 |
Новини - архив
30.09.2020 |
             Информацията за новите бойни самолети е в Проекта за инвестиционен разход, гласуван от Народното събрание. Това каза министър Красимир Каракачанов днес, 30 септември, в Пловдив в отговор на въпрос на журналисти за закупуването на още 8 бойни самолета и политическия дебат около тях.
„Изпратено е писмо за информация, а не писмо за процедура за започване на преговори за още бойни самолети. С писма е поискана информация за наличности, срокове и цени, както за самолети, така и за трикоординатни радари (един проект, който дълго време отлежава в Министерството на отбраната). За радарите е поискана информация не само от американска страна, а и от други водещи фирми и от някои от тях вече има отговори“, каза още министър Каракачанов.
„Проектът за инвестиционен разход е гласуван за 16 самолета, първите 8 са при тези условия, следващите 8 ще са при други условия, които ще са обект на друг договор, който ще премине през съответната процедура през Министерския съвет и Народното събрание“, каза още той. „След като имаме сключен вече един договор, всяка следваща сделка със САЩ на ниво правителство оттук нататък ще става по системата на разсроченото плащане“, подчерта министър Каракачанов.
В рамките на изложението „Хемус - 2020“ министър Красимир Каракачанов проведе среща с министъра на отбраната на Камерун Жозеф Бети Асомо, който е в Пловдив със своя делегация. Министър Красимир Каракачанов проведе и поредица срещи и разговори с много от чуждестранните и български участници в изложението.
Трима заместник-министри откриха традиционния Индустриален форум, който се провежда в рамките на 14-ото изложение за отбранителни продукти и услуги: Анатолий Величков от Министерството на отбраната, Стамен Янев от Министерството на икономиката и Петър Николов от Министерството на образованието и науката. В словото си при откриването заместник-министър Анатолий Величков подчерта значението на индустриалното сътрудничество в проектите за модернизация на Въоръжените сили. „Предоставянето на доказателства за индустриално сътрудничество с български юридически лица, които оперират в сферата на сигурността и отбраната, ще бъде задължително изискване във всички подобни проекти. Това е разписано вече в проектите за строителство на двата нови кораба и придобиването на нова бойна машина за Сухопътните войски“, каза заместник-министър Анатолий Величков. Междуведомствените работни групи ще преценяват доколко заявеното българско участие отговаря на реалното. Пред тях стои и предизвикателството да оценят обема на декларираното индустриално сътрудничество, поясни още той.
Сред основните теми на изложенията и дискусиите на Индустриалния форум е участието на страната и българската отбранителна индустрия в европейската програма за отбранителна промишлена индустрия.
|
30.09.2020 |
     „От своето създаване преди 25 години международната изложба за отбранителна техника „Хемус“ извоюва авторитет и на всяко следващо издание присъстват все повече и повече фирми. Въпреки пандемията тази година участват 90 изложители от 18 държави от Европа, Азия, Африка и Южна Америка. Надявам се, че за всички участници това ще бъде ползотворен форум, на който всеки да открие нави партньори, приятели и да допринесе за развитието на отбранителната индустрия както в България, така и в страната, от която идва“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов по време на тържественото откриване на 14-ата Международна изложба „Хемус - 2020“ днес, 30 септември, в Пловдив. „В проектите за модернизация на Българската армия, които започнаха преди няколко години, основна наша цел е да включим български фирми, за да може това да допринесе за развитието на българската отбранителна индустрия. Убеден съм, че това е правилно и ще бъде наша политика не само по време на това правителство, но и на следващите български правителства“, категоричен бе министър Каракачанов.
„Искам да поздравя ръководството на Министерството на отбраната затова, че всяка година разширява участието на нашата военно-образователна система. Това е гаранция, че процесите на модернизация ще продължат с още по-висока скорост", каза президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев На откриването присъстваха още началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, министърът на икономиката Лъчезар Борисов, представители на държавната и местната власт.
Малко по-рано на пресконференция заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков подчерта, че българското изложение за отбранителна индустрия е едно от малкото в света, които не са били отложени заради пандемията. „Въпреки усложнената обстановка отбелязваме съществено увеличение на участниците и заетите изложбени площи спрямо предното издание“, посочи той.
По покана на министъра на отбраната в изложбата са потвърдили участие делегации на различни нива от 14 държави – Алжир, Бразилия, Гърция, Египет, Македония, Молдова, Ирак, Испания, Камерун, Полша, Румъния, Саудитска Арабия, Финландия и Франция. В това число са министрите на отбраната на Ирак и Камерун, заместник-министърът на отбраната на Бразилия, постоянният секретар на отбраната на Финландия, националните директори по въоръженията на Гърция и Румъния и заместник-националните директори по въоръженията на Полша и Испания. Традиционно в рамките на изложбата ще се проведат и основните съпътстващи събития – заседание на Индустриалния форум, Десетата международна научна конференция, организирана от Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров“, и демонстрационни стрелби на полигон „Змеево“, съобщи заместник-министър Анатолий Величков.
Международната специализирана изложба „Хемус - 2020” се провежда под патронажа на Министерството на отбраната и Министерството на икономиката на Република България и се организира от фондация „Хемус - 95“.
|
29.09.2020 |
    „Тук сме защото Българската армия и българският народ са били винаги едно неделимо цяло“. Това каза заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов в Казанлък, където днес се проведе второто издание на кампанията „Бъди войник“. Бригаден генерал Цолов обясни, че целта на кампанията е да постави армията във фокуса на обществения интерес. „Обществото обикновено вижда Българската армия и Сухопътните войски като част от нея в критични моменти - когато през зимата вадим затрупана в преспите техника или помагаме в борбата с големите горски пожари. Провеждаме кампанията „Бъди войник“, за да покажем кои сме ние“, добави бригаден генерал Цолов.
От началото на годината във военните формирования на Сухопътните войски е проведен един конкурс за около 200 военнослужещи. В ход е втори конкурс, също за 200 длъжности, като има по-голям интерес в сравнение с предходни години, поясни заместник-командирът на Сухопътните войски. „До края на годината ще бъде обявен още един конкурс за попълване на вакантни войнишки длъжности в Сухопътните войски“, съобщи той.
„Събития като това са нашият начин да кажем на младите хора „ние сме тук, за да ви посрещнем, за да ви дадем необходимото обучение, ако имате желание и се интересувате как може да защитите страната си, ако се наложи“, каза бригаден генерал Деян Дешков, командир на 61-а Стрямска механизирана бригада.
В Казанлък кампанията „Бъди войник“ премина при голям интерес. Статичния показ на образци въоръжение и техника на Сухопътните войски и информационната борса бяха посетени не само от жители на града, но и от ученици от Павел баня, Гурково, Николаево, Мъглиж и други населени места от областта.
В центъра на града младите хора имаха възможност да разгледат образци на въоръжение и техника от състава на 61-а Стрямска механизирана бригада, сред които ПЗРК „Стрела 2М”, зенитна установка ЗУ-23, бойна машина 9А33БМ3, лек автомобил с повишена проходимост „Хамър”, 122 мм самоходна гаубица 2С-1, 120 мм минохвъргачка „Тунджа”, както и автомат „Калашников“, 7,62 мм картечница „Калашников”, ръчна противотанкова гранатомет РПГ-7 и много други.
Събитието завърши с концерт на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили и Гвардейския представителен духов оркестър.
|
29.09.2020 |
|
29.09.2020 |
„Политическото и военното ръководство на Въоръжените сили на страната ни, заедно с нашите колеги от НАТО, си даваме ясна сметка, че войските, силите и оръжията зависят, както никога досега, от кибер пространството“. Това заяви днес, 29 септември, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев при участието си в дискусията „Бъдещето на отбраната: Технологичната иновация в НАТО“. Форумът, който се проведе в Пресклуба на Пловдивския панаир, бе организиран от Атлантическия клуб в България и Фондация „Хемус“. Участие в събитието взеха представители на институции, технологични компании и фирми от военнопромишления комплекс.
„Трябва да оперираме ефективно и в това най-ново бойно пространство“, категоричен бе генерал-лейтенант Илиев. Той посочи, че свободният обмен на данни, заедно с устойчивото и надеждно функциониране на компютърните и комуникационни мрежи, се явяват критични точки за цялостния живот – както на гражданските обществени и частни институции, така и за военните.
„Напълно убедени сме в необходимостта от тясно взаимодействие между държавните институции на международно и национално ниво, бизнеса – особено с тези, които се развиват в сферата на информационните и комуникационни технологии, научната и образователна общност, за да се справим ефективно и ефикасно с предизвикателствата на съвременния глобален и взаимосвързан свят“, заяви заместник-началникът на отбраната.
|
29.09.2020 |
Заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще открият утре, 30 септември, 14-ото международно изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2020”, което ще се проведе от 30 септември до 3 октомври 2020 г. в Международния панаир в град Пловдив. Церемонията по откриването ще започне в 11.00 ч. пред Палата 3 на Международния панаир – Пловдив.
Преди откриването на „Хемус 2020“, от 10.00 ч. в зала „Пресклуб“ на панаирния град заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков ще даде пресконференция, в която ще участват и представители на Министерството на икономиката и на организационния комитет на изложението.
Международната специализирана изложба „Хемус 2020” се провежда под патронажа на Министерството на отбраната и Министерството на икономиката на Република България и се организира от фондация „Хемус - 95“. В първия ден на изложението ще се проведе и заседание на Индустриалния форум на тема: „Европейската програма за промишлено развитие в отбраната (EDIDP) и Европейския фонд за отбрана (EDF) и перспективите пред българската отбранителна индустрия“. На 1 октомври ще се проведе десетата международна научна конференция на тема „Научните изследвания и инвестициите в технологични иновации - решаващ фактор за отбраната и сигурността”. В демонстрационните стрелби на полигона „Змейово“ на 2 октомври ще бъдат представени нови разработки и продукти.
Уважаеми колеги,
Каним ви да присъствате на пресконференцията и церемонията по откриването на 14-ата специализирана международна изложба за отбранителна техника „Хемус 2020”, които ще се състоят на 30 септември (сряда) 2020 г. Очакваме ви от 09.15 часа на 30 септември в зала „Пресклуб“ на Международния панаир за регистрация и отразяване на пресконференцията, при спазване на противоепидемичните мерки.
За отразяване на откриването на изложението ще може да се влиза през КПП, намиращо се пред откритите площи на Палата 3.
В района на Международния панаир – Пловдив, както и в Централния артилерийски технически изпитателен полигон „Змейово“, ще бъдат допускани журналисти, които имат акредитация за „Хемус 2020“, като и тези с постоянна акредитация към Министерството на отбраната и към артилерийския полигон, при спазване на противоепидемичните мерки.
|
28.09.2020 |
 „Бъдещото успешно изпълнение на задачите, които стоят пред Въоръжените сили на Република България, ще бъде във вашите ръце, сърца и умове. Вие ще сте тези, на чиито познания и умения, вдъхновение и дръзновение ще разчитаме занапред“. Това заяви днес, 28 септември, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на срещата с курсантите и студентите на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. Той участва в откриването на новата 2020/2021 академична учебна година във флотската ни Алма матер.
„Да бъдеш лидер означава да носиш отговорност не само за себе си, но и за подчинените си, да бъдеш компетентен, да бъдеш себе си. Това ще постигнеш само, ако си убеден, че знаеш и можеш. Възможностите пред вас ще дойдат, когато работите и се развивате“, категоричен бе началникът на отбраната.
Като възпитаник на Висшето военноморско училище адмирал Ефтимов разказа за своето обучение и мотивацията си да избере военната професия. Той се спря също на значими елементи от историята на строителството на ВМС в изпълнение на идеята за защита на родните брегове и съобразявайки се с физикогеографското разположение на страната и нейните ресурсни възможности. Началникът на отбраната акцентира и върху предизвикателствата в съвременната среда на сигурност.
„Не си мислете, че в 21-ви век всичко е открито, измислено и решено. Същите предизвикателства и авантюризъм съществуват и днес, разбира се в неотменна връзка с развитието на обществата и технологиите. Ако преди 500 години предизвикателството е било как да се плава 40 дни на дървени кораби и с оскъдни запаси, то днес това е да контролираш силата, способна мигновено да унищожи кораби с десетки човешки животи на борда“, заяви адмирал Ефтимов.
