 |
Новини - архив
30.04.2012 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов ще открие на 2 май (сряда) в Централния военен клуб в София първата по рода си Седмица на българското военно документално кино. С нея през тази година започват честванията по повод 6 май – Ден на Храбростта и Празник на Българската армия. Седмицата на българското военно документално кино е организирана от Министерството на отбраната и Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“. Тя ще се проведе едновременно в 30 военни клуба в цялата страна, между които: Пловдив, Стара Загора, Сливен, Варна, Бургас, Русе, Плевен, Велико Търново, Смолян, Кюстендил, Кърджали, Момчилград, Созопол, Карлово, Казанлък и др.
Любителите на българското документално кино ще имат възможност да видят уникални кадри, запечатали участието на българските военнослужещи в мисии зад граница, както и филми за национални и международни учения, произведени от Информационния център на Министерството на отбраната.
Програмата включва над 20 съвременни документални филма, заснети през последните години, между които „Щрихи от Афганистан“ – филм за мисията на ротата за охрана на летище Кабул, българските военни полицаи, военните лекари и военнослужещите от тимовете за връзка и обучение, „Изкуството на войната“ – посветен на 120-та годишнина на българското военно разузнаване, „Достойна за удивление“ – разказ за Тутраканската епопея, и др. Кинолентите са съхранили важни моменти от развитието на Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили. Те ще бъдат прожектирани от 14.00 ч. до 16.00 ч. и от 17.00 ч. до 19.00 ч. Всеки ден от 19.00 ч. ще бъдат прожектирани филми с историческа тематика. Входът е свободен.
Седмицата на българското военно документално кино ще бъде открита с премиерата на филма „5-та рота” на Григори Недялков, Чавдар Кръстев и Мария Ханджиева. Филмът е произведен през 2012 г. и е документален разказ за мисията на българския военен контингент за охрана на летище Кабул. Преди прожекцията зрителите ще могат да се срещнат със създателите на филма и с участници в него.
В Централния военен клуб посетителите ще могат да разгледат снимки от учения на Българската армия, проведени през 2011 г., както и умалени модели на съвременна българска военна техника и на машини от различни държави и периоди, включително от Втората световна война. Моделите са на клуб „Стендов Моделизъм България“. От 2 до 6 май военнослужещите от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили организират различни тържества, посветени на Деня на Храбростта и Празник на Българската армия. Във военни формирования от Българската армия ще се проведат „дни на отворени врати“ и спортни състезания. В големите гарнизони с празнична програма ще се изявят военните духови оркестри. Кулминация на тържествата ще бъде Военният парад на 6 май в гр. София.
Седмицата на българското военно документално кино ще бъде открита в 14.00 ч. на 2 май (сряда) 2012 г. в Централния военен клуб в София, заповядайте!
|
28.04.2012 |
       Министърът на отбраната Аню Ангелов наблюдава днес, 28 април, тренировъчни полети с вертолет AS 565 MB “Panther” в морската вертолетна авиобаза „Чайка”. Той лично се убеди в техническите възможности на „Патнер“ по време на първия полет, когато участва в насочването на вертолета към морската цел от мястото на оператора.
Действията на екипажите от морската вертолетна авиобаза „Чайка“ наблюдаваха още заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Пламен Манушев, командирът на Военноморските сили контраадмирал Румен Николов и кметът на гр. Варна Кирил Йорданов.
Над Варненското езеро бяха изпълнени задачи по търсене и спасяване на море, включително евакуация от борда на плавателен съд на „пострадал“ човек.
В края на тренировката министър Ангелов отбеляза, че екипажите от състава на авиобаза „Чайка“ са готови да извършват операции по търсене и спасяване, а хеликоптерите „Пантер“ притежават много добри технически възможности за тази цел.
По-късно същия ден министър Ангелов посети Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“. Той откри официално нов навигационен кабинет, в който ще се провеждат обучения по тактика на Военноморските сили, навигационно осигуряване на бойни действия, маневриране и управление на кораб, както и обновения битов корпус.
|
27.04.2012 |
„Благодарение на бързите, точни и професионални действия на екипажа, както и на групите за ръководство и осигуряване на полетите при инцидента със самолет МиГ 29 са избегнати човешки жертви и не са причинени щети на сгради, инфраструктура и друго имущество”, каза днес, 27 април, министърът на отбраната Аню Ангелов. Той информира народните представители за аварията вчера с учебно-боен самолет МиГ 29 УБ.
Министър Ангелов обясни, че при излитане за изпълнение на тактически прехват със самолет МиГ-29 възниква пожар. Екипажът - пилот майор Илия Дойчинов и втори пилот - щурман капитан Петър Методиев, извеждат самолета в безопасна посока и на височина около 200 м., и катапултират на разстояние 1.5 км. източно от с. Голям Чардак. „В най-кратки срокове наземната група за търсене и спасяване, заедно с вертолет за търсене и спасяване, са достигнали района на аварията”, отбеляза министър Ангелов и допълни, че пожарът е бил потушен, без да се допусне неговото разрастване. Той разясни, че в момента работи Комисия за разследване на причините и обстоятелствата за аварията, която е назначена от него, както и че се води следствие от Военна прокуратура.
Министър Ангелов информира депутатите и за състоянието на двамата пилоти. Те са с гръбначни травми, характерни при катапултиране. Няма засягане на гръбначния мозък на нито един от пилотите. Снощи двамата пилоти са транспортирани от Военна болница – Пловдив във ВМА – София за пълни изследвания. „Състоянието и прогнозата и за двамата пилоти е добра и не се очакват трайни увреждания”, каза той.
Двамата пилоти бяха посетени тази сутрин от заместник-министрите на отбраната Августина Цветкова и Валентин Радев. По-късно днес от 13.30 ч. във ВМА лекуващите лекари – доц. Николай Петров, началник на Клиниката по реанимация и доц. Тихомир Ефтимов, началник на Клиниката по неврохирургия, ще дадат брифинг за състоянието им.
Министър Ангелов запозна депутатите и с данни за самолета МиГ-29, като подчерта, че през 2007 г. на него, както и на всички останали 15 самолета, са извършени капитално-възстановителни ремонти, след което конкретният самолет е налетял 277ч. и 13 мин., като на всеки 200 ч. нальот му е извършван периодичен преглед и обслужване от инженерно-техническия състав в базата. За изпълнението на задачата му вчера, 26 април, на самолета е направена предполетна подготовка, по време на която не са констатирани неизправности, обясни министър Ангелов.
По-късно пред журналисти той уточни, че през изминалата година са отпуснати допълнително 50 млн. лв. за гориво на ВВС, а проведените учения и полетите са увеличени.
Пълният текст на изказването на министър Ангелов можете да намерите тук. |
27.04.2012 |
Въпрос: Министър Ангелов, дали бихте могли да коментирате версиите и причините за инцидента? Знаем, че в момента тече разследване. Една от спряганите версии, доколкото ми е известно, е че към самолета е имало прикрепена бака с керосин, която е била забравена, към летателната машина и това е станало причина за инцидента. Коментирам версии, които се говорят.
Министър Ангелов: Смятам, че не трябва да очаквате от мен да коментирам всевъзможни версии. Четох някъде, и че ще поръчвам нови МиГ-29. Ако някой пита - няма да поръчвам нови Миг-29.
Днес запознах народните представители, че за изясняване на причините за авиационната авария работи комисия. А възможните причини при такива аварии са няколко – от една страна метеорологични условия, сложни метеорологични условия Такова нещо нямаме в момента, напълно ясно време, прекрасни условия за полет. Остават причина или грешки в техника на пилотиране, т.е. човешка грешка или техническа неизправност. Естествено трябва да се даде времe на комисията да провери всички версии, които да докладват каква е истинската причина за аварията. Други въпроси?
Въпрос: Г-н министър, доколкото знам, стандартите в НАТО за броя летателни часове на пилотите са около 160 часа годишно. Нашите пилоти, по най-различни причини – поради липса на гориво, заради кризата имат около 50-60 летателни часа на година. Това не прави ли версията за човешка грешка една от най-съществените?
Министър Ангелов: Не, в случая, както и в единствения досега случай през 1994 година, летците са пилот I клас и имат, специално майор Дойчинов - над 800 летателни часа.
Въпрос:Годишно?
Министър Ангелов: Не, общо.
Въпрос: Годишно питам.
Министър Ангелов: От началото на 2012 г. до този момент той има 27 часа и това на практика е средният нальот на онези летци, които носят дежурство по охрана на въздушното пространство – около 80 часа е годишният нальот. Това е, което ние в момента можем да осигурим, а за ваша информация само през миналата година, 2011, за ВВС сме изхарчили допълнително 50 млн. лева за гориво и те са провели 24% повече учения и полети в сравнение с 2010 г. През тази година също предвиждаме увеличение на полетите с около 34%.
Въпрос:Казвате, че няма да се купуват самолети. Имате предвид, че няма да се купуват нови или и втора употреба?
Министър Ангелов: В един сайт беше писано, че съм казал, че ще купуваме нови самолети МиГ-29. Току-що казах, че нови самолети МиГ-29 няма да купуваме. А какво ще купуваме като нов тип многоцелеви изтребител? Предстои да завърши окончателната работа на проектния екип и аз до края на годината ще представя на Министерски съвет нашето виждане и кога евентуално бихме могли да очакваме нов тип многоцелеви изтребител. Но пак повтарям – тези самолети, всички МиГ-29, с които летят българските ВВС, са с извършен основен ремонт от 2007 г., това означава почти нов самолет, и след този капитално възстановителен ремонт на тях им е дадена гаранция за летателен ресурс до 2029 г.
Въпрос: Г-н министър, да ни кажете руската страна ще бъде ли привлечена при проверката на инцидента?
Министър Ангелов: Руската страна, чрез представителя на завода производител, са изказали готовност, ако е необходимо, да окажат съдействие по изясняване причините на катастрофата, но това ще стане ясно след като аз получа предварителния доклад от комисията, която съм назначил – дали е необходимо въобще, или не.
Въпрос: Колко пари трябват за нови самолети или за сделка въобще и от къде ще се вземат?
Министър Ангелов: Съобразяваме се с икономическите възможности на страната. Ние считаме, че страната няма да има възможности да осигури повече от 400 млн. долара в продължение на 5 години. Изхождаме от реалните икономически възможности на българската държава и на българския данъкоплатец.
Въпрос: Г-н министър, може ли само да се изясните доколко е целесъобразно за готовността на нашата армия, тъй като ние не сме специалисти, да има представители на самолети от двата военно-икономически блока?Как се подготвят пилотите, летели до сега на руски самолети и как се подготвят пилотите, летели до сега на нов тип самолети? Как се зарежда?
Министър Ангелов: За какви икономически блокове най-напред говорите?
Въпрос: Бившите военно-икономически блокове. И как се взимат решенията за това какъв тип самолети да купим?
Министър Ангелов: Това е въпрос на преценка. Пак повтарям, не съм получил доклада на екипа, който съм назначил. Всички възможности се разглеждат, всички варианти се разглеждат и единственото, което мога да кажа е, че някои нови самолети, които сега се произвеждат, са непостижими като цена за българската държава.
Въпрос:А те необходими ли са?
Министър Ангелов:Необходими са, тъй като трябва да заменим самолети МиГ-21, част от тях са с изтекъл ресурс, а останалите все още носят дежурство.
Въпрос:Г-н Ангелов, наскоро г-н Плевнелиев каза по случай, имаше едно тържество, за някакви свръх големи часове летателни щял да осигури, нещо подобно. Четох, че това е пълна фантастика?
Министър Ангелов: Надявам се, че не очаквате, че аз ще коментирам българския президент.
Въпрос:Г-н министър, само да уточним кога очаквате предварителния доклад да бъде завършен?
Министър Ангелов: По наредба срокът за изготвяне на предварителния доклад е 20 дни, но аз се надявам - имам уверението на председателя на комисията - да получим доклада към средата или края на следващата седмица, за да можем да възстановим полетите на този тип самолети - МиГ-29. Комисията ще работи без почивни дни.
Въпрос: И гаранцията, която дава руската страна след ремонта на самолетите, какво предвижда – евентуално някакво обезщетение, или?
Министър Ангелов: Зависи какво ще се окаже като причина за аварията.Тогава може да се постави въпрос за гаранцията на летателния ресурс. Ние имаме договор със завода производител, в това число участва и български завод, част от „ТЕРЕМ” ЕАД, да извършат логистичната поддръжка на този тип самолети до 2029 г. |
27.04.2012 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов, заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Пламен Манушев и командирът на Военноморските сили контраадмирал Румен Николов ще наблюдават на 28 април 2012 г. тренировъчни полети с вертолет AS 565 MB “Panther”. Те ще се проведат от 10:00 ч. в морската вертолетна авиобаза „Чайка”. По време на полетите ще се отработват задачи, характерни за провеждане на операции за търсене и спасяване (евакуация на пострадал от борда на плавателен съд).
По-късно същия ден, от 11.30 часа, във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” министърът на отбраната Аню Ангелов ще открие обновените жилищни корпуси.
За представителите на медиите в гр. Варна, които желаят да отразят мероприятието, е организиран транспорт. Автобусът ще тръгне в 09.30 ч. от Катедралата. Екипите със собствен транспорт трябва да бъдат в 09.40 ч. на 28 април 2012г. на КПП на авиобаза „Чайка”. |
27.04.2012 |
 Министърът на отбраната Аню Ангелов се срещна днес, 27 април, в авиобаза Граф Игнатиево с командващия на Военновъздушните сили на САЩ в Европа и Африка генерал Марк Уелш ІІІ и с началника на Щаба на Военновъздушните сили на Румъния генерал-лейтенант Фаница Карну. На срещата присъства и Н. Пр. посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик.
Генерал Марк Уелш ІІІ и генерал-лейтенант Фаница Карну са на посещение в авиобазата, където се провежда съвместната българо-американска тренировка „Тракийска звезда - 2012 г.”, по покана на командира на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов.
По време на срещата беше обсъдено разширяването на сътрудничеството между военновъздушните сили на трите страни, както и задълбочаването и развитието му на регионално ниво с провеждането на съвместни тренировки и учения. Бе подчертано, че участието на Военновъздушните сили на Румъния като партньор в тренировката допринася и за подготовката за изпълнение на бъдещи презгранични операции по Air Policing.
Генерал Уелш благодари за изключителните възможности, които предоставят българските ВВС и в частност авиобаза Граф Игнатиево като домакин, както и за положените усилия от страна на българските участници за осигуряване провеждането на тренировката.
Генерал-майор Попов представи целите и задачите, които се изпълняват в хода на тренировката. Гостите се запознаха с организацията на летателната дейност в авиобазата, със съвместната теоретична подготовка на българските и американските екипажи, както и с планирането на тренировъчните мисии и предварително договорените задачи.
