 |
Новини - архив
29.06.2018 |
Военнослужещи от състава на Сухопътните войски и днес, 29 юни, от 08.00 ч. се включиха в оказването на помощ на населението на Смолян. Те ще разчистват наводнените улици в кв. „Райково“.
Модулното формирование от 21 военнослужещи и техника е от състава на 101-ви алпийски полк. Ръководител на групата е майор Иван Щерев.
|
29.06.2018 |
Новоназначени военнослужещи в 78-ми батальон за осигуряване от състава на Сухопътните войски положиха днес, 29 юни, военна клетва. Тържественият ритуал се проведе в района на формированието. На него присъстваха семействата и близките на младите бойци.
Новопостъпилите военнослужещи ще получат необходимите основни знания и умения в Единния център за начална военна подготовка в Плевен.
|
28.06.2018 |
      Министърът на отбраната Красимир Каракачанов откри днес, 28 юни, внушителен паметник на българския владетел кан Тервел в град Свети Влас. Поводът е 1300-годишнината от победата на кан Тервел над арабския халифат при Константинопол. Министър Каракачанов преряза лентата на паметника заедно с Йордан Динев, председател на фондация „Българска памет – братя Диневи“.
„Откриването на паметника на този велик български владетел е добър знак за това, че във времена на нихилизъм и джендърски идеологии българинът не се предава, а пази и възражда националните и православните ценности“, заяви министърът на отбраната. „След паметника в Свети Влас ще има и други монументи в страната, които ще напомнят на поколенията, че кан Тервел е спасил не само България от ислямизация, но и Европа“, подчерта министър Каракачанов.
На тържествената церемония присъстваха членовете на инициативния комитет за честването на бележитата годишнина - акад. Антон Дончев, проф. Николай Михайлов и проф. Стоян Райчевски, както и командирът на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев, командирът на флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Мален Чубенков, представители на местната власт и граждани.
Венци и цветя пред паметника бяха положени от името на Министерството на отбраната, фондация „Българска памет – братя Диневи“, Военноморските сили и от признателни граждани.
|
28.06.2018 |
|
28.06.2018 |
На редовното заседание на Отрасловия съвет за социално сътрудничество в Министерството на отбраната, проведено днес, 28 юни, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов връчи на председателя на Националния синдикат „Отбрана“ към КТ „Подкрепа“ Тодор Воденов награден знак „За принос към Министерството на отбраната”.
Тодор Воденов е отличен със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов за принос към развитието на социалния диалог и социалното сътрудничество в Министерството на отбраната, както и за дългогодишно активно участие в работата на Отрасловия съвет и в Съвета по условия на труд в Министерството на отбраната. Като синдикален лидер през годините той проявява професионализъм, всеотдайност и отговорност при постигането на изключително добро ниво на социално партньорство в сектора „Отбрана“.
|
28.06.2018 |
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов се срещна днес, 28 юни, с командира на Многонационална бригада “Югоизточна Европа” (БрЮИЕ) бригаден генерал Тудорица Петраче, който е на работно посещение в нашата страна.
Бригаден генерал Тудорица Петраче изрази задоволството си от дейността на декларираните към БрЮИЕ формирования от Сухопътните войски по време на неговата инспекция.
На срещата бяха обсъдени и бъдещи съвместни дейности от взаимен интерес
|
27.06.2018 |
Заместник-министър председателят по обществен ред и сигурност и министър на отбраната Красимир Каракачанов ще открие утре, 28 юни, паметник на кан Тервел в гр. Свети Влас.
Министър Каракачанов е председател на Националния инициативен комитет за честването на 1300-годишнина от победата на кан Тервел над арабите. С тази победа българският владетел спасява не само България, но и Европа от нашествието на арабския халифат.
Паметникът е дело на фондация „Българска памет - братя Диневи".
Уважаеми колеги, Откриването на паметника ще се състои утре, 28 юни, от 11.00 ч. на централния площад на гр. Свети Влас. За представителите на медиите е организиран транспорт от гр. Бургас, който ще тръгне в 09.30 ч. пред сградата на Областната администрация в Бургас. |
27.06.2018 |
 Министърът на отбраната Красимир Каракачанов награди днес, 27 юни, генерал-лейтенант Пламен Атанасов с почетен знак на Министерството на отбраната „Свети Георги“ – първа степен. Отличието се връчва за високи постижения в службата, заслуги към отбраната на страната и във връзка с приключването на активната му военна служба.
„Винаги е трудно, когато армията се разделя с професионалист като Вас“, заяви министърът на отбраната и подчерта, че наградата е напълно заслужена. „Тя действително е признание за всичко, което сте дали като време и умения на Българската армия“, заяви още министър Каракачанов.
За проявен професионализъм, отлично справяне със служебните си задължения и безупречни професионални и личностни качества, генерал-лейтенант Атанасов получи награда сувенир „сабя“ от началника на отбраната генерал Андрей Боцев. „Искам от свое и от името на всички присъстващи да му благодаря за службата. За всичко, което правеше, прави и се надявам да продължи да прави – да допринася със своите знания, опит и възможности, за Българската армия“, заяви началникът на отбраната.
„Достигнах до тук благодарение на своите командири, те ме учиха от своя богат опит“, каза генерал-лейтенант Пламен Атанасов. „Големият капитал, които има армията, са хората, които независимо от трудностите, които трябваше да преодоляват – съхраниха, предадоха и доразвиха своето наследство. Затова моят апел към вас е – работете с младите, те са тези, които ще продължат да развиват армията. Те се нуждаят от вашия опит, предавайте им го!“, посочи генерал-лейтенант Атанасов.
На събитието присъстваха политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната, командващият на СКС, командирите на видовете въоръжени сили, директори на дирекции в Министерството на отбраната.
|
27.06.2018 |
|
26.06.2018 |
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев разпореди повишаване готовността за действие на формированията от Българската армия за овладяване и/или преодоляване на последствията от наводнения във връзка с очакваните обилни валежи и динамична метеорологична прогноза на територията на страната.
Командирите, имащи в състава си специализирани модулни формирования, следва да извършат преглед на плановете за оказване помощ на населението при наводнения, да проверят състоянието на техниката, екипировката и оборудването, заделени за подобни случаи, както и да оповестят личния състав и готовността му за действие. В разпореждането на началника на отбраната се посочва също, че командирите следва да осъществят контакт с органите на местната власт и структурите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Министерството на вътрешните работи по места, с цел координиране изпълнението на задачите и осъществяване на взаимодействие при оказване помощ на населението.
Изпълнението на разпореждането е възложено на командващия Съвместното командване на силите, командирите на видовете въоръжени сили и на 68-ма бригада „Специални сили“. |
26.06.2018 |
С провеждането на извънреден Съвет „Външни работи/Отбрана“ на 25 юни в Люксембург приключи изпълнението на календара на българското председателство на Съвета на ЕС в областта на отбраната. В заседанието участва заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов.
Българското председателство на Съвета на ЕС завършва с постижения в реализирането на четирите приоритета в областта на отбраната, които Министерството на отбраната формулира: активно подпомагане на изпълнението на инициативите по прилагане на приоритетите на Глобалната стратегия на ЕС в областта на сигурността и отбраната; подкрепа за развитието на военните способности на ЕС; укрепване на сигурността на Западните Балкани; задълбочаване на сътрудничеството ЕС - НАТО.
В периода на българското председателство е постигнат напредък в изграждането на Постоянното структурирано сътрудничество. Приети са и правилата за управление на проектите по него. Започна работата по изпълнението на първия пакет от 17 проекта в рамките на Постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната. България участва в три от тях: „Създаване на мрежа от логистични хъбове“, „Трансгранична военна мобилност“ и „Надграждане на системата за морско наблюдение“.
Постигната е договореност по Европейската програмата за развитие на отбранителната индустрия, чрез която ще бъдат финансирани проекти за изграждане на отбранителни способности. През шестмесечния период България активно подпомогна диалога между държавите-членки на ЕС и между тях и институциите на евросъюза за изпълнението на Европейския план за действие в областта на отбраната и Европейския фонд за отбрана. Бяха проведени четири триалога между Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз по регламента за Европейска програма за индустриално развитие в областта на отбраната. На 22 май четвъртият триалог завърши с успешно съгласуван текст, а на 7 юни регламентът за Европейска програма за индустриално развитие в областта на отбраната беше одобрен от Комитета на постоянните представители.
За развитието на военните способности на ЕС допринесе финализирането на двустранните консултации с всички страни-членки на съюза в рамките на пробния цикъл на Координирания годишен преглед на отбраната. Предстои приемането и на разработения План за развитие на способностите на ЕС.
Особено важен за нашата страна е приоритетът, свързан с укрепване на сигурността и стабилността на Западните Балкани. Дебат по този въпрос беше проведен на срещата на директорите по отбранителната политика в Брюксел на 19 април. Темата за изграждането на капацитет в областта на сигурността и отбраната в страните от Западните Балкани беше във фокуса на дискусиите на международен форум, проведен в София на 11 май т.г, организиран от Министерството на отбраната.
Постижение на българското председателство в диалога за задълбочаването на сътрудничеството между ЕС и НАТО беше проведеното съвместно заседание на военните комитети на двете международни организации, което бе оценено изключително високо. Участие в съорганизирания от Европейската агенция по отбрана и Министерството на отбраната симпозиум по военната мобилност, който се състоя на 7 юни в Брюксел, взеха министри на отбраната от ЕС и НАТО, Върховният представител на ЕС по външна политика и политиката за сигурност Федерика Могерини, заместник-генералният секретар на НАТО Роуз Гьотемьолер и високопоставени представители на САЩ.
