 |
Новини - архив
30.09.2017 |
     „Полагайки клетва, вие започвате един нов период от живота си, в който ще има много трудности и изпитания, но аз искам да ви благодаря, че направихте този избор - да служите във Военноморските сили, да служите в армията на Република България, да служите на България“. С тези думи се обърна министърът на отбраната Красимир Каракачанов към курсантите от „Випуск 2022“ за Военноморските сили и „Випуск 2023“ за Военномедицинска академия - София, които положиха военна клетва във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна днес, 30 септември.
Министър Каракачанов подчерта, че тази клетва не е просто тържествен ритуал и повод за празник, а че тя трябва да бъде следвана вярно до края на живота. „Винаги съм казвал, че е лесно да се служи в осигурена и добре платена армия, в армия на богата държава. Но аз ви благодаря за избора да служите в една армия, в която има много проблеми и искам да ви пожелая от все сърце като бъдещи офицери и командири вие да бъдете онзи гръбнак, около който се изгражда и възстановява достойнството на нашите въоръжени сили“, каза той и пожела на курсантите успех в обучението и лека служба.
19 курсанти за Военноморските сили - 17 момчета и 2 момичета, както и 19 военни лекари, от които 4 младежи и 15 девойки, положиха клетва за вярна служба по време на днешния тържествен ритуал. Курсантите за ВМС ще се обучават по специалността „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво“, разпределени в три специализации: „Корабоводене за ВМС“, „Корабни машини и механизми за ВМС“ и „Военноморски комуникационни и радиотехнически системи за ВМС“. Те са от градовете София, Варна, Бургас, Велико Търново, Плевен, Добрич, Шумен, Видин и други. През тази учебна година за първи път в България Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, съвместно с Военномедицинска академия – София и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, предлагат възможност за обучение по специалност „Военен лекар“. То ще се провежда едновременно в трите учебни заведения, в редовна форма с продължителност 6 години.
След приключването на тържествения ритуал по полагане на клетва министърът на отбраната Красимир Каракачанов откри кабинет в катедра „Експлоатация на флота и пристанищата“ на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Кабинетът „Такелажно дело“ е предназначен за практическо обучение на курсантите за работа с всички видове въжета. Оборудван е със станове, на които се практикува заплитането на въжета, като в него ще се изучават и най-често използваните морски възли.
|
27.09.2017 |
 България като страна-членка на НАТО и Европейския съюз активно участва в общите усилия за справянето с безпрецедентните предизвикателства на новата, фундаментално променена, все по-динамична стратегическа среда на сигурност. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в първия работен ден на международната конференция „Тероризмът и електронните медии“, която се провежда в София. „Тероризмът продължава да бъде една от основните заплахи за сигурността не само на отделните национални държави и на съюзите, в които те членуват, но и за персоналната сигурност и живота на отделния човек – на всеки един от нас“, посочи той.
Министър Каракачанов открои като сериозни рискове за сигурността на всички нестабилността, идваща от Близкия Изток, кибератаките и кибертероризмът. По думите му бежанските потоци и нелегалният трафик на хора крият заплахи и възможност да станат инструмент на радикалния ислямизъм, който с методите и терористичните атаки се превръща в яростен враг на европейската цивилизация. Освен „традиционните“ досега похвати, съвременните терористи използват все по-мащабно конвенционални и многочислени паравоенни формирования, какъвто е случаят с т.нар. Ислямска държава. Освен това те все по-умело се възползват от възможностите на глобалната мрежа, на интернет-базираните електронни медии и на социалните мрежи – за пропаганда и набиране на последователи, за дезинформация и противодействие на антитерористичните мерки, за алтернативно набиране на финансови средства, за планиране и координиране на техните действия.
„Кибератаките и кибертероризмът предизвикват сериозни последствия за стабилността на цели обществени сектори, както и за сигурността и стабилността на световните фондови и стокови пазари, на международните транспортни и информационни комуникации и на други жизнено важни за живота и развитието на цялото човечество сфери“, посочи министър Каракачанов.
В заключение министър Каракачанов подчерта, че всички усилия на международната общност трябва да бъдат насочени към противодействие на тероризма, който се опитва да разруши изгражданата с хилядолетия европейска цивилизация. „Ангажирани с противостояния, което губи ресурс и усилия, ние даваме възможност на тероризма да пробие нашия свят и да се опита да наложи своята идея за глобално господство на радикалния ислям“, каза той.
|
26.09.2017 |
Днес, 26 септември 2017 г., около 12,30 часа, на полигон Сливница, по време на провеждането на планирано занятие по огнева подготовка се е прострелял редник І клас Николай Николаев Тошев.
Инцидентът е станал след приключване на занятието с картечница „Браунинг“ от въоръжението на бойна бронирана машина „Гардиан“. След извършване на проверка на оръжието и доклад, че оръжието е изпразнено започва подготовка за транспортиране на картечницата. В този момент се произвежда изстрел, в резултат на който редник Тошев е тежко ранен в лявото бедро. Незабавно е оказана първа медицинска помощ от лекар от ВМА - Пловдив, който осигурява стрелбите. Пострадалият е транспортиран с линейка към ВМА - София.
По време на пътуването лекарският екип е констатирал смъртта на редник Тошев.
По случая се извършват съответните процесуално-следствени действия.
Редник Николай Николаев Тошев е роден на 30.06.1986 г. в гр. Благоевград. На служба в Българската армия е от 20 март 2017 г. На 01.06.2017 г. в Център за подготовка на специалисти-Сливен е придобил военно-отчетна специалност мерач-оператор на ББМ „Гардиан“. |
26.09.2017 |
 „Най-важното в динамично променливия контекст е да сме способни да изработваме финансово реалистични програми за развитие на способностите на въоръжените сили“. Това каза заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов днес, 27 септември, при откриването на Международната научна конференция „Бъдещите въоръжени сили 2040“, която се провежда под патронажа на заместник-министър председателя по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов в Централния военен клуб в София.