Той посочи, че Въоръжените сили трябва да бъдат продукт на стратегическите цели на държавата, а ключова задача е превръщането на ресурсите в отбранителни способности, гарантиращи териториалната цялост и националния суверенитет.
Началникът на отбраната разгледа членството на страната ни в НАТО преди всичко като свързаност между съюзниците, която се състои в общуване на един език, прилагане на стандартни процедури в комуникациите и еднакви тактики. „НАТО е политико-военен съюз, в който решенията се вземат с консенсус. За да се вземе решение в Алианса, което е в интерес на всички държави в политическо и военно отношение, страните трябва да имат ясно определени национален интерес и цели, както и да познават механизмите в колективната система за сигурност за тяхното постигане. Това е изкуство и за него са необходими подготвени хора“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
Той наблегна и на планирането на стратегическо и тактическо ниво, за да може тези, които ще се влеят в редовете на Българската армия, да тренират тактики и да овладяват процедури, с които формированията да изпълняват оперативния и стратегически замисъл, като се отчитат обстоятелствата, ресурсите и познаването на етапите от планирането. „За всичко това трябват подготвени и мислещи хора“, заключи началникът на отбраната.
Пред журналисти началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов съобщи, че ще бъде създаден научен борд с цел да се търси най-добра симбиоза между нуждите на армията и приоритетите във военното образование. В него ще бъдат включени началниците на висшите военни учебни заведения, представители на Института по отбрана и на Военната академия.
|
28.09.2020 |
   За първи път, след 22-годишно прекъсване, днес във Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“ – Долна Митрополия се състоя тържествен ритуал по полагане на военна клетва. Първите два випуска курсанти, приети след възстановяването на Училището, произнесоха тържествено „Заклех се“ в присъствието на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, който ги поздрави за направения избор.
„Полагането на военна клетва е един акт, който не е формален. Всеки мъж, минал през казармата в недалечното минало, цял живот помни този ден - денят, в който полагаш клетва да служиш на отечеството и ако трябва да се жертваш за него. Този ден ще бъде спомен за целия регион, ще бъде спомен за началото на вашето обучение като офицери в Българските военновъздушни сили“. Това заяви вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов в своето слово към курсантите и кадетите и допълни, че с възстановяването на Висшето военновъздушно училище една несправедливост от близкото минало е поправена. „Вие ще имате честта след пет години обучение да влезете в редовете на Българската армия, която в своята история не се е посрамила с нищо. През всички тези 1400 години, откакто съществува нашата държава, армията е тази институция, която никога не е изневерявала на своята държава и своя народ. В тази армия започва вашата подготовка като командири и като лидери - лидери не само на вашите подчинени. Убеден съм, че със знанието, с образованието, което ще получите, вие ще бъдете лидери и в българското общество“, категоричен бе министър Каракачанов.
В първите два випуска на ВВВУ – випуск 2024 и випуск 2025 са приети 41 курсанти (почти двойно в сравнение с миналата учебна година), от които 6 девойки. Те ще се обучават по 7 специализации. Студенти в образователна квалификационна степен „Бакалавър“ - редовна и задочна форма, ще се обучават в 4 специалности, а в задочна форма студенти ОКС „Магистър“ ще надграждат знанията си също по 4 специалности. Професионалният сержантски колеж прие кадети по две специалности.
На днешната церемония командването на ВВВУ „Георги Бенковски“ отличи петима преподаватели, които са оставили трайна диря в най-новата история на Училището.
|
28.09.2020 |
За първи път град Казанлък ще бъде домакин на националната информационна кампания „Бъди войник“ утре, 29 септември. От 15.00 ч. на паркинга до училище „Екзарх Антим Първи“ ще бъде разположена информационна борса, в която ще участват представители на видовете въоръжени сили. Те ще предоставят информация за вакантните длъжности в Българската армия, условията и начините за кандидатстване. Младите хора ще могат да разговарят с военнослужещите и да научат повече за особеностите на службата в различните формирования.
В същия район ще бъде показана техника, оборудване и въоръжение на Сухопътните войски. В събитието ще участват заместник-командирът та Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов и бригаден генерал Деян Дешков, командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Присъстващите ще могат да видят отблизо подвижен зенитно-ракетен комплекс „Стрела 2М”, зенитна установка ЗУ-23, бойна машина 9А33БМ3, лек автомобил с повишена проходимост „Хамър”, 122 мм самоходна гаубица 2С-1, 120 мм минохвъргачка „Тунджа”, както и автомат „Калашников“, 7,62 мм картечница „Калашников”, ръчна противотанкова гранатомет РПГ-7 и много други. Ще бъде показана и специализрана екипировка и защитно облекло.
Събитието ще завърши с концерт на Гвардейския представителен духов оркестър и Представителния ансамбъл на Въоръжените сили. Той ще започне в 18.00 ч. на открита сцена на площад „Севтополис“, а при лошо време – в салона на Военния клуб в града.
Утре информационна борса „Бъди войник“ ще се проведе и в Карлово. От 11.00 ч на площад „20 юли“ (до сградата на Общината) гражданите ще могат да посетят информационния щанд на Централното военно окръжие, където експерти ще отговорят на въпросите на тези, които се интересуват от военна кариера. На място присъстващите ще могат да разгледат образци леко стрелково оръжие, които са на въоръжение в 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Националната информационна кампания „Бъди войник“ се реализира от Министерството на отбраната за втора поредна година. Нейната цел е да популяризира възможностите за постъпване на служба в Българската армия, вакантните длъжности,условията и начините за кандидатстване, както и да насочи вниманието на младите хора към професионална реализация във Въоръжените сили. Една от основните цели на кампанията е и обогатяването на патриотичното възпитание на подрастващите. |
27.09.2020 |
    „Преди 102 години воините от Девета пехотна Плевенска дивизия, начело със славния български генерал Владимир Вазов, записаха златни страници в българската военна история. История, която е съпроводена с войни и сражения за запазване на българската държава и осъществяване на българските национални идеали. България влезе в Първата световна война не по политически или идеологически причини. България влезе в тази война, за да осъществи националния идеал, завещан със Санстефанския договор, а именно - всички български земи да бъдат обединени в една държава и всички българи да живеят свободни под своята власт.“ Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов по време на тържествения ритуал пред паметника на Девета пехотна Плевенска дивизия в Плевен, с който бяха почетени 102 години от Дойранската епопея. „В резултат на политиката на великите сили след Освобождението на България и след Балканските войни българската общност бе разпокъсана. Българите в Македония, в Тракия и Добруджа бяха поставени под чужда власт – общо над 2 млн. души. Именно затова България влезе в Първата световна война – за освобождението на тези два милиона българи, и за осъществяването на един голям национален идеал“, подчерта министър Каракачанов.
Той припомни героизма на воините от Девета плевенска дивизия: „Те бяха участвали в Сръбско-българската, Балканската война, но именно на позициите при Дойран се окичиха със слава, но дадоха и хиляди жертви, чийто кости все още се намират по бойните полета на Македония и Гърция. Тези хора заслужаваха своя паметник. Тези хора заслужават да бъдат помнени. Тези хора заслужават цветя и преклонение. Тези хора заслужават уважението на цялото българско общество“.
Честването на 102 години от Дойранската епопея пред паметника на Девета плевенска дивизия в Плевен е първото след неговото откриване през 2019 г. Министър Каракачанов изрази надежда, че то ще се превърне в традиция. Заедно с него пред паметта на героите се поклониха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, бригаден генерал Юлиян Радойски – началник на ВВВУ „Г. Бенковски“, представители на местната власт и много граждани.
|
27.09.2020 |
 Седемнадесет военнослужещи от 3-та група Специални сили от състава на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) участваха в многонационалното съвместно учение на Силите за специални операции CARPATIAN EAGLE 2020 в Румъния. То се проведе в периода 14 – 26 септември и в него взеха участие групи от Специалните сили на Албания, Гърция, Република Северна Македония, Турция и Румъния.
По време на учението българските военнослужещи са отработили задачи по тактика в градски условия, огнева, инженерна и медицинска подготовка, и са изпълнили над 40 парашутни скока. Екипът се е обучавал и за планиране и изпълнение на мисия, свързана със залавяне на високо приоритетна цел, блокиране на превозно средство, извикване на близка огнева поддръжка и медицинска евакуация на ранен.
Работата на тимовете от Специалните сили на държавите участнички в многонационална среда и взаимодействието помежду им допринася за повишаване способностите на формированията в реална среда. Едновременните действия улесняват синхронизацията и координацията между балканските държави и способността им за провеждане на съвместни специални операции.
На закриващата церемония са присъствали заместник-началникът на отбраната на Румъния генерал-майор Гюргица Влад, командирът на СКСО на Българската армия генерал-майор Явор Матеев и командирът на Специалните сили на Гърция генерал-майор Георгиус Цицикостас. Ръководството на учението и останалите участници в него са оценили високо работата на военнослужещите от 3-та група Специални сили на СКСО.
|
27.09.2020 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще присъства на тържествения ритуал по полагане на военна клетва на курсантите от випуск 2024 и випуск 2025 на Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски” в Долна Митрополия. Церемонията ще се състои утре, 28 септември, от 10 ч. в района на училището. Тържествено ще бъде открита и новата учебна година.
Уважаеми колеги, постоянно акредитираните представители на медиите, които желаят да отразят събитието, ще бъдат допускани във ВВВУ „Г. Бенковски“ от 9,30 ч. утре, 28 септември. |
25.09.2020 |
For the period 26 September 2020 to 30 October 2020 the air policing mission in Bulgarian national airspace will be enhanced by US F-16 fighter jets.
Compliant to a decision of the Council of Ministers, the six F-16s, which will carry out joint AP mission together with the Bulgarian MiG-29s, were redeployed to Graf Ignatievo Air Base on 18 September 2020. They took part in the international flight training "Thracian Viper 2020", which was successfully completed today.
In the fall of 2016 the Bulgarian Air Force conducted successfully for the first time a joint mission with their US colleagues. Participation in such joint missions enhances the Air Force capabilities to safeguard the integrity of Allied airspace.
The joint air policing of our country’s airspace will be carried out in the framework of the NATO Integrated Air and Missile Defence (NATINAMDS). It aims to preserve the security of Alliance members and improves their capabilities to interact during joint missions. The Enhanced Air Policing missions in the Eastern Flank Allies airspace have been conducted by allied forces on a rotational basis.
|
25.09.2020 |
 „Само през първата половина на годината некомплектът в Българската армия е намалял с 400 души. За обявените конкурси за 1200 места са кандидатствали 2800 души. Съотношението между броя на кандидатите и вакантните места е средно 2,5. При Военноморските сили съотношението е 5 към едно, при Сухопътните войски – средно двама кандидатстват за място. В Съвместното командване на специалните операции всички обявени вакантни длъжности вече са попълнени“. Тези данни обяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов в Добрич, където се проведе първото издание на кампанията „Бъди войник“ за тази година.
Министър Красимир Каракачанов подчерта, че по-високият интерес към военната служба е резултат от взетите мерки – увеличените заплати на военнослужещите, ремонта и модернизацията на техниката, подобряването на условията за живот и работа. За разлика от предходни години, когато броят на войската намаляваше всеки месец, сега тенденцията е обърната. „Надявам се до края на мандата поне с 20 - 25% да успеем да компенсираме некомплекта в армията“, каза още министър Каракачанов.
За старта на кампанията „Бъди войник“ в Добрич заедно с министъра на отбраната бяха и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, заместник-командирът на ВВС бригаден генерал Петьо Мирчев, полковник Добромир Добрев, командир на военно формирование 34 200 - Шумен и началник на гарнизона в Шумен.
