 |
Новини - архив
30.06.2023 |
 Министърът на отбраната Тодор Тагарев и посланикът на Италия Н. Пр. Джузепина Дзара обсъдиха ползотворното сътрудничество за укрепване на евроатлантическото единство и солидарност и засилването на сдържащия и отбранителен потенциал на НАТО, както и конкретния принос на Италия като рамкова държава на многонационалната бойна група в България.
Бяха дискутирани приоритетни проекти за осигуряване на изискванията за военна мобилност и развръщането на многонационалната бойна група, в това число по направление на транспортните коридори VIII и IX. Двете страни изразиха пълна солидарност с Украйна и нейните легитимни усилия да се противопостави на руската военна агресия и да възстанови своята териториална цялост. В тази връзка Н. Пр. Джузепина Дзара приветства съставянето на редовно правителство в България и наличието на пълен консенсус сред членовете на кабинета за оказване на подкрепа на Украйна дотогава, докато е необходимо, като подчерта и значението на последващото възстановяване на страната.
При обсъждането на новия пакет одобрена военна и военно-техническа помощ за Украйна министър Тагарев добави, че Република България е водеща държава по Доверителния фонд на НАТО за долекуване и рехабилитация на ранени украински военнослужещи и изрази готовността на страната ни да се включи в подготовката на лица от украинските въоръжени сили за бойни санитари.
Министър Тагарев посочи, че бюджетът за отбрана е бил запазен при актуализацията, като се планира следващата година той да достигне 2% от БВП, а капиталовите разходи ще бъдат в размер на поне 20% от него. А по отношение на инвестиционната програма министърът добави, че ще бъде извършен преглед на проектите, за да гарантира, че са отразени най-новите ангажименти, които постъпват в процеса на планиране в НАТО.
Н. Пр. Джуизепина Дзара подчерта ролята на България и Румъния като гаранти на сигурността в Черноморския регион, която на свой ред е неразривно свързана със сигурността в Средиземноморието.
В срещата взеха участие и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, съветникът Радостин Илиев, и.д. директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ полковник Любомир Монов и аташето по отбрана полковник Ивано Романо.
|
30.06.2023 |
На Учебен полигон „Ново село“ започва съвместна българо-американска подготовка, която ще продължи до 31 декември 2023 г. В нея ще участват сили и средства от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия.
За целите на подготовката от днес, 30 юни, до края на месец юли ще се извърши предислоциране на американски военнослужещи с необходимата екипировка, щатно въоръжение, бойни машини, транспортна, спомагателна и ремонтна техника.
В рамките на съвместната тренировка ще бъдат провеждани стрелби на Учебен полигон „Ново село“ и тренировъчни полети на военните хеликоптери.
Такъв тип съвместна подготовка се провежда в нашата страна от 2019 г. в изпълнение на плановете за учения на Българската армия в страната и чужбина. Формированията от Сухопътните войски на САЩ в Европа участват в нея на ротационен принцип.
Ученията повишават способностите на българските въоръжени сили за изпълнение на конституционните задължения по отбрана и защита на териториалната цялост на страната и допринасят за оперативната съвместимост в системата за колективна отбрана. |
29.06.2023 |
     Формирования от Специалните сили на Българската армия спечелиха овациите на публиката със своите демонстрации днес, 29 юни, по време на третото издание на фестивала „Ало Космос, говори България!“, провеждан в София Тех Парк.
Целта на фестивала е да разпали въображението на младото поколение, да им вдъхне увереност да мечтаят и достигат целите си. Включвайки се в събитието, военнослужещите от Специалните сили показаха на децата, техните родители и на всички присъстващи, че военната професия също може да бъде атрактивна, изпълнена с адреналин и наситена с предизвикателства.
Демонстрациите на стоварване по способа „Бързо въже“ от военно-транспортен вертолет „Кугар“ от състава на 24-та авиационна база Крумово, динамичната стрелба, различните тактики, техники и процедури при работа с бойни кучета и специализираният ръкопашен бой показаха на публиката една малка част от ежедневно тренираните способности на оператора от Специалните сили на Българската армия.
„Страхотно е да се участва в такова мащабно събитие като „Ало Космос, говори България!“ в София Тех Парк. Да покажеш пред присъстващите, основно млади хора, частица от военната професия, в случая - професията на парашутистите от Специалните сили на Българската армия, е много добра възможност, но и задължение за нас“, коментира командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев. „Надявам се, че за много от тези млади мъже и жени това ще остане в съзнанието им като страхотен спомен и дори ще ги накара един ден да изберат военната професия. Това е един от начините да се вдъхновяват младите хора за армията. Благодаря на организаторите. За нас беше и привилегия, и задължение да участваме в това събитие и така да дадем на младите хора една перспектива за професия в бъдеще“, допълни той.
|
28.06.2023 |
     „Нашето бъдеще е в това да се интегрираме здраво с нашите съюзници, за да гарантираме общата ни сигурност“. Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев, който днес, 28 юни, наблюдава демонстрация на способности на съвместното учение на специалните сили „Stealth Dagger – 23“ в района на учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“. Той подчерта, че е изключително впечатлен от взаимодействието, което български, румънски и американски военнослужещи показват по време на учението. Заедно с министър Тагарев демонстрациите наблюдаваха министър-председателят Николай Денков, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на Командването на специалните операции на НАТО генерал-лейтенант Антонио Флетчър.
Висока оценка за действията и подготовката на военнослужещите даде и премиерът Николай Денков. Той поздрави Специалните сили за отличното представяне.
„Там, където има готови проекти, които ще бъдат от полза за отбраната, финансиране ще има“, каза министър-председателят Николай Денков в отговор на журналистически въпрос. Той подчерта, че при планирането на проектите и тяхното финансиране трябва да има яснота, че те ще подпомогнат способностите на Българската армия и че чрез тях армията ни ще се интегрира в общите сили на НАТО. По думите на премиера, от 2025 г. България ще изпълни изискването на НАТО за минимум 2% от БВП разходи за отбрана.
В отговор на журналистически въпрос относно сформиране на регионално командване на силите за специални операции началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поясни: „Когато говорим за групиране на силите обсъждаме не само сформирането на регионално командване на специалните сили на България и Румъния, а и сформирането на многонационална дивизия, на щаб на многонационална дивизия в България, което е ярък ангажимент и демонстрация на ангажираността на страната ни към колективната сигурност. Обсъждат се всички аспекти - хора, техника, въоръжение, комуникации, за да можем да предложим балансирана структура, която да работи ефективно и ефикасно“.
„Днешните демонстрации показаха нивото на инвестиране в специалните сили. Изключително съм благодарен и съм оптимист за това, което предстои да направим заедно в изграждането на способности“, заяви генерал-лейтенант Антонио Флетчър.
Днес в района на учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“ участниците в „Stealth Dagger – 23“ от България, Румъния и САЩ изпълниха задачи по инфилтриране и ексфилтриране на оператори от специалните сили по различни способи. Те показаха тактики, техники и процедури по водене на разузнаване и провеждане на директни действия по задържане и неутрализиране на паравоенни формирования. Бяха изпълнени парашутните скокове с парашутно-десантна система МС-6 от височина 400 м над релефа на местността, както и инфилтриране на група чрез способа „бързо въже” и ексфилтриране по способа „външен товар“ посредством хеликоптер „Ми-17“. Демонстрациите завършиха с парашутни скокове от военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции с националните флаговете на България, Румъния, САЩ, НАТО и СКСО. Скокът беше изпълнен от височина 1200 м. със спортна парашутна система PD-ZERO.
„Бъдещето на Българската армия, включително на Силите за специални операции, е в развитието на все по-големи оперативни способности и в абсолютното им интегриране в силите на НАТО“, заяви генерал-майор Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции. „Всеки ден подобряваме нашата оперативна съвместимост и способностите на българските специални сили да планират и изпълняват реални операции тогава, когато се наложи“, заяви още той.
|
28.06.2023 |
 Ротационното председателство на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (South-Eastern Europe Defence Ministerial Process – SEDM) беше предадено официално от българската на румънската страна на церемония, която се проведе в Министерството на отбраната на Румъния днес, 28 юни 2023 г. В продължение на две години - от 1 юли 2021 г. до 1 юли 2023 г., Република България беше ротационен председател на Процеса. През този период Секретариатът на SEDM, формиран в рамките на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ в Министерството на отбраната, организира общо 29 форума, свързани с регионалната инициатива, в т.ч. две срещи на министрите на отбраната от SEDM (в Скопие през 2021 г. и в София през 2022 г.), две срещи на заместник-началниците на отбраната (в Словения през 2022 г. и в Рим през 2023 г.), осем експертни срещи на Координационния съвет на SEDM (SEDM-СС) и на Политико-военния направляващ комитет (Political Military Steering Committee – PMSC), които бяха проведени в София, както и редица срещи, работни групи и други мероприятия на свързаните с Процеса формати и международни организации.
С цел официално сдаване и приемане на ротационното председателство на SEDM от българския Секретариат на Секретариата на Румъния делегация от Министерството на отбраната беше на посещение в Букурещ. Тя беше водена от директора на Секретариата на SEDM Даниела Григорова - началник на отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“ в дирекция „Отбранителна политика и планиране“.