Утре, 28 април, съвместната летателна тренировка „Тракийска звезда – 2012” ще продължи с изпълнението на летателните задачи на екипажите на Су-25 от състава на авиобаза Безмер.
|
27.04.2012 |
   Заместник-министърът на отбраната Валентин Радев връчи днес, 27 април, удостоверенията на завършилите „Стратегически курс” на Военна академия „Г. С. Раковски”. Той поздрави 35-те специализанти от Сухопътни войски, Военновъздушните и Военноморските сили с постигнатите резултати и натрупаните знания, които ще допринесат както за бъдещото им кариерно развитие, така и за способността им да взимат стратегически решения за развитието на Българската армия.
„От вас очакваме да участвате в модернизацията на армията, да организирате и ръководите. Най-важното, което този курс постига, е да ви научи да мислите като лидери и да имате нужното самочувствие, тъй като вие сте стратегическото управление на армията”, каза в обръщението си към специализантите заместник-министър Радев. Той благодари както на тях, така и на преподавателите от ВА „Г. С. Раковски” за това, че продължават да издигат авторитета на академията и на Българската армия.
Заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Пламен Манушев също връчи удостоверения и поздрави завършилите „Стратегически курс”. Той се присъедини към пожеланията към тях,а от името на специализантите благодарности към ръководството на Министерство на отбраната и на ВА „Г. С. Раковски” изказа капитан I ранг Кирил Вълчанов.
|
27.04.2012 |
Заседанието, което се проведе на 26 април в Брюксел, започна с преглед на развитието на текущите операции на НАТО, с изключение на Афганистан, след което бяха разгледани поуките от операцията „Unified Protector” в Либия с акцент военностратегическите поуки.
Австралийският посланик за Белгия, Люксембург, ЕС и НАТО Н.Пр. д-р Брендън Нелсън изнесе доклад относно стратегическата важност на Азиатско-тихоокеанския регион и сътрудничеството на страните от него с НАТО.
Заседанието продължи с преглед на военните аспекти на основните документите, които ще бъдат приети на срещата на върха в Чикаго. В края на срещата началниците на отбраната одобриха разпределението на позициите за висшия команден състав в новата командна структура на НАТО.
|
27.04.2012 |
|
26.04.2012 |
На 25 април 2012 г., около 16:30 ч., при извършване на изкопни дейности в района на къмпинг „Оазис”, в землището на с. Лозенец, община Царево, е открита невзривена авиобомба. Работниците, открили боеприпаса, известяват компетентните органи.
След получаване на искане за обезопасяване на открития боеприпас, от Военноморските сили на мястото е изпратена „Група за разузнаване, обозначаване, транспортиране и унищожаване на невзривени бойни припаси” към Военноморска база Бургас, с ръководител подполковник Милен Костадинов. Специалистите установяват, че боеприпасът е силно корозирала осколочно-фугасна авиационна бомба.
Военнослужещите от групата, съвместно със служители от РПУ – Царево, обезопасиха и транспортираха авиобомбата до безопасен район.
Днес, 26 април, в 11:30 ч. боеприпасът е унищожен, без последствия за местното население и инфраструктурните обекти. |
26.04.2012 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов заяви пред журналисти на мястото на инцидента със самолет МиГ 29, че състоянието на двамата пилоти, е добро. Веднага след инцидента те са настанени във Военна болница – Пловдив. Няма опасност за живота им. Майор Дойчинов и капитан Методиев са получили травми в областта на гръбначния стълб, характерни при катапултиране.
По-късно днес те ще бъдат посетени в болницата от министъра на отбраната.
Министър Ангелов заяви, че реакцията на двамата пилоти е била много бърза и адекватна, тъй като са успели да насочат самолета извън населените места. Не са допуснати разрушения или жертви. Професията на военнослужещите е рискова, заяви министър Ангелов, но българските военнослужещи доказват, че в критични ситуации действат професионално и отговорно.
Вече работи комисия за разследване на причините за инцидента, в която участват представители на Военновъздушните сили и Военна полиция. |
26.04.2012 |
Днес, 26 април, в 10.35 ч., при излитане за изпълнение на летателна задача на борда на учебно-боен самолет МиГ- 29, възниква пожар. По указание на ръководителя на полети, пилотите насочват самолета в безопасно направление и катапултират успешно на 1,5 км. източно от с. Голям Чардак.
Екипажът на изтребителя майор Илия Дойчинов и капитан Петър Методиев са в добро здравословно състояние, без увреждания. Няма и пострадали цивилни граждани в района на инцидента. Районът е обезопасен. Незабавно са изпратени екипи на спешна помощ, на пожарната и на Военна полиция.
Министърът на отбраната Аню Ангелов пътува към мястото на инцидента.
Води се разследване за причините за инцидента.
Всички планирани полети са отменени. Насроченият за утре ВИП ден на съвместната българо-американска тренировка „Тракийска звезда- 2012 г.” е отменен. |
26.04.2012 |
       191 военнослужещи от 22-рия български контингент в Афганистан се завърнаха в България, днес, 26 април. Те бяха посрещнати на летище София от министъра на отбраната Аню Ангелов, заместник-началника на отбраната вицеадмирал Пламен Манушев и командващия на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Атанас Самандов.
Военнослужещите са от Единадесета рота за охрана на вътрешния периметър на летище Кандахар, от Първа, Втора, Трета и Четвърта оперативни групи за обучение и връзка (OMLT), екип от старши съветници и медицински екипи. Помощник национален командир, той и национален командир на контингента за Кандахар е подполковник Милчо Начев. Командир на Единадесета рота за охрана на вътрешния периметър на летище Кандахар е майор Божидар Божилов.
В своето обръщение към тях министър Ангелов ги поздрави за проявения професионализъм и за успешното завършване на мисията им. През последните шест месеца военнослужещите са изпълнявали задачи по носене на ежедневни денонощни дежурства в различни бази и обекти на НАТО в зоната им за отговорност и дежурства на наблюдателни кули, изпълнили са над 2300 патрула за осигуряване сигурността на базата, проверили са над 13 500 автомобила и над 65 000 пешеходци. Съответните екипи са осъществили планирани занятия за подготовка на формирования от Афганистанската национална армия, както и за оказване на медицинска помощ и обучение на афганистански медицински специалисти.
Министър Ангелов обяви, че все още тече разследването на инцидента, при който български военнослужещ отвърна на открита стрелба от внедрен в Афганистанската национална армия талибан. Министър Ангелов обяви, че българският военнослужещ ще бъде преместен в Кабул от съображения за неговата сигурност. Той допълни, че временно е спрян от действия българският OMLT екип до завършване на разследването. То се води както от службите на щаба на операцията ИСАФ, така и от Афганистанската полиция, като и български военен полицай участва в него. Министър Ангелов още веднъж увери, че българските военнослужещи са действали професионално и според стандартните оперативни процедури и регламентите за използване на огън и изрази надежда напрежението да бъде овладяно скоро.
|
26.04.2012 |
 Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов участва в заседанията на Военния комитет на НАТО на ниво началници на отбраната, които се провеждат на 25 и 26 април в Брюксел. По време на вчерашното заседание участие взеха адмирал Джеймс Ставридис - върховен съюзен командващ за Европа и генерал Стефан Абриал - върховен съюзен командващ по трансформациите.
През първия ден от двудневния форум основен предмет на обсъждане беше операцията на НАТО в Афганистан с акцент - основните задачи на Алианса след 2014 г. Проведоха се и заседания на комисиите НАТО-Украйна и НАТО-Грузия, и Съвета НАТО-Русия във формат началници на отбраната.
Заседанието на Военния комитет започна със среща на началниците на отбраната с генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, на която той представи приоритетите на Алианса за срещата на върха в Чикаго.
Предвид важността на обсъжданите въпроси в сесията, посветена на Афганистан, участваха и началниците на отбраната на страните, нечленуващи в НАТО с принос към ISAF, а чрез видеоконферентна връзка и командващият на ISAF генерал Джон Алън. В дискусията по темата беше отбелязана ефективността на действията на екипите от съветници и инструктори от ISAF, в резултат на което спобностите на Афганистанските национални сили за сигурност (ANSF) са нараснали значително. Показателно за това е, че 40% от всички бойни операции се провеждат от ANSF и 50% от населението на Афганистан живее в територии, контролирани от ANSF. Началниците на отбраната се обединиха около виждането, че фокусът на действията на ISAF постепенно ще се променя и след 2014 г. силите на Алианса ще бъдат ангажирани в обучението и поддръжката на ANSF.
По време на заседанието на комисията НАТО-Украйна беше представен приносът на Украйна в операциите на НАТО. Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов приветства украинския си колега за заявения принос към борбата с пиратството в региона на Африканския рог през 2013 г. Той подчерта, че Република България високо оценява развитието на военното сътрудничество с Украйна и заяви намерението ни за представяне на българска кандидатура за длъжността "офицер за връзка на НАТО в Киев".
На заседанието на комисията НАТО-Грузия грузинската страна обяви, че ще увеличи значително приноса си към ISAF.
Първият ден завърши със заседание на комисията НАТО-Русия, по време на което беше проведена дискусия за бъдещите предизвикатества и практически решения за разширяване на военното сътрудничество между НАТО и Русия. Заседанието на Военния комитет на НАТО продължава и днес, 26 април 2012 г.
|
25.04.2012 |
|
25.04.2012 |
 Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов взе участие в заседанието на Военния комитет на Европейския съюз на ниво началници на отбрана, което се проведе на 24 април в Брюксел. В него участваха и председателят на Военния комитет на НАТО генерал Кнуд Бартълс, Клод-Франс Арну - изпълнителен директор на Европейската агенция за отбрана и Пиер Вимон - изпълнителен генерален секретар на Европейската служба за външни дейности от името на Върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политика за сигурност.
По време на заседанието беше отчетен напредъкът в реализирането на инициативата за обединяване и споделяне на способности в контекста на развитието на способностите на ЕС, извърши се преглед на текущите военни операции на ЕС и на процедурите за управление при кризи.
В своето изказване Клод-Франс Арну очерта основните проекти, по които се работи в ЕАО, като отбеляза важността на проекта "Зареждане на самолети във въздуха". България е подкрепила декларацията за проекта. В рамките на сесията за развитие на способностите беше представена информация за програмата "Единно европейско небе", като беше подчертана необходимостта от засилено участие на военни експерти в нея.
Командващите операциите и мисиите на ЕС представиха актуална информация за развитието на операциите, като беше изказана благодарност към страните, предоставящи сили и средства. Българският контингент в операция "Алтеа" е трети по обща численост.
Началниците на отбраната одобриха прегледа на стратегическите приоритети на Военния комитет на ЕС, които се явяват основа на дейността в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО). В края на заседанието за следващ генерален директор на Военния секретариат на ЕС беше избран генерал-майор Волфганг Восолсобе от Австрия.
|
25.04.2012 |
Авиобаза Граф Игнатиево е домакин на съвместната българо-американска летателна тренировка "Тракийска звезда 2012", която се провежда в периода 17 април - 11 май 2012 г. На 27 април, петък, ще се проведе ВИП-ден на тренировката. Ще бъдат допускани само акредитираните журналисти.
Акредитацията на журналистическите екипи се извършва в Командването на Военновъздушните сили на телефони: 02 92 24 014, 02 92 24 029 и на e-mail: pr_vvs@abv.bg. до 16 ч. утре, 26 април 2012 г. За да бъдат акредитирани журналистите, които желаят да присъстват на Деня за високопоставени гости и медии на съвместната българо-американска летателна тренировка "Тракийска звезда 2012", трябва да предоставят следните данни: име, презиме, фамилия, номер на лична карта, ЕГН и номер на журналистическа карта, заемана позиция в медията, телефон и e-mail за контакт.
Съвместната българо-американска летателна тренировка "Тракийска звезда 2012" включва въздушни боеве с изтребители, тактически прехвати, бойно маневриране за преодоляване на противовъздушната отбрана. Провеждат се и полети от съвместни българо-американски екипажи за повишаване на уменията при прилагане на процедурите, използвани от изтребителната авиация на двете страни.
Това е най-мащабната по продължителност, брой на участници и техника съвместна тренировка за последните 10 години. В нея участват двете ескадрили на 31-во авиационно крило на ВВС на САЩ в Европа, базирано в Авиано, Италия с изтребители F-16, а от страна на българските Военновъздушни сили – летателни екипажи на МиГ-21 и МиГ-29 от авиобаза Граф Игнатиево, Су-25 от база за предно разполагане – Безмер и формирования от състава на зенитно-ракетните войски.
„Тракийска звезда 2012” е част от споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната. Основната й цел е повишаване на оперативната съвместимост между ВВС на двете страни и усъвършенстване на подготовката за работа в международна среда.
В програмата за ВИП-деня са предвидени запознаване със задачите, изпълнявани от българските и американските участници, наблюдение на полети, среща с военнослужещи и статичен показ на авиационната техника, участваща в съвместната тренировка.
ВИП-денят ще започне в 10:20 часа на 27 април. Ще бъдат допускани само акредитираните журналисти, които трябва да бъдат в 09:45 часа в авиобаза Граф Игнатиево. За акредитираните журналисти от град София е осигурен транспорт. Потвърждение за ползването му - на телефони 02/92 24014 и 02/92 24 029. Тръгване на 27 април 2012 г. в 07:00 ч. от площада пред храм-паметника „Александър Невски”. |
24.04.2012 |
  „Стабилността в Черно море е от изключително значение както за България и останалите страни от региона, така и за цялата евроатлантическа общност“, каза днес, 24 април, заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова в изказването си по време на международната конференция „Морската сигурност в Черно море, променящите се парадигми и нови граници”, организирана от Асоциацията по електроника и комуникационни технологии във въоръжените сили (AFCEA) - секция Варна.
„Ние трябва да работим за укрепването на доверието и развитието на сътрудничеството между черноморските държави“, подчерта заместник-министър Цветкова и отбеляза, че България провежда активна политика за укрепване на доверието, сигурността и изграждане на сътрудничеството както в Югоизточна Европа, така и в Черно море.
Като пример за добро сътрудничество в Югоизточна Европа заместник-министър Цветкова посочи Процеса на срещи на министрите на отбраната в Югоизточна Европа (SEDM). „Този процес е институционализиран и задава рамките на едно засилено военно сътрудничество. Многонационалната бригада "Югоизточна Европа" (SEEBRIG) допринася за добросъседските отношения и сътрудничеството в отбраната и сигурността. Тя е и важно средство за интегриране с евроатлантическите структури“, каза заместник-министър Цветкова.
По отношение на инициативите в Черно море, насочени към укрепване на доверието и повишаването на сигурността, България участва в Оперативната група за военноморско сътрудничество (BLAKCSEAFOR), Черноморския граничен координационен и информационен център в гр. Бургас, Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество. „Всички те безспорно имат принос за развитието на регионалното сътрудничество. Считаме обаче, че то трябва да бъде развивано, като се използва опитът и потенциалът на ЕС и НАТО“, подчерта Цветкова.
