 |
Новини - архив
30.07.2021 |
   „Направили сте правилен избор. Направете така, че инвестициите, които влага държавата в отбрана, да се превърнат в достатъчно възпиращ и отбранителен потенциал. От името на военното ръководство ви пожелавам успех, напред и нагоре“. С тези думи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов се обърна към випускниците на Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“, които днес, 30 юли, получиха първите си офицерски пагони. Началникът на отбраната благодари и на командването и преподавателския състав на висшето военно учебно заведение за полаганите усилия и грижи за обучението и възпитанието на бъдещето на Военновъздушните ни сили.
Тържественият акт по присвояване на първо офицерско звание „лейтенант“ на 43-ма випускници на ВВВУ „Георги Бенковски“ се състоя в Плевен в присъствието на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов, висши военни, представители на местната и държавна власт.
Випускът ще бъде разпределен в различни военни формирования в страната – Граф Игнатиево, Крумово, Долна Митрополия, Безмер, Божурище, Балчик, ВВВУ „Г. Бенковски“. Началникът на отбраната призова младите офицери да следват примера на поколения авиатори и инженерно-технически състав и техния професионализъм, отговорност и родолюбие. Той заяви, че с предстоящото придобиване и въвеждане в експлоатация на новата бойна платформа F-16 Block 70 ще нараснат способностите на ВВС за изпълнение на отговорните им задачи.
„Горд съм, че и аз като вас съм випускник на това славно училище, в което десетилетия наред се срещат енергията и дръзновението на младостта с опита и знанието на мъдростта. Това заяви президентът Румен Радев в словото си към випускниците.
Той подчерта, че високият успех на випускниците е ясно доказателство, че родната ни Алма Матер е поела по пътя на център на авиационни знания, на изследвания и иновации, на изграждане на среда, която привлича млади, способни и авиационни хора. "Офицерските пагони са преди всичко отговорност, защото днес вие се вричате на святата мисия за гарантиране на въздушния суверенитет и сигурността на Родината. В тази мисия, повярвайте ми, няма място за илюзия. Тя е осеяна с рискове, изпитания и дълги безсънни нощи. В тази мисия можете да имаме успех, само, ако работите на предела на човешките възможности. Защото във военната авиация среден път няма“, подчерта президентът Радев. Той връчи пагоните, дипломата и награда - офицерски кортик на ВВС, на първенеца на випуска - лейтенант Александър Недялков.
Заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов пожела успех на младите офицери. Той връчи награда на първенеца на випуска, както книги на историческа тематика на отличниците на отделните специализации.
„Уважаеми випускници, получаването на офицерските и сержантски пагони и абсолвентските дипломи, които сте очаквали с нетърпение и вълнение, са шансът ви за сбъдване на вашите мечти. Но офицерските пагони са преди всичко дълг. Получавайки ги, на плещите ви ляга голямата отговорност за гарантиране на сигурността и независимостта на нашата родина. Като бъдещи командири вие трябва да бъдете лидери, да мотивирате своите подчинени като високоподготвени специалисти, готови да участват в процесите на модернизация в БА и ВВС. Не се задоволявайте с постигнатото, разширявайте знанията, уменията и опита си, надграждайте и летете все по-нагоре.“ С тези думи към випуска се обърна началникът на ВВВУ бригаден генерал Юлиян Радойски. Той подари на президента Румен Радев сабя-реплика в знак на признателност за усилията на държавния глава за възстановяване на Висшето военновъздушно училище.
|
30.07.2021 |
    „С получаването на документа за завършено ниво на образование, вие получавате признанието на държавата за вложеното старание и воля, както и очакването, че ще прилагате новите си знания и умения в полза на нейната сигурност. Сдобивате се със самочувствие, че сте надградили възможностите си да работите ефективно в областта на сигурността, отбраната и въоръжените сили именно във Военната академия „Георги Раковски“ - научно-образователна институция с доказани традиции и утвърден авторитет“. Това заяви днес, 30 юли, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков на церемонията по дипломиране на офицерите със специалност „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили“, както и на студентите от различните специалности.
На тържествен ритуал своите дипломи получиха 8 офицери от Випуск „Георги Стойков Раковски” 2021 – I-ва смяна. Офицерите-випускници са от специалност „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили“. От тях един военнослужещ е от Китайската народна република и един военнослужещ от Република Северна Македония. Всичките офицери завършват с отличен успех. Първенец на випуска е капитан I ранг Петко Якимов, с успех - отличен 6,00.
30 студенти, завършили своето обучение в професионални направления „Национална сигурност“ и „Психология“ в различни специалности на факултет „Национална сигурност и отбрана” и факултет „Командно-щабен” също получиха своите дипломи. С отличие завършват 14 студенти. Магистър Николай Кисьов, студент в редовна форма на обучение от специалност „Национална сигурност и отбрана“, е първенец на випуска.
„Днес изкачихте поредното стъпало по пътя на израстването си като лидери и командири“, обърна се заместник-началникът на отбраната към завършващите магистърската програма офицери. Генерал-лейтенант Стойков подчерта, че те са задълбочили познанията си за функционирането на системата за национална сигурност и на международните организации за сигурност. Запознали са се с теорията и практиката на стратегическото управление на отбраната и въоръжените сили. Усъвършенствали са уменията си за вземане на важни решения при планиране и управление на операции на въоръжените сили в различни условия на обстановката. „Разчитаме на вашия випуск, че ще вложите целия си потенциал и ще допринесете към общите ни усилия по изграждането на по-способни въоръжени сили – надежден гарант за сигурността на страната и надежден съюзник в НАТО и Европейския съюз“, заяви той.
Генерал-лейтенант Стойков изрази уважение към ръководството и преподавателите във военната ни Алма Матер за усилията им да осигуряват обучение, отговарящо на професионалното развитие на военнослужещите и кадрите за нуждите на централната и териториалната администрация. „Обучение, съответстващо на стратегическата среда на сигурност, динамиката на развитие във военното дело и днешните сериозни предизвикателства в дейността по гарантиране сигурността и отбраната на страната и изпълнението на съюзническите ни отговорности“, категоричен бе той.
„Не е случайно, че този випуск носи името на великия български патриот и патрон на Академията Георги Стойков Раковски. През тази година отбелязваме 200 години от неговото рождение“, заяви заместник-началникът по учебната и научната част на военната ни Алма Матер полковник доцент Димитър Ташков. „Днес е ден за равносметка и за радост. Приключва един период на усилен труд и ви предстои нов. Получавате признание за усилията и упоритостта, които положихте по време на обучението си във Военната академия. Време, в което нашите усилия бяха фокусирани върху изграждането ви като лидери и експерти на стратегическо ниво в сферата на сигурността и отбраната“, обърна се той към дипломиращите се офицери. Той се обърна и към абсолвентите, като заяви, че при обучението си в академията те успешно са доказали, че могат да носят отговорността на знанието. „Дипломата, която получавате, е израз на вашите стремежи и знания. Израз на натрупания опит, придобити знания и компетентност. Вашата ерудиция и трудолюбие са залог за бъдещето“, заключи полковник доцент Ташков.
|
29.07.2021 |
Продължават действията на военнослужещите от Сухопътните войски за окончателното ликвидиране на големия горски пожар в района на Община Твърдица, Област Сливен. Днес, 29 юли, пожарът е локализиран. 30-те военнослужещи от Центъра за подготовка на специалисти – Сливен под ръководството на капитан Николай Евтимов обхождат определени райони за потушаване на евентуално възникнали локални огнища.
Близо четири часа днес предиобед продължи и работата на вертолета AS 532 AL Cougar с екипаж от 24-а вертолетна авиационна база за погасяване на пожара от въздуха, тъй като е в труднодостъпна местност. Машината извърши 35 захода за обливане на терена с 56 тона вода.
|
29.07.2021 |
Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков ще присъства на тържествения ритуал по връчване на дипломите на офицерите – випускници на Военната академия „Г. С. Раковски“ утре, 30 юли. От 10.00 ч. на строевия плац на Военната академия своите дипломи ще получат 8 офицери от Випуск „Георги Стойков Раковски” 2021 – I-ва смяна, които са от специалност „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили“. Един от тях е военнослужещ от Китайската народна република и един - от Република Северна Македония. Всички офицери завършват с отличен успех, а първенец на випуска е капитан I ранг Петко Бориславов Якимов (с успех отличен 6,00).
Тридесет студенти, завършили обучение в професионални направления „Национална сигурност“ и „Психология“ в различни специалности на факултет „Национална сигурност и отбрана” и факултет „Командно-щабен”, също ще получат своите дипломи. С отличие завършват 14 студенти, а първенец на випуска е магистър Николай Миленов Кисьов, студент в редовна форма на обучение от специалност „Национална сигурност и отбрана“.
*** Уважаеми колеги, Постоянно акредитираните представители на медиите ще бъдат допускани във Военната академия „Г. С. Раковски“ от 09.30 часа. Официалната церемония започва в 10.00 часа
|
29.07.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов ще участват в тържествения ритуал по присвояване на първо офицерско звание на випускниците на Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски”. На церемонията ще бъдат връчени и свидетелствата на кадетите на Професионалния сержантски колеж и дипломите на абсолвентите. Ще бъдат отличени и постигналите най-висок успех сред курсантите и сред студентите. Събитието ще се състои на площад „Възраждане“ в град Плевен на 30 юли 2021 г. (петък) от 09.00 часа.
