 |
Новини - архив
31.08.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов ще участват утре, 1 септември, в откриването на учебната 2021-2022 година за слушатели във Военна академия „Г. С. Раковски”. По традиция те ще изнесат първите за новата учебна година академични лекции.
Церемонията ще започне в 10.00 ч. на строевия плац на Военната академия, където след приемане строя на Академията свещенослужители от Българската православна църква ще отслужат Тържествен водосвет за здраве и благоденствие. Преди това, от 8.00 ч. в храм „Свети Архангели“ ще бъде отслужена Тържествена света литургия.
През учебната 2021-2022 година Военната академия посреща общо 102 слушатели. От тях 89 слушатели ще се обучават в магистърската специалност „Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво” със седем специализации от професионално направление „Военно дело” в редовна и задочна форма на обучение към факултет „Командно-щабен”. Във факултет „Национална сигурност и отбрана” по специалността „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили” тази година ще се обучават 13 офицери, от които 2 обучаеми от Република Северна Македония.
Откриването на новата учебна година във Военната академия ще се проведе при стриктно спазване на противоепидемичните мерки.
Уважаеми колеги, Постоянно акредитираните представители на медиите, които желаят да отразят събитието, ще бъдат допускани във Военна академия „Г. С. Раковски“ утре, 1 септември, от 9.30 ч. след представяне на лична и журналистическа карта.
|
31.08.2021 |
     Министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов представиха днес, 31 август, новите командири на Съвместното командване на силите и на новосформираните командвания за логистична поддръжка и за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана.
На специална церемония генерал-майор Валери Цолов пое командването на Съвместното командване на силите от генерал-лейтенант Любчо Тодоров, който е назначен за съветник по сигурността на върховния главнокомандващ. От 1 септември Съвместното командване на силите се трансформира във функционално интегрирана структура на оперативно ниво за планиране и провеждане на съвместни операции по трите мисии на Въоръжените сили на Република България, за администриране и национален контрол на военните формирования, участващи в операции и мисии извън територията на страната.
Двете нови структури - Командването за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана и Командването за логистична поддръжка ще започнат своята работа от 1 септември. Те са създадени в резултат на проведения Стратегически преглед на отбраната. Техните основни функции са определени в Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България до 2032 г.
Командването за логистична поддръжка (КЛП) е структура на оперативно ниво, която ще осъществява логистична поддръжка на Българската армия в мирно време, на въоръжените сили във военно време и поддръжка на силите на НАТО на територията на Република България. За негов командир е назначен бригаден генерал Тодор Тодоров.
Командването за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана (ККИПКО) е структура на оперативно ниво, предназначена да осъществява комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана на органите и пунктовете за ръководство, командване и управление на страната и въоръжените сили на стратегическо ниво. Негов командир ще бъде бригаден генерал Васил Събински.
„Днес е особен ден, защото маркира фазата на реализацията на Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2032 и Плана за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2026 г. Изпълнението на вашите задачи изисква подход, който излиза извън стереотипите. Времената, в които живеем, са такива, че изискват нестандартни решения. Аз съм сигурен, че вашата подготовка, вашия опит и натрупаната мъдрост ще ви помогнат в предизвикателствата. Във ваше лице и в лицето на командирите в Българската армия аз виждам мъже и жени в униформа и цивилни служители, които поставят на първо място България. Това е единственият път към сигурно бъдеще. Това неразривно е свързано с модернизацията на Българската армия и нейното превъоръжаване“, заяви в обръщението си към новите командири министърът на отбраната Георги Панайотов.
„На първо място, днес искам специално да благодаря на генерал-лейтенант Любчо Тодоров, който в продължение на шест години командваше Съвместното командване на силите (СКС). Той положи много усилия, за да намира оптимален баланс между разполагаемите ресурси и развитието на необходимите способности на СКС. Под неговото командване българските военни контингенти се подготвяха за изпълнение на мисии и операции зад граница и бяха проведени успешно многобройни ротации“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в своето поздравление. Той подчерта, че под ръководството на генерал-лейтенант Любчо Тодоров успешно приключи и участието на Българската армия в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“.
Началникът на отбраната се обърна и към новия командир на СКС – генерал-майор Валери Цолов. „Очаквам под ваше командване трансформирането на Съвместното командване на силите да протече в заложените срокове. Очаквам структурата да продължи да развива способностите си по отношение на планирането, организирането, ръководството и координирането на съвместната подготовка, съвместното разузнаване, съвместната логистика и комуникационно-информационната поддръжка в съвместни операции по трите мисии на Въоръжените сили“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
„Добре разбирате мисията, функциите и задачите на Командването за логистична поддръжка, сега те трябва да бъдат материализирани. Това няма да бъде лесна задача, но съм убеден съм, че вие ще се справите“, обърна се началникът на отбраната към командира на новосъздаденото Командване за логистична поддръжка бригаден генерал Тодор Тодоров.
По-късно през деня адмирал Емил Ефтимов представи пред личния състав и новоназначения командир на Командването за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана бригаден генерал Васил Събински.
„Трансформацията на Стационарната КИС в Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана е значим акт, но за мен това е само началото. Целта е да осигурим единна и защитена комуникационно-информационна среда за командване, управление и ефективно използване на възможностите най-вече на новите платформи за Въоръжените ни сили. Вие трябва да преведете Българската армия през времето на технологиите в 21-ви век“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в обръщението си.
Той благодари на полковник Людмил Стоянов - досегашен командир на Стационарната КИС, на базата на която се изгражда новото Командване, за положените усилия през годините, в които ръководи структурата с отговорност и всеотдайност.
|
27.08.2021 |
Министерският съвет на Република България прие днес, 27 август, решение за разрешаване на участието на военнослужещи от Въоръжените сили на Република България в небойна операция на НАТО на територията на Република Косово по подпомагане на евакуацията на определени афганистански граждани.
С това решение Въоръжените сили на Република България ще допринесат към небойната операция на НАТО с до 50 военнослужещи.
Приносът ни със сили и средства е в подкрепа на съвместните усилия на Алианса за справяне с бежанската и хуманитарна криза, възникнала в резултат на събитията в Афганистан. |
27.08.2021 |
|
27.08.2021 |
|
27.08.2021 |
 Today, the 26th of August 2021, a delegation from the Bulgarian Ministry of Defence attended the HO-TO Ceremony in which Tirana hands over the SEDM Chairmanship to Sofia. The 22nd Anniversary of launching SEEBRIG was also celebrated. The Bulgarian delegation led by the Deputy Chief of Defence Lieutenant General Dimitar Iliev included members of the Secretariat and a representative of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria. The ceremony took place in Kumanovo, Republic of North Macedonia where the SEEBRIG HQ is currently located.
In the speech delivered by LTG Iliev during the Ceremony he highlighted the contribution of all those who have worked and are working for the success of the initiative. He underlined that during Sofia SEDM Chairmanship we are determined to build on the progress achieved so far as well as to further develop the ideas of the member states aimed at strengthening the cooperation and realizing the goals of the Initiative.
Addresses were delivered also by Ms. Radmila Shekerinska, Minister of Defence of RNM and Dallendyshe Bici, Deputy Minister of Defence of Albania. Members of the incoming and outgoing Chairmanship exchanged plaques and memorabilia.
Sofia took over the SEDM Chairmanship on the 1st of July 2021, for a second time since the inception of the Initiative.
|
26.08.2021 |
              Няколкостотин български военнослужещи ще подпомогнат охраната на българската граница за предотвратяване на нелегално проникване на българска територия. Това съобщи днес, 26 август, министърът на отбраната Георги Панайотов пред журналисти на учебен център „Црънча“, където наблюдава демонстрацията на способности в съвместната българо-американска подготовка JCET.
След вчерашната координационна среща в Елхово със структурите на МВР е потвърдено, че българските военнослужещи ще се включат в действия по предотвратяване на нелегално нахлуване на българска територия на българо-турската и българо-гръцката граница. „Натискът на българската граница се увеличава, което изисква от правителството да действа и то прави точно това“, подчерта министър Георги Панайотов. По думите му – военнослужещите, които ще заминат за границата, ще бъдат основно от двете бригади на Сухопътните войски и от Съвместното командване на специалните операции (СКСО), между 400 и 700 души, в зависимост от необходимостта, със съответната техника и екипировка. „Те ще охраняват българската граница, каквито задължения имат съгласно Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. При необходимост ще подпомагат жандармерията и „Гранична полиция“ в тяхната дейност, включително и за изграждане на преградни съоръжения, евакуация (включително и медицинска), наблюдения на границата (включително и морската, ако има подобна необходимост). Предстои да бъде издадена министерската заповед за участието на военнослужещите.
За демонстрацията на способности днес на учебен център „Црънча“ министър Панайотов заяви: „Искам да дам много висока оценка на генерал-майор Явор Матеев и всички негови подчинени, организатори на учението. Това е перфектно планирано и изпълнено учение, в което действаме с наши съюзници. Всичко говори за тяхната висока натренираност“.
Министърът на отбраната Георги Панайотов и посланикът на САЩ Н. Пр. Херо Мустафа наблюдаваха демонстрации на способности на участниците в съвместната българо-американска подготовка JCET. Военнослужещите представиха своите умения при инфилтрация по способа „скок от малка височина с незабавно разтваряне на парашута“, инфилтрация на снайперски тим по алпийски способ за заемане на огнева позиция, директни действия за обезвреждане на терористи в сграда. Те показаха своите умения при изпълнението на военно-ръкопашни техники, както и при динамичната стрелба на къси и пределно къси дистанции.
Целта на съвместната българо-американска подготовка е да се повишат оперативната съвместимост на национално и на съюзническо ниво и взаимодействието при изпълнение на съвместни специални операции, както и способностите на формированията за действия в реална среда.
Командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев отбеляза високоинтензивната подготовка, която провеждат военнослужещите. За трети път тази година се провеждат съвместни подготовки с формирования от Силите за специални операции на САЩ. „Стремим се да стъпим на изграденото до момента и да надграждаме като интензитет и сложност на задачите. За тази подготовка американските колеги пристигнаха с модерна и иновативна високопроходима и скоростна техника, с която ние също имаме възможност да тренираме и да работим. Останалите действия и процедури в хода на подготовките са близки до основните мисии на Силите за специални операции“, каза още генерал-майор Явор Матеев. По думите му - в момента текат две съвместни подготовки с военнослужещи от САЩ, едната е съвместната българо-американска подготовка JCET, другата е с Военновъздушните сили в рамките на учението „Тракийско лято - 2021“. „Там за първи път работим с тимове за търсене и спасяване – дейности, които също са близки до дейностите на Силите за специални операции, дейности, които сме ги тренирали в различни учения за бойно търсене и спасяване и сега трупаме опит“, каза още той.
„Силите за специални операции са изпълнявали мисии по българската граница, имаме достатъчно опит и в случай, че се вземат решения от компетентните органи, сме готови във всеки един момент да изпълняваме възложените ни задачи“, отбеляза генерал-майор Явор Матеев пред журналисти.
*** Съвместната българо-американска подготовка JCET се провежда в периода от 16 август до 10 септември 2021 г. на учебен център „Црънча“. Участници в нея са общо над 40 военнослужещи от СКСО и взвод от 10-а Група Специални сили на САЩ. Военнослужещите провеждат снайперска подготовка, отработват огневи тренировки на къси и средни дистанции с различни образци оръжия (български и американски), тактически действия в затворени помещения, както и задачи като взривяване, патрулиране, засада, планиране на специална операция и др.
|
26.08.2021 |
|
26.08.2021 |
Министърът на отбраната на Рeпублика България Георги Панайотов проведе среща с делегация от 6 сенатори от Конгреса на САЩ, ръководена от сенатор Ричард Шелби. В срещата, която се проведе на 24 август в рамките на визитата на представителите на Конгреса на САЩ в нашата страна, участва и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
По време на разговорите бяха обсъдени въпроси от двустранното сътрудничество в областта на отбраната.
Министър Георги Панайотов отбеляза, че изпълнението на дейностите от взаимен интерес допринася за изграждането на дългосрочно и ползотворно взаимодействие между отбранителните институции и въоръжените сили на България и САЩ, както на двустранна основа, така и в рамките на общите усилия за разширяване и засилване на способностите на НАТО. В този контекст бе изказана признателност за подкрепата от страна на САЩ за модернизацията и повишаването на оперативните способности на Българката армия. Изразена бе надежда, че САЩ ще увеличат помощта за българските въоръжени сили.
Сенатор Шелби отбеляза последователната политика и постигнатия напредък в редица сфери на сътрудничеството с България в областта на отбраната и отбеляза готовността на американската страна да продължава да съдейства на Министерството на отбраната.
В края на разговора бе потвърдено желанието на двете страни да продължат да търсят възможности за надграждане и развитие на съвместните инициативи, включително в рамките на Стратегическия диалог между България и САЩ в сферата на отбраната. |
26.08.2021 |
|
25.08.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов ще присъства утре, 26 август, на учебен полигон „Црънча“ на демонстрация на способности на участниците в съвместната българо-американска подготовка JCET. Тя се провежда от 16 август до 10 септември и в нея участват военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции и взвод от Специалните сили на САЩ. Утре демонстрациите ще наблюдава и посланикът на САЩ Херо Мустафа.
Участниците в JCET ще демонстрират планиране на специална операция, огневи тренировки на къси и средни дистанции с различни образци оръжия - български и американски; снайперска подготовка; тактически действия в затворени помещения; взривяване; патрулиране; засада.
Целите на учението са повишаване на оперативната съвместимост и взаимодействие при изпълнение на съвместни специални операции; задълбочаване на двустранното сътрудничество между България и САЩ и разширяване на сътрудничеството в Балканския и Черноморски регион в областта на сигурността. Уважаеми колеги,
Акредитираните представители на медиите ще бъдат допускани на УП „Црънча“ от 10.00 часа на 26 август след представяне на журналистическа карта и документ за самоличност. |
25.08.2021 |
|
24.08.2021 |
Започна предислокацията на авиационната техника, която ще участва в съвместната българо-американска летателна тренировка „Тракийско лято - 2021” (Thracian Summer - 2021). Това е една от най-мащабните международни подготовки, провеждани под ръководството на българските Военновъздушни сили (ВВС) през настоящата година, и ще продължи до 7 септември. Задачите по време на летателната подготовка ще бъдат изпълнявани в районите на летищата Пловдив, Граф Игнатиево и Чешнегирово. Като импровизирана полоса за излитане и кацане ще бъде използван пътният участък между селата Поройна (Община Първомай) и Леново (Община Асеновград). Сред бойната техника, която ще бъде използвана, има военнотранспортни самолети С-130, C-27J, изтребители F-16, зенитно-ракетни комплекси и др.
В рамките на българо-американската летателна тренировка „Тракийско лято - 2021” участие вземат военнослужещи от ВВС, Съвместното командване на специалните операции, формирования от ВВС на САЩ в Европа, екипи от Военномедицинска академия.
|
24.08.2021 |
Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев удостои двама български военнослужещи с висши офицерски звания на официална церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2, днес, 24 август. На церемонията присъстваха министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Полковник Тодор Тодоров бе удостоен с пагони на „бригаден генерал“ и назначен на длъжността командир на Командване за логистична поддръжка. Бригаден генерал Валери Цолов бе удостоен с висше офицерско звание „генерал-майор“ и назначен на длъжността командир на Съвместното командване на силите (СКС).
„Новите генералски звания и назначения са признание за Вашата вярна служба, за демонстрираните високи командирски, професионални и организаторски качества, за вашия принос за развитие на Въоръжените ни сили“, каза президентът Румен Радев. По думите му - назначенията идват в момент на усложнена среда за сигурност, в който Въоръжените ни сили са в процес на трансформация, което изисква още повече отговорности.
„Убеден съм, че ще продължавате все така отговорно и достойно да работите за развитието на въоръжените ни сили и за издигането на техния престиж“, заяви президентът пред двамата български офицери.
От името на удостоените с висши офицерски звания генерал-майор Валери Цолов заяви, че ще положат всички усилия, за да съхранят и умножат авторитета, с който Българската армия се ползва в обществото и сред нашите съюзници. „Демографските фактори в страната ни и процесите по превъоръжаване на Българската армия ще бъдат предизвикателство за нас. Свързването на бойните платформи в единна и съвместна среда още повече ще засили ролята на всеки един военнослужещ за ефективно и качествено изпълнение на поставените задачи. Само с военнослужещи, които са мотивирани, и с високо самочувствие, с достойно уважение към техния труд и създаване на взаимно доверие, успехите ще ни следват“, каза още бригаден генерал Цолов.
*** От 1 септември 2021 г. командир на СКС става генерал-майор Валери Цолов (досега заместник-командир на Сухопътните войски). Досегашният командващ на СКС генерал-лейтенант Любчо Тодоров е назначен на длъжността „Съветник на Върховния главнокомандващ на въоръжените сили по военната сигурност”. Заместник-командир на СКС става бригаден генерал Васил Лазаров (досега той заемаше длъжността „Съветник на Върховния главнокомандващ на въоръжените сили по военната сигурност“). Заместник-командир на Сухопътните войски става бригаден генерал Николай Караиванов (досега началник на щаба на Сухопътните войски). Две новосъздадени структури ще имат своите първи командири, също от 1 септември. Бригаден генерал Тодор Тодоров оглавява Командването за логистична поддръжка, а бригаден генерал Васил Събински - Командването за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана.
|
24.08.2021 |
Два вертолета с екипажи от 24-а авиобаза Крумово излетяха в 11.30 ч днес, 24 август, за да окажат помощ при погасяването на пожара в землищата на селата Югово и Нареченски бани в Родопите. Вертолет „Кугар“ и вертолет "Ми-17" извършват гасене на пожара от въздуха чрез обливане на терена с вода посредством системата за пожарогасене „bambi bucket”.
Вчера от 08.50 часа до 16.15 часа вертолет "Ми-17" от авиобазата в Крумово участва в гасенето на горския пожар в района на село Югово, община Лъки, като извърши 23 водохвърляния. |
24.08.2021 |
 Военнослужещи от 4-и артилерийски полк – Асеновград участват и днес, 24 август, в погасяването на пожара в землищата на селата Югово и Нареченски бани в Родопите. През днешния 11-и пореден ден 37 военнослужещи под ръководството на подполковник Коста Делев, командир на противотанков дивизион, оказват съдействие на институциите, ангажирани в ликвидирането на огъня.
|
23.08.2021 |
Вертолет Ми-17 от 24-а авиобаза в Крумово от състава на Военновъздушните сили и днес, 23 август, се включи в гасенето на пожара над село Югово. Екипажът съсредоточава усилията си в района между селата Югово и Нареченски бани и извършва обливане на терена с вода от въздуха посредством системата за пожарогасене „bambi bucket”.
37 военнослужещи с 5 автомобила гасят пожара на терен. Те са от състава на 4-ти артилерийски полк –Асеновград на Сухопътните войски и оказват помощ в борбата с огъня вече 11 ден. Ръководител е подполковник Недялко Киров – командир на реактивен дивизион. Военнослужещите действат в две направления. Първата група ще продължи с направата на просека в местността „Буков дол”, югоизточно от с. Югово, а втората ще действа по локализиране и потушаване на активни огнища, както и направа на просека в района на местността „Люти дол”, между връх „Божево име” и връх „Кълвачевица” на височина около 1400м. Военнослужещите изпълняват своите задачи в трудно достъпна планинско-гориста местност, при високи температури, голяма надморска височина и сложна обстановка.
От началото на участието на полка в гасенето на пожара от 13 август досега са взели участие 410 военнослужещи и 45 единици техника.
|
23.08.2021 |
Специализиран екип от 31-и механизиран батальон – Хасково от състава на 2-а Тунджанска механизирана бригада извърши днес, 23 август, разузнаване и унищожаване на 100 мм силно корозирала авиобомба без маркировка. Боеприпасът е открит в коритото на река Арда, под моста за село Русалско, община Ардино.
Ръководител на екипа, успешно изпълнил задача в помощ на населението, е капитан Димитър Чернев.
|
23.08.2021 |
Традиционното тренировъчно обучение за летателния състав на Военновъздушните сили за оцеляване в морска среда и техники за евакуация започна на 22 август в Центъра за специализирана подготовка – Варна (ЦСП – Варна). В обучението са включени военнослужещи от авиобазите в Граф Игнатиево, Крумово и Враждебна. До 28 август участниците в курса ще изучават и ще приложат на практика техники и процедури за действия в рискови ситуации в морска среда. Практическите занятия се водят в учебен район „Карантина“ на Висшето военноморско училище „Н.Й. Вапцаров“ – Варна и в района на военно формирование 36 940 – Варна.
|
22.08.2021 |
Вертолет „Кугар“ от 24-а авиационна база – Крумово за пореден ден се включи в гасенето на пожара над село Югово, община Лъки, днес 22 август. Екипажът на вертолета извърши обливане с вода от въздуха посредством системата за пожарогасене „bambi bucket” и съсредоточи усилията си в района между селата Югово и Нареченски бани. По този начин те подпомогнаха работата на десетките военнослужещи, пожарникари и доброволци, които участват в гасенето на пожара на терен. Военнослужещите помагат за овладяването на огъня по молба на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. |
22.08.2021 |
 За пореден ден днес, 22 август, военнослужещи от 4-ти артилерийски полк –Асеновград от състава на Сухопътните войски оказват помощ в гасенето на пожара, който бушува над село Югово, община Лъки. От 8 часа сутринта на терен са 37 военнослужещи с ръководител майор Емил Кръстев.
Те извършват дейности по ограничаване и недопускане на огъня към населеното място в района на връх „Божево име”. Огънят гори в трудно достъпната местност на височина 1430 метра.
|
21.08.2021 |
Военнослужещи от Сухопътните войски извършиха разузнаване, транспортиране и унищожаване на невзривен боеприпас, открит днес, 21 август, в близост до град Тутракан, област Силистра. 50 милиметровият снаряд бе извозен и унищожен на полигон „Дивдядово“ от специализиран екип от военно формирование 34200 - Шумен.
122 мм снаряд, открит при ремонтни дейности във вилна зона край град Севлиево, е извозен и унищожен на безопасно място извън града от военнослужещи от Националния военен университет – Велико Търново.
Военнослужещите са действали на основание отправени искания на главния секретар на МВР и по разпореждане на заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков. |
21.08.2021 |
Вертолет „Кугар“ от 24-а авиационна база - Крумово излетя в 16.53 ч. днес, 21 август, за да се включи отново в гасенето на пожара в Родопите в района на село Югово, община Лъки. Районът на пожара е труднодостъпен за гасене на терен. Екипажът на вертолета ще извърши обливане с вода от въздуха посредством системата за пожарогасене „bambi bucket”. Военнослужещите помагат за овладяването на огъня по молба на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
|
20.08.2021 |
Съвместна българо-американска летателна тренировка „Тракийскo лято – 2021“ се провежда в нашата страна от 17 август до 7 септември 2021 г. В нея участват сили и средства от Военновъздушните сили (ВВС), Съвместното командване на специалните операции (СКСО), Военноморските сили (ВМС), Министерството на отбраната и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, както и формирования от Военновъздушните сили на САЩ в Европа.
По време на „Тракийско лято – 2021“ ще бъдат изпълнени тактически полети на малка височина, полети по маршрут за групова слетяност на средни и малки височини, превоз на войски и товари, учебни тренировъчни и бойни парашутни скокове денем и нощем от малка и голяма височина, директни действия за неутрализиране на терористични групировки, медицинска евакуация и др. Ще бъдат изпълнени и задачи по зенитно-ракетно прикритие на стратегически обекти от критичната инфраструктура на страната.
Целта на съвместната българо-американска подготовка е да се усъвършенстват уменията на участниците за работа по процедурите за изпълнение на елементи, свързани с бойното използване на самолет „Спартан“, както и за всестранно логистично осигуряване и оказване на поддръжка от ВВС като страна-домакин.
Провеждането на „Тракийско лято-2021“ ще допринесе също за повишаването на оперативната съвместимост между участващите формирования в състава на международни оперативни сили, както и на теоретичната и тактико-специалната подготовка на бойните разчети от зенитно-ракетни войски.
Ръководител на съвместната българо-американска летателна тренировка от българска страна е полковник Юрий Луканов – заместник-началник на щаба на Военновъздушните сили. Ръководител на парашутната подготовка в рамките на „Тракийско лято“ е подполковник Иван Богданов – командир на Учебен център за подготовка и бойно осигуряване в СКСО. |
20.08.2021 |
|
19.08.2021 |
Във връзка с публикациите относно проекта за придобиване на нов тип боен самолет Министерството на отбраната предоставя следната допълнителна информация:
Служебното правителство няма правомощия и не води преговори за закупуване на нови осем изтребителя F-16 Block 70. Проектът е един от приоритетните за модернизацията на Въоръжените сили. За неговата реализация в изпълнение на чл. 16, ал. 7а от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, два парламента – 43-и и 44-и, приеха решения, с които са одобрени Проект за инвестиционен разход (ПИР) за „Придобиване на нов тип боен самолет” (Решение на Народното събрание от 2 юни 2016 г., обнародвано в ДВ, бр. 43, от 07.06.2016 г.), а в последствие и неговата актуализация - Актуализиран проект за инвестиционен разход (АПИР) „Придобиване на нов тип боен самолет” (Решение на Народното събрание, обнародвано в ДВ, бр. 51, от 19.06.2018 г.).
Утвърденият от парламента проект е за придобиване на 16 самолета от един тип в една конфигурация. Предвидено е реализацията му да се извърши на два етапа: първи - за придобиване на 8 самолета, и втори - за придобиване на още 8 самолета. В началото на 2019 г. по предложение на Министерския съвет и в резултат на решение на Народното събрание за реализиране на първия етап бяха подписани четири договора между правителствата на България и на САЩ за закупуване на осем самолета F-16 Block 70 и свързаните с тях оборудване, услуги и въоръжение.
Спазвайки сроковете на планираните процеси, заложени от решенията на 43-и и 44-и парламент, за придобиване на общо 16 самолета, Министерството на отбраната продължава подготовката по реализацията на втория етап от проекта. Затова сега единствено възможният подход е изпращане на писмо-запитване за предоставяне на оферта и едва след получаването на отговора, което би отнело от 6 до 8 месеца, може да бъде подготвен ПИР с детайлни и коректни параметри като: цена, обхват, начин на плащане и размер на вноските, срокове за доставка и т.н.
Само след приемането на ПИР от парламента (в случай, че същият бъде приет), може да се пристъпи към подписване на договор, който ще бъде реализиран едва след като Народното събрание го ратифицира и даде зелена светлина на проекта. Т.е. в случая става дума единствено за получаване на задължителна информация за реализиране на проекта.
Според условията на програмата за чуждестранни военни продажби на САЩ, изпращането на такова писмо-заявка не създава никаква правна и финансова обвързаност на министерството за подписване на договор. Крайното решение - кога, при какви условия и на каква цена България ще доокомплектова ескадрилата си с F-16 Block 70 е в правомощията и отговорностите единствено на Народното събрание и на следващо редовно правителство. Същият път бе извървян и при подписването на първия договор. |
19.08.2021 |
Вертолет „Кугар“ от 24-а авиационна база - Крумово излетя в 14.40 ч. днес, 19 август, за да се включи отново в гасенето на пожара в Родопите в района на село Югово, Община Лъки. Военнослужещите помагат за овладяването на огъня чрез обливане на терена с вода от въздуха посредством системата за пожарогасене „bambi bucket”. Действията им са в помощ на работата на терен при гасенето на пожара.
|
19.08.2021 |
|
18.08.2021 |
Във връзка с некоректните публикации в някои медии относно проекта за „Придобиване на нов тип боен самолет” отговаряме следното:
Служебното правителство нито води, нито има правомощия да води преговори за закупуване на нови осем изтребителя F-16 Block 70. В проекта за актуализация на бюджет 2021 не се предвиждат никакви разходи за закупуване на нови изтребители. |
18.08.2021 |
Със заповед на министъра на отбраната Георги Панайотов е обявен конкурс за заемане на 24 войнишки длъжности в Националната гвардейска част (НГЧ). В него могат да участват български граждани, завършили средни или висши училища. Длъжностите са за гвардейци, озвучител, шофьори и др.
В срок до 7 октомври 2021 г. кандидатите за приемане на военна служба в НГЧ трябва да подадат заявление до нейния командир чрез структурите на Централното военно окръжие (ЦВО) по местоживеене на постоянния си адрес.
Конкурсът включва измерване на антропометрични данни, изпит по физическа подготовка, изпит – тест за обща култура и събеседване. Изпитът по физическа подготовка на кандидатите ще се проведе чрез определяне на качествата им за сила (лицеви опори и коремни преси), бързина (бягане совалка 10х10 м.) и издръжливост (крос 1000 м.). Тестът за обща култура включва 100 въпроса, като за всеки правилен отговор на въпрос се дава по една точка.
Конкурсът ще се проведе в Националната гвардейска част от 08.00 ч. на 25 и 26 октомври 2021 г. на адрес: гр. София, бул. „Асен Йорданов“ № 2.
Кандидатите могат да се запознаят с изискванията, на които трябва да отговарят, и с необходимите документи за конкурса в обявата, публикувана на 17 август 2021 г. в интернет страницата на Министерството на отбраната в рубриките „Най-новото в сайта“ и „Документи“ - „Обяви“. В нея са посочени и телефони за контакт за допълнителна информация за конкурса.
|
18.08.2021 |
  Вече шести ден асеновградските артилеристи участват в гасенето на големия пожар, който бушува над село Югово, община Лъки. Военнослужещите от състава на Сухопътните войски изпълняват задачите за овладяване на огнената стихия в трудно достъпна планинско-гориста местност, при високи температури, голяма надморска височина и в сложна обстановка.
От 08.30 ч. днес, 18 август, 47 военнослужещи, с ръководител подполковник Коста Делев – командир на противотанков дивизион, са на терен отново в района на връх „Божево име” и действат в две направления. Първата група ще извършва дейности по ограничаване и недопускане на огъня към с. Югово в район, намиращ се на около 3 км северозападно от селото, а втората група ще вземе непосредствено участие в гасенето на пожара в района на връх „Божево име“. В дейностите се включва и устройване на просеки с цел ограничаване на разпространяването на огъня.
В 9.53 ч. вертолет „Кугар“ от 24-а авиобаза в Крумово отново се включи в гасенето на пожара край с. Югово. Екипажът на вертолета ще помага за овладяването на огъня чрез обливане на терена с вода от въздуха посредством системата за пожарогасене „bambi bucket”.
|
17.08.2021 |
Специализиран екип от военно формированиe 28610 – София от състава на Сухопътните войски унищожи вчера, 16 август, в учебен център „Сливница“ корозирала 82 мм осколочна мина, открита при изкопни работи на магистрала „Европа“ в землището на гр. Драгоман. Действията на военнослужещите бяха ръководени от капитан Мартин Маргитин.
Екипът действа на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на заместник-командира на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов.
|
17.08.2021 |
Вертолет „Кугар“ от 24-а авиационна база-Крумово излетя в 12.30 ч. днес, 17 август, за да се включи отново в гасенето на пожара в района на село Югово, община Лъки, област Пловдив.
Военновъздушните сили ще помогнат за овладяването на огнената стихия по искане на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и след разрешение от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Екипажът на вертолета ще извърши обливане с вода от въздуха на засегнатия от пожара район.
Вече пети ден и 46 военнослужещи от 4-и артилерийски полк – Асеновград оказват помощ на терен в борбата с пожара над село Югово. |
17.08.2021 |
 Пети ден военнослужещите от 4-и артилерийски полк – Асеновград оказват помощ в гасенето на пожара над село Югово, община Лъки. От 08.30 часа днес, 17 август, 46 военнослужещи са на терен и действат отново в две направления. Първата група е в района на връх Кълвачница на височина 1410 м за ограничаване и недопускане на огъня към с. Нареченски бани, а втората група участва в гасенето на пожара в района на връх „Божево име”. Ръководител на групата е подполковник Недялко Киров – командир на реактивен дивизион.
|
17.08.2021 |
Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривен боеприпас, открит в землището на град Драгоман при изкопни работи в района на магистрала „Европа“. Установено е, че боеприпасът е корозирала 82 мм осколочна мина. Тя е унищожена вчера, 16 август, на учебен център „Сливница“ от специализиран екип под ръководството на капитан Мартин Маргитин от формированиeто за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от военното формирование 28610 – София.
Военнослужещите действаха на основание искане на главния секретар на МВР и по заповед на заместник-командира на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов.
|
16.08.2021 |
|
15.08.2021 |
|
14.08.2021 |
И днес, 14 август военнослужещи от Сухопътните войски и от Военновъздушните сили и вертолет продължават да гасят големия горски пожар над село Югово, Община Лъки. От 08.00 ч тази сутрин 36 военнослужещи от 4-и артилерийски полк са на терен в труднодостъпната високопланинска местност. Действията им се водят от подполковник Недялко Киров, командир на реактивен дивизион в полка. Асеновградските артилеристи са в района на пожара за втори пореден ден. Вчера повече от 12 часа военнослужещите помагаха в гасенето на огъня. За трети пореден ден в гасенето на този пожар се включва вертолет „Кугар” с екипаж от 24-а авиационна база, който ще извършва гасене на огъня от въздуха. Вчера до обяд един вертолет „Кугар” направи 14 водохвърляния в района на пожара, а следобед втори вертолет извърши още 10 водохвърляния за гасене от въздуха.
|
13.08.2021 |
        Близо три седмици военнослужещи със специализирана техника от състава на Българската армия оказват помощ за погасяването на полските и горските пожари, възникнали в различни райони на страната. Във въоръжените сили са подготвени да защитят и подпомогнат населението при природни бедствия 22 формирования, разпределени в 5 зони. Те се поддържат в готовност за действие и изпълняват задачите си във взаимодействие с държавните органи, министерства и ведомства и органите на местната администрация.
От 22 юли до 12 август тази година в гасенето на пожари, възникнали в различни райони на страната участваха 11 формирования от състава на Сухопътните войски и военнослужещи и 1 вертолет „Кугар“ от състава на Военновъздушните сили.
В този период в изпълнение на задачите по гасене на пожари участваха общо 453 военнослужещи със 78 единици техника. Извършени са 385 водохвърляния с нальот 48 часа от вертолет „Кугар“.
Военнослужещите помагаха в гасенето на полски и горски пожари, възникнали в района на с. Планиново, община Тополовград, в землището на гр. Твърдица, в землището на село Брягово, община Хасково, в района на с. Розино, община Карлово, в землището на с. Старосел и с. Кръстевич, община Хисаря, в землището на с. Свирачи, община Ивайловград, в землището на с. Петрово, община Сандански, в района на село Михилци, община Хисаря, в района на селата Долна Махала, Горна Махала, Иван Вазово, община Калояново.
По искане на ръководството на ВИК – Пловдив от 4 август Сухопътните войски предоставиха 4 водоноски тип АЦПВ – 1200 за аварийно водоснабдяване на населени места на територията на област Пловдив за срок от 3 месеца.
На 12 август военнослужещи от 24-а авиационна база – Крумово с вертолет „Кугар“ се включиха в дейностите за погасяването на пожара, възникнал в района на Боровец в Рила планина. Огънят беше обхванал над 15 декара иглолистна гора в труднодостъпен район с надморска височина 2150 метра. Благодарение на помощта от въздуха пожарът беше максимално ограничен, въпреки промените в посоката на вятъра. За близо 4-часовата борба с огнената стихия бяха изпълнени 15 захода и хвърлени 24 тона вода. От 12.00 ч. екипажът на вертолета се включи и в потушаването на големия горски пожар, възникнал в Родопите, в труднопроходимия район на село Югово, община Лъки.
Същия ден 48 военнослужещи от зенитно-ракетния дивизион и 3-и механизиран батальон на 61-а механизирана бригада заедно с рота от Служба „Военна полиция“ с 9 единици техника оказаха помощ за потушаването на пожара, възникнал край село Черничево, Община Хисаря, Област Пловдив.
Военнослужещи и техника от Военновъздушните сили и от Сухопътните войски продължават и днес, 13 август, да оказват помощ за потушаване на големия горски пожар в Родопите в района на село Югово, Община Лъки. Тази сутрин от 08.00 ч. 31 военнослужещи от 4-и артилерийски полк – Асеновград се включиха в гасенето на пожара на терен. Вертолет „Кугар“ с екипаж от 24-а авиационна база Крумово излетя в 9.17 ч. , за да участва в гасенето на пожара чрез обливане на терена с вода от въздуха. Вертолетът разполага с противопожарен контейнер с външно окачване „bambi bucket”, с вместимост до 2 т. вода.
Действията на военнослужещите са в координация с Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и останалите институции, които участват в гасенето на огъня.
Гасенето на пожари от въздуха е сложна екипна работа, която изисква висока концентрация по време на полета и отлична комуникация и взаимодействие между всички членове на екипажа на вертолета и пожарникарите на земята, за да се постигне максимална ефективност при овладяване на огнената стихия.
Неоценима е и помощта на военнослужещите от Сухопътните войски, които помагат за овладяването на огнената стихия в труднодостъпни райони.
|
13.08.2021 |
  „Благодаря ви за неуморния труд, особено през последната година и половина. Благодаря за грижите, които полагате за всички нас“. С тези думи заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев се обърна към медиците от Военномедицинска академия (ВМА) днес, 13 август, след края на традиционната церемония по повод Деня на спасението. С вой на сирени и едноминутно мълчание служители на Военномедицинска академия почетоха и тази година Деня на спасението в памет на всички лекари, медицински сестри, полицаи, доброволци и граждани, загинали при спасяването на човешки живот. На церемонията присъства и заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов.
За втора година Денят на спасението преминава под знака на COVID-19 – заразата, която отне живота на над 120 медици, които до последно помагаха на болни от новия коронавирус, но загубиха битката за собствения си живот.
„За пореден път във ВМА прекланяме глава към забележителния подвиг на героите в бели престилки, които са отдали и отдават живота си, за да спасят други хора. В условията, в които се намираме през последната година и половина, думите като дълг, чест и отговорност, които сякаш бяха позагубили от блясъка на значението си в нашето ежедневие, отново блестят, за да озарят тези хора“, каза полк. доц. Димо Димов, заместник-началник на ВМА.
Освен служители и медици от ВМА на събитието присъстваха заместник-министърът на здравеопазването д-р Тома Томов, представители на Български лекарски съюз, Български червен кръст, синдикалните организации и граждани.
|
12.08.2021 |
Втори голям пожар за деня гасят военнослужещите от 24-а авиационна база – Крумово с вертолет „Кугар“ днес, 12 август. До обяд вертолетът участва в ликвидирането на огъня в Рила планина в района на Боровец, където действията продължават трети пореден ден. Следобeд, по искане на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, и след разрешение от началника на отбраната, екипажът на вертолета гаси големия горски пожар, пламнал в Родопите в района на село Югово, Община Лъки, област Пловдив. Районът на пожара е изключително труднодостъпен за гасене на терен. Военнослужещите помагат за овладяването на огъня чрез обливане на терена с вода от въздуха посредством системата за пожарогасене „bambi bucket”. |
12.08.2021 |
 Формированието за овладяване и преодоляване на последствията при бедствия от 61-ва механизирана бригада беше активирано днес, 12 август, за оказване на помощ за потушаването на пожара, възникнал тази нощ край село Черничево, Община Хисаря, Област Пловдив. В действията по окончателно ликвидиране на огнищата на пожара участват 48 военнослужещи от зенитно-ракетен дивизион, 3-и механизиран батальон и рота от Служба „Военна полиция“ с 9 единици техника.
Действията на военнослужещите се ръководят от капитан Калоян Петков от зенитно-ракетния дивизион на бригадата.
|
12.08.2021 |
Военнослужещи от 24-а авиационна база – Крумово с вертолет „Кугар“ се включват в дейностите за погасяването на пожара в Рила планина и днес, 12 август. Военнослужещите ще помогнат за овладяването на огъня чрез обливане на терена с вода от въздуха посредством системата за пожарогасене „bambi bucket”, с която е снабден вертолетът. През вчерашния ден работата на военнослужещите е продължила 8 часа. Двата екипажа на вертолета са извършили 25 пуска на над 40 тона вода върху горящите площи. |
11.08.2021 |
Военнослужещи от 16-а авиационна транспортна група във Враждебна получиха задача днес, 11 август, да участват в авиомедицинска евакуация. В 7.20 ч. сутринта екипаж от авиобазата със самолет „Спартан“ излетя с 3-месечно бебе на борда на самолета и медицински екип от УСБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“. Военнослужещите ще транспортират малкия пациент до Париж, Франция. Предвидено е днес самолетът да кацне обратно на летище София.
Втори екипаж на самолет „Спартан“ днес ще участва в транспортирането на ученици и техни преподаватели от Австрия до София. Както Министерството на здравеопазването вече съобщи, децата са били на езиков лагер в гр. Кнапенберг. След установяване на коронавирусна инфекция, 13 ученици и техни учители са поставени под карантина. Военнослужещите от състава на ВВС ще извършат днес авиомедицинска евакуация на заразените деца и на един техен преподавател със самолет „Спартан“. Предвижда се самолетът да излети в 17.00 ч. по маршрут София - летище Клагенфурт, Република Австрия, и обратно. При транспортирането на учениците ще бъдат спазени всички противоепидемични мерки.
В първия ден от седмицата, на 9 август, военнослужещи от 16-та транспортна авиационна група от със самолет „Спартан“ изпълниха друга медицинска задача. Те транспортираха пациент с аневризма в мозъка и медицински екип. Пoлeтът бeшe пo мaршрут Coфия – Варна – Coфия. |
11.08.2021 |
И днес, 11 август, военнослужещи от 24-а авиационна база – Крумово с вертолет „Кугар“ се включват в дейностите за овладяването на пожара в района на Мусаленската пътека под хижа Ястребец в Рила планина. Военнослужещите ще помогнат за овладяването на огъня чрез обливане на терена с вода от въздуха посредством системата за пожарогасене „bambi bucket”, с която е снабден вертолетът.
Екипажът и машината от 24-а авиобаза Крумово участват в гасенето на пожара в Рила по искане на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и след разпореждане на началника на отбраната. |
11.08.2021 |
  Сборна водолазна група от състава на Военноморските сили участва в единадесетото по ред ежегодно международно водолазно учение на формирования от армиите на страни-членки на НАТО и страни-партньори „Eurasian partnership mine countermeasures dive - 2021”, което се проведе в Румъния. Военнослужещите са от аварийно-спасителния отряд, Центъра за подготовка на водолази и бордни спасители и 3-и дивизион противоминни кораби. Ръководител на водолазната група е командирът на 18-и дивизион кораби със спомагателно назначение капитан I ранг Даниел Тодоров.
В учението участваха общо 250 водолази, пет кораба и специализирани средства от военноморските сили на Азербайджан, България, Румъния и Украйна, от Бреговата охрана на Грузия и от Европейското командване на САЩ. Подготовката на българските водолази, както и способността им да работят безпроблемно в съвместни екипи с водолази от други държави-членки на Алианса и държави-партньори, бяха оценени на много високо ниво.
В рамките на учението в полигони на ВМС на Румъния източно от пристанище Констанца бяха отработени епизоди по търсене и неутрализиране на невзривени боеприпаси и импровизирани взривни устройства в прибрежни райони и на малки дълбочини (до 10 метра), както и на исторически мини на средни дълбочини (до 45 метра).
От борда на румънския минен заградител „Вицеадмирал Константин Балеску“ и от украинския спасителен кораб „Олександр Окрименко“ бяха изпълнени подводни технически дейности с използване на дълбоководни водолазни системи. Бяха отработени и действия за оказване на помощ на пострадали водолази, чрез провеждане на лечебна рекомпресия в барокамера.
|
10.08.2021 |
Военнослужещи от 24-а авиационна база – Крумово с вертолет „Кугар“ се включиха днес, 10 август, в дейностите за овладяването на пожара в района на Мусаленската пътека под хижа Ястребец в Рила планина. Вертолетът излетя от авиобазата в 17.10 ч. Екипажът има за задача да направи оглед на планинския район, обхванат от огъня.
Военнослужещите ще помогнат за овладяването на огнената стихия с обливане на терена с вода посредством системата за пожарогасене „bambi bucket”, с която е снабден вертолетът.
Екипажът от 24-а авиобаза Крумово участва в действията за гасенето на пожара в Рила планина по молба на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ и по разпореждане на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. |
10.08.2021 |
 Военнослужещи от Сухопътните войски обезвредиха невзривени боеприпаси, открити в село Къшин, област Плевен, на 9 август. Близо до частен дом при изкопни дейности са били намерени два броя боеприпаси с овална форма. Активирано е формирование за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия на военно формирование 28880 - Белене за разузнаване и унищожаване на невзривени боеприпаси. Военнослужещите под ръководството на капитан Мартин Станчев са установили, че откритите боеприпаси са 2 броя силно корозирали гюлета. Те са унищожени при стриктно спазване на мерките за безопасност.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на заместник-командира на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов.
|
10.08.2021 |
On the 1st of July 2021, Sofa took over the rotational chairmanship of the South-Eastern Europe Defence Ministerial Process (SEDM) for the period 2021-2023. On the occasion of the present Chairmanship the Ministry of Defense of the Republic of Bulgaria opened an exhibition. This exhibition in a retrospective highlights the contribution of the Republic of Bulgaria and the Ministry of Defence to the SEDM process. It also captures important moments from the previous Chairmanship in 2009 as well as the active participation of the political and military leadership in different SEDM activities that are an integral part of this important for the regional security format.
|
09.08.2021 |
Специализиран екип от състава на Втора механизирана бригада унищожи под ръководството на капитан Иван Панайотов, днес, 9 август, на УП „Люляк“, корозирал 76,2 мм кумулативен снаряд, открит при изкопни работи в коритото на река Стара река в гр. Казанлък в близост до хотел Магнолия.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на заместник-командира на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов.
|
08.08.2021 |
        Скъпи випускници, през годините на обучение положихте труд, калихте воля, тяло и дух, придобихте нови знания, овладяхте технологии. Вие встъпвате в редовете на Българската армия, на Военноморските сили в момент, когато така дълго очакваният процес на модернизация започна необратимия си ход. Заедно трябва да изпълним отговорната задача да превърнем този ресурс в ефективен отбранителен потенциал и аз съм убеден, че заедно ще се справим. С тези думи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов се обърна днес, 8 август, към курсантите от випуск „Г. С. Раковски“ на Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“. Тържественият акт по връчване на дипломите им за завършено висше образование и присвояване на първо офицерско звание по традиция се проведе на Морската гара в гр. Варна. Началникът на отбраната пожела на младите морски офицери да носят гордо лейтенантските си пагони и да бъдат уверени в способностите си, защото те са поколението, което ще превърне Военноморските сили (ВМС) във високотехнологичен и проспериращ вид въоръжени сили.
От днес във ВМС постъпват 17 лейтенанти, завършили успешно специализациите „Корабоводене за ВМС“, „Военноморски комуникационни и радиотехнически системи“ и „Корабни машини и механизми за ВМС“. Пожелания за успешна служба отправиха към тях министър-председателят на Република България Стефан Янев, заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов и началникът на ВВМУ флотилен адмирал професор д.в.н. Боян Медникаров. „Бъдете устремени, запазете своя плам! Помнете, че името „защитник на Родината“ не е случайно! Вашата дейност в рамките на Военноморските сили е важна не само за защитата на Отечеството, но и за развитието на целия военноморски сектор на Република България“, заяви в обръщението си към младите офицери министър-председателят Стефан Янев.
„Убеден съм, че във Висшето военноморско училище, което е изградило толкова качествени офицери и специалисти за търговския ни флот, вие сте получили най-доброто образование. Не спирайте да мечтаете, служете в редиците на ВМС с достойнство и чест и успехите ще дойдат!“, категоричен беше и заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов.
Тържественият акт по присвояване на първо офицерско звание на випускниците на Висшето военноморско училище съвпадна с отбелязването на 142-ата годишнина на Военноморските сили. Празникът започна с издигане на Военноморския флаг и флаговете за разцветяване на военните кораби. До 14.00 ч. днес жителите и гостите на град Варна ще могат за разгледат военните кораби, акостирали на Морската гара. За празничното настроение ще допринесе и концертът на Хора на ветераните, който ще започне в 18.00 ч. днес на сцена „Раковина“ в града.
|
08.08.2021 |
   Тридесет и двама военнослужещи от зенитно-ракетния дивизион на 61-а Стрямска механизирана бригада продължават и днес, 8 август, да оказват помощ в дейностите за потушаването на пожара в района на с. Михилци, община Хисаря, област Пловдив. Те ще извършват наблюдение на района, засегнат от пожара, и ще следят за тлеещи огнища с готовност да спрат разпространението на огъня. Ръководител на формированието е майор Стефан Проданов.
Военнослужещи от Българската армия изпълняваха и вчера задачи в помощ на населението. Специализиран екип от състава на Втора механизирана бригада – Стара Загора беше задействан в 16.35 ч. на 7 август със задача да обезвреди корозирал боеприпас, открит при изкопни работи в коритото на Стара река в близост до хотел „Магнолия“ в Казанлък. На място военнослужещите са установили, че това е 76,2 мм кумулативен снаряд. При спазване на мерките за безопасност снарядът е иззет и транспортиран в безопасен район за унищожение.
Военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили помагаха за гасенето на големия горски пожар, възникнал на 7 август в района на с. Михилци, община Хисаря. В помощ на огнеборците бяха мобилизирани тридесет и трима военнослужещи от 3-и механизиран батальон на 61-а Стрямска механизирана бригада, с ръководител старши лейтенант Станимир Караджов, както и екипаж от състава на Военновъздушните сили с вертолет „Кугар“.
Вертолет „Пантер“ от Военноморските сили на 7 август се включи в операция по търсене и спасяване на 23-годишен моряк, изчезнал от борда на търговски кораб, плаващ под панамски флаг. Сигналът е подаден на дистанция от около 80 мили югоизточно от Варна. Вертолетът от състава на морска база „Чайка“ излетя в 14.10 ч. и до 17.00 ч. екипажът участва в издирвателните дейности.
|
07.08.2021 |
    Изпращаме трудна година, пълна с предизвикателства, но личният състав на военния ни флот се справи успешно с изпълнението на задачите в национален и коалиционен формат. Приемете нашата признателност и благодарност! Вие доказахте, че обществото може да разчита на Военноморските сили, че те са способни да изпълняват конституционните си задължения“. С тези думи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов се обърна днес, 7 август, към адмиралите, офицерите, старшините, матросите и цивилните служители от Военноморските сили на тържеството, посветено на 142-ата годишнина от създаването на военния ни флот. В изказването си той отличи екипажите на минен ловец „Цибър“, на фрегатата „Смели“ и на корветите „Бодри“ и „Решителни“, които през тази година успешно участваха в планираните дейности. „Участието на фрегатата „Смели“ и на минен ловец „Цибър“ в постоянните военноморски групи на НАТО в Средиземно море и в Черно море заслужиха признанието и високите оценки на съюзниците“, заяви адмирал Емил Ефтимов.
Началникът на отбраната изтъкна и професионално планираната и проведена аварийно-спасителна операция по издирване на загиналия по време на учение край Шабла пилот подполковник Валентин Терзиев и на падналия в морето самолет МиГ-29, както и успешното междуинституционално взаимодействие на ВМС с неправителствени организации и с частни фирми по време на операцията. „Бях убеден във възможностите на хората, в уменията на екипажите на корабите и вертолетите от състава на ВМС. Екипажът на минен ловец „Цибър“ доказа, че може да изпълни задачата над заложените технически параметри, че владее техниката, с която разполага и я използва прекрасно“, посочи адмирал Емил Ефтимов.
Той отбеляза и направените успешни стъпки в придобиването на нови способности за военния ни флот през изминалата година и даде висока оценка на екипа от ВМС, ръководен от флотилен адмирал Георги Пенев, който работи по реализацията на проекта за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб. „Убеден съм в експертизата на ВМС“, заяви началникът на отбраната.
На тържеството по повод 142-ата годишнина от създаването на българските Военноморски сили присъстваха министър-председателят на Република България Стефан Янев, заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов, висши офицери от Българската армия, представители на държавната и местната власт.
„Най-голямото ни богатство са хората - мъжете и жените в униформи. Поклон към тях! Благодаря Ви за службата!“. С тези думи премиерът поздрави личния състав на флота за празника.
Заместник-министър Пламен Йорданов също благодари на военните моряци за постигнатото и им пожела всяка година да успяват да вдигат по един нов флаг във флота.
По време на тържественото събрание командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов бе отличен с почетен знак на Министерството на отбраната „Св. Георги“ - първа степен за приноса му в аварийно-спасителната операция по търсене на подполковник Валентин Терзиев и падналия самолет МиГ-29. За принос в дейностите по намирането на катастрофиралия самолет и изваждането на т.нар. „черна кутия“ бяха наградени също командирът на минен ловец „Цибър“, военнослужещи от екипажа на кораба, както и управителят на фирма „Хидроремонт“ Иван Иванов и представители на частни компании.
Кулминацията в честването на празника на ВМС ще бъде утре, 8 август, когато на Морска гара Варна ще се проведат ритуалът по издигане на Военноморския флаг и флаговете за разцветяване на военните кораби и тържественият акт за връчване на дипломите за завършено висше образование и присвояване на първо офицерско звание на курсантите от „Випуск 2021“ на Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“.
|
07.08.2021 |
Военнослужещи от 24-а авиационна база – Крумово с вертолет „Кугар“ се включиха в дейностите за овладяването на огнената стихия в района на с. Михилци, община Хисаря, област Пловдив. Вертолетът излетя от авиобазата в 13.25 ч. днес, 7 август. Екипажът ще помага на огнеборците за потушаването на пожара с обливане на засегнатия район с вода посредством системата за пожарогасене „bambi bucket”, с която е снабден вертолетът.
Тази сутрин и тридесет и трима военнослужещи от 3-и механизиран батальон на 61-а Стрямска механизирана бригада - Карлово се включиха в гасенето на големия горски пожар, възникнал край хисарското село Михилци. |
07.08.2021 |
|
06.08.2021 |
Във връзка с декларация на ПГ на ГЕРБ-СДС, поднесена от трибуната на Народното събрание от г-н Даниел Митов, Министерството на отбраната се въздържа да коментира в детайли случаи, които са обект на разследване от прокуратурата. Коректността изисква не политиците, а компетентните разследващи органи да дават пред обществеността обективна информация по споменатите инциденти в Чешнигирово и Шабла.
Тъй като е образувано досъдебно производство и на основание чл. 198 от НПК материалите по разследването не могат да се разгласяват без разрешение на прокуратурата. Министерството на отбраната е ограничено във възможността си да отговори подобаващо на въпросната декларация, която съдържа изкривена информация и неверни твърдения. За нарушения от такъв характер се носи отговорност по чл. 360 от Наказателния кодекс.
Но в отговор на крайно манипулативните твърдения и неверни внушения, категорично заявяваме, че министърът на отбраната не е наказвал старши лейтенант Тодор Манчев. С негови заповеди от 15.07.2021 г. (4 дни преди трагичния инцидент) са освободени от военна служба директорът на РСВП – Пловдив полк. Венцислав Радков и началникът на сектор в Отдел „Контрол и охрана“ майор Георги Мерджанов – преки командири на старши лейтенант Тодор Манчев. В декларацията редом с другите неверни факти е сгрешено дори и военното звание на офицера.
Министърът на отбраната възложи три проверки от страна на Служба „Военна полиция“ и на Инспектората на МО. Резултатите от проверките на Инспектората са предадени на Военно-окръжната прокуратура в Пловдив. По повод изисканите от нас доклади от ПГ на ГЕРБ-СДС, сме отговорили, че чакаме за това разрешение от Прокуратурата.
За останалите подвеждащи твърдения в изнесената декларация нека се произнесат разследващите органи, след като приключат работа. Недопустимо е от трибуната на Народното събрание да се изнасят непроверени и манипулативни факти и да се влияе както върху общественото мнение, така и върху работата на разследващите органи. |
06.08.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов ще участват в тържественото отбелязване на 142-ата годишнина от създаването на Военноморските сили (ВМС) в гр. Варна. Гост на тържествата ще бъде министър-председателят на Република България Стефан Янев.
На 7 август (събота) в 18.00 ч. във Фестивалния и конгресен център в гр. Варна ще започне тържествено събрание-концерт, посветено на празника на ВМС. Тържеството ще бъде открито от командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов. Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов ще поздравят личния състав на ВМС и ще наградят военнослужещи, отличили се с професионално и отговорно изпълнение на служебните си задължения през годината.
На 8 август (неделя) в 9.00 ч. на Морска гара Варна ще започне ритуалът, с който тържествено ще бъдат издигнати Военноморският флаг и флаговете за разцветяване на военните кораби.
По традиция кулминацията на честванията по повод създаването на ВМС съвпада с тържествения акт по връчване на дипломите за завършено висше образование и присвояване на първо офицерско звание на курсантите от „Випуск 2021“ на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Никола Йонков Вапцаров“. Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов и началникът на ВВМУ флотилен адмирал професор д.в.н. Боян Медникаров ще поздравят младите офицери по повод успешното завършване и постъпването им на служба във военния ни флот.
През тази година 17 випускници ще получат своите лейтенантски пагони след успешно завършване на специализациите „Корабоводене за ВМС“, „Военноморски комуникационни и радиотехнически системи“ и „Корабни машини и механизми за ВМС“.
Първенец на випуска е Васил Марков – специализация „Корабни машини и механизми за ВМС“. Той е първенец и на специализацията. Първенец на специализация „Корабоводене за ВМС“ е Живко Павлов, а на специализация „Военноморски комуникационни и радиотехнически системи“ – Валентин Георгиев.
* * * Българският военен флот е създаден на 12 август 1879 г. в град Русе. През 1897 г. започва изграждането на черноморския флот с главна база Варна. Първите български морски офицери се подготвят в академиите на Русия, Италия, Австро-Унгария и Франция. По време на Балканската война 1912-1913 г. и на Първата световна война флотът активно участва в бойните действия. Тогава се създават подводните сили и морската авиация, започват операции по миночистачна дейност и противолодъчна защита.
Военноморските сили защитават интересите на Република България в морските пространства, гарантират нейния морски суверенитет и подготвят формирования за участие в подкрепа на международния мир и сигурност и за оказване помощ на населението.
|
06.08.2021 |
    Двама военнослужещи бяха удостоени днес, 6 август, с висше офицерско звание „бригаден генерал“ с укази на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев. Церемонията се проведе в Гербова зала на „Дондуков“ 2 в София и на нея присъстваха министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Със свои укази президентът назначи полковник Ивайло Сотиров на длъжността директор на Служба „Военна полиция“ и полковник Венелин Венев на длъжността директор на Служба „Военно разузнаване“.
„Новите звания и назначения са израз на признание за постигнати високи резултати, за вашите професионални умения, знания, командирски и лидерски качества, доказани през дълги години на служба“, заяви президентът Румен Радев на церемонията.
Държавният глава посочи, че Служба „Военно разузнаване“ има богати традиции и носи ключова роля в системата за национална и колективна сигурност. „В динамична и все по-трудна за прогнозиране среда за сигурност цената на достоверната, навременна и всеобхватна разузнавателна информация непрекъснато расте“, допълни Румен Радев.
По думите на президента, през годините се е утвърдил опитът на Служба „Военна полиция“ в оперативно-издирвателните, охранителните и контролните дейности, в разкриването и разследването на престъпления, в противодействието на тероризма.
Службите „Военно разузнаване“ и „Военна полиция“ са изправени пред редица предизвикателства, свързани с непрекъснато растящите по обем и сложност задачи, липсата на достатъчно ресурси, на личен състав, на условия за подготовката му. Справянето с това изисква визионерство, решителност и всеотдайност на ръководния състав, каза държавният глава.
„Ще утвърждаваме авторитета на ръководените от нас служби и ще надграждаме постигнатото“, заяви бригаден генерал Венелин Венев, директор на Служба „Военно разузнаване“. От свое име и от името на бригаден генерал Ивайло Сотиров, директор на Служба „Военна полиция“ изказа благодарност за честта и доверието.
|
06.08.2021 |
|
05.08.2021 |
    За пореден ден десетки военнослужещи оказват помощ за погасяването на пожарите, обхванали различни райони на страната. От рано сутринта модули за гасене на пожари от военни формирования в три области на страната са на терен и работят усилено в координация с останалите институции за преодоляване на опасната пожарна обстановка.
В област Пловдив трети ден военнослужещите от 61-ва механизирана бригада - Карлово оказват помощ в борбата с огнената стихия в различни райони на Стара планина. Днес 24 военнослужещи под ръководството на капитан Петър Петров от зенитно-ракетен дивизион действат в областта на пожара край село Старосел, Община Хисаря. Те оказват съдействие на органите на пожарната и доброволците, за да не позволят възобновяване на огъня.
Вчера в борбата с огнената стихия в района участваха 18 военнослужещи от бригадата с 4 пожарни автомобила, специално пригодени за действие в труднопроходим терен. От 17.45 часа до 20.25 часа снощи в гасенето на пожара край село Старосел се включи вертолет AS 532 AL Cougar с екипаж от състава на 24-а авиационна база - Крумово. Машината, оборудвана със система за гасене на пожари от въздуха, извърши 35 захода за обливане на терена с тонове вода.
В област Благоевград от 05.00 часа тази сутрин 37 военнослужещи от формированието за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия за гасене на пожар от Трети механизиран батальон (от състава на Бригадното командване) с ръководител майор Борислав Войнов, се включиха в гасенето на големия горски пожар край село Петрово, Община Сандански. Районът е пресечен и трудно достъпен за техника. Горят десетки декари широколистна и иглолистна растителност, при което пожарът преминава от низов във върхов. Общ ръководител на действията на военнослужещите е командирът на Бригадно командване полковник Митко Балтов, който е на терен.
В област Хасково днес 20 военнослужещи и 5 единици техника от 31-и механизиран батальон – Хасково (от състава на 2-а механизирана бригада) се включиха в овладяването на пожара край с. Свирачи, Община Ивайловград. Ръководител на групата е капитан Светослав Везев, заместник-началник на щаба на 31-и механизиран батальон. За момента пожарът е овладян и се извършва обход по периметъра. Около 500 дка широколистна гора и сухи треви са изпепелени. Военнослужещите извършват дейности по пожарообезопасяване на района и при необходимост потушават останалите все още тлеещи огнища.
Военнослужещите действат след отправени искания от МВР до началника на отбраната и по разпореждане на командира на Сухопътни войски.
|
05.08.2021 |
Три модула за гасене на пожари от военни формирования от състава на Сухопътните войски оказват помощ при погасяването на големи горски пожари в областите Хасково, Благоевград и Пловдив, днес, 5 август.
От 03.40 ч тази нощ 20 военнослужещи с 5 автомобила (един от тях специализиран - АРС - цистерна за вода) от 31-и механизиран батальон в Хасково участват в погасяването на пожар в Източните Родопи край село Свирачи, Община Ивайловград.
От 05.25 ч сутринта 37 военнослужещи с 4 автомобила от състава на Бригадното командване - Благоевград действат по погасяването на пожара, обхванал декари гора край село Петрово, Община Сандански.
От 07.00 ч 24 военнослужещи с 4 автомобила от състава на 61-а механизирана бригада Карлово участват в гасенето на пожарите край селата Кръстевич и Старосел, Община Хисаря, където е обявено частично бедствено положение.
Модулите за гасене на пожари работят в координация с останалите институции, които полагат усилия в овладяването на огъня и ограничаване на по-нататъшното му разпространение. |
04.08.2021 |
Осемнадесет военнослужещи от състава на 61-а механизирана бригада със специализирана техника се включиха днес, 4 август, в действията за гасенето на пожара, възникнал край хисарското село Кръстевич. Те ще помагат за овладяването на огнената стихия с две пожарни машини и с два АРС (цистерни за вода).
По-рано днес, в 17.45 ч., екипаж от авиобаза Крумово с вертолет „Кугар“ се включи в гасенето на големия пожар, възникнал в района на с. Старосел, по молба на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. |
04.08.2021 |
Екипаж от 24-а авиационна база Крумово с вертолет „Кугар“ се включва в гасенето на големия пожар, пламнал днес, 4 август, в района на хисарското село Старосел. Военнослужещите ще помогнат за овладяването на огнената стихия по молба на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. |
04.08.2021 |
    Честванията по повод празника на българските Военноморски сили по традиция започнаха от град Русе, където на 12 август 1879 г. се създава военният флот на България. На 3 август военнослужещи от ВМС отдадоха военни почести и поднесоха венци и цветя на паметната плоча на капитан-лейтенант Александър Конкевич и на „Паметника на моряка”. С едноминутно мълчание те се преклониха пред паметта на военните моряци, отдали живота си за Отечеството.
Заместник-командирът на Военноморските сили флотилен адмирал Георги Пенев проведе срещи с областния управител на Русенска област Борислав Българинов и с кмета на Община Русе Пенчо Милков.
По повод 142-ата годишнина от създаването на Военноморските сили кметът на Община Русе награди заместник-диригентът на Представителния духов оркестър на ВМС капитан-лейтенант Георги Зайранов и оркестрантите главен старшина Живко Иванов и главен старшина Руслан Драганов за всеотдайна и високопрофесионална дейност и за постигнати високи резултати в изпълнението на служебните задължения.
Проявите в Русе завършиха с концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили за жителите и гостите на града.
Днес, 4 август, 142-ата годишнина от създаването на ВМС беше отбелязана в град Бургас с военен ритуал по поднасяне на венци и цветя пред „Паметника на моряка“. В 19.00 ч. на площада пред общината в града ще започне празничният концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили. Оркестърът е предвидил празнична програма и за жителите и гостите на град Созопол. Концертът ще започне в 20.30 ч. днес в Летния театър в града.
Проявите по повод годишнината от създаването на ВМС включват още: откриване на 5 август от 10.00 ч. на изложба, организирана от Военноморския музей в гр. Варна, посветена на творчеството във флота в годините на Студената война; празничен концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили съвместно с ансамбъл „Родолюбие“ от град Тараклия, Молдова, който ще се състои на 6 август от 19.30 ч. пред входа на Морската градина във Варна; Ден на отворените врати на 7 август, в който жителите и гостите на Варна и Бургас ще могат да посетят кораби от състава на ВМС, и тържествено събрание-концерт, което ще започне в 18.00 ч. същия ден в зала 1 на Фестивалния и конгресен център в гр. Варна.
Кулминацията на тържествата по повод 142-ата годишнина от създаването на ВМС ще бъде на 8 август, когато по традиция от 9.00 ч. на Морска гара Варна ще се състои тържественото вдигане на флаговете на корабите от състава на ВМС и ще се проведе военният ритуал по присвояване на първо офицерско звание на випускниците на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров”. Празничните прояви ще завършат с концерт на хора на ветераните, който ще започне от 18.00 ч. на сцена „Раковина“ в града.
|
04.08.2021 |
Модулът за гасене на пожари на 61-а механизирана бригада се включва в погасяването на пожара над село Розино, община Карлово и днес, 4 август. 28 военнослужещи и 4 броя специализирана техника от формированието за овладяване и преодоляване на последствията при бедствия на 61-а Стрямска механизирана бригада, под ръководството на капитан Фердо Фердинандов, от 05.00 ч. оказват помощ на пожарните служби в гасенето на огъня. Военнослужещите действат в координация с останалите институции, които полагат усилия в овладяването на пожара и ограничаване на по-нататъшното му разпространение.
Вчера, 3 август, от 07.05 часа до 10.00 часа, хеликоптер AS-532 от военното формирование 32 040 (Крумово), със система за гасене на огъня от въздуха, участва в погасяването на горския пожар като извърши 13 водохвърляния. |
03.08.2021 |
  Модулът за гасене на пожари на 61-а механизирана бригада се включи в бoрбата с огнената стихия над село Розино, община Карлово днес, 3 август. 58 военнослужещи и специализирана техника от формированието за овладяване и преодоляване на последствията при бедствия на 61-а Стрямска механизирана бригада, под ръководството на майор Стефан Проданов, заместник-командир по логистичното осигуряване на зенитно-ракетен дивизион на бригадата, от 06.00 ч. оказват помощ на пожарните служби в гасенето на огъня. Тъй като стихията обхваща предимно пресечен планински терен, от изключително значение е помощта на военнослужещите, които действат съвместно с пожарната, горските служители и доброволци. Модулът за гасене на пожари работи в координация с останалите институции, които полагат усилия в овладяването на пожара и ограничаване на по-нататъшното му разпространение.
В помощ на огнеборците и днес е хеликоптер от 24-а авиационна - Крумово. В 7:05 ч. тази сутрин хеликоптерът AS 532 AL Cougar излетя отново, за да продължи участието си в гасенето на пожара. През вчерашния ден гасенето на пожара от въздуха продължи повече от 4 часа. Извършени бяха 16 пуска и хвърлени над 25 тона вода. За зареждане на системата за пожарогасене „bambi bucket” с вода беше използван язовир „Мурла”.
Военнослужещи от 24-а авиационна база за втора поредна седмица активно се включват в гасене на горски пожари с вертолет. Екипажите работят при изключително трудни условия и успешното изпълнение на задачите в помощ на населението доказва добрата им подготовка.
|
03.08.2021 |
Продължават действията на военнослужещи и техника от Военновъздушните сили и Сухопътните войски за гасене на големия горски пожар в Стара планина в района на село Розино, Община Карлово, Област Пловдив и днес, 3 август. От 07.00 часа тази сутрин гасене от въздуха се извършва от хеликоптер AS 532 AL Cougar с екипаж от 24-а вертолетна авиационна база.
58 военнослужещи с 10 броя техника от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада от 05.30 ч оказват помощ на пожарните служби в гасенето на огъня. |
03.08.2021 |
Военнослужещи от Бригадното командване извършвали разузнаване, транспортиране и унищожаване на открит невзривен боеприпас вчера, 2 август. Формированието за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия е от Трети механизиран батальон - Благоевград от състава на Бригадното командване, с ръководител капитан Димитър Димитров. В продължение на 4 часа е извършено разузнаване и унищожаване на 100 мм танков осколочно- фугасен снаряд, открит в землището на Национален парк „Пирин“ в местността „Никулчина нива“. Военнослужещите са действали на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по разпореждане на командира на Сухопътните войски - генерал-майор Михаил Попов.
|
02.08.2021 |
Хеликоптер AS 532 AL Cougar от състава на Военновъздушните сили (ВВС), с екипаж от 24-а авиационна база Крумово, се включва в гасенето на голям горски пожар, пламнал днес, 2 август. От въздуха ще се извършват дейности по пожарогасене на огъня, който гори в труднодостъпна гориста местност в Стара планина в района на село Розино, Община Карлово, Област Пловдив.
Техниката и военнослужещите от ВВС се включват по молба на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в подкрепа на действията по гасене на пожара. |
01.08.2021 |
20 военнослужещи с техника от военното формирование 52 740 в Хасково от състава на Сухопътните войски днес, 1 август, оказаха помощ за погасяването на големия пожар в землището на село Брягово, област Хасково. Военнослужещите са били на терен от 06.50 ч сутринта до края на деня и са съдействали на противопожарните служби за погасяването на огъня, който гори в горски масиви в труднодостъпни местности в района на селата Остър камък, Община Харманли, и Брягово, община Хасково.
Военнослужещите действат на основание на искане на местните власти и разрешение от началника на отбраната и командването на Сухопътните войски.
|
|
 |