В международния форум участват командирът на Военноморските сили контраадмирал Румен Николов, представители на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, на военноморския флот на Италия и Румъния, както и на военноморското командване на НАТО в Неапол.
По време на конференцията се дискутират теми, свързани с променящите се парадигми на военноморската сигурност, които се фокусират все повече върху въпроси, свързани с икономиката и енергетиката. Друг тематичен приоритет са многонационалните и междуправителствените подходи към военноморската сигурност и регионалното сътрудничество.
Пълният текст на изказването на заместник-министър Августина Цветкова можете да намерите тук.
|
24.04.2012 |
Дейността на службите за сигурност трябва да се постави на законова основа до края на октомври тази година, заяви в предаването „Денят започва” на БНТ министърът на отбраната Аню Ангелов. Той обясни, че проектът за Закон за военното разузнаване вече е готов, но ще бъде оттеглен, защото на Консултативен съвет по национална сигурност при президента утре ще се разгледат основни принципи за бъдещето на службите от системата за сигурност.
Министър Ангелов обяви, че идеята за обединяване на цивилното и военно разузнаване е отпаднала окончателно, защото служба „Военна информация” е само едно звено – стратегическото – в системата за военно разузнаване, в която има още оперативно и тактическо, и различното подчинение би нарушило работата на цялата система.
Той се обяви за по-тясна координация на службите с цел по-голяма ефективност на добиваната информация и адекватност на решенията, които се взимат въз основа на тази информация. Целта, според министър Ангелов, е все повече да се работи за прогнозиране и неутрализиране на кризи от различен характер, а не само върху ликвидирането на последствията от тях и формиране на ad hoc щабове за управление на кризи.
Министър Ангелов бе категоричен, че службите не би трябвало да имат „шапка”, която да играе ролята на филтър на информацията, а звено за координация и контрол върху финансите и върху задачите, които се поставят и изпълняват. Той подкрепи въвеждането на мандатност на ръководството на службите, защото рутината пречи на постигането на ефективност.
Министър Ангелов каза още, че нивото на риск в Афганистан е повишено, но българските военнослужещи действат с висок професионализъм. Той посочи, че по негова заповед временно е преустановил действия българският OMLT екип, който наскоро попадна под обстрел и отвърна на огъня, от съображения за тяхната сигурност. Министър Ангелов още веднъж увери, че българските военнослужещи са действали професионално и изрази надежда напрежението да бъде овладяно скоро. По отношение на издръжката за българските контингенти зад граница в размер на 55 млн. лв., министър Ангелов бе категоричен, че всеки лев е оправдан. „Струва си всяка стотинка, защото от всяка стотинка зависят защитеността, безопасността на всеки един военнослужещ”, отбеляза министър Ангелов и допълни, че не се правят ограничения по отношението на качеството както на индивидуалните средства за защита на военнослужещите, така и на въоръжение и техника, с която те трябва да разполагат. Той прогнозира, че в края на 2014 г., с промяната в участието ни в операциите в Афганистан и Босна и Херцеговина, ще намалеят петкратно финансовите средства, необходими за издръжка на контингентите.
Разговорът с министъра на отбраната Аню Ангелов в предаването "Денят започва" можете да видите тук. |
24.04.2012 |
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Стефан Василев ще проведе срещи утре, 25 април, с военнослужещи от военните формирования, подчинени на Сухопътните войски, в гарнизон Шумен. Той ще запознае личния състав на формированията с предстоящите организационно-щатни промени във войските. |
23.04.2012 |
Модулно формирование за разузнаване, идентифициране и унищожаване на открити невзривени боеприпаси oт военно формирование 28610 - София от Сухопътните войски, с ръководител старши лейтенант Иван Панайотов унищожи днес, 23 април, един артилерийски снаряд. Боеприпасът е открит при почистване на крайпътна канавка в района на с. Пролеша, община Божурище. |
23.04.2012 |
Заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова ще участва утре, 24 април, в международната конференция „Морската сигурност в Черно море, променящите се парадигми и нови граници”. Форумът, който ще се проведе в курортен комплекс „Златни пясъци”, се организира от Асоциацията по електроника и комуникационни технологии във въоръжените сили (AFCEA) - секция Варна.
По време на конференцията ще бъдат дискутирани теми, свързани с променящите се парадигми на военноморската сигурност, които се фокусират все повече върху въпроси, свързани с икономиката и енергетиката. Друг тематичен приоритет ще бъдат многонационалните и междуправителствените подходи към военноморската сигурност и регионалното сътрудничество. В тази връзка акцент ще бъде поставен на плановете за модернизация и приложните технологии за развитието на Военноморските сили.
Дискусиите по време на форума ще бъдат разделени в три тематични сесии: „Изграждането на морските стратегии за сигурност в един несигурен свят”, „Международни и черноморски перспективи” и „Индустрии и услуги – изграждане на партньорства за по-безопасно море”.
Във форума ще участват още командирът на Военноморските сили контраадмирал Румен Николов, представители на военноморския флот на Италия и Румъния, както и на военноморското командване на НАТО в Неапол.
Конференцията ще се проведе в хотел „Мелиа Гранд Ермитаж”, курортен комплекс „Златни пясъци”. Началото е от 9.00 ч. утре, 24 април 2012 г. |
23.04.2012 |
      Военноморският музей във Варна отново отвори врати с нова експозиция след четиригодишно прекъсване. В официалното откриване днес, 23 април, участва заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова.
„От името на министъра на отбраната Аню Ангелов искам да благодаря на екипа на Военноморския музей и на екипа на Националния военноисторическия музей за изключителния професионализъм, търпение и прецизност при подготвянето на новата експозиция“, каза заместник-министър Цветкова.
„Ръководството на Министерството на отбраната, както и Военноморските сили, винаги ще продължават да подкрепят дейността на музея, подчерта заместник-министър Цветкова и допълни, че е изключително горда, че след четиригодишно прекъсване Военноморският музей отново отваря врати с нова експозиция, която разкрива морската история на България.
Новата експозиция беше открита с „разсичане” на трибагреното въже, поставено на оригиналния нактоуз на торпедоносеца „Дръзки” - уникален ритуал, с който преди близо 70 години цар Борис III открива пристанището в Царево.
По време на церемонията директорът на Националния военноисторически музей д-р Соня Пенкова подари на Военноморския музей три оригинални платна на художниците Александър Мутафов, Георги Велчев и Атанас Михов.
На тържественото откриване присъстваха Даниела Петрова, председател на Комисията по култура, гражданско общество и медии към 41-то Народното събрание, областният управител на Варна Данчо Симеонов, кметът на гр. Варна Кирил Йорданов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Румен Николов, заместник-командирът на ВМС комодор Георги Мотев, офицери от Щаба на ВМС и много гости.
В новата експозиция на единствения у нас морски музей са включени 979 експоната от близо 100 000 културни ценности, които се съхраняват във фондовете на музея. Те хронологически проследяват корабоплаването по българските земи, дейностите, свързани с морето, и проявите на българската морска идея в обществото. В експозицията е представено раждането и развитието на българския военноморски флот и неговото участие във войните за национално освобождение и обединение. Посетителите на уникалната експозиция имат възможност да разгледат редки за българските земи носови украшения; част от оборудването на първия кораб, който България закупува след Освобождението; корабните щандарти на българския военноморски флот; печатите на първата българска флотска част – Дунавската флотилия; най-старата запазена ценна книга в българската история – акцията на корабоплавателното дружество „Провидение” от 1863 г.; част от оборудването на единствения запазен в света водосамолет „Арадо-196 А-3”; последните находки от подводни проучвания – оръдия от руски ескадрен миноносец „Лейтенант Пушчин” и от потопената първа българска подводница УБ 18, както и творби на големия български художник-маринист Александър Мутафов. Показаните културни ценности впечатляват с изключително широкия хронологически диапазон – от II хил. пр. Хр. (първите открити каменните котви в Черно море) до ХХI в. (части от оборудването на подводница „Слава” – един от последните експонати от 2011 г.).
|
23.04.2012 |
Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов заминава днес, 23 април, за Брюксел, Белгия, където ще вземе участие в срещите на военните комитети на НАТО и на Европейския съюз.
През първия работен ден ще се проведе заседание на Военния комитет на ЕС, на което началниците на отбраната ще обсъдят изграждането на способности, планирането и провеждането на операциите в съответствие с Общата политика за сигурност и отбрана, развитието на външните връзки на ЕС и утвърждаване на стратегическите приоритети на Военния комитет на ЕС за 2012 г.
В рамките на заседанието на Военния комитет на НАТО, което ще се проведе на 25 и 26 април, висшите военни ще се срещнат с генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. Ще бъдат дискутирани стратегическите приоритети на Алианса и предизвикателствата в средносрочен и дългосрочен план. |
21.04.2012 |
Военноморският музей във Варна отново отваря врати с нова експозиция след четиригодишно прекъсване. В официалното откриване на 23 април, понеделник, ще участват заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова и заместник-началникът на отбраната генерал-майор Йордан Йорданов.
В новата експозиция на единствения у нас морски музей са включени 979 експоната от близо 100 000 културни ценности, които се съхраняват във фондовете на музея. Те хронологически проследяват корабоплаването по българските земи, дейностите, свързани с морето, и проявите на българската морска идея в обществото. В експозицията е представено раждането и развитието на българския военноморски флот и неговото участие във войните за национално освобождение и обединение.
Посетителите на уникалната експозиция ще имат възможност да разгледат редки за българските земи носови украшения; част от оборудването на първия кораб, който България закупува след Освобождението; корабните щандарти на българския военноморски флот; печатите на първата българска флотска част – Дунавската флотилия; най-старата запазена ценна книга в българската история – акцията на корабоплавателното дружество „Провидение” от 1863 г.; част от оборудването на единствения запазен в света водосамолет „Арадо-196 А-3”; последните находки от подводни проучвания – оръдия от руски ескадрен миноносец „Лейтенант Пушчин” и от потопената първа българска подводница УБ 18, както и творби на големия български художник-маринист Александър Мутафов.
Показаните културни ценности впечатляват с изключително широкия хронологически диапазон – от II хил. пр. Хр. (първите открити каменните котви в Черно море) до ХХI в. (части от оборудването на подводница „Слава” – един от последните експонати от 2011 г.). Официалното откриване на експозицията ще се състои на 23 април 2012 г., понеделник, в 11.00 ч. във Военноморския музей във Варна, бул. "Приморски” № 2. Заповядайте! |
21.04.2012 |
На редовното заседание на Съвета по отбрана, ръководен от министъра на отбраната Аню Ангелов, беше обсъдена „Визия за осигуряване на военнослужещите с облекла през 2012 г.”. Визията предвижда осигуряването с униформено облекло и друго вещево имущество да продължи да се извършва централизирано и по смесен способ.
Членовете на Съвета по отбрана одобриха и Правилник за устройството и дейността на Службата по трудова медицина при Министерството на отбраната, обособена към Научно-приложния център по военна епидемиология и хигиена на Военномедицинска академия.
Обсъден бе и Проект на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № Н-29 от ноември 2010 г. за условията и реда за адаптация на военнослужещи от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия при освобождаване от военна служба. Измененията отчитат организационно-щатните промени през 2011 г.
Постоянният секретар на отбраната д-р Милков представи Доклад за хода на изпълнение на обществените поръчки по Единния финансов план за Материално-техническото осигуряване на Министерство на отбраната. Той отчете броя на стартиралите процедури, сключените договори, както и позициите, по които предстои разкриване на процедури. Членовете на Съвета приеха Концепция за въздушно наблюдение и разузнаване с безпилотни летателни системи от Въоръжените сили на Република България. |
20.04.2012 |
   „През целия свой век история до днес, въпреки историческите превратности, академията достойно отстоява отредената й роля на национален център на военното образование и наука и генератор на нови идеи и култура”, каза министърът на отбраната Аню Ангелов днес, 20 април, в обръщението си към личния състав на Военна академия "Г.С.Раковски". На тържеството по повод 100-годишния юбилей и патронния празник на академията присъстваха президентът на Република България и върховен главнокомандващ въоръжените сили Росен Плевнелиев, министърът на външните работи Николай Младенов, заместник-министрите на отбраната Валентин Радев и Августина Цветкова, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов, представители на висшия команден състав на въоръжените сили и на институции. „Годината, в която Военна академия „Г. С. Раковски” чества своя 100-годишен юбилей, се оказва ключова за промените във военното ни образование – значителна част от нормативните документи, касаещи военното образование, бяха променени”, каза в обръщението си към ръководния състав, преподавателите, докторантите, слушателите и студентите на Военна академия, министър Ангелов.
Промяната на концептуалната стратегическа рамка изисква и промяна на мисленето, а Военна академия “Г. С. Раковски” трябва да отговори на потребността за ефективна и качествена подготовка на нов тип лидери за нуждите на системата за сигурност и отбрана, каза министър Ангелов и посочи основната роля на академията за култивирането на нова стратегическа култура. „Време е да се освободим от предишните клишета и стереотипи. Използвайте пълноценно опита, натрупан от Българската армия в мисии и операции зад граница”, допълни още той.
Министър Ангелов награди с „Плакет на Министерството на отбраната” висшето учебно заведение. С награден знак „За отлична служба" – І степен за офицери беше отличен полковник доцент д-р Георги Димов, декан на факултет „Национална сигурност и отбрана”, а с почетен знак на Министерството на отбраната „Свети Георги” – ІІІ степен – доцент Миланка Миланова, ръководител на катедра „Национална и международна сигурност”. Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов също награди военнослужещи от академията. Те бяха отличени за постигнати отлични резултати при усвояване на военната наука и по повод юбилея. „И днес Военната академия заема важно място в системата на висшето образование и е неделима част от живота и развитието на Българската армия”, каза началникът на отбраната. Празникът продължи с тържествено събрание-концерт в зала „Тържествена” на академията. В програмата на концерта са включени изпълнения на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили на Република България и художествени състави от Общински културен дом „Средец“– гр. София. По-рано същия ден по повод юбилея на академията своя уникална изложба показаха ученици от Националното художествено училище за изящни изкуства „Илия Петров“, а Националният военноисторически музей – експозиция от картини, свързани с военната история на страната ни.
