се изпълнението на задачи по патрулиране, ескортиране, конвоиране, охрана на обекти и евакуация.
От българска страна в учението участват над 60 души личен състав и 18 единици техника под ръководството на националния командир в Босна и Херцеговина полковник Иван Иванов и помощник-националния командир подполковник Георги Георгиев – командир на 29-и механизиран батальон.
|
21.09.2021 |
|
20.09.2021 |
Специализиран екип от военно формирование 28 610 – Горна Баня от състава на Сухопътните войски беше задействан в 14.20 ч. днес, 20 септември, със задача да разузнае, транспортира и унищожи боеприпас, открит при изкопни дейности в района на НДК в София. След направения оглед на място военнослужещите, под ръководството на капитан Мартин Маргитин, установиха, че откритият боеприпас е 76, 2 мм силно корозирал снаряд с взривател.
При спазване на мерките за безопасност снарядът беше транспортиран до учебен център „Сливница“, където в 16.30 ч. беше унищожен.
|
20.09.2021 |
|
18.09.2021 |
„Стабилността на Западните Балкани е от изключителна важност както за България, така и за НАТО и целия Европейския съюз. Страната ни, като член на тези съюзи и непосредствен съсед на страните от региона, осъзнава ключовото значение на засилването на регионалното сътрудничество и свързаността в сферата на сигурността, с цел адекватен отговор на общите заплахи. Сигурността е определяща за развитието на Западните Балкани“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 18 септември, при участието си в конференцията на Военния комитет на НАТО в Атина, Гърция.
Той акцентира върху положените усилия от Въоръжените сили на Република България в подкрепа на небойната мисия на Алианса на територията на Република Косово по подпомагане на евакуацията на определени афганистански граждани. Началникът на отбраната подчерта бързината, готовността и гъвкавостта на реакцията на декларираните ни сили към колективната отбрана на Алианса. На 27 август 2021 г. Министерският съвет прие решение. Националният ни принос със сили и средства, следствие на приетото през месец август решение на Министерския съвет за разрешаване на участието на до 50 български военнослужещи в небойна операция на НАТО, е в подкрепа на съвместните усилия на съюза за справяне с бежанската и хуманитарна криза, възникнала в резултат на събитията в Афганистан.
Адмирал Ефтимов запозна участниците във форума с изпълнението на поетите ангажименти по текущите мисии и операции на Алианса с акцент поддържането на стабилна обстановка по сигурността в региона на Черно море. Той изрази подкрепа за усилията и предприетите мерки от стратегическите командвания на НАТО при военното планиране в резултат на практическото прилагане на Концепцията за възпиране и отбрана на евроатлантическата зона. Началникът на отбраната отправи предложения по изграждането на новата структура на силите на съюза и постигането на „360 градуса“ готовност на Алианса. Той изтъкна необходимостта за запазване на колективната отбрана като ключова задача на НАТО в условията на набиращо скорост противопоставяне в световен мащаб и безпрецедентно развитие на технологиите като инструмент за зловредно действие на отделни държави и групировки.
Конференцията в гръцката столица даде възможност на началниците на отбраната на страните-членки да обсъдят въпроси от военностратегическо значение за Алианса. В рамките на нейното провеждане бяха дискутирани двете водещи концепции на НАТО – за възпиране и отбрана на евроатлантическата зона и за водене на военни действия, както и позицията на Алианса за прилагането им. Разгледани бяха също военните аспекти и препоръки по стратегията НАТО 2030.
|
17.09.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в ежегодната конференция на Военния комитет на НАТО, която ще се проведе от 17 до 19 септември в Атина, Република Гърция. Събитието ще се състои присъствено при спазване на мерките за безопасност и ограниченията, наложени от пандемията от COVID-19.
Дневният ред на конференцията се формира от проведените през юни тази година среща на държавните и правителствените ръководители на страните членки на Алианса и среща на министрите на отбраната и на външните работи, както и извънредната среща през август на министрите на външните работи по темата Афганистан.
Форумът ще даде възможност на началниците на отбраната да обсъдят теми и да изразят становище по въпроси от стратегическо значение за НАТО. Сред тях са операциите, мисиите и дейностите на Алианса, позицията за сдържане и отбрана на съюза и прилагането на двете водещи концепции - сдържане и отбрана на евроатлантическата зона и концепцията на НАТО за водене на военни действия, както и други въпроси от общ интерес. В рамките на заседанието на най-висшия военен орган на Алианса ще бъде обсъдена инициативата НАТО 2030, заедно с военните й последици и възможности, които да бъдат адресирани в новата стратегическа концепция на Алианса. |
17.09.2021 |
Флотилия бойни и спомагателни кораби - ВМС e домакин на водолазното учение на Военноморските сили на Република България с международно участие „Тритон - 2021”. То се провежда за първи път и в него участват водолазни екипи от военноморските сили на Румъния и САЩ със специално оборудване.
Учението се провежда в териториалното море на Република България и е насочено към усъвършенстване на взаимодействието между различните държави-членки на НАТО при прилагане на съюзните стандарти във водолазната дейност и подводното обследване.
Подготовката на военнослужещите в рамките на „Тритон – 2021“ преминава на два етапа. До 19 септември се провежда подготвителната фаза на учението с цел формиране на тактическите единици и предварително обследване на районите. От 20 до 24 септември участниците от България, Румъния и САЩ ще проведат действия на море.
Ръководител на учението „Тритон – 2021“ е командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби – ВМС флотилен адмирал Велко Велков, а непосредственото управление на тактическите единици е възложено на капитан I ранг Даниел Тодоров - командир на дивизион кораби със спомагателно назначение, дислоциран в Пункт за базиране - Варна. |
16.09.2021 |
  Афганистански граждани, работили за Република България по време на операции на НАТО в Афганистан, както и български гражданин и неговото семейство, бяха успешно евакуирани на 15 септември в нашата страна. Операцията беше организирана и проведена от Служба „Военно разузнаване“ по указания на министър-председателя на Република България Стефан Янев, под прякото ръководство на министъра на отбраната Георги Панайотов и със съдействието на министъра на външните работи Светлан Стоев. За успешното осъществяване на евакуацията съдействаха също посланикът ни в Пакистан Ирена Ганчева и представители на междуведомствената работна група, които организираха своевременното посрещане, настаняване и транспортиране на афганистанските граждани до нашата страна.
