 |
Новини - архив
28.04.2023 |
„Заложените финансови средства в бюджета на Министерството на отбраната са в рамките на Националния план за достигане на 2% от БВП през 2024 г. , т.е. за тази година са планирани 1.85% от БВП.“ Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 28 април, в публицистичното предаване „Лице в лице“ на БТВ. Той отбеляза, че в бюджета са предвидени достатъчно средства за капиталови разходи. Ако те бъдат намалени, това ще бламира модернизацията на Българската армия, категоричен беше министърът на отбраната. „Моето желание е да не се намаляват капиталовите разходи и да се търсят други резерви в бюджета, ако ще бъде променян от народните представители“, каза той.
Министър Стоянов поясни, че ако финансовите средства за капиталови разходи бъдат отпуснати, има реална възможност през тази година да бъдат сключени поне три договора, свързани с модернизацията на Българската армия. Това са договорите за придобиване на бойна машина на пехотата, 155 мм гаубици и 3D радари. „Надявам се тази година да бъде годината на Сухопътните войски и наистина да имаме два договора за модернизация за тях“, посочи той.
„Българската армия охранява въздушното ни пространство или съвместно с други съюзнически държави, според Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Никъде не е записано, че други ще охраняват нашите въздушни граници. България има ангажименти и по чл. 3 от Вашингтонския договор, където е записано, че нашата държава поддържа необходимия отбранителен потенциал. Ако предоставим самолети и зенитно-ракетни системи, как ще продължим да изпълняваме конституционните и съюзните си задължения?“, заяви министър Димитър Стоянов. „Самолетите ни МиГ-29 ще продължат да охраняват въздушното пространство и през тази, а и през следващата година, защото успяхме да намерим някакви решения. Правим всичко възможно, работим по две обществени поръчки – за придобиване на ремонтирани двигатели или на нови двигатели и за ремонт на двигатели на самолети МиГ-29. Има очаквания, че тези обществени поръчки ще бъдат реализирани“, изтъкна той.
„Към момента не виждам възможност какво допълнително може да се предостави на украинската страна“, каза министър Стоянов. „Ние трябва да съхраняваме определен процент запас боеприпаси и бойна техника за попълване на загубите, а се появява и необходимостта от техника, която да използваме като резервни части“, посочи той. „Техниката е руска, защото не е заменена навреме със западна. Този процес изостана прекалено дълго във времето. Цинизъм е да се остави Българската армия в такова състояние, в което е в момента“, заяви министърът на отбраната.
Министър Стоянов отново посочи, че служебният кабинет е изпълнил решението на Народното събрание и е предоставил на Украйна това, което е необходимо на страната. „Изпълнихме и решението на Народното събрание за сключване на договор с публично предприятие за замяна на боеприпаси, чиито срок на годност изтича през следващите три години. Направили сме всичко, което е възложено като дейности“, заяви той.
„Има рискове за националната сигурност, но пряка заплаха за въвличането на България в конфликт аз лично не виждам“, каза в отговор на въпрос министър Стоянов. „Възпиращият ефект, който има чл. 5 от Вашингтонския договор е съществен и едва ли би позволил на която и да е страна да атакува България“, поясни той.
Министър Стоянов отбеляза, че е време да има редовен кабинет със солидна политическа подкрепа в парламента. „Необходима е приемственост, особено за модернизацията на Българската армия и за предоставянето на социални придобивки на военнослужещите“, заяви той.
Димитър Стоянов посочи две основни направления в бъдещата работа – социални придобивки за военнослужещите и проектите за модернизация. „Бих бил щастлив да видя договор за бойна машина на пехотата“, каза в заключение министър Стоянов.
|
28.04.2023 |
С музикален парад на военните духови оркестри ще започнат празничните прояви по повод Деня на храбростта и празника на Българската армия.
Музикалният парад ще се състои на 3 май 2023 г. от 18.00 ч. в градината пред Националния дворец на културата. 174 музиканти от Гвардейския представителен духов оркестър, представителните духови оркестри на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, военно формирование 34 750-Карлово и Съвместното командване на специалните операции, фестивалният оркестър от състава на Националния военен университет „Васил Левски“ и военно формирование 24 150 – Стара Загора ще участват в музикалния парад с произведения от български автори. В концертната програма ще участват и танцьори от Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“- гр. Плевен. Военните оркестри ще представят индивидуални шоу програми.
По традиция в навечерието на празника на Българската армия, на 5 май от 18.00 ч. в зала 1 на Националния дворец на културата ще се състои тържествен концерт на Представителния ансамбъл на въоръжените сили и военните духови оркестри. Входът е свободен.
Разнообразната програма на концерта включва изпълнения на квартет „Армейска песен“, фолклорен квартет „Ладена“, танцова формация „Алгара“, Таня Дупаринова, Ива и Велислава Костадинови, Вили Станева, Веселин Вачев, Съни, Гергана Николаева, Гуна Иванова, Райко Кирилов, Роси Кирилова, Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Надя Казакова, а също така и на военните духови оркестри. Водещ на спектакъла е Галя Димитрова.
Концертът ще завърши с празнична илюминация в 21.00 ч., произведена от Борисовата градина.
Представителните военни духови оркестри ще участват и във водосвета и военния парад на 6 май на площад „Александър Батенберг“ в столицата. |
28.04.2023 |
Във връзка с подготовката за военния парад в Деня на Храбростта и празник на Българската армия от днес, 28 април, до неделя, 30 април, ще бъде предислоцирана военна техника на въоръжение в Българската армия от военните формирования в страната до летище Доброславци край София.
Военната техника ще се придвижва по националната пътна инфраструктура от градовете Асеновград, Благоевград, Плевен, Пловдив и Стара Загора. За транспортирането на техниката, която ще участва в парада, ще бъде използван и железопътен транспорт.
