 |
Новини - архив
30.06.2022 |
  „Създаването на Съвместното командване на силите (СКС) безспорно е един от възловите етапи в развитието на Въоръжените сили и в Българската армия. Днес ние, воините от Съвместното командване на силите, сме преки наследници на военнослужещите от Съвместното оперативно командване - структура, която те създадоха, за да отговори на тогавашните реалности по отношение на командването, управлението и административния контрол на военните формирования, участващи в мисии и операции извън територията на страната.“ Това каза командирът на СКС генерал-майор Валери Цолов на тържеството по повод 11-ата годишнина от създаването на командването. Той открои заслугите на командирите, заместник-командирите и началниците на отдели, отдали сили и енергия за развитието на Съвместното оперативно командване и Съвместното командване на силите.
В обръщението си към личния състав на СКС генерал-майор Валери Цолов изказа своята искрена благодарност за достойната служба, професионализма, чувството за дълг и отговорност, които военнослужещите и цивилните служители от СКС и подчинените военни формирования проявяват при изпълнението на сложните и динамични задачи.
„Проведеният Стратегически преглед на отбраната и Планът за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2026 г. поставиха нови изисквания в дейността на Съвместното командване на силите. Фокусът на нашата дейност беше насочен основно към развитието на способности за планиране и провеждане на съвместни операции и осъществяване на координация и взаимодействие, както и към организирането и ръководството на съвместната подготовка, разузнаването и комуникационно-информационната поддръжка на операциите“, посочи командирът на СКС.
През 2022 г. СКС за първи път планира и проведе реални действия с формирования от състава на Българската армия под формата на съвместно учение. Основен фокус пред командването са и мисиите в Босна и Херцеговина и Косово, където българските военнослужещи се представят достойно и професионално изпълняват своите задачи. В контекста на системата за колективна отбрана се задълбочиха връзките на командването с щабове от различните нива в командната структура на НАТО в процеса на планиране на колективните дейности по гарантиране на суверенитета и териториалната цялост на страната ни.
В поздравителния си адрес, президентът на Република България и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев изрази своето уважение към ръководството и личния състав на СКС за посветеността, професионализма и високото чувство на отговорност за усъвършенстване на съвместната подготовка на войските и щабовете и за изпълване със съдържание на разбирането за съвместни бойни действия и операции.
От името на министъра на отбраната Драгомир Заков, заместник-министърът на отбраната Станимир Георгиев връчи награди на военнослужещи от подчинените на СКС формирования и отправи своите благодарности към целия личен състав за усиления труд и професионализъм за утвърждаване на командването в изключително важни области като планиране, координиране и ръководство на съвместни операции по трите мисии на Въоръжените сили.
Личният състав на Съвместното командване на силите беше поздравен и от заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев. В своето обръщение той благодари за постигнатите през годината резултати, за приноса към сигурността на страната в национален и съюзен формат и изрази увереност, че всички ще продължат все така със силно чувство за дълг и професионализъм да изпълняват целия спектър от отговорни задачи на СКС. От името на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов той връчи награди на военнослужещи и цивилни служители от командването за постигнати високи резултати в служебната дейност и по повод празника.
Празникът на СКС уважиха много официални гости, сред които съветникът по военна сигурност на президента на Република България генерал-лейтенант Любчо Тодоров, заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов, командирите на Сухопътните войски, Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Михаил Попов, контраадмирал Кирил Михайлов и генерал-майор Явор Матеев, заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев, началникът на Военна академия „Г.С. Раковски“ генерал-майор Тодор Дочев, аташета по отбрана, акредитирани в страната, бивши командващи и заместник-командващи на СКС, председатели на военно-патриотични организации.
|
29.06.2022 |
Медиен ден на сертификационното учение на Специалните сили Stealth Dagger 22 ще се проведе на 30 юни, четвъртък, на територията на летище „Чешнегирово“.
Stealth Dagger 22 е двустепенно тактико-специално учение, в рамките на което ще се оценят бойните способности на Тактическа група за специални операции по стандартите на Съюзното командване на НАТО по операциите (SOFEVAL). Тактическата група за специални операции е от състава на формирование от усилените Сили за отговор на НАТО (eNRF 23).
Ще бъдe демонстрирано изпълнението на различни оперативни процедури, оттренирани в хода на учението.
Сертификационното учение се провежда на територията на Централна и Източна България в периода 18 юни - 1 юли 2022 година. В него участват над сто и петдесет военнослужещи от състава на Съвместното командване на специалните операции.
Уважаеми колеги, Акредитираните представители на медиите ще бъдат допускани на 30 юни 2022 г., четвъртък, до 10.15 часа на входа на летище „Чешнегирово“, област Пловдив, след представяне на лична и журналистическа карта. За Ваше удобство носете защитни средства (очила, антифони/тапи за уши). |
29.06.2022 |
Специализиран екип от Сухопътните войски беше задействан днес, 29 юни, със задача да идентифицира, транспортира и унищожи боеприпас, открит в землището на с. Яребковица, община Самоков. При направения оглед на място военнослужещите са установили, че намереният метален предмет е 100 мм осколъчно-фугасен снаряд, силно корозирал, със счупен взривател.
При спазване на всички мерки за безопасност снарядът е транспортиран и унищожен.
Ръководител на специализирания екип от 78-и батальон за осигуряване е капитан Мартин Маргитин.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
28.06.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще вземат участие в срещата на върха на НАТО в Мадрид като членове на българската делегация, водена от президента на Република България Румен Радев.
На 29 юни министър Драгомир Заков ще участва в публичната дискусия на тема „Приносът на НАТО към сигурността и стабилността в съседните страни“ и в работната вечеря същия ден, на която министрите на отбраната на страните-членки на Алианса и на Босна и Херцеговина ще обсъдят обстановката по сигурността в Западните Балкани.
Срещата на държавните и правителствени ръководители на НАТО се провежда от 28 до 30 юни в испанската столица в ключов за сигурността момент. Войната на Русия срещу Украйна наруши мира в Европа, предизвика широкообхватна енергийна и продоволствена криза и разклати основите на международния правов ред.
Очаква се държавните и правителствените ръководители на страните-членки на НАТО да вземат решения, които ще гарантират, че организацията ще продължи да защитава териториалната цялост, населението и суверенитета на държавите-членки, обединени от споделени демократични ценности.
Те ще одобрят новата Стратегическа концепция за продължаващата трансформация на Алианса през следващите години, основана на значителното укрепване на неговия възпиращ и отбранителен потенциал за справяне със заплахите и предизвикателствата пред сигурността.
Във фокуса на дискусиите ще бъдат разширяването на подкрепата на съюзниците за Украйна, историческото решение на Финландия и Швеция за присъединяването към Алианса развитието на сътрудничеството с най-близките партньори на НАТО за изграждане на отбранителен капацитет.
Ще бъдат обсъдени също влиянието на климатичните изменения върху сигурността, напредъкът в борбата срещу тероризма и хибридните заплахи, киберсигурността, както и създаването на Фонд на НАТО за иновации. Фондът ще осигурява инвестиции във високотехнологични стартъпи и компании, които имат потенциал за приложение в сигурността и отбраната.
|
27.06.2022 |
|
24.06.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват утре, 25 юни, в честването на 110-ата годишнина от първия боен полет на българската бойна авиация и 85 години от връчването на бойните знамена на авиационните подразделения. По повод годишнината в Авиобаза Граф Игнатиево е организиран Открит летателен ден с четиричасова интензивна програма.
Гостите ще наблюдават формации от самолети и висш пилотаж, изпълнение на елементи от основните мисии и задачи на самолети МиГ-29, Су-25К, C-27J „Спартан“, Л-410, L-39ZA, PC-9M и вертолети Ми-24, Ми-17, AS-532AL Cougar, AS-565 Panther и Бел-206. Българските пилоти от състава на Военновъздушните и Военноморските сили ще представят своите умения и способности.
Посетителите ще могат да разгледат авиационна техника на въоръжение във Военновъздушните и Военноморските сили, както и специалната обслужваща техника на летището. Ще бъдат представени и комплекси и техника от зенитно-ракетни и радиотехнически войски.
Входът в авиобаза Граф Игнатиево в празничния ден е свободен. Началото на Открития летателен ден е в 11.00 ч.
Поради очаквания натоварен трафик в деня от МВР препоръчват посетителите на открития летателен ден да използват за придвижване междуградските автобуси и ж.п. транспорт.
На 25-и юни /събота/ БДЖ ще осигури 8 допълнителни влака, които ще пътуват между Пловдив и Граф Игнатиево, за да бъде осигурен удобен превоз за посетителите на военновъздушната база.
За посетителите в района на село Граф Игнатиево са обособени временно четири паркинга, означени със знак „P”.
Областна дирекция на МВР - гр. Пловдив предупреждава водачите на МПС, че са възможни промени в движението във времевия интервал от 09:00 до 15:00 ч.
При необходимост ще бъде спряно движението в посока гр. Карлово - гр. Пловдив като обходният маршрут ще бъде следният: с. Царимир – с. Церетелево - с. Неделево - с. Голям Чардак - с. Малък Чардак – с. Строево – с. Труд – гр. Пловдив.