Българският Секретариат на SEDM предаде на Секретариата на Румъния електронния и печатния архив на Процеса и официалните печати на SEDM-CC и PMSC. От българска страна бяха подготвени и представени изчерпателни презентации за цялостната организация на работата, текущото състояние на Процеса и свързаните с него проекти, както и за резултатите от дейността на Секретариата на SEDM през двугодишния период на българското председателство. Експертите от двете страни обсъдиха редица практически аспекти, свързани с особеностите и организацията на работата на Секретариата и със състоянието на Процеса като цяло.
В края на срещата между двете страни беше подписан официален протокол за сдаване и приемане на Председателството на SEDM.
|
28.06.2023 |
Заседания на Изпълнителния комитет и подкомитетите към Съвместната комисия за сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ се проведоха на 27 и 28 юни в Централния военен клуб в София. Те се организират в изпълнение на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната (ССОО).
От българска страна присъстваха представители на Министерството на отбраната и на Българската армия, както и на други държавни институции. От американска страна участваха представители на Европейското командване на Силите на САЩ, Командванията на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Морската пехота и Инженерния корпус на САЩ в Европа и Офиса за отбранително сътрудничество към посолството на САЩ в България.
По време на заседанията бяха обсъдени въпроси, свързани със сътрудничеството между двете страни във всички области на ССОО. Целта на форума бе да се подготви провеждането на следващото 24-то редовно заседание на Съвместната комисия. |
27.06.2023 |
     Изграждане на въоръжени сили, които притежават способности, необходими за защита на националната сигурност, възпиране и отбрана, в случай на необходимост, грижа за хората в отбраната, участие на страната като съюзник и активен член на НАТО и Европейския съюз и изграждане на национална устойчивост. На тези основни приоритети акцентира министърът на отбраната Тодор Тагарев днес, 27 юни, при представянето на програмата на правителството в областта на отбраната и членовете на новия политически кабинет. Министър Тагарев посочи необходимостта от разработване на механизми за привличане и задържане на служба на хората в отбраната. „Как да намерим тези, от които се нуждаем, да ги привлечем на служба в армията, да ги задържим и да им осигурим впоследствие достоен преход към следваща кариера“, посочи той. Сред приоритетите за решаване е и окомплектоването на резерва.
Сред законодателните промени, които ще бъдат предложени за одобрение от Министерския съвет и впоследствие от Народното събрание, министърът на отбраната акцентира на поетапното увеличаване на бюджета за отбрана, който да достигне 2% от БВП през 2024 г. „Оттам нататък може да разглеждаме тези 2% не като цел, към която се стремим, а като минимум, който ще ни позволи да изградим модерни отбранителни способности“, подчерта той.
По отношение на изграждането на способности на въоръжените сили министър Тагарев разясни, че след като е изтеглена инвестиционната план-програма от Народното събрание ще бъде направен преглед на предложенията в областта на превъоръжаването на Българската армия. „Трябва да сме сигурни, че в програмата са отразени и най-новите ангажименти, които постъпват в процеса на планиране в НАТО, и националните ангажименти“, подчерта той. Министърът на отбраната посочи също и необходимостта от създаването на механизъм за стабилна финансова прогноза, който ще позволи устойчивост в реализирането на проектите за модернизация на армията.
Ще продължи изграждането на модерна, преоборудвана, напълно оперативно съвместима механизирана бригада от състава на Сухопътните войски, както и подготовката за навременното посрещане на самолетите F-16 Block 70. Министерството на отбраната ще продължи да работи за оказване на помощ на Украйна. „Това е начинът трайно да гарантираме стабилност в региона и по-добра среда за сигурност, за да не се налага да заделяме много повече средства за отбрана от тези, за които имаме съгласието на политическите сили“, подчерта министър Тагарев. Помощта, която предоставяме на Украйна, не нарушава нормативите за поддържане на запаси за Българската армия и не създава никакви пречки за провеждането на учебно-бойната подготовка, посочи той.
Има добро разбиране на народните представители от парламентарните групи от политическите сили, които споделят общи приоритети в областта на отбраната, посочи министър Тагарев.
Екипът на министър Тодор Тагарев включва заместник-министрите Атанас Запрянов и Станимир Георгиев, началника на политическия кабинет д-р Добромир Тотев, съветника Мустафа Емин, който ще поеме поста на парламентарен секретар и директора на дирекция „Връзки с обществеността и протокол“ Лора Кендова.
Досегашният директор на Дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев премина в резерва. По този повод днес той бе удостоен с награди от министъра на отбраната и началника на отбраната за висок професионализъм в работата и заслуги за укрепването на сигурността и отбраната на страната и международното сътрудничество.
|
27.06.2023 |
 Министърът на отбраната Тодор Тагарев и посланикът на Федерална република Германия Н. Пр. Ирене Планк обсъдиха възможностите за задълбочаване на двустранното сътрудничество в областта на отбраната.
Посланик Планк поздрави министъра за силното начало на неговия мандат, за одобрението на втория пакет военна и военно-техническа помощ за Украйна, както и за решението на Министерския съвет за определяне на състава на българската делегация за Срещата на върха на НАТО във Вилнюс.
Министър Тагарев на свой ред подчерта значимия принос на Федерална република Германия за укрепване на Източния фланг на НАТО, като бяха обсъдени и въпроси, свързани със сигурността в Черноморския регион.
Има воля страната ни да се присъедини към инициативата на Европейския съюз за осигуряване на 1 милион боеприпаси за Украйна и по този начин се разкриват възможности за българската отбранителна индустрия, посочи министър Тагарев.
Двете страни обсъдиха модернизацията на Въоръжените сили, необходимостта от последващи обучения, свързани с изпълнението на тези проекти, възможностите за сътрудничество по линия на стратегическите комуникации и противодействието на дезинформацията, както и други политически въпроси от дневния ред на страната.
В срещата взеха участие заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, директорът на Дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев, както и заместник-ръководителят на мисията Щефан Рьокен и Димитър Станишев от „Политика и протокол“.
|
27.06.2023 |
Министър-председателят акад. Николай Денков и министърът на отбраната Тодор Тагарев ще присъстват на деня за демонстрация на способности на учението на Специалните сили на Българската армия „Stealth Dagger – 23“. Той ще се проведе на 28 юни, сряда, в специализирания учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“. Ще бъдат демонстрирани способности, свързани с изпълнение на основните мисии на Силите за специални операции.
В рамките на тактико-специалното учение „Stealth Dagger – 23“ се оценяват бойните способности на Тактическа група за специални операции по стандартите на Съюзното командване на НАТО по операциите. Тактическа група за специални операции е от състава на формирование от усилените Сили за отговор на НАТО (eNRF 24).
Сертификационното учение се провежда в периода 19 - 30 юни 2023 г. на територията на Централна и Източна България и основните тренировъчни центрове на Специалните сили. В него участват формирования, сили и средства от състава на Съвместното командване на специалните операции, летателни средства, екипажи и инженерно-технически състав от Военновъздушните сили, както и формирования и щабен личен състав от Специалните сили на САЩ и Специалните сили на Румъния.
На деня за демонстрация на способности ще присъства също началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Поканени са още министри от кабинета, народни представители от 49-ото Народно събрание, командирът на Командването на Специалните операции на НАТО генерал-лейтенант Антонио Флетчър, командирите на командванията за специални операции на САЩ в Европа, Полша, Румъния и Италия, висши офицери и др.
Уважаеми колеги, Акредитираните към Министерството на отбраната представители на медиите ще бъдат допускани на 28 юни 2023 г., сряда, до 08.45 ч на входа на специализирания учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“, област Пазарджик, след представяне на лична и актуална журналистическа карта. На територията на комплекса няма да бъде разрешено използването на дронове. |
26.06.2023 |
 Министърът на отбраната Тодор Тагарев и посланикът на САЩ Н. Пр. Кенет Мертен обсъдиха двустранното сътрудничество в областта на отбраната.
„Високо оценявам подкрепата на САЩ през последните десетилетия и стратегическото ни партньорство“, отбеляза в началото на срещата министър Тагарев и добави, че е благодарен за постоянната подкрепа на американската страна за модернизацията и постигането на оперативна съвместимост на въоръжените ни сили с тези на нашите съюзници.
Посланик Мертен поздрави министър Тагарев за встъпването му в длъжност и изрази задоволство относно избора на редовно правителство, като постави акцент върху положителната промяна в позицията спрямо Украйна, както и за изразената готовност за оказване на помощ. На срещата бяха обсъдени текущите и бъдещите модернизационни проекти за Българската армия. Придобиването на нови способности остава сред основните приоритети на ръководството на Министерството на отбраната. Разширяването на бойната група на НАТО на територията на България с рамкова държава Италия и предстоящото учение “Enhanced Vigilance Activity 23“ също бяха сред основните теми на разговор.
Особен акцент бяха и темите, свързани с киберсигурността, хибридните заплахи, противодействието на дезинформацията и страните изразиха готовност за по-нататъшно сътрудничество в тази посока.
