 |
Новини - архив
31.07.2018 |
     Още от самото създаване на това формирование преди 36 години имах честта да бъда един от онези войници, които служеха тук. Оттогава мина много време, но техниката е същата, войската е по-малко, но задълженията на служещите тук остават все толкова отговорни. С тези думи министърът на отбраната Красимир Каракачанов поздрави личния състав на военно формирование 34 420 в Костинброд, което днес, 31 юли, отбеляза 36 години от своето създаване.
„Нашето призвание е да служим всички на Отечеството, да защитаваме териториалната цялост и независимост на Република България, както и сигурността на българските граждани, затова приемете моята благодарност и уважение към всеотдайността и високия професионализъм, с които всеки ден изпълнявате своите задължения“ – каза още министър Красимир Каракачанов. Той разгледа цялата база и наличните технически съоръжения, демонстрирани в реална работна обстановка.
Командващият на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Цанко Стойков също поздрави личния състав като подчерта, че най-голямото достойнство във военната служба е превръщането на призванието в дълг. „Силата на армията е в силата на духа, защото сраженията и на бойното, и на житейското поле, печели онзи, който е решил твърдо да ги спечели“, каза той.
Военното формирование на практика охранява почти една втора от територията на страната. Комплексът разполага с имитационна апаратура, която затваря почти 100% цикъла на бойна подготовка. Групата дивизиони редовно е привличана за участие в почти всички национални и международни учения на ВВС.
След тържествен молебен по случай годишнината с различни наградни знаци бяха отличени офицери и сержанти от военното формирование. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов удостои с награден знак „За отлична служба“ II степен командира на дивизиона подполковник Благовест Николов.
|
31.07.2018 |
Медиен ден на многонационалната съвместна подготовка „PLATINUM LION 18“ ще се проведе на 8 август /сряда/ на учебен полигон „Ново село“.
„PLATINUM LION 18“ се провежда от 30 юли до 10 август на Учебен полигон „Ново село”. Целта на подготовката е да повиши взаимодействието и оперативните способности на участващите формирования от НАТО и страните-партньори при провеждане на съвместни действия. В учението участват военни формирования от Република България, Силите на САЩ в Европа, Румъния, Република Молдова, Република Албания, Република Сърбия, Република Грузия и Република Черна Гора. За първи път в историята на учението процесът по подготовка, планиране и провеждане е изцяло отговорност на Сухопътните войски на Република България.
Сценарият на учението включва действия и инциденти с паравоенни и радикално настроени фракции и групи при провеждане на мироподдържаща операция от многонационални съвместни оперативни сили. По време на съвместната подготовка се отработват въпроси по извършване на маньовър с формирования, действие в райони, стрелба и целеуказване, патрулиране, действия в градски условия, устройване на контролни постове и други задачи, свързани с подготовката на взвода и ротата.
Чуждестранното участие в съвместната подготовка се свежда до 500 военнослужещи с щатно въоръжение и снаряжение и до 23 единици сухопътна техника.
Планиращ учението е бригаден генерал Валери Цолов, заместник-командир на Сухопътните войски. Провеждащ учението е полковник Стоян Шопов, началник на щаба на 2-ра механизирана бригада. Директор на учението е подполковник Атанас Георгиев, заместник-началник на щаба на 2-ра механизирана бригада.
Уважаеми колеги, Акредитираните представители на медиите, желаещи да присъстват на медийния ден на многонационалната съвместна подготовка „PLATINUM LION 18”, да заповядат на 08 август 2018 г. (сряда) на паркинга пред КПП на Учебен полигон „Ново село”, не по-късно от 08.45 часа.
За акредитираните журналисти от гр. София е осигурен служебен транспорт. Тръгване 05.00 часа на 08 август 2018 г. от бариерата на административната сграда на бул. „Тотлебен” №34.
Желаещите да отразят събитието, моля да потвърдят присъствие до 11.00 часа на 6 август 2018 г. на тел. 02/92 23015, 02/92 23018. |
31.07.2018 |
    В днешното време, в което много ценности се промениха, навлязоха такива, който българската нация и българската държава нямат в своята традиция. Най-важните ценности днес са любовта към Отечеството и вие като негови защитници, като негови бранители. Пазете България и пазете българската нация. Защото това, което придобивате тук като знания, то не е само професия. То е велико призвание, последната бариера пред домогванията на врагове, противници и външни заплахи. Това каза заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков днес, 31 юли, на тържествената церемония по връчване на дипломите на „Випуск 2018“ на Военната академия „Г. С. Раковски“.
В словото си заместник-министър Анатолий Величков се спря на героизма и саможертвата на бойното поле на много от преминалите през Военното училище и Военната академия войници и преподаватели. „Тези, които завършвате днес, Випуск 2018 година, не предавайте своята бойна чест, своите знамена, не предавайте своите семейства и близки, не предавайте своите приятели. Аз съм сигурен, че това ще го спазите“.
На слушателите от Република Македония, които завършват Военната академия „Г. С. Раковски“, заместник-министър Анатолий Величков пожела да следват примера на велики пълководци като генерал Климент Бояджиев, генерал Александър Протогеров (и двамата родом от Охрид), полковник Борис Дрангов, родом от Скопие. „Техният пример за мъжество, военна тактика и стратегия, е пример, който и днес Военна академия следва“, подчерта той.
„Системата на отбраната като подсистема на системата за национална сигурност е сложен комплекс от политически, икономически, военни и социални дейности, насочени към осигуряване на стабилна среда за сигурност. Убеден съм, че по време на обучението вие сте придобили знания и умения и сте добре запознати с предизвикателствата на средата за сигурност“, това каза в словото си заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов. Той подчерта, че е оптимист, защото в системата на национална сигурност и отбрана влизат хора, които са добре подготвени. „Ние се нуждаем от високо образовани и иновативни хора, които не се страхуват да изразят своето мнение и да дават професионални съвети“, заяви още вицеадмирал Ефтимов.
В отговор на журналистически въпроси заместник-министър Величков заяви, че предстои работа по сключването на договор за поддръжка и за възстановяване на летателната годност на до 14 броя самолетите Су-25. По отношение на осигурения ресурс заместник-министърът подчерта, че за 2019 г. по средносрочната прогноза са предвидени още 100 млн. за увеличаване на възнагражденията на военнослужещите и още 100 млн. общо за двете години - 2020 г. и 2021 г.
|
30.07.2018 |
Конференция за разясняване на изискванията на Министерството на отбраната към новия тип боен самолет бе проведена днес, 30 юли, в София. Тя бе ръководена от генерал-майор Цанко Стойков, командир на ВВС и председател на борда за управление на актуализирания проект за инвестиционен разход за придобиване на нов тип боен самолет.
На конференцията присъстваха представители на четири от седемте държави, до които Министерство на отбраната е изпратило запитване за предоставяне на предложение (Request For Proposal). По време на срещата представителите на Министерството на отбраната са дали отговори на предварително зададени въпроси от страна на 3 държави. На въпросите, зададени на днешната конференция, ще бъде отговорено писмено до края на седмицата.
Отговорите на всички въпроси, без да се уточнява коя държава ги е задала, ще бъдат изпратени до всички държави, включително и до тези, които не са пратили свои представители на разяснителната конференция. |
30.07.2018 |
Многонационалната съвместна подготовка „Platinum Lion 18“ започна днес, 30 юли, и ще се провежда до 10 август на учебен полигон „Ново село“.
В съвместната подготовка участват до 700 военнослужещи и до 100 единици бойна, транспортна и специална техника от въоръжените сили на Република България, САЩ, Албания, Грузия, Молдова, Румъния, Сърбия и Черна гора.
Планиращ учението е заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов, провеждащ учението е полковник Стоян Шопов, началник на щаба на 2-ра механизирана бригада – Стара Загора,а директор на учението е подполковник Атанас Георгиев, заместник-началник на щаба на 2-ра механизирана бригада. Командир на Многонационалния батальон е подполковник Николай Александров, командир на 31-ри механизиран батальон. Темата на съвместната подготовка е „Многонационален механизиран батальон при подпомагане на местните органи на властта чрез провеждане на стабилизиращи действия в назначената му зона за отговорност”. В хода на учението ще се проведат ротни тактически учения, тактически занятия с бойни стрелби на отбранителна, настъпателна тематика и операции по поддържане на мира.
|
30.07.2018 |
Курсантите-летци 1-ви курс от Факултет „Авиационен” на НВУ „Васил Левски“ в периода от 23 до 26 юли изпълниха първите си самостоятелни полети на летище Долна Митрополия.
Летателното обучение на курсантите Янул Димитров, Александър Недялков, Марти Иванов, Димитър Ташев и Божидар Дончев се проведе на самолет “Pilatus” РС-9М под методическото ръководство на летателно-инструкторския състав на Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски” – Долна Митрополия.
След като достигнаха необходимото ниво на подготовка, те бяха допуснати до изпълнение на самостоятелен полет. Той се проведе пред комисия с председател майор Пламен Ковачев – заместник-командир по летателна подготовка на ВВУБ „Георги Бенковски”. Заключението на комисия бе, че младите пилоти са се справили много добре, с изключително прецизно изпълнение на полета.
