 |
Новини - архив
31.05.2023 |
           Отборът на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) e победител в международния военен турнир „Warrior Challenge“. Състезанието се проведе от 29 до 31 май 2023 г. в района на специализирания учебно-тренировъчен комплекс (СУТК) „Црънча“ като част от мероприятията за отбелязване на тридесетата годишнина от основаването на програмата за партньорство на Министерство на отбраната на Република България с Националната гвардия на щата Тенеси. В него участваха военнослужещи от шест отбора: на СКСО, Сухопътните войски (СВ), Военновъздушните сили (ВВС), Военноморските сили (ВМС), Националната гвардия на щата Тенеси и многонационалната батальонна бойна група. Отборите бяха съставени от по четирима военнослужещи.
През първия ден се проведе стрелково състезание по тактическа стрелба с три вида оръжие – автомат „Калашников“, картечница и пистолет SigSauer, включващо пет различни стрелкови сценария по правилата на Държавния военен шампионат. Първенец в стрелковото състезание стана отборът на СКСО. На второ и трето място се класираха отборите на ВВС и СВ.
Във втория ден от турнира се проведе военен многобой, чиято цел беше военнослужещите да демонстрират умения, качества и възможности в състезателно темпо. Всеки състезател беше оборудван с 20 кг раница и въоръжение. Военният многобой включваше военна топография за определяне на координати, ориентиране и движение по карта; хвърляне на ръчна граната; избутване на аварирал автомобил; оказване на медицинска помощ; преодоляване на водно препятствие и на препятствие по въже; задачи от алпийската подготовка и др. В състезанието отборът на СКСО финишира за 5 часа и 56 минути, втори след него бе отборът на ВВС със 7 часа и 2 минути, а на трето място остана отбора на ВМС с време 7 часа и 4 минути.
Днес се проведе церемонията по връчване на наградите на победителите в международния военен турнир „Warrior Challenge“, в която участваха заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев, заместник-командващият на Националната гвардия на щата Тенеси бригаден генерал Майкъл Скейтс, представители на многонационалната батальонна бойна група и командири на военните формирования, участващи в турнира.
Пред журналисти генерал-лейтенант Михаил Попов поздрави участниците и посочи, че тези състезания са ценни с това, че военнослужещи от армиите на различни държави работят съвместно и се опознават. Не е важно кой отбор на кое място се е класирал, важното е сплотяването и съвместната работа, отбеляза той.
Участниците в турнира бяха поздравени и от командира на СКСО генерал-майор Явор Матеев. Той им благодари за усилията, които са положили по време на двата състезателни дни, и изрази увереност, че този турнир може да стане традиционен на територията на България.
В края на церемонията военнослужещи от специалните сили демонстрираха стрелкови техники и умения. На статичен показ бяха представени образци от въоръжението, снаряжението и бойната техника на СКСО.
|
31.05.2023 |
Участниците в тактическото учение с бойни стрелби „Пирински страж – 23“ ще демонстрират постигнатите способности утре, 1 юни, на учебен полигон „Корен“. Те ще бъдат наблюдавани от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Военнослужещите ще демонстрират водене на настъпателни бойни действия от многонационална батальонна група, като резерв на механизираната бригада. След приключване на динамичния показ ще се проведе статичен показ, на който ще бъдат изложени образци техника, участваща в учението.
Батальонно-тактическото учение „Пирински страж 23“ (“Pirin Sentinel 23”) се провежда от 17 май до 2 юни на Учебен полигон „Корен“. Темата на учението е „Участие на механизиран батальон в контраатака за възстановяване целостта на отбраната на механизираната бригада“. В него участват над 400 военнослужещи от България, Гърция и Италия.
От Въоръжените сили на България участва щабът на 3-о бригадно командване - Благоевград, щаб и формирования на 3-и механизиран батальон (допълнени с личен състав от щаба и формированията на 10-и механизиран батальон), танкова рота от 61-ви танков батальон от Център за подготовка на специалисти – Сливен, реактивна батарея от 4-и артилерийски полк, Авиобаза „Безмер“ и НВУК „Чаралица“. От Италия участва танков взвод, от Гърция - танков взвод, два хеликоптера AH 64 „APACHE” от Сухопътните войски на Гърция.
Целите на „Пирински страж 23” са да се тренират участващите командири и формирования в планирането и провеждането на отбранителни и настъпателни бойни действия в коалиционен формат, да се повиши оперативната съвместимост между участниците от различните държави и да се провери приложимостта на разработените стандартни оперативни процедури и модели за работа.
Офицер, планиращ учението, е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, офицер, провеждащ учението е командирът на 3-то бригадно командване полковник Митко Балтов а директор - заместник-командирът на 3-то бригадно командване полковник Георги Калчев.
„Пирински страж - 23“ е част от втората фаза на учението “Defender 23” – “Immediate response 23”. |
30.05.2023 |
Военни формирования от състава на Сухопътните войски, Военновъздушните сили (ВВС), Съвместното командване на силите (СКС) и Съвместното командване на специалните операции (СКСО) по традиция „отварят врати“ по повод 1 юни - Международния ден на детето.
Военните формирования от Сухопътните войски в Стара Загора, Смолян, Хасково, Ямбол, Елин Пелин, Горна Оряховица, Асеновград и Чирпан ще посрещнат всички желаещи между 09.00 и 11.00 ч. Военнослужещите ще запознаят гостите с историята на формированията, ще покажат образци на въоръжение, бойна техника и снаряжение и ще демонстрират умения. Посетителите ще имат възможност да разгледат и войсковите музеи.
За любителите на авиацията „отварят врати“ две авиобази от състава на ВВС. Авиобаза Безмер ще посреща гостите от 09:30 до 13:00 ч. Посетителите ще могат да се запознаят със самолетите Су-25, стрелково въоръжение, летателна екипировка, спасително оборудване, специална и самолетообслужваща техника. Децата са поканени да се включат в надпревара за рисунка на асфалт на тема „Мечтая да летя“, където най-добрите ще бъдат отличени с награди. Ще бъде отворена и богатата експозиция на музея с историята на базата.
16-а авиобаза Враждебна ще отвори врати от 10.00 часа. Малки и големи ще могат да разгледат статичен показ на авиационна и специална техника, стрелково оръжие и бойна екипировка. Предвидени са демонстративни полети с ниско прелитане на военнотранспортните самолети C-27J „Spartan“.
Военнослужещи и цивилни служители от военно формирование 28860 - Горна Малина и военно формирование 22980 – София от състава на СКС ще посрещат посетителите по повод 1 юни от 10:00 до 15:00 часа. В района на военното формирование в село Горна Малина ще бъдат развърнати няколко учебни центъра за показ на стрелково оръжие, комуникационно-информационни средства, използвани в мисиите зад граница, автомобилни и комуникационни средства от състава на националния мобилен модул по КИС на НАТО (DCM-F), реални и виртуални симулационни системи от Националния военен учебен комплекс „Чаралица“. Атрактивният музей на формированието също ще бъде отворен за посещение.
Военнослужещите от военно формирование 22980 – София, кв. „Горна баня“ ще запознаят гостите с въоръжението, бронираната, инженерната и специалната техника във формированието.
За 1 юни военнослужещи от СКСО организират две прояви в Пловдив и в село Труд, Община Марица, Област Пловдив. Отворени врати в район №2 (ул. „ген. Радко Димитриев“ № 2) ще има от 10.00 до 12.00 ч. Ще бъде представен статичен показ на въоръжение, снаряжение и техника За учениците в село Труд ще се проведе „открит урок“ от военнослужещи, а по случай 31 май – Международния ден на военните духови оркестри ще бъде изнесен концерт от Военния духов оркестър на СКСО.
|
30.05.2023 |
|
30.05.2023 |
Няма пострадали български военнослужещи от националния военен контингент, участващ в операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово. Към момента не са установени преки заплахи за тях. Те продължават да изпълняват успешно своите задачи, съгласно поетите ангажименти от Република България, оперативните планове и стандартните оперативни процедури на операцията.
Във връзка с протестните демонстрации и ескалацията на социалното напрежение през последните дни в Косово, Стабилизиращите сили на НАТО изпълняват задачи по осигуряване на реда и сигурността в района на Северно Косово, в съответствие с резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.
*** Към настоящия момент до 35 български военнослужещи участват в операцията на НАТО в Косово, като изпълняват задачи, свързани с подпомагане подобряването на сигурността. |
29.05.2023 |
      „Учението „Отбранителен щит - 23“ постигна своите цели – сглобяване на многонационален батальон и работата му в международна среда“, това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 29 май, по време на деня за демонстрация на способности от участниците в учението. Министърът на отбраната оцени представянето на българските военнослужещи като много добро. „Трудно се работи в многонационална среда, но за пореден път доказахме, че нашите военнослужещи са способни, въпреки различията, които имаме в техниката (макар и морално остаряла) да работят с нашите колеги“, подчерта той.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов подчерта приноса на нашите военнослужещи и техните знания, желание за участие в тренировки и познаване на необходимите тактики и процедури. „Все по-критичен и належащ обаче става въпросът с изоставането в техниката“, категоричен бе той. Адмирал Ефтимов отбеляза значението на изготвената инвестиционна план-програма и ролята на военната експертиза при определянето на необходимите военни способности. „Постарахме се да сформираме програма, която адресира развитието на Въоръжените сили до 2032 г. във всичките домейни, признати в НАТО“, посочи началникът на отбраната. Адмирал Ефтимов заяви, че ако тя бъде утвърдена, военнослужещите - независимо къде служат те, ще усетят ангажимента на държавата.