Стотици граждани разгледаха разположената на площад „Свобода“ военна техника, оборудване и въоръжение. С авиационен поздрав над града прелетяха самолети „Спартан“, „Пилатус“ PC 9 и L-39.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов присъства в Добрич на освещаване на плоча с имената на войниците и офицерите – добруджанци, загинали във Втората световна война. Той благодари на цялата добричка общественост и местните власти, които години наред са събирали и издирвали имената на всички добруджанци, загинали във Втората световна война, които днес са изписани на паметната плоча. „Тези мъже, и други като тях, воюваха и загиваха затова да бъде запазено нашето Отечество, непокътнато, след поредната голяма война“, посочи министър Каракачанов. В словото си той припомни накратко историческите събития около Първата и Втората световна война и специално съдбата на българите от Северна Добруджа и Южна Добруджа. „За част от добруджанци 80-ата годишнина от връщането на Южна Добруджа е голям празник. Българите, живеещи в Южна Добруджа, се върнаха в Майката Родина, но българите от Северна Добруджа бяха изселени. За тях това не беше празник, но въпреки всичко една справедливост възтържествува - Южна Добруджа беше върната на България и днес е едно от най-прекрасните кътчета на нашата Родина“.
|
25.09.2020 |
Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ ще открие новата 2020/2021 академична учебна година на 28 септември 2020 г. (понеделник). В 10.00 ч. с академично слово на началника на Морското училище флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров ще бъде поставено началото на тържествената церемония. В нея ще участва началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Прага на флотската ни Алма матер официално ще прекрачат 68 курсанти, 582-ма студенти първокурсници в образователно-квалификационна степен „бакалавър“ и 130 студенти в образователно-квалификационна степен „магистър“. Сред тях са приетите през тази година над 100 студенти от различни държави от Европа, избрали да продължат своето образование в Морското ни училище.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще изнесе първата за годината академична лекция.
Тържеството ще завърши с откриване на спортно съоръжение към Спортния комплекс на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.
Уважаеми колеги, Официалното посрещане на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов с почетен караул ще се състои от 9.30 ч. във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, заповядайте!
|
25.09.2020 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват в тържественото честване на 102-ата годишнина от Дойранската епопея в Плевен.
На 27 септември (неделя) от 11.00 ч. пред паметника на Девета пехотна Плевенска дивизия ще бъде отслужена панихида в памет на загиналите 2606 офицери и войници. В знак на признателност ще бъдат положени венци и цветя. Министър Каракачанов ще връчи награди за народополезна и патриотична дейност на ръководители на ученически гвардейски отряди
Честването се организира от Сдружение „Героите на Дойран“, ВВВУ „Георги Бенковски“ и военните формирования от Плевенския гарнизон, с подкрепата на Община Плевен.
Паметникът на Девета пехотна Плевенска дивизия бе открит тържествено през 2019 г. Той бе издигнат с усилията на Сдружение „Героите на Дойран“, на много дарители и с подкрепата на Министерство на отбраната.
*** Първата световна война (1914 – 1918) е кулминацията на усилията на българския народ за освобождение на останалите под чужда власт български земи и обединението на разпокъсаната ни Родина. От 1915 г. до 1918 г. Българската армия се сражава на два фронта срещу войските на световни империи като британската, френската,руската и повечето балкански страни. Извоювани бяха славни победи, не бе загубена нито една битка и не бе пленено нито едно българско бойно знаме. Едно от най-героичните сражения през Първата световна война, увенчано с категоричността на успеха и изписано със златни букви в световната военна история, е Дойранската епопея. Девета пехотна Плевенска дивизия, добре подготвена и изкусно ръководена от ген. Владимир Вазов, през 1918 г., извоюва блестяща победа, запазвайки честта на Родината в края на войната.
Подвизите на българските офицери и войници по фронтовете са безпримерни, но над 100 хиляди от тях никога не се завърнаха по родните места, а гробовете им са безкръстни, останали извън пределите на Отечеството. В памет на падналите герои българският народ веднага след войната започва да изгражда военни паметници и мемориали в градове и села, за да достигнат те над 3000 в наши дни. |
25.09.2020 |
Охраната на въздушното пространство на Република България ще бъде усилена с американски изтребители Ф-16 от утре, 26 септември 2020 г., до 30 октомври 2020 г.
Съгласно решение на Министерския съвет шестте изтребителя Ф-16, които ще изпълняват съвместната мисия заедно с българските изтребители МиГ-29, се пребазираха в авиобаза Граф Игнатиево на 18 септември 2020 г. Те взеха участие в международната летателна тренировка „Тракийска пепелянка - 2020“, която приключи днес.
За първи път българските Военновъздушни сили успешно участваха в такава съвместна мисия със своите американски колеги през есента на 2016 г. Участието в такива съвместни мисии повишава способностите на ВВС за гарантиране на ненарушимостта на охраняваното въздушно пространство на Алианса.
Съвместната охрана на въздушното пространство на страната ни ще се извършва в рамките на Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана. Тя е в интерес на гарантиране на сигурността на съюзниците от НАТО и повишава способностите им за взаимодействие при изпълнение на съвместни задачи. Усилването на мисията по охрана на въздушното пространство на страните-членки от източния фланг ще се извършва със съюзнически сили на ротационен принцип.
|
25.09.2020 |
Тактическо учение с бойни стрелби „Ответен удар - 2020“ ще се проведе от 29 септември до 1 октомври на Учебен полигон „Корен“. В него ще участват до 780 военнослужещи и 190 специализирани машини от 31-ви механизиран батальон, батарея от 20-ти самоходен артилерийски дивизион и зенитна батарея от състава на 2-ра механизирана бригада – Стара Загора, танкова рота от Центъра за подготовка на специалисти – Сливен, както и сили и средства на Военновъздушните сили. Темата на учението е „Отбрана на усилен механизиран батальон във втори ешелон на механизирана бригада”.
Планиращ учението е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, а провеждащ учението е командирът на 2-ра механизирана бригада бригаден генерал Стоян Шопов.
Подготовката за тактическото учение с бойни стрелби „Ответен удар - 2020” ще се извърши по време на полево лагерно обучение в периода 23 – 28 септември и включва ротни тактически учения. |
25.09.2020 |
   На учебен полигон „Корен” се провежда полева подготовка, в която участват специалистите по ядрена, химическа, биологическа защита и екология (ЯХБЗ и Е) от 38-ми батальон в Мусачево и от 59-ти батальон в Горна Оряховица. Целта е военнослужещите да усъвършенстват практическите си навици и действия при възникване на ядрена, химическа и биологическа обстановка в резултат на използване на оръжие за масово унищожение, при аварии и терористични актове.
По време на полевата подготовката се отработват задачи, свързани с изтичане на промишлени, токсични и химически вещества, както и с овладяване на опасности от ядрени и химически опасни аварии.
Ръководител на полевата подготовка е полковник Георги Малинов от отдел „Подготовка на войските” в Командването на Сухопътните войски, а началник на лагерния сбор е командирът на 38-ми батальон подполковник Анатолий Димитров.
В хода на полевата подготовка ще се проведат две ротни тактико-специални учения със специалистите по ЯХБЗ и военнослужещи от 3-та механизирана рота от 31-ви механизиран батальон на 2-ра механизирана бригада.
В последните дни на полевата подготовка - от 29 септември до 1 октомври, формированията ще участват в тактическото учение с бойни стрелби „Ответен удар – 2020“.
|
25.09.2020 |
|
24.09.2020 |
     „Съвместната летателна тренировка „Тракийска пепелянка – 2020“ е безценен опит за нашите Военновъздушни сили“, каза днес, 24 септември, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в авиобаза Граф Игнатиево. „Опитът акцентира върху още един проблем, който беше подчертан от президента – „исторически ниския нальот на българската авиация“. Отделени са средства за поддръжка на Миг-29 и чакаме да се изпълнят някои договори, но тренирайки заедно и носейки съвместната охрана на въздушното пространство от ВВС на Република България и силите на САЩ, ние пестим ресурс за вдигане на нальота на летците ни на Миг-29“, посочи началникът на отбраната. Той благодари на американския посланик в Република България Н. Пр. Херо Мустафа за оказаната подкрепа от страна на САЩ. Адмирал Емил Ефтимов оцени високо пред гостите и журналистите наблюдаваните елементи от съвместната летателна тренировка „Тракийска пепелянка – 2020“. Той акцентира и върху важността на изпълнението на приоритетната и отговорна задача пред нашите Въоръжени сили по усвояването на новия Ф-16.
По повод предложението на правителството за повишаване на командира на ВВС генерал-майор Цанко Стойков в заместник-началник на отбраната адмирал Ефтимов се обърна към него с думите: „Господин генерал, надявам се на вашата подкрепа, и заедно с бъдещите командири на ВВС и Трета авиобаза „Граф Игнатиево“ да изпълним тази комплексна задача по усвояването на новия тип самолет“.
В деня за медии на съвместната летателна тренировка „Тракийска пепелянка – 2020“ в авиобаза Граф Игнатиево присъстваха президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили на Република България Румен Радев, посланикът на САЩ в нашата страна Н. Пр. Херо Мустафа и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков. Те наблюдаваха действията на български екипажи на МиГ-29 при изпълнение на задачи по охрана на въздушното пространство и координирани полети на самолети „Спартан“ и Ф-16 от страните-участнички.
„Първите впечатления от съвместните действия са отлични. Военнослужещите от ВВС на страните-участнички в съвместната тренировка изпълниха задачите на високо професионално ниво. В нея участваха повече от 10 типа самолети и вертолети. Това говори за добрата организация, за което аз благодаря на всички участници“, заяви генерал-майор Стойков след демонстрациите.
В съвместната летателна тренировка „Тракийска пепелянка - 2020“ участват военнослужещи и различна авиационна техника от военновъздушните сили на България, Канада, Гърция, Румъния и САЩ. Това е най-мащабната за тази година международна летателна тренировка, която се провежда в нашата страна. Тя предоставя на участниците възможности да генерират богат опит при реално взаимодействие в международна среда.
|
24.09.2020 |
Националната информационна кампания на Министерството на отбраната „Бъди войник“ за 2020 година започва от утре, 25 септември, от гр. Добрич с участието на министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Събитието съвпада с официалното отбелязване на 80 години от връщането на Южна Добруджа в пределите на България и влизането на българската войска в Добруджанския град.
Жителите и гостите на гр. Добрич ще могат да разгледат от 15.00 ч. на площад „Свобода“ образци въоръжение и техника на Военноморските, Военновъздушните сили и на Сухопътните войски. Курсантите от Националния военен университет „Васил Левски“ град Велико Търново ще демонстрират бойни умения. Военнослужещи от Военноморските сили ще запознаят посетителите с възможностите на водолазното оборудване и лодка тип „RHIB”. Военнослужещи от военно формирование 54060-Шумен от състава на Сухопътните войски ще представят образци на 7,62 мм автомат „Калашников”, 9 мм пистолет „Макаров”, ръчен противотанков гранатомет, 7,62 мм полева картечница „Калашников”, снайперски пушки „MSG” и „Драгунов”, както и камуфлажно облекло нов образец.Присъстващите ще могат да видят БМ-21 "ГРАД",152 мм гаубица Д-20 и 122 мм гаубица М-30. С авиационен поздрав над града ще прелетят самолети „Спартан“, „Пилатус“ PC 9 и L- 39. Посетителите на кампанията „Бъди войник“ ще могат да видят отблизо и зенитно-ракетните комплекси „Нева“ и „Волхов“, на въоръжение във Военновъздушните сили. Курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“ ще покажат бойни умения в ръкопашен бой.
Статичният и динамичен показ ще наблюдават вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев и полковник Добромир Добрев, командир на военно формирование 34 200 Шумен и началник на гарнизона в Шумен.
На щандовете на Информационната борса военнослужещи от видовете въоръжени сили, Съвместното командване на специалните операции, Централното военно окръжие, Националната гвардейска част и висшите военни училища ще предоставят информация на посетителите за вакантните длъжности във военните формирования, както и за възможностите за кариерно развитие в Българската армия.
От 16.15 ч. ще започне шествие по пешеходната част на бул. „25-ти септември”, с участници Представителният духов оркестър на Военноморските сили, военнослужещи и граждани.
Събитието в гр. Добрич се провежда с любезното съдействие на общината. От 17.00 ч. министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще присъства на освещаване на плоча с имената на войниците и офицерите – добруджанци, загинали във Втората световна война. В празника на града ще се включат Представителният гвардейски духов оркестър и солисти от представителния ансамбъл на Въоръжените сили, които ще изнесат концерт от 18.00 ч. в градския парк „Свети Георги“. От 20.00 ч. ще се проведе и тържествена проверка (заря).