За успешното изпълнение на приоритетите на българското председателство на Съвета на ЕС в областта на отбраната бяха проведени над 30 събития, повечето от които в България, други в Брюксел, Белгия, и в трети страни. По-важните от тях бяха: срещи на директорите по отбранителната политика (19 и 20 февруари, София, и 19-20 април, Брюксел); Съвет „Външни работи/Отбрана“ (6 март, Брюксел, и 25 юни, Люксембург); неформална среща на министрите на отбраната от ЕС (4 и 5 май в София); изнесено заседание на Военния комитет на ЕС (26-28 април, София и Пловдив); заседание на Военния комитет на ЕС (21 февруари, Брюксел); заседание на Военния комитет на ЕС във формат „началници на отбраната“ (15 май, Брюксел); изнесено заседание на „Политико-военната група“ (19-21 март, София); заседание на Специалния комитет „Атина“ (25-27 април, София); семинар на високо експертно ниво по изграждането на капацитет в секторите за сигурност и отбрана на страните от Западните Балкани (11 май, София); международна научна конференция на тема „Научните изследвания, иновации и индустриално сътрудничество в интерес на общата европейска отбрана и сигурност“ (31 май, Пловдив), изнесено заседание на работните групи на Военния комитет (31 май-1 юни 2018); симпозиум на тема: „Военната мобилност: ключ към европейската сигурност“ (7 юни, Брюксел, Белгия) и др. Министерството на отбраната бе домакин и на част от програмата на посещението на Комитета по политика и сигурност у нас (6-7 юни, София и Пловдив). В България бяха проведени също така два курса, две учения, олимпиада по общата политика за сигурност и отбрана на ЕС, годишна конференция на Инициативата по планинска подготовка, изнесени дни по въпросите на кибер отбраната.
Общата координация на подготовката и провеждането на българското председателство на Съвета на ЕС, както и организацията на основните събития от календара в областта на отбраната беше осъществена от дирекция „Отбранителна политика“ в Министерството на отбраната.
По реализацията на отделни събития и приоритети работиха дирекции “Отбранителна аквизиция“, „Финанси“, „Стратегическо планиране“, командванията на видовете въоръжени сили, Военна академия „Г.С. Раковски“, Националният военен университет, Висшето военноморско училище „Н.Й.Вапцаров“, Институтът по отбрана и екипа на Министерството на отбраната/Щаба по отбрана в Постоянното представителство на Република България към ЕС. |
26.06.2018 |
Специализиран екип от 78-ми батальон за осигуряване – София от състава на Сухопътните войски обезвредиха на 26 юни ръчна корозирала бойна граната, открита край гр. Своге, в коритото на р. Искър. Действията на военнослужещите по разузнаване, транспортиране и унищожаване на гранатата бяха ръководени от старши лейтенант Мартин Маргитин. |
22.06.2018 |
    Като кадрови военнослужещи от Българската армия вие имате необходимата подготовка, за да изпълните тази мисия. Убеден съм, че знанията и уменията, които сте получили допълнително в Единния център за подготовка, ще ви позволят да изпълните своята мисия с чест и достойнство и да се върнете отново с вдигнато чело като български воини, изпълнили отговорно своя дълг. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов в обръщението си към военнослужещите от 36-ия контингент на въоръжените сили, които до броени дни ще се включат в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. Тържественият ритуал по официалното изпращане на контингента се проведе днес, 22 юни, пред Параклиса-мавзолей „Свети Георги Победоносец” в гр. Плевен.
По традиция министър Каракачанов подари на 36-ия контингент икона на Св. Георги Победоносец и пожела на военнослужещите здраве и късмет и да се завърнат всички на родна земя при своите близки след успешно изпълнена мисия.
Тридесет и шестият български военен контингент включва национален елемент, рота за охрана, екип от съветници и щабни офицери в щаба на мисията на НАТО. В състава му са включени до 160 военнослужещи от Сухопътните войски и 68-ма бригада „Специални сили“. По време на мисията те ще изпълняват задачи, свързани основно с организирането на контролно-пропускателния режим на автомобилния и пешеходния трафик на летище Кандахар, както и с обучение, съветване и методическо подпомагане на формирования и военнослужещи от Афганистанската национална армия.
Националният командир на контингента полковник Веселин Василев от Съвместното командване на силите има опит от три мисии в Афганистан - през 2009 г., 2013 г. и 2015 г., както и от участие в операцията по стабилизиране и възстановяване на Ирак през 2004 г. и 2006 г. Командир на ротата за охрана е майор Велин Кехайов от военно формирование 42 800 – Плевен, който също има опит от предишно участие в операцията на НАТО в Афганистан през 2011 г. Помощник-национален командир на контингента е подполковник Недялко Киров от военно формирование 52 340.
Сертификацията на 36-тия контингент за участие в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан се проведе от 19 до 21 юни в Единния център за начална подготовка в гр. Плевен. Ротата за охрана на летище Кандахар проведе тактико-специално учение на тема „Организиране на охрана, работа на контролно-пропускателен пункт и патрулиране в международна база”, по време на което формированието получи оценка „боеготов“.
Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов поздрави военнослужещите от името на началника на отбраната генерал Андрей Боцев. „Ние, вашите командири и началници, сме убедени във вашия успех, защото знаем каква е подготовката ви за участие в тази мисия“, посочи той и изрази увереност, че през следващите месеци военнослужещите от 36-ия контингент ще изявят своя професионализъм и воински качества и ще изпълнят отлично задачите си. Той връчи сертификат за участие в мисията на командира на 36-ия контингент полковник Веселин Василев, който изрази увереност, че военнослужещите ще изпълнят достойно поставените задачи и ще защитят отличните атестати на командването.
На ритуала по официалното изпращане на 36-ия контингент за участие в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“ присъстваха също командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, представители на общинския съвет в гр. Плевен, много граждани.
По време на церемонията бойното знаме на контингента беше осветено от свещеници от Плевенската епархия, които отслужиха и молебен за здравето на личния състав.
|
22.06.2018 |
|
22.06.2018 |
|
22.06.2018 |
|
22.06.2018 |
На тържествен ритуал днес, 22 юни, новоназначени военнослужещи положиха военна клетва. Ритуалът се проведе в района на 42-ри механизиран батальон – Ямбол от състава на Втора механизирана бригада. В обръщението си към новоназначените бойци командирът на батальона подполковник Ивайло Иванов изрази своята увереност, че успехите на формированието ще се дължат и на приноса на всеки един от тях.„ Като ваш командир ви уверявам, че можете да разчитате на моята подкрепа и на помощта на вашите колеги в нелекото воинско ежедневие”, каза той.
На тържественото приемане на военнослужещите в редовете на Българската армия присъства бригаден генерал Костадин Кузмов – командир на Втора механизирана бригада, който подчерта значимостта на военната клетва като важен законов и морален акт и поздрави новоназначените с поетия отговорен професионален път.
Гости на тържеството бяха семействата и близките на новопостъпилите военнослужещи. В 42-ри механизиран батальон в Ямбол предстои нов прием на военнослужещи. Със заповед на министъра на отбраната са обявени 5 вакантни длъжности. Кандидатите могат да подадат документите си до 14 август във Военното окръжие в Ямбол, където ще получат и повече информация за приема и условията за кандидатстване.
|
21.06.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов ще участват утре, 22 юни, в тържествената церемония по изпращане на 36-ия контингент от въоръжените сили за участие в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа”. Ритуалът ще се проведе в град Плевен от 15:00 часа на площад „Възраждане“.
Контингентът е в състав до 160 военнослужещи. Той включва национален елемент, рота за охрана, екип от съветници и щабни офицери в щаба на мисията на НАТО. Национален командир е полковник Веселин Василев от Съвместното командване на силите. Командир на ротата за охрана е майор Велин Кехайов от военно формирование 42800 - Плевен. Помощник-национален командир на контингента е подполковник Недялко Киров от военно формирование 52340.
На ритуала по изпращането в Плевен ще присъстват още командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
Международната мисия на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа” е фокусирана върху подготовката, подпомагането и предоставянето на екипи от съветници за афганистанските държавни институции и националните сили за сигурност във взаимодействие с афганистанското правителство, партньорите и другите международни организации, ангажирани в региона. Участието ни в мисията е съгласно отговорностите на България като страна-членка на НАТО.
Уважаеми колеги,
Представителите на медиите, които желаят да отразят церемонията по изпращане на контингента, трябва да бъдат в 14:45 часа на 22 юни 2018 г. на площад „Възраждане“ в гр. Плевен. |
21.06.2018 |
 На официална церемония днес, 21 юни, заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов награди полковник Жан-Марк Лавале – аташе по отбраната на Френската република, акредитиран за Република България и базиран в Регионалния военен офис на Франция в град Скопие. Той получи награден знак „За принос към Министерството на отбраната“. Полковник Лавале беше отличен със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов за заслуги в развитието и утвърждаването на двустранните отношения между България и Франция във военната област и във връзка с приключване на мандата му. Той получи също плакет от началника на отбраната генерал Андрей Боцев.
В рамките на проведената среща беше представен и новоназначеният аташе по отбраната на Френската република, акредитиран у нас, подполковник Флавиен Гаригу Граншан. Вицеадмирал Емил Ефтимов пожела успех на подполковник Флавиен Гаригу Граншан във високоотговорната му дейност и изказа увереност, че сътрудничеството между въоръжените сили на двете държави ще продължава да се развива в духа на взаимното разбирателство и открит диалог.
|
21.06.2018 |
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев участва в конференция на държавите от Програмата за партньорство на САЩ на тема: „Използване потенциала на Програмата за партньорство на САЩ в регионален мащаб в подкрепа на стратегията и плана на кампанията на Европейското командване на САЩ“. Форумът, който се проведе от 19 до 21 юни в гр. Гармиш-Партенкирхен, Германия, бе организиран от Европейското командване и Бюрото на Националната гвардия на САЩ.
В рамките на конференцията представители на 22 европейски държави отбелязаха 25-та годишнина от създаването на Програмата за партньорство и обсъдиха ключови въпроси, свързани с нейните възможности за оказване на поддръжка в Европа на тактическо, оперативно и стратегическо ниво в настоящата обстановка на сигурност.
