 |
Новини - архив
31.03.2022 |
Модулна група от Националния военен университет „Васил Левски“ унищожи ръчна граната. Граната е била без взривател, намерена е в частен имот в град Лясковец.
„Гранатата е била използвана през 30-те години на миналия век, но вече е излязла от въоръжение и беше силно корозирала. Транспортирахме я до полигона на Националния военен университет и унищожена там по огневи способ“, коментира капитан Диян Топалов, заместник-командир на курсантска рота и уточни, че въпреки, че тези гранати са много стари и силно корозирали, продължават да са опасни. Затова, ако попаднат на такива находки, най-адекватната реакция е гражданите веднага да сигнализират.
|
30.03.2022 |
Военнослужещи и цивилни служители от структури на Министерството на отбраната продължават да съдействат на украински бежанци, които са настанени в бази на министерството. 229 украински граждани, предимно жени и деца, пребивават в хотели, управлявани от Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ към момента. Предвид динамичната ситуация, бройката им се променя непрекъснато.
На украинските граждани се оказва съдействие при възникнали въпроси от различно естество, включително с информация за наличие на услуги в населените места (аптеки, бюра за обмяна на валута, медицинска помощ и др.). С настанените в хотел „Рибарица“ и в хотелите „Флагман“ и „Адмирал“ са проведени експертни срещи с бюрата по труда в Тетевен и Варна. Представени са законовите възможности за професионална заетост на интересуващите се украински граждани и са предприети стъпки по попълването на първоначалните документи, необходими за постъпване на работа. Съвместно с местната администрация се организира достъп до медицинска помощ, включително и педиатрична за малките деца, както и специализирана за бременни жени. По инициатива на украински граждани, владеещи български език, в хотел „Флагман“ са изложени рисунки на 25 украински деца на тема „Не на войната“. Чрез тях децата са изразили както благодарността си за гостоприемството на България, така и надеждата за мир.
В общежитие на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“ от началото на март са настанени украински граждани като към момента те са 14. Сред тях има преподаватели, служители и обучаеми от морските университети на Република Украйна (от градовете Одеса и Херсон). Рускоговорящи курсанти от Морско училище ежедневно подпомагат Центъра за бежанци в Двореца на културата и спорта във Варна като въвеждат и обработват информация, свързана с първоначалната регистрация на нуждаещи се. Планетариумът на ВВМУ е подготвен за дублиращ център за обработка и въвеждане на данни на украински граждани. Постъпили са 12 запитвания от обучаеми в Украйна, които провеждат плавателна практика, за възможността да продължат обучението си във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Петима от тях вече са предприели необходимите процедури за прехвърляне.
Общо 1595 украински граждани са транспортирани от военнослужещи и автобуси на Командването за логистична поддръжка в периода 4 – 21 март. Операцията по извозване се организира съвместно от министерствата на отбраната и на външните работи. Ежедневно се извършваха по няколко безплатни курса от гранични пунктове в Молдова и Румъния до територията на Република България. Министерството на отбраната продължава да участва активно в действията на държавните институции, местната власт и неправителствените организации за оказване на помощ на хора, които търсят в България спасение от военните действия в Украйна.
|
30.03.2022 |
 Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-министърът на отбраната Александър Петков и представители на висшия команден състав на Българската армия днес, 30 март, посетиха българските предприятия „Оптикс“ АД и „Оптикоелектрон Груп“ ООД в гр. Панагюрище, които предлагат иновативни решения за сектори отбрана и сигурност. Представители на ръководствата на отбранителните фирми представиха възможностите на двата завода и тяхната продукция, пласирана на международните пазари. Адмирал Емил Ефтимов проведе среща и с кмета на община Панагюрище Никола Белишки.
Посещението е част от подетата от началника на отбраната инициатива, с която военното и политическото ръководство, логистичните органи и ресорните структури от Министерството на отбраната, както и командирите на видовете Въоръжени сили, се запознават отблизо с последните достижения на водещите предприятия от българската отбранителна промишленост. Визити вече бяха проведени във ВМЗ-Сопот и „Самел-90“ в Самоков.
„След промените от 1989 г. Въоръжените сили не са потребител на българската отбранителна индустрия. Поради недостиг на средства се откъснахме от нейните възможности. Сега трябва да си подадем ръка и да търсим взаимноизгодно сътрудничество“, заяви началникът на отбраната при срещите си с директорите на двете предприятия.