С оглед необходимите мерки за сигурност в района на авиобаза няма да бъдат пропускани граждани, носещи огнестрелно и хладно оръжие, хора в нетрезво състояние или пренасящи алкохол и много обемист багаж.
Приканваме всички посетители да следват стриктно указанията на органите на реда и разпоредбите на длъжностните лица на територията на летище Граф Игнатиево.
Уважаеми журналисти,
Молим тези от Вас, които имат годишна акредитация, да организират пристигането си в авиобаза Граф Игнатиево не по-късно от 09.00 ч. на 25 юни 2022 г. с оглед достъпа на автомобили в района на авиобаза Граф Игнатиево. |
24.06.2022 |
 Специализиран екип от състава на 55-и инженерен полк - Белене беше задействан днес, 24 юни, със задача да унищожи 100 мм силно корозирал снаряд, открит в тревните площи на Панорамата „Плевенска епопея 1877 г.”. Снарядът беше транспортиран и унищожен в 19.10 ч на 1 км източно от град Плевен, при стриктно спазване на мерките за безопасност. Екипът беше ръководен от капитан Мартин Станчев.
Военнослужещите действаха по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
23.06.2022 |
   „Впечатлен съм от способностите на нашите военни инженери. Видях високо ниво на професионализъм“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 23 юни, след наблюдаваните демонстрации на способности в 55-и инженерен полк-Белене. Рота от състава на полка изпълни задачи за неутрализиране на невзривени бойни припаси и за устройване на противодесентни заграждения.
„Инженерните способности са много необходими и в мирно време, когато говорим за борбата за преодоляване на последствията от бедствия и аварии, а във военно време – без инженерните ни формирования не можем да осигурим мобилността на нашите основни формирования и контрамобилността. В една отбранителна операция инженерните формирования са от огромно значение, затова фокусът трябва да пада както върху бойните формирования, така и върху тези за осигуряване“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
Той подчерта, че целта на визитата му в Белене е била да посети сбора, посветен на военноинженерното осигуряване и да се запознае с възможностите на 55-и инженерен полк, с проблематиката и мотивацията на личния състав. Адмирал Ефтимов посочи, че личният състав прави всичко възможно да поддържа наличната остаряла техника и да използва нейните възможности.
Началникът на отбраната се спря и на някои наблюдения, които е установил на място. „Не бих могъл да приема с лека ръка някои неща – започнат ремонт на хранителния блок и прекратен на заключителната му фаза. В него има отлични условия, а завършването на този ремонт ще доведе до рязко повишаване на качеството на живот в гарнизона“, заяви той. Адмирал Ефтимов посочи също, че е констатирал, че от 66 жилища от фонда на Българската армия, тук само около 20 се използват, а останалите се нуждаят от ремонт. Той бе категоричен, че ще предложи на министъра на отбраната спешно да бъде завършен този ремонт. „Тези хора заслужават подобаващи условия. Да се служи тук не е леко, ето затова отношението трябва да бъде подобаващо“, заяви началникът на отбраната.
Той подчерта, че е запознал личния състав на полка с разчитите за възнагражденията, разработени в Министеството на отбраната и подадени към Министерството на финансите. „Надявам се да се осъществи актуализацията на бюджета и тези разчети да станат реалност“, отбеляза адмирал Ефтимов.
„55-и инженерен полк поддържа стандартните формирования, като при тях поради особеностите на географския район най-често изпълнява задачи формированието за действия в зимни условия. Те поддържат също и формирования за действия при наводнения, както и за евакуация на личния състав при авария в „Козлодуй“. Оборудвани са точно, колкото и другите формирования в Сухопътните войски. Добре обучени са и се справят отлично“, заяви командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. Той подчерта, че в резултат на много усилия е завършен един проект за инженерните формирования. Получената техника осигурява мобилност и контрамобилност. „В основния проект на Сухопътните войски също са включени 4 типа инженерни машини, които покриват целия спектър от изпълняваните задачи“, добави генерал-майор Попов.
„Днес наблюдавахте само малка част от възможностите на полка. Сами се уверихте в професионализма на хората“, категоричен бе командирът на 55-и инженерен полк полковник Иван Тишков. Той посочи, че съществува недостиг на кадри, най-основно на офицери, в нивото „командир на взвод“. Във формированието продължава подготовката на сержанти, за да могат те ефективно да се доближат до изпълнението на тези задължения.
|
23.06.2022 |
  Военно формирование от Сухопътните войски получи оценка „Боеготов” за участие в състава на междинния регионален резерв на военната операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Алтеа“. Проверката и оценката на бойните способности бе извършена в периода 21 - 23 юни 2022 г. в Единния център за начална военна подготовка – Плевен, от комисия, назначена от командира на Съвместното командване на силите.
В първия ден от сертификацията бяха проведени строеви преглед, проверка на планиращите документи, както и проверка на състоянието и окомплектоването с личен състав, въоръжение, бойни припаси, материални средства и индивидуална екипировка.
Бойните способности на формированието бяха оценени чрез ротно тактико-специално учение на тема „Действия на военно формирование от състава на междинния регионален резерв за поддържане на сигурността в зоната за отговорност“. По време на учението бяха демонстрирани способности по охрана на обекти, водене на разузнаване и наблюдение, изграждане на наблюдателни постове. Отработени бяха и задачи по осъществяване на контрол на придвижването в зоната за отговорност, ескортиране, отразяване на нападение срещу база, медицинска евакуация и действия на формированията за бързо реагиране /QRF/.
Всички фази на проверката бяха оценени от комисия с председател полковник Михаил Жеков – началник на сектор „Анализ, оценка, сертификация и поуки от практиката“ в отдел „Съвместна подготовка“ на Съвместното командване на силите в присъствието на контролна група от Щаба на отбраната с ръководител полковник Драгой Попов.
|
22.06.2022 |
 Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов участва днес, 22 юни, в сбора на 55-и инженерен полк, посветен на въпросите на военноинженерното осигуряване на Българската армия. Темата на форума, който се провежда в гр. Белене, е „Направления за усъвършенстване на планирането на контрамобилността при провеждане на отбранителна операция“.
В сбора участваха също командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, директорът на дирекция „Логистика“ бригаден генерал Митко Григоров и командирът на 55-и инженерен полк полковник Иван Тишков, както и офицери от дирекциите ,,Операции и подготовка” и „Логистика“ в Щаба на отбраната, видовете въоръжени сили, Съвместното командване на силите, Командването за логистична поддръжка, Националния военен университет „В. Левски“, 55-и инженерен полк, 2-а и 61-а механизирана бригада от състава на Сухопътните войски и инженерно-сапьорната рота на Военноморските сили.
От всички участващи структури бяха изнесени доклади, с основен акцент върху планирането и способите за устройване на различни по характер заграждения в подготовката и в хода на провеждането на противодесантна операция. За формирането на единно разбиране за планирането на специфични инженерни задачи по осигуряване на контрамобилност бяха разгледани структурата и съдържанието на текстуална и графическа част на плана на загражденията и препятствията на оперативно и тактическо ниво. Дискутираха се последователността на изготвяне на инженерно-технически разчети за устройване на заграждения и препятствия, както и организацията на снабдяване и подвоз на средства на инженерно въоръжение. Във фокуса на вниманието бе и организирането на взаимодействието между родове и специални войски за изпълнение на плана за противодесантна операция на морско крайбрежие.
Участниците бяха запознати със съвременните тенденции и специфичните особености на военноинженерното осигуряване при планиране, подготовка и провеждане на противодесантна операция на морско крайбрежие. Представените материали и проведените дискусии бяха изцяло съобразени с изнесения от Военноморските сили доклад за оперативните и военно-географски характеристики на десантно достъпните участъци, райони, пунктове и направления по черноморското крайбрежие. Подчертано бе, че пълната и своевременна оценка на крайбрежния терен, климатичните особености и анализа на данните за прилежащата водна ивица до 5-метровата изобата са изключително важни за планирането на загражденията и препятствията, определянето на силите за устройването и прикриването им, необходимите материални ресурси и срокове за изграждане на различните елементи.
Адмирал Ефтимов проведе среща с ръководството и личния състав на 55-и инженерен полк, на която бяха поставени актуални въпроси за окомплектоването с офицери във формированията от гарнизон Белене, необходимостта от осъвременяването на учебно-материалната база и ведомствените жилища, както и от модернизирането на инженерната техника.
Утре, 23 юни, началникът на отбраната ще наблюдава демонстрации на способности от рота за неутрализиране на невзривени бойни припаси, както и за устройване на противодесентни заграждения, които ще се проведат в района на полка.
|
21.06.2022 |
  „Всички държави в НАТО имаме амбицията да приемем нова стратегическа концепция, която да потвърди основните задачи на Алианса, със силен акцент върху колективната отбрана“. Това каза заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов днес, 21 юни, в изказването си пред Софийския икономически форум, чийто фокус е руската инвазия в Украйна и ролята на България в региона на Югоизточна Европа и Балканите.