Настоящият випуск „Георги Ст. Раковски“ е 70-ят след създаването на НВВУ “Георги Бенковски“ през септември 1945 г. 43-ма курсанти, обучавани по 8 военни специализации, ще получат първо офицерско звание „лейтенант“ и образователно-квалификационна степен „бакалавър” по военна и гражданска специалност. Първенец на випуска е лейтенант инж. Александър Недялков, специализация „Летец-пилот“. Той завършва обучението си с общ среден успех „Отличен 5,92“ и „Отличен 6,00“ от държавните изпити.
27 студенти, обучаващи се по 4 специализации, завършват образователно-квалификационна степен „бакалавър“ и „магистър“. С най-висок успех от курса на обучение - „Отличен 5,99“ е виетнамският студент Хоа Ван Нгуен, който е взел държавния си изпит с „Отличен 6,00.
Традиционно Община Долна Митрополия отличава випускник за постижения през периода на обучение. Тази година това е летецът-пилот лейтенант инж. Янул Димитров. За първи път ще бъде връчена и награда на името на подполковник Георги Иванов Колев. Ще я получат курсантите Марти Иванов, Симеон Бадов, Светослав Сашов, Денис Мартинов и Денислав Мерджанов.
*** Уважаеми колеги, заповядайте на 30 юли в 8.40 ч. пред мавзолей „Св. Георги Победоносец“ в Плевен.
|
29.07.2021 |
Трети ден военнослужещи и техника от Българската армия участват в гасенето на големия горски пожар в Стара планина в района на Община Твърдица, Област Сливен. От 07.00 ч днес, 29 юли, продължава гасенето на пожара от въздуха с вертолет AS 532 AL Cougar с екипажи от състава на 24-а вертолетна авиационна база. 30 военнослужещи от Центъра за подготовка на специалисти в Сливен от състава на Сухопътните войски също са на терен, за да подкрепят усилията на противопожарните екипи.
Вчера, в продължение на повече от девет часа, вертолет AS 532 AL Cougar, с два екипажа, участва в гасенето на пожара. През целия ден бяха извършени общо 86 пуска на над 150 тона вода, като за зареждане на системата за пожарогасене „bambi bucket” се използва изкуствен водоем микроязовир в землището на Твърдица. |
28.07.2021 |
  Продължава участието на военнослужещи и техника от Българската армия в борбата с големия горски пожар над град Твърдица, област Сливен.
31 военнослужещи с 6 броя техника от Центъра за подготовка на специалисти в Сливен, под ръководството на капитан Николай Евтимов, от 7.00 ч. тази сутрин са на терен, за да подкрепят усилията на противопожарните екипи. Част от тях правят просеки и засипват с пръст по-малките локални огнища.
Втори ден в борбата с пожара участват Военновъздушните сили (ВВС). В продължение на четири часа вчера, 27 юли, вертолет AS 532 AL Cougar от състава на 24-та вертолетна авиационна база извърши 37 пуска на общо над 70 тона вода. За зареждане на системата за пожарогасене „bambi bucket” с вода беше използван изкуствен водоем микроязовир „Метрокук” в землището на Твърдица.
Командир на екипажа беше майор Йордан Йорданов, втори пилот – майор Марин Тасков, бордни техници – капитан Божидар Славчев и оф. канд. Светослав Стоянов, а специалисти по авиационно въоръжение – офицерски кандидат Никола Николов и редник Мирослав Начев. На борда на вертолета като координатор от структурите на ГД ПБЗН беше включен гл. инспектор Денчо Чомаков.
Рано тази сутрин вертолет от състава на авиобазата излетя отново, за да продължи участието си в борбата с огнената стихия.
|
27.07.2021 |
Хеликоптер AS 532 AL Cougar от състава на Военновъздушните сили (ВВС) с екипаж от 24-а авиационна база Крумово се включва в гасенето на горски пожар днес, 27 юли. Военнослужещите ще извършват дейности по разузнаване от въздуха и пожарогасене на огъня, пламнал в борова гора в района на Община Твърдица, област Сливен.
Пожарът е пламнал по-рано през деня в труднодостъпна местност. Техниката и военнослужещите от ВВС се включват по молба на местните власти в подкрепа на действията на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“. |
27.07.2021 |
„Военноморският флаг на Република България, развят за първи път от Дунавската флотилия, ще намери своята проекция и в Южния океан“. Това каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на тържествената церемония по издигане на военноморския флаг и присвояване на име на първия български военен научноизследователски кораб с бордови номер 421 днес, 27 юли. Кръстница на кораба стана актрисата Мария Бакалова, номинирана през 2021 г. за най-престижната филмова награда „Оскар“. На церемонията тя отправи думите: „Разнасяй славата на българските военни моряци, носи името „Свети Свети Кирил и Методий“.
В приветствието си началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов заяви още: „Използването на кораба за научни изследвания е възможност за нови постижения в области, където имаме международен авторитет. Като началник на отбраната, за мен е изключително важно, че новата придобивка ще се използва за учебни практики на курсантите и студентите от Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“. Училището разполага със съвременни тренажори и стимулатори, но подготовката на море е незаменима“.
Той приветства ръководствата на ВВМУ, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Българския Антарктически институт, Министерството на отбраната, Министерството на образованието и науката, както и всички, ангажирани с процеса на придобиване и последваща експлоатация. „С проявената мъдрост и сътрудничество можем днес да присъстваме на това събитие, което е проява на визионерство и държавничество“, каза още адмирал Ефтимов. По думите му - под ръководството на флотилен адмирал професор Боян Медникаров ВВМУ се е превърнало във флагман на военната наука в Българската армия и въоръжените сили и пример за целенасочена, добре организирана научно-преподавателска работа и мениджмънт във военното образование.
„Изказвам уважение и признателност на кръстницата на кораба г-жа Мария Бакалова. Нека вашите постижения в една висококонкуретна област да служат за мотивация на командира и екипажа при изпълнението на всяка мисия“, каза още адмирал Ефтимов.
Началникът на отбраната връчи на командира на кораба капитан II ранг Николай Данаилов военноморския флаг на плавателния съд с думите: „На вас се пада честта и огромната отговорност да претворите в дела идеите за този проект“. Той отправи и традиционното морско пожелание с думите: „На добър час, попътен вятър и седем фута под кила на научноизследователския кораб „Свети Свети Кирил и Методий“.
„Този кораб е реализация на мечтите на поколения български учени да имат възможността да изследват тайните на световния океан и континента Антарктида“, каза в приветствието си флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров. Той допълни, че корабът е свидетелство за амбициите и капацитета на българските учени за адекватно присъствие сред колегите им от водещите морски държави. „Той е доказателство за развитието на българската наука на базата на успешна колаборация между различни образователни и научно-изследователски институции. Той е и заявка за развитие на способностите на България като морска държава. Нашият кораб ще разнася славата на страната ни с името на Светите братя Кирил и Методий - име, което напълно съответства на мисията на кораба да осигурява научни изследвания и обучението на бъдещите офицери от Военноморските сили“, посочи още флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров.
Тържествената церемония по издигането на военноморския флаг и присвояване на име се проведе в Деня на Светите седмочисленици, в който Българската православна църква почита паметта на Светите братя Кирил и Методий и техните най-близки ученици. Денят ще бъде празник и на кораба. Проведе се военен ритуал по тържествено вдигане на военноморския флаг, стенговите флагове и флаговете за разцветяване. Присъстваха още заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов, командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов, представители на научни институции и организации (председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски, ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков, председателят на Български Антарктически институт, проф. Христо Пимпирев), офицери, старшини, курсанти, представители на местната власт, на Министерството на образованието и науката и др.
|
27.07.2021 |
Съвместно пожарно-тактическо занятие между Министерството на отбраната и Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ по пожарна безопасност ще се проведе на 28 и 29 юли 2021 г. в сградите на Министерството на отбраната на ул. „Дякон Игнатий” № 3, ул. „Иван Вазов“ 12 и прилежащите им територии. Занятието ще се състои съгласно утвърдения график на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението” при спазване на противоепидемичните мерки. |
25.07.2021 |
    „Най-успешните, най-силните държави в света инвестират в образование. А военното образование и подготовка, професионалното самочувствие на военнослужещите влияят пряко върху отбранителните способности на България, върху националната сигурност на нашата Родина. И днес, в тези трудни времена, повече от всякога имаме нужда от високообразовани, интелигенти, ефективни офицери и сержанти. Именно такива военнослужещи ще извисяват имиджа на Българската армия, ще печелят признателността на българските граждани и ще се радват на по-голямо доверие и подкрепа от тях“. Това каза министърът на отбраната Георги Панайотов в приветствието си към випускниците на Националния военен университет „Васил Левски“ на тържествения ритуал по връчване на дипломите и присвояване на първото им офицерско звание в гр. Велико Търново.
Министър Георги Панайотов припомни думите на Раковски „С пламен меч да вървим по бойното поле под победоносния български лев“ и пожела на младите офицери винаги да носят неговия плам. „Призовавам ви да бъдете истински български воини – такива, които се справят с трудности и предизвикателства. Да не спирате да израствате в Българската армия и българското общество“.