Той подчерта, че многонационалната бойна група на наша територия с рамкова държава Италия търпи развитие. Въоръжените ни сили се стремят да надградят придобития опит, като ротират военните формирования, трениращи на полигон „Ново село“.
Министър Димитър Стоянов подчерта, че съвместно с военното ръководство са направени реални стъпки за превъоръжаването на армията. „Процедурата за придобиване на бронирани машини на пехотата върви с усилени темпове, очакваме обвързваща оферта и се надявам до края на годината да имаме договор. По този начин най-малкото, което ще се постигне, е допълнителен стимул и желание за служене в редовете на Сухопътни войски. Отливът от армията е голям. Трябва да се мисли не само за техниката, а и за стимули. Тези стимули могат да дойдат само с приемането на нов бюджет“, подчерта министърът на отбраната. Той изрази надежда Народното събрание да продължи да работи, разумът да надделее и да има редовно правителство. „Ако не бъде приет бюджетът, модернизационната програма в армията ще се стопира. Няма как със средствата от бюджет 2022, да продължи работата по проектите за придобиване на 3D радарите, на бойната машина на пехотата и на 155-мм гаубици“, подчерта министър Стоянов.
Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев също поздрави всички военнослужещи за отличните резултати. „С всяко учение те стават все по-добри - и като ефективни тактики, техника и процедури, и като съвместимост. Искам да благодаря на италианската страна, която пое отговорност да бъде рамкова държава на многонационалната бойна група, също и на нашите партньори от САЩ, които днес взеха активно участие в това учение“, каза още държавният глава.
На деня за демонстрация на способности присъстваха още заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов, командирите на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков и на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров.
*** На Учебен полигон „Ново село“ бяха демонстрирани част от постигнатите способности по водене на отбранителни и настъпателни бойни действия от многонационалната бойна група на НАТО в България. При изпълнението на задачите действията им бяха подкрепяни от авиация и артилерия. На статичен показ след това бяха изложени образци техника, участваща в демонстрацията. В учението участват над 400 български военнослужещи, многонационалната бойна група, която включва механизиран батальон, усилен с танков взвод, самоходна артилерийска батарея и формирования за ядрена, химическа и бактериологична защита от Сухопътни войски, формирования от Сухопътните войски на САЩ, италианско формирование от многонационалната бойна група на НАТО в България, както и сили и средства за непосредствена авиационна поддръжка от състава на Военновъздушните сили. Тактическото учение с бойни стрелби „Отбранителен щит - 23“ е част от многонационалното мащабно учение „Defender Europe - 23“.
|
29.05.2023 |
 Военнослужещи от Военноморските сили унищожиха невзривен боеприпас, открит в село Варовник, област Бургас. Военно формированиe 32 890 – Бургас беше задействано на 28 май за разузнаване и обезвреждане на 82 мм силно корозирал минохвъргачен изстрел с взривател. Боеприпасът беше открит същия ден в двора на частен имот. Под ръководството на капитан III ранг Димитър Стоянов военнослужещите разузнаха, транспортираха и унищожиха невзривения боеприпас на около 500 м източно от населеното място, при стриктно спазване на мерките за безопасност.
Военнослужещите действаха на основание заповед на командира на Военноморските сили.
|
29.05.2023 |
Военна академия „Г. С. Раковски“ ще бъде домакин на компютърно подпомаганото командно-щабно учение (КПКЩУ) „Решителна сила - 2023“. То ще се проведе от 30 май до 2 юни на тема: „Бойно използване на тактически формирования в операция на Многонационални съвместни оперативни сили за установяване на контрол и противодействие на паравоенни и терористични групировки“.
За 14-и пореден път това многонационално учение се организира и домакинства от Военната академия. През годините в него са участвали представители на Съединените американски щати, Китайската народна република, Румъния и Република Северна Македония.
През тази година наред с традиционните гости от Румъния и Република Северна Македония Военна академия „Г. С. Раковски“ за първи път ще посрещне и гости от Азербайджан и Грузия. В учението ще участват и студенти от специалност „Сигурност и противодействие на радикализацията и тероризма“.
Учението се осъществява с поддръжката на Националния военно-учебен комплекс „Чаралица“.
|
29.05.2023 |
  С церемония по издигане на националните флагове на страните-участници в Бордушани и Слобозия, Румъния, днес 29 май, официално беше открито учението „Saber Guardian -2023“. В него участва български взвод „Военна полиция“, с командир майор Борис Христов. Българските военнослужещи са включени в състава на 231-и батальон „Военна полиция“ от 226-та бригада на Националната гвардия на щата Алабама, САЩ.
„Saber Guardian -2023“ се провежда в рамките на многонационалните учения, обединени в „Defender - 2023“. Освен български взвод „Военна полиция“ в учението участват военни формирования от Гърция, Румъния, Франция, Нидерландия, Португалия и САЩ.
След официалната церемония по откриването на „Saber Guardian -2023“ започна и командно-щабното учение, в което от българска страна участват майор Емил Флоев - заместник-началник на щаба на 55-и инженерен полк, и майор Кирил Драганов - началник на отделение „КИС“ на 55-и инженерен полк.
|
28.05.2023 |
  „Няма успешна превенция без предварително да се правят тренировки, учения и да се отработва взаимодействие“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 28 май, на учението на Столична община за защита при бедствия „Сила 23“, което се проведе на територията на столичния район „Люлин“ при спазване на всички правила за безопасност.
Началникът на отбраната подчерта важността на превенцията при реакцията и овладяването на последствията от кризисни ситуации. Според него не трябва да се отработват определени мероприятия едва след възникването на дадено събитие, а напротив – далеч преди това. „Нито една структура не може да се справи сама в такива ситуации“, категоричен бе адмирал Ефтимов и отново отбеляза необходимостта от взаимодействие и съвместни тренировки между държавните органи. Като пример той посочи, че всички институции в държавата са създали предпоставки да бъдат успешни при помощта след земетресенията в съседна Турция. Той припомни, че през октомври 2022 г. Българската армия е подпомогнала участието на модул от Столична община за издирване и спасяване в градска среда в учението „BALANCE – Мащабно управление на земетресенията на Западните Балкани чрез съвместни дейности по трансгранично сътрудничество“ в Черна гора.
Министерството на отбраната се включи с личен състав и техника от 38-ми батальон за ядрена, химическа, биологическа защита и екология (ЯХБЗиЕ) – Мусачево от състава на Сухопътните войски. Военнослужещи с два специални автомобила отработиха задачи по ядрена, химическа и биологическа защита. На статичен дисплей бяха показани отбранителни продукти за радиационно и химическо разузнаване. В учението се включиха и експерти по реагиране при бедствия от Щаба на отбраната, два медицински екипа с реанимобили от Военномедицинска академия за подпомагане на дейността на Министерството на здравеопазването, както и Служба „Военна полиция“.
Демонстрациите на съвместни действия наблюдаваха кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, директорът на ГДПБЗН главен комисар Александър Джартов и представители на други държавни структури.
*** В учението „Сила 23“ взеха участие общо 500 души от 7 различни институции. Целта на учението е проверка на планираните мерки и дейности за защита на населението при земетресение, както и на координацията на общинските и държавните структури при овладяването на последиците при бедствие от такъв характер.
|
26.05.2023 |
Структури на Министерството на отбраната ще участват в пълномащабно учение на Столична община „Сила 23“ за защита при бедствия. Учението се организира с цел проверка на планираните мерки и дейности за защита на населението при земетресение. Ще се тестват също и взаимодействието и координацията на общинските и държавните структури при овладяване на последиците при бедствие от такъв характер.
Министерството на отбраната участва в учението „Сила 23“ с личен състав и техника от 38-ми батальон за ядрена, химическа, биологическа защита и екология (ЯХБЗиЕ) – Мусачево от състава на Сухопътните войски. Под ръководството на старши лейтенант Виктор Сотиров, заместник-командир на първа рота за ЯХБЗиЕ, военнослужещи с два специални автомобила ще отработват задачи по ядрена, химическа и биологическа защита. На статичен дисплей ще бъдат показани отбранителни продукти за радиационно и химическо разузнаване, сред които техника, прибори за идентификация, детекция и мониторинг и индивидуални средства за защита. В учението са включени и експерти по реагиране при бедствия от Щаба на отбраната, два медицински екипа с реанимобили от Военномедицинска академия за подпомагане на дейността на Министерството на здравеопазването, както и Служба „Военна полиция“. Участието на военнослужещите в съвместни дейности с останалите участници в учението ще наблюдава началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Учението „Сила 23“ ще се проведе на 28 май 2023 г. на територията на район „Люлин“. |
26.05.2023 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще наблюдават на 29 май (понеделник) демонстрациите на способности на участниците в тактическото учение с бойни стрелби „Отбранителен щит 23“ на учебен полигон „Ново село“.