Адмирал Ефтимов подчерта, че технологичното обновление и модернизирането на Българската армия са наложителни и без алтернатива. Той заяви, че само по този начин ще съумеем да постигнем необходимата оперативна съвместимост с армиите от държавите от Европейския съюз и НАТО. Той бе категоричен, че усилията на Министерството на отбраната са фокусирани към успешното реализиране на основните инвестиционни проекти за модернизация във възможно най-кратки срокове.
„Министерството на отбраната подпомага създаването на условия за максимално участие на предприятията от българската отбранителна промишленост в процеса на изграждането и поддържането на отбранителните ни способности“, акцентира адмирал Ефтимов. Той подчерта, че участието на националната ни индустрия в превъоръжаването на Българската армия ще създаде условия и капацитет за последващо взаимодействие при ремонта и поддръжката на новопридобитата техника. „Това ще осигури необходимата автономност за изпълнението на тези дейности, особено в условията на криза – включително и такава като здравната пандемия с COVID-19, и ще доведе до възвръщаемост на публичните средства, инвестирани в изграждането на отбранителни способности, както и до по-голяма степен на сигурност при доставките на нужната ни продукция“, заключи началникът на отбраната.
|
29.03.2022 |
  Суверенитетът на България, териториалната ни цялост, сигурността ни са възможни единствено и само в системата на колективната сигурност и отбрана, както по линия на НАТО, така и по линия на Европейския съюз (ЕС). Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков пред журналисти днес, 29 март, на първата си пресконференция, на която представи екипа и приоритетите в своята работа, и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов отговориха на актуални въпроси на медии. Министър Заков призова българското общество да не се поддава на внушения, че е възможно страната ни да се справя в сложна ситуация като сегашната без членство в НАТО.
„Първият принцип, с който дойдох в това министерство, е готовността да се вземат тежки решения. Държавническите решения не винаги са популярни и не винаги печелят гласове, но е време за такива“, каза министър Драгомир Заков. По думите му, всички компромиси, които са правени във времето назад, свързани с нерешени проблеми поради политическа целесъобразност, в кризата, в която се намираме, вече не могат да бъдат правени.
„Имаме нужда от боеспособна, боеготова армия, която може да ни защити, и която продължава да бъде гордост за обществото и за военнослужещите. Попълването на ключови военни способности означава сериозни разходи, които обществото трябва да отдели. За да можем да поискаме тези средства, е необходимо да гарантираме, че средствата ще бъдат похарчени за истински способности и по честен начин“, подчерта министър Заков.
По думите му, единственият вариант армията ни да бъде боеспособна в краткосрочен и средносрочен план е да работим с нашите съюзници в НАТО и с партньорите ни от ЕС. „Дългосрочната цел е да имаме Въоръжени сили, които да могат да представят и използват целия набор от способности във всички области“, посочи още министърът на отбраната.
На пресконференцията бяха зададени актуални въпроси на медии, свързани с приоритетните модернизационни проекти, многонационалната бойна група, възможностите за оказване на военна помощ за Украйна, поддръжката на самолетите МиГ-29, ситуацията с мините в акваторията на Черно море и други.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов изрази своето удовлетворение, че новото политическо ръководство приема изразените от негова страна на Съвета по сигурност и на Консултативния съвет за национална сигурност приоритети относно критичните способности на Българската армия, които трябва да бъдат адресирани в най-кратък срок.
На въпрос за проектите за модернизация на въоръжените сили, министър Заков посочи, че при осъществяването им ще бъдат използвани всички подходи и инструменти, които ни предоставят нашите съюзници в НАТО и ЕС. НАТО предоставя огромен набор от възможности да работим с най-високотехнологичните армии в света. „Няма по-голям гарант за българския суверенитет и териториална цялост от боеспособна армия. Ние не можем да придобием всички способности за един ден, но можем да се възползваме от възможностите на нашите съюзници. Не можем винаги да разчитаме на тях, но когато е необходимо, ще разчитаме на тях и ще получим помощ“, подчерта министър Заков.
