 |
Новини - архив
30.06.2021 |
       Поздравявам последния български контингент в мисията на НАТО в Афганистан с отличното изпълнение на задачата. Най-прекрасното нещо е, че се върнахте живи и здрави. С тези думи министърът на отбраната Георги Панайотов се обърна днес, 30 юни, към личния състав на 42-ия военен контингент, който се завърна в нашата страна след успешно участие в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. Той припомни, че живеем във времена, когато отбраната на България започва не непременно от нашата граница, а на хиляди километри от страната ни. „Вие участвахте в такава мисия и се справихте отлично, представихте достойно Българската армия“, каза министър Георги Панайотов и поздрави военнослужещите от контингента за високите оценки за тяхната работа както от страна на ръководството на Министерството на отбраната и Щаба на отбраната, така и от командването на мисията на НАТО. „Само с вашите отлични постижения, само с една силна Българска армия може да има спокойна и силна България“, заяви министърът на отбраната.
На официалната церемония в гр. Карлово по посрещането на последния български военен контингент, участвал в мисия „Решителна подкрепа“, присъстваха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командващият Съвместното командване на силите (СКС) генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов и командирът на 61-а Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков.
„За близо 20 години 11 200 военнослужещи участваха в Афганистан. Българският войник се доказа, натрупа опит, заслужи уважението на съюзници и партньори. Вие направихте така, че за нашата армия да се говори с уважение“. Това каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в обръщението си към военнослужещите. По думите му, натрупаният опит и наученото в Афганистан са полезен фактор за запазване на нивото на оперативната съвместимост с нашите съюзници, за издигане на нивото на професионализъм и за увереността на обществото, че Българската армия в сложната обстановка на сигурност в региона и света е достоен гарант и защитник на суверенитета и териториалната цялост.
„Ако вашата мисия беше по-кратка, това не означава, че тя беше нискорискова и по-малко отговорна. Вие не само се прибрахте в пълен състав, какъвто ви изпратихме, но и поставихте края на участието на Българската армия в операцията на НАТО „Решителна подкрепа“, посочи още началникът на отбраната. Той благодари на всички офицери, сержанти и войници с думите: „Бъдете на своя пост, мисиите и операциите зад граница продължават. Разчитам на вашия опит“.
„Изминалото време бе изпитание на волята, на ума и на характера. По време на мисията ние изпълнихме своите отговорности и ангажименти със самочувствие и доказахме, че сме силни и непоколебими, открити и честни към своите партньори“, заяви националният командир на контингента полковник Павлин Велков. „Нито за миг по време на мисията ние не забравихме, че сме български воини. С всяко наше действие защитавахме доброто име на Република България и за пореден път представихме достойно Българската армия като сигурен партньор при изпълнение на задачи в международен формат под егидата на Алианса“, категоричен беше той.
Министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов връчиха награди на военнослужещи за проявени професионализъм и отговорност и във връзка с успешното приключване на мисията в Афганистан.
Полковник Павлин Велков връчи на командващия СКС генерал-лейтенант Любчо Тодоров флагът на Република България, който се е развявал до знамената на останалите държави - коалиционни партньори пред щаба на мисията на НАТО в Кабул, Афганистан. Той ще бъде предоставен на Националния военноисторически музей като символ на успешното българско участие в мисията на НАТО в Афганистан.
Официалната церемония в Карлово започна с едноминутно мълчание в памет на подполковник Валентин Терзиев, на загиналите български военнослужещи по време на мисии и операции и при изпълнение на воинския си дълг в мирно време.
Повече информация за участието на Въоръжените сили на Република България в операциите на НАТО в Афганистан можете да прочетете тук.
|
30.06.2021 |
 Данните от „черната кутия“ на катастрофиралия самолет МиГ-29 ще бъдат снети в лаборатория на руската корпорация РСК „МиГ“ на територията на Руската федерация. Това се посочва в писмен отговор от РСК „МиГ“, съобщи министърът на отбраната Георги Панайотов пред журналисти в Карлово днес, 30 юни. По думите му, това означава, че „черната кутия“ с представители на Военната прокуратура, Служба „Военна полиция“ и Военновъздушните сили ще бъде транспортирана при първа възможност, щом се уредят формалностите по пътуването.
Министърът на отбраната Георги Панайотов изказа още веднъж съболезнования и съпричастност към скръбта на семейството на подполковник Валентин Терзиев. „Тъжно е, че изгубихме подполковник Терзиев. Уроците са научени. Това, което трябва и можем да направим, е да не допускаме нови инциденти в бъдеще. Това изисква много работа, внимание, модернизация на цялата армия и на Военновъздушните сили, изисква нашите офицери, сержанти и войници да разполагат с най-сигурната техника“, посочи още министър Георги Панайотов.
В отговор на въпрос той съобщи, че обучението на пилотите в изтребителната авиация ще бъде възстановено в рамките на 2 - 3 седмици. Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поясни, че щурмовата, вертолетната и транспортната авиация не са спирали да изпълняват плановата си летателна дейност. Стрелбите на зенитно-ракетни войски, които трябваше да се проведат по време на учението на полигон Шабла и бяха прекратени на 9 юни, са препланирани за септември. „Ние продължаваме да изпълняваме задачите си въпреки трагедията, която ни сполетя, и за която съжаляваме“, заяви началникът на отбраната.
|
30.06.2021 |
С военен ритуал днес, 30 юни, в авиобаза „Граф Игнатиево“ бе отдадена последна почит към майор Валентин Терзиев – пилот на изтребител МиГ-29, който загина на 9 юни, изпълнявайки полет над морето край Шабла. Да се простят с един от най-добрите ни пилоти в авиобазата дойдоха президентът на Република България Румен Радев, министърът на отбраната Георги Панайотов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров, висши военни, колеги, близки на пилота. Те изразиха своята признателност към отговорната и професионална служба, към неговата всеотдайност и любов към Родината, към волята му да преодолява рисковете в професията на военния пилот.
Последна почит към своя колега отдадоха и военнослужещите и цивилните служители от всички авиобази в състава на Военновъздушните сили. Те се сбогуваха с Валентин Терзиев – техен приятел и брат, който и в последния си тренировъчен полет изпълни отговорно и професионално задачите по защита на неприкосновеността на въздушното пространство на България.
Със заповед на министъра на отбраната майор Терзиев е повишен посмъртно в звание „подполковник“ и е отличен с награден знак „Свети Георги“ за офицери Първа степен.
|
30.06.2021 |
Корветата „Бодри” от днес, 30 юни, се включи в сериалите на море на международното военноморско учение „Sea Breeze - 2021“. Екипажът участва в отразяване на атаките на бързодвижеща се лодка, тактическо маневриране, приемане/предаване на леки товари и поща по траверзен способ, контрол на корабоплаването и в комуникационни учения.
В „Sea Breeze - 2021“ участва и тим за морски специални операции, лодъчен екипаж и група за осигуряване от Морския специален разузнавателен отряд. Старши на личния състав е капитан-лейтенант Георги Янев. В рамките на учението военнослужещите ще действат в състава на международна морска тактическа група за специални операции, която е интегрирана към военноморския компонент на учението. В състава на групата са включeни тимове за морски специални операции от Украйна, САЩ и Полша. Планираните действия включват стрелби, десантни операции, тактика на малки пространства, разузнаване и рейдови действия в крайбрежната зона и бординг операции. Днес бяха отработени десантни операции по способа „Бързо въже“ от борда на конвертоплана „V-22 Osprey“.
|
29.06.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват в церемонията по тържественото посрещане на 42-ия контингент, който е последният български военен контингент, участвал в международната мисия на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа“ в Афганистан. Събитието ще се проведе от 16. 30 ч. на 30 юни на площад „Васил Левски“ в град Карлово.
С разформироването на 42-ия военен контингент приключва 19-годишното участие на формирования от Въоръжените сили на Република България в операцията за поддържане на сигурността и в мисията за подготовка, съветване и подпомагане на НАТО в Афганистан. През годините контингентите са в различен състав с обща численост 11 200 военнослужещи, като някои от тях са участвали в повече от една мисия.
Уважаеми колеги,
Представителите на медиите, които желаят да отразят тържествената церемония, трябва да бъдат в 16:20 ч. на 30 юни на площад „Васил Левски“ в град Карлово. |
29.06.2021 |
|
29.06.2021 |
|
29.06.2021 |
Заседание на Изпълнителния комитет към Съвместната комисия по прилагане на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната се проведе днес, 29 юни, в Централния военен клуб в град София. По време на заседанието бяха обсъдени въпроси от всички области на споразумението, включително провеждане на съвместни подготовки и учения, развитие на инфраструктурата на договорените съоръжения, развитие на комуникационните системи и киберсигурност и др.
Заседанието беше проведено чрез видеоконферентна връзка и в него от българска страна участваха представители на Министерството на отбраната и Българската армия, Министерството на труда и социалната политика и Министерството на околната среда и водите. Американската страна включваше представители на Европейското командване на Силите на САЩ, компонентните му командвания и Офиса за отбранително сътрудничество към посолството на САЩ в България. |
28.06.2021 |
Военнослужещи от формирование за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от състава на 61-ва механизирана бригада унищожиха невзривен боеприпас на учебен полигон „Анево“ днес, 28 юни. Корозиралият 122 мм артилерийски снаряд е открит при извършване на изкопни дейности в землището на с. Пролом, общ. Карлово.
Военнослужещите действаха под ръководството на майор Христо Дъбов.
|
25.06.2021 |
   Регистраторът на полетни параметри или т.нар. черна кутия на падналия край Шабла изтребител МиГ-29 се съхранява в подходящи условия и е под юрисдикцията на специализираната комисия, която разследва случая. Това съобщи днес, 25 юни, командирът на 3-а авиобаза в Граф Игнатиево бригаден генерал Николай Русев на брифинг пред журналисти. Той заедно с подполковник Людмил Вълков - началник на отделение „Авиационна техника и въоръжение“, и майор Николай Матеев - старши инженер в същото отделение, показаха образец на защитен регистратор на полетни данни и разясниха механизма му на работа.
„Предназначението на този регистратор е да съхранява информацията от огромен брой датчици на борда на самолета. След всеки полет данните от регистратора се свалят и се обработват със специализиран софтуер. Целта е да имаме информация как са функционирали системите на борда на самолета, за да преценим дали да пуснем самолета за следващ полет. В случай като този с авиокатастрофата регистраторът е предназначен да осигури на разследващите необходимата информация, за да се прецени дали по време на полета на борда е имало отказ, или някаква друга нещастна ситуация“, поясни подполковник Людмил Вълков. Той подчерта, че регистраторът не записва гласови комуникации, а параметри, които характеризират работата на системите на самолета в полет. В него няма видими сигнали – светлинен, радиосигнал или звуков, които да позволяват да бъде търсен под вода със сонар.
Авиоинженерите уточниха, че регистраторът на катастрофиралия самолет е пристигнал в авиобазата само със защитния модул с паметта, от който е бил откъснат блока, който осигурява интерфейса. По двете платки, които са залети с изолационен защитен материал, има частично нарушение на херметизацията и повреди на участъци от тях. От външната страна на печатните платки няма достъп до спойките на лентовия интерфейсен кабел за данни. Електрическият съединител от другата страна на лентовия кабел е скъсан (липсва). Частичното нарушение на херметизацията е довело до навлизане в корпуса на вода и остатъци от петролен продукт, за който се счита, че е керосин.
„Предполагам, че никой не се съмнява, че ние сме хората, които най-много искаме да свалим информацията и да направим необходимия анализ. За съжаление, ние сме инженери и трябва да сме реалисти за това до къде се простират нашите възможности“, каза подполковник Вълков и уточни, че притесненията на авиоинженерите са били свързани с това, че могат да създадат условия за загуба на информация. Затова основната им цел, докато са работили по отварянето на регистратора, е била да съхранят устройството в състоянието, в което са го получили, т.е. да не се създадат допълнителни предпоставки за загуба на информация. Целият процес е записан на видео, което е предоставено на разследващите органи. „Имаше много хора, които бяха свидетели на процеса и аз считам, че ние направихме всичко възможно, за да съхраним модула на паметта в състоянието, в което дойде до нас“, отбеляза подполковник Вълков. Регистраторът е предаден на комисията, назначена от министъра на отбраната да разследва катастрофата със самолета с борден номер 39.
За да не се създадат условия за загуба на информацията и в съответствие с документите, които регламентират разследването на такъв вид инциденти и катастрофи, авиоинженерите са препоръчали на комисията да се обърне към производителя на устройството. „Производителят е създал това устройство, създал е хардуеър и процесор, който контролира записа и свалянето на информация, и той единствен и в най-голяма степен може да гарантира, че тази информация ще бъде свалена без загуби“, посочи подполковник Вълков.