Командирът на ВВУБ “Георги Бенковски” полковник Петър Банков им връчи удостоверенията за първи самостоятелен полет с пожеланието за летателно дълголетие и безпроизшествени полети.
|
30.07.2018 |
Заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков и заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов ще участват утре, 31 юли, на тържествената церемония за връчване на дипломите на обучаемите от „Випуск 2018 – първа смяна“ на „Военна академия “Г. С. Раковски”.
Дипломи ще получат офицерите от магистърска специалност „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили” и студентите обучавали се в магистърските програми от професионално направление „Национална сигурност” на факултет „Национална сигурност и отбрана” и факултет „Командно-щабен”.
Първенец на „Випуск 2018” от магистърска специалност „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили” е полковник доктор Теодора Михова Недева.
Първенец на „Випуск 2018 – І смяна” за професионално направление „Национална сигурност” е Адела Руменова Бозмарова от магистърска специалност „Национална сигурност и отбрана”.
На тържествената церемония ще получат удостоверения за заети академични длъжности „професор” и „доцент” преподаватели от Академията. За успешно защитена образователна и научна степен „доктор” дипломи ще получат 15 докторанти.
Уважаеми колеги, Тържествената церемония ще започне в 10.00 часа утре, 31 юли, в района на Военна академия „Г.С.Раковски“. Заповядайте!
|
28.07.2018 |
|
27.07.2018 |
  Вчера, 26 юли, военнослужещи от военно формирование 28880 – Белене, след оглед на място, установиха възможността за построяване на мост в района на с. Глогово, община Тетевен. Днес, под ръководството на капитан Валентин Блажев, временното съоръжение от типа „тежък механизиран мост“ /ТММ – 3М/ бе построено на точното място и предадено за експлоатация на кмета на селото Бисер Габровски.
Падналите дъждове нанесоха огромни щети в Тетевенско – налице са активирани свлачища, има сериозно пострадала инфраструктура, като три махали с около 300 души са останали откъснати заради разрушен път и отнесен от пороите железобетонен мост.
Изграденият временен мост ще осигури достъпа до населените места и нормалния начин на живот докато се изгради новият, който ще осигури пешеходен и автомобилен достъп на хората в района.
|
27.07.2018 |
         Бъдете добри командири, учете вашите войници и подчинени на това, което вие сте научили, грижете се за тях, ценете техния живот и тяхното здраве. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов на тържествения ритуал по присвояване на първо офицерско звание на курсантите на Националния военен университет “Васил Левски” и кадетите от Професионалния сержантски колеж, днес 27 юли, във Велико Търново. Те са 140-ият випуск на военното училище и носят името „Випуск Ботевски“. „Преминахте през тежка подготовка и получихте признанието на вашите преподаватели и командири; получавате доверието и на Министерството на отбраната. Но най-важното е, че във вас ще бъдат вперени погледите и вие трябва да спечелите доверието и на целокупния български народ, който винаги основно и единствено е разчитал на своята армия. Връзката между народ и армия, въпреки политическите катаклизми, въпреки превратностите на времето, никога не е прекъсвала“, подчерта министърът на отбраната Красимир Каракачанов. „Цялото българско общество е разчитало, разчита и ще разчита, въпреки политическата конюнктура, основно на своята армия, за защита на Майка България“, заяви още той.
Заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов се обърна към курсантите и кадетите с думите: „Пътят не е лек, но вие не сте сами – ние всички сме заедно. Заедно ще гарантираме суверенитета и териториалната цялост на Република България, заедно ще работим в национална и международна среда, заедно ще продължим да модернизираме Българската армия“. Той благодари на ръководството на Националния военен университет (НВУ) и му пожела все така да бъде символ на качествено военно образование и да предоставя кадри за нуждите на българските Въоръжени сили. Към родителите и близките на курсантите и кадетите вицеадмирал Емил Ефтимов се обърна с думите: „Ще направим всичко възможно да се гордеете с избора на вашите синове и дъщери“.
През 2018 учебна година завършиха 113 курсанти от НВУ „Васил Левски” в 16 военни специализации. Присвоява им се първо офицерско звание „лейтенант” и получават образователно-квалификационна степен „бакалавър” по военна и гражданска специалност. Първенец на 140-ия випуск „Ботевски” е лейтенант Деница Иванова, специализация „Войски за ядрена, химическа и биологична защита и екология”. Тя завърши обучението си със среден успех от курса Отличен 5.75 и от държавните изпити Отличен 6.00 и стана носител на тазгодишната награда „Борис Дрангов“ на НВУ, която и беше връчена от началника на университета бригаден генерал Пламен Богданов. От името на 140-и Випуск „Ботевски“ лейтенант Деница Иванова се обърна към командирите и преподавателите: „Не съществуват думи, с които може да опишем нашата благодарност към вас. Вие не щадяхте нито времето си, нито здравето си, нито знанията и опита си, за да ни направите достойни офицери, наследници на герои. Поклон пред вас“.
44 кадети са випускниците от десетия випуск на Професионалния сержантски колеж, които получиха свидетелства за професионална квалификация. Кадетите са обучавани в секция „Сухопътни войски” във Велико Търново по 3 специалности и по 1 специалност в секция „Военновъздушни сили” в Долна Митрополия. Отличници на випуска на Професионалния сержантски колеж са младши сержант Ирена Сакутова и младши сержант Ели Вичева, които завършиха с успех Отличен 5.87.
Първенците и отличниците получиха награди от министъра на отбраната и от името на началника на отбраната. Тържественият ритуал се проведе в присъствието на висшето военно ръководство, председателя на Комисията по отбрана в Народното събрание Константин Попов и народни представители, представители на местната власт, на МВР, на висши военни учебни заведения, много граждани и гости на Велико Търново.
|
27.07.2018 |
Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов е избран да заеме позицията на председател на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана във формат национални директори по въоръженията. Това се казва в официално писмо на Върховния представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката за сигурност (ВП) Федерика Могерини. Ангажиментът е за срок от три години, считано от 1 декември 2018 г. Заместник-министър Запрянов ще председателства Борда в рамките на две заседания годишно, което е в допълнение към настоящите му отговорности като заместник-министър на отбраната.
Европейската агенция по отбрана е създадена с Договора от Лисабон и има задачи да идентифицира общите оперативни потребности на Съюза в областта на отбраната, да предприема мерки за тяхното осигуряване, да засили и координира европейската отбранителна индустриално-технологична база и да стимулира създаването на реален общ европейски пазар на отбранителна продукция. Управлението на Агенцията се осъществява в съответствие с решенията на Направляващия борд, който освен във формат „министри на отбраната“, който се председателства от Фредерика Могерини, може да заседава и във формат „национални директори по въоръженията“, „директори по способностите“ и „директори по изследванията и технологиите“. Представители на Министерството на отбраната участват в заседанията на всеки един от форматите.
Заместник - министър Запрянов ще поеме председателския пост в момент, когато Агенцията изпълнява много сериозни ангажименти, гласувани й от държавите, членки на ЕС, в подкрепа на цялостния напредък в Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС и по-конкретно в изграждането на военни способности на ЕС. Всички нови инициативи в областта на отбраната, произтичащи от приоритетите на Глобалната стратегия на ЕС за външна политика и сигурност, целят засилване на ролята на Съюза в управлението на кризи чрез придобиване на необходимите военни сили и средства и чрез засилване на сътрудничеството между страните в областта на отбраната. В тази връзка бе създаден и Европейски фонд за отбрана, чрез който за пръв път Европейската комисия ще отпуска финансови средства за стимулиране на кооперирането между държавите, членки на ЕС, при изграждането на способности, които да бъдат на разположение в подкрепа на ръководените от ЕС мисии и операции.
Досегашният професионален опит на заместник-министър Запрянов и активното му участие при воденето на триалога между институциите в Брюксел за приемане на Регламент за Европейска програма за индустриално развитие в областта на отбраната по време на Българското председателство на Съвета на ЕС се оказаха достатъчно убедителни за държавите, членки на ЕС, които подкрепиха номинацията му. Атанас Запрянов имаше дългогодишно добро сътрудничество с ЕАО по различни въпроси от дневния ред на Агенцията, което го направи подходящ кандидат за позицията на председател на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана във формат национални директори по въоръженията. Предстои му подготовка на първото заседание на този формат, което ще се проведе в края на февруари 2019 г. |
27.07.2018 |
 Военнослужещи от Военновъздушните сили участваха в учението на НАТО „MACE XIX”, което се проведе в Словашката Република от 13 до 27 юни 2018 г.
В учението участваха над 600 военнослужещи от 19 страни-членки на Алианса и партньорски държави, както и 22 самолета, зенитно-ракетна и радиолокационна техника от военновъздушните сили на участниците. От българска страна в учението участваха офицери от командването на ВВС и на Първа зенитно-ракетна база, както и един разчет от дивизион от състава на базата.
В учението бяха отработени стандартно-оперативни процедури за планиране и провеждане на тактически въздушни операции, както и взаимодействие и координация с наземните сили и средства за противовъздушна отбрана (ПВО).
