 |
Новини - архив
29.04.2019 |
Във връзка с подготовката за военния парад в Деня на Храбростта и празник на Българската армия утре, 30 април, ще бъде предислоцирана военна техника на въоръжение в Българската армия от военните формирования в страната до летище Доброславци край София.
Военната техника ще се придвижва по националната пътна инфраструктура от градовете Асеновград, Благоевград, Карлово, Стара Загора и Ямбол.
За транспортирането на техника, която ще участва в парада, ще бъде използван и железопътен транспорт.
Молим гражданите да спазват мерките за безопасност на органите на Служба „Военна полиция“, които ще ескортират колоните.
|
25.04.2019 |
 Сертификация на 38-мия контингент от Въоръжените сили за участие в мисията на НАТО в Афганистан “Решителна подкрепа” се проведе в периода 23 - 25 април на територията на учебен център „Добрич” и военно формирование 52740 – Хасково. На сертификационното учение бяха разиграни различни ситуации, които военнослужещите от ротата тренираха през времето на своята подготовка. Съвместно с националния елемент подготовката се проведе в района на военно формирование 52740 Хасково и на територията на учебен център „Добрич” в периода февруари – април 2019 г.
На полигона бeше изграденa част от база, включваща тактико-оперативен център и контролно-пропускателен пункт. Проведени бяха занятия по тактико-специална подготовка, изпълняваха се задачи по охрана на контролно -пропускателен пункт, патрулиране, заемане на система от наблюдателни постове при охрана на база, ескортиране, патрулиране, действия за отразяване на атака, реакции при ракетна атака, оказване първа помощ на пострадал и др.
Председател на комисията, която сертифицира готовността на контингента, беше полковник Георги Иванов от Съвместното командване на силите.
|
25.04.2019 |
Във връзка с подготовката и провеждането на военния парад по случай честването на Деня на храбростта и празника на Българската армия, от 1 до 6 май 2019 г. вертолети и самолети от състава на Военновъздушните сили (ВВС) на Република България ще изпълнят полети с прелитане на малка височина над град София, площад „Княз Александър I“, на дати и времеви прозорци, както следва:
- На 1 май 2019 г. с прелитане над площад „Княз Александър I“ от 09.30 ч. до 10.20 ч. за изпълнение на съвместни тренировъчни полети;
- На 2 май 2019 г. с прелитане над площад „Княз Александър I“ от 09.50 ч. до 11.00 ч. и от 14.50 ч. до 15.40 ч. за изпълнение на съвместни тренировъчни полети;
- На 3 май 2019 г. с прелитане над площад „Княз Александър I“ от 10.00 ч. до 11.00 ч., за участие в генералната репетиция за парада, с резервен времеви прозорец от 14:50 до 15:40 ч.
За резервен ден за провеждане на съвместни тренировъчни полети с прелитане над площад „Княз Александър I“ е определен 4 май 2019 г. във времеви прозорци от 09:50 часа до 11:00 часа и от 14:50 часа до 15:40 часа;
В Деня на Храбростта и празник на Българската армия, на 6 май 2018 г. вертолети и самолети на българските ВВС ще прелетят над площад „Княз Александър I“ в София от 10.00 ч. до 11.00 ч. за участие във военния парад.
|
24.04.2019 |
Формированието за овладяване и /или преодоляване на последствията от бедствия (ФОППБ) от Десети механизиран батальон-Враца, от състава на Бригадното командване, с ръководител старши лейтенант Петър Петров, на 24 април разузна и унищожи един брой силно козирала граната тип „Лимонка”, открита в град Видин.
Формированието води разузнаване, транспортиране и унищожаване на открития невзривен боеприпас в продължение на 1 час. Военнослужещите са действали на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по разпореждане на заместник-командира на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов.
|
23.04.2019 |
Със заповед на министъра на отбраната № ОХ-309/27. 03. 2019 г. са обявени общо 222 вакантни длъжности за приемане на служба в доброволния резерв чрез провеждане на конкурс. От тях 184 вакантни длъжности са за Военноморските сили (ВМС), 30 длъжности са за Съвместното командване на силите (СКС) и 8 длъжности – за Централното военно окръжие (ЦВО).
Сред търсените длъжности във ВМС са електротехник, радиотелеграфист, картечар, артилерист, телефонен механик, моряк, специалист по ремонт на двигатели с вътрешно горене, шофьор, гранатометчик, кранист и други. Кандидатите могат да заявят до три длъжности за заемане, като те могат да бъдат в различни военни формирования, но от един вид въоръжена сила. Във военните формирования на ВМС в гарнизон Бургас длъжностите за доброволния резерв са 47, а в гарнизон Варна – 137. Срокът за подаване на документи за кандидатстване за служба в доброволния резерв във ВМС е до 1 юли 2019 г. Конкурсът ще се проведе по документи и събеседване с кандидатите по места и график, определени със заповед на командира на ВМС в периода от 22 до 31 юли 2019 г.
Подробности за 184-те вакантни длъжности във ВМС, 30-те в СКС и 8-те в ЦВО може да намерите на сайта на ЦВО (www.comd.bg).
Възрастовата граница за служба в доброволния резерв е 55 г. за войниците, сержантите, офицерските кандидати и младшите офицери, а за старшите офицери - 60 г. Доброволният резерв се попълва само от граждани с военна подготовка, годни за служба в доброволния резерв, които са поели ангажимента да съчетават военна и цивилна кариера.
Договорът на резервиста е до 5 г., през което време той получава всяка година веднъж една месечна заплата за звание и длъжност, за която е сключен договорът. Всеки резервист, по закон, може да бъде призован на активна служба за подготовка през годината за срок до 25 дни. Това време се зачита за трудов стаж от първа категория като резервистът е с всички права на военнослужещ и получава заплата пропорционално на дните на активна служба. Пътните разходи от населеното място по местоживеене до гарнизона за изпълнението на службата и обратно, се поемат от Министерството на отбраната, резервистът може да ползва почивните бази и лечебните заведения на министерството.
Сред изискванията, на които трябва да отговорят кандидатите за длъжностите за служба в доброволния резерв, са: да нямат друго гражданство освен българско; да са годни и психологически пригодни за служба в доброволния резерв; да притежават образование, съответстващо на изискванията на длъжността; да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер; срещу тях да няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление; да не са освобождавани от военна служба поради дисциплинирано наказание „уволнение”; да не са навършили пределна възраст за служба в доброволния резерв.
*** Заявления за кандидатстване за участие в конкурсите за приемане на служба в доброволния резерв на български граждани, освободени от военна служба, с провеждане на конкурс се подават до началника на съответното военно окръжие или в офисите за военен отчет на общините. Рекламни материали и обявата за длъжностите има в окръжията, общините, бюрата по труда и военните клубове. Информацията е публикувана на сайтовете на Министерството на отбраната, ЦВО www.comd.bg, както и на сайтовете на областните и общинските администрации. За информация може да използвате и единния телефонен номер 0700 20 407. Въпроси за доброволния резерв може да бъдат задавани и по време на информационните борси в страната, организирани в рамките на кампанията „Бъди войник“. |
22.04.2019 |
 Междуведомствената работна група за оценка на предложенията за придобиване на два модулни многофункционални патрулни кораба за Военноморските сили(ВМС) започна своята работа днес, 22 април, с публично отваряне на офертите, което се състоя в зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната. На отварянето присъстваха представители на трите фирмите, които са подали оферти - „Fr. Lurssen Werft GmbH & Co.KG“ (Германия), „МТГ – Делфин“ (България) и „FINCANTIERI“ (Италия), както и членовете на работната група, представители на ръководството на Министерството на отбраната и медии.
„Проектът за придобиване на два многофункционални патрулни кораби е един от трите основни инвестиционни проекта на Министерството на отбраната. Целта е чрез придобиването им да ce изпълнява широк спектър от задачи по гарантиране на морския суверенитет на българската държава и защита на нейните национални интереси в морските пространства, както и замяна на остарели бойни кораби от състава на ВМС, които не подлежат на модернизация“. Това каза заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков.
Способностите, които ще придобият Военноморските сили чрез реализацията на този проект, са борба с надводен, подводен и въздушен противник, контрол на корабоплаването, борба с асиметрични заплахи и способности за електронна борба. Обхватът на проекта включва пет направления - придобиване на корабите, придобиване на ЗИП-комплект и резервни части, обучение на екипажите, интегрирана логистична поддръжка и индустриално сътрудничество.
Цената на придобиване е 820 млн.лв. без ДДС или 984 млн.лв. с ДДС. Предвиждаме корабите да бъдат придобити – първият до края на 2023, вторият – до края на 2024 г., каза заместник-министър Анатолий Величков.
Работната група, която ще оценява офертите, е назначена със заповед на министър-председателя. Тя включва представители на Министерството на отбраната, командването на ВМС, Министерството на финансите, Министерството на външните работи, Министерството на икономиката и ДАНС. Председател на работната група е заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков, а заместник-председател – командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев.
Методиката за оценка на офертите е част от поканата за подаване на офертите и е била изпратена достатъчно рано на участниците, подчерта контраадмирал Митко Петев. Четири са основните показатели за оценка – „способности“, „цена“ „индустриално сътрудничество“, „интегрирана логистична поддръжка“. Контраадмирал Петев поясни, че първо ще бъдат оценени техническите характеристики, както и предложенията, свързани с показателите „индустриално сътрудничество“ и „интегрирана логистична поддръжка“.
Вторият етап от работата на комисията е оценка на ценовите оферти, които ще бъдат отворени на 29 май. Ще бъде формирана оценка по показател цена. Работата на комисията ще приключи с подготовката на доклад за оценка на най-добрата и най-изгодна оферта. Документът ще бъде депозиран в Министерски съвет до 12 юни 2019 г. След приемането на доклада ще бъдат предприети съответните действия за сключване на договор за придобиване на двата кораба с определения победител, каза контраадмирал Митко Петев.
|
20.04.2019 |
Бившето военно поделение в Хасково, край което стана трагичният инцидент от вчера, е определено като район с отпаднала необходимост за Българската армия през 2001 г. През 2011 г. е установено саморазрушаване на част от сградата. През февруари 2019 г. служители от регионалната структура на Главна дирекция „Инфраструктура на отбраната“ в гр. Пловдив са направили констативен протокол, въз основа на който министърът на отбраната на 15 март т.г. е издал заповед № Р-71 за назначаване на комисия за извършване на оглед за освидетелстване на сградния фонд в района. В заповедта е указан двумесечен срок, в който трябва да се представи протокол за предприемане на последващи действия. Междувременно за участъка на падналата стена директорът на Главна дирекция „Инфраструктура на отбраната“ издава указания, с които започва събирането на оферти от фирми, за да може да бъде осигурено предварителното събаряне на стената. На 12 април т.г. е подадена една оферта от участник в процедурата, но за завършването на законовата процедура са необходими още две предложения. Във връзка с инцидента министърът на отбраната е разпоредил да бъде извършена проверка на целия сграден фонд с отпаднала необходимост за предприемане на последващи действия за обезопасяване. |
20.04.2019 |
            С тържествени ритуали в градовете Плачковци и Трявна днес, 19 април, бяха открити два мемориални комплекса „Стена на Храбростта“. С изграждането на тези паметници жителите на община Трявна отдават почит към загиналите свои предци за освобождението и националното обединение на България.
„Българският народ е пазил винаги паметта към онези, които загинаха за свободата на Родината и за обединението на българските земи в една държава. Тяхната саможертва трябва да бъде в сърцата и в умовете ни и трябва така да възпитаваме децата си, за да я има България и в следващите векове.“ Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов на откриването на мемориалните комплекси. Той благодари на хората, подели инициативата за тяхното изграждане, на представителите на местната общинска власт, която подпомага нейното реализиране, и на всички родолюбиви българи, дошли в този ден да почетат паметта на загиналите. В гр. Трявна министърът на отбраната припомни пред събралото се множество събития и личности, с които тази малка община изписва славни страници в българската история. „Докато помним своите герои, докато уважаваме своята християнска вяра и своята армия, ние ще бъдем народ и ще имаме държава“, заяви министър Каракачанов.
На Стените на Храбростта в гр. Плачковци и в гр. Трявна върху плочи от черен гранит са изписани имената на 586 български военнослужещи от региона, загинали във войните за освобождение и национално обединение. Паметниците са изградени по инициатива на граждани, Съюза на военноинвалидните кооперации и Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Мемориалните комплекси бяха открити в навечерието на 143-ата годишнина от избухването на Априлското въстание. За тържественото отбелязване на годишнината в гр. Трябва беше проведена тържествена проверка (заря). В ритуалите участваха представителни подразделения на Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър.
|
19.04.2019 |
Днес, 19 април 2019 г., около 18.30 часа стена от саморазрушила се сграда на бивше военно поделение в гр. Хасково пада и причинява смъртта на минувач. От 2001 г. теренът е с отпаднала необходимост за Българската армия. В дните преди инцидента е започнала процедура за бракуването на сградния фонд, с цел последващо почистване и обезопасяване на района.