Чрез колективна дискусия, конференцията се фокусира върху настоящата и бъдещата работа в областта на отбраната, която е от взаимен интерес за НАТО, САЩ, съюзниците и партньорите. Заложените теми позволиха да се разгледат актуални въпроси по сигурността и да се определят възможностите за засилване на сътрудничеството с цел осигуряване на позиционирани сили със съответните способности и бойна готовност. |
20.06.2018 |
<  Заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов откри днес, 20 юни, годишната военнонаучна конференция на факултет „Командно-щабен“ на Военната академия „Георги Стойков Раковски“. Форумът, който се провежда под патронажа на началника на Военната академия, е посветен на съвременните аспекти на сигурността с техните предизвикателства, подходи и възможни решения. Вицеадмирал Емил Ефтимов представи два доклада на НАТО (Strategic foresight analysis (2017 report), Framework for nature Alliance operations) за стратегическото планиране и рамката на бъдещите операции на Алианса. По думите му подобни документи са основополагащи за решенията на военното ръководство за изграждане на способности на Въоръжените сили, ключови в съвременната динамична среда на сигурност.
В системата за сигурност образованието има все по-голяма и важна роля, подчерта във встъпителното си слово домакинът на конференцията – деканът на факултет „Командно-щабен“ полк. доц. д-р Димитър Караджинов. Той посочи, че отговорността на Военната академия като една от водещите образователни институции е изключително голяма, както в подготовката и обучението на офицери и студенти в сигурността и отбраната, така и в предоставяне на експертиза при изработване на основополагащите документи и вземане на решения в областта на националната сигурност.
Форумът беше открит от полк. доц. д-р Росен Димитров – заместник-председател на организационния комитет на военно научната конференция. Пленарното заседание продължи с докладите: „Принос на Военна академия „Г. С. Раковски” в изследването и обучението по противодействие на радикализацията и тероризма” – представен от подп. доц. д-р Петър Маринов от Катедра „Сухопътни войски” и „Аспекти в изследването на киберсигурността” – изнесен от доц. д-р Константин Цветков от Катедра „Комуникационни и информационни системи”.
Сред официалните гости на форума бяха също генерал-майор Иван Лалов – заместник-командващ на Съвместното командване на силите, полковник д-р Димитър Кирков – директор на Института по отбрана, полковник доцент д-р Димитър Ташков – заместник-началник на Военната академия по учебната и научна част, комисар доцент д-р Станимир Илиев – заместник-декан на Факултет „Полиция” на Академията на МВР. На конференцията присъстваха и представители от Полша, Италия и Израел, както и участници от Министерството на отбраната, Щаба на отбраната и видовете въоръжени сили. |
19.06.2018 |
Съвместна българо-американска подготовка „Joint Training 2“ ще се проведе в района на учебен полигон „Ново село“ в периода 19 юни - 30 октомври 2018 година. Предвижда се в нея да участват военни формирования от Сухопътните войски, Съвместното командване на силите и служба „Военна полиция“. От въоръжените сили на САЩ в „Joint Training 2“ ще се включат до 400 военнослужещи с необходимата екипировка, щатно въоръжение и бойни припаси.
По време на съвместната българо-американска подготовка ще бъдат използвани танкове М1А2 „Абрамс“, бойни машини на пехотата М2А3 „Брадли“, бронирани бойни машини АРС М113, самоходни гаубици М109А6 „Paladins“, както и спомагателна и ремонтна техника.
Съвместната българо-американска подготовка е част от мерките за укрепване на сигурността в Черноморския регион. |
19.06.2018 |
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев ще участва в конференция на държавите от Програмата за партньорство на САЩ. Форумът е организиран от Европейското командване и Бюрото на Националната гвардия на САЩ и се провежда от 19 до 21 юни в гр. Гармиш-Партенкирхен, Германия. Темата на конференцията е „Използване потенциала на Програмата за партньорство на САЩ в регионален мащаб в подкрепа на стратегията и плана на кампанията на Европейското командване на САЩ“. |
18.06.2018 |
Тактическото учение „Черно море - 2018” на Флотилия бойни и спомагателни кораби се провежда от днес, 18 юни, до 22 юни. В него участват общо 25 бойни и спомагателни кораби и катери от състава на флотилията и 2 вертолета АS 565 МB „Panter“ от морската авиобаза „Чайка”. „Черно море – 2018“ е заключителен етап на подготовката за националното военноморско учение с международно участие „Бриз -2018”, което ще се проведе през юли 2018 г.
Тактическото учение на Флотилия бойни и спомагателни кораби дава възможност на участниците да усъвършенстват своите умения при прилагане на оперативните процедури на НАТО, да отработят използване на системите за управление на силите и средствата на флотилията и други военноморски практики при планирането, провеждането и анализа на дейностите.
По време на „Черно море – 2018“ военнослужещите от Военноморските сили ще повишат подготовката си при изпълнение на задачи за отразяване на атаките на въздушен, надводен и подводен противник, противодействие на атаките на бързо движещи се малки надводни цели, разузнаване за поставени мини и унищожаване на участък от минно заграждение, контрол на корабоплаването, приемане и предаване на товари на море, оказване на помощ на аварирал кораб, защита на група надводни кораби от ядрено, химическо и бактериологично оръжие. Ще бъде извършено водолазно обследване на район за заставане на корабите на котва.
На 22 юни в района на пристанище Бургас във взаимодействие с правителствени и неправителствени организации ще бъдат отработени епизоди по гасене на пожар на кораб в пристанище и оказване на първа медицинска помощ и евакуация на пострадали. Взаимодействието със структури на Министерството на вътрешните работи ще бъде демонстрирано при извършване на бордова инспекция на кораб, заподозрян в незаконен трафик на оръжие.
Командир на оперативното съединение на море е командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Мален Чубенков, а директор на учението е капитан I ранг Ваньо Мусински – заместник-командир на флотилията.
|
18.06.2018 |
В изпълнение на Виенския документ – 2011 от днес, 18 юни, до 21 юни на посещение в нашата страна е инспектираща група от Руската федерация. Тя е в състав от 4-ма военнослужещи и ще посети военните формирования в района на Бургас, Сливен, Безмер и Стара Загора. Групата ще проведе инспекция на военните дейности в определената зона от територията на нашата страна.
По време на инспекцията групата ще бъде съпровождана от български офицери от дирекция „Стратегическо планиране“ в Министерството на отбраната.
* * * Виенският документ е първото международно споразумение, установяващо система от мерки за укрепване на доверието и сигурността във военната област. Те целят повишаване на откритостта и прозрачността по отношение на военните дейности, извършвани на територията, заобикалящите морски зони и въздушното пространство на всички европейски държави (за Русия от западната граница до Урал) и страните-членки на ОССЕ от Централна Азия. |
18.06.2018 |
 Национална сертификация на модул за гражданско-военно сътрудничество към Силите за отговор на НАТО (eNRF-19) се проведе през изминалата седмица в района на военно формирование 28 610 – София в рамките на учението „Верен приятел – 2018“. В него участваха военнослужещи от рота за гражданско-военно сътрудничество и от военно формирование 28 610 - София, представители на Българския червен кръст, Държавната агенция за бежанците и екип за гражданско-военно сътрудничество от армията на САЩ.
По време на учението бяха отработени дейности, повишаващи взаимодействието и координацията между цивилни и военни структури в многонационална среда. Беше развърнат център за гражданско-военно сътрудничество (CIMIC). Военнослужещите повишиха подготовката си за водене на преговори.
Сертификацията се проведе от комисия от Командването на Сухопътните войски с председател полковник Йордан Йорданов. Командир на модула за гражданско-военно сътрудничество към еNRF-19 е капитан Ивелин Иванов. Оценката на сертифицирания модул от състава на ротата за гражданско-военно сътрудничество, единствено по рода си формирование в Българската армия, е „боеготов“.
|
15.06.2018 |
  Безсилни сме да изразим болката си от загубата на двамата безупречни колеги и добри приятели. За летците небето е дом, а животът им е възход нагоре към висините. Ние скърбим заедно с вас, скъпи семейства, и даваме обет да пазим спомена за двамата майори и да подкрепяме семействата. Това каза командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков днес, 15 юни, на траурния ритуал, с който се простихме с майорите Пламен Пантилеев и Стоян Неделчев. Своята съпричастност към скръбта на семействата на загиналите пилоти изразиха министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков, командирът на вертолетната авиобаза Крумово бригаден генерал Димитър Иванов, генерали от Българската армия, командири на военни формирования, офицери, сержанти, войници и цивилни служители от Въоръжените сили и граждани.
Майор Пламен Пантилеев – командир на седмо авиационно звено Ми-17, и майор Стоян Неделчев - щурман на вертолет, служили редом във вертолетна авиационна ескадрила на авиобаза Крумово, загинаха на 11 юни 2018 г. при изпълнение на тренировъчен полет с Ми-17. Целият им професионален път в служба на Родината е свързан с вертолетната авиобаза. И двамата основно летяха на вертолет Ми-17 и са участвали в една от най-рискованите мисии на Въоръжените сили - в помощ на населението при бедствия и аварии: при гасене на пожари и спасително-издирвателни операции. Със своя професионализъм и всеотдайност са доказали, че вертолетната авиация е важен елемент за цялата система на националната сигурност. Колегите им ще ги запомнят като изключителни професионалисти и приятели, което е в основата на успеха на цялата ескадрила. По време на службата си двамата пилоти са награждавани многократно за проявен висок професионализъм при изпълнение на задачите.
Стотици военнослужещи и цивилни служители от Българската армия днес сведоха глави пред офицерите от Военновъздушните сили, загинали при изпълнение на служебния си дълг. Съболезнователни адреси до семействата на загиналите са получени от президента на Република България и върховен главнокомандващ Въоръжените сили, от държавни институции, от военни формирования и частни фирми.
Заупокойна молитва за загиналите български военни пилоти беше отслужена от пловдивския митрополит Николай.
Поклон пред светлата им памет!
|
15.06.2018 |
Загиналите пилоти на хеликоптер Ми-17 са повишени в звание със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Майор Пламен Пантилеев и майор Стоян Неделчев загинаха при трагичния инцидент с хеликоптер Ми-17 в понеделник, 11 юни, в района на авиобаза Крумово.