В срещата взеха участие заместник-министрите Станимир Георгиев и Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, директорът на Дирекция „Отбранителна политика“ бригаден генерал Радостин Илиев, както и заместник-ръководителят на посолството на САЩ Андриа Брулет-Родригез, аташето по отбрана полковник Пол Сиболд, началникът на Офиса за военно сътрудничество подполковник Дейвид Нокс и Брент Корби от Отдела по политически и икономически въпроси.
|
26.06.2023 |
  Полева подготовка, с участието на формирования от 2-а Тунджанска механизирана бригада и други формирования от състава на Сухопътните войски за тактическото учение „Ответен удар – 23“ се провежда от днес, 26 юни, до 2 юли на учебен полигон „Корен“. Тя включва ротни тактически учения с бойна стрелба, в които участват първа и втора механизирана рота от състава на 38-и механизиран батальон на 2-а Тунджанска механизирана бригада и танкова рота от 2-и танков батальон на Центъра за подготовка на специалисти – Сливен, както и ротни тактико-специални учения с участието на осигуряващите формирования от батальона за защита на силите, щабния батальон и батальона за логистично осигуряване на 2-а Тунджанска механизирана бригада.
Тактическото учение „Ответен удар – 23“ ще се проведе от 3 до 5 юли 2023 г. в рамките на учение „Enhanced Vigilance Activity – 23“ на многонационалната бойна група, с рамкова държава Италия, което се провежда на учебен полигон „Ново село“.
В тактическото учение „Ответен удар – 23“ на учебен полигон „Корен“ ще участват до 430 военнослужещи и до 140 единици техника от състава на Сухопътните войски, както и военнослужещи от Сухопътните войски на Италия. Темата на учението е: „Отбрана на усилен механизиран батальон в първи ешалон на многонационалната бригада“. Основната цел е да се провери сглобеността и способността на батальона за планиране и провеждане на отбранителни бойни действия в състава на многонационална механизирана бригада. Офицер провеждащ учението е командирът на 2-а Тунджанска механизирана бригада бригаден генерал Станимир Христов, а директор на учението е заместник-командирът на бригадата полковник Емил Симеонов.
|
26.06.2023 |
Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще представи приоритетите в своята работа и екипа си утре, 27 юни, от 14.00 ч.
Уважаеми колеги, постоянно акредитираните представители на медиите ще бъдат допускани в сградата на Министерството на 27 юни, от 13.20 ч. до 13.50 ч. през входа от ул. „Аксаков“. |
26.06.2023 |
Съвместно пожарно-тактическо занятие на Министерството на отбраната и Първа районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ - София ще се проведе на 26 и 27 юни във времето между 10.00 и 12.00 ч.
Целта е да бъдат отработени основни процедури и действия на структурите, ангажирани с осигуряване на пожарната безопасност в сградите на Министерството на ул. „Дякон Игнатий” № 3, ул. "Иван Вазов" 12 и прилежащите им територии. |
24.06.2023 |
    110 години от героичната гибел на полковник Константин Каварналиев (1866 - 1913) бяха отбелязани на 24 юни 2023 г. с възпоменателна церемония на военния паметник край Дойран, Република Северна Македония.
Отслужена бе заупокойна молитва в памет на загиналите по време на Междусъюзническата война през юни 1913 г. военнослужещи 3-а пехотна балканска дивизия с командир полковник Каварналиев. Тяхната героична саможертва в хода на войната забавя настъплението на гръцката армия. Това спасява тогавашното местно население от селата край Дойран и Кукуш, което успява да се изтегли към пределите на Стара България.
На военния паметник, възстановен през 2019 г. от българската държава, днес бяха поднесени венци и цветя от името на министъра на отбраната Тодор Тагарев, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, Посолството и Генералното консулство на Република България в Република Северна Македония, както и от признателни родолюбци от двете страни на границата.
Началникът на Щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Пламен Йорданов отбеляза в словото си героизма на българските военнослужещи във войните за национално освобождение и обединение.
Присъстваха делегация на Министерството на отбраната, дипломати от Скопие и Битоля, представители на местни пробългарски сдружения и патриотични сдружения от България и др. За първи път се включиха и курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“, водени от заместник-началника на НВУ полк. Георги Крайнов. В рамките на инициативата на НВУ курсанти да участват във възпоменателните прояви, свързани с бележити годишни от българската военна история, бяха посетени българските позиции по време на Първата световна война (1915 - 1918) в района на Кала тепе над Дойран, както и емблематичната Фердинандова чешма – паметник на 34-и пехотен Троянски полк, възстановена през 2010 г. от инициативен комитет.
Събитията се проведоха в рамките на националните чествания на 110 години от Балканските войни (1912 - 1913), за които с решение на Министерския съвет беше сформиран Национален инициативен комитет под патронажа на министъра на отбраната.
|
23.06.2023 |
Съвместна подготовка с участието на военнослужещи от Сухопътните войски и от Националната гвардия на щата Тенеси започна в района на Учебен център „Тюлбе“ на 61-а механизирана бригада.
В продължение на осем дни участниците ще имат възможност да обменят опит при стрелба с различните образци оръжие и въоръжение, използвани във формированията от Сухопътните войски и Националната гвардия на САЩ.
Командирът на 61-а механизирана бригада бригаден генерал Маргарит Михайлов приветства участващия личен състав и насърчи военнослужещите да дадат максимума от себе си през идните дни.
|
22.06.2023 |
      „Изпълнението на проекта на Министерството на отбраната „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за нуждите на Военноморските сили“ ще допринесе за преодоляване на недостига на способности в защита на морската ни сигурност“. Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев в приветствието си на тържествената церемония по залагане на кила на втория многофункционален модулен патрулен кораб за Военноморските сили (ВМС) във Варна днес, 22 юни. „В контекста на регионалната среда за сигурност и нарушения военностратегически баланс в Черно море защитата на националните интереси по отношение на националните морски пространства е една от първостепенните и комплексни задачи на държавното управление“, подчерта той. По думите му реализирането на този проект за нуждите на ВМС чрез приемането на въоръжение на двата кораба „Храбри“ и „Смели“ ще бъде сериозен принос в изпълнението на концепцията на НАТО и ще допринесе за решаване на задачите за възпиране и отбрана в Черно море. Министър Тагарев пожела успешно реализиране на този сложен инженерен проект, който ще придаде нов, по-модерен облик на българските Военноморски сили. „Надявам се, че много скоро след завършването на строителството корабът ще бъде окомплектован с всичко необходимо, за да се превърне в ефективно бойно средство, което ще допринесе за гаранцията за сигурност и отбрана на Република България“, посочи още той.
До момента проектът се изпълнява съгласно договорения график.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов подчерта, че със старта на проекта преди една година, когато е заложен килът на първия многофункционален модулен патрулен кораб, е положено началото на реализацията на мечтата на поколения военнослужещи за нови военни кораби. „Сега твърдо можем да заявим, че държавната политика, професионализмът на „МТГ-Делфин“, на „NVL B.V.&Co.KG“ и ангажиментът на флота победиха скептицизма. Сега цари увереност, че в България могат да се строят военни кораби, да участват нашата отбранителна индустрия и местният бизнес и да се осигури бъдещето на флота“, каза адмирал Ефтимов. Той изрази увереност в успешното изпълнение на проекта и заяви, че усилията на военното ръководство на Министерство на отбраната и на командването на Военноморските сили вече са насочени към подготовката за приемане и усвояване на корабите в състава на ВМС.
Важността на проекта за модернизацията на ВМС изтъкна в изказването си и техният командир контраадмирал Кирил Михайлов. Той благодари на конструкторите, корабостроителите и на всички хора, които са положили огромно количество труд, за да могат чертежите да станат реалност. „Пожелавам на моряците от бъдещите екипажи достойно да служат на новите кораби, гордо да развяват военноморския флаг и да прославят Родината“, заяви контраадмирал Михайлов.
По-рано днес министърът на отбраната Тодор Тагарев проведе среща с командния състав на Военноморските сили. По време на първото си посещение във вида въоръжена сила той беше запознат със състоянието и анализа на проблемите на военния ни флот.
„Инвестиции за модернизация ще има. При прегледа Министерството на отбраната е единственото, което запазва бюджета си така, както е предвиден за тази година, тъй като имаме поети ангажименти към нашите съюзници да инвестираме определени средства в сектор „Отбрана“. Изпълняваме тези ангажименти. Остава да превърнем парите в способности“, посочи министър Тагарев в отговор на въпроси на журналисти. Той подчерта, че прегледът на инвестиционната програма не препятства стартирането на модернизационните проекти, които са достигнали необходимата степен на готовност.
„Бюджетът за отбрана за 2024 г. се развива като процент от БВП, точно така, както е заложено в стратегията за отбрана“, посочи и министърът на финансите Асен Василев. „През тази година бюджетът е запазен в неговата цялост, така че Министерството на отбраната да реализира всички свои дейности и проекти“, допълни той.
Министър Тагарев опроверга фалшивите новини за изпращане на военнослужещи в Украйна. „Има решение на Народното събрание, в което се посочва, че до 60 украински военнослужещи могат да дойдат у нас, за да бъдат подготвени и обучавани за бойни санитари. Никога не е ставало въпрос за изпращане на хора в конфликта под каквато и да е форма“, подчерта министърът на отбраната. В отговор на въпрос за т.нар. триъгълни сделки министър Тагарев поясни, че помощта за Украйна е дала възможност на някои страни да заменят старо въоръжение съветски образци с не ново, но с достатъчно добро и оперативно съвместимо от западни съюзници. „Проучваме тези възможности. Има и други европейски механизми за компенсиране на стойността на боеприпасите и на помощта, която се дава на Украйна“, посочи министърът на отбраната.
|
22.06.2023 |
 Специализиран екип от Националния военен университет „Васил Левски“ бе задействан днес, 22 юни, по сигнал за невзривен боеприпас, намерен в частен имот в село Тодювци, община Елена.
