 |
Новини - архив
30.03.2023 |
 Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов се срещна днес, 30 март, с офицери от стратегическия курс на Командно-щабния колеж на Бундесвера на Федерална република Германия. Ръководител на групата от 13 обучаеми бе директорът на дирекция „Стратегически въпроси“ в колежа бригаден генерал Франк Пийпър. Гостите бяха придружавани от аташето по отбраната на Германия подполковник Матиас Пфайфер.
Адмирал Ефтимов представи ролята, мисиите и задачите на Въоръжените сили, приноса на България към мисиите и операциите на НАТО и Европейския съюз, както и подкрепата, която Българската армия оказва за охраната на държавната граница и ограничаването на нелегалния трафик на мигранти.
Той запозна гостите с проектите за модернизация на Въоръжените сили и полаганите усилия за изграждането на съвременни и модерни формирования, които допринасят за националната и колективна отбрана. Адмирал Ефтимов сподели предизвикателствата пред Въоръжените сили и нарасналите изисквания към тях, особено в условията на сложната среда за сигурност в региона.
Интерес предизвикаха темите за актуалната обстановка в Черноморския регион и произтичащите от войната в Украйна потенциални рискове и заплахи. Началникът на отбраната акцентира върху мерките на НАТО за засилване на възпирането и отбраната на Югоизточния фланг на Алианса. Той подчерта важността на многонационалната бойна група на наша територия, както и на Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО. Офицерите от стратегическия курс на Командно-щабния колеж на Бундесвера посетиха също Командването на Военноморските сили, Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ и Военната академия „Г. С. Раковски“.
|
29.03.2023 |
  Съвместното командване на силите (СКС) е домакин на конференция за генериране на силите на многонационалната бойна група в Република България. Тя е организирана заедно със Съвместното оперативно командване на Италия.
„Създаването на бойната група в България е съществена част от възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО и демонстрира споделените отговорности за гарантиране на сигурността на неговия Югоизточен фланг“. Това заяви заместник-командирът на СКС бригаден генерал Христо Ганецовски на откриването на форума.
На конференцията присъстваха флотилен адмирал Фабио Агостини - заместник-началник на щаба по планирането и подготовката на Съвместното оперативно командване на Италия, както и представители на Албания, Гърция, Италия, Румъния, САЩ, Турция, Черна гора, на дирекции от Щаба на отбраната, на командванията на Сухопътните войски и Военновъздушните сили, както и на командванията за логистична поддръжка и за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана, Военномедицинска академия, служба „Военна полиция“ и Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО в България.
Основни теми на конференцията бяха бъдещото развитие и подготовката на многонационалната бойна група на територията на нашата страна. Към момента в нейния състав са включени над 900 военнослужещи от Италия, България, САЩ, Албания, Гърция, Република Северна Македония, Черна гора и Турция. Многонационалната дивизия „Югоизток“ (MND-SE) предоставя формирование за комуникационна и информационна поддръжка за подпомагане на командването и управлението на бойната група.
|
29.03.2023 |
|
29.03.2023 |
  Министерството на отбраната на Република България е домакин на 48-та работна среща на Координационния комитет на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM-CC) и 49-та работна среща на Политико-военния направляващ комитет (PMSC), които се провеждат в периода 28-30 март. Заседанията се провеждат в рамките на българското председателство на Процеса, под ръководството на председателя на SEDM и заместник-министър на отбраната Теодора Генчовска.
„Районът на Югоизточна Европа е изправен пред много предизвикателства, включително продължаващата война, тероризмът, киберзаплахите, транснационалната престъпност и незаконната търговия с оръжие и наркотици. Чрез диалог и консултации в рамките на SEDM ние създадохме обща визия за бъдещето на нашия регион и укрепихме сътрудничеството между нашите държави и въоръжени сили“, заяви при откриването на форума заместник-министър Генчовска. „В тази геополитическа обстановка е от съществено значение да останем бдителни срещу външните фактори, които дестабилизират нашия регион и подкопават колективната ни сигурност. Трябва да продължим да работим заедно, за да запазим региона стабилен и проспериращ“, каза тя в обръщението си към участниците.
В работата на форума, организиран от дирекция „Отбранителна политика и планиране“, участват представители на 14 от страните-членки на SEDM, командирът и офицери от щаба на многонационална бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG) и представители на Центъра за сътрудничество в сигурността (RACVIAC). В дискусиите посредством видеоконферентна връзка се включиха и представители на Министерството на отбраната на Украйна.
Участниците обсъждат постигнатия напредък и възможностите за по-нататъшно развитие на Процеса SEDM, както и актуални въпроси на регионалното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната. Във фокуса на дискусиите са реализираните дейности за времето от предходните експертни срещи, проведени през септември 2022 г., които бяха представени от Секретариата на SEDM и от командира на многонационалната бригада SEEBRIG. Дискутирани бяха също програмата и темите от дневния ред на предстоящата през юни т.г. среща на заместник-началниците на отбраната от Югоизточна Европа, организацията на дейностите, свързани с предаването на командването на SEEBRIG от Гърция на Албания и подробности по прехвърлянето на Председателството на SEDM от България на Румъния.
В състава на българската делегация участват бригаден генерал Радостин Илиев – директор на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ - МО и военен съветник на SEDM, Даниела Григорова – началник на отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“ и директор на Секретариата на SEDM, експерти от Министерството на външните работи и от дирекция ,,Отбранителна политика и планиране‘‘, както и Секретариатът на SEDM.
Това е последната домакинска среща, организирана от Министерството на отбраната в рамките на българското Председателство на SEDM.
От инициирането си през 1996 г. Процесът SEDM се доказа като ефективен механизъм за повишаване на регионалната сигурност и един от най-важните форуми за регионално сътрудничество в областта на сигурността и отбраната. Експертните срещи на SEDM-CC и PMSC се провеждат два пъти годишно в страната-домакин на Процеса. От 1 юли 2021 г. България пое ротационното председателство на SEDM за срок от две години.
|
28.03.2023 |
    „Министерството на отбраната разработва нормативни промени, които да регламентират особения статут на курсантите като военнослужещи“. Това съобщи министърът на отбраната Димитър Стоянов в Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ във Велико Търново днес, 28 март. Разрешаването на този въпрос е отлагано повече от 13 години, посочи министърът. „Промените в наредбата ще изискват и законодателни промени. Най-вероятно няма да успеем с тях по време на служебния кабинет, но ще оставим добра основа, върху която да стъпи редовно правителство, и да доразвие идеята за особения статут на курсантите“, заяви министър Стоянов.
Служебното правителство вече промени наредбата за предоставяне на стипендии на курсантите, в резултат на което те са увеличени с приблизително сто процента.
„Имаме затруднения с набирането на личен състав най-вече заради заплащането на военнослужещите. То не е адекватно към съвременните условия и би следвало да бъде повишено. Това ще бъде допълнителен стимул военната професия да бъде по-привлекателна и да има повече желаещи за нея“, посочи министър Стоянов.
Министър Димитър Стоянов изнесе лекция пред курсантите от НВУ, в която акцентира върху това как мотивацията може да се използва като инструмент за постигане на целите и като средство за самоусъвършенстване. „Задача на Вашите преподаватели е да ви накарат да изпитвате удовлетворение от усвояването на преподаваните науки, да искате повече да знаете, да четете допълнителна литература, за да ви изградят като истински бъдещи командири“, посочи министър Стоянов и допълни: „В ролята на мотиватор като командир на взвод, на рота и т.н. ще Ви е доста по-трудно. На Вас ще ви се налага да споделяте придобитите знания. Знанието ще Ви напътства, но ако не го споделите с останалите си колеги, или с тези, които ще мотивирате, то ще е безсмислено при реализацията на каквато и да е идея, на какъвто и да е план. Трябва да го споделите по подходящия начин, да представите идеята си така, че тя да е завладяваща, и вашите подчинени да са максимално мотивирани да я реализират“, каза министър Стоянов.