* * *
На 11 декември 1911 г. с доклад до държавния глава цар Фердинанд І военният министър генерал Никифор Никифоров прави аргументирано предложение за основаването на българска военна академия. В мотивите си той изтъква, че развитието на военното дело изисква и нашата армия по примера на другите държави "да се постави по пътя на едно по-правилно културно развитие". Посочена е необходимостта от сериозно подготвен офицерски състав и единен научен център за войската. На 12 декември 1911 г. докладът е одобрен от цар Фердинанд І, а след три дена в 15-ото обикновено народно събрание е внесен за разглеждане и утвърждаване законопроект за създаването на Военната академия. Член 6 от него гласи: “Да не бъдем поставени по отношение на висшето военно образование в зависимост от чуждите военноучебни заведения”. На 1 март 1912 г. той е гласуван от народните представители, на 20 април с Указ № 26 цар Фердинанд І утвърждава Закона за Военната академия, а на 8 май нормативният акт влиза в сила след публикуването му в "Държавен вестник".
Пълният текст на обръщението на министъра на отбраната Аню Ангелов към личния състав на „Военна академия” Г.С.Раковски е публикуван тук.
|
20.04.2012 |
Военнослужещи от Военноморските сили участваха днес, 20 април, в отбелязването на 136-та годишнина от Априлското въстание. С военен ритуал те поднесоха венци и цветя на паметника на Георги Бенковски и на алеята на Възрожденската памет в Морската столица. |
20.04.2012 |
Български и американски военнослужещи, участващи в съвместната летателна тренировка „Тракийска звезда – 2012 г.”, която се провежда в нашата страна, заедно ще участват на 21 и 22 април в реновирането на предоперативния сектор в Детска хирургия на УМБАЛ „Св. Георги” в гр. Пловдив. През тези два дни в с. Граф Игнатиево ще бъде освежена парковата зона и ще започне модернизирането на футболното игрище. Благотворителната акция е финансирана от американска страна. |
20.04.2012 |
|
20.04.2012 |
|
19.04.2012 |
Модулно формирование за разузнаване, идентифициране и унищожаване на открити невзривени боеприпаси oт военно формирование 26 400 - Благоевград унищожи на 18 април един артилерийски снаряд, открит в местността “Чалиите”, в землището на с. Беласица, община Петрич. Действията на военнослужещите бяха ръководени от капитан Петър Трайков. |
19.04.2012 |
Президентът на Република България и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Росен Плевнелиев, министърът на отбраната Аню Ангелов и началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов ще участват утре, 20 април, в тържественото честване на 100- годишнината от създаването на Военна академия „Г. С. Раковски”.
С тържествен военен ритуал личният състав на академията ще посрещне бойното си знаме и ще поднесе венци пред паметника на своя патрон Георги Стойков Раковски.
По повод 100 - годишнината министърът на отбраната Аню Ангелов и началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов ще наградят военнослужещи и цивилни служители от академията за постигнати високи резултати при изпълнение на служебните задължения, принос в развитието и усъвършенстването на военнообразователната система.
Празникът ще продължи с тържествено събрание – концерт в зала „Тържествена” на академията. В програма на концерта са включени изпълнения на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили на Република България и художествени състави от Общински културен дом „Средец“ –гр. София.
По повод честването своя уникална изложба ще покажат ученици от Националното художествено училище за изящни изкуства „Илия Петров“, както и Националният военноисторически музей – експозиция от картини, свързани с военната история на страната ни.
Tържественото честване ще започне в 16. 55 ч. утре, 20 април, във Военна академия „Г. С. Раковски”. Постоянно акредитираните журналисти ще бъдат допускани от 16 45 ч. след представяне на лична и журналистическа карта.
На 11 декември 1911 г. с доклад до държавния глава цар Фердинанд І военният министър генерал Никифор Никифоров прави аргументирано предложение за основаването на българска военна академия. В мотивите си той изтъква, че развитието на военното дело изисква и нашата армия по примера на другите държави "да се постави по пътя на едно по-правилно културно развитие". Посочена е необходимостта от сериозно подготвен офицерски състав и единен научен център за войската. На 12 декември 1911 г. докладът е одобрен от цар Фердинанд І, а след три дена в 15-ото обикновено Народно събрание е внесен за разглеждане и утвърждаване законопроект за създаването на Военната академия. Член 6 от него гласи: “Да не бъдем поставени по отношение на висшето военно образование в зависимост от чуждите военноучебни заведения”. На 1 март 1912 г. той е гласуван от народните представители, на 20 април с Указ № 26 цар Фердинанд І утвърждава Закона за Военната академия, а на 8 май нормативният акт влиза в сила след публикуването му в "Държавен вестник".
|
19.04.2012 |
Командирът на Военноморските сили контраадмирал Румен Николов взе участие в ежегодната среща на командващите ВМС на страните-членки на НАТО от Южна Европа (MARCOMET), която се състоя в Рим от 15 до 18 април 2012 г. Срещата се организира от Съюзното морско командване на НАТО в Неапол под ръководството на командващия вицеадмирал Риналдо Вери, като домакин тази година беше Флотилията на италианските ВМС в лицето на главнокомандващият - вицеадмирал Джузепе де Джорджи.
Форматът на конференцията традиционно включва делегации от страните от южния регион на НАТО, представители на различни органи на Алианса, международни организации и държави от инициативата „Партньорство за мир”, Средиземноморския диалог, Истанбулската инициатива за сътрудничество и Контактните страни. В MARCOMET 2012 взеха участие ВМС на 38 държави и 7 водещи световни организации. Специални обръщения към участниците направиха командващият на Съюзното обединено командване на силите в Неапол адмирал Брус Клинган и о.р. адмирал Джампаоло Ди Паола - министър на отбраната на Република Италия и председател на Военния комитет на НАТО.
Основна тема на презентациите и дискусиите от конференцията бяха различните форми на партньорство с Алианса и нарасналото им значение както за операциите, така и за ежедневната дейност на организацията, като бяха представени гледните точки на Главната квартира на НАТО, Военния секретариат на Европейския съюз и на търговското корабоплаване. Разгледани бяха проекти за усъвършенстване на системите за опозната картина на морската обстановка и интегрирането им в бъдеща единна система за информационни услуги на Алианса. Акцент беше поставен и върху дейността на Алианса пред световната общественост в качествено новите условия на съвременната цифрова епоха, възможностите и предизвикателствата, произтичащи от предстоящата реформа на съюзната командна структура, борбата с пиратството и операциите извън собствена територия.
През последния ден на срещата в закрит формат делегациите и представителите на НАТО обсъдиха визията за новото единно военноморско командване на Алианса, военноморското измерение на концепцията „Сили 2020 г.” и разработваната в момента нова система за оценка на силите на НАТО. |
19.04.2012 |
 В гарнизон Казанлък днес, 19 април, завърши тридневното тактическо учение за сертификация на самоходен артилерийски дивизион от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада. То бе ръководено от бригаден генерал Красимир Кънев - командир на бригадата. С провеждането на учението завърши 3-годишният цикъл за подготовка и потвърждаване на оперативната съвместимост и бойната готовност на самоходния артилерийски дивизион, като декларирано подразделение за Силите на НАТО с по-ниска степен на готовност.
По време на тактическото учение група от Командването на Сухопътните войски, ръководена от началника на отдел „Бойна подготовка на войските” полковник Николай Караиванов, проведе инспекция на дивизиона, в съответствие с изискванията на ACO “Forces Standarts” Vol VII – CREVAL, а представителите на Обединения щаб на НАТО в Мадрид - подполковник Кристос Евдеймън и майор Филип Бербер, извършиха мониторинг.
|
19.04.2012 |
Военнослужещите от военно формирование 52 590 – Ямбол ще отбележат утре, 20 април, 57-та годишнина от създаването на формированието. То е наследник на 42-ри танко-самоходен полк – едно от елитните военни формирования на бившата 7-ма мотострелкова дивизия. Празникът ще бъде отбелязан с организирани спортни състезания. В тържествена обстановка ще бъдат наградени военнослужещи за постигнати високи резултати в учебно-бойната дейност. |
19.04.2012 |
Военнослужещи от военно формирование 34 750 – Карлово ще участват утре, 20 април, в митинг-поклонение по повод 136-та годишнина от Априлското въстание, който ще се проведе в град Стрелча. С военен ритуал те ще положат венци и цветя пред паметниците на Васил Левски, Панайот Волов и полковник Тимирязев. |
19.04.2012 |
Летище Кандахар, Афганистан е било подложено на ракетен обстрел на 18 и 19 април в периода от 19.40 часа (18.10 часа българско време) до 01.26 часа местно време (23.56 българско време) с няколко ракети.
Няма пострадали български военнослужещи и не са нанесени материални щети. |
18.04.2012 |
  Министърът на отбраната Аню Ангелов участва днес, 18 април, в съвместната неформална среща на министрите на външните работи и министрите на отбраната на страните-членки на НАТО, която се състоя в Брюксел, Белгия. Главната цел на срещата е завършване на основния етап от подготовката на Срещата на Върха на НАТО в Чикаго.
Срещата започна със заседание на Северноатлантическия съвет във формат министри на отбраната, на което беше обсъден пакетът по въпросите на отбраната за срещата в Чикаго, както и напредъкът по противоракетната отбрана на НАТО.
Пакетът по въпросите на отбраната за Чикаго трасира целите за изграждане на необходимите способности на Алианса до 2020 г., на основата на инициативите за „Интелигентна отбрана” и „Свързаност на силите”. Прилагането на пакета изисква активно ангажиране на страните-членки за обединяване, споделяне и съвместно придобиване на военни способности.
Министър Аню Ангелов отбеляза важността на пакета по въпросите на отбраната като основен документ за срещата в Чикаго. Той подчерта необходимостта в декларацията по този въпрос да се намери адекватен отговор на новите предизвикателства и изграждане през следващото десетилетие на необходимите отбранителни способности за изпълнение на основните мисии и задачи на НАТО. Министър Ангелов приветства постигнатия успех в подготовката за деклариране на междинна способност по противоракетна отбрана на НАТО в Чикаго.
Следобед, на съвместното си заседание министрите на външните работи и министрите на отбраната на страните-членки на НАТО обсъдиха проекта на Стратегически план на НАТО за Афганистан и профила на мисията на НАТО след 2014 година.
От българска страна бе отбелязано, че в процеса на подготовка на Срещата на Върха е от изключителна важност да бъде потвърден по-нататъшният ангажимент на Алианса за поддържане на сигурността в Афганистан. След 2014 г. фокусът на усилията на НАТО ще бъде върху подпомагане на дейностите, свързани с обучението и подготовката на афганистанските национални сили за сигурност (АНСС). Поддръжката на АНСС бе изведена като основен фактор за бъдещото стратегическо партньорство, което налага прилагането на конкретни финансови механизми с широкото участие на международната общност и партньорите.
Ангажиментите на министъра на отбраната Аню Ангелов продължават с работна вечеря на министрите на отбраната на държавите-членки на ЕС, на която ще бъде обсъдено съдържанието на посланието на ЕС към Срещата на Върха на НАТО.
|
18.04.2012 |
     В авиобаза Граф Игнатиево днес, 18 април, бе даден официален старт на българо-американската летателна тренировка “Тракийска звезда – 2012 г.”. В нея участват военнослужещи от българските Военновъздушни сили и от 31-во авиокрило от състава на Военновъздушните сили на САЩ в Европа.
„Тракийска звезда – 2012 г.” е част от споразумението между правителствата на Република България и на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната. Основната цел на съвместната летателна тренировка е повишаване на оперативната съвместимост между военновъздушните сили на двете страни и усъвършенстване на подготовката на военнослужещите за работа в международна среда.
На церемонията по откриването днес присъстваха заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Румен Радев, командирът на авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Цанко Стойков и полковник Дейвид Уолкър, ръководител на американските участници в съвместната тренировка.
Бригаден генерал Румен Радев, който е директор на „Тракийска звезда – 2012 г.”, поздрави българските и американските участници от името на командира на ВВС генерал-майор Константин Попов и посочи, че през тази година това е най-мащабната двустранна тренировка, провеждана в нашата страна. „По време на „Тракийска звезда - 2012” ние ще докажем, че няма граници за успеха, когато две нации споделят общи ценности”, подчерта бригаден генерал Радев и пожела на участниците успешни полети.
Съвместните полети, които ще бъдат изпълнени с F-16, МиГ-21, МиГ-29 и Су-25, ще започнат от 19 април 2012 г.
|
18.04.2012 |
Продължава участието на корветата „Решителни” от Военноморските сили в поредното развръщане на Оперативната група за военноморско сътрудничество в Черно море BLACKSEAFOR .
На 17 април 2012 корабите напуснаха пристанище Севастопол. На море бяха отработени епизоди по отразяване атаките на въздушен противник, тактическо маневриране, преминаване през канал, почистен от мини, спасяване на човек зад борда, борба с асиметрични заплахи, комуникационни учения и борба с бързо движещи се надводни обекти.
* * * Екипажът на корветата „Решителни”, с командир капитан III ранг Петко Якимов, за първи път участва в поредното развръщане на Оперативната група за военноморско сътрудничество в Черно море BLACKSEAFOR.
Корветата отплава на 5 април от военноморска база Варна за пристанище Констанца – Румъния. В активацията на BLACKSEAFOR участват още кораби от военноморските сили на Румъния (корвета „Контраадмирал Еустатио Себастиян”), Украйна (миночистач „Черкаси”), Руската Федерация (десантен кораб „Цезар Куников”) и Република Турция (фрегата „Явуз”). Командир на BLACKSEAFOR е капитан I ранг Юрий Земски от ВМС на Русия.
Освен с екипажа на кораба, българските ВМС участват в развръщането на BLACKSEAFOR и с щабни офицери. В бреговия щаб е включен старши лейтенант Николай Викторов, а в корабния щаб - капитан III ранг Росен Николов. Двамата офицери са от състава на военноморска база Варна.
Развръщането на Оперативната група за военноморско сътрудничество в Черно море ще завърши на 25 април 2012 година. |
17.04.2012 |
„Горд съм с това, как действат нашите военнослужещи в опасна ситуация”, каза днес, 17 април, министърът на отбраната Аню Ангелов в интервю за предаването „Гореща точка” на TV 7. „Нашите военнослужещи именно в такива случаи проявяват изключително висок професионализъм и това е израз на добрата им подготовка. Това показва, че те са подготвени да защитават страната ни конкретно в нейната отбрана, ако това се наложи”, допълни още той. Министър Ангелов посочи, че за повишаване на подготовката на военнослужещите през изминалата година са проведени с 34% повече учения, в сравнение с 2010 г., а през тази година броят на ученията, включително и с участие на военни формирования на други държави, е увеличен. Той категорично заяви, че трябва да се заделят повече средства за бойна подготовка, като целта е армията да бъде по-добре подготвена, по-добре въоръжена и мобилна.