На място военнослужещите са установили, че боеприпасът е 76 мм артилерийски снаряд за дивизионно оръдие ЗИС-3. Той е бил транспортиран и унищожен извън населеното място, при стриктно спазване на мерките за безопасност.
Военнослужещите действаха под ръководството на майор Диян Топалов - главен асистент в катедра „Защита на населението и инфраструктурата“.
|
22.06.2023 |
|
21.06.2023 |
Министърът на отбраната Тодор Тагарев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов ще участват в тържествената церемония по залагане на кила на втория многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС.
Ритуалът ще се състои на 22 юни в района на корабостроителен завод „МТГ-Делфин”. Гости на събитието ще бъдат министърът на финансите Асен Василев, министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева, народни представители, представители на местната и държавната власт.
Строежът на кораба е в рамките на проекта „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“. Изпълнението му започна през 2020 г. със сключването на договор между Министерство на отбраната на Република България и компанията „FR. LURSSEN WERFT GMBH&CO.KG“, впоследствие преименувана на „NVL B.V.&Co.KG“.
Предмет на договора е доставката на два многофункционални модулни патрулни кораба от типа лека фрегата, както и осъществяването на интегрирана логистична поддръжка за период от 3 г. след гаранционния срок. Първият кораб следва да се достави на ВМС до края на 2025 г., а вторият - до края на 2026 г. Строителството на корабите се извършва в корабостроителния завод МТГ „Делфин”, област Варна. |
21.06.2023 |
 Традиционна годишна среща на заместник-началниците на отбраната на държавите-участнички в Процеса SEDM (South-Eastern Europe Defence Ministerial Process DCHOD Meeting) се проведе днес, 21 юни, в Рим, Италия. Домакин на събитието беше заместник-началникът на отбраната на Италия генерал-лейтенант Кармине Масиелло. Срещата беше открита с видео обръщение от заместник-министъра на отбраната на Република България и председател на Процеса SEDM Атанас Запрянов. „Войната в Украйна има потенциала да дестабилизира сериозно сигурността и стабилността не само в региона, но и в Европа. Тя вече предизвика сериозна военна, хуманитарна, енергийна, финансова и екологична криза в световен мащаб. В тази връзка бих искал да повторя нашата обща позиция, единодушно изразена на срещата на министрите на отбраната в София през ноември 2022 г. Ние осъждаме използването на сила за разрешаване на международни спорове, както в този случай, така и във всички останали, навсякъде по света. Призоваваме Русия незабавно да прекрати военната си офанзива, да спре насилието и да изтегли войските си от украинска територия. Ние ще продължим да подкрепяме усилията на Украйна за възстановяване на нейния суверенитет и териториална цялост, докато това е необходимо“, заяви във видео обръщението си заместник-министър Запрянов. Във форума участваха заместник-началници на отбраната и техни представители от страните-членки на SEDM, командирът на многонационалната бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG), представители на Центъра за сътрудничество в сигурността (RACVIAC) и Програмата на ООН за развитие (UNDP/SEESAC). Българската делегация беше водена от заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов. „Развитието на процеса SEDM ще допринесе за укрепване на доверието и ще засили допълнително военното сътрудничество между участващите страни“, отбеляза в изказването си генерал-лейтенант Михаил Попов. Той посочи необходимостта от идентифициране на нови възможности за повишаване на ефективността и ефикасността на сътрудничеството в областта на отбраната, което допринася за стабилността в региона. „Процесът SEDM е добър пример за конструктивно военно сътрудничество, което развива доверие, толерантност и разбирателство между всички държави-членки и изисква обединение пред предизвикателствата, за да се насърчи сигурността и стабилността в Югоизточна Европа“, заяви генерал-лейтенант Попов. Участниците във форума, ръководен от директора на Секретариата на SEDM Даниела Григорова - началник на отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“ в дирекция „Отбранителна политика и планиране“ – МО, обсъдиха постигнатия напредък и възможностите за по-нататъшно развитие на SEDM, както и други актуални въпроси на регионалното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната. Директорът на Секретариата на SEDM Даниела Григорова и командирът на SEEBRIG бригаден генерал Митруцикос изнесоха презентации за дейностите, реализирани в периода от предходната среща на заместник-началниците на отбраната, проведена през юни 2022 г. В своите изказвания ръководителите на националните делегации на страните-членки запознаха участниците в срещата с позициите на своите държави по обстановката в Украйна. Във всички изказвания беше осъдена агресията на Руската федерация и бяха отправени призиви за незабавно прекратяване на военните действия и изтегляне на руските войски от територията на Украйна. В края на срещата беше приета съвместна декларация на заместник-началниците на отбраната. Договорено беше провеждането на следващата среща в този формат в средата на 2024 г. в Турция. Срещите на заместник-началниците на отбраната на държавите от Югоизточна Европа са важна част от Процеса SEDM и се провеждат ежегодно в една от страните-членки на ротационен принцип. Те са ефективен механизъм за повишаване на регионалната сигурност и са един от най-важните форуми за регионално сътрудничество в областта на сигурността и отбраната. Това е последната среща на високо равнище, организирана в рамките на българското ротационно председателство на Процеса SEDM, което приключва на 1 юли тази година.
|
20.06.2023 |
 Специализиран екип от Военноморска база Бургас беше задействан днес, 20 юни, със задача да идентифицира и, при необходимост, да обезвреди метален предмет, открит при изкопни дейности в гр. Малко Търново. Сигналът за намерения предмет, наподобяващ снаряд, е подаден на тел. 112.
След извършени опознавателни дейности на място военнослужещите класифицират металния предмет като 82 мм минохвъргачен изстрел, който е силно корозирал. Боеприпасът е транспортиран в ненаселен район и унищожен при стриктно спазване на мерките на безопасност. Ръководител на специализирания екип е капитан III ранг Димитър Стоянов.
Военнослужещите от ВМС действаха по искане на областния управител на Област Бургас и по заповед на началника на отбраната.
|
20.06.2023 |
Заместник-министърът на отбраната Станимир Георгиев участва в 54-ото международно изложение за авиация и космонавтика, което се провежда от 19 до 25 юни в изложбения център на летище Бурже в Париж, Франция. Визитата е по покана на министъра на отбраната на Френската република.
В рамките на посещението си в столицата на Франция заместник-министър Георгиев проведе срещи с представители на Генералната дирекция "Въоръжение" (DGA) на Франция, дирекция "Международно сътрудничество" (SIBAT) на Израел, генералния директор по индустриалното сътрудничество на Чешката република и с представители на фирми от отбранителната индустрия. Фокусът на срещите бяха възможностите за модернизация на българските въоръжени сили.
Заместник-министър Георгиев участва и в международна конференция "Европейска въздушна и ракетна отбрана", в която участват министри на отбраната на страни от Европа. Конференцията се провежда по инициатива на президента на Франция Емануел Макрон, който обобщи дискутираните въпроси и закри конференцията.
В състава на българската делегация, водена от заместник-министър Станимир Георгиев, са включени заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров.
|
20.06.2023 |
  On June 13th 2023, a delegation from the South-East Europe Defense Ministerial Coordination Committee/Political-Military Steering Committee (SEDM-CC/PMSC) Sofia Secretariat, led by the Director Ms. Daniela Grigorova, visited the South-Eastern Europe Brigade (SEEBRIG) Headquarters, located at "Boro Menkov" Camp, Kumanovo, North Macedonia.
Within the framework of the visit a meeting was held between the Director of the Secretariat and the Commander of SEEBRIG, Brigadier General Evangelos MITROUTSIKOS. The key topics were focused on but not limited to a comprehensive review of SEEBRIG's present engagements and a roadmap of upcoming events. In addition the Secretariat met and had discussions with the Brigade HQ nucleus staff. It was confirmed that the Official Hand Over - Take Over Ceremonies of SEDM-CC/PMSC leadership, change of command of SEEBRIG and the 24th SEEBRIG anniversary celebrations have been scheduled for August 2023. Some organizational aspect of those events we also discussed.
Ms. Daniela Grigorova, the Director of SEDM-CC/PMSC Secretariat, thanked the SEEBRIG Commander and his team for their unwavering dedication and commitment. She expressed gratitude for their rigorous efforts in maintaining the highest professional standards in all endeavours.
|
17.06.2023 |
     Военнослужещи от Сухопътните войски и днес, 17 юни, оказват помощ на жителите на Берковица, за да се справят с щетите, нанесени от водната стихия в града. За пореден, пети, ден с помощта на 10 специализирани машини те разчистват пътната и критичната инфраструктура, както и речното корито на река Раковска.
На терен в помощ на хората от Берковица днес са 66 военнослужещи от 10-и механизиран батальон-Враца, 55-и инженерен полк-Белене и 91- ви инженерен батальон-Пловдив. Общ ръководител, координиращ съвместните усилия на военнослужещите от Сухопътни войски е командирът на Трето бригадно командване полковник Митко Балтов.
Въпреки неблагоприятните метеорологични условия, все по-голяма част от пътната инфраструктура в града е разчистена, а хилядите чували с пясък, пренесени от военнослужещите на ръка, укрепват дигите на реката.
|
16.06.2023 |
|
16.06.2023 |
|
16.06.2023 |
|
15.06.2023 |
|
14.06.2023 |
Министърът на отбраната Тодор Тагарев ще участва в срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО, която ще се проведе на 15 и 16 юни 2023 г. в Брюксел, Белгия.