Лично министърът на отбраната Георги Панайотов присъства на борда на самолета, извършил полета от Исламабад до София, осъществен от Държавния авиационен оператор.
В рамките на визитата в Ислямска република Пакистан министър Георги Панайотов се срещна с федералния министър на отбраната Первез Хатак. По време на разговорите двамата министри обсъдиха възможностите за развитие на двустранното сътрудничество в областта на отбраната, поддържането на установения добър диалог между страните в сферата на сигурността, възможностите за обучение и военнотехническо сътрудничество, както и развитието на взаимодействието в други сфери от взаимен интерес.
Обменени бяха мнения по последното развитие на ситуацията в Афганистан и предизвикателствата за стабилността в региона.
В делегацията, водена от министър Георги Панайотов, бяха включени генерал-лейтенант Цанко Стойков - заместник-началник на отбраната, както и експерти от министерствата на отбраната и на външните работи.
|
16.09.2021 |
Вертолет „Кугар“ и екипаж от състава на 24-а авиационна база Крумово трети ден участва в борбата с големия горски пожар в Национален парк „Рила“.
Днес, 16 септември, вертолетът излетя в 7.30 ч. и в продължение близо шест часа - до 13.40 ч., извърши 40 пускания на общо 64 тона вода.
Пожарът се разви в началото на седмицата в землището на село Бели Искър, Община Самоков, на голяма надморска височина, в трудно достъпна местност, което наложи и включването на хеликоптер в борбата с огъня. |
15.09.2021 |
|
15.09.2021 |
На 16 септември 2021 г. (резервен ден 17 септември) ще се проведат съвместните полети „Green Bridge - 2021”, в които българските екипажи на самолети МиГ-29 от състава на авиобаза Граф Игнатиево и гръцките F-16C/D от състава на 337-ма ескадрила на авиобаза Лариса ще усъвършенстват действията си по приемане и предаване на самолет-нарушител във въздушното пространство на двете страни.
Съгласно сценария, военно-транспортен самолет С-27J „Спартан“ на Военновъздушните сили на Република Гърция ще изпълни ролята на отклонил се от полетния план пътнически самолет (самолет-нарушител).
В първата част от тренировъчните действия самолетът-нарушител трябва да бъде прехванат от дежурните екипажи на гръцките изтребители, съпроводен и предаден на българските дежурни екипажи. Те от своя страна ще изпълнят задачата по Air Policing, като принудят самолета да кацне на българско военно летище.
Във втория етап от съвместната тренировка „самолетът-нарушител“ ще бъде предаден във въздуха от българските изтребители МиГ-29 под контрол на двойка F-16. Тяхната задача ще бъде да го съпроводят за кацане на указано гръцко летище.
Действията в утрешния ден ще се осъществят с реално приемане и предаване на управлението на екипажите от съответните национални Центрове за управление и докладване.
Целта на съвместните полети, които се провеждат за осма поредна година с гръцките Военновъздушни сили, е постигането на по-добра координация и оперативна съвместимост и повишаване на подготовката на екипажите по точно изпълнение на съгласувани по време и място полетни задачи.
|
15.09.2021 |
Вертолет „Кугар“ с два екипажа от 24-а авиобаза Крумово участва и днес, 15 септември, в гасенето на големия горски пожар, който гори на територията на Национален парк „Рила“. Пожарът е в гориста местност в района на село Бели Искър, Община Самоков, на голяма надморска височина, в трудно достъпен район. Създадена е организация за координиране на дейностите по гасене от въздуха и на място на терен от служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. |
14.09.2021 |
Трибуната на парламента следва да се използва за намиране решения на проблемите на хората, основани на обективната истина, но, за съжаление, днес от тази трибуна ПГ на ГЕРБ-СДС поднесе поредните неистини и манипулации.
Министерството на отбраната за пореден път заявява, че демократичните норми на правовата държава изискват обективна информация по подобни инциденти да дават компетентните разследващи органи, а не политиците, които в конкретния случай я използват единствено за предизборна пропаганда.
Твърденията на ПГ на ГЕРБ-СДС, че Министерството на отбраната и Служба „Военна полиция“ водят разследването по случая са белег на тревожна неосведоменост от страна на народните представители, тъй като на всеки юрист е ясно, че разследване на подобни инциденти се води само от Военната прокуратура.
Още веднъж подчертаваме, че е недопустимо от трибуната на Народното събрание да се изнасят непроверени и манипулативни факти и да се влияе както върху общественото мнение, така и върху работата на разследващите органи. |
14.09.2021 |
Вертолет „Кугар“ с екипаж от 24-а авиобаза Крумово участва от 13.00 ч днес, 14 септември, в дейностите по погасяване на горски пожар, който гори на територията на Национален парк „Рила“. Пожарът се развива в землището на село Бели Искър, Община Самоков, на голяма надморска височина, в труднодостъпна местност.
Вертолетът ще извършва погасяване на огъня от въздуха като зарежда системата „бамбибакет“ от язовир „Искър“ или друг подходящ водоизточник в близост. На борда на машината освен военнослужещите е и координатор от структурите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. |
14.09.2021 |
Специализиран екип от Националния военен университет „Васил Левски“ обезвреди десет ръчни гранати тип бухалка. Боеприпасите са били открити на 13 септември при почистване на таванско помещение във великотърновското село Леденик.
Екипът, в състав петима военнослужещи с два автомобила, е действал под ръководството на капитан Диян Топалов, заместник-командир на курсантска рота. Гранатите са били транспортирани до учебния полигон на НВУ, където са били унищожени при спазване на всички мерки за безопасност.
|
13.09.2021 |
             Формирования от специалните сили на България и Гърция проведоха от 5 до 11 септември 2021 г. съвместна подготовка на територията на южната ни съседка. Участниците придобиха компетентности в основните дисциплини за операторите в Силите за специални операции (ССО), а именно медицинска, инженерна, огнева и тактико-специална.
Всеки от четирите модула на съвместната гръцко-българска подготовка целеше повишаването на натренираността на операторите от бойните формирования на двете държави и проверка на възможностите за съвместно изпълнение на тактически задачи в състава на Силите за отговор на НАТО.