Всеки български гражданин има дълг към Отечеството и този дълг трябва да бъде изпълняван, посочи министърът. „Всеки един от нас е ангажиран със защита на Отечеството и не е казано, че защитата е само във военната сфера. Тя може да бъде във всяка една сфера (икономика, енергетика и други.). Всичко това е свързано с националната сигурност. Това, което бих пожелал на младите хора, е да останат в България и все повече да се образоват и подготвят“, каза още министърът на отбраната.
|
28.03.2023 |
„Министерският съвет не е взимал решение за изпращане на наши военнослужещи в Украйна“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в интервю за предаването „Здравей, България“ на Нова телевизия днес, 28 март. По думите му – подобни изказвания са за вътрешнополитическа употреба. „Някои си мислят, че боравейки със страха на хората, ще постигнат по-голям резултат на изборите – няма да го постигнат“, посочи той.
„България подкрепя Украйна с това, с което може. Не може потенциалът на Българската армия да бъде сведен до нула“, бе категоричен министър Стоянов. Той подчерта, че страната ни следва общата политика на Европейския съюз (ЕС) по отношение на оказването на помощ на Украйна. „Не считам, че България води различна политика от политиката на ЕС и НАТО. Има решение на Народното събрание, което изпълнихме“, подчерта той.
По думите му - страната ни няма складови наличности от 155 мм снаряди и поради тази причина не участва в общото европейско решение за изпращане на този вид боеприпаси за Украйна. Помощта, която страната ни е оказала, е според възможностите на Българската армия. „Няма как аз да намаля количеството боеприпаси в нашите складове; ако го направя, най-вероятно ще стана клиент на прокуратурата. Дали сме това, което е в повече, и което имаме“, посочи министър Стоянов.
За това - какво други държави предоставят на украинската страна като военна помощ, например бойни самолети, има различни причини, както и различно законодателство, посочи той. „България има Конституция и Закон за отбраната и lъоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ); в тях пише, че охраната на въздушното пространство се осъществява от Българската армия или съвместно със съюзни сили, а не – вместо нея“, посочи министърът.
Министър Димитър Стоянов категорично опроверга някои публични твърдения за броя на изправните самолети, които носят бойно дежурство. „Нито са два самолетите, нито военнослужещите в Граф Игнатиево стоят само на заплати, защото са от моя приятелски кръг. Това категорично не е вярно“, посочи министърът. Той отхвърли обвиненията в бездействие за състоянието на бойната ни авиация и посочи, че в мандата на служебното правителство е свършена много работа, за да се поддържа нейният ресурс. „В крайна сметка това, на което летят българските пилоти, е това, което им е предоставено от българския политик. С това летят, с това си изпълняват задачите“, посочи той.
Министерството на отбраната е обявило обществена поръчка за покупка на двигатели на самолети МиГ; предстои да бъде обявена нова обществена поръчка за ремонт на двигатели. До дни се очаква един самолетен двигател от Полша и предстои сключване на договор за втори. „Имаме оферти за заместващи платформи, ще ги представим в комисията по отбрана“, припомни той.
Служебното правителство не се е отказала от т.нар. триъгълни сделки; но вече е твърде късно. Забавянето там идва от редовния кабинет, посочи още министър Стоянов. По думите му – няма смисъл от подобни сделки, ако страната ни получи западна техника, която е свалена от въоръжение. „Това е псевдомодернизация“, подчерта той.
За ядрената заплаха и сигурността в региона той посочи, че в НАТО непрекъснато се правят анализи, на базата на тях се провеждат учения и се разработват планове. „Всяко заиграване с ядреното оръжие носи риск. Към момента не смятам че има пряка заплаха за България от използване на ядрено оръжие“, посочи още той и допълни, че в резултат от нарасналите заплахи от изток, е разположена многонационална бойна група на територията на България. По думите му - със сигурност НАТО ще преразгледа плановете за отбрана вследствие на заплахата от изнасянето на руско ядрено оръжие на по-предни позиции в Беларус.
|
27.03.2023 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще изнесе лекция в Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ – Велико Търново по покана на началника на НВУ бригаден генерал Иван Маламов. Лекцията на тема „Мотивацията да служим на България“ ще се проведе на 28 март, вторник, в Дома на културата на университета. На нея са поканени курсанти от трите факултета и преподаватели. След лекцията е предвидена дискусия с обучаемите във висшето военно училище.
Началникът на НВУ ще представи пред министъра на отбраната специалностите и учебно-материалната база на военния университет. |
27.03.2023 |
   „Пощенската марка е послание да съхраним славното ни минало; да не забравяме подвига и саможертвата на нашите герои и да сме горди с историята си“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов на церемонията за валидиране на пощенско-филателно издание „110 години Балкански войни (1912 - 1913)“ днес, 27 март. Министърът на отбраната е председател на Националния инициативен комитет за честването през 2022 – 2023 г. на 110 години от Балканските войни (1912 - 1913). Комитетът е създаден с решение на Министерския съвет от 6 октомври 2022 г. и в него влизат представители на министерства, културни, образователни и научни институции.
„Балканските войни представляват естествено продължение на национално-освободителните борби на българския народ от XIX в. с военни средства. Те са закономерен акт, следствие на несправедливите решения на Берлинския договор, довел до разпокъсване на изконните български земи. Славните победи предизвикват възхищение, яркият стремеж към свобода и обединение буди възторг, а изводите и поуките и до днес вълнуват историци, изследователи и публицисти“, каза още министър Стоянов.
Той допълни, че със създаването на Националния инициативен комитет за честването на 110 години от Балканските войни е продължена изградената през годините традиция за отбелязване на бележити годишни от българската военна история. „Поставяйки акцент върху участието на Българската армия в Балканските войни, подвига и саможертвата на българските герои в борбата за национално освобождение и обединение, Националният комитет допринася за популяризирането на българската бойна слава“, отбеляза министърът на отбраната. Той пожела успех в реализирането на всички проекти и събития, свързани с отбелязването на 110-ата годишнина от Балканските войни.
Главният изпълнителен директор на „Български пощи“ Филип Алексиев съобщи, че темата за Балканските войни е интерпретирана многократно в 140-годишната история на българското маркоиздаване. През 1987 г. е издадена пощенска марка по повод 75-ата годишнина от обявяването на Балканската война, а през 2013 г. е пусната в употреба серия от 4 пощенски марки на тема стогодишнината от Балканските войни.
Пощенската марка „110 години Балкански войни“ бе пусната в употреба от министъра на отбраната Димитър Стоянов, главния изпълнителен директор на „Български пощи“ Филип Алексиев и началника на политическия кабинет на министъра на отбраната Владко Владов. Пощенско-филателното издание представлява пощенска марка с винетка, с номинал 1.90 лв., тираж 5200 броя и специален пощенски печат. Художник е Дамян Дамянов, който е изобразил документална фотография на генерал Георги Вазов пред пленени турски оръдия от 1913 г.
|
27.03.2023 |
  „Като наследник и носител на пламъка, ентусиазма и заветите на първопроходците във военната авиация, възстановеното преди 3 години Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“ има амбицията да се превърне в авторитетен център за комплексно авиационно образование – за подготовката на висококвалифициран летателен и технически състав и на специалисти по ръководство на въздушното движение, не само за нуждите на отбраната, но и за целия сектор за сигурност, за гражданската авиация и за авиационната индустрия и бизнеса“.