Във фокуса на дискусиите ще бъде възпиращият и отбранителен потенциал на Алианса в контекста на подготовката на срещата на върха във Вилнюс. Министрите на отбраната ще обсъдят също повишаването на индустриалния капацитет на страните-членки на НАТО за осигуряване на отбранителни продукти и боеприпаси, както и дългосрочната политическа и практическа подкрепа за Украйна.
В рамките на форума ще се проведе церемония по подписване на допълнение към Меморандума за разбирателство за Многонационалната инициатива за складиране на боеприпаси. В Брюксел министър Тагарев ще участва в заседанието на Контактната група за подпомагане на отбраната на Украйна, домакинствано от министъра на отбраната на САЩ. В него ще участва и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. |
14.06.2023 |
|
13.06.2023 |
 Министърът на отбраната Тодор Тагарев и посланикът на Франция в България Н.Пр. Жоел Мейер обсъдиха двустранното военно сътрудничество и въпроси от актуалния дневен ред на сигурността на среща в Министерството на отбраната днес, 13 юни.
По време на разговорите бяха обсъдени опита и възможностите за военно и военно-техническо сътрудничество, проектите за модернизация на Българската армия и придобиването на нови способности за видовете въоръжени сили. Помощта, предоставена до момента от България на Украйна за преодоляване на военния конфликт и вариантите за нейното продължаване и разширяване също бяха сред дискутираните теми. Обсъдени бяха и възможностите за включване на националната ни отбранителна индустрия в процеса на доставки на боеприпаси на Украйна в рамките на Европейския механизъм за подкрепа на мира (ЕМПМ).
Изтъкнато беше традиционно доброто партньорство на България и Франция в рамките на НАТО и важната роля на страната ни в източния регион на отговорност на Алианса.
В срещата участваха заместник-министрите на отбраната Атанас Запрянов и Станимир Георгиев, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев, аташето по отбрана на Франция полковник Даниел Парпайон, първият съветник на френския посланик Стефани Петибон и финансовият и икономически съветник Еманюел Булестро.
|
13.06.2023 |
По разпореждане на министъра на отбраната Тодор Тагарев близо 100 военнослужещи и техника от състава на 10-и механизиран батальон - Враца се включват днес, 13 юни, в дейностите по преодоляване на последиците от наводнението в Берковица. Те ще действат под ръководството на командира на Трето бригадно командване полковник Митко Балтов.
Военнослужещите ще оказват помощ със специализирана техника за почистване на публична инфраструктура и осигуряване на достъп до обществени сгради в най-засегнатите части от града.
Включването на Българската армия е част от усилията, предприети от правителството в помощ на населението в Берковица.
|
12.06.2023 |
Специализиран екип от военно формирование 57 240 от състава на военноморска база - Варна, беше задействан в 19.10 ч. днес, 12 юни, със задача да идентифицира и при необходимост – да изземе и унищожи метален предмет, наподобяващ мина, открит в района на плаж „Шами“ в гр. Бяла. Сигналът за открития предмет е подаден на тел. 112. Незабавно са предприети мерки за обезопасяване на района от органите на МВР.
Ръководителят на специализирания екип капитан III ранг Атанас Маринов на място е установил, че изхвърленият на брега метален предмет не представлява минна и навигационна опасност. Предметът е иззет и транспортиран при спазване на всички мерки за безопасност.
Специализираният екип действа по искане на областния управител на Варна и разпореждане на началника на отбраната. |
12.06.2023 |
 Двустранното сътрудничество в областта на отбраната обсъдиха министърът на отбраната Тодор Тагарев и Н.Пр. д-р Роб Диксън, извънреден и пълномощен посланик на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия днес, 12 юни.
„Оценяваме ангажираността на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия за гарантиране сигурността в Черноморския регион и подкрепата за повишаване на оперативната съвместимост и способностите на българските Въоръжени сили“, заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев. Той подчерта значимостта на участието на британски военнослужещи при подпомагане изграждането на бойната група на територията на страната, както и съвместните учения между специалните сили на България и Обединеното кралство. По време на разговорите бяха обсъдени въпроси от актуалния дневен ред на сигурността и доброто ниво на съвместни военни учения, тренировки и обучения.
Като приоритетни задачи пред своя екип министър Тагарев посочи укрепването на отбранителните способности, модернизирането на Въоръжените сили, изграждането на способности за противодействие на хибридни заплахи и дезинформационни кампании, задълбочаването на интеграцията в рамките на НАТО и ЕС, както и подкрепата за Украйна.
В разговорите участваха заместник-министърът на отбраната Станимир Георгиев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев и аташето по отбрана на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия подполковник Кристофър Самърс.
„Разширяването на бойната група на територията на България с рамкова държава Италия до ниво бригада, в съответствие с решенията от Срещата на върха на НАТО в Мадрид, е процес, по който работим усилено. Увеличаваме обхвата на ученията и тренировките, като демонстрираме готовност и решимост за защита както на суверенитета на България, така и на всяка страна-членка на Алианса, съгласно концепцията на НАТО за възпиране и отбрана“, заяви по време на срещата началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Извънредният и пълномощен посланик на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия Н.Пр. д-р Роб Диксън изрази задоволство от съставеното редовно правителство на България и пожела успех на новия кабинет.
|
09.06.2023 |
 Възможностите за оказване на хуманитарна и военно-техническа помощ на Украйна бяха обсъдени на среща на министъра на отбраната Тодор Тагарев с посланика на Украйна Н.Пр. Олеся Илашчук днес, 9 юни, в Министерството на отбраната.
„България подкрепя борбата за свобода на украинския народ и усилията за възстановяване на международния правов ред, както и стремежа към европейска и евроатлантическа интеграция на Украйна. Страната ни има принос в тренировъчната мисия на Европейския съюз за военно подпомагане на Украйна EUMAM“, заяви министър Тагарев по време на разговорите. „Политическото ръководство на Министерството на отбраната се ангажира да задълбочи двустранното отбранително сътрудничество“, допълни още той.
Министър Тагарев изрази загриженост за последствията от разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“. България има готовност да окаже съдействие за преодоляване на кризата.
Н.Пр. Олеся Илашчук изказа благодарност за оказваната от България хуманитарна и военно-техническа помощ.
В срещата участваха заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев, директорът на дирекция „Логистика“ бригаден генерал Митко Григоров и аташето по отбраната на Украйна полковник Дмитро Лукашук.
|
09.06.2023 |
На 8 юни, в рамките на тактическото учение с бойни стрелби „Шабла -2023“, настъпва техническа повреда при изпълнение на стрелба по морски цели от екипаж на вертолет Ми-24. Екипажът приземява вертолета на летище Балчик. Машината е без поражения и няма пострадали военнослужещи.
Днес, 9 юни, вертолет Ми-24 успешно се пребазира на летище Крумово.
По случая се води служебно разследване от органите по безопасност за изясняване на причините за техническата повреда. |
09.06.2023 |
От 12 до 30 юни 2023 г. България ще бъде домакин на българо-американското учение „Тракийски страж – 2023“. То ще се проведе като част от мероприятията за отбелязване на 30-ата годишнина от началото на партньорството между Министерството на отбраната на Република България и Националната гвардия на щата Тенеси. В него от българска страна ще се включат военнослужещи от Военновъздушните сили и Съвместното командване на силите, а от американска – военнослужещи от сухопътните и военновъздушните компоненти на Националната гвардия на щата Тенеси. За участие в учението в авиобаза – Безмер ще бъдат дислоцирани до 5 самолета (C-130, C-17, C-21).
По време на учението българските и американските военнослужещи ще проведат съвместна подготовка в областта на военномедицинското осигуряване, противопожарната защита на авиационни средства, логистика и поддръжка от страна домакин, и ще обменят опит в провеждането на съвместни операции.
Двустранната подготовка, различните форми на обучение и обмяната на опит с Националната гвардия на щата Тенеси повишават способностите и оперативната съвместимост на българските въоръжени сили в системата за колективна отбрана.
Във връзка с провеждането на учението на 11 юни 2023 г. на летище „София“ с военен самолет ще пристигнат около 70 американски военнослужещи от Националната гвардия на щата Тенеси, които ще пребивават в нашата страна до края на учение „Тракийски страж – 2023“.
|
09.06.2023 |
    Успешно приключи командно-щабното учение с войски за реално действие „Морски щит - 2023“, което Военноморските сили(ВМС) проведоха от 30 май до 9 юни 2023 г.
Тактическото формирование на патрулните сили изпълни задачи по контрол на корабоплаването, търсене и следене на подводница, защита от атаките на въздушен противник с участие на самолети от състава на Военновъздушните сили.
Екипажите проведоха тренировки за приемане и предаване на товари по вертикален способ от вертолет от състава на ВМС и извършване на бордова проверка на кораб-нарушител. Отработени бяха и действия по организиране на отбраните и защитите на група кораби при прехода им на море и на незащитена котвена стоянка.
Тактическото формирование на противоминните сили проведе действия по търсене и унищожаване на дънни и котвени морски мини с помощта на корабни тралове и подводни управляеми апарати. Корабите от състава на формированието проведоха и учения по оказване на помощ и буксировка на аварирал кораб със собствени сили и средства, приемане и предаване на товари по вертикален способ от вертолет на ВМС и отразяване на асиметрична заплаха от малки бързоходни лодки.