В тържествения ритуал по връчване на дипломите и присвояване на първо офицерско звание на курсантите от 143-ти випуск „Георги Ст. Раковски“ на Националния военен университет (НВУ), който се проведе на 24 юли, участваха също президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и началникът на НВУ бригаден генерал Иван Маламов. Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов приветства младите офицери в редиците на Въоръжените сили. „Вярвам във вас, вие сте носители на новото. Убеден съм, че сте добре подготвени и ще бъдете носители на развитието и модернизацията в Българската армия“, каза адмирал Ефтимов. Той призова новопроизведените офицери да бъдат добри командири и им пожела духът, вярата и смелостта на Раковски да ги съпътстват винаги в професионалния им път.
„Офицерските пагони са преди всичко отговорност. Получавайки ги, вие се вричате в свещената мисия за гарантирате на сигурността, независимостта и суверенитета на Родината“, каза в словото си президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев. „Аз съм убеден, че вие ще се справите, защото сте получили образованието и закалката именно тук – в престижното висше учебно заведение, в школата по патриотизъм и мъжество, наречена Национален военен университет „Васил Левски“, заяви президентът Румен Радев. Той пожела на випускниците смелост, чест и непреклонност в командирския и житейския им път. „Помнете, че за българския офицер, независимо от историческите времена и политическите превратности, винаги е имало един най-висш идеал, наречен България, и една най-голяма ценност – свободата и благоденствието на българския народ“, заяви президентът Румен Радев. Той връчи офицерските пагони на отличника на випуска – лейтенант Красимир Йорданов.
Началникът на НВУ бригаден генерал Иван Маламов подчерта, че новото поколение български офицери е добре подготвено, мотивирано и възпитано в духа и традициите на България. „Възпитахте в себе си дисциплинираност, воля за победа, самообладание, физическа ловкост. Научихте се да бъдете творчески личности, самостоятелни в решенията и действията си, благородни в постъпките и намеренията си. Вие се превърнахте в лидери и то лидери с идеал“, каза бригаден генерал Маламов и пожела на младите офицери успех в професионалния им път.
В словото-отговор от името на випуска лейтенант Красимир Йорданов изрази благодарност към командния състав на Военния университет. Той пожела на своите колеги смелост, упоритост, непреклонност и морална сила в изпълнения с трудности, но и с удовлетворение професионален път.
Връчването на първите офицерски пагони и на дипломите на випуск 143-ти „Георги Ст. Раковски“ на НВУ, както и на удостоверенията на завършващите професионалния сержантски колеж, се състоя в старопрестолния град пред историческата крепост „Царевец“ в присъствието на висши военни, представители на държавната и местната власт, както и на много близки и роднини. На 121 курсанти, обучавани по 13 военни специализации, бе присвоено първо офицерско звание „лейтенант”.
|
23.07.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще присъстват на тържествения ритуал по присвояване на първо офицерско звание на курсантите от випуск 143-ти „Георги Стойков Раковски“ на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски”. Церемонията ще се състои във Велико Търново на 24 юли от 18.00 часа на площад „Цар Асен I“ пред Царевец. На нея ще бъдат връчени и свидетелствата на кадетите на Професионалния сержантски колеж.
През тази учебна година НВУ завършват 121 курсанти, обучавани по 13 военни специализации. На тях ще им бъде присвоено първо офицерско звание „лейтенант” и ще получат образователно-квалификационна степен „бакалавър” по военна и гражданска специалност.
Първенец на випуска е лейтенант Красимир Йорданов, специализация „Мотопехотни и танкови войски“, който завършва курса на обучение със среден успех 5, 69 и с отличен 6.00 – от държавните изпити. Още двама са випускниците, които завършват с успех над „Отличен 5.50“ от целия курс на обучение и „Отличен 6.00“ от държавните изпити - лейтенант Ангел Мацурев и лейтенант Ивелин Василев.
Осем са кадетите, които завършват Професионалния сержантски колеж. Отличник на випуска е младши сержант Петко Тодоров, който служи в Стара Загора.
По време на церемонията ще бъдат връчени наградите на отличниците, както и Академична награда „Полковник Борис Дрангов“ и наградата „Генерал Сава Муткуров“ 2021.
|
23.07.2021 |
 Във Военновъздушната учебна база в гр. Долна Митрополия днес, 23 юли, завърши обучението на специализантите от курса за придобиване на военна квалификация „Младши сержант – първи модул”.
Подготовката на бъдещите сержанти се проведе в „Центъра за подготовка и обучение”. Специализантите придобиха знания, умения и навици за изпълнение на функционалните задължения като сержанти от Военновъздушните сили. В рамките на три месеца те изучаваха следните дисциплини: общовойскова, лидерска, тактическа и огнева подготовки, логистика, история на българските ВВС, бойна готовност и др. Паралелно с теоретичната подготовка бяха проведени множество практически занятия. Те допринесоха за усъвършенстване на знанията, придобиване на умения за действие в различни ситуации, а също така и за повишаване на волевата устойчивост и физическата натренираност.
Курсът завърши с полагане на изпити по тактическа, физическа, строева и огнева подготовка, и общ теоретичен изпит по различните дисциплини. Отличниците на курса са ефрейтор Станимир Георгиев, редник Иван Николов и редник Димитър Цоков.
Командирът на Военновъздушната учебна база полковник Петър Банков връчи удостоверенията на специализантите. В обръщението си към тях той изтъкна важността на обучението като съществен етап от професионалното им развитие. Поздрави ги за проявените старания и отговорност, и им пожела успешно прилагане на придобитите знания в предстоящата им дейност.
|
22.07.2021 |
|
20.07.2021 |
На 19 юли 2021 г. в района на ПОБ „Ново село“ в спално помещение е намерен в безжизнено състояние с огнестрелна рана старши лейтенант Тодор Манчев. Пристигналият медицински екип от МБАЛ - Котел е констатирал смъртта му. Уведомен е дежурен военен прокурор при Военно-окръжна прокуратура – Сливен, и са предприети неотложни действия по разследването от военен следовател, като е образувано досъдебно производство, което се провежда под ръководството и надзора на военен прокурор.
Във връзка с появили се манипулативни твърдения и внушения в някои медии, предоставяме допълнителна информация по случая с инцидента в Чешнегирово:
След проведена служебна проверка на РСВП – Пловдив, двама служители, между които и старши лейтенант Тодор Манчев, са санкционирани със забележка от директора на регионалната служба. Извършена е и последваща проверка по инцидента от Инспектората на Министерството на отбраната.
Министърът на отбраната Георги Панайотов не е санкционирал старши лейтенант Тодор Манчев от Служба „Военна полиция“ заради случая в Чешнегирово, тъй като е преценил, че няма извършени от него нарушения.
Със заповеди на министъра на отбраната от 15.07.2021 г. са освободени от военна служба директорът на РСВП – Пловдив полк. Венцислав Радков и началникът на сектор в Отдел „Контрол и охрана“ майор Георги Мерджанов.
Продължава проверката на Служба „Военна полиция“ за установяване и на други военнослужещи и длъжностни лица, имащи отношение към инцидента в Чешнегирово, както и разследването по случая на Военно-окръжна прокуратура – Пловдив.
Ръководството на Министерството на отбраната и на Въоръжените сили на Република България изказва искрени съболезнования на семейството на старши лейтенант Тодор Манчев. |
19.07.2021 |
  Бригаден генерал Венелин Венев встъпи в длъжност директор на Служба „Военно разузнаване“ днес, 19 юли. На тържествената церемония присъстваха министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
„Службата има за задача да информира държавното ръководство на стратегическо ниво за заплахите и рисковете за националната сигурност. В днешно време тези заплахи и рискове стават все повече и повече. Вие сте тези, които трябва да алармирате първо. Затова разчитаме на Вас“, заяви министърът на отбраната Георги Панайотов в поздравителното си слово.
„За мен е чест да поздравя бригаден генерал Венелин Венев с удостояването му с висше офицерско звание и назначаването му за директор на служба „Военно разузнаване“. Това е свързано с огромна отговорност, отношение и принципен подход към службата. Като началник на отбраната разчитам на професионалната и колегиална подкрепа и информационното осигуряване от страна на военното разузнаване“, подчерта от своя страна началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Бригаден генерал Венелин Венев благодари за оказаните му доверие и подкрепа. Той бе категоричен, че ще разчита на професионализма на своите колеги, а съвместната дейност с останалите институции ще бъде продължена.
Директорът на Служба „Военно разузнаване“ бригаден генерал Венелин Венев е завършил ВВОВУ „Васил Левски“ със специалност бакалавър „офицер от разузнаването“ с квалификация „военен преводач“. През кариерата си на военнослужещ служи в различни формирования. В периода 2001 г. – 2016 г. преминава последователно през позициите на експерт, началник на сектор, началник на отдел и директор на дирекция. Произведен е в звание „полковник“ през месец август 2017 г. В периода 2005 г. - 2008 г. заема длъжностите офицер за връзка с местната власт и ООН и командир на разузнавателна група в състава на мисията на НАТО в Афганистан ISAF. От 2009 г. до 2012 г. е военен и военновъздушен аташе на Република България с основна акредитация в Австрия и допълнителни акредитации в Унгария, Чехия, Словакия и Словения.От 2016 до 2019 г. е бил военен, военновъздушен и военноморски аташе на Република България в Република Гърция. Владее три езика.
|
16.07.2021 |
  Министърът на отбраната Георги Панайотов откри Център за компетентност “Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска (Quasar)” във Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“ днес, 16 юли. На тържествената церемония присъстваха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, както и курсанти, студенти и преподаватели в Морско училище. Центърът Quasar е изграден по проект по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и е предназначен за развитие в областта на информационните и комуникационните технологии и тяхното пряко приложение за защита на критичната инфраструктура. Той обединява материалните, техническите и човешките ресурси на 8 организации (3 института на Българската академия на науките, 4 университета и една неправителствена организация). Сред основните му цели е - чрез интелигентните системи за сигурност и изкуствения интелект да се постигне възможност за прогнозиране на аварии и бедствия и предотвратяване на терористични заплахи.