На въпрос за производителя на устройството бригаден генерал Русев поясни, че такива регистратори са получавани в авиобаза Граф Игнатиево през 2016 г. по договор с Украйна и през 2019 г - с последните договори с РСК - МиГ за доставка на резервни части и ремонт на някои от самолетите. След направената проверка се е установило, че и по двата договора са доставени регистратори, произведени в Русия. Предстои да се поиска съдействие от производителя на устройството, за да бъде извлечена информацията от него. Решение къде ще бъде направено това ще се вземе в хода на разговорите. „Гарантирам ви, че ако регистраторът е бил изваден от водата с информация в него, всички последващи действия тук, в базата, са били такива, че тази информация е запазена“, заяви бригаден генерал Русев. В отговор на въпроси, командирът на авиобаза Граф Игнатиево разясни, че по време на полета самолетът е управляван от два командни пункта – един в Граф Игнатиево и един в района на полигона. Всички радиоразговори са записани, запечатани са и са предадени на разследващата комисия веднага след катастрофата. Установените факти до момента са, че мишената е пусната на точната височина от 7 000 метра, на 20 километра от брега от нос Шабла, със скорост на самолета спускач - 480 км/час, при ограничение на скоростта 550 км/час, което е далече от горната граница на скоростта при спускане на мишена.
„Тъй като майор Терзиев е наш приятел и брат, ние го изпратихме тук от стоянката, тръгна за изпълнение на задачата, цяла вечер бяхме тук с очакване той да си дойде. За съжаление това не се случи. Изказваме съболезнования на семейството и искаме да знаете, че никой от нас не иска да крие истината. Каквото зависи от нас, ще го направим, независимо какво ще ни коства, за да може близките на първо място и всички ние да имаме истината накрая“, категорични бяха колегите на загиналия пилот.
|
25.06.2021 |
Днес, 25 юни, в 15.00 ч. в авиобаза Граф Игнатиево ще бъде представен образец на „черна кутия“ на МиГ-29 и ще бъде предоставена информация за състоянието на намерената вчера „черна кутия“.
Уважаеми колеги, В района на авиобазата ще бъдат допускани постоянно акредитирани журналисти след представяне на лична и журналистическа карта. |
24.06.2021 |
Командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов обяви днес, 24 юни, на брифинг пред журналисти в Пункта за базиране - Варна края на операцията за издирване на „черната кутия“ на самолет МиГ-29, паднал на 9 юни във водите на Черно море край Шабла. „Операцията завърши успешно с откриването и вдигането на „черната кутия“ на повърхността. Заслугата е на целия екип, работил за локализиране на мястото на авиокатастрофата от Щаба на ВМС, на екипажа на минен ловец „Цибър“, който участва в операцията паралелно с експертите от фирмите, които ни подкрепиха“, посочи контраадмирал Михайлов.
По думите на командира на минен ловец „Цибър“ капитан трети ранг Мирослав Добрев, заключителният етап на операцията започва в 23.45 ч. на 23 юни, когато военният кораб напуска Пункта за базиране – Варна и извършва преход до района на авиокатастрофата край Шабла. Екипажът на кораба извършва предварителна подготовка на телеуправляемите апарати, повторно обследване на района със сонар, и от 7.45 ч. военнослужещите и експертите от фирма „Хидроремонт“ започват обследването на локализирания район със специализираната апаратура. „Черната кутия“ на самолет МиГ-29 е открита в 10.20 ч. днес на 70 м дълбочина заедно с друга част от самолета, видимо цяла. В 10.40 ч. тя е извлечена и пренесена на борда на минния ловец с помощта на телеуправляемия апарат на фирма „Хидроремонт“.
Контраадмирал Михайлов благодари на представителите на фирма „Хидроремонт“ за оказаната неоценима помощ в изваждането на „черната кутия“ на повърхността. „Работата е съвместна, плод на колективния труд на хората, които осигуряваха и анализираха данните за локализиране на мястото, и на екипажа на минен ловец „Цибър“, който часове наред обследва морското дъно“, посочи той и припомни, че първоначално обследваният район на операцията е бил с площ от 80 кв км. В хода на издирвателните дейности са събрани и анализирани допълнителни сведения и той е локализиран до по-малък, с площ от 2 квадратни мили. В този район са намерени множество части на падналия изтребител.
Командирът на ВМС отбеляза също, че са спазени всички процедури за съхраняването на „черната кутия“, така че да се запазят нейните данни, ако не е нарушена нейната херметичност. Тя ще бъде транспортирана със самолет до авиобаза Граф Игнатиево, където специалисти от Отдела за разследване на авиационни произшествия ще я анализират. |
24.06.2021 |
  „Черната кутия“ на падналия МиГ-29 е намерена и извадена. В момента се намира на кораб на българските Военноморски сили, след което ще бъде транспортирана до авиобаза „Граф Игнатиево“. Това заяви министърът на отбраната Георги Панайотов, днес 24 юни, по време на извънреден брифинг в Стара Загора.
„Външната обвивка на кутията е нарушена, но има основания да смятаме, че вътрешната е здрава и не е повредена. Това дава надежда информация да бъде снета още днес в рамките на деня“, каза министър Панайотов. „Ако вътрешната обвивка не е нарушена, „черната кутия“ ще ни даде информация за всички параметри на полета – скорост, режим на работа на двигателите, височината и траекторията на самолета, състоянието на средствата за управление, включително дали пилотът е предприел в някакъв момент нещо внезапно, за което не е успял да съобщи по радиостанцията“, разясни министърът. Той уточни, че данните ще послужат на разследващите органи и ще бъдат оповестени след приключване на разследването.
„Настоявам се да спрат всякакви спекулации в медийното пространство. Те са ненужни. Говорим за паметта на един български герой. Нека отговорните органи да си свършат работата“, подчерта министърът на отбраната.
Георги Панайотов изрази благодарността си към Военноморските сили (ВМС) и техния командир контраадмирал Кирил Михайлов, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и фирма „Хидроремонт“.
„Планът по намирането и изваждането на „черната кутия“ бе прецизно и перфектно изпълнен. ВМС буквално намериха игла в купа сено. „Хидроремонт“ предоставиха безплатно модифициран апарат, благодарение на който кутията бе извадена от 70 метра дълбочина“, разясни министърът на отбраната.
Пред журналисти министър Панайотов изрази и своето съчувствие към болката на съпругата на майор Терзиев, г-жа Димитрина Попова.
В отговор на въпрос министърът на отбраната заяви, че се изискват спешни мерки за превъоръжаване. „Българската армия се нуждае от повече средства, по-фокусиран подход и по-добър мениджмънт. Това може да стане с визия от страна на политическия елит. Решенията трябва да бъдат взети от българските политици“, подчерта министър Панайотов.
В Стара Загора днес министърът на отбраната проведе срещи с личния състав на Втора механизирана бригада. Командирът на бригадата бригаден генерал Стоян Шопов го запозна с историята, организационната структура, мисията, окомплектоването и състоянието на бригадата. В срещата участва и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
Министър Панайотов наблюдава демонстрация на способности от ротата и националния поддържащ елемент за участие в силите на оперативния резерв на стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) и във военната операция на ЕС в Босна и Херцеговина „Алтеа“, като част от протичащия в периода 22-24 юни процес на сертифициране на българския контингент. В неговия състав са включени военнослужещи от 38-ми батальон от състава на 2-ра механизирана бригада и логистичен модул от 110-ти полк в Пловдив.
Националният поддържащ елемент и механизираната рота получиха оценка „Боеготов“ и ще застъпят в дежурство от 1 юли до края на 2021 г.
|
24.06.2021 |
Днес, 24 юни 2021 г., от 15.00 часа в Пункта за базиране - Варна командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов ще даде брифинг по повод намерената „черна кутия“ на падналия изтребител Миг-29.
Каним представителите на медиите, желаещи да присъстват на брифинга, да заповядат в 14.35 часа на Морска гара Варна, откъдето е организиран транспорт до Пункта за базиране. |
24.06.2021 |
  „Добре дошли на родна земя! Изказвам най-сърдечна благодарност от името на висшето военно и политическо ръководство на Министерството на отбраната за успешното изпълнение на задачите. Вие достойно представихте Българската армия в Ислямска република Афганистан“. С тези думи командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров поздрави военнослужещите от 42-ия военен контингент, които се завърнаха на 23 юни вечерта в нашата страна след участие в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. На летище „София“ те бяха посрещнати от Калчо Атанасов - началник на политическия кабинет на министъра на отбраната, и от бригаден генерал Деян Дешков - командир на 61-а Стрямска механизирана бригада.
Четиридесет и вторият български военен контингент участва в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане в Афганистан „Решителна подкрепа” от март до юни 2021 г. Контингентът е със структура национален елемент, рота за охрана и щабни офицери. В състава му са включени до 120 военнослужещи, които изпълняваха задълженията си в Кабул и в база „Летище Баграм“. Основните задачи на контингента бяха свързани с денонощната охрана на част от вътрешния периметър на база „Летище Баграм“, както и с носенето на ежедневни денонощни дежурства в командния и в базовия оперативен център. Националният елемент осъществяваше непосредственото командване на целия български военен контингент и контролираше стриктното спазване на вътрешния ред и стандартните оперативни процедури при изпълнение на поставените задачи. Наред с това осигуряваше логистичната и комуникационно-информационната поддръжка на контингента.
Национален командир на 42-ия контингент е полковник Павлин Велков от Военно окръжие - София, помощник-национален командир е подполковник Тодор Тодоров от Съвместното командване на силите, а командир на ротата за охрана – майор Милен Проданов от военно формирование 34 840 - Карлово.
Днес военнослужещите от контингента ще преминат медицински прегледи във Военномедицинска академия – София.
Със завръщането на 42-ия военен контингент в нашата страна приключи участието на формирования от Въоръжените сили на Република България в Международната мисия на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане в Афганистан. Решение за това беше взето на 15 април тази година на извънредно заседание на Министерския съвет, в контекста на решението на съюзниците за постепенното изтегляне от 1 май 2021 г. на контингентите в мисията „Решителна подкрепа“. То бе прието на извънредната среща на министрите на външните работи и на отбраната на страните-членки на НАТО на 14 април 2021 г.
|
23.06.2021 |
Военноморските сили (ВМС) възобновяват операцията по издирването на „черната кутия“ на падналия самолет МиГ-29 от 00.00 ч. на 24 юни. Това става след проверка и профилактика на техническите средства и извършен детайлен анализ на събраната информация за конкретизиране на евентуалното й местоположение. В операцията участват минен ловец „Цибър“ и моторен катер 213 от състава на ВМС, както и група със специализирано подводно оборудване от фирма „Хидроремонт ИГ“ ООД. |
23.06.2021 |
Работна среща по проект „Внедряване на интегрирано българско морско наблюдение (ИнБулМарС/InBulMarS), базирано на обща среда за обмен на информация за наблюдение на морската територия на ЕС (InBulMarS 2)“ се проведе днес, 23 юни.
Проектът „InBulMarS 2“ е пряко свързан с успешно завършилия през декември 2018 г. проект „Интегрирано българско морско наблюдение/ Integrated Bulgarian Maritime Surveillance (InBulMarS)“, финансиран от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Координатор по проекта е Изпълнителна агенция „Морска администрация”, а Военноморските сили, заедно с Главна дирекция „Гранична полиция“, Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ и Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, са партньори по проекта. Наблюдател на проекта е Държавна агенция „Национала сигурност“.
В срещата участваха заместник-министърът на земеделието, храните и горите и ръководител на програмата за морско дело и рибарство 2014 г. - 2020 г. - Георги Събев, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ к.д.п. Живко Петров, Джанлука Лураши - служител от Европейската агенция за морска безопасност (EMSA), и други заинтересовани страни по проекта.
Командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов откри форума, а капитан I ранг Ангел Вълчев - началник на отдел в Щаба на ВМС, представи дейността на Военноморските сили и ползите от интегрирането на системата.
На срещата бяха разгледани и аспекти за повишаване на способностите на Военноморските сили за постигане на морска ситуационна осведоменост чрез подобряване на междусекторното взаимодействие и надграждане на възможностите на център „Военноморски координационен елемент“. |
22.06.2021 |
 Министърът на отбраната Георги Панайотов проведе видеоконферентен разговор с и.д. помощник-секретаря на отбраната на САЩ по въпросите на международната сигурност Мара Карлин днес, 22 юни. Двамата обсъдиха развитието на двустранното сътрудничество в областта на отбраната, като в рамките на проведения разговор потвърдиха неговия стратегически характер.
Министър Панайотов отбеляза, че изпълнението на дейностите от взаимен интерес допринася за изграждането на дългосрочно и ползотворно взаимодействие между отбранителните институции и Въоръжените сили на България и САЩ, както на двустранна основа, така и в рамките на общите усилия за разширяване и засилване на способностите на НАТО.