Днес двамата пилоти ще бъдат погребани с пълен военен церемониал на Централните гробища в Пловдив. |
14.06.2018 |
  Заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов откри на 13 юни в Брюксел, Белгия, официалното събитие на Военния комитет на ЕС за закриването на първото председателство на България на Съвета на Европейския съюз. В него участваха представителите на държавите-членки и на институциите във Военния комитет на Европейския съюз. Събитието се проведе в Постоянното представителство на Република България към ЕС. В рамките на изнесения кратък брифинг заместник-началникът на отбраната отчете постиженията в Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) на Европейския съюз по време на българското председателство на Съвета на ЕС. „От национална перспектива бих искал да отбележа, че българското правителство одобри Национален план за увеличаване на разходите за отбрана и достигане на 2% от БВП до 2024 г.“, акцентира в изказването си вицеадмирал Емил Ефтимов. Той разясни, че целта на този план е да консолидира националните усилия за придобиване на съвременни отбранителни способности, адекватни на нарастващите предизвикателства в областта на сигурността.
„Българското председателство отдаде голямо значение на развитието на Постоянното структурирано сътрудничество на ЕС в областта на отбраната и на стартирането на конкретни проекти, които ще усилят способностите на Съюза. По отношение на дейностите от пробния цикъл на Координирания годишен преглед на отбраната (CARD), усилията бяха съсредоточени върху постигане нa изчерпателно идентифициране на наличните способности и повишаване на осведомеността за недостига им на ниво ЕС и държави-членки в подкрепа на съвместното развитие на способностите и синхронизирането на процеса CARD с Процеса на отбранително планиране на НАТО“, подчерта заместник-началникът на отбраната.
Той припомни, че е отделено специално внимание на приемането на нов регламент на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз за създаване на Европейска програма за индустриално развитие в областта на отбраната, който ще подготви пътя за финансиране на конкретни проекти в областта на отбраната въз основа на идентифицираните нужди и приоритети за развитие на способностите.
Вицеадмирал Ефтимов се спря и на друг ключов приоритет на българското председателство на Съвета на ЕС – повишаване нивото на сигурност и стабилност в Западните Балкани. „Няма да бъде преувеличено да се каже, че едно от най-значимите постижения на българското председателство е поставянето на Западните Балкани в центъра на вниманието на международната общност“, категоричен беше заместник-началникът на отбраната.
От своя страна, председателят на Военния комитет на ЕС генерал Михаил Костаракос изказа благодарност за постигнатите в този период резултати по прилагането на Глобалната стратегия на ЕС в областта на сигурността и отбраната. Ръководителят на най-висшия европейски военен орган акцентира на успешно изпълнения, богат със събития календар на българското председателство на Съвета на ЕС и отличи положените усилия именно по темите за Западните Балкани и военната мобилност.
|
13.06.2018 |
 “The topic of the conference, which is a part of the agenda of the Bulgarian Presidency of the Council of the European Union, is of an exceptional importance because cybersecurity is a very high level priority both for EU and for NATO. This forum provides us with an opportunity to speak about the cooperation between the two organizations in the area of cyber defence,” said the Deputy Minister of Defence Atanas Zapryanov who today, 13 June 2018, opened the international scientific conference on cybersecurity and cyber defence entitled Building a Rapid Response. The conference will be conducted on 13-14 June 2018 in the Central Military Club, Sofia. It is organized by the Defence Institute “Professor Tsvetan Lazarov” in partnership with the European Defence Agency (EDA).
“With respect to cybersecurity, we need proactive policy and proactive measures which will allow the armed forces to build cyber defence capabilities,” the Deputy Minister declared, emphasizing that the Bulgarian Government “has already proposed a draft act in the sphere of cybersecurity, and the National Assembly is expected to pass this act in the near future.” Deputy Minister Zapryanov explained that “the draft act incorporates specific functional responsibilities assigned to the respective ministers, including the Minister of Defence and the Chief of Defence. These responsibilities are related to establishing cybersecurity policy at the Ministry of Defence, to structuring the cyber defence capabilities and the resources necessary for the implementation of this goal,” said the Deputy Minister of Defence and added that the MoD “plans to build capabilities and to include cybersecurity as a part of the operational planning of military exercises.”
At the international scientific conference on cybersecurity and cyber defence, the participants will discuss approaches and possibilities related both to rapid response in counteracting cyber-attacks and to cyber challenges by offering solutions in the sphere of research and technologies, education and specialized training at EU level.
Representatives of Governments of EU member states, of EU institutions, academic community, innovation centers, defence industry and the armed forces participate in the conference with the goal to encourage the dialogue among the interested sides, focusing on necessary, appropriate and emerging innovations in the sphere of cyber defence.
|
13.06.2018 |
 Темата на конференцията, която е част от календара на българското председателство на Съвета на Европейския съюз, е изключително важна, защото кибер сигурността стои на много високо ниво като приоритет и на ЕС, и на НАТО, и това ни дава възможност да говорим за сътрудничеството и на двете организации в областта на кибер отбраната. Това каза заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, който откри днес, 13 юни, международната научна конференция по въпросите на кибер сигурността и кибер отбраната „Бърза реакция“ („Building a Rapid Response“). Форумът се провежда от 13 до 14 юни в Централния военен клуб в гр. София и е организиран от Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров“ в партньорство с Европейската агенция по отбрана (EDA).
„Необходими са проактивна политика и проактивни мерки по отношение на кибер сигурността, които да позволят въоръжените сили да изградят способности за кибер отбрана“, заяви заместник-министърът и подчерта, че българското правителство вече е предложило проект на закон в областта на кибер сигурността, за който се очаква скоро да бъде приет от Народното събрание. Заместник-министър Запрянов обясни, че в проекта на закона са записани и конкретни функционални отговорности, които се възлагат на различните министри, включително и на министъра на отбраната, и на началника на отбраната. „Те са както за създаването на политика по кибер сигурност в Министерството на отбраната, така и за структурирането на способностите за кибер отбрана и необходимите ресурси за това“, каза още заместник-министърът на отбраната и допълни, че се предвижда още и създаването на способности и включването на кибер сигурността като част от оперативното планиране и ученията.
По време на международната научна конференция по въпросите на кибер сигурността и кибер отбраната ще бъдат обсъдени възможностите за бърза реакция при противодействието на кибер атаките и на свързаните с това предизвикателства чрез решения в областта на изследванията и технологиите, образованието и специализираното обучение на равнището на ЕС.
Във форума участват представители на правителствата на държавите-членки и на институции на ЕС, на академичните среди, иновационните центрове, индустрията и въоръжените сили, за да се насърчи диалога между заинтересованите страни за необходимите, подходящите и нововъзникващите иновации в сферата на кибер сигурността.
|
13.06.2018 |
 Генерал-лейтенант Пламен Атанасов участва днес, 13 юни, в ежегодната среща на заместник-началниците на отбраната на държавите, участващи в Процеса на срещи на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа (SEDM).
Участие в събитието взеха делегации от Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Грузия, Италия, Македония, Румъния, Словения, Сърбия, Турция, Украйна, Черна гора, Хърватия.
Домакин на срещата беше заместник-началникът на щаба на въоръжените сили на Гърция генерал-лейтенант Константинос Флорос. Форумът беше председателстван от посланик Елефтериос Ангелопулос, председател на Политико-военния направляващ комитет на Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа.
Основните въпроси от дневния ред на заседанията бяха свързани с дейността на Многонационалната бригада „Югоизточна Европа“, изпълнението на мероприятията в рамките на инициативата, както и реализацията на поставените задачи от министрите на отбраната по време на последната им ежегодна среща през октомври 2017 г.
*** Иницииран през 1996 г. като механизъм за повишаване на регионалната стабилност и сигурност, процесът SEDM (Процес на срещи на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа) продължава да функционира основно като мярка за укрепване на доверието между страните в региона на ЮИЕ.
Основната инициатива в рамките на процеса SEDM е създаването на Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа (ММСЮИЕ) с подписването на рамково споразумение от министрите на отбраната на Албания, България, Гърция, Италия, Македония, Румъния и Турция. Със статут на “наблюдател” участват САЩ, Словения, Сърбия, Хърватия, Босна и Херцеговина, и Украйна. По силата на Споразумението за ММСЮИЕ се създава бригада „Югоизточна Европа” с цел укрепване на доверието между страните от региона и повишаване потенциала на въоръжените им сили за участие в операции по поддържане на мира.
|
12.06.2018 |
 Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев посетиха днес, 12 юни, офицерски кандидат Алексей Каменов, който пострада при вчерашния инцидент с хеликоптер Ми-17. Той е приет за лечение във Военномедицинска академия – София.
Министърът на отбраната и началникът на отбраната се запознаха на място със здравословното състояние на офицерски кандидат Каменов.
Министър Каракачанов заяви пред медиите, че състоянието на военнослужещия е стабилно и са имали възможност да разговарят. Министърът на отбраната е пожелал бързо възстановяване на пострадалия борден техник.
|
12.06.2018 |
|
12.06.2018 |
Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов ще открие утре, 13 юни, международна научна конференция по въпросите на кибер сигурността и кибер отбраната „Бърза реакция“ („Building a Rapid Response“). Форумът ще се проведе на 13 и 14 юни в Централния военен клуб в гр. София и е организиран от Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров“ в партньорство с Европейската агенция по отбрана (EDA).
Международната научна конференция по въпросите на кибер сигурността и кибер отбраната се провежда като част от календара на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Целта е да се обсъдят възможностите за бърза реакция при противодействието на кибер атаките и на свързаните с това предизвикателства чрез решения в областта на изследванията и технологиите, образованието и специализираното обучение на равнището на ЕС.
Форумът ще събере на едно място представители на правителствата на държавите-членки и на институции на ЕС, на академичните среди, иновационните центрове, индустрията и въоръжените сили, за да се насърчи диалога между заинтересованите страни за необходимите, подходящите и нововъзникващите иновации в сферата на кибер сигурността.
Подробна информация за събитието може да получите на https://www.cybersec.events/.
Журналистите, акредитирани да отразяват дейността на Министерството на отбраната и Българската армия, могат да присъстват на откриването на международния форум от 09.30 ч. на 13 юни 2018 г. в Централния военен клуб в гр. София. Напомняме, че ще бъдете допускани след представяне на лична и журналистическа карта. |
11.06.2018 |
Състоянието на бордния техник на катастрофиралия вертолет Ми-17 офицерски кандидат Алексей Каменов е стабилизирано. Той е приет за лечение в Университетската болница в гр. Пловдив със счупвания, но е контактен и няма опасност за живота му.