Във връзка с вчерашната стрелба на облечен в афганистанска униформа нападател, неутрализиран от българските войници в Кандахар, министър Ангелов обясни, че още на 12 април нашият разузнавателен елемент е разполагал с информация за предстоящи активни действия на талибаните. Той подчерта, че българските военни са действали съгласно процедурите и припомни, че това не е първият случай, когато войниците ни отговарят на атаката с огън. „Това е война и в тази война има висок риск и заплахи директно за живота и здравето на нашите момчета и момичета в униформа, но те се справят засега блестящо със задачите си”, каза министър Ангелов. Той посочи, че българските военни имат вече далеч по-добра подготовка и много натрупан опит, което им позволява да спазват строго всички мерки за безопасност според степента на риск и правилата за действие в опасна ситуация.
Като успех на операцията на НАТО министър Ангелов отчете, че Афганистанските сили за сигурност са се справили за 18 часа с действията на около 40 активно действащи терористи в Кабул и други градове. „Това показва, че всъщност и нашите усилия да подпомагаме тяхната подготовка дават резултат”, посочи министър Ангелов и разясни, че постепенно Афганистанските сили за сигурност поемат редица провинции. „Вече за сигурността на 50 % от населението отговарят Афганистанските сили за сигурност и това показва, че сме на прав път по отношение на стратегията за това как да продължим до 2014 г.”, каза министър Ангелов. Той разясни, че предстои на срещата на Върха на НАТО, която ще се проведе в Чикаго, да бъде обсъдена продължителността на операцията на НАТО в Афганистан. По отношение на българското участие в операцията, министър Ангелов заяви, че стриктно изпълняваме „Стратегията за трансформиране на участието на Въоръжените сили на Република България в операцията на НАТО ИСАФ в Афганистан”. Предстои до края на годината да изтеглим двата медицински екипа от испанската болница в Херат, а в началото на 2013 г. – ротата, която охранява летището в Кабул. През есента на 2014 г. ще изтеглим и ротата, която охранява летището в Кандахар. „По този начин в Афганистан ще останат около 100 – 120 български военнослужещи, в рамките на инструкторски тимове и други тренировъчни екипи, които да продължат да подпомагат Афганистанската армия в тяхната подготовка”, разясни министър Ангелов.
Пълният текст на интервюто на министъра на отбраната Аню Ангелов за ТV7 е публикуван в интернет страницата на Министерството на отбраната. |
17.04.2012 |
В периода 11-13 април модулни формирования от Сухопътните войски унищожиха невзривени боеприпаси, открити в различни населени места в страната.
Военнослужещи от военно формирование 52740 – Хасково обезвредиха на полигон “Корен” един 122 мм артилерийски снаряд, открит в с. Динево, община Хасково.
Модулно формирование за разузнаване, идентифициране и унищожаване на открити невзривени боеприпаси oт военно формирование 28880 - Белене унищожи един артилерийски снаряд от времето на Руско-турската освободителна война, открит в двора на “Опитна база - Комудара” към Института по фуражите в гр. Плевен.
Модулно формирование oт военно формирование 54060 - Шумен, с ръководител капитан Димитър Попов, унищожи 1 артилерийски снаряд, открит в землището на с. Марково, община Каспичан.
Военнослужещи oт военно формирование 28880 - Белене, с ръководител капитан Любомир Любомиров, унищожиха един артилерийски снаряд, открит в землището на с. Върбица, община Плевен. |
17.04.2012 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов заминава днес, 17 април, за Брюксел, Белгия. Той ще участва в съвместна неформална среща на министрите на външните работи и министрите на отбраната на държавите-членки на НАТО.
Във връзка с предстоящата Среща на върха на Алианса в Чикаго, която ще се проведе през май 2012 г., основните теми на дискусиите ще бъдат операцията на НАТО в Афганистан, конкретни проекти от концепцията за интелигентна отбрана и перспективите пред партньорствата на Алианса.
По време на първия ден от форума ще се проведе съвместната среща на министрите на външните работи и министрите на отбраната на държавите-членки на НАТО и заседание на Североатлантическия съвет.
Сред основните теми на обсъжданията ще бъде трансформацията на участието на международните сили за поддържане сигурността в Афганистан, профилът на мисията на НАТО след 2014 г., както и начинът на финансиране на афганистанските сили за сигурност.
Други важни теми ще бъдат определените в Стратегическата концепция мерки за осигуряване на НАТО с необходимите способности за посрещане на предизвикателствата в настоящите финансови условия, както и бъдещото засилване на мрежата от партньорства, в контекста на глобалната сигурност.
По-късно същия ден, по време работна вечеря, министрите на отбраната на Европейския съюз ще обсъдят съдържанието на посланията на ЕС към Срещата на върха на НАТО, като ще се наблегне на политическата воля за осигуряване на необходимите способности, развиването им, подобряването на синергията и избягване на дублирането на усилията между ЕС и НАТО. По време на разговоарите ще бъдат дискутирани и основните предизвикателства пред инициативата за обединяване и споделяне на способности (Pooling & Sharing).
Вторият ден на срещата ще продължи с работна сесия на министрите на външните работи на тема партньорството НАТО – Русия, и със съвместно заседание с участието на държавите с принос към ISAF, които не са членки на НАТО.
На 17 април министър Ангелов ще участва във вечеря на министрите на отбраната на Европейската народна партия, на която ще бъде обсъдена Срещата на върха на НАТО в Чикаго. |
17.04.2012 |
„Горд съм с това, как действат нашите военнослужещи в опасна ситуация”, каза днес, 17 април, министърът на отбраната Аню Ангелов в интервю за предаването „Гореща точка” на TV 7. „Нашите военнослужещи именно в такива случаи проявяват изключително висок професионализъм и това е израз на добрата им подготовка. Това показва, че те са подготвени да защитават страната ни конкретно в нейната отбрана, ако това се наложи”, допълни още той. Министър Ангелов посочи, че за повишаване на подготовката на военнослужещите през изминалата година са проведени с 34% повече учения, в сравнение с 2010 г., а през тази година броят на ученията, включително и с участие на военни формирования на други държави, е увеличен. Той категорично заяви, че трябва да се заделят повече средства за бойна подготовка, като целта е армията да бъде по-добре подготвена, по-добре въоръжена и мобилна.
Във връзка с вчерашната стрелба на облечен в афганистанска униформа нападател, неутрализиран от българските войници в Кандахар, министър Ангелов обясни, че още на 12 април нашият разузнавателен елемент е разполагал с информация за предстоящи активни действия на талибаните. Той подчерта, че българските военни са действали съгласно процедурите и припомни, че това не е първият случай, когато войниците ни отговарят на атаката с огън. „Това е война и в тази война има висок риск и заплахи директно за живота и здравето на нашите момчета и момичета в униформа, но те се справят засега блестящо със задачите си”, каза министър Ангелов. Той посочи, че българските военни имат вече далеч по-добра подготовка и много натрупан опит, което им позволява да спазват строго всички мерки за безопасност според степента на риск и правилата за действие в опасна ситуация.
Като успех на операцията на НАТО министър Ангелов отчете, че Афганистанските сили за сигурност са се справили за 18 часа с действията на около 40 активно действащи терористи в Кабул и други градове. „Това показва, че всъщност и нашите усилия да подпомагаме тяхната подготовка дават резултат”, посочи министър Ангелов и разясни, че постепенно Афганистанските сили за сигурност поемат редица провинции. „Вече за сигурността на 50 % от населението отговарят Афганистанските сили за сигурност и това показва, че сме на прав път по отношение на стратегията за това как да продължим до 2014 г.”, каза министър Ангелов. Той разясни, че предстои на срещата на Върха на НАТО, която ще се проведе в Чикаго, да бъде обсъдена продължителността на операцията на НАТО в Афганистан. По отношение на българското участие в операцията, министър Ангелов заяви, че стриктно изпълняваме „Стратегията за трансформиране на участието на Въоръжените сили на Република България в операцията на НАТО ИСАФ в Афганистан”. Предстои до края на годината да изтеглим двата медицински екипа от испанската болница в Херат, а в началото на 2013 г. – ротата, която охранява летището в Кабул. През есента на 2014 г. ще изтеглим и ротата, която охранява летището в Кандахар. „По този начин в Афганистан ще останат около 100 – 120 български военнослужещи, в рамките на инструкторски тимове и други тренировъчни екипи, които да продължат да подпомагат Афганистанската армия в тяхната подготовка”, разясни министър Ангелов.
Пълният текст на интервюто на министъра на отбраната Аню Ангелов за ТV7 е публикуван в интернет страницата на Министерството на отбраната. |
17.04.2012 |
 Министърът на отбраната Аню Ангелов прие представителите на Центъра за гражданско-военни отношения, Монтерей, САЩ (CCMR) днес, 17 април, в Министерството на отбраната. На срещата присъстваха и посланикът на САЩ в България Н.Пр. Джеймс Уорлик, д-р Джудит Рийд от Европейското командване на силите на САЩ, отговаряща за изграждането на отбранителните институции, както и аташето по отбраната на САЩ в България – полк. Рей Шулц.
Екипът оказа методическа подкрепа за реализацията на стартиралия през февруари 2010 г. Преглед на структурата на въоръжените сили, чиито резултати залегнаха в Бяла книга за отбраната и Въоръжените сили на Република България, приета през 2010 г. от Народното събрание и последвана от Плана за развитие на Въоръжените сили и Инвестиционния план-програма 2020. Целта на срещата беше да се представи официално постигнатото по този завършен проект и да се очертаят евентуални перспективи за бъдещо сътрудничество по други теми.
Участниците в срещата се обединиха около мнението, че извършената промяна на стратегическата база е била изключително необходима и решителна, но от още по-голямо значение ще бъде и успешното прилагане на практика на заложените планове и цели.
Министър Ангелов подчерта, че вече редица реформи са осъществени успешно, а сред най-важните резултати изтъкна по-интензивната бойна подготовка и оперативна готовност на българските въоръжени сили. Той специално подчерта приноса на Европейското командване на силите на САЩ в подготовката на първата батальонна бойна група и важността на съвместните учения на полигон „Ново село” с подразделения на САЩ. Министър Ангелов отбеляза, че приключването на проекта не означава прекъсване на контакта с Центъра за гражданско-военни отношения.
Ръководителят на екипа – д-р Томас Янг сподели, че напредъкът на България в сферата на отбраната през последните три години е изключителен и страната ни може да споделя своя опит и да бъде пример не само за страните партньори, но и за страните членки на НАТО от региона. Подчерта, че реализираният със съвместни усилия проект се счита от Центъра за гражданско-военни отношения като най-подходящ пример за изучаване от всеки, който възнамерява да започне реформи в отбраната. Той поздрави министър Ангелов и ръководството на министерството за „политическите воля и кураж” за предприетите реформи и значимите постижения.
|
16.04.2012 |
Български военнослужещи от един от тренировъчните тимове са били обстреляни с леко стрелково оръжие днес, 16 април, около 10.50 часа местно време (09.20 часа българско време), при придвижване от базa “Hero” към база “Lindsey” в Кандахар, Афганистан. Стрелецът е бил облечен в афганистанска военна униформа. Българските военнослужещи отговарят на стрелбата и неутрализират нападателя.
Няма пострадали от българския контингент.
Към момента българските военнослужещи изпълняват рутинните си задачи съгласно стандартните оперативни процедури. Предприети са мерки за безопасност в съответствие със степента на риска. |
12.04.2012 |
    „Страните от Югоизточна Европа трябва да задълбочат сътрудничеството си по проекти в рамките на „интелигентната отбрана” на НАТО и инициативата за обединяване на способности и споделяне на разходи на ЕС” – каза днес, 12 април, министър Аню Ангелов по време на Срещата на министрите на отбраната в рамките на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа в Белград.
„Тези инициативи ни предоставят големи възможности за сътрудничество в регионален мащаб” – допълни още той и обясни, че България вече работи по проект за ролята на жените на ръководни длъжности в сигурността и отбраната („Female Leaders in Security and Defense‟) и за изграждането на Център за изследване, изграждане и развитие на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия.
Министър Ангелов потвърди предложението на България за постоянно разполагане на щаба на Многонационалната бригада "Югоизточна Европа" (SEEBRIG) в страната ни като важна стъпка към подобряване на оперативните й способности за действие при кризи и участие в мисии и операции. „Бригада „Югоизточна Европа” е важно регионално постижение и доказателство за политическата воля на страните от региона да си сътрудничат в сферата на отбраната, но ние трябва да я превърнем в ефективен и използваем инструмент”, заяви министър Ангелов.
По време на срещата министър Ангелов приветства инициативата на Сърбия да постави във фокуса на разговорите въпросите за съхраняване и унищожаване на складови запаси от малки оръжия и боеприпаси и изрази готовността на България да споделя своя опит в тази сфера.
Министър Ангелов още веднъж подчерта значимостта на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ) като платформа за обсъждане на конкретни въпроси с регионална значимост и потвърди подкрепата на страната ни за европейската и евроатлантическата перспектива на страните от Западните Балкани.
Подкрепата за продължаващата политика „на отворени врати” на НАТО и ЕС като начин за постигане на трайна стабилност и просперитет в региона беше изразена и в Декларация, приета от министрите на отбраната на тяхната пета среща. В Декларацията се посочва още необходимостта от насърчаване на многонационалните подходи за справяне с общите предизвикателства в сферата на отбраната като „интелигентната отбрана” на НАТО и инициативата за обединяване на способности и споделяне на разходи на ЕС. В Декларацията министрите приветстват и стартирането на Проекта за ролята на жените на ръководни длъжности в сигурността и отбраната, в който България е водеща.
В рамките на форума министър Аню Ангелов проведе срещи с министрите на отбраната на Република Сърбия Драган Шутановац, на Турция Исмет Йълмаз и на Черна гора Милица Пеянович-Джуришич, на които бяха обсъдени и възможностите за задълбочаване на двустранното сътрудничество в сферата на отбраната и сигурността.
|
12.04.2012 |
    Ученици от Природо-математическата гимназия „Никола Обрешков” в град Казанлък посетиха военно формирование от 61-ва Стрямска механизирана бригада в града, с командир подполковник Емил Симеонов.
Посещението е част от реализацията на ученически проект „Млад армеец”, разработен от екип от 12 „г” клас на Природо-математическата гимназия. В писмо до министъра на отбраната, изпратено на неговия електронен адрес, гимназистите посочват, че целта на проекта е да запознаят по-малките ученици с постиженията на Българската армия и нейните традиции. „Запознавайки по-малките ученици, ние планираме да им дадем полезно познание, което ще спомогне за развитието на общата им култура и национално самосъзнание, както и да създадем занимателни игри и посещения на военни институции”, посочват авторите на проекта.
Ученическият проект „Млад армеец” e подкрепен от министъра на отбраната Аню Ангелов и ще се реализира със съдействието на Министерството на отбраната. Той включва запознаване на учениците от Природо-математическата гимназия „Никола Обрешков” в часовете на класния ръководител със забележителни събития от българската военна история, със структурата и организацията на Въоръжените сили на Република България и с възможностите за обучение във висшите военни учебни заведения. Вторият етап на проекта е свързан с посещения на ученици от пети и шести клас във военни формирования от 61-ва Стрямска механизирана бригада, където те ще се запознаят с основното въоръжение и техника на Сухопътните войски, а третият - с провеждане на различни състезателни игри, с участието на ученици.