Българският разчет изпълни успешно широк спектър бойни задачи по откриване и отразяване на реални въздушни цели при разнообразен тип смущения.
|
26.07.2018 |
     Висшето военно ръководство на Министерството на отбраната е признателно за службата ви в мисията на НАТО за подкрепа. Там вие дадохте категорична изява на своите воински качества, бяхте дисциплинирани и волеви и не допуснахте произшествия. Демонстрирахте, че България има способни въоръжени сили, допринасящи за колективната сигурност и е неделима част от мисията за подготовка, съветване и подпомагане на силите за сигурност в Афганистан. Това каза заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов днес, 26 юли, на официалната церемония по посрещането на военнослужещите от 35-ия контингент на Въоръжените сили, които се завърнаха от участие в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. Той награди командира на мисията полковник Георги Маргитин с награден знак за отлична служба – първа степен, за проявен висок професионализъм и отговорно изпълнение на националните си задължения в международна среда.
„За мен е гордост и чест да застана пред този строй за последен път, с мисълта за ясно изпълнена задача. И с мисълта, че спазих обещанието, което дадох на вашите близки - да ви върна живи и здрави. Искам да благодаря на вашите близки, че са отгледали и възпитали такива дъщери и синове, с които аз съм готов да отида във всяка точка на земното кълбо“, каза в словото си полковник Маргитин.
Военнослужещите от контингента бяха наградени от името на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, от началника на отбраната генерал Андрей Боцев, от комадващия СКС и от командира на Сухопътните войски.
На тържествения ритуал присъстваха още командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, заместник-кметът на община Смолян Венера Аръчкова, заместник-областният управител на област Смолян Владимир Гърбелов и секретарят на Архиерейското наместничество в Смолян иконом Запрян Шишков.
|
26.07.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов ще присъстват на ритуала по присвояване на първо офицерско звание на курсантите на Националния военен университет “Васил Левски” и връчването на свидетелствата на кадетите на Професионалния сержантски колеж. Ритуалът ще се проведе на 27 юли 2018 г., петък, от 10.30 часа пред Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов” във Велико Търново.
Випуск 2018 „Ботевски“ е 140-ият поред от създаването на първото военно училище непосредствено след Освобождението на България. През настоящата учебна година завършват 113 курсанти от НВУ „Васил Левски”, обучавани по 16 военни специализации. Присвоява им се първо офицерско звание „лейтенант” и получават образователно-квалификационна степен „бакалавър” по военна и гражданска специалност. 44 кадети са випускниците от десетия випуск на Професионалния сержантски колеж, които ще получат свидетелства за професионална квалификация.
Уважаеми колеги, Ако желаете да отразите тържествения ритуал, моля заповядайте на 27 юли от 10,30 ч, пред Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов” във Велико Търново.
|
25.07.2018 |
Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов ще участват в тържествения ритуал по посрещането на 35-ия контингент на Въоръжените сили на Република България, който успешно приключи участието си в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. Официалната церемония ще се проведе на 26 юли 2018 г. в Смолян, на площад „Свобода“ от 13.00 ч.
Контингентът е в състав от 158 военнослужещи и включва национален елемент, рота за охрана, екип от съветници и щабни офицери в щаба на мисията на НАТО. Национален командир на контингента е полковник Георги Маргитин, командир на ротата за охрана е майор Стефан Димов, а помощник-национален командир – полковник Камен Иванов. Непосредствената подготовка, изпити и сертификация бяха проведени в 101-ви алпийски полк в Смолян, откъдето е и основната част от 35-ия контингент.
Уважаеми колеги, Тържественият ритуал ще започне в 13.00 ч. утре, 26 юли, на площад „Свобода“ в град Смолян. Моля заповядайте! |
24.07.2018 |
По време на българското председателство на Съвета на Европейския съюз беше постигнато споразумение с Европейския парламент за Регламент за създаване на Европейска програма за промишлено развитие в областта на отбраната (EDIDP). Регламентът беше финално приет и одобрен от Съвета по външни работи на Европейския съюз на 16 юли. Програмата предвижда финансирането на първите проекти да стартира в началото на 2019.
Съществена роля в преговорния процес по Регламента имаше българският екип, ръководен от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, с активното участие на началника на отдел „Развитие на въоръженията“ в дирекция „Отбранителна аквизиция“ и заместник-национален директор по въоръженията, полковник Николай Николов, подпомаган от експерти от дирекцията, от дирекция „Отбранителна политика“ на Министерството на отбраната, от Министерството на икономиката и Министерството на финансите, както и от Постоянното представителство на Република България в Европейския съюз.
Целта на регламента, който е част от Европейския фонд за отбрана, е да се създаде програма, която да поддържа конкурентоспособността и иновационния капацитет на отбранителната промишленост на Съюза, с бюджет от 500 милиона евро за 2019 - 2020. В допълнение към това програмата ще действа като гарант за сътрудничество и стимулиране на потенциални програми за съвместно развитие. В рамките на програмата, проекти от Постоянното структурирано сътрудничество ще могат да кандидатстват за увеличаване на финансирането.
По думите на заместник-министър председателя по обществения ред и сигурността и министър на отбраната на Република България, Красимир Каракачанов, регламентът ще позволи за първи път финансиране в Европейския съюз на проекти за създаване на отбранителни способности. Според него тази нова стъпка в сътрудничеството в областта на отбраната отразява необходимостта държавите-членки да предприемат действия за повишаване на общата сигурност. |
23.07.2018 |
       Мисията на 35-ия контингент завърши успешно, надявам се и колегите им, които ги смениха, да се завърнат по същия начин. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов при посрещането на летище София на военнослужещите от 35-ия контингент, който участва в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. Всички 158 военнослужещи от контингента се завърнаха в България, след като преди няколко дни 36-ият контингент прие от тях изпълнението на задачите в мисията „Решителна подкрепа“. На летище София те бяха посрещнати още от заместник-началника на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов и командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
„Оценката, която нашите партньори дават, е че подготовката на нашите военнослужещи е на много добро ниво“, посочи още министърът на отбраната Красимир Каракачанов и подчерта, че подобна мисия в страна като Афганистан е пълна с рискове. „Щастлив съм, че всички, които заминаха, се завърнаха живи и здрави. Това беше и моето пожелание, когато ги изпращах в Смолян преди повече от 6 месеца“, посочи още той и допълни: „Като министър на отбраната моята работа е да подсигуря тези момчета, които отиват на мисия, да бъдат добре подготвени, добре снаряжени, добре обезпечени и да се завръщат живи и здрави“.
Контингентът включва национален елемент, рота за охрана, екип от съветници и щабни офицери в щаба на мисията на НАТО. Национален командир на контингента е полковник Георги Маргитин, командир на ротата за охрана е майор Стефан Димов, а помощник-национален командир – полковник Камен Иванов.
|
23.07.2018 |
Министерството на отбраната ще отбележи 140-та годишнина от създаването на Българската армия с празничен концерт утре, 24 юли, пред Народния театър „Иван Вазов“.
В концерта ще участват Гвардейският представителен духов оркестър и Представителният ансамбъл на Въоръжените сили. Под диригентството на майор Йордан Христов и старши лейтенант Лъчезар Кръстев, ще бъдат изпълнени „Родина“ – марш, „Кармен“ от Бизе, „Еленино хоро“ и „Дунавско хоро“ на Дико Илиев, както и други популярни произведения. В програмата на концерта са включени и изпълнения на Орлин Горанов, Емилия Валенти, Таня Дупаринова, Бойка Дангова, Гуна Иванова и Сунай Чалъков.
Празничният концерт ще започне от 18.00 ч. утре, 24 юли, пред Народния театър „Иван Вазов“. Вход свободен. |
23.07.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще посрещне днес, 23 юли, военнослужещите от 35-ия контингент, които се завръщат от участие в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“.
Уважаеми колеги, Ако желаете да отразите събитието, моля заповядайте днес, 23 юли 2018 г., от 12.00 ч на правителствения ВИП на летище София. Ще бъдат допускани само представителите на медиите с постоянна акредитация към Министерството на отбраната. |
21.07.2018 |
Модулно формирование от състава на Сухопътните войски унищожи днес, 21 юли, намерена ръчна граната РГ-42 /настъпателна, със запалка и без шплент/ край село Малорад, област Враца.
Групата от двама военнослужещи и един автомобил е от състава на 10-ти отделен механизиран батальон във Враца и е ръководена от офицерски кандидат Замфиров.
Намереният боеприпас е унищожен на място при стриктно спазване на мерките за безопасност. |
20.07.2018 |
|
20.07.2018 |
|
19.07.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Димитър Геновски ще валидират официално юбилейна пощенска марка, посветена на 140-годишнината от създаването на Българската армия. Церемонията ще се състои на 20 юли 2018 г., от 14.00 ч в Информационния център на Министерството на отбраната.
Автор на марката е д-р Александър Въчков, художник и изследовател на родната военна история. Тя представя интересна връзка между минало и настояще като авторът съчетава архивното внушение на черно-бялата рисунка с ярките тонове на съвремието. Представените в детайли униформи и въоръжение на изобразените войници дават документално точна и исторически правдива представа за отминалите времена. Като своеобразна визия за бъдещето присъства и съвременният войнишки образ, представен с най-новата полева униформа на Българската армия.