Националната информационна кампания „Бъди войник“ се провежда за втора поредна година, за да представи Българската армия пред обществото, да демонстрира авторитета и предимствата на военната професия, възможностите за личностно и професионално развитие във Въоръжените сили на Република България. През тази година кампанията ще обхване 17 града в страната. Целта е да се създадат положителни нагласи сред обществеността и в райони, в които няма традиционно военни формирования и структури на Министерството на отбраната.
Уважаеми колеги,
Предвижда се около 16.00 часа на 25 септември на площад „Свобода“ в гр. Добрич вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов да направи изявления, заповядайте!
|
24.09.2020 |
Съвместна българо-английска тренировка провеждат военнослужещи от 101-ви алпийски полк и инструктори от Британската армия. Теоретичните и практическите занятия по тактико-специална подготовка включват придвижване на патрул в планински условия денем и нощем. През първия етап на съвместната тренировка занятията се провеждаха в местностите „Комините” и "Червената скала" в подножието на връх Голям Перелик в Родопите. През втория етап занятията по алпийска подготовка се провеждат в местността „Вратцата“ в Стара планина.
Целта е се повишат уменията на военнослужещите при изпълнение на задачи в сложни планински условия.
|
24.09.2020 |
Специализиран екип от военно формирование 44 200 на 2-ра механизирана бригада, с ръководител капитан Росен Русанов, разузна и обезвреди на място вчера, 23 септември, 115-мм изстрел с осколъчно фугасен снаряд с взривател. Боеприпасът е открит в землището на с. Българин, област Хасково.
Военнослужещите действаха по искане на главния секретар на МВР и на основание заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. |
23.09.2020 |
|
23.09.2020 |
 „Модернизацията на военното образование е един от големите приоритети в Българската армия, наред с модернизацията на Военновъздушните, Военноморските сили и Сухопътните войски.“ Това заяви днес, 23 септември, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при посещението си в Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново. Пред курсантите той изнесе лекция, в която засегна състоянието на Въоръжените сили и перспективите за тяхното развитие, ролята на младите офицери и лидерството, мотивацията за обучение и възможностите за кариерното им израстване. „Бъдете горди, готови да споделите мисли, идеи и предложения, да бъдете движеща сила. Без вас всякакви технологии нямат бъдеще в Българската армия“, категоричен бе началникът на отбраната. Той посочи, че към настоящия момент в нашата армия основната тежест при изпълнение на задачите пада върху офицерите. Ето защо адмирал Ефтимов акцентира върху подготовката на бъдещите военни лидери. Началникът на отбраната посочи като задължителни и базови умения, които военнослужещите трябва да притежават без значение от завършваната специалност, използването на компютърни технологии, чуждите езици и спорта. В потвърждение на важността от тези познания адмирал Ефтимов изтъкна високотехнологичното ниво на въоръжението, което ще постъпи в Българската армия по проектите за нейната модернизация. То ще изисква солидна и адекватна подготовка на военнослужещите. Адмирал Емил Ефтимов говори за лидерството като част от уменията, които младите командири следва да притежават и развиват. Той бе категоричен, че младите офицери ще трябва да се докажат със своите знания и умения. „Ще ви бъде трудно. Важно е да бъдете подготвени да минете през този период, резултатите ще ви се върнат. За лидерството запомнете най-важния урок - бъдете себе си“, заключи началникът на отбраната.
|
23.09.2020 |
Участниците в летателната тренировка „Тракийска пепелянка – 2020“ ще представят утре, 24 септември, изпълнение на елементи от съвместната подготовка. Медийният ден на международната летателна тренировка ще започне в 10.00 ч. в авиобаза Граф Игнатиево. Очаква се част от официалните гости, поканени да присъстват, да бъдат президентът на Република България Румен Радев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и американският посланик в Република България Н. Пр. Херо Мустафа.
На брифинг в авиобазата гостите и журналистите ще се запознаят с целите и задачите на съвместната летателна тренировка, след което ще могат да наблюдават елементи от нея. Международната летателна тренировка „Тракийска пепелянка – 2020“ се провежда от 14 септември до 25 септември 2020 г. в българското въздушно пространство. Ръководител от българска страна е командирът на авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Димитър Петров. В нея участват 11 типа различна авиационна техника от страните-участнички България, Канада, Гърция, Румъния и САЩ, които оперират от 7 различни военни летища. Цялостната координация и управление на полетите се осъществява от нашата страна съвместно с представители на партньорите. В действията са включени и три типа зенитно-ракетни комплекси от състава на Българската армия.
Уважаеми колеги, Постоянно акредитираните журналисти ще бъдат допускани от 9:45 до 10:00 часа на 24 септември 2020 г. от Контролно-пропускателният пункт на авиобаза Граф Игнатиево, заповядайте! |
23.09.2020 |
 Първите два ремонтирани самолета Су-25 бяха доставени в авиобаза „Безмер“ на 21 и 22 септември. Двата щурмови самолета са преминали основен капитално-възстановителен ремонт в Авиоремонтен завод (АРЗ)558 гр. Барановичи, Беларус. В резултат самолетите са придобили нови бойни способности – разширен арсенал от възможни боеприпаси, увеличаване на точността на поразяване, като същевременно е увеличена и дистанцията, от която самолетът може да поразява земни цели. Това са първите ремонтирани самолети Су-25 за последните 18 години. Ремонтът се извършва съгласно рамково споразумение и договор от 2018 г.
Общо по договора трябва да бъдат ремонтирани 8 самолета. Последните два самолета Су-25 трябва да бъдат върнати в България до края на февруари 2021 г.
|
22.09.2020 |
Специализиран екип от военно формирование 34200 – Шумен, с ръководител капитан Ангел Иванов, разузна и обезвреди на безопасно място днес, 22 септември, невзривен, силно корозирал, 76 милиметров осколочно-фугасен снаряд с взривател. Боеприпасът е открит вчера в землището на село Пожарево, област Силистра.
Военнослужещите действаха по искане на главния секретар на МВР и на основание заповед на заместник- командира на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов.
|
21.09.2020 |
Базата на международната коалиция на летище Кандахар в Афганистан беше подложена на ракетен обстрел на 19 септември в 20.21 часа местно време (18.51 часа българско време). Няма пострадали български военнослужещи. |
21.09.2020 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще посети на 23 септември (сряда) Националния военен университет „Васил Левски“ в гр. Велико Търново. Той ще се срещне с ръководния и преподавателския състав на висшето учебно заведение. В разговор с курсантите и кадетите адмирал Емил Ефтимов ще засегне теми, свързани със състоянието на Въоръжените сили и перспективите за тяхното развитие, както и ролята на младите офицери и лидерството, мотивацията за обучение и възможностите за кариерното им развитие.
Уважаеми колеги,
В 09.00 ч. на 23 септември 2020 г. началникът на отбраната ще бъде посрещнат с почетен караул на ритуалния плац на НВУ „Васил Левски“. След това адмирал Емил Ефтимов ще има готовност да отговаря на журналистически въпроси.
В 09.20 часа същия ден ще започне срещата му с курсантите и кадетите от висшето военно учебно заведение, която ще се проведе на открито на строевия плац.
Постоянно акредитираните представители на медиите, които желаят да отразят събитието, ще бъдат допускани в НВУ „Васил Левски“ на 23 септември (сряда) от 8.45 ч. след представяне на лична и журналистическа карта.
|
21.09.2020 |
Денят на Независимостта на България - 22 септември, ще бъде отбелязан тържествено в гарнизоните в цялата страна. В честванията по повод 112-ата годишнина от провъзгласяването на Независимостта на България ще участват представителни формирования от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили, Националната гвардейска част (НГЧ) и Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“.
Военнослужещите ще се включат в церемониите по издигане на националния флаг на Република България, благодарствените молебени и в тържествените ритуали по полагане на венци и цветя пред паметниците на героите, загинали по бойните полета за свободата и независимостта на нашата Родина в градовете Горна Оряховица, Стара Загора, Хасково, Сандански, Враца, Сливен, София, Русе, Варна, Бургас и Костинброд и в селата Опицвет и Климент.
В София в празничния ден в 12.00 ч. пред сградата на Администрацията на Президента на Република България ще се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул.
Кулминацията на тържествените прояви е в град Велико Търново. В тях ще участва началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. На 22 септември от 19.30 ч на площад „Цар Асен I“ ще се проведе тържествена проверка (заря), в която ще участва представителна част на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“. По-рано същия ден от 09.00 ч пред храм „Св. 40 мъченици“ ще бъде отслужен тържествен водосвет на бойното знаме на НВУ „Васил Левски” и знамената на държавни институции. От 10.30 ч в Архитектурно-музеен резерват „Царевец” ще започне военният ритуал по издигане националното знаме на Република България. След официалните слова и празничния благослов, ще бъдат поднесени венци и цветя на Пирамидата на Независимостта. Курсанти от Военния университет ще участват и в празничното шествие, което ще завърши с полагане на гирлянди на паметника „Майка България”. От 19.00 ч. на площад „Цар Асен I“ представителна част на НВУ ще изпълни строеви хватки с оръжие.
|
19.09.2020 |
       „Няма просперираща държава в света, която няма боеспособна и силна армия“, това заяви вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов днес, 19 септември, по време на тържествения ритуал по полагане на военна клетва от 66 курсанти във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“.
Те влязоха в курсантските редици на 14 август 2020 г. и преминаха базова военна подготовка, която включва физическа и строева подготовка, обща тактика и обучение по дисциплините „Огневи системи и теория на стрелбата“, „Основи на военното право и нормативната уредба на въоръжените сили“ и „Ядрена, химическа, биологична защита и екология“.
Курсантите първокурсници ще се обучават в специалността „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“ в специализации: „Корабоводене за ВМС“, „Корабни машини и механизми за ВМС“, „Военноморски комуникационни и радиотехнически системи“, „Кибероперации“, „Мехатроника“, „Военноморска логистика“ и „Военен лекар“.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов подчерта, че младите хора започват да осъзнават, че воинската професия е добра перспектива.
„Преди четири години, когато станах министър, випускът беше 18 човека, тази година е 66 и още двама медици ще допълнят строя. Това показва, че нещата вървят в положителна насока“, заяви Каракачанов пред журналисти.
Той бе категоричен, че след 25 години съкращения и липса на визия сред политиците, все повече хората разбират, че армията е един от най-важните стълбове на държавността.
„Неокомплектоването започна малко по малко да се преодолява. Разбира се не с тези размери и темпове, които на мен ми се иска, но тенденцията е положителна. Хората, които постъпват във военните училища и армията са повече и това се дължи на отношението, което виждат“, допълни министърът на отбраната и припомни, че ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ е класирано сред най-добрите военноморски училища в света.
След полагането на клетвата от курсантите академичният съвет на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ удостои със званието „Доктор Хонорис кауза“ генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски.
„Изключително съм признателен и горд, че преди няколко години намерихме общ език с Военноморската академия и с Медицинския университет - Варна да направим проект, който ще остави дълбока следа във военната медицина. Сега имаме едни изключително мотивирани млади хора, които се захванаха с нелеката задача да учат две специалности наведнъж и да попълнят редовете на военните медици. Преживяхме над 20 години демилитаризация на военното здравеопазване, сега е време медицинското офицерство у нас да си върне достойното място в редовете на въоръжените сили“, заяви в словото си генерал-майор Мутафчийски.
На церемонията присъстваха началникът на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров и командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов.
|
19.09.2020 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов потвърди вчера, 18 септември, изпълнението на ангажиментите на Въоръжените сили на Република България по участието в операциите и мисиите на НАТО в Афганистан, Ирак, Косово и Средиземно море. Това посочи той в изказването си в рамките на конференцията на Военния комитет на Алианса, която поради усложнената епидемична обстановка с COVID - 19 се проведе като видеоконференция.