С тези думи заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска откри Първата международна курсантско-студентска седмица във ВВВУ „Георги Бенковски“. Във форума участват курсанти и студенти от военни училища и академии от Румъния, Гърция, Чешката република, Полша, Испания, Португалия и САЩ.
По думите на заместник-министъра реализирането на тези амбиции минава през радикална модернизация на учебната база и пълна професионална сертификация на обучението по националните, европейски и международни стандарти. „Съществен елемент от тази амбициозна политика на училището е активното му международно сътрудничество и отварянето му към регионалния образователен пазар“, посочи Теодора Генчовска.
„На тези от вас, които са решили да посветят живота си на небето и на летенето, ще кажа: тук е точното място, за да получите символично професионално причастие. България е една от люлките на военната авиация и е оставила трайна диря в световната история на въздухоплаването и военновъздушните сили“, каза още Генчовска.
В словото си тя очерта ключови моменти в историята на военната ни авиация, акцентира на значимия български принос в областта на авиационната теория и практика и подчерта богатите традиции в обучението и подготовката на летателен и технически състав.
Първата международна курсантско-студентска седмица се организира от ВВВУ „Георги Бенковски“ и ще продължи до 1 април. Целта на форума е да спомогне за подобряване на сътрудничеството между военните образователни институции от страните-участници, да спомогне за повишаване на обмена на курсанти, студенти и преподаватели и да създаде благоприятна основа за бъдещи съвместни проекти по различни програми, научни изследвания и разработки в сферата на отбраната и авиацията.
|
27.03.2023 |
Дежурен екипаж на самолет C-27J „Spartan“ от 16-а авиационна база „Враждебна“ беше задействан вечерта на 26 март със задача да транспортира медицински екип от Военномедицинска академия при създадена донорска ситуация за органна трансплантация.
Самолетът излетя в 17.49 ч. и кацна на летище Горна Оряховица в 18.21 ч. В 22.52 ч. същата вечер самолетът се приземи обратно на летище София, като задачата по транспортирането на медицинския екип беше изпълнена успешно.
Командир на екипажа е подполковник Пламен Дончев, помощник-командир – капитан Николай Калайджиев и борден инженер – майор Мирослав Пипев.
|
26.03.2023 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов и главният изпълнителен директор на „Български пощи“ Филип Алексиев ще пуснат в употреба пощенско-филателно издание, посветено на 110 години от Балканските войни (1912 - 1913). Церемонията ще се проведе на 27 март, понеделник. На официалното валидиране на марката ще присъства и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Пощенско-филателното издание се състои от пощенска марка в блок и специален пощенски печат. Събитието е част от програмата на Националния инициативен комитет за отбелязване на 110-ата годишнина от Балканските войни, чийто председател е министърът на отбраната. |
23.03.2023 |
 Двустранните отношения в областта на отбраната обсъдиха днес министърът на отбраната Димитър Стоянов и Лео Дохърти, парламентарен заместник-държавен секретар за Европа на Великобритания. В срещата, която се състоя в министерството на отбраната, участваха и Н. Пр. д-р Роб Диксън, посланик на Великобритания и заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска.
Министър Стоянов отбеляза отличните взаимоотношения между двете страни като съюзници в НАТО и партньори в общи предизвикателства и инициативи. Той благодари за оказваната от Великобритания подкрепа и сътрудничество.
Министър Стоянов запозна Лео Дохърти с направеното до момента по отношение на проектите за модернизация, както и с основните цели и предизвикателствата, пред които е изправено министерството.
Парламентарен заместник-държавен секретар Дохърти благодари за ползотворното сътрудничество и усилията на България в подкрепа на Украйна. Той подчерта, че България и Обединеното кралство са близки съюзници в НАТО и изрази увереност, че отношенията между двете страни в областта отбраната ще продължат да укрепват.
|
23.03.2023 |
   Министърът на отбраната Димитър Стоянов награди днес, 23 март, военнослужещи от състава на 16-а авиобаза Враждебна и медици от Военномедицинска академия, които участваха в дейностите в помощ на пострадалите от голямото земетресение в Република Турция в началото на февруари.
„Вие показахте героизъм в мирно време. Показахте, че на Българската армия може да се разчита във всеки един момент. Благодарение на Вас ние показахме на нашите съседи, че могат да разчитат на нас“. С тези думи министър Стоянов се обърна към наградените. Той припомни, че благодарение на бързата и професионална работа на военнослужещите само в рамките на два часа на 6 февруари бе създадена организация за превозването на техника, спасителни екипи и медици в помощ на съседна Турция.
„Това е поредното доказателство, че на Българската армия може да се разчита в трудни моменти. Доказахме го и в Карловско, доказахме го и след земетресението, доказваме го и с всеки полет за медицинска евакуация с участието на нашите медици. Хората разчитат на нас и това е благодарение на Вашите умения, благодарение на това, че доказахте, че може да се справите във всеки момент с всякакви сложни задачи“, подчерта министър Стоянов. Той изказа персонална благодарност на всеки един от отличените военнослужещи.
„Знаем, че винаги можем да разчитаме на Вас“, обърна се началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов към наградените военнослужещи. „Винаги съм твърдял, че Българската армия е близо до хората с действията си по третата мисия на Въоръжените ни сили, но в този момент бяхме близо и до нашите съседи в братска Турция“, подчерта той.
Адмирал Ефтимов посочи, че за да бъде страната ни една от държавите, които първи се отзоваха след опустошителните трусове в южната ни съседка, основна заслуга имат обученият летателен, инженерно-технически и наземен състав от Военновъздушните сили и екипите от Военномедицинска академия. „Реагирахме своевременно, защото имаме изправна техника, отработени процедури и тренираме, за да бъдем готови за такива действия“, посочи началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов запозна наградените военнослужещи с благодарственото писмо, получено от началника на Генералния щаб на Въоръжените сили на Република Турция армейски генерал Яшар Гюлер. В него той изразява благодарност за ценната подкрепа, която България е оказала на страната им, както и своите пожелания към българските военнослужещи за здраве и благополучие.
С наградни знаци бяха отличени подполковник Пламен Дончев, капитан Николай Георгиев, майор Мирослав Пипев, капитан Любомир Кирилов, майор Цветан Станимиров, капитан Синан Емин, старшина Мария Борисова и младши сержант Илия Деков.
На тържествената церемония присъстваха членове на ръководството на Министерството на отбраната и Щаба на отбраната, висши офицери от Българската армия.
|
23.03.2023 |
 Военноморските сили (ВМС) на Република България ще се включат в националното военноморското учение с международно участие на Военноморските сили на Румъния ,,SEA SHIELD 2023”. Днес, 23 март, фрегатата “Верни” и базов миночистач “Прибой” отплаваха за учението, което ще протече на няколко етапа. След напускане на Военноморска база Бургас и преход до пристанище Констанца, екипажите на корабите ще проведат работни срещи, свързани с организацията и провеждането на учението. Същинската част ще започне с излизане на корабите от пристанището и изпълнение на планираните епизоди в акваторията на Черно море. След края му българските военни кораби ще извършат обратен преход до пункта за постоянно базиране.