Уважаеми колеги, Официалната церемония по валидиране на пощенската марка за 140 години Българска армия ще се състои на 20 юли 2018 г., петък, от 14.00 ч. в Информационния център на Министерство на отбраната на ул. „Г. С. Раковски“ N 106. Моля заповядайте! |
19.07.2018 |
Със 135 гласа „за“, 9 „против“ и 1 „въздържал се“ днес, 19 юли 2018 г. Народното събрание одобри актуализирания проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за Военноморските сили (ВМС)“. На заседанието на парламента присъстваха министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев. Актуализираният проект беше приет по-рано този месец от парламентарните комисии по отбрана на 5 юли и по бюджет и финанси на 12 юли.
Актуализираният проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“ отчита промените, настъпили в Закона за ДДС, считано от 1 януари 2017 г. (след приемането на проекта за инвестиционен разход от Народното събрание през 2016 г.).
Максималната прогнозна стойност на актуализирания проект е 984 млн. лв. с ДДС. Разликата от 164 млн. лв., спрямо приетия през 2016 г. от Народното събрание проект за инвестиционен разход, е разпределена за плащане през 2025 г. и 2026 г.
Добавени са два нови варианта за придобиване: 1) закупуване на нов отбранителен продукт (модифициран за нуждите на ВМС) или производство по лиценз; 2) комбинация от разработване на нов продукт и модификация на съществуващ такъв. Предвижда се многофункционалните модулни патрулни кораба да бъдат окомплектовани с основно въоръжение и корабни изделия и с допълнително въоръжение и корабни изделия.
Дейностите в обхвата на проекта за инвестиционен разход са: доставка на два многофункционални модулни патрулни кораба, доставка на първоначален комплект запасни инструменти и принадлежности (ЗИП) и резервни части, обучение на екипажите на двата кораба и интегрирана логистична поддръжка (за период от 3 години).
Актуализацията на проекта за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за Военноморските сили“ беше извършена във връзка с постигнатия политически консенсус от заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност на 30 май 2017 г. за ускорена реализация на проектите за модернизация; „План за развитие на въоръжените сили до 2020 г.“ и „Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2020“ за поддържане и развитие на отбранителните способности на Военноморските сили. Целта на проекта е придобиването на два многофункционални модулни патрулни кораби, които притежават способности да участват в широк спектър от морски операции на НАТО и Европейския съюз. Те трябва да заменят част от наличните във ВМС кораби руско производство, които не подлежат на модернизация.
Също днес с 94 гласа „за“, 28 „против“ и 24 „въздържали се“ Народното събрание прие и Доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Р България през 2017 г. |
19.07.2018 |
    Българските Военноморски сили (ВМС) демонстрираха своите способности по време на деня за посещение на високопоставени гости и медии в рамките на националното военноморско учение с международно участие „Бриз - 2018“, днес, 19 юли 2018 г. На борда на фрегата „Верни” заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков, давайки висока оценка за успешно изпълнените епизоди от учението, оповести пред журналисти, че днес Народното събрание е приело актуализирания проект за инвестиционен разход за придобиване на два многофункционални модулни патрулни кораба за ВМС.
Заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов определи „Бриз - 2018” като венец в подготовката на флота през годината, доказателство за което е блестящото и в пълен обем изпълнение на планираните действия и тренировки.
„За пореден път българските военни моряци показаха висок професионализъм и демонстрираха своите нараснали способности“, каза командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев.
Ликвидирането на „пожар на борда на търговски кораб в пристанище Бургас” беше извършено от военнослужещи от ВМС, съвместно с представители на различни държавни, областни и регионални организации. С този епизод, както и с операцията по оказване съдействие на органите на МВР за извършване на бордова инспекция на кораб, заподозрян в незаконен трафик на оръжие, спасяване на бедстващи хора на море и ликвидиране на разлив от нефтопродукти на море, се отработват необходими способности за действия при кризи от невоенен характер, в които участват и граждански структури.
Способностите на военноморската авиация за евакуация на ранен от борда на кораб показаха военнослужещи от ВМС, съвместно с колегите си от френския командно-щабен кораб със спомагателно назначение „MARNE”.
Гостите наблюдаваха и бойните възможности на военния ни флот, свързани с отразяване на атаки от въздушен противник, атака на подводница от единичен кораб с използване на противоподводни бомби, артилерийска стрелба по въздушна цел, както и артилерийска стрелба от вертолет „Пантер” по морска цел.
Присъстващите на борда на фрегата „Верни” наблюдаваха епизода по отдаване на чест на построените кораби, участващи в учението: фрегата „Дръзки”, фрегата „Смели“, корвета „Решителни“, холандската фрегата „De Ruyter”, румънската фрегата „Regele Ferdinand“, турската фрегата „Faith“.
Демонстрациите на море завършиха с операция по отразяване на атаката на асиметричен противник с бързоходна лодка - способности, чието придобиване се определя от съвременните заплахи за сигурността.
На брега гостите и представителите на медии имаха възможността да наблюдават съвместните действия на две групи и бързоходна лодка от формированието „Специални сили” на Военноморските сили, два вертолета „Пантер” от морската вертолетна авиобаза и група за поддръжка с бойни бронирани машини „Хамър” от Сухопътните войски, които демонстрираха възможностите си провеждане на специални операции по овладяване на наблюдателен пост на паравоенно подразделение.
На ВИП-деня на военноморското учение „Бриз 2018“ присъстваха и командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, вицеадмирал от запаса Пламен Манушев - член на Комисията по отбрана в Народното събрание, висши офицери от Министерството на отбраната и видовете въоръжени сили, представители на държавни институции и неправителствени организации, на областната и общинската власти в Бургас.
|
18.07.2018 |
   министърът на отбраната Красимир Каракачанов в словото си при откриването на изложбата „Спасените бойни знамена на България“ в Националния военноисторически музей (НВИМ) днес, 18 юли. Министър Каракачанов припомни значението на бойното знаме и исторически събития от Първата световна война, които имат връзка с изложбата на музея. По думите му - има много истории как са спасявани българските знамена и е хубаво това да се знае от поколенията. „Защото героизмът и славата на българското оръжие, честта и достойнството на българските воини, с които те са защитавали държавността и националните идеали, като че ли и до ден-днешен остават встрани от държавната политика за възпитание на младото поколение“, подчерта министърът на отбраната Красимир Каракачанов и допълни: „Затова искам да благодаря на Националния военноисторически музей, защото ни връща към онези ценности, идеали и каузи, за които нашите деди са живели и умирали“.
Директорът на НВИМ доц. Соня Пенкова посочи, че за първи път музеят показва едновременно оригиналите на всички 14 спасени знамена на полковете, задържани като заложници след подписването на Солунското примирие от 30 септември 1918 г. по време на Първата световна война. Както е известно, някои от българските офицери и войници, останали в заложничество, свалят от дръжките знамената и, за да не ги предадат във вражески ръце, с риск за живота си, ги укриват и пренасят в България. Наред с тях изложбата показва и знаци за спасяване, връчени на някои от спасителите, които музеят притежава, както и лични вещи на някои от тях. „С цената на много животи, нито едно българско знаме не е падало в плен“, припомни директорът на НВИМ доц. Пенкова.
Изложбата ще продължи до 19 август.
|
18.07.2018 |
    Корабите, които участват в националното военноморско учение с международно участие „Бриз – 2018“ продължават да изпълняват планираните задачи на море. Днес, 18 юли, задачите включват: водене на бойни действия между тактически групи надводни кораби, артилерийска стрелба по малка морска цел, буксировка на море, операция по контрол на корабоплаването, прочистване на райони от морски мини, търсене дънни мини от минните ловци, обследване на плитководни райони от група от белгийските ВМС. Корабите от многонационалното оперативно съединение участват и в учение за откриване и следене на подводница с използване на хидро-акустични станции в зададен район, в което се включи и самолет от патрулната авиация на Турция – CN-235; отразяване атаки на въздушен противник от различно направление с участието на два самолета Су-25 от българските Военновъздушни сили и вертолет AS 565 MB „Panther” от българските Военноморски сили (ВМС), маневриране на корабите от тактическите групи и свързочни учения.
В Пункт за базиране Бургас се проведе тренировка за овладяване на наблюдателен пост на паравоенно формирование от морска група за специални операции, с участието на специалните сили на ВМС, вертолети от морска вертолетна авиобаза „Чайка” и група с бойни бронирани машини „Хамър” от 2-ра тунджанска бригада на Сухопътни войски.
|
18.07.2018 |
      С участието на представителни военни подразделения на Българската армия в цялата страна днес, 18 юли, се отбелязва 181-ата годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски.
В родния му град Карлово от 21.00 ч тази вечер на площад „Васил Левски“ с участието на военнослужещи от 61-ва механизирана бригада ще се състои тържествен митинг (заря) с полагане на венец на славата и на венци и цветя от държавни и местни институции, граждани и гости. По-рано днес в храм „Свети Николай“ в града беше отслужена тържествена Света литургия и бяха положени цветя пред гроба на майката на Апостола на свободата – Гина Кунчева.
Във Велико Търново от 17,30 ч курсанти от Националния военен университет, който носи името на Васил Левски, ще се включат в ритуала по полагане на венци и цветя пред паметника на Апостола.