По актуалния въпрос с многонационалната бойна група той обясни, че сформирането й продължава и до два месеца се очаква да се постигне добре окомплектована бойна група. В момента се провеждат подготовките с военнослужещите от САЩ, има готовност да се включат контингенти още от Обединеното кралство, Албания и Италия (последният ще е с най-сериозна численост). „Това е единственият начин ние да имаме готова боеспособна бойна група“, посочи министър Заков. Адмирал Ефтимов посочи, че е провел разговор с италианския си колега и той е потвърдил ангажимента на Италианската република за неин значителен принос към бойната група.
На въпрос за помощта, която страната ни оказва на Украйна, министърът на отбраната посочи: „Помощ може да бъде предоставяна по много начини, може да е хуманитарна, логистична, финансова; не се притеснявам от това, с което към момента България подпомага Украйна“. Той разясни, че България участва с близо пет милиона лева в европейската помощ за Украйна, от които близо 2 милиона лева са от бюджета на Министерството на отбраната.
На въпрос за морските мини в акваторията на Черно море адмирал Емил Ефтимов посочи, че страната ни действа координирано с Военноморските сили на Румъния и на Турция. „Не сме обявили райони забранени за плаване, тъй като не сме открили в нашата прилежаща зона конкретна информация за мини, не се е налагало да унищожаваме такива“, каза адмирал Ефтимов. Обявени са райони, където трябва да се плава с повишено внимание. Непрекъснато се води наблюдение и има готовност да се реагира на всеки контакт и на всяка информация.
Адмирал Ефтимов бе категоричен, че относно безопасността на корабоплаването българските ВМС извършват редовно обследване в противоминно отношение в морското пространство на България и е строго препоръчително корабите да се придържат към системата за разделно движение от и към нашите пристанища. „Тези морски пътища са непрекъснато контролирани“, подчерта Ефтимов.
|
29.03.2022 |
В български териториални води няма открити мини. Това съобщи днес, 29 март, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов на брифинг в Щаба на военния ни флот във Варна. Военноморските сили на Република България са в непрекъснат контакт с морските оперативни центрове на съседните страни и поддържат готовност за действия за откриване и обезвреждане на плаващи мини, посочи той.
Контраадмирал Кирил Михайлов запозна журналистите с текущата обстановка по безопасност на корабоплаването в западната част на Черно море, където до днес са открити общо три мини. Първата е открита и унищожена на 26 март 2022 г. в пролива Босфор от ВМС на Република Турция. На 28 март 2022 г. на дистанция 12 морски мили източно от н. Инеада е получен сигнал за друга мина, открита от турски рибарски кораб. ВМС на Република Турция са обследвали района, открили са я и са я неутрализирали. На 28 март 2022 г. на дистанция 38 морски мили източно от н. Мидия е получена информация за открита мина, която е неутрализирана в 14.30 ч. от ВМС на Румъния. По-късно ВМС на Румъния са получили информация за възможна втора морска мина в техните национални морски пространства, но при обследване на района такава не е открита. Откритите и обезвредени три плаващи мини са класифицирана от тип „МЯМ“.
На 28 март 2022 г. във ВМС на Република България са получени три сигнала за вероятни плаващи мини. Първият сигнал е подаден в 11.35 ч. във ВМС от Морския спасителен координационен център за забелязан съмнителен обект в точка с координати Ш=43⁰02.35′ N Д=028⁰47.13′ Е. Вторият сигнал е получен към 13.15 ч. от Главна дирекция „Гранична Полиция“ за обект, забелязан в точка с координати Ш=42⁰53.4′ N Д=028⁰58.8′ Е. В 13.50 ч. е получен трети сигнал от Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ (Трафик кулата). Моторен кораб „AVALOV” докладва, че наблюдава обект на 12 морски мили източно от нос Галата. По подадените сигнали специалисти от ВМС извършват разчети за определяне на районите, които трябва да бъдат обследвани. В изпълнението на тази задача участват екипажи на вертолет „Пантер“ и корвета ,,Решителни“. След направените обследвания на районите от въздух и море, мини не са открити.
По отношение на безопасността на корабоплаването се вземат всички необходими мерки, за да се предотвратят нежелани инциденти, посочи контраадмирал Михайлов. |
28.03.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков ще даде пресконференция, на която ще представи екипа и приоритетите в своята работа.
Пресконференцията ще се проведе на 29 март, вторник, от 11.00 ч в Министерството на отбраната.