Мара Карлин изрази признателност за последователната политика на България и постигнатия напредък в редица сфери на сътрудничеството в областта на отбраната. В този контекст тя отбеляза готовността на американската страна за съдействие на българското Министерство на отбраната при преодоляване на съществуващите предизвикателства.
В края на разговора бе потвърдено желанието на двете страни да продължат да търсят възможности за надграждане и развитие на съвместните инициативи, провеждани в рамките на Стратегическия диалог между България и САЩ в сферата на отбраната.
|
22.06.2021 |
В отговор на журналистически запитвания по казуса с ползването на ведомствено жилище на Министерството на отбраната от г-жа Светла Първанова Данаилова ви предоставяме следната информация:
От общо 2103 имота, които са част от жилищния фонд на Министерството на отбраната в управление на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно почивно дело“, към момента само 24 имота се обитават от неправомерни наематели. За тях са в ход или процедури по изземване или съдебни процедури. Един от тези имоти (в гр. София, ж.к. „Люлин“) е обитаван от г-жа Светла Първанова Данаилова.
Г-жа Данаилова никога не е била служител нито в Министерството на отбраната, нито в Българската армия, нито в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната. Във въпросния имот през 1983 г. е бил настанен нейният съпруг (тогава военнослужещ), заедно с 9-членното си семейство. През 1985 г. на семейството е предоставен за ползване и съседен апартамент в същия жилищен блок. Договорът за военна служба на съпруга на г-жа Данаилова е прекратен през 1990 г., а той самият е починал през 1999 г. През 2001 г. е сключен договор със съпругата му г-жа Данаилова, а през 2017 г. е отправено предизвестие за прекратяване на този договор. Г-жа Данаилова води административни дела срещу заповедта от 2018 до 2021 г., като окончателното решение на съда в полза на Министерството на отбраната е издадено на 25 март 2021 г.
Към днешна дата всички деца на г-жа Светла Данаилова са пълнолетни, а най-малкото е на 36 години. С една от дъщерите на г-жа Данаилова (военнослужещ към момента), е сключен договор за ползване под наем на съседния апартамент, където тя живее с двете си деца.
На 25 май 2021 г. е издадено постановление на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно почивно дело“ за приемане-предаване на имота, което е връчено на г-жа Светла Данаилова. Дни по-късно тя е поискала спиране на предварителното изпълнение на постановлението.
Към всеки отделен случай на принудително изземване служителите на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно почивно дело“ са се водили от решението на съда и съответно са изпълнявали волята му.
По конкретния казус г-жа Данаилова вече е подала запитване до Столична община за проучване на възможностите за използване на общинско жилище в столицата. Ако бъде задействана такава процедура, Изпълнителната агенция „Военни клубове и военно почивно дело“ има готовност да забави изпълнението на приемо-предаването на ведомствения имот до нейното приключване. Съображенията за това биха били единствено хуманни, въпреки че по този начин се забавя изпълнението на волята на съда, който постановява принудително изземване от лицето на неправомерно обитаван имот.
По отношение на т.нар. придобиване по давност на имоти: През 2016 г. с решение на Министерския съвет е приет План за действие с мерки за предотвратяване придобиването по давност на имоти – частна държавна или общинска собственост. Това се налага от изтичащия в края на 2017 г. срок за спиране на придобиваната давност по отношение на такива имоти. Планът задава мерки, които да бъдат предприети от областните управители, ръководителите на ведомствата и кметовете на общини и райони, които имат за цел опазване и защита на имотите и предотвратяване на придобиването им по давност. Срокът за това изтича в края на 2022 г. От тогава до момента след действията на изпълнителната агенция са освободени 409 броя жилища от неправомерни наематели, дългогодишно обитавани без правно основание.
*** Следва да се отбележи още, че към 31 март 2021 г. картотекираните за жилища военнослужещи и цивилни служители са 2996. Само за град София нуждаещите се от жилище са 1129 души. При този недостиг възприетият начин на компенсиране невъзможността за осигуряване на жилища от Министерството на отбраната е изплащане на компенсационни суми, които да покриват част от разходите за заплащане на наем на свободния пазар. Годишно размерът на тази сума възлиза на около 3 милиона лева. |
21.06.2021 |
По време на втория етап на операцията, ръководена от командването на ВМС, за издирване на елементи от изтребител Миг-29, паднал на 9 юни 2021 г. във водите на Черно море, беше обследван цялостно локализирания район на инцидента и бяха събрани голямо количество снимков и видео материал от морското дъно. Специалистите от ВМС и ВВС анализират детайлно събраната информация за конкретизиране на евентуалното местоположение на „черната кутия“ на самолета. Паралелно с това се извършва профилактика и подготовка на подводното оборудване за възобновяване на издирването в района.
При благоприятни хидрометеорологични условия издирвателните действия в района на инцидента ще продължат веднага след завършване на анализа на информацията и готовността на подводните апарати.
Цялата събрана до момента информация от ВМС е изпратена на разследващите органи. |
21.06.2021 |
   „Военномедицинска академия е лечебно заведение от национално значение с безукорен авторитет. Изключително съм горд, че днес тук се открива операционен комплекс на световно ниво. Искам да поздравя всички лекари, които работят във ВМА, защото днес получават операционни способности, с които още по-качествено да изпълняват задълженията си и да спасяват човешки животи и да вдъхват надежда“. Това каза министърът на отбраната Георги Панайотов, който днес, 21 юни, присъства на тържественото освещаване на реновирания операционен център на ВМА. Гост на церемонията бе и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Реновираният операционен център на Военномедицинска академия ще осигури не само на българските военнослужещи, но и на цялото общество достъп до високоспециализирани хирургични дейности, подчерта министър Панайотов.
„Това е най-съвременният операционен блок в България, най-добре направеният и с най-оптимална цена“, заяви началникът на Военномедицинска академия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски. Той подчерта, че реновираният блок включва 20 операционни зали, изградени по най-съвременна технология. „Готова е и залата за роботизирана хирургия и, ако нещата се развиват благоприятно, догодина можем да се сдобием и с робот“, каза още генерал-майор Мутафчийски.
В отговор на журналистически въпрос за разследването на авиокатастрофата със самолет МиГ-29 министър Панайотов отговори, че издирването на т.нар. „черна кутия“ на МиГ-29 продължава с усилията на Военноморските сили. „Има нови находки, които са локализирани. Обнадеждени сме и смятаме, че има надежда да открием „черната кутия“, допълни той.
*** Модернизирането на операционния център на ВМА стартира през 2019 г., когато бяха изцяло реновирани операционните зали в Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология. През май 2020 г. завърши реновирането на четирите операционни зали на Катедрата по ортопедия, травматология, реконструктивна хирургия и рехабилитация. Сега в модерни операционни зали ще работят и специалистите от всички останали хирургични клиники.
Залите са облицовани с панели от неръждаема стомана. Те са изключително лесни за поддръжка и за ревизия - панелът се сваля за няколко минути и се поставя за същото време. Операционната може да бъде реконструирана и дооборудвана с нова апаратура в рамките само на няколко часа Подменени изцяло са климатизацията, вентилацията, ВиК и електроинсталацията. Новост в Операционния център са залата за трансфер на пациенти, залата за събуждане. Изградена е и операционна зала за роботизирана хирургия. Уютни и модерно оборудвани са също така и зала за почивка и компютърна зала за техническата част от дейността на персонала.
Общата стойност на проекта възлиза на 10 197 192 лв. с ДДС.
|
21.06.2021 |
 Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 21 юни, връчи от името на министъра на отбраната награден знак „За принос към Министерството на отбраната“ на главния сержант на Сухопътния компонент на Националната гвардия на щата Тенеси, САЩ, Майкъл Джентри. Той бе удостоен за своя значителен принос в развитието на двустранното сътрудничество между Министерството на отбраната на Република България и Националната гвардия на САЩ – щата Тенеси, както и по повод навършването на пределна възраст. От свое име адмирал Ефтимов му благодари за активната дейност и му подари армейски нож.
От стартирането на инициативата по Програмата за партньорство с щата Тенеси през 1994 г. досега главен сержант Джентри активно участва в организацията, планирането и провеждането на редица инициативи, свързани с издигането на статута и утвърждаването на ролята на сержантския състав от Българската армия и структурите на пряко подчинение на Министерството на отбраната. Неговото участие като ментор и съветник по въпросите за развитието на сержантския корпус играе ключова роля през изминалите години.
След церемонията по награждаване в Щаба на отбраната главният сержант на Сухопътния компонент на Националната гвардия Майкъл Джентри ще проведе работни посещения във формирования от Българската армия и структури на пряко подчинение на министъра на отбраната. В тях ще участват също главният сержант на Военновъздушния компонент Бенджамин Уилямс и новоназначеният главен сержант на Сухопътния компонент на Националната гвардия на щата Тенеси Джеймс Д. Крокет. От българска страна в работните посещения ще се включат главният сержант на Българската армия старшина Калин Крумов и главните сержанти на Съвместното командване на силите, Сухопътните войски и Военновъздушните сили – старшина Петър Симеонов, старшина Любомир Ламбов и старшина Румен Петров. Ще бъдат обсъдени бъдещи насоки за повишаване нивото на подготовка и обучение на сержантския и войнишкия състав с провеждането на съвместни обучения, курсове и инициативи.
|
18.06.2021 |
На базата на сключените рамкови споразумения на Министерството на отбраната с „ТЕРЕМ Холдинг“ ЕАД ще се търсят краткосрочни решения за осигуряването на поръчки към военноремонтните заводи до края на годината и заетост на работещите в тях. Това беше обсъдено на среща на министъра на отбраната Георги Панайотов с президента на КНСБ Пламен Димитров днес, 18 юни. На срещата присъстваха заместник-министърът на отбраната Александър Петков, синдикални лидери на КНСБ и КТ „Подкрепа“ в предприятията към „Терем Холдинг“ ЕАД, председателят на Федерацията на независимите синдикати от отбраната (ФНСО) „Българска армия“ Георги Братованов, на Национален синдикат „Отбрана“ към КТ „Подкрепа“ Тодор Воденов, изпълнителният директор на „ТЕРЕМ Холдинг“ ЕАД Иван Досков.
Министърът на отбраната Георги Панайотов подчерта, че се е запознал обстойно с документите за състоянието на предприятията към холдинга и с перспективите пред тях. По думите му – в дългосрочен план пътят пред българските военноремонтни заводи е свързан с модернизация, преструктуриране, оптимизация на дейността. Затова обаче са необходими визия и срокове, които излизат извън времевата рамка на служебен кабинет, както и редовно правителство, работещо Народно събрание и единство в действията на мениджмънт, синдикални организации и заети в заводите.
На срещата синдикалните лидери подчертаха необходимостта да се запази капацитетът на предприятията като се гарантира заетостта на работещите, както и да се използват възможностите на българските военноремонтни заводи в подкрепа на развитието на способностите на въоръжените сили.
Разговорът премина в конструктивен тон, а в хода на него пред министъра на отбраната бяха изложени проблеми, натрупани в десетилетията назад. Министър Панайотов подчерта, че каквито и действия да се предприемат към момента, те ще са като „гасене на пожар, който с години всички са гледали как се разраства“. Той определи като шанс за холдинга евентуалното изпълнение на част или целия проект за нови бойни машини на Сухопътните войски. „Българската армия иска военноремонтни заводи, но заводи ефективни, заводи, които имат способности“, посочи той.
|
18.06.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще присъстват на тържественото освещаване на реновирания Операционен център на Военномедицинска академия (ВМА) на 21 юни 2021 г. (понеделник), в 14.00 часа.
Операционният център включва 20 модулни операционни зали на световно ниво. Те са оборудвани с най-съвременната медицинска техника в съответствие със стандартите за окомплектоване на хирургическите зали за извършване на високоспециализирани оперативни дейности. Общата стойност на проекта възлиза на 10 197 192 лв. с ДДС или по 377 673 лв. с ДДС на помещение.
Залите са облицовани с панели от неръждаема стомана, които на практика нямат срок на годност. Изградени по този начин, те са изключително лесни не само за поддръжка, но и за ревизия - панелът се сваля за няколко минути и се поставя за същото време. Това означава, че операционната може да бъде реконструирана и дооборудвана с нова апаратура в рамките само на няколко часа. Подменени изцяло са климатизацията, вентилацията, ВиК и електроинсталацията.
Подобрените условия ще допринесат за осъществяването на високоспециализирани и в пълен обем хирургични дейности и за предоставянето на медицински услуги по опазване здравето на населението и личния състав на Министерството на отбраната и Българската армия.
Уважаеми колеги, Представителите на медиите ще бъдат допускани във ВМА от 13.30ч. до 13.45 ч. на 21 юни 2021 г. (централен вход), заповядайте!
|
17.06.2021 |
Установено е мястото на инцидента с падналия в морето самолет МиГ-29. Открити са и останки от самолета, които са разпръснати на голяма площ по морското дъно. Сред тях са части от колесника и двигателя на МиГ-29. Това съобщи командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов на пресконференция днес, 17 юни.