На 3 май военновъздушна техника – самолети и вертолети, ще бъде предислоцирана от авиобазите в Крумово и Безмер до авиобаза Враждебна.
Молим гражданите да спазват мерките за безопасност на органите на Служба „Военна полиция“, които ще ескортират колоните. |
26.04.2023 |
  
Изпълнението на решенията от Мадрид и пътят до срещата на върха на НАТО във Вилнюс, засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, укрепването на Източния фланг и оказваната помощ от НАТО и ЕС за изграждане на отбранителен капацитет на най-уязвимите страни-партньори - Република Молдова, Грузия и Босна и Херцеговина. Тези въпроси заедно с усилията на НАТО и ЕС за подпомагане на Украйна бяха част от дискусиите на срещата на министрите на отбраната на държавите от формата „Букурещ 9“ (Б-9) във Варшава. В срещата участваха министърът на отбраната Димитър Стоянов и заместник-министърът Теодора Генчовска.
„Колективна отговорност е да се приложат общите решения бързо и в пълен аспект, да се изгради по-високо ниво на регионално и междуинституционално сътрудничество в подкрепа на колективната сигурност и бъдещето на нашите нации“, заяви министърът на отбраната в изказването си. Той акцентира върху необходимостта от адаптиране към новата реалност и осигуряване на надеждно възпиране и отбрана по Източния фланг, гарантирано от боеготови многонационални бойни групи. В началото на изказването си българският министър на отбраната поздрави Финландия за присъединяването й към НАТО и посочи, че е от значителна важност в Балтийския регион и по Източния фланг на Алианса да има още един силен и надежден съюзник.
„Нашата сигурност е неизменно свързана със сигурността на регионалните съседи, и в частност на Република Молдова, Грузия и Босна и Херцеговина. България остава ангажирана с подкрепата на тези страни както на двустранна основа, така и чрез съществуващите инструменти на ЕС и НАТО“, каза още министър Стоянов.
Б-9 е многостранен формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността, в който участват 9 страни-членки от Източния фланг на НАТО – България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чехия. Във форума във Варшава днес участваха още представители от НАТО и държавният секретар по отбраната на Великобритания Бен Уолъс.
След проведената среща, министрите на отбраната приеха обща позиция, в която изразиха подкрепата си за Украйна и подчертаха необходимостта от пълно и навременно прилагане на решенията от срещата на върха в Мадрид по отношение на предната отбрана.
|
25.04.2023 |
   Сигурността в Черноморския регион обсъдиха представители на военноморските сили на България, Гърция, Румъния, Турция, Украйна, Франция, Великобритания, САЩ и на командванията на НАТО на второто издание на Черноморския форум днес в София. Основната тема на организираното от българските ВМС и Съюзното съвместно командване на силите на НАТО в Неапол (JFC) събитие е морската сигурност в период на текущ въоръжен конфликт и възможностите за решаване на възникващите предизвикателства и проблеми.
„Развитието на процесите в Черноморския регион е ключово за евроатлантическата зона. Ние винаги сме вярвали, че сигурността в Черно море е възможна само с колективните усилия на НАТО и Европейския съюз и целенасочено допринасяме към тези усилия“. Това каза заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска в приветствието си към участниците във форума. Тя подчерта, че все повече се оценява значението на Черноморския регион за сигурността и се поставя фокус върху него, включително и в стратегическите концепции на Алианса и ЕС. „Инвестициите и просперитета следват сигурността. Затова повишаването на политическата ангажираност и засилването на сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната е важен елемент на една бъдеща национална стратегия. За справяне с предизвикателствата поставяме акцент върху модернизацията на отбранителните способности и оперативната съвместимост, включително повишаване на капацитета за защита срещу морски заплахи и за подкрепа на свободата на корабоплаването и търговията“, каза още заместник-министър Генчовска.
„Само чрез увеличаване на сътрудничеството и партньорството между всички заинтересовани страни можем да се справим ефективно с предизвикателствата и да гарантираме сигурността и стабилността на Черноморския регион за следващите поколения“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той също акцентира върху стремежа на страната ни да издигне ролята на сигурността на Черноморския регион в дневния ред на НАТО и ЕС. „Ние подкрепяме засилването на ангажимента на НАТО, водени от разбирането, че източният фланг на Алианса и Черноморският регион са важен сегмент от сигурността на евроатлантическото пространство“, каза адмирал Ефтимов.
„Непосредствена заплаха за България в настоящия момент няма, но има потенциални заплахи. Трябва да работим заедно и да направим така, че конфликтът да не се разпространи“, категоричен бе той. Адмирал Ефтимов подчерта, че националните ни способности за наблюдение и ситуационна осведоменост са в общия контекст на Алианса и страната ни разчита на тази надеждна система. Началникът на отбраната припомни, че България е предложила да приеме координационната функция за Черно море на своя територия чрез създаването на регионален координационен Център на НАТО на база на вече съществуващия военноморски координационен елемент в рамките на българските ВМС.