Заместник-министър Божилов очерта предизвикателствата в сферата на сигурността в регионален и глобален план и посочи, че ролята на възпирането и отбраната ще бъде най-важният елемент от основния мандат на НАТО през следващите десетилетия. „Рискът да се създаде една нова система, която да позволи на по-силната държава да търси присъединяване на територии с военна сила от по-слаба държава, ще създаде несигурност и хаос в международните отношения“, каза той и подчерта, че са разрушени не само принципите, на които се гради евроатлантическата система за сигурност, но е разрушено и доверието. „България, както и останалите страни в НАТО и ЕС, полага усилия за укрепване на своята отбрана, за модернизиране на Въоръжените си сили. Ние имаме амбициозна програма за това, както и нашите съюзници“, заяви заместник-министър Божилов. Той припомни, че процесите на стратегическа адаптация вече протичат и в двете организации, като и новата стратегическа концепция на НАТО, и Стратегическия компас на ЕС предоставят допълнителни възможности за укрепване на сътрудничеството между двата съюза.
Заместник-министър Божилов посочи още, че войната, освен да причинява лично страдание на хората и да предизвиква бежанска вълна, има негативни последици за сфери като търговия, транспорт и туризъм.
|
21.06.2022 |
Резервисти от Националния военен университет „Васил Левски“ спасиха пострадал при катастрофа човек. Момчетата и момичетата, които пътували от Шумен към Велико Търново, минали покрай мястото на инцидента малко след като той вече се е случил и спрели, за да помогнат. „В района на село Козаревец видяхме обърнат автомобил. Под него се виждаше затиснат човек. Катастрофата явно беше станала много скоро, защото на мястото все още нямаше нито полиция, нито линейка. Спряхме и момчетата и момичетата успяха да преместят автомобила. Обадихме се на 112 и много бързо дойдоха полицаи и линейка“, разказва подполковник Ивайло Иванов, командир на батальон „Курсанти и доброволен резерв“ във факултета „Артилерия, ПВО и КИС“ на Националния военен университет „Васил Левски“. Резервистите изчакали лекарите да помогнат на пострадалия човек, след това качили носилката в линейката.„19 млади мъже и жени, които са войници от първия випуск резервисти, станаха участници в спасяването на човека. Сутринта тръгнахме, за да се явят те пред Мандатната комисия за предлагане на длъжности във Въоръжените сили на Република България и мисля, че никога няма да забравят този ден. След като приключи комисията, всички те пожелаха да отидат до областната болница „Стефан Черкезов“, където е настанен пострадалият, за да разберат нужна ли е кръв за него и дали могат по някакъв начин да помогнат“, обяснява подполковник Иванов. В болницата войниците успели да се срещнат с лекуващия лекар, който им обяснил, че спасеният от тях човек е настанен в интензивно отделение, адекватен е и всичко, което те са направили за него, е достатъчно. След това медиците са позволили на военнослужещите да видят пострадалия.
|
20.06.2022 |
 България и Гърция активизират контактите си в сферата на отбраната. Дни след официалната визита в Атина на министъра на отбраната Драгомир Заков и водената от него българска делегация днес, 20 юни, заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов прие заместник-министъра на националната отбрана на Република Гърция Николаос Хардаляс. Именно заместник-министър Хардаляс беше домакин на българската делегация на 9 юни в гръцката столица, след като гръцкият министър на отбраната Никос Панайотопулос даде положителен тест за Ковид-19 и не успя да се срещне с нея.
Заместник-министър Йордан Божилов и заместник-министър Николаос Хардаляс потвърдиха перспективите за развитие на двустранните отношения в сферата на отбраната. Те подчертаха значението на добрите съседски отношения между двете държави за стабилността в региона. Обсъдена бе и подкрепата от двете страни за решението на НАТО да укрепва сигурността на източния фланг чрез практически действия. Подчертано бе, че участието на гръцки военнослужещи в бойната група, разположена в България, с рамкова държава Италия, е от съществена важност. Набелязани бяха също и конкретни действия на двете държави във връзка с различни регионални инициативи, в които участват.
Заместник-министър Николаос Хардаляс ще присъства във вторник, 21 юни, на Софийския икономически форум, където ще продължи обсъждането на тези и други теми от важност за региона. Очаква се в него участие да вземе и министър Драгомир Заков.
|
20.06.2022 |
Специализиран екип от 78-и батальон за осигуряване от състава на Сухопътните войски унищожи днес, 20 юни, 122 мм снаряд, силно корозирал, без маркировка. Боеприпасът е открит през почивните дни в коритото на река Искър, в района на кв. Дружба - гр. София. Действията на военнослужещите за безопасното унищожаване на снаряда бяха ръководени от капитан Мартин Маргитин.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
17.06.2022 |
    „За мен като министър на отбраната ускорената модернизация, превъоръжаването на Българската армия са без алтернатива. Придобиването на нова, модерна техника, въоръжение, оборудване и екипировка, е един от начините за изграждане на боеспособна армия.“ Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков днес, 17 юни, на тържествената церемония по залагане на кила на първия от двата нови многофункционални модулни патрулни кораба за Военноморските сили. Той посочи, че за постигането на тази ускорена модернизация е необходима последователна и целенасочена политика при ясно спазване на правилата, но и при ясна визия за модерни български въоръжени сили. „Осъзнавам, че с построяването на двата кораба не приключва модернизацията на Военноморските сили. В Министерството на отбраната военният ни флот има единствено и само подкрепа“, заяви министър Заков.
Тържествената церемония се проведе в корабостроителния завод „МТГ - Делфин“, с. Езерово, и на нея присъстваха президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, управляващият директор на NVL B.V. & Co. KG Дирк Малговски и изпълнителният директор на МТГ „Делфин“ Светлин Стоянов.
„Присъстваме на знаменателен акт – залагането на кила на нов боен кораб, първият от двата многофункционални патрулни кораба за ВМС. С този акт започва реалното строителство на кораба. Това, което е заложено в проекта, благодарение на нашите корабостроители ще започне да се оформя като корпус и силует. България се завръща на световната карта на военното корабостроене“, заяви в изказването си началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той благодари за професионализма на екипите, работили по този проект. „За нас, военните моряци, това не е само начало на строителството на кораб. За нас това е реализацията на десетилетна мечта българските ВМС да имат нови бойни кораби и е един от най-успешните проекти за обновяване на армията“, посочи началникът на отбраната. „Залагането на кила на бъдещия български кораб „Храбри“ наистина е исторически момент не само за проектантите, заварчиците, електротехниците и майсторите, чиито висок опит, изобретателност, трудолюбие и всеотдайност ще вдъхват живот на този модерен кораб, но и за бъдещите моряци от ВМС, които ще служат на борда, защитавайки нашата нация“, отбеляза и командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов.
От днес на практика започва изграждането на първия многофункционален модулен патрулен кораб. Строежът на втория кораб ще стартира в началото на 2023 година.
По-късно днес министър Заков и адмирал Ефтимов посетиха Военноморския координационен елемент в гр. Варна и Щаба на ВМС.
|
17.06.2022 |
Авиобаза Граф Игнатиево ще отвори врати за посетители на 25 юни 2022 г. (събота) от 9.30 ч. като домакин на авиационен празник по повод 110-ата годишнина от първия боен полет на българската авиация и 85 години от връчването на бойните знамена на авиационните подразделения.
Официалното откриване на авиационното събитие ще бъде в 11.00 ч., когато ще започне 4-часовата интензивна и богата летателна програма.
Гостите на празника ще наблюдават формации от самолети и висш пилотаж, изпълнение на елементи от основните мисии и задачи на самолети МиГ-29, Су-25К, C-27J „Спартан“, Л-410, L-39ZA, PC-9M и вертолети Ми-24, Ми-17, AS-532AL Cougar, AS-565 Panther и Бел-206. Българските пилоти от състава на Военновъздушните и Военноморските сили ще представят своите умения и способности.
След финала на всяка задача във въздуха самолетите и вертолетите ще рулират в непосредствена близост до линията на публиката, така че малките зрители да могат да наблюдават техниката.
Организаторите предвиждат в програмата и други специални изненади, които ще запазят в тайна за празничния ден.
Статичен показ ще запознае посетителите с предназначението и летателните характеристики на авиационна техника на въоръжение във Военновъздушните и Военноморските сили, както и със специалната обслужваща техника на летището. Ще бъдат представени още комплекси и техника от зенитно-ракетни и радиотехнически войски. В отделни центрове посетителите ще могат да разгледат и научат повече за дейността, авиационното оборудване на самолетите и професионалните отговорности на различните специалисти от състава на ВВС.
В кратките почивки на демонстрациите Представителният оркестър на Военновъздушните сили ще представи богат репертоар на военни маршове и произведения от филмова музика, рок, джаз, българска естрада, както и народна музика.
Входът в авиобаза Граф Игнатиево в празничния ден е свободен. Поради очаквания натоварен трафик в деня от МВР препоръчват посетителите на открития летателен ден да използват за придвижване междуградските автобуси и ж.п. транспорт.
За посетителите в района на село Граф Игнатиево са обособени временно четири паркинга, означени със знак „P”.
Областна дирекция на МВР - гр. Пловдив предупреждава водачите на МПС, че са възможни промени в движението във времевия интервал от 09:00 до 15:00 ч.