Той подчерта, че самолетът се е разбил на множество малки парчета. Издирването на „черната кутия“ на изтребителя продължава, като районът, който трябва да бъде обследван, е около 1 кв. км. с дълбочина над 70 метра. В момента обследването се извършва от минен ловец "Цибър", а всички останки се разглеждат внимателно от дистанционно управляеми апарати.
Пред журналисти контраадмирал Михайлов представи хода на издирвателната операция до момента. В нея са участвали четири кораба, два вертолета и 260 военнослужещи от ВМС, както и три катера и 21 служители на ГД „Гранична полиция“.
„Разполагаме с достатъчно средства и възможности за издирването. Обследването ще продължи дълго и зависи от хидрометеорологичните условия, като прогнозата е за влошаване на времето. Правим всичко възможно, но вероятността за откриване на „черната кутия“ е много малка, което не ни спира да продължаваме работата“, каза контраадмирал Михайлов. |
17.06.2021 |
|
16.06.2021 |
Специализиран екип от 61-а механизирана бригада, с ръководител майор Христо Дъбов, унищожи на учебен полигон „Анево“ силно корозирала граната, открита при изкопни дейности в кв. „Сушица“, гр. Карлово.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
16.06.2021 |
Влошените хидрометеорологични условия в района на Шабла на 14 юни наложиха временно преустановяване на дейностите по издирване на падналия във водите на Черно море МиГ-29. До днес, 16 юни, военнослужещи от Поста за търсене и спасяване на ВМС продължиха работата си по анализиране на получената информация с цел да бъде прецизиран районът на катастрофата и да бъдат планирани следващите дейности за издирването на елементи от изтребителя.
Метеорологичната прогноза за 17 юни е благоприятна и операцията по издирването ще продължи от ранните утринни часове на деня с участието на минен ловец „Цибър“ и екип и оборудване на фирма „Хидроремонт“ ООД. Два катера от ВМС също ще бъдат в готовност да се включат в издирвателните дейности. Ще продължи обследването на морското дъно в район с площ от 3,5 кв. км., определен след направения анализ за вероятното място на катастрофата. След обследването ще се извърши класифициране на откритите цели. Главна задача на издирването е да бъде локализирано мястото на трагичния инцидент посредством откриване на части от самолета, което да послужи за изходни данни за откриване на „черната кутия“ на МиГ-29. |
16.06.2021 |
Командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов ще даде в 14.00 ч. утре, 17 юни, пресконференция с актуална информация за издирването на „черната кутия“ на изтребител МиГ- 29, паднал на 9 юни в морските води край Шабла.
Журналистите, които желаят да присъстват на пресконференцията, ще бъдат допускани в Щаба на Военноморските сили от 13.45 ч. на 17 юни 2021 г. след представяне на лична и журналистическа карта. |
16.06.2021 |
 От 1 юли 2021 г. България поема ротационното председателство на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM Process). Във връзка с подготовката на страната ни за предстоящите отговорности представители на настоящия председател Република Албания са на посещение в София в периода от 15 до 18 юни. Делегацията на албанската страна е водена от директора на Секретариата на Процеса - Джерджи Методжа.
Процесът SEDM e иницииран през 1996 г. като механизъм за повишаване на регионалната сигурност и вече повече от двадесет и пет години функционира като мярка за укрепване на доверието в Югоизточна Европа, както и за подкрепа на усилията на участващите страни за интегриране в евроатлантическите структури. Българското председателство ще бъде ръководено от заместник-министър на отбраната, отговарящ за международното сътрудничество и отбранителната политика.
В рамките на дискусиите в София ще се направи преглед на постигнатото по време на албанското председателство и ще се договорят условията за предаването му на българското Министерство на отбраната. Предвижда се разговорите да са фокусирани върху подходите, които страната ни ще разработи, за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на сигурността и отбраната, повишаване на ефективността на предстоящите мероприятия в рамките на инициативата, както и затрудненията при провеждането на редовните присъствени срещи, причинени от развитието на COVID пандемията. Ще бъдат обсъдени и организационни детайли, свързани с провеждането на церемонията по сдаване и приемане на председателството. Тя ще се състои на 27 август 2021 г. в гр. Куманово, Република Северна Македония, където е разположен Щабът на Многонационалната бригада – Югоизточна Европа. В срещите и разговорите с албанската делегация от българска страна участват директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев, Даниела Григорова - началник на отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“, както и представители на Министерството на отбраната, които през предстоящите две години ще координират и организират дейностите и мероприятията в рамките на многонационалната регионална инициатива.
|
16.06.2021 |
   Летен полеви лагер на 101 алпийски полк се проведе от 07 до 16 юни под ръководството на командира полковник Димитър Кацаров в местността „Смолянски езера“ на 1550 метра надморска височина. Занятията протекоха при сложни метеорологични условия - средни температури около 5 - 10 градуса, силен вятър и ежедневен проливен дъжд, което позволи пълноценна подготовка на способностите за оцеляване в планинско-гориста местност.
В полевия лагер участваха щабът на полка, пет алпийски роти, разузнавателен и инженерно-сапьорен взвод, както и логистичен модул.
Военнослужещите отработваха различни задачи, като акцент беше поставен върху специфични тактически действия в планинско-гориста местност, алпийска подготовка и преходи в силно пресечен терен. Проведени бяха и 10-часови дневни и нощни занятия по огнева, тактическа, алпийска, инженерна подготовка, ядрена химико-биологична защита, медицинска подготовка и военна топография, както и 5-дневен специализиран курс за всички снайперисти от полка.
Занятията се проведоха в районите „Белия камък”, „Зъбчето”, „Снежанка”, „Червената скала“ и „Биширов камък“.
На 14 и 15 юни в района на „Белия камък” се проведе тактико-строево занятие по управление на полка и ротни тактико-специални учения.
|
15.06.2021 |
„Министерството на отбраната планира доста отдавна да премести музея на военната авиация от Крумово в Пловдив, за което има и решение на Министерския съвет. Радвам се да установя, че общината е на етап, в който си е свършила работата“. Това каза министърът на отбраната Георги Панайотов днес, 15 юни, след срещата си с кмета на гр. Пловдив Здравко Димитров. Той припомни, че за преместването на музея от Крумово в областния град има решение на Министерския съвет от 2018 г. За необходимите дейности са одобрени и 13 милиона лева, които обаче не са постъпили в бюджета на Министерството на отбраната. На срещата в общината главният архитект на Пловдив Димитър Ахрянов е уверил министър Панайотов, че всички проучвателни процедури са извършени, издадена е и заповед за строителен план за изграждането на музея в Пловдив и няма причина да не се осъществи неговото преместване.
Министър Панайотов и кметът на град Пловдив са обсъдили и възстановяването и ремонта на военния клуб в града. Беше изяснено, че проектната документация е готова и е издадено разрешение за реконструкция и обновяване на сградата.
Архитектите от община Пловдив запознаха министър Панайотов и с предстоящия инфраструктурен проект за изграждане на улица „Ген. Радко Димитриев“ в район „Източен“, където има имоти на министерството.
В гарнизон Пловдив министърът на отбраната Георги Панайотов по-рано днес проведе среща с командването и личния състав на авиобаза Граф Игнатиево.
|
15.06.2021 |
 Министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поднесоха съболезнования за загубата на майор Валентин Терзиев на личния и командния състав на авиобаза "Граф Игнатиево". „Загубихме истински ас и пилот, но и много добър човек. Вярвам, че на хора като него, на хора като Вас се крепят устоите на България. Благодарение на Вас и на него небето над България е чисто", заяви министър Панайотов по време на срещата с пилотите.
Той изрази увереността си, че въпреки всички непремерени изказвания от различни страни след трагедията, пилотите ще намерят сили да продължат да служат на България. Министър Панайотов опроверга спекулациите, че самолетите МиГ-29 ще бъдат приземени в следствие на инцидента и пилотите няма да могат да се подготвят и да изпълняват своите задължения. "Самолетите са в своя жизнен цикъл, има договор за поддръжка и тяхната експлоатация ще продължи", категоричен бе министър Панайотов. По думите му ще се търси вариант за подписване на договор за удължаване на ресурса на бойните самолети и след изтичане на сега действащото споразумение за поддръжка.
По време на срещата пилотите поставиха редица въпроси във връзка с удължаване на ресурса на самолетите и възможностите за увеличение на броя на часовете за подготовка на всеки един от летците. Адмирал Емил Ефтимов запозна присъстващите с издирвателната операция на черната кутия на падналия в морето МиГ-29. По думите му в момента операцията е спряна заради лошите метеорологични условия, но Военноморските сили ще я подновят веднага след като времето позволи това.
|
14.06.2021 |
Поради неблагоприятните хидрометеорологични условия от 01:00 ч. на 14 юни 2021 г. временно са спрени действията по издирване на черната кутия на падналия в морето край Шабла боен самолет МиГ-29. В Щаба на ВМС продължава работата по анализиране на наличната информация с цел прецизиране на координатите на района, който ще бъде обследван за откриване на „черната кутия“ на самолета. Планира се и провеждането при необходимост на дълбоководна водолазна операция.
През почивните дни освен минен ловец „Цибър“ и патрулен катер от състава на ВМС в издирвателната операция участваха със специализирано оборудване и екипи Институтът по океанология към БАН с моторен кораб „Номад“, фирма ,,Хидроремонт“ ООД и фирма ,,Гео 2000“ ООД с моторен катер.
В хода на операцията бяха открити голям брой подводни цели, но след проведено обследване на по-големите от тях с дистанционно управляеми подводни апарати беше установено, че тези повърхности не са части от катастрофиралия самолет. |
14.06.2021 |
    Компютърно подпомагано командно-щабно учение „Балкан – 21” за оценяване на бойните способности на щаба и щабния батальон на 61-а механизирана бригада в съответствие със стандартите на НАТО се проведе от 10 до 14 юни на учебен полигон „Ново село“. То премина в динамична оперативна обстановка, което наложи щабът на бригадата да планира и взема решения 24 часа в денонощието в продължение на 4 дни. По време на компютърно подпомаганото учение бригадата премина последователно в състава и под командването на няколко дивизии от коалиционните партньори, развърнати в САЩ, Германия и Италия.
Контролът по провеждане на учението осъществяваше ръководен апарат от командването на Сухопътните войски, воден от началника на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов и неговия заместник полковник Васил Енчев.
Комисия от Щаба на отбраната с председател бригаден генерал Станимир Христов - директор на дирекция „Операции и подготовка”, извърши оценяване на способностите на щаба на 61-а механизирана бригада да планира, координира и управлява операциите на подчинените й формирования, след което на нейния командир беше връчен официалният доклад от проведеното оценяване.
Работата на комисията и провеждането на оценяването се наблюдаваше от тим за мониторинг от LANDCOM, Измир, и NRDC - GR, Гърция, с ръководител полковник Христос Алексопулос.
|
13.06.2021 |
Операцията на Военноморските сили по издирване на „черната кутия“ на падналия на 9 юни в Черно море самолет МиГ-29 продължава. При тренировъчния полет за поразяване на въздушна цел в нощни условия във водите край Шабла загина майор Валентин Терзиев от авиобаза Граф Игнатиево.
В издирвателните дейности днес, 13 юни, отново участват екипажите на минен ловец „Цибър“ и патрулен катер от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби, съвместно с кораба „Номад“ от Института по океанология към БАН и катер на частна фирма със специализирана техника.
Участниците в операцията извършват обследване на морското дъно в различни райони от предварително определения периметър от 20 квадратни мили. Дълбочината, на която работят е близо 70 м. Координатите на районите за претърсване са прецизирани с помощта на експерти от Военновъздушните сили.
Въпреки лошите метеорологични условия вчера минен ловец „Цибър“ остана в района на операцията и продължи с издирвателните действия. Дейностите за откриването на „черната кутия“ на изтребителя не са прекъсвани вече пети ден. |
12.06.2021 |
Четвърти ден продължава операцията на Военноморските сили по издирване на „черната кутия“ на самолет МиГ-29, който в 00:45 ч. на 9 юни изчезна от радарите при тренировъчен полет в рамките на тактическото учение с бойни стрелби „Шабла – 2021“.
В издирвателните дейности днес, 12 юни, участват екипажите на минен ловец „Цибър“ и патрулен катер от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби, съвместно с кораба „Номад“ от Института по океанология към БАН и катер на частна фирма със специализирана техника.
Обследвани са металните повърхности, открити вчера, но се е установило, че те не са части на самолета.