Почетни караули от Сухопътните войски участваха във военни ритуали и тържествени мероприятия по случай годишнината пред паметници на Апостола в градовете Стара Загора, Хасково, Ямбол, Асеновград, Шумен, Ловеч, Сливен, Благоевград, Горна Оряховица. В Пловдив пред паметника на Васил Левски представително формирование и представителният духов оркестър на Военновъздушните сили от гарнизона участваха в тържественото честване и поднасянето на венци и цветя. Присъстваха началникът на гарнизон Пловдив и командир на 68-ма бригада „Специални сили“ бригаден генерал Явор Матеев, командирът на 3-та авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Димитър Петров, гости и граждани на Пловдив.
В Бургас и Варна военните моряци се включиха в общоградските тържества по повод годишнината. Пред паметника на Васил Левски в Морската градина на Варна се състоя поклонение и военен ритуал за поднасяне на венци и цветя, където заместник-началникът на Щаба на Военноморските сили капитан І ранг Венцеслав Димитров прие строя на почетния караул и Представителния духов оркестър на флота. В Морската градина на Бургас в ритуал по повод годишнината участва почетен караул от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби с командир на караула капитан-лейтенант Калоян Попов. Строят бе приет от капитан І ранг Ваньо Мусински – заместник-командир на Флотилия бойни и спомагателни кораби.
|
18.07.2018 |
ВИП ден на националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2018“ ще се проведе на 19 юли 2018 г., четвъртък, от 08.30 до 14.00 ч. на борда на фрегатата „Верни” в акваторията на Бургас. Гостите ще наблюдават различни епизоди от учението на море и на брега, сред които: ликвидиране на последиците от терористичен акт - борба с пожар на борда на кораб; оказване на съдействие на органите на МВР за извършване на бордова инспекция на търговски кораб, заподозрян в незаконен трафик на оръжие; операция по спасяване на голям брой бедстващи хора на море; ограничаване на петролен разлив и др.
В учението участват 11 държави с 25 бойни и спомагателни кораби и катери, една подводница, 4 самолета, 5 вертолета и 2340 военнослужещи от военноморските сили на България, Белгия, Гърция, Германия, Италия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Франция, Холандия, Втората постоянна група кораби на НАТО и Втората постоянна група противоминни кораби на НАТО от силите за отговор на Алианса, както и над 120 души от 20 държавни организации, институции и ведомства от 4 министерства, местни органи на управление, неправителствени и частни организации. Основната цел на учението е да се повиши оперативната съвместимост и взаимодействието между ВМС на участващите в учението страни чрез отработване участието им в операция за морска сигурност в отговор на криза. По време на него ще бъде сертифициран кораб на ВМС на Република България – фрегата „Верни”, съгласно методиката за оценка на НАТО – MAREVAL.
Уважаеми колеги, Акредитираните представители на медиите, желаещи да отразяат военноморското учение „Бриз 2018”, да заповядат на 19 юли 2018 г. в 08.00 часа на паркинга на Морска гара Бургас (между Морска гара и Магазия 1). Качването на борда на фрегата „Верни” е от Морска гара Бургас. Слизането е в Пункт за базиране Бургас, откъдето е организиран транспорт за представителите на медиите до Морска гара – Бургас.
|
18.07.2018 |
 Зенитно-ракетните дивизиони „ОСА” от състава на Сухопътните войски участват в международната летателна тренировка „Тракийска звезда“, която продължава до 27 юли 2018 г. От дивизионите се включиха над 80 военнослужещи и 16 единици техника. Съгласувано с действията на авиацията, се изпълняват тактически задачи по зенитна защита на стратегически обекти на територията на България и завоюване на превъзходство във въздуха. В реално време се подготвят бойни разчети по добиване на информация за въздушната обстановка, оценка и вземане на адекватни решения за действие в отговор на възникнала заплаха. Тренират се маневри с техника, въвеждане на противника в заблуждение, откриване и „унищожаване” на противникови летателни платформи.
Участието на формированията за Противовъздушна отбрана от Сухопътните войски в съвместните летателни тренировки в последните години се превърна в традиция и е неразделна част от практическата подготовка на личния състав в условия, максимално близки до реалните.
|
18.07.2018 |
Военнослужещи от 78-ми батальон – София и механизиран взвод от 42-ри механизиран батальон – Ямбол от състава на Втора механизирана бригада участват в националното военноморско учение с международно участие „Бриз - 2018”. Личният състав на механизирания взвод с ръководител старши лейтенант Светозар Урумов изпълнява задачи, свързани с охраната и отбраната на вътрешния периметър на базата и действия като група за бързо реагиране. Военнослужещите отработват и демонстрират умения за организиране и осъществяване на пропускателния режим, провеждане на пеши и механизирани патрули, извършване на контрол и проверка на автомобилния трафик, поддържане на готовност за отразяване на нападения от паравоенни формирования срещу базата.
Това е поредното участие на личен състав от 42-ри механизиран батальон – Ямбол в учението „Бриз“. По време на двадесет и второто издание на “Бриз - 2018” продължава отработването на междуведомственото сътрудничество в многонационална среда с участие на държавни организации, институции и ведомства от няколко министерства, местни органи на управление, неправителствени организации в целия процес на планиране, подготовка и ръководство на учението.
|
17.07.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще открие изложбата „Спасените бойни знамена на Българската армия“ в Националния военноисторически музей (НВИМ) на 18 юли (сряда), от 17.00 часа. Тя е посветена на 140 години от създаването на Българската армия и 100 години от края на Първата световна война.
В изложбата за първи път са представени оригиналите на всички спасени бойни знамена на българските полкове, участвали в Първата световна война, които се съхраняват в НВИМ. Българските офицери и войници останали в заложничество, с риск за живота си укриват и пренасят в България знамената, за да не ги предадат във вражески ръце. Този акт на себеотрицание остава като един от емблематичните примери за опазване честта и славата на Българската армия. Изложбата припомня, че 140-годишната ни армия няма пленено знаме и въпреки тежките битки, които е водила, винаги е успявала да запази честта на Родината. Тя може да бъде разгледана до 19 август.
|
17.07.2018 |
|
16.07.2018 |
 Военновъздушните сили (ВВС) ще вземат участие в съвместна летателна тренировка “Тракийска звезда 2018”, която започва от днес, 16 юли 2018 г. В рамките на две седмици до 27 юли 2018 г., сили и средства от Военновъздушните сили на Република България, 104-то въздушно крило на Националната въздушна гвардия на Масачузетс – САЩ, ВВС на Великобритания и Република Гърция ще изпълняват тренировъчни полети за усъвършенстване на подготовката на екипажите, за което са планирани широк спектър от тактически мисии и задачи.
От българска страна участват екипажи и самолети МиГ-29 от авиобаза Граф Игнатиево, Су-25 от базата за предно разполагане в Безмер и Л-39 от Учебна авиационна група „Георги Бенковски” - Долна Митрополия, както и формирования от Зенитно-ракетни войски.
F-15C/D на американските сили ще оперират от летище Къмпия-Турзии „Генерал Еманоил Йонеску” в Румъния, а Еврофайтер „Тайфун“ на Кралските Военновъздушни сили са пребазирани също в северната ни съседка на летище Михай Когълничяну, откъдето ще се включат в тренировъчните действия. Гръцките ВВС взимат участие в изпълнението на полети от базовото си летище в Неа Анхиалос.
Съгласно сценария на тренировъчните бойни действия, българските ВВС ще усъвършенстват подготовката си в отбранителни и настъпателни въздушни операции. Ще се отработват и задачи с участие в смесени групи, които ще симулират нанасяне на удари по обекти, защитавани от групировка за Противовъздушна отбрана. По плана на тренировката, сложността на изпълняваните задачи нараства с хода на тренировъчните действия и ще обхване изпълнението на специфични за родовете авиация и ПВО задачи.
„Тракийска звезда 2018“ е ежегодна международна летателна тренировка, която предоставя на участниците възможности да генерират богат опит при реално взаимодействие в международна среда.
|
16.07.2018 |
|
16.07.2018 |
|
16.07.2018 |
|
13.07.2018 |
Националното военноморско учение с международно участие „БРИЗ 2018” се провежда от днес, 13 юли, до 22 юли. Военноморските сили на Република България ще участват с 16 бойни и спомагателни кораби и катери, 2 вертолета и с 930 души личен състав. В учението ще се включат и два самолета от българските Военновъздушни сили и представители от Сухопътни войски.
В учението „БРИЗ 2018” ще вземат участие ВМС на Белгия с група за обследване на плитководни райони; ВМС на Гърция с патрулен катер „DANIOLOS”; ВМС на Италия с мобилен център за контрол на морския трафик; ВМС на Полша с щабни офицери; ВМС на Румъния с щабни офицери; ВМС на САЩ със самолет от патрулната авиация P-8 “POSEIDON”; ВМС на Турция с подводница “GÜR”, патрулен катер “IMBAT” и самолет от патрулната авиация CN-235 и ВМС на Франция с кораба за управление „MARNE”. В учението участват и двете постоянни групи кораби на НАТО от силите за отговор на Алианса – Втората постоянна група кораби на НАТО (SNMG2) с три кораба и Втората постоянна група противоминни кораби на НАТО (SNMCMG2) с три кораба.
Двадесет и втория “БРИЗ” през 2018 г. продължава традицията от предишните си издания, да се отработи междуведомственото сътрудничество в многонационална среда, с активното участие на 20 държавни организации, институции и ведомства от 4 министерства, местни органи на управление и неправителствени и частни организации в целия процес на планиране, подготовка и ръководство на учението.