Сред целите на плаването са: повишаване на нивото на оперативната съвместимост с ВМС на съюзническите страни; усъвършенстване на подготовката и способностите на личния състав на корабите за участие в провеждането на учения; усъвършенстване на тактиките, техниките и процедурите при съвместно плаване в съюзнически формат.
|
22.03.2023 |
Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривен боеприпас, открит в ж.к. „Манастирски ливади“ в София. Формированиeто за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия за унищожаване на невзривени боеприпаси от 78-ми батальон за осигуряване е задействано вчера, 21 март. Искането е отправено от главния секретар на МВР - за разузнаване, обезвреждане и транспортиране на 120 мм фугасен снаряд. Със заповед на командира на Сухопътните войски, формированието под ръководството на лейтенант Владислав Ставрев унищожи днес намерения невзривен, силно корозирал боеприпас при стриктно спазване на мерките за безопасност на учебен център “Сливница“.
|
21.03.2023 |
Формированиeто за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия за унищожаване на невзривени боеприпаси от батальон за защита на силите, от състава на 2 механизирана бригада – Стара Загора, беше задействано вчера, 20 март, за обезвреждане на невзривени боеприпаси, открити в индустриалната зона на град Крън, Община Казанлък при изкопни дейности. Формированието в състав от 7 военнослужещи и 3 единици техника, под ръководството на капитан Иван Панайотов, извърши разузнаване и транспортиране на 1 силно корозирал снаряд 152 мм осколочно – фугасен и 1 снаряд 122 мм. осколочно - фугасен.
Боеприпасите са транспортирани при спазване на мерките за безопасност на Учебен полигон „Люляк”, където са унищожени, съгласно заповед на командира на Сухопътните войски.
|
20.03.2023 |
„България и българското правителство не подготвят допълнително споразумение за предоставяне на военна и военно-техническа помощ на Украйна“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов пред български журналисти в Брюксел след края на съвместното заседание на министрите на отбраната и на външните работи на държавите-членки на ЕС в рамките на Съвет „Външни работи“/Отбрана. „На заседанието днес беше обсъден проект за съвместно предоставяне и придобиване на 155-мм снаряди. България не е част от тази обща обществена поръчка и няма как да бъде, тъй като ние не използваме боеприпаси с такъв калибър. Българската армия не разполага със средства, които могат да използват 155-мм снаряди“, подчерта министър Стоянов.
„Българската армия е предоставила това, което може; ние сме под нормативите със запасите, така че няма как да бъде предоставена допълнителна военна помощ и съответно – мунициите, които се търсят“, поясни министър Стоянов в отговор на въпрос. По думите му - в заводите „Терем“, които са с принципал Министерството на отбраната, такива снаряди не се произвеждат; за възможностите на други предприятия от военнопромишления комплекс компетентно е Министерството на икономиката.
Той подчерта, че общите обществени поръчки са предпочитани, включително от българската страна. „Така се постига унифицираност, както и по-ниска цена, тъй като обемите, които се поръчват, са доста по-големи. По тази причина България стана част от т.нар. общо европейско небе (инициативата European Sky Shield) за придобиване на зенитно-ракетни комплекси. Идеята е да бъдат съвместими абсолютно всички комплекси и да бъдат придобивани на по-ниска цена“, поясни министър Стоянов.
На заседанието на съвета днес бяха разгледани способите за засилване на ефективността на европейския инструмент за мир. Той е създаден преди войната в Украйна и цели повишаване капацитета както на страни-членки, така и на страни – партньори – посочи още министърът на отбраната.
|
19.03.2023 |
Министър Димитър Стоянов ще участва в съвместно заседание на министрите на отбраната и на външните работи на държавите-членки на ЕС в рамките на Съвет „Външни работи“ в Брюксел.
На заседанието ще бъде дискутиран годишният доклад на Върховния представител по изпълнението на Стратегическия компас за сигурност и отбрана.
На 20 и 21 март 2023 г. министърът на отбраната ще участва и в първото издание на Форума за партньорства на ЕС в областта на сигурността и отбраната. Планира се такъв форум да се провежда на всеки две години. Целта е повишаване на ефективността и координацията на усилията на ЕС за засилване на сътрудничеството с партньорите по линия на Общата политика за сигурност и отбрана.
Форумът ще стартира с дискусии на министрите на отбраната и на външните работи на държавите-членки на ЕС и с министрите на отбраната на страните-партньори по въпросите на съвместното управление на съвременните предизвикателства пред сигурността в глобален мащаб. |
18.03.2023 |
„Целта на посещението на европейския комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон беше единствено и само да оцени възможността за увеличаване на производствения капацитет на нашата отбранителна индустрия с оглед необходимостта от производството на боеприпаси за попълване на запасите на страните-членки на ЕС и НАТО“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 18 март, в предаването „Брюксел 1“ на телевизия Bulgaria ON AIR. „Предложението на еврокомисаря е и с друго значение – откриването на нови работни места и съответно данъците от производството да останат в България“, допълни той. Министърът на отбраната разясни, че за да се попълнят запасите от боеприпаси, трябва да се увеличи производството основно на 155- милиметрови снаряди. „Българската армия все още не използва такива снаряди, но с нейната модернизация ще бъде променен и калибърът на използваните боеприпаси. Ние сме бъдещи потребители и подготовката на такова производство би помогнало армията да създаде необходимите си запаси от боеприпаси“, посочи министър Стоянов. „До края на януари България предостави на украинската страна въоръжението и боеприпасите по споразумението с Украйна, ратифицирано от Народното събрание. Това, което беше предоставено е в топ три от исканията на Украйна“, припомни министър Стоянов. Министерството на отбраната е предоставило и хуманитарна помощ в рамките на 7 милиона лева, 50-60% от които предстои да бъдат възстановени от фонд на Европейския съюз. „Допълнително споразумение за изпращане на въоръжение в Украйна няма, служебният кабинет стриктно изпълнява решенията на Народното събрание“, посочи той. „Категорично няма да изпращаме войски в Украйна. Интерпретациите на промените в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България бяха крайно неудачни в една сложна предизборна ситуация“. Така министърът на отбраната коментира опитите за манипулирането на общественото мнение с предоставяне на грешна информация, заигравайки се със страховете на хората. „Средствата за Българската армия не трябва да бъдат орязвани“, категоричен беше министърът на отбраната по темата за бюджета. „България има национален план за 2% от БВП за отбрана през 2024 г. През 2023 г. този процент е 1,85%. Националният план е представен и пред нашите съюзници в НАТО и се надявам да бъде изпълнен“, каза той и отново посочи, че 2% от БВП няма да бъдат достатъчни за модернизацията на Българската армия. „Нашите съюзници вече коментират, че 2% трябва да бъде най-ниското ниво. Трябва да се стремим да гледаме в перспектива за увеличаване на разходите за отбрана. Не може да се спира модернизацията на Българската армия“, заяви той. По друга актуална тема – охраната на държавната граница, Димитър Стоянов съобщи, че в момента над 400 военнослужещи участват в помощ на своите колеги от МВР. Българската армия оказва съдействие и с транспорт, и с допълнителни средства за логистика. Ремонтирани са 110 км от оградното съоръжение по държавната граница и дейностите по възстановяване на изправността продължават. Министърът на отбраната посочи, че се очаква засилване на мигрантските потоци и помощта, която Българската армия оказва по охраната на държавната граница ще продължи и след април. „Натискът върху границата ни е значителен. Необходими са технически средства, които трябва да бъдат разположени по границата – системи за видеонаблюдение, датчици и т.н.“, посочи министър Стоянов. „Шансовете за предоставяне на финансови средства от ЕС за дооборудване на българската граница са изключително големи. Над 100 км. от границата не са защитени от технически средства, а за тях трябват финансови ресурси. Не трябва да се забравя фактът, че тази граница не е само българска, тя е външна граница и на ЕС и разходите за поддръжка би трябвало да бъдат споделени“, отбеляза той.
|
17.03.2023 |
Втори български пилот завърши курса за усвояване на самолет F-16. Капитан Тодор Тодоров успешно премина основния курс след своя колега капитан Александър Велинов, който се дипломира през 2022 г. Церемонията по завършването на обучението се проведе в базата на Националната гвардия на САЩ в Тусон, Аризона.