„Отбранителен щит 23“ е част от многонационалното мащабно учение „Defender Europe 23“ и се провежда от 17 до 29 май в района на УП „Ново село“. По време на учението, в което участват над 400 български военнослужещи, ще бъде развърната многонационална бойна група, която ще включва механизиран батальон, усилен с танков взвод, самоходна артилерийска батарея и формирования за ядрена, химическа и бактериологична защита от българските Сухопътни войски, формирования от Сухопътните войски на САЩ, италианско формирование от многонационалната бойна група на НАТО в България, както и сили и средства за непосредствена авиационна поддръжка от състава на българските Военновъздушни сили.
Основната цел на „Отбранителен щит 23“ е да се повиши подготовката на участниците в многонационална среда за провеждане на отбранителни действия.
|
25.05.2023 |
  Над 80 експерти от различни европейски държави, институции и организации участват в първото симулационно учение в сферата на хибридните заплахи. То се провежда в София на 25 и 26 май в рамките на Консултативния форум за устойчива енергия в сектора на отбраната и сигурността (CF SEDSS III). Домакин на симулационното учение (TTX) е Институтът по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“, под егидата на Министерството на отбраната.
„Това симулационно учение, чийто домакин е София, предоставя възможност да се насърчи сътрудничеството между заинтересованите страни в отбранителния и гражданския сектор“, заяви бригаден генерал Радостин Илиев, директор на дирекция „Отбранителна политика“, на откриването на събитието. По думите му – симулационното учение допринася за задълбочаване на общото разбиране за това как хибридните заплахи могат да повлияят на критичната енергийна инфраструктура и впоследствие да компрометират оперативната ефективност на въоръжените сили.
На откриването на форума Георгиос Янопулос, заместник-директор на Съвместния изследователски център „Космос, сигурност и миграция“ към Европейската комисия, подчерта, че „подобни инициативи са отлична възможност да бъдат приложени на практика и изпробвани в реални условия нови концепции за изграждане на устойчивост срещу хибридни заплахи с участието на експерти от областта“. По думите му - това е един от моментите, в които науката, стратегическото мислене и оперативните способности се съчетават по убедителен начин.
В рамките на събитието бяха представени и основните констатации от проучване, свързано с повишаването на устойчивостта срещу хибридни заплахи на свързаната с отбраната критична енергийна инфраструктура. На равнище Европейски съюз проучването предлага създаването на платформа за сътрудничество и комуникационни канали за справяне с хибридните заплахи и насърчаване на гражданско-военното сътрудничество. На ниво министерства на отбраната препоръките се фокусират върху проследяване на отговорността за собствеността на критичната енергийна инфраструктура, редовни оценки на уязвимостта, събиране и анализ на данни след настъпване на дадено събитие, създаване на комуникационни канали, инвестиране в обучение на персонала и др.
*** Първото симулационно учение (TTX) в сектор хибридни заплахи в контекста на Работна група 3 на Консултативния форум за устойчива енергия в сектора на отбраната и сигурността (CF SEDSS) „Защита на критичната енергийна инфраструктура“ се организира от Европейската Агенция по Отбрана (EDA) с подкрепата на Генерална дирекция „Съвместен изследователски център“ на Европейската комисия (DG JRC). Учението симулира реални сценарии, използващи комбинация от хибридни заплахи, които са актуални за CF SEDSS, като кибер или физически атаки, кампании за дезинформация, ефекти от изменението на климата върху свързаната с отбраната критична енергийна инфраструктура и др. Участниците имат възможност да обменят информация и сведения за най-добрите практики, да повишат осведомеността относно сложността на хибридните заплахи и да придобият умения, необходими за подобряване на реакцията в среда на комплексни заплахи.
|
22.05.2023 |
   Започна провеждането на две от многонационалните планирани учения в „Defender-2023“ - тактическите учения с бойни стрелби „Отбранителен щит - 2023” и „Пирински страж - 2023“. Откриващата церемония на батальонното тактическо учение с бойни стрелби „Пирински страж-23“ се проведе на Учебен полигон „Корен“ с издигане на знамената на страните участнички - България, Гърция и Италия, както и знамето на учението.
Командирът на 3-о бригадно командване полковник Митко Балтов тържествено връчи на военнослужещите от 3-и механизиран батальон-Благоевград и от 10-и механизиран батальон - Враца специално изработени знамена на формированията.
От днес до 27 май под ръководството на командира на 3-и механизиран батальон ще бъдат проведени тактико-строеви занятия и ротни-тактически учения с използването на стимулационната система DITS от Националния военен учебен комплекс „Чаралица“.
По време на учението ще бъде развърнат щаб на многонационална бригада и многонационална бойна група, която ще включва механизиран батальон, танкова рота, реактивна и противотанкова батарея от българските Сухопътни войски, гръцки танков взвод, танков взвод от състава на многонационалната бойна група на НАТО в България, както и сили и средства за непосредствена авиационна поддръжка от състава на ВВС на България и Гърция.
Тактическото учение с бойни стрелби „Отбранителен щит 23“ на тема „Отбрана на механизиран батальон в първия ешелон на механизирана бригада“ се провежда на учебен полигон „Ново село”. Офицер, планиращ учението, е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, а директор - полковник Калоян Василев - заместник-командир на Единния център за начална подготовка (ЕЦНП). Офицер, провеждащ учението е командирът на ЕЦНП –Плевен полковник Иван Вълев.
В “Отбранителен щит 23” участват над 400 български военнослужещи от 4 механизиран батальон на ЕЦНП, танков взвод от 61 танков батальон на Центъра за подготовка на специалисти, самоходна артилерийска батарея от 2 механизирана бригада, модул за радиационно и химическо разузнаване и модул за специална санитарна обработка от 59 батальон за ЯХБЗиЕ, от състава на Сухопътните войски, сили и средства от ВВС, механизирана рота, минохвъргачен взвод и инженерен взвод от Сухопътните войски на САЩ, инженерен взвод от Националната гвардия на щата Тенеси/САЩ, както и механизирана рота, взвод за противовъздушна отбрана, модул за ядрена, химическа и биологична защита и екип предни авионасочвачи от Република Италия.
Основната цел е да се повиши подготовката на участниците в многонационална среда за провеждане на отбранителни действия.
|
18.05.2023 |
В края на 16-та Конференция на началниците на отбраната на балканските страни по въпросите на военното сътрудничество бе подписано съвместно изявление. Събитието се проведе днес, 18 май, в София. С него военните ръководители потвърдиха своята решимост да останат ангажирани с насърчаването на сътрудничеството между въоръжените сили на държавите, участнички в инициативата.
„Укрепването на военното сътрудничество е ключова част от нашите усилия и ние вярваме, че тази инициатива полага постоянни усилия за подобряването на оперативната съвместимост и насърчаването на стабилността в региона. Ние сме решени да продължим да работим заедно, за да осигурим взаимодействие, насочено към взаимно разбирателство и уважение в Балканския регион“, пише в изявлението.
В документа началниците на отбраната отбелязват, че изданието на конференцията в София отново е предоставила отлична възможност да бъдат обсъдени теми, свързани с регионални инициативи във военната област. „Потвърждаваме общите си цели за насърчаването на тази инициатива и за демонстрирането на общия ни ангажимент за разширяване на вече установените механизми за сътрудничество“, изразяват своята убеденост те.
В съвместното изявление се подчертават някои от постигнатите резултати, сред които е договореност за създаването от страна на Гърция на платформа за споделяне на информация за злонамерен софтуер като инструмент за събиране и обмен на данни за рисковете и заплахите в киберпространството. Планира се и актуализация на документа за визия за Мрежата за учения и подготовка в Югоизточна Европа с насоки за бъдещото му използване в областта на обучението и подготовката. Посочва се също провеждането в Тирана на международно учение „Strong Balkan-23“ и на обучение по обезвреждане на взривни вещества в последното тримесечие на тази година.
„С подписването на това изявление ние се ангажираме да развиваме партньорството си в дух на прозрачност, взаимна откритост и без да накърняваме специфичния характер на политиката за сигурност и отбрана на всеки един от членовете на инициативата“, заключват началниците на отбраната от балканските страни в своето съвместно изявление.
Пълния текст на документа можете да прочетете тук.
|
18.05.2023 |
  „Регионалната военна свързаност и военната мобилност са ключови елементи за подобряването на сигурността и защитата на интересите на държавите от Балканския регион. Те са необходими за бързо реагиране при кризи и опазване на мира и стабилността в региона. Убеден съм, че това ще допринесе за подобряване на оперативната съвместимост между нашите въоръжени сили и е изцяло в интерес на стабилността в Балканския регион“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 18 май, при откриването на 16-та Конференция на началниците на отбраната на балканските държави по въпросите на военното сътрудничество. Събитието се провежда в София. В откриването на форума участваха президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили на Република България Румен Радев и министърът на отбраната Димитър Стоянов.