По време на първото посещение във военното формирование от 61-ва Стрямска механизирана бригада в Казанлък, началникът на Щаба на формированието майор Петко Цанев запозна учениците с основното въоръжение и техника. Те разгледаха бойните машини на пехотата (БМП-1) и самоходни минохвъргачки „ТУНДЖА” и се запознаха със стрелковото въоръжение: автомат „Калашников”, картечница „Калашников”, ръчна противотанкова гранатохвъргачка (РПГ–7В), пистолет „Макаров”, снайперова винтовка „Драгунов”, както и с противотанковите средства – ПТУРК „ФАГОТ” и „СПГ-9”.
Учениците проявиха интерес към специалностите на военнослужещите. Класният ръководител Светла Бюйлекова разясни, че за реализирането на проекта „Млад армеец” училището организира игри с военно-приложен характер като: оцеляване, ориенитиране в непозната местност и оказване на първа медицинска помощ. Тя изрази надежда за продължаване на взаимодействието с военнослужещите от формированията на Българската армия при обучението на учениците.
|
12.04.2012 |
   Заместник-министърът на отбраната Валентин Радев посети днес, 12 април, войскови район № 2138 – Челопечене, за да инспектира изпълнението на операцията по прочистване на терена. С него бяха командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Атанас Самандов и кметският наместник на Челопечене Тодор Василев.
„Тук сме, за да проследим цялостния процес и да се уверим, че се спазват всички правила, гарантиращи безопасността както на ангажираните военнослужещи, така и на местното население”, каза заместник-министър Радев и добави, че няма забележки към изпълнението на операцията. Той изрази благодарност към жителите на Челопечене за проявеното търпение и припомни, че основна цел на прочистването на района е гарантирането на тяхната сигурност.
От началото на операцията по прочистване на войсковия район в Челопечене са открити 94 743 бр. боеприпаси и взривни остатъци, като броят на унищожените е 58 671. Задачите по прочистването се изпълняват от специализирана тактическа група от Българската армия във взаимодействие със служба „Военна полиция” и Военно медицинска академия, съвместно със специалисти от САЩ.
|
12.04.2012 |
|
12.04.2012 |
 Церемония по валидирането на пощенска марка, посветена на 100-годишнината от първия боен полет на българската авиация, се състоя днес, 12 април - Международния ден на авиацията и космонавтиката, в Централния военен клуб. В нея участваха заместник-министърът на отбраната Валентин Радев, заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов, главният изпълнителен директор на „Български пощи” Деян Дънешки, представители на Военновъздушните сили и на българската авиационна общност.
Издаването и пускането в употреба на филателно-пощенското издание е съвместна инициатива на министерствата на отбраната и на транспорта, информационните технологии и съобщенията, и на българските Военновъздушни сили.
Филателното издание представя уникалния самолет „Албатрос”, с който е осъществен първият боен полет над Одрин по време на Балканската война. Негов автор е прфесор Георги Янков, преподавател в Националната художествена академия.
|
12.04.2012 |
Сто военнослужещи от военно формирование 22180 – Казанлък ще повишат подготовката си за участие в операции по поддържане на мира в тренировъчния център на Силите на САЩ – Хохенфелс, Германия. В продължение на месец те ще се подготвят съвместно със своите американски колеги, в изпълнение на сключения през 2011 г. „Меморандум за разбирателство за съвместна подготовка между определени тактически подразделения от Сухопътните войски на Българската армия и Сухопътните войски на САЩ в Европа”. |
11.04.2012 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов заминава днес, 11 април, за Република Сърбия, Белград. Той ще вземе участие в Срещата на министрите на отбраната в рамките на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа.
По време на форума ще бъдат дискутирани въпроси, свързани със стабилността и сигурността в региона на Югоизточна Европа, сътрудничеството между страните на двустранна и многостранна основа, общи инициативи по съхраняване и унищожаване на складови запаси от малки оръжия и боеприпаси, както и възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между отделни страни във връзка с инициативата за „интелигентна отбрана” на НАТО.
Широкият формат на срещата дава възможност за обсъждане на конкретни предложения по отношение на стабилността на региона и прилагане на нови подходи за тяхното реализиране.
В рамките на форума министър Ангелов ще проведе срещи с министрите на отбраната на Република Сърбия Драган Шутановац, на Турция Исмет Йълмаз и на Черна гора Милица Пеянович-Джуришич.
Процесът за сътрудничество в Югоизточна Европа започва през 1996 г. със срещата на министрите на външните работи на страните от Югоизточна Европа в София.
Това е форум за дипломатически и политически диалог, който развива регионалното сътрудничество в следните области: укрепване на стабилността, сигурността и добросъседството; икономическо развитие; хуманитарни, социални и културни въпроси; правосъдие, борба с организираната престъпност, незаконния трафик на наркотици и оръжие, тероризма.
В рамките на дейността на страните-участнички в ПСЮИЕ са проведени четири срещи на министрите на отбраната: през април 2004 г. в Сараево, през март 2005 г. в Букурещ, през март 2008 г. в София и през март 2011г. в Будва.
В ПСЮИЕ страни-участнички са: Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Република Македония, Молдова, Румъния, Словения, Сърбия, Турция, Хърватия и Черна гора.
|
11.04.2012 |
Церемония по валидирането на пощенска марка, посветена на 100-годишнината от първия боен полет на българската авиация, ще се състои утре, 12 април - Международния ден на авиацията и космонавтиката, в Централния военен клуб. В нея ще участват заместник-министърът на отбраната Валентин Радев, заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов, представители на Командването на Военновъздушните сили и на българската авиационна общност. Филателното издание представя уникалния самолет „Албатрос”, с който е осъществен първия боен полет. Негов автор е прфесор Георги Янков, преподавател в Националната художествена академия.
Церемонията по валидиране на пощенската марка, посветена на 100-годишнината от първия боен полет на българската авиация, ще започне в 9.00 ч. на 12 април 2012 г. в Централния военен клуб! |
11.04.2012 |
|
11.04.2012 |
  Международна научна конференция на тема „Авиацията в съвременната геополитика и стратегия на Европейския съюз, НАТО, коалициите и държавите” започна днес, 11 април, в Централния военен клуб в София.
Форумът беше открит от президента и върховен главнокомандващ въоръжените сили на Република България Росен Плевнелиев. Той се организира от Военновъздушните сили на Република България и Фондация „Български ВВС”.
От името на министъра на отбраната Аню Ангелов, заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова поздрави организаторите на конференцията за поетия обществен ангажимент да поставят в центъра на вниманието актуални въпроси, свързани с динамичните геополитически процеси, архитектурата и приоритетите на системата за сигурност.
В доклада си заместник-министър Цветкова се фокусира върху характеристиките на съвременната среда за сигурност и произтичащите от тях предизвикателства пред отбранителната политика. „Страната ни трябва да увеличава своите способности за отбрана, за да бъде адекватна на съвременните рискове и заплахи”, подчерта в изказването си тя.
По отношение на ролята на авиацията в отбраната на страната и колективната система за сигурност, заместник-министър Цветкова посочи, че в съвременната геополитическа среда за отбрана и сигурност свойствата на авиацията, както и предимствата при нейното използване за разрешаване на кризи и конфликти, я превръщат във важен инструмент за постигането на политически и военни цели, защото развитието на авиацията е мярка за развитието на научните и технологичните постижения на обществото. „ВВС гарантират въздушния суверенитет на Република България като осъществяват наблюдение, охрана и отбрана на въздушното ни пространство. Те изпълняват и задачи в системата за колективна отбрана на НАТО”, каза заместник-министър Цветкова и допълни, че с развитието на обществата и технологиите историческата роля на военната авиация непрекъснато се увеличава.
На конференцията присъстваха началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов, генералният директор на държавно предприятие „Ръководство на въздушното движение” Диян Динев и Минчо Цветков, главен директор на главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация".
Във форума участват представители на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Командването на Военновъздушните сили, Фондация „Български ВВС”, Военна академия „Г.С.Раковски”, Българска академия на науките, Технически университет – филиал Пловдив, Асоциация на българските авиокомпании, Института по отбрана и др. Сред участниците, представящи чуждестранни организации, ще бъдат представители на Евроконтрол, Европейската комисия и Европейската космическа агенция, и Международния инвестиционен фонд. Дискусията по време на конференцията ще се фокусира върху дефинирането на управленски препоръки по управление на въздушното пространство, летищните комплекси и използването на авиацията и съвременните високотехнологични постижения като инструмент за формиране на геополитики и стратегии на ЕС, НАТО, коалициите и държавите.
Международната научна конференция е посветена на 100-годишнината от първия боен полет на българската авиация на 16 октомври 1912 г. На 16 октомври 1912 година е първото бойно кръщение на българската авиация в небето над Одрин по време на Балканската война. Датата е знаменателна не само за българската, но и за световната авиация и въздухоплаване. Тогава двама български летци, поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев, осъществяват първия боен полет в Европа, който ще се запише в авиационната история като първото европейско бойно използване на самолета.
|
11.04.2012 |
Летище Кандахар, Афганистан, беше обстреляно вчера, 10 април, в 14.48 часа местно време (13.18 ч. българско време) с една ракета. Няма пострадали български военнослужещи и не са нанесени материални щети. |
10.04.2012 |
Модулна група от военно формирование 28 610 – София унищожи около 16.00 ч. днес, 10 април, в землището на село Крайници, община Дупница,80 мм артилерийски снаряд, открит в село Яхиново. При разрива на снаряда възниква пожар. Той обхваща около 20 кв. м. Пожарът е потушен от военнослужещите от модулната група и двама служители на РУП на МВР – Дупница. |
10.04.2012 |
Международна научна конференция на тема „Авиацията в съвременната геополитика и стратегия на Европейския съюз, НАТО, коалициите и държавите” ще бъде открита утре, 11 април, в Централния военен клуб в София. Двудневният форум се провежда под патронажа на президента и върховен главнокомандващ въоръжените сили на Република България Росен Плевнелиев и е организиран от Военновъздушните сили на Република България и Фондация „Български ВВС”. В откриването на конференцията ще участват заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов.
Във форума ще участват представители на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Командването на Военновъздушните сили, Фондация „Български ВВС”, Военна академия „Г.С.Раковски”, Българска академия на науките, Технически университет – филиал Пловдив, Асоциация на българските авиокомпании, Института по отбрана и др. Сред участниците, представящи чуждестранни организации, ще бъдат представители на Евроконтрол, Европейската комисия и Европейската космическа агенция, и Международния инвестиционен фонд.
Дискусията по време на конференцията ще се фокусира върху дефинирането на управленски препоръки по управление на въздушното пространство, летищните комплекси и използването на авиацията и съвременните високотехнологични постижения като инструмент за формиране на геополитики и стратегии на ЕС, НАТО, коалициите и държавите.
Международната научна конференция е посветена на 100-годишнината от първия боен полет на българската авиация на 16 октомври 1912 г. По повод важната за историята на военната авиация годишнина, в 18.00 ч. на 11 април в Централния военен клуб ще бъде представена монографията „История на българската военна авиация”, а от 9.00 ч. на 12 април - Международния ден на авиацията и космонавтиката, в Централния военен клуб ще се състои церемония по валидиране на пощенска марка, посветена на юбилейната годишнина.
На 16 октомври 1912 година е първото бойно кръщение на българската авиация в небето над Одрин по време на Балканската война. Датата е знаменателна не само за българската, но и за световната авиация и въздухоплаване. Тогава двама български летци, поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев, осъществяват първия боен полет в Европа, който ще се запише в авиационната история като първото европейско бойно използване на самолета.
Официалното откриване на международната научна конференция на тема „Авиацията в съвременната геополитика и стратегия на Европейския съюз, НАТО, коалициите и държавите” ще се състои от 9.00 часа на 11 април 2012 г. в Централния военен клуб в София. |
10.04.2012 |
Авиобаза Граф Игнатиево ще бъде домакин на съвместната българо-американска летателна тренировка „Тракийска звезда 2012”, която ще се проведе от 17 април до 11 май 2012 г. В нея ще участват екипажи на Военновъздушните сили на САЩ в Европа с F-16 и екипажи от българските Военновъздушни сили със самолети МиГ-21, МиГ-29 и Су-25, както и формирования от зенитно-ракетните войски от състава на българските ВВС.
Тренировката ще включва въздушни боеве с изтребители, тактически прехвати, бойно маневриране за преодоляване на противовъздушната отбрана. Ще се проведат и полети от съвместни българо-американски екипажи за повишаване на уменията при прилагане на процедурите, използвани от изтребителната авиация на двете страни.
На 27 април 2012 г. ще се проведе Ден за високопоставени гости и медии. Акредитацията на журналистическите екипи ще се извършва в Командването на Военновъздушните сили на телефони: 02 92 24 014, 02 92 24 029 и на e-mail: pr_vvs@abv.bg.
Акредитацията на чуждестранните журналисти ще се извършва до 20 април 2012 г. на e-mail: pr_vvs@abv.bg.
За да бъдат акредитирани журналистите, които желаят да присъстват на Деня за високопоставени гости и медии на съвместната българо-американска летателна тренировка „Тракийска звезда 2012”, трябва да предоставят следните данни: име, презиме, фамилия, номер на лична карта/паспорт, ЕГН и номер на журналистическа карта, заемана позиция в медията, телефон и e-mail за контакт.
Предвижда се за медийния ден да бъде осигурен транспорт за журналистите от София до авиобаза Граф Игнатиево. |
10.04.2012 |
Командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов ще присъства на представянето на монографията „История на българската военна авиация”. Автор на книгата е полковник професор, доктор на военните науки Димитър Недялков. Монографията ще бъде представена на 11 април 2012 г. в Централния военен клуб от професор Андрей Пантев.
Монографията „История на българската военна авиация” обхваща периода от зараждането на авиационната идея в България в края на XIX век до съвременните Военновъздушни сили. Нейният автор, полковник Недялков е летец-пилот I клас, заместник-декан по научната дейност на факултет „Командно-щабен” към Военна академия „Г.С.Раковски”. Той е дългогодишен преподавател в академията и изследовател на авиационната история на България.
Монографията „История на българската военна авиация” ще бъде представена в 18.00 ч. на 11 април 2012 г. в Централния военен клуб. |
10.04.2012 |
   Българо-американски сержантски симпозиум започна днес, 10 април, в София. Форумът бе открит от заместник-началника на отбраната вицеадмирал Пламен Манушев. „Българските сержанти са отлично подготвени, но трябва да продължават да усвояват нови знания и умения както в бойната си подготовка, така и в езиковата си ”, каза вицеадмирал Манушев.