Тактическото формирование на спомагателните сили изпълни задачи по осветяване на подводната обстановка в назначен район с участие на водолази от състава на ВМС и дистанционно управляеми подводни апарати. Бяха отработени процедури по гасене на пожар на кораб, тренировки по товарене и разтоварване на войски и бойна техника от състава на Сухопътните войски на борда на кораб.
В „Морски щит -2023“ участваха и бреговите формирования от състава на Военноморските сили.
Флотските свързочници изградиха комуникационен възел за командване на силите на море и на брега и развърнаха полеви лагер, осигурявайки работата на щабните специалисти от Командването на ВМС. Дивизионът за морски специални операции тренира динамична стрелба с късо и дълго оръжие на къси и пределно къси дистанции през светлата и тъмната част на денонощието, унищожаване на мина с взрив, изпълнение на парашутен скок с прелет като способ за инфилтрация в непознат район и провеждане на специално разузнаване и директни действия по противников лагер за подготовка на терористи. Флотските ракетчици усъвършенстваха придобитите способности за планиране и провеждане на тактически действия за нанасяне на удар по противниковите сили.
Военнослужещите от вертолетната авиобаза ,,Чайка” изпълниха полети за наблюдение и търсене на плаващи мини, търсене и спасяване в зададен район, за десант по парашутен способ, евакуация на пострадал и трансфер на товари по вертикален способ от борда на плавателен съд.
|
09.06.2023 |
Специализиран екип от 91-ви инженерен батальон за обща поддръжка -Пловдив, от състава на 55-ти инженерен полк – Белене, разузна и унищожи ръчна граната тип „Одринка“. Боеприпасът е открит в частен имот в град Сопот, област Пловдив.
Военнослужещите действаха по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков и под ръководството на капитан Петър Петров.
Боеприпасът е транспортиран и унищожен при стриктно спазване на мерките за безопасност в района на гарнизонен учебен център Анево.
|
08.06.2023 |
 Министърът на отбраната Тодор Тагарев се срещна днес, 8 юни, с министъра на отбраната на Република Ирак Н. Пр. Табет Мохаммад ал-Абаси. Срещата се проведе в рамките на визитата на иракската делегация в нашата страна по покана на министъра на икономиката.
Министър Тодор Тагарев и министър Табет Мохаммад ал-Абаси отбелязаха установените добри взаимоотношения между България и Ирак и обсъдиха потенциалните възможности за развитие на сътрудничеството в областта на отбраната.
На срещата в Министерството на отбраната присъстваха посланикът на Ирак в България Н.Пр. Лина Джалал Омар, временно управляващият посолството на България в Багдад Никола Драганов, заместник-министърът на отбраната Станимир Георгиев, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната Добромир Тотев и експерти от министерствата на отбраната на двете страни.
|
08.06.2023 |
    „Наблюдавахме успешни стрелби на полигон „Шабла“. Наблюдавахме уменията не само на подразделенията на Военновъздушните сили, но и на участниците от Сухопътните войски, Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции. Това е едно комплексно учение и съм много доволен от постигнатите резултати“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 8 юни, след проведените на Зенитния полигон на ВВС – Шабла тактически учения с експериментални и съвместни бойни стрелби на формирования за противовъздушна отбрана от Българската армия и авиационни формирования от ВВС с международно участие „Шабла - 2023” (ТУБС „Шабла - 2023”).
Той подчерта гордостта, която изпитва при посещенията си на военните полигони и бази от демонстрираните старание и умения от българските военнослужещи. „Личният състав може да обслужва и да използва ефикасно техниката и въоръжението, с които разполагаме. Влага много старание, мотивация, дисциплина и отговорност. Може много да говорим за въоръжение, техника и технологии, но най-ценното е човешкият капитал, мъжете и жените в униформа. Всички трансформационни процеси и модернизацията ще бъдат безсмислени, ако не запазим тези хора“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
В отговор на журналистически въпрос за възможностите за предоставяне на допълнителна военна помощ от страната ни към Украйна, адмирал Ефтимов отбеляза, че военното ръководство е представило обективен и безпристрастен анализ на въоръжението, техниката и боеприпасите, с които разполагаме, както и на перспективите за тяхното поддържане и развитие. „Най-отговорно изпълнихме решението на предходното Народно събрание, съобразно политическата амбиция и възможностите на този етап“, подчерта той. Началникът на отбраната бе категоричен, че такова решение относно държавна собственост, каквато представляват въоръжението, техниката и боеприпасите на Република България, не е чисто военен акт. „Търси се политически и дипломатически ефект, това е елемент от политиката на цялата държава и нека да оставим политиците да решат“, заключи адмирал Ефтимов.
|
07.06.2023 |
„Необходимо е да продължим да оказваме помощ на Украйна. Това е изключително важно, за да гарантираме нашата сигурност“, посочи министърът на отбраната Тодор Тагарев пред журналисти след заседанието на Министерския съвет днес, 7 юни. „Какво точно ще дадем зависи от много други неща – от реалните потребности към този момент, от това, с което ние разполагаме към момента“, каза той. „Трябва да има разрешение от Народното събрание и точно така ще действаме – по прозрачен и ясен начин, както би трябвало да се действа в една парламентарна република“, категоричен беше министър Тагарев. „Сигурността и независимостта на Украйна са изключително важни, за да бъде сигурен целият ни регион години напред“, заяви той.
Министър Тагарев съобщи, че предстои среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО в Брюксел, която ще се предшества от среща във формат „Рамщайн“, където очаква да получи по-ясна информация за конкретните искания към момента. „Това е важно, защото нуждите се менят постепенно. Ще видим с какво можем да помогнем най-добре“, каза той.
|
07.06.2023 |
|
07.06.2023 |
|
07.06.2023 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще присъства на заключителния етап на тактическите учения с експериментални и съвместни бойни стрелби на формирования за противовъздушна отбрана от Българската армия и авиационни формирования от ВВС с международно участие „Шабла - 2023”. Той ще се проведе от 10.00 ч. утре, 8 юни, на зенитния полигон на Военновъздушните сили - Шабла.
В присъствието на висши офицери от Въоръжените сили, представители на държавни институции и на медии участниците в тактическите учения ще демонстрират постигнатото ниво на подготовка при изпълнение на експерименталните и бойни стрелби. |
06.06.2023 |
 Три основни насоки в своята бъдеща работа очерта новият министър на отбраната Тодор Тагарев, който встъпи в длъжност днес, 6 юни. На първо място – продължаване на усилията за укрепване на отбранителните способности на страната; на второ място - приноса на България и нейната армия в осигуряването на сигурност и стабилност в Черноморския регион и Югоизточна Европа и на трето място – осигуряване на демократични гражданско-военни отношения.
В изявлението си след като прие поста от досегашния министър на отбраната Димитър Стоянов министър Тодор Тагарев подчерта, че в пакета от мерки, който двете водещи политически сили обявиха за краткосрочен и дългосрочен период, влиза намерението бюджетът за отбрана да достигне не по-малко от 2 % от БВП. Той обяви, че ще се запознае с изработената от служебния кабинет инвестиционна програма с приоритетни проекти за модернизация на въоръжените сили. „Най-важните са хората, за мен всеки човек е ценен“, подчерта той и призова да не се вярва на слухове и спекулации. „Няма никакви негативни намерения на водещите политически сили и правителството по отношение на хората в отбраната“, подчерта той.
Втората насока в работата е свързана с важността на приноса на България и на нейната армия в осигуряването на сигурност и стабилност в Черноморския регион и в Югоизточна Европа. „Сигурност ще имаме тогава, когато и последният окупатор напусне границата на Украйна и агресивните намерения на Кремъл бъдат блокирани. Само по този начин нашият регион и нашето бъдеще могат да бъдат гарантирани. Трябва да направим това, което е необходимо, както за да укрепим нашите отбранителни способности, така и да окажем помощ на Украйна, за да може тя да продължи контраофанзивата, която видимо е започнала, и да освободи своите територии. Това трябва да го правим в рамките на съюзните решения и на решенията на Народното събрание“, посочи министър Тодор Тагарев.
Като трета насока в своята непосредствена работа той посочи, че е необходимо да се гарантират демократични гражданско-военни отношения и граждански контрол върху дейността на армията. „Ако това работи, обществото със своите политически представители и военните професионалисти ще намерят тези решения, които са най-адекватни за нуждите на страната. По тази тема има сериозни предизвикателства. Вярвам, че ще работим заедно, за да покажем, че в България има взаимно уважение между политическото ръководство, хората в униформа и цивилните експерти в сферата на отбраната“, подчерта министър Тодор Тагарев. В следващите дни той ще представи екипа си.
„Разчитам на всички вас, на натрупания опит тук, включително и в последните десет месеца. Разчитам на подкрепа в Народното събрание – между двете основни политически сили на практика няма разлика в програмите им по отношение на отбраната. По много от въпросите за отбраната може да намерим много по-широк консенсус, по някои дори и пълен консенсус“, заключи той.