Уважаеми колеги, Постоянно акредитираните представители на медиите могат да заповядат на 29 март, вторник, от 10.30 ч в Министерството на отбраната на ул. „Дякон Игнатий“ 3. Вход откъм ул. „Аксаков“. |
28.03.2022 |
Военноморските сили (ВМС) извършват обследване на район в Черно море днес, 28 март, след получени сигнали за забелязани предмети, за които е имало съмнения, че са мини. Получени са два сигнала за забелязани мини на около 37 морски мили изток – югоизток от нос Галата. Изпратен бе вертолет с екипаж от състава на авиобаза „Чайка“ и кораб със специална група на борда от Флотилия бойни и спомагателни кораби. Вертолетът „Пантер“ извърши полет от 12.50 до 15.00 часа за обследване на двата района. В единия от районите са открити плаващи пластмасови черни кутии, а в другия не са открити плаващи миноподобни обекти. Операцията по обследване на районите продължава с кораба от ВМС. |
28.03.2022 |
Военноморските сили (ВМС) ще извършат разузнаване и обследване, след получен сигнал за забелязана мина в Черно море. Днес, 28 март, по данни на Морския спасителен координационен център - Варна, е получена информация от Турския спасителен център, че турски кораб „ТОМРИЗ-А“ е подал сигнал за забелязана мина около 06.00 часа (българско време), на около 37 морски мили изток – югоизток от нос Галата.
Военноморските сили ще обследват района с вертолет, като при необходимост ще бъде изпратен кораб със специална група за последващо унищожаване на мината. |
23.03.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов са в състава на водената от президента Румен Радев делегация за извънредната Среща на върха на страните-членки на НАТО. Тя ще се проведе в Брюксел на 24 март и в нея ще участват държавни и правителствени ръководители.
Във фокуса на форума ще бъдат променената среда на сигурност, предизвикателствата пред стабилността и сигурността в Източна Европа, произтичащи от войната в Украйна, както и предприетите действия за укрепване на отбранителния потенциал на държавите-членки на Алианса.
Очаква се лидерите да потвърдят неизменната роля на НАТО за гарантиране на евроатлантическата сигурност и международния правов ред и да излъчат ясен сигнал за единство. |
23.03.2022 |
Кораби с екипажи от Флотилия бойни и спомагателни кораби от състава на Военноморските сили провеждат предварително планирани тактически учения на море в периода от 22 до 24 март.
Корветата „Бодри“ и корветата „Решителни“ от състава на дивизион патрулни кораби плават за провеждане на тактическо учение на единичния кораб. По време на учението се отработват дейности по организиране на видовете отбрани и защити на кораба при прехода му на море, контрол на корабоплаването, стрелба по морска и въздушна цел, защита на кораба от ядрено, химическо и биологично оръжие и борба за живучест на кораба. |
23.03.2022 |
Военнослужещи от Сухопътните войски обезвредиха невзривен боеприпас, открит във Велинград на 22 март. Формированието за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от 91-ви инженерен батальон за обща поддръжка - Пловдив, от състава на 55-ти инженерен полк - Белене, бе под ръководството на капитан Иван Тричков. То беше задействано за разузнаване, транспортиране и унищожаване на 7.200 кг взривно вещество амонит в опаковка, открито в частен имот в град Велинград, област Пазарджик. Унищожаването се извърши в местността „Хмел” на 3 км от Велинград, при спазване на всички мерки за безопасност. Военнослужещите действаха на основание заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. |
22.03.2022 |
Военнослужещи от състава на военноморските сили на България, САЩ и Румъния започнаха съвместна подготовка. Тя се провежда в нашата страна и целта е да се повишат оперативната съвместимост, индивидуалната и колективната подготовка на участващите формирования. Ще бъдат отработени тактики, техники и процедури по планиране и провеждане на бординг операции, десант от вертолет по различни способи, огнева подготовка на къси и пределно къси разстояния и др.