При необходимост ще бъде спряно движението в посока гр. Карлово - гр. Пловдив като обходният маршрут ще бъде следният: с. Царимир – с. Церетелево - с. Неделево - с. Голям Чардак - с. Малък Чардак – с. Строево – с. Труд – гр. Пловдив.
С оглед необходимите мерки за сигурност в района на авиобаза няма да бъдат пропускани граждани, носещи огнестрелно и хладно оръжие, хора в нетрезво състояние или пренасащи алкохол и много обемист багаж.
Приканваме всички посетители да следват стриктно указанията на органите на реда и разпоредбите на длъжностните лица на територията на летище Граф Игнатиево.
Уважаеми журналисти,
Молим тези от Вас, които имат годишна акредитация, да организират пристигането си в авиобаза Граф Игнатиево не по-късно от 09.00 ч. на 25 юни 2022 г. с оглед достъпа на автомобили в района на авиобаза Граф Игнатиево.
|
16.06.2022 |
  Завърши редовната среща на министрите на отбрана на страните-членки на НАТО, в която участва министърът на отбраната на Република България Драгомир Заков.
В рамките на двудневните интензивни заседания министрите на отбраната разгледаха предложения, обсъдиха и постигнаха съгласие по редица важни за Алианса теми в контекста на променената среда за сигурност и подготовката за предстоящата среща на върха в Мадрид в края на юни 2022 г.
През втория ден се проведе заседание на Северноатлантическия съвет във формат „30“, посветено на адаптацията на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО. Министрите на отбраната обсъдиха конкретни мерки за неговото по-бързо и ефективно усилване, с цел гарантиране защитата на цялата територия на Алианса. Те отново подчертаха, че тези мерки ще останат строго отбранителни и съобразени с нивото на заплаха.
В изказването си министър Заков акцентира върху отговорността на съюзниците да защитават своята територия и населението си срещу заплахите и предизвикателствата, които тестват устойчивостта на нашите общества и надеждността и способността за отговор на НАТО. Той посочи, че единството, солидарността и сплотеността са в основата на общите ценности на Алианса и е важно да се предприемат всички необходими стъпки за тяхната защита. „Във фокуса на засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО следва да останат гарантирането на способността на Алианса за отговор, подходящото ниво на готовност и възможността за бързо усилване“, посочи министър Заков.
Форумът приключи с работна сесия във формат „30“, посветена на ресурсното осигуряване. Съюзниците обсъдиха изпълнението на ангажимента за инвестиции в отбраната и увеличаването на общото финансиране. Министрите на отбраната подчертаха значението на продължаването на инвестициите в отбраната и необходимостта от адекватно ресурсно осигуряване на Алианса в този критичен момент.
В своето изказване министър Заков препотвърди политическия ангажимент за постигането на 2% от БВП за разходи за отбрана до 2024 г., както и присъединяването на България към Иновационния фонд на НАТО.
В рамките на форума министърът на отбраната Драгомир Заков проведе среща с министъра на отбраната на Грузия Джуаншер Бурчуладзе, на която бяха обсъдени въпроси от взаимен интерес и разговаря по конкретни теми с колегите си от Румъния, Италия, Унгария и Гърция.
|
16.06.2022 |
 Трите глобални предизвикателства, които ангажираха усилията на Въоръжените сили и способстваха за повишаването на кредита им на доверие пред обществото през изтеклата година, бяха пандемията от КОВИД-19, войната в Украйна и климатичните промени. Това посочи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 16 юни, в своето експозе в рамките на 15-ата ежегодна конференция на началниците на отбраната на държавите от Балканския регион. Събитието се състоя в Охрид, Република Северна Македония. Основната тема на тазгодишното издание бе „Използване на въоръжените сили за справяне със съвременните предизвикателства пред сигурността в национален и регионален план – споделяне на добрите практики“.
„Благодарение на високия професионализъм и способността бързо да се адаптират към нови предизвикателства, българските Въоръжени сили помогнаха за добрата координация при ограничаване разпространението на пандемията, осигуриха логистична подкрепа на държавните органи и неправителствените организации за справяне с бежанската вълна от войната в Украйна. Те бяха пръв и неизменен защитник и помощник на цивилното население при пожари, наводнения и други природни бедствия, възникнали в резултат на глобалните климатични аномалии“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
Той подчерта, че Балканите притежават потенциал и заслужават инфраструктурна свързаност за неговото реализиране. „Не можем да говорим за споделени ценности и приоритети в рамките на Европейския съюз (ЕС), а да нямаме същите възможности за обмен като останалите страни от Европа“, заяви началникът на отбраната. В допълнение към предизвикателствата пред Въоръжените сили той постави акцент върху развитието на инфраструктурата в Балканския регион с цел улесняване и ускоряване мобилността на войските за реагиране. „Като част от стремежа за по-добра защита на населението и подобряване на средата за сигурност в региона трябва да се работи по-ефективно за подобряване на военната мобилност в рамките на страните-участнички в инициативата, както и на логистичната свързаност с НАТО и ЕС“, заяви адмирал Ефтимов.
Той благодари на домакините за организацията и отправи покана към всички участници в инициативата за следващата конференция, която ще се състои в София през 2023 г. Председателството на форума е за една година на ротационен принцип и след завършването на събитието, то бе поето от България.
В Охрид присъстваха началниците на отбраната и техни представители от Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Република Северна Македония, Румъния, Сърбия, Турция и Черна гора. Те се обединиха в мнението си, че през годините конференцията се е утвърдила като добър пример за регионално сътрудничество между въоръжените сили и има потенциал за развитие. Проведени бяха дискусии в областта на сигурността и отбраната с акцент върху изменената среда за сигурност на Балканите. Специално внимание бе отделено на настоящите и бъдещи предизвикателства пред държавите-участнички в инициативата в резултат от войната в Украйна, като бе подчертана необходимостта от съвместни действия на всички балкански страни за справяне с различните заплахи за мира и стабилността в региона.
В съвместно изявление началниците на отбраната очертаха основните насоки за работа по време на българското председателство и потенциалните перспективи за сътрудничество в областта на сигурността и отбраната между балканските страни. Най-важните са създаването на екип за противодействие на киберзаплахите и възобновяването на ежегодните учения в рамките на инициативата след тригодишно прекъсване поради пандемията от КОВИД-19.
В работата на форума участваха и високопоставени представители от Алианса, ЕС и Командването на Сухопътните войски на САЩ за Европа и Африка.
В Охрид адмирал Ефтимов проведе двустранна среща със своя колега от Гърция генерал Константинос Флорос, както и със заместник-началника на Щаба на Върховното командване на силите на НАТО генерал-лейтенант Брис Уде.
|
16.06.2022 |
        През тази седмица екипажи от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби провеждат учения на море. Фрегатите „Дръзки“ и „Верни“ участват в тактическото учение на дивизион патрулни кораби, а учебно-спомагателният кораб „К-н І ранг Димитър Добрев“, спасителният кораб „Протео”, танкерът бункеровчик „Балчик” и моторни катери участват в тактическото учение на дивизион кораби със спомагателно назначение „Морска поддръжка - 2022“.
Основният спектър от задачи, които военнослужещите изпълняват, са свързани с повишаване на подготовката на дивизионите за изпълнение на задачи на море, които са: организиране на видовете отбрани и защити на корабите при прехода им на море и отклонение на атаките и борба с подводен, въздушен и надводен противник с изпълнение на стрелба по морска и въздушна цел. Екипажите ще изпълнят и задачи по обследване на териториалното море за наличие на плаващи морски мини и тяхното унищожаване, търсене и унищожаване на открити дънни морски мини, съвместни действия по превеждане на кораби през предварително прочистен от мини канал (LEADOUT), прехвърляне на течни товари на море, оказване на помощ на аварирал кораб.
|
16.06.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов ще участват утре, 17 юни, в тържествената церемония по залагане на кила на първия от двата нови модулни многофункционални патрулни кораби за ВМС. Тя ще се състои в корабостроителен завод „МТГ - Делфин“, с. Езерово.
При залагането на кила ще бъде спазена древната корабостроителна традиция за поставяне на монети между гредите за успешно и безопасно плаване. С церемонията на практика започва и изграждането на кораба. Строежът на втория кораб ще стартира в началото на 2023 г.
*** Изпълнението на проекта „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“ започна през 2020 г. със сключването на договор между Министерство на отбраната на Република България и компанията „FR. LURSSEN WERFT GMBH&CO.KG“, впоследствие преименувана на „NVL B.V.&Co.KG“. Предмет на договора е доставката на два многофункционални модулни патрулни кораба от типа лека фрегата, с включени ЗИП и обучение на екипажа и инженерно-техническия състав от ремонтите органи на ВМС, както и осъществяването на интегрирана логистична поддръжка за период от 3 г. след гаранционния срок.
Първият кораб следва да се достави на ВМС до края на 2025 г., а вторият - до края на 2026 г. Строителството на корабите се извършва в корабостроителния завод МТГ “Делфин”, област Варна.
Стойността на договора е 984 млн. лв. с ДДС. Към момента са разплатени общо 342 млн. лв. До края на 2022 г. предстои да се платят още 16 млн. лв.