Общо в учението ще участват 11 държави с 25 бойни и спомагателни кораби и катери, 1 подводница, 4 самолета, 5 вертолета и 2340 военнослужещи от военноморските сили на България, Белгия, Гърция, Германия, Италия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Франция, Холандия, Втората постоянната група кораби на НАТО и Втората постоянната група противоминни кораби на НАТО от силите за отговор на Алианса, както и 124 души от 20 държавни организации, институции и ведомства от 4 министерства, местни органи на управление, неправителствени и частни организации.
Основната идея на учението е да се повиши оперативната съвместимост и взаимодействието между ВМС на участващите в учението страни чрез отработване участието им в операция за морска сигурност в отговор на криза, както и да се сертифицира кораб на Военноморските сили на Република България – фрегата „Верни” съгласно методиката за оценка на НАТО – MAREVAL.
Планирането на учението се извърши под ръководството на командира на ВМС контраадмирал Митко Петев, който е и общ ръководител на „БРИЗ 2018”. Офицер, провеждащ учението и директор на учението е флотилен адмирал Георги Пенев – заместник-командир на ВМС. Командир на многонационално корабното оперативно съединение е флотилен адмирал Мален Чубенков – командир на Флотилия бойни и спомагателни кораби.
На 19 юли /четвъртък/ 2018 г. ще се проведе ВИП-ден на националното военноморско учение с международно участие „БРИЗ 2018” . От борда на фрегата „Верни“ гостите и представителите на медиите ще имат възможност да наблюдават различни епизоди от учението на море и на брега.
|
12.07.2018 |
|
12.07.2018 |
Завърши Срещата на върха на НАТО в Брюксел, на която присъстваха министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев. Те бяха в състава на българската делегация, водена от президента на Република България Румен Радев. През втория ден от срещата държавните и правителствени ръководители на страните-членки на НАТО проведоха съвместно заседание с президентите на Украйна и Грузия. На него бяха обсъдени мерките на Алианса за подпомагане на отбранителната реформа на страните, както и актуални въпроси от областта на партньорските взаимоотношения. Беше отбелязана и десетата годишнина от учредяването на Комисията НАТО - Грузия.
Форумът завърши със заседание във формат „Страни-участници в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан“. Държавните и правителствени ръководители разгледаха продължаващите усилия, включително финансов ангажимент на Алианса за подпомагане на силите за сигурност на Афганистан, както и перспективите за усилване на мисията с оглед постигане на трайна стабилност в страната.
В рамките на срещата бе проведена специална церемония, на която бе отправена покана към Република Македония за започване на преговори за присъединяване към Алианса. Поканата стана възможна след успешно проведените преговори между Скопие и Атина за името на страната, но съществено значение за цялостния процес има и подписаният „Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония“. |
12.07.2018 |
Военнослужещи от Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски” обезвредиха днес, 12 юли, невзривен боеприпас, открит в с. Асеновци, община Левски, обл. Плевен.
При извършване на ремонти дейности в частен дом собственикът открива в розетката на комина невзривен боеприпас и подава сигнал на телефон 112. Служители на РПУ – Левски отцепват района.
Специализираното формирование за разузнаване и унищожаване на невзривени бойни припаси към ВВУБ „Георги Бенковски” е активирано по искане на главния секретар на МВР и със заповед на командира на ВВС – генерал-майор Цанко Стойков.
Под ръководството на капитан Деян Христов специалистите старшина Тихомир Христов и старшина Красимир Маринов анализираха боеприпаса – ръчна граната, тип „бухалка“.
След като извършиха проверка на района за наличие на други боеприпаси, военнослужещите транспортираха гранатата на безопасно за населението място, където бе унищожена чрез взривяване.
|
12.07.2018 |
   Командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров и командирите на Сухопътните войски и Военновъздушните сили генерал-майор Михаил Попов и генерал-майор Цанко Стойков проведоха днес, 12 юли, срещи с представителите на Асоциацията на военните аташета, акредитирани в България.
Тези срещи се провеждат в изпълнение на годишния план на Министерството на отбраната за работа с военните аташета. Участваха представители на Австрия, Великобритания, Виетнам, Гърция, Корейската народно-демократична република, Полша, Русия, Сърбия, САЩ, Турция, Унгария и Украйна.
По време на трите срещи военните аташета бяха запознати с мисиите, функциите, задачите и развитието на способностите на Съвместното командване на силите, на Сухопътните войски и на Военновъздушните сили.
По-късно днес представителите на Асоциацията на военните аташета посетиха Националния военен учебен комплекс „Чаралица” и се запознаха с възможностите, които предлага за подготовката на щабовете и войските. Разгледани бяха системите за виртуална (VBS2) и реална симулация (DITS), които позволяват подготовката на военнослужещи, формирования и щабове от всички нива за изпълнение на всички мисии на въоръжените сили.
Утре, 13 юли, представителите на Асоциацията на военните аташета ще посетят Единния център за начална подготовка – Плевен, ВВУБ „Г.Бенковски“ - Плевен и 55-ти инженерен полк – Белене, където ще се запознаят със структурата, мисията и задачите на военните формирования.
|
12.07.2018 |
Военноморските сили (ВМС) на Република България ще проведат националното военноморско учение „Бриз 2018” от 13 до 22 юли 2018 г. Учението е планирано и ще се ръководи съгласно стандартите и процедурите на НАТО и е отворено за участие на ВМС от страни-членки на Алианса. То се провежда в териториалното море, прилежащата зона и изключителната икономическа зона на Република България и в полигони.
В учението ще участват 11 държави с 25 бойни и спомагателни кораби и катери, една подводница, 4 самолета, 5 вертолета и 2340 военнослужещи от ВМС на България, Белгия, Гърция, Германия, Италия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Франция, Холандия, Втората постоянната група кораби на НАТО и Втората постоянна група противоминни кораби на НАТО от силите за отговор на Алианса. Участват още над 120 души от 20 държавни организации, институции и ведомства от 4 министерства, местни органи на управление, неправителствени и частни организации. Щабът за контрол на учението ще се развърне в Пункт за базиране Бургас на Флотилия бойни и спомагателни кораби.
|
12.07.2018 |
 В рамките на Срещата на държавните и правителствени ръководители на НАТО в Брюксел министърът на отбраната Красимир Каракачанов участва снощи, 11 юли, в работна вечеря, посветена на съгласуваността на дейностите по възпиране и отбрана на Алианса. На нея министрите на отбраната на НАТО разгледаха конкретните инициативи по направление на дейностите по адаптация и трансформация на Алианса в следващите 10 - 15 години.
В изказването си министърът на отбраната Красимир Каракачанов подчерта постигнатите позитивни резултати в интегрирането на различните елементи от архитектурата на сигурността на Алианса. „Считам, че е изградена една солидна и кохерентна основа за по-нататъшна работа по усилването на трите стратегически императива – способност за отговор, готовност и усилване“, изтъкна той.
Министър Красимир Каракачанов отбеляза особеното значение на осъществяването на инициативата за повишаване на готовността на Алианса като неотменна част от способността за отговор. Той подчерта наличието на политическа воля в изпълнителната власт на Република България за национален принос, чиито конкретни измерения ще бъдат съобразени с темповете на изпълнение на проектите за модернизация на въоръжените ни сили.
Министър Каракачанов открои военната мобилност като един от интегралните компоненти на всестранното осигуряване, който следва да гарантираме с общите усилия на НАТО и ЕС. Той подчерта необходимостта от оптимизиране на бързото действие на системата за вземане на решения в колективен формат.
|
12.07.2018 |
 Петдневна специализирана алпийска подготовка за всяка от ротите на 101-ви алпийски полк тече в момента, в изпълнение на плана за подготовка на полка. Целта на специализираната алпийска подготовка е да се придобият и усъвършенстват способностите и уменията на военнослужещите. Сред темите на подготовката са: правила за осигуряване и самоосигуряване; движение и осигуряване на различни видове опорни точки; преодоляване на скали и катерене по различни скални форми; катерене с връзка по двама - трима алпинисти и др.
Специализираната подготовка преминава през четири учебни места. На първото военнослужещите се запознават със специализираната екипировка и видовете алпийски възли. Второто учебно място включва движение по парапет и по стръмен склон при тактически действия. На третото учебно място се тренира спускане по въже по стръмен склон (т.нар. рапел - тренировка на скала), който е включен в бойната тематика като способност за вертикално нападение от горе надолу. Четвъртото учебно място включва изкачване на скала по различни маршрути с категория на трудност и спускане от вертикална скала след изкачване до върха.
|
11.07.2018 |
Съвместната българо-американска подготовка „Тракийско лято” се провежда от 10 до 21 юли 2018 г. в района на военно формирование 32040 – Крумово. От българска страна в летателната тренировка ще вземат участие личен състав и авиационна техника от 24-та авиационна база и 3-та авиационна база – Граф Игнатиево, личен състав от 68-ма бригада „Специални сили”, представители на база за командване, управление и наблюдение (КУН) и сили и средства от Зенитно-ракетни войски – военно формирование 36 150 – Стара Загора.