„Целите на форума са да обсъдим сигурността в Черноморския регион, да намерим пътища за решаване на сложните проблеми и да подобрим нашето взаимодействие“, каза командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов. Той изрази увереност, че дискусиите ще подобрят сътрудничеството между черноморските държави и нашите стратегически съюзници и партньори в региона. Двата панела на форума: „Морска сигурност по време на активен конфликт“ и „Морско сътрудничество в Черно море – настоящи усилия и бъдещи възможности“ включват теми като енергийната сигурност в Черно море и защитата на търговското корабоплаване по време на конфликт. „Сигурността в Черноморския регион е глобална сигурност. Черно море е регион, в който Русия е създала редица замразени конфликти“, подчерта адмирал Стюарт Мънч, командир на Военноморските сили на САЩ в Европа и Африка и командващ на Съюзното съвместно командване на силите в Неапол (JFC). Той акцентира върху значението на Черноморския регион както за развитието на търговията и превоза на стоки, така и като източна граница на евроатлантическото пространство. „Затова сме тук – да работим заедно за защита на всеки един съюзник от НАТО, посредством колективни действия и сътрудничество“, каза адмирал Мънч. Той благодари на България за организирането на форума и за създаването на черноморски координационен център. „В качеството си на командир на обединените сили на Алианса за Европа благодаря на българските военноморски сили за тяхната ангажираност с проблемите на сигурността в Черноморския регион“, подчерта адмирал Мънч.
|
25.04.2023 |
Специализиран екип от Военноморските сили извърши оглед на предмет, наподобяващ морска мина, забелязан на 24 април 2023 г. във водите на Черно море, на около 700 метра от брега срещу местност „Дълбока“ до село Българево. Веднага след сигнала, получен в Щаба на ВМС, към посочения район се отправят военнослужещи на борда на лодка тип „Зодиак", със задача да класифицират плаващия обект и при необходимост да го обезвредят. При огледа на място те установяват, че предметът не представлява минна и навигационна опасност.
Специализираният екип изпълни задачата по искане на областния управител на област Добрич и заповед на началника на отбраната.
Военноморските сили на Република България поддържат готовност за противоминни действия, за да осигурят свободното корабоплаване в териториални води. |
24.04.2023 |
Второто издание на Черноморския форум ще се проведе в София в периода 24-26 април. Събитието се провежда под егидата на министъра на отбраната Димитър Стоянов и на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, а организатори са командирът на Военноморските сили (ВМС) на Република България контраадмирал Кирил Михайлов и командирът на Военноморските сили на САЩ в Европа и Африка и командващ на Съюзното компонентно командване на НАТО в Неапол (JFC) адмирал Стюарт Мънч.
Форумът ще бъде открит от заместник-министъра на отбраната Теодора Генчовска, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, контраадмирал Кирил Михайлов и адмирал Стюарт Мънч.
Основната тема на форума - „Морската сигурност в Черно море в епоха на конфликт“, е продиктувана от променената ситуация в черноморския регион вследствие на военния конфликт в Украйна. Участие в отделните панели ще вземат представители на ВМС на България, Гърция, Румъния, Турция, Украйна и други европейски държави, на основите командни структури на НАТО и на съюзни държави в Европа и Средиземноморието, както и на неправителствени организации и дипломатически мисии на участващите държави. |
21.04.2023 |
|
21.04.2023 |
Съвместната летателна тренировка „Тракийска звезда 2023“ с участие на сили и средства от Военновъздушните сили (ВВС) на Република България и ВВС на Република Гърция ще се проведе от 24 до 28 април.
Сред целите на тренировката са постигането на по-висока оперативна съвместимост на ВВС за участие в операции под егидата на НАТО; повишаването на теоретичната, тактико-специалната и летателната подготовка на личния състав; усъвършенстването на работата в международна среда.
По време на съвместната летателна тренировка „Тракийска звезда 2023“ ще се изпълняват следните задачи: въздушен бой с изтребители на средна височина, отбранителни и настъпателни въздушни операции, тактически прехвати, визуално въздушно разузнаване, полети по маршрут на малка и пределно малка височина, непосредствена авиационна поддръжка, търсене и нанасяне на условни удари по земни (морски) обекти.
От българска страна ще участва личен състав и авиационна, самолетообслужваща и специална техника, осигуряващи и обслужващи средства от военни формирования 28000 – Граф Игнатиево, 26030 – Безмер, 32040 – Крумово, 44510 - София и 22320 – Божурище. Гръцките ВВС ще изпълняват полети със самолети F-16 без кацане на българско летище.
Общ ръководител на съвместната летателна тренировка ще бъде командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров.
*** Ежегодната международна летателна тренировка „Тракийска звезда“ се провежда от 2010 г. Участниците в нея имат възможност да развиват своите умения и да усъвършенстват опита си за координация и взаимодействие. |
21.04.2023 |
   „За нас е изключително важно, че имаме възможност да тренираме съвместно в многонационална среда и това е бъдещето пред нашите армии. Подготовката на този етап - при втората ротация на италианската бойна група, показа възможностите на формированието и отличното интегриране на всички нации в състава на бойната група“. Това каза командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов на заключителния етап на тактическото учение с бойни стрелби „Сeleritate“ на многонационалната бойна група на НАТО в България. То се проведе на учебен полигон „Ново село“ с цел да бъдат потвърдени постигнатите пълни оперативни способности на бойната група при провеждане на мобилна отбранителна операция.
Командирът на многонационалната бойна група полковник Андреа Фратичели изказа благодарност на българската страна за домакинството на формированието, както и на въоръжените сили за пълната подкрепа. „Ние сме способни да си взаимодействаме, да работим заедно много добре и да имаме пълни оперативни способности, което показва желанието на съюзниците в НАТО да бъдат тук и да имат готовност да реагират в случай на необходимост“, каза той.
В сертификационното учение участваха над 500 военнослужещи с около 100 бойни машини и военна техника от състава на италианска и българска механизирани роти и гръцки, черногорски и македонски взводове. Съвместната подготовка в многонационална среда допринася за повишаването на колективните отбранителни способности и оперативната съвместимост на съюзниците в Алианса.
* * *
Бойната група със страна-домакин България беше формирана на 1 март 2022 г. В състава й освен българско формирование от Сухопътните войски беше включена механизирана рота от Сухопътните войски на САЩ. На 4 март 2022 г. беше декларирано постигането на първоначални оперативни способности.