На първия от новите кораби ще бъде присвоено името „Храбри” и бордови номер 12, а на втория - името „Смели” и бордови номер 11. По този начин ще бъде спазена традицията на българските ВМС на новопридобити кораби да бъдат присвоявани имената на плавателни съдове, отличили се със своите действия. |
15.06.2022 |
 Редовната среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО започна днес, 15 юни, в Главната квартира на НАТО в Брюксел със заседание, посветено на войната в Украйна и усилията за спиране на руската агресия. Българската делегация се ръководи от министъра на отбраната Драгомир Заков.
Във форума участваха министрите на отбраната на Грузия, Украйна, Финландия, Швеция и Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката за сигурност Жозеп Борел.
Съюзниците се обединиха около необходимостта от единен отговор на международната демократична общност на действията на Русия. Те изразиха солидарността си с Украйна и потвърдиха политическата и практическата подкрепа за страната. Беше изразена пълна подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна в рамките на нейните международно признати граници. Беше посочено, че следва да се засили сътрудничеството и политическата и практическата подкрепа за уязвимите партньори на НАТО, за да може да се повиши тяхната устойчивост.
В своето изказване министър Драгомир Заков подчерта, че ангажиментът за подпомагане на Украйна следва да продължи. „Нашата помощ – във всичките ѝ форми, има възможността да повиши капацитета на украинските въоръжени сили и да смекчи страданието на украинския народ“, посочи той. Министър Заков изтъкна и необходимостта от повишаване на политическата и практическата подкрепа за Грузия и другите партньори в риск.
„Българското правителство напълно подкрепя историческото решение на Финландия и Швеция да подадат молба за членство в НАТО“, заяви министър Заков и изрази увереност, че приемането им в Алианса ще допринесе за повишаване на сигурността както на двете държави, така и на Европа и в евроатлантическото пространство.
Сътрудничеството между НАТО и ЕС е приоритетно за нашата страна, посочи в изказването си министър Заков и изрази очакване за скорошно подписване на новата съвместна декларация между двете организации.
Непосредствено преди заседанието на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО се проведе среща на Контактната група за Украйна. Тя беше създадена на 26 април 2022 г. по време на домакинстваната от САЩ конференция по сигурността в Рамщайн, Германия. Участниците обсъдиха подкрепата за Украйна, както и необходимостта да продължи оказването на помощ в дългосрочен план за подпомагане на защитата на териториалната цялост на страната.
|
15.06.2022 |
Екипажи от Военновъздушните сили изпълняват на 15 юни нощни полети със самолети и вертолети в контролираните райони на летищата в Граф Игнатиево, Крумово и Долна Митрополия. Те са част от задължителната подготовка на летателния и инженерно-техническия състав на ВВС. Полетите са включени в Плана за военно използване на въздушното пространство и се изпълняват при стриктно спазване на мерките за безопасност. |
15.06.2022 |
Със заповед на министъра на отбраната от 14 юни 2022 г. са обявени 150 вакантни длъжности за приемане на срочна военна служба в доброволния резерв. 120 от тях са за длъжността „младши специалист“, в която приетите ще бъдат на срочна служба в доброволния резерв в Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ град Велико Търново. Останалите 30 са за длъжността „младши специалист по артилерия и противовъздушна отбрана“ и там службата се изпълнява във Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ в град Шумен.
Провеждането на подбора на кандидатите за срочна служба в доброволния резерв се извършва от териториалните структури на Централното военно окръжие.
Съгласно заповедта на министъра, службата ще започне от 7 септември 2022 г. и ще продължи шест месеца.
Кандидатите подават чрез военните окръжия писмени заявления до началника на НВУ „Васил Левски“ в срок до 16 работни дни от публикуването на заповедта на интернет страницата на Министерството на отбраната. Към тях се прилагат и посочените в нея документи. Минималното изискване за образование е основно. Могат да кандидатстват само български граждани, срещу които няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер. Комисия извършва подбора на кандидатите, като за класираните военномедицинските органи установяват годност за служба в доброволния резерв.
За място на изпълнение на срочната военна служба е определен НВУ. Успешно завършилите получават удостоверения за придобита военноотчетна специалност на резервисти.
*** След изпълнението на срочната служба, резервистите могат да бъдат приети на военна служба или на служба в доброволния резерв във военните формирования на въоръжените сили без провеждане на конкурс. Те имат предимство при кандидатстване за работа в държавната администрация, включително и в органите и структурите в системата за защита на националната сигурност, при постигнати равни крайни резултати с други кандидати от проведената процедура.
Всеки български гражданин до 40 г. по негово желание и при условие, че отговаря на изискванията на закона, може да служи във въоръжените сили за срок до 6 месеца.
Изпълнението на срочна служба в състава на доброволния резерв става чрез сключване на договор, който осигурява възнаграждение, здравно и социално осигуряване. Работодателите могат да запазят персонала си, като осигуряват неплатен отпуск на работниците/служителите и им позволяват да преминат срочна служба в доброволния резерв.
Заповедта на министъра на отбраната за обявяване на длъжности за приемане на срочна служба в доброволния резерв може да видите ТУК. |
15.06.2022 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в 15-ата ежегодна конференция на началниците на отбраната на страните от Балканския регион, която ще се проведе от 15 до 17 юни в Охрид, Република Северна Македония.
Основната тема на тазгодишното издание е „Използване на въоръжените сили за справяне със съвременните предизвикателства пред сигурността в национален и регионален план – споделяне на добрите практики“. В Охрид ще присъстват също началниците на отбраната на Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Република Северна Македония, Румъния, Сърбия, Турция и Черна гора.
Председателството на форума е за една година на ротационен принцип и след завършването на конференцията, то ще бъде поето от България.
|
14.06.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков ще участва в срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО, която ще се проведе в периода 15-16 юни 2022 г. в Брюксел, Белгия.
По време на срещата ще бъдат обсъдени дългосрочната адаптация на възпиращия и отбранителен потенциал и осигуряването на необходимите ресурси за Алианса и други ключови въпроси от дневния ред на НАТО.
Министрите на отбраната ще участват в работна вечеря с представители на Украйна, Грузия, Финландия, Швеция и ЕС, на която ще бъдат обсъдени усилията за спиране на руската агресия, подкрепата за Украйна и възможностите за подпомагане на уязвимите от руско влияние страни-партньори на НАТО.
Форумът ще предостави възможност за подготовка на най-важните решения за срещата на върха в Мадрид в контекста на променената среда за сигурност след агресията на Русия срещу Украйна. |
14.06.2022 |
  Традиционната годишна среща на заместник-началниците на отбраната на държавите-участнички в Процеса SEDM (South-Eastern Europe Defence Ministerial Process DCHOD Meeting) беше проведена днес, 14 юни, в Конгресния център „Брдо“ в гр. Кран, Словения, в рамките на българското ротационно председателство на Процеса (2021-2023 г.). Дейностите по подготовката и провеждането ѝ бяха реализирани от Министерството на отбраната на Словения в сътрудничество с българския Секретариат на SEDM.
Участниците в срещата обсъдиха постигнатия напредък и възможностите за по-нататъшно развитие на SEDM, както и други актуални въпроси на регионалното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната. Секретариатът на SEDM и многонационалната бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG) изнесоха презентации за реализираните дейности в периода от предходната среща на заместник-началниците на отбраната на държавите-участнички в Процеса SEDM през 2021 г.
Беше предоставена възможност представителите на щабовете на отбраната от страните от SEDM да запознаят участниците в срещата с позициите на своите държави по обстановката в Украйна. Във всички изказвания беше осъдена агресията на Руската федерация и бяха отправени призиви за незабавно прекратяване на военните действия и изтегляне на руските войски от територията на Украйна.
В края на срещата беше приета обща декларация на заместник-началниците на отбраната. Договорено беше провеждането на следваща среща в този формат в средата на 2023 г. в Италия.
Във форума участваха заместник-началници на отбраната и представители на страните-членки и наблюдатели от Процеса SEDM, Щаба на многонационалната бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG), Центъра за сътрудничество в сигурността (RACVIAC), Програмата на ООН за развитие (UNDP/SEESAC), както и на Съвета за регионално сътрудничество (RCC).
Той беше открит с видео-обръщение от заместник-министъра на отбраната на Република България и председател на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (PMSC/SEDM-CC) Йордан Божилов, след което дейността му беше ръководена от Директора на Секретариата на SEDM Даниела Григорова - началник на отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“ - МО. Българската делегация включваше бригаден генерал Радостин Илиев - директор на дирекция „Отбранителна политика и планиране“, и полковник Венцислав Василев от отдел „Двустранно и регионално сътрудничество”.
Срещите на заместник-началниците на отбраната на държавите от Югоизточна Европа са една от формите на Процеса SEDM и се провеждат ежегодно в някоя от страните-членки на ротационен принцип. През годините те са се доказали като ефективен механизъм за повишаване на регионалната сигурност и един от най-важните форуми за регионално сътрудничество в областта на сигурността и отбраната.