Проучването на предварително определения периметър от 20 квадратни морски мили продължава. С помощта на експерти от Военновъздушните сили се прецизират координатите на района, който предстои да бъде обследван. |
11.06.2021 |
Специализиран екип от Военновъздушната учебна база в Долна Митрополия беше задействан днес, 11 юни, със задача да разузнае и обезвреди метален предмет, открит в местността Тарлака, в землището на с. Лисец, област Ловеч. При направения оглед на място военнослужещите са установили, че намереният предмет е 122 мм артилерийски снаряд. Боеприпасът е унищожен при спазване на всички мерки за безопасност. |
11.06.2021 |
Военноморските сили продължават операцията по издирването на черната кутия от падналия МиГ-29. Вече се търсят само останки от самолета и черната кутия. Рано сутринта са установени два нови контакта - метални повърхности на дълбочина между 65 и 75 метра, които ще бъдат обследвани от дълбочинен апарат. Минният ловец, който участва в издирването, разполага с хидроакустична станция за подводно обследване и с дистанционно управляеми подводни апарати.
Периметърът на наблюдение е изключително голям и в операцията участват и представители на Института по океанология на БАН, които се включват със специализирана техника. Фирма “Хидроремонт” е осигурила апарати за дълбочинно изследване, но вчерашното силно течение е повредило единия от тях.
Очаква се в събота следобед претърсването да покрие първоначално заложените райони, но на този етап е трудно да се прогнозира кога ще приключи операцията. |
11.06.2021 |
|
10.06.2021 |
При издирвателната операция се установи, че пилотът на изтребител МиГ-29 майор Валентин Терзиев е загинал на 9 юни при изпълнението на тренировъчния полет за стрелба по въздушна цел (светеща парашутна мишена) в нощни условия.
Майор Валентин Димитров Терзиев (47 г.) е на военна служба от август 1998 г. Завършил е Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“ със специализация летец-пилот във ВВС. Целият му служебен стаж е преминал в 3-а авиационна база Граф Игнатиево, където последната му заемана длъжност е началник на щаб на ескадрила. Притежава класна специалност „военен пилот – първи клас“. Пилотирал е самолети МиГ-21 и МиГ-29. През годините е награждаван многократно от министъра на отбраната, началника на отбраната, командира на ВВС и командира на авиобазата.
По време на службата си във ВВС и до последния си тренировъчен полет майор Терзиев изпълнява отговорно и професионално задачите по защита на неприкосновеността на въздушното пространство на България.
Министерството на отбраната изказва съболезнования на роднините и близките на пилота. Поклон пред светлата му памет!
|
10.06.2021 |
During the search operation, it was established that Major Valentin Terziev, the pilot of the MiG-29 fighter aircraft, died on June 9th in a night training flight tasked with aerial shooting (illuminated parachute target).
Major Valentin Dimitrov Terziev (47) had done active military service since August 1998. He graduated from G. Benkovski Air Force Academy having acquired specialization as a fighter pilot in the Air Force. He performed his entire military service at the 3rd Graf Ignatievo Air Base where the last position he held was a squadron Chief of Staff. Major Terziev had fighter pilot - first class specialty. He flew MiG-21 and MiG-29 aircraft. Over the years, he had been awarded many times by the Minister of Defence, the Chief of Defence, the Commander of the Air Force and the Commander of the Air Base.
During his service in the Air Force and until his last training flight, Major Terziev had fulfilled responsibly and professionally the tasks of protecting the inviolability of Bulgaria’s airspace.
The Ministry of Defence expresses its condolences to the relatives and friends of the pilot. May he rest in peace!
|
10.06.2021 |
„Подготовката за предстоящото ни председателство на процеса SEDM (Процес на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа) е в ход. Личният състав на новия Секретариат вече е определен и назначен, а координацията между Тирана и София е в напреднала фаза.“ Това заяви заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев днес, 10 юни, при участието си в Годишната среща на заместник-началниците на отбраната в рамките на инициативата SEDM. Поради противоепидемичните ограничения срещата се състоя чрез видеотелеконферентна връзка. Генерал-лейтенант Илиев допълни, че през следващата седмица у нас се очаква да пристигне делегация от Албания за среща по предаване и приемане на отговорностите на Секретариата.
„Задълбочаването на сътрудничеството в областта на отбраната и укрепването на регионалните връзки и партньорства са част от подходите за справяне с предизвикателствата пред сигурността“, категоричен бе заместник-началникът на отбраната. Генерал-лейтенант Илиев акцентира върху важността на разширяване на сътрудничеството на страните от SEDM с НАТО, Европейския съюз и други международни организации.
|
10.06.2021 |
 „Трябва да потвърдя, че сред намерените останки е открит биологичен материал, който е предоставен за ДНК експертиза. Действията ни се насочват най-вече към намиране на „черната кутия“ на самолета. Това е ключов момент, за да може да се анализират причините и да може да продължи плановата летателна дейност на изтребителната авиация на Българската армия“. Това заяви днес, 10 юни, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на пресконференция в Щаба на Военноморските сили в гр. Варна. Той запозна присъстващите журналисти с актуална информация и с хронологията на събитията от 00.45 часа на 9 юни до момента, както и с предстоящия ход на операцията по търсене на части от самолета и най-вече на автоматичното записващо устройство, регистриращо параметрите на полета, т.нар. „черна кутия“.
„Реакцията на Военноморските сили е мигновена. Операцията по търсене и спасяване е организирана и планирана във възможно най-кратки срокове с включването на надводни кораби и вертолети от състава на авиобаза „Чайка“, заяви адмирал Ефтимов. Той поясни, че на база на анализа на намерените части продължава търсенето в показания район, където минен ловец „Цибър“ извършва обследване на дъното с помощта на хидро-акустична станция, специализирана за откриването на мини и подводни обекти с неголяма отражателна повърхност.
„Тази сутрин са открити и потвърдени два контакта, за което следва да се извършат допълнителни дейности по потвърждаването им. Технологично тези действия се извършват със сонари със страничен обзор и обхват“, посочи началникът на отбраната. Той поясни, че тази сутрин е била организирана среща с представители на специализирани организации и частни фирми, които разполагат с необходимите технологични възможности. „Всички те изразиха готовност да се включат безвъзмездно в етапа по търсене и потвърждаване на установените от минен ловец „Цибър“ контакти“, съобщи адмирал Емил Ефтимов. Той допълни, че на срещата е присъствал и експерт от Военновъздушните сили, който е запознал търсещите екипи с конфигурацията на самолета и въоръжението, за да може действията по установяването на подводните контакти и изваждането им на повърхността да бъде извършено при спазване на мерките за безопасност. „Това още веднъж подчертава колко е отговорна тази дейност и колко планомерно и организирано трябва да се пристъпи към нея. Тя не може да се обвърже с определен времеви параметър и сме готови да я провеждаме дотогава, докато можем да предоставим достоверни резултати“, заяви адмирал Ефтимов. За извършването на операцията е сформиран координационен щаб.
Началникът на отбраната разясни, че подходът ще бъде преносимите средства за търсене да бъдат развърнати на плавателни съдове на Военноморските сили. Ще бъде използван специализиран кораб, който да служи за плаваща координираща платформа в района на търсенето, допълни адмирал Ефтимов.
В района на катастрофата днес работят екипажите на минен ловец „Цибър“, който изследва предполагаемия район на падането, и на корветата „Бодри“, която обследва района за намиране на плаващи остатъци и доказателства, посочи командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов. Действията на минен ловец „Цибър“ ще бъдат подсилени с оборудване за търсене под вода, предоставено от частна фирма, а цялостната координация и ръководството на процеса ще се осъществяват от ВМС. Контраадмирал Кирил Михайлов благодари на организациите и фирмите от морския бизнес, които са изразили желание да подпомогнат дейностите на ВМС. „В надпревара с времето сме, необходими са благоприятни метеорологични условия за тези сложни дейности. Колкото по-бързо открием и извадим черната кутия на самолета, толкова по-голям е шансът да допринесем за изясняване на причините за инцидента“, посочи той.
|
10.06.2021 |
Военноморските сили продължават и днес, 10 юни, дейностите по издирването на падналия МиГ-29 в Черно море. Самолетът, пилотиран от майор Валентин Терзиев от състава на авиобаза Граф Игнатиево, изгуби радиовръзка и изчезна от радарите на 9 юни в 00:45 ч. при изпълнение на тренировъчен полет за стрелба по въздушна цел.
В издирвателната операция, която започна веднага след инцидента и продължава и днес, участват екипажите на корветата „Бодри“ и минен ловец „Цибър“, в готовност за използване са водолазен катер и вертолетите „Пантер“ .
Морското дъно в района на инцидента се обследва със сонар и хидролокатор със страничен обзор. Теренът, който военнослужещите от ВМС обследват, е с размер на 20 квадратни мили.
Повече информация за хода на издирвателната операция ще бъде дадена днес, 10 юни, в 11.30 ч. на брифинг на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов в Щаба на Военноморските сили в гр. Варна. |
10.06.2021 |
Военнослужещи и военна техника, участвали в ученията „Шабла – 21“ и „Steadfast Defender - 21“, които се проведоха в полигони на територията на България и Румъния, ще се завърнат в периода 10-15 юни в пунктовете си за постоянна дислокация. Те ще се придвижват по основни пътища в областите Русе, Разград, Търговище, Сливен, Ямбол и Хасково.
Военните конвои ще бъдат ескортирани и охранявани от екипи на служба „Военна полиция“, а организацията на граничните и митническите процедури и на поддръжката от страната-домакин ще се осъществява координирано от формирования от състава на Съвместното командване на силите и Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО в България (NFIU). |
09.06.2021 |
Продължават спасителните и издирвателните операции. Към момента са намерени вещи и материали, които ще бъдат изследвани. Работни групи от Военно-апелативна прокуратура, служба „Военна полиция“, Специализираното звено за разследване на авио-инциденти работят съвместно, за да бъдат установени всички детайли по инцидента. Това каза служебният министър-председател Стефан Янев на брифинг във Варна днес, 9 юни, по повод инцидента със самолет МиГ-29. „Предвид времето, изминало от часа на инцидента, и наличните данни като температура на водата и течения, независимо от това колко е здрав човек и неговият организъм, надеждите за намиране на нашия пилот не са големи“, допълни той.
Министър-председателят съобщи, че издирвателните действия ще продължат и утре, и през следващите дни, с използването на специализирана техника и водолазни групи под ръководството на щаба на Военноморските сили. „Предполага се, че останките на самолета може да са на голяма дълбочина. Все още не е открита и черната кутия на самолета“, поясни Стефан Янев.
На брифинга беше разяснено, че пилотът майор Валентин Терзиев е излетял с МиГ-29 от авиобаза Граф Игнатиево и в района на Шабла е изпълнявал задача в нощни условия по светеща цел, спусната от друг самолет. Мишената е падала с по-висока скорост, което е наложило допълнителен маньовър, който е регистриран. Пилотът е поразил целта, докладвал е, че я е поразил, като малко след това връзката с него е прекратена.
„Майор Валентин Терзиев е пилот първи клас, с богат опит в полетите, включително и в нощни условия“, заяви министърът на отбраната Георги Панайотов. По време на службата му във ВВС не е имало никакви забележки към работата му, както и неизпълнение на поставените му задачи.
На въпроси на журналисти министър Панайотов посочи, че жизненият цикъл на МиГ-29 е до 2030 година. Командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров уточни, че проверката на авиационната техника е постоянен процес и преминава през различни етапи. По думите му, процедурите са много и така се минимизира вероятността човешка грешка да е причина за неизправност.
„Професионалистите от ВВС работят свръх възможностите си. По ред причини нашите пилоти с години летят на санитарен минимум поради недофинансиране. Надявам се това да не е причината за инцидента“, коментира Стефан Янев в отговор на въпрос.
Началникът на отбраната Емил Ефтимов съобщи, че към момента плановата летателна дейност в Българската армия е спряна. Изключение ще се прави, само ако се наложи изпълнението на специални задачи. „Операцията по търсене и спасяване и по издирването на останките на самолета ще продължи, докато не изгубим последна надежда. Всички възможни средства на ВМС са в района“, отбеляза той. Ако се наложи, в операцията ще бъдат включени и допълнителни сили и средства, разясни началникът на отбраната.
|
09.06.2021 |
Продължава операцията по търсене и спасяване на пилота на самолет МиГ-29, който изчезна тази нощ при инцидент по време на тактическото учение с бойни стрелби „Шабла - 21“. Пилотът на изтребителя е майор Валентин Терзиев от 3-а авиационна база Граф Игнатиево на длъжност началник на щаб на ескадрила.
Военноморските сили провеждат операцията по търсене и спасяване на пилота с кораби и вертолети в морето край Шабла. В нея участват два вертолета „Пантер“ от авиобаза „Чайка“, две корвети – „Решителни“ и „Бодри“, минен ловец „Цибър“, водолазен катер „Никола Фурнаджиев“ и катер на Главна дирекция „Гранична полиция“. Военнослужещите от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби извършват издирвателната операция в морски води на 11 км изток-югоизток от Шабла.
Уважаеми колеги,
Министър-председателят Стефан Янев, министърът на отбраната Георги Панайотов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров ще дадат изявления по случая в 15.00 ч. днес, 9 юни, в Пункта за базиране – Варна.