На 17 октомври 2022 г. Италия пое ролята на рамкова държава на бойната група в нашата страна. В състава на многонационалното формирование са включени над 900 военнослужещи от Италия, както и военни формирования от България, САЩ, Албания, Гърция, Република Северна Македония, Черна гора, и Турция.
Подготовката на бойната група включва съвместни тактико-строеви занятия и тактически учения с бойни стрелби. Постигането на пълни оперативни способности от многонационалното формирование в България беше проверено и декларирано по време учението „Ответен удар“ през декември 2022 г.
|
21.04.2023 |
    Тактически учения на кораби от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби на море се проведоха през седмицата. Фрегата „Дръзки“ от състава на дивизион патрулни кораби плава за провеждане на тактическо учение на единичния кораб. Отработени бяха дейности по организиране на видовете отбрани и защити на кораба при прехода му на море, контрол на корабоплаването, стрелба по морска и въздушна цел, отклонение от атаките на въздушен и надводен противник, защита от ядрено, химическо и биологично оръжие и борба за живучест на кораба.
Рейдови миночистач „Евстати Винаров“ от дивизион противоминни кораби и минен заградител „Сириус“ от отряд кораби със спомагателно назначение проведоха учения на единичния кораб. Основният спектър от задачи, които се изпълниха, са свързани с отработване на мероприятия по управление на кораба при самостоятелно плаване и използване на оръжието и техническите средства в интерес на видовете отбрани и защити и повишаване на подготовката на екипажите за изпълнение на задачи на море. Бяха проведени тренировки и учения по стрелба по морска и въздушна цел, постановка на корабни и вертолетни контактни и неконтактни тралове, приемане и товарене на минен боезапас, поставяне на морски мини от единичен кораб, тренировка по стоварване на техника на необорудван бряг.
Освен щатния екипаж, на борда на корабите плаваха и курсанти от ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“ за провеждане на плавателна практика.
|
20.04.2023 |
  „Вашето доброволно обединение, 16-то поред в страната ни, ме изпълва с увереност, че бъдещето на България ще бъде поверено в добри ръце. В ръцете на млади хора, за които съхранението на националната идентичност и самочувствие е много важно. Вие сте готови да отделите от времето си, за да се учите на нашата история и традиции, да се подготвяте и да участвате в различни официални и представителни церемонии, да представлявате град Рудозем, местната култура и традиции“. Това заяви днес, 20 април, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на церемонията по тържественото връчване на знаме на 16-ия ученически гвардейски отряд. Събитието се състоя в спортната зала в гр. Рудозем. Отрядът включва 25 момчета и момичета от Средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в града.
„Със сигурност родолюбивите инициативи, които сте реализирали в годините в Рудозем, имат отношение за интереса на децата към българската история и към техния избор да бъдат част от този отряд“, посочи той в обръщението си към присъстващите жители на града. Адмирал Ефтимов подчерта също, че знамето е символ на най-възвишените традиции и добродетели на българското войнство, на военната чест, доблест и слава. Олицетворява държавния суверенитет, Родината и Българската армия.
„Ще бъда истински радостен, ако някои от вас, след като завършат образованието си, ще се насочат към отговорната професия на военнослужещ от Българската армия. Тя изисква високи морални устои, както и знания, свързани с най-съвременни науки и технологии“, обърна се началникът на отбраната към децата от 16-ия гвардейски отряд. Пред директора на училището Сийка Кирякова той изказа своята увереност, че участието в обединението ще даде на децата още по-голям стимул да постигат успехи в учебния процес.
Инициативата за създаването на ученически гвардейски отряди и оркестри се реализира от Сдружение „Младежки гвардейски отряди“. Церемонията в гр. Рудозем се извърши под патронажа на президента на Република България Румен Радев, с подкрепата на Министерството на отбраната и участието на Националната гвардейска част, представителния ансамбъл на Въоръжените сили и Гвардейския представителен духов оркестър. Присъстваха кметът на община Рудозем Румен Пехливанов, областният управител на Смолянска област Стефан Сабрутев, съветникът по сигурност и отбрана на президента на Република България Илия Милушев, директорът на Националния инспекторат по образованието д-р Анелия Андреева, представители на духовните общности и на местната власт, военнослужещи и граждани.
|
19.04.2023 |
Министър Димитър Стоянов и посланикът на САЩ Н.Пр. Кенет Мертен обсъдиха двустранното сътрудничество в областта на отбраната. В срещата участваха заместник-министрите Теодора Генчовска и Катерина Граматикова, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, началникът на политическия кабинет на министъра Владко Владов, както и заместник-ръководителят на посолството на САЩ Андреа Брулет-Родригес, аташето по отбрана полковник Пол Сиболд и вторият секретар Патриша Вендъруол.
„България и САЩ са съюзници в НАТО и развиват стратегическо партньорство, обединени от общи ценности и приоритети. Ние работим непрекъснато за надграждане на това партньорство във всяка една сфера в областта на отбраната“, заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов.
„За мен е чест да бъда посланик в държава като България, която е ценен съюзник, партньор и приятел на САЩ. Ние наистина споделяме важни общи ценности“, каза посланик Мертен.
Министър Стоянов представи някои от основните проекти за модернизация на Българската армия: придобиването на самолетите F-16, проекта за бойна машина за пехотата, за 3D радарите и зенитно-ракетните комплекси. „Основната задача пред нас като служебен кабинет е работата по модернизацията на Българската армия. Заедно с военната експертиза постигнахме доста в последните девет месеца“, каза министърът на отбраната. Министър Стоянов представи и усилията на неговия екип да гарантира охраната на въздушното пространство от българските Военновъздушни сили до средата на 2025 г., когато се очаква да пристигнат първите самолети F-16.