Началникът на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. д-р Боян Медникаров представи пред гостите подробности за приема, перспективите и реализацията на обучаемите в Морско училище, което остава сред водещите в света в системата на висшето морско образование. Министър Панайотов се запозна и с част от учебно-материалната база на учебното заведение като лаборатории, катедри, симулатори, Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона и др. Той се разписа в почетната книга на Морско училище и наблюдава моменти от учебния процес.
|
16.07.2021 |
  Министърът на отбраната Георги Панайотов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и министър-председателят Стефан Янев наблюдаваха успешното изпълнение на епизодите на море по време на учението „Бриз 2021“ днес, 16 юли, по време на деня за високопоставени гости и медии.
Участниците отработиха занятия при борба с пожар на търговски кораб в пристанище, демонстрираха умения при овладяване на похитен търговски кораб, както и спасяване на бедстващи хора на море и ликвидиране на нефтен разлив.
Министър Панайотов подчерта, че учението е получило отлична оценка и от участниците в него. „Отработиха се действия за реакция при аварии, за борба с подводници, унищожаване на мини и борба с въздушни цели – ПВО“, поясни той. Министърът акцентира върху мащабите на учението - в „Бриз 2021“ участват 14 държави с 30 бойни и спомагателни кораби и катери, 3 самолета, 8 вертолета и над 2000 военнослужещи от военноморските сили на България, Албания, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Украйна, Втората постоянна военноморска група на НАТО и Втората постоянна противоминна група на НАТО от силите за отговор на Алианса.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов посочи, че в рамките на учението „Бриз 2021“ успешно протича сертифицирането на командването на 4-ти дивизион патрулни кораби за ръководство на тактическа група надводни кораби. Друг момент в учението е включеният тази година епизод с участието на подводница. Адмирал Ефтимов благодари на своя колега – началника на Генералния щаб на Турция генерал Яшар Гюлер, за предоставената възможност за тренировка за страната ни и нашите съюзници. Министър-председателят Стефан Янев акцентира върху значението на „Бриз 2021“ за повишаване на способностите на въоръжените сили на страните-участници. „В учението участват кораби от страни-членки на НАТО и други от акваторията на Черно море. Провеждат се мероприятия, които са важни както за българските Военноморски сили, така и за всички участващи сили и средства“, каза той.
В отговор на въпрос на журналисти министърът на отбраната Георги Панайотов подчерта необходимостта от инвестиции в отбрана и сигурност. „За миналата година Брутният вътрешен продукт на света е намалял с 4.4%, но същевременно разходите за отбрана са се увеличили с 2.2%. Държавите инвестират във въоръжените си сили, инвестират в отбрана и сигурност. Това трябва да направи и България“, заяви министър Панайотов.
На въпрос за доклада на Служба „Военна полиция“ за катастрофата в Черно море със самолет „МиГ-29“ министърът заяви: „Искам дебело да подчертая, че не става въпрос за пилотска грешка. Никъде в доклада не пише такова нещо. Мисля, че ясно е казано какви са причините. Продължава разследването на прокуратурата, нека да изчакаме резултатите от него“.
„Основните и съпътстващи причини ние, като военно ръководство, сме ги изтъквали в годините в Доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Република България - системното недофинсиране, проблемите с нальота, рисковата среда, в която работим“, заяви началникът на отбраната на въпроси относно публикувания доклад на служба „Военна полиция“ по инцидент със самолет Миг-29. Продължаваме да изпълняваме задачите си, но за да бъдем по-успешни и да бъде по-предвидима обстановката в отбраната, надявам се да има консенсус в обществото и сред политическите партии по този въпрос. Темповете, с които страните около нас инвестират в отбранителни способности, наистина са впечатляващи и ние изоставаме“, категоричен бе адмирал Ефтимов. Той подчерта, че са били изпълнени необходимите мерки за недопускане на аварийни ситуации и в момента вече се извършва планомерна летателна дейност на изтребителната ни авиация. „Днес тя също летя, имахме активност в Черно море и се изпълни задача по охраната на въздушното пространство“, поясни адмирал Ефтимов.
|
16.07.2021 |
Представителни военни подразделения от всички гарнизони на страната ще участват на 18 юли във военни ритуали по повод 184-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски (1837 - 1873).
Център на проявите е родният град на Апостола – Карлово, където тази година има двудневна поредица от национални, културни, спортни събития. На 18 юли, рождената дата на Дякона и празник на града, представителен взвод и военният духов оркестър на 61-а механизирана бригада ще участват в тържествен ритуал по издигане знамената на Република България и Община Карлово от 10.15 ч. на площад „Васил Левски“. Кулминацията на честванията ще бъде тържествената проверка (заря) на площад „Васил Левски“ от 21.00 ч. с участието на представителни роти от 61-а механизирана бригада.
В Шумен от 10.00 ч командването на шуменския военен гарнизон с участието на общината, патриотични организации, читалища ще проведе военен ритуал по почитане паметта на Апостола пред паметника на Васил Левски, след което на площад „Кристал“ ще има възстановка с моменти от Освобождението.
В Сливен военнослужещи от Център за подготовка на специалисти (от състава на Сухопътните войски) ще проведат възпоменателна церемония и ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Васил Левски от 20.30 ч на едноименния площад. Традиционно там годишнината от рождението на Апостола съвпада с проявите за честването на 153 години от подвига на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа.
В Пловдив от 10.00 ч на паметника на Васил Левски на централната алея на Бунадржика ще се проведе военен ритуал по поднасяне на венци и цветя. Ще участват Представителният духов оркестър на Военновъздушните сили и представителен блок от военното формирование 28 000 в Граф Игнатиево. Традиционно в поклонението се включват представители на Българската армия, Българската православна църква, политически, обществени, родолюбиви организации, изявени ученици, общественици и др.
В Стара Загора командването и военнослужещи от Втора тунджанска механизирана бригада ще се включат в общоградското честване на 184-ата годишнина от рождението на Апостола. Ритуалът по поднасяне на венци и цветя ще се проведе от 11.00 ч пред паметника на Апостола, а през деня ще има културна програма и заупокойна молитва в памет на йеродякон Игнатий, каквото е духовното му име.
Във Велико Търново от 17.30 ч. пред паметника на Левски в центъра на града с военен ритуал ще бъдат положени венци и цветя на признателност. Военният ритуал ще бъде проведен от курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“.
Военнослужещи от Военноморските сили (ВМС) ще проведат военни ритуали по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Васил Левски на Алеята на възраждането в Морската градина във Варна (10.00 – 12.00 ч) и пред паметника на Васил Левски в Морската градина в Бургас (10.30 – 12.00 ч). В град Тервел от 20.00 ч с военен ритуал ще бъде открит официално паметник на Васил Левски. Ритуалът ще проведат представителен военен блок на ВМС с участието и на Представителния духов оркестър на ВМС.
В София, от 11.00 ч пред бюст-паметника на Апостола в Борисовата градина ще се проведе тържествен ритуал по отбелязване на годишнината от рождението му. В него ще участва и Гвардейският представителен духов оркестър.
184-ата годишнина от рождението на Левски ще бъде чествана с ритуали по поднасяне на венци и цветя пред паметниците на Апостола на 18 юли в Асеновград (10.30 ч.) и Ловеч (18.00 ч.).
|
15.07.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще присъстват утре, 16 юли, на Деня за високопоставени гости и медии на националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2021“, който ще се проведе от 08.50 ч. до 13.30 ч. в акваторията на Варненския залив. На събитието ще присъства и министър-председателят Стефан Янев.
Гостите на ВИП деня ще наблюдават изпълнението на различни епизоди от „Бриз 2021“ на море.
В учението участват 30 бойни и спомагателни кораби и катери, 3 самолета, 8 вертолета и 2065 военнослужещи от военноморските сили на България, Албания, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Украйна, както и от Втората постоянна военноморска група на НАТО и Втората постоянна противоминна група на НАТО от силите за отговор на Алианса.
Уважаеми колеги, Акредитираните представители на медиите могат да заповядат на 16 юли 2021 г. в 08:15 часа на кръговото кръстовище на Морска гара Варна. Моля, носете си журналистическите и лични карти
|
14.07.2021 |
Приключи разследването на Служба „Военна полиция“ по авиоинцидента със самолет МиГ-29 на 9 юни 2021 г. по време на тактически учения на формированията за ПВО от Българската армия и авиационни формирования от ВВС - „Шабла 2021“. Отделът за разследване на авиационни произшествия е оформил в доклада си три основни версии за причините, довели до авиоинцидента, като посочва една от тях за най-вероятна.
Разследването на Служба „Военна полиция“ в интерес на авиационната безопасност приключи. Министърът на отбраната има готовност да предостави изготвения доклад от Военна полиция на прокуратурата, която продължава разследването по реда на Наказателно-процесуалния кодекс. До 3 - 4 седмици предстои да бъде снет и записът от т.нар. черна кутия в специализирана лаборатория на производителя в Руската федерация.