Служебният министър на отбраната Димитър Стоянов открои постигнатото в работата на ръководения от него кабинет. „В началото на мандата обявих, че ще акцентираме върху приемственост в работата и на модернизацията на Българската армия. Това, което успяхме да направим съвместно с колегите от военната и цивилната експертиза, беше да развием проектите за 3D радарите, бойната машина на пехотата, за 155 мм гаубици, за зенитно-ракетните комплекси и да сключим договор за доставката на вторите 8 самолета F-16. „Не бяха забравени и военнослужещите. Успяхме да увеличим командировъчните за военните, които участват в мисии зад граница, квартирните пари, както и стипендиите на курсантите“, посочи той.
„През този период Българската армия беше там, където беше необходима – в помощ на населението при наводненията, в гасенето на пожарите, в опазването на държавната граница, изпълняваше задачи по медицинска евакуация“, заяви министър Димитър Стоянов.
„През целия си съзнателен живот никога не съм служил на друга държава, никога не съм се срамувал, че съм носил униформа. Не съм служил на приятелски кръгове, но съм работил за приятели, защото всичките ми приятели са в Българската армия“, категоричен беше служебният министър на отбраната. Той благодари за военната и цивилната експертиза на личния състав на Министерството на отбраната и на членовете на своя кабинет - за съвместната работа в полза на Българската армия, и пожела успех на министър Тодор Тагарев и на неговия кабинет.
|
06.06.2023 |
Модулно формирование от Сухопътните войски изпълни задача по транспортиране и унищожаване на голямо количество невзривени боеприпаси, открити между селата Шейново и Ясеново, Община Казанлък. Специализираният екип от батальона за защита на силите от състава на 2-ра механизирана бригада – Стара Загора беше задействан на 3 и 4 юни, съгласно заповед на командира на Сухопътните войски. Задачата беше да се извърши разузнаване, транспортиране и унищожаване на 85 броя 120 мм. невзривени бойни припаси, открити в частен имот между селата Шейново и Ясеново, Община Казанлък, Област Стара Загора.
В продължение на два дни, под ръководството на капитан Иван Панайотов, на УЦ „Тюлбе“ и на УЦ „Люляк“ военнослужещите унищожиха вчера 59 броя невзривени бойни припаси, а днес - останалите 26 броя. Всички действия бяха извършени при стриктно спазване на мерките за безопасност.
|
06.06.2023 |
  Флотилия бойни и спомагателни кораби провежда тактическо учение „Черно море – 2023г.“. То ще продължи до 9 юни в националните морски пространства и е част от командно-щабното учение с войски за реално действие на Военноморските сили „Морски щит - 2023“. Целта е да се усъвършенстват придобитите способности на флотилията за планиране, подготовка и провеждане на тактически действия в рамките на операция по морска сигурност, контрол на морските пространства и защита на корабоплаването. В учението участват командването, щабът и формированията от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби, катер от Хидрографската служба, вертолети от морската вертолетна авиобаза, щурмова авиация от Военновъздушните сили, техника и личен състав от Втора механизирана бригада и Центъра за подготовка на специалисти от състава на Сухопътните войски. Ръководител на учението е командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Велко Велков.
В рамките на учението се провежда оценка и сертифициране на базов миночистач „Шквал“ по стандартите на НАТО.
Учението започна с работа на щабовете по планиране и организиране на действията на силите на море. Днес корабите и катерите извършиха преход от постоянните пунктове за базиране до районите за бойна подготовка. Тактическото формирование на патрулните сили, в чиито състав са включени фрегатите „Дръзки“, „Верни“ и „Смели“ и корветата „Бодри“, изпълнява артилерийски стрелби срещу въздушен и надводен противник. Екипажите отработват тактически действия по организиране на отбраната и защитата на корабите при прехода им на море и на котвена стоянка, изпълняват задачи по тактическо маневриране и защита на кораба от ядрено, химическо, биологическо оръжие и запалителни средства.
Тактическото формирование на противоминните сили, съставено от минен ловец „Цибър“, базови миночистачи „Шквал“ и „Прибой“ и рейдови миночистачи „Евстати Винаров“ и „Капитан I ранг Димитър Паскалев“, провежда тактически действия по борба с минната опасност, които обхващат провеждане на кораби през райони и фарватери, предварително обследвани с хидроакустически станции и подводни управляеми апарати, търсене на дънни и котвени морски мини с корабни тралове, унищожаване на откритите мини, както и провеждане на учения по приемане и предаване на товари на море и оказване на помощ на човек, паднал зад борд.
Военнослужещите от тактическото формирование на спомагателните сили, в което са включени спасителен кораб „Протео“, учебно-спасителен кораб „Капитан I ранг Димитър Добрев“, минен заградител „Сириус“ и водолазен катер „Форос“, изпълняват задачи по постановка на морски мини от единичен кораб, търсене и унищожаване на дънни неконтактни морски мини, организиране на отбраната и защитата на корабите при прехода им на море и на котвена стоянка и др.
В следващите дни учението ще продължи с бойни упражнения и стрелби за повишаване на подготовката на личния състав на флотилията.
|
06.06.2023 |
Военноморските сили провеждат командно-щабно учение с войски за реално действие „Морски щит - 2023“. В него участват сили и средства на Флотилия бойни и спомагателни кораби, двете военноморски бази в Бургас и Варна, както и всички подчинени на ВМС брегови формирования. Учението обхваща серия от провеждани по единен замисъл тактически учения на формированията от ВМС. Планиращ офицер е командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, а офицер, провеждащ учението - началникът на Щаба на ВМС капитан I ранг Камен Кукуров.
По време на учението се отработва процесът на планиране, подготовка и провеждане на операция по защита на морския суверенитет, като част от национална отбранителна операция. Акцентира се на изграждането и поддържането на ситуационна осведоменост в националните морски пространства, защитата на корабоплаването и на обекти от морската критична инфраструктура, организирането на съответните видовете отбрани и защити на бреговите формирования и на корабите на море. Ще бъдат проведени практически артилерийски стрелби и бойни упражнения.
В рамките на „Морски щит - 2023“ е развърнат боен щаб със съответните функционални групи и постове за управление на участващите сили и средства. За създаване на необходимите условия за постигане на целите на учението и задачите за подготовка, е сформирана структура за ръководство и контрол на учението. |
05.06.2023 |
„За краткия мандат на служебното правителство – 10 месеца, постигнахме много по отношение на модернизацията на въоръжените сили и социалните придобивки на военнослужещите.“ Това каза министърът на отбраната от служебния кабинет Димитър Стоянов днес, 5 юни, в предаването „Денят на живо“ на телевизия Нова Нюз. Той посочи, че поради липсата на политическа подкрепа в парламента голяма част от работата на служебния кабинет е останала неразвита, като програмата за инвестиции в отбраната - 2032. Въпреки това обаче, ръководството на Министерството на отбраната е продължило работата за модернизацията на Българската армия и до последно работи в тази посока.
Министър Стоянов пожела успех на новото правителство. Той съобщи, че наред с предстоящите работни срещи с министъра на отбраната на Сърбия, който идва в България на 7 юни, и с министъра на отбраната на Ирак, който на 9 юни е на посещение в нашата страна по покана на министъра на икономиката, пред новия кабинет на Министерството на отбраната се очертава доста работа, свързана с модернизацията. „Ние сме изпратили искания за предоставяне на обвързващи оферти за предоставяне на 3D радари, поискали сме оферти за бойни машини за пехотата, информация за нови зенитно-ракетни комплекси, в напреднал етап е процедурата за придобиване на 155 мм гаубици“, каза министър Стоянов. „Да не забравяме, че трябва да се мисли и за социалния статус на военнослужещите, както и за предизборните обещания за постигане на 2% за отбрана от БВП още през 2023 г.“, припомни той. „Пред новия министър се очертават много предизвикателства и съм сигурен, че те ще бъдат преодолени“, категоричен беше министър Стоянов.
Министърът на отбраната съобщи, че по процедурата за доставка на 6 двигателя за самолети МиГ-29 има подадени две оферти - от ТЕРЕМ-холдинг и от полската компания WZL. Процедурата е на етап - пряко договаряне.
В първото тримесечие на 2025 г. се очаква доставката на първите два самолета F-16, а останалите 6 се очаква да бъдат получени през третото тримесечие на 2025 г. „В момента в САЩ се обучават 10 пилота от ВВС, така че навреме да бъдат усвоени и експлоатирани новите самолети“, посочи министър Димитър Стоянов. Той отбеляза и вложените усилия по подготовката на инфраструктурата за F-16, която е била забавена с три години. „Направените досега ремонти са качествени и отговарят на изискванията, заложени от българските ВВС. По график до края на 2024 г. трябва да бъдат завършени необходимите инфраструктурни проекти. След това те трябва да бъдат сертифицирани от американска страна за разполагането на самолетите“, каза министърът на отбраната.
„Всеки министър носи отговорност за това, което е извършил, за своите действия отговарям аз“, заяви министърът на отбраната в отговор на въпрос за предоставената военна помощ на Украйна. Той припомни, че в началото на 2022 г. е имало отправени заявки от украинската страна към тогавашното редовно правителство, включително за предоставяне на самолети МиГ-29 и Су-25, но отговорът е бил, че самолетите са необходими на България. От февруари-март 2022 г. до февруари-март 2023 г. нищо не се е променило, посочи министър Стоянов.
Министерството на отбраната е подготвило доклад за изпълнението на решението на Народното събрание за предоставената военна помощ на Украйна, който е представен на парламентарната комисия по отбрана. „В действителност ние сме изпълнили всички точки от решението на Народното събрание в съответствие с българските възможности“, каза служебният министър на отбраната.
Той заяви, че България следва общата политика на ЕС и на НАТО и категорично отхвърли твърденията, че има заплаха за въвличането на страната във войната в Украйна. „Служебното българско правителство никога не е водило разговори за изпращане на военнослужещи на украинска територия. Решение за изпращане на военнослужещи в чужда държава се взема от Народното събрание съгласно Конституцията и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Приказките за мобилизация, за подготовка за изпращане на военнослужещи, са поредните хибридки, използвани от една или друга политическа партия. Няма такова решение на служебния кабинет“, заяви министър Стоянов.
|
03.06.2023 |
На 4 и 5 юни 2023 г. през ГКПП Капитан Андреево през територията на Република България се очаква да преминат по републиканската пътна мрежа личен състав и техника на въоръжените сили на Република Турция за присъединяване към стабилизиращите сили на НАТО в Косово (Kosovo forces KFOR).
Личният състав и техниката на ВС на Република Турция ще напуснат територията на България през ГКПП Гюешево. |
02.06.2023 |
От 5 до 9 юни 2023 г. на Зенитния полигон на Военновъздушните сили ще бъде проведено тактическото учение с международно участие „Шабла - 2023” с експериментални и съвместни бойни стрелби на формирования за противовъздушна отбрана (ПВО) от Българската армия и авиационни формирования от ВВС (ТУБС-„Шабла-2023“).
В продължение на четири дни Военновъздушните сили съвместно със Сухопътните войски, Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции ще усъвършенстват подготовката на формированията за участие в съвместна операция. Ще се водят интензивни стрелби с различни наземни и въздушни платформи по въздушни и надводни цели.
Основна цел на учението е усъвършенстване на взаимодействието между формированията от Българската армия, участващи в съвместна групировка за провеждане на операция по осигуряване на въздушния и морския суверенитет на Република България при прикритие на държавната граница.
Освен да повишат способностите на зенитно-ракетните си войски, Военновъздушните сили имат за цел да усъвършенстват и действията на авиацията по унищожаване на въздушни и надводни цели. Бойната техника, с която българските ВВС участват в „Шабла - 2023”, включва зенитно-ракетните комплекси (ЗРК) C-125 „Нева”, С-75 „Волхов“, 2К12 „Куб” и преносим зенитно-ракетен комплекс (ПЗРК) „Стрела-2М“, а също и изтребителите МиГ-29, щурмоваците Су-25 и вертолетите Ми-17 и Ми-24.
Стрелбите въздух-въздух на изтребителите МиГ-29 ще са по парашутни мишени и ще се изпълняват с управляемото ракетно въоръжение. Самолетите Су-25 и вертолетите Ми-24 ще стрелят с ракетно и артилерийско въоръжение по надводни цели.
Формированията за противовъздушна отбрана на Сухопътните войски ще тренират своите професионални умения за поразяване на въздушни цели със зенитно-ракетни комплекси (ЗРК) „Оса-АКМ“, ЗУ-23-2 и ПЗРК „Стрела-2М“. Ракетните и артилерийските формирования ще изпълнят огневи задачи с артилерийска материална част по надводни цели.
Военноморските сили ще осъществяват радиолокационен надзор и радиотехническо наблюдение с два брегови поста, контрол на корабоплаването с два кораба и ще изпълнят стрелба с ПЗРК „Стрела-2М“. С един вертолет и катер ВМС ще имат готовност за аварийно-спасително осигуряване на полетите на ВВС.
Едновременно с ТУБС „Шабла - 2023“ ще се проведат и съвместни бойни стрелби със зенитно-ракетни формирования и авиация от Въоръжените сили на Република Сърбия по единен график. В съвместните бойни стрелби разчетите от зенитно-ракетните формированията от Република Сърбия ще използват ЗРК С-125 „Нева” и 2К12 „Куб” на българските ВВС за изпълнение на задачи за въздействие по въздушни цели, имитирани със светещи парашутни мишени и радиоуправляема мишена. Авиационните им сили ще участват от летище Пловдив със самолети МиГ-29, които ще изпълняват бойни стрелби с различни типове авиационни ракети по светеща парашутна мишена и радиоуправляема мишена, имитиращи въздушен противник.
Над 1200 са военнослужещите от двете страни, участващи в съвместните бойни стрелби в рамките на ТУБС „Шабла-2-23“.
Стрелбите са част от Плана за подготовката на Щаба на отбраната, Българската армия и структурите, пряко подчинени на министъра на отбраната, през 2023 година. Във връзка с тяхното провеждане Командването на ВВС информира, че за времето от 11.30 ч. на 4 юни до 11.30 ч. на 10 юни 2023 г. ще бъдат активирани опасни зони, намиращи се във въздушното пространство над Зенитния полигон на ВВС „Шабла“ и прилежащата му акватория и териториалното море – между нос Калиакра и нос Карталборун.
От „Морска администрация“ ще бъдат излъчени съобщения до мореплавателите – НАВИМ, за зоните „забранени за корабоплаване“ и зоните „опасни за корабоплаване“.
|
01.06.2023 |
      „Много интензивно, динамично и добре организирано учение“. Така оцени началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 1 юни, наблюдаваната демонстрация на постигнати способности на батальонното тактическо учение с бойни стрелби „Пирински страж – 23“. То се провежда от 17 май до 2 юни на Учебен полигон „Корен“ като част от втората фаза на ученията в рамките на „Defender 23“ – „Immediate response 23“. В него участват над 400 военнослужещи от България, Гърция и Италия.
Адмирал Емил Ефтимов подчерта значението на предварителната подготовка за учението. „Нашите усилия са насочени към сглобяване на многонационално формирование, прилагане на общи тактики, техники и процедури, за да се стигне до този ден, когато можем да демонстрираме такива способности. Ставаме все по-добри, оперативната съвместимост е на ниво и съкращаваме сроковете“, посочи началникът на отбраната.
Той отбеляза сериозната динамика на провежданите учения и подготовки в Българската армия с международно участие. „В началото на седмицата бяхме на полигон „Ново село“, където тренирахме с американски и италиански подразделения. Тук, на „Корен“, сме с нашите съюзници от Гърция и отново с италиански формирования с различни способности. Другата седмица сме на полигон „Шабла“, а в края на месеца - от „Ново село“ до „Шабла“ ще демонстрираме способности в по-голям формат“, каза началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов подчерта, че Българската армия е на своя пост, а нейните способности непрекъснато се развиват. „На тактическо ниво имаме мотивиран и подготвен личен състав. На оперативно ниво Съвместното командване на силите, заедно с командването на Сухопътните войски, планираха и организираха това учение, което е свързано и с други учения, които се провеждат на територията на Югоизточна Европа. На военно-стратегическо ниво гласът ни в НАТО се чува, участваме активно във вземането на решенията и българската позиция и съображения се вземат предвид“, заяви той. Началникът на отбраната заключи, че се надява на мъдростта на политиците у нас, за да може модернизацията на Българската армия да бъде ускорена и тя да даде допълнителна мотивация на военнослужещите.
Днес участниците в „Пирински страж-23“ демонстрираха постигнатите способности при водене на настъпателни бойни действия от многонационална батальонна група, като резерв на механизираната бригада. След приключване на динамичния показ се проведе статичен показ, на който бяха представени образци на техниката, участваща в учението.
|
01.06.2023 |
Представителни военни подразделения на Българската армия ще проведат военни ритуали на 1 и 2 юни, с които ще бъде почетена паметта на поета – революционер Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Тази година се навършват 147 години от героичната гибел на Христо Ботев (1848 - 1876) и неговата чета на връх Околчица в Стара планина.
Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще присъства днес, 1 юни, на тържествената проверка (заря), посветена на 147-ата годишнина от героичния подвиг на Христо Ботев, която ще се състои във Враца. В нея ще участват военнослужещи от 10-и механизиран батальон Враца и Представителният военен духов оркестър на Сухопътните войски.
В родния град на Христо Ботев Калофер от 20.30 ч тази вечер също ще се проведе тържествената проверка (заря) от военнослужещите от 61-ва Стрямска механизирана бригада – Карлово. На самия 2 юни в Калофер с военен ритуал от музея ще бъде изнесено знамето на Ботевата чета и ще бъдат положени цветя пред паметника на поета.
Утре, 2 юни, на връх Околчица ще се проведе традиционното всенародно поклонение пред паметника на Христо Ботев. В него ще участват военнослужещи от Бригадното командване - Благоевград и Представителният духов оркестър на Сухопътните войски.
Тържествени проверки (заря) ще се проведат в село Скравена, Община Ботевград (с участието на военнослужещи от Бригадното командване - Благоевград и Представителния военен духов оркестър на Сухопътните войски); в Павел баня (с участието на военнослужещи от 61-ва механизирана бригада – Карлово), в Елин Пелин (с участието на военнослужещи от 38-ми батальон за ЯХБЗиЕ – Мусачево и от военно формирование 28 860 – Горна Малина); в Първомай (с участието на представителен блок от Съвместното командване на специалните операции (СКСО).
В общоградски прояви и поклонения и в ритуали по поднасяне на венци и цветя пред паметниците на поета-революционер Христо Ботев участват военнослужещи от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, СКСО, Съвместното командване на силите, както и курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“ (във Велико Търново и Шумен) и Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“ (в Плевен).
|
|
 |