 |
Новини - архив
29.04.2021 |
        Корабните дивизиони от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби провеждат тактически учения на море. Дивизион противоминни кораби, дислоциран в Пункт за базиране Варна, в състав минен ловец „Цибър“ и рейдови миночистачи „Капитан-лейтенант Евстати Винаров” и „Капитан І ранг Димитър Паскалев”, повишава подготовката си за отразяване на атаките на въздушен противник, стрелба по въздушни цели с подвижен зенитно-ракетен комплекс и откриване и унищожаване на дънни неконтактни мини.
За гарантиране безопасността на корабоплаването се провежда и системно обследване на морските фарватери с цел събиране на информация за контакти за неоткрити досега морски мини.
Корабите от състава на Отряд кораби със спомагателни назначение, дислоциран в Пункт за базиране Бургас, провеждат бойни упражнения и тренировки. Те включват ракетна стрелба по въздушна цел, изпълнение на задачи по оказване на помощ на повреден кораб, тренировки с бързоходна лодка и др.
Фрегатата „Горди“ провежда тактическо учение. Екипажът изпълнява задачи, свързани с поиск за подводници в зададен район, контрол на корабоплаването, стрелба по морска и въздушна цел, поставяне на лъжливи радиолокационни цели, защита на кораба от ядрено, химическо и биологично оръжие и борба за живучест на кораба.
Дивизион патрулни кораби и дивизион кораби със спомагателно назначение, дислоцирани в Пункт за базиране Варна, завършиха тактическите си учения. Подготовката беше изключително динамична, наситена с бойни упражнения и допринесе в изключителна степен за повишаване на професионалните умения и натренираността на личния състав при изпълнение на поставените задачи на море.
По време на тактическото учение на патрулния дивизион за първи път бяха проведени контрол на състоянието на магнитното поле на корпуса на корветите „Решителни“ и „Бодри“ на полигон, развърнат на котвена стоянка. Изпълнена беше процедура по евакуиране на пострадал военнослужещ от борда на кораб по въздух, с участието на корветата „Бодри“ и вертолет AS 565 MB „Panther“ от състава на морската вертолетна авиобаза „Чайка“. Проведена беше процедура по приемане и сдаване на торпеден боезапас на море на котвена стоянка с участието на корветата „Бодри“ и хидрографен катер от Хидрографската служба на ВМС.
По време на учението екипажът на корветата „Бодри“ изпълни процедура по изстрелване на торпедо.
|
29.04.2021 |
На 28 април, чрез видео-телеконферентна връзка, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и и.д. заместник-помощник секретарят по отбраната на САЩ Андрю Уинтърнитц проведоха работни консултации по въпросите на развитието на двустранното сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ.
В рамките на поредните консултации, като продължение на Стратегическия диалог България - САЩ в сферата на отбраната, бяха обсъдени въпроси по линия на „Споразумението за сътрудничество в областта на отбраната между правителството на Република България и правителството на САЩ“, регионалната среда на сигурност, както и възможностите за развитие на инициативите в изпълнение на 10-годишната Пътна карта за сътрудничество в отбраната.
Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов даде висока оценка за развитието на съвместните инициативи в рамките на мандата на настоящото ръководство на Министерството на отбраната, като изрази благодарност за оказаното съдействие от страна на представителите на американската администрация. Посочено бе, че изпълнението на дейностите от взаимен интерес допринася за изграждането на дългосрочно и ползотворно взаимно сътрудничество в сферата на отбраната и допринася за засилване на способностите на НАТО за сдържане и отбрана в Черноморския регион.
От страна на и.д. заместник-помощник секретаря по отбраната на САЩ Андрю Уинтърнитц също бе изразена признателност за постигнатия напредък от българска страна в редица области в сферата на отбраната и бе изразена надежда, че сътрудничеството между двете страни ще продължи да се развива в тази насока. Благодари за споделените оценки във връзка с усложнената среда за сигурност и подчерта важността на консултациите със съюзниците при вземане на стратегически решения от администрацията на президента Байдън в областта на отбраната. |
29.04.2021 |
„От гледна точка на националната сигурност от критична важност са следните императиви: ситуационна осведоменост и релевантна информация за развитието и прилагането на иновативни технологии с разрушителен ефект, междуведомствена координация и планиране, съвместни тренировки и учения“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при участието си във видеоконференцията “HOMELAND SECURITY AND CYBER 2021 EUROPE - ISRAEL”, организирана от израелската платформа IMPROVATE.
По отношение на развитието на Въоръжените сили и справянето със споменатите предизвикателства адмирал Ефтимов подчерта, че конвенционалният подход на развитие на отбранителните способности е скъпо струващ и неефективен. Той посочи, че характерът на воденето на бойни действия по време на последните конфликти се отличава с многообразие на използването на дистанционно управляеми системи, ефективна кибер и електромагнитна защита на системите за командване, управление и целеуказване. „Не сме далеч от широко прилагане на системи, базирани на изкуствен интелект за оказване на кинетично въздействие. Адекватният подход би трябвало да се базира на ефективното прилагане на иновативни отбранителни системи за защита и противодействие, вместо скъпоструващи и конвенционални по смисъла си отбранителни системи“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
Във форума участваха експерти в областта на сигурността и киберсигурността, политици и представители на бизнеса.
|
27.04.2021 |
  Новоназначени военнослужещи от състава на 61-а Стрямска механизирана бригада положиха военна клетва в подножието на Паметника на свободата на историческия връх Шипка, днес, 27 април. Събитието се провежда за първи път на това място в навечерието на Деня на храбростта и празник на Българската армия 6 май. Легендарният връх е избран символично от Командването на 61-ва Стрямска механизирана бригада, за да направи тържествения ритуал още по-специален за младите войници и техните близки.
„Воинската клетва е дълг и отговорност. Тя декларира вашата готовност пред страната и за страната“, каза в словото си бригаден генерал Деян Дешков, командир на бригадата. Той припомни историческия характер на сраженията на връх Шипка и героизма и себеотрицанието на нашите предци, загинали за свободата и независимостта на Родината. Към командирите в бригадата той се обърна с думите: „Войниците, които са пред вас, предстои да преминат тежка подготовка, която е наша отговорност. Тяхното желание трябва да бъде превърнато в способности, така че те да могат да изпълнят с чест и достойнство клетвата, която полагат днес, а именно - да защитят пределите на страната и народа ни“. На новоназначените военнослужещи той каза: „Пред вас стоят нелеките дни, след полагането на клетвата, в които да преминете такава подготовка, че да се превърнете от граждани в достойни защитници на Майка България. Уверен съм, че ще бъдете в истински воини и заедно ще изпълним дълга си като част от колектива на 61-а бригада“.