Съвместната подготовка ще продължи до 1 април. Тя се провежда в рамките на планираните през 2021 г. съвместни учения на Българската армия. |
22.03.2022 |
 Министърът на отбраната Драгомир Заков приветства амбициозната визия за развитието на сигурността и отбраната на Европейския съюз (ЕС), отразена в Стратегическия компас. След повече от година дискусии, новият стратегически документ на ЕС бе одобрен от Съвета „Външни работи/Отбрана“ на 21 март, на съвместна сесия на министрите на отбраната и министрите на външните работи. На фона на променената ситуация за сигурност, Компасът създава основата за по-силен и по-способен ЕС в сигурността и отбраната, който защитава европейските интереси, ценности и граждани. Той съдържа широк набор от инструменти и инициативи в четири основни области: отговор на кризи, изграждане на устойчивост, инвестиране в способности и развитие на партньорствата. Предвижда се създаване на нов инструмент за бързо реагиране при кризи, както и насърчаване на инвестициите и иновациите при съвместно изграждане на отбранителни способности. Министър Заков подчерта важността на сътрудничеството с НАТО, силната трансатлантическа връзка, както и взаимно допълване на двете организации в областта на сигурността и отбраната. Стратегическият компас ще бъде предложен за окончателно одобряване от европейските лидери на Европейския съвет на 24 - 25 март.
Министрите на отбраната обсъдиха също аспектите по сигурността във връзка с руската военна агресия в Украйна, прилагането на одобрените от ЕС мерки за помощ, както и продължаването на усилията за подкрепа. Министър Заков информира за помощта и съдействието на украинските бежанци, която страната ни продължава да оказва.
|
21.03.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков ще участва днес, 21 март, в заседанието на Съвет „Външни работи/Отбрана“, което ще се проведе в Брюксел. Форумът ще стартира със съвместна сесия на министрите на външните работи и на министрите на отбраната на държавите-членки на Европейския съюз.
В рамките на сесията се очаква да бъде одобрен окончателният вариант на Стратегическия компас на ЕС, който впоследствие ще бъде предложен за приемане и от Европейския съвет на 24-25 март.
На самостоятелна сесия министрите на отбраната ще обсъдят последното развитие на ситуацията в Украйна и мерките, предприети за подпомагане на страната в областта на сигурността и отбраната. |
19.03.2022 |
 Посещението на секретаря по отбраната Лойд Остин е знаково за двустранните отношения в областта на отбраната между България и САЩ, отбеляза министърът на отбраната Драгомир Заков на срещата днес, 19 март, със секретаря по отбраната на САЩ Лойд Дж. Остин. За последните 25 години това е първа визита в нашата страна на ниво секретар по отбраната.
Двамата министри обсъдиха ситуацията в Украйна. Те подчертаха единството на страните-членки на НАТО в укрепването на сигурността в региона с предприетите мерки за усилване на възпиращия и отбранителен потенциал на Източния фланг. Акцент в разговорите бе поставен и върху сформираната от България постоянна многонационална бойна група, под оперативния контрол на Върховния главнокомандващ на НАТО в Европа, която ще допринесе за увеличаване на отбранителните способности на Алианса в региона.
В рамките на дискусията бяха засегнати и приоритетните за България въпроси, свързани с придобиването на нови способности и модернизация на българските Въоръжени сили, както и перспективите за сътрудничество в областта на киберсигурността. Очертани бяха и последващите стъпки за развитието на стратегическото партньорство между двете страни.
На срещата присъстваха и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и посланикът на САЩ у нас Н.Пр. Херо Мустафа.
|
18.03.2022 |
   С това посещение ясно показваме, че България е надежден съюзник на НАТО. Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков след като заедно със секретаря по отбраната на САЩ Лойд Дж. Остин се срещнаха с български и американски военнослужещи, които участват в съвместна подготовка „Joint Training“ на учебен полигон "Ново село" днес, 18 март. По думите на министър Драгомир Заков ангажиментът на САЩ към сигурността в Европа беше многократно потвърден в последните дни и днешното посещение е още едно такова доказателство.
„Това посещение е знаково“, подчерта министър Заков и допълни, че на полигон "Ново село" за първи път вече се подготвя наш батальон, който е под оперативното командване на главнокомандващия на въоръжените сили на НАТО в Европа. „Това също е исторически момент, показва, че Българската армия е все по-интегрирана в структурите на НАТО и това ще продължи и в бъдеще“, подчерта той.