Припомняйки решенията на Консултативния съвет за национална сигурност от 30 май тази година заместник-министър Запрянов отбеляза, че сред задачите е да се направят анализи и предложения за участие на българската отбранителна индустрия в развитието на сектор „Сигурност“ и програми за индустриално сътрудничество, свързани с проектите за модернизация. Той посочи, че е необходимо да се търсят начини за постигане на максимално сътрудничество с индустриалния сектор така, че да бъде в състояние да предложи работещи решения за изграждането на въоръжените ни сили в хоризонта 2040.
Заместник-министър Запрянов подчерта, че системата ни за отбрана трябва да бъде максимално адаптивна и готова в кратки срокове да отговори на промените. „Необходимо е да работим за повишаване на качеството на отбранителния мениджмънт“, допълни той.
В заключение заместник-министърът на отбраната заяви, че за да се справим по най-добър начин с новите рискове и заплахи, трябва да постигнем повече практическо сътрудничество между НАТО и ЕС, изразяващо се най-вече в изграждането на нови и надеждни способности.
„Ако искаме през 2040-та година да имаме Въоръжени сили, които са подготвени за адекватен отговор, окомплектовани и отговарящи на средата на сигурност към онзи предстоящ момент – трябва да планираме тяхното развитие сега“, каза в обръщението си към участниците в конференцията началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев. Той подчерта, че хората са фундаментът на Въоръжените сили и заяви, че адекватното и ефективно функциониране на Въоръжените сили в бъдеще е немислимо без добре мотивиран и подготвен личен състав.
|
25.09.2017 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще открие утре, 26 септември, международна научна конференция на тема „Future Armed Forces 2040“. Тя се организира от Института за перспективни изследвания за отбраната (ИПИО) на Военна академия „Г. С. Раковски“, съвместно с AFCEA (София) и дирекции "Отбранителна аквизиция" и "Проектно управление" на Министерството на отбраната. Приветствие към участниците в конференцията ще поднесе и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев.
По време на двудневната конференция ще бъдат разгледани седем основни теми: анализ на средата за сигурност 2040 – глобални предизвикателства и тенденции; Балканите и Черноморския регион: възникващи предизвикателства пред сигурността; визия за бъдещите Въоръжени сили на Република България; Въоръжени сили 2040 – способности и инвестиции; технологични тенденции и техния ефект върху бъдещите войни; Въоръжени сили 2040 – човешкият капитал и бъдещи предизвикателства в киберотбраната.
В конференцията ще вземат участие над 80 експерти от Австрия, България, Великобритания, Гърция, Канада, Катар, Полша, Румъния и САЩ. Доклади в конференцията ще изнесат представители на Организацията за наука и технологии на НАТО, Командването по трансформацията на НАТО, Щабният елемент за интегриране силите на НАТО в България, Националната военна академия на Австрия, Военната академия на Гърция, Националния военен университет „Карол І”, Румъния, Университета за военни изследвания, Полша и др.
Уважаеми колеги, Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще открие Международната научна конференция „Future Armed Forces 2040“ в 09.00 ч. на 26 септември 2017 г. в Централния военен клуб- София. |
25.09.2017 |
В изпълнение на Договора за установяване на режима „Открито небе“, Република България ще проведе наблюдателна мисия над територията на Украйна в периода 25-29 септември 2017 г. Българската група за наблюдение се състои от експерти от дирекция „Стратегическо планиране“ и от командването на Военновъздушните сили. Дейността включва полет с български самолет за наблюдение Ан – 30Б по предварително съгласуван маршрут със заснемане от въздуха на определени участъци от територията на Украйна. По време на полета действията на българския екипаж ще бъдат контролирани от украински експерти от борда на самолета.
По същото време, в съответствие с Протокола за инспекциите на Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ), ще бъде проведена инспекция на обект за контрол от въоръжените сили на Украйна, както и една тренировъчна инспекция. |
18.09.2017 |
        Министърът на отбраната Красимир Каракачанов се срещна днес, 18 септември, с македонския си колега Радмила Шекеринска, заместник министър-председател и министър на отбраната на Република Македония. Министър Каракачанов е на еднодневно официално посещение в югозападната ни съседка.
Страната ни оказва последователна подкрепа за държавното единство и териториалната цялост на Република Македония, посочи българският министър на отбраната по време на разговорите. „Искрено се надяваме Република Македония да успее възможно най-скоро да постигне работещо решение по въпроса с името, което ще отвори нова страница в отношенията както по линия на НАТО, така и на ЕС“, отбеляза министър Каракачанов и подчерта, че България изцяло подкрепя членството на Македония в НАТО. „Готови сме да съдействаме в политическите и практическите направления, в които страната има нужда от допълнителна подкрепа“, каза още министър Каракачанов.
По време на срещата двамата министри обсъдиха въпросите на двустранното сътрудничество в сферата на отбраната. Министър Каракачанов подчерта, че наши експерти могат да окажат помощ в изготвянето на стратегически преглед на отбраната на Република Македония. Бяха разгледани и възможностите за обучение на македонски военнослужещи в български военноучебни заведения, както и подготовката и квалификацията на военнослужещи от различните родови и специални войски на армията на Република Македония. Специално внимание беше отделено и на въпроси, свързани с логистичното осигуряване на армията на Република Македония.
В хода на разговорите министър Каракачанов заяви, че за Република България е важно запазването на военно-историческото наследство и миналото и почитта към загиналите не трябва да разделя двете държави, а да ги обединява.
По време на визитата си в Република Македония министър Каракачанов посети казармата „Илинден“, където разгледа техника и въоръжение и наблюдава демонстрация на действията на македонските Сили за специални операции.
|
18.09.2017 |
  Началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев участва в редовна годишна конференция на Военния комитет на НАТО на ниво началници на отбраната, която се проведе в периода 15 - 17 септември в Тирана, Албания. Тя започна с провеждането на сесия относно усилията на Алианса по проектирането на стабилност. Обсъдени бяха конкретни предложения във връзка с военния принос в подкрепа на цялостен, систематичен и съгласуван подход.