Съгласно договора от 2020 г. за придобиване на самолети F-16 Block 70 в САЩ ще бъдат обучени 14 български пилота. Към момента 8 летци се намират на различен етап от обучението си, като се очаква през тази година всички 14 пилота да се включат в графика. Той се актуализира регулярно в зависимост от постигнатите резултати.
|
17.03.2023 |
Заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска и посланикът на Република Гърция в България Н. Пр. Алексиос Мариос Либеропулос обсъдиха двустранните отношения в областта на отбраната на среща днес. Те подчертаха отличното сътрудничество между двете държави както в регионалните инициативи, така и в съюзнически формат. Очертани бяха и перспективите за развитие на двустранния диалог.
Заместник-министър Генчовска изказа благодарност за приноса на въоръжените сили на Гърция в Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която България е страна-домакин. Гърция беше една от първите държави, които заявиха участие в бойната група и се включиха във формированието с противотанков взвод.
Сред основните дискутирани теми по време на разговорите беше проектът „Военна мобилност“ към Постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната (ПССО) между държавите-членки на Европейския съюз и възможностите за сътрудничество между България и Гърция в контекста на проекти от общ интерес. Обсъдени бяха и процесите по разширяване на НАТО и ЕС в региона на Западните Балкани. Заявено бе, че България и Гърция ще продължат взаимодействието си в областта на образованието и подготовката на военни кадри и цивилни служители, както и в обмена на обучаеми в рамките на образователни програми.
В срещата в Министерството на отбраната участваха директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев и аташето по отбрана на Република Гърция полковник Димитриос Сакеларис.
|
16.03.2023 |
„Военната мобилност е приоритет на нашето военностратегическо и политическо ръководство, особено в контекста на променената среда за сигурност. Бързото и гладко придвижване на военен персонал и оборудване е от голямо значение за сигурността на нашите страни както в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС, така и в контекста на колективната отбрана на НАТО“. Това каза заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска днес, 16 март, на откриването на 12-ата среща на страните от проекта „Военна мобилност“ към Постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната (ПССО) между държавите-членки на ЕС. „За да постигнем значителен напредък в областта на военната мобилност, трябва да продължим усилията си за хармонизиране и стандартизиране на националните законодателства по отношение на трансграничните процедури и на сроковете за издаване на разрешения за движение, така че да поддържаме нивото на амбиция, поставено през юни 2018 г. и през март 2022 г. със Стратегическия компас на ЕС“, посочи тя в обръщението си към участниците в срещата. Заместник-министърът на отбраната отбеляза, че в дискусиите на неформалната среща на министрите на отбраната на страните-членки на ЕС, проведена през изминалата седмица в Стокхолм, е изтъкнато значението на важен аспект, свързан с военната мобилност - адекватността на транспортната инфраструктура за придвижването на военен персонал и техника.
Срещата, на която нашата страна е домакин, е организирана от дирекция „Логистика“ в Министерството на отбраната съвместно с координатора на проекта – Министерството на отбраната на Кралство Нидерландия. В нея участват представители на 27 страни по проекта, както и на Европейската служба за външна дейност, Военния секретариат на Европейския съюз, Европейската агенция по отбрана, Командването по поддръжка и осигуряване на НАТО и на структури на Европейската комисия по мобилност и транспорт.
В откриването на форума участва бригаден генерал Хени Баумън, заместник-началник щаб по логистиката в Щаба на отбраната на Кралство Нидерландия. Той запозна участниците с изпълнението на проекта и представи основните направления за работа.
Военната мобилност е инициатива на ЕС от 2017 г., чиято цел е осигуряването на бързо и ефективно придвижване на военни контингенти и оборудване на територията на страни-членки на Съюза чрез всички видове транспорт. От март 2018 г. стартира проектът „Военна мобилност“ в рамките на ПССО. Основната цел на проекта е да се координират националните дейности, насочени към подобряване на придвижването на сили, включително хармонизиране на процедурите и времето за издаване на разрешения за преминаването на военни контингенти и оборудване през националните граници на държавите-членки за участие в операции и многонационални учения.
|
16.03.2023 |
 Формирования от 101-ви алпийски полк от състава на Сухопътните войски проведоха успешно ротни тактически учения за повишаване на подготовката на личния състав за действие в планински условия. Ученията се проведоха в местността “Белия камък” в Родопите.
Тактическото учение на 5-а алпийска рота беше на тема „Отбрана на ротата в планински район”. В него участваха като придадени формирования 82 мм минохвъргачен взвод от минохвъргачна батарея, разузнавателен взвод, противотанков взвод и инженерно-сапьорен взвод от рота бойна поддръжка. „Настъпление на ротата в планински район” беше темата на тактическото учение с участието на военнослужещите от 2-а алпийска рота.
Противопоставянето на две формирования, окомплектовани напълно, създаде реална представа за мащаба и сериозността на бойните действия в планински район през зимата. В същото време придаването на допълнителни формирования към алпийските роти допринесе за поддържането на способностите на командващия състав да организира и води боя.
За два дни бяха изпълнени задачи по придвижване в планинско-гориста местност, заемане на райони, организиране и водене на боя на местността, както и за оцеляване и запазване на боеспособността формированията. На анализа на тактическите учения командирът на полка подполковник Стефан Димов отбеляза, че командният и войнишкият състав са постигнали целите на проведената подготовка.
|
16.03.2023 |
Заместник-министрите на отбраната Теодора Генчовска и Катерина Граматикова се срещнаха с посланика на Кралство Испания в България Алехандро Поланко Мата днес, 16 март.
В хода на разговорите бяха отбелязани отличните взаимоотношения и ползотворното сътрудничество между двете страни в областта на отбраната. Обсъдени бяха и възможностите за развитие на двустранния диалог.
Сред дискутираните теми по време на срещата беше ходът на проектите за модернизация на Българската армия, като акцент беше поставен върху проекта за придобиване на нова бойна машина за Сухопътните войски.
Обсъдени бяха проведените съвместни мисии по усилване на охраната на въздушното ни пространство от българските и испанските военновъздушни сили. Двете страни изразиха удовлетвореността си от изпълнението на съвместните задачи в рамките на мисиите, които са пример за интегрираните действия на съюзническите държави за гарантиране на въздушната сигурност на страните от Алианса.
|
15.03.2023 |
  „Абсолютно манипулативни са твърденията, че се готви ново споразумение за предоставяне на въоръжение на Украйна. Приетото днес решение на Министерския съвет е същото като това в края на 2022 г. То беше внесено в 48-ото Народно събрание, което не успя да го разгледа. С него се иска всяко предоставяне на оръжие за Украйна да бъде ратифицирано от Народното събрание“. Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 15 март, в Сопот, където заедно с европейския комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон проведе среща с представители на българската отбранителна индустрия. Министър Стоянов припомни, че 48-ото Народно събрание не е разполагало с време, за да разгледа предложението на Министерския съвет от края на миналата година всяко предоставяне на военна помощ за Украйна да бъде ратифицирано от Народното събрание. Затова днес Министерският съвет прие решение споразумението отново да бъде предоставено за разглеждане от следващото, 49-о Народно събрание. „Целта е обществото да има яснота какво се предоставя от Българската армия на Украйна, ако въобще се предоставя в бъдеще, и това да преминава през ратификация на Народното събрание“, заяви министърът на отбраната.