Българо-американската съвместна подготовка на учебен полигон „Ново село“ е важна за българските въоръжени сили, посочи още министър Заков и допълни: „Това е начин ние да работим с нашите съюзници, да придобиваме определени способности, да градим доверие с тях. Така имаме боеготови сили, включително и при необходимост от съвместни действия с нашите съюзници в по-сериозна обстановка. Вижда се, че нашите военнослужещи се чувстват абсолютно комфортно и работят добре с американските. Не бива да се всяват страхове от това, че имаме наши съюзници на наша територия, това не са чужди сили, а са съюзнически сили“, подчерта той.
Предстоящите срещи и разговори по време на двудневното посещение на секретаря по отбраната на САЩ Лойд Дж. Остин ще начертаят следващите стъпки на диалог и на стратегическо партньорство.
Секретарят по отбраната на САЩ Лойд Дж. Остин благодари на военнослужещите, които участват в съвместната българо-американска подготовка за ежедневните усилия за повишаване на оперативната съвместимост.
„Надявам се на една успешна съвместна работа и бързо интегриране, за да можем да достигнем в кратки срокове военно-оперативни способности“, отбеляза и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов обясни, че настоящата съвместна подготовка е част от дейностите, които НАТО провежда по източния фланг. „Съвместната подготовка ще премине през всички етапи на сглобяването на подразделение, като ще завърши с голямо съвместно и многонационално батальонно учение“, поясни той.
***
Съвместната българо-американска подготовка „Joint Training“ се провежда на учебен полигон „Ново село“ от януари до юни 2022 г. Тя допринася за повишаване на боеспособността на българските въоръжени сили и на оперативната съвместимост в национален и в съюзен формат.
|
18.03.2022 |
Секретарят по отбраната на САЩ Лойд Дж. Остин пристига днес, 18 март, на двудневно работно посещение в нашата страна по покана на министъра на отбраната Драгомир Заков. Те ще обсъдят теми от интерес и за двете страни.
В рамките на визитата министърът на отбраната Драгомир Заков и секретарят по отбраната Лойд Дж. Остин ще проведат среща с военнослужещи от армиите на двете страни, които участват в съвместната българо-американска подготовка на учебен полигон „Ново село“.
На среща в Министерството на отбраната ще бъдат обсъдени перспективите за развитие на двустранното сътрудничество.
Уважаеми колеги, Пресцентърът на Министерството на отбраната ще разпространи информация, снимки и видеокадри от срещите. |
17.03.2022 |
Министерството на отбраната чрез свои структури продължава да оказва съдействие с транспорт и настаняване на украински граждани, които търсят в България спасение от военните действия в Украйна.
1328 души от Украйна са евакуирани в България от 4 до 17 март в рамките на операцията за извозване на бежанци. Тя се провежда съвместно от Министерството на отбраната и Министерството на външните работи. Ежедневно военнослужещи и автобуси на Командването за логистична поддръжка продължават да извършват по три или четири безплатни курса до България от различни гранични пунктове в Румъния.
270 души, евакуирани от военните действия в Украйна, са настанени в почивни бази на Изпълнителната агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ на Министерството на отбраната към 17 март. 189 от тях са възрастни и 77 - деца. Те са разпределени в хотели в к. к. „Св. Св. Константин и Елена“, ВМК – Варна, хотел „Рибарица“ и в София. Предвид динамичната обстановка броят на настанените украински граждани непрекъснато се променя.
След координация между областния управител на Варна и началника на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров в база на Морско училище са настанени 18 украински граждани. ВВМУ изрази готовност за подкрепа и помощ на украински студенти, дошли в България, да продължат образованието си по сходни специалности.
Министерството на отбраната от самото начало участва активно в действията на държавните институции, местната власт и неправителствените организации за оказване на помощ на хората, които търсят в България спасение от военните действия в Украйна. |
17.03.2022 |
|
17.03.2022 |
Във връзка с постъпили въпроси за придвижване на военна техника по националната пътна инфраструктура, Ви информираме, че на 15 март от Румъния към учебен полигон „Ново село“ се е придвижила военна автоколона. С нея са транспортирани личен състав и бойна техника на пехотата. Автоколона с личен състав и военна техника и днес, 17 март, ще премине по националната пътна инфраструктура по същия маршрут. Придвижването е във връзка с ротация на формирование от Сухопътните войски на САЩ, което ще се включи в съвместната българо-американска подготовка „Joint Training“ на учебния полигон.