Началниците на отбраната приветстваха постигането на начална оперативна способност на Центъра за съгласуване действията на южния фланг, както и важната роля, която той ще играе за подобряването на регионалната осведоменост на Алианса и възможността за предвиждането на кризи. Подчертана бе важността от продължаването на сътрудничеството с други заинтересовани организации и по-конкретно с Европейския съюз.
Участниците в годишната конференция на Военния комитет на НАТО дадоха насоки към Международния секретариат и стратегическите командващи да продължи концептуалната дейност по прегледа на командната структура на Алианса, с цел постигането на нейната адекватност, стабилност, гъвкавост и способност за отговор на всяка заплаха от различнa посокa.
Началниците на отбраната потвърдиха подкрепата си към Афганистан и подчертаха, че мисия „Решителна подкрепа“ трябва да продължи до постигане на предварително заложените цели. Командващият на КФОР ги запозна с актуалното развитие на ситуацията в Косово и ролята на мисията на Алианса за поддържане средата на сигурност.
Конференцията завърши с избора на следващия председател на Военния комитет на НАТО. Беше приета кандидатурата на Главен маршал от Кралската авиация Сър Стюарт Пийч, началник на отбраната на Великобритания. Той ще встъпи в длъжност от лятото на 2018 г.
* * * Всяка година Военният комитет заседава два пъти в Главната квартира на НАТО в Брюксел и още веднъж в една от страните-членки. Освен операциите и мисиите на Алианса, началниците на отбраната обсъждат постигането на консенсус в това как НАТО най-добре да отговаря на глобалните предизвикателства пред международната сигурност.
|
18.09.2017 |
   Декларация за повишаване интензитета на съвместната подготовка беше подписана от началника на отбраната на Република България генерал-лейтенант Андрей Боцев и началника на Генералния щаб на Въоръжените сили на Румъния генерал Николае-Йонел Чука на среща, проведена в рамките на заседанията на Военния комитет на НАТО в Тирана, Албания. Декларацията е в изпълнение на решенията от срещата на Върха на НАТО във Варшава, която се проведе през 2016 г., за представяне на набор от проекти, предназначени за осигуряване на възпиране и отбрана. С подписването на документа страните се споразумяват за обединение на усилията за постигане на резултат по: разработване на набор от подготовки и учения за Сухопътни войски, Военновъздушни и Военноморски сили и Силите за специални операции; за по-ефективното използване на съществуващата информация и способности за обучение, както и спомагане развитието на способностите на страната-домакин. Сред приоритетните области, посочени в декларацията, също са: осигуряване на възможности за подпомагане и оценка на силите в съответствие с процедурите и стандартите на НАТО, постигане на синергия със съществуващото планиране на Алианса в областта на подготовката и ученията, както и осигуряване на видимост и единство на общите усилия на страните-членки. Целта е да се повиши интензитетът на съвместната подготовка.
В рамките на заседанията на Военния комитет на НАТО в Тирана генерал-лейтенант Андрей Боцев проведе двустранни срещи и с началника на отбраната на Великобритания главен маршал от Кралската авиация Сър Стюарт Пийч, и с началника на отбраната на Естония генерал Рихо Терас.
В срещата с главния маршал от Кралската авиация Сър Стюарт Пийч, който е избран да заеме поста на председател на Военния комитет на НАТО от лятото на 2018 г., беше направен анализ на досегашното участие на Великобритания в Черноморския регион. Изразен беше взаимен интерес в областта на развитието на съвместната подготовка.
В проведения разговор с генерал Рихо Терас бяха дискутирани приоритетите на настоящото председателство на Съвета на Европейския съюз от страна на Естония, както и възможността за тяхното доразвиване по време на предстоящото председателство от България през 2018 г.
|
18.09.2017 |
В изпълнение на Виенския документ от 2011 г. група военнослужещи от Република Сърбия от днес, 18 септември, е на четиридневно посещение в нашата страна за оценка на военно формирование от състава на Българската армия. Посещението е в съответствие с Протокола между министерствата на отбраната на България и Сърбия относно мерки за укрепването на доверието и сигурността, допълващи Виенския документ. Групата ще бъде съпровождана от офицери от дирекция „Стратегическо планиране“ към Министерството на отбраната.
Инспекционната дейност в изпълнение на Виенския документ има важно значение за увеличаване на прозрачността във военната дейност, изграждането на взаимоотношения на доверие между държавите-участнички в договора и укрепването на сигурността и стабилността в Европа. |
15.09.2017 |
Министерството на отбраната се включва утре, 16 септември, в Европейските дни на наследството и отваря врати за посещение на граждани.
Европейските дни на наследството са съвместна инициатива на Съвета на Европа и Европейската комисия и се планират ежегодно под мотото „Европа – общо наследство“
Министерството на отбраната отваря врати за граждани утре, 16 септември, от 10.00 до 12.00 часа. Заповядайте!
|
15.09.2017 |
Началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев ще участва в редовна годишна конференция на Военния комитет на НАТО на ниво началници на отбраната, която се провежда от 15 до 17 септември в Тирана, Албания. Началниците на отбраната ще обсъдят по-нататъшното прилагане на концепцията „Проектиране на стабилност“ и обстановката на сигурност в Западните Балкани, както и ще дадат препоръки за бъдещето на мисиите „Решителна подкрепа“ в Афганистан и на КФОР в Косово. Ще бъдат обменени мнения относно адаптацията на НАТО и вариантите за изпълнение за адаптираната командна структура на Алианса.
В края на сесията предстои началниците на отбраната да изберат новия председател на Военния комитет на НАТО, който ще встъпи в длъжност през юни 2018 г. |
13.09.2017 |
          Министърът на отбраната Красимир Каракачанов наблюдава днес, 13 септември, заключителния етап на военнополицейското учение "Отвъд хоризонта 2017", което се провежда на Учебен полигон "Ново село" в периода 10-16 септември. Той даде висока оценка на демонстрираните способности и подчерта, че подобни учения създават умения и възможности на личния състав, които при необходимост могат да бъдат ефикасно използвани. "България взима необходимите мерки срещу съвременните заплахи, най-вече чрез подготовка на специализираните си сили, част от която е и наблюдаваното днес учение", заяви министърът на отбраната.
"Това, което беше демонстрирано, е плод на извънредни усилия и на извънреден труд, за което много благодаря на военните полицаи. Винаги съм разчитал на тях, а мога да уверя и обществото, че може да разчита както на тях, така и на Въоръжените сили като цяло", каза още министър Каракачанов. Той подчерта важността на демонстрираното по време на "Отвъд хоризонта 2017" сътрудничество между министерствата на отбраната и на вътрешните работи, както и между военнослужещите от българските и румънските въоръжени сили.
В отговор на журналистически въпрос за мигрантската вълна министър Каракачанов заяви, че макар и намаляла, тя реално не е спирала. "Само за периода от 14 август, когато Специалните сили се върнаха на границата, до преди няколко дни има около 240 предотвратени опита за преминаване на наша територия", каза той и уточни, че потокът от хора се пренасочва и променя маршрутите и големината на групите.
По време на деня за посещение на официални гости и медии на учението, който се проведе днес, бяха демонстрирани прочистване на сграда от терористи, взели заложници, охрана на ВИП лице, реагиране на засада и извеждането му на безопасно място по алтернативен маршрут, както и проверка на автомобили на изграден временен контролно-пропускателен пост извън населено място.
В "Отвъд хоризонта 2017" участват военнослужещи от Служба "Военна полиция" и служители от Специализирания отряд за борба с тероризма в Министерството на вътрешните работи, както и 22-ма военнослужещи от въоръжените сили на Румъния с щатно въоръжение и техника. Командно-щабното учение е част от подготовката на декларираната пред Силите за отговор на Европейския съюз рота "Военна полиция", която ще поеме дежурство от 1 януари 2018 г.
|
13.09.2017 |
Заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов ще участва в седемнадесетото заседание на Съвместната българо-американска комисия, което ще се проведе утре, 14 септември, в Щутгарт, Германия. Участието на вицеадмирал Емил Ефтимов, който е и съпредседател на Съвместната комисия, е във връзка с изпълнението на „Споразумение между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната”.
На форума ще присъстват членове на Съвместната комисия и изпълнителния комитет, както и съпредседатели на подкомитети. От американска страна ще участват също представители от командването на Силите на САЩ в Европа, командванията на Сухопътните, Военноморските сили, Военновъздушните сили, Силите за Специални операции, Морската пехота и Инженерния корпус на САЩ в Европа.
В рамките на събитието ще бъде направен преглед на досегашната работа по изпълнение на споразумението за периода от предходното заседание до момента. Също така ще бъдат разгледани поставени въпроси, нерешени проблеми и приети мерки за тяхното преодоляване, както и взети решения за по-нататъшното прилагане на спогодбата.
Заседанието ще бъде ръководено от генерал-майор Дейвид Алвин, началник на управление в Командването на Силите на САЩ в Европа като съпредседател на Съвместната комисия от американска страна. |
12.09.2017 |
„За много хора участието в тези мисии е рутинна задача, но всъщност всеки контингент е едно бойно изпитание за военнослужещите от Въоръжените сили“. Това каза заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов днес, 12 септември, в обръщението си към военнослужещите от 33-ия контингент от Въоръжените сили на Република България, участвал в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. Ритуалът по тържественото посрещане на българския военен контингент се проведе в град Казанлък.
От името на министъра на отбраната Красимир Каракачанов заместник-министър Запрянов приветства с добре дошли на родна земя военнослужещите от контингента. „Ние сме изключително горди от професионалното изпълнение на задачите по време на вашата мисия“, подчерта още той.
На тържествения ритуал в Казанлък присъстваха още заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов, командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, представители на държавната и местната власт и граждани.
Военнослужещи от 33-ия контингент бяха наградени за отлично изпълнение на задачите и доказан професионализъм от министъра на отбраната, началника на отбраната, командващия на Съвместното командване на силите и командира на Сухопътните войски.
*** В продължение на 6 месеца 112 наши военнослужещи, включени в национален команден елемент, екип от съветници за обучение на афганистанските сили за сигурност, група за охрана и групи от специалните и специализирани служби и взвод за охрана на летище Кандахар дадоха ежедневни денонощни дежурства в различни бази и обекти на НАТО, механизирани и пеши патрули, контрол на автомобилен и пешеходен трафик. Национален командир на 33-ия контингент е полковник Христо Атанасов.
Българският принос в мисията на НАТО в Афганистан продължават военнослужещите от 34-ия военен контингент, с национален командир полковник Светослав Халваджиев. |
12.09.2017 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще присъства на заключителния етап от военнополицейското учение „Отвъд хоризонта 2017“ от 14.00 ч на 13 септември 2017 г. на полеви учебен полигон „Ново село“, където ще се проведе ден за посещение на официални гости и медии. От българска страна в учението участват военнослужещи от служба „Военна полиция” и служители от Специализирания отряд за борба с тероризма в Министерството на вътрешните работи. В учението ще участват и 22-ма военнослужещи от Въоръжените сили на Румъния с щатно оръжие и техника. Всички те ще демонстрират умения и способности пред официални лица и медии.
Командно-щабното учение „Отвъд хоризонта 2017” е част от подготовката на рота „Военна полиция”, декларирана пред силите за отговор на Европейския съюз. То се провежда от 10 до 16 септември 2017 г.
Уважаеми колеги, Постоянно акредитираните журналисти, които желаят да присъстват на деня за посещение на официални гости и медии, трябва да бъдат в 13.15 ч. на 13 септември, сряда, пред входа на учебен полигон „Ново село“. Те ще бъдат допускани в района на полигона след представяне на лична и журналистическа карта. |
12.09.2017 |
 Формирование от българските Сили за специални операции взе участие в международното учение „Agile Spirit 2017“, което се проведе в периода 3-11 септември на полигон „Орфоло“ в Република Грузия. Учението беше открито от президента на Република Грузия Гиорги Маргвелашвили и беше наблюдавано от високопоставени представители на страните от Черноморско-Каспийския регион и държави-членки на НАТО.
По време на „Agile Spirit 2017“ военнослужещите от 68-а бригада „Специални сили“, съвместно със Силите за специални операции на страната-домакин, изпълниха бойни стрелби и операции по освобождаване на заложник, с участието на вертолети от Военновъздушните сили на Грузия.
Домакините и партньорите от НАТО дадоха висока оценка на военнослужещите от българските Сили за специални операции за отличното изпълнение на задачите по време на международното учение.
|
11.09.2017 |
Вертолет Ми-17 от състава на Военновъздушните сили се включи в потушаването на голям горски пожар в района между селата Илинденци и Плоски, община Сандански, област Благоевград. Хеликоптерът от авиобаза „Крумово“ излетя в 16.53 ч. днес, 11 септември. |
11.09.2017 |
Ритуал по посрещането на 33-ия контингент от Въоръжените сили на Република България, участвал в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан, ще се състои утре, 12 септември 2017 г., в Казанлък. Военнослужещите се завърнаха на 6 септември в нашата страна след успешно участие в мисията по подготовка, съветване и подпомагане в Афганистан. Контингентът е в състав до 110 военнослужещи, структурирани в национален елемент, екип от съветници, група за охрана на летище Кандахар и щабни офицери в щаба на мисията. Национален командир на контингента е полковник Христо Атанасов от Инспектората на Министерството на отбраната.
На ритуала по посрещането ще присъстват заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов, командващият Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
Уважаеми колеги, Церемонията по посрещането на военнослужещите от 33-ия контингент ще се състои на площад „Севтополис“ в Казанлък от 12,30 часа. Моля заповядайте! |
11.09.2017 |
 Заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов се срещна днес, 11 септември 2017 г., с новоназначения военен аташе на Република Полша у нас полковник Марек Вармински. Двамата дадоха висока оценка на отношенията в сферата на отбраната между двете страни. Акцент в разговорите бе поставен върху подписаното през месец август 2015 г. Споразумение за сътрудничество във военната област между България и Полша, както и върху провежданите съвместни учения и подготовки.
Вицеадмирал Емил Ефтимов пожела успех на полковник Марек Вармински във високоотговорната му дейност и изказа увереност, че сътрудничеството между въоръжените сили на двете държави ще продължи да се развива в духа на взаимното разбирателство и открития диалог.
|
11.09.2017 |
Военнослужещи от Сухопътните войски участват в съвместно многонационално учение на НАТО "Рапид трайдънт-2017", което се провежда на територията на тренировъчен център „Яворив” в Украйна.
В периода от 7 до 23 септември 25 военнослужещи от военно формирование 28 330 – Смолян се включват в отработването на задачи, свързани с постигане на пълна оперативна съвместимост между участващите формирования и създаване на умения и навици, необходими при участие в операции по поддържане на мира.
В учението участват военнослужещи от 14 страни - Украйна, САЩ, Канада, България, Естония, Италия, Грузия, Литва, Молдова, Норвегия, Полша, Румъния, Турция и Великобритания. |
11.09.2017 |
Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов се срещна днес, 11 септември 2017 г., с държавния министър по европейската и евроатлантическата интеграция на Грузия Виктор Долидзе. Акцентите в разговора бяха свързани с желанието на Грузия за интеграция в Европейския съюз и НАТО. Обсъдени бяха още двустранните отношения между двете държави в областта на отбраната, теми от сигурността в региона на Черно море и други въпроси от взаимен интерес.
Държавният министър по европейската и евроатлантическата интеграция на Грузия Виктор Долидзе е на посещение в България по покана на Министерството на външните работи.
|
08.09.2017 |
Вертолет Ми-17 от авиобаза Крумово, с окачен съд тип „бомбибак”, участва на 7 септември в гасенето на горски пожар в землището на село Аканджиево, област Пазарджик. От 16.40 ч. до 19.40 ч. екипажът на вертолета извърши 18 водохвърляния и обля района на пожара с близо 36 т. вода. |
07.09.2017 |
 Заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов участва в неформалната среща на министрите на отбраната на държавите-членки на Европейския съюз, която се проведе в Талин днес, 7 септември, в рамките на естонското председателство на Съвета на ЕС. Форумът бе председателстван от Върховния представител на ЕС по външна политика и политика за сигурност Федерика Могерини.
В рамките на първата работна сесия министрите на отбраната взеха участие в първото по рода си политико-военно учение „ЕU CYBRID - 2017“ с фокус върху постигане на решение за справяне с кризи, предизвикани от кибератаки в хибридна среда.
Срещата продължи с дискусия върху предизвикателствата пред ЕС в областта на сигурността в региона на Сахел и Африканския рог и ангажиментите ни в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО). Задачата ни е да продължим борбата с тероризма едновременно с усилията ни за максимално ограничаване на нелегалния трафик на наркотици и хора, възстановяване на държавната власт, връщане на разселени лица и бежанци и улесняване на хуманитарните операции в тази част на Африка.
Участие в заседанието взеха още генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и заместник-генералният секретар на ООН за мироопазващите операции Жан-Пиер Лакроа.
По време на съвместния работен обяд на министрите на външните работи и министрите на отбраната бяха обсъждани най-новите развития по инициативите от отбранителния пакет на ЕС, свързани с прилагането на приоритетите на Глобална стратегия на ЕС за външна политика и сигурност. Фокусът на дискусиите бе върху ангажиментите и критериите за присъединяване към Постоянното структурирано сътрудничество (ПСС), възможностите за развитие на отбранителните способности на ЕС, които предоставя новосъздадения Европейски фонд за отбрана и механизма за преглед на отбранителните разходи.
В своето изказване по време на работния обяд министър Каракачанов информира колегите си, че България е в процес на детайлен анализ на предложените от други страни проекти и на възможностите ни за участие в тях. Той сподели, че за нас водещ мотив за присъединяване към проекти е това те да отговарят не само на нуждите на европейския отбранителен капацитет, но и на нашите национални отбранителни планове и цели.
Министърът на отбраната сподели, че вече са очертани областите, в които бихме могли да имаме участие и принос по ПСС и посочи като пример подобряването на логистичното осигуряване на операции и мисии на ЕС, обучението на офицери и развитието на способности за реакция при бедствия и аварии. Той информира, че в най-кратки срокове предстои да бъде взето политическото решение за участието ни в общата нотификация по ПСС, а на следващ етап и за включване в конкретни проекти.
По отношение на критериите и ангажиментите за присъединяване към ПСС той акцентира, че те следва да бъдат завишени и мотивиращи и да не водят до изключване или обезкуражаване на отделни страни. Заяви, че България би подкрепила изискванията за увеличение на отбранителните разходи, съгласно вече приетите в рамките на НАТО, както и за разширяването на общото финансиране за ОПСО мисии и операции.
В заключение министър Каракачанов подчерта значението на Европейския фонд за отбрана като един от инструментите в подкрепа на съвместното развитие на способности, който ще подпомогне активното участие на страните в модулите на ПСС. Сподели, че за да бъде постигната целта за повишаване на конкурентоспособността на европейската отбранителна индустрия, е важно да бъдат гарантирани и стимулирани участието на по-малките страни в ЕС и на малките и средните предприятия в отделните проекти по програмата за индустриално развитие в областта на отбраната.
|
07.09.2017 |
108 военнослужещи от 33-ия контингент от Въоръжените сили на Република България, участващ в мисията на НАТО „Решителна подкрепа”, се завърнаха късно снощи, 6 септември, в България след извършена ротация. На летище София те бяха посрещнати от флотилен адмирал Димитър Йорданов, началник на Щаба на Съвместното командване на силите. Българските военнослужещи в 33-ия контингент бяха структурирани в национален елемент, екип от съветници, група за охрана на летище Кандахар и щабни офицери в щаба на мисията. По време на мисията военнослужещите изпълниха успешно всички поставени задачи. Те са провели 1293 денонощни дежурства в различни бази и обекти на НАТО, на контролно-пропускателния пункт, тактическите и съвместните оперативни центрове; 1074 механизирани патрули; 58 срещи по съветване и подпомагане на афганистански формирования.
Национален командир на контингента е полковник Христо Атанасов от Инспектората на Министерството на отбраната, помощник-национален командир на контингента и национален командир на контингента в Кабул е полковник Дочко Олейников от дирекция „Социална политика”, а командир на група за охрана – капитан Ивайло Алексов от военно формирование 22 180 – Казанлък. |
07.09.2017 |
        132-ата годишнина от провъзгласяването на Съединението на Източна Румелия и Княжество България на 6 септември 1885 г. беше отбелязана тържествено в цялата страна с участието на военни формирования от въоръжените сили. Център на празничните прояви беше тържествената проверка (заря) в град Пловдив на площад „Съединение“, в която участваха представителни подразделения на 68-ма бригада „Специални сили“ и Сухопътните войски. На нея присъстваха заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев.
В цялата страна представителни подразделения от Сухопътните войски участваха в честванията на 132-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. На 5 септември в град Съединение честванията започнаха от мястото, откъдето през 1885 г. в нощта срещу 6 септември към Пловдив тръгва четата на Чардафон Велики. В храм „Св. Атанасий” Негово Преосвещенство Знеполският епископ Арсений отслужи панихида в памет на голямоконарци, взели дейно участие в Съединението. Под звуците на военния духов оркестър в литийно шествие, начело на което бе знамето на Голямоконарската чета, всички се отправиха към централния площад на града, където се състоя възстановка на събитията. Присъстваха председателят на Народното събрание Димитър Главчев, областният управител на област Пловдив Здравко Димитров, народни представители, заместник-командирът на 61 механизирана бригада полковник Деян Дешков, общественици, признателни граждани и гости.
С тържествен военен ритуал в Стара Загора бяха поднесени венци и цветя пред Паметника на загиналите във войните старозагорци в парк „Александър Стамболийски“. Командирът на Втора механизирана бригада бригаден генерал Костадин Кузмов поздрави присъстващите с празника и припомни в словото си историята на великото дело на Съединението.
С ритуал по издигане на националното знаме военнослужещи от военно формирование 52 590 - Ямбол участваха в тържественото честване на годишнината. Почетният взвод военнослужещи и изпълняващият длъжността командир на батальона майор Иван Иванов се включиха в организирано шествие до Паметника на героите, загинали за националното ни освобождение. В Ямбол в честването взеха участие и военнослужещи от военното формирование 54 100 от 2-ра механизирана бригада.
В Плевен денят на Съединението беше отбелязан с участието на представителни подразделения от гарнизон Плевен с тържествена церемония в парка на Регионалния исторически музей. За първи път бяха изнесени знамена-светини – знамето на Четвърти пехотен плевенски полк и оригиналното знаме на Никополската доброволческа чета, на което има надпис „Малко сме на брой, силни сме в бой”. Отслужена бе панихида от свещеници от плевенски православни храмове.
Военнослужещи от военно формирование 24490 – Асеновград участваха в ритуали по поднасяне на венци пред паметната плоча на Пере Тошев в града, пред паметната плоча на Конушенската чета в село Конуш и пред паметника на Поп Ангел Чолаков в село Новаково.
В Хасково на площад „Свобода” пред паметника на Незнайния воин се състоя ритуал по полагане на венци и цветя с участието на военнослужещи от военното формирование 52 740 от 2-ра механизирана бригада. Присъстваха представители на местната власт, на военнопатриотичните съюзи, партии, организации, много граждани, както и командирът на батальона подполковник Николай Александров.
В Чирпан празничният ден бе отбелязан пред паметника на Съединението в Градската градина с тържествен ритуал по издигане на националния флаг и поднасяне на венци и цветя, в който взеха участие военнослужещите от военно формирование 24 620 – Свобода.
|
06.09.2017 |
Заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов ще участва на 7 септември в неформалната среща на министрите на отбраната на държавите-членки на ЕС в Талин, в рамките на естонското председателство на Съвета на ЕС.
По време на срещата ще се проведе първото по рода си политико-военно учение „ЕU CYBRID - 2017“, с фокус върху вземане на решение за справяне с кризи, предизвикани от кибератаки в хибридна среда, на ниво министри на отбраната. В дневния ред на срещата в Талин е включено обсъждане на ангажиментите на ЕС в областта на сигурността в региона на Сахел и Африканския рог, както и на най-новите развития по инициативите от отбранителния пакет на ЕС, свързани с прилагането на приоритетите на Глобална стратегия на ЕС за външна политика и сигурност. |
05.09.2017 |
Военните формирования от въоръжените сили ще участват утре, 6 септември, в тържествата, посветени на 132-та годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. В гр. София представителни подразделения на Националната гвардейска част ще поднесат венци пред Мавзолея-костница на княз Александър I Батенберг. Тържествената церемония ще започне в 11.30 ч. в празничния ден. В 12.00 ч. ще се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред сградата на Администрацията на Президента на Република България.
На 6 септември в гр. Велико Търново курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“ ще поднесат венци пред паметника „Майка България“.
В гр. Пловдив представителни подразделения на 68-а бригада „Специални сили“ ще участват в тържествената проверка (заря), която ще започне в 20.30 ч. на площад „Съединение“. Командващ зарята е командирът на бригада „Специални сили“ бригаден генерал Явор Матеев.
В този празничен ден военнослужещи от военните формирования на Българската армия ще участват в ритуалите в памет на загиналите за обединението на България в градовете Асеновград, Бургас, Белене, Варна, Горна Оряховица, Ловеч, Плевен, Сливен, Стара Загора, Русе, Хасково, Шумен, Ямбол, както и в селата Новаково и Конуш, община Асеновград.
|
05.09.2017 |
    Тържествена церемония по предаване на отговорностите по изпълнение на задачите от 33-ти на 34-ти български военен контингент, участващ в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан, се състоя в базата на българския контингент в Кандахар.
В присъствието на председателя на комисията по ротацията на контнгентите полковник Никола Митев – началник на отдел „Операции“ в Съвместното командване на силите, бе извършено предаване на бойното знаме от командира на 33-ти контингент полковник Христо Атанасов на командира на 34-ти контингент полковник Светослав Халваджиев.
Официални гости на мероприятието бяха командирът на Командване Юг бригаден генерал Чарлз Арис, заместник-командирът на командване Юг полковник Тоби Магзиг и началникът на щаба на Командване Юг полковник Даниел Куик, както и представители на коалиционните партньори, с които си сътрудничи и взаимодейства командният състав на българския контингент.
Тридесет и четвъртият български контингент е в състав от над 100 военнослужещи. В неговата структура са включени национален елемент, група за охрана, екип от съветници и щабни офицери в щаба на мисията на НАТО. В отговорностите на националния елемент е непосредственото командване и контрола на целия български контингент. Групата за охрана изпълнява задачи по организиране на контролно-пропускателния режим на автомобилния и пешеходния трафик на летище Кандахар. Екипът от съветници изпълнява задачи по съветване и подпомагане на щаб на армейски корпус от Афганистанската национална армия при изпълнение на задачи, свързани с ежедневната дейност. Щабните офицери изпълняват задачи в щаба на мисията на НАТО в съответствие с длъжностите, на които са назначени.
|
05.09.2017 |
|
04.09.2017 |
 Заместник-министър председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов проведе среща днес, 4 септември, с Хорхе Домек, главен изпълнителен директор на Европейската агенция по отбрана (ЕАО).
Министър Каракачанов запозна своя гост с процеса на подготовката на Министерството на отбраната за провеждане на българското председателство на Съвета на ЕС през първата половина на 2018 г. Той представи приоритетите на председателството в областта на отбраната, сред които по-нататъшна работа по инициативите, произтичащи от Глобалната стратегия на ЕС по външна политика и политика за сигурност, сътрудничеството ЕС-НАТО, разработването на Европейската програма за индустриално развитие в областта на отбраната и оказване на съдействие за изграждане на капацитет в подкрепа на мира и развитието на страните от Западните Балкани.
Министър Каракачанов постави акцент и върху календара със събития, свързани с отбраната, които ще се проведат в България по време на председателството.
На свой ред Хорхе Домек запозна министъра на отбраната с работата на Европейската агенция по отбрана и изрази задоволство от процеса на подготовка на Министерството на отбраната за провеждане на българското председателство на Съвета на ЕС. Той подчерта готовността на ЕАО да съдейства на България за успешната реализация на тази важна за страната ни задача в ключов за развитието на ЕС и европейската политика за сигурност и отбрана момент.
Програмата на главния изпълнителен директор на ЕАО Хорхе Домек продължава със срещи в Министерството на външните работи и Комисията по отбрана на Народното събрание.
|
04.09.2017 |
Локализиран и задържан е 44-годишният Георги Генов, който бе уличен като заподозрян за извършено от него тежко криминално престъпление в гр. Пещера. Мъжът бе обявен за общодържавно издирване за убийството на Катя Генова от гр. Пещера, след като избяга от местопрестъплението и се укри. По разпореждане на вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов в помощ на полицейските екипи се включиха екипи и високопроходима техника на 68-ма бригада „Специални сили“ при Министерство на отбраната.
Днес мъжът е открит във вилна постройка край софийското планинско село Мухово, след което е неутрализиран и заловен. В близост до мястото е открит и семейния автомобил, с който извършителят е избягал, както и оръжието на престъплението. Работата по случая продължава, води се полицейско производство под наблюдението на прокурор от Окръжната прокуратура в Пазарджик.
Проведената съвместна операция на екипи от МВР и Министерство на отбраната е изключително добър пример за ефективно институционално взаимодействие в обществен интерес, заяви вицепремиерът Красимир Каракачанов, отговарящ за обществения ред и сигурността, като изказа специална благодарност на всички екипи и ръководители в успешната операция, сред които командирът на 68-ма бригада „Специални сили“ бригаден генерал Явор Матеев, както и на цялото ръководство на МВР. |
04.09.2017 |
Взвод от 31-ви механизиран батальон - Хасково от състава на 2-ра механизирана бригада участва в учението на НАТО “AGILE SPIRIT - 2017”, което се провежда от 3 до 11 септември в Грузия. Ръководител на взвода, който се състои от близо 30 военнослужещи, е майор Пламен Кирилов – заместник-командир на 31-ви механизиран батальон.
На учебен полигон Орфоло военнослужещите ще проведат различни тренировъчни полеви занятия – изграждане и заемане на наблюдателни постове, изпълнение на задачи в настъпление и отбрана, провеждане на контраатака, както и организиране и провеждане на задачи по смяна на формирования по време на операция, медицинска евакуация, разузнавателни операции, прочистване на обект.
В учението на НАТО с партньорски държави участват над 1500 военнослужещи от седем държави – САЩ, Румъния, Украйна, Грузия, Латвия, Армения и България. В хода на учението, освен механизирани формирования от сухопътните войски, ще се включат и танкови, специални сили и авиация. Целта е подобряване на оперативната съвместимост на партньорските нации и укрепване на взаимоотношенията им. |
04.09.2017 |
Приключи подготовката на рота от състава на военно формирование 42 800 – Плевен за включване в междинния резерв за участие в операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Алтеа“. Тактико-специалното учение на ротата се проведе на военен полигон в района на гр. Плевен.
Помощник-национален командир на контингента от междинния резерв е подполковник Пламен Горанов, а командир на ротата - капитан Евгени Петров.
В периода септември 2017 г. – февруари 2018 г. ротата от състава на Сухопътните войски застъпва в дежурство за поддържане на готовност за активиране и развръщане в зоната за сигурност в рамките на операция „Алтеа“. |
01.09.2017 |
   Променената среда за сигурност поставя нови и по-високи изисквания към отбранителните способности на държавата ни в рамките на колективната отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС. Това е предизвикателство към системата за национална сигурност като цяло. Ето защо от сега нататък е необходимо единство в действията на всички нейни елементи. Междуведомствената координация и ефективното взаимодействие, включително обединяването на усилия и споделяне на ресурси, са без алтернатива. Това се посочва в програмната лекция на министъра на отбраната Красимир Каракачанов пред командно-преподавателския и слушателския състав при откриването днес, 1 септември, на новата учебна година във Военна академия „Г. Раковски“. Лекцията, представена от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, посочва, че е наложително интегрирано развитие на целия сектор „Сигурност“ и координиран подход при неговото финансиране. Подчертава се необходимостта от взаимодействие и координиране на действията не само в оперативен порядък, но и при реализирането на големи инвестиционни проекти за придобиване на въоръжение, техника и оборудване. „Това, от една страна, ще намали цената за придобиване, поради по-добрата координация при преговорите с доставчиците, а от друга – ще ангажира нашия национален отбранително-промишлен потенциал“, се посочва в лекцията.
Отделено е специално внимание на въпросите, свързани с предизвикателствата пред сигурността и на приоритетите в реализиране на отбранителната политика, чиято главна цел е осигуряване на изграждането и развитието на българските въоръжени сили като надежден гарант за националната сигурност. Подчертава се, че фокусът на усилията е насочен към бойните способности, пренебрегвани през последните 20 години. „Решени сме да стартираме основните проекти за модернизацията и на трите вида въоръжени сили, така че да осигурим балансирано развитие на способностите“, се посочва в лекцията.
Основният извод, който се прави е, че българските въоръжени сили са в състояние със затруднения и повишен риск да изпълняват задачите си по мисиите, произтичащи от конституционните задължения по гарантиране на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната в рамките на колективната отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС. Посочва се, че Министерството на отбраната през 2017 г. ще предложи на правителството и Народното събрание конкретни действия в рамките на Бюджет 2018, насочени към стартирането на политики за решаване на най-сериозните проблеми на въоръжените сили, както и за планомерното изпълнение на целите от Програма 2020 и мероприятията от първата фаза на План 2020. „Необходимо е да се вземат спешни мерки за предотвратяване на очертаващия се кадрови колапс, като спешно се актуализират заплатите на военнослужещите и се подобри системата за кариерно развитие“.
По случай новата учебна година във Военна академия „Г. С. Раковски“, открита от президента и върховен главнокомандващ въоръжените сили на Република България Румен Радев, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев изнесе лекция на тема „Развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България в контекста на изпълнението на План 2020 и приноса към операциите на НАТО и ЕС. Основни направления за модернизация и превъоръжаване на Българската армия”.
Като член на НАТО и на ЕС сме изправени пред отговорността да изградим съвременни и модерни въоръжени сили и да поддържаме образа на страната ни като надежден съюзник, посочи генерал-лейтенант Андрей Боцев и допълни, че изпълнението на ангажиментите по целите за способности и развитието на отбранителните способности е основа за осигуряване на адекватен принос на страната ни към колективната отбрана на НАТО и към процеса на изграждане на отбранителни способности в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана.
Генерал-лейтенант Боцев заяви, че в съответствие с Плана за развитие на въоръжените сили до 2020 г., фокусът на усилията в краткосрочен период е поставен върху модернизацията на Българската армия. Той подчерта, че придобиването на материални средства по който и да е от проектите за модернизация само по себе си не води автоматично до придобиването на способност.
Без високо подготвен състав, който да поддържа и използва съответното оборудване, то е безполезно. Ръководството на Щаба на отбраната си дава ясна сметка, че независимо от комплексния характер на способностите, хората са основен техен елемент, а формированията от Въоръжените сили – техният носител, подчерта още началникът на отбраната.
Пълният текст на лекциите на министъра на отбраната Красимир Каракачанов и началника на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев при откриването на учебната година във Военна академия „Г. С. Раковски“ са публикувани в интернет страницата на Министерството на отбраната.
|
|
 |