Нашата страна е била домакин на този формат срещи през 2006 и 2012 г. В съответствие с приетия график, предстои да домакинства и срещата на заместник-началниците на отбраната на държавите от Югоизточна Европа през 2025 г.
|
14.06.2022 |
     С поредица тържествени прояви днес, 14 юни, бе чествана 20-ата годишнина от създаването на Националния военен университет „Васил Левски“, приемник на съществуващите дотогава три висши военни училища с дългогодишна история. Празничният ден започна с богослужение в храм „Свети Седмочисленици“ и военен ритуал по поднасяне на цветя на Паметника на възпитаниците и паметника на Васил Левски.
„Мисля, че точно тук сентенцията „Можем толкова, колкото знаем“ разкрива истинската си дълбочина и сила. От знанията, които се получават в Националния военен университет днес, ще зависи сигурността на страната ни утре“, каза в приветствието си към курсантите и кадетите на Националния военен университет заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков. „Използвайте пълноценно времето пред вас, за да натрупате този толкова нужен актив от знания и качества“, призова той. Заместник-началникът на отбраната подчерта усилията на ръководството и екипа на НВУ за повишаване ефективността на обучението и привличане на интереса на младите хора към военната професия и военното образование.
„Днешната дата бележи началото на съвременния етап от развитието на университета. Етап, изпълнен с много предизвикателства, в преодоляването на които НВУ израстваше, адаптираше се към променената среда, но продължи да бъде школа по родолюбие, мъжество, дълг и чест“, се посочва в поздравителния адрес от министъра на отбраната Драгомир Заков.
Празникът уважи и министър-председателят Кирил Петков, който прие тържествения строй на офицерите и курсантите. „Вече 20 г. пазите и развивате най-добрите традиции в областта на военното образование, утвърждавайки се като водеща образователна институция в сферата на сигурността и отбраната. Придържате се към високите стандарти на обучение с ясно разбиране за вашата отговорност към българското общество“, подчерта в словото си премиерът Петков.
„Началото на историята, която днес имаме честта и ние да пишем, започва преди 144 г. Тогава, през 1878 г., когато още не е било свикано Учредителното събрание, възниква Военното училище. Не с някаква имагинерна цел, а именно, за да бъде свикано Учредителното събрание и за да я има днес държавата и държавността. Защото смисълът на армията е в защитата на държавността.
През годините Военното училище претърпява различни трансформации според потребността на Българската армия и държавата. И така до 2000 година, когато правителството на Република България прави промяна и решава да създаде Националния военен университет“, посочи в словото си началникът на Националния военен университет „Васил Левски“ бригаден генерал Иван Маламов и припомни фактите около този исторически акт, както и имената на всички началници. „Скъпи курсанти, избрали сте Националния военен университет, което означава, че сте избрали да служите на Родината. Тази служба е трудна, отговорна и ще изисква от вас да правите жертви. Но тя е и път към величието. Защото няма по-велико удовлетворение от това всеки ден да повтаряте „Служа на Република България!“, заяви той.
По време на тържествения ритуал бяха връчени почетни грамоти на изявени личности, допринесли за създаването и развитието на НВУ. Почетния знак на НВУ получиха и всички курсанти от отбора по специализиран ръкопашен бой, които достойно защитиха честта на Военния университет в „България търси талант“. Техният ръководител майор Емил Стоичков беше награден със Знак за значим принос.
В празничния ден кметът на Велико Търново Даниел Панов връчи Академичната награда „Трети март“ на курсант старшина Мадлен Пенева.
Гостите наблюдаваха изпълненията на отбора по специализиран ръкопашен бой и показа на военна техника. Сред публиката бяха и ученици от великотърновски училища, както и много граждани, за които Националният военен университет организира Ден на отворени врати.
|
09.06.2022 |
   Двустранното сътрудничество в областта на отбраната и перспективите за неговото развитие бяха обсъдени на среща между министъра на отбраната Драгомир Заков и заместник-министъра на националната отбрана на Република Гърция Николаос Хардаляс в Атина днес, 9 юни. Министър Заков е в Атина по покана на гръцкия си колега Никос Панайотопулос, който е дал положителен резултат от тест за Ковид-19 днес сутринта, и поради тази причина не успя да се срещне с българската делегация.
„Истински знак за нашето приятелство е, че Гърция се е ангажирала да предостави противотанков взвод в българската бойна група. Всеки международен елемент в бойните групи на източния фланг на НАТО показва и единство, и решителност“, каза в изявление след срещата министър Заков.
По думите му – заявеното от Гърция желание да направи принос в състава на бойната група в България с противотанков взвод е способност, от която Българската армия има нужда в момента. По тази причина гръцкото участие ще бъде изключително важно.
„България и Гърция са пример за добросъседски и съюзнически отношения, който може да бъде следван от целия регион“, заяви министър Заков.
На срещата е коментирана и възможността за обмяна на опит в областите, свързани с придобиването, използването и поддръжката на самолети F-16 и инфраструктура за тях, както и увеличаването на съвместните тренировки както на двустранна основа, така и в НАТО. Министър Драгомир Заков припомни, че българските и гръцките въоръжени сили имат традиции да работят съвместно в учения и тренировки.
Обсъдени са били възможностите за разширяване на сътрудничеството във военното обучение, което има сериозни перспективи.
Министър Заков подчерта, че България и Гърция споделят обща оценка за случващото се в Украйна и рисковете, които създава за Черно море, за Европа и особено за региона на Западните Балкани.
|
09.06.2022 |
На 8 юни около 19.09 ч. малък самолет е навлязъл във въздушното пространство на България. Самолетът е излетял от Унгария и е прелетял през Сърбия и Румъния без одобрен летателен план. В унгарското въздушно пространство е бил съпровождан от унгарски изтребители, а в Румъния - от румънски и американски F-16, базирани в авиобаза Фетеш. Изтребителите са изпълнявали задачи по охрана на въздушното пространство и през цялото време са съпровождали самолета-нарушител.
При навлизането му в България при сложни хидро-метеорологични условия са задействани Военновъздушните сили. Установено е, че самолетът е кацнал в нашата страна и със съдействието на органите на МВР мястото на кацане е локализирано. По случая се води разследване. |
08.06.2022 |
        В тактическото учение с бойни стрелби (ТУБС) „Въздушен страж – 2022“, което завърши днес, 8 юни, на зенитния полигон „Шабла“, участваха военнослужещи от различни формирования на Военновъздушните сили. Общ ръководител на учението беше заместник-командирът на ВВС бригаден генерал Петьо Мирчев.
Екипажите от изтребителната авиация изпълниха с МиГ-29 дневни и нощни полети със стрелби по светеща парашутна мишена СПМ-100. За спускане на мишената също беше използван самолет МиГ-29, а по нея пилотите работиха с ракети въздух-въздух. В стрелбите участваха както опитни летци-инструктори, така и част от най-младите пилоти на авиобаза Граф Игнатиево.
Летците от авиобаза Крумово усъвършенстваха подготовката си за стрелба по надводни (морски) цели с вертолет Ми-17. За стрелбата бяха използвани неуправляеми ракетни снаряди. С вертолет AS 532 AL „Cougar“ се извърши аварийно-спасителното осигуряване на учението.
Екипажите на Су-25 от авиобаза Безмер изпълниха стрелби с неуправляеми ракетни снаряди и бомбопускане по надводни цели. За първи път по време на ТУБС „Въздушен страж - 2022“ бяха използвани повишените способности на модернизираните щурмови самолети. В условия, близки до бойните, и създадена тактическа обстановка беше тествана системата за навигационно бомбопускане на самолета от различни височини. За целта беше ползвана надводната мишена „Морско конче“, разработената от личния състав на Първа зенитно-ракетна база.
За първи път в тактическото учение на зенитния полигон на ВВС „Шабла“ тази година беше използван и българският дистанционно-управляем летателен апарат D6-R. „Дронът“ е разработка на фирма „FragaX“ съвместно с научно-изследователския състав на катедра „ВВС и ПВО“ от Военна академия „Г. С. Раковски“. Апаратът е оборудван с жиростабилизирана платформа и е предназначен за въздушно разузнаване и наблюдение с голяма продължителност. По време на учението летателният апарат беше използван за допълване оценката на тактическата обстановка и обективния контрол.
Тактическото учение с бойни стрелби „Въздушен страж - 2022“ е част от плановата дейност на Военновъздушните сили на Република България за 2022 година. То даде възможност за усъвършенстване на способностите и повишаване на подготовката на летателния, инженерно-техническия, щурманския и осигуряващия състав на ВВС. Въпреки сложната и изключително динамична метеорологична обстановка по време на цялото учение всички планирани задачи бяха изпълнени успешно.
|
08.06.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков заминава на официално посещение в Република Гърция днес, 8 юни. Визитата му е по покана на неговия гръцки колега Николаос Панайотопулос, министър на националната отбрана.
Двамата министри на отбраната ще проведат разговори в четвъртък, 9 юни, с акцент върху сътрудничеството между България и Гърция в областта на отбраната и перспективите за развитието му, както и двустранните отношения в контекста на партньорството в НАТО и Европейския съюз. В състава на българската делегация е заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, както и представители на Министерството на отбраната. |
07.06.2022 |
Специализиран екип от военно формирование 52740 – Хасково, от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада, разузна и унищожи днес, 7 юни, корозирала ръчна граната със запалка. Боеприпасът е бил открит в покрайнините на село Кремен, община Кирково, област Кърджали.