Той коментира и решението на Министерския съвет, прието днес, за промяна на Наредбата за условията и реда за създаване на ведомствени военновременни запаси на Министерството на отбраната. Министър Стоянов посочи, че измененията в Наредбата кореспондират с т. 7 от решението на Народното събрание от декември 2022 г. за обновяване на боеприпасите на Българската армия с изтичащ ресурс. „Ако ние не обновим сега боеприпасите си чрез замяна, т. е. ако не ги предоставим на военнопромишления комплекс, след това ще трябва да закупим нови боеприпаси, а за тези с изтекъл ресурс ще трябва да платим допълнително за утилизация и унищожаване. Това е една възможност да направим такъв обмен на боеприпаси, която ни даде Народното събрание, използвайки Закона за публичните предприятия“, посочи министър Стоянов. Увеличаването на капацитета на отбранителната индустрия за произвеждане на повече боеприпаси, необходими за попълването на запасите на страните-членки на ЕС и НАТО е била основната тема на разговорите с европейския комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон. В отговор на въпрос министър Стоянов посочи, че запасите от определени боеприпаси на държавите-членки на ЕС и НАТО са на изчерпване и това налага производството на по-голямо количество боеприпаси. По думите му, българската военна индустрия ще може да се възползва от финансирането за това производство, което ще бъде договорено на ниво ЕС. „Средствата на ЕС ще позволят обновяване на базата за производство на военно-промишления комплекс, който, както и други сфери от нашата икономика, е необходимо да бъде модернизиран“, посочи министър Димитър Стоянов. „Това е възможност да имаме по-модерен военнопромишлен комплекс, произвеждащ боеприпаси“, каза той. В бъдеще Българската армия също ще се възползва да придобие модерно оборудване, което използва 155 мм снаряди, категоричен беше министърът на отбраната.
Министър Стоянов коментира и необходимостта бюджетът на Министерството на отбраната за 2023 г. да остане в рамките на 1.85% от БВП, както е посочено в „Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от брутния вътрешен продукт на Република България до 2024 г.“ „Надявам се, че по никакъв начин няма да бъде компрометиран плана, който е предоставен и в НАТО“, заяви той.
|
14.03.2023 |
   „Моята мечта е да оставя армията по-модернизирана“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в часа по „Родолюбие“ „Аз обичам България“ пред ученици от девети клас в професионална гимназия „Васил Левски“ в Мездра. Министър Стоянов гостува в гимназията по покана на директорa Мирослав Павлов по повод честванията за 75 години професионално образование в община Мездра. На открития урок присъстваха началникът на РУО-Враца Лорета Колева и преподаватели.
Министър Стоянов попита учениците кои са професиите, за които се полага клетва. „Да, лекарите, народните представители, министрите полагат клетва. Но само военнослужещите полагат клетва да отдадат живота си за Родината. За да си военнослужещ, трябва силна мотивация“, каза министърът на отбраната.
Той запозна деветокласниците със задълженията на армията по Конституция и трите мисии на Въоръжените сили. „Най-видимата е третата мисия - в помощ на хората. След земетресенията в Турция, България беше първата страна, която помогна. Това нямаше да бъде възможно без военнослужещите от Военновъздушните сили и без лекарите от Военномедицинската академия. При наводненията в Карловско от миналото лято бързата реакция на Сухопътните войски също беше ключова“, посочи той.
Министърът акцентира върху възможностите, които дават висшите военни училища като безплатно военно и гражданско образование и други. „Вие сте нашето бъдеще, затова моят съвет е учете и спортувайте повече, за да сте здрави. И останете в България, защото тук има много възможности за вас“, обърна се към учениците министър Стоянов.
Деветокласниците питаха министъра на отбраната какво е за него България, защо я е избрал пред чужбина, какво е да си военнослужещ, колко самолети и танкове има армията, каква е числеността й, как минава работният му ден.
|
14.03.2023 |
 Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривен боеприпас, открит в землището на село Аврен, област Кърджали днес, 14 март. След сигнал от кмета на село Аврен, община Крумовград Димитър Антонов и по заповед на командира на Сухопътните войски беше задействан модул за обезвреждане на невзривени боеприпаси от 31-ви механизиран батальон - Хасково от състава на 2-ра механизирана бригада. Под ръководството на капитан Слави Красев трима военнослужещи се отправиха към землището на с. Аврен. Екипът извърши действия по обезопасяване и последващо унищожаване на невзривения боеприпас – пехотна мина. Поради силно пресечената и труднодостъпна местност, спазвайки стандартните процедури и мерки за безопасност, екипът унищожи пехотната мина на място.
|
09.03.2023 |
 „В продължение на шест месеца, на километри от Родината, в напрегната обстановка, Вие достойно защитихте името на България и Българската армия“. С тези думи командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков приветства поредния български контингент, който приключи участието си във военната мисия на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Алтеа”.
Военното формирование от Въоръжените сили за участие в състава на многонационалния батальон на EUFOR в операция „Алтеа“ в Босна и Херцеговина „Алтеа” бе посрещнато тържествено днес в Плевен.
„Вие показахте висок професионализъм при изпълнението на поставените Ви нелеки задачи по патрулиране и охрана, проявихте чувство за отговорност, като дадохте своя принос за по-нататъшното укрепване авторитета на нашата армия сред контингентите на страните от НАТО и Европейските сили за сигурност“, подчерта още генерал-майор Дешков.
„Българската армия изпълнява достойно и отговорно своите ангажименти като надежден съюзник на страните от НАТО и ЕС в и извън територията на страната. Повече от две десетилетия българските военнослужещи допринасят за запазването на мира и сигурността в Западните Балкани, повишават способностите си за работа в международна среда, утвърждават авторитета на Родината зад граница“. Това се посочва в поздравителния адрес от министъра на отбраната Димитър Стоянов към военнослужещите.
Помощник-националният командир на формированието подполковник Калоян Стоянов благодари на своите подчинени за усърдието и старанието при изпълнението на задачите. „Благодарение на Вас сега стоя тук. Един командир е нищо, ако не е заобиколен от отдадени на работа си професионалисти, които да го следват и подкрепят. С поведението си навсякъде Вие бяхте едни отлични посланици на България пред света“, подчерта той.
Военнослужещите от контингента бяха наградени от името на министъра на отбраната Димитър Стоянов, както и от командира на Съвместното командване на силите (СКС), командира на Сухопътните войски и командира на Единния център за начална подготовка полковник Иван Вълев.
На тържествения ритуал присъстваха още генерал-майор Валери Цолов -командир на СКС, представители на държавната и местната власт, командири на военни формирования и военнослужещи от гарнизон Плевен, представители на военно-патриотичните организации.
*** Основната част от контингента бе сформирана от 4-и механизиран батальон от състава на Единен център за начална подготовка – Плевен, допълнен с военнослужещи от 61-а механизирана бригада – Карлово и 110-и логистичен полк – Пловдив. Контингентът бе в състав до 110 военнослужещи. Застъпването в дежурство на механизираната рота бе в периода от 1 юли 2022 г. до 28 февруари 2023 г. За това време военнослужещите от контингента са изпълнили около 200 задачи. Национален командир е полковник Красимир Христов Ценов – заместник-началник на отдел „Логистика“ на СКС. Помощник-национален командир на контингента и командир на национален поддържащ елемент е подполковник Калоян Стоянов – командир на 4-и механизиран батальон.
|
09.03.2023 |
Заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска и Н. Пр. Ирене Мария Планк, посланик на Федерална република Германия, обсъдиха двустранните отношения в областта на отбраната на среща днес. Те подчертаха традиционно доброто сътрудничество между двете държави и очертаха перспективите за развитие на двустранния диалог.