По време на съвместната българо-американска подготовка са планирани за изпълнение следните задачи: тактически полети на малка височина, превоз на войски и товари, тактически въздушен десант, визуално въздушно разузнаване, парашутни скокове, медицинска евакуация, зенитно-ракетно прикритие на стратегически обекти от критичната инфраструктура на страната, бойно маневриране за преодоляване на противовъздушната отбрана, включващо наземни средства и изтребители, тактически прехват на малоскоростна цел на малка височина и бойно търсене и спасяване съвместно със силите за специални операции и др. Задачите ще се изпълняват от основно летище Пловдив, а като тактическо летище за излитане, кацане и десантиране на товари ще се използва Чешнегирово.
Основните цели на участието на българските Военновъздушни сили (ВВС) в съвместната подготовка са повишаване на оперативната съвместимост между екипажите в състава на международни оперативни сили, отработване на процедурите за изпълнение на елементи свързани с бойното използване на самолет С-27J, повишаване на теоретичната и тактико-специалната подготовка на бойните разчети от зенитно-ракетни войски, усъвършенстване на способностите на ръководителите на полети и усъвършенстване на процедурите на ВВС по всестранно логистично осигуряване и оказване на поддръжка като страна домакин.
|
10.07.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев ще участват в Срещата на държавните и правителствени ръководители на НАТО в Брюксел на 11 и 12 юли 2018 г. Българската делегация за форума ще бъде водена от президента на Република България Румен Радев.
Форумът ще започне със заседание на Северноатлантическия съвет във формат „29”, по време на което държавните и правителствени ръководители ще обсъдят актуални въпроси от дневния ред на Алианса – елементите от възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО, адаптираната Командна структура на Алианса, справедливото споделяне на разходите и укрепването на трансатлантическата връзка. Централно място в дневния ред на темата ще заеме въпросът по общата съгласуваност на множеството дейности, утвърдени още на срещите в Уелс (2014 г.) и Варшава (2016 г.), както и новите инициативи по отношение на цялостната адаптация на организацията.
Срещата ще продължи с паралелни работни вечери във формат съответно „Държавни и правителствени ръководители“, „Министри на външните работи“, „Министри на отбраната“. На работната вечеря на министрите на отбраната на НАТО ще бъдат обсъдени конкретни направления на дейностите по съгласуваността на цялостния потенциал за възпиране и отбрана на Алианса.
На втория ден от форума ще се проведат съвместно заседание на Северноатлантическия съвет с държавните глави на Украйна и Грузия, както и заседание със страните, участващи в мисия „Решителна подкрепа“ в Афганистан. |
10.07.2018 |
|
10.07.2018 |
 Корвета „Бодри” от състава на Първи дивизион патрулни кораби замина за участие в американо-украинското учение „Sea Breeze - 2018”, което ще се проведе в морските пространства на Република Украйна. В учението освен корвета „Бодри” участват кораби от Военноморските сили на Украйна, САЩ, Грузия и Турция. По време на първата фаза на учението се провеждат работни координиращи срещи в базови условия. През втората фаза на море ще се отработват сериали по борба с въздушен, подводен и надводен противник и по контрол на корабоплаването, тактическо маневриране и предаване на леки товари и поща на море. Третата заключителна фаза включва изготвяне на предварителен анализ на учението и провеждане на церемония по закриване.
На 18 юли 2018 г. корвета „Бодри” ще се завърне в Пункт за базиране Варна. Командир на корветата е капитан ІІІ ранг Николай Цонев.
|
09.07.2018 |
|
09.07.2018 |
Комисията за разследване на авиационното произшествие с хеликоптер Ми-17 завърши своята работа с доклад за възможните причини.
Припомняме, че на 11.06.2018 г., около 20:30 часа, в авиобаза Крумово вертолетът Ми-17 катастрофира. В трагичния инцидент загинаха майор Пламен Пантилеев и майор Стоян Неделчев, а бордният техник офицерски кандидат Алексей Каменов бе ранен.
Докладът на комисията е поверителен и ще бъде предоставен на Военно-окръжна прокуратура - Пловдив. Окончателното заключение за причините за катастрофата ще бъдат дадени от Военно-окръжна прокуратура – Пловдив след приключване на досъдебното производство.
Междувременно тази сутрин от ВМА в добро здравословно състояние бе изписан офицерски кандидат Алексей Каменов, борден техник на авариралия хеликоптер. |
09.07.2018 |
  Военнослужещи от Командването на Сухопътните войски и 101-ви Алпийски батальон – Смолян взеха участие в учението в планинска местност „5 Torri” (5-те кули) в Република Италия от 29 юни до 7 юли 2018 г. Учението е ежегодно и се провежда в местността Алта Вал Бадиа, която предлага отлични условия за тренировка и провеждане на занятия по специална алпийска подготовка. Всички занятия (катерене, тактически действия в планинско-горист терен, преодоляване на скални препятствия, спасяване с хеликоптер) са на мястото, известно като 5-те кули в района Доломити. В учението взеха участие представители на 15 страни и военнослужещи от центъра на НАТО за подготовка и усъвършенстване на воденето на бойни действия в планинско-гориста местност “Mountain Warfare COE”, разположен в град Полче, Република Словения. Дейностите включваха алпийско изкачване на най-високия връх в Доломитите (3343 метра), скално катерене на маршрути с различна трудност и дължина, спасяване на пострадал на скала с помощта на хеликоптер, движение по парапети, спускане на пострадал по способа „тролей” и тактически действия в пресечен терен. Целта на учението бе да се демонстрират способностите и да се тренират подразделенията за работа и водене на бойни действия в пресечен терен.
Българските военнослужещи преминаха маршрути и алпийски турове с различна категория на трудност и проведоха подготовка съвместно с военнослужещи от отряда за борба с тероризма на пакистанската армия. На деня за високопоставени гости 5 юли, пред началника на отбраната на Република Италия генерал Клаудио Грациани, българските военнослужещи демонстрираха уменията си на един от най-трудните маршрути, за което получиха специални поздравления от комадващия италианските алпийски части. Участието в това учение предостави много добра възможност за българските военнослужещи да осъществят контакти и да премерят сили с военнослужещите от водещите алпийски страни в Европа; да повишат алпийската си подготовка; да обменят опит за действия във високопланински и алпийски райони; да водят ефективни действия в планинско-гориста местност в съчетание с методи и способи за оцеляване и преодоляване на различни теренни форми.
|
08.07.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев ще открият утре, 9 юли, фотоизложба по повод 140 години от създаването на Българската армия.
Юбилейната фотоизложба под надслов „В кадър – Българската армия днес" се организира от Министерството на отбраната, съвместно със Столична община. Тя ще бъде разположена в Градската градина, пред Народния театър „Иван Вазов“ от 9 до 23 юли 2018 г. На 32 пана ще бъде включен снимков материал с исторически характер, който се предоставя от Военноисторическия музей, както и фотоси, отразяващи боеспособността на видовете въоръжени сили на Българската армия. Снимките представят демонстративни бойни действия в реална ситуация, участия в различни полеви учения, национални празници и ритуали. Автор на снимките от съвременния период е фотографът на Министерството на отбраната Вяра Йовева.
На събитието е поканена да присъства и Йорданка Фандъкова, кмет на гр.София.
Уважаеми колеги, Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще открие изложбата на 9 юли /понеделник/ от 17:00 ч. в Градската градина, пред Народния театър „ Иван Вазов“. Заповядайте!
|
05.07.2018 |
   Ефрейтор Пламен Пуфтев от състава на 101-ви алпийски полк беше награден днес, 5 юли, от министъра на отбраната с награден знак „За военна доблест”–трета степен за отличната психическа устойчивост, подготовка и адекватни действия при оказване на първа помощ на пострадал при катастрофа. Отличието беше връчено от началника на политическия кабинет на министъра на отбраната Илия Налбантов.
Церемонията се състоя пред личния състав на полка и на нея присъстваха председателят на Общинския съвет на град Смолян Димитър Кръстанов, заместник-областният управител Андриян Петров и кметът на с. Търън Явор Говедаров.
На 7 юни 2018 г. около 19.00 ч. в село Търън, община Смолян става тежко пътно-транспортно произшествие. Водач на лек автомобил блъска водач на микробус, който сменя спукана гума. Ефрейтор Пуфтев, който се намира в центъра на селото, научавайки за катастрофата се отправя с личния си автомобил към мястото на инцидент. Военнослужещият успява с турникет и подръчни средства да спре тежката кръвозагуба на пострадалия гражданин, който е с откъснати крайници. Благодарение на бързата и адекватна намеса на ефрейтор Пуфтев състоянието на пострадалия мъж е стабилизирано до пристигането на медицинския екип. За съжаление, вследствие на тежките травми на главата и коремната област при проведените операции след около 6 - 8 часа в болницата пострадалият почива.
|
04.07.2018 |
    „Българската армия е служила само на едно - да защитава териториалната цялост и независимост на българския народ. Да, ние сме членове на силен Алианс, но аз смятам и го казвам открито, че българският народ и българската нация, могат да разчитат на своята армия“. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 4 юли, в словото си на тържествената проверка (заря) по случай бойния празник на гарнизон Пловдив, който се отбелязва за трета поредна година.