Журналистите, които желаят да присъстват на брифинга, трябва да бъдат в 14.30 ч. на Морска гара – Варна, откъдето ще бъде осигурен транспорт до Пункта за базиране. |
09.06.2021 |
Today, June 9, 2021, while performing a training task over the sea area of the Republic of Bulgaria, a MiG-29 aircraft of the Bulgarian Air Force lost radio communication and disappeared from the radars at 00:45.
A search and rescue operation was launched immediately and is still ongoing. It involves forces and assets from the Navy, the Joint Special Operations Command, the Border Police and the Air Force.
The Minister of Defense Georgi Panayotov and the Chief of Defense Admiral Emil Eftimov are on their way to the area of the incident.
The media will be informed in due time about the course of the search operation.
The tactical exercise with experimental and joint combat live fire "Shabla 21" has been suspended. |
09.06.2021 |
Днес, 9 юни 2021 г., при изпълнение на тренировъчна задача над морската акватория на Република България, самолет МиГ-29 от състава на българските Военновъздушни сили, е изгубил радиовръзка и е изчезнал от радарите в 00:45 ч.
Веднага е започнала операция по търсене и спасяване, която продължава и в момента. В нея участват сили и средства от състава на Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Гранична полиция и Военновъздушните сили.
Министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов пътуват към района на инцидента.
Медиите ще бъдат информирани своевременно за хода на издирвателната операция.
Провеждането на тактическото учение с бойни стрелби „Шабла 21“ е прекратено. |
08.06.2021 |
 Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов подчерта отражението на пандемията от COVID-19 върху съвместната подготовка в своето изказване на Годишната конференция на началниците на отбраната на балканските страни. Събитието се състоя на 8 юни, в Сараево, Босна и Херцеговина. Адмирал Ефтимов подчерта, че в същото време пандемичната обстановка е предоставила възможност за предприемането на иновативни стъпки в обучението. Като пример той посочи, че през октомври 2020 г. България бе домакин на първия в рамките на инициативата онлайн курс за специалисти по планиране при кризи и в отговор на бедствия, реализиран от Центъра на НАТО за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности за управление на кризи и реагиране при бедствия. Началникът на отбраната подчерта стратегическата роля на Балканите за гарантирането на сигурността в Европа и усилията, които се полагат в рамките на НАТО и Европейския съюз за по-нататъшното задълбочаване на партньорството и кооперирането.
Адмирал Ефтимов потвърди поетите ангажименти в подкрепа на бъдещо разширяване на Мрежата за подготовка и учения на страните от Югоизточна Европа. Той бе категоричен, че това е един от успешните проекти на инициативата, в който страната ни има водеща роля. Чрез него се предоставя среда за пренос на данни и за симулационните системи при провеждането на командно-щабни учения. След нормализиране на пандемичната обстановка, експерти от Щаба на отбраната ще домакинстват работна среща със свои колеги от страните участнички за продължаване практическата работа и повишаване функционалността на системата. Страната ни подкрепи създаването на работна подгрупа от военни експерти за кибер отбрана, които да създадат благоприятна организация за съвместни дейности по тези въпроси.
Основната тема на тазгодишното издание на конференцията бе “Интеграция, коопериране и партньорство: Фактори за регионална и глобална стабилност и сигурност – перспективи, предизвикателства и отговор на COVID-19“. Модератори по темата бяха председателят на Военния комитет на НАТО главен маршал от авиацията сър Стюарт Пийч и началникът на отбраната на Босна и Херцеговина генерал-лейтенант Сенад Машович. Участие взеха началниците на отбраната на всички държави, част от инициативата - Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Република Северна Македония, Румъния, Сърбия, Турция, Черна гора.
В рамките на форума бяха утвърдени годишните доклади на отделните подгрупи по асиметричните заплахи и по обучението, тренировките и ученията. В тях бе представена разузнавателна оценка на заплахите към средата на сигурност на Балканите през отчетния период и резултатите от съвместните мероприятия по обучението и тренировките. Началниците на отбраната на балканските страни се обединиха в мнението си, че през годините този форум се е утвърдил като добър пример за регионално сътрудничество между въоръжените сили и има потенциал за бъдещо развитие, препоръки за което бяха включени в подписаното от тях съвместно изявление.
|
08.06.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в 14-та годишна конференция на началниците на отбраната на балканските страни, която ще се проведе на 8 и 9 юни в Сараево, Босна и Херцеговина. Инициативата има важна роля за развитието на военното сътрудничество в Балканския регион. Областите на съвместна работа включват обмен на информация по теми на сигурността и потенциалните заплахи за региона, организирането и провеждането на съвместни учения, курсове и подготовки, както и търсене на възможности за разширяване на общите дейности.
Основната тема на тазгодишното издание на форума е “Интеграция, коопериране и партньорство: Фактори за регионална и глобална стабилност и сигурност – перспективи, предизвикателства и отговор на COVID -19“.
В събитието участие ще вземат началниците на отбраната на държавите, част от инициативата - Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Република Северна Македония, Румъния, Сърбия, Турция, Черна гора. Гости ще бъдат председателят на Военния комитет на НАТО, началникът на кабинета на председателя на Военния комитет на ЕС, заместник-командващият на Съвместното командване на силите на Алианса в Неапол, началниците на отбраната на Словения и на Хърватия.
Предстои да бъдат утвърдени докладите на подпомагащите работни групи, свързани с обстановката по сигурността, потенциалните заплахи и предизвикателства за региона, подготовката и провеждането на учения и курсове. Предвижда се също началниците на отбраната да утвърдят създаването на работна подгрупа от военни експерти за кибер отбрана, които да работят по тези въпроси в рамките на инициативата.
|
07.06.2021 |
  Тактическото учение с бойни стрелби „Шабла 2021“ започна днес, 7 юни, с откриваща церемония на страните-участници на зенитния полигон Шабла. В него ще вземат участие повече от 2000 военнослужещи от Въоръжените сили на Република България и САЩ. Директор на стрелбите е заместник-командирът на Военновъздушните сили (ВВС) бригаден генерал Петьо Мирчев.
Същевременно се провеждат съвместни бойни стрелби на формирования за Противовъздушна отбрана (ПВО) – Зенитно-ракетни войски (ЗРВ) и авиация с участието на сили и средства от Въоръжените сили на Република Сърбия.
„В продължение на пет дни силите и средствата за противовъздушна отбрана и авиация ще водят интензивни стрелби с различни наземни и въздушни платформи по разнообразни въздушни и надводни цели“, каза при откриването на учението заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев. Той подчерта, че това е най-мащабното международно участие на сили и средства в ежегодните стрелби на Зенитен полигон на ВВС „Шабла“.
В национален план основна цел на учението, което ще продължи до 11 юни 2021 г., е подобряване на взаимодействието между формированията от Българската армия, които участват в съвместна групировка, за провеждане на операция по осигуряване на въздушния и морски суверенитет на Република България при прикритие на държавната граница. Бойните средства, с които българските ВВС участват в „Шабла 2021”, включват зенитно-ракетните комплекси (ЗРК) С-75 „Волхов“, С-125 „Нева”, 2К12 „Куб” и преносим зенитно-ракетен комплекс (ПЗРК) „Стрела-2М“, изтребителите МиГ-29, щурмоваците Су-25 и вертолетите Ми-24.
Изтребителите МиГ-29 ще изпълняват стрелби по светещи парашутни мишени с управляемото ракетно въоръжение и с използване на бордното артилерийско въоръжение. Самолетите Су-25 и хеликоптерите Ми-24 ще атакуват надводни морски цели с неуправляемо ракетно и артилерийско въоръжение.
Формированията за ПВО на Сухопътни войски от състава на Българската армия ще усъвършенстват подготовката си за поразяване на въздушни цели със ЗРК „ОСА-АКМ“, ЗУ-23-2 и ПЗРК „Стрела-2М“. Ракетните и артилерийски формирования ще извършат бойна стрелба с ракетен комплекс 9К79 „Точка“.
Военноморските сили ще осъществяват стрелба с ПЗРК „Стрела-2М“ и изпълняват задачи по контрол на корабоплаването и радиотехническо наблюдение с два кораба и брегови постове от системата "ЕКРАН". Допълнително, с моторен катер и вертолет ще имат готовност за аварийно-спасително осигуряване на полетите на ВВС.
За първи път ще бъдат използвани и дистанционно управляеми летателни системи от Военната академия „Г.С. Раковски“ и Съвместното командване на специалните операции за отчитане на резултатите от действията на авиацията и формированията от ЗРВ.
Република Сърбия участва с разчети от зенитно-ракетни формирования и екипажи, и самолети от изтребителна авиация. Те ще извършат пускове „земя-въздух“ със ЗРК С-125 „Нева” и 2К12 „Куб”, както и пускове „въздух-въздух“ със самолети МиГ-29. Сръбските екипажи на МиГ-29 ще оперират от летище Граф Игнатиево.
Съединените американски щати ще се включат със зенитно-ракетни формирования от състава на своите Сухопътни войски. Те ще извършат пускове „земя-въздух“ със ЗРК „Авенджър“.
|
07.06.2021 |
Военнослужещи от формированиe за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от в.ф. 52590 – Ямбол, от състава на Втора механизирана бригада, извършиха разузнаване, транспортиране и унищожаване на невзривен боеприпас, открит вчера, 6 юни, в частен имот в с.Тамарино, област Ямбол.
Специализираният екип, под ръководството на капитан Димитър Дренски, е установил, че това е невзривена корозирала ръчна граната, която е транспортирана до учебен център „Победа” и унищожена при спазване на мерките за безопасност.
Формированието беше задействано на основание отправено искане от МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
07.06.2021 |
На 5 юни 2021г. формированиeто за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия за унищожаване на невзривени боеприпаси от Батальон за защита на силите, от състава на Втора механизирана бригада – Стара Загора, беше задействан по заповед на Командира на Сухопътните войски за обезвреждане на невзривен боеприпас, открит при изкопни работи в къща в град Казанлък.
Формированието, в състав от четирима военнослужещи с две единици техника, под ръководството на старши лейтенант Иван Иванов, извърши разузнаване и транспортиране на 1 брой 155 мм артилерийски силно корозирал снаряд.
Днес, 7 юни при спазване на мерките за безопастност същия е бил унищожен на ГУЦ „Люляк”.
|
04.06.2021 |
             „Изключително високо ниво на подготовка и най-вече на провеждане, с много стройна организация по комуникация, координация и управление на учението, и то в сложна среда“. Такава оценка направи президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на Република България Румен Радев след демонстрациите на способности от участниците в националното тактическо учение с бойни стрелби с международно участие „Strike Back - 21“. Президентът наблюдава динамичния показ заедно с министъра на отбраната Георги Панайотов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 4 юни, на учебен полигон „Корен“. Той поздрави военнослужещите от българската и от съюзническите армии, участници в учението, както и ръководствата на Министерството на отбраната, на Въоръжените сили и на Сухопътните войски, за неговото успешно осъществяване. „То говори много, говори, че Българската армия може да действа ефективно в сложна тактическа обстановка в международна среда“, подчерта президентът Радев.
В демонстрациите на способности днес участваха военнослужещи от 31-и механизиран батальон на 2-а Тунджанска механизирана бригада, 20-и самоходен артилерийски дивизион и Центъра за подготовка на специалисти от състава на българските Сухопътни войски, лекопехотен взвод от Румъния и бойна тактическа група от Гърция, както и вертолети от българските и гръцките военновъздушни сили. Те демонстрираха способности в отбранителна операция в коалиционен формат, като част от многонационална дивизия „Югоизток“.
Динамичният показ беше наблюдаван и от посланиците на Република Гърция, Румъния и САЩ - Н. Пр. Димитриос Хронопулус, Н. Пр. Бръндуша Йоана Предеску и Н .Пр. Херо Мустафа, командващият на Сухопътните сили на САЩ в Европа и Африка генерал Кристофър Каволи, началникът на Щаба на отбраната на Румъния генерал-лейтенант Даниел Петреску и заместник-началникът на отбраната на Гърция вицеадмирал Йоанис Дримусис.
Националното учение с международно участие „Strike Back - 21” е част от серията свързани учения „Defender Europe - 21“. То се провежда от 26 май до 5 юни 2021 г. в района на Учебен полигон „Корен“. В него участват близо 800 военнослужещи от Сухопътните войски на България с до 210 единици бойна и специализирана техника. Непосредствената авиационна поддръжка се изпълнява със самолети Су-25, вертолети Ми-24 и „АН-Апачи“ от състава на военновъздушните сили на страните-участнички. В учението участват също бойна тактическа група от Гърция, лекопехотен взвод от Румъния и взвод курсанти от НВУ „Васил Левски“.