Темата на форума тази година е „Регионалната военна свързаност и военната мобилност като двигател на партньорството на Балканите - търсене на иновативни подходи за задълбочаване на сътрудничеството“. Тя предоставя възможност на началниците на отбраната да разгледат допълнителни начини за подобряването на военната мобилност в региона. Виждането на Европейския съюз за подобряване на военната мобилност в Балканския регион ще представи гост-лекторът Еди Лижоа, началник на отдел „Сухопътен транспорт“ в генерална дирекция „Придвижване и транспорт“ на Европейската комисия.
Адмирал Ефтимов подчерта, че началниците на отбраната на страните-членки на инициативата остават обединени от идеята, че сигурността и стабилността на Балканите трябва да се изграждат в дух на доверие и взаимно уважение. „Разглеждаме военното сътрудничество и повишената оперативна съвместимост между нашите въоръжени сили като ефективен механизъм в това отношение. Целта ни е да бъдем способни да се справяме с общите предизвикателства“, заяви той.
Началникът на отбраната отбеляза, че вече 16 години конференцията остава един от значимите примери за регионално военно сътрудничество. През този период са проведени голям брой учения, тренировки, обучения и други съвместни дейности, които допринасят за подобряване взаимодействието между въоръжените сили на държавите участнички. Той подчерта, че страната ни домакинства конференцията за втори път, като първият е бил през 2012 г. „Днес сме свидетели на коренно променена обстановка по сигурността. Силно сме обезпокоени от войната в Украйна, чиито последствия продължават да отекват на Балканите и на целия европейски континент. Считаме, че това е значително предизвикателство, което поставя под заплаха мира и стабилността в региона“, посочи адмирал Ефтимов.
В София пристигнаха началниците на отбраната на държавите, членуващи в инициативата – Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Северна Македония, Румъния, Сърбия, Турция и Черна гора, както и от страните-наблюдатели Словения и Хърватия. За участие във форума в България са председателят на Военния комитет на Европейския съюз генерал Робърт Бригер и заместник-командващият на Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол генерал-лейтенант Стивън Келси.
Конференцията на началниците на отбраната от балканските страни потвърждава ангажимента за засилването на регионалното военно сътрудничество и насърчаването на регионалната стабилност и сигурност. В рамките на работните сесии ще бъдат разгледани повече възможности за разширяване обхвата на партньорството с определянето на нови области на сътрудничество, основани на споделени ценности и общи интереси.
Прозрачността и откритостта са сред основните принципи, целящи да информират гражданите на държавите участнички за стратегическите цели на този форум. В края на конференцията ще бъде подписано съвместно изявление на началниците на отбраната от балканските държави, което ще демонстрира ангажираността им към регионалното военно сътрудничество и ще даде основа за по-нататъшна работа по инициативата.
|
18.05.2023 |
„В тази тотално променена геополитическа ситуация нашият регион се нуждае от нов подход за гарантиране на своята сигурност и стабилност, основан на засилен диалог, сътрудничество и всеобхватна свързаност. Консолидираното сътрудничество и взаимодействието при изпълнението на стратегически проекти имат важни мултиплициращи ефекти, допринасящи както за сигурността и стабилността, така и за стратегическата устойчивост, икономическото развитие и просперитета на страните от Балканите“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 18 май, в обръщението си към участниците в годишната Конференция на началниците на отбраната от Балканските страни. Той отбеляза, че за изминалите 16 години, този специфичен регионален форум се е утвърдил като ефективен инструмент за укрепване на доверието и сигурността на Балканите.
„Съвместните усилия на държавите от региона е необходимо да бъдат насочени към подобряване на междусистемната свързаност и разширяване на енергийните, транспортните, цифровите и телекомуникационните коридори. Важно значение има увеличаването на свързаността в областта на транспорта, енергетиката и цифровизацията, особено по оста север-юг в Централна и Източна Европа“, заяви министърът на отбраната. Той посочи, че сътрудничеството трябва да бъде ориентирано към реализиране на конкретни проекти за развитие на инфраструктурни връзки между държавите, които да подобрят икономическата ефективност, конкурентоспособността и баланса в развитието на Балканския регион.
„Убеден съм, че свързаността и най-вече инфраструктурните проекти, са ключови за развитието и стабилността на Балканите. С реализацията на този подход, ще използваме по-рационално ресурсите и потенциала си, ще повишим сигурността си, и не на последно място - ще излъчим ясно послание, че нашият регион е сигурен, стабилен и мирен, което предоставя добри условия за стратегически инвестиции и икономическо развитие“, заяви министър Стоянов. „Освен военната мобилност, която ще бъде дискутирана в рамките на Конференцията, редица възможности в тази насока предоставят още военното образование, обучението, както и дейностите по подготовката на войските и силите. Освен увеличаване на съвместните учения и подготовки, можем да работим заедно и за съвместно придобиване, поддържане и използване на модерни симулационни системи, както и за модернизиране на инфраструктурата за подготовка“, каза още министърът на отбраната.
|
18.05.2023 |
             Съвместни тактически учения провеждат корабните дивизиони от състава на Военноморските сили. Ученията са основната част от подготовката на екипажите на кораби от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби за изпълнение на съвместни задачи на море.
Дивизионът кораби със спомагателно назначение проведе тактическо учение, по време на което бяха отработени стрелба по морска и въздушна цел, търсене и унищожаване на открити морски мини, взаимодействие със силите за морски специални операции, медицинска евакуация на пострадал водолаз с помощта на вертолет от състава на ВМС, оказване на помощ на група аварирали кораби на море.
Фрегатите „Смели“, „Дръзки“, „Верни“ и корветата „Бодри“ от дивизион патрулни кораби, минните ловци „Цибър“ и „Струма“, базовите миночистачи „Шквал“ и „Прибой“, рейдовите миночистачи „Евстати Винаров“ и „Капитан I ранг Димитър Паскалев“ от дивизиони противоминни кораби и танкер-бункировчик „Акин“, минен заградител „Сириус“ и противопожарен кораб „Ахелой“ от отряд кораби със спомагателно назначение са на море за провеждане на съвместни тактически учения.
Основният спектър от изпълняваните задачи са свързани с повишаване на подготовката на корабните дивизиони за съвместно плаване на тактическа група кораби. По време на плаванията се отработва организацията на видовете отбрани и защити на корабното съединение при прехода му на море и на котвена стоянка, стрелба по морска и въздушна цел, отклонение на атаки от въздушен, надводен и подводен противник, защита от ядрено, химическо и биологично оръжие, борба за живучест на кораба.
Корабните дивизиони съгласуват действията си по превеждане на тактическа група кораби през предварително прочистен от мини канал, отразяване на атаките от малки бързо движещи се цели, прехвърляне на леки товари на море по способите кораб-кораб и кораб-вертолет, отработване на дейностите по търсене и спасяване на море и извършване на медицинска евакуация от борда на кораб, оказване на помощ на аварирал кораб, самостоятелно и във взаимодействие с аварийно-спасителните средства от състава на съединението и неговата буксировка.
Освен това се провеждат и тренировки по поставяне на учебни морски мини и стоварване на техника на необорудван бряг, провеждане на противоминна операция и унищожаване на открити морски мини, предаване и приемане на течни товари на море, както и насочването на кораб към открити морски мини по данни от брегова подвижна радиолокационна станция.
Учебно-спомагателен кораб „Капитан І ранг Димитър Добрев“ от състава на дивизион кораби със спомагателно назначение също е на море и провежда поредното си тактическо учение.
В рамките на ученията корабите осигуряват плавателната практика на курсанти от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ и изпълняват задачи по противоминно наблюдение в морските пространства на Република България.
|
17.05.2023 |
„Американската страна няма как да ни предостави F-16 като заместваща платформа и усърдно ни препоръчва да продължим експлоатацията на самолетите МиГ-29 докогато е възможно. Ние работим в тази посока.“ Това съобщи министърът на отбраната Димитър Стоянов пред Комисията по отбрана в Народното събрание. Министърът цитира официално писмо от Военновъздушните сили на САЩ, получено в Министерството на отбраната.
Министър Стоянов опроверга твърденията, че служебното правителство не е положило усилия за осъществяване на т.нар. триъгълни сделки, чрез които България да предостави на Украйна техника и въоръжение, като в замяна получи от наши съюзници западни образци. „Проведох срещи с министрите на отбраната на Италия, Испания, Нидерландия, САЩ, Швеция, с представители на Франция. Въпросът бе обсъждан и с военните аташета на много страни. Единственото предложение дойде от страна-съюзник, която впоследствие се отказа не защото ние нямахме желание, а защото това въоръжение бе директно предоставено на Украйна. За съжаление времето за триъгълни сделки беше изпуснато от редовния кабинет“, обясни министър Стоянов.