На срещата бяха обсъдени още индустриалното сътрудничество между двете държави, бойната група на НАТО, на която България е страна-домакин, участието в общи учения. Обсъдена беше хуманитарната, военно-техническа и военна помощ, която България предостави на Украйна в изпълнение на трите решения на Народното събрание от 2022 година. Посланик Мертен заяви, че САЩ оценяват високо помощта, която страната ни е оказала на Украйна.
|
18.04.2023 |
 Специализиран екип от 91-ви инженерен батальон за обща поддръжка - Пловдив, под ръководството на капитан Петър Петров, разузна и транспортира на 17 април две ръчни гранати, открити в близост до язовир „Малък Беглик”, в землището на гр. Батак. Днес, 18 април, при стриктно спазване на мерките за безопасност боеприпасите бяха унищожени в района на гарнизонен учебен център „Червен“.
Военнослужещите действаха по искане на главния секретар на МВР и заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.
|
18.04.2023 |
   111 години от създаването си отбеляза днес Военната академия „Г. С. Раковски“. В церемонията участваха заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, офицери, военни аташета, преподаватели, обучаеми и гости.
„Военната академия вече 111 години подготвя висококвалифицирани кадри за въоръжените ни сили, както и категорично реализира една от целите в политиката на Министерството на отбраната, свързани с военното образование – да бъде адаптирано към съвременните реалности и потребности. Военната академия е емблема за академично обучение в областта на сигурността и отбраната, а нарастващият интерес и броят студенти, сред които и много чуждестранни, са достатъчно показателни за успеха на работата Ви“, заявява в поздравлението си министърът на отбраната Димитър Стоянов.
„Историята, традициите, опитът са огромна част от капитала на Военната академия „Г. С. Раковски“. Но академията успя и много бързо да модернизира своите програми, а преподавателите са изключително адаптивни по отношение на изискванията на НАТО и Европейския съюз“, каза в приветствието си заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска. Тя благодари на Военната академия за активното й подпомагане на дейността на Министерството на отбраната и специално отбеляза ролята й в провеждането на учението на НАТО за управление на кризи CMX 2023. В заключение заместник-министърът изрази надежда все повече да се използва огромният потенциал на академията по отношение на анализи, стратегии и доктрини, както и тя да стане атрактивен образователен център и за военнослужещи от страните-членки на НАТО.
„Вече 111 години Военна академия „Георги Стойков Раковски“ е ключова институция за военно образование и наука. Тя е най-важното място в национален мащаб за изграждането на командири за оперативното и стратегическото ниво за управление във Въоръжените сили. Тройното повторение на цифрите в тази годишнина ни навежда на мисълта за устойчивост и значимост - устойчивост във времето, значимост в делата“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в своето приветствие. Той бе категоричен, че традициите в качеството на образованието, нивото на възпитанието и разбирането за собствен принос към военната наука тук ще се предават от поколение на поколение. „Разбира се, това ще става в контекста на съвремието – на новостите в теорията и практиката във военното дело, на огромната динамика в развитието на технологиите, на въоръжението и техниката“, подчерта началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов се спря на важните уроци от войните от последните години, които демонстрират голямото значение на съвременните технологии и показват как гъвкавото планиране и инициативата на командирите на оперативно и тактическо ниво имат ключова роля за успеха на военните действия. Той отбеляза и нарастването на изискванията към офицерите, което императивно води и до повишаването на очакванията към академичното военно образование.
„Академията е основен стълб на родното военно образование, гарант на българската държавност. Тя се утвърди като авторитетен български център за формирането на бъдещи военни и граждански лидери в областта на сигурността и отбраната“, заяви в приветствието си и началникът на Военната академия генерал-майор Тодор Дочев.
В рамките на церемонията в корпуса на висшето военно учебно заведение бе открит Център за изследване на екстремизма и тероризма.
|
16.04.2023 |
Екипаж от състава на 16-а авиационна база Враждебна извърши днес, 16 април, авиомедицинска евакуация със самолет „Спартан“ на родилка в тежко състояние.
Въпреки сложните метеорологични условия в страната самолетът излетя в 15.50 ч. от София към авиобаза Безмер с медицински екип на борда.
Пациентката беше превозена от болницата в Сливен до авиобаза Безмер, а след това - транспортирана със „Спартана“ до София. Самолетът кацна в 20.42 ч. на летището в столицата.
Медицинската евакуация на родилката беше изпълнена без усложнения благодарение на професионализма на екипажа на самолета – капитан Евгени Златанов, старши лейтенант Калоян Атанасов и капитан Николай Михайлов.
|
16.04.2023 |
Дежурен екипаж на вертолет „Пантер“ от авиобаза „Чайка“ получи днес, 16 април, задача да извърши оглед на плаващ предмет във водите на Черно море, на север от устието на река Камчия. Сигналът за съмнения за плаваща мина е подаден от гражданин на телефон 112.
Екипажът изпълни полет с вертолета от 14.37 ч. до 15.11 ч. за обследване на района. Военнослужещите са установили, че плаващите предмети са туби за рибарски принадлежности.
Военноморските сили поддържат постоянна готовност за обследване и противоминни действия, за да осигурят свободното корабоплаване в българските морски пространства.
|
13.04.2023 |
На специализиран екип от военно формирование 44 200 – Стара Загора, днес, 13 април, беше възложена задача да унищожи боеприпас, открит при изкопни дейности в индустриалната зона на гр. Дъбово, област Стара Загора. При огледа на място военнослужещите идентифицираха боеприпаса като бронебойно-трасиращ снаряд без взривател, стар образец. Те транспортираха и унищожиха снаряда в района на полигон „Люляк“, при спазване на всички мерки за безопасност.
Ръководител на специализирания екип е лейтенант Валентин Атанасов.
|
12.04.2023 |
„България никога не е заявявала и не е предлагала да дарява самолетите си МиГ-29 на Украйна“. Това заяви пред журналисти министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 12 април. Той изрази съмнение в достоверността на публикуваните изтекли документи и допусна, че е възможно да са преработени. Министър Стоянов изтъкна, че българските пилоти продължават и днес да летят със самолети МиГ-29 и да дават бойни дежурства с тях. „В Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България има клауза, която не позволява друга държава да поеме охраната на нашето въздушно пространство. В чл.130 се посочва, че Българската армия, самостоятелно или съвместно с партньор, може да носи бойно дежурство, но никога – друг вместо Българската армия“, подчерта той. „Следователно има сериозна законова пречка самолетите да бъдат предоставени и освен това – страната ни има нужда от тях“, заяви министърът.
Водени са разговори по т.нар. „триъгълните сделки“, свързани с възможностите за замяна на наше старо въоръжение с друго, съвместимо с това на страните-членки на НАТО, но никога в тези разговори не е предлагано самолетите МиГ-29 да бъдат дарени - посочи министър Стоянов.
Министерството на отбраната обяви две обществени поръчки – за закупуване на двигатели и за ремонт на двигатели на самолети МиГ-29, припомни той. Очаква се по тях да бъдат подадени оферти. Министър Стоянов изрази надежда до края на април от Полша да пристигне още един самолетен двигател.
В Комисията по отбрана на 49-ото Народно събрание ще бъдат представени две оферти за т.нар. „заместващи платформи“ за изтребителите. „Беше отправено запитване към четири страни - Израел, САЩ, Франция и Швеция. Получените две оферти ще бъдат представени на депутатите и много ми се иска да бъде приета която и да е от тях“, посочи министър Стоянов и подчерта: „Правим всичко възможно да можем да охраняваме сами въздушното пространство“. |
12.04.2023 |
 Специализиран екип от 91-ви инженерен батальон за обща поддръжка – Пловдив днес, 12 април, транспортира и унищожи корозирала ръчна граната с взривател. Боеприпасът е намерен при почистване в частен имот в село Жребичко, област Пазарджик.
Под ръководството на капитан Иван Тричков военнослужещите унищожиха ръчната граната на 1 км. от населеното място при стриктно спазване на мерките за безопасност.
Специализираният екип действа по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.
|
11.04.2023 |
Международният ден на авиацията и космонавтиката 12 април ще бъде отбелязан с различни прояви.
На 12 април, сряда, в авиобаза Безмер ще се проведе „Ден на отворени врати”. От 09.30 до 12:30 ч приятелите на авиацията ще имат възможност да разгледат модернизираните самолети Су-25, стрелково въоръжение, екипировка, специална и самолетообслужваща техника. Музеят на авиобазата ще бъде отворен за посетителите, където ще могат да се запознаят с историята й, част от която е вторият български космонавт – Александър Александров.
В Пловдив Музеят на авиацията ще отбележи празника със специална програма от 9 ч. до 18 ч. Тази година акцентът е върху българския принос в областта на космическите изследвания и технологии. Посетителите ще имат възможност да се запознаят с български разработки, летели в Космоса, представени в изложбата на секция „Слънчево-земна физика“ към Институт за космически изследвания и технологии – БАН. Гостите ще могат да тестват и своята пространствена ориентация с моно-жироскоп. Атракционът е единственият подобен в България и наподобява уред за изпитване на астронавти и пилоти. Събитията от програмата са включени в цената на билета.
До 21 април в Пловдив гостува и Пътуващата изложба „110 г. българска бойна авиация”, организирана от Командването на Военновъздушните сили. Експозицията с авиационни кадри е подредена в близост до Военния клуб в центъра на града. Изложбата съдържа 60 платна, които отразяват историята и съвремието на българските ВВС. В тях са запечатани моменти от ежедневието на видовете авиация – изтребителна, щурмова, транспортна и вертолетна, и останалите родове войски от състава на ВВС – зенитно-ракетни и радиотехнически.
|
11.04.2023 |
„България твърдо стои зад суверенитета и териториалната цялост на Украйна“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов по време на среща с новия посланик на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. В срещата участва и заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска. Министър Стоянов запозна Н. Пр. посланик Илашчук с решенията на Народното събрание за оказване на хуманитарна, военно-техническа и военна помощ на Украйна. „Страната ни участва и в мисията на ЕС EUMAM. Имаме готовност за обучение на бойни санитари и очакваме заявките на украинската страна“, обясни министър Стоянов.
Н. Пр. Олеся Илашчук благодари за оказаната от България помощ за Украйна, както и за подкрепата за нейната европейска и евроатлантическа интеграция. Тя подчерта, че Украйна винаги е била верен партньор на България и изрази надежда ефективното сътрудничество между двете страни да продължи.
|
11.04.2023 |
 „Руската агресия срещу Украйна показва, че живеем в епоха на непредвидимост и че мирът и сигурността в Европа не трябва да се приемат за даденост. Центърът на тежестта на сегашната динамика на сигурността се премести на изток и Черноморският регион се превърна в ключова стратегическа зона за конкуренция на Източния фланг на НАТО“. Това заяви заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов днес, 11 април, при откриването на Конференцията на главните сержанти на стратегическите командвания на НАТО и главните сержанти от Югоизточния фланг на Алианса. София е домакин на първото издание на инициативата. Генерал-лейтенант Попов подчерта, че приоритет за съюзниците е установяването на по-солидно присъствие на НАТО и засилване на потенциала на Алианса в региона. „Бих искал да подчертая важната роля на сержантите за постигането на дългосрочните цели на НАТО“, посочи заместник-началникът на отбраната. Той бе категоричен, че професионалният сержантски корпус се е доказал при изпълнение на мисиите на съюза. „Бойните действия в Украйна ясно показват необходимостта от повишаване на ролята и лидерските умения на сержантите на различни нива. Трябва да намерим подходящ начин за подготовка и обучение на нашите сержанти, за да бъдат способни те да командват малки подразделения в непозната среда“, отбеляза генерал-лейтенант Попов. Той акцентира и на необходимостта от актуализиране на основните документи, свързани с процесите на развитие на сержантския състав в Българската армия.
„Сред целите за повеждането на конференцията са укрепването и затвърждаването на създадените взаимоотношения между главните сержанти на оперативно и стратегическо ниво, както и обединяването на усилията за повишаване на оперативната съвместимост и готовността на сержантския състав в контекста на динамичната и променяща се среда за сигурност“, заяви главният сержант на Българската армия старшина Калин Крумов. Той изказа специална благодарност на главния сержант на Обединеното командване на НАТО по операциите, по чиято инициатива се провежда този форум.
Програмата на конференцията включва посещение на участниците на учебен полигон Ново село, за да могат да се запознаят с дейността на бойната група на НАТО, разположената на българска територия, и да проведат срещи с нейния многонационален личен състав.
|
11.04.2023 |
    Тактически учения на море проведоха екипажите на спасителен кораб „Протео“ от дивизион кораби със спомагателно назначение, рейдови миночистач „Евстати Винаров“ от дивизион противоминни кораби, минен заградител „Сириус”, танкер бункеровчик „Акин“ и противопожарен кораб „Ахелой” от отряд кораби със спомагателно назначение.
Военнослужещите повишиха подготовката си за действия на море. Те проведоха различни видове отбрана и защита на кораба, стрелба по морска и въздушна цел, отклонение от атаките на въздушен и надводен противник, организация на използване на оръжието и техническите средства на кораба при оказване на помощ на аварирала подводница, тренировка по предаване на течни товари на море, както и оказване на помощ на кораб, търпящ бедствие, и др.
Водолази от състава на флотилията извършиха експериментални водолазни спускания в реални морски условия с декомпресия на повърхността в барокамера с кислород. За първи път бяха извършени тренировки за управление на новия подводен робот, придобит наскоро от ВМС.
|
10.04.2023 |
Във връзка с медийни публикации, че България е предложила да дари своите изтребители МиГ-29 на Украйна, Ви уведомяваме:
Министерството на отбраната не е провеждало разговори за безвъзмездно предоставяне на български изтребители МиГ-29 на Украйна. Подобно решение би довело до дефицит от способности, което е в противоречие с Конституцията на Република България и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.
В изпълнение на решението на Народното събрание от края на 2022 година Министерството на отбраната последователно проведе разговори за възможностите за реализиране на т.нар. „триъгълни сделки“, за замяна на част от наличното въоръжение със съвместимо такова от съюзни държави, без да се допуска загуба на способности. |
10.04.2023 |
The 49th meeting of the Political-Military Steering Committee (PMSC) of the Multinational Peace Force South-Eastern Europe (MPFSEE) and the 48th meeting of the Coordination Committee of SEDM (SEDM-CC) were held on the 29th of March 2023 in the Ministry of Defence of the Republic of Bulgaria. These expert working group meetings were the final ones under the Sofia Chairmanship 2021-2023, led by Chairperson and Deputy Minister of Defence, Teodora Genchovska.
During the events, Deputy Minister Genchovska highlighted the importance of vigilance against destabilizing factors and the need for sustained cooperation to ensure regional stability and prosperity. The sessions focused on reviewing progress, exploring opportunities for SEDM's further development, and addressing current issues related to regional security and defense cooperation.
Participants received briefings on the activities of the South-Eastern Europe Brigade (SEEBRIG) from its Commander, General Mitroutsikos, and updates on the latest advancements in SEDM-related projects, such as "Female Leaders in Security and Defence" (FLSD) and "Interconnection of Military Hospitals" (IMIHO).
Additionally, the attendees discussed the program and agenda for the upcoming meeting of the Deputy Chiefs of Defence of South East Europe in June 2023, the transition of SEEBRIG command from Greece to Albania, and the transfer of SEDM Chairmanship from Sofia to Bucharest.
|
10.04.2023 |
 Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривен боеприпас, открит в село Славовица, област Плевен. Формированиeто за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия за унищожаване на невзривени боеприпаси от 55-и инженерен полк от състава на Сухопътните войски беше задействано на 10 април за разузнаване и обезвреждане на 152 мм силно корозирал осколочно-фугасен артилерийски снаряд. Боеприпасът беше открит на 9 април при изкопни работи в частен имот в с. Славовица. Днес под ръководството на капитан Мартин Станчев формированието разузна, транспортира и унищожи невзривения боеприпас в землището на село Славовица, на 2 км западно от населеното място, при стриктно спазване на мерките за безопасност.
Военнослужещите действаха на основание заповед на командира на Сухопътните войски.
|
10.04.2023 |
По повод предстоящите Великденски празници военнослужещите от батальона на Сухопътните войски в Свобода инициираха благотворителна кампания за набиране на финансови средства в подкрепа на Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания в град Чирпан. Събраните средства ще бъдат използвани за закупуване на ново кухненско оборудване за дома, което ще улесни приготвянето на по-вкусна храна за децата. Целта на военнослужещите е домът да стане по-уютен за живеещите в него и те да усетят загрижеността и вниманието към тях.