По време на разговорите бяха обсъдени приоритетните за страната ни въпроси, свързани с модернизацията на Българската армия и придобиването на нови способности за видовете въоръжени сили. Усложнената среда на сигурност вследствие на военния конфликт в Украйна също беше в центъра на дискусиите. В тази връзка заместник-министър Генчовска изтъкна важната роля на България в източния регион на отговорност на НАТО. В срещата в Министерството на отбраната участваха началникът на политическия кабинет Владко Владов, директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев и заместник-посланикът на Германия в България Щефан Рьокен.
|
09.03.2023 |
By 15 April 2023, Bulgaria is to submit its national report on the Code of Conduct on Politico-Military Aspects of Security to the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE).
The information exchanged on an annual basis between our country and the rest of the OSCE participating States is prepared jointly by the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Defence, and the Ministry of Interior on the basis of answers to the questionnaire adopted by the OSCE participating States. The bigger part of the questions falls under the competence of the Ministry of Defence. Those relate to, among others, the legislative basis regulating defence planning, democratic control, roles and missions of the Armed Forces, the execution of the military service, education in international humanitarian law, the legal and the administrative procedures to protect the rights of the Armed Forces personnel.
In 1994, the participating States of the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE) adopted a Code of Conduct on Politico-Military Aspects of Security. The Code is a fundamental document setting forth the principles of good governance in the security sector management and playing the role of a monitoring mechanism as regards the observance of the said principles. It became effective as of January 1st, 1995. The exchange of information carried out under the Code contributes to confidence and security building between the countries. As an additional transparency measure, the reports are published on OSCE’s website. |
09.03.2023 |
България ще предостави до 15 април 2023 г. в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) национален доклад по Кодекса на поведение в областта на политико-военните аспекти на сигурността (Code of Сonduct on Politico-military Aspects of Security).
Информацията, която нашата страна ежегодно обменя с останалите страни-членки на ОССЕ, се подготвя съвместно от министерствата на външните работи, на отбраната и вътрешните работи на базата на отговори на приетия от страните-членки на ОССЕ Въпросник. По-голямата част от въпросите са от компетенциите на Министерството на отбраната. Те се отнасят до нормативната база, която определя планирането на отбраната, гражданския контрол, мисиите и задачите на въоръжените сили, изпълнението на военната служба, обучението по международно хуманитарно право, правните и административни процедури за защита на правата на личния състав на въоръжените сили и други.
През 1994 г. страните-членки на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) приемат Кодекс на поведение в областта на политико-военните аспекти на сигурността. Кодексът е основополагащ документ, който указва принципите на доброто управление в сектора „Сигурност“ и има ролята на механизъм за мониторинг относно тяхното спазване. Той влиза в сила от 1 януари 1995 г. Този обмен на информация допринася за засилване на доверието и сигурността между страните. Като допълнителна мярка за прозрачност докладите се публикуват на интернет страницата на ОССЕ. |
08.03.2023 |
„България отстоява суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна и подкрепя нейната европейска интеграция“. Това заяви министър Димитър Стоянов на неформалната среща на министрите на отбраната на страните-членки на Европейския съюз в Стокхолм. На нея бяха обсъдени развитието на мисията на ЕС за предоставяне на помощ в подкрепа на Украйна (EUMAM) и помощта за страната в рамките на Европейския механизъм за подкрепа на мира.
Министър Стоянов изтъкна ролята на Европейската агенция по отбрана (ЕАО) за инициирането на конкретни проекти за съвместни обществени поръчки. „Агенцията има опит и капацитет да изпълни успешно тази задача. Смятаме, че проектът за боеприпаси на ЕАО е особено подходящ за осигуряване на необходимите боеприпаси на Украйна и ние го подкрепяме“, посочи той.
„Ние работим успешно с Украйна на двустранна основа и всяко украинско искане се оценява внимателно, в съответствие с нашите възможности. В изпълнение на решението на Народното събрание, военна техника и боеприпаси бяха транспортирани в Украйна по-рано тази година“, посочи министър Стоянов. Той отбеляза, че наред с военно-техническата подкрепа, страната ни участва в EUMAM с инструктори, които ще обучават украински военнослужещи на територията на държави-членки на ЕС за използването на предоставеното в рамките на мисията въоръжение и техника, както и с обучение на бойни санитари на българска територия.
На форума министрите на отбраната обсъдиха и актуалното състояние на военните мисии и операции на Съюза, както и готовността на общността да отговори на съвременните рискове и заплахи за сигурността.
|
07.03.2023 |
Министър Димитър Стоянов и заместник-министър Теодора Генчовска ще участват в неформалната среща на министрите на отбраната на страните-членки на Европейския съюз. Тя ще се проведе на 7 и 8 март 2023 г. в Стокхолм в рамките на шведското председателство на Съвета на ЕС през първата половина на 2023 г.
Във фокуса на дискусиите ще бъде подкрепата на ЕС за Украйна. В първата работна сесия министрите на отбраната на страните-членки ще обсъдят мисията на ЕС за предоставяне на помощ в подкрепа на Украйна (EUMAM), както и помощта за страната в рамките на Европейския механизъм за подкрепа на мира. В заседанието ще участват министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников (чрез видео-конферентна връзка) и командирите на командванията на EUMAM Ukraine в Германия и в Полша генерал-лейтенант Андреас Марлоу и генерал-майор Пьотр Тритек.
Във втората работна сесия министрите на отбраната ще обсъдят мисиите и операциите на ЕС в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС.
Противодействието срещу външното влияние в отделни региони в света също ще бъде основна тема в дискусиите. В тях ще участват генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, заместник-генералният секретар на ООН за мироопазващите операции Жан-Пиер Лакроа и председателят на подкомисията по сигурност и отбрана на ЕП Натали Лоазо. |
07.03.2023 |
Командирът на Компонентното командване на специалните операции на Федерална република Германия контраадмирал Щефан Плат посети днес, 7 март, Специализирания учебно-тренировъчен комплекс (СУТК) „Црънча“. Германската военна делегация, която включва главния сержант и офицери от щаба на Командването, беше посрещната от командира на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) генерал-майор Явор Матеев. Работната среща между командирите и щабовете на двете командвания е във връзка с дежурството на Компонентното командване за специални операции на Силите за отговор на НАТО (NATO NRF SOCC), чиято водеща държава в домейна Специални сили е Командването на специалните операции на Бундесвера.
Гостите бяха запознати със структурата, мисиите и задачите на СКСО, както и със задачите, готовността и условията за подготовка на Тактическата група за специални операции, която от 1 януари тази година е в дежурство като част от NATO NRF SOCC. Те наблюдаваха демонстрация на способности на военнослужещите от Тактическата група за специални операции (ТГрСО). На статичен показ бяха представени образци от въоръжението, бойната и специалната техника и екипировката на Специалните сили на Българската армия.