Началникът на отбраната е заповядал да се оцени степента на приложимост на регламентиращите документи, касаещи летателната дейност във ВВС при съществуващите ограничения на летателен ресурс. Бяха изпълнени необходимите мерки за недопускане на аварийни ситуации и се възстановява плановата летателна дейност на изтребителната авиация.
Изготвеният доклад за развитието на ситуацията при катастрофата на самолет МиГ-29 на Отдела за разследване на авиационни произшествия в Служба „Военна полиция“ е публикуван ТУК. |
12.07.2021 |
|
12.07.2021 |
Международната летателна тренировка „Тракийска звезда 2021“ започна днес, 12 юли. Тя ще се проведе в периода до 22 юли с участието на Военновъздушните сили (ВВС) на Република България, Република Гърция, Румъния и САЩ.
От българска страна съвместни задачи със страните-партньори ще изпълняват екипажите на самолети Су-25 от База за предно разполагане - Безмер, вертолети Ми-24, AS-532 AL “Cougar” и Bell-206 от авиобаза Крумово, както и формирования от Зенитно-ракетните войски на Военновъздушните сили и от Сухопътните войски.
Авиобаза Граф Игнатиево ще осигурява въздушното ръководство на полетите и логистичната поддръжка на американските сили, като страна-домакин. Румънските и гръцките екипажи на F-16 ще се включат в тренировъчните действия от базовите си летища.
„Тракийска звезда 2021“ е международна летателна тренировка, която се провежда във въздушното пространство на Република България, Република Гърция и Румъния и предоставя на участниците възможности да генерират богат опит и реално взаимодействие.
Съгласно нейния сценарий българските ВВС ще усъвършенстват подготовката си в съвместни въздушни действия, като изпълняват полети за нанасяне на удари по обекти, защитавани от групировка за Противовъздушна отбрана и реализират задачи по бойно търсене и спасяване. |
11.07.2021 |
Военноморските сили (ВМС) на Република България ще участват с 16 бойни и спомагателни кораби и катери, 3 вертолета и с 860 души личен състав в националното военноморско учение с международно участие „БРИЗ 2021“. То се провежда от днес, 11 юли, до 19 юли 2021 г. и е отворено за участие на ВМС от страни-членки на НАТО. В учението ще се включат два самолета от българските Военновъздушни сили и представители от Сухопътните войски, Щаба за интегриране на силите на НАТО в Република България и Военномедицинската академия.
В „БРИЗ 2021“ ще вземат участие общо 14 държави с 30 бойни и спомагателни кораби и катери, 3 самолета, 8 вертолета и 2065 военнослужещи от Военноморските сили на Албания, Белгия, България, Великобритания, Грузия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Украйна, Втората постоянна военноморска група на НАТО и Втората постоянна противоминна група на НАТО от силите за отговор на Алианса.
Двадесет и петият „БРИЗ“ през 2021 г. продължава традицията да се отработва междуведомственото сътрудничество в многонационална среда, с активното участие на 26 държавни организации, институции и ведомства от 4 министерства, местни органи на управление, неправителствени и частни организации. Основната цел на учението е да се повиши оперативната съвместимост и взаимодействието между ВМС на участващите страни чрез отработване на съвместни задачи и водене на широк спектър от бойни действия на море в операция за осигуряване на морската сигурност в региона. По време на учението ще бъде извършено сертифициране на командване на тактическа група патрулни кораби съгласно изискванията на НАТО (MAREVAL).
Планирането на учението се извърши под ръководството на командира на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, който е и общ ръководител на „БРИЗ 2021“. Офицер, провеждащ учението и директор на учението е капитан І ранг Камен Кукуров – началник на Щаба на ВМС. Командир на многонационалното корабно оперативно съединение е флотилен адмирал Велко Велков – командир на Флотилия бойни и спомагателни кораби.
|
09.07.2021 |
    За мен е особена гордост, че петима военни спортисти са покрили нормативи за участие на Олимпийските игри в Токио. Всичко това се случва в сложна обстановка заради пандемията и въпреки отлагането на Олимпийските игри с една година. Това каза министърът на отбраната Георги Панайотов днес, 9 юли, на тържествената церемония по изпращането на военнослужещите и цивилни служители от Центъра за елитен спорт, които ще участват в Олимпиадата в Токио (23 юли - 8 август). В присъствието на министъра на младежта и спорта Андрей Кузманов министър Георги Панайотов благодари за сътрудничеството със спортното министерство по линия на елитния спорт и за развитието на спорта в Българската армия. „Вярвам, че Министерството на отбраната, заедно с Министерството на младежта и спорта, успяхме да осигурим една пълноценна и успешна подготовка за Олимпиадата в Токио“, подчерта министър Панайотов. Той пожела успех на българските военни спортисти. От общо 42-ма състезатели в българската олимпийска делегация, петима са служители в Центъра за елитен спорт: Редник Ивайло Иванов (джудо), редник Станимира Петрова (бокс), редник Георги Вангелов (борба), цивилен служител Габриела Петрова (лека атлетика), цивилен служител Даниел Асенов (бокс).
„За нас е чест, че повече от една десета от целия отбор на България, които ще се състезават на XXXII-те Летни олимпийски игри в Токио, се представлява от военнослужещи и цивилни служители от Министерството на отбраната. Това е разбираемо, тъй като физическата подготовка е една от основните подготовки на Българската армия и тя стои на вниманието на всички командири“, заяви заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев церемонията по изпращането на спортистите от Центъра за елитен спорт.
Той бе категоричен, че елитните спортни състезатели допринасят за развитието на физическата подготовка в армията, както и за популяризирането на спорта в национален план. „Ние сме с вас, ще ви гледаме, ще се гордеем, ще съпреживяваме и ще ви очакваме да се върнете от един от най-големите световни форуми, окичени с медали“, обърна се генерал-лейтенант Илиев към българските спортисти, служители в Центъра за елитен спорт, покрили квоти за участие в Олимпиадата.
На тържествената церемония военните спортисти получиха от министъра на отбраната икони на Свети Георги с пожелание за здраве и успех. Единствено състезателят по борба Георги Вангелов не успя да присъства лично, тъй като в момента е на предолимпийска подготовка.
„Искам да изкажа от името на целия ни отбор искрени благодарности за подкрепата през годините“, каза в слово-отговор редник Ивайло Иванов. Той е единственият български военен шампион по джудо от VII Световни летни военни игри, проведени по линия на Международния съвет за военен спорт CISM в град Ухан, Китай (2019 г.). „Ще дадем всичко от себе си за да представляваме успешно България в Токио“, допълни той. Още двама спортисти от българската олимпийска делегация за Токио са се състезавали на VII Световните военни игри (които по линия на военния спорт представляват своеобразна Военна олимпиада): това са боксьорите Станимира Петрова и Даниел Асенов, които тогава се класираха на престижните 5-и места в категориите си.
|
09.07.2021 |
 Международна летателна тренировка „Тракийска звезда 2021“ ще се проведе в периода 12-22 юли 2021 г. с участието на Военновъздушните сили (ВВС) на Република България, Република Гърция, Румъния и САЩ.
В авиобаза Граф Игнатиево днес, 9 юли, успешно се пребазираха самолети F-16 от 555-та авиационна ескадрила от състава на 31-во авиокрило на ВВС на САЩ в Европа, базирани в Авиано, Италия.
От българска страна съвместни задачи със страните-партньори ще изпълняват екипажите на самолети Су-25 от База за предно разполагане - Безмер, вертолети Ми-24, AS-532 AL “Cougar” и Bell-206 от авиобаза Крумово, както и формирования от Зенитно-ракетни войски на Военновъздушните сили и от Сухопътните войски.
Авиобаза Граф Игнатиево ще осигурява въздушното ръководство на полетите и логистичната поддръжка на американските сили, като страна-домакин.
Румънските и гръцките екипажи на F-16 ще се включат в тренировъчните действия от базовите си летища.
|
09.07.2021 |
Военноморските сили (ВМС) на Република България ще проведат национално военноморско учение „Бриз 2021“ от 11 до 19 юли 2021 г. Учението е планирано и ще се ръководи съгласно стандартите и процедурите на НАТО и е отворено за участие на ВМС от страни-членки на Алианса. То се провежда в морските пространства на Република България и в райони, които са обявени своевременно.
В „Бриз 2021“ ще участват 14 държави с 30 бойни и спомагателни кораби и катери, 3 самолета, 8 вертолета и 2065 военнослужещи от военноморските сили на България, Албания, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Испания, Италия, Латвия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Украйна, Втората постоянна военноморска група на НАТО и Втората постоянна противоминна група на НАТО от силите за отговор на Алианса. В учението ще се включат и представители на 26 държавни организации, институции и ведомства от 4 министерства, местни органи на управление, неправителствени и частни организации. Щабът за контрол на учението ще се развърне в Пункт за базиране Варна на Флотилия бойни и спомагателни кораби.
|
09.07.2021 |
From July 1, 2021, Bulgaria takes over the rotating chairmanship of the SEDM Process. In connection with the preparation of Sofia for the forthcoming responsibilities, representatives of the current President of the Republic of Albania visited Sofia in the period June 15th-18th. The Albanian delegation is led by the Director of the Process Secretariat, Jerji Metodja.
The SEDM process was initiated in 1996 as a mechanism to enhance regional security and has been operating for more than twenty-five years as a confidence-building measure in South East Europe, as well as to support the efforts of participating countries to integrate into Euro-Atlantic structures. The Sofia Chairmanship will be chaired by the Deputy Minister of Defense, responsible for international cooperation and defense policy.