„Не е вярно твърдението, че по време на редовното правителство не са получавани предложения за предоставяне на оръжия на Украйна“, заяви още министърът на отбраната. По времето на редовното правителство са искани самолети Су-25, МиГ-29, и 122 –мм и 155 – мм боеприпаси и друго въоръжение, но тогава не е имало реакция“, категоричен бе министър Стоянов. Той подчерта, че министерството работи усилено за модернизацията на Българската армия.
На заседанието днес парламентарната комисия по отбрана прие Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на България през 2022 г. Депутатите гласуваха единодушно „за“. Предстои докладът да бъде гласуван в пленарна зала.
„Ако не бъде приет държавният бюджет, ще бъде стопирана цялата програма за модернизация на Българската армия“, каза министърът в отговор на въпрос на журналисти. „Включително и проектът за бойна машина на Сухопътните войски, проектът за придобиване на нови 155-мм гаубици и нови радари. Всички усилия, които бяха положени в последните девет месеца, отиват на вятъра. Това ще се отрази и върху попълването с личен състав, тъй като един от мотивите за военна служба на младите хора е да обслужват нова техника“, изтъкна той.
„Правим всичко възможно изтребители МиГ-29 да летят колкото е възможно по-дълго. Идеята за закупуване и ремонт на двигатели беше точно тази. Работим и по варианта за заместваща платформа, но най-вероятно Комисията по отбрана няма да бъде удовлетворена от цената за нейното придобиване“, коментира още министър Стоянов. Той съобщи, че ЕС ще изплаща обезщетенията за предоставената военна техника на Украйна на траншове, включително до 2026 г. „Няма конкретика коя страна кога ще получи обезщетение по предоставената от нея помощ на украинската страна“, посочи той. |
17.05.2023 |
Годишна конференция на началниците на отбраната от Балканските страни ще се проведе утре, 18 май, в гр. София. Заседанието ще се състои в Резиденция „Бояна“.
Приветствие към участниците в конференцията ще отправи министърът на отбраната Димитър Стоянов. Поканен е да присъства президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще посрещне своите колеги от държавите, членуващи в инициативата – Албания, Босна и Херцеговина, Гърция, Република Северна Македония, Румъния, Сърбия, Турция и Черна гора, както и от страните-наблюдатели Словения и Хърватия. В България пристига също председателят на Военния комитет на Европейския съюз генерал Робърт Бригер, както и заместник-командващият на Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол генерал-лейтенант Стивън Келси. Гост-лектор на форума е Еди Лиежоа, началник на отдел „Транспортна мрежа“ в Генерална дирекция „Мобилност и транспорт“ на Европейската комисия.
Избраната тема тази година е в унисон с общите за НАТО и Европейския съюз направления за сътрудничество, а именно „Регионална военна свързаност и военна мобилност, като фокус в партньорството на Балканите в търсене на иновативни пътища за интегриране и коопериране“. В работните сесии ще бъдат обсъдени въпроси от общ интерес за въоръжените сили на участващите държави.
Инициативата на началниците на отбраната на Балканските страни е основана преди 17 години и към настоящия момент се е превърнала в един от най-значимите примери за регионално военно сътрудничество. Областите на съвместна работа включват обмен на информация по теми на сигурността и потенциалните заплахи за региона, организирането и провеждането на съвместни учения, курсове и подготовки, както и търсенето на възможности за разширяване на общите дейности.
|
15.05.2023 |
За поредна година Въоръжените сили на Република България ще участват в серия многонационални планирани учения под общото наименование „Defender - 2023“, ръководени от Командването на Сухопътните войски на САЩ в Европа и Африка. Подобен тип учения вече са провеждани през 2017 г., 2019 г. и 2021 г. с цел съвместната подготовка на военните формирования от държави-членки на НАТО и страни-партньори да допринесе за развитието на бойните способности и да повиши оперативната съвместимост на въоръжените сили в системата за колективна отбрана.
Многонационалните учения, обединени в „Defender - 2023“, се планират от 2021 г. Те се провеждат в периода април-юни 2023 г. в Балтийския, Балканския, Черноморския и Средиземноморския регион. Предвижда се в тях да участват над 22 000 военнослужещи от 26 страни-членки и страни-партньори на НАТО. Основната цел е да се повиши подготовката на участниците в многонационална среда за провеждане на отбранителни действия. Съвместните тренировки ще допринесат за готовността за единен отговор на страните от НАТО и техните партньори на предизвикателствата пред сигурността.
„Defender - 2023“ обединява многостепенни учения, които се провеждат в три последователни фази - „Swift Response“, „Immediate Response“ и „Saber Guardian“.
България ще бъде домакин на две от свързаните учения в „Defender-2023“ - тактическите учения с бойни стрелби „Отбранителен щит - 2023” и „Пирински страж - 2023“. Военни формирования от въоръжените ни сили ще участват и в учение за преодоляване на водна преграда („Wet Gap Crossing“) в Румъния. Ученията с българско участие са обединени под наименованието „Балкан - 2023“ под общото ръководство на Съвместното командване на силите.
Тактическо учение с бойни стрелби „Отбранителен щит - 2023” (“Defensive Shield - 2023“) ще се проведе от 17 май до 29 май 2023 г. на Учебен полигон „Ново село“. По време на „Отбранителен щит“ ще бъде развърната многонационална бойна група, която ще включва механизиран батальон, усилен с танков взвод, самоходна артилерийска батарея и формирования за ядрена, химическа и бактериологична защита от българските Сухопътни войски, формирования от Сухопътните войски на САЩ, италианско формирование от многонационалната бойна група на НАТО в България, както и сили и средства за непосредствена авиационна поддръжка от състава на българските ВВС.
Тактическото учение с бойни стрелби „Пирински страж - 2023“ („Pirin Sentinel -2023“) ще се проведе от 17 май до 2 юни 2023 г. на Учебен полигон „Корен“. По време на учението ще бъде развърнат щаб на многонационална бригада и многонационална бойна група, която ще включва механизиран батальон, танкова рота, реактивна и противотанкова батарея от българските Сухопътни войски, гръцки танков взвод, танков взвод от състава на многонационалната бойна група на НАТО в България, както и сили и средства за непосредствена авиационна поддръжка от състава на ВВС на България и Гърция.
Тези две учения са част от втората фаза на „Defender - 2023“ - „Immediate response - 2023“.
Учението за преодоляване на водна преграда „Wet Gap Crossing“ ще се проведе от 25 май до 11 юни 2023 г. в района на Бордушани, Румъния. В него ще участват понтонно-мостова инженерна рота от 55-и инженерен полк - Белене, щурмови самолети за непосредствена авиационна поддръжка от авиобаза Безмер и взвод „Военна полиция“.
„Wet Gap Crossing“ е част от третата фаза на „Defender - 2023“ - „Saber Guardian - 2023“.
В района на НВУК „Чаралица“ под ръководството на Съвместното командване на силите ще бъде развърната Национална структура (EXCON BGR), която ще осъществява общото ръководство и контрол от българска страна на тактическите учения с бойни стрелби „Отбранителен щит - 2023” и „Пирински страж - 2023“ и ще координира участието на формированията от българските въоръжени сили в учението на територията на Румъния „Wet Gap Crossing“. Тя ще координира действията със Съвместната група за ръководство и контрол на свързаните учения „Defender - 2023“ (Combined Exercise Control Group) в Графенвьор, Германия.
Във връзка с провеждането на ученията в посочените периоди от утре, 16 май, се предвижда предислоциране на сили и средства от българските въоръжени сили по републиканската пътна и железопътна инфраструктура от Благоевград и Плевен до учебните полигони „Ново село“ и „Корен“. Ще бъде използвано и въздушното пространство на страната ни. Техника от армиите на страните-участнички също ще бъде придвижвана по националната пътна и железопътна мрежа.
|
13.05.2023 |
|
11.05.2023 |
Съвместно обучение-семинар с демонстрация на способности се проведе в 101-ви алпийски полк - Смолян вчера, 10 май. Участваха инструктори от Учебен център по планинска подготовка на полка и екипи от Дирекция „Аварийна помощ и превенция” към Столична община. Командирът на полка подполковник Стефан Димов изнесе брифинг за историята на формированието и способностите му в областта на търсене и спасяване на пострадал в планинска местност. Военнослужещите от 101-ви алпийски полк представиха екипировка и техника и демонстрираха способности по извличане на пострадал от скала, оказване на първа помощ, пренасяне на пострадал до медицински автомобил със способ „тролей”. Дирекция „Аварийна помощ и превенция” към Столична община с ръководител Красимир Димитров разясни спецификата на своята работа, след което имаше дискусия, обмяна на опит и практически действия на скала в местността „Турлука”. Обсъдени бяха бъдещи двустранни обучения и тренировки.
|
10.05.2023 |
„Динамиката на съвременната среда за сигурност изисква от всички, които защитават демократичните ценности, сериозни инвестиции в изграждането на отбранителен капацитет, колективни способности за възпиране и отбрана и подготовка на мотивирани и високо отговорни лидери, командири и личен състав“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 10 май, при участието си в заседанието на Военния комитет на НАТО в Брюксел, Белгия.
В своето изказване адмирал Ефтимов подчерта предизвикателствата, пред които са изправени страните от Източния фланг на Алианса при изграждането на инфраструктура и предоставянето на поддръжка за многонационалните формирования, предвидени за развръщане в региона. Той отбеляза извършената мащабна работа в кратки срокове от военните органи на Алианса за изготвянето на регионалните планове. Началникът на отбраната подчерта, че само чрез координиране и детайлно планиране, отчитащо националните възможности и ограничения, може да се постигнат заложените цели по възпиране и отбрана в евроатлантическата зона. Адмирал Ефтимов бе категоричен, че новият модел на силите на НАТО поставя още по-високи изисквания към устойчивостта на системите за командване и управление, осигуряване и поддръжка, както и към въоръжените сили на държавите-членки и степента им на готовност, ниво на подготовка и оперативна съвместимост.
В заседанието в Главната квартира на Алианса бяха разгледани войната в Украйна и нейното отражение върху обстановката в евроатлантическата зона. Представени бяха визиите на двамата стратегически командващи – по операциите и по трансформацията, за планирането на операции за защита на суверенитета и териториалната цялост на държавите-членки, повишените и актуализирани изисквания към структурата на силите на Алианса и изграждането на модерна и устойчива система за командване и управление.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг направи анализ на ситуацията в евроатлантическата зона и подчерта значимостта на военната експертиза в приоритетните области, за които предстои вземането на важни политически решения за бъдещето на Алианса. Те са основополагащи за приемането на обща декларация по време на предстоящата през юли среща на върха във Вилнюс, Литва.
Председателят на Военния комитет на Алианса адмирал Роб Бауер проведе дискусия с началниците на отбраната за съвременните предизвикателства пред колективната отбрана, произтичащи от двете основни заплахи за сигурността – агресивните действия на Русия и повишената активност и хибридни похвати от терористични групи и организации. Участниците във форума се обединиха около мнението, че утвърждаването на демократичните стандарти и изграждането на модерен свят, функциониращ на базата на международно признати норми и правила, може да се постигне само чрез ефективно комбиниране на инструментите на военната мощ с всички останали национални и съюзни механизми за въздействие.
Утре, 11 май, отново в Брюксел началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще вземе участие в заседанието на Военния комитет на Европейския съюз.
|
06.05.2023 |
                       „Честит да е Денят на храбростта на всички, които са свързали живота си с Българската армия: военнослужещи, военни от запаса и резерва, цивилни служители. Нека бъдат здрави и успешни!“ С тези думи министърът на отбраната Димитър Стоянов отправи поздрав по случай 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия. „Самочувствието, с което посрещаме празника, е приповдигнато в резултат и на това, което сме направили и през последната година. Българската армия беше там, където трябваше да бъде в помощ на хората. Тя беше на наводненията в Карловско в помощ на населението. Тя участва в защита на държавната граница. Тя беше в мисиите по медицинска евакуация и в донорските ситуации. Българската армия продължава да участва в операции на Европейския съюз и НАТО. Ние сме много добре приети от нашите съюзници и от партньорите от съответните страни, защото българските военнослужещи са се доказали като можещи и знаещи“, посочи министър Стоянов.
Сред основните акценти в работата на Министерството на отбраната министър Стоянов открои ускоряването на модернизационните проекти и подобряването на условията на труд и социалния пакет за личния състав. „Тридесет години Българската армия беше подценявана. Надявам се сега, във връзка и с това, което се случва само на няколкостотин километра от нас, наистина да се даде тласък в модернизацията, да има политическо решение да се модернизира Българската армия с високотехнологично въоръжение“, изтъкна той.
Хиляди гости и жители на София наблюдаваха днес водосвета на бойните знамена и знамената-светини и военния парад по повод празника на Българската армия. Те аплодираха военнослужещите от представителните блокове на Националната гвардейска част, НВУ „Васил Левски“, военни формирования 24150-Стара Загора и 22160-Плевен от състава на Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции. След тях над площада прелетяха в различни формации вертолети и самолети от състава на ВВС и ВМС. Военният парад завърши с преминаването на 62 верижни и колесни бойни машини на Сухопътните войски, зенитно-ракетните формирования на Военновъздушните сили, Съвместното командване на специалните операции, служба „Военна полиция“ и Командването за логистична поддръжка.
„Военният парад е демонстрация на връзката на армията с народа. Искаме да покажем на хората, че сме тук и изпълняваме своите задължения. Но и военнослужещите да усетят подкрепата от българското общество за своя много отговорен и понякога неблагодарен труд“, посочи адмирал Ефтимов. Той подчерта, че всички мъже и жени под пагон трябва да посрещнат празника с гордо вдигната чела. „Тази увереност и самочувствие идват от труда, който е положен и многобройните задачи, които сме изпълнили“, посочи началникът на отбраната. Той акцентира върху задачите по мисия „Отбрана“, чието изпълнение е започнало преди войната в Украйна и продължава и към момента с неотслабващо темпо по суша, въздух и вода. „Има с какво да се гордеем за това, което правим в мисии и операции зад граница, с основен фокус върху стабилността в Западните Балкани и с действията си в помощ на населението при наводнения, пожари, охраната на границата, донорски операции“, категоричен бе началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов отбеляза, че военнослужещите са хора с кауза. „Родолюбието, честта и вярата в бъдещето на държавата са основните двигатели, които ни дават сили“, отбеляза началникът на отбраната. Той каза, че за да бъдат привлечени и запазени такива хора с кауза, трябват подходящи условия, съвременни технологии и системи, които да влязат на въоръжение в Българската армия. Началникът на отбраната призовава народните представители да приемат инвестиционната план-програма, изготвена от Министерството на отбраната, за да даде тя необходимия тласък и мотивация на цялата армия. „Ние ще направим всичко възможно да превърнем този финансов ресурс в отбранителен потенциал“, отбеляза адмирал Ефтимов.
|
05.05.2023 |
  „Българската армия остава пример и опора на обществото. Благодарение на Вас нашата институция се ползва с висок обществен авторитет. Българският народ вярва във Вас, в своята армия и това се дължи на доблестния труд, който ежедневно полагате, на Вашата точна и ключова реакция в помощ на населението в кризисни ситуации - това ще го потвърдят и в Карлово, и в Каравелово, и в Слатина, и в Богдан, и във Враца, и на още много други места, където Българската армия се е отзовала на нуждите на нашите съграждани“. С тези думи се обърна министърът на отбраната Димитър Стоянов към военнослужещите и цивилните служители, които бяха наградени от него и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов по повод Деня на храбростта и празник на Българската армия 6 май. Отличията за постигане на високи резултати при изпълнение на служебните задължения и принос към отбраната на страната бяха връчени на официална церемония, която се проведе в Министерството на отбраната днес.
„Възобновеното доверие към нашата армия расте все повече и повече, това вече е факт. Това доверие и признание ни носи гордост, но и ни задължава да продължим да пазим традиционните воински добродетели като патриотизъм, всеотдайност и храброст“, каза в приветствието си министърът на отбраната. Той подчерта, че на този ден се потвърждава, че въоръжените ни сили изпълняват своите задачи достойно въпреки всички трудности. „В навечерието на празника ние имаме основание за професионално самочувствие и съзнание за успешно изпълнен дълг. Да служиш на Родината е кауза. Никога не трябва да забравяме, че в ценностната система на българския народ военнослужещите са носители на патриотизъм, висок морал и отговорност“, каза още той.
„След 145 години от основаването си Българската армия продължава да утвърждава безспорния си авторитет на гарант на сигурността и държавността. Прави го с усилията на Вас – личния състав на Българската армия“, заяви в приветствието си началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. „През цялата година армията бе по полигоните, по бойните постове. По суша, въздух и вода се изпълниха огромен обем задачи по мисия „Отбрана“. На наша територия и с наше участие бе създадена многонационална бойна група в отговор на променената среда на сигурност“, подчерта той.
Адмирал Ефтимов също отбеляза помощта, която военнослужещите са оказали на местната власт и гражданите за преодоляването на кризи от различен характер, като подчерта наводненията в Карловско, множеството донорски ситуации, пожари и медицински евакуации. „Оказвахме и оказваме помощ за преодоляването на мигрантските потоци на границата. Реализираха се редица задачи по транспортирането на екипи и хуманитарна помощ до съседна Турция. Военнослужещи участваха в евакуирането и настаняването у нас на граждани от Украйна“, припомни адмирал Ефтимов.
Министърът на отбраната и началникът на отбраната благодариха на всички наградени за достойната и самоотвержена служба, за професионализма и всекидневните усилия, с които допринасят за това военните формирования и щабове да изпълняват своите функции и задачи по най-добрия начин.