Директорката на Центъра Иванка Ненкова изказа сърдечна благодарност към военнослужещите за направения жест и оказаната подкрепа. |
07.04.2023 |
Заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска се срещна днес с посланика на Република Словения в България Н. Пр. Наташа Бергел. По време на разговорите беше обсъдено сътрудничеството между двете държави в областта на сигурността и отбраната, както в рамките на регионалните инициативи, така и в съюзнически формат. Разгледани бяха и перспективите за задълбочаване на двустранния диалог.
Заместник-министър Генчовска запозна Н. Пр. Бергел с проектите за модернизация на въоръжените сили и предприетите действия от страна на Министерството на отбраната през последните месеци за тяхното ускоряване.
Дискутирани бяха възможностите за сътрудничество между България и Словения в областта на образованието и подготовката на военни кадри и цивилни служители. И двете страни заявиха интерес и готовност за взаимодействие по отношение на обмена на обучаеми в рамките на образователни програми.
|
06.04.2023 |
Военнотранспортен самолет „Спартан“ с екипаж от 16-а авиационна база осигури въздушен транспорт при създадена донорска ситуация днес, 6 април.
По заявка от Министерството на здравеопазването, два медицински екипа от Военномедицинската академия и УМБАЛ „Лозенец“ бяха превозени по маршрут София – Варна – София за възникнала донорска ситуация в УМБАЛ „Света Марина“ - Варна. Самолетът „Спартан“ кацна на летище Варна в 8.10 ч. и се завърна обратно в София в 12.43 ч. като изпълни успешно задачата по осигуряване на въздушен транспорт за медиците.
Екипажът, изпълнил полета, е в състав: командир подполковник Пламен Дончев, заместник-командир старши лейтенант Калоян Атанасов, борден инженер капитан Николай Михайлов.
Това е поредна успешно изпълнена авиомедицинска задача от Военновъздушните сили по навременно осигуряване на въздушен транспорт. |
06.04.2023 |
Военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции участваха в съвместна британско-българска подготовка, проведена на територията на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия в края на изминалия месец. Те придобиха нови умения за работа със сателитни средства за комуникация по процедурите за водене на наблюдение през светлата и тъмната част на денонощието на различни терени. По време на тренировките участниците от специалните сили на двете страни натрупаха сериозни позитиви от съвместната си работа. Това спомага да се развие, надгради и повиши тяхната оперативна съвместимост, което води до по-ефективно планиране и провеждане на съвместни операции в рамките на НАТО.
Съвместната подготовка на специалните сили на двете държави стана вече традиция, която помага за уеднаквяване на тактиките, техниките и процедурите при изпълнение на различни задачи, произхождащи от специфичните способности и дейности на този тип формирования. |
05.04.2023 |
Министерството на отбраната категорично заявява, че от януари 2022 г. до април 2023 г. в „ТЕРЕМ-ЛЕТЕЦ“ ЕООД, дъщерно дружество на „ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ“ ЕАД - държавна компания, собственост на Министерството на отбраната, не са извършвани ремонт и/или модернизация на вертолети от типа „Ми“ (Ми-8, Ми-17 и Ми-24), които впоследствие да бъдат предоставени на Украйна.
Министерството изразява тази позиция във връзка с получена нота на 5 април 2023 г. от Федералната служба по военно-техническо сътрудничество на Руската Федерация, в която се заявява, че РФ намира за „категорично неприемливо“ осъществяването на ремонт и модернизация на вертолети от типа „Ми“ в български предприятия, включително „ТЕРЕМ“, и последващата им доставка за Украйна. |
03.04.2023 |
      Екипажите на фрегатата "Верни" и базов миночистач "Прибой" от състава на българските Военноморски сили (ВМС) се представиха успешно в националното военноморско учение с международно участие на ВМС на Румъния "Sea Shield - 2023". Целта на учението беше да се повиши нивото на оперативната съвместимост с ВМС на страните, участнички в учението, да се усъвършенства подготовката на военнослужещите за изпълнение на задачи при съвместно плаване в съюзнически формат.
Фрегатата "Верни" беше включена в състава на тактическа група заедно с фрегатата "Регеле Фердинанд" и корветата "Себастиан" от състава на ВМС на Румъния. В първия етап на учението екипажите на корабите от тази тактическа група участваха в учения по съвместно маневриране, провеждане на плавателните съдове през предварително протрален канал, тренировки по приемане на гориво на ход и буксировка на повреден кораб и тактическо маневриране. Военнослужещите проведоха учения по противовъздушна отбрана, контрол на търговския трафик и проверка на кораб нарушител, комуникационни, противоподводни учения с използване на имитационни цели, учения по търсене и спасяване. В рамките на втория етап на "Sea Shield - 2023" фрегатата "Верни" участва в осигуряване на отбраната от подводен, надводен и въздушен противник на кораб, превозващ особено ценен товар.
По време на фазата на море базов миночистач "Прибой" участва в противоминна операция по разузнаване за поставени мини в определен район. Изпълнени бяха и упражнения по съвместно маневриране, буксировка на повреден кораб и прехвърляне на леки товари и поща на ход.
|
01.04.2023 |
Военнослужещи от военно формирование 28 610 – Горна Баня обезвредиха днес, 1 април, боеприпаси, отрити при изкопни дейности в дворно място в кв. „Драгалевци“ в София.
Дежурният специализиран екип от състава на Сухопътните войски се отправи към мястото около 17.15 ч., за да обследва намерените там метални предмети. При огледа военнослужещите са установили, че това са три силно корозирали снаряда без взривател с калибри 122 мм и 76,2 мм. При спазване на всички мерки за сигурност боеприпасите са транспортирани в безопасен район и са унищожени. |
|
 |