Темата на учението е „Настъпление на усилен механизиран батальон от непосредствено съприкосновение“. Основните цели са повишаване на оперативната съвместимост и подготовката на формированията за провеждане на отбранителни и настъпателни бойни действия в многонационален формат, както и синхронизиране на действията на щатните и придадените формирования.
Офицер планиращ учението е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, офицер провеждащ учението е командирът на 2-а Тунджанска механизирана бригада бригаден генерал Стоян Шопов, а директор на учението е заместник-командирът на 2-а механизирана бригада полковник Емил Симеонов.
|
04.06.2021 |
“An exceptionally high level of preparation and, in particular, convincing performance, with a highly efficient organization of communication, coordination and management of the exercise achieved in a complex environment," this was the assessment made by the President and Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Republic of Bulgaria Rumen Radev after the demonstrations of defence capabilities done by the participants in the national tactical exercise with live firings and international participation "Strike Back - 21". Today, June 4th, at Koren training area, the President accompanied by the Minister of Defense Georgi Panayotov and the Chief of Defense Admiral Emil Eftimov monitored the dynamic demonstration. President Radev congratulated the servicemen of the Bulgarian and the Allied armies participating in the exercise as well as the leadership of the Ministry of Defense, the Armed Forces and of the Land Forces on the successful performance of the exercise. "It reveals a lot, it demonstrates that the Bulgarian army can act effectively in a complex tactical situation in an international environment," said President Radev.
Today, servicemen from the 31st Mechanized Battalion of the 2nd Tundzha Mechanized Brigade, the 20th self-propelled artillery division and the Center for Training Specialists of the Bulgarian Land Forces, a light infantry platoon from Romania, a tactical battlegroup from Greece as well as helicopters from the Bulgarian and Greek Air Forces took part in the defence capabilities demonstration. The participants demonstrated capabilities employed in a defense operation of coalition format as part of the multinational Southeast Division.
The dynamic display was also monitored by the Ambassadors of the Hellenic Republic, Romania and the United States. H.E. Dimitrios Chronopoulos, H.E. Brandusa Joana Predescu and H.E. Hero Mustafa, the Commander of the US Army Europe and Africa, General Christopher Cavoli, the Chief of Defence Staff of Romania, Lieutenant General Daniel Petrescu, and the Deputy Chief of Defense of Greece, Vice Admiral Ioannis Drymousis.
The national exercise with international participation "Strike Back - 21" is part of a series of related exercises "Defender Europe - 21". It is conducted in the period 26 May 26 - 5 June 2021 at Koren Training Area. Nearly 800 servicemen from the Land Forces of Bulgaria with up to 210 units of combat and specialized equipment participate in the exercise. The immediate aviation support is performed by Su-25 aircraft, Mi-24 and AN-Apache helicopters from the air forces of the participating nations. A tactical battlegroup from Greece, a light infantry platoon from Romania and a platoon of cadets from Vasil Levski National Defence University also take part in the exercise.
|
04.06.2021 |
Военнослужещи и военна техника от Съвместните сили на НАТО с много висока степен на готовност, участвали в учението на Алианса „Steadfast Defender - 21“ в Румъния, на 4 и 5 юни ще се завърнат в своите пунктове за постоянна дислокация.
Организацията на граничните и митническите процедури и поддръжката от страната-домакин ще се осъществява координирано от формирования от състава на Съвместното командване на силите и Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО в България (NFIU).
Ескортът и охраната на военните конвои през републиканската пътна мрежа ще се осигурява от екипи на служба „Военна полиция“. |
04.06.2021 |
|
04.06.2021 |
|
03.06.2021 |
 Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 3 юни, се срещна с командващия на Сухопътните войски на САЩ в Европа генерал Кристофър Каволи. В срещата, която се проведе в навечерието на Деня за демонстриране на способности от Сухопътните войски на учението „Strike Back - 21” („Ответен удар - 21“), участваха Н.Пр. посланикът на САЩ в България Херо Мустафа, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов и директорът на Щаба на отбраната генерал-майор Стайко Прокопиев.
Те обсъдиха преминалите фази от ученията „Defender Europe - 21“ и „Steadfast Defender - 21“, достигнатото ниво на оперативна съвместимост, аспектите по военната мобилност и интеграцията на силите.
Адмирал Емил Ефтимов изтъкна важността на всеобхватното и своевременно планиране на дейностите по възпиране и отбрана на Югоизточния фланг на НАТО, с цел развитие на адекватен потенциал за неутрализиране на съществуващите и потенциални заплахи в областта на сигурността.
Генерал Каволи оцени високо съвместното планиране и провеждане на серията свързани учения на територията на Република България, както и оказаната поддръжка от страната-домакин.
Военните аспекти на Пътната карта за сътрудничество в областта на отбраната между САЩ и Република България също бяха сред дискутираните теми, като акцент бе поставен върху развитието на способностите на Сухопътните войски. Обсъдени бяха начините за развитие на двустранна основа на елементите за бойна поддръжка и бойно осигуряване на тежката механизирана бригада, декларирана от страната ни по пакета Цели на силите на НАТО.
|
03.06.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов посети днес УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, за да се запознае със състоянието на настанения там курсант старши сержант Пресиян Първанов от Факултет „Общовойскови“ на НВУ „Васил Левски” – В.Търново, който пострада вчера при инцидент на летище Чешнегирово. След извършена животоспасяваща операция заради тежката черепно-мозъчна травма, пострадалият военнослужещ е преведен в реанимацията, в стабилно състояние, но все още без категорична прогноза. За да се запознае със състоянието на пострадалия курсант болницата посети и началникът на НВУ „Васил Левски“ бригаден генерал Иван Маламов.
Инцидентът е станал след приключване на парашутни скокове. Заедно с още двама курсанти пострадалият смъква парашут, закачен на дърво, при което отчупен клон тежко го наранява. Курсантът е транспортиран до ВМА – МБАЛ-Пловдив, след което и до УМБАЛ „Свети Георги” – Пловдив за извършване на животоспасяваща операция в Клиниката по неврохирургия.
Още един военнослужещ пострада вчера при скок с парашут в района на летище „Чешнегирово“. След нормално напускане на самолета редник Антон Гинев от военно формирование 52630 – Пловдив, от състава на Съвместното командване на специалните операции, се сблъсква във въздуха с друг парашутист от същия заход. В резултат на това при приземяването получава фрактура на десния крак. Военнослужещият е транспортиран до ВМА – МБАЛ – Пловдив, където е поставена диагноза „Фрактура на подбедрицата на десния крак“.
*** Министърът на отбраната Георги Панайотов ще участва утре, 4 юни, в Деня за медии и високопоставени гости на учението „Strike Back-21”, който ще се проведе на Учебен полигон „Корен“.
Акредитираните за отразяване на учението журналисти ще бъдат допускани от 08:30 ч. до 08:50 ч. на 4 юни 2021 г. в района на Учебен полигон „Корен“ след представяне на лична и журналистическа карта. |
03.06.2021 |
Състоянието на отбранителните способности на Въоръжените сили позволява изпълнението на задачите по мисиите, които произтичат от конституционните задължения за гарантиране на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната в национален формат, както и в рамките на колективната отбрана на НАТО и общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз. Това каза днес, 3 юни, министърът на отбраната Георги Панайотов. Той подчерта, че изпълнението на задачите се извършва в условията на различни ресурсни и технологични ограничения, като се предприемат действия за тяхното поетапно намаляване.
На пресконференцията, в която участва и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, министър Панайотов представи двамата заместник-министри на отбраната Александър Петков и Пламен Йорданов.
Министърът на отбраната открои основния приоритет на служебното правителство - организирането и нормалното протичане на предсрочните парламентарни избори. Министерството на отбраната ще подпомогне Министерството на външните работи при провеждането на изборите зад граница.
„Задачата ни е да осигурим нормалното функциониране на Министерството на отбраната. Това означава Въоръжените сили да продължат подготовката си за изпълнение на задачите за отбрана, осигуряване на териториалната цялост, суверенитета и независимостта на България“, подчерта министър Панайотов. Той припомни, че има решение на НАТО за изтегляне на всички контингенти, участващи в мисията на Алианса в Афганистан. „Един от приоритетите ни е осигуряване на гладкото и безпроблемно изтегляне на нашия контингент и прибирането на нашите момчета и момичета в България“, подчерта министърът.
Като приоритет той посочи и активното участие на България както в НАТО, така и в общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз.
Министър Панайотов коментира и хода на трите модернизационни проекта. „Работата по проекта за нов многоцелеви изтребител Ф-16 върви гладко, основните дейности за приемането на новите изтребители са концентрирани във военновъздушна база Граф Игнатиево, където целево са заделени 300 млн. лева за дейности свързани с инфраструктурата“, каза министър Панайотов.
Той припомни, че е сключен договор с германската фирма „Люрсен“ за придобиването на два модулни патрулни кораба. „Това, което аз лично не знаех, е, че корабите са закупени, но без боеприпаси. Беше ми обяснено, че това е нормален процес. И все пак е важно да се знае, че предстои да се работи по проект за закупуване на боеприпаси за двата кораба. Цената на тези боекомплекти варира между 400 млн. лв. и един милиард“, коментира Георги Панайотов.
Той съобщи още, че проектът за бронираните машини на Сухопътни войски не е осъществен, тъй като фирмите, допуснати до финалния кръг, са подали оферти, които значително надвишават одобрените средства. „На среща с представители на едната от фирмите в отговор на мой въпрос защо се е получило така, ми бе обяснено, че дадените първоначално спецификации са променяни в около 90 позиции, което е принудило участниците в търга да сложат т.нар. буфери и това е довело до цена, неприемлива за България“, обясни министър Панайотов.
Министър Панайотов предостави информация по извършени проверки в структури на Министерството на отбраната. Към момента е приключила проверката на Главна дирекция „Инфраструктура на отбраната“ за 2018 г. и 2019 г. Очаква се в следващите дни да излязат и резултатите за 2020 г.
Като притеснителен той посочи фактът, че в над 90% от случаите обществените поръчки са осъществявани чрез директно възлагане, без провеждане на пазарно проучване и консултации с евентуални изпълнители. „Другият констатиран проблем е със 100% авансово предплащане, което означава, че Министерството на отбраната е кредитирало частни фирми с бюджетни средства“, каза министър Панайотов и уточни, че това е ставало при несъобразяване с препоръки на финансовото министерство за въздържане от авансово разплащане.
В подкрепа на казаното той посочи, че през 2018 г. Главна дирекция „Инфраструктура на отбраната“ е сключила договори на стойност 35 784 752 лв., от които 32 890 394 лв. са били мотивирани като директно възлагане, а през 2019 г. стойността на възложените обществени поръчки е 39 148 840 лв., от които 36 375 684 лв. са осъществени по същия начин. „Това означава, че за 2018 г. 92% от поръчките са възложени директно, а за 2019 г. - 93%. За 2020 г. поръчките са на стойност почти 160 млн., от които 99% са дадени на директно възлагане“, допълни министър Панайотов.
Като смущаващо той посочи и отсъствието на заложени срокове за стартиране и изпълнение в обществени поръчки, свързани със строителни и ремонтни дейности. „Мога да ви цитирам случай, в който при планирани 90 дни за проектиране и 360 дни за изпълнение, само изготвянето и одобрението на проекта са отнели 545 календарни дни, а строителството е започнало година и половина след като на изпълнителя е изплатена авансово цялата сума по договора в размер на 5 975 835 лв.“, каза още министър Панайотов.
Резултатите от приключилата проверка на дейността на Главна дирекция „Инфраструктура на отбраната“ за 2018 г. и 2019 г. са изпратени както до Агенцията за държавна финансова инспекция поради съмнения за нарушаване на финансовата дисциплина и нарушения при прилагането на Закона за обществените поръчки, така и до прокуратурата поради съмнения за прилагане на практики, противоречащи на приложимите закони и договорни клаузи, и липсата на контрол по изпълнението на договорите. От своя страна министърът на отбраната е разпоредил изготвяне на план за отстраняване на допуснатите пропуски и нарушения с посочени конкретни мерки и действия.
Към момента текат проверки в „ТЕРЕМ“ ЕАД и в Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“, като при предходна проверка в Агенцията са констатирани редица пропуски.
Във връзка с договори с медии, които Министерството на отбраната е сключило, министър Панайотов посочи, че в периода януари-март 2021 г. за излъчването на рекламни клипове за кампанията „Бъди войник“ в две национални телевизии са изразходвани 240 хил. лв. с ДДС. Той допълни, че е бил сключен договор с частна фолклорна телевизия за изготвяне на предавания с военна тематика на стойност 36 хил. лв. с ДДС, при условие, че Министерството на отбраната разполага с Военен телевизионен канал на бюджетна издръжка, като за целта дори е бил предоставен достъп до неговия видеоархив. „Възложена е и поддръжка на Фейсбук платформа на стойност 36 хил. лв., при положение, че тази дейност е извършвана от щатни служители на пресцентъра на Министерството, за което не е имало допълнително заплащане“, каза в заключение министър Панайотов.