The discussions in Sofia reviewed what had been achieved during the Albanian presidency and agreed on the conditions for handing it over to the Bulgarian Ministry of Defense. The talks were focused on the approaches that Sofia would develop to deepen the cooperation in the field of security and defense, increase the effectiveness of the upcoming events within the initiative. Yet another topic were the difficulties in holding regular meetings caused by development of the COVID pandemic. Organizational details related to the handover and acceptance ceremony of the presidency were also discussed. It would take place in August 2021 in the town of Kumanovo, Republic of Northern Macedonia, where the Headquarters of the Multinational Brigade - Southeast Europe is located.
The meetings and talks with the Albanian delegation on the Bulgarian side were attended by the Director of the Defense Policy and Planning Directorate, Brigadier General Radostin Iliev, Daniela Grigorova - Head of the Bilateral and Regional Cooperation Department, as well as representatives of the Ministry of Defense who will coordinate and organize the activities and events within this multinational regional initiative.
|
09.07.2021 |
From July 1, 2021, Bulgaria takes over the rotating chairmanship of the Southeast European Defense Ministers' Meeting (SEDM) process. Over the next two years, the Ministry of Defense will coordinate and organize activities within the framework of the multinational regional initiative. A Secretariat within Bilateral and Regional Cooperation Department has been established to fulfill the commitments.
During the inauguration ceremony, Deputy Defense Minister Plamen Yordanov, who will serve as Chairman of the Process, wished successful and fruitful work in implementing the upcoming tasks.
Bulgaria is an active participant in this forum and is chairing the Process for the second time, as the first term was fulfilled in the period 2009-2011. The official HO – TO ceremony will take place in Kumanovo (Republic of Northern Macedonia) at the end of August, when the 22nd anniversary of the Southeast Europe Brigade will be marked.
|
08.07.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов (който е и председател на Националната военна спортна федерация) ще пожелаят успех на военнослужещите и цивилните служители от Центъра за елитен спорт, които ще се състезават на XXXII Летни олимпийски игри в Токио. Тържествената церемония по изпращането на спортистите от Центъра за елитен спорт ще се състои на 9 юли, петък, от 12.00 ч в Министерството на отбраната.
XXXII Летни олимпийски игри в Токио ще се проведат от 23 юли до 8 август. Българските спортисти, служители в Центъра за елитен спорт, покрили квоти за участие в Олимпиадата, са: редник Ивайло Иванов (джудо), редник Станимира Петрова (бокс), редник Георги Вангелов (борба), цивилен служител Габриела Петрова (лека атлетика), цивилен служител Даниел Асенов (бокс).
Уважаеми колеги, постоянно акредитираните журналисти ще бъдат допускани от 11.30 ч. на 9 юли 2021 г. в сградата на Министерството на отбраната (вход от ул. „Аксаков“), след представяне на лична и журналистическа карта |
08.07.2021 |
„Фирми са били селектирани без ясни критерии за извършване на дейности по инфраструктурата на „Граф Игнатиево“ за приемане на самолети Ф-16“. Това заяви министърът на отбраната Георги Панайотов по време на пресконференция, днес, 8 юли. Той уточни, че не е открита документация, която да показва, че изборът на фирми е извършван след преглед на пазара и на техните опит, възможности и способности.
Не е установено и защо стойностите на проектите са такива, каквито са определени. Остойностяването е било възложено на Военновъздушните сили и според министър Панайотов те са го изготвили по най-добрия възможен за тях начин. Главна дирекция „Инфраструктура на отбраната“ на министерството обаче не е изпълнила задълженията си по проверка на това дали то отговаря на действителността и на обективни критерии.
Министър Панайотов допълни, че 44 договора са сключени без супервайзер за координация на проектите. Всички договори са били авансово разплатени, като общата сума по тях е над 184 млн. лв. Само по 15 от 44-те контракта разплащането не е било сто процента авансово. Според план-графика за изпълнението им към момента трябва да се извършват строителни дейности, което се случва само по три от контрактите, а останалите са на ниво идеен проект.
„Някой, по неизвестни причини, е решил, че разходите по изграждане на пистата за кацане и излитане в авиобаза „Граф Игнатиево“ ще бъдат поети от НАТО – без проведени разговори или преговори“, заяви той и уточни, че това няма да се случи. „В момента извършваме работа по осигуряване на 53 млн. лв. за изграждане на пистата, тези пари не са били заложени в първоначалния проект“, каза още министърът на отбраната. Според думите му ще има забавяне на дейностите по изпълнение на проектите с 6 до 8 месеца.
|
08.07.2021 |
„Финансовите и материалните ресурси на Министерството на отбраната не са управлявани целесъобразно и в интерес на отбраната, сигурността и държавата. Парите на данъкоплатеца са харчени без ясен разчет, без дългосрочна визия и планиране, непрозрачно и при липса на ефективен мениджмънт и административен и финансов контрол“. Това заяви днес, 8 юли министърът на отбраната Георги Панайотов на пресконференция, на която представи резултати от назначени от него проверки след встъпването му в длъжност.
Сред посочените примери от проверките е лошото финансово състояние на холдинг „ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ“ЕАД, при което дружествата работят на загуба, а разходите надвишават приходите. За последно холдингът е работил на печалба през 2017 г. „Съветът на директорите не е приемал правила за своята работа, нито бизнес – програма, по която да се отчитат резултатите от дейността му. Сключените договори не гарантират обезпечаване на производствената дейност за по-дълъг период от време“, разясни министър Панайотов.
По думите му хоризонтът на работа на част от предприятията е до септември тази година, след което има риск да няма договори за ремонт на военна техника. Министър Панайотов съобщи, че на среща с профсъюзи от дружествата хората буквално са се молили на Министерството на отбраната“ – да им се предостави един хеликоптер, който да ремонтират, за да имат работа. „На фона на това финансово състояние ръководството на холдинга се е ползвало от облаги – командировки в чужбина (от които няма съществени резултати), използване на служебни автомобили за лични цели, изплащане на 3 минимални заплати при ползване на годишен отпуск; за Коледа, на Великден, за 50-годишнина, за 8 март…“, допълни още министърът и поясни, че за да поддържа предприятията, холдингът е давал вътрешнофирмени заеми в размер на над 40 млн. лв., които няма да бъдат върнати.
„Нищо не е направено през годините за модернизирането на предприятията или усвояване на нови технологии. Към момента дъщерните дружества в „ТЕРЕМ- ХОЛДИНГ“ЕАД имат единствено ограничена способност за ремонт на стара съветска техника и работят на загуба, а разходите превишават приходите. Съветът на директорите не е приемал правила за своята работа, нито бизнес-програма. Предприети са действия за смяна на членове на Управителния съвет“, категоричен бе министър Панайотов.
Неефективно управление на имотите с отпаднала необходимост е констатирала проверка на Министерството на отбраната. По тази причина в момента се разработват правила за дейностите по управление на имоти. Предприети са дисциплинарни действия спрямо длъжностни лица от Главна дирекция „Инфраструктура на отбраната“ за констатирани нарушения. „Установихме, че няма концепция за управлението на тези имоти, няма правила и критерии, нито визия за стопанисване“, посочи министър Панайотов. Годишните разходи на Министерството на отбраната за подобни имоти са около 23 милиона лева (охрана, данъци, такси за битови отпадъци и др.). Предприемани са действия в посока отстъпване на имоти с право на строеж за преодоляване на проблема с недостига на жилища за военнослужещи, които той определи като разбираеми. Другият аргумент за действия с тези имоти обаче е неприемлив: строителство на хотели (не става въпрос за военно-почивни бази). В определен период е липсвал договор за задължителна застраховка „пожар“ и „природни бедствия“ на имотите в управление на Министерството на отбраната и негови структури. Освободен е и директорът на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ (той обаче близо месец не може да бъде намерен, за да му бъде връчена заповедта).
В отговор на въпроси на медии министърът на отбраната заяви, че ще бъде спазен срокът от 30 работни дни за приключване на разследването на Служба „Военна полиция“ на инцидента край Шабла с падналия самолет МиГ-29. Обществеността ще бъде запозната с явната част на резултатите от разследването. Продължава уреждането на формалностите по заминаването на служители на Военната прокуратура, ВВС и „Военна полиция“ с „черната кутия“ за снемането на информацията от нея в специализирана лаборатория на производителя на територията на Руската федерация.
Министър Панайотов изрази надежда да бъде възобновена скоро и тренировъчната летателна дейност със самолетите МиГ-29. Той подчерта, че охраната на въздушното ни пространство не е спирала.
След септември 2021 г. се планира за САЩ да заминат втора група пилоти за обучение на самолетите Ф-16, съобщи заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков.
|
08.07.2021 |
|
07.07.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов ще даде пресконференция на 8 юли, четвъртък, от 11.00 ч. в Министерството на отбраната. В нея ще участват заместник-министрите на отбраната и заместник-началниците на отбраната.
Уважаеми колеги, постоянно акредитираните журналисти ще бъдат допускани от 10.30 ч. на 8 юли 2021 г. в сградата на Министерството на отбраната (вход от ул. „Аксаков“), след представяне на лична и журналистическа карта. |
07.07.2021 |
  Тържествена церемония по изпращането на група от националния мобилен модул по комуникационно-информационни системи (DCM-F) за участие в небойната мисия на НАТО в Ирак се проведе днес, 7 юли, в района на Мобилната КИС.
Заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов поздрави военнослужещите и им пожела успех. „Знам, че подготовката, която сте провели през изминалите няколко месеца, е на ниво и съм уверен, че ще се върнете с гордо вдигнати глави и ще изпълните това, което се очаква от вас. Успешен път и успешно изпълнение на задачите“, пожела той на участниците в мисията. Заместник-министър Йорданов подчерта, че за десетте години от съществуването на Националния мобилен модул по КИС е натрупан необходимият опит и умения за изпълнение на задачите в международна среда.
„Сигурен съм, че сте професионално подготвени от своите командири и ще служите на високо ниво в осигуряването на щаба на тренировъчната мисия на НАТО в Ирак. Наред с професионалните качества, ще демонстрирате и характерните за българските военнослужещи дисциплина, ред и отговорност, защото знаете, че представяте България. Вие сте израз на усилията и ангажиментите на държавата ни да допринася за международния мир и сигурност в региона“. Това заяви в приветствието си заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев.
„Професионалният опит, който натрупахте и високите оценки, които получихте за участието ви в многобройните учения през години от създаването на Националния мобилен модул по КИС, както и опитът ви от участието в операциите в Турция и Афганистан са заслужено основание за самочувствие и оптимизъм. Вие доказахте високия си професионализъм и това ми дава увереност, че вие ще изпълнявате достойно поставената ви задача“, подчерта в словото си командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров. Той връчи сертификат за готовност на контингент от Въоръжените сили на Република България за участие в мисията на НАТО в Ирак на командира на групата капитан Георги Иванов. Групата за комуникационно-информационна поддръжка е в състав от единадесет военнослужещи, от които една жена, и ще изпълнява задачи в района на мисията за период до 7 месеца.
*** Националният мобилен комуникационно-информационен модул (DCM-F) е част от състава на 2 свързочен батальон към Групата на НАТО по КИС със седалище Италия. DCM е структура осъществяваща комуникационно-информационна поддръжка на щабовете на НАТО на оперативно ниво при участието им в мисии, операции, кризи и учения.
С решение № 325 от 9 април 2021 г. на Министерския съвет група от модула ще бъдат командировани за срок до 7 месеца за участие в мисия на НАТО в Ирак. Те ще изпълняват задачи по комуникационно-информационна поддръжка в щаба на мисията. Командир на групата е капитан Георги Иванов Иванов – заместник-командир на Национален мобилен модул по КИС.
|
06.07.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов от днес до 8 юли е на официално посещение в Румъния. Визитата е по покана на началника на Щаба на отбраната на Румъния генерал-лейтенант Даниел Петреску. Тя се осъществява в изпълнение на плана за двустранното сътрудничество със северната ни съседка.
Целта на посещението е да се обсъдят състоянието и перспективите за разширяване на двустранното военно сътрудничество между Българската армия и румънските въоръжени сили. Ще бъде направен преглед на съвместното участие на двете държави в редица проекти по линия на НАТО, Европейския съюз и регионалните инициативи. В рамките на визитата ще бъдат посетени многонационалната дивизия „Югоизток“ в гр. Букурещ и многонационалната бригада „Югоизток“ в гр. Крайова, както и военни формирования от състава на въоръжените сили на Румъния. |
05.07.2021 |
   „Десети механизиран батальон е с подобаващо значение за системата за национална сигурност, Въоръжените ни сили и Сухопътните войски.“ Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 5 юли, при посещението си във военното формирование в гр. Враца. Той се запозна на място с организацията и дейността, разгледа учебно-материалната база и протичащите инфраструктурни проекти за подобряване условията за функциониране на военното формирование. „Министерството на отбраната е отпуснало достатъчно средства, за да бъдат извършени тези инфраструктурни проекти. Това, което виждам тук, ме обнадеждава“, категоричен бе адмирал Ефтимов. Той изказа увереност, че подобренията в инфраструктурата на батальона ще допринесат за повишаването на мотивацията на военнослужещите, но и демонстрират заслуженото отношение на държавата и на Българската армия към техния значим труд.
„Отнасяме се с еднакво внимание и чувство на отговорност към видовете въоръжени сили. Наясно съм с проблематиката, но във всяко военно формирование се срещам с личния състав, за да чуя от първа ръка впечатленията. Тези хора с труда си заслужават да бъдат чути“, заяви адмирал Ефтимов. В програмата на посещението му бе включена среща с личния състав на механизирания батальон. В нея участваха още командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, директорът на Щаба на отбраната генерал-майор Стайко Прокопиев, както и директорите на дирекции „Логистика“ и „Стратегическо планиране“ в Щаба на отбраната бригаден генерал Митко Григоров и бригаден генерал Анатолий Кръстев.
„За изпълнение на задачите механизираният батальон се нуждае от ресурсно подпомагане. Повишаването на щата присъства в нашите планове за военното формирование, за да може то да изпълнява по-широк спектър от задачи. Правим също анализи как може да поддържаме и да увеличим огневата мощ и маневрените възможности на Десети механизиран батальон“, заяви началникът на отбраната след разговора с личния състав. Той посочи, че в гарнизон Враца има интерес към военната служба, като на последния проведен конкурс за едно място са кандидатствали по четири-пет души, което е над средното ниво за страната.
В отговор на журналистически въпрос адмирал Ефтимов зави, че за него като началник на отбраната приоритет е да започне плановата летателна дейност на изтребителната авиация. „Възстановихме плановата летателна дейност на транспортната, щурмовата и вертолетната авиация. Чакам специализираното звено за разследване на авиопроизшествия към служба „Военна полиция“ да излезе със своя доклад. Дали той ще бъде обвързан с окончателните данни от „черната кутия“ на МиГ-29, или ще излезе по-рано с необходимите препоръки, за да можем да възстановим летателна дейност, чакам това заключение. Силно се надявам до края на юли да възстановим летателната подготовка на авиацията“, посочи началникът на отбраната. Той бе категоричен, че въпреки трагичния инцидент, Българската армия продължава своята целенасочена, планомерна работа и изпълнението на своите задачи. Адмирал Емил Ефтимов отново подчерта важността на факта, че „черната кутия“ и останките на самолета са били открити от Военноморските сили със собствени средства. „Доказахме, че с техниката, с която разполагаме, може да изпълняваме задачите си. Скептизицъм по отношение на готовността за изпълнение на задачите от нашата армия, на отговорността и ангажимента й към националната сигурност не трябва да има“, заключи началникът на отбраната.
|
05.07.2021 |
  С полагане на военна клетва от военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции (СКСО) на 4 юли бе отбелязан бойният празник на гарнизон Пловдив. Общо 40 новоназначени военнослужещи произнесоха тържествено „Заклех се“ по време на официалната церемония, която се състоя площад „Централен“. „Бъдете доблестни и смели воини. Служете с отдаденост и професионализъм в едно от най-боеспособните формирования на Българската армия. Вашите командири и колеги ще ви бъдат отлични учители как със силна воля и борбен дух се отстоява девизът „Там, където другите не могат“, заяви заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев в приветствието си. Той призова военнослужещите да проявяват воля и борбеност, да развиват индивидуалните си качества и уменията за работа в екип, да се справят със задачите си и да останат верни на дадената клетва - символ на преданост, дълг и чест.
„Днес вие положихте клетва за вярност пред Специалните сили на Българската армия, пред Българската армия и пред Родината, но вие положихте и клетва за вярност пред вашите семейства и вашите преки командири. Убеден съм, че всеки един от вас произнесе клетвените думи с пълно съзнание, вяра и надежда. Вярвам, че от тук нататък вие разбирате голямата отговорност, която стои пред вас. Вие, заедно с колегите си от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили на Република България ставате гръбнака и ядрото на Българската армия. Убеден съм, че няма да пожалите сили, воля и умения да се трудите неуморно за просперитета на Специалните сили на Българската армия и на България.“ С тези думи началникът на гарнизон Пловдив и командир на СКСО генерал-майор Явор Матеев се обърна към младите попълнения в Специалните сили. В памет на загиналите воини от гарнизон Пловдив във войните за освобождение и национално обединение на България бе отслужена заупокойна молитва, а пред Паметника на военнослужещите, доблестно изпълнили воинския си дълг, бяха положени венци и цветя в знак на признателност. Гости на празника бяха представители на местната власт, на образователни институции, командири и началници на военни формирования, офицери и сержанти от запаса и резерва.
*** През 1913 г. в нощта на 20 срещу 21 юни (3 и 4 юли по нов стил), 2-ра тракийска дивизия пробива считаната за непристъпна сръбска позиция при Криволак и така осуетява съединяването на гръцката и сръбската армии и общото им настъпление към София. Със заповед от 1915 г. по частите на 2-ра пехотна тракийска дивизия и препотвърдена със заповед на Министъра на войната от 1926 г., датата 21 юни (4 юли по нов стил) е обявена за боен празник на полковете от 2-ра пехотна тракийска дивизия и Пловдивския гарнизон. След 1945 година празникът не се чества и е възроден през 2016 г.
|
02.07.2021 |
  Центърът за изследване, изграждане и усъвършенстване на способностите на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия (CMDRCOE) в София, както и всички останали подобни структури в Европа и света, допринасят за сътрудничеството между страните-членки. Това каза министърът на отбраната Георги Панайотов днес, 2 юли, на тържествената церемония по повод присъединяването на Република Румъния към CMDRCOE - международната военна организация, част от структурата на НАТО, разположена в България. „Живеем във времена, в които ние, страните-членки трябва да демонстрираме единство и солидарност повече от всякога. Защото е важно днес да покажем, че сме готови да защитим свободата и демокрацията, независимостта и просперитета, да защитим нашите ценности“, посочи още министър Панайотов. Той се обърна към посланика на Румъния Н. Пр. г-жа Бръндуша-Йоана Предеску с „добре дошли“ и подчерта: „Аз съм много горд, че издигаме флага на Румъния днес“. Той пожела още страни да станат част от структурата на НАТО в София.