При катастрофата на вертолет Ми-17 от състава на авиобаза Крумово са загинали капитан Пламен Пантилеев и капитан Стоян Неделчев. Екипажът е изпълнявал тренировъчен полет по аварийно-спасителна работа с вертолет Ми-17, с борден № 417.
Причините за катастрофата се изясняват.
Изказваме съболезнования на близките на загиналите при изпълнение на служебния си дълг. |
11.06.2018 |
Около 20 ч. 30 мин. днес, 11 юни, при планов полет по неизяснени за сега причини вертолет Ми-17 пада от около 50 м. височина в района на авиобаза Крумово. Екипажът на борда на вертолета е от трима военнослужещи. Предприети са незабавни противопожарни мерки от наземния персонал за предотвратяване на взрив на вертолета и за спасяването на членовете на екипажа. По време на действията за оказване на медицинска помощ е установено, че двама от военнослужещите – командирът на екипажа и помощник-пилотът при падането на вертолета са загинали. Третият член на екипажа – бордният инженер е откаран незабавно в болница, в съзнание.
По случая се води разследване.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов пътува към авиобаза Крумово. |
08.06.2018 |
През втория ден от срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО в Брюксел, Белгия, се проведе заседание с участието на върховния представител на ЕС по външни работи и политика на сигурност Федерика Могерини и министрите на отбраната на Швеция и Финландия. Бяха обсъдени въпроси, свързани с развитието на европейската отбрана, Постоянното структурирано сътрудничество и Европейския фонд за отбрана. Министрите на отбраната разгледаха и напредъка на работата по нова съвместна декларация за развитие на сътрудничеството между НАТО и ЕС, която следва да бъде приета на Срещата на върха на Алианса през юли.
В изказването си министърът на отбраната Красимир Каракачанов подчерта значението на задълбочаващото се сътрудничество между двете организации в сферата на отбраната. Обнадеждени сме, отбеляза той, от степента на прилагане на съвместната декларация от Варшава и от допълнителния пакет от мерки за прилагането й, приет от министрите на външните работи през 2017 г. Особена тежест през последните месеци прие инициативата за военна мобилност – въпрос с висок приоритет както в ЕС, така и в НАТО. В рамките на българското председателство на ЕС, съвместно с Европейската агенция по отбрана, на 7 юни 2018 г. в Брюксел беше проведен симпозиум по темата, който потвърди ключовото значение на военната мобилност за ефективното реализиране на мисиите и операциите по линия на Общата политика за сигурност и отбрана.
Форумът завърши със заседание във формат страни-участници в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан. Министрите на отбраната разгледаха ангажимента на Алианса за подпомагане на силите за сигурност на Афганистан, както и перспективите за усилването на мисията с оглед постигане на трайна стабилност в страната.
|
08.06.2018 |
Народното събрание прие днес, 8 юни, решение за приемане на проект за инвестиционен разход „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада” и на актуализиран проект за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет“ . Двата приоритетни проекта за модернизацията на армията, предложени с решение на Министерския съвет, бяха подкрепени от 151 депутати, против бяха седем, въздържа се един народен представител.
Инвестиционният проект „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада” предвижда придобиване на 150 броя бойна и специална техника за три батальонни бойни групи, на системи и допълнително оборудване, както и обучение на състава. Времевият интервал за неговата реализация обхваща 12 години. Прогнозната стойност е в размер на 1 милиард и 464 милиона лева с ДДС.
Инвестиционният проект „Придобиване на нов тип боен самолет“ предвижда придобиването на 16 броя самолети на два етапа. През първия етап, който е финансово осигурен с 1 милиард и 800 милиона лв. с ДДС е предвидено да се придобият не по-малко от 8 броя бойни самолети. С тези средства се предвижда придобиването на летателните апарати, средствата за наземно обслужване, средствата за обучение, обучението на състава, първоначалната интегрирана логистична поддръжка (за период от 3 години) и въоръжението.
Превъоръжаването с нова бойна техника на Въоръжените сили на Република България ще гарантира до голяма степен изпълнението на поставените им задачи по сигурността и стабилността в трите основни мисии, по-ефективно командване и управление, ще повиши мобилността и маневреността им, както и бойната ефективност и защитеността на силите. Едновременното реализиране на двата проекта ще допринесе за преодоляване на съществуващия дефицит от способности във Въоръжените сили на Република България и ще бъде постигната необходимата оперативна съвместимост на Въоръжените ни сили със страните-членки на НАТО и ЕС, при участие в съвместни операции.
Решението на Народното събрание е на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 16, т. 7а от Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България. |
08.06.2018 |
     Завърши летателната тренировка „European Spartan - 18”, която се проведе в нашата страна. В нея участваха екипажи и транспортни самолети от военновъздушните сили на България, Италия, Литва и Румъния, български военнослужещи от 68-ма бригада Специални сили и от Военноморските сили, както и екипи от Военномедицинска академия - София. Летателната тренировка беше част от официалния календар на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Целите на тренировката бяха постигане на по-висока оперативна съвместимост на българските Военновъздушни сили (ВВС) за участие в многонационални операции със страни-съюзници, повишаване на теоретичната, тактико-специалната и летателната подготовка на личния състав за изпълнение на транспортни задачи, както и на подготовката на инженерно-техническия състав за обслужване на самолет С-27J „Spartan“, усъвършенстване на процедурите във ВВС по всестранно логистично осигуряване и оказване на поддръжка като страна-домакин.
Екипажите от състава на военновъздушните сили на четирите страни-членки на ЕС изпълняваха различни видове задачи, като полети по маршрут на малка и пределно малка височина, десантиране на парашутисти, тренировъчни заходи за десантиране на товари, тактически заходи за кацане, както и обслужване на самолети C-27J „Spartan“ от наземния инженерно-технически състав.
|
08.06.2018 |
Сухопътните войски провеждат двустепенно командно-щабно учение „Балкан – 2018“. В него участват щабовете на 2-ра механизирана бригада и на батальоните и дивизионите от състава на бригадата, както и на 38-ми батальон за ядрена, химическа, биологическа защита и екология (ЯХБЗ и Е).
Целта на командно-щабното учение „Балкан – 2018“ е да се повишат уменията на офицерите от щабовете и да се съгласуват действията при провеждане на операция при конфликт със средна интензивност на специфични направления.
„Балкан - 2018” се провежда в четири фази: основно обучение, което се проведе от януари до май 2018 г., планиране в отговор на криза, което се проведе от 9 до 31 май 2018 г., провеждане на учението и непосредствен разбор – дискусия.
От днес, 11 юни, до 14 юни 2018 г. в пунктовете за постоянна дислокация на 2-ра механизирана бригада и 38-ми батальон за ЯХБЗ и Е ще се проведе третата фаза на учението. Ще се акцентира върху изпълнението на плановете на 2-ра механизирана бригада и на батальона за ЯХБЗ и Е, както и на поставянето на задачи на подчинените им формирования.
Командно-щабното учение „Балкан – 2018“ съдържа действия по участие на механизирана бригада и батальон за ядрена, химическа, биологическа защита и екология в операция по прикритие на държавната граница в състава на Сухопътен компонент по общ сценарий за участие на формирования от състава на Сухопътните войски във възможни операции на Въоръжените сили на Република България.
Командно-щабното учение „Балкан – 2018“ е планирано от командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, а ръководител на учението е началникът на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов. |
07.06.2018 |
   On 7 June 2018, the European Defence Agency (EDA) and the Ministry of Defence of the Republic of Bulgaria co-organised the conference “Military Mobility – Key to European Security” in Brussels. Political and military decision-makers including Federica Mogherini, Head of the European Defence Agency, High-Representative and Vice-President of the European Commission, Bulgarian Deputy Prime Minister and Minister of Defence Krasimir Karakachanov, NATO Deputy Secretary General Rose Gottemoeller and EDA Chief Executive Jorge Domecq as well as Ministers and high level officials of Member States and allied countries, EU bodies, NATO, and other relevant stakeholders assessed progress in and exchanged views on European military mobility.
In his opening speech, Bulgarian Deputy Prime Minister and Minister of Defence, Krasimir Karakachanov, said: “The boundaries between internal and external security issues are getting less distinct, the hybrid nature of conflicts is already established as a rule. Improving military mobility is key to the EU's ability to effectively carry out its Common Security and Defense Policy’s operations. Assuring fast and efficient movement of military contingents and materiel, within and outside EU territory, will enable our Union to effectively react to the challenges of the contemporary highly dynamic strategic environment”.
At the conference, high-level speakers from national governments and armed forces as well as NATO representatives and European defence actors discussed the way ahead in key note speeches and two panel discussions focussing on synergies and coordination as well as on military requirements for military mobility respectively.
Deputy Minister of Defence Atanas Zapryanov was the moderator of the first panel which discussed issues related to synergies and coordination at national level and in the framework of EU and NATO.
In his closing speech, Jorge Domecq, Chief Executive of the European Defence Agency, emphasized that “Military mobility is not just about defence. A whole of government approach is necessary to achieve results. At EU level we already took our share of responsibility and all relevant EU institutions, agencies and bodies are already working hand in hand to better serve the Member States’ needs. Looking at the European Council at the end of June, it is important for Heads of States and Government to address the issue in order to mobilise a whole of government approach.”
|
07.06.2018 |
 Редовната среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО започна днес, 7 юни 2018 г., в новата Главна квартира на НАТО в Брюксел. В нея участва заместник министър-председателят по обществен ред и сигурност и министър на отбраната на Република България Красимир Каракачанов.
Непосредствено преди началото на срещата беше проведено отделно заседание във формат съюзници, участващи в инициативата „Концепция рамкова държава“, под ръководството на Германия.
Основният форум започна с обсъждане на подготовката на предстоящата Среща на върха на НАТО, която ще се проведе на 11-12 юли 2018 г. Фокусът на дискусиите беше справедливото споделяне на тежестите и отговорностите в Алианса, включително изпълнението на ангажимента за инвестиции в отбраната.
Министрите обсъдиха развитието на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО и съгласуваността на усилията на съюзниците в тази област. Бяха дискутирани и рамката за Юга, предприетите от НАТО действия за модернизация и адаптация, които включват адаптация на Командната структура на Алианса, както и промените на институционално ниво.