Трагичният инцидент се разследва от органите на МВР. |
19.04.2019 |
Модулно формирование за овладяване и преодоляване на последиците от бедствия унищожи днес, 19 април, невзривен боеприпас, намерен в Благоевград. Силно корозирала ръчна настъпателна граната, тип „Бухалка“, е била открита случайно при обработката на двор на ул. „Освобождение“ в квартал „Струмско“.
Боеприпасът е намерен на около 40 м. от необитаема постройка. В 17,30 ч. е изпратен специализираният екип от трима военнослужещи с един автомобил от формированието на Сухопътните войски в Благоевград. Гранатата е била транспортирана до учебно тактически полигон „Симитли“, където е била унищожена малко преди 20 ч.
До пристигането на модулното формирование, мястото, на което е открит боеприпасът, е било охранявано от органите на МВР. |
19.04.2019 |
Отговорите на държавите, изпратени след запитване от Министерството на отбраната, за предоставяне на предложение по проекта за придобиване на два многофункционални модулни патрулни кораба за Военноморските сили (ВМС), ще бъдат отворени в понеделник, 22 април, в зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната от 10.00 ч.
Всички постъпили в установения срок предложения, които са на корабостроителните компании „Fr. Lurssen Werft GmbH & Co.KG“ (Германия), „МТГ – Делфин“ (България) и „FINCANTIERI“ (Италия), ще бъдат отворени публично от Междуведомствената работна група, назначена със заповед на министър-председателя. Тя е с председател заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков и заместник-председател командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев и в нея влизат представители на Министерството на отбраната, Министерството на икономиката, Министерството на финансите, Министерството на външните работи и ДАНС.
Уважаеми колеги, Представителите на медиите с постоянна акредитация за Министерството на отбраната ще бъдат допускани в сградата през входа откъм ул. „Аксаков“ от 09.30 до 09.50 ч. на 22 април 2019 г. /понеделник/ след представяне на лична и журналистическа карта. |
19.04.2019 |
Втори ден специализиран модул за овладяване и преодоляване на последиците от бедствия от Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ – Велико Търново работи по унищожаване на невзривени боеприпаси. Днес, 19 април, екипът разузна и унищожи още три невзривени боеприпаса. Те бяха открити в промишлената зона на град Русе в района на „Дунавски драгажен флот“ АД (на 500 метра от Дунав мост), където беше намерен и корозиралият бронебоен снаряд 152 мм от Втората световна война. Днес бяха унищожени силно корозирала противопехотна мина и два снаряда (100 мм и 65 мм).
Модулното формирование от четирима военнослужещи с два автомобила бе ръководено от подполковник Йордан Терзиев. Унищожаването на боеприпасите е извършено на безопасно място на 8 км южно от Русе. До пристигането на специализирания екип, органите на МВР са охранявали мястото на което са били намерени боеприпасите.
Тази година модулното формирование за втори път обезврежда намерени боеприпаси. Повечето от тях са от Втората световна война.
|
19.04.2019 |
  19 български граждани получиха удостоверения за завършен курс по специална военна подготовка „Тактика на мотопехотните войски“ в Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ във Велико Търново днес, 19 април. Бригаден генерал д-р Пламен Богданов, началник на НВУ „Васил Левски”, връчи удостоверенията на обучаемите и ги поздрави по повод успешното завършване на курса.
Курсът се проведе в Центъра за професионално и продължаващо обучение на НВУ „Васил Левски”. В продължение на две седмици курсистите преминаха 72 учебни часа по дисциплини, разпределени в четири модула: тактическа подготовка, огнева подготовка, поддръжка и осигуряване, организация и въоръжение на българската армия.
Първенец на курса е 27-годишният Станимир Стоянов от град Бургас. Той бе награден от бригаден генерал д-р Богданов с книгата „Пагони в изпълнителната власт”, а от името на началника на Централното военно окръжие (ЦВО) получи книга за историята на военното окръжие.
Всички курсисти (15 мъже и 4 жени) са завършили курс по начална военна подготовка и са положили военна клетва. Те притежават различна степен на образование, като част от тях сe обучават в различни български университети. Сред курсистите има дипломирани юристи и хора, които се занимават с частен бизнес.
На ритуала по връчването на удостоверенията днес присъстваха директорът на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание” Иво Антонов, представители на дирекция „Управление на човешките ресурси в отбраната” в Министерството на отбраната, представители на ЦВО и военните окръжия в Русе и Велико Търново.
*** Още три курса по специална военна подготовка ще има до края на годината. В НВУ „Васил Левски“ факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ град Шумен се организират два курса по специална военна подготовка „Комуникационни и информационни системи във Въоръжените сили“. Първият курс е от 3 до 14 юни, като срокът за подаване на документи за него изтича днес, 19 април. Вторият курс е от 9 до 20 септември, като документи се подават до 26 юли. Във Висшето Военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“ град Варна ще се проведе курс „Военноморска подготовка“ (боцмани). Периодът на обучение е от 12 до 30 август, като документи се подават до 28 юни. Кандидатите за специална военна подготовка трябва да имат завършена начална военна подготовка.
Кандидатите за начална и специална военна подготовка по чл. 59 от Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България трябва да отговарят на изискванията: да са пълнолетни граждани на Република България и да нямат друго гражданство; да са годни и психологически пригодни за военновременна служба; да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер; срещу тях да няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер. За периода на обучение по начална и специална военна подготовка се осигуряват безплатно настаняване, хранене и униформа, медицинско обслужване и задължително застраховане.
За повече информация, желаещите може да посетят най-близката структура на Централно военно окръжие (военните окръжия в областните градове или офисите за военен отчет в общините/районите); Може да се обадят също така на единен телефонен номер 0700 20 407 (без код от всички телекомуникационни оператори на територията на страната); Въпроси може да бъдат задавани и по време на информационните борси, организирани в страната в рамките на националната кампания „Бъди войник“.
|
19.04.2019 |
Мащабна възстановка на Дравската епопея (отбранителната операция на Българската армия в края на Втората световна война), ще се проведе в района на село Негован, Район Нови Искър, Столична община на 20 април, събота. Тя е организирана от клуба за военноисторически реконструкции „Братя по оръжие“ със съдействието на Министерството на отбраната. Освен членове на клуба, в нея ще участват военнослужещи от Националната гвардейска част и от състава на Военновъздушната учебна база в Долна Митрополия. Дравската отбранителна операция (проведена през март 1945 г.) оказва важно значение за крайния ход на Втората световна война и утвърждава бойния авторитет на Българската армия. За да наблюдават възстановката край с. Негован са поканени ученици, представители на военнопатриотичните съюзи, ветерани и всички, които проявяват интерес към военната ни история.
Уважаеми колеги, Възстановката на Дравската епопея ще започне в 12.00 ч. на 20 април 2019 г. в района на водоема, намиращ се непосредствено до село Негован. Заповядайте! |
18.04.2019 |
      Пожелавам ви с чест и гордост да носите гвардейската униформа пред гражданите на Горна Оряховица – един град с богата история в борбата за Освобождение и във войните за обединение на разпокъсаните български земи. Ще бъда много щастлив, ако някои от вас след като завършат училище се ориентират към воинската професия. С тези думи министърът на отбраната Красимир Каракачанов се обърна днес, 18 април, към младите гвардейци от СУ „Вичо Грънчаров“ в гр. Горна Оряховица. Той благодари на директорката на училището Нели Атанасова, на кмета на града инженер Добромир Добрев и на д-р Денислава Ангелова, която от няколко години работи за създаването на ученически гвардейски отряди в страната, за участието им в тази родолюбива дейност, която предизвиква интереса на децата към българската история и ги възпитава да бъдат достойни граждани.
Освещаването на знамето на 7-ия ученически гвардейски отряд беше извършено от Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий. Церемонията стана своеобразен празник за местната общественост, на който присъстваха военнослужещи от Националната гвардейска част, съветникът по сигурност и отбрана на президента Илия Милушев, народният представител от Великотърновски избирателен район Милен Михов, началникът на Националния военен университет „Васил Левски“ бригаден генерал Пламен Богданов, представители на военнопатриотични и родолюбиви организации и граждани.
Министърът на отбраната връчи юбилейни медали „100 години от Първата световна война” на кмета на града, на директорката на СУ „Вичо Грънчаров“, на бригаден генерал о.р. Илко Димитров, който като началник на Националната гвардейска част допринасяше за съхранението и развитието на традициите, на офицери от резерва – членове на военнопатриотични организации в града.
Пред журналисти министърът на отбраната благодари на Народното събрание за приемането на решение за откриването на Висше военновъздушно училище в гр. Долна Митрополия. „Поне десет години авиационната общественост на България прави опити да убеди политиците, че трябва да се възстанови военновъздушното училище. По този начин ще се даде възможност на всички млади българи, които искат да станат летци във военната или в гражданската авиация, да имат къде да получат това образование“, каза той. Министър Каракачанов поясни, че Висшето военновъздушно училище ще бъде открито от 1 януари 2020 г. Националният военен университет „Васил Левски“ остава с двата факултета – в гр. Велико Търново и в гр. Шумен, като факултетът в Шумен няма да бъде трансформиран или местен.
В отговор на въпрос за предоставянето на освободените войскови имоти на общини в страната министър Каракачанов разясни, че такава стъпка се предприема едва след като имотът е обявен на търг за продажба и към него няма инвеститорски интерес. „Аз не обичам да давам военни имоти особено там, където можем да изградим нещо полезно за армията, това е приоритетно“, беше категоричен министър Каракачанов. Той припомни, че част от бившето сержантско училище в гр. Велико Търново е прехвърлена на общината безвъзмездно, но тъй като в града има остра необходимост от жилища за военнослужещи, за останалата част от имота може да бъде развита дейност, чрез която те да бъдат осигурени.
|
18.04.2019 |
 Фрегата „Дръзки” от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби се завърна днес, 18 април, в пункт за базиране Бургас. За времето от 30 март до 18 април 2019 г. фрегатата беше част от състава на Втората постоянна военноморска група на НАТО.
В състава на групата, корабът участва в учението на Военноморските сили на Република Румъния „Sea Shield 2019”, в учение от типа „PASSEX” с кораби от състава на бреговата охрана на Република Грузия, посети пристанище Поти в Грузия и пристанище Констанца в Румъния.
На 17 април фрегата „Дръзки“ излезе от състава на Втората постоянна военноморска група на НАТО и извърши преход до пункт за базиране Бургас. На ритуала по посрещането присъства флотилен адмирал Мален Чубенков, който поздрави екипажа на кораба и изказа своята благодарност за високият професионализъм и всеотдайност при изпълнението на поставените задачи.
|
18.04.2019 |
   „Бях радостен да видя, че артилеристите продължават да се развиват, да използват всичко ново, което е придобито и то по възможно най-добрия начин. Опитват се да влагат иновации в работата си, световни постижения и всичко това с техниката, с която разполагаме“. Това каза заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев по време на полевото лагерно обучение с артилерийските формирования от състава на Сухопътните войски, което се провежда от 1-ви до 19-ти април на полигон „Корен“.
В обучението участват над 500 военнослужещи с приблизително 130 броя бойна и специална техника от военните формирования в Асеновград, Ямбол, Карлово, Смолян, Благоевград, Враца, Казанлък, Свобода и Мусачево. За втора поредна година в обучение от подобен характер участват разузнавателни формирования от Сухопътните войски. По време на подготовката се проведоха тактически учения с бойни артилерийски стрелби с артилерийския дивизион, реактивна батарея от 4-ти артилерийски полк и батареите от самоходните артилерийски дивизиони на механизираните бригади в Карлово и Стара Загора.
Началник на полевото лагерно обучение е полковник Лъчезар Мишев – командир на 4 артилерийски полк - Асеновград, а ръководител на тренировката по управление на огъня на артилерията на Сухопътните войски е полковник Петър Кръстанов от командването на Сухопътните войски.
Днес, 18 април, се проведе тренировка по управление на огъня на артилерията на Сухопътните войски - „Огнева поддръжка на сухопътния компонент в отбранителна операция”, на която присъстваха Стефан Янев - секретар по сигурност и отбрана на Президента на Република България, заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов, кметовете на общините Първомай и Асеновград, командири на военни формирования и офицери от запаса от Клуб „Олимпий Панов“. Целите на тренировката бяха съгласуване действията на различни видове системи по изпълнение на комплексни огневи задачи, управление и контрол на огъня на артилерията, демонстриране на огневите способности на артилерийската материална част и взаимодействието между артилерията за непосредствена и обща огнева поддръжка във формированията на Сухопътните войски.
По време на тренировката по стрелба и управление на огъня бяха изпълнени планови и непланови огневи задачи от артилерийски дивизион 152 мм. оръдие-гаубица Д-20, реактивен дивизион БМ-21 „ГРАД“ от 4-ти артилерийски полк – Асеновград и двата самоходни 122 мм. дивизиона 2С-1 от Казанлък и Ямбол. Бе извършен маньовър от артилерийските формирования на реактивния дивизион на 4-ти артилерийски полк и самоходните артилерийски дивизиони на 2-ра и 61-ва механизирани бригади. Извършен беше и тест на информационната мрежа за управление огъня на артилерията, която е изградена от два компонента - програма за управление на огъня и система за пренос на данни. Програмата е разработена от майор Веселин Антонов – офицер-артилерист от щаба на 4-ти aртилерийски полк.
„Поздравявам колегите за упоритостта, за труда. Днес времето е сравнително добро, но те са тренирали при много тежки условия – в проливен дъжд, студено време и въпреки това резултатите са изключително добри, за което им благодаря!”. С тези думи заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев изказа своето удовлетворение от показаното по време на тренировката.
|
18.04.2019 |
 Военнослужещи от Сухопътните войски транспортираха и обезвредиха днес, 18 април, невзривени боеприпаси, открити в градовете Русе и Харманли. Специализиран модул за овладяване и преодоляване на последиците от бедствия от Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ транспортира и обезвреди корозирал бронебоен снаряд. Боеприпасът е бил открит на 17 април в източната промишлена зона на града край река Дунав. Днес следобед той бе разузнат, транспортиран и обезвреден от специализиран екип от шестима военнослужещи. Утре работата на модула от НВУ ще продължи на същото място, тъй като там са открити още два снаряда и една мина.
В град Харманли около 17,30 часа на 17 април в тревна площ, близо до детска площадка е била открита силно корозирала граната. На място днес е изпратен специализиран модул от четирима военнослужещи от 31 механизиран батальон – Хасково от състава на 2-ра механизирана бригада, който иззе невзривения боеприпас и го транспортира до полигон „Добрич“, където е унищожен. Модулът действа под ръководството на капитан Слави Красев.
До пристигането на модулните формирования местата, на които са открити боеприпасите, са били отцепени и охранявани от органите на МВР.
|
18.04.2019 |
От 1 януари 2020 г. се открива Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия. Това реши единодушно днес 44-ото Народно събрание като „За“ проекторешението на Министерския съвет гласуваха 87 народни представители. Основен мотив за откриването на училището е нарастващата необходимост от промяна на модела на подготовка на специализирани кадри, отговарящи на съвременните изисквания на Военновъздушните сили и авиацията. На гласуването на решението в пленарна зала присъстваха министърът на отбраната Красимир Каракачанов и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков.
В Народното събрание днес министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че след 17 години една допусната грешка е била поправена. „Отново даваме възможност да се възроди едно от висшите ни военни училища, което е възпитало стотици, може би хиляди кадри“, каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов и подчерта, че нуждите на авиацията ще искат все повече кадри. „Даваме възможност на онези млади българи, които искат да се посветят на авиацията, да получат образованието си в България“, подчерта той. По думите му – с отпуснатите средства в размер на 4 милиона лева ще се извърши частично възстановяване на сградния фонд. По подобие на Военноморското училище във Варна, което е престижно учебно заведение в Европа, и ВВВУ ще даде възможности за обучение и на чуждестранни студенти, подчерта още министърът на отбраната Красимир Каракачанов. „Благодаря на парламента, на министър-председателя, на Министерството на образованието, на Комисията по отбрана, авиационната общественост“, каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов каза още, че има идеи и за бъдещето и развитието на факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на Националния военен университет в Шумен: „Не само, че нямаме намерение да местим хора или да им вземаме преподаватели, напротив имаме идеи да подпомогнем и тяхното развитие“.
*** През 2002 година поради организационно-структурни реформи в Българската армия, с решение на Народното събрание трите висши военни училища – ВВОВУ „В. Левски”, ВВУАПВО „П. Волов” и ВВВУ „Г. Бенковски” бяха преобразувани в Национален военен университет (НВУ) „Васил Левски”, като в гр. Долна Митрополия остана седалището на неговия факултет “Авиационен”. Днешното решение на Народното събрание стана факт за по-малко от месец, след като на 2 април пред курсанти и преподаватели от Факултет „Авиационен“ министър-председателят Бойко Борисов и министърът на отбраната Красимир Каракачанов обявиха намерението си за възстановяване на статута на ВВВУ. За това те получиха подкрепата на цялата авиационна общественост. |
18.04.2019 |
На 19 април министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще открие два мемориални комплекса „Стена на храбростта“ в град Плачковци (от 16.00 ч.) и в гр. Трявна (от 17.30 ч.). В 19.30 ч. същия ден той ще присъства на тържествената проверка (заря) на площада пред Народно читалище „Пенчо Славейков 1871“ в гр. Трявна.
Паметникът в Плачковци е изграден по инициатива на жителите на града, Съюза на военноинвалидните кооперации, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. Той има формата на отворена книга, съставена от шест плочи от черен гранит. Върху тях са изписани 121 имена на българските военнослужещи, загинали в шестте войни, в които участва Третата българска държава. Паметникът е издигнат с безвъзмездния труд на граждани и дарения от „благодеен книжен базар“, организиран от местни патриоти.
Мемориалът в Трявна е от черен гранит, монтиран върху масивни варовикови плочи, подредени в затворена окръжност. Върху плочите са изписани 465 имена на загинали във войните.
По Националния план за честване на 100 г. от Първата световна война и участието на България в нея за дофинансиране на изграждането на мемориала в Трявна са били отпуснати 3000 лв., а за Плачковци – 2000 лв.
В ритуалите, с които ще бъдат открити двата мемориални комплекса в градовете Плачковци и Трявна, както и в тържествената проверка (заря) ще участват представителни подразделения на Националната гвардейска част. |
18.04.2019 |
Няма пострадали български военнослужещи при ракетен обстрел на базата на международната коалиция на летище Кандахар, Афганистан. Обстрелът е бил извършен вчера, 17 април, в 23,37 ч. местно време (22.07 ч. българско време). |
17.04.2019 |
Парламентарните комисии по образование и по отбрана днес, 17 април, обсъдиха и приеха проект за решение на Народното събрание за откриване на Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Георги Бенковски“ в гр. Долна Митрополия. Решението беше внесено от Министерския съвет, който го гласува на свое заседание на 10 април. Откриването на Висше военновъздушно училище е необходимо предвид стартиралия процес на усвояване на нови системи за командване и управление, самолети и вертолети и от навлизането на върхови технологии във войските и специфичното ресурсно осигуряване. Така ще се отговори на повишените изисквания към обучението на бъдещите пилоти за усвояването на новата авиационна платформа – нов тип боен самолет, която ще бъде въведена на въоръжение във ВВС.
Предстои решението да влезе в пленарна зала. |
17.04.2019 |
Три фирми са изпратили оферти по проекта за придобиване на нов многофункционален патрулен кораб за Военноморските сили (ВМС) до края на срока, който изтече на 16 април в 17.00 часа. Това са компаниите „Fr. Lurssen Werft GmbH & Co.KG“ (Германия), „МТГ – Делфин“ (България) и „FINCANTIERI“ (Италия).
Съгласно заповед на министър-председателя е назначена междуведомствена работна група с председател заместник-министъра на отбраната Анатолий Величков, в която влизат експерти и административни лица от Министерството на отбраната, както и представители на Министерството на финансите, Министерството на икономиката, Министерството на външните работи и ДАНС. Междуведомствената работна група ще пристъпи към отварянето на офертите на 22 април в Министерството на отбраната. Съгласно утвърдения график следващата стъпка е оценка на офертите. Работата на междуведомствената работна група завършва с окончателен доклад с оценка и класиране на подадените оферти, който се утвърждава от министъра на отбраната, и се внася в Министерския съвет за разглеждане и одобряване.
*** На 19 юли 2018 г. Народното събрание прие актуализирания проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за Военноморските сили (ВМС)“.
Целта на проекта е придобиването на два многофункционални модулни патрулни кораби, които притежават способности да участват в широк спектър от морски операции на НАТО и Европейския съюз. Те трябва да заменят част от наличните във ВМС кораби руско производство, които не подлежат на модернизация.
Максималната прогнозна стойност на актуализирания проект е 984 млн. лв. с ДДС. Разликата от 164 млн. лв., спрямо приетия през 2016 г. от Народното събрание проект за инвестиционен разход, е разпределена за плащане през 2025 г. и 2026 г. Добавени са два нови варианта за придобиване: 1) закупуване на нов отбранителен продукт (модифициран за нуждите на ВМС) или производство по лиценз; 2) комбинация от разработване на нов продукт и модификация на съществуващ такъв. Предвижда се многофункционалните модулни патрулни кораба да бъдат окомплектовани с основно въоръжение и корабни изделия и с допълнително въоръжение и корабни изделия. |
17.04.2019 |
Националната информационна кампания „Бъди войник“ ще гостува утре, 18 април, в град Ямбол.
Събитията от кампанията започват от 16.00 ч. на площада пред Община Ямбол, където гражданите и гостите на града ще имат възможност да разгледат образци въоръжение, техника и оборудване от състава на 42-ри механизиран батальон и авиобаза Безмер. В програмата от събитията са предвидени демонстрации на специализиран ръкопашен бой и на тактически действия в градски условия на военнослужещи от Сухопътните войски.
По същото време ще бъде открита информационна борса за набиране на войници и матроси, на която всеки ще може да получи пълна и точна информация за обявените конкурси и условията за кандидатстване. Със свои информационни щандове ще се представят Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Националната гвардейска част, Служба „Военна полиция“, 68-ма бригада „Специални сили“ и Централното военно окръжие.
На събитието в Ямбол ще присъстват заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев и началникът на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов, които ще отговарят на въпроси на медиите след динамичния показ.
Концертът на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили и Представителния духов оркестър на Сухопътните войски ще започне в 18.30 ч. в голямата зала на Община Ямбол.
Заповядайте! Входът е свободен!
|
17.04.2019 |
 Видният български историк и архивист Цочо Билярски, автор на научна литература и съставител на документални трудове, свързани с важни архиви за българската история, беше награден от министъра на отбраната Красимир Каракачанов днес, 16 април. На тържествена церемония Цочо Билярски, който е и бивш директор на Централния държавен архив, получи награден знак на Министерството на отбраната „За достойнство и чест“. Отличието се дава за значим принос в българската и военната история, архивното дело, военно-патриотичното възпитание и във връзка с неговата 70-годишнина.
„С цялото си творчество историкът Цочо Билярски е допринесъл много за интересите към историята, любовта към Отечеството и добрите примери за младото поколение“, отбеляза министър Красимир Каракачанов в приветствието си след награждаването. „Опитваме се да създадем традиция Министерството на отбраната да отличава български граждани, които не са кадрови военнослужещи, но са допринесли много за проучването и популяризирането на военната ни история и историята на Българската армия. Защото Българската армия пише българската история“, подчерта още министърът на отбраната.
„Голяма част от моето творчество се отнася до героичния път на Българската армия“, каза и Цочо Билярски след награждаването. Той благодари за уважението и оценката за неговата работа, които получава от политическото и от военното ръководство на Министерството на отбраната. Двамата с министър Красимир Каракачанов припомниха, че много от трудовете на Билярски възкресяват в българската общественост спомена за видни български военачалници. Сред тях са генерал Иван Колев (освободителя на Добруджа през 1916 г., допринесъл много за реформирането на българската конница и развитието на военното дело), генералът регент Никола Михов, герой от Одрин и Тутракан, генерал Владимир Вазов и Дойранската епопея от 1917 г., генерал Александър Протогеров (известен като „генералът-войвода“ в трудовете на Цочо Билярски и „спасителят на София“ през 1918 г.) и много други, както и с важни архивни документи за национално-освободителното движение на македонските българи.
На награждаването присъстваха още заместник-министрите Атанас Запрянов и Анатолий Величков, началникът на отбраната генерал Андрей Боцев и заместникът му вицеадмирал Емил Ефтимов, семейството на архивиста Цочо Билярски и др.
|
17.04.2019 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще участва в церемонията по тържествено освещаване и връчване на знамето на VII ученически гвардейски отряд от СУ „Вичо Грънчаров“ в Горна Оряховица. Ритуалът ще се състои на 18 април от 18.00 ч. на площад „Георги Измирлиев“ в града. Освещаването ще бъде извършено от Негово Високо Преосвещенство Великотърновския митрополит Григорий. В церемонията ще участва и представително формирование от Националната гвардейска част.
Уважаеми колеги, ако желаете да отразите събитието, моля заповядайте на 18 април, четвъртък, в 17,45 ч. на площад „Георги Измирлиев“ в Горна Оряховица за церемонията по освещаване на знамето |
17.04.2019 |
Заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов взе участие в конференция на тема: „Усилване на източния фланг на НАТО - предизвикателства и стратегии за Балтийско-Черноморска свързаност“. Събитието се състоя на 16 април в гр. Букурещ, Румъния. Форумът бе организиран от Центъра за европейски политически анализи, под патронажа на президента на Румъния Клаус Йоханис. От страната-домакин участие взеха също началникът на отбраната генерал Николае Чука и представители на висшето военно ръководство.
В кръглата маса, ръководена от президента на Центъра за европейски политически анализи Питър Доран, се включиха представители от България, Грузия, Молдова, Румъния, Турция, Украйна и неправителствени организации. Лекторите представиха актуална информация по ситуацията в региона и отделните теми, включени в програмата на конференцията. Обърнато бе внимание върху повишаването на военната мощ, както и на дефинирането на заплахите и предизвикателствата, пред които са изправени НАТО и страните в региона на Черно море. Разгледани бяха общата картина на сигурността, перспективите от гледна точка на отделните членове на Алианса и способностите за възпиране.
В хода на дискусиите вицеадмирал Ефтимов акцентира на механизмите на свързаност между България и Румъния в рамките на инициативите на НАТО. Също така засегна важността на информацията, с която разполагат съюзниците и страните от Черноморския регион и своевременното й споделяне за формирането на адекватна оценка на ситуацията и заплахите.
В рамките на форума бе обърнато внимание на съществуващите възможности за реализиране на национални, регионални и коалиционни стратегии за постигане на баланс и стабилност в Балтийския и Черноморския регион и на източния фланг на НАТО, както и потенциалното надграждане на цялостните усилия на съюза в тази посока.
|
16.04.2019 |
 До този момент националната информационна кампания „Бъди войник“ премина през седем града в страната и представи Българската армия на хиляди хора, които имаха възможност да видят образци от нашето въоръжение и техника, както и да се запознаят с професията на военнослужещите. Това каза заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев днес, 16 април, по време на пресконференция в Ямбол по повод кампанията на Министерството на отбраната „Бъди войник“. Той заяви, че кампанията привлича на своите събития основно млади хора, които проявяват интерес към военната служба, което дава надежда и увереност за бъдещето на Българската армия.
Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев представи данни от началото на кампанията „Бъди войник“ и акцентира върху нейните цели и задачи. За обявените 185 вакантни войнишки длъжности във военните формирования на Сухопътните войски документи са подали 478 кандидати. „Това е съотношение 2.5 за едно място. Успяхме да обърнем негативната тенденция. За сравнение през изминалата година съотношението е били 1 към 1, за 2017 г. е било и по-ниско“, подчерта генерал-лейтенант Илиев. и допълни, че в момента са обявени още 4 конкурса за Военноморските сили, Националната гвардейска част, 68-ма бригада „Специални сили“ и Стационарната КИС за общо 232 войнишки длъжности.
Генерал-лейтенант Илиев заяви, че стабилните доходи, кариерното развитие и сигурността са важни показатели при решението на хората да влязат в редовете на армията. „На първо място обаче, винаги трябва да стои моралният избор за служба в интерес на обществото и ако младите хора припознаят себе си в тази кауза, тяхното място е при нас в Българската армия“, подчерта заместник-началникът на отбраната. Той подчерта, че Българската армия е институцията, която интегрира хора от различни социални групи в името на една кауза – защита на националните интереси. „Това е институцията, в която те имат равен старт, възможности за развитие при еднакви условия, а личностната реализация зависи само от индивидуалните знания и умения и от стремежа към самоусъвършенстване“, допълни още генерал-лейтенант Димитър Илиев.
Командирът на 42-ри механизиран батальон – Ямбол и старши на войскови район "Кабиле" подполковник Ивайло Иванов представи програмата от статичния и динамичен показ предвиден за 18 август, когато кампанията „Бъди войник“ гостува в Ямбол. На статичния показ гражданите ще могат да разгледат основни образци въоръжение и техника, а динамичният показ предвижда демонстрация на специализиран ръкопашен бой и на тактически действия в градски условия.
В пресконференцията участваха и началникът на гарнизон Ямбол и командир на Авиобаза Безмер подполковник Милен Димитров, както и началникът на Военно окръжие-Ямбол подполковник Валери Христов.
|
15.04.2019 |
Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев ще даде пресконференция утре, 16 април, по повод провеждането на националната информационна кампания на Министерството на отбраната „Бъди войник“.
Тя ще започне в 14.00 ч. във Военен клуб – Ямбол. В нея ще участват и началникът на гарнизон Ямбол и командир на Авиобаза Безмер подполковник Милен Димитров, както и командирът на 42-ри механизиран батальон – Ямбол и старши на войскови район "Кабиле" подполковник Ивайло Иванов.
Уважаеми колеги, Ако желаете да отразите събитието, моля заповядайте на 16 април 2019 г. (вторник) в 13.50 ч. във Военен клуб - Ямбол.
|
12.04.2019 |
               С Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) имаме възможност да възстановим статута на България като страна, която обучава и дава възможност да се усвоява тази сложна, но много благородна професия - авиационната. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов на днешния празник на авиацията и космонавтиката 12 април, който посрещна в Долна Митрополия с ръководството на Военновъздушните сили и преподаватели, курсанти и приятели на авиацията на открит летателен ден. Амбицията ми е следващата седмица решението за откриването на Висшето военновъздушно училище да бъде гласувано в Комисията по отбрана, по-следващата - и в Народното събрание. С бюджета за следващата година, от 1 януари 2020 г. ВВВУ „Георги Бенковски“ да възстанови своя статут, каза още министърът на отбраната. Той благодари за подкрепата за възстановяването на училището, която е получил от ръководството на ВВС и от цялата авиационна общественост, както и от местната общественост в Плевен и региона.
„Ще продължим да правим всичко възможно за издигане авторитета на Въоръжените сили на Република България, в това число и на Военновъздушните сили. От вас искам да имате същия хъс, вяра и любов към България, които имаха първите наши бойни летци, и същата воля и желание за победа, които имаше първият наш космонавт“. С тези думи министърът на отбраната Красимир Каракачанов се обърна към курсантите и преподавателите от Факултет „Авиационен“.
По-късно пред журналисти той посочи, че още през 2018 г. са отпуснати средства за ремонт на базата и този процес ще продължи. Първоначално висшето училище ще разчита на кадрите от факултета, но в бъдеще ще е необходимо да нарасне преподавателският състав, посочи министърът. Той определи като „несправедливо“ решението навремето това висше училище да бъде закрито и подчерта, че то е необходимо, както за подготовката на бойните пилоти, така и за нуждите на гражданската авиация, техническия състав и др.
„Правим всичко възможно да съхраним авиационния потенциал, да го развиваме и да гарантираме бъдещето на българските ВВС“, каза генерал-майор Цанко Стоков, командир на ВВС, в словото си при откриването на летателния ден. „С гордост можем да обърнем поглед назад, тъй като България има значим принос за развитието на авиацията и космонавтиката в глобален мащаб“, подчерта командирът на ВВС.
„Военната професия става по-атрактивна и в последните 2 години има по-голям приток от желаещи“, каза още пред журналисти министърът на отбраната. Необходимо е още време и работа, за да заеме тази професия мястото, което й се полага в българското общество. Повишен е интересът към обучение във военните висши учебни заведения и те стават предпочитани и от млади хора, които имат алтернативи да изберат други големи университети. Много от военните специалности обаче са сложни и изискват много повече познания, затова огромен проблем е ниското ниво на подготовка в средните училища, посочи министър Каракачанов.
На въпрос на журналисти за ситуацията в Габрово той каза, че няма място за саморазправи и за създаване на излишно напрежение.
Откритият летателен ден събра стотици гости, включително и от съседни населени места. Той започна с преминаването на два самолета МиГ-29 от авиобазата в Граф Игнатиево. На учебните самолети „Пилатус“ и L-39 курсанти и инструктори изпълниха сложни маневри, които са част от тренировъчните им програми.
|
11.04.2019 |
        Членството в НАТО ни гарантира сигурност в един все по-динамичен и несигурен свят. Предизвикателствата по източните и южните граници на НАТО и ЕС поставят България в нова ситуация, което налага още по-високи изисквания към отбранителните способности. Това каза заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов днес, 11 април, на откриването на международната конференция „15 години България в НАТО. Алиансът на 70 г. и неговото бъдеще“. Форумът е организиран от Министерството на външните работи, Министерството на отбраната, Дипломатическия институт към министъра на външните работи и Атлантическия клуб в България.
В приветствието от името на министъра на отбраната към участниците в конференцията заместник-министър Запрянов посочи, че евроатлантическата интеграция и принадлежността на България към семейството на европейските демокрации е исторически избор, който работи за реализирането на нашите национални интереси и трябва да бъде защитаван и отстояван.
„За да бъдем силен и достоен съюзник, най-напред следва да поставим стратегически здрави концептуални основи за развитието на българската отбрана в дългосрочен план. Започнахме Прегледа на отбраната като част от инициирания национален „Стратегически преглед на системата за защита на националната сигурност и Стратегически преглед на отбраната“. Решени сме, следвайки най-добрите практики на отбранителния мениджмънт в НАТО, да изработим още в края на тази година проект на нов дългосрочен документ, който ще ръководи развитието на въоръжените сили – Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили 2032 г. Програмата ще осигури изграждането и развитието на българската отбрана като интегрална част от колективната отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС“, каза още заместник-министърът на отбраната.
В работата на международната конференция участва и заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов. „От първия ден на членството ни в НАТО, Въоръжените ни сили изпълняват в пълен обем съюзните си ангажименти и отговорности. Алиансът се променя, променяме се и ние, и се стремим да развиваме адекватни способности по трите мисии на Въоръжените сили. На базата на натрупания ни опит от годините членство, участието във водените от НАТО операции и мисии и работата в командната структура на Алианса, сме в състояние да използваме ефективно и ефикасно колективните механизми за сигурност в интерес на страната ни и региона като цяло“, посочи той.
Водещата роля на България за гарантиране на сигурността в Черно море изтъкна в изказването си помощник-генералният секретар на НАТО по възникващите предизвикателства пред сигурността д-р Антонио Мисироли. Той приветства усилията на страната ни като съюзник в Алианса за подкрепа на евроатлантическия път на Северна Македония, Украйна и Грузия, както и участието на България в мисии на НАТО в Афганистан, Косово и Ирак. Ролята на страната ни за европейската интеграция на Западните Балкани беше отбелязана като едно от най-големите постижения на България и от посланика на САЩ в България Н. Пр. Ерик Рубин.
В рамките на конференцията заместник-министър Атанас Запрянов проведе среща с помощник-генералния секретар на НАТО д-р Антонио Мисироли. Двамата обсъдиха въпроси, свързани с оценката на средата за сигурност в рамките на провеждания на национално ниво Стратегически преглед на системата за защита на националната сигурност и тенденциите в развитието й в десетгодишна перспектива, както и въпроси на киберсигурността на национално и съюзно ниво.
|
11.04.2019 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще присъства утре, 12 април, на открития летателен ден, организиран от Военновъздушната учебна база „Георги Бенковски” на летище Долна Митрополия по повод 40-ата годишнина от полета на първия български космонавт Георги Иванов и Международния ден на авиацията и космонавтиката.
Началото е в 10.30 ч. От 11.00 ч. ще започне изпълнението на полети със самолети „Pilatus” - 9М и L-39 „Albatros“. Гостите ще имат възможност от 11.00 ч. до 13.00 ч. да разгледат статичния показ на авиационна, самолетообслужваща и специална техника. Вратите за посетители ще бъдат отворени от 10.00 ч. до 13.00 ч.
Уважаеми колеги, Тържественият ритуал за посрещането на министъра на отбраната Красимир Каракачанов ще се състои от 10.30 ч. на 12 април 2019 г. на летище Долна Митрополия. Пропускателният режим ще се осъществява през контролно–пропускателния пункт от източната страна на летище Долна Митрополия (преди кръстовището в посока Плевен – Гулянци). |
11.04.2019 |
С „Ден на отворените врати“ в авиобазите Безмер и Враждебна и в Музея на авиацията в Крумово на 12 април, петък, ще бъде отбелязан Международният ден на авиацията и космонавтиката и 40-ата годишнина от полета на първия български космонавт Георги Иванов.
В София авиогрупа „Враждебна“ ще отвори врати за посетители от 10.00 до 15.00 часа. Ще има статичен показ на авиационна техника, специална техника, стрелково оръжие и екипировка като посетителите ще могат да влизат в кабините на военнотранспортните самолети. В диапазона от 10.30 до 10.50 часа гостите ще имат възможност да наблюдават над летище София, кацането на самолет „Спартан“ и рулирането на самолетната стоянка на авиогрупата.
В авиобаза Безмер от 9.30 до 12.30 часа ще бъде организирано изложение на авиационна техника и въоръжение. Експозицията ще бъде представена от самолети Су-25, стрелково въоръжение, екипировка, специална и самолетообслужваща техника. В музея на формированието посетителите ще имат възможност да се запознаят със славната му история и да разгледат изложените експонати. Съвместно с Община „Тунджа” e организиран велопоход за ученици.
На 12 април (петък) Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката с вход свободен от 09.00 до 17.00 ч. и специална програма. Ще бъде представена фотодокументалната изложба „България и Космосът“, посветена на българските проучвания за овладяване на Космоса и 40-ата годишнина от полета на Георги Иванов. Гостите ще имат възможност да видят и филма за първия български космонавт „Длъжен да оцелее“. През целия ден посетителите ще имат достъп до кабината на самолет МиГ-21, а от 14.00 ч. могат да разберат повече за космическата оранжерия „Свет“, чийто макет може да бъде видян в музея. В 10.30 ч. пред паметника на загиналите летци ще бъдат поднесени венци и цветя.
|
11.04.2019 |
 Министърът на отбраната Красимир Каракачанов награди днес, 11 април, полковник Свилен Александров, съдия във Военно-апелативен съд София, с почетен знак на Министерството на отбраната „Св. Георги“ I-ва степен за офицери. Отличието се дава за значим принос към дейността на военно-съдебните органи и издигане и утвърждаване на авторитета на Софийския военен съд, и във връзка с неговата 60-годишнина.
За значим принос в развитието на военно-съдебната система полковник Свилен Александров бе отличен и с предметна награда от началника на отбраната генерал Андрей Боцев. Наградата връчи заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов. На церемонията присъстваха още началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната Илия Налбантов, постоянният секретар в Министерството на отбраната Антон Ластарджиев и др.
„За мен е чест да получа тези високи отличия. Благодаря за уважението и оценката за моята работа, които получавам от политическото и от военното ръководство на Министерството на отбраната“, каза полковник Свилен Александров.
Полковник Свилен Александров е един от основателите на Военно-апелативния съд през 1998 г. След десетгодишна служба е избран за председател на Софийския военен съд. На този пост остава в продължение на максимално позволения от закона срок – два мандата. От юли м.г. е съдия във Военно-апелативен съд София. Награждаван е многократно за приноса си за развитието на военното правораздаване. Баща на четири деца.
|
10.04.2019 |
На свое заседание днес, 10 април, Министерският съвет прие решение за откриване на Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в гр. Долна Митрополия като национален устойчив образователен център за подготовка на високо професионални кадри за Военновъздушните сили (ВВС) на Република България, Европейската система за въздушен транспорт и свързаните с въздухоплаването сектори на икономиката.
Откриването на Висше военновъздушно училище е необходимо предвид стартиралия процес на усвояване на нови системи за командване и управление, самолети и вертолети и от навлизането на върхови технологии във войските и специфичното ресурсно осигуряване. Така ще се отговори на повишените изисквания към обучението на бъдещите пилоти за усвояването на новата авиационна платформа – нов тип боен самолет, предстояща да бъде приета на въоръжение във ВВС. В момента обучение на авиационни специалисти за нуждите на ВВС се извършва само във факултет „Авиационен”. Анализът на текущото състояние и недостатъците показва, че висшето авиационно образование е напълно разделено от професионалното обучение. С откриването на Висше военновъздушно училище ще се създаде възможност да се интегрират висшето авиационно образование с професионалното авиационно обучение. Това ще изпълни изискванията на „Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили 2020” и „План за развитие на въоръжените сили до 2020” за придобиване на комплексно авиационно образование в областите на военновъздушните сили и гражданското въздухоплаване.
Амбицията на министъра на отбраната Красимир Каракачанов е Народното събрание да приеме решение за откриването на Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ до 6 май – Деня на Храбростта и празник на Българската армия.
Народното военновъздушно училище (НВВУ) за подготовка на летци-пилоти и авиотехници се създава на 12 септември 1945 г., когато Въздушното училище, съществуващто по това време от гр. Казанлък, се пребазира в гр. София, на летище Враждебна. През май 1947 г. то приема името „Георги Бенковски”. През юни 1948 г. се премества на летище Долна Митрополия. През есента на същата година на летище Божурище край София е образувано и Народно военновъздушно училище за щурмани и свързочници. През 1954 г. то се разформирова, като щурманите продължават обучението си в НВВУ „Георги Бенковски” в с. Долна Митрополия, авиотехниците по радиооборудване на самолета – в НВВТУ „В. Коларов” в гр. Ловеч, а свързочниците – в НВСУ в гр. Силистра. През 1955 г. НВВТУ „В. Коларов” се пребазира от гр. Ловеч в гр. Горна Оряховица.
През 1959 г. НВВТУ „В. Коларов” - гр. Горна Оряховица и НВВУ „Г. Бенковски” – с. Долна Митрополия се реорганизират във Висше народно военновъздушно училище (ВНВВУ) „Г. Бенковски” – с. Долна Митрополия, като единен център за подготовка на авиационни кадри с висше образование. От август 1991 г. то се преименува във Висше военновъздушно училище (ВВВУ) „Г. Бенковски”.
Със заповед на министъра на отбраната през 2001 г. от ВВВУ „Георги Бенковски” е отделена военновъздушната учебна база „Георги Бенковски”, която е преобразувана в учебна авиационна група “Георги Бенковски” от състава на военно формирование 28000 – Граф Игнатиево. От юли 2017 г. тя е преобразувана във Военновъздушна учебна база (ВВУБ) „Георги Бенковски”.
Поради организационно-структурни реформи в Българската армия, с решение на Народното събрание от 14.06.2002 г., трите висши военни училища – ВВОВУ „В. Левски”, ВВУАПВО „П. Волов” и ВВВУ „Г. Бенковски” се преобразуват в Национален военен университет (НВУ) „Васил Левски”, като в гр. Долна Митрополия остава седалището на неговия факултет “Авиационен”. |
10.04.2019 |
 На 12 април 2019 г. Военновъздушната учебна база „Георги Бенковски” ще бъде домакин на открит летателен ден по повод 40-ата годишнина от полета на първия български космонавт Георги Иванов и Международния ден на авиацията и космонавтиката. Той ще започне в 10:30 ч. с тържествена церемония. В 11.00 ч. е началото на летателната програма със самолети „Pilatus” - 9М и L-39 „Albatros“.
От 11.00 ч. до 13.00 ч. ще се проведе статичен показ на авиационна, самолетообслужваща и специална техника. Гостите ще имат възможност да разгледат и да се запознаят с летателните характеристики на самолети L-29, „Pilatus“ - 9М и тренировъчния самолет L-39 „Albatros“. Ще бъдат представени специализирани средства за противовъздушна отбрана - транспортно-зарядна машина, теглови макети на ракети и верижна машина. Ще могат да разгледат противопожарния автомобил „Мерцедес АКТРОС” и неговото специално оборудване. Ще бъдат представени и различни видове леко стрелково оръжие, височинно оборудване и летателни костюми.
На празника ще гостуват учениците от 9-ти и 10-ти клас на СУ „Евлоги Георгиев” – гр. Тръстеник, СУ „Христо Смирненски” – гр. Гулянци и СУ „Асен Златаров” – с. Гиген, област Плевен, в които се води учебна програма от Военните окръжия с участието на военнослужещи от авиобазата. Многобройни са групите от детски градини и училища от градовете Плевен, Ловеч, Долна Митрополия и Тетевен, заявили желание да гостуват на военните пилоти. Последователи на професията на военния пилот вече не липсват. В СУ „Христо Смирненски” гр. Плевен отскоро е сформиран клуб „Млад астроном”. Неговите членове от петите класове с нетърпение очакват 12 април, за да посетят летище Долна Митрополия и да се докоснат до авиацията.
Вратите за посетители ще бъдат отворени от 10.00 ч. до 13.00 ч. Пропускателният режим ще се осъществява през контролно–пропускателния пункт от източната страна на летище Долна Митрополия (преди кръстовището в посока Плевен – Гулянци).
Трябва да се има предвид, че хора, носещи обемист багаж, няма да бъдат допускани в района на военното формирование.
Входът е свободен. Очакваме ви!
Уважаеми журналисти,
С оглед сигурността при провеждане на събитието, добрата организация на Вашата работа и осигуряването на достъп на автомобилите до определената за Вас зона, Ви молим да организирате вашето пристигане не по-късно от 10.15 ч. на 12 април 2019 г. При влизането си трябва да представите журналистическа и лична карта на длъжностното лице от охраната.
|
10.04.2019 |
Международна конференция „15 години България в НАТО. Алиансът на 70 г. и неговото бъдеще“ ще се проведе утре, 11 април, в Мултимедийния център на БТА. Тя е организирана съвместно от Министерството на външните работи, Министерството на отбраната, Дипломатическия институт към министъра на външните работи и Атлантическия клуб в България.
Форумът има за цел да представи ролята на България като страна-членка на НАТО, както и постиженията на Алианса в политическата и военната сфера. Дискутирани ще бъдат предизвикателства пред сигурността и перспективите за развитие на НАТО в променящата се международна среда.
Участници в конференцията ще бъдат вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, президентът на България (1997г. - 2002г.) Петър Стоянов, президентът на Атлантическия клуб и външен министър на България (2001г. - 2005 г.) Соломон Паси, помощник генералният секретар на НАТО по новите предизвикателства пред сигурността Антонио Мисироли, посланикът на САЩ Н.Пр. Ерик Рубин, заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, както и изявени експерти по сигурността и отбраната от администрацията, военния, академичния и неправителствения сектор в България.
Уважаеми колеги,
Конференцията ще започне в 9.00 . в Мултимедийния център на БТА. Във връзка с ограничения капацитет на залата, молим всички медии, желаещи да отразят събитието, да се регистрират онлайн на следния линк: https://forms.gle/3FdevjHwoKqjV9H18 до 15.00 ч. днес, 10 април 2019 г. Операторите и репортерите ще бъдат допуснати да направят кадри в залата при откриването на конференцията, след което ще могат да я наблюдават на екрани на живо от Пресклуба на БТА.Конференцията ще бъде излъчвана и на живо във Facebook страницата на Дипломатическия институт: https://www.facebook.com/dipinstitute/
|
10.04.2019 |
Медиен ден в рамките на летателното учение „Европейски курс за усъвършенстване на тактическата подготовка на военнотранспортната авиация 19-2” (ETAP-C 19-2) ще се проведе утре, 11 април 2019 г., в района на летище Пловдив. Журналистите, постоянно акредитирани да отразяват дейността на Министерството на отбраната и Военновъздушните сили за 2019 г., ще могат да наблюдават изпълнението на задачи от екипажите на военнотранспортната авиация на България, Литва, Германия, и Чехия.
Програмата на медийния ден включва присъствие на предполетния брифинг (от 9.30 ч. до 10.30 ч.); възможност за интервюиране на директора на летателното учение полковник Хосе Луис Ромеро Алеге от ВВС на Испания – командир на Европейския център за тактически въздушен транспорт в Сарагоса, Испания, на ръководителя на летателното учение от българска страна полковник Пейо Дончев – началник на сектор „Тактическа оценка и регламентиращи документи“ в Командването на ВВС, както и на военнослужещи, участващи в учението (от 8.30 ч. до 11.30 ч. ). От 11.30 ч. до 14.30 ч. журналистите ще имат възможност да снимат излитането на самолетите за изпълнение на последните задачи от програмата на ETAP-C 19-2. В 15.00 ч. ще започне официалната церемония по закриване на летателното учение и връчване на сертификати на участниците.
Официалният език на учението е английски език.
Уважаеми колеги, Всички постоянно акредитирани журналисти, които желаят да присъстват на медийния ден, трябва да имат светлоотразителни жилетки, без които няма да бъдат допускани до летателното поле. Допускът в района на летище Пловдив ще става след представяне на лична и журналистическа карта. Начален час: 8.15 ч. на 11 април 2019 г.
Подробна информация за учението е публикувана на 1 април 2019 г. в интернет страницата на Министерството на отбраната, рубрика „Новини“. |
09.04.2019 |
       „Българската армия има нужда от силни и смели млади хора, за които да си военнослужещ не е само професия, а мисия и кауза“, това каза заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев днес, 9 април, при откриването на концерта на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили и Представителния духов оркестър на Военноморските сили в град Шумен. Проявата е част от националната информационна кампания „Бъди войник“. „Хората с пагон служат отговорно на страната си, те са мотивирани и добре подготвени. Това не е само оценка, която даваме ние като командири, това е оценката на нашите съюзници, това е признанието, което получаваме от българското общество“, заяви генерал-лейтенант Димитър Илиев и подчерта, че това се постига с усилия и воля, с чест и достойнство.
По-рано днес заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, началникът на политическия кабинет Илия Налбантов и заместник-командирът на ВМС флотилен адмирал Георги Пенев присъстваха на статичния показ на въоръжение, техника и оборудване и на информационната борса за набиране на войници и матроси.
Програмата в Шумен от кампанията „Бъди войник“ включваше над шест събития, които събраха хиляди граждани и гости на града. Те успяха да разгледат представените образци на въоръжение в нашата армия и да зададат своите въпроси, свързани с условията и начините за кандидатстване за служба в редовете на Българската армия. Представителният ансамбъл на Въоръжените сили и Представителният духов оркестър на Военноморските сили събраха аплодисментите на пълната зала „Арена - Шумен“.
Пред журналисти генерал-лейтенант Димитър Илиев заяви, че Шумен е шестият град, в който се провежда националната информационната кампания „Бъди войник“. Анализите до момента показват, че тя дава положителни резултати. „В обявения конкурс за попълване на вакантни войнишки длъжности във военните формирования на Сухопътните войски за 185 места бяха подадени заявления от 470 кандидати. Това е над 2.5 за едно място“, съобщи генерал-лейтенант Илиев и посочи, че за сравнение през миналата година съотношението е било 1 към 1, а за 2017 г. е било и по-ниско. „Присъствието на толкова много хора тук и във всички градове в страната до сега показва, че успяваме да върнем фокуса на обществото към армията“, каза в заключение заместник-началникът на отбраната.
|
09.04.2019 |
      Българското правителство не е приемало и няма да приема политика на разселване на мигранти било от Западна Европа, било от съседни държави. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов пред журналисти при посещението си в района на ГКПП - Кулата днес, 9 април. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заедно с министъра на вътрешните работи Младен Маринов, главния секретар на МВР Ивайло Иванов и заместник-директора на Главна дирекция „Гранична полиция“ старши комисар Стоян Иванов инспектираха граничната охрана в района на ГКПП Кулата и буферната зона с Гърция. Тук бяха още и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, командирът на Бригадно командване – Благоевград полковник Красимир Кръстев, областният управител Бисер Михайлов, директорът на ОД МВР Благоевград старши комисар Николай Хаджиев.
„Гранична полиция“ и Министерството на отбраната са взели всички необходими мерки за предотвратяване на масово нахлуване на българска територия – увери министърът на отбраната Красимир Каракачанов. По думите му основният маршрут на мигрантите е от Гърция към Република Северна Македония и Албания и оттам към Западна Европа, но има информации, че се обсъжда като алтернативен маршрут да се използва и България. Той бе категоричен, че към момента няма непосредствена опасност за страната ни, като същевременно са взети всички необходими предварителни мерки.
В момента на българо-гръцката граница няма военнослужещи, но в постоянна готовност са около 300 военнослужещи от Благоевград, съобщи още пред журналисти министърът на отбраната Красимир Каракачанов. „На Кулата всичко е спокойно, както и на останалите гранични пунктове“, бе категоричен той.
„Земи в Черноморец не са били обявявани за продажба“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в отговор на журналистически въпрос във връзка с протест на жители на черноморското градче. Той поясни, че в момента се извършва урегулация на имотите и изясняване на статута им, тъй като голяма част от имотите са с неясен статут или без документи. „Моята политика е не да се подаряват имоти на общините, а те после да ги продават, а ако има инвеститорски интерес - процедурата е търг с наддаване“, заяви министърът на отбраната.
|
09.04.2019 |
С „Ден на отворените врати“ на 10 април, сряда, и тържествено честване на 11 април, четвъртък, най-старото висше военно училище в България - Военната академия „Г. С. Раковски“ ще отбележи 107 години от създаването си.
На 10 април от 11.00 часа до 16.00 ч академията отваря врати с вход свободен за всички граждани и гости, които желаят да се докоснат до великолепието на тази вековна институция. Посетителите ще могат да наблюдават демонстрации на електромобили и бронирани автомобили. Подготвен е демонстративен полет с дистанционно управляеми летателни системи (дронове). В една от сградите на академията гостите ще могат да разгледат изложба на медали и нагръдни знаци и изложба на авиационни модели.
Тържественото честване на годишнината ще се проведе на 11 април на строевия плац на Военната академия, където ще бъдат поднесени венци на паметника на Георги Раковски и ще бъде открита плоча „10 години Астероид Раковски“. Официалната програма ще продължи в зала „Тържествена“.
*** Военната академия “Г. С. Раковски” е най-старото висше военно училище в България. Академията е основната образователна институция в страната ни по въпросите на сигурността и отбраната, гражданско-военните отношения, военното изкуство и оперативната съвместимост със съюзническите армии от НАТО, както и средище за научни изследвания по въпросите на националната сигурност.
*** Уважаеми колеги, На 10 април от 10.00 ч ще се проведе пресконференция за представителите на медиите във Военната академия в комплекс „Царски зали“. „Денят на отворените врати“ е от 11.00 до 16.00 ч. На 11 април от 10.00 ч започва тържественото честване. Моля заповядайте!
|
09.04.2019 |
 В усложнената геополитическа обстановка Военноморските сили на България са гарант за суверенитета и защитата на морските ни пространства както за осигуряването на свободата на корабоплаването, така и за предотвратяването на незаконния трафик на хора и стоки по море. Това каза заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов днес, 9 април, при откриването на научната конференция на тема „Ролята на Военноморски сили на Република България в защитата на националните интереси“, която се проведе в Националния военноисторически музей в София. „Всяка година ВМС успешно участват във военни мисии и операции на НАТО като първи покриха и отговарят на най-високите критерии и стандарти на Алианса. Всички тези дейности на ВМС, защитаващи източната граница на ЕС и НАТО, допринасят за това България да отстоява мястото си на много важен и предвидим съюзник и партньор“, изтъкна в изказването си заместник-министър Атанас Запрянов. Конференцията, посветена на 140-ата годишнина от създаването на Военноморските сили, се провежда под патронажа на министъра на отбраната Красимир Каракачанов с партньорството на Комисията по отбрана към 44-ото Народно събрание. В нея участваха председателят на парламентарната Комисия по отбрана Константин Попов, заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев, депутати, представители на военно-патриотичните съюзи, историци и офицери от Българската армия.
„Важна задача на настоящия форум е да набележим перспективите за развитие на бойния ни флот. Да начертаем пътя, по който трябва да продължим, за да постигнем крайния желан резултат – страната ни да разполага с Въоръжени сили, които са подготвени за адекватен отговор, окомплектовани и отговарящи на средата на сигурност“, посочи в изказването си вицеадмирал Емил Ефтимов. Той отбеляза и активната работа на ръководството на ВМС в анализа и планирането на необходимите способности, които се извършват в рамките на стратегическия преглед на системата за национална сигурност и преглед на отбраната.
Командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев направи историческа ретроспекция, представи настоящите способности на ВМС и очерта перспективите за тяхното развитие. „Реализирането на проекта за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС е без алтернатива“, заяви той в изказването си.
Участниците в научния форум присъстваха на откриването на изложбата „На борда на флотската история", в която са представени предмети, документи и художествени произведения от фондовете на Националния военноисторически музей и неговия филиал - Военноморския музей в гр. Варна.
|
09.04.2019 |
Националната информационна кампания „Бъди войник“ ще гостува утре, 10 април, в морската ни столица Варна.
Събитията от кампанията започват от 12.00 ч. на Морската гара, където гражданите и гостите на града ще имат възможност да разгледат минен ловец „Цибър“ от състава на Военноморските сили (ВМС). Военнослужещи от военно формирование 22 580, катер от Пункт за базиране - Варна и хеликоптер AS 565 MB Panther от морската авиобаза „Чайка” ще демонстрират от 15.00 ч. способности по овладяване на кораб-нарушител.
На откриването на информационната борса и показа ще присъства заместник-командирът на Военноморските сили флотилен адмирал Георги Пенев.
От 16.00 ч. пред Фестивалния и конгресен център във Варна ще бъдат представени образци бойна техника, въоръжение и оборудване на Военноморските сили и на служба „Военна полиция“. По същото време ще бъде открита информационна борса за набиране на войници и матроси, на която всеки ще може да получи пълна и точна информация за обявените конкурси и условията за кандидатстване.
Концертът на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили и Представителния духов оркестър на ВМС ще започне в 18.30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център – Варна.
Вход свободен! Заповядайте!
|
09.04.2019 |
40-годишнината от първия полет на българин в Космоса ще бъде отбелязана с поредица от събития, организирани от Министерството на отбраната, Института за космически изследвания и технологии на БАН, Община Ловеч, Българска авиационна асоциация. Председател на инициативния и на организационния комитет е министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Проявите ще се проведат в периода 9 – 13 април и са под патронажа на президента Румен Радев.
В честванията ще участват българските космонавти Георги Иванов, Александър Александров и Красимир Стоянов (третият българин, преминал пълния курс за подготовка на космонавти и дубльор на Александър Александров за втория полет в Космоса с участието на българин). Специално за празничния повод у нас пристигат космонавтите Павел Виноградов от Русия, Татяна Егорова, съпруга на космонавта Борис Егоров, Владимир Ремек от Чехия, Иван Бела от Словакия, Мирослав Хермашевски от Полша и Берталан Фаркаш от Унгария.
На 10 април, сряда, от 10.15 ч. във фоайето на БАН ще бъде открита фотоизложба от подготовката и полета на Георги Иванов. Ще бъде валидирана юбилейна пощенска марка, посветена на годишнината. Малко след това в големия салон на БАН ще започне и тържествена сесия, на която ще бъдат връчени почетни знаци.
Същия ден в Ловеч в Алеята на космонавта ще бъде открита мемориална плоча в чест на 40-годишнината от полета на генерал-лейтенант Георги Иванов. На церемонията ще присъства генерал-майор Красимир Кънев, директор на Щаба на отбраната.
На 12 април от 18.30 ч. в Централния военен клуб в София ще се състои тържествено събрание. Проявите в чест на годишнината ще завършат с прием на председателя на организационния комитет и министър на отбраната Красимир Каракачанов. |
08.04.2019 |
Заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов ще посети във вторник, 9 април 2019 г., района на ГКПП Кулата. Поводът е днешната среща в Министерския съвет при министър-председателя Бойко Борисов за бежанската ситуация около Солун, Гърция. Заедно с министъра на отбраната в граничния район ще бъдат министърът на вътрешните работи Младен Маринов, ръководни служители на ГД „Гранична полиция“ и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. Ще бъдат обсъждани въпроси, свързани с готовността за оказване на съдействие на органите на МВР при евентуална извънредна ситуация в резултат на засилен миграционен натиск.
Уважаеми колеги, Ако желаете да отразите събитието, моля заповядайте на 9 април, вторник, от 13.00 ч в района на ГКПП Кулата |
08.04.2019 |
„Целите на кампанията „Бъди войник“ са да привлечем кандидати за военна служба, да поставим армията във фокуса на общественото внимание и третата, може би най-трудната и важна цел, е патриотичното възпитание на младите българи“. Това каза заместник-командирът на Военноморските сили (ВМС) флотилен адмирал Георги Пенев днес, 8 април, на брифинг по повод предстоящото събитие от националната информационна кампания „Бъди войник“ в град Шумен. В своето експозе той акцентира на обявените от ВМС места за военнослужещи – 75 за гарнизон Варна и 25 за гарнизон Бургас.
Заместник-командирът на ВМС покани гражданите и гостите на Шумен утре, 9 април, от 16.00 ч. пред зала „Арена Шумен“, където ще могат да видят образци военна техника, въоръжение и оборудване. Сред най-атрактивните са хеликоптер „Пантер“ и лодка тип „Зодиак“, които са на въоръжение във Военноморските сили, гаубици, зенитни установки и минохвъргачка от състава на Сухопътните войски и бронираната машина „Пустинна котка“ на служба „Военна полиция“.
По същото време ще бъде разкрита информационна борса за набиране на войници и матроси за Въоръжените сили. От 17.00 ч. ще започне динамичен показ с въоръжение и техника. В 18.00 ч. ще бъде представено бойното знаме на 19-ти пехотен Шуменски полк, което е спасено от плен от подп. Марин Куцаров.
На събитията ще присъстват началникът на политическия кабинет Илия Налбантов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев и заместник-командирът на ВМС флотилен адмирал Георги Пенев.
В 18.00 ч. във фоайето на залата ще бъде открити две фотоизложби: „Победа и … погромъ. Величие и … падение” и „100 години от завръщането на знамето на 19-ти пехотен Шуменски полк”.
Концертът на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили и Представителния духов оркестър на Военноморските сили в зала „Арена Шумен“ ще започне в 18.30 ч. с възстановка „Спасяване от плен и представяне на бойното знаме на 19-ти пехотен Шуменски полк – май 1919“. Със свои изпълнения в концерта ще участват още Орлин Горанов, Росица Кирилова, както и клуб за народни танци „Задявка”, танцова формация „Танцувалня” и Крисияна Ивайлова.
Събитието ще завърши в 20.30 ч. с народни танци пред зала „Арена Шумен”.
Вход свободен! Заповядайте!
|
08.04.2019 |
Заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов и заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов ще присъстват на откриването на научната конференция „Ролята на Военноморски сили на Република България в защитата на националните ни интереси”. Тя ще се проведе утре, 9 април, от 09.30 ч., в Националния Военноисторически музей в София и е посветена на 140 години от създаването на българските Военноморски сили (ВМС).
Конференцията се провежда под патронажа на министъра на отбраната Красимир Каракачанов и се провежда с партньорството на Комисията по отбрана към 44-ото Народно събрание. На нея ще присъства и командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев.
Работата на научния форум ще протече в три тематични панела: „Исторически аспекти на Военноморските сили”; „Настоящи способности на ВМС на Република България” и „Перспективи за развитие на Военноморските сили на Република България”.
Уважаеми колеги, Представителите на медиите, желаещи да отразят конференцията, могат да заповядат на 9 април 2019 г. от 09.15 ч. в Националния Военноисторически музей в град София |
07.04.2019 |
Събития от кампанията за популяризиране на военната професия „Бъди войник” ще се проведат в Шумен на 9 април и във Варна на 10 април. До момента кампанията се проведе в градовете Стара Загора, Перник, Благоевград, Хасково и Ловеч и ще продължи до октомври, като обхване общо 29 населени места в страната. Подробности за събитията в Шумен и Варна ще бъдат представени на пресконференции в двата града в понеделник, 8 април.
Командирът на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев ще даде пресконференция от 11.00 часа в Щаба на ВМС. Представителите на медиите, желаещи да присъстват, могат да заповядат на 8 април 2019 година от 10.45 часа пред Щаба на ВМС.
Заместник-командирът на Военноморските сили флотилен адмирал Георги Пенев ще даде пресконференция от 13.30 ч в залата на Областна администрация Шумен. Представителите на медиите могат да заповядат на 8 април 2019 г. от 13.15 часа. |
05.04.2019 |
Корвета „Бодри” от състава на българските Военноморски сили, с командир капитан III ранг Николай Цонев отплава днес, 5 април, от Пункт за базиране Варна за участие в противоподводно учение с международно участие на ВМС на Република Румъния “SEA SHIELD 2019”.
Учението ще се проведе от 5 до 14 април в пристанище Констанца и морските пространства на Република Румъния. Участие ще вземат кораби от ВМС на Румъния, Турция и Гърция, както и от Втора постоянна група на НАТО (SNMG-2), в чийто състав е и фрегата „Дръзки”.
Целта на учението е да се повиши нивото на оперативна съвместимост и подготовката на личния състав при прилагане на процедурите и стандартите на НАТО по време на плаване в състава на многонационални съединения. По време на учението на море ще се проведат сериали по борба с подводен, надводен и въздушен противник.
|
05.04.2019 |
  61-ви самоходен артилерийски дивизион от 61-ва механизирана бригада - Карлово получи оценка „Боеготов“ след успешна процедура по сертифициране. От 2 до 4 април в 61-ва Стрямска механизирана бригада, район Казанлък, на учебен полигон „Тюлбе“ се проведе тактическо учение „Огнена зора 2019” за сертифицирането на 61-ви самоходен артилерийски дивизион от състава на пехотна бригада „Тежък тип”, декларирана за силите на НАТО с ниска степен на готовност. Комисия от състава на командването на Сухопътните войски оцени бойните способности на 61-ви самоходен артилерийски дивизион, съгласно стандартите за силите на Съюзното командване по операциите и ръководството за оценка на бойните способности на сухопътните щабове и формирования.
В първата фаза на учението бяха проверени планиращите документи, познаването и използването на стандартните оперативни процедури, правилата за бойно поведение и функционалните задължения от личния състав на дивизиона. Комисията се запозна с окомплектоването на личния състав, въоръжението и средствата за индивидуална защита.
Втората фаза на учението се проведе на учебен полигон „Тюлбе“. Изпълнени бяха задачи по извършване на марш до района за разполагане, действия на дивизиона в района за разполагане, заемане на район за бойно използване, управление на формированията на дивизиона при осъществяване на непосредствена огнева поддръжка на формированията на пехотна бригада „Тежък тип” при отбрана.
Процедурата по сертифициране за оценка на бойните способности на 61-ви самоходен артилерийски дивизион завърши с връчване на сертификат с оценка „Боеготов” на командира на дивизиона от председателя на комисията полковник Христо Начев - началник на сектор в отдел „Подготовка на войските“.
|
05.04.2019 |
Специализиран екип от военнослужещи от 91-ви инженерен батальон за обща поддръжка – Пловдив транспортира и унищожи ръчна граната, открита в двора на частен имот в село Сарая, област Пазарджик, днес, 5 април.
Формированието за овладяване и преодоляване на последиците от бедствия бе активирано в 13.15 ч. Екипът под ръководството на капитан Стоян Мечкаров обезопаси и транспортира боеприпаса извън населеното място, където бе унищожен при спазване на мерките за безопасност.
|
05.04.2019 |
 Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в срещата на министрите на отбраната на държавите във формат Б 9, която се проведе във Варшава, Полша.
По време на срещата делегациите на България, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Унгария обсъдиха въпроси, свързани с изпълнението на решенията на срещата на върха на НАТО в Брюксел през 2018 г. Особено внимание беше отделено на укрепването на сигурността на съюзниците от Източния фланг на Алианса, както и на отношенията с ЕС.
В рамките на форума министрите на отбраната бяха приети и от президента на Полша Анджей Дуда.
|
05.04.2019 |
  Ритуал по полагане на военна клетва на български граждани без военна подготовка (курсисти по чл. 59 от Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България) се проведе на строевия плац Единия център за начална подготовка – Плевен днес, 5 април. Курсът по начална военна подготовка бе проведен от 11 март до 5 април 2019 г., съгласно утвърдена програма. Преминати бяха основните войскови дисциплини – тактическа, огнева, строева и физическа подготовка, като обучението завърши с изпити. Общо 23-ма души положиха военна клетва днес, като ритуалът завърши с преминаване на блоковете в тържествен марш под звуците на Представителния духов оркестър на Сухопътните войски.
Полковник Николай Бешев, началник на гарнизон Плевен, приветства курсистите, поздрави ги за избора им да преминат през военната подготовка и подчерта значението на военната клетва за всеки български гражданин. На курсистите, бяха връчени удостоверенията за завършване на курса „Начална военна подготовка” и възпоменателни значки от името на министъра на отбраната. Гости бяха полковник Игнат Спахийски – заместник директор на Дирекция „Управление на човешките ресурси в отбраната” в Министерство на отбраната, полковник Павлин Велков – началник на щаба на Централно военно окръжие и др.
Основната мотивация за участието на мъжете и жените в началната военна подготовка е интересът към военното дело. Курсистите са с разнообразни професии, сред които програмисти, стажант в частна кантора, монтажник на видеоохранителни системи. След завършването на курса, те ще бъдат зачислени в запаса от военните окръжия по местоживеене.
|
05.04.2019 |
 Курсантката от Националния военен университет „Васил Левски“ в град Велико Търново, пострадала при инцидент на 4 април 2019 г., ще бъде транспортирана във ВМА. Рано тази сутрин екип на ВМА излетя със самолет C-27J „Спартан” от 16-та транспортна авиогрупа Враждебна на Военновъздушните сили до летище Горна Оряховица. Снощи пострадалото момиче е оперирано по спешност в МОБАЛ „Д-р Ст. Черкезов” във Велико Търново.
|
04.04.2019 |
При инцидент днес, 4 април, е пострадала младши сержант курсант М.М.Н. от факултет „Общовойскови“ на Националния военен университет „Васил Левски“ в гр. Велико Търново.
При почистване на зачисленото й оръжие автомат „Калашников” около 19.36 часа курсантката второкурсничка се прострелва в областта на гърдите. Незабавно й е оказана първа медицинска помощ. Пострадалото момиче е транспортирано с линейка в отделение „Спешна помощ” на МОБАЛ „Д-р Ст. Черкезов” в града.
По случая се води следствие от Военноокръжна прокуратура и Военна полиция. |
04.04.2019 |
Със заповед на министъра на отбраната в 68-ма бригада „Специални сили” е разкрита процедура за 42 войнишки длъжности за приемане на военна служба на завършили граждански, средни или висши училища в страната и чужбина. Вакантните длъжности са във военни формирования в гарнизон Пловдив. Търсят се радиотелеграфисти, сапьори, санитари, шофьори и други. До 18 юни 2019 г. кандидатите могат да подадат заявление до командира на 68-ма бригада „Специални сили” чрез структурите на Централно военно окръжие (ЦВО).
Конкурсът ще се проведе на 25 и 26 юли 2019 г. Включва изпит по физическа подготовка, изпит-тест за обща култура (100 въпроса) и събеседване с кандидата. Изпитът по физическа подготовка цели да тества качества като сила и издръжливост и включва лицеви опори, коремни преси, бягане совалка 10х10 м и крос 1000 м, по нормативи. Балът за класиране на кандидатите се формира от точките на изпита по физическа подготовка и теста за обща култура, оценката от дипломата, като се добавят точки, ако кандидатът има висше образование, ако е бил на военна служба, ако притежава военноотчетна специалност, ако владее английски език и т.н.
Условията, на които трябва да отговарят кандидатите за войници в 68-ма бригада, необходимите документи, списък на вакантните длъжности и нормативите за физическа подготовка са посочени в обявата за конкурса, публикувана на 2 април 2019 година в интернет страницата на Министерството на отбраната, рубрика „Документи“ – секция „Обяви и конкурси“.
Освен на посочените в обявата телефони, кандидатите за участие в конкурса могат да получат допълнителна информация по време на информационните борси в рамките на кампанията „Бъди войник“ и на единния национален телефон: 0700 20 407.
|
04.04.2019 |
 „Военномедицинската академия е институция. С постоянното насищане с апаратура, която да подпомага качествената медицинска дейност, ще продължим да подкрепяме нейното ръководство”. Това каза днес, 4 април, заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков при откриването на новия ядрено-магнитен резонанс във Военномедицинска академия (ВМА). Апаратът е последно поколение, произведен 2019 г. Оборудван е с уникална система за ранна диагностика на карцином на простатата и други ракови заболявания.
На откриването бе отслужен тържествен водосвет, а лентата прерязаха началникът на ВМА бригаден генерал професор д-р Венцислав Мутафчийски, заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков и председателят на Комисията по отбрана в Народното събрание Константин Попов. Събитието уважиха и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков и командващият Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
„От Министерство на отбраната бяхме убедени, че визионерският, стратегически подход на ген. Мутафчийски и неговият екип е правилен. Затова и всички последващи стъпки бяха в посока да подкрепим ВМА, за да може не да се занимава с проблемите, съществували в миналото, а да се развива и надгражда”. Това каза още зам.-министърът на отбраната Анатолий Величков и допълни: „Към останалите структури в областта на здравеопазването, без да съм военен, бих казал: „Равнис по Военномедицинска академия!”.
„Закупуването на това съоръжение е израз на развитието на военномедицинската служба като неделима част от Въоръжените сили“, каза началникът на ВМА бригаден генерал проф. д-р Венцислав Мутафчийски. „С ясното съзнание сме, че здравното състояние на всеки български гражданин е част от неговата индивидуална сигурност. А тя е елемент на националната сигурност, за която и ние носим отговорност”, категоричен бе той.
|
04.04.2019 |
На 18 април 2019 г. журналисти от национални и регионални медии ще имат възможност да наблюдават тренировката по стрелба и управление на огъня на артилерийските формирования от състава на Сухопътните войски на учебен полигон „Корен“.
Полевото лагерно обучение на артилерията на Сухопътните войски се провежда от 1 до 19 април. В него участват над 400 военнослужещи с бойна и специална техника от военните формирования в Асеновград, Ямбол, Карлово, Смолян, Благоевград, Враца, Казанлък и Свобода.
Уважаеми колеги,
Постоянно акредитираните журналисти от националните и регионалните медии, които желаят да отразят тренировката по стрелба на артилерийските формирования от състава на Сухопътните войски на учебен полигон „Корен“, трябва да заявят участието си до 12.00 ч. на 16 април 2019 г. на телефони: 02/92 23 015 или 02/92 23 018.
Постоянно акредитираните регионални журналисти, които желаят да присъстват на медийния ден, трябва да бъдат на 18 април 2019 г. в 9.30 ч. на КПП на учебен полигон „Корен“.
За постоянно акредитираните журналистите от София е организиран служебен транспорт. Тръгване от сградата на Министерството на отбраната на бул. „Ген. Тотлебен” № 34 (срещу „Пирогов“) в 6.00 ч. на 18 април 2019 г. |
04.04.2019 |
Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов ще участва в среща на министрите на отбраната на НАТО във формат Б 9 – България, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Унгария. Форумът се провежда на 4 и 5 април 2019 г. във Варшава.
На срещата ще бъдат обсъдени редица въпроси, свързани с предизвикателствата и заплахите пред Източния фланг на НАТО и усилията за подобряване на сигурността в Европа. Министрите на отбраната ще разгледат и възможностите за взаимно допълване между НАТО и Европейския съюз в областта на отбраната, както и начините за подпомагане на Европейската стратегия за сигурност. |
03.04.2019 |
 Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев посети днес, 3 април, войсково стрелбище Николаево, където наблюдава занятие по огнева подготовка на обучаемите в курс по начална военна подготовка. Първото за годината обучение по чл. 59 от Закона за резерва за хора без начална военна подготовка започна на 11 март и ще приключи на 5 април. То се провежда в Единния център за начална военна подготовка в Плевен и в него участват 23-ма младежи и девойки.
Генерал-лейтенант Димитър Илиев се срещна и разговаря с младите хора и наблюдава стрелбите. „За нас е много важно да имаме обратна връзка, да знаем какви са вашите впечатления. Винаги може да споделите с вашите командири, ако имате проблеми“, каза генерал-лейтенант Илиев. Той се поинтересува от това какви учебни задачи се изпълняват в момента и как се справят курсистите.
„Много съм радостен, че има млади хора, които доброволно избират да преминат през начална военна подготовка и да станат част от резерва на Българската армия. Мотивацията им е добра, усмихнати са, споделиха, че подготовката е според очакванията“, каза пред журналисти генерал-лейтенант Димитър Илиев.
„От 23-ма курсисти, 17 смятат да продължат развитието си в редовете на Българската армия. Деветима вече са подали заявления за участие в обявени конкурси за вакантни длъжности за войници във въоръжените сили, а други осем са заявили категорично намерение да го направят“, съобщи генерал-лейтенант Димитър Илиев.
470 души са кандидатствали за обявените 185 войнишки длъжности в първия за годината конкурс на Сухопътните войски, срокът за който приключи на 22 март, съобщи генерал-лейтенант Димитър Илиев. „Това означава, че поне двама кандидатстват за едно място. Много сме обнадеждени от тези резултати, не бързаме с крайни изводи, следим процеса, но е факт, че активността, която имаме с кампанията „Бъди войник“, дава резултат. За сравнение през миналата година съотношението кандидати – обявени места средно за всички конкурси е било 1 към 1“, поясни заместник-началникът на отбраната.
В момента се провеждат конкурси за заемане на войнишки длъжности във Военноморските сили, в Националната гвардейска част, в стационарната КИС и в 68-ма бригада Специални сили. Има обявени вакантни длъжности за приемане на служба в доброволния резерв на български граждани, освободени от военна служба, без провеждане на конкурс. Срокът за подаване на документите е до 30 октомври 2019 г.
До края на годината ще се състоят още пет курса по начална военна подготовка и четири по специална военна подготовка.
|
03.04.2019 |
Със заповед на министъра на отбраната е обявен конкурс за заемане на 26 вакантни войнишки длъжности във военни формирования от състава на Стационарната комуникационна и информационна система (Стационарна КИС). Военните формирования са в района на София. Търсят се телефонни техници, шофьори, техници по поддръжката на комуникационни линии и мрежи, електромеханици, електротехници, механици на инженерно-технически системи, механици на информационни системи, монтьори и др.
Кандидатите за прием на военна служба трябва в срок до 17 май 2019 г. да подадат заявление и необходимите документи до командира на Стационарната КИС чрез структурите на Централното военно окръжие по постоянен адрес на местоживеене.
Конкурсът ще се проведе по график от 17 до 21 юни 2019 г. във военно формирование 46 390, на адрес: гр. София, бул. „Цариградско шосе“ 113А. Той включва тест за проверка на общата култура, изпит за определяне на физическата годност и събеседване.
Тестът за обща култура включва 100 въпроса, като за всеки правилен отговор на въпрос се дава по една точка. Времето за провеждане на теста е с продължителност до 120 (сто и двадесет) минути. Изпитът за определяне на физическата годност включва бягане „Совалка” 10х10 метра, крос 1000 метра, коремни преси за 90 секунди и лицеви опори за 90 секунди.
Условията, на които трябва да отговарят кандидатите, и необходимите документи, са посочени в обявата за конкурса, публикувана на 2 април 2019 година в интернет страницата на Министерството на отбраната, рубрика „Документи“ – секция „Обяви и конкурси“.
Освен на посочените в обявата телефони, кандидатите за участие в конкурса могат да получат допълнителна информация по време на информационните борси в рамките на кампанията „Бъди войник“ и на единния национален телефон: 0700 20 407.
Кандидатите за заемане на обявените вакантни войнишки длъжности могат до получат информация за функциите и задачите на Стационарната комуникационна и информационна система в тук: https://scis.armf.bg/Funktsii_i_zadachi/3.html
|
02.04.2019 |
 Имаме категоричното намерение до 6 май да бъде възстановен статутът на Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия. Това е необходимо, за да може учебното заведение да предоставя добре подготвени кадри във връзка с модернизацията на Военновъздушните сили. Това обявиха министър-председателят Бойко Борисов и министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 2 април, пред курсанти и преподаватели от факултет „Авиационен“ на Националния военен университет в гр. Долна Митрополия.
На срещата с ръководството на факултета присъстваха още началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, председателят на комисията по отбрана в НС Константин Попов, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков.
С подкрепата на Министерския съвет в последните две години се работеше активно за възстановяването на статута на военновъздушното училище, закрито през 2002 г., подчерта министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Изпратено е писмо до Националната агенция за оценяване и акредитация. Предстои да излезе нейното становище, след което с решение на Министерския съвет и Народното събрание статутът му може да бъде възстановен, допълни министърът на отбраната.
По примера на Висшето военноморско училище във Варна е напълно възможно и Военновъздушното училище да се развива, да предоставя кадри и за гражданската авиация, да се модернизира и да бъде печелившо. То е необходимо и за съживяването на тази част от Северна България, подчерта министър-председателят Бойко Борисов.
Пред журналисти министърът на отбраната Красимир Каракачанов посочи, че вече са отпуснати средства за частичен ремонт и възстановяване на най-необходимата част от инфраструктурата на ВВВУ „Георги Бенковски“. Има още перспективи за неговото развитие, една от които е изграждане на център за обучение на пилоти, с подкрепата на чужди компании. След модернизирането на техниката на ВВС имаме твърдото намерение ремонтът и поддръжката да се извършват поне частично в България, в завода в Пловдив, а ВВВУ да предоставя високо подготвени, професионални, добре обучени кадри за българската авиация.
„Това, което сме поискали в последните две години, се случи, тъй като министър-председателят, министърът на финансите и моите колеги имат ясното разбиране за необходимостта от модернизация на въоръжените сили, за купуване на нова техника и квалификация и подготовка на личен състав“, каза министърът на отбраната и благодари на колегите си в правителството за разбирането.
|
02.04.2019 |
Заместник-началникът на отбраната генерал лейтенант Димитър Илиев ще посети утре, 3 април, войсково стрелбище в с. Николаево, където ще наблюдава провеждащите се там стрелби на участниците в курса по начална военна подготовка. Обучението се организира от Единен център за начална подготовка – Плевен и е първото за настоящата година. Генерал-лейтенант Димитър Илиев ще се срещне и разговаря с младите хора – участници в курса, след което ще направи изявление пред медиите.
Това е първото посещение на заместник-началник на отбраната на курс за граждани без военна подготовка (курсисти по чл. 59 от Закона за резерва). Обучението започна на 11 март, като в него се включиха 23-ма младежи и девойки.
Уважаеми колеги, очакваме Ви на 3 април в 11 ч. на войсково стрелбище в с. Николаево за отразяване на стрелбите и посещението на заместник-началника на отбраната. Ще имате възможност и да направите интервюта с участниците в обучението. За журналистите от регионалните медии е организиран служебен транспорт в 10,30 ч. от паркинга на Военен клуб – Плевен. |
01.04.2019 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев ще посетят утре, 2 април, Факултет „Авиационен“ на Националния военен университет в гр. Долна Митрополия. С ръководството на факултета ще бъдат обсъдени статутът на факултет „Авиационен“ и възможностите за развитието му във Висше военновъздушно училище. Министър-председателят Бойко Борисов е поканен да присъства на срещата.
Уважаеми колеги, Срещата ще започне в 10.30 ч. на 2 април 2019 г. във факултет „Авиационен“ в гр. Долна Митрополия, заповядайте! |
01.04.2019 |
До 12 април ще се проведе основният етап от „Европейски курс за усъвършенстване на тактическата подготовка на военнотранспортната авиация” 2019-2 (ETAP-C 19-2). В него ще вземат участие Република България, Република Литва, Федерална република Германия и Чешка република с транспортни самолети, екипажи и личен състав и Кралство Испания, Европейски център за тактически въздушен транспорт и Европейското командване по въздушен транспорт с личен състав. Летателното учение ще се проведе на летище Пловдив, летище Безмер, авиационен полигон на Военновъздушните сили – Елена, летище Чешнегирово и летище Черногорово.
Ръководител на ETAP-C 19-2 от българска страна ще е полковник Пейо Дончев - началник на сектор „Тактическа оценка и регламентиращи документи“ в отдел „Подготовка” в Командването на Военновъздушните сили (КВВС).
От българските Военновъздушни сили (ВВС) в учението ще вземат участие военнослужещи и техника от Командване на ВВС, 24-та авиационна база – Крумово, 16-та транспортна авиационна група – Враждебна, 3-та авиационна база – Граф Игнатиево, База за командване, управление и наблюдение – София, База за специална техника – Божурище и Първа зенитно-ракетна база – Божурище. Полетите ще започнат днес, 1 април и ще продължат до 11 април.
По време на ETAP-C 19-2 ще се отработват полети по маршрут на малка и пределно малка височина; преодоляване на системата за ПВО на условния противник – земно базирани средства и изтребители; десантиране от въздуха; тренировъчни заходи за симулирано хвърляне на товари; тактически заходи за кацане; операции по обслужване на самолета от наземния технически състав; за изтребителната авиация – тактически прехвати, а за зенитно-ракетни войски – зенитно-ракетно прикритие на направления за влитане на транспортната авиация.
Основните цели на участието на българските ВВС ще бъдат повишаване на нивото на оперативна съвместимост при участие в операции в съюзен формат и повишаване на теоретичната, тактико-специалната и летателната подготовка на определения за участие личен състав от ВВС, при изпълнение на специфични задачи за родовете авиация и родовете войски. За летателния състав от изтребителната авиация – усъвършенстване на тактико-специалната и летателната подготовка по изпълнение на прехват на транспорти самолети.
|
|
 |