На пресконференцията министър Панайотов съобщи, че вчера в Чешнегирово при изпълнение на парашутни скокове е станал тежък инцидент с двама пострадали. Единият военнослужещ е получил фрактури и е настанен във ВМА, като прогнозите за лечението му са да се възстанови напълно. Вторият пострадал е курсант от Националния военен университет, който е участвал в свалянето на парашут, закачен на дърво. Курсантът е бил ударен от счупен клон на дърво, при което е получил черепно-мозъчна травма. Той е настанен за лечение в пловдивска болница.
В отговор на журналистически въпрос министър Панайотов отново потвърди пред журналисти, че инцидентът от 11 май т.г. в Чешнегирово, при който военнослужещи от съюзнически войски навлизат в частен имот, е очевидно недоразумение. „Това е една неприятна грешка, при която няма грубости, заплахи или физически контакт. За щастие случаят е приключил без да има наранени, без да има пострадали, но хората са били стресирани. Неприятно е, съюзническата страна пое ангажимент да не допуска подобни инциденти, ние също сме научили своя урок“, каза той. В допълнение министър Панайотов разясни, че при разпоредената от него незабавна проверка е установено, че двама офицери от Регионална служба „Военна полиция“ – Пловдив не са докладвали за случая. Предстоят и проверки на Прокуратурата, както и на Инспектората на МО, които трябва да установят защо не е предоставена информация за случилото се и отговорните служители да понесат сериозни наказания. Министър Панайотов уточни, че инцидентът е станал на 11 май, а той е встъпил в длъжност на 12 май.
„Едно от първите ми действия като министър на отбраната беше да спра обществената поръчка за доставката на два луксозни автомобила поради отпаднала необходимост“, каза министър Панайотов в отговор на въпрос и допълни, че по другите два пункта на обществената поръчка за доставка на леки автомобили, от които Министерството има нужда, процедурата продължава.
Министър Панайотов съобщи, че в скоро време ще бъдат предложени на Министерския съвет да одобри кандидатури за директори на служба „Военна разузнаване“ и служба „Военна полиция“. И двете служби според него твърде дълго стоят без титуляр.
На въпроси за закупуването на боеприпаси за новите патрулни кораби началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поясни, че при провеждането на процедурата за реализацията на инвестиционния проект Министерството на отбраната се е вместило в сумата, определена от Народното събрание. „По същество цената за придобиване на двата модулни патрулни кораба, които по друга класификация са между голяма корвета и малка фрегата, е безпрецедентна в този вид сделки – за по-малко от 500 млн. евро с ДДС ние ще придобием два много качествени военноморски съда“, заяви той. „Не можем да планираме закупуване на боеприпаси преди да е ясна конфигурацията на кораба“, посочи той. "Бяха отправени оферти към няколко фирми. Фирмата, която спечели, кандидатства с определена конфигурация на артилерийско, противокорабно, противоподводно, противовъздушно въоръжение. След като е в ход изпълнението на договора ще се изготвят технически спецификации, за да може да се обявят поръчки за доставки на боеприпаси. Доставката на боеприпаси не е еднократен процес, той е непрекъснат процес. До получаването на първия нов кораб през 2025 г. процесът по придобиване на боеприпаси ще върви паралелно“, разясни началникът на отбраната.
|
03.06.2021 |
“The state of the Armed Forces’ defence capabilities allows for the fulfilment of the tasks under the missions arising from the constitutional obligations to guarantee the sovereignty, independence and territorial integrity of the country on a national level as well as within the framework NATO's collective defence and the Common Security and Defence Policy of the European Union,” said the Minister of Defence Georgi Pamayotov today, 3 June 2021. He emphasized that the fulfilment of the tasks is accomplished under the conditions of various resource and technological constraints, and actions are undertaken to achieve their gradual phased reduction.
At the press conference, attended also by the Chief of Defence Admiral Emil Eftimov, Minister Panayotov introduced the two Deputy Ministers of Defence Alexander Petkov and Plamen Yordanov.
The Minister of Defence highlighted the key priority of the caretaker government: the organization and normal conduct of the early parliamentary elections. The Ministry of Defence will assist the Ministry of Foreign Affairs in conducting the elections abroad.
"Our task is to ensure the normal operation and functioning of the Ministry of Defence. This means that the Armed Forces should continue their preparations for the performance of the defence tasks, ensuring the territorial integrity, sovereignty and independence of Bulgaria," Minister Panayotov said. He pointed out that a decision was made by NATO to withdraw all contingents involved in the Alliance's mission in Afghanistan. "One of our priorities is to ensure the smooth and accident-free withdrawal of our contingent and the return of our boys and girls to Bulgaria," the Minister of Defence stressed. As a priority, he also pointed out Bulgaria's active participation in both NATO and in the Common Security and Defence Policy of the EU.
Minister Panayotov also commented on the progress of the three modernization projects. "The work on the project for the acquisition of a new multi-role fighter F-16 is completed smoothly, the main activities on the acceptance of the new fighter aircraft are concentrated in Graf Ignatievo Air Base where BGN 300 million are allocated to infrastructure-related activities," said Minister Panayotov.
He emphasized that a contract for the acquisition of two modular patrol vessels had been signed with the German company Lursen. "What I personally did not know was that the ships were purchased without the respective ammunition. I was provided with an explanation that this was a normal process. However, it is important to know that work is underway on a project to purchase ammunition for the two ships. The price of these ammunition sets varies between BGN 400 million and one billion", Georgi Panayotov commented.
|
02.06.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов ще даде пресконференция утре, 3 юни, от 12.00 ч. в Министерството на отбраната. В нея ще участват началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-министрите на отбраната Александър Петков и Пламен Йорданов.
Постоянно акредитираните журналисти ще бъдат допускани от 11.30 ч. на 3 юни 2021 г. в сградата на Министерството на отбраната (вход от ул. „Аксаков“), след представяне на лична и журналистическа карта. |
01.06.2021 |
 Служебният министър на отбраната на Република България Георги Панайотов участва днес, 1 юни 2021 г. във видеоконферентна среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО.
Основна тема на форума беше подготовката на предстоящата Среща на върха на НАТО на 14 юни 2021 г. Фокусът на дискусиите бе върху процеса на размисъл „НАТО 2030“ и решенията, свързани с възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, устойчивостта, иновациите, последиците от климатичните промени за сигурността, както и ресурсни въпроси.
В своето изказване министър Георги Панайотов заяви, че „колективната отбрана е в основата за съществуването и актуалността на Алианса“. „Съюзниците следва да поемат политическа и финансова отговорност за подходящо ресурсно осигуряване на дейностите и структурите на НАТО“, изтъкна министърът на отбраната. Той обърна внимание на важността на инициативата за иновации в областта на отбраната, която ще има висока добавена стойност и има потенциал да бъде ценен инструмент в подкрепа на запазването на технологичното преимущество на Алианса.
По време на заседанието бяха разгледани още ситуацията в Афганистан, включително планираното изтегляне на силите на мисията „Решителна подкрепа“ и бъдещото подпомагане на страната. Съюзниците препотвърдиха ангажимента си към дългосрочната сигурност в Афганистан, както и подкрепата си за мирния процес в страната. Министър Георги Панайотов информира, че България обмисля принос към обучението и подготовката на афганистанските сили за сигурност и потвърди, че страната ще продължи участието си в Доверителния фонд за поддържане на Афганистанската национална армия.
Министрите на отбраната одобриха нова всеобхватна политика по киберотбрана на НАТО, която надгражда и актуализира Разширената политика на НАТО по киберотбрана от 2014 г. и отчита киберпространството като самостоятелен оперативен домейн, както и приноса на кибердомейна към възпирането и отбраната на Алианса и изграждането на устойчивост. Бе разгледан и напредъкът на работата по сътрудничеството между НАТО и ЕС.
|
01.06.2021 |
|
01.06.2021 |
The caretaker government Defence Minister of the Republic of Bulgaria Georgi Panayotov participated today, 1 June 2021, in a videoconference meeting of the Ministers of Defense of NATO member states.
The main topic of the forum was the preparation for the forthcoming NATO Summit on 14 June 2021. The focus of the discussions was on the “NATO 2030” reflection process and the decisions related to the Alliance’s deterrent and defence posture, sustainability, innovations, the consequences of the climate change for security as well as on resource-related issues.
In his address, Minister Georgi Panayotov declared that "Collective defence is at the core of NATO’s existence and relevance." "The Allies have to bear the responsibility, political and financial, to properly resource NATO’s activities and structures,” the Minister of Defence pointed out. He emphasized the importance of the Defense Innovation Innitiative that will have a high added value and has a potential to become a valuable tool in support of NATO’s technological edge.
At the session, a series of other topics were discussed such as the situation in Afghanistan including the planned withdrawal of forces participating in the Resolute Support Mission, and the future assistance for the country. The Allies reaffirmed their commitment to security in Afghanistan in a long-term perspective as well as their support for the peace process in the country. Minister Georgi Panayotov stated that Bulgaria considers a contribution to the preparation and training of the Afghan security forces, and confirmed that our country remains committed to the Afghan National Army Trust Fund.
The Defence Ministers endorsed a new NATO comprehensive cyber defence policy that builds on and updates NATO enhanced cyber defense policy of 2014, recognizes cyberspace as a stand-alone operational domain as well as the contribution of the cyberdomain to the Alliance’s deterrence and defence posture, and resilience building. The progress achieved in the work on the NATO-EU cooperation was also reviewed.
|
01.06.2021 |
Медиен ден на националното тактическо учение с бойни стрелби с международно участие „Strike Back 21“ ще се проведе на 4 юни (петък) на учебен полигон „Корен“. Министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще наблюдават демонстрациите на способности на участниците в учението, което е част от ръководеното от Командването на Сухопътните сили на САЩ за Европа и Африка „Defender Europe 21“.
„Strike Back 21“ се провежда от 26 май до 5 юни 2021 г. в района на Учебен полигон „Корен“. В него участват близо 800 военнослужещи от Сухопътните войски на България с до 210 единици бойна и специализирана техника. Непосредствената авиационна поддръжка се изпълнява със самолети Су-25, вертолети Ми-24 и „АН-Апачи“ от състава на Военновъздушните сили. В учението участват също бойна тактическа група от Гърция, лекопехотен взвод от Румъния и взвод курсанти от НВУ „Васил Левски“.
Темата на тактическото учение е „Настъпление на усилен механизиран батальон от непосредствено съприкосновение“.
Основните цели на „Strike Back 21“ са повишаване на оперативната съвместимост и подготовката на формированията за провеждане на отбранителни и настъпателни бойни действия в многонационален формат, както и синхронизиране на действията на щатните и придадените формирования.
Офицер планиращ учението е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, офицер провеждащ учението е командирът на 2-ра Тунджанска механизирана бригада бригаден генерал Стоян Шопов, а директор на учението е заместник-командирът на 2-ра механизирана бригада полковник Емил Симеонов.
Уважаеми колеги,
Представителите на медиите, които са получили акредитация за отразяване на ученията от серията „Defender Europe 21“, ще бъдат допускани през контролно-пропускателния пункт на Учебен полигон „Корен“ от 08:30 ч. до 08:50 ч. на 4 юни 2021 г.
За журналистите, пътуващи от София, ще бъде осигурен транспорт до УП „Корен“, който ще тръгне от паркинга пред сградата на МО-2 на бул. „ген. Тотлебен“ 34 (срещу „Пирогов”) в 05.00 ч. на 4 юни 2021 г.
Желаещите да използват организирания транспорт трябва да потвърдят най-късно до 17.00 ч. на 2 юни 2021 г. (сряда) в на телефони: 02/9223015, 0889 655 119, или на електронна поща: gvo_sv@abv.bg.
Представителите на регионалните медии, акредитирани за ученията, трябва да потвърдят своето присъствие на УП „Корен“ до 3 юни 2021 г. на електронна поща: bgr_publicaffairs@armf.bg. |
01.06.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов ще участва в среща със своите колеги от страните-членки на НАТО, която ще се проведе чрез видеоконферентна връзка днес, 1 юни. Форумът ще предостави възможност на министрите на отбраната да разгледат редица ключови теми от дневния ред на Алианса преди предстоящата Среща на върха на 14 юни 2021 г., която ще даде насока за бъдещето на Северноатлантическия пакт до 2030 г. и отвъд.
Министрите на отбраната ще обсъдят актуални въпроси от инициативата „НАТО-2030“, сред чиито основни цели са укрепване на единството на Алианса, разширяване на подхода към сигурността и опазване на международния правов ред, с оглед на подготовката на препоръки за предстоящата Среща на върха. Ще бъдат дискутирани също ситуацията в Афганистан и бъдещата подкрепа на НАТО за страната, прилагането на засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, както и сътрдуничеството между организацията и Европейския съюз. |
01.06.2021 |
|
|
 |