Контраадмирал Плат отбеляза големия напредък на българското Съвместно командване на специалните операции с реализираните за много кратък период проекти, свързани с превъоръжаването с бойни бронирани машини, специална екипировка и снаряжение и средства за индивидуална защита, както и множеството сериозни инфраструктурни проекти. „Изграденото до момента на СУТК „Црънча“ може да бъде еталон в НАТО“, заяви контраадмирал Плат. Той представи структурата на германските специални сили, които включват сухопътни формирования за специални операции, въздушен компонент със собствени летателни апарати и оперативно подчинено морско формирование за специални операции като подчерта, че съвместността е от първостепенна важност за възможностите на германското Командване на специалните операции
Генерал-майор Матеев увери германския си колега, че българските Специални сили, както през предходните години, така и в момента се стремят максимално да изпълняват изискванията на НАТО, особено по отношение на декларираните формирования и покриването на стандартите за оперативна съвместимост. През тази година определеният щабен личен състав и военнослужещите от Тактическата група за специални операции водят адекватна подготовка и поддържат нужната готовност съгласно утвърдените планове.
|
02.03.2023 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов, заместник-министрите Теодора Генчовска и Катерина Граматикова и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват в тържествените прояви в чест на Националния празник 3 март в София.
145-ата годишнина от Освобождението ще бъде отбелязана от 11.00 ч. пред Паметника на незнайния войн в София с тържествен ритуал по издигане на националното знаме на Република България. В него ще участват представителни формирования на Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър. По време на церемонията, при изпълнение на химна, ще бъде произведен салют от двадесет артилерийски залпа.
По повод Националния празник в 12.00 ч. ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред официалния вход на сградата на Администрацията на президента.
От 18,30 ч. на площад „Народно събрание“ ще се състои тържествена проверка (заря). В нея ще участват Гвардейският представителен духов оркестър и представителни блокове от състава на Националната гвардейска част. Командващ на тържествената проверка (заря) ще бъде бригаден генерал Пламен Йорданов – началник на щаба на Сухопътните войски.
В строя ще бъдат знамената-светини, символ на най-възвишените традиции и добродетели на българското воинство, напомнящи за героичния подвиг на Българската армия: Самарско знаме, Щандарт на 1-и конен полк, Знаме на 23-и пехотен Шипченски полк, Знаме на 15-и пехотен Ломски полк, Знаме на 13-и пехотен Рилски полк, Знаме на 25-и пехотен Драгомански полк, Знаме на 30-и пехотен Шейновски полк и Знаме на 6-и пехотен Търновски полк.
В много градове честванията започват днес, 2 март. В Казанлък на площад „Севтополис“ от 16.00 ч. ще бъде издигнато националното знаме, а в 18,30 ч. в Сопот ще се състои тържествена проверка (заря) с участието на военнослужещи и военния духов оркестър на 61-ва механизирана бригада – Карлово. По същото време в Благоевград и Оряхово проверки (зари) ще проведат военнослужещите от 3-то бригадно командване. В 19.00 ч. започва тържествена проверка (заря) в Челопеч с участието на военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции. От 18,30 ч. в Провадия ще се състои тържествена проверка (заря), в която ще участва представителна част на ВВМУ. От 19.00 ч. в град Бяла тържествена проверка (заря) ще проведат военнослужещите от НВУ.
По-рано днес в с. Гроздьово, община Долни Чифлик, почетен караул и Представителният духов оркестър на ВМС участва в церемонията по полагане на венци и цветя пред Паметника на загиналите руски воини.
На 3 март военнослужещи от Сухопътните войски, Военноморските сили, Военновъздушните сили, Съвместното командване на специалните операции, Командването за логистична поддръжка, както и от висшите военни училища ще участват в тържествените ритуали по издигане на националното знаме и полагане на венци и цветя пред паметниците на загиналите за Освобождението в с редица градове в страната: Карлово (10.00 ч., площад „20-ти юли“), Белене (9.30 ч. в Парка на признателността пред Паметника на загиналите във воините беленчани), Свищов (на площад „Алеко“ от 11.00 ч. и на площад „Свобода“ от 11.30 ч.), Плевен (11.00 ч. на площад „Възраждане”), Благоевград (10.30 ч. полагане на венци и цветя на паметната плоча на първия освободител на града - майор Орлински и 11.00 ч. пред паметника на Гоце Делчев), Разлог (18.00 ч. пред паметника на Васил Левски), Враца и Бяла Слатина (10.30 ч. на централните площади в градовете), Монтана и Козлодуй (11.00 ч.), Стара Загора (Тържествата започват в 10.30 ч. пред Общината), Димитровград и Хасково (11.00 ч. на централните площади в градовете), Ямбол (10.00 ч. пред Общината), Чирпан (10.30 ч. пред Паметника на освободителите), Смолян (11.00 ритуал по поднасяне на венци пред паметника на Борците за свобода на площад „Възраждане“ в кв. Устово, Асеновград (10.30 ч. на паметника на прапоршик Вишняков в двора на църквата „Свети Димитър“, а след това на площад „Николай Хайтов“), Пловдив (13.30 ч. полагане на венци пред Паметника на опълченците в Централните гробища), Елин Пелин (11.00 ч. площад „Независимост“), Русе (11.00 часа - Паметника на Свободата), Велико Търново (10.30 ч. в центъра на града) и Шумен (19.00 ч на площад „Кристал“), Добрич (10.00 ч. пред мемориален комплекс „Хан Аспарух“), Бургас (10.00 ч. на площад „Атанас Сиреков“), Созопол (10.00 ч. в центъра на града) Варна (10.00 ч. – ритуали по поднасяне на венци и цветя), Черноморец (11.00ч.).
С проверки (зари) на 3 март Националният празник ще бъде отбелязан и в Пловдив от 18.30 ч., Варна – 19,30 ч., в Сливен от 19.00 ч., Сандански от 17.30 ч. и Чепеларе от 19.00 ч.
|
01.03.2023 |
   „В контекста на съвременните предизвикателства пред сигурността политиките по логистично осигуряване са водещи във всяка една държава и взаимните ни усилия трябва да са насочени към подпомагане на подразделенията, които осъществяват материално-техническото осигуряване на въоръжените ни сили“. С тези думи заместник-министърът на отбраната Катерина Граматикова се обърна към военнослужещите и цивилните служители, които днес отбелязват празника на логистиката. „Трудът на всички вас е достоен за уважение. Резултатите са видими във всички ключови аспекти за развитието на управляваната от вас сфера както за Българската армия, така и за нашите съюзници. Те могат да бъдат само повод за гордост и стимул за още по-големи постижения“, заяви тя.
На церемония в Министерството на отбраната заместник-министър Граматикова награди военнослужещи и цивилни служители от логистичните структури на Министерството на отбраната, щабовете и формированията на Българската армия, отличени със заповед на министъра на отбраната за проявен висок професионализъм при изпълнение на служебните си задължения. В тържеството участваха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска, директорът на дирекция „Логистика“ бригаден генерал Митко Григоров и военни и цивилни експерти от логистичните структури на Министерството на отбраната и Българската армия.
„Логистичната дейност безспорно е трудна, средствата са недостатъчни, а въоръжението и техниката са морално остарели. Но именно трудното време и тези предизвикателства открояват добрите командири, експерти и специалисти. Дава шанс на компетентните, които правят всичко възможно да изпълнят поставените задачи. Радвам се, че нашите логистици са именно такива“, посочи адмирал Ефтимов в обръщението си по повод празника. Той изрази признателност за вложените труд, упоритост и отговорност към целия личен състав на логистичните структури на Министерството на отбраната и Българската армия и почерта положените от тяхна страна сериозни усилия за поддръжка на военните формирования при участието им в операции и по трите мисии. „Ще отбележа професионалната подкрепа при сформирането и осигуряването на бойната група на НАТО на територията на България, както и важната логистична поддръжка при участието на армията ни в преодоляването на кризи от различен характер като наводнения, пожари, мигрантска криза“, посочи началникът на отбраната.
Адмирал Емил Ефтимов награди отличили се военнослужещи и цивилни служители от логистичните структури във въоръжените ни сили.
|
|
 |