Приветствие към участниците във форума отправи и посланикът на САЩ у нас Н. Пр. Джеймс Уорлик.
По време на симпозиума български и американски сержанти ще споделят идеи и опит за развитието на сержантския корпус и ще обсъдят теми, свързани с обучението и професионалното развитие на сержантите на двете страни. Акцент в дискусиите ще бъдат и въпроси на лидерството и мотивирането на подчинените в мирно време и по време на мисия.
Съорганизатори на симпозиума са дирекция „Управление на човешките ресурси” и Съвместното командване на силите, както и Командването на войските на САЩ в Европа и Офиса за военно сътрудничество към американското посолство в София.
В симпозиума участват от българска страна сержанти/старшини от Съвместното командване на силите, Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили, Военна полиция и представители на професионалните сержантски/старшински колежи, а от американска - главните сержанти на Командването на войските на САЩ в Европа, Военновъздушни сили на САЩ в Европа, Военноморските сили на САЩ, Националната гвардия на щата Тенеси и на Корпуса на морската пехота.
На откриването присъстваха командващият Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Атанас Самандов, командирите на Сухопътните войски и на Военновъздушните сили генерал –майор Стефан Василев и генерал-майор Константин Попов и директорът на служба „Военна полиция” бригаден генерал Данчо Дяков.
|
10.04.2012 |
  Заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова и началникът на отбраната ген. Симеон Симеонов присъстваха днес, 10 април, на представянето на книгата „Алманах на Сухопътните войски на България” в Националния военноисторически музей. На премиерата на първия от двата тома на изданието бяха също заместник-началникът на отбраната генерал-майор Йордан Йорданов, командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Атанас Самандов и командирът на Сухопътни войски генерал-майор Стефан Василев.
„Тази книга, създадена с висок професионализъм и впечатляваща с изяществото си, е едно прекрасно начало на честванията на 100-годишнината от Балканските войни”, каза заместник-министър Цветкова и благодари на авторите на алманаха, който е съвместен проект на Националния военноисторически музей, Асоциацията на Сухопътните войски на България и Фондация „Българско военноисторическо наследство”. Тя припомни, че с редицата събития, с които ще бъде отбелязана годишнината от Балканските войни, ще се възроди споменът за предците ни, дали живота си за родината.
На представянето на „Алманах на Сухопътните войски на България” бяха прочетени откъси от книгата и показани част от включените в нея фотографии, повечето от които не са излагани до момента. В обръщението си към присъстващите академик Георги Марков се присъедини към поздравленията към авторския екип от Националния военноисторически музей - д-р Соня Пенкова, д-р Даниела Цанкова-Ганчева и Диана Иванова.
|
09.04.2012 |
Медицински екип от военно формирование 24150 – Стара Загора проведе в периода 4-6 април 2012 г. безплатни медицински прегледи на жителите на селата Ловец, Козаревец, Борово, Самуилово и Воденичарово. Военните медици измериха кръвното налягане, направиха кардиограми и установиха здравния статус на осемдесет и четири жителя на населените места в област Стара Загора.
Медицинските прегледи на жители от населени места в старозагорско, извършени от военни медици, са в изпълнение на мисията „Принос към националната сигурност в мирно време” и бяха съгласувани с ръководството на община Стара Загора. |
09.04.2012 |
В първата седмица на април военнослужещи от Българската армия обезвреждаха корозирали боеприпаси, открити в различни райони на страната.
Модулна група от Национален военен университет – Велико Търново унищожи корозирала граната, намерена в частен дом в с. Церовец, област Русе.
Два 122 мм корозирали артилерийски снаряда, намерени в екарисажна яма югоизточно от с. Кънчево, общ. Казанлък, бяха унищожени на полигон “Тюлбето” от модулна група от военно формирование 44 200 – Стара Загора. Действията на военнослужещите по обезвреждането на корозиралите боеприпаси бяха ръководени от капитан Йордан Йорданов.
Военнослужещи от военно формирование 26400 – Благоевград, под ръководството на капитан Петър Трайков, унищожиха 120 мм осколъчно-фугасна мина, намерена в землището на село Коларово, община Петрич.
Модулна група от военно формирование 28880 – Белене унищожи силно корозирал артилерийски боеприпас, намерен в град Плевен. Командир на групата е капитан Любомир Любомиров. |
09.04.2012 |
Заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и командирът на Сухопътни войски генерал-майор Стефан Василев ще присъстват утре, 10 март, на представянето на книгата „Алманах на Сухопътните войски на България” в Националния военноисторически музей. Книгата е дело на екип от музея и е създадена по съвместен проект с Асоциация на Сухопътните войски на България и Фондация „Българско военноисторическо наследство”.
С издаването на „Алманах на Сухопътните войски на България” се поставя своеобразно начало на отбелязването на 100-годишнината от Балканските войни, тъй като създателите му го посвещават на героизма на Българската пехота, проявен по време на битките.
Съдържанието на книгата се базира на съществуващата научна литература и на сведения от мемоари и спомени. Богатият илюстративен материал включва 250 оригинални фотографии от фонда на Националния военноисторически музей, повечето от които не са показвани до момента. Премиерата на книгата ще бъде на 10 април, вторник, от 11.00 часа в Националния военноисторически музей. Заповядайте! |
09.04.2012 |
Заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Пламен Манушев ще участва утре, 10 април, в откриването на двудневен българо-американски сержантски симпозиум, който се провежда в София. По време на форума български и американски сержанти ще споделят идеи и опит за развитието на сержантския корпус и ще обсъдят теми, свързани с обучението и професионалното развитие на сержантите на двете страни. Акцент в дискусиите ще бъдат и въпроси на лидерството и мотивирането на подчинените в мирно време и по време на мисия. Съорганизатори на симпозиума са дирекция „Управление на човешките ресурси” и Съвместното командване на силите, както и Командването на войските на САЩ в Европа и Офисът за военно сътрудничество към американското посолство в София.
В симпозиума ще участват от българска страна сержанти/старшини от Съвместното командване на силите, Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили, Военна полиция и представители на професионалните сержантски/старшински колежи, а от американска - главните сержанти на Командването на войските на САЩ в Европа, американските Военновъздушни сили в Европа, Военноморските сили на САЩ, Националната гвардия на щата Тенеси и на Корпуса на морската пехота. |
09.04.2012 |
 Заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Пламен Манушев прие днес, 9 април, символичното знаме на кампанията на bTV Media Group „Да изчистим България за един ден”, което бе връчено от журналиста Венелин Петков.
„С включването на Българската армия в тази инициатива сме убедени, че ще се постигне висок резултат”, каза вицеадмирал Манушев. Той подчерта, че военнослужещи ще изграждат логистични пунктове, при поискване от страна на областните управители и кметовете, в които ще се раздават пликове, чували и др. пособия на доброволците.
|
06.04.2012 |
  Екипажът на корветата „Решителни”, с командир капитан III ранг Петко Якимов, за първи път ще участва в поредното развръщане на Оперативната група за военноморско сътрудничество в Черно море BLACKSEAFOR. Вчера, 5 април, корветата „Решителни” отплава от военноморска база Варна за пристанище Констанца – Румъния. В активацията на BLACKSEAFOR участват още кораби от военноморските сили на Румъния (корвета „Контраадмирал Еустатио Себастиян”), Украйна (миночистач „Черкаси”), Руската Федерация (десантен кораб „Цезар Куников”) и Република Турция (фрегата „Явуз”). Командир на BLACKSEAFOR е капитан I ранг Юрий Земски от ВМС на Русия.
Освен с екипажа на кораба, българските ВМС участват в развръщането на BLACKSEAFOR и с щабни офицери. В бреговия щаб е включен старши лейтенант Николай Викторов, а в корабния щаб - капитан III ранг Росен Николов. Двамата офицери са от състава на военноморска база Варна.
На море ще бъдат отработени епизоди по отразяване атаките на въздушен противник, тактическо маневриране, търсене и спасяване на бедстващи кораби на море, контрол на търговското корабоплаване и др. Корабите от BLACKSEAFOR ще посетят пристанищата Констанца, Севастопол и Истанбул.
Развръщането на Оперативната група за военноморско сътрудничество в Черно море ще завърши на 25 април 2012 година.
|
06.04.2012 |
 Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов награди днес, 06 април, с кортик на Сухопътните войски капитан Виктор Димитров Якимов – командир на 122-мм гаубичен огневи взвод в Националната гвардейска част. На 29 март капитанът оказа първа помощ на момиченце, блъснато от кола на пешеходна пътека в София.
„С вашата хуманност и човечност Вие не само затвърдихте авторитета на българския военнослужещ сред нашата общественост, но и дадохте шанс на малката Марина да има бъдеще. Вие дадохте личен пример преди всичко за човечност”. С тези думи на благодарност началникът на отбраната генерал Симеонов се обърна към капитан Якимов.
На церемонията по награждаването, която се състоя в Министерството на отбраната, присъстваха още заместник-началниците на отбраната вицеадмирал Пламен Манушев и генерал-майор Йордан Йорданов, заместник-командващият на СКС контраадмирал Валентин Гагашев, директори на дирекции от администрацията на Щаба на отбраната.
|
06.04.2012 |
   Заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова проведе работна среща със заместник-началника на щаба на Сухопътните войски на САЩ в Европа бригаден-генерал Майкъл Билс.
По време на разговорите заместник-министър Цветкова благодари за предоставената възможност български военнослужещи и щатни подразделения да се обучават в Тренировъчните центрове на Силите на САЩ – Хохенфелс и Графенвьор, Германия и за оказаната помощ при подготовката на Първата батальонна бойна група.
От своя страна бригаден генерал Майкъл Билс отбеляза, че е изключително впечатлен от високото ниво на подготовка на българските военнослужещи. Той посети военно формирование 34 750 – Карлово, където се подготвя Първата батальонна бойна група. Бригаден генерал Билс присъства и на част от занятията за противодействие и откриване на импровизирани взривни устройства – мероприятие от Плана за съвместна българо-американска подготовка и учения през 2012 г.
По време на срещата бяха дискутирани още въпроси, свързани с използването на българо-американските съвместни съоръжения у нас, както и с бъдещите тренировки и учения.
От българска страна на срещата присъстваха заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Пламен Манушев, съпредседател на Съвместената комисия по прилагане на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната, заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Нейко Ненов, полк. Явор Матеев, началник на отдел „Съвместни съоръжения” в Министерството на отбраната, а от американска страна Сюзън Сатън, заместник-посланик на САЩ у нас и капитан ІІ ранг Марк Имблум, началник на Офиса за отбранително сътрудничество към посолството на САЩ у нас.
По-рано бригаден генерал Майкъл Билс проведе среща и с командира на Сухопътните войски генерал-майор Стефан Василев. Двамата обсъдиха дейностите по подготовката на Първата батальонна бойна група и набелязаха предстоящите задачи във връзка с нейната сертификация през месеците октомври и ноември тази година.
|
05.04.2012 |
  Заместник-министърът на отбраната Валентин Радев присъства днес, 5 април, на тържественото честване на 120-та годишнина от рождението на генерал-полковник Владимир Стойчев. То беше организирано от Съюза на ветераните от войните на България и се проведе под патронажа на министъра на отбраната Аню Ангелов.
„България има в новата си история безспорни личности и една от тях е ген. Стойчев – човек с голям дух, величествен родолюбец и истински българин”, каза заместник-министър Радев в обръщението си към събралите се да почетат паметта на висшия офицер. Той изрази своята благодарност към ветераните от войните, воювалите заедно с генерала, за това, че са предали на следващите поколения любовта и чувството за дълг към родината. Заместник-министър Радев се обърна и към днешните военнослужещи, чиято достойна служба донесе на Българската армия най-висок рейтинг в държавата.
Генерал-полковник Владимир Стойчев е военен и политически деец, командир на Първа българска армия, дългогодишен председател на Българския олимпийски комитет и член на Международния олимпийски комитет.
|
05.04.2012 |
  „Професионалната армия няма алтернатива и е динамичен процес, който ще продължи без краен срок за завършването му”, каза министърът на отбраната Аню Ангелов днес, 5 април, на национална кръгла маса на тема „Професионалната армия и отбраната на страната”. Той заяви, че професионалната армия трябва да бъде модерна, мобилна и по-добре подготвена и подчерта, че основните фактори за постигане на професионализацията са достигане на определено ниво на модернизация на Българската армия и качествен подбор и възможност за кариерно развитие на личния състав.
Министър Ангелов припомни успешно завършените от Министерството на отбраната проекти по модернизацията на армията. Той посочи, че вече са факт доставката и договорът за гаранционно обслужване на трите самолета „Спартан”, придобити са 12 вертолета „Кугър” и 3 вертолета „Пантер”, осигурено е наземното електрозахранване на трите фрегати, а автомобилният парк на армията се е увеличил с 137 товарни автомобила и 52 „Хамъра”.
„Успешно завършените проекти за модернизация със средства, осигурени от българското правителство, гарантират мобилност на трите вида въоръжени сили”, подчерта министър Ангелов и допълни, че приоритетни проекти за изпълнение сега са сертифицирането на батальонната бойна група и придобиването на ракетно въоръжение за трите фрегати тип „кораб-кораб”.
По отношение на „Проекта за инвестиционен разход за придобиването на нов тип многоцелеви изтребител” министър Ангелов разясни, че най-късно в началото на 2013 година ще бъде изготвен и представен на Министерски съвет инвестиционен разход за 350-390 млн. долара за период от 5 години. Той поясни, че решение за изпълнението на проекта ще бъде предложено да вземе следващото Народно събрание.
„Професионалната армия изисква въвеждането на ясен кадрови модел, който да дава възможност на военнослужещите да планират професионалното си развитие и да градят кариера във въоръжените сили”, подчерта министър Ангелов и допълни, че вече са въведени нови системи за кариерно развитие и атестиране на военнослужещите.
Министър Ангелов заяви, че професионализацията на армията е процес, важна част от който е Законът за резерва на Въоръжените сили на Република България. „С прилагането на практика на този закон ще бъде гарантирано попълването на военновременните формирования и доокомплектоването на съединенията и частите в мирно време”, каза в заключение министър Ангелов.
|
05.04.2012 |
 Министърът на отбраната Аню Ангелов проведе днес, 5 април, работна среща с посланиците на страните-членки на НАТО в България.
„Много се радвам, че имам възможност да разговарям с вас само ден, след като нашата страна тържествено отбеляза 8-та годишнина от членството си в най-големия военнополитически съюз – НАТО и месец преди Срещата на върха в Чикаго, която е от голямо значение за сигурността и отбраната на страните-членки на Алианса и партньорите”, каза министър Ангелов.