Съвместната подготовка завърши с демонстрация на способности, в която участваха тимове със заповядани специфични задачи - снайперски двойки, инфилтриращи се с мотоциклети и осигуряващи далечна огнева поддръжка, мобилни тимове за бързо реагиране с бронирани машини ,,Хамър", тимове за директни действия, които проникнаха в сграда, овладяна от противников елемент с цел задържане на високопоставена личност от вражеска групировка. Военнослужещите проведоха и медицинска евакуация с вертолет UH-1. В заключителната част беше включен и тим за непосредствена поддържа, който се инфилтрира по способа „рапел“ от вертолет UH-1.
На демонстрациите на способности от българска страна присъстваха командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев и о.з.генерал Константин Попов – началник на отбраната в периода 2016-2017 г. Представители на домакините бяха генерал-лейтенант Цицикостас - командир на Командването за специлна война, генерал-майор Вунисиос- командир на 1-ва пехотна дивизия и бригаден генерал Алексакис - командир на 1-ва парашутно-разузнавателна бригада.
В обръщението си към участниците генерал-лейтенант Цицикостас и генерал-майор Явор Матеев оцениха високо показаните умения и постигнатото по време на подготовката.
„Това е поредна стъпка в надграждането на нашите съвместни способности и постигането на оперативна съвместимост между специалните сили на двете държави с цел изпълнение на конкретни и специфични задачи в рамките на НАТО в близко бъдеще“, посочи генерал-майор Матеев.
|
11.09.2021 |
  Формированията за противовъздушна отбрана постигнаха много добро ниво на координация и взаимодействие при съвместните стрелби по единен сценарий за отразяване на въздушен удар в рамките на „Шабла-2021-2“.
На зенитния полигон на ВВС в продължение на два дни – на 10 и 11 септември, формированията от българските Военновъздушни сили успешно изпълняваха бойни пускове със зенитно-ракетните комплекси (ЗРК) 2К12 „Куб“ , С-75 „Волхов“ и С-125 „Нева”. Умения в реалната стрелба показаха и формированията от състава на Съвместното командване на специалните операции, Военновъздушните сили и Сухопътните войски, въоръжени с преносими зенитно-ракетни комплекси „Стрела-2М“. Военнослужещите от състава на зенитно-ракетния дивизион на 61-а механизирана бригада на Сухопътните войски проведоха успешни бойни пускове със зенитно-ракетния комплекс „ОСА-АКМ“ по нисколетящи цели, имитиращи вертолет за огнева поддръжка. Те показаха отлични умения при захвата и последвалата стрелба и постигнаха две преки попадения, което е показателно за отличната подготовка и високия професионализъм на личния състав.
Артилерийско-техническият дивизион от състава на 4-ти артилерийски полк на Сухопътните войски изпълни днес, 11 септември, бойни стрелби с ракетния комплекс (РК) 9К79 „Точка“. Те бяха наблюдавани от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-командира на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов.
„Военнослужещите никога не са стреляли за по-малко от отличен с тези комплекси. Постигнатото от тях е резултат от дълъг труд и безкрайни тренировки. На прав път сме“, заяви бригаден генерал Николай Караиванов по повод проведените бойни пускове със ЗРК „ОСА-АКМ“ и РК „Точка“.
В хода на стрелбите бяха използвани светещи парашутни мишени, чийто пуск извършваха самолети Су-25, както и радио-управляеми мишени от типа Р-01, имитиращи безпилотен разузнавателен апарат.
В осигуряване на стрелбите участваха също вертолет AS 532 AL „Cougar“ от авиобаза Крумово и сили и средства от състава на Военноморските сили.
|
10.09.2021 |
  Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и началникът на Генералния щаб на Въоръжените сили на Република Сърбия генерал Милан Мойсилович наблюдаваха днес, 10 септември, съвместните бойни стрелби на зенитния полигон на ВВС „Шабла“. Те оцениха високо действията на участниците от въоръжените сили на Република България и Република Сърбия. Подготовката на военнослужещите от формированията за противовъздушна отбрана се провежда от 8 до 11 септември 2021 г. Общ ръководител на стрелбите е заместник-командирът на Военновъздушните сили (ВВС) бригаден генерал Петьо Мирчев. Той представи пред висшите офицери целите и задачите, които формированията изпълняват по време на експерименталните и съвместни бойни стрелби „Шабла 2021-2“.
Участниците в стрелбите демонстрираха уменията си при изпълнение на реални бойни пускове от всички типове комплекси за противовъздушна отбрана, дислоцирани на зенитния полигон „Шабла“, както и в стрелбите на сръбската авиация по въздушни и морски цели. След проведените съвместни действия на формированията адмирал Емил Ефтимов и генерал Милан Мойсилович посетиха позициите и се срещнаха със сръбските и българските военнослужещи.
„До този момент нашите военнослужещи се справят прекрасно с поставените им задачи. Учението продължава. Очакваме утрешният ден да бъде още по-динамичен“, каза адмирал Ефтимов пред журналисти от военните медии на двете армии. „Съвместните действия, които наблюдавахме днес, не показват цялата дейност. Това, което правим заедно с колегите от въоръжените сили на Република Сърбия, е доста комплексна дейност, която започва с планиране, организиране, непосредствена подготовка и логистично осигуряване“, посочи началникът на отбраната и благодари на генерал Мойсилович за отличното взаимодействие през годините. Адмирал Емил Ефтимов изрази надежда това ползотворно сътрудничество в областта на отбраната да допринесе за устойчивото развитие на Балканите.
Началникът на Генералния щаб на Въоръжените сили на Република Сърбия генерал Милан Мойсилович оцени високо проведените демонстративни стрелби на полигон Шабла. Той изказа своята признателност към българската държава за възможността, която предоставя на сръбските формирования за противовъздушна отбрана да провеждат бойната си подготовка.
Действията на участниците в „Шабла 2021-2“ днес на полигона наблюдаваха също Н. Пр. Желько Йович - посланик на Република Сърбия, генерал-лейтенант Душко Жаркович - командир на ВВС и ПВО на Република Сърбия, командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов, командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов, директори на дирекции от Министерството на отбраната и командири на формирования от Българската армия.
*** В експерименталните и съвместни бойни стрелби по въздушни и морски мишени на формирования за противовъздушна отбрана от Българската армия „Шабла-2021-2“ и в стрелбите на зенитно-ракетни формирования и авиация от Въоръжените сили на Република Сърбия участват над 1250 военнослужещи. От българска страна са включени формирования от Военновъздушните сили, Сухопътните войски, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции и Военна академия „Г. С. Раковски“. Военнослужещите изпълняват планираните задачи, свързани с противовъздушната отбрана на страната, със зенитно-ракетните комплекси С-75 „Волхов“, С-125 „Нева“, 2К12 „Куб“, „ОСА-АКМ“ и с преносими зенитно-ракетен комплекси „Стрела-2М“. За целите на стрелбите се използват също самолети Су-25 и вертолет AS 532 AL „Cougar”, както и безпилотни летателни апарати. Военнослужещите от Въоръжените сили на Република Сърбия изпълняват планираните задачи в рамките на подготовката си на полигон „Шабла“ със самолети МиГ-29 и зенитно-ракетни комплекси С-125 „Нева” и 2К12 „Куб”.
|
10.09.2021 |
Петдесет и девет новоназначени военнослужещи от гарнизоните Ямбол и Стара Загора положиха военна клетва във 2-ра Тунджанска механизирана бригада – Стара Загора днес, 10 септември. В тържествена обстановка под звуците на военни маршове, изпълнени от военния духов оркестър на бригадата, командирът на 42-ри механизиран батальон подполковник Велин Кехайов и началникът на щаба на 38-ми механизиран батальон майор Петко Пенев приветстваха младите войници. В приветствията си те подчертаха, че военната клетва е свята воинска традиция, символизираща дълг, вярност и чест и им напомниха никога да не забравят, че са се посветили на народ и Родина.
|
08.09.2021 |
 В рамките на установеното добро сътрудничество между Министерството на отбраната и Посолството на САЩ бе проведена среща между министъра на отбраната Георги Панайотов и извънредния и пълномощен посланик на САЩ в Република България Н.Пр. г-жа Херо Мустафа. В срещата участва и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
По време на двустранните разговори бяха разгледани теми, свързани с развитието на проектите за модернизация на българските въоръжени сили, в частност придобиването на нови 3D радари, както и възможностите за провеждане на инициативи в сферата на киберотбраната. Двете страни обмениха мнения и по текущи въпроси, касаещи наличната авиационна техника в Българската армия.
Посланик Мустафа отбеляза интересът на американската страна за подписването на Административно споразумение (АА) с Европейската агенция по отбраната, което ще позволи на САЩ да участва в реализирането на проекти по линия на инициативата за Постоянно структурирано сътрудничество на ЕС (ПЕСКО).
В рамките на срещата бяха обсъдени и възможностите за провеждането на преглед по постигнатия напредък на изпълнението на заложените приоритети в подписаната през октомври 2020 г. „Пътна карта за сътрудничество в отбраната между Република България и САЩ (2020-2030 г.)“.
|
08.09.2021 |
 Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев се срещна днес, 8 септември, с полковник Ивано Романо, аташе по отбраната на Италианската република, акредитиран за Република България.
Целта на проведената среща бе представяне на новоназначеното военно аташе пред ръководството на Щаба на отбраната, а основните насоки в разговора бяха свързани със състоянието и перспективите на двустранните отношения във военната област между двете страни.
Генерал-лейтенант Илиев подчерта успешното взаимодействие между видовете Въоръжени сили на двете държави. Той пожела успех на полковник Романо в отговорната му дейност и изказа увереност, че военното сътрудничество между България и Италия ще продължи да се развива в духа на взаимното разбирателство и открития диалог.
От своя страна полковник Романо увери заместник-началника на отбраната, че ще работи за задълбочаване на връзките между двете армии и за активизиране на сътрудничеството.
|
08.09.2021 |
 Със заповед на министъра на отбраната полковник доц. д.н. Борислав Генов е назначен на длъжността директор на Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров“, считано от днес, 8 септември. Досегашният директор на института полк. д-р Димитър Кирков бе освободен от военна служба и от заеманата длъжност поради навършване на пределна възраст. На кратка церемония днес от името на министъра на отбраната заместник-министър Пламен Йорданов благодари на полк. д-р Димитър Кирков за дългогодишната достойна и всеотдайна служба в редовете на Българската армия и пожела на новия директор здраве и успехи в работата.
*** Новият директор на Институт по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“ доц. д.н. Борислав Генов е родом от Шумен, където през 1998 г. завършва и висшето си военно образование във Висшето военно училище за артилерия и противовъздушна отбрана „Панайот Волов“. Впоследствие завършва и Военната академия „Г. С. Раковски“, както и Националния университет по отбраната във Вашингтон, САЩ. На военна служба е от 1998 г. като целият му досегашен професионален път е преминал в структури на въоръжените ни сили. Последната заемана от него длъжност е директор на дирекция в Института по отбрана.
|
08.09.2021 |
Експериментални и съвместни бойни стрелби по въздушни и морски мишени на формирования за противовъздушна отбрана от Българската армия „Шабла-2021-2“ и стрелби на зенитно-ракетни формирования и авиация от Въоръжените сили на Република Сърбия започнаха днес, 8 септември, на зенитния полигон на Военновъздушните сили. Те са едни от най-мащабните за въоръжените сили през годината като в тях участват общо 1252 военнослужещи, от които 115 - от Въоръжените сили на Република Сърбия.
Експерименталните и съвместни бойни стрелби ще продължат до 11 септември 2021 година (с резервна дата - 12 септември). Основната цел е да се усъвършенства взаимодействието между формированията за противовъздушна отбрана от Българската армия за осигуряване на въздушния и морския суверенитет на страната, както и координацията между държавните институции в операция за контрол на въздушното пространство. От българска страна участват формирования от Военновъздушните сили, Сухопътните войски, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции и Военна академия „Г. С. Раковски“.
По време на „Шабла-2021-2“ формированията на българските Военновъздушни сили ще изпълняват планираните задачи със зенитно-ракетните комплекси С-75 „Волхов“, С-125 „Нева”, 2К12 „Куб” и с преносим зенитно-ракетен комплекс „Стрела-2М“. За целите на стрелбите ще бъдат използвани също самолети Су-25 и вертолет AS 532 AL „Cougar”.
Формированията от Сухопътните войски ще изпълняват задачи със зенитно-ракетен комплекс „ОСА-АКМ“, а формированията на Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции - с преносими зенитно-ракетни комплекси „Стрела-2М“. Военна академия „Г. С. Раковски“ участва в стрелбите с три безпилотни летателни апарата, интегрирани в комплекс за създаване на въздушна обстановка, който успешно имитира въздушен противник.
От 2010 г. до сега в съвместните бойни стрелби за шести път участват формирования за противовъздушна отбрана от Въоръжените сили на Република Сърбия, базирани на зенитния полигон на ВВС в Шабла, и за трети път - авиационни формирования на западната ни съседка, действащи от авиобаза Граф Игнатиево. Съвместните действия допринасят за изграждане на доверие и развитие на двустранното сътрудничеството в областта на отбраната. През тази година военнослужещите от Въоръжените сили на Република Сърбия ще изпълняват планираните задачи със самолети МиГ-29 и зенитно-ракетни комплекси С-125 „Нева” и 2К12 „Куб”.
През 2021 г. се навършват 30 години, откакто формирования за противовъздушна отбрана и авиационните бази от състава на Българската армия провеждат стрелби на полигон „Шабла“. До 1991 г. тази изключително сложна подготовка се е водила само в чужбина. Зенитният полигон на ВВС създава много добри условия за тренировка. Дълбочината му е 100 км, което осигурява възможност за изграждане на разнообразна мишенна обстановка и пълно използване на възможностите на различни типове бойна техника и въоръжение. |
08.09.2021 |
 Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов откри днес, 8 септември, заключителната координираща конференция на националното междуведомствено двустепенно компютърно-подпомагано командно-щабно учение „Поддръжка от страната домакин 2021“ (ПСД-21), която се проведе в зала „Концертна“ на Централния военен клуб в София.
В рамките на заключителната конференция началникът на отбраната изтъкна ключовото значение на работата по организиране на дейностите, свързани с изпълнение на Националния план за оказване на поддръжка от Република България като страна домакин на сили на НАТО. Той посочи още, че въпреки водещата роля на Министерството на отбраната, голяма част от дейностите по оказване на поддръжка от държавата домакин при приемане, настаняване, последващо придвижване, изтегляне на съюзни сили на територията на страната се осъществяват от граждански сили и средства. В заключение адмирал Емил Ефтимов подчерта необходимостта от добра координация и ефективно сътрудничество между институциите и структурите с отговорности по ПСД, които налагат провеждането на националното междуведомствено учение, с което ще се проверят механизмите за комуникация и нивото на координация между институциите.
В заключителната конференция участваха над 50 представители от общо 14 министерства и държавни агенции.
Учението ще се проведе в края на октомври 2021 г. във Военна академия „Г. С. Раковски“ при спазване на въведените в страната противоепидемични мерки срещу разпространението на COVID-19.
|
05.09.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват утре, 6 септември, в тържествената проверка (заря) в гр. Пловдив, посветена на 136-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Тя ще започне в 20.30 ч. на площад „Съединение“ в града и в нея ще участват представителни блокове от Съвместното командване на специалните операции (СКСО), Сухопътните войски и Военновъздушните сили. Командващ зарята ще бъде командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев.
Представителни военни формирования от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Националния военен университет и Националната гвардейска част ще участват в тържествата за отбелязване на Съединението на Княжество България с Източна Румелия в цялата страна. Военнослужещите ще отдадат воински почести на загиналите за национално освобождение и обединение.
Честванията на 136-ата годишнина ще започнат още днес, 5 септември, в гр. Чирпан с тържествена проверка (заря) от 20.00 ч. на площад „Съединение“, в която ще участват представителни формирования на Сухопътните войски. На следващия ден от 10.30 ч. военнослужещите от 2-ра механизирана бригада и военно формирование 24 620 – Свобода ще поднесат венци и цветя пред паметника на Съединението в Градската градина.
В гр. Съединение днес, 5 септември, военнослужещи от 61-а механизирана бригада - Карлово ще проведат от 20.30 ч. тържествена проверка (заря).
В празничния ден, на 6 септември, в град Неделино военнослужещи от 101-ви алпийски полк – Смолян и Представителният духов оркестър на Сухопътните войски ще отбележат деня на Съединението с тържествена проверка (заря), която ще започне в 21.00 ч.
В Стара Загора с тържествен военен ритуал от 10.30 ч. представителни формирования от 2-ра механизирана бригада ще поднесат венци и цветя пред паметника на „Защитниците на Стара Загора“.
Военнослужещите от Бригадното командване ще участват в ритуали по полагане на венци и цветя в знак на признателност, които ще започнат в 10.30 ч. пред паметника на загиналите във войните 1912-1918 г. в гр. Враца и в 11.00 ч. на централния площад в гр. Сандански.
Военнослужещи от военно формирование 22 160 в 11.00 ч. ще поднесат цветя пред паметника на 4-и пехотен полк в гр. Плевен.
Военнослужещи от 4-и артилерийски полк в гр. Асеновград ще отдадат воински почести и ще поднесат венци пред паметните плочи на Пере Тошев в града (от 9.30 ч.), пред паметната плоча на Конушенската чета в с. Конуш (от 11.00 ч.) и пред паметника на поп Ангел Чолаков в с. Новаково (от 13.30 ч.).
Денят на Съединението ще бъде отбелязан тържествено и в гр. Хасково, където от 11.00 ч. пред паметника на Незнайния воин на площад „Свобода” ще се състои ритуал по полагане на венци и цветя с участието на военнослужещи от военно формирование 52 740 от състава на 2-а механизирана бригада.
В гр. Русе представителни части от военно формирование 32 420 ще участват в честването на празника, което ще започне в 11.00 ч. на площад „Александър Батенберг” пред паметника на загиналите български воини в Сръбско-българската война.
Курсантите от Националния военен университет ще участват в ритуалите за отбелязване на Деня на Съединението в гр. Велико Търново, където в 10.30 ч. пред сградата на общината ще бъде издигнато националното знаме на Република България, а в 11.00 ч ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника Майка България.
Представителни формирования от Военноморските сили ще участват в тържествата за отбелязване на 136-ата годишнина от Съединението на България в градовете Варна и Бургас.
В София в празничния ден в 12.00 ч. пред сградата на Администрацията на Президента на Република България ще се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул.
В деня, в който отбелязваме Съединението, Националният военноисторически музей (НВИМ) ще предложи на своите посетители една историческа разходка 136 години назад с изложбата „София – столица на обединена България“. По повод празника постоянната експозиция и временните изложби на Музея извънредно ще бъдат отворени за посещение със стандартното работно време (от 10.00 ч. до 18.00 ч.) и входни такси.
|
05.09.2021 |
 Три самолета МиГ-29 от състава на Военновъздушните сили на Република Сърбия кацнаха в авиобаза Граф Игнатиево днес, 5 септември 2021 г., за участие в съвместни полети над море. Те ще се проведат в рамките на експерименталните и съвместни бойни стрелби с международно участие „Шабла 2021 - 2“.
По-рано през деня с два вертолета Ми-17 пристигна част от летателния, инженерно-техническия и осигуряващия състав на западната ни съседка. Военнослужещите са включени в подготовката и участието на сръбските изтребители за изпълнение на отстрели и бойни стрелби по въздушни цели на зенитния полигон на ВВС „Шабла”.
Експерименталните и съвместни бойни стрелби с международно участие „Шабла 2021 - 2“ ще се проведат в периода от 8 до 11 септември 2021 г. (резервен ден 12 септември 20201 г.). В тях ще участват зенитно-ракетни формирования и авиация от състава на българските и сръбските военновъздушни сили, както и формирования от Сухопътните войски и Военноморските сили от състава на Българската армия.
|
03.09.2021 |
       В навечерието на 136-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия 152 военнослужещи, назначени във военни формирования на Българската армия, тържествено положиха военна клетва.
Пред паметника на Боримечката над град Клисура днес, 3 септември, 124 военнослужещи от състава на 61-а механизирана бригада се заклеха във вярност към род и Родина. Те положиха воинската клетва на свещено място, напоено с кръвта на героите, загинали за свободата на отечеството. В своето приветствие командирът на 61-а механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков призова младите войници да пазят свято името на България и да следват примера на своите предшественици, служили с гордост в редиците на 61-а Стрямска механизирана бригада.
Молебен за здраве и благоденствие отслужи Негово преосвещенство Знеполският епископ Арсений.
Пред паметника на Боримечката тържествено прозвуча химнът на Република България в изпълнение на новопостъпилите военнослужещи, които преминаха в тържествен марш пред развълнуваните погледи на гости, родители и близки.
На тържествения ритуал присъстваха Велизар Шаламанов и Веска Ненчева – народни представители от 46-то Народно събрание, Доньо Тодоров – председател на Общински съвет Карлово, Генка Тодорова – кмет на град Клисура, представители на военнопатриотични организации, родители и близки.
Тържествен ритуал по полагане на военна положиха на 2 септември и 28 новоназначени войници в Мобилна КИС. Началникът на щаба на Съвместното командване на силите бригаден генерал Валентин Кръстев се обърна към тях с думите:
„Днес вие, младите войници от Мобилна КИС, поставяте началото на професионалния си път в Българската армия. Пред вашите родители, близки и приятели, вие се заклехте да защитавате неприкосновените граници и независимостта на страната ни, така както са ги защитавали нашите прадеди, за да я има навеки България. Предстоят ви много предизвикателства, усилен труд, натоварени делници и празници, за да придобиете необходимата подготовка и знания за успешно изпълнение на задачите. Носете с гордост военната униформа, бъдете честни и дисциплинирани, упорити и всеотдайни, непреклонни пред трудностите, уверени и борбени“.
Гости на церемонията бяха представители на местната власт, роднини и приятели на младите войници.
|
03.09.2021 |
|
03.09.2021 |
Експериментални и съвместни бойни стрелби с международно участие „Шабла 2021 - 2“ ще се проведат от 8 до 11 септември (с резервна дата 12 септември) на Зенитния полигон на ВВС „Шабла“. Приключва предислоцирането на личния състав, въоръжението и военната техника на формированията за противовъздушна отбрана от състава на Сухопътните войски и Военновъздушните сили, които ще участват в стрелбите. Транспортирането се извърши със сухопътен и железопътен транспорт от пунктовете за постоянна дислокация до зенитния полигон на ВВС.
Определени са зоните, които по време на стрелбите в периода 8-11 септември 2021 г. (с резервна дата – 12 септември) ще бъдат активирани като временно опасни за въздухоплаване и корабоплаване. За временно опасни се обявяват участъците от въздушното и морското пространство, намиращи се между нос Карталборун, нос Калиакра и линията, отстояща на 100 километра от бреговата ивица. Предупреждението е и за въздушното пространство над посочените обекти на височина до 40 километра. |
03.09.2021 |
         Военномедицински симулационен тренировъчен център бе открит днес, 3 септември във Военномедицинска академия - София. Съоръжението е единствено по рода си в България и на Балканския полуостров за подготовка на военномедицински специалисти.
„Този център е изграден на модулен принцип и дава възможност за пресъздаване на различни бойни ситуации и сценарии на пострадали при бойна обстановка. Целта е да обучим нашите курсанти – военни лекари, курсантите от военните училища, бойните санитари и други военнослужещи, заминаващи на мисия, за да могат да се справят в критична ситуация“. Това заяви началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS.
Той поясни, че идеята за създаване на центъра е породена от променената през последните 20 години философия за тежко ранените войници и т.нар. „платинени 10 минути“: „Имаме чудесни болници, ВМА се справя и с най-големите предизвикателства в медицината. Но до тези болници пострадалите войници трябва да достигнат живи. Именно това е философията за създаване на този център – да бъдем подготвени за първите 10 минути, в които пред очите ни изтича животът на нашите ранени войници и ние да не допуснем това.“
„Националната ни сигурност изисква да имаме високоподготвени военнослужещи, готови да вземат участие във всяка една ситуация по защита на териториалната цялост и независимостта на България, както и в мисии зад граница. Но още по-важно е тези военнослужещи да знаят, че дори в най-сложната и рискова ситуация има добре подготвени санитари, които да се притекат на помощ в случай на тежко раняване“, посочи и президентът Румен Радев, който заедно с останалите гости наблюдава демонстрация на оказване на първа помощ под обстрел, в тактическа обстановка и по време на евакуация.
„Това, което видяхме е повече от обещаващо. Искам да поздравя ръководството на ВМА за далновидността да насочи своите усилия за създаването на този център – една огромна инвестиция в бъдещето на нашите въоръжени сили, в самочувствието и увереността на нашите военнослужещи, а има капацитет да действа и при аварии, бедствия и катастрофи на територията на страната“, отбеляза още държавният глава. Той поздрави курсантите – бъдещи военни лекари за избора, който са направили и им пожела успех в нелеката, но отговорна и високоблагородна мисия, която е в интерес не само на въоръжениети сили, но и на българското общество като цяло.
Центърът е проектиран по американски образец, а при подготовката на бойни санитари, санитарни инструктори и курсанти-военни лекари ще бъдат използвани високотехнологични манекени, които могат да симулират основни жизнени функции на човешкия организъм, различни патологични състояния и бойни травми. Освен това, позволяват „извършване“ на мускулни, подкожни, артериални и венозни манипулации. В допълнение е наличен и ултразвуков симулатор за спешна ултразвукова диагностика в полеви условия.
На откриването присъстваха също заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, генерал-лейтенант Любчо Тодоров – съветник по военната сигурност на президента, генерал-майор Михаил Попов – командир на Сухопътните войски, генерал-майор Димитър Петров – командир на Военновъздушните сили, генерал-майор Валери Цолов – командир на Съвместното командване на силите и други.
|
02.09.2021 |
 „Ситуацията в Афганистан предизвиква загриженост и ЕС трябва да е готов за потенциална мигрантска вълна. Като външна граница на Съюза България е предприела засилени мерки за усилване на граничния контрол. Независимо от това, България ще разчита и на механизмите на ЕС за солидарност и подкрепа.“ Това заяви министърът на отбраната Георги Панайотов пред колегите си от ЕС по време на неформалната среща на министрите на отбраната на държавите-членки на Съюза, която се провежда в Любляна, Словения.
Министър Георги Панайотов допълни, че корупцията в Афганистан е сред основните причини за разпадането на държавността и бързото овладяване на страната от талибаните. Сега ЕС следва да потърси отговор на въпросите защо не успяхме в Афганистан, дали правилно разбираме ситуацията в страната и дали стратегията ни там бе реалистична.
Това е първата среща на министрите на отбраната в рамките на Словенското председателство на Съвета на ЕС. Тя започна с дискусия по оперативните ангажименти на Съюза в Сахел, Либия, Западните Балкани и Мозамбик, като бе засегната и ситуацията в Афганистан. Потвърдена бе ангажираността на ЕС към сигурността в Западните Балкани и Африка. Отбелязано бе стартирането на новата военно-тренировъчна мисия на ЕС в Мозамбик. Група държави отправиха предложение за съветническа мисия в Украйна, с цел подпомагане на военно-образователната система на страната.
Министър Георги Панайотов подчерта значението на Западните Балкани за вътрешната и външната сигурност на ЕС и необходимостта от засилено сътрудничество в областта на сигурността и отбраната. Като ключова за сигурността на Съюза той посочи ролята на региона за пресичане на организираната престъпност, незаконната миграция и тероризма. „България остава ангажирана с европейската и евроатлантическа интеграция на региона като стратегическа инвестиция в сигурността и просперитета на ЕС“, заяви министър Панайотов.
Министрите решиха да проведат отделен семинар за разработвания нов стратегически документ на ЕС – т. нар. Стратегически компас, на който да се уточнят всички отворени въпроси. Целта е проектът на Компаса да бъде готов за обсъждане на Съвет „Външни работи/Отбрана“ през ноември тази година.
На работен обяд с участието на заместник-генералния секретар на НАТО Мирча Джоана и заместник-генералния секретар на ООН по мироопазващите операции Жан-Пиер Лакроа министрите обсъдиха актуалните геостратегически предизвикателства и възможностите за развитие на сътрудничеството с НАТО и ООН.
|
02.09.2021 |
Специализиран екип от военно формирование 44 200 – Стара Загора, от състава на Втора механизирана бригада унищожи днес, 2 септември, в района на Учебен център „Люляк“ силно корозирал 65 мм снаряд с взривател от времето на Руско-турската война. Снарядът е открит на връх Шипка. Действията на военнослужещите по разузнаването, транспортирането и унищожаването на боеприпаса бяха ръководени от капитан Йордан Йорданов.
Специализираният екип действа на основание отправено искане от главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
01.09.2021 |
Министърът на отбраната на Република България Георги Панайотов ще участва в неформалната среща на министрите на отбраната на държавите-членки на Европейския съюз. Тя ще се проведе на 1 и 2 септември 2021 г. в Любляна, Словения, в рамките на ротационното словенско председателство на Съвета на ЕС.
В рамките на форума ще бъдат обсъждани въпроси, свързани с оперативните ангажименти на ЕС в Мали, Либия, Западните Балкани и Мозамбик. Министрите на отбраната ще имат възможността за първи път от началото на кризата в Афганистан да дискутират помежду си действията, които държавите-членки са предприели за евакуация на свои граждани и на служители в структури на ЕС, както и мерките за справяне с нова миграционна вълна към Европа.
Процесът на стратегически размисъл по засилването на капацитета на ЕС да действа като генератор на сигурност, по неговата стратегическа автономност и по способностите му да си сътрудничи с партньори, или т. нар. Стратегически компас, ще бъде също тема на разговорите на министрите на отбраната, като основният фокус този път ще бъде върху устойчивостта на Съюза.
В присъствието на заместник-генералния секретар на НАТО и на заместник-генералния секретар на ООН по мироопазващите операции, министрите на отбраната на държавите-членки на ЕС ще проведат стратегическа дискусия по сътрудничеството на ЕС с НАТО и ООН. |
01.09.2021 |
|
01.09.2021 |
    Тактически учения на море започнаха днес, 1 септември, екипажите на четири кораба от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби – ВМС.
Екипажът на базов миночистач „Шквал“, с командир капитан III ранг Христо Генчев, плава за провеждане на тактическо учение на единичния кораб. Основният спектър от задачи, които военнослужещите изпълняват, са свързани с борбата с минното оръжие, планирането и провеждането на противоминни операции. Едновременно с това екипажът повишава подготовката си за управление на кораба при плаване в теснини и в район с интензивно корабоплаване, за аварийно управление на кораба, за спасяване на човек зад борд, както и за защита на кораба от въздушен противник с фактическо използване на оръжието чрез провеждане на стрелба по импровизирана въздушна цел.
Екипажите на рейдовите миночистачи „Капитан-лейтенант Кирил Минков“ и „Капитан-лейтенант Евстати Винаров“ провеждат съвместно плаване. Те ще изпълняват задачи по управление на група кораби при използване на оръжието и техническите средства в интерес на видовете отбрани и защити, както и за отразяване на атаките на въздушен противник от корабно съединение и унищожаване на участък от минно заграждение от трална група с контактни тралове.