„Правим този празник и заради хората, защото армията както преди, така и днес е необходима на Родината“, каза началникът на гарнизон Пловдив и командир на 68-ма бригада "Специални сили" бригаден генерал Явор Матеев. Той подчерта, че честванията на бойния празник са под мотото „Вече възродихме една славна традиция, нека я утвърдим“.
По-рано тази вечер се състоя празнично шествие на представителни блокове на военни формирования от гарнизон Пловдив по пешеходната зона в града, което събра стотици граждани и гости. Негово Високо Преосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи заупокойна молитва в памет на загиналите. Поднесени бяха венци и цветя пред паметника на военнослужещите, доблестно изпълнили воинския си дълг.
В честването участваха военнослужещи и служители от военните формирования на Българската армия от гарнизон Пловдив: 68-ма бригада „Специални сили“, Трета авиобаза – Граф Игнатиево, 24-та авиобаза – Крумово, 110-ти Логистичен полк и 91-ви Инженерен батальон, Втора зона за управление и наблюдение, регионална служба „Военна полиция”, Военна болница – Пловдив, Военен съд, Военна прокуратура, Военното окръжие и други по-малки формирования.
Министърът на отбраната заяви пред журналисти, че е въпрос на време възстановяването на наборната военна служба. „Това ще стане един ден, неизбежно е, въпреки опитите за съпротива и неразбирането на някой политици“, посочи министър Каракачанов и подчерта, че много страни в Европа вече са възстановили като традиция наборната военна служба.
В отговор на журналистически въпрос за имотите с отпаднала необходимост за армията министър Каракачанов заяви: „Времето на подаръците свърши. Не можем да подаряваме терени на общини, включително и на община Пловдив, при положение, че на тях можем да строим и да решим жилищния проблем на стотици военнослужещите“. Във връзка с резултатите от разследването на причините за катастрофата на хеликоптер Ми-17 на 11 юни 2018 г., министър Каракачанов подчерта, че минималният срок за приключване на процесуално-следствените действия е един месец, който още не е изминал. Министърът на отбраната заяви, че към момента армията не разполага с хеликоптери за гасене на пожари и припомни, че хеликоптерите, за чийто ремонт гласува Министерският съвет миналата седмица ще бъдат готови след около 9 седмици. „Парите за възстановяване на летателната годност на всички хеликоптери са между 52 и 80 млн. лв. за около две години и половина“, каза още министър Каракачанов.
|
04.07.2018 |
  Първата работна среща след стартирането на проекта PYTHIA - Predictive Methodology for Technology Intelligence Analysis започна днес, 4 юли, в София. Домакин на срещата е Института по отбрана. Проектът се финансира от Европейския съюз по линия на подготвителното действие за отбранителни изследвания, чрез Европейската агенция по отбрана за период от 18 месеца. В него са включени 7 участника от 6 държави – Италия, Франция, Великобритания, Полша, Румъния и България.
Целта на проекта PYTHIA е да се разработи новаторска методология за стратегическа технологична прогноза, способна да доставя "прогнози" по въпроси, свързани с технологиите, които ще оказват влияние за развитието на въоръжените сили и отбраната.
По време на двудневната работна среща на участниците в проекта ще бъдат обсъждани въпроси, свързани с анализ и оценка на съдържанието на работните проекти, влиянието на когнитивното поведение при изработване на прогнози, технологични подходи за използване в проекта, начините за оценка на научните изследвания в областта на сигурността и отбраната, както и създаване и управление на мрежа от специалисти по прогнозиране в предметната област.
Институтът по отбрана е една от трите военни организации, които са част от проекта. Целта на работния пакет, който се ръководи от Института по отбрана е да се анализират съществуващите стратегии на определени държави-членки на ЕС и как развитието на технологиите, които ще бъдат идентифицирани от друг екип на проекта, може да окаже влияние в сигурността и отбраната.
|
04.07.2018 |
Двадесет военнослужещи от 101-ви алпийски полк - Смолян участват и днес, 4 юли, с техника във възстановяване на проходимостта на инфраструктурата на града. Те почистват улици, пострадали от обилните валежи, паднали през миналата седмица. Действията на военнослужещите се ръководят от майор Иван Щерев. |
03.07.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще присъства утре, 4 юли, на честването на бойния празник на гарнизон Пловдив. Бойният празник ще се отбележи за трета поредна година. В честването ще се включат военнослужещи и служители от военните формирования на Българската армия от гарнизон Пловдив: 68-ма бригада „Специални сили“, Трета авиобаза – Граф Игнатиево, 24-та авиобаза – Крумово, 110-ти Логистичен полк и 91-ви Инженерен батальон, Втора зона за управление и наблюдение, регионална служба „Военна полиция”, Военна болница – Пловдив, Военен съд, Военна прокуратура, Военното окръжие и други по-малки формирования.
Програма: На 4 юли, сряда, от 18.00 ч. ще се проведе празнично шествие на представителни блокове на военните формирования по пешеходната зона от бул. „6-и септември“ до площад „Централен”. От 18.30 часа ще бъде отслужена заупокойна молитва, след което ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на военнослужещите, доблестно изпълнили воинския си дълг. От 19.00 ч. ще се проведе тържествено събрание – концерт, след което от 21.15 ч. ще има тържествена проверка /заря/.
Със заповед от 1915 г. по частите на Втора пехотна тракийска дивизия, препотвърдена със заповед на министъра на войната от 1926 г., датата 21 юни (4 юли нов стил) е обявена за боен празник на полковете от Втора пехотна тракийска дивизия и Пловдивския гарнизон. Това е денят на битката при Криволак на 9-и пехотен Пловдивски полк със сръбски войски по време на Междусъюзническата война (1913 г.). В променените условия в България след 1945 г. бойният празник на поделенията от Пловдивския гарнизон е забравен и остава само споменът за военните победи и парадите на площада в памет на достойните пловдивски воини до възстановяването му през 2016 г. |
03.07.2018 |
Военнослужещи от 68-ма бригада „Специални сили“ участваха в международна съвместна подготовка от 24 юни до 2 юли 2018 г. на полигона и базата Неа Перамос, Гърция. По време на учението съвместно с формированието от състава на 1-ви батальон Специални бойни действия от 68-ма бригада Специални сили и Силите за Специални операции на Гърция бяха проведени занятия по алпийска подготовка, бойни стрелби, операции по освобождаване на заложник, евакуиране на ранен. За провеждане на операциите се използваха три хеликоптера и два изтребителя F-16 от Военновъздушните сили на Гърция. Командирът на Съвместното командване на Силите за Специални операции на Гърция генерал-майор Николаос Фларис и командирът на българските Специални сили бригаден генерал Явор Матеев дадоха висока оценка на военнослужещите за отличното изпълнение на задачите и достойното представяне по време на международната съвместна подготовка. |
03.07.2018 |
 Над 20 военнослужещи от 101-ви алпийски полк - Смолян участват днес, 3 юли 2018 г., с техника във възстановяване на инфраструктурата на града. Те почистват улици, пострадали от обилните валежи, паднали през миналата седмица. В град Чепеларе с две водоноски военнослужещи доставят вода за детските градини.
|
03.07.2018 |
Базата на международните коалиционни сили на летище Кандахар, Афганистан, е била подложена на ракетен обстрел на 2 юли 2018 г. в 23.36 часа местно време (22.06 ч българско време). Няма пострадали български военнослужещи. |
02.07.2018 |

Тържествена церемония по преустановяване на дежурството на контингента от Българската армия, участвал в състава на Многонационалната бойна група на Европейския съюз „HELBROC – BG”, се състоя днес, 2 юли 2018 г., в 42-ри механизиран батальон – Ямбол. Заместник-командирът на 2-ра механизирана бригада полковник Недялко Ников поздрави военнослужещите и определи участието им като „принос за европейската система за сигурност, в контекста на придобиването на съществен опит на личния състав за изпълнение на задачи, свързани със стратегически решения”. От името на командира на 2-ра механизирана бригада бригаден генерал Костадин Кузмов, полковник Ников награди с грамоти военнослужещи за постигнати високи резултати.
В обръщението си към офицерите, сержантите и войниците командирът на 42-ри механизиран батальон подполковник Ивайло Иванов изрази чувство на гордост и удовлетворение от проявения професионализъм и положените от тях усилия по време на подготовката, сертификацията и носенето на дежурство.
Многонационалната бойна група HELBROC e създадена през 2006 г. от четири държави-членки на ЕС – Гърция, България, Румъния и Кипър. През 2011г. към групата се присъединява и Украйна. Формираща нация е Република Гърция. Бойна група HELBROC е бригадно многонационално експедиционно тактическо формирование с висока степен на готовност. Състои се от щаб, сухопътен, военноморски и военновъздушен боен компонент. Сухопътният боен компонент е усилен батальон, включващ въздушнопреносима и лекопехотна рота, рота морска пехота, компоненти за специални, психологически и гражданско-военни операции, както и подразделения за бойна и логистична поддръжка. Бойната група е подготвена за провеждане на бойни и небойни операции, самостоятелно или като първи елемент от по-мащабни военни сили, на значително разстояние от територията на страните от Европейския съюз. Тактическите бойните групи на ЕС са създадени с цел придобиване на военни способности за бързо реагиране и ефективно управление на кризи съгласно Европейската стратегия за сигурност и Европейската политика за сигурност и отбрана.
|
|
 |