Във връзка с предвидените ежедневни тренировки в рамките на деня два военни вертолета ще изпълнят полети от Румъния към учебен полигон „Ново село“ и обратно.
Припомняме, че съвместната подготовка се провежда от януари до юни тази година в рамките на планираните през 2021 г. учения на Българската армия в страната и чужбина. Формированията от Сухопътните войски на САЩ в Европа участват в нея на ротационен принцип.
В „Joint Training” участват сили и средства от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Съвместните учения повишават боеспособността на българските въоръжени сили и допринасят за оперативната съвместимост в национален и в съюзен формат. |
17.03.2022 |
Пореден случай на достойна постъпка на военнослужещ от Въоръжените сили на Република България.
Днес 17 март, редник 3-и клас Марио Андреев Пейчев от състава на Трето бригадно командване оказа съдействие на хора, пострадали при пътно-транспортно произшествие. Пътният инцидент се е случил на международен път E-79, посока Благоевград, преди разклона за село Бело поле, около 05.00 ч тази сутрин.
Благодарение на бързата и адекватна намеса на редник Пейчев и други граждани е погасен пожар в катастрофирал лек автомобил и от пламъците са спасени двама души.
|
17.03.2022 |
|
16.03.2022 |
На срещата в Брюксел получихме категорично послание от всички страни-членки за усилването на отбранителния потенциал на Алианса в това число и на източния фланг. Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков на брифинг пред български журналисти в Брюксел след края на извънредната среща на министрите на отбраната днес, 16 март. По думите му, продължават вече заявените дейности по усилване на отбранителния потенциал по всички направления. Към този момент от българска страна това е българската бойна група. „Както беше заявено, тя се ръководи от България, намира се под оперативния контрол на главнокомандващия на силите на НАТО в Европа и има мултинационален елемент“, посочи той.
Министър Заков поясни, че ако кризата се развие, има разписани мерки и планове за още по-сериозно усилване на сигурността, които биха осигурили максимална защита на България и българските граждани.
За предстоящото посещение в България на секретаря по отбраната на САЩ Лойд Дж. Остин министърът на отбраната Драгомир Заков подчерта, че по време на него очаква да бъде отново потвърдено, че САЩ остават силно ангажирани към сигурността на Алианса.
В отговор на въпрос на журналисти за ситуацията около охраната на въздушното пространство, министърът на отбраната Драгомир Заков посочи, че за Военновъздушните сили решенията са отлагани дълго време. „В ситуация сме, в която трябва да се взимат бързи и отговорни решения. Те не винаги са популярни, но са важни за сигурността“, посочи той.
„В момента осигуряваме не само българското небе, а въобще въздушното пространство на НАТО“, подчерта министър Заков. „Дали ще се продължи в същата конфигурация – Министерството на отбраната работи като водещо ведомство с всички останали институции, за да намерим най-правилното решение“, каза той.
„В краткосрочен и средносрочен план няма как да запълним нашите дефицити, включително и на българска територия. В дългосрочен план целта ни е България от консуматор на сигурност, да се превърне в доставчик на сигурност. Ние ще развием тези планове заедно с нашите съюзници, за да може да постигнем ниво, на което България да може на сто процента да осигурява своята сигурност в рамките на колективната отбрана“, каза още министър Заков. |
16.03.2022 |
  Министърът на отбраната Драгомир Заков участва днес, 16 март, в извънредна среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО в Брюксел, Белгия.
Срещата започна със заседание на Северноатлантическия съвет с участието на представител на EС и министрите на отбраната на Грузия, Украйна, Финландия и Швеция. Съюзниците обсъдиха подкрепата за Украйна и непосредствения отговор на настоящата криза. Изразена беше солидарност с Украйна и беше препотвърдена политическата и практическата подкрепа за страната. Съюзниците и партньорите заявиха пълната си подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна в рамките на нейните международно признати граници.
В своето изказване министър Заков подчерта, че непосредствените стъпки на съюзниците следва да засилят непоколебимата решителност да останат единни пред тази сериозна заплаха за евроатлантическата сигурност и международния ред, основан на правила. „Сега е времето за бързи и ясни действия в подкрепа на Украйна, действия, с които ще продължим да увеличаваме цената за агресора, като налагаме тежки и убедителни санкции“, посочи министър Заков.
Срещата продължи със заседание във формат „30“, