 |
Новини - архив
30.04.2018 |
Във връзка с подготовката за военния парад в Деня на Храбростта и празник на Българската армия, военна техника, на въоръжение в Българската армия, ще се предислоцира утре, 1 май, от военните формирования в страната до летище Доброславци край София.
За информация на гражданите: военната техника ще се придвижва по националната пътна инфраструктура от градовете Сливен, Ямбол, Казанлък, Карлово, Асеновград, Стара Загора, Плевен и Благоевград до летище Доброславци. |
30.04.2018 |
От 3 до 6 май 2018 г. са планирани полети на вертолети и самолети на българските ВВС, с прелитане на малка височина над град София, площад “Княз Александър I”, във връзка с подготовката и провеждането на военния парад в Деня на Храбростта и празника на Българската армия.
Тренировъчни полети над София ще бъдат изпълнявани в следните времеви интервали: • от 10:00 ч. до 11:00 ч. на 3 май 2018 г., с прелитане над площад „Княз Александър I“; • от 10:00 ч. до 11:00 ч. на 4 май 2018 г., с прелитане над площад „Княз Александър I“; • от 10.00 ч. до 11.00 ч. на 5 май 2018 г., с резервен времеви интервал от 14:00 ч. до 15:00 ч. същия ден, с прелитане над площад „Княз Александър I“, за участие в генералната репетиция за парада; • от 18:00 ч. до 20:00 ч. на 5 май 2018 г., с прелитане над Националния стадион „Васил Левски”, за участие в тържественото отбелязване на 70-ата годишнина от основаването на Централния Спортен Клуб на Армията (ЦСКА).
В Деня на Храбростта и празник на Българската армия, на 6 май 2018 г. вертолети и самолети на българските ВВС ще прелетят над площад „Княз Александър I“ в София от 10.00 ч. до 11.00 ч., за участие във военния парад.
Министерството на отбраната уведомява медиите и гражданите, че е забранено използването на въздушното пространство от дистанционно управляеми летателни системи (дронове) в периода на провеждане на тренировките на ВВС и по време на военния парад. Забраната е въведена с цел гарантиране на безопасността на участващите военни вертолети и самолети, както и за да бъде предотвратен възможен нежелан инцидент в район със струпване на много хора. |
27.04.2018 |
The Ministry of Defence hosted an Away Day session of the Special Committee of the ATHENA mechanism for financing EU security and defence operations. The discussions were held on April 26 -27, 2018 in Sofia. The forum is part of the official calendar of the Bulgarian Presidency of the Council of the European Union. The informal session was attended by representatives of the EU member states to the ATHENA Special Committee and members of other EU structures.
The focus of the discussions was placed on the achievement of civil-military logistic support synergies. The proposals made will lay sound foundations for the further shaping of the official position of the ATHENA Special Committee on the topic.
The session was presided over by Mr. Todor Gelev, Director of the Finance Directorate of the Ministry of Defence as rotational Chair of the EU ATHENA Special Committee.
|
27.04.2018 |
     Няколко фирми проявяват интерес към проекта за бойни машини на Сухопътните войски. Най-същественото ни условие е новите машини да се сглобяват в България. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов пред журналисти при посещението си в завод „ТЕРЕМ – Хан Крум“ ЕООД – град Търговище. Той бе там днес, 27 април 2018 г., заедно с министър-председателя Бойко Борисов. „По този начин една голяма част от парите, които ще даде българският данъкоплатец, ще останат в България като поддръжка, заплати, ремонт в съществуващата материална база“, допълни министър Каракачанов. Предвижда се ремонт и модернизация на съществуващата техника да се извършват в България, добави още той.
В „ТЕРЕМ – Хан Крум“ министър-председателят Бойко Борисов, вицепремиерите Красимир Каракачанов и Томислав Дончев се запознаха с технологичните възможности на военно-ремонтния завод и разгледаха част от готовата продукция – ремонтирани танкове Т-55 и Т-72 и модернизирана машина МТЛБ-М1.
До две седмици се очаква в Министерския съвет да влязат отново модернизационните проекти за Българската армия – за придобиване на нов боен самолет за ВВС и за бойни машини за Сухопътните войски. Предстои Министерският съвет да гласува 1 милиард и 220 милиона лева за модернизация на Сухопътните войски – това каза министър-председателят Бойко Борисов в завода. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов подчерта, че желанието на ръководството на Министерството на отбраната е в максимална степен тези средства да отидат за българските заводи. Така ефектът от модернизационните проекти ще е много по-голям.
Премиерът Бойко Борисов поздрави работещите в завод „ТЕРЕМ – Хан Крум“ за професионалната работа. Той подчерта, че заводът е запазил своя потенциал и материална база и има условия да извършва модернизация и поддръжка на съществуващата техника по стандартите на НАТО. „Тук виждаме прекрасна работа на Българската академия на науките, военно-експертния потенциал, инженерите, учените и тези, които разработват новите системи“ – каза премиерът. Той добави, че част от ремонтираните машини и разработваните нови системи могат да бъдат полезни и за нуждите на „Гранична полиция“, пожарната, жандармерията. Продукцията на завода има огромен пазар и в бъдеще - възможности за сътрудничество с големи компании.
„Дълги години сме купували най-добрите транспортни самолети, най-добрите транспортни хеликоптери. Само транспортни. Сега говорим за бойни машини, които да защитават населението, суверенитета и целостта на България“, подчерта премиерът.
Около 250 души работят в „ТЕРЕМ – Хан Крум“ в момента и имат гарантирана работа за около година и половина - две. Имаше дълъг период на възстановяване на способностите на дружеството, преди това около две години не е имало работа – каза пред журналисти Васил Хараланов, управител на „ТЕРЕМ - Хан Крум“ ЕООД – Търговище.
Малко по-късно днес на военен полигон „Стража“ министърът на отбраната Красимир Каракачанов наблюдава полигонно изпитание на бойната техниката, ремонтирана в завод „ТЕРЕМ – Хан Крум“.
|
27.04.2018 |
Министерството на отбраната беше домакин на изнесеното заседание на Специалния комитет по финансиране на операциите на Европейския съюз чрез механизма „ATHENA”. То се проведе на 26 и 27 април в София. Форумът е част от официалния календар на Българското председателство на Съвета на ЕС. Участници в изнесеното заседание бяха представителите на държавите-членки на ЕС в Специалния комитет ATHENA и на институции на ЕС.
Постигането на синергия между цивилната и военната логистична поддръжка (Civil-military logistic support synergies) беше във фокуса на дискусиите. Направените предложения ще послужат за добра основа за бъдещото формиране на официална позиция на Специалния комитет ATHENA по темата.
Заседанието беше ръководено от директора на дирекция „Финанси“ в Министерството на отбраната Тодор Гелев като ротационен председател на Специалния комитет ATHENA – ЕС.
|
27.04.2018 |
На 28 април 2018 г. (събота) в с. Негован, община Нови Искър, ще се проведе мащабна възстановка „Дравска епопея – 6 март 1945“, посветена на Дравската отбранителна операция на Българската армия през Заключителния етап на Втората световна война. Възстановката се провежда от Клуба за военноисторически реконструкции „Братя по оръжие“, съвместно с Министерството на отбраната и Националната гвардейска част. В нея ще участват членове на клуба с автентични униформи и въоръжение. Ще бъде показана оригинална и много рядка техника, като триосния камион „Щаер“, модел 1936 г., мотоциклети „Цюндап“ и БМВ. За първи път във възстановка ще бъде използвана тежката артилерия – 122 мм. гаубица от Втората световна война.
Уважаеми колеги, Възстановката на Дравската отбранителна операция на Българската армия ще започне в 12.00 ч. на 28 април (събота) в с. Негован, заповядайте! |
27.04.2018 |
 38-ми батальон за ядрена, химическа и биологична защита (ЯХБЗ) проведе национално сертификационно учение „Специална защита – 2018 г.“. В рамките на учението беше проведено и тактико-специално занятие на тема „Действия на многофункционален взвод за ЯХБЗ в отбранителна операция в състава на многонационален батальон за ЯХБЗ“ за сертификация на взвода, деклариран към Силите на отговор на НАТО.
Целта на учението беше да се оценят знанията и уменията на военнослужещите от многофункционалния взвод за ЯХБЗ при изпълнение на поставените разнообразни задачи по извършване на марш, заемане на район за бойно използване, водене на радиационно и химическо разузнаване и извършване на специална и санитарна обработка на личен състав, техника и въоръжение. Военнослужещите тренираха действия по време на обстрел на военна колона, комбинирано нападение – попадане на импровизирано взривно устройство и обстрел със стрелково оръжие, минохвъргачен обстрел, нападение на диверсионна група с използване на задушливо отровно вещество. Модулите на взвода изпълниха и специализирани задачи по ЯХБЗ, като радиационно и химическо разузнаване, дезактивация на определен маршрут, извършване на специална и санитарна обработка.
След националната сертификация на многофункционалния взвод за ЯХБЗ предстои международна сертификация.
|
26.04.2018 |

       “We believe in the collective approach in force development and employment and this approach has no alternative. Jointly we can do more and better. This is what we should strive for in the coming years. In the context of the current geopolitical situation, the implementation of the Armed Forces missions and tasks requires more collective efforts and dedication of sufficient resources, while taking into account the specific national features and the resultant legal obligations,” stated Defence Chief Lieutenant General Andrey Botsev earlier today, April 26, at the demonstration of the Bulgarian Air Force and 68th Special Forces Brigade defence capabilities held at the 3rd Air Force Base, Graf Ignatievo. Lieutenant General Andrey Botsev commended the participants in the demonstration for their efforts, and expressed his appreciation of all Bulgarian service members, striving to prove themselves and perform professionally while serving their country, despite the existing financial and technical limitations.
He pointed out that as regards the Permanent Structured Cooperation (PESCO) in the field of defence, Bulgaria has submitted its National Implementation Plan (NIP) incorporating the implementation of planned activities. Our participation in PESCO complies with the national level of ambition and the available resources. He added: “We expect active development in the coming months, leading to a more practically efficient process of military capability acquisition and their joint employment.”
Lt. Gen. Botsev also remarked on Bulgaria’s participation in current EU missions and operations, paying special attention to the EUFOR ALTHEA in Bosnia and Herzegovina as a factor contributing to the achievement of lasting security and stability in the country and an excellent example of practical cooperation between the EU and NATO with an obvious added value. The Defence Chief stressed the need for enhancing the cooperation between the two organisations pursuant to the Warsaw Joint Declaration.
“Cooperation and Integration are indeed in the European Union's DNA and brought us already far in many, different domains. Now conditions are eventually mature to look at a deeper Integration, also in the field of security and defence,” said General Mikhail Kostarakos, Chairman of the European Union Military Committee (CEUMC).
“Bulgaria is one of the EU countries exposed to both the eastern and southern challenges and, based on its experience, has a vital role to play during its Presidency. As I already mentioned on the occasion of my last visit, it is of foremost importance to keep the current momentum, to keep on building on vision, also in the domain of security and defence,” emphasized Gen. Kostarakos.
“I would like to take again this opportunity to broadly praise Bulgaria’s Armed Forces strong commitment to the European Union’s Common Security and Defence Policy (CSDP) missions and operations and emphasize their professionalism and successful contribution,” the CEUMC concluded.
At the 3rd Air Force Base, Graf Ignatievo, the representatives of the EU Military Committee watched a demonstration of military capabilities, in which service members from Military Units 28000 - Graf Ignatievo, 26030 - Bezmer, 52090 - Dolna Mitropolia, 24900 - Vrazhdebna, 32990 - Plovdiv, 22800 - Sofia , 44510 - Sofia, 54320 - Sofia, along with teams from the Military Medical Academy, participated in the execution of tasks of critical importance relating to search and rescue of ejected pilot in enemy territory and Air Policing of the airspace of the Republic of Bulgaria within the NATO Integrated Air and Missile Defence System (NATINAMDS).
|
26.04.2018 |
   A European Union Military Committee Away Day, in the format of Military Representatives of the 28 member states, was held today, April 26, 2018, at the National Palace of Culture in Sofia. The event is part of the official calendar of events during the Bulgarian Presidency of the Council of the European Union. In addition to the Military Representatives, the format involves attendance by and participation of representatives of other European structures as well, among which the European Commission, the European External Action Service and the EU Military Staff.
An informal discussion was held in the margins of the meeting covering the development of projects on military mobility and EU-UN cooperation in the field of peacekeeping operations and provision of support and assistance to partners.
“From the military perspective, we deem it very important to implement the multinational projects, including the one focusing on military mobility within NATO and the EU, which is also a topic covered in today’s informal discussions. I believe this will optimize the readiness of military units when performing tasks relating to collective and European security. We expect this cooperation to become closer and greater,” Defence Chief Lieutenant General Andrey Botsev said in his welcoming address to the participants in the forum.
The Chairman of the European Union Military Committee General Mikhail Kostarakos also emphasized the importance of the topics on the agenda of today’s event, which will also be covered during the May EUMC meeting at the level of Chiefs of Defence.
Later today, the participants in the European Union Military Committee Away Day will visit the Graf Ignatievo Third Airbase, where they will have the chance to watch a demonstration of the Bulgarian Air Force and 68th Special Forces Brigade defence capabilities. After the demonstrations performed by Bulgarian service members, the Chief of Defence Lieutenant General Andrey Botsev and the Chairman of the European Union Military Committee General Mikhail Kostarakos will give a press conference.
*** The European Union Military Committee (EUMC) was set up by means of Council Decision 2001/79/CFSP of 22 January 2001. It is the highest military body established within the Council and exercises military direction of all military activities within the EU framework, particularly with regard to planning and conducting military missions and operations under the Common Security and Defence Policy (CSDP) and in the field of defence capabilities development, in addition to providing the Political and Security Committee (PSC) with military advice and recommendations on all military matters within the EU.
The Military Committee of the European Union (EUMC) is composed of the Member States’ Chiefs of Defence, commonly represented by their permanent military representatives. The Committee has a permanent Chairman who is selected by the EUMC meeting at the level of Chiefs of Defence, and is appointed by the Council.
|
26.04.2018 |
        „За нас колективният подход на развитие и използване на Въоръжените сили е без алтернатива. Съвместно можем да постигнем повече и с по-голям ефект. Към това следва да се стремим в следващите години. В контекста на настоящата геополитическа обстановка, изпълнението на задачите на Въоръжените сили изисква повече колективни усилия и заделяне на достатъчно ресурси, като същевременно се отчитат националните особености и произтичащите правни задължения“. Това заяви днес, 26 април, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев при провеждането на демонстрация на военни способности на българските Военновъздушни сили, с участието и на военнослужещи от 68-ма бригада Специални сили, в Трета авиобаза „Граф Игнатиево“.
Генерал-лейтенант Боцев благодари на участниците в демонстрацията за старанието, както и на всички български военнослужещи за техния стремеж да се докажат и да представят достойно страната си, въпреки съществуващите финансови и технически ограничения.
Той посочи, че по отношение на Постоянното структурирано сътрудничество (ПСС) в областта на отбраната, България е изпратила своя Национален план за присъединяване, в който са отразени планираните дейности. Участието ни в ПСС е в рамките на националното ниво на амбиция и наличните ресурси. „Очакваме активно развитие в следващите месеци, което да доведе до практически по-ефективен процес на придобиване на военни способности и тяхното съвместно използване“, заяви той.
Генерал-лейтенант Боцев посочи участието на България в текущите мисии и операции на ЕС. Сред тях той отличи операцията в Босна и Херцеговина „Алтея“, като фактор за поддържане на сигурността в страната и добър пример за практическо сътрудничество между Европейския съюз и НАТО, което има добавена стойност. Началникът на отбраната подчерта необходимостта от задълбочаване на сътрудничеството между двете организации, в изпълнение на Съвместната декларация от Варшава.
„Сътрудничеството и интеграцията са заложени в ДНК-то на Европейския съюз и благодарение на тях вече постигнахме много в различни области. Сегашната обстановка обаче, изисква да потърсим по-задълбочена интеграция, така също и в областта на сигурността и отбраната“. Това заяви председателят на Военния комитет на ЕС генерал Михаил Костаракос.
„България е една от държавите от Европейския съюз, изложена както на предизвикателствата от Изток, така и на тези от Юг, и въз основа на своя опит играе жизненоважна роля по време на своето председателство на Съюза. Както вече споменах при последното ми посещение в страната, сега е от първостепенно значение да запазим набраната скорост, да продължим с изграждането на нашата визия и в областта на сигурността и отбраната“, категоричен бе генерал Костаракос. „Искам отново да се възползвам от възможността да изкажа своята висока оценка за трайния ангажимент на българските Въоръжени сили към мисиите и операциите на Европейския съюз в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) и да изтъкна техния професионализъм и успешен принос“, заключи председателят на Военния комитет на ЕС.
В Трета авиобаза „Граф Игнатиево“ представителите на Военния комитет на ЕС наблюдаваха демонстрация на военни способности, в която военнослужещи от военните формирования 28000 - Граф Игнатиево, 26030 - Безмер, 52090 - Долна Митрополия, 24900 - Враждебна, 32990-Пловдив, 22800 - София, 44510 - София, 54320 - София, както и екипи от Военномедицинска академия, участваха в изпълнението на изключително важни задачи по „Търсене и спасяване на катапултирал се пилот във вражеска територия“ и по охрана на въздушното пространство на Република България в интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО (Air Policing).
|
26.04.2018 |
   Изнесено заседание на Военния комитет на Европейския съюз, във формат постоянни военни представители на 28-те държави-членки на Съюза се проведе днес, 26 април, в Националния дворец на културата в София. Събитието е част от официалния календар на Българското председателство на Съвета на ЕС. Във формата участват също представители на други европейски структури, сред които на Европейската комисия, Европейската служба за външна дейност и Военния секретариат на ЕС.
В рамките на съвещанието бе проведена неформална дискусия по развитието на проектите за военна мобилност и сътрудничеството между ЕС и ООН в областта на мироопазващите операции и подпомагането на страните-партньори.
„От гледна точка на военните аспекти, за нас е от особена важност реализирането на многонационалните проекти, в това число и този за военната мобилност в рамките на НАТО и Европейския съюз, което е тема на днешната неформална дискусия. Считам, че с това ще се оптимизира готовността на военните формирования при изпълнение на задачите по колективната и европейската сигурност. Очакваме това коопериране да се задълбочи“. Това заяви началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев в своето приветствие към участниците във форума.
Председателят на Военния комитет генерал Михаил Костаракос също подчерта важността на включените в дневния ред на днешното събитие теми, които ще бъдат част и от заседанието на военния орган, на ниво началници на отбраната, през месец май.
По-късно днес участниците в събитието ще посетят Трета авиобаза „Граф Игнатиево“, където ще наблюдават демонстрация на военни способности от българските Военновъздушните сили и 68-ма бригада „Специални сили“. След като приключи представянето на българските военнослужещи, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев и председателят на Военния комитет на ЕС генерал Михаил Костаракос ще дадат пресконференция.
*** Военният комитет на Европейския съюз (EUMC) е създаден с Решение 2001/79/ОВППС на Съвета от 22 януари 2001 г. Той е най-високият военен орган в рамките на Съвета, като ръководи всички военни действия в рамките на Съюза, по-специално планирането и провеждането на военни мисии и операции по линия на общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) и в областта на развитието на военните способности, както и предоставя военни становища на Комитета по политика и сигурност и дава препоръки по военни въпроси.
Военният комитет на Европейския съюз се състои от началниците на отбраната на държавите-членки, които са представлявани редовно от своите постоянни военни представители. Комитетът има постоянен председател, който се избира от EUMC, заседаващ на равнище началници на отбраната, и се назначава от Съвета.
|
26.04.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще посети завод „ТЕРЕМ – Хан Крум“ град Търговище в петък, 27 април 2018 г., от 10.00 ч. По време на посещението ще бъдат представени технологичните възможности на завода за ремонт на бронетанкова техника и готова продукция.
На събитието е поканен да присъства министър-председателят Бойко Борисов.
Уважаеми колеги, На територията на завод „ТЕРЕМ – Хан Крум“ град Търговище ще бъдат допускани само предварително акредитираните журналисти срещу лична и журналистическа карта от 9,30 ч на 27 април 2018 г, петък. |
25.04.2018 |
София ще бъде домакин на заседание на Военния комитет на Европейския съюз, във формат военни представители на 28-те държави – членки на съюза. Форумът ще се проведе на 26 април 2018 г. и е част от официалния календар на Българското председателство на Съвета на ЕС. В заседанието ще участват и представители на Европейската комисия, Европейската служба за външна дейност и Военния секретариат на ЕС.
Участниците в изнесеното заседание на Военния комитет на Европейския съюз на 26 април 2018 г. от 14.00 ч. ще посетят Трета авиобаза „Граф Игнатиево“, където ще наблюдават демонстрация на военни способности от българските Военновъздушни сили. В демонстрацията ще участват и военнослужещи от 68 –ма бригада Специални сили.
След като приключи представянето на българските военнослужещи, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев и председателят на Военния комитет на Европейския съюз генерал Михаил Костаракос ще направят изявления за медиите. |
25.04.2018 |
The 13th specialized International Defence Equipment Exhibition HEMUS 2018, which will be held in the period May 30 – June 2, 2018 in the International Fair Plovdiv, will be opened on May 30, 2018. The 13th specialized International Defence Equipment Exhibition HEMUS 2018 is held under the patronage of the Ministry of Defence and the Ministry of Economy of the Republic of Bulgaria and is organized by the Hemus-95 Foundation. This year the programme of the Exhibition will feature an international scientific conference which is part of the calendar of the Bulgarian Presidency of the Council of the European Union, a session of the Industrial Forum and demonstrative firings at Zmeevo Technical Test Range.
Media representatives who would like to cover the 13th specialized International Defence Equipment Exhibition HEMUS 2018, will have to confirm their attendance to be accredited to the event.
Dear Colleagues, please submit the following information for accreditation (name, surname, uniform civil number, ID card number, press card number, the respective media and position in the media), to e-mail address presscntr@mod.bg. The deadline is May 3, 2018. Point of contact: phone number 02/92 20 955. |
25.04.2018 |
На 30 май 2018 г. се открива 13-ата специализирана международна изложба за отбранителна техника „Хемус - 2018”, която ще се проведе от 30 май до 2 юни 2018 г. в Международния панаир в град Пловдив. Международната изложба „Хемус - 2018” се провежда под патронажа на Министерството на отбраната и Министерството на икономиката на Република България и се организира от фондация „Хемус-95“. Тази година провеждането на изложбата ще бъде съпътствано от международна научна конференция, която е включена в календара на българското председателство на Съвета на Европейския съюз, заседание на индустриалния форум, както и демонстрационни стрелби на полигона „Змейово“.
Представителите на медиите, които искат да отразяват международната изложба „Хемус - 2018” ще трябва да потвърдят участието си, за да бъдат акредитирани за отразяване на събитието.
Програмата на международната изложба можете да видите тук.
Уважаеми колеги,
Ако желаете да отразите международната изложба „Хемус – 2018“ и съпътстващите я събития, трябва до 3 май 2018 г. да изпратите следните данни за акредитация: име, презиме, фамилия, ЕГН, номер на лична карта, номер на журналистическа карта, медия и позицията в медията на e-mail: presscntr@mod.bg.
Телефон за контакти: 02/92 20 955. |
25.04.2018 |
Sofia will host a meeting of the European Union Military Committee in Military Representatives of the 28 member states format. The forum will be held on April 26, 2018 and is part of the official calendar of events during the Bulgarian Presidency of the Council of the European Union. The meeting will also be attended by representatives of the European Commission, the European External Action Service and the EU Military Staff.
The participants in the European Union Military Committee Away Day will visit Third Airbase “Graf Ignatievo” on April 26, 2018, at 14:00 hours, to watch a demonstration of the Bulgarian Air Force defence capabilities. Service members from 68th Special Forces Brigade will also participate in the demonstrations.
After the demonstrations, the Chief of Defence Lieutenant General Andrey Botsev and the Chairman of the European Union Military Committee General Mikhail Kostarakos will make statements for the press. |
24.04.2018 |
София ще бъде домакин на заседание на Военния комитет на Европейския съюз, във формат военни представители на 28-те държави – членки на съюза. Форумът ще се проведе на 26 април 2018 г. и е част от официалния календар на Българското председателство на Съвета на ЕС. В заседанието ще участват и представители на Европейската комисия, Европейската служба за външна дейност и Военния секретариат на ЕС.
Участниците в изнесеното заседание на Военния комитет на Европейския съюз на 26 април 2018 г. от 14.00 ч. ще посетят Трета авиобаза „Граф Игнатиево“, където ще наблюдават демонстрация на военни способности от българските Военновъздушните сили. В демонстрацията ще участват и военнослужещи от 68 –ма бригада Специални сили.
Уважаеми колеги,
На 26 април 2018 г. (четвъртък), от 14.00 часа, в Трета авиобаза „Граф Игнатиево“ ще се състои официална церемония по посрещането на началника на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев и председателя на Военния комитет на Европейския съюз генерал Михаил Костаракос. Началото на демонстрацията на военни способности от българските Военновъздушните сили ще бъде в 14.30 часа.
След като приключи представянето на българските военнослужещи, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев и председателят на най-високостоящия военен орган на Съвета на Европейския съюз генерал Михаил Костаракос ще дадат пресконференция.
Постоянно акредитираните журналисти, които желаят да отразят демонстрацията на военни способности в Трета авиобаза Граф Игнатиево, ще бъдат допускани в района на военното формирование на ВВС от 13.00 до 13.30 часа, след представяне на лична и журналистическа карта (централен портал). |
23.04.2018 |
  The missions and operations under the European Union’s Common Security and Defence Policy (CSDP, their conceptual and strategic documents, the structures involved and the decision making process were the main topics discussed during Module 3 of the high level course (HLC) in the field of the European Union’s Common Security and Defence Policy (CSDP). The forum was held in the period April 16 – 20 2018 in Sofia. The event is part of the official calendar of events during the Bulgarian Presidency of the Council of the European Union. The Module was hosted and organized by the Ministry of Defence, the Diplomatic Institute with the Ministry of Foreign Affairs, the “G.S.Rakovski” Military Academy and the NATO Crisis Management and Disaster Response Center of Excellence (CMDR CoE). The event was attended by representatives of the EU member states, EU structures and for the first time, by a representative of Macedonia as a third party.
The 3rd Module in Sofia also featured discussions on issues related to migration, its impact on the internal and external security of Europe, the respect for human rights, gender equality exercised in missions and operations under the CSDP and integrity building. The discussion addressed the challenges to security in the Black Sea region.
The course attendees visited the Charalitsa National Military Training Complex and observed a demonstration of participants in military operations training. At G.S.Rakovski” Military Academy, they were informed of the VIKING-2018 international peacekeeping and crisis management exercise scenario.
|
23.04.2018 |
  Провеждането на мисии и операции в рамките на общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз, концептуалните и стратегически документи за тяхното провеждане, ангажираните структури и процесът на вземане на решение бяха основните теми, разисквани по време на третия модул на курса на високо ниво в областта на ОПСО. Форумът се проведе от 16 до 20 април в София. Той е събитие от официалния календар на Българското председателство на Съвета на ЕС. Домакини и организатори на модула бяха Министерството на отбраната, Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, Военна академия „Г. С. Раковски“ и Центърът за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия. Участие в него взеха представители на държавите - членки на ЕС, институции на ЕС и за пръв път представител на Македония като трета страна.
По време на третия модул в София бяха обсъдени и въпроси, свързани с миграцията, последиците от нея за вътрешната и външната сигурност на Европа, спазването на човешките права, равенството на половете при участие в мисии и операции в рамките на ОПСО и изграждането на интегритет. Във фокуса на обсъжданията бяха поставени предизвикателствата пред сигурността в региона на Черно море.
Обучаемите в курса посетиха Национален военен учебен комплекс „Чаралица“ и станаха свидетели на демонстрация, свързана с обучението и подготовката на участници във военни операции. Във Военна академия „Г. С. Раковски“ те бяха запознати със сценария на международното учение по операции по опазване на мира и управление на кризи „VIKING-2018“.
|
22.04.2018 |
Няма пострадали български военнослужещи при атентата, станал днес, 22 април, в Кабул. Това докладва полковник Георги Маргитин - национален командир на 35-ия контингент на Въоръжените ни сили, който участва в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан.
Експлозията е станала на голямо разстояние от базата, в която работят и живеят българските военни. |
20.04.2018 |
 Ние, българите, сме европейци от момента, в който сме побили първия камък на нашата държава. Европа съществува благодарение на двама европейски владетели, единият от които е именно кан Тервел. С тези думи министърът на отбраната Красимир Каракачанов и председател на Националния комитет за честване на 1300 години от победата на кан Тервел над арабите при Константинопол откри пресконференцията по повод учредяването на комитета.
Министър Каракачанов посочи, че Европа е спасена от арабското нашествие благодарение на България и българския владетел кан Тервел, който в битката при Константинопол буквално унищожава арабските войски, които се опитват да завладeят континента.
„Следващите поколения трябва да бъдат запознати с важните събития от българската история, с ролята на този велик български владетел“, каза министър Каракачанов. Той поясни, че във връзка с годишнината от битката при Константинопол са възникнали различни инициативи, продиктувани от искрен патриотизъм, които новоучреденият комитет обединява. Те включват изграждане на паметници на кан Тервел в София, в Стара Загора и Св. Влас, организирането на 24 май в Тетевен на изложба и научна конференция за великия български владетел, предложение до Светия синод на Българската православна църква за канонизиране на кан Тервел (Тривелий), представяне на книгата на професор Пламен Павлов и Георги Атанасов „Кан Тервел – Спасителят на Европа“, чествания на годишнината от победата на кан Тервел в едноименния град Тервел и на 9 юни в град Камено, както и изграждане на българска църква в Мадрид, която да се казва Св. Тривелий Български. Кулминацията на честванията се очаква да бъде на 3 септември 2018 г. в София с полагането на основен камък на паметника на кан Тервел в района на НДК, организиране на изложба и научна конференция с международно участие за приноса на българския владетел за спасяването на християнска Европа от нашествието на арабите и издаване на двуезичен сборник с докладите от конференцията, както и на младежко лятно училище във Военната академия и тържествен концерт пред Националната художествена галерия на ансамбъл „Българе“.
Комитетът планира също да бъде открита изложба в Европейския парламент за кан Тервел и да съдейства за проучването на писмени извори за кан Тервел в архивите на Ватикана и апостолическата църква.
Подробности за събитията, които са предвидени, представиха проф. д. ик. н. инж. Николай Михайлов, акад. Антон Дончев и Христо Димитров.
„Тервел е кауза. Ние сме тези, които трябва да върнем дължимото уважение и признателност към стратега, към дипломата, към владетеля Тервел“, отбеляза проф. Николай Михайлов.
Академик Антон Дончев подчерта, че отбелязването на това значимо събитие от историята на България обединява учени и общественици и е радостно, че вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов се ангажира с тази кауза, която има за цел да възроди духа на нацията.
|
20.04.2018 |
|
20.04.2018 |
Група военнослужещи от Украйна ще проведе инспекция на обект от Българската армия в периода 20 – 24 април, в съответствие с Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ). Украинските военнослужещи ще бъдат съпровождани от офицери от дирекция „Стратегическо планиране“ в Министерството на отбраната и от Командването на Сухопътните войски.
Инспекциите в изпълнение на ДОВСЕ имат важно значение за увеличаване на прозрачността във военната дейност и в укрепването на сигурността и стабилността в Европа. |
19.04.2018 |
    Постигнати са целите на подготовката на артилерийските формирования от състава на Сухопътните войски - затвърждаване на способностите по осигуряване на навременна и точна обща и непосредствена огнева поддръжка на маневрените формирования. Това каза командирът на 4-ти артилерийски полк полковник Лъчезар Мишев днес, 19 април, след приключване на тренировката по стрелба и управление на огъня на земната артилерия, която се проведе на учебен полигон „Корен”. „Показана беше синхронизация на действията на формирования от различни калибри, различна далекобойност и различна скорострелност”, посочи още полковник Мишев.
От 10 април атилерийски формирования от състава на Сухопътните войски проведоха полево лагерно обучение на учебен полигон Корен. В него участваха 580 военнослужещи със 120 броя бойна и специална техника от военните формирования в Асеновград, Ямбол, Казанлък, Пловдив, Свобода и Мусачево. По време на лагерния сбор се проведе и тактическо учение с батальона за ремонт на въоръжение от състава на 110 логистичен полк - Пловдив, на което се изпълниха задачи по техническата поддръжка на въоръжение, тилова техника и специално техническо осигуряване на артилерийските формирования от Сухопътните войски. За първи път в обучение от подобен характер участваха и военнослужещи от разузнавателен батальон и от група за управление на безпилотни летателни апарати.
По време на обучението се проведоха тактически учения с бойни артилерийски стрелби с реактивния дивизион и оръдейна батарея от 4-ти артилерийски полк и батареите от самоходните артилерийски дивизиони на механизираните бригади в Карлово и Стара Загора.
Днес, 19 април, в края на полевия лагер се проведе тренировка по управление на огъня от артилерията на Сухопътните войски на тема „Артилерийска поддръжка на Сухопътния компонент при отбрана на широка водна преграда”. В рамките на 51 минути бяха изпълнени 16 задачи от артилерийски дивизион 152 мм оръдие-гаубица Д-20, реактивен дивизион БМ-21 ГРАД, от 4-ти артилерийски полк – Асеновград и два самоходни 122 мм дивизиона 2С-1. В системата на тренировката и изпълнението на огневите задачи беше извършен маньовър от артилерийските формирования на реактивния дивизион на 4-ти артилерийски полк и самоходния артилерийски дивизион от Втора механизирана бригада. Беше извършен и тест на информационната мрежа за управление огъня на артилерията.
Действията на артилеристите от Сухопътните войски по време на тренировката по стрелба и управление огъня наблюдаваха Анатолий Величков – заместник-министър на отбраната, генерал-лейтенант Пламен Атанасов – заместник-началник на отбраната, генерал-майор Михаил Попов – командир на Сухопътните войски и генерал-лейтенант о.з. Стефан Василев.
|
19.04.2018 |
През август т. г. се навършват 1300 години от победата на кан Тервел над арабите при Константинопол. Така българският владетел спасява не само страната си, но и Европа от нашествието на арабския халифат. По този повод на 13 април 2018 г. беше създаден Национален комитет за честване на бележитата годишнина под председателството на вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов. В комитета са и академик Антон Дончев, професор Николай Михайлов, доцент Бони Петрунова, доцент Тодор Чобанов, учени и общественици. Инициативата е под мотото: „Кан Тервел – Спасителят на Европа“.
На 20 април (петък) от 11.00 ч. на пресконференция в Централния военен клуб министър Каракачанов ще обяви учредяването на инициативния комитет и неговите цели и задачи.
Уважаеми колеги, Каним Ви в 10.40 ч. в Централния военен клуб, за да отразите пресконференцията, заповядайте. |
18.04.2018 |
 Във връзка със зачестили сигнали за намерени боеприпаси при полицейски акции, по инициатива на министъра на вътрешните работи Валентин Радев днес, 18 април, в Министерството на отбраната се проведе работна среща при вицепремиера по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов. В срещата участваха ресорният заместник-министър на отбраната Анатолий Величков и управителят на „ТЕРЕМ“ ЕАД Иван Досков. Направен бе преглед на системата за сигурност на складовете на Министерството на отбраната и действията на служба „Контрол на общоопасните средства“ /КОС/ - МВР. Обсъдени бяха въпроси, свързани с утилизацията на боеприпаси с отпаднала необходимост за Министерството на отбраната и с унищожаването на боеприпаси, които не са негова собственост, с оглед на това, че експертите, които могат да решат тези проблеми, основно се намират в силовите министерства. Набелязани бяха и мерки за засилване на контрола по охрана на складовете с въоръжение и боеприпаси на двете министерства, както и стъпки за своевременно обезопасяване на боеприпаси, които не са собственост на силовите ведомства, но отговорността е на сектора „Сигурност“.
Участниците в срещата приеха вицепремиерът по обществения ред и сигурността да внесе в Министерския съвет доклад с конкретни предложения за решения по двете обсъждани теми.
|
17.04.2018 |
      Началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев и Върховният командващ Съюзното командване на НАТО по операциите генерал Къртис Скапароти обсъдиха днес, 17 април, ключови за Алианса и страната ни въпроси в областта на отбраната. Сред тях бяха състоянието на сигурността в региона на Черно море и на Западните Балкани, ролята на двете операции - на КФОР в Косово и на ЮФОР в Босна и Херцеговина, както и планираното участие на България в учения и подготовки на Алианса.
„Пътят към сигурността в Черно море преминава през по-активното ангажиране на НАТО в региона, с цел осигуряване на надеждни опции за диалог между Алианса, партньорите и Русия по отношение на военните дейности в Черно море“, заяви началникът на отбраната. Той припомни, че страната ни подкрепи инициативата за повишаване интензитета на съвместната подготовка на въоръжените сили. България се присъедини и към меморандума за разбирателство по създаване на многонационалната бригада в Румъния, към която през 2018 г. да афилиира един батальон. Целта е през 2020 г. да бъде постигната пълна оперативна съвместимост.
Генерал-лейтенант Боцев подчерта, че операция „Алтея“ в Босна и Херцеговина спомага за стабилността и е възпиращ фактор на потенциална ескалация, вследствие разрастване на междуетническото напрежение в страната. Той допълни, че тя осигурява морална подкрепа на развитието на страната, както и координира дейностите и усилията с НАТО.
„Макар и с ограничени ресурси, през тази година страната ни запазва нивото на учения, включени в специализираната Програма на НАТО“, заяви началникът на отбраната. През следващите две години значително са увеличени ученията и подготовките, включени в Програмата. През 2019 г. те са 11 , а през 2020 г. – 13.
„НАТО високо цени и благодари на България за ключовата роля, която тя играе за поддържането на мира и стабилността в региона – регион, изпълнен с предизвикателства както днес, така и в бъдеще“. Това заяви в своето изявление Върховният командващ Съюзното командване на НАТО по операциите генерал Къртис Скапароти.
„България е надежден съюзник, който допринася за колективната сигурност по много начини – предоставя кораби, които да се присъединяват към патрулите, осъществявани от НАТО в Черно море, допринася към мисията в Косово и оказва подкрепа за евроатлантическата ориентация на Западните Балкани. Също така тя е водеща страна в Доверителния фонд за лечение и рехабилитация на украински военнослужещи“, категоричен бе генерал Скапароти. „България има способни въоръжени сили и е неделима част от нашата мисия за подготовка и обучение в Афганистан. Вашите военнослужещи смело служат в Кабул и Кандахар, имаме и български кораби, които допринасят за операцията „Sea Guardian“, която е една от нашите нови операции в Средиземно море“, допълни той.
По-рано днес генерал-лейтенант Андрей Боцев и генерал Къртис Скапароти се поклониха пред Паметника на незнайния воин в столицата.
В рамките на официалната визита днес се проведе среща на генерал Къртис Скапароти със заместник министър-председателя по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
|
17.04.2018 |
 Реалностите изискват да върнем комплексното авиационно образование на кадри за българските Военновъздушни сили и гражданската авиация. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 17 април, при откриването на експертна дискусия на тема „Военновъздушно училище – идеи и работещи модели“.
„Към настоящия момент има пълен политически консенсус на ниво президентство, правителство и Комисия по отбрана за създаване на Военновъздушно училище. Този консенсус обаче, е само предпоставка. Създаването на висше училище е предизвикателство, свързано с изпълнението на държавни изисквания и често изисква време, материални и финансови ресурси, както и подготовка на академичен състав“, отбеляза министър Каракачанов. Според него, решаването на въпросите в подготвената Пътна карта, е насочено не само към разширяване на летателната дейност, сертифицирането на преподавателския състав и инструкторите-пилоти, но и със създаването на организация за летателно обучение за нуждите на Военновъздушните сили и гражданското въздухоплаване, съгласно изискванията на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”.
„Надявам се при тази дискусия да се установи реалното състояние на изпълнението на „Пътната карта за развитие на комплексно авиационно образование и обучение на кадри за българските ВВС и гражданската авиация“, както и да се оцени готовността за създаване на Висше военновъздушно училище, по смисъла и на изискванията на Закона за висшето образование и съобразно критериите и процедурите на Националната агенция за оценяване и акредитация“, допълни министър Каракачанов. „Правителството задели не малко средства за военното образование, вероятно има и нужда от някои законови промени“, каза председателят на Комисията по отбрана към Народното събрание Константин Попов . Така ще откликнем на обществената необходимост и изисквания към новата динамична обстановка и повишени очаквания за боеспособност на въоръжените сили. Това ще има военно-гражданско измерение, ще има ефект върху националната сигурност и затова говорим за връщане на такова образование“, добави Константин Попов.
В хода на обсъждането, полк. д-р Ивайло Ангелов, заместник-началник на НВУ по ВВС, представи „Пътна карта за развитие на комплексно авиационно образование и обучение на кадри за българските ВВС и гражданската авиация“. Тя е разработена на два етапа и предвижда провеждане на редица мероприятия за организация на летателното обучение в рамките на факултет „Авиационен“ на НВУ и Учебна авиационна група – Долна Митрополия. Като реална възможност за първи прием на курсанти той посочи края на 2019 или 2020 г. Необходимите финансови средства възлизат на 5 168 000 лв . годишно като 1 400 000 лв. са предвидени за издръжка на курсантите.
Във връзка с изискванията за акредитация, факултет „Авиационен“ разполага с необходимата материална база и академичен състав за провеждане на обучението, гарантира деканът на факултет „Авиационен“ полк.проф.д-р Марин Маринов. От своя страна, командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков каза, че има реална практическа необходимост от възстановяване на военновъздушното училище и сега е моментът за неговата акредитация. Председателят на Съвета на ректорите професор Любомир Тотев изрази цялостна подкрепа и становище, че има пълно основание за възстановяване на училището като нуждите на държавата може да наложат и прерастване на авиационния факултет в самостоятелен военен университет. „Има обществена необходимост от създаване на това училище като нов тип визия за национална отбрана, има и готовност да се покрият сериозните 10 критерия за неговата акредитация“, заяви професор д-р Петя Кабакчиева – председател на Националната агенция за оценяване и акредитация. Тя увери, че за една година процедурата по институционалната акредитация може да приключи.
В дискусията взеха участие още заместник–министърът на отбраната Атанас Запрянов, постоянният секретар на отбраната Антон Ластарджиев, заместник-министърът на образованието и науката Петър Николов, началникът на Военна академия „Георги Стойков Раковски“ генерал-майор Груди Ангелов, началникът на Националния военен университет „Васил Левски“ бригаден генерал Пламен Богданов, началникът на Висшето военноморско училище флотилен адмирал проф.д.в.н. Боян Медникаров, директорът на Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“ полковник Димитър Кирков и експерти от съответните структури.
|
17.04.2018 |
Началникът на служба „Военна полиция” на Румъния полковник Константин-Кристиан Саву е на тридневно официално посещение в нашата страна. Визитата е по покана на директора на служба „Военна полиция” бригаден генерал Борислав Сертов.
Двустранното военно сътрудничество в областта на военнополицейската експертиза за изпълнение на поетите ангажименти по отношение на подготовката и участието в операции и инициативи на НАТО, както и военнополицейското осигуряване на стратегически обекти и съвместни съоръжения, са част от темите, които ще бъдат обсъдени.
Предвидено е румънската делегация да посети регионална служба „Военна полиция” – Плевен.
|
17.04.2018 |
Военнослужещи от Бригадното командване в Благоевград и Представителният духов оркестър на Сухопътните войски участваха на 16 април 2018 г. в тържественото честване на 102-ата годишнина от освещаването на военния паметник-чешма „Дрангова чешма”.
Паметникът се намира в село Дрангово, община Петрич и е изграден в памет на войниците от 5-ти пехотен Македонски полк на 11-та пехотна Македонска дивизия, загинали по време на Първата световна война (1914 - 1918).
Военнослужещите поднесоха венци и цветя в знак на преклонение към паметта на героите. С поднасяне на цветя и пред бюст-паметника на полковник Борис Дрангов те почетоха паметта на един от най-изявените български офицери, посветил живота си на Отечеството. |
16.04.2018 |
По покана на началника на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев на официално посещение у нас утре, 17 април, пристига Върховният командващ Съюзното командване на НАТО по операциите генерал Къртис М. Скапароти. Срещата между двамата генерали ще бъде първа в програмата на официалната визита у нас.
В рамките на посещението си в нашата страна Върховният командващ Съюзното командване на НАТО по операциите генерал Къртис М. Скапароти ще се срещне и със заместник министър-председателя по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Уважаеми колеги, Утре, 17 април 2018 г., от 14.25 часа, в Министерството на отбраната, генерал-лейтенант Андрей Боцев и генерал Къртис М. Скапароти ще участват в пресконференция за представители на медиите. Постоянно акредитираните журналисти ще бъдат допускани в сградата на Министерството на отбраната от 13.40 ч., след представяне на лична и журналистическа карта (вход от ул. „Аксаков“). |
16.04.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще участва утре, 17 април в експертна дискусия на тема „Военновъздушно училище – идеи и работещи модели“. Тя ще започне в 9.30 ч. в Информационния център на Министерството на отбраната. В хода на дискусията представители на Националния военен университет „Васил Левски“ ще представят изпълнението на пътната карта за развитие на комплексно авиационно образование и обучение на кадри за българските ВВС и гражданската авиация, както и степента на готовност за създаване на Висше военновъздушно училище на базата на факултет „Авиационен“ на Университета.
В дискусията са поканени да участват членове на парламентарната комисия по отбрана.
Уважаеми колеги, Дискусията на тема „Военновъздушно училище – идеи и работещи модели“ ще започне в 9.30 ч. в Информационния център на Министерството на отбраната (бул. „Раковски“ № 106), заповядайте!
В сградата на Информационния център на Министерството на отбраната ще бъдат допускани постоянно акредитирани журналисти след представяне на лична и журналистическа карта. |
16.04.2018 |
Module 3 of the High Level Course (HLC) in the field of the European Union Common Security and Defence Policy (CSDP), within the curriculum framework of the European Security and Defence College, starts today, April 16th, and ends on April 20th, 2018. Module 3 of the HLC is co-hosted by the Ministry of Defence, the Diplomatic Institute with the Ministry of foreign Affairs, the G. S. Rakovski Military Academy, and the NATO Crisis Management and Disaster Response Centre of Excellence. The event is part of the official calendar of events to be held in our country during the Bulgarian Presidency of the Council of the European Union.
The Module is entitled “European Union Common Security and Defence Policy Missions and Operations.” The aim is to introduce the participants to the process of planning and conducting EU’s civilian and military missions and operations, as well as to the instruments and approaches at the EU’s disposal for crisis management.
Within the margins of Module 3, the participants will visit the Charalitsa National Military Training Complex and the G. S. Rakovski Military Academy. |
16.04.2018 |
От днес, 16 април, до 20 април 2018 г. Министерството на отбраната, Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, Военната академия „Г. С. Раковски“ и Центърът за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия ще бъдат домакини на третия модул на Курса на високо ниво в областта на Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз в рамките на програмата на Европейския колеж по сигурност и отбрана. Мероприятието е част от официалния календар на събитията по време на Българското председателство на Съвета на ЕС в страната.
Темата на модула е „Операции и мисии по линия на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС“. Целта е участниците да се запознаят с процеса на планиране и провеждане на граждански и военни мисии и операции на ЕС и с инструментите и подходите, с които ЕС разполага при управлението на кризи.
В рамките на Третия модул на курса участниците в него ще посетят Националния военен учебен комплекс „Чаралица“ и Военна академия „Г.С.Раковски“. |
16.04.2018 |
Базата на международните коалиционни сили на летище Кандахар в Афганистан беше подложена на ракетен обстрел днес, 16 април, в 01.52 ч. местно време (00.22 ч. българско време). Няма пострадали български военнослужещи. |
13.04.2018 |
От 16 до 26 април в нашата страна ще се проведе основният етап от „Европейския курс за усъвършенстване на тактическата подготовка на военнотранспортната авиация” 18-2 (ETAP-C 18-2). Летателното учение е част от официалния календар на събитията на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. В него ще вземат участие транспортни самолети, екипажи и личен състав от България, Литва, Полша и Румъния, военнослужещи от Холандия, Европейския център за тактически въздушен транспорт и Европейското командване по въздушен транспорт.
Европейският курс за усъвършенстване на тактическата подготовка на военнотранспортната авиация ще се проведе на летищата в Пловдив и Безмер, в авиационния полигон на Военновъздушните сили – Елена, както и на летищата край Чешнегирово и Черногорово.
По време на ETAP-C 18-2 ще се отработват полети по маршрут на малка и пределно малка височина; десантиране от въздуха; тренировъчни заходи за симулирано хвърляне на товари; преодоляване на противовъздушна отбрана, включващо наземни средства и изтребители; тактически заходи за кацане; кацане и излитане на грунтова полоса; за изтребителната авиация – тактически прехвати, а за зенитно-ракетни войски – занитно-ракетно прикритие на обекти.
Основни цели на участието на българските ВВС ще бъдат постигане на по-висока оперативна съвместимост за участие в многонационални операции със страни – съюзници, както и повишаване на теоретичната, тактико-специалната и летателната подготовка за изпълнение на транспортни задачи. За летателния състав от изтребителната авиация – усъвършенстване на тактико-специалната и летателната подготовка по изпълнение на прехват на транспорти самолети. За зенитно ракетни войски – усъвършенстване на теоретичната и тактико-специалната подготовка за работа по ниско летящи, малоскоростни цели, а за ръководители на полети „Контрол” и ръководители на полети „Бойно управление” - за ръководство, насочване и управление на нисколетящи, малоскоростни цели.
Ръководител на ETAP-C 18-2 от българска страна ще е полковник Румен Кондев - началник на инспекция „безопасност на полетите“ в Командването на Военновъздушните сили, а директор на летателното учение ще е полковник Хосе Луис Ромеро Алеге от ВВС на Испания, който е командир на Европейския център за тактически въздушен транспорт.
От българските Военновъздушни сили в учението ще участват военнослужещи и техника от Командването на ВВС, 24-та авиационна база – Крумово, 16-та транспортна авиационна група – Враждебна, 3-та авиационна база – Граф Игнатиево, База за командване, управление и наблюдение – София, База за специална техника – Божурище и Първа зенитно-ракетна база – Божурище.
Полетите ще се извършват със самолети тип „Спартан“ и „Херкулес“ от 16 до 26 април, когато ще се проведе церемония по завършване на тренировката.
|
13.04.2018 |
In the period 16-26 April 2018, the basic stage of the “European course on improving the tactical preparation of the military transport aviation” (18-2 ETAP-C) will be conducted in our country. The flight exercise is a part of the official calendar of events under the Bulgarian Presidency of the Council of the EU. Transport aircraft, crews and military personnel from Bulgaria, Lithuania, Poland and Romania, servicemen from the Netherlands, the European Tactical Airlift Center and the European Air Transport Command will take part in the exercise.
The European course on improving the tactical preparation of the military transport aviation will be conducted at the airfields in Plovdiv and Bezmer, at the Air Force Training Range–Elena as well as at the airfields near the villages of Cheshnegirovo and Chernogorovo.
In the course of ETAP-C 18-2, the participants will work on the following training tasks: low and extremely low altitude flights; airborne drops; simulated airborne drops; overcoming the enemy’s air defence, including ground based air defence assets and fighter aircraft; tactical landings; dirt strip landing and take-off; for the fighter aircraft aviation - tactical interception; for air and missile defence troops – air defence missile covering.
The basic goals of Bulgarian Air Force’s participation in the exercise will be to achieve higher interoperability with respect to taking part in multinational operations with Allies, as well as to enhance the theoretical, tactical-special and flight preparation in fulfilling transport tasks. For the flight crews of the fighter aircraft aviation - to improve the tactical-special and flight preparation in intercepting transport aircraft; for the air and missile defence troops – to improve the theoretical and tactical-special preparation in handling low altitude, low speed targets; for Combat Management air traffic controllers - to guide, steer and manage low altitude, low speed targets. The executive manager of ETAP-C 18-2 on the Bulgarian side will be Colonel Rumen Kondev, Head of Flight Safety Inspectorate to the Bulgarian Air Force Command, and the Director of the flight exercise will be Colonel Jose Luis Romero Allegue, Air Force, Spain, who is Commander of the European Tactical Airlift Center.
From the Bulgarian Air Force, personnel and equipment from the Air Force Command, the 24th Air Base Krumovo, the 3rd Air Base Graf Ignatievo, Command, Control and Surveillance Base Sofia, Special Equipment Base Bozhurishte and the 1st Air and Missile Defence Base Bozhurishte will participate in the exercise.
The flights will be conducted with Spartan and Hercules aircraft in the period 16-26 April 2018 when the closing ceremony of the exercise will take place. |
12.04.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев ще участват утре, 13 април, в отбелязването на 106-ата годишнина от създаването на Военна академия „Г. С. Раковски“. Тържеството ще започне в 10.00 ч. с ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Георги Раковски - патрон на Военната академия. |
11.04.2018 |
Музеят на авиацията в гр. Пловдив - филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи утре, 12 април, Международния ден на авиацията и космонавтиката със специална програма и „ден на отворени врати“ от 9.00 ч. до 17.00 ч.
Една от главните атракции за любителите на авиацията ще бъде свободният достъп до кабините на самолет МиГ-21 и вертолет Ми-24, а малки и големи ще научат интересни факти за живота в Космоса. В образователната инициатива „Космическо училище“ гостите на музея ще разберат как с помощта на аерокосмически и геоинформационни данни може да се документира, опазва и изследва културно-историческото наследство. Проф. Георги Сотиров ще разкаже за българското участие в усвояването на Космоса, а представител на Института по криобиология и хранителни технологии ще запознае публиката как се произвежда космическа храна и как може да я използваме в ежедневието си.
Събитието се организира със съдействието на Института за космически изследвания и технологии – БАН, Селскостопанска академия – Институт по криобиология и хранителни технологии – София, Българско астронавтическо дружество – клон Пловдив, 24 авиационна база – Крумово, Сдружение „Славянски свят“, СОСЗР –Пловдив.
Програмата включва:
10.30 ч. – Тържествен строй на военнослужещите от 24-та Авиационна база и поднасяне на цветя на Паметника на загиналите летци 10.30 ч. до 16.00 ч. – Свободен достъп до кабините на МиГ-21 и Ми-24 11.00 ч. – Образователна инициатива „Космическо училище“ – „Документиране и опазване на културно-историческото наследство с помощта на аерокосмически и геоинформационни данни и технологии на примера Средновековна Плиска“ – гл.ас. д-р Стефан Стаменов 11.45 ч. – „Космическата храна – нова алтернатива за функционално хранене в нашето ежедневие“ – Николай Солаков 12.30 ч. – Българското участие в усвояването на Космоса - д.т.н. проф. Георги Сотиров
|
11.04.2018 |
 Полево лагерно обучение на артилерийските формирования от Сухопътните войски се провежда до 20 април на Учебен полигон „Корен”. Целта е артилеристите от Сухопътните войски да затвърдят способностите си по осигуряване на навременна и точна обща и непосредствена огнева поддръжка на маневрените формирования.
Над 580 военнослужещи със 120 бойни и специални машини от военните формирования в Асеновград, Ямбол, Казанлък, Пловдив, Свобода и Мусачево ще проведат тактически учения с бойни артилерийски стрелби. Тренировката по стрелба и управление на огъня от артилерията на Сухопътните войски ще се проведе на 19 април, в края на полевия лагер.
По време на обучението на полигон „Корен“ ще се проведе и тактическо учение с батальона за ремонт на въоръжението от състава на военно формирование 46 690 - Пловдив, по време на което ще се изпълняват задачи по техническа поддръжка, ремонт на въоръжение, тилова техника и специално техническо осигуряване на артилерийските формирования от Сухопътните войски.
Началник на лагерния сбор е полковник Лъчезар Мишев – командир на военно формирование 24 490 – Асеновград, а ръководител на тренировката по стрелба и управление на огъня на артилерията на Сухопътните войски е полковник Петър Кръстанов от Командването на Сухопътните войски.
|
10.04.2018 |
  Заседание на двустранната българо-американска работна група в областта на отбраната се проведе днес, 10 април 2018 г., в Министерството на отбраната. Консултациите от българска страна се ръководят от Атанас Запрянов, заместник-министър на отбраната, а от американска - от Томас Гофъс, заместник помощник-секретар по въпросите на Европа и НАТО. Заседанията на работната група се провеждат регулярно в период от осемнадесет месеца. През 2016 г. домакин на двустранните консултации беше Вашингтон.
В рамките на днешното заседание бяха обсъдени актуални въпроси от дневния ред на сигурността в международен план, ключови аспекти на взаимодействието в областта на отбраната между двете страни и в рамките на Алианса. Също така беше отчетен постигнатият напредък в двустранното сътрудничество, както и по очертаните по време на предходното заседание дейности.
Заместник-министър Запрянов представи модернизационните проекти, които правителството ще реализира за надграждане на способностите на българските Въоръжени сили.
САЩ изразиха подкрепа за предприетите от страна на Министерството на отбраната на Република България стъпки за постигане на 2 % от БВП за отбранителни разходи до 2024 г.
Двете страни набелязаха конкретни стъпки за задълбочаване и разширяване на стратегическото партньорство в областта на отбраната.
От американска страна в заседанието участие взеха още Мартина Стронг, заместник-ръководител на мисията на САЩ в София, както и представители на офиса на Аташето по отбраната и Офиса за отбранително сътрудничество.
|
10.04.2018 |
Началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев и заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов ще участват утре, 11 април, от 10.00 ч. в откриването на годишната международна научна конференция на Военна академия „Г. С. Раковски”. Темата на научния форум, който ще се проведе на 11 и 12 април във Военната академия, е „Предизвикателства пред ЕС и НАТО в контекста на радикализацията, тероризма и миграцията”.
Тържественото честване на 106-та годишнина от създаването на висшето учебно заведение ще започне от 10.00 ч. на 13 април с ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Георги Раковски - патрон на Военната академия.
|
08.04.2018 |
 Военнослужещи от състава на 55-ти инженерен полк в Белене унищожиха днес, 8 април, невзривен боеприпас. Модулното формирование, с ръководител старши лейтенант Милен Сотиров, беше активирано в 08:00 ч. тази сутрин.
Специализираният екип извърши разузнаване, транспортиране и унищожаване на силно корозирала граната Ф–1 /тип „Лимонка”/, намерена в частен дом в село Деков, община Белене, обл. Плевен.
При стриктно спазване на мерките за безопасност, невзривеният боеприпас беше унищожен на обезопасено място в района на полигон „Учебни полета” към формированието.
|
05.04.2018 |

   В навечерието на един от най-светлите християнски празници - Възкресение Христово, в Пункта за базиране в гр. Варна се проведе великденски благотворителен базар под надслов „Великден за всички”. За втора поредна година тази благородна кауза - да бъде оказана подкрепа на децата на военнослужещи в неравностойно положение, обедини военни и цивилни служители от Военноморските сили във Варненския гарнизон, представители на местната власт и приятели на военното формирование. На благотворителния базар бяха представени картини, ръчно изработени сувенири и уникати и кулинарни специалитети. Събраните средства ще бъдат дарени на десет деца.
На организирания базар присъстваха командирът на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев, кметът на с. Сушица Димитранка Калева, заместник-началникът на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ капитан І ранг Борис Борисов, директорът на Военноморския музей в гр. Варна д-р Мариана Кръстева, директорът на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военнопочивно дело” – Варна Живко Костадинов, председателят на Областния комитет на БЧК Илко Раев, представители на кмета на район „Младост”.
За съмишлениците на тази благородна кауза музикална програма изнесоха танцовият състав от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”, деца от студио „Палас”, с ръководител Краси Янев, и военнослужещи.
|
05.04.2018 |
 Военна клетва положиха днес, 5 април, 36 български граждани, завършили курса по начална военна подготовка в Единния център в гр. Плевен. Обучението им се проведе от 12 март до 5 април 2018 г. Бяха проведени занятия по тактическа, огнева, строева и физическа подготовка. След успешно положените изпити по основните дисциплини, курсистите получиха удостоверения за завършване на началната военна подготовка. Те ще бъдат зачислени в резерва на Въоръжените сили.
|
05.04.2018 |
 Регионална служба „Военна полиция“ – Плевен, организира днес, 5 април, лекция по военно-патриотично възпитание, посветена на важни събития от военната история на България, за учениците от ОУ „Д-р Петър Берон“ гр. Плевен. Откритият урок беше изнесен в Регионалния исторически музей - Плевен от директора на дирекция „Социална политика“ в Министерството на отбраната Иво Антонов по покана на директора на РСВП-Плевен полк. Чавдар Стефанов.
По време на срещата децата от ученическия гвардейски отряд към училището бяха запознати с важни моменти от историята на Плевен и България. Присъстващите имаха възможност да научат повече за участието на страната ни в Балканската война, Междусъюзническата война и Първата световна война, както и да се докоснат до неизвестни за тях факти, свързани с българската бойна слава.
|
05.04.2018 |
 Среща на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов с командира на Сухопътните войски на Република Сърбия генерал-подполковник Милослав Симович се проведе на 4 април в гр. Димитровград, Република Сърбия. Двамата командири обсъдиха актуални въпроси за състоянието и подготовката на сухопътните войски, възможностите за съвместни участия на военнослужещи и формирования в учения и тренировки, както и провеждането на бъдещи съвместни спортни мероприятия. Бяха дискутирани и въпроси, свързани със сигурността в региона.
Генерал-майор Михаил Попов и генерал-подполковник Милослав Симович положиха венец пред Паметника на загиналите български и сръбски войници в боя на Нешков връх по време на Сръбско-българската война през 1885 г.
В рамките на посещението си, генерал-майор Михаил Попов се срещна и с кмета на Димитровград.
Визитата на командира на Сухопътните войски в Република Сърбия се проведе съгласно Плана за двустранното военно сътрудничество през 2018 г. Във водената от него делегация бяха включени заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов, офицери от командването и главният сержант на Сухопътните войски.
|
05.04.2018 |
Командирът на 68-а бригада Специални сили бригаден генерал Явор Матеев проведе двудневен сбор с командния състав на бригадата по въпроси, свързани с планирането на организационното доизграждане на ефективна структура на силите за Специални операции за изпълнение на целите на Въоръжените сили по стандартите на НАТО. Бяха дискутирани проблемите и задачите на Специалните сили, взаимодействието с командванията на видове въоръжени сили, планирането на дейностите, програмирането, бюджетирането в съответствие с нормативните документи и други теми.
В сбора участваха началниците на отделения и служби в управлението на бригадата, командирите на батальоните и на самостоятелните военни формирования. На сбора присъстваха представители на командванията на Сухопътните войски и Военноморските сили.
|
04.04.2018 |
Проектите за инвестиционен разход за „Придобиване и поддръжка на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“ и за „Придобиване на нов тип боен самолет“ бяха разгледани на заседание на Съвета по отбрана. След обсъждането министърът на отбраната Красимир Каракачанов взе решение да стартира процедурата за представянето на проектите за разглеждане в Министерския съвет и за приемането им от Народното събрание.
С това се изпълни намерението на ръководния състав на Министерството на отбраната да се даде ход на модернизационните проекти за Сухопътните войски и Военновъздушните сили в началото на април 2018 г.
Главната цел на проекта за „Придобиване и поддръжка на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“ е да се изградят съвременни, съвместими със съюзниците от НАТО и ЕС, способности на Сухопътните ни войски за провеждане на операции по гарантиране на националния суверенитет и независимост. Втората не по-малка по значимост цел е да се изгради национален индустриален капацитет за поддръжка на жизнения цикъл на придобитите техника и въоръжение.
Проектът за придобиване на основна бойна техника за Сухопътните войски включва придобиването на бойна и специална техника, допълнително оборудване и обучение на персонала, който ще експлоатира техниката. С неговата реализация се предвижда придобиване на 150 броя бойна и специална техника за три батальонни бойни групи, на системи и допълнително оборудване.
Времевият интервал за реализацията на проекта за придобиване и поддръжка на основната бойна техника обхваща 12 години. Прогнозната стойност е в размер на 1 милиард и 220 милиона лева (без ДДС, мита, данъци и други държавни вземания и финансови тежести, налагани от Република България). От тези средства за придобиването на 150 единици бойна и специална техника са определени 1 милиард и 20 милиона лева, а за придобиване на системи и допълнително оборудване – 200 милиона лв.
Една от основните цели на проекта за инвестиционен разход за „Придобиване на нов тип боен самолет“ е постигане на способности за осигуряване на въздушния суверенитет на Република България в Интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО. Проектът предвижда придобиването на 16 броя самолети на два етапа по осем самолета. Първите самолети следва да бъдат доставени до две години от сключване на договора.
През първия етап, който е финансово осигурен с 1 милиард и 500 милиона лв. (без ДДС, мита, данъци и други държавни вземания и финансови тежести, налагани от Република България) е предвидено да се придобият не по-малко от 8 броя бойни самолети. С тези средства се предвижда придобиването на летателните апарати, средствата за наземно обслужване, средствата за обучение, обучението на състава, първоначалната интегрирана логистична поддръжка (за период от 3 години) и въоръжението. Реалните параметри на придобиваните отбранителни продукти по този проект ще станат известни след изпращане на запитванията за предоставяне на предложения до определените държави и получаване на техните отговори.
На основата на коопериране в този проект за инвестиционен разход също се предвижда изграждане на способности от българската индустрия и ВВС за логистично осигуряване на бойните самолети и оборудване. |
04.04.2018 |
 Трима военнослужещи от Република Македония ще се обучават в Центъра за подготовка на специалисти /ЦПС/ в Сливен в периода от 2 април до 10 май. Инструктори ще бъдат военнослужещи от Центъра за подготовка на сержанти и войници на ЦПС.
Обучението е в изпълнение на подписано споразумение за сътрудничество между министерствата на отбраната на двете страни за провеждане на обучение на военнослужещи от армията на Република Македония в курс за механик-водачи на танк Т-72.
|
04.04.2018 |
Базата на международните коалиционни сили на летище Кандахар, Афганистан, e обстреляна на 3 април 2018г. в 20.53 ч. местно време (19.23 ч. българско време) с ракети. Няма пострадали български военнослужещи. |
01.04.2018 |
Началникът на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров ще представи пред журналисти днес, 1 април, от 18.00 ч. данни за движението на космическата станция „Тянгун“, която премина над България. Данните са на Центъра за въздушно и космическо наблюдение на Морското училище в гр. Варна.
Уважаеми колеги, заповядайте днес, 1 април, в 17.45 ч. във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ в гр. Варна, за да получите информация за движението на космическата станция „Тянгун“! |
|
 |