Тържественият ритуал по полагане на военна клетва от 35-е новоназначени военнослужещи се проведе в присъствието на областния управител на Стара Загора Гергана Микова, кмета на Община Казанлък Галина Стоянова, кметове на населени места от общината, близки и роднини на военнослужещите. Той започна с приемане на строя, след което всеки един от военнослужещите целуна бойното знаме и се закле да пази Родината. Новите военнослужещи в състава на 61-а бригада бяха приветствани от областния управител Гергана Микова. Като спомен за днешния ден младите войници получиха от Националния парк-музей „Шипка - Бузлуджа“ факсимиле от речта на цар Борис III, произнесена при освещаването на Паметника на свободата на 26 август 1934 г.
|
27.04.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов се срещна днес, 27 април, с командващия на 21-во логистично командване от състава на Сухопътните сили на САЩ в Европа и Африка генерал-майор Кристофър Мохан, който е в страната ни по повод предстоящата серия от многонационални военни учения „Defender Europe-21“.
В периода май-юни 2021 г. в България ще се проведат националните учения с международно участие „Strike Back - 21; „Balkan Sentinel - 21“ и „Шабла - 21”, тактическото учение „Trojan Footprint - South“. На територията на страната ще се състои и въздушно-десантното учение „Swift Response – 21“ и командно-щабното учение „Defender Europe“.
Началникът на отбраната бе категоричен, че изпълнението на задачи при провеждането на съвместни учения и подготовки допринася за повишаването на отбранителните способности на българските Въоръжени сили и тяхната оперативна съвместимост със съюзниците и партньорите, като предоставя възможност на българските военнослужещи да придобият нови способности и умения.
Адмирал Ефтимов и генерал-майор Мохан изразиха общата си увереност, че поддържането на натренираност на личния състав чрез учения е гарант за добрата бойна подготовка на войските.
|
27.04.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 27 април, приветства и пожела успех на новоназначения аташе по отбраната на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за България и Гърция капитан I ранг Алекс Буш от Кралските Военноморски сили.
Началникът на отбраната подчерта, че Великобритания е наш стратегически партньор и ще продължим да използваме възможностите за задълбочаване и разширяване на установеното продуктивно двустранно сътрудничество в областта на отбраната, с фокус върху засилване на военните способности и оперативната съвместимост. Като съюзници в НАТО ние споделяме обща визия за европейската сигурност в контекста на новите предизвикателства за сигурността, които стоят пред Европа и Евроатлантическата общност, заяви адмирал Ефтимов. Той акцентира върху регионалния координационен център на НАТО за наблюдение в Черно море, който България е предложила да приеме на своя територия, и значението му за ситуационната осведоменост в региона и координацията на дейностите на НАТО в изпълнение на приетата военноморска концепция за сигурност.
Началникът на отбраната посочи като ключови сфери на взаимодействие между двете страни подготовката и обучението, както и съвместното участие в учения и тренировки на видовете Въоръжени сили. В заключение адмирал Ефтимов изказа увереност, че военното сътрудничество между двете държави ще продължи да се развива в духа на взаимно разбирателство и открит диалог.
|
27.04.2021 |
„Планирането и провеждането на съвместни учения допринася за повишаване на отбранителните способности на Българските въоръжени сили и създава условия за изграждане на високо подготвени командири със знания и опит, адекватни на съвременните предизвикателства. Ученията са значима част от процеса на постоянно адаптиране на Алианса към променената среда за сигурност и израз на приноса ни към колективната отбрана.“ Това каза командващият на Съвместното командване на силите(СКС) генерал-лейтенант Любчо Тодоров днес, 27 април, на съвместна пресконференция с командващия на 21-во логистично командване от състава на Сухопътните сили на САЩ за Европа и Африка генерал-майор Кристофър Мохан по повод предстоящата серия от многонационални учения „Defender Europe 21“.
„Този вид подготовка повишава боеспособността на Българските въоръжени сили и допринася за оперативната съвместимост в национален и в съюзен формат. Повишаването на отбранителните способности ще разширят възможностите на Българската армия за ефективно участие в многонационални съвместни операции“, подчерта командващият на Съвместното командване на силите.
В своето изявление генерал-майор Мохан изказа своята благодарност за домакинството на България за това изключително важно учение и сподели, че България е един високо ценен съюзник и САЩ продължават да надграждат и задълбочават силната дългогодишна връзка между двете нации.
„Defender Europe 21“ демонстрира способността на Командването на Сухопътните сили на САЩ за Европа и Африка да служи като стратегически партньор по сигурността на Балканите и Черно море и показва ангажимента на САЩ към НАТО, който е непоклатим и отличен пример за нашите колективни способности“, подчерта генерал-майор Мохан.
*** През месец май и юни в Югоизточна Европа и Черноморския регион ще се проведат серия от многонационални учения под наименованието „DEFENDER EUROPE 21”. Ученията се планират и провеждат от командването на ВС на САЩ в Европа. Като част от тези учения в периода 01.05. - 20.06.2021 г. на територията на Република България, ще бъдат проведени редица национални учения с международно участие. Офицер провеждащ учението за ВС на РБ е генерал-лейтенант Любчо Тодоров. В „DEFENDER EUROPE 21” на територията на Република България ще вземат участие военнослужещи, щабове и военни формирования от Съвместното командване на силите, Командването на Сухопътните войски, Командването на Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, ЩО, СППМО и Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО (NFIU BGR). „DEFENDER EUROPE - 21“ включва няколко взаимно свързани учения: „Swift Response“, „Saber Guardian“, „Immediate Response“ и командно-щабното учение „Defender Europe“.
На територията на Република България „SWIFT RESPONSE“ - Въздушно-десантното учение ще се проведе в периода 01.05. - 14.05.2021 г. на летище с отпаднала необходимост „Чешнегирово”, база за предно разполагане (БПР) „Безмер” и УП „Ново село”. В него последователно ще бъдат проведени стратегически въздушен десант за овладяване на летище „Чешнегирово”, а след това и тактически въздушни десанти за последващо овладяване на нов район (УП „Ново село”) с участието на формирования от САЩ, Италия и Република България. Българската страна осигурява провеждането на учението, както и противостоящи сили (OPFOR) в него. В учението ще вземат участие над 2200 чуждестранни военнослужещи от САЩ и Италия и до 100 военнослужещи от българска страна. По време на изпълнение на задачите ще участват над 30 (тридесет) единици авиационни средства (самолети и вертолети). „SABER GUARDIAN“ - обединява националните учения с международно участие „Strike Back - 21; „Balkan Sentinel - 21“ и „Шабла - 21” и тактическото учение „Trojan Footprint - South“.
• Тактическо учение с бойни стрелби „BALKAN SENTINEL 21” - ще се проведе под ръководството на командира на Сухопътните войски, съвместно с формирования от ВС на държави членки на НАТО, в периода 24.05 – 31.05.2021 г. на учебен полигон (УП) „Ново село”, съвместно с формирования от ВС на САЩ и страни партньори (Грузия). На слайда са показани формированията които ще вземат участие. Общия личен състав е около 800 военнослужещи.
• Тактическо учение с бойни стрелби (ТУБС) „STRIKE BACK 21” - в него участие ще вземат формирования от състава на 2 мбр – Стара Загора, Центъра за подготовка на специалисти – Сливен и сили и средства за непосредствена авиационна поддръжка от ВВС на Българската армия.Учението ще се проведе в периода 24.05 – 07.06 на УП „Корен” и в него ще вземат участие формирования от Румъния и Гърция. Общият брой на участниците ще бъде около 850 (осемстотин и петдесет) души. По време на изпълнение на задачите ще участва бронетанкова техника от състава на СВ и въоръжените сили на Република Гърция и авиационни средства (самолети и вертолети) от състава на ВВС на БА и ВВС на Гърция.
• Компютърно-подпомаганото командно-щабно учение „BALKAN 21“, което е част от провежданото от 5 армейски корпус (АК) на Командването на СВ на САЩ в Европа, международно КЩУ „ DEFENDER 21“ и в него участие ще вземе щаба на 61мбр - Карлово, от състава на СВ на БА. Учението ще започне на 01.06.2021 г. като заключителната му част ще се проведе в периода 10.06. - 14.06.2021 г. на УП „Ново село“. По време на учението ще се извърши сертификация на щаба на 61 мбр и в него ще вземат участие около 200 (двеста) военнослужещи от командването на СВ и 61 мбр. С цел осигуряване на провеждането и създаване на необходимата координация по време на разпределеното компютърно подпомаганото командно-щабно учение, командването на СВ на РБ ще изпрати до 36 (тридесет и шест) военнослужещи в Групата за ръководство и контрол на учението в Съвместния многонационален център за моделиране и симулации (JMSC) в Графенвьор, Германия и 3 (трима) военнослужещи във форт „ХУУД“, щата Тексас САЩ (в щаба на 1 кавалерийска дивизия от състава 5 АК от СВ на САЩ в Европа (в периода 31.05. – 15.06.2021 г.).
• Тактическо учение с бойни стрелби на формирования за Противовъздушна отбрана от Българската армия „ШАБЛА 2021” - ще се проведе на зенитен полигон на ВВС „Шабла” в периода 25.05. - 16.06.2021 г. с участие на формирования за ПВО от Военновъздушните сили, Сухопътните войски, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции и съвместно с формирование за ПВО (Avenger/ Stinger) от състава на 10 командване за ПВО на САЩ от СВ на САЩ в Европа. В учението ще вземат участие около 1250 (хиляда и двеста и петдесет) военнослужещи и авиация от състава на ВВС на БА.
• Учението „TROJAN FOOTPRINT - SOUTH 21” е планирано от Командването на силите за специални операции на САЩ в Европа и ще се проведе на територията на България, Германия, Румъния, Северна Македония, Унгария, Украйна и Хърватска в периода 01.05. - 16.05.2021 г., Щабът на Многонационалното съвместно командване на силите за специални операции (Combined Joint Special Operations Task Force – CJSOTF) ще бъде разположен в гр. Щутгарт (Германия) и в него има 4 (четири) български военнослужещи от състава на СКСО. Освен това в щаба на морска тактическа група за специални операции (МТГрСО) разположена в гр. Мангалия ще има 2 (двама) военнослужещи за връзка и взаимодействие от състава на ВМС на БА. На територията на Република България, освен български специални сили ще действат и формирования на силите за специални операции на Великобритания, САЩ, Испания и Северна Македония, като учението ще включва провеждане на специални операции, основно в района на УЦ „Црънча“ в периода 03.05. - 15.05.2021 г., но отделни тактически действия ще бъдат провеждане в редица райони от страната. (гр. София, гр. Пловдив, Монтана, Ямбол, Пазарджик, Кърджали, Смолян, Рудозем, Стара Загора, Сливен, Айтос, Елхово, Варна, Бургас). В учението ще вземат участие общо около 220 (двеста и двадесет) военнослужещи и личен състав сили и средства за авиационна поддръжка от състава на ВВС на БА.
|
27.04.2021 |
|
26.04.2021 |
Съвместното командване на силите ще бъде домакин на съвместна пресконференция на командващия на СКС генерал-лейтенант Любчо Тодоров и командващия на 21-во логистично командване от състава на Сухопътните сили на САЩ в Европа и Африка генерал-майор Кристофър Мохан на 27 април от 10.30 ч. по повод предстоящата серия от многонационални военни учения „Defender Europe-21“.
В периода май-юни 2021 г. в България ще се проведат националните учения с международно участие „Strike Back - 21; „Balkan Sentinel - 21“ и „Шабла - 21”, тактическото учение „Trojan Footprint - South“. На територията на страната ще се проведе и въздушно-десантното учение „Swift Response – 21“ и командно-щабното учение „Defender Europe“.
Уважаеми колеги, акредитираните представители на медиите, ще бъдат допускани утре, 27 април 2021 г., от 09.50 ч. в сградата на Министерството на отбраната на бул. „Ген. Тотлебен“ № 34 след представяне на валидни лична и журналистическа карта. Моля, заповядайте! |
22.04.2021 |
Специализиран екип от Националния военен университет беше задействан днес, 22 април, за обезвреждане на корозирал невзривен снаряд с дължина 200 мм. и диаметър 90 мм. Военнослужещите транспортираха боеприпаса и го унищожиха в ненаселен район, при спазване на всички мерки за безопасност. |
22.04.2021 |
        „Поставям тази среща в контекста на усилията, които се полагат за по-голяма стратегическа автономност на Европейския съюз в сферата на сигурността и за повишаването на способностите за отбрана“. Това каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов пред журналисти след срещата днес, 22 април, с председателя на Военния комитет на Европейския съюз (ЕС) генерал Клаудио Грациано, който е на посещение в България по покана на адмирал Ефтимов.
Началникът на отбраната увери генерал Грациано, че българските Въоръжени сили ще продължават да изпълняват в рамките на наличните ресурси и възможности своите ангажименти в областта на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС (ОПСО). Той съобщи, че на срещата са обсъдени обстановката на сигурност в отделни региони, развитието на процеса по разработване на новия стратегически документ в областта на сигурността и отбраната „Стратегически компас“, концепцията за Бойните групи на Европейския съюз, архитектурата за командване и управление на военни мисии и операции и други актуални теми.
„С генерал Грациано имаме общото разбиране, че Военният комитет на Съюза трябва да остане пряко ангажиран с дейностите при формулирането на политическите указания за необходимите военни способности, които ще залегнат в „Стратегическия компас“, посочи адмирал Ефтимов. Той отбеляза, че военното сътрудничество между Европейския съюз и НАТО е важно направление в бъдещата работа и открои съвместната дейност по проекти като военната мобилност и взаимодействието при провеждане на мисии и операции в отговор на кризи. „От военна гледна точка изключително важно е да се извършват координирани действия на двете организации в стратегически важни за България региони като Черноморския и Западните Балкани“, каза адмирал Ефтимов. „Подчертах важността на транспортен коридор № 8 за осигуряване на военна мобилност в посока Запад – Изток в интерес на НАТО и ЕС“, допълни той.
„Изправени сме пред нови предизвикателства, от северния до южния фланг, както и такива, които навлизат през източната граница на Евросъюза. Днес обсъдихме тези очертаващи се тенденции, както и заплахите, идващи от Черноморския регион. В тези времена на пандемия е важно да подчертаем значението на презграничните коридори, като коридор № 8, който е важен за поддържане на доставките и транспортирането на критично важни товари, особено в контекста на военната мобилност на ЕС, както и на други въпроси от областта на отбраната на Евросъюза“, заяви генерал Грациано.
Той подчерта, че ситуацията в източния регион продължава да бъде напрегната. „Трябва да останем ангажирани с осигуряването на защитата на нашите общи граници както срещу новите, така и срещу старите предизвикателства. Важно е да засилим стратегическата автономност на ЕС, способността му да провежда военни мисии и операции в помощ и подкрепа на населението на Съюза, особено с оглед на заплахите, идващи от Юг“, обяви председателят на Военния комитет на ЕС. Той бе категоричен, че международната обстановка продължава да се влошава, като принос за това има и пандемията с COVID-19. „Моите опасения са, че светът след пандемията ще бъде по-малко сигурен от този, в който сме живели преди това“, заяви генерал Грациано и допълни, че въоръжените сили на държавите-членки на ЕС са силно ангажирани при оказването на помощ на националните власти за нейното овладяване.
Председателят на Военния комитет на ЕС подчерта, че ключовата роля на България в района на Балканите е от стратегическо значение за ЕС. Той изказа благодарност към страната ни за високо професионалния принос към военните мисии и операции на ЕС - ИРИНИ, АЛТЕЯ и АТАЛАНТА, тренировъчната мисия в Мали, както и към българските военнослужещи на длъжности във Военния секретариат на ЕС.
В рамките на визитата му в България, генерал Клаудио Грациано проведе среща със заместник министър-председателя по обществения ред и сигурността и министър на отбраната в оставка Красимир Каракачанов. По-рано днес адмирал Емил Ефтимов и генерал Клаудио Грациано се поклониха пред Паметника на незнайния воин в столицата.
|
22.04.2021 |
|
21.04.2021 |
    През тази седмица военнослужещите от Военноморските сили повишават подготовката и уменията си в учения на море. От 19 април рейдови миночистач „Капитан-лейтенант Кирил Минков“ от дивизион противоминни кораби от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби (ФБСК) проведе двудневно учение за откриване и унищожаване на котвени мини и стрелба по въздушна и морска цел. Екипажът проведе съвместни действия със силите на дивизион патрулни кораби и дивизион кораби със спомагателно назначение от състава на Флотилията.
Два от корабните дивизиони от състава на Флотилията също провеждат тактически учения на море. Тактическа група, включваща корветите „Решителни“ и „Бодри“ от състава на дивизион патрулни кораби във Варна, участва в първото дивизионно учение за годината. Част от епизодите на учението са: съвместно плаване, провеждане на съвместни ракетни и артилерийски стрелби, противоподводни бойни упражнения, приемане и предаване на леки товари и поща на ход, учение по медицинска евакуация от борда на кораб с вертолет и ескорт на кораби.
Дивизионът кораби със спомагателно назначение от Пункта за базиране Варна провежда тактическото учение „Морска поддръжка - 2021“, което включва водолазна работа за осветяване на подводната обстановка, търсене и унищожаване на дънни неконтактни мини, стрелба по въздушни цели, търсене и спасяване на море. В учението участват учебно-спомагателният кораб „Капитан I ранг Димитър Добрев“, танкерът-бункеровчик „Балчик“, спасителният кораб „Протео“ и девет моторни катера от състава на дивизиона и Центъра за подготовка на водолази и бордни спасители.
На корабите освен щатните екипажи са и курсанти от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, които провеждат плавателна практика.
|
21.04.2021 |
По покана на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 21 април, на официално посещение у нас пристига председателят на Военния комитет на Европейския съюз генерал Клаудио Грациано.
Утре, 22 април, председателят на най-висшия военен орган на Европейския съюз ще се срещне с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и ще бъде приет от заместник министър-председателя по обществения ред и сигурността и министър на отбраната в оставка Красимир Каракачанов.
Уважаеми колеги,
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и председателят на Военния комитет на ЕС генерал Клаудио Грациано ще направят изявления пред представители на медиите утре, 22 април 2021 г., от 12.00 ч. до 12.15 часа, в Министерството на отбраната.
Постоянно акредитираните журналисти ще бъдат допускани в сградата на Министерството на отбраната от 11.30 ч., след представяне на лична и журналистическа карта (вход от ул. „Аксаков“). |
15.04.2021 |
Министрите на външните работи и на отбраната на страните-членки на НАТО проведоха извънредна видеоконферентна среща на 14 април 2021 г. Форумът бе посветен на перспективите пред присъствието на НАТО в Афганистан и обстановката в и около Украйна. В срещата участваха намиращите се в Брюксел държавен секретар на САЩ Антъни Блинкен и секретар по отбрана Лойд Остин.
Министрите взеха решение за започване на постепенно и контролирано изтегляне на мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“ от 1 май 2021 г. Процесът ще е планиран и координиран и ще приключи в рамките на няколко месеца. Независимо от предстоящото прекратяване на мисията, министрите препотвърдиха ангажимента си към дългосрочната сигурност в Афганистан, мирния процес и стабилността в страната.
От страна на България беше изразена подкрепа за координираното и постепенно изтегляне на „Решителна подкрепа“. Подчертахме необходимостта от внимателно планиране на процеса и единен подход в консултациите и дейностите на съюзниците, с цел гарантиране на максимална сигурност на силите. Изтъкнат бе трайният ни ангажимент към общите усилия за постигане на дългосрочен мир в Афганистан.
Към момента Въоръжените сили на Република България участват в мисия „Решителна подкрепа“ с контингент с общ състав до 120 военнослужещи, разположени в база „Летище Баграм“ и в щаба на мисията в Кабул. Българските военнослужещи изпълняват задачи по охрана на базите за разполагане и по подпомагане работата на щаба в областите специални операции, личен състав и логистика.
На срещата бяха обсъдени и продължаващата ескалация на напрежението в и около Украйна, вследствие на продължаващото струпване на руски войски и въоръжение в близост до границите на страната. Съюзниците единодушно осъдиха руските действия и потвърдиха твърдата си подкрепа за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна в международно признатите й граници.
|
14.04.2021 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на Военната академия генерал-майор Груди Ангелов откриха барелеф на Георги Ст. Раковски днес, 14 април, по време на тържественото честване на 200-годишнината от рождението на великия революционер и възрожденец и патрон на Академията. С военен ритуал пред паметника на Раковски бяха поднесени венци и цветя.
На тържественото честване присъстваха още заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, представители на министерството на културата и други институции.
„Надявам се новият министър на отбраната да бъде човек, който ще продължи да развива процесите на модернизация и повишаване на бойните способности на нашата армия, да продължи политиката на увеличаване на доходите, да се придобиват жилища за нашите военнослужещи, да се подобрява социалният пакет. Започнахме доста амбициозно, четири години работихме упорито и мисля, че оставяме добро наследство. От тук нататък е въпрос на енергия да се продължи“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в отговор на журналистически въпроси.
Той сподели, че една от първите задачи, които ще има бъдещият министър на отбраната, е подготовката на бюджета за отбраната и Въоръжените сили. „Надявам се той да не бъде рязан, както се случваше преди моя мандат“, добави той.
„И преди да стана министър, и докато бях такъв, и след като вече няма да съм - армията ще продължи да бъде в сърцето ми. Ще продължа да помагам с каквото мога за това да имаме боеспособна армия. Армия, с която да се гордеем, а не само да гледаме на парадите“, заяви министър Каракачанов. На бъдещия министър той пожела да не забравя, че „Който не храни своята, храни чужда армия“.
|
13.04.2021 |
  Министърът на отбраната Красимир Каракачанов награди представители на завода в Беларус, изпълнил ремонтно-възстановителните дейности на самолетите Су-25, както и военнослужещи и цивилни служители за проявения професионализъм при сътрудничеството с беларуската страна по този проект. „За тези 4 години свършихме някои добри неща за българската авиация, но това, което успяхме да изпълним на сто процента, е ремонтът и възстановяването на самолетите Су-25“. С тези думи министър Каракачанов се обърна към наградените на церемонията в министерството днес, 13 април. „Въпреки че имаше много скептици, въпреки че имаше много противници извън министерството (хора с догматично мислене, немислещи за българската авиация), ние успяхме да завършим този проект. Радвам се, че с нашите приятели от Беларус се разбрахме и те изпълниха една чудесна работа (както ме уверяват и командирът на Военновъздушните сили (ВВС) и офицерите в авиобазата в Безмер). Оставяме на разположение на нашите ВВС един самолет, който е изключително важен“, допълни той. Министър Красимир Каракачанов изрази увереност, че доверието и сътрудничеството с беларуската страна ще продължат.
Награден знак „За принос към Министерството на отбраната“ получиха Павел Иванович Пинигин, директор на Открито акционерно общество (ОАО) „558 Авиационен ремонтен завод“ – Република Беларус и Олег Гаврилович Мухачов, първи заместник-директор на завода. Те бяха отличени за доказан професионализъм и принос в развитието на военнотехническото сътрудничество с Република Беларус във връзка с успешното изпълнение на договора за възстановяване и ремонт на самолетите Су-25. От българска страна с награден знак „За вярна служба под знамената“, първа степен бяха наградени полковник Милен Димитров, командир на военно формирование 26 030 и о.з. полковник Валентин Иванов, предишният командир на формированието. С наградни знаци и предметни награди бяха отличени още военнослужещи от авиобазата, както и експерти от Министерството на отбраната. На церемонията присъстваха още началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров и други представители на министерството.
Директорът на ОАО „558 Авиационен ремонтен завод“ Павел Иванович Пинигин благодари на министър Каракачанов за сътрудничеството. Той му подари книга – албум „Наследството на Беларус“ с пожелание: „Нека тя да ви напомня за нашия общ завършен проект, за което ви благодаря лично на вас“.
|
13.04.2021 |
Двеста години от рождението на Георги Стойков Раковски и патронният празник на Военната академия ще бъдат отбелязани тържествено утре, 14 април. Проявите ще започнат с преждеосвещена литургия в храм „Св. Архангели“ в района на Академията. С тържествен ритуал пред паметника на Раковски ще бъдат поднесени венци и цветя в знак на почит и преклонение. Официално ще бъде открит и барелеф на видния възрожденец и революционер.
Събитието ще се проведе при спазване на предписаните от здравните власти противоепидемични мерки.
Уважаеми колеги, Каним Ви да присъствате на тържественото честване на 200 г. от рождението на Г. Ст. Раковски, което ще се състои от 10.00 ч. на 14 април 2021 г. във Военната академия. Пропускането в района на Академията ще бъде от 9.30 ч., заповядайте! |
12.04.2021 |
    Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поздрави личния състав на Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Г. Бенковски и на Военновъздушната учебна база в Долна Митрополия по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката днес, 12 април. “Командно-преподавателският състав и курсантите влагат усилия, умения, енергия и жар да възстановят традициите, заедно да надградим и създадем условия за устойчиво бъдеще“, заяви адмирал Ефтимов в словото си във ВВВУ „Георги Бенковски“. Той изрази задоволство, че идеята за възстановяване на ВВВУ се е оказала работеща.
„Пред очите ви расте нещо стойностно, за което поколения са отдали сили и енергия, превърнали са го в своя кауза. Вие имате своето предизвикателство да го възстановите и да го поставите в съвременните реалности. С признание към вашите предшественици, отправяме днес своя поглед напред и нагоре“, посочи адмирал Ефтимов. Той изрази убеденост, че има с какво да се гордеем като нация с традиции в авиацията и принос за развитието на космонавтиката.
„Светът се променя с бързи темпове и се развива високотехнологично, a нашата задача е да отговорим реципрочно, да бъдем адекватни и да можем да реагираме на предизвикателствата пред системите за сигурност. В основата на това до голяма степен стоят подготовката и образованието“, категоричен бе началникът на отбраната. Той посочи, че модернизацията и технологичното развитие на армията са основни цели, залегнали в Стратегическия преглед на отбраната, Програмата за развитие на Въоръжените сили 2032 и в Плана за развитие на Въоръжените сили до 2026 г. Адмирал Ефтимов подчерта, че за Военновъздушните сили (ВВС) приоритет е успешното приемане и усвояване на изтребителите F-16 Block 70, с което авиацията ни стъпва в 21-ви век. Сред ключовите проекти са също придобиването на нови трикоординатни радари, дистанционно управляемите системи за далечно и близко наблюдение, за командване, управление и целеуказване, за съвременна Противовъздушна отбрана.
„В НАТО космосът е приет като оперативен домейн. В момента тази концепция се операционализира, предстои изграждането на космически център на Алианса. Нашата амбиция е да имаме свои представители в него, изработва се национална позиция и се залагат доктринални и концептуални документи, които трябва да намерят своето практическо приложение и в учебните програми“, заяви адмирал Ефтимов. Той допълни, че България има кадри за този център, като се осъществява подбор на кандидати за специализирана подготовка, за да имаме своето национално представителство при откриването на този център.
Началникът на ВВВУ „Г. Бенковски“ бригаден генерал Юлиян Радойски отбеляза, че в утвърждаването на България като държава, която развива авиационна наука и участва в космическите изследвания, винаги активно са се включвали възпитаниците на висшето военно авиационно училище. „Няма нито една страна с нашите мащаби и население, която да е с двама космонавти и да е извела на орбита повече от 150 апаратури, прибори и системи, с които са проведени около 300 експеримента на борда на различни спътници и орбитални станции. Страната ни е 18-ата в света според класацията на ООН за държави, изпратили собствена научна апаратура в Космоса, шеста със собствен космонавт, трета, която произвежда специална космическа храна и е изпратила втори космонавт, само след СССР и САЩ“, припомни бригаден генерал Радойски в словото си пред курсанти и преподаватели.
В отговор на журналистически въпрос за поддръжката на учебната авиация, адмирал Ефтимов поясни, че тя е в обхвата на Закона за обществените поръчки, съгласно който има множество процедури и възможности за обжалване, в резултат се срещат определени затруднения. „Те са незначителни и не влияят пряко на подготовката на курсантите и на пилотите от ВВС. Надявам се към средата на годината да бъдат преодолени и да имаме такава бройка учебни самолети, която позволява нарастване на летателните часове“, категоричен бе началникът на отбраната.
За отбелязване на 60-ата годишнина от първия полет на човек в Космоса адмирал Ефтимов награди отличили се курсанти с книгата на изобретателя, инженера и авиатора Асен Йорданов „Вашите криле“. „Имате ли крилете на младостта, на дръзновението, на вашата амбиция – хоризонтите са отворени пред вас“, призова ги той.
В рамките на своето посещение във ВВВУ „Георги Бенковски“ началникът на отбраната разгледа битовия корпус, изцяло ремонтиран през последната година. Той проведе среща с командването на Военновъздушната учебна база в Долна Митрополия по въпросите на учебната авиация.
|
12.04.2021 |
|
12.04.2021 |
От 12 до 16 април командването на Военноморските сили провежда двустепенно командно-щабното учение „Морски щит - 2021“. Целта е да се усъвършенства взаимодействието между щабовете на военните формирования на ВМС при планиране, подготовка и провеждане на самостоятелна морска операция по мисия „Отбрана“. Офицер, планиращ учението е командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов.
Командно-щабното учение „Морски щит – 2021“ се провежда при стриктно спазване на противоепидемичните мерки, свързани с неразпространението на COVID-19. Част от участниците в учението действат от пунктовете за постоянна дислокация.
В рамките на учението ще се провери приложимостта на стандартните оперативни процедури на командването на ВМС за планиране и провеждане на операции. |
11.04.2021 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще посети утре, 12 април, Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия. Заедно с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов той ще поздрави командно-преподавателския състав и курсантите по повод Международния ден на авиацията и космонавтиката.
ВВВУ „Георги Бенковски“ е неразривно свързано с овладяването на Космоса. Негови възпитаници са учени, които участваха в създаването на апаратури за изследване на космическото пространство, както и двамата ни космонавти, които наредиха България сред космическите страни.
За отбелязване на 60-ата годишнина от първия полет на човек в Космоса министър Каракачанов ще подари на курсантите книгата на изобретателя, инженера и авиатора Асен Йорданов „Вашите криле“.
Във Висшето военновъздушно училище министър Каракачанов и адмирал Ефтимов ще разгледат битовия корпус, изцяло ремонтиран през последната година.
Същия ден началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще проведе среща с командването на Военновъздушната учебна база в Долна Митрополия по въпросите на учебната авиация.
Уважаеми колеги,
Посещението на министъра на отбраната Красимир Каракачанов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов във ВВВУ „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия ще започне в 10.00 ч. на 12 април 2021 година. Ще ви очакваме в 9.30 ч. пред входа на Висшето военновъздушно училище, заповядайте! |
09.04.2021 |
|
09.04.2021 |
Двеста години от рождението на Георги Стойков Раковски – патрон на Военната академия, се навършват на 14 април. За достойното отбелязване на годишнината Академията организира двудневна научна конференция с международно участие на тема: „Георги Стойков Раковски – 200 години безсмъртие“. Тя се провежда под патронажа на министъра на отбраната Красимир Каракачанов и министъра на културата Боил Банов. В откриването на форума ще участват заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, заместник-началникът на обраната генерал-лейтенант Цанко Стойков и началникът на Военна академия генерал-майор Груди Ангелов.
Работата на научния форум ще протече в три тематични кръга: „Георги Раковски – патриархът на българското националноосвободително движение“, „Георги Раковски – ученият и творецът“ и „Личността на Георги Раковски в международен план“. Целта е да бъде отдадено признание към паметта и подвига на великия патриот, възрожденец и основател на двете Легии, предхождащи съвременната Българска армия.
Създадената преди 109 години Военна академия получава името „Георги Стойков Раковски“ с регентски указ от 5 март 1946 г. От тогава Академията, като институция с национален и международен престиж, с гордост носи неговото име.
Уважаеми колеги, Каним Ви да присъствате на откриването на научната конференция, което ще се състои от 10.00 ч. на 12 април 2021 г. във Военната академия. Пропускането в района на Академията ще бъде от 9.30 ч., заповядайте!
Програмата на научния форум е публикувана в интернет страницата на Военната академия на адрес: https://rndc.bg/wp-content/uploads/2021/04/Konf_Rakovski_200.pdf
|
07.04.2021 |
„За мен е чест и удоволствие от името на министъра на отбраната да наградя полковник Тодор Тодоров - национален командир на 41-ия военен контингент, участвал в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан, с почетен знак на Министерството на отбраната „Свети Георги“ - II степен. Благодаря ви за високото чувство на дълг и за отговорността, проявени под ваше командване в изпълнението на една от най-сложните и тежки задачи по време на мисията, а именно предислоцирането на българския военен контингент от база „Далке“ до база „Летище Баграм“. Заслужена е високата оценка не само за вашия професионализъм и подготовка, но и за целия контингент за успешното изпълнение на задачите в мисията“, подчерта командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
Полковник Тодор Тодоров изпълнява задълженията на национален командир на 41-ия военен контингент в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” в Афганистан от октомври 2020 до април 2021 г. По време на мисията военнослужещите от контингента изпълняваха задачи по охрана на вътрешния периметър на три бази на територията на Афганистан – летище „Кандахар“, база „Далке“ и „Летище Баграм“, в щаба на мисията и в командния и в базовия оперативен център.
|
06.04.2021 |
|
05.04.2021 |
Bulgaria will host a series of multinational military exercises aimed at improving the operational capabilities of the Armed Forces at national and Allied levels in fulfilling tasks specific to defense operations. The exercises will be conducted in the period May-June 2021 in compliance with the principles of transparency and openness. Media Days of the exercises "Trojan Footprint - South - 21", "Balkan Sentinel - 21", "Strike Back - 21" and "Shabla - 21" are planned so that the journalists will have the opportunity to observe the activities performed by the servicemen. These exercises will be held within the framework of the multinational exercise "Saber Guardian - 21" which is a part of "Defender Europe - 21" exercise involving more than 13,000 troops from 17 countries.
"Trojan Footprint - South - 21" will be conducted in the period 1-16 May 2021, and will involve up to 120 servicemen, equipment and technical means of the Joint Special Operations Command as well as servicemen from the UK, Spain, the Republic of North Macedonia and the USA. More than 230 servicemen from the armed forces of the participating countries will take part in the exercise. 13 May 2021 is planned as Media Day at the Tsrancha Training Center.
"Balkan Sentinel - 21" is a tactical exercise with combat live fire and will be conducted in the period 21 May – 4 June at Novo Selo training range. Up to 1,000 servicemen from the Land Forces of Bulgaria, Georgia and the United States will take part in the exercise with armored combat vehicles, tanks, self-propelled artillery units, mortars and other equipment. At various stages of the exercise, the immediate aviation support will be performed by forces and means of the Bulgarian Air Force, including a Su-25 aircraft, Mi-24 and Cougar helicopters. 31 May 2021 is planned as Media Day at Novo Selo Training Range.
"Strike Back-21" is a tactical exercise with combat live fire, and will be held in the period 24 May - 7 June at Koren Training Range. Up to 1,000 servicemen from the Land Forces of Bulgaria, Romania and Greece will participate in the exercise. At various stages of the exercise, armored combat vehicles, self-propelled artillery units, tanks, and 120-mm mortars will be used, while the immediate aviation support will be performed by aircraft and helicopters of the Bulgarian and Greek Air Forces. 4 June 2021 is planned as Media Day at Koren Training Range.
"Shabla - 21" is a national tactical exercise with experimental and joint combat live fire performed by the air defense formations of the Bulgarian Army with international participation. The exercise will be conducted in the period 25 May – 16 June 2021 at Shabla Air Defence Firing Range. Up to 1,500 servicemen from the Land Forces, the Air Force, the Navy and the Joint Special Operations Command of Bulgaria as well as formations from the United States and Serbia will participate in the exercise. 10 June 2021 is planned as Media Day at Shabla Air Defence Firing Range.
Dear colleagues, If you would like to cover the exercises and attend the designated Media Days, you need to be accredited by providing the following information not later than 15 April 2021:
First name, surname, Personal Identification Number, Number of your ID card, contact phone number, name of the media and your position in it.
Contact address: BGR_PublicAffairs@armf.bg. |
05.04.2021 |
България ще бъде домакин на серия от многонационални военни учения за усъвършенстване на оперативните способности на въоръжените сили на национално и съюзническо ниво при изпълнението на задачи, характерни за отбранителни операции. Те ще се проведат в периода май-юни 2021 г. при спазване на принципите за прозрачност и откритост. Планирани са и дни за медии на ученията „Trojan Footprint – South - 21“, „Balkan Sentinel - 21“, „Strike Back - 21“ и „Шабла - 21“, на които журналистите ще имат възможност да наблюдават действията на военнослужещите. Тези учения ще се проведат в рамките на многонационалното учение „Saber Guardian - 21“, което е част от „Defender Europe - 21“, и в него ще участват над 13 000 военнослужещи от 17 държави.
„Trojan Footprint – South - 21“ ще се проведе от 1 до 16 май и в него ще участват до 120 военнослужещи, техника и екипировка от Съвместното командване на специалните операции, както и военнослужещи от Великобритания, Испания, Република Северна Македония и САЩ. В учението ще участват над 230 военнослужещи от армиите на страните-участнички. Денят за медии е планиран на 13 май 2021 г. на Учебен център „Црънча“.
„Balkan Sentinel - 21“ е тактическо учение с бойни стрелби и ще се проведе от 21 май до 4 юни 2021 г. на учебен полигон „Ново село“. В него ще участват до 1000 военнослужещи от сухопътните войски на България, Грузия и САЩ с бойни бронирани машини, танкове, самоходни артилерийски установки, минохвъргачки и друга техника. В различните етапи на учението непосредствената авиационна поддръжка ще се изпълнява от сили и средства на българските Военновъздушни сили, включително самолет Су-25 и вертолети Ми-24 и „Кугар“. Денят за медии е планиран на 31 май 2021 г. на Учебен полигон „Ново село“.
„Strike Back-21“ е тактическо учение с бойни стрелби и ще се проведе от 24 май до 7 юни на учебен полигон „Корен“. В него ще участват до 1000 военнослужещи от сухопътните войски на България, Румъния и Гърция. В различните етапи на учението ще бъдат използвани бойни бронирани машини, самоходни артилерийски установки, танкове, 120-мм минохвъргачки, а непосредствената авиационна поддръжка ще се извършва със самолети и вертолети на българските и гръцките военновъздушни сили. Денят за медии е планиран на 4 юни 2021 г. на Учебен полигон „Корен“.
„Шабла - 21“ е национално тактическо учение с експериментални и съвместни бойни стрелби на формированията за противовъздушна отбрана на Българската армия с международно участие. То ще се проведе от 25 май до 16 юни 2021 г. на Зенитен полигон „Шабла“. В него ще участват до 1 500 военнослужещи от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции на България, както и формирования от САЩ и Сърбия. Денят за медии е планиран на 10 юни 2021 г. на Зенитен полигон „Шабла“.
Уважаеми колеги,
Ако желаете да отразявате ученията и да присъствате на определените дни за медии, е необходимо да се акредитирате като предоставите в срок до 15 април 2021 г. следните данни: име, презиме, фамилия, ЕГН, номер на лична карта, телефон за контакт, наименование на медията и позицията в нея.
Адрес за контакт: presscntr@mod.bg
След посочения срок няма да има възможност за допълнителна акредитация на журналисти. |
05.04.2021 |
    „Добре дошли на родна земя. Изключително съм щастлив да ви посрещна в пълен състав. 41-ият контингент изпълни една от най-предизвикателните мисии в Афганистан. Вие показахте, че можете да бъдете гъвкави, адаптивни, че на терен можете да препланирате мисията, да се предислоцирате не един, а два пъти, да поемате различни задачи, да проявите отговорност и дисциплина, да покажете на коалиционните ни партньори колко отговорен и стойностен е българският войник“. Това каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, който посрещна военнослужещите от 41-ия контингент на родна земя. Контингентът се завърна от участие в мисията на НАТО в Афганистан на 4 април късно вечерта на летище „София“.
Началникът на отбраната поздрави военнослужещите от името на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната. „Голямо воинско „благодаря“ за това, което направихте. Надявам се, че опитът, който натрупахте в тези трудни условия, ще ви позволи да изпълнявате още по-добре задълженията си. Чакат ви нови предизвикателства, както в мисии и операции зад граница, така и в развитието на способности на Българската армия на родна земя“, каза още адмирал Ефтимов.
Българските военнослужещи бяха посрещнати и от командващия Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
„Най-трудното по време на мисията беше, че нямаше традиционното приемане на отговорностите между контингентите. Два пъти се наложи да започнем от нула изпълнението на задачите, да създаваме съответната организация, да разработваме инструкции и задължения. Но основното чувство в момента е на удовлетворение, че успешно завършихме мисията и се прибрахме всички в Родината“, каза командирът на контингента полковник Тодоров.
Четиридесет и първият военен контингент изпълнява задачи в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” в Афганистан от октомври 2020 до април 2021 г. Контингентът е в състав до 120 военнослужещи, със структура: национален елемент, рота за охрана и щабни офицери в щаба на мисията в Кабул. По време на мисията българските военнослужещи изпълняваха задачи по охрана на вътрешния периметър на 3 бази на територията на Афганистан – летище „Кандахар“, база „Далке“ и летище „Баграм“. Те изпълняваха и щабни задачи в щаба на мисията и носеха дежурства в командния и в базовия оперативен център.
Национален командир на контингента е полковник Тодор Тодоров, старши национален представител на формированията за Кабул - подполковник Момчил Александров, помощник-национален командир на контингента е капитан III ранг Живко Йорданов и командир на ротата за охрана – майор Иван Иванов - военно формирование 52590 – гр. Ямбол.
Преди да се завърнат у дома военнослужещите от контингента ще преминат медицински прегледи във Военномедицинската академия в София.
|
02.04.2021 |
Създадена е необходимата организация военнослужещите и цивилните служители от военните формирования в страната, които изпълняват своите професионални задължения в изборния ден, да могат да упражнят правото си на глас без да се нарушава изпълнението на войсковите задължения. Командирите на военните формирования в страната ще организират ротация на дежурните длъжностни лица, за да могат желаещите да упражнят правото си на глас на 4 април (неделя) в съответната изборна секция.
Ще бъде осигурена възможност да гласуват и военнослужещите от екипажа на минен ловец „Цибър“, които изпълняват задачи в състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG2) извън страната. Желаещите военнослужещи от екипажа ще могат да упражнят правото си на глас в разкритата избирателна секция в гр. Патра, Република Гърция.
Съгласно решенията на Централната избирателна комисия за разкриване на секции в чужбина военнослужещите, които изпълняват задължения в мисии и операции извън страната, ще имат възможност да упражнят правото си на глас. |
|
 |