По темата за започналата трансформация на мисията в Афганистан бе посочено адаптирането на българското участие в нея. Началникът на отбраната отбеляза и увеличаването на ангажимента ни към операцията в Косово. Адмирал Ефтимов подчерта значението, което имат за България сигурността и стабилността в Черноморския регион и Западните Балкани. Той постави акцент върху готовността на страната ни да бъде домакин на Регионалната координационна функция на НАТО за Черно море, която да се изпълнява от националния ни военноморски координационен център.
В рамките на конференцията бяха обсъдени както операциите, мисиите и оперативните дейностите на Алианса, така и ролята на организацията в борбата с тероризма.
Началниците на отбраната одобриха основните елементи от съгласуването на дейностите по Концепцията на НАТО за възпиране и отбрана в Евроатлантическата зона. Това е ясен знак за единството и солидарността на Алианса в процеса на приспособяване към променената среда на сигурност. Този акт спомага за допълнителното синхронизиране на усилията на НАТО за адаптиране на способностите му за възпиране и отбрана и повишаване на възможността за поддръжка на застрашен съюзник.
Дискутирани бяха също напредъкът в разработването на ключовата концепция на НАТО за бойните действия, както и поуките от практиката за ролята на организацията в противодействието на COVID-19. |
18.09.2020 |
Новоназначени военнослужещи в Бригадното командване положиха военна клетва днес, 18 септември. Тържествените ритуали се проведоха в Благоевград и Враца. Общо 26 войници в двата гарнизона дадоха тържествен обет за вярност към народ и Родина в присъствието на своите семейства, близки, роднини и приятели.
Командирът на Бригадното командване полковник Красимир Кръстев поздрави новоназначените военнослужещи и изрази своята увереност, че те ще се докажат като достойни приемници и продължители на славните традиции на Българската армия. „Поздравявам ви за осъзнатия избор да поемете нелеката отговорност да пазите най-свидното - Родината, както и да съхранявате изконните ценности на страната ни, запазили ни като народ и като нация“, каза в словото си той.
В Благоевград участие в тържествения ритуал взе и Представителният духов оркестър на Сухопътните войски, а водосветът за здраве и благоденствие бе отслужен от Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим.
|
18.09.2020 |
|
18.09.2020 |
  „Добре дошли на родна земя! Вие успешно изпълнихте задачите си по време на мисията и успяхте да надградите извоювания авторитет сред коалиционните партньори.“ Това каза днес, 18 септември, командващият на Съвместното командване нас силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров при посрещането на 40-ия български военен контингент, участвал в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа“ в Афганистан, което се състоя на летище София.
„В условията на усложнената от пандемията COVID обстановка вие показахте висока дисциплинираност и професионализъм, свидетелство за което са и високите оценки получени от командването на мисията. Това показа нивото на вашата подготовка и осигуряване,“ подчерта генерал-лейтенант Тодоров.
Военнослужещи от 30-ти отряд за контрол на придвижването от състава на Съвместното командване на силите осигуриха граничните и митническите процедури на Летище „София“ при завръщането на контингента.
Четиридесетият военен контингент се състои от структура национален елемент, рота за охрана, екип от съветници и щабни офицери. В мисията на НАТО в Афганистан в продължение на 6 месеца българските военнослужещи изпълняваха задачи, свързани основно с организирането на контролно-пропускателния режим на автомобилния трафик на летището в Кандахар.
Екипът от съветници изпълняваше своите задължения по съветване на Афганистанската армия в областта на разузнаването, гражданско-военното сътрудничество, инженерното и логистичното осигуряване и КИС.
Национален командир на контингента е полковник Светлозар Стефанов от дирекция „Логистика” в Щаба на отбраната. Командир на ротата за охрана е капитан Христо Върбанов от военно формирование 42800 – гр. Плевен.
|
18.09.2020 |
Ескадреният миноносец „Рузвелт“ (USS ROOSEVELT) от състава на ВМС на САЩ от днес, 18 септември, ще бъде на тридневно неофициално посещение в гр. Варна. Командир на кораба е капитан II ранг Райън Кендал (CDR Ryan Kendall).
Предвид извънредната епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19, командването и екипажът на кораба няма да слизат на брега.
На 20 септември, след напускане на Пристанище Варна, ескадреният миноносец „Рузвелт“ съвместно с фрегатата „Смели“ и корветата „Бодри“ от българските ВМС ще проведат учениe от типа PASSEX.
Целта на ученията от типа PASSEX е да се повиши оперативната съвместимост с военноморските единици на страни-членки на НАТО, да се подобри взаимното разбирателство и оперативната съвместимост и да се повиши подготовката на екипажите на море.
От началото на годината досега са проведени две учения от този тип.
В плана на ученията трaдиционно се включват задачи по съвместно тактическо маневриране, приемане и предаване на товари на ход между кораб и хеликоптер, които се ръководят основно от участващите български кораби, както и обмен на данни за осветяване на надводната и подводната обстановка. |
18.09.2020 |
Със заповед на министъра на отбраната са обявени 216 войнишки длъжности във Военновъздушните сили (ВВС) за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и в чужбина. Кандидатите трябва да отговарят на изискванията на чл. 141, ал. 1 или ал. 6 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Те трябва да подадат писмено заявление за участие в конкурса чрез структурите на Централното военно окръжие до 30 октомври 2020 г.
Конкурсът ще се проведе във военните формирования на ВВС в периода 11 – 29 януари 2021 г. и включва изпит по физическа подготовка, изпит-тест за обща култура и събеседване с кандидатите.
Във военните формирования на ВВС в Граф Игнатиево, Крумово, Пловдив и Батак са обявени 34 длъжности за войници. Сто тридесет и четири са обявените войнишки длъжности във военните формирования на ВВС в Божурище, София, Медковец, Банкя, Костинброд и Долна Митрополия. Във военните формирования на ВВС в Безмер, Щръклево, Балчик, Черноморец, Стара Загора, Шабла и Кичево са обявени 48 длъжности. Те са за авиомеханици, метеонаблюдатели, електромеханици, планшетисти, радиомеханици, радиотелеграфисти, шофьори, помощник-готвачи, охранители и др.
Условията, на които трябва да отговарят кандидатите, необходимите документи, критериите и редът за формиране на състезателния бал са посочени в обявата, публикувана на 17 септември 2020 г. в рубриките „Документи“ - „Обяви“ в интернет страницата на Министерството на отбраната (www.mod.bg)
Освен на посочените в обявата телефони, кандидатите за участие в конкурса могат да получат допълнителна информация и на телефона на националната кампания „Бъди войник“: 0700 20 407. |
17.09.2020 |
Заключителна координираща конференция на българо-румънското противоминно учение „Посейдон – 2020“ беше проведена днес, 17 септември 2020 г., в Щаба на Флотилия бойни и спомагателни кораби – ВМС при спазване на противоепидемичните мерки.
Учението е традиционно в партньорството между противоминните сили на България и Румъния. Поредното годишно издание е планирано за края на октомври и негов домакин ще бъде гр. Бургас. В учението ще участват и корабите от Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG2).
На конференцията бяха обсъдени въпроси, свързани с отработването на действия на море, насочени към повишаване на нивото на подготовката на личния състав от флотилията по планиране и провеждане на противоминни действия в коалиционен формат. Българо-румънското противоминно учението е планирано и ще се ръководи по стандартите и процедурите на НАТО. Щабът за контрол на учението ще бъде развърнат в Пункта за базиране - Бургас от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби.
В учението ще участват кораби от военноморските сили на България, Румъния, Гърция, Испания, Италия, Турция и Франция. |
17.09.2020 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в есенната конференция на Военния комитет на НАТО, която ще се проведе утре, 18 септември. Във връзка с въведените в световен мащаб мерки за ограничаване разпространението на коронавирусната инфекция COVID-19, срещата на началниците на отбраната от страните-членки на Алианса ще се осъществи чрез видеоконферентна връзка. В рамките на онлайн заседанието ще бъдат обсъдени операциите, мисиите и оперативните дейности на НАТО, както и ролята на пакта в борбата с тероризма. Сред темите на конференцията са също операционализирането на Концепцията за възпиране и отбрана на Евроатлантическата зона, напредъкът в разработването на Ключовата концепция на НАТО за бойните действия, поуките от практиката за ролята на съюза за противодействие на COVID-19 и други въпроси от общ интерес.
|
16.09.2020 |
Военнослужещи от Сухопътните войски продължават да оказват помощ в борбата с пожарите. Днес,16 септември, 20 военнослужещи от 31-ви механизиран батальон - Хасково, от състава на Втора механизирана бригада, участват в гасенето на огъня в района на село Владимирово, община Тополовград. Те действат в труднодостъпна местност съвместно със структурите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГД ПБЗН). Ръководител на формированието е началникът на щаба на 31-ви механизиран батальон майор Георги Георгиев.
Военнослужещите се включиха в потушаването на пожара по искане на областния управител на област Хасково и по заповед на заместник-командира на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов. |
16.09.2020 |
Базата на международната коалиция на летище Кандахар, Афганистан, е била подложена на ракетен обстрел на 15 септември в 20.53 часа местно време (19.23 часа българско време). Няма пострадали български военнослужещи. |
15.09.2020 |
Военнослужещи от Военновъздушните сили на България и Румъния проведоха днес, 15 септември, съвместна тренировка „Blue Bridge - 2020“, на която бяха отработени процедурите по контрол над въздухоплаването и охрана на въздушното пространство (Air Policing). В нея участваха екипажи на МиГ-29 и инженерно-технически състав от авиобаза Граф Игнатиево и Базата за командване, управление и наблюдение на българските ВВС, както и екипажи на самолети F-16 и „Спартан“ от състава на румънските Военновъздушни сили.
В първия етап на съвместната тренировка „самолет-нарушител“ излита и се отклонява от полетния си маршрут в посока границата на България. В ролята на „самолета-нарушител“ беше румънският военно-транспортен самолет „Спартан“ C-27J, който излетя от румънската авиобаза Отопени. Двойка дежурни F-16 от летище Фетещи на румънските ВВС излетяха със задача „прехват, визуална идентификация и съпровождане на самолета-нарушител до напускане на румънското въздушно пространство“. През това време двойката дежурни МиГ-29 от състава на българските Военновъздушни сили бяха приведени за приемане и предаване на „самолета-нарушител“. Последва процедура, в която той бе принуден да кацне на летище Граф Игнатиево.
Втората фаза на тренировката включваше аналогична процедура от съвместни действия за принудително кацане на „самолета-нарушител“ на заповядано летище в Румъния.
Българо-румънските тренировъчни полети под названието „Blue Bridge“ се провеждат ежегодно от 2012 г. Те целят постигането на по-добра координация и оперативна съвместимост при провеждането на презгранични операции при контрол над въздухоплаването и охраната на въздушното пространство.
|
15.09.2020 |
Военнослужещи и техника от Сухопътните войски и Военновъздушните сили (ВВС) продължават да оказват активна помощ в борбата с пожарите в различни области на страната на структурите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГД ПБЗН) и местните власти. 20 военнослужещи от 31-ви механизиран батальон - Хасково от състава на 2-ра механизирана бригада днес, 15 септември, действат съвместно с пожарникарите за недопускане разпространението на пожар в Хасковско. Огънят гори в гориста местност в района между селата Планиново, Община Тополовград, и Дервишка могила, Община Свиленград. Военнослужещите са под ръководството на началника на щаба на батальона майор Георги Георгиев.
Вчера, 14 септември, вертолет „AS 532 AL Cougar“ с екипаж от състава на ВВС участва в разузнаване и гасене на пожар в землището на село Полски градец, община Раднево, област Стара Загора. С помощта на окачен съд тип „бамбибак“ на вертолета бяха извършени 22 водохвърляния над района на пожара.
Командир на екипажа на машината бе капитан Иван Панев, втори пилот полковник Димитър Павлов, бордни техници капитан Божидар Славчев и капитан Деян Йорданов, оръжейни техници офицерски кандидат Никола Николов и старши сержант Костадин Джунев. На борда на вертолета като координатор от структурите на ГД ПБЗН бе инспектор Михаил Миков.
|
15.09.2020 |
 Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривени боеприпаси, открити в различни населени места вчера, 14 септември. Военнослужещи от формированието за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от състава на 61-ва механизирана бригада с ръководител капитан Методи Киряков унищожиха 120 мм корозирала мина с взривател, открита в местността „Навалийска река” в землището на град Карлово, област Пловдив.
В същия ден специализиран екип от военно формирование 28610 – София, с ръководител капитан Мартин Маргитин, унищожи 85 мм артилерийски снаряд с взривател, открит в двора на завод в кв. "Модерно предградие", София.
Военнослужещите действаха по искане на главния секретар на МВР и на основание заповед на заместник-командира на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов.
|
14.09.2020 |
The Bulgarian Air Force will host the international flight training "Thracian Viper - 2020" which will take place in the period 14 - 25 September 2020 in the airspace of our country. Forces and resources of the Royal Canadian Air Force, the Air Force of the Hellenic Republic and of Romania will participate in the joint flights. During the second flight week, crews from the United States Air Forces in Europe with F-16 aircraft will join the international training, and the F-16s will be relocated to Graf Ignatievo Air Base on 18 September 2020.
The leader of the flight training on the Bulgarian side is the commander of Graf Ignatievo Air Force Base, Brigadier General Dimitar Petrov.
According to the scenario of the training combat activities, the Bulgarian Air Force will improve its training in defensive and offensive air operations jointly with its coalition partners. Air Defense units of the Air Force and of the Land Forces will protect the territory and the critical infrastructure sites of our country from the raids of combined aviation groups which will simulate launching of air strikes. The training plan envisages the complexity of the performed tasks to intensify throughout the course of the training activities and to cover fulfilment of tasks specific to the aviation and air defense. On the Bulgarian side, servicemen from the Command, control and surveillance base, crews of MiG-29 fighter aircraft and L-39 training/light combat aircraft from Graf Ignatievo Air Force Base, crews of Mi-24 and AS-532 Cougar helicopters from Krumovo Air Force Base as well as air defense units of the Air Force and of the Land Forces will participate in the international training.
The F-18 aircraft of the Royal Canadian Air Force will operate from the territory of our northern neighbor Romania. The F-16s and MiG-21s Lancer aircraft of the Romanian Air Force, and the F-16s of the Greek Air Force will conduct take-off and landing from their bases of permanent deployment.
"Thracian Viper - 2020" is this year’s largest international flight training hosted by and with the participation of the Bulgarian Air Force, which will provide the participants with opportunities to gain valuable experience with real interaction in an international environment.
|
11.09.2020 |
Българските Военновъздушни сили (ВВС) ще бъдат домакин на международната летателна тренировка „Тракийска пепелянка - 2020“, която ще се проведе от 14 до 25 септември 2020 г. във въздушното пространство на страната ни. В съвместните полети ще участват сили и средства от Кралските канадски военновъздушни сили, както и от военновъздушните сили на Република Гърция и на Румъния. През втората летателна седмица ще се включат екипажи от ВВС на САЩ в Европа със самолети F-16, които ще се пребазират в авиобаза Граф Игнатиево на 18 септември 2020 г.
Ръководител на летателната тренировка от българска страна е командирът на авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Димитър Петров.
Съгласно сценария на тренировъчните бойни действия, българските ВВС ще усъвършенстват подготовката си в отбранителни и настъпателни въздушни операции съвместно със своите коалиционни партньори. Групировки за Противовъздушна отбрана (ПВО) от състава на Военновъздушните сили и Сухопътните войски ще защитават територия и обекти от критичната инфраструктура на страната ни от действията на смесени авиационни групи, които ще симулират нанасяне на удари. Планът на тренировката предвижда сложността на изпълняваните задачи да нараства с хода на тренировъчните действия и да обхване изпълнението на специфични за родовете авиация и ПВО задачи.
От българска страна участват военнослужещи от базата за командване, управление и наблюдение, екипажи на изтребители МиГ-29 и учебно-бойните Л-39 от авиобаза Граф Игнатиево, вeртолети Ми-24 и AS-532 Cougar от авиобаза Крумово и формирования за противовъздушна отбрана от състава на ВВС и Сухопътните войски.
F-18 на Кралските канадски военновъздушни сили ще оперират от северната ни съседка Румъния. F-16 и МиГ-21 Lancer на румънските ВВС и ВВС на Гърция с техните F-16 ще провеждат полети с излитане и кацане от своите бази за постоянна дислокация.
„Тракийска пепелянка - 2020“ е най-мащабната за тази година международна летателна тренировка с участието и домакинството на българските Военновъздушни сили, която ще предостави на участниците възможности да генерират богат опит при реално взаимодействие в международна среда.
|
11.09.2020 |
|
11.09.2020 |
Базата на международната коалиция на летище Кандахар в Афганистан беше подложена на ракетен обстрел днес, 11 септември 2020 г., в 21.15 часа местно време (19.45 часа българско време). Няма пострадали български военнослужещи. |
11.09.2020 |
       На тържествена церемония в района на летище Кандахар в Афганистан военнослужещи от 40-я национален военен контингент бяха отличени с медали за участие в мисията на НАТО „Решителна подкрепа”. Командирът на командване „Юг“ бригаден генерал Майкъл Ийстман изказа благодарността на командването на мисията на НАТО към личния състав от 40-ия български контингент за отличното изпълнение на задачите по осигуряване на сигурността в базата. Той изрази увереност, че военнослужещите от следващия български военен контингент ще продължат достойно да представят българските въоръжени сили в мисията на НАТО в Афганистан. Бригаден генерал Майкъл Ийстман връчи медали за участие в „Решителна подкрепа” на националния елемент, екипа съветници и ротата за охрана.
Официални гости на церемонията бяха полковник Джеймс Мъри - заместник-командир на командването, националният командир на румънския военен контингент, главните сержанти на командване „Юг“ и румънския контингент, военнослужещи от контингентите на страните-коалиционни партньори, с които българският военен контингент си сътрудничи и взаимодейства при изпълнение на задачите.
Националният командир на 40-я контингент полковник Светлозар Стефанов благодари на ръководството на командване „Юг“ и на коалиционните партньори за доброто сътрудничество и взаимопомощ по време на изпълнение на задачите. Той беше награден от бригаден генерал Майкъл Ийстман с картина и монета на командване „Юг“.
Четиридесетият военен контингент е с общ състав до 160 военнослужещи със структура национален елемент, рота за охрана, екип от съветници и щабни офицери. В мисията на НАТО в Афганистан в продължение на 6 месеца българските военнослужещи изпълняват задачи, свързани с организирането на контролно-пропускателния режим на автомобилния трафик на летището в Кандахар.
Екипът от съветници изпълнява своите задължения по съветване на Афганистанската армия в областта на гражданско-военното сътрудничество, инженерното и логистичното осигуряване и комуникационно-информационните системи.
|
10.09.2020 |
    „За Бригадното командване това беше много важно учение, за което хората се готвиха близо една година. Изключително съм доволен от това, което демонстрираха военнослужещите тук, на полигон „Сливница“. Това каза началникът на Щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов, който присъства днес, 10 септември, на заключителния етап на батальонното тактическото учение „Пирински страж – 2020“. То се проведе от 8 до 10 септември 2020 г. на Учебен център „Сливница”.
В учението „Пирински страж – 2020“ на тема „Механизиран батальон в настъпление“ участваха 330 военнослужещи от 3-ти механизиран батальон - Благоевград с командир подполковник Кирил Спаневиков от състава на Бригадното командване, както и придадени формирования от състава на 10-ти механизиран батальон - Враца, специалисти от първи разузнавателен батальон - Свобода, военнослужещи от Националния военен комплекс „Чаралица“ с тренировъчна система за реални симулации DITS и щабът на Бригадното командване.
Целта на батальонното тактическо учение беше да се повиши взаимодействието на щаба и подразделенията на 3-ти механизиран батальон от състава на Бригадното командване и придадените формирования от Сухопътните войски при водене на настъпателни бойни действия, командване и управление за изпълнение на поставените задачи.
Офицер, провеждащ учението, беше командирът на Бригадното командване полковник Красимир Кръстев, а директор на учението - началникът на щаба на Бригадното командване полковник Калин Карадимов.
|
10.09.2020 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов разговаря днес, 10 септември, по актуални теми и проблемни въпроси с представители на ръководството на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР). В дискусията бяха набелязани области за бъдещо съвместно сътрудничество.
„Вижданията ми бяха имплементирани в Стратегическия преглед на отбраната и в рамките на този процес те бяха отразени в организационната структура на Българската армия, необходимата система за командване и управление и набора от отбранителни способности, които армията ни трябва да има, за да изпълнява конституционните си задължения“, заяви адмирал Ефтимов. „Надявам се скоро Министерството на отбраната (МО) да излезе с доклад по Прегледа, на базата на който ще се изготви и утвърди Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили (ВС) до 2032 г., за да можем да завършим работата по Плана за развитието на ВС до 2026“.
Началникът на отбраната обобщи тенденциите и перспективите за развитието на ВС в контекста на провеждащия се Преглед на отбраната. Той изтъкна важността на участието на командирите в него, както и на предстоящото разработване на щатните разписания, които да отразяват реалностите и изискванията на всички длъжности и нива в структурата на Въоръжените ни сили. Адмирал Ефтимов бе категоричен, че ще се осигури достатъчно време за работа по новите щатове, за да не се пилее ресурс и да се обърне внимание преди всичко на приоритетните дейности.
Председателят на СОСЗР о.з. генерал Златан Стойков подчерта желанието на организацията да работи активно с Министерството на отбраната, Щаба на отбраната (ЩО), видовете въоръжени сили и формированията по места. „Със своята численост от 21 хиляди души и териториална структура сме в състояние да бъдем живата връзка между военнослужещите на активна служба и запасното воинство“, заяви той. Председателят на военно-патриотичната организация запозна началника на отбраната с планираните за следващата година Десети конгрес на СОСЗР, Трети национален събор и Обединителен конгрес на запасното войнство, както и с международната дейност на Съюза. О.з. генерал Стойков връчи на адмирал Ефтимов карта и грамота за почетен член на СОСЗР и мемориален знак на военно-патриотичната организация.
В срещата участваха също представители на дирекции „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание” в МО и „Стратегическо планиране“ и „Координационни дейности“ в ЩО.
|
09.09.2020 |
 Екипажи на самолети МиГ-29 от състава на авиобаза Граф Игнатиево и на F-16C/D от състава на 330 ескадрила от авиобаза Неа Анхеало, Република Гърция, проведоха за седма поредна година съвместни полети в рамките на тренировката „Green Bridge - 2020”.
Съгласно сценария, в първия етап на тренировката дежурните екипажи на българските изтребители МиГ-29 успешно прехванаха „пътнически самолет, отклонил се от полетния план“. Ролята на „самолета-нарушител“ беше изпълнена от български военно-транспортен самолет С-27J Спартан. Българските изтребители съпроводиха и предадоха на гръцките изтребители „самолета-нарушител“, а те го принудиха да кацне на указано в Гърция военно летище. През втория етап от тренировката в полета си към България „самолетът-нарушител“ беше предаден във въздуха от двойка F-16 под контрола на двойката български МиГ-29 и беше принуден да кацне на летище Граф Игнатиево.
По време на съвместните полети действията на екипажите по реалното приемане и предаване на „самолета – нарушител“ се ръководеха от съответните национални центрове за управление и докладване.
Българските и гръцките бойни летци оперираха от базовите си летища в изпълнение на презгранични операции при контрол над въздухоплаването и охраната на въздушното пространство с цел постигането на по-добра координация и оперативна съвместимост. Друга важна цел на съвместната тренировка беше повишаването на подготовката на екипажите за прецизно изпълнение на съгласувани по време и място полетни задачи във въздушното пространство на Република България и Република Гърция.
Първата съвместна летателна тренировка с гръцките Военновъздушни сили за изпълнение на мисия по охрана на въздушното пространство на двете страни в системата на ПВО и ПРО на НАТО се проведе през 2013 г. под наименованието „DACT – 2013”.
|
09.09.2020 |
|
09.09.2020 |
< Специализиран екип от военно формирование 34200 – Шумен, с ръководител капитан Свилен Йосифов, разузна и обезвреди днес, 9 септември, невзривен 80-мм корозирал артилерийски снаряд. Боеприпасът е открит вчера в землището на село Кардам, област Търговище.
Военнослужещите действаха по искане на главния секретар на МВР и на основание заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. |
04.09.2020 |
Представителни военни формирования от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции и Националната гвардейска част ще участват в тържествата, посветени на 135-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия, в цялата страна. Военнослужещите ще отдадат воински почести на загиналите за национално освобождение и обединение. В навечерието на празника, на 5 септември, военнослужещи от 2-ра механизирана бригада и военно формирование 24 620 – Свобода от състава на Сухопътните войски ще участват от 19.30 ч. в тържествената проверка (заря) на площад „Съединение“ пред общината в град Чирпан. На следващия ден от 10.00 ч. военнослужещите ще поднесат венци и цветя пред паметника на Съединението в Градската градина. В Деня на Съединението на България, на 6 септември, в гр. Пловдив ще се проведе тържествена проверка (заря). Тя ще започне в 20.30 ч. на площад „Съединение“ и в нея ще участват представителни блокове от Сухопътните войски, Военновъздушните сили и Съвместното командване на специалните операции, както и Представителният духов оркестър на ВВС. На тържествения ритуал ще присъства началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
В София в празничния ден в 12.00 ч. пред сградата на Администрацията на Президента на Република България ще се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул. Военнослужещи от Националната гвардейска част ще участват и в церемонията по поднасяне на венци пред Мавзолея-костница на княз Александър І Батенберг.
На 6 септември в гр. Стара Загора военнослужещи от 2-ра механизирана бригада ще поднесат венци и цветя пред Паметника на „Защитниците на Стара Загора“ в Парк „Пети октомври“. Тържественият военен ритуал ще започне в 9.30 часа. Същия ден от 10.00 ч. в гр. Сандански военнослужещи от състава на Бригадното командване ще участват в ритуала по полагане на венци и цветя на централния площад. В 10.30 ч. представителни части от състава на командването ще изразят своята признателност към загиналите за национално освобождение и обединение с полагане на венци и цветя на площад „Христо Ботев“ в гр. Враца. Военнослужещи от военно формирование 24 490 в Асеновград ще отдадат воински почести пред паметните плочи на Пере Тошев в града (в 10.00 ч.), пред паметната плоча на Конушенската чета в с. Конуш (в 12.00 ч.) и пред паметника на поп Ангел Чолаков в с. Новаково (в 13.30 ч.).
Представителни части от състава на Сухопътните войски и Военновъздушните сили ще се включат в тържественото честване на 135-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия в гр. Ямбол. В 10.30 ч. те ще участват в ритуала по издигане на националното знаме в града и в шествието до Паметника на героите, загинали за национално освобождение.
Денят на Съединението ще бъде тържествено отбелязан и в гр. Хасково с участието на военнослужещи от Сухопътните войски. Представителни части от военно формирование 52 740 от състава на 2-ра механизирана бригада в 11.00 ч. ще поднесат венци и цветя пред паметника на Незнайния воин на площад „Свобода”. В гр. Ловеч военнослужещи от военно формирование 22 160 ще отбележат Деня на Съединението с тържествено издигане на националния флаг пред сградата на общината. Ритуалът ще започне в 11.00 часа.
В Сливен годишнината ще бъде отбелязана от военнослужещите от Центъра за подготовка на специалисти с ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци на едноименния площад в града. Ритуалът ще започне в 11.00 часа.
В гр. Русе военнослужещи от военно формирование 32 420 ще участват в честването на празника, което ще се състои от 11.30 ч. на площад „Александър Батенберг“ пред паметника на загиналите български воини в Сръбско-българската война. В гр. Варна в 10.30 ч. представителни части от Военноморските сили ще поднесат венци пред паметната плоча на княз Александър Батенберг на площад „Независимост“.
В с. Шуменци, община Тутракан, в 11.00 ч. военнослужещи от ВМС ще отдадат воински почести с поднасяне на венци и цветя пред Мемориала „Военно гробище – 1916 година“ и ще участват в националния събор-възпоменание.
В гр. Бургас в 10.30 ч. представителни части от Военноморските сили ще участват във военния ритуал по издигане на националното знаме на Република България на площад „Атанас Сиреков“ пред сградата на общината. В 11.00 ч. военнослужещите ще поднесат венци и цветя пред паметника на „24–ти Черноморски полк” пред Военния клуб в града в знак на признателност към загиналите за национално освобождение и обединение.
На 7 септември в гр. Добрич в 10.30 ч. военнослужещи от ВМС ще участват в ритуала по поднасяне на венци и цветя пред паметника на генерал Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 г. На ритуала ще присъства командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов.
Същия ден от 11.00 часа в с. Козлодуйци, община Добрич, военнослужещи от ВМС ще поднесат венци и цветя пред Мемориала на загиналите за освобождението на Добруджа от VI пехотна Бдинска дивизия.
|
04.09.2020 |
Със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов е обявен конкурс за приемане на военна служба на 32 оркестранти. Вакантните места са в Представителния и военните духови оркестри на Сухопътни войски, Представителния духов оркестър на Военновъздушните сили, Представителния духов оркестър на Военноморските сили, както и в Гвардейския представителен духов оркестър, Военния духов оркестър на НВУ „Васил Левски“ и Военния духов оркестър на Съвместното командване на специалните операции.
Обявените места във военните духови оркестри на Сухопътните войски са общо 14 - за военни формирования в София, Стара Загора, Карлово. Десет са вакантните позиции за оркестранти за военния духов оркестър на Съвместното командване на специалните операции в Пловдив. По три места са обявени за Представителния духов оркестър на ВВС, за военно формирование 28000 – Граф Игнатиево, и за Представителния оркестър на ВМС – за военно формирование 52290 – Варна. В Гвардейския представителен духов оркестър и в оркестъра на НВУ „В. Левски“ има по едно вакантно място.
За всички длъжности се изисква средно музикално образование. Кандидатите трябва да отговарят на изискванията на чл. 141, ал. 1 и ал. 6 от Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ). Те трябва да подадат заявление, както и необходимите приложения към него, до командира на Националната гвардейска част чрез структурите на Централно военно окръжие (ЦВО) по местоживеене на постоянния си адрес. Срокът за приемане на документи е 23 октомври 2020 година.
Конкурсът включва изпит на музикален инструмент, изпит по физическа подготовка, изпит – тест за обща култура и събеседване.
Пълните условия за участие в конкурса, необходимите документи и специфичните изисквания за отделните длъжности са публикувани на интернет страницата на Министерството на отбраната в рубриката „Обяви и конкурси“. |
04.09.2020 |
Командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков участва в официалната церемония по сертифициране на дежурни сили и средства на ВВС на Канада за изпълнение на усилен Air Policing. Тя се проведе на 3 септември в авиобаза Михаил Когалничану, Румъния. Генерал-майор Цанко Стойков присъства на церемонията по покана на началника на щаба на румънските Военновъздушни сили.
След официалното му посрещане с военен ритуал генерал-майор Цанко Стойков имаше възможност да се запознае с изнесени доклади от командира на Центъра за съвместни въздушни операции в Торехон, Испания, началника на отбраната на Румъния, както и на представители на посолството на Канада в Румъния и на Кралските ВВС на Канада. В ранния следобед се проведе дискусионна среща между участниците в церемонията. Командирите отправиха съвместни пожелания за успехи в бъдещата си работа като партньори.
|
03.09.2020 |
При провеждане на изпити по плувна подготовка във военно формирование 22 480 – Бургас днес, 3 септември, около 11.00 ч., на близо 10 метра от брега главен старшина Маври Стоянов Стоянов потъва във водата с вдигнати ръце без видими причини и реакция. Пострадалият е изваден на брега от негови колеги. Не е имал самостоятелно дишане и незабавно му е оказана първа помощ – сърдечен масаж, масаж на крайниците и изкуствено дишане. Военнослужещият е откаран с линейка в Окръжна болница – Бургас, където е установена смъртта му.
Причината за смъртта не е уточнена. По случая се води разследване.
Главен старшина Маври Стоянов Стоянов е роден на 13 септември 1981 г. в гр. Средец, област Бургас. На служба в Българската армия е от 26 октомври 2001 г., на длъжност старши електротехник на фрегата във военно формирование 22 480-Бургас от 1 януари 2019 г. Участвал е в операция „Active Endeavour“ през 2006 г., 2007 г., 2008 г., 2012 г. и 2014 г., в операция „Sea Guardian“ през 2016 г., 2018 г. и 2019 г., като част от екипажа на фрегата.
За професионално изпълнение на задачите си е награждаван е от министъра на отбраната.
Министерството на отбраната изказва съболезнования на близките му. |
03.09.2020 |
 Втори ден военнослужещи от състава на Централния артилерийски технически изпитателен полигон (ЦАТИП) участват в овладяването и потушаването на пожар, възникнал в землището на село Остра могила, община Стара Загора.
Вчера, 2 септември, на терен са действали 20 военнослужещи с два противопожарни автомобила и ръчни пожарогасителни средства. През нощта хора и техника са продължили своята дейност за овладяване на огъня съвместно с пожарникарите, а днес противопожарните мероприятия продължават.
Военнослужещите действат под ръководството на полковник Евгений Динев – началник на ЦАТИП.
|
02.09.2020 |
 Двадесет военнослужещи от 3-ти механизиран батальон на 61-ва механизирана бригада продължават днес, 2 септември, отстраняването на последствията от разразилия се пожар в местността „Триъгълника” над водопада „Сучурум” в град Карлово.
Военнослужещите действат под ръководството на майор Лъчезар Русеков – заместник-командир на трети механизиран батальон.
|
02.09.2020 |
|
01.09.2020 |
    „Днес за пореден път имам честта да ви приветствам по случай откриването на новата учебна година в най-старото висше военноучебно заведение в България. Като носител на най-добрите традиции във военното образование Академията и до днес следва завета на своите основатели – да подготвя военнослужещи и цивилни служители с изявени лидерски качества и перспективно мислене, както и да възпитава в тях родолюбие и интегритет, отговорност и решителност да служат вярно и всеотдайно на Родината“. Това заяви вицепремиерът по сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов по време на откриването на учебната година във Военна академия „Г.С. Раковски“.
Министър Каракачанов пожела на обучаемите в Академията да бъдат не само добри професионалисти, но и да се утвърждават като истински лидери. „Затова и през четвъртата година от мандата ми поставям отново ударението именно върху лидерството. То ще ни бъде още повече необходимо и занапред предвид предизвикателствата на усложняващата се геостратегическа среда и все по-нарастващите изисквания към отбранителните способности на страната“, подчерта министърът на отбраната.
„Посветил съм се на каузата военната професия да бъде една от най-авторитетните, престижни и предпочитани. Затова поех и този тежък управленски мандат. Защото вярвам в бъдещето на България, в енергията на младите хора и най-вече във вас – бъдещите лидери. Хората остават най-важният компонент на способностите. И това за нас е едно водещо начало в работата. Наследихме изключително високи нива на неокомплектованост във въоръжените сили, особено в бойните и декларираните за НАТО формирования. А това пряко ерозира способностите на въоръжените сили да изпълняват както конституционните си задължения, така и тези по линия на колективната отбрана.
Благодарение на последователните ни усилия през тези почти четири години, вече имаме резултат – преустановена е тенденцията за увеличаване на неoкомплектоваността на формированията с военнослужещи. Мога спокойно да заявя, че предприетите комплексни мерки за набиране на кандидати за военна служба и най-вече кампанията „Бъди войник” изиграха положителна роля за повишаване броя на кандидатите. В допълнение, не си спомням в рамките на предишни периоди да е имало увеличения на заплатите на военнослужещите за три поредни години средно с по 10%. Уверявам ви, че ще направя всичко възможно въпреки ефектите от икономическата рецесия и през следващата година отново да бъдат увеличени заплатите на хората в отбраната. Ще продължим да полагаме и усилия не само за запазване, но и за увеличаване на придобивките и стимулите за военнослужещите. Планираме в новата Програма за развитие на отбранителните способности до 2032 г. доходите на хората в отбраната да продължат устойчиво да нарастват“, подчерта министър Каракачанов.
По думите му предстоят още много и систематични усилия, за да се преодолее неокомплектоваността във въоръжените сили. „Тук не трябва да забравяме и резерва на въоръжените сили, който, за съжаление, остава с критично ниски нива на окомплектованост. Ето защо екипът в Министерството на отбраната изготви законодателни предложения за подобряване на условията за служба в резерва с проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за резерва на въоръжените сили. Предвижданата възможност за въвеждане на срочна служба в доброволния резерв като форма на доброволна военна служба е начин за разрешаване на този проблем. Ако и тази мярка не даде резултат, ще поставим на обществено внимание и въпроса за евентуално връщане на задължителната военна служба“, категоричен бе министърът.
В лекцията си министър Каракачанов обърна внимание и на повишаването на средствата за отбрана: „Докато предишни правителства само говореха за увеличаване на разходите за отбрана, при нас това вече е факт. България реализира успешно ангажимента си в НАТО за повишаване на инвестициите в отбрана. От началото на 2018 г. успешно прилагаме Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП до 2024 г. С авансовото плащане през 2019 г. на 8 самолета F-16 разходите за отбрана достигнаха до 3,14 % от БВП, като по този показател вече сме сред страните с разходи за отбрана над 2% от БВП. В допълнение, от 2019 г., съгласно правилата в НАТО, пенсиите на българските военнослужещи са включени в разходите за отбрана, с което те се увеличиха с над 40 млн. лв. Извършената проверка от Сметната палата потвърди правилното определяне на разходите за отбрана в това отношение“.
Министър Каракачанов открои превъоръжаването и модернизацията като другото основно направление на усилията в този момент. По думите му с придобиването на новия боен самолет F-16 е постигнат най-значителният пробив през последните десетилетия в превъоръжаването. В ход са и другите два големи проекта – за бронираните машини и за корабите. За последния е избрана фирма изпълнител и предстои сключването на договор. По проекта за бронираните машини процедурите продължават. Освен работата по основните проекти за модернизация, през 2019 г. стартираха основният ремонт на танкове Т-72 и танкови мерници-далекомери за Т-72, ремонтът на самолети СУ-25, както и капитално-възстановителният ремонт на вертолети Ми-24В и Ми-17. Въпреки проблемите, продължава работата и по поддръжката и на самолетите МиГ-29.
„Трябва да продължим да инвестираме в модернизацията на въоръжените сили и да работим и по останалите приоритетни и важни проекти. След приключването на Прегледа на отбраната и разработването на новата Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили 2032 трябва да изработим и дългосрочен Инвестиционен план-програма“, категоричен бе министърът на отбраната.
Министър Каракачанов подчерта, че въпреки индикациите за забавяне на икономиката, породени от мерките за ограничаване разпространението на коронавируса, осигуряването на достатъчно ресурси за отбрана и реализирането на основните инвестиционни проекти на въоръжените сили остава основен стратегически приоритет за България. „Не бива да се допусне криза от здравен характер, с нейните отрицателни отражения върху различни сфери на обществения живот, да прерасне в криза на сигурността и отбраната, особено в настоящата влошена среда за сигурност“, заяви той.
В заключение министър Каракачанов пожела в бъдеще да говорим все по-малко за ограничения по отношение на отбранителните способности и все повече за тяхното изграждане и нарастване. „Парите са само част от обществения ресурс. Разчитам не само законодателната власт да осигури достатъчно средства за отбрана, въпреки икономическата криза, но най-вече на нарастване на обществената подкрепа за отбраната. Това значи да имаме разбирането сред българското общество, че сега е критичният момент, в който трябва да положим усилия, за да имаме силна и достойна Българска армия в НАТО и ЕС. Тук имам предвид също така и желание, и готовност на младите хора да допринасят за отбраната, включително и като кандидатстват както за професионални войници, така и за доброволна военна служба. Не на последно място, нуждаем се от максимално съгласие между политическите сили по въпросите на отбраната. Само така е възможно да постигнем дългосрочна приемственост в усилията на държавата да изгради модерна и силна отбрана“, категоричен бе министърът на отбраната.
Цялото съдържание на словото можете да прочетете тук.
|
01.09.2020 |
„Прегледът на отбраната се намира в своята решаваща фаза, в която предстои да се финализират дейностите и да се оформят резултатите. Военното ръководство ясно дефинира крайното състояние на военния инструмент на държавата за разрешаване на кризи от всякакъв характер, а именно – подготвени, мобилни, съвместими, с висока степен на готовност въоръжени сили (ВС), съответстващи на нивото на амбиция за тяхното използване“. Така днес, 1 септември, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов обобщи тенденциите и перспективите за развитието на въоръжените сили в контекста на провеждащия се Преглед на отбраната в лекцията си при тържественото откриване на новата учебна година във военната ни Алма Матер.
Той подчерта, че са отчетени средата на сигурност и тенденциите за нейното развитие, приоритетите на отбранителната политика, ролята, мисиите и задачите на ВС, нивото на политическа амбиция, стратегическите допускания и ограничения по Прегледа, поетите политически ангажименти за постепенно увеличаване на разходите за отбрана, както и нормативната уредба.
Адмирал Ефтимов посочи, че е извършена оценка на съществуващите способности спрямо изискванията, заложени в Кодовете и описанията на способностите на НАТО. „Определени бяха 188 минимално необходими военни способности – за изграждане, поддържане и развитие, гарантиращи успешното провеждане на операция по посочения сценарий“, заяви той. Началникът на отбраната допълни, че ограничената финансова рамка, дори и при достигане на 2% от БВП, е наложила допълнително приоритизиране за балансирано развитие на ВС – до 2032 г. са определени 38 типа способности за изграждане, включващи се в бюджетната прогноза.
Отчитайки дефинираните минимални военни способности и изискванията към ВС, изведена е необходимостта от извършване на трансформацията им в направления: система за командване и управление; функционална структура, организационна структура, численост за мирно и военно време.
„Влошената среда на сигурност в региона наложи НАТО да разработи мерки за гарантиране суверенитета на съюзниците, като най-ключовата е изграждането на капацитет за сдържане и колективна отбрана“, заяви адмирал Ефтимов. Той обясни, че в национален формат се съсредоточаваме върху релевантна функционална структура на въоръжените сили, осигуряваща провеждането на операции по гарантиране на суверенитета, защита на териториалната цялост и поддръжката като страна-домакин. Въоръжените сили следва да се разпределят в Сили за сдържане, които се използват в мирно време като поддържат висока степен на готовност за реагиране при заплаха срещу страната или съюзник, и Сили за отбрана - които нарастват способностите за военно време при провеждане на операция за защита на територията на страната, включително при колективна отбрана на Алианса.
Адмирал Ефтимов бе категоричен, че моментната организационна структура във войските и силите позволява изпълнението на задачите и поддържането на способностите от ВС, но е необходимо в бъдеще да бъде оптимизирана. Спрямо финансово планираните способности за периода 2021-2032 г. е изведена потребност от минимално нарастване на личния състав. Ще бъдат формирани Командване за логистична поддръжка и Командване „Комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана“. Структурните промени в Съвместното командване на силите са насочени към освобождаването му от функции и дейности в областта на логистичното осигуряване и фокусирането на задачите към планирането и провеждането на операции.
Цялото съдържание на лекцията можете да прочетете тук.
|
01.09.2020 |
България ще бъде домакин на 14-ата специализирана международна изложба за отбранителна техника „Хемус 2020 – Отбрана, антитероризъм и сигурност”, която ще се проведе от 30 септември до 3 октомври 2020 г. в Международния панаир в град Пловдив.
Международната изложба „Хемус - 2020” се провежда под патронажа на Министерството на отбраната и Министерството на икономиката на Република България и се организира от фондация „Хемус-95“.
Тази година провеждането на изложбата ще бъде съпътствано от международна научна конференция, заседание на Индустриалния форум, както и от демонстрационни стрелби на Централния артилерийски технически изпитателен полигон „Змейово“.
Официалното откриване на 14-ата международна изложба за отбранителна техника „Хемус - 2020” ще се състои на 30 септември 2020 г. в Международния панаир в град Пловдив. По традиция преди церемонията ще се проведе съвместна пресконференция на организаторите на изложбата, на която ще имате възможност да получите подробна информация за участниците в нея и за съпътстващите мероприятия. Пресцентърът на Министерството на отбраната ще организира допускането на представители на медиите за отразяване на официалното откриване на Международната изложба „Хемус – 2020“ и на съпътстващите мероприятия. За тази цел е необходимо постоянно акредитираните журналисти да потвърдят участието си като предоставят до 9 септември 2020 г. на e-mail: presscntr@mod.bg следните данни: име, презиме, фамилия, ЕГН, номер на лична карта, медия, позиция в медията, телефон за контакт, e-mail адрес, номер на журналистическа карта.
Телефон за контакти в Пресцентъра на Министерството на отбраната: 02/92 20 954. |
01.09.2020 |
Bulgaria will host the 14th specialized international defence equipment exhibition "Hemus 2020 - Defence, Counterterrorism and Security", which will be held in the period 30 September - 3 October 2020 at the International Fair in the town of Plovdiv.
The international exhibition "Hemus - 2020" is held under the patronage of the Ministry of Defence and the Ministry of Economy of the Republic of Bulgaria, and is organized by "Hemus-95" Foundation.
This year, the exhibition will be accompanied by an international scientific conference, a session of the Industrial Forum, as well as by live fire demonstration at the Central Artillery Technical Test Range "Zmeyovo".
The official opening of the 14th International Defence Equipment Exhibition "Hemus - 2020" will take place on 30 September 2020 at the International Fair in the town of Plovdiv. Traditionally, before the ceremony a joint press conference of the organizers of the exhibition will be held at which you will have the opportunity to obtain detailed information on the participants and the accompanying events.
The Press Center of the Ministry of Defence will organize the admission of media representatives to cover the official opening of the International Exhibition "Hemus - 2020" and the accompanying events. For this purpose, it is necessary for the permanently accredited journalists to confirm their participation by providing not later than 9 September 2020 to e-mail: presscntr@mod.bg the following information: first name, second name, surname, Personal Identification Number, the number of the personal identity card, the name of the media, the position in the respective media, contact phone, e-mail address, journalist card number.
The contact telephone at the Press Center of the Ministry of Defence is: 02/92 20 954. |
01.09.2020 |
|
01.09.2020 |
    „Днес нашите думи на благодарност са отправени към вас – които сте поставили Родината, защитата на националния суверенитет и националните интереси над всичко. На вас, които се подготвяте усилено и в учебните зали, и по полигоните по време на учения, тренировки и състезания, за да отговорите адекватно на възникващите предизвикателства в отбраната, включително да поддържате нужната боеспособност и боеготовност в условията на епидемична криза. Вие всеотдайно и отговорно давате своя принос към всяка от мисиите на Въоръжените сили“. Това заяви днес, 1 септември, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев в своето приветствие към личния състав на 2-ра Тунджанска механизирана бригада по случай 22-ата годишнина от създаването й.
Заместник-началникът на отбраната присъства на тържественото честване на годишнината и първа копка за изграждане на православен параклис „Свети Великомъченик Георги Победоносец“ във военното формирование. Със заповеди на министъра на отбраната, началника на отбраната и командира на Сухопътните войски бяха наградени военнослужещи, отличили се с високо чувство за отговорност при изпълнение на служебните задължения.
От името на военното ръководство на Министерството на отбраната и лично от свое име генерал-лейтенант Илиев поднесе благодарност и към воините от запаса за тяхната служба и работа в редиците на едно от основните за Сухопътните войски и Българската армия военни формирования, за доказаната им компетентност и положените усилия.
На тържеството присъстваха заместник–председателят на Народното събрание Емил Христов, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, командирът на SEEBRIG бригаден генерал Аристидис Илиополос, командирът на Многонационалната бригада в Румъния полковник Клаудио Тамас, представители на държавната и местната власт, офицери, командвали 2-ра механизирана бригада, командири на военни формирования от състава на Българската армия, генерали и офицери от запаса и резерва.
Командирът на Втора механизирана бригада бригаден генерал Стоян Шопов поздрави личния състав и изрази своята благодарност за техния всеотдаен воински труд за професионалното изпълнение на задачите. Той връчи пагоните на повишените в звание офицери от формированията на бригадата.
|
|
 |