В своето изказване министър Каракачанов отбеляза задоволство от постигнатия напредък по реализацията на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, особено по способностите на НАТО за предоставяне на бърз и адекватен отговор на всяка потенциална заплаха, отчитайки комплексния им характер. Като водещи теми от дневния ред в това направление отбеляза инициативата за повишаване на готовността на силите, концепцията за усилване и осигуряване на зоната на отговорност на върховния главнокомандващ на съюзните сили на НАТО. За нас, като крайморска държава, е изключително обнадеждаващо намерението на Алианса да усили военноморския си потенциал и да реализира в пълен обем утвърдените мерки за адаптирано предно присъствие.
В допълнение министър Каракачанов предложи обмислянето на нов подход в НАТО за координацията на публичните послания, включително чрез провеждане на неформални работни срещи на националните директори по връзки с обществеността.
Предстои работна вечеря, на която ще бъдат обсъдени ролята на НАТО в противодействието на тероризма и проектирането на стабилност в периферията на Алианса. В това направление основен приоритет е трансформирането на дейностите на Алианса в подкрепа на Ирак чрез провеждане на небойна мисия.
В рамките на срещата днес министър Каракачанов и министърът на отбраната на Черна гора Предраг Бошкович подписаха „Протокол за сътрудничество между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Черна гора в областта на военното образование и подготовка“.
|
07.06.2018 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов откри днес, 7 юни, в Брюксел, Белгия, симпозиум на тема: „Военната мобилност – ключ към европейската сигурност“. Форумът е организиран от Министерството на отбраната на Република България и Европейската агенция по отбрана и е част от официалния календар на Българското председателство на Съвета на ЕС.
Политически и военни ръководители, сред които върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини, заместник-генералният секретар на НАТО Роуз Гьотемьолер, главният изпълнителен директор на Европейската агенция по отбрана (ЕАО) Хорхе Домек, високопоставени представители от държавите-членки на ЕС, на структури на ЕС и НАТО и други заинтересовани страни направиха оценка на напредъка и обмениха виждания по въпросите на военната мобилност.
В изявлението си при откриването на конференцията министърът на отбраната на Република България Красимир Каракачанов заяви: „Границите между вътрешната и външната сигурност се размиват, хибридният характер на конфликтите вече се утвърждава като правило. Подобряването на военната мобилност е от ключово значение за способността на ЕС да реализира ефективно своите операции, предприемани по линия на Общата политика за сигурност и отбрана. Осигуряването на бързо и ефективно придвижване на военни контингенти и оборудване в рамките на ЕС и извън него ще позволи на Съюза да реагира адекватно на предизвикателствата в настоящата изключително динамична стратегическа среда“.
По време на дискусиите високопоставени участници от национални правителства и въоръжени сили, представители на структури на НАТО и ЕС обсъдиха бъдещото развитие на военната мобилност в дискусии в рамките на два панела, посветени на взаимодействието и координацията и на военните изисквания към военната мобилност.
Модератор на първия панел на симпозиума за военната мобилност, в който се дискутираха въпроси за взаимодействието и координацията на национално ниво и в рамките на ЕС и НАТО, модератор беше заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов.
В заключителното си изказване главният изпълнителен директор на Европейската агенция по отбрана Хорхе Домек изтъкна: „Военната мобилност не е просто отбрана. Изискват се усилия на всички правителствени нива, за да бъде постигнат резултат. На нивото на ЕС ние вече сме поели нашия дял от отговорности и всички съответни институции, агенции и структури на Съюза вече работят за постигането на синхронизация, за да отговорят още по-добре на потребностите на държавите-членки. С поглед към Европейския съвет в края на юни, от голяма важност е държавните и правителствени ръководители да обсъдят подход, който да мобилизира всички държавни институции.“
|
07.06.2018 |
  Посланиците в Комитета по политика и сигурност на Европейския съюз (КОПС) наблюдаваха демонстрация на военни способности от българските Военновъздушни сили днес, 7 юни, в авиобаза Граф Игнатиево.
Членовете на КОПС наблюдаваха изпълнение на задачи, свързани с охраната на въздушното пространство на Република България в интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО -„Air Policing“. Бяха демонстрирани и съвместни способности с участието на екипажи от Военновъздушните сили и военнослужещи от 68-ма бригада „Специални сили“ за изпълнение на задача по търсене и спасяване на катапултирал се пилот във вражеска територия.
Председателят на КОПС Н.Пр. Уолтър Стивънс поздрави българските военнослужещи за добрата подготовка и подчерта, че в контекста на нарастващите заплахи в глобален мащаб, диалогът и сътрудничеството между страните-членки на ЕС в сферата на сигурността се задълбочават, като всяка страна е поела задължението да работи за изпълнението на утвърдените стратегии.
Гергана Караджова - пълномощен министър и представител на Република България в КОПС, подчерта важното значение на проведените демонстрации, за да се постигне видимост на приноса и стойността, която имат българските Въоръжени сили както в рамките на НАТО, така и в рамките на Европейския съюз.
|
06.06.2018 |
В периода 7-8 юни 2018 г. заместник министър-председателят по обществен ред и сигурност и министър на отбраната на Република България Красимир Каракачанов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО в Брюксел, Кралство Белгия.
На форума ще бъдат обсъдени актуални въпроси от дневния ред на Алианса и непосредствената подготовка за предстоящата Среща на държавните и правителствени ръководители на НАТО през юли 2018 г.
Непосредствено преди началото на двудневния форум в Брюксел ще се проведе среща на държавите, участващи в инициативата „Концепция за рамкова държава“ в групата, водена от Германия. Групата включва двадесет страни-членки на НАТО, желаещи да развиват съвместно отбранителни способности, необходими за колективната отбрана.
Официалната среща на министрите на отбраната ще започне със заседание на Северноатлантическия съвет във формат „29“. На него ще бъдат обсъдени темите за справедливото споделяне на разходи, възпиращият и отбранителен потенциал на НАТО, адаптираната командна структура на Алианса, киберотбраната и други теми от подготовката на Срещата на върха.
В рамките на работна вечеря министрите на отбраната ще разгледат въпроси от сферата на проектирането на стабилност и нарастващата роля на Алианса в борбата с тероризма, включително и планирането на нова небойна мисия на НАТО в Ирак.
На втория ден от срещата ще се проведе заседание на Северноатлантическия съвет с участието на върховния представител на ЕС по външни работи и политика за сигурност и на министрите на отбраната на Швеция и Финландия. На сесията ще бъде обсъден постигнатият напредък по сътрудничеството между НАТО и ЕС и подготовката на нова Съвместна декларация на двете организации, както и въпроси от областта на европейската отбрана.
В рамките на срещата министър Каракачанов и министърът на отбраната на Черна гора Предраг Бошкович ще подпишат „Протокол за сътрудничество между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Черна гора в областта на военното образование и подготовка“.
Форумът ще приключи със заседание със страните-участници в мисията „Решителна подкрепа“ в Афганистан, на което ще бъде обсъдено развитието на ситуацията в страната и постигнатите към момента резултати, както и възможностите за удължаване на финансовите ангажименти на съюзниците към изграждането на стабилност и отбранителен капацитет на Афганистанската национална армия и силите за сигурност. |
06.06.2018 |
      „Salamis Storm – 2018“ е доказателство за постигнатото високо ниво на добросъседски отношения, както и за напредък в повишаването на оперативната съвместимост“. Това заяви началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, днес, 6 юни, в поздравление към участниците в международното учение на Специалните сили на България, Гърция, Румъния и Сърбия. Учението се провежда в периода от 31 май до 9 юни на тренировъчния център на Специалните сили на Република Гърция в Неа Перамос.
„Подобно взаимодействие между Специалните сили изгражда добра основа за сътрудничество между Въоръжените сили на присъстващите държави и дава надежда за постигане на по-високо равнище на сигурност в региона“, категоричен бе генерал Боцев. Той благодари от свое и от името на заместник министър-председателя по обществения ред и сигурността и министър на отбраната на Република България Красимир Каракачанов, за отличното представяне на всички участници в учението.
От българска страна участие вземат 12 представители от 68-ма бригада Специални сили. В първото издание на учението, което се организира по инициатива на Република Гърция, от страна на домакините участват 150 военнослужещи. Сърбия и Румъния се включват с по 12 военнослужещи.
Командосите от Българската армия взеха участие в следните елементи: бординг операция на плавателен съд в морето, инфилтрация на групи за специални операции от хеликоптер по метода „бързо въже“ и стоварване на групи за специални операции с моторни надуваеми лодки ZODIAC. На ВИП деня на „Salamis Storm – 2018“ присъстваха министрите на отбраната на Република Гърция Панос Каменос, на Сърбия – Александър Вулин и на Румъния – Михай-Виорел Фифор, началникът на Генералния щаб на националната отбрана на Република Гърция адмирал Евангелос Апостолакис, началникът на Генералния щаб на Румъния генерал Николае Чука и командирът на Сухопътните войски на Република Сърбия генерал-подполковник Милослав Симович, както и командващият Съвместното командване за специални операции генерал-майор Николаос Фларис.
|
06.06.2018 |
On June 7, 2018 in Brussels, Belgium, Minister of Defence Krasimir Karakachanov will open a Symposium devoted to the theme of Military Mobility – Key to European Security. The Forum is organized by the Ministry of Defence of the Republic of Bulgaria and the European Defence Agency and is part of the official calendar of the Bulgarian Presidency of the Council of the European Union. The event will be attended by Federica Mogherini, Head of the European Defence Agency, High Representative and Vice-President of the European Commission, Rose Gottemoeller, Deputy Secretary General, North Atlantic Treaty Organization, General Mikhail Kostarakos, Chairman of the European Union Military Committee, Jorge Domecq, Chief Executive of the European Defence Agency, the Ministers of Defence of the Netherlands, Slovenia and Finland Ank Bijleveld, Andreja Katič and Jussi Niinistö, representatives of EU and NATO structures as well as of state bodies of EU member states, the USA and Canada. The focus of the discussions will be placed on military mobility, one of the leading projects for cooperation between the EU and NATO.
Deputy Minister of Defence Lieutenant General Atanas Zapryanov (Ret.) will be the moderator of the first panel which will discuss issues related to synergies and coordination at national level and in the framework of EU and NATO. |
06.06.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще открие на 7 юни 2018 г. в Брюксел, Белгия, симпозиум на тема: „Военната мобилност – ключ към европейската сигурност“. Форумът е организиран от Министерството на отбраната на Република България и Европейската агенция по отбрана и е част от официалния календар на Българското председателство на Съвета на ЕС. В него ще участват върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини, заместник-генералният секретар на НАТО Роуз Гьотемьолер, председателят на Военния комитет на ЕС генерал Михаил Костаракос, главният изпълнителен директор на Европейската агенция по отбрана Хорхе Домек, министрите на отбраната на Холандия, Словения и Финландия Анк Билевелд, Андрея Катич и Юси Ниинисто, представители на структури на ЕС и НАТО, както и на държавни институции на страни-членки на ЕС, САЩ и Канада. Във фокуса на дискусиите ще бъде военната мобилност – един от водещите проекти за сътрудничество между ЕС и НАТО.
В първия панел на симпозиума за военната мобилност, в който ще се дискутират въпроси за взаимодействието и координацията на национално ниво и в рамките на ЕС и НАТО, модератор ще бъде заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов. |
05.06.2018 |
      „Днес е знаков ден, тъй като на летище София посрещаме един от самолетите на Компонента E-3A (AWACS) от състава на Силите за ранно предупреждение и контрол на НАТО. За нас това посещение е демонстрация на единството на Алианса, на България като член на НАТО и като част от общата система за противовъздушна отбрана на Алианса. Самолетите AWACS отработват действия по разузнаване и радиоелектронно управление на авиационните средства и в интерес на въздушната отбрана на България“. Това каза заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов днес, 5 юни, на летище София по време на статичния показ на самолет на НАТО E-3A, оборудван със система за далечно радиолокационно откриване и управление (AWACS).
„Посещението на самолет E-3A (AWACS) е символ на единството на страните-членки и усилието на България да модернизира своите Военновъздушни сили по изискванията на НАТО, както и израз на нашето желание да допринасяме за колективната отбрана и в областта на военновъздушния компонент“, каза още заместник-министър Запрянов.
„В сложната геополитическа обстановка изпълнението на задачите на Въоръжените сили на страните-членки на НАТО изисква повече колективни усилия и достатъчно ресурси, като същевременно се отчитат националните приоритети и особености. Самолетите Е-3А предоставят на Авиационния оперативен център (АОЦ) изключително ценна информация за въздушната обстановка, далеч извън покритието на нашите радари, осъществяват обмен на оперативна информация“, каза заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев.
Посещението на самолет Е-3А се организира от Командването на българските Военновъздушни сили по инициатива на Обединеното военновъздушно командване на НАТО – Рамщайн, Германия, и е израз на ангажираността на Алианса към сигурността на Югоизточния регион на Европа.
Бригаден генерал Мирчев посочи, че необходимостта от добра подготовка и взаимодействие между военновъздушните сили на страните-членки на НАТО е не просто самоцел, а резултат от новите реалности в стратегическата среда. Той отбеляза, че през тази година българските Военновъздушни сили ще участват в 12 съвместни учения и тренировки със съюзници от НАТО, които правят впечатление не само с по-големия брой участници, но и с по-голямата сложност на изпълняваните задачи.
„Системата Е-3А AWACS като част от Силите на НАТО за далечно радиолокационно откриване и управление е ключов елемент от мерките за гарантиране на сигурността на съюзниците от НАТО. Ние подкрепяме действията по възпиране и отбрана и даваме своя принос, като сили с висока степен на готовност, към водещите въздушни елементи на Силите за отговор на НАТО“, посочи в изказването си бригаден генерал Карстен Щойе - командир на компонента E-3A (AWACS) от състава на Силите за ранно предупреждение и контрол на НАТО в Гайленкирхен, Германия.
„Присъствието ни днес на международното летище София изпраща ясно послание: България е неотделима част от семейството на НАТО и ние, като съюзници, сме готови да се отбраняваме и не преставаме да бъдем бдителни“, заяви той.
Бригаден генерал Карстен Щойе отбеляза, че след 2014 г. като част от мерките за гарантиране на сигурността на съюзниците са изпълнени повече от 1400 мисии и са осъществени 11 000 летателни часа в европейското въздушно пространство на НАТО.
Статичният показ на самолета на НАТО Е-3А „AWACS“ наблюдаваха и участниците в тридневната планираща конференция на Силите на НАТО за далечно радиолокационно откриване и управление, която се провежда в България.
|
05.06.2018 |
      “Today is a notable day as at Sofia Airport we welcome one of the aircraft of the E-3A Component (AWACS) of the NATO Early Airborne Warning& Control Force. To us, this visit is a manifestation of the coherence of the Alliance, of Bulgaria as a NATO member state and as part of NATO Integrated Air Defence System. AWACS aircraft conduct surveillance and electronic airspace management, which are also in the interest of the air defence of the Republic of Bulgaria,” stated Deputy Minister of Defence Atanas Zapryanov today, June 5, at Sofia Airport during the static display of a NATO E-3A aircraft for airborne warning and control (AWACS). “The landing of an E-3A (AWACS) aircraft is a symbol of the solidarity of the member states and the efforts of Bulgaria at modernization of her Air Force in compliance with NATO requirements as well as an expression of our will to contribute to collective defence within the air component,” said Deputy Minister Zapryanov.
“In this complex geopolitical environment, the implementation of the tasks of NATO member states Armed Forces is calling for more collective efforts and sufficient resources, respecting at the same time national priorities and specificities. The E-3A aircraft provide the Air Operations Center (AOC) with extremely valuable information on the air situation far beyond the range of our radars, they exchange operational information,” said in his address Brigadier General Petyo Mirchev, Deputy Commander of the Bulgarian Air Force.
The visit of the E-3A aircraft is organized by the Bulgarian Air Force Command under the initiative of NATO Allied Air Command Ramstein, Germany and is an expression of the commitment of the Alliance to the security of the South-Eastern region of Europe.
Brigadier General Mirchev pointed out that the need of better training and co-action among the Air Forces of NATO member states is not a goal in itself but ensues from the new realities of the strategic environment. He also shared that this year the Bulgarian Air Force will participate in 12 joint exercises and trainings with NATO allies, which is noteworthy not only because of the greater number of participants but also due to the complexity of the performed tasks.
“The NATO Е-3А AWACS as part of the NATO Early Airborne Warning and Control Force is a key element in NATO’s Assurance Measures. We support NATO’s deterrence and defence activities and contribute as a high readiness force to the leading air elements of the NATO Response Force,” said in his statement the Commander of the NATO Airborne Warning & Control System E-3A Component at Geilenkirchen, Germany, Brigadier General Karsten Stoye.
“To be here at Sofia International Airport today sends a clear message that Bulgaria is an integral part of “NATO’s homeland” and that we – as an Alliance – are defensive and we are vigilant,” said Brigadier General Stoye. He also stated that since 2014, as part of NATO’s Assurance Measures, over 1400 missions and 11 000 flight hours have been executed in European NATO air space.
The static display of NATO Е-3А „AWACS“ was also observed by the participants in the 3-day NATO Airborne Warning Scheduling Conference which was held in Bulgaria.
|
05.06.2018 |
  Министърът на отбраната Красимир Каракачанов участва днес, 5 юни, във валидирането на юбилейна пощенска марка, посветена на 30-та годишнина от космическия полет на Александър Александров на орбитален комплекс „Мир“.
„С валидирането на пощенската марка се дава заслужено признание към полета на българския космонавт – това знаково събитие, с което България става шестата космическа държава в света. Годишнината от полета на Александър Александров – възпитаник на българските Военновъздушни сили, предизвиква гордост, а постижението е пример за подражание за младите поколения“, заяви министър Каракачанов. Юбилейната марка е в тираж от 10 100 броя, а неин автор е художникът Емил Христов.
Церемонията по валидирането на юбилейната марка се проведе в Информационния център на Министерството на отбраната и в нея участваха председателят на парламентарната Комисия по отбрана Константин Попов, председателят на Съюза на българските филателисти Спас Панчев, посланикът на Казахстан в България Н. Пр. Темиртай Избастин, представители на посолството на Руската федерация в България, заместник-командирът на ВВС бригаден генерал Петьо Мирчев, офицери от ВВС.
|
05.06.2018 |
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев утре, 6 юни, ще вземе участие във ВИП деня на учението „SOFEX SALAMIS STORM 2018”. То се провежда в периода от 31 май до 9 юни на тренировъчния център на Специалните сили на Република Гърция в Неа Перамос.
Учението, което се организира за първи път и е по инициатива на Гърция, има за цел утвърждаване нивото на военно сътрудничество и оперативна съвместимост между четирите държави участнички – България, Гърция, Румъния и Сърбия. От българска страна участват 12 военнослужещи от 68-ма бригада Специални сили.
Поканени са наблюдатели от Кипър, Египет, Естония, САЩ, Йордания, Израел и Полша. |
04.06.2018 |
Статичен показ на самолет E-3A за далечно радиолокационно откриване и управление (AWACS) ще се състои на 5 юни 2018 г. на летище София. Посещението е израз на ангажираността на НАТО към сигурността на Югоизточния регион на Европа. Събитието е по повод включването на България в кампанията „We are NATO“.
Очаква се самолетът AWACS да се приземи в 12.30 ч. на летище София. Изявления за представителите на медиите ще направят бригаден генерал Карстен Щойе - командир на компонента E-3A (AWACS) от състава на Силите за ранно предупреждение и контрол на НАТО в Гайленкирхен, Германия, и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков.
Уважаеми колеги,
Представителите на медиите, които се акредитираха за отразяване на статичния показ на самолет Е-3А (AWACS ), трябва да бъдат в 11.00 ч. на 5 юни 2018 г. пред входа на авиобаза Враждебна.
Напомняме Ви, че в района на авиобазата ще бъдат допускани акредитираните журналисти, след представяне на лична и журналистическа карта.
|
04.06.2018 |
|
03.06.2018 |
    Години наред безхаберие и безстопанственост бяха на път да погубят едно лечебно заведение с дълга история. Създадено с една благородна мисия – да лекува и подпомага страдащите, ранени български войници и инвалиди, които дадоха здравето си във войните за обединението на България, това заведение беше на път да бъде унищожено от алчност. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов на откриването на Многопрофилната болница за продължително лечение и рехабилитация (МБПЛР) „ВИТА“ – клон Поморие (известна като военния санаториум) днес, 3 юни 2018 г. „Благодаря на моите предшественици, на тогавашния началник на отбраната, генералите и всички онези фактори в Министерството на отбраната, които се противопоставиха на едно подобно отношение към санаториума в Поморие“, подчерта министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
Министър Красимир Каракачанов пожела на служителитев лечебното заведение здраве и успех. „Убедени сме, че имате знанията, грамотността, а ще положите и усилия това лечебно заведение да възстанови своята стара слава и да служи на онези, които имат нужда от помощ“, допълни министърът. Той благодари и специално на управителя на болница „ВИТА“ полк. д-р Любомир Крантев за усилията, които е положил, за възстановяването на това здравно заведение. „Искам да поздравя г-н Крантев, че с малко средства, само с три милиона лева, успя да възстанови лечебното заведение. Приходите, които се генерират от печалбата, ще бъдат реинвестирани, а съм убеден, че ще намерим и допълнително средства, за да може да върнем нивото, което това лечебно заведение е имало преди години. Убеден съм, че това може да бъде един от водещите санаториуми в България“, подчерта министър Красимир Каракачанов. Управителят на МБПЛР „ВИТА“ полк. д-р Любомир Крантев припомни в словото си трудностите по запазването и възстановяването на здравното заведение в Поморие, както и широкият обществен отзвук и ангажимента на Министерството на отбраната за съхраняването на военния санаториум като държавна болница, от чиято дейност да се възползват военнослужещите и техните семейства.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов възложи на Дирекция „Социална политика“ в Министерството на отбраната на фасадата на сградата на болницата в Поморие да бъде поставена паметна плоча, която да отбелязва неговата роля като място, където са се лекували военноинвалидите и военнопострадалите във войните за национално обединение от началото на ХХ век.
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев награди с плакет колектива на лечебното заведение.
На церемонията по откриването присъстваха още председателят на Комисията по отбрана в Народното събрание Константин Попов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев, директори на дирекции в Министерството на отбраната, народни представители, представители на военнопатриотичните съюзи и организации, които изразиха задоволство от запазването на предназначението на това лечебно заведение.
|
03.06.2018 |
   Никога не забравяйте, че сте българи, където и да отидете. Това пожела министърът на отбраната Красимир Каракачанов на учениците от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Константин Фотинов" в Бургас днес, 3 юни 2018 г. На тържествена церемония в центъра на града съществуващите в училището отряд и оркестър станаха съответно IV ученически гвардейски отряд и II ученически гвардейски оркестър. Инициативата за това е на неправителствена организация, с подкрепата на Министерството на отбраната.
"Както гвардейската униформа е пример за подражание в Българската армия, така с вашето отношение и трудолюбие пожелавам вие да бъдете пример за подражание на вашите съученици" - каза в приветствието си министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
Негово Високо Преосвещенство Сливенският митрополит Йоаникий отслужи водосвет и освети знамето на отряда, а оркестърът получи тамбурмажор от Националната гвардейска част.
На церемонията присъстваха още началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Митко Петев, командирът на Националната гвардейска част бригаден генерал Илко Йорданов, съветникът на президента Илия Милушев, кметът на Община Бургас Димитър Николов, флотилен адмирал Мален Чубенков, командир на Флотилия Бойни и спомагателни кораби от състава на ВМС, много граждани и гости на Бургас.
|
02.06.2018 |
  „Благодаря на всички фирми за участието на този важен за отбраната и сигурността форум и им желая успех. Искам специално да поздравя българските фирми за доброто и достойно представяне на тазгодишното изложение „ХЕМУС 2018“. Това каза заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков днес, 2 юни, при връчване на дипломите за участие на изложителите на Международното изложение „ХЕМУС 2018“.
Заместник-министърът отличи със сертификати за иновативни разработки, представени на изложението, шест екипа от НВУ „Васил Левски“, факултет „Артилерия, ПВО и КИС“, Шумен.
Международната изложба „ХЕМУС 2018” се проведе под патронажа на Министерството на отбраната и Министерството на икономиката на Република България и беше организирана от фондация „Хемус-95“. В международното изложение за отбранителна техника „ХЕМУС 2018“ участваха 17 държави, представени с изложители, с подизложители или представени на щанд. Общият брой изложители (фирми и организации) е 69, от които 48 български и 21 чуждестранни. Участващите като изложители български научни звена и висши учебни заведения са общо 10, от които 3 военни и 7 граждански.
|
02.06.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев ще присъстват на официалното откриване на Многопрофилната болница за продължително лечение и рехабилитация към Министерство на отбраната „ВИТА” – клон Поморие на 3 юни, неделя, от 12.00 ч. На откриването ще бъде отслужен водосвет за здраве и ще бъде издигнато знамето на болницата. Предвидени са изказвания на министъра на отбраната Красимир Каракачанов и на управителя на болницата полк. д-р Любомир Крантев.
Болницата „ВИТА” – клон Поморие подновява дейността си след основен ремонт и модернизация, с професионален колектив от медицински лица и специалисти. Здравното заведение ще извършва медицински дейности за нуждите на Българската армия по три направления – физикална и рехабилитационна медицина, продължително лечение по вътрешни болести и продължително лечение по нервни болести. От 4 юни включително военнослужещите и техните семейства ще могат да се възползват от възобновената дейност и всички услуги на болницата.
|
02.06.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще се срещне с ученици от Професионалната гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ в град Бургас на 3 юни 2018 г. По инициатива на неправителствена организация и с помощта на Националната гвардейска част, съществуващите ученически отряд и оркестър към Професионалната гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ ще бъдат именувани съответно IV-ти ученически гвардейски отряд и II-ри ученически гвардейски оркестър, по модела на вече съществуващите такива в други населени места в страната.
Събитието се осъществява с подкрепата на Министерството на отбраната и ще се състои на 3 юни, неделя, от 10.00 ч в град Бургас на площад „Свети Свети Кирил и Методий“. |
01.06.2018 |
|
01.06.2018 |
Представителни военни подразделения на Българската армия и ръководният състав на Министерството на отбраната ще почетат паметта на поета – революционер Христо Ботев. Заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов ще присъстват днес, 1 юни, на тържествената проверка (заря), посветена на 142-ата годишнина от героичния подвиг на Христо Ботев и неговата чета, която ще се състои в град Враца от 21.00 ч. В нея ще участват военнослужещи от Бригадното командване – Благоевград и Представителният военен духов оркестър на Сухопътните войски.
По традиция военнослужещи от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, 68-ма бригада „Специални сили“ участват в прояви в цялата страна за почитането на 2 юни - Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.
Днес, 1 юни, в навечерието на Деня на Ботев, тържествени проверки (заря) с участието на военнослужещи от военните формирования 34 750 – Карлово, 52 740 – Хасково и 68-ма бригада „Специални сили“ ще се състоят в родния град на Христо Ботев - Калофер, Хасково и Кърджали (начален час 21.00 ч). В Асеновград от 18.30 ч с участието на военнослужещи от военното формирование 24 490 – Асеновград ще се проведе ритуал по поднасяне на венци и цветя на пл. „Централен”.
На 2 юни, събота, в тържествени проверки (заря) ще участват военнослужещи от: Бригадното командване - Благоевград и представителния военен духов оркестър на Сухопътните войски в село Скравена, Община Ботевград (21.00 ч), 61-ва механизирана бригада в градовете Казанлък (21.00 ч) и Павел баня (21.00 ч), и от 68-ма бригада „Специални сили“ в град Първомай (21.00 ч).
Военнослужещи от военните формирования 28 880 – Белене, 32 420 – Русе, 22 790 – Горна Оряховица, 34 750 – Карлово, 52 740 – Хасково, Бригадното командване – Благоевград, 2-ра механизирана бригада Стара Загора, 101-ви алпийски полк – Смолян, гарнизон Плевен, гарнизон Шумен и 68-ма бригада „Специални сили“ ще участват в ритуали по поднасяне на венци и цветя пред паметниците на поета-революционер в много населени места:
В град Белене (09.45 ч) пред паметника на загиналите във войните в Парка на признателността; В град Благоевград (10.00 ч.) на площад „Народни будители“; В град Стара Загора (11.00 ч) пред паметниците на Христо Ботев и Хаджи Димитър в парк „Методи Кусев”; В град Плевен (11.30 ч) пред паметника на Христо Ботев в града; В град Шумен (11.30 ч) пред паметника на загиналите във войните; В град Свищов (11.30 ч) пред паметника на свободата на Площад „Свобода”; В град Русе (11.30 ч) пред паметника на Свободата; В град Смолян (11.30 ч) пред паметника на Христо Ботев; В град Горна Оряховица (11.45 ч) на площада в града; В град Хасково (12.00 ч) пред паметника на Христо Ботев; В град Калофер (11.00 ч.) на митинг-поклонение пред паметника на Христо Ботев; На връх „Околчица” ще се проведе всенародно поклонение пред паметника на Христо Ботев, където ще участват военнослужещи от Бригадното командване - Благоевград и Представителният духов оркестър на Сухопътните войски.
Военнослужещи от Военноморските сили (от Висшето Военноморско училище „Никола Вапцаров“ и Флотилия бойни и спомагателни кораби) ще участват в ритуали по повод Деня на Ботев пред паметниците на поета - революционер във Варна (10.00 ч), Бургас (12.00 ч.) и Свети Влас (19.00 ч).
Военнослужещи от Военновъздушните сили (ВВС) - от военното формирование 32 040 - Крумово и Представителният духов оркестър на ВВС ще участват в ритуал по повод Деня на Ботев в Цар Симеоновата градина в Пловдив. Също в Пловдив във военния ритуал ще участват военнослужещи от 68-ма бригада „Специални сили“.
|
|
 |