Екипът действа под ръководството на капитан Слави Красев и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
06.06.2022 |
 Министърът на отбраната на Република България Драгомир Заков участва днес, 6 юни, в среща на министрите на отбраната на страните от формата „Букурещ 9“ (Б9). Срещата се проведе чрез видеоконферентна връзка. В нея участваха и помощник-генералният секретар на НАТО по отбранителна политика и планиране Патрик Търнър, министърът на отбраната на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия Бен Уолъс и помощник-секретарят по отбрана на САЩ по въпросите на международната сигурност Селест Уолъндър.
Б9 е многостранен формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността, в който участват 9 страни-членки от Източния фланг на НАТО – България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чехия.
Форумът предостави възможност за обмяна на мнения и координиране на общи позиции по темите от дневния ред на НАТО, по които ще бъдат взети решения на предстоящите среща на министрите на отбрана на страните-членки на НАТО на 15-16 юни и на срещата на върха в Мадрид в края на юни. Министрите на отбраната споделиха общо разбиране за ситуацията в областта на сигурността на Източния фланг на Алианса в светлината на руската агресия в Украйна.
Във фокуса на дискусиите бяха засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса и укрепването на Източния фланг, ролята на НАТО и ЕС в подкрепа на Украйна и новата Стратегическа концепция на Алианса, която предстои да бъде приета в Мадрид. Стратегическата концепция е вторият по важност документ след Вашингтонския договор, който определя заплахите за сигурността пред НАТО и очертава политическите и военни задачи, които Алиансът ще изпълнява.
Министрите на отбраната от Б9 приеха обща позиция по руската агресия в Украйна и очакваните действия на НАТО и ЕС, с оглед на последиците от новата реалност за евроатлантическата сигурност.
В своето изказване по време на срещата министърът на отбраната Драгомир Заков посочи, че сила, единство и солидарност в рамките на НАТО, както и икономически силен ЕС са подходящият отговор на опитите на Русия да дестабилизира Европа и да преформулира основания на правила международен ред. „Наш дълг е да подпомогнем Украйна – двустранно, многостранно, като Алианс и като съюз“, заяви министър Заков. „Силата и на НАТО и на ЕС идва от политическото единство на това уникално съчетание от страни и общества. Като членове на тези организации ние следва да използваме силните страни на всеки от нас за предоставяне на подкрепата, от която Украйна се нуждае“, допълни българският министър на отбраната.
По отношение на сътрудничеството между НАТО и ЕС министър Заков подчерта, че то е приоритетно за България и новата Стратегическа концепция и наскоро приетият Стратегически компас на ЕС предоставят възможност за засилване на това сътрудничество. Относно бъдещата Стратегическа концепция на НАТО министър Заков изтъкна, че тя трябва да даде всеобхватна визия за Алианса в светлината на фундаментално променената среда за сигурност и да обхване всички предизвикателства.
|
06.06.2022 |
Тактическото учение „Въздушен страж – 2022“ на Военновъздушните сили започва днес, 6 юни, на зенитния полигон „Шабла“. В периода от 9.30 ч. днес до 17.30 ч. на 8 юни 2022 година в района на полигона и прилежащата акватория на Черно море ще се проведат бойни стрелби. Над населените места и прилежащата морска акватория източно от гр. Добрич ще се изпълняват полети с военни самолети и вертолети, някои от които на малка височина.
Полетите за бойни стрелби в рамките на тактическото учение „Въздушен страж - 2022“ са част плановата дейност на Военновъздушните сили за 2022 година.
|
04.06.2022 |
|
03.06.2022 |
The 16th IMIHO users meeting was held via video teleconference on the 18th of May 2022. The main event on the meeting’s agenda was the presentation of award certificates for accomplishment.
In the opening remarks of the ceremony, SEDM Director Ms. Daniela Grigorova emphasized the importance of the Project and expressed her appreciation for the tangible results and outputs, achieved so far, at no cost to nations. Additionally, the CC/PMSC Director noted that throughout Sofia Chairmanship, more efforts will be focused on the further development of the IMIHO Project.
Awards for accomplishment were presented to Lt Col Ilirian KACORRI, Ms Sindi KOVACI and LT Andrei CARAUSU (posthumous award).
The event was dedicated to the memory of Lt. Andrei Ionut Carausu, a valuable member of the IMIHO community, who sadly passed away.
|
03.06.2022 |
В рамките на глобалния форум по сигурността ГЛОБСЕК министърът на отбраната Драгомир Заков проведе днес, 3 юни, работна среща със словашкия си колега Ярослав Над. Двамата обсъдиха предизвикателствата за сигурността в региона и Европа след Руската инвазия в Украйна, както и важността на модернизацията на въоръжените сили.
Сред основните теми на разговора бяха още борбата с хибридните атаки и дезинформацията. Министър Заков и министър Над се обединиха около становището, че съществуват сходни предизвикателства и заплахи в регионален мащаб. Те договориха по-тясно сътрудничество и обмяна на опит между двете министерства в областта на противодействието на хибридните атаки и дезинформацията.
Глобалният форум по сигурността ГЛОБСЕК - една от утвърдените международни конференции по сигурност, се провежда от 2 до 4 юни в Словашката република. Министър Заков е член на официалната българска делегация, водена от премиера Кирил Петков.
|
03.06.2022 |
  Курсанти от трите висши военни училища, възпитаници на Военната академия „Г. С. Раковски“, студенти и любители в сферата на високите технологии, софтуера и изкуствения интелект представят страната ни в първия международен хакатон в областта на отбраната и Космоса. Участниците в хакатона „DefIn Space 2022“ бяха приветствани от заместник-министъра на отбраната Станимир Георгиев, днес, 3 юни в Международния панаир - Пловдив, където се провежда изложението „Хемус 2022“. Той им пожела успешна работа в следващите 24 часа.
„Активното участие от българска страна доказва ясната евроатлантическа ориентация на страната ни“, каза в словото си заместник-министър Георгиев. По думите му, активността на младите хора е гаранция, че най-после може да се осъществи нужния прелом в нашето общество и да се постигне развитие, което стъпва на най-новите технологии в Космоса.
В хакатона са се регистрирали 45 участници, разпределени в 11 отбора. Работата им ще бъде оценявана утре от четиричленно жури от експерти. Събитието е първото на националната научна програма „Сигурност и отбрана“ и е резултат от дългогодишното сътрудничество между Министерството на отбраната, Българската академия на науките, Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“, Френското космическо командване. Темата е управлението на космическия трафик. Тя има все по-голямо значение, поради значителното увеличение на изстрелваните изкуствени спътници в околоземна орбита и плановете на Европейския съюз за разработването на политика, свързана със способностите на ЕС да проследява обекти в Космоса и създаването на международни регулации за отговорно и безопасно използване на космическото пространство.
По-рано днес изложители и гости на „Хемус 2022“ наблюдаваха демонстрационни стрелби на Централния артилерийски технически изпитателен полигон „Змейово“ (ЦАТИП). Осем български фирми, включително и домакините от Полигона, представиха образци оръжия и боеприпаси от своята продуктова гама. Сред присъстващите на демонстрациите бяха министърът на отбраната на Руанда генерал-майор Алберт Мурасира, заместник-министърът на отбраната Станимир Георгиев, председателят на Фондация „Хемус-95” контраадмирал о.р. Николов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, делегация от Република Ирак, чуждестранни военни аташета, акредитирани в България и командири от Българската армия.
|
03.06.2022 |
        Тактическото учение на Флотилия бойни и спомагателни кораби „Черно море 2022” завърши днес, 3 юни. Финалният етап бе наситен с много динамика и действия на море, които включваха обследване на райони и фарватери за наличие на морски мини, водене на бойни действия в район с химическо заразяване, оказване на помощ на аварирал кораб и др. Бяха изпълнени съпровождане и охрана на кораби, превозващи ценен товар, и превеждането им през опасен район, в който действат подводници и авиация на противникови сили. Конвоят се проведе с участието на всички тактически групи от състава на оперативното корабно съединение.
В пълен обем бяха изпълнени всички поставени задачи по прилагане на процедурите за организиране на командването и управлението на подчинените сили. Родовете сили от ВМС проведоха тактически действия в различни условия на бързо изменяща се среда на сигурност самостоятелно и съвместно с други формирования от Сухопътните войски и Военновъздушните сили.
Успешно завърши и първия етап от оценката на фрегата „Верни“ по стандартите на НАТО.
Учението постави акцент и на бойните действия срещу минната заплаха и снижаване на въздействието й върху свободата на корабоплаването в българските морски пространства.
В „Черно море 2022“ участваха над 800 военнослужещи и цивилни служители от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби, вертолети АS-565 MB „Panther” от морската вертолетна авиобаза, щурмова авиация от състава на ВВС, техника и личен състав от Втора механизирана бригада и Центъра за подготовка на специалисти от състава на Сухопътните войски.
|
02.06.2022 |
    С обединяване на усилията на Министерството на отбраната, на хората, които създават отбранителни продукти, и на тези, които разработват технологиите за тях, можем да постигнем успех. Това каза заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов в приветствието си към участниците в XI Международна научна конференция, открита днес, 2 юни, в рамките на изложението за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2022“. По думите на заместник-министър Божилов, съвременната среда за сигурност се характеризира с динамичност и висок рисков потенциал. По тази причина е необходимо максимално бързо и ефективно страната ни да изгражда своя отбранителен капацитет.