Екипажът на военния кораб „Сириус“, с командир лейтенант Николай Петров, провежда тактическо учение на море, по време на което военнослужещите ще проведат тренировки за борба за живучест на кораба, защита от ядрено, химическо и биологическо оръжие и отразяване на атаките от въздушен противник чрез провеждане на стрелба по импровизирана въздушна цел.
|
01.09.2021 |
От 1 септември до 23 декември 2021 г. на Учебен полигон „Ново село“ ще се проведе съвместна българо-американска подготовка „Joint Training 1“.
В хода на подготовката на ротационен принцип ще вземат участие общо до 800 военнослужещи с необходимата екипировка, щатно въоръжение и бойни припаси. От въоръжените сили на САЩ в Европа ще участват танкове М1А2 „Абрамс“, бойни машини на пехотата M2A3 „Брадли“, хеликоптери UH-60 „Blackhawk“, АН-64 „Apache“ и HH-60 „Pave Hawk“, инженерна, свързочна и ремонтна техника. От българска страна ще участват сили и средства от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия.
В рамките на съвместната тренировка ще бъдат провеждани стрелби на Учебен полигон „Ново село“ и тренировъчни полети на военните хеликоптери. |
01.09.2021 |
  „Тази бригада е наследник на традициите на Осма пехотна Тунджанска дивизия и на Втора мотострелкова дивизия, в които мнозина служиха честно и отговорно на род и Родина. Това е общото между всички трансформации на формированието в Стара Загора – военнослужещите от всички поколения изпълняват отговорно клетвата, дадена пред род и Родина, да защитават териториалната цялост и независимостта на българската държава.“ Това заяви днес, 1 септември, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев на тържественото честване на 23-ата годишнина от създаването на Втора Тунджанска механизирана бригада в гр. Стара Загора.
Генерал-лейтенант Илиев поздрави военнослужещите и цивилните служители от формированието по повод празника, като им пожела здраве и дръзновение. „Искам да ви уверя, че винаги стоите във фокуса на вниманието на военното ръководство“, обърна се към тях заместник-началникът на отбраната. Той бе категоричен, че военното формирование достойно изпълнява своите задължения по трите мисии на Въоръжените ни сили. Генерал-лейтенант Илиев допълни, че към момента формирования от състава на Втора Тунджанска механизирана бригада са в готовност да поемат изпълнение на задачи по охрана на държавната граница в координация със структурите на Министерството на вътрешните работи.
„Уверен съм, че и занапред ще работите за утвърждаване авторитета на Втора механизирана бригада и на българската армия. Желая Ви здраве, сили и воля, за да изпълнявате воинския си дълг към народ и родина“, каза в словото си командирът на бригадата бригаден генерал Стоян Шопов. Той похвали личния състав за безупречното изпълнение на всички поставени задачи.
Със заповеди на министъра на отбраната, началника на отбраната, командира на Сухопътните войски и командира на бригадата бяха наградени общо 37 военнослужещи и цивилни служители.
Гости на празника бяха също бригаден генерал Николай Караиванов, заместник-командир на Сухопътните войски, бригаден генерал Деян Дешков, командир на 61-а механизирана бригада, бригаден генерал Иван Маламов, началник на Националния военен университет „Васил Левски“, бригаден генерал Аристидис Илиополос, командир на бригада Югоизточна Европа, бивши командири на бригадата, представители на областното и общинското ръководство.
Празникът започна с поднасяне на венец пред паметника на загиналите в битката край Пирот през 1885 г., който е издигнат през 1893 г. от офицери и сержанти от 12-ти пехотен полк в двора на щаба на бригадата. Празничен водосвет отслужиха архимандрит Богослов и свещеници от Старозагорската митрополия.
|
01.09.2021 |
  Военновъздушната учебна база в гр. Долна Митрополия отбеляза днес, 1 септември, 20 години от своето създаване. Тържеството се проведе на летище Долна Митрополия, дало „криле“ на поколения пилоти и авиационни специалисти от българските Военновъздушни сили. Командирът на Военновъздушната учебна база полковник Петър Банков награди военнослужещи и цивилни служители за проявени отговорност, активност и професионализъм при изпълнение на функционалните задължения по организирането, осигуряването и провеждането на летателната и учебна дейност.
Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски” (ВВУБ) започва да функционира на 1 септември 2001 г. със задачи: военната подготовка на курсанти и обучението на кадрови и наборни военнослужещи за нуждите на ВВС. Днес Учебната база е престижен център за летателно обучение на летци-пилоти в съответствие със съвременните международни изисквания и стандартите на НАТО. Във формированието се провежда професионална подготовка на квалифицирани кадри за нуждите на Военновъздушните сили.
В „Центъра за летателна подготовка“ се извършва обучението и повишаването на квалификацията на младия летателен състав от формированията на ВВС; обучението на курсанти-летци от ВВВУ „Георги Бенковски”, както и поддържането и непрекъснатото повишаване на нивото на летателна и методическа подготовка на командно-инструкторския състав. От 2019 г. е въведен в експлоатация съвременния „Тренажор за полетни и навигационни процедури за самолет PC-9М“ (PC-9М Flight Navigation Procedure Trainer - FNPT). Този комплекс разполага и с „Компютърно базирана система за обучение на самолет PC-9М“ (PC-9М Computer Based Training System - CBTS)”.
Авиобазата поддържа непрекъсната готовност за блокиране и задържане на самолет-нарушител, както и готовност за посрещане и подготовка за повторен полет на дежурните изтребители. Участва в осигуряването на дежурните средства за аварийно търсене и спасяване.
В „Центъра за подготовка и обучение“ се извършва обучението на сержанти и войници от формированията на ВВС за придобиване на военно-отчетна специалност и професионална квалификация, езикови курсове и курсове за повишаване на квалификацията на водачи на МПС.
Отделение „Авиационна техника и въоръжение“, заедно с двете технически ескадрили ЕОПАТ и ЕПОВР изпълняват дейности по поддържане на авиационната техника в състояние на бойна готовност, осигуряване на безотказна работа в полет и висока ефективност на нейното използване.
ВВУБ е пряко свързана с изпълнението на третата мисия на Въоръжените сили „Принос към националната сигурност в мирно време”. В постоянна готовност се поддържат 4 формирования за оказване на помощ на населението при бедствия и аварии, действие при зимни условия, разузнаване и унищожаване на невзривени боеприпаси и гасене на пожари с район за отговорност в Централна Северна България.
|
|
 |