По време на срещата той запозна посланиците с изпълнението на основните задачи в дейността Министерството на отбраната през 2011 г. и очерта насоките за работата през 2012 г. „За първи път от много години насам ние имаме напълно завършена рамка на стратегически и концептуални документи, които са съобразени със стратегически и концептуални документи на НАТО и ЕС и определят националните интереси и цели в областта на отбраната”, подчерта министър Ангелов и допълни, че това е позволило основният фокус през 2011 г. да бъде обърнат към развитието на способностите на въоръжените сили.
„Нашата основна цел през 2012 г. е развитието на способности, за да изградим единен комплект въоръжени сили, способни да изпълняват трите основни мисии – отбрана на страната, подкрепа на международния мир и сигурност и принос към националната сигурност в мирно време”, отбеляза министър Ангелов.
По време на срещата бяха дискутирани въпроси, свързани с по-нататъшното участие на въоръжените ни сили в Афганистан в съответствие с приетата от МС Стратегия за трансформиране на участието на Република България в операцията на НАТО ISAF.
Министър Ангелов запозна посланиците и с приноса на нашата страна в инициативата на НАТО интелигентна отбрана и посочи, че България е водеща страна по проекта „Ролята на жените в сигурността и отбраната”. Друг проект, по който работи Министерството на отбраната, е създаването на Център за изследване, изграждане и развитие на способности на НАТО за управление на кризи и оказване на помощ при бедствия (Center of Excellence).
|
05.04.2012 |
В Гарнизонен военен клуб – Бургас се проведе основната планираща конференция за националното военноморско учение с международно участие „Бриз - 2012”. В продължение на два дни офицери от командването на Военноморските сили и военноморска база - Бургас, представители на военноморските сили на Гърция, Турция, Италия, САЩ и на Втората постоянна група кораби на НАТО обсъдиха въпроси, свързани с организацията и плана за провеждането на учението и за участващите сили и средства от българските и чуждестранните военноморски сили. Националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2012” ще се проведе през втората половина на юни 2012 г.
|
04.04.2012 |
|
04.04.2012 |
Министерството на отбраната е с най-висок Рейтинг на активна прозрачност от всички централни структури на изпълнителната власт и на второ място при оценката на прозрачността при органи на властта на централно, териториално и местно ниво. Тези данни бяха обявени днес, 4 април, от представители на Програма Достъп до Информация.
Те представиха резултатите от изследванията на Рейтинг на активната прозрачност 2012 и Портал на публичните регистри в България.
Рейтингът на активната прозрачност оценява Интернет страниците на административните структури на изпълнителната власт от гледна точка на задълженията по Закона за достъп до обществена информация и други нормативни актове за публикуване на информация в Интернет. Критериите, по които са били оценявани Интернет страниците, са изпълнението на задълженията за онлайн публикуване, наличието на обособена секция за достъп до информация и какво е нейното съдържание и как се отговаря на заявления, подадени по електронен път. |
04.04.2012 |
 Военнослужещите от Сухопътните войски се включват в доброволна кръводарителска акция и така те ще допринесат за спасяването на живота на много хора.
Сто и петдесет военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада – Карлово вече дариха кръв, която ще бъде използвана от лечебните заведения в страната при възникване на спешна необходимост.
Кръводаряването се извърши от екип от Центъра по хемотрансфузионна хематология на ВМА - София. Пръв в доброволната акция по кръводаряване се включи командирът на военното формирование бригаден генерал Красимир Кънев.
|
04.04.2012 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов ще участва утре, 5 април, в национална кръгла маса на тема „Професионалната армия и отбраната на страната”.Форумът се организира от Обществения съвет по въпросите на отбраната и Асоциацията на Сухопътните войски с подкрепата на Министерството на отбраната и ще се проведе в Централния военен клуб.
Дискусиите ще бъдат организирани в два панела: „Професионалната армия в контекста на потребностите на националната и колективната отбрана” и „Професионалната армия и гражданското общество”.
Във форума ще участват командирът на Сухопътните войски генерал-майор Стефан Василев, заместник-командващият на Съвместното командване на силите контраадмирал Валентин Гагашев, експерти от Министерството на отбраната и Военна академия „Г. С. Раковски”, представители на неправителствени организации и на българската отбранителна индустрия и членове на военнопатриотичните съюзи.
Началото на националната кръгла маса е от 09.00 ч. на 5 април в зала „Тържествена” на Централния военен клуб, а регистрацията на участниците започва в 08.30 ч. |
03.04.2012 |
 Основна планираща конференция за компютърно подпомаганото учение на страните от Югоизточна Европа "SEESIM 12" започна днес, 3 април, в резиденция „Бояна”. Учението ще се проведе през октомври 2012 г. в България.
Компютърно подпомаганите учения „SEESIM“ (South Eastern Europe Simulation) са част от инициативата на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа (SEDM Initiative). Те са с двугодишен цикъл на подготовка и се организират от страната-домакин и САЩ. В ученията участват представители на страните-членки на инициативата SEDM, Швеция и Евроатлантическия координационен център в отговор на бедствия (EADRCC), както и на страните-наблюдателки Грузия и Молдова.
Досега са проведени пет учения от този тип като България е била домакин през 2008 г. и отново ще бъде домакин през октомври тази година.
В планиращия форум, който беше открит от заместник-министъра на отбраната Августина Цветкова, участват над 100 български и чуждестранни военнослужещи и цивилни експерти в областта на отбраната и управлението на кризи.
„Националната сигурност на всяка страна в региона зависи от общата европейска и регионална сигурност. Целта на нашите усилия в областта на регионалната политика е да се установи дълготраен мир и стабилност в Югоизточна Европа, както и да се поддържат европейските стандарти в отношенията между страните от региона”, каза в приветствието си към участниците заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова. „Тясното сътрудничество в областта на управлението на кризи изисква формиране на подходящи способности за обмен на информация, за ранно предупреждение и познаване на обстановката, както и планиране на управлението на кризи”, отбеляза още тя и допълни, че поредицата от учения „SEESIM”, по време на които съвместно се обучават цивилни и военни експерти, спомагат за изграждането на доверие и увереност.
В ученията „SEESIM” ще участват и представители на структури от НАТО - Съюзното командване по трансформацията, Съвместният център за военни игри (JWC - Ставангер, Норвегия), Съвместният център за подготовка на силите (JFTC - Бидгошч, Полша) и Центърът на НАТО за моделиране и симулации (COE M&S - Рим, Италия).
За първи път по време на учението ще бъдат експериментирани софтуерни продукти на НАТО от Агенцията за консултации, командване и контрол (NC3A) в учения по управление на кризи, както и ще бъдат тествани компютърни инструменти и модели за планиране и провеждане на учения от подобен характер. Ще се експериментират възможностите за подготовка чрез симулационни системи, както и за внедряване на нови информационни технологии за повишаване на ефективността при подготовката на граждански и военни структури от региона по ликвидирането на последствията от кризи и помощ при бедствия.
По време на учението ще се експериментира и инициативата на България за изграждане на мрежа за подготовка и учения в региона.
Ръководител на групата за подготовка и провеждане на учението в България е бригаден генерал Марин Начев, директор на дирекция „Операции и подготовка“. От американска страна в ръководството на учението ще участват представители на Командването на въоръжените сили на САЩ в Европа (US EUCOM) и Съвместния център за бойни действия (JCW).
|
03.04.2012 |
Заместник-началникът на Щаба на Сухопътните войски на САЩ в Европа бригаден генерал Майкъл Билс пристига утре, 4 април, на двудневна работна визита в нашата страна. Той ще посети военно формирование 34750 – Карлово и ще се запознае с хода на подготовката на първата батальонна бойна група.
В рамките на посещението бригаден генерал Майкъл Билс ще се срещне със заместник-министъра на отбраната Августина Цветкова и с командира на Сухопътните войски генерал-майор Стефан Василев. |
03.04.2012 |
Гвардейският представителен духов оркестър ще изнесе утре, 4 април, концерт, с който ще бъде отбелязан Деня на НАТО. Програмата пред Народния театър „Иван Вазов” включва още демонстрация на части от церемонията-спектакъл „Искри” от гвардейци и изпълнения на квартет „Армейска песен”.
На същата дата през 1949 г. дванадесет държави от Европа и Северна Америка подписват Северноатлантическия договор, с който се основава военният пакт. През 2004 г. и Република България стана пълноправен член на НАТО – най-големият военнополитически съюз.
Концертът в чест на Деня на НАТО ще започне от 17.00 ч. на 4 април пред Народния театър „Иван Вазов”. Заповядайте!
|
03.04.2012 |
|
02.04.2012 |
    „Целта на интелигентната отбрана е „прибавяне на стойност” към националната отбрана и в този смисъл трябва да отговаря на високи политически критерии и да се сключва с максимална отговорност и чувство на дълг пред нацията. Поради това и обединяването на усилията на отделни държави-съюзници в НАТО за придобиване на определени способности е акт на тясно политическо сътрудничество и акт на доверие” , каза министърът на отбраната Аню Ангелов днес, 2 април, на международната конференция на тема „Интелигентната отбрана – обединяване и споделяне: Източноевропейската визия за многонационални и иновативни подходи за развитие на способностите”. Той подчерта, че тези нови подходи ще доведат до изграждане на нова коалиционна култура между държавите, която ще подобри институционалния и политически капацитет на самия Алианс и ние без съмнение ще излезем от финансовата криза по-силни като съюз, по-гъвкави като способности, по-мъдри като възможност за вземане на трудни и бързи решения.
Министър Ангелов посочи, че към момента все още съществуват пречки пред реализирането на проектите, свързани с интелигентната отбрана. Той отбеляза, че трудното вземане на решение по общото осигуряване на необходимите ресурси за оперативни разходи и поддръжка на системата за съюзно земно наблюдение (AGS) е отнело на НАТО няколко загубени години. „Двете основни причини за това са защитата на национални икономически интереси от някои държави-членки, довело до намирането на компромис в т.н специфичен принос в общите разходи, и опитите за обединяване на разходите и прилагане на този принцип постфактум за вече съществуващи проекти”, посочи той и допълни, че на базата на споменатите две причини идва и третата - трудното постигане на необходимата степен на политическо доверие между съюзниците.
„Вероятно тези причини ще намират израз и в бъдещи общи проекти”, каза министър Ангелов и даде за пример съвместното придобиване от страните на нов тип многоцелеви изтребител. „В този случай една страна иска да придобие новопроизведен изтребител, но няма ресурси за това. Друга страна се отказва от участие поради липса на средства, а трета страна предпочита „втора ръка”, за да направи подобно придобиване постижимо”, отбеляза той.
Министър Ангелов посочи още и основната пречка за развитието на инициативата за „обединяване на способности и споделяне на разходи” на ЕС: липсата на общ фонд в областта на отбраната в системата на общите структурни и кохезионни фондове на съюза. „При планирането на следващия период е необходимо остро да се постави на вниманието на ръководните органи на ЕС този належащ за решаване въпрос, като се има предвид и преместването на фокуса на новата стратегия за национална сигурност на САЩ от Европа към Азия”, посочи още той.
Министър Ангелов подчерта и важната роля на бизнеса в реализирането на проекти, свързани с интелигентната отбрана. Той посочи, че съвместното придобиване на способности ще допринесе и за интегритета на процеса на провеждане на процедурите. „Те ще бъдат наблюдавани от няколко нации, ще се състоят на много по-голяма сцена, образно казано, и контролът върху тях ще бъде по-всеобхватен и пълен. Така че и бизнесът ще бъде по-спокоен, че неговите интереси ще бъдат защитени и конкуренцията ще бъде реална”, подчерта той.
В първия ден на конференцията взе участие и заместник-министърът на отбраната Валентин Радев. Той посочи, че колективните подходи и действия, обединяването на способностите и споделянето на разходите нямат алтернатива.
България вече е заявила интерес към шест проекта, които попадат в групата на проектите с най-висок приоритет по линия на „Интелигентната отбрана”, отбеляза заместник-министър Радев и подчерта сериозния потенциал в регионалното измерение на многонационалните подходи за развитие на способностите. „Изграденото сътрудничество и доверие между държавите от Югоизточна Европа е добра основа, върху която да се надгражда и по линията на интелигентната отбрана”, отбеляза той и припомни вече сключените споразумения с Гърция и с Румъния по „Air Policing” в рамките на Интегрираната система за противовъздушна отбрана на НАТО.
В заключение заместник-министър Радев подчерта, че България активно подкрепя развитието на инициативата за обединяването на способности и споделянето на разходи („Pooling&Sharing”) на Европейския съюз и посочи като идентифицирани области на интерес въпросите, свързани с бойните групи на ЕС, военното образование и обучение.
Работата на участниците в международната конференция „Интелигентната отбрана – обединяване и споделяне: Източноевропейската визия за многонационални и иновативни подходи за развитие на способностите” продължава и утре.
Цялото приветствие на министър Аню Ангелов можете да прочетете тук.
|
02.04.2012 |
 Днес, 2 април, заместник-министърът на отбраната Валентин Радев прие Джорж Доландер, генерален мениджър на Агенцията за консултации, командване и управление на НАТО (NC3A).
Той е в България по повод международната конференция „Интелигентната отбрана – обединяване и споделяне: Източноевропейската визия за многонационални и иновативни подходи за развитие на способностите”.
На срещата, проведена в Министерство на отбраната, са разгледани въпроси от взаимен интерес, както и състоянието на процеса на консолидация на Агенциите в НАТО и произтичащите от това възможни промени по текущите договори между Агенцията и Министерство на отбраната.
Потвърдена бе отличната комуникация на най-високо ниво между NC3A и Министерство на отбраната, особено след подписването на Меморандума за разбирателство през февруари 2010 г.
Джордж Доландер сподели отличните си впечатления от днешните сесии на конференцията и от участието в дискусиите по най-важните теми от дневния ред на НАТО и Европейския съюз – Инициативата „Интелигентна отбрана” („Smart Defence”) на НАТО и Обединяването на способности и споделянето на разходите („Pooling&Sharing”) на ЕС на президента и върховен главнокомандващ въоръжените сили на България и на ръководството на Министерство на отбраната.
Взаимно бе потвърдена подкрепата за съществуващите проекти между NC3A и Министерство на отбраната в момента и тяхното развитие в съответствие с предварителните договорености.
|
02.04.2012 |
Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха в петък, 30 март, ръчна граната, открита при събаряне на кирпичена ограда в с. Асеновци, област Плевен. Модулната група, с ръководител капитан Николай Георгиев е от военно формирование 28 880 - Белене.
На следващият ден неделя, 31 март, военнослужещи от военно формирование 28 610 – София унищожиха ръчна граната, която е открита до коритото на река Блата в кв. “Требич”, община “Надежда” в София. Модулната група е с ръководител старши лейтенант Иван Панайотов. |
|
 |