В слово-отговор от името на наградените полковник Юлиян Петров, заместник-началник на щаба по ресурсите в Съвместното командване на силите, изказа благодарност на политическото и военното ръководство за това, че трудът им е бил оценен по достойнство. Той отправи поздравление за Деня на храбростта и пожела здраве и успехи на колегите си от Българската армия и Министерството на отбраната.
Военнослужещите и цивилните служители бяха наградени с различни видове отличия на Министерството на отбраната - почетен знак „Свети Георги“, III степен за офицери, наградни знаци „За доблестна служба“, „За отлична служба“, „За вярна служба под знамената“, предметни награди и грамоти.
|
05.05.2023 |
  В навечерието на 6 май – Деня на храбростта и празник на Българската армия, с изложбата „Българската армия. Началото“ Националният военноисторически музей представя на българската общественост първите и нелеки стъпки в изграждането на войската на Третата българска държава. Това каза заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска в словото си на откриването днес, 5 май, на най-новата изложба на Националния военноисторически музей (НВИМ), посветена на 145 години от създаването на Българската армия.
„Експозицията ще допринесе за опресняване на историческата памет, за засилване на националната гордост и възраждане на забравени личности и събития от далечното минало, свързани с положените усилия в процеса на създаване на един от компонентите на държавността – въоръжените сили“, с тези думи заместник-министър Генчовска се обърна към присъстващите на събитието. „Първите български офицери, носители на висок морал, чест и достойнство, отстояват националните традиции и ценности и изпълняват воинския си дълг със самочувствие и решителност, с което записват редица славни победи в страниците на световната военна история“, каза още заместник-министърът на отбраната.
С пожелания за многобройни посетители от страната и чужбина заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска пожела успех на директора на НВИМ доц. д-р Соня Пенкова и на екипа на Музея с последния им проект.
Събитието събра представители на политическото ръководство на Министерството на отбраната, военното командване на Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, преподаватели, колеги и приятели на Музея, жители и гости на столицата.
*** Експозицията представя армията като символ на възраждащата се държавност с разнообразие от експонати, съхранили волята и амбицията на първите държавни и военни мъже да създадат силна и материално осигурена армия.
|
05.05.2023 |
През тази година се навършват 145 години от създаването на Българската армия. Денят на храбростта и празникът на Българската армия на 6 май ще бъде отбелязан с водосвет на бойните знамена и знамената-светини и с военен парад. В честванията на празника ще участват президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили Румен Радев, министърът на отбраната Димитър Стоянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Българската армия. Поканени са да присъстват представители на държавното ръководство, Дипломатическия корпус, военно-патриотичните съюзи.
В празничния ден на площад „Княз Александър Първи“ в столицата ще преминат над 800 военнослужещи в 7 представителни блока от Националната гвардейска част, НВУ „Васил Левски“, военни формирования 24150-Стара Загора и 22160-Плевен от състава на Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции. Ще бъдат представени образци на видове военна техника на въоръжените ни сили. За първи път в парада ще дефилират италианските бойни машини „Freccia“ („Стрела“) от състава на многонационалната бойна група в България. В парада ще участват и 174 военни музиканти от Гвардейския представителен духов оркестър, представителните духови оркестри на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, военно формирование 34750-Карлово и Съвместното командване на специалните операции, фестивалният оркестър от състава на Националния военен университет „Васил Левски“ и военно формирование 24 150 – Стара Загора.
Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев ще приеме строя на представителните блокове. Командващ парада ще бъде командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.
Водосветът на бойните знамена и знамената-светини ще започне в 10.00 ч. на площад „Княз Александър Първи“ в София. Той ще бъде отслужен от Негово преосвещенство Мелнишкия епископ Герасим – главен секретар на Светия синод на Българската православна църква. В ритуала ще участват знаменен взвод на Националната гвардейска част със знамената – светини и представителните блокове на въоръжените сили с бойните си знамена.
Веднага след църковния ритуал ще започне военният парад. При изпълнението на националния химн ще бъдат изпълнени 20 артилерийски салюта.
Парадът ще бъде открит с военен хеликоптер Ми-17 с националния трибагреник. След преминаването на представителните блокове на въоръжените сили в тържествен марш на площад „Княз Александър I“ ще започне въздушният компонент на парада. Предвижда се в него да участват 19 вертолета и самолета, които са на въоръжение във ВВС и ВМС: вертолетите Ми-17, Ми-24, „Cougar” и „Panther“ и самолетите L-410, „Спартан“, L-39Z, „Пилатус“, Су-25 и МиГ-29.
На площада ще преминат 62 верижни и колесни бойни машини на Сухопътните войски, зенитно-ракетните формирования на Военновъздушните сили, Съвместното командване на специалните операции, служба „Военна полиция“ и Командването за логистична поддръжка.
В 12.00 ч. пред сградата на Администрацията на президента на Република България ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул.
Денят на храбростта и празник на Българската армия ще бъде отбелязан във всички гарнизони в страната.
|
04.05.2023 |
  „Благодарение на достойното участие на българските военнослужещи в мисии и операции на НАТО и Европейския съюз в различни части на света днес България е желан партньор за съвместни подготовки и тренировки. Благодарение на Вас, Българската армия заслужи уважението на нашите съюзници и партньори“. Това каза днес, 4 май, министърът на отбраната Димитър Стоянов в приветствието си към командирите на националните контингенти, които участват в мисии и операции на НАТО и ЕС.
Министър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поздравиха чрез видеоконферентна връзка националните командири на българските военни контингенти, участващи в операции и мисии в Босна и Херцеговина, Косово, Ирак и Мали по повод 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия. Във видеоконферентната връзка участва и командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов.
„Благодаря Ви, че изпълнявате воинския си дълг и своите отговорности професионално и непоколебимо, със самочувствие, с достойнство и с решимост и допринасяте за утвърждаване авторитета на Българската армия и страната ни в международна среда“, изтъкна министър Стоянов. „Съвременната среда за сигурност е силно усложнена, динамична и трудно предвидима, а националната сигурност излиза отвъд защитата само на държавните граници. Затова участието на контингентите от въоръжените сили в международни мисии и операции е ключов фактор не само за издигане авторитета на България, но и за повишаването на способностите на Българската армия като част от мисиите на международните сили за поддържане на сигурността“, посочи още министърът на отбраната. Той пожела на военнослужещите здраве, висок боен дух, успешно изпълнение на текущите задачи и спокойно завръщане, след приключване на мисиите.
„Високо ценим, че представлявате България и Българската армия по най-добрия начин, отстоявате националните интереси и утвърждавате доброто име на българския войник зад граница“, заяви от своя страна началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той подчерта, че сигурността на Балканите е от изключително значение, критично важно за страната ни. „В Босна и Херцеговина и особено в Косово следим развитието на обстановката с повишено внимание. Не се съмнявам, че сте способни да реагирате на всяко изменение на обстановката и да изпълнявате отговорно задачите си в рамките на операциите на НАТО и Европейския съюз“, обърна се началникът на отбраната към командирите на националните контингенти зад граница. Адмирал Ефтимов отбеляза още, че средата за сигурност в Мали, Ирак и Грузия също изисква повишено внимание. „Задачите Ви са различни. Различни са командните вериги и мениджмънтът на мисиите, но това, което Ви обединява, е съзнанието, че трябва да дадете всичко от себе си и да докажете професионализма на българските военнослужещи“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
Той поздрави командирите и пожела на всички офицери, сержанти и войници от подчинените им контингенти бодро настроение за Деня на храбростта и празник на Българската армия и Свети Георги да им дава здраве и сили за успешното приключване на мисиите, в които участват.
Полковник Красимир Ценов, национален командир на най-многобройния ни контингент зад граница в Босна и Херцеговина, който участва в операцията на ЕС „Althea“, докладва, че обстановката по сигурността в зоната на операцията е относително спокойна и стабилна, а военнослужещите изпълняват задачите си съгласно стандартните оперативни процедури. Полковник Ценов изрази от свое и от името на всички военнослужещи, участващи в мисии и операции на ЕС и НАТО, благодарност към политическото и военното ръководство за усилията за приетото от Министерски съвет решение за повишаване размера на командировъчните средства, изплащани при изпълнението на задачите им зад граница.
Командирите на националните контингенти в Косово – подполковник Калин Стаменов, в Ирак – майор Веселин Жечев, и в Мали – старши лейтенант доктор Георги Семовски също пожелаха здраве и успехи на всички свои колеги, които изпълняват служебните си задължения в страната и извън нея.
*** Към настоящия момент над 160 военнослужещи от Въоръжените сили на Република България изпълняват с чувство на отговорност поставените задачи в 3 операции на НАТО и 6 операции на Европейския съюз, като със своите действия допринасят за утвърждаването на авторитета на нашата страна и Въоръжените сили сред коалиционните партньори в международните организации.
|
04.05.2023 |
  Заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска връчи днес, 4 май, награди на военнослужещи и цивилни служители от дирекция „Отбранителна политика и планиране“ на Министерството на отбраната. Отличията са присъдени от министъра на отбраната за принос към изпълнение на задачите, свързани с осигуряване на българското ротационно председателство на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа(SEDM) и укрепване на международния авторитет на министерството.
„За мен бе огромно удоволствие да работя с този прекрасен екип. Всяка дума от документите, които бяха подготвени, е резултат на голяма експертиза и внимание към всеки детайл“, каза по време на церемонията заместник-министър Генчовска, която e и ръководител на българското председателство на SEDM. Тя благодари за проявения професионализъм, усърдие и пожела на наградените нови успехи.
С грамоти бяха удостоени директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев, Даниела Григорова, началник отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“, както и експерти от същия отдел и Секретариата на Председателството.
От името на наградените бригаден генерал Радостин Илиев благодари за високата оценка и подкрепата от страна на ръководството на Министерството на отбраната и на свой ред подчерта значението на отличната експертна работа за успешната реализация на българското председателство на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа.
България пое ротационното председателство на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM) от 1 юли 2021 г. През изминалите две години Министерството на отбраната координира и организира дейностите и мероприятията в рамките на многонационалната регионална инициатива, като за изпълнение на ангажиментите бе създаден Секретариат към отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“ в дирекция „Отбранителна политика и планиране“.
|
04.05.2023 |
122 мм осколъчно-фугасен снаряд без взривател беше открит на 3 май на сметището в с. Осетеново, община Павел баня. Формированиe за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия за унищожаване на невзривени боеприпаси на 61-ва Стрямска механизирана бригада - Карлово, под ръководството на майор Христо Дъбов, разузна и транспортира за съхранение снаряда.
Боеприпасът беше унищожен на гарнизонен учебен център „Анево” днес, 4 май, при стриктно спазване на мерките за безопасност.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал – майор Деян Дешков.
|
03.05.2023 |
    Военнослужещи от резерва и запаса, учени и научни работници с принос към военната история и теми, свързани със сигурността и отбраната, ветерани, военноинвалиди, представители на военнородолюбивите съюзи и дружества по традиция бяха наградени със заповеди на министъра на отбраната Димитър Стоянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов по случай Деня на храбростта и празник на Българската армия 6 май. Официалната церемония се проведе днес, 3 май, в зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната. Наградите се връчват за активна обществено полезна дейност в интерес на националната сигурност, военно-патриотичното възпитание и укрепването на българската държавност.
„С тези заслужени награди ръководството на Министерството на отбраната изказва своята благодарност за неуморния Ви труд, за развитието на военно-патриотичното възпитание, за споделените експертиза и житейски опит при разрешаването на сложни казуси и предизвикателства“, каза в приветствието си министърът на отбраната Димитър Стоянов. „Благодарение на всеотдайността Ви, на Вашите усилия, на инициативите, които развивате, българското общество възражда доверието си към нашата армия. Днес виждаме все повече хора, които подкрепят идеята за изграждане на съвременна модерна армия, способна да отговаря на предизвикателствата“, каза още той.
Министър Стоянов бе категоричен, че Българската армия ще продължава да се модернизира. „Вярвам, че всяко политическо и военно ръководство ще продължи да работи открито и честно в тази насока. Сигурен съм и, че нито едно ръководство няма да си позволи лукса да пренебрегне експертизата, която може да предоставите в процеса на модернизация. Общите ни усилия не са и няма да бъдат напразни“, посочи още министърът на отбраната. Той поздрави присъстващите с предстоящия 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия и им пожела здраве и висок боен дух.
„Признателен съм Ви, че със службата и работата си в Българската армия продължавате да сте пример и еталон за достойно изпълнен дълг. Дадохте максимума от себе си за гарантиране на сигурността и отбраната на Република България. Работихте всеотдайно за развитие на така нужните ни отбранителни способности, защитавахте националния интерес. Утвърждавахте значението на своите формирования, на видовете и родовете войски“, заяви в приветствието си началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той изтъкна екипния дух, нуждата от общуване със съмишленици и постигането на общи цели, които продължават да обединяват представителите на родолюбивите организации у нас. „Уважение заслужават усилията по защита на интересите на членовете на вашите организации и участието ви в обществения живот на страната, особено по отношение на развитието на Българската армия. Това показва, че в армията са служили и служат хора с достойни позиции. Хора, които могат да анализират обстановката и проблемите на деня и да подпомагат вземането на разумни решения“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
В слово-отговор от името на наградените майор (о.р.) Веселин Станев, председател на пловдивската общинска организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва отправи поздравление за Деня на храбростта и пожела здраве и енергия за успешно изпълнение на отговорните задачи, които стоят пред Министерството на отбраната и Българската армия.
|
02.05.2023 |
    „От първия ден на своето плаване екипажът на научно-изследователския кораб „Свети Свети Кирил и Методий“ беше натоварен с огромните обществени очаквания за едно историческо събитие за българската държава: акостирането на български военен научно-изследователски кораб в Южното полукълбо и завръщането му обратно. Щастлив съм, че днес можем да кажем: Вашата мисия завърши успешно“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в приветствието си на официалната церемония по посрещането на научно-изследователския кораб „Свети Свети Кирил и Методий“ днес, 2 май. „Въпреки трудностите, Вие защитихте името на българската държава, Военноморското училище и българския военноморски флот, изпълнявайки достойно своя дълг“, подчерта министър Стоянов. Той отбеляза голямото значение на натрупания практически опит от екипажа на кораба и от всички, ангажирани в този процес. „Две групи от общо 50 курсанти се качиха на кораба през декември и април, за да проведат краткосрочна практика и плаване. За всички тях това бе изключителен шанс за придобиване на знания и опит, които ще им помагат в професионалния им път“, посочи още министър Стоянов.
„Посрещането на този кораб ни изпълва с гордост, вяра и оптимизъм. Те идват от това, че когато сме заедно, можем да постигнем нови хоризонти“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в своето приветствие. Началникът на отбраната изтъкна ролята на председателя на Управителния съвет на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев и на ръководството на Военноморското училище в лицето на неговия началник флотилен адмирал Боян Медникаров за изпълнението на тази мисия. „Тяхната визия, подплатена с подготовката и професионализма на екипажа, поставиха България в елитния клуб на малкото държави, дръзнали да изследват ледения континент“, отбеляза адмирал Ефтимов.
Той подчерта, че консорциумът, реализирал мисията, е създал необходимите предпоставки и условия, но без усилията на екипажа и командира на кораба нейното осъществяване би било невъзможно. „Това, което постигна екипажът е доказателство, че Военноморското училище създава кадри, а Военноморските ни сили ги развиват, за да бъдат те способни във всеки момент да изпълнят отговорни задачи“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
Началникът на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. Боян Медникаров изрази удовлетворение от резултатите, постигнати в рамките на 31-вата полярна българска експедиция. По думите му всички задачи са изпълнени в пълен обем и са извършени допълнителни дейности.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов връчи плакети на проф. Христо Пимпирев и на капитана на кораба капитан II ранг Николай Данаилов. На церемонията по посрещането присъстваха още президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, министърът на образованието Сашо Пенов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, представители на местната власт и др.
|
02.05.2023 |
Представители на военно-патриотични съюзи и организации, военнослужещи от запаса и резерва ще бъдат наградени от министъра на отбраната Димитър Стоянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов по случай 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия. Наградите се връчват за принос към отбраната на страната и активна обществено значима и военно-родолюбива дейност. Официалната церемония ще се състои на 3 май в Министерството на отбраната. |
02.05.2023 |
Във връзка с подготовката и провеждането на военния парад по повод честването на Деня на храбростта и празника на Българската армия, от 3 до 6 май 2023 г. вертолети и самолети от състава на Военновъздушните и Военноморските сили на Република България ще изпълнят полети с прелитане на малка височина над град София, площад „Княз Александър I“, на дати и във времеви прозорци, както следва:
- на 3 май 2023 г. от 10.30 ч. до 11.30 ч. група вертолети ще прелетят над столицата и летище София; - на 4 май 2023 г. от 8.30 ч. до 9.10 ч. (резервни часове от 15.30 ч. до 16.10 ч.) участниците във военния парад от ВВС и ВМС ще изпълнят тренировъчни полети с прелитане над град София; - на 5 май 2023 г. от 10.00 ч. до 11.00 ч. (резервни часове от 15.30 ч. до 16.10 ч.) над София ще бъдат изпълнени полети от участниците в генералната репетиция за военния парад ; - на 6 май 2023 г. участниците във въздушния компонент на военния парад ще прелетят над София от 10.20 ч. до 11.20 ч. |
01.05.2023 |
Официална церемония по посрещането на военния научно-изследователски кораб (НИК) 421 – „Св. Св. Кирил и Методий“ от състава на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ ще се проведе на 2 май 2023 г. във Варна.
Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев е поканен да участва в тържественото събитие, с което ще се ознаменува завръщането на първия български военен научноизследователски кораб от Антарктида след успешно приключената 31-ва експедиция на родните полярници.
В церемонията ще участват министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. |
|
 |