Той бе категоричен, че спойката между армия, наука и индустрия би допринесла за развитието на модерни отбранителни способности. Пред участниците в научния форум заместник-министър Йордан Божилов съобщи, че подобни теми е обсъждал днес с представители на Европейската агенция за отбрана, също в рамките на изложението. Пред тях е подчертал необходимостта от по-тясно взаимодействие с университетите и координация с партньорите от Европейския съюз и НАТО в реализирането на проекти в сферата на отбраната.
Научната конференция в Международния панаир се организира от Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“. Директорът на института полк. доц. д.н. Борислав Генов посочи, че тазгодишната тема на форума „Научните изследвания, технологии и иновации - основа за изграждане на нови отбранителни способности“ е привлякла за участие представители на редица научни организации, които представят в докладите си съвременни технологични постижения.
|
01.06.2022 |
  В рамките на 15-ото Международно изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2022” днес, 1 юни, министърът на отбраната Драгомир Заков проведе делови срещи с министрите на отбраната на Република Ирак, Босна и Херцеговина и Република Руанда, които са гости на изложението.
На срещата с министъра на отбраната на Република Ирак Джума`а Инад Саадун бяха отбелязани дългогодишните приятелски отношения между България и Ирак. Потвърдено беше доброто ниво на съвместната работа през годините и беше заявено от страна на Ирак желание за задълбочаване на сътрудничеството във военнотехническата област.
По време на срещата на министър Заков с колегата си от Босна и Херцеговина Сифет Поджич беше отбелязано значението на интензивното двустранно сътрудничество и липсата на открити въпроси между двете страни. Двамата министри обсъдиха и актуални въпроси на сигурността.
В първата по рода си среща на ниво министри на отбраната, провела се днес в Конгресния център на Панаирната палата в Пловдив, министър Драгомир Заков и министърът на отбраната на Република Руанда генерал-майор Алберт Мурасира поставиха историческо начало на двустранните отношения в областта на отбраната. Те заявиха желанието си за бъдеща работа в областта на военнотехническото сътрудничество.
По-рано днес, в рамките на изложението се проведе и заседание на Индустриалния форум на тема „Приоритети на България за развитие на отбранителни способности и иновации в отбраната – прилагане на засилено военно-техническо сътрудничество в рамките на ЕС и НАТО“. Участниците в него бяха приветствани от заместник-министъра на отбраната Станимир Георгиев и заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков.
„Пред нас стои задачата да мобилизираме националния ресурс за най-ефективно използване на предоставените възможности за сътрудничество и развитие на отбранителния сектор у нас и в Европа", каза пред тях заместник-министър Георгиев. От своя страна генерал-лейтенант Стойков посочи, че усилията на военното и политическото ръководство на Министерството на отбраната са фокусирани към успешното реализиране на основните инвестиционни проекти за модернизация във възможно най-кратки срокове.
Утре, 2 юни, ще се проведе XI международна научна конференция, организирана от Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров“ на тема „Научните изследвания, технологии и иновации - основа за изграждане на нови отбранителни способности“.
|
01.06.2022 |
 Съвместната мисия по усилена охрана на въздушното пространство, изпълнявана в продължение на два месеца от Военновъздушните сили на Република България и Кралските военновъздушни сили на Нидерландия с пето поколение изтребители F-35 завърши успешно днес, 1 юни.
„Това беше нашата първа съвместна мисия с нидерландски F-35 за усилен Air Policing в българското въздушно пространство“, каза командирът на авиобаза „Граф Игнатиево“ бригаден генерал Николай Русев. „За нас беше удоволствие да бъдем домакини и да работим съвместно с такова високо ефективно и лесно за поддръжка военно формирование. Подготвихме пътя за бъдещи пребазирания на F-35 в България и се надявам, че това ще бъде началото на едно по-тясно приятелство и сътрудничество. Благодаря на нашите нидерландски колеги за техните усилия, професионализъм и разбиране“, посочи бригаден генерал Русев.
„Изключително сме благодарни на българското Министерство на отбраната и особено на личния състав на авиобаза „Граф Игнатиево“ за сътрудничеството и отличното домакинство по време на пребазирането на нашите F-35“, каза майор Винкен, командир на формированието от Кралските военновъздушни сили на Нидерландия. „Благодарение на съвместната ни работа, успяхме да изпълним всичките си задачи по безопасен и ефективен начин. Заедно с българските изтребители МиГ-29, ние изпълнявахме мисиите по Air Policing на Източния фланг на НАТО, гарантирайки суверенитета на съюзническото въздушно пространство”, заяви още майор Винкен.
„Освен охрана на въздушното пространство, нашите F-35 изпълняваха и дейности по бдителност над България и показаха готовността си за опазване на целостта на обозначеното въздушно пространство. Изпълнявахме тренировъчни мисии, съвместно с българските МиГ-29 и други съюзнически сили, пребазирани в Черноморския регион, демонстрирайки оперативна съвместимост и съгласуваност между съюзниците”, добави командирът на формированието от Кралските военновъздушни сили на Нидерландия.
Мисията на НАТО по Air Policing се осъществява под контрола и ръководството на Съюзното военновъздушно командване в Рамщайн, Германия. Обединеният център за въздушни операции на НАТО в Торехон осигурява контрола на непрекъснатата денонощна мисия. Организацията на Северноатлантическия договор решително продължава да осигурява изпълнението на задачи в мирно време, гарантиращи опазването на въздушното пространство на всяка една от страните-членки на Алианса.
В периода април-май два изтребителя F-35 и до 120 военнослужещи от Военновъздушните сили на Кралство Нидерландия участваха в мисия по колективна отбрана и опазване сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса над България. От началото на мисията Кралските военновъздушни сили на Нидерландия изпълняваха тази задача съвместно с българските си колеги от Трета авиационна база „Граф Игнатиево”.
|
01.06.2022 |
       „Със своята четвъртвековна история международната изложба на отбранителна техника „Хемус“ се утвърди като една от водещите и атрактивни специализирани изложби в региона. Тя винаги е била място за срещи, създаване на контакти, започване на нови проекти във военната област. Светът днес обаче не е какъвто беше. Пандемията наруши веригата на доставки, което създаде недостиг на технологии. Успоредно с това започнатата от Русия война срещу Украйна ни показа, че модернизацията във въоръжението е без алтернатива, че сигурността означава силна армия и въоръжение“. Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков при откриването на 15-ото Международно изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2022” днес, 1 юни, в гр. Пловдив.
Министърът подчерта, че са нужни незабавни решения и действия, които да осигурят възможността за защита на територията на Република България и на Източния фланг на НАТО.
„Това включва и гарантиране, че българските въоръжени сили са добре оборудвани, подготвени и оперативно съвместими с нашите съюзници“, каза министър Драгомир Заков. „Трябва ясно да осъзнаем, че ние имаме нужда от отбранителна индустрия, която да е достатъчно стабилна, че да може да ни подкрепя както във време на пандемия, така и когато до нас има война“, посочи той.
Приветствие към участниците и организаторите отправи и президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев.
На откриването присъстваха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, постоянният секретар на отбраната Антон Ластарджиев, членове на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната, представители на Министерството на икономиката, военни аташета, чуждестранни делегации, включително на министерски ниво и др. С прелитане на техника на ВВС бе отправен и своеобразен авиопоздрав към участници и гости.
По-рано днес се проведе и пресконференция за медиите, на която беше отчетен ръст на изложителите. Това прави тазгодишното изложение едно от най-силните. Заместник-министърът на отбраната Станимир Георгиев съобщи на пресконференцията, че ръководството на Министерството на отбраната работи върху Инвестиционен план-програма, която да бъде внесена в Народното събрание. Тя очертава перспективите в модернизацията на Въоръжените сили за 10-годишен период. „При реализацията на проектите целим пълна прозрачност във всички фази, отговорно изразходване на публичните финанси и максимално участие на български фирми, в съответствие с техните възможности", подчерта заместник-министър Георгиев.
На въпрос на журналисти, свързан с охраната на въздушното пространство след края на участието на нидерландските Военновъздушни сили, министърът на отбраната Драгомир Заков заяви:
„Винаги ще има кой да пази българското небе, и в момента също има, в лицето на българските Военновъздушни сили“. Министър Заков уточни, че страната ни ще продължи да бъде подпомагана от съюзниците по различни начини, в рамките на НАТО. По думите му, в момента текат различни операции на НАТО, които включват подкрепа по охраната на българското небе, в които не се прилага стациониране на самолети на съюзниците по български летища. Сред тях е и т. нар. Air Policing от дистанция, разясни министър Заков. Той посочи, че продължава обсъждането на различни варианти за подсилване на охраната на българското въздушно пространство със сили и средства на съюзниците.
В дискусия с Министерството на финансите ще се реши какви средства да бъдат отпуснати за отбраната при актуализацията на бюджета, съобщи още той.
|
|
 |