„Присъединяването на още една спонсорираща държава към Центъра за изследване, изграждане и усъвършенстване на способностите на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия е забележителен успех. Това ще повиши способностите на центъра за отговор в много по-широк спектър на съвременните предизвикателства и рискове. Поздравявам екипа на центъра с това ценно разширяване“. Това заяви заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев в своето приветствие на церемонията.
Директорът на CMDRCOE полковник Орлин Николов изрази увереност, че присъединяването на Румъния ще допринесе за международния авторитет на центъра. Този акт на присъединяване отваря врати за ново и ползотворно сътрудничество, посочи той.
Пред сградата на CMDRCOE официално беше издигнато знамето на Румъния в присъствието на посланика на северната ни съседка Н. Пр. г-жа Бръндуша-Йоана Предеску и други гости от дипломатическия корпус, Министерството на отбраната, Щабния център за интегриране силите на НАТО в Република България.
Нотата за присъединяване на Румъния към Меморандума за разбирателство беше подписана на 29 юни в Норфолк, САЩ, между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на националната отбрана на Република Гърция, министъра на националната отбрана на Република Полша, Министерството на външните работи на Румъния и Съвместното командване по трансформацията.
|
02.07.2021 |
  Националният военноисторически музей (НВИМ) ще отбележи 105 години от създаването си с поредица от събития. Музеят ще работи с вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция от 18.00 ч. до 23.00 ч. на 3 юли и от 10.00 ч. до 17.00 ч. на 4 юли.
Празничният маратон ще започне със специална програма на 3 юли вечерта, когато се отбелязва и европейската инициатива „Нощ на музеите“. За настроението на всички, решили да отбележат празника на Музея, ще се погрижат Представителните духови оркестри на Сухопътните войски и Националната гвардейска част. В късните часове на деня присъстващите ще могат да наблюдават уникалното огнено шоу на клуб „Дивинитас“.
Всички любители на българското кино ще имат възможност да гледат четири български филма от 20-те и 40-те години на миналия век, представени от Българската национална филмотека в тазгодишния Сезон на класическия филм, организиран от Асоциацията на Европейските синематеки. Прожекциите ще бъдат съпроводени с музика на живо, изпълнена от Бояна Зарева – цигулка, и Ясен Обретенов – пиано.
С богата програма в инициативата „Европейска нощ на музеите“ ще се включат и филиалите на НВИМ. Музеят на авиацията ще работи с вход свободен на 3 юли от 10.00 ч. до 20.00 часа. Посетителите ще могат да разгледат и фотоизложбата „Музей на авиацията – вече сме на 30“, посветена на годишнината от неговото създаване. От 10.00 до 14.00 ч. дошлите в музея ще могат да се включат в много работилници и ателиета с „магически“ преживявания, „научни“ експерименти и фокуси.
Безплатни ще са посещенията и във Военноморския музей във Варна на 3 юли от 17.00 ч. до 23.00 ч. Наред с постоянната си експозиция и кораб-музей „Дръзки“ посетителите ще имат възможност да разгледат и най-новата изложба „Варненското пристанище. Началото…“, посветена на 115-ата годишнина от създаването на пристанището. За настроението на всички, избрали да „нощуват“ в Музея, ще се погрижи Представителният духов оркестър на Военноморските сили с концерт от 18.30 ч. Военноморският музей също ще предложи на своите гости възможността да гледат четири български филма от 20-те и 40-те години на миналия век.
|
02.07.2021 |
Със заповед на министъра на отбраната Георги Панайотов са обявени 155 (сто петдесет и пет) войнишки длъжности за приемане на военна служба във военни формирования от Сухопътните войски на лица, завършили граждански средни или висши училища. В гарнизон Стара Загора обявените войнишки длъжности са 35, в гарнизон Ямбол – 14, във военно формирование 52 740 - Хасково – 6. Осемдесет са обявените вакантни войнишки длъжности в 61-а механизирана бригада-Карлово, а в 4-и артилерийски полк-Асеновград и във военно формирование 42 600 – Мусачево са обявени по 10 места. Обявените длъжности са за радиотелеграфисти, шофьори, зенитчици, автоматчици, механик-водачи, сапьори, химици, помощник-готвачи, артилеристи.
Кандидатите за военна служба трябва да подадат лично до 18 август 2021 г. писмено заявление до командирите на съответните формирования чрез структурите на Централното военно окръжие (ЦВО). До 18 ноември 2021 г., тези от тях, които са допуснатите до конкурса, ще бъдат уведомени писмено за часа, датата и мястото на явяване. Конкурсът ще се проведе от 24 ноември до 1 декември 2021 г. по график в съответните военни формирования. Той включва изпит по физическа подготовка, тест за проверка на общата култура на кандидатите и събеседване. Изпитът по физическа подготовка ще се проведе чрез определяне на качествата им за сила (лицеви опори и коремни преси), бързина (бягане „Совалка” 10х10 метра) и издръжливост (крос 1000 метра) по нормативи, определени в „Единен армейски тест“ за военнослужещи във Въоръжените сили на Република България. Тестът за проверка на общата култура на кандидатите включва 100 въпроса, като за всеки правилен отговор на въпрос се дава по една точка. Времето за провеждане на теста е с продължителност 60 минути.
Кандидатите могат да се запознаят с условията, на които трябва да отговарят, и с необходимите документи за конкурса в обявата, публикувана на 2 юли 2021 г. в интернет страницата на Министерството на отбраната в рубриките „Най-новото в сайта“ и „Документи“ - „Обяви“. В нея са посочени и телефони за контакт за допълнителна информация за конкурса.
|
02.07.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще посети на 5 юли (понеделник) Десети механизиран батальон в гр. Враца. На място той ще се запознае с организацията и дейността на военното формирование и ще разгледа учебно-материалната база. В програмата му са включени среща с личния състав на механизирания батальон и оглед на прилежащия войскови район. Ще присъстват също командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, директорът на Щаба на отбраната генерал-майор Стайко Прокопиев, директори на дирекции в Щаба на отбраната.
Уважаеми колеги, Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще даде брифинг за медиите в 15.30 часа. Акредитираните журналисти ще бъдат допускани в Десети механизиран батальон в гр. Враца от 15.15 ч. на 5 юли 2021 г. след представяне на лична и журналистическа карта. Заповядайте! |
02.07.2021 |
PMSC Chronology meeting 2 TEXT |
02.07.2021 |
PMSC Chronology meeting 1 TEXT |
02.07.2021 |
SEDM Coordination Committee Chronology meeting 1 TEXT |
02.07.2021 |
DCHOD Chronology meeting 1 TEXT |
02.07.2021 |
SEDM Chronology meeting 1 text |
02.07.2021 |
Завърши националното учение “Stealth Dagger 2021” на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) за сертифициране на Тактическа група за специални операции (ТГрСО) към силите за отговор на НАТО през 2022 г. То се проведе от 21 юни до 2 юли. В него участваха близо 190 военнослужещи от СКСО, Военновъздушните сили и Военноморските сили. Логистичната поддръжка беше подпомогната от 110-и Логистичен полк от състава на Сухопътни войски.
По време на учението бяха извършени успешно специални операции в целия спектър на основните задачи на Силите за специални операции (ССО) – директни действия, специално разузнаване и военно подпомагане. На територията на южна България и северното Черноморие бяха отработени въпроси по инфилтриране и ексфилтрация на взводове за специално разузнаване както по вода, така и по въздух в тъмната част на денонощието, специално разузнаване в различна среда и директни действия срещу конвенционални и неконвенционални цели. За първи път под командването на СКСО бяха придадени тимове за морски специални операции от ВМС, които действаха в състава на Морска тактическа група за Специални операции.
В края на учението групата получи оценка „БОЕГОТОВ“ както от националната група за сертификация, така и от представителите от НАТО.
|
01.07.2021 |
От 1 юли 2021 г. България поема ротационното председателство на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM). През следващите две години Министерството на отбраната ще координира и организира дейностите и мероприятията в рамките на многонационалната регионална инициатива, като за изпълнение на ангажиментите е създаден Секретариат към отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“.
По време на церемонията за поемането на председателството заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов, който ще изпълнява функциите на председател на Процеса, пожела успешна и ползотворна работа в изпълнение на предстоящите задачите.
България е активен участник в този форум и за втори път председателства Процеса, като първият мандат беше изпълнен в периода 2009-2011 г. Страната ни беше и първият домакин на Бригада „Югоизточна Европа“ от 1999 г. до 2003 г. Щабът на бригадата, под командването на бригаден генерал Нейко Ненов, участва в състава на Международните стабилизиращи сили на НАТО в Афганистан (ISAF) през 2006 г. Официалната церемония по приемане и предаване на председателството ще се състои в Куманово (Република Северна Македония) в края на месец август, когато ще бъде отбелязана 22-та годишнина от създаването на Бригада „Югоизточна Европа“.
|
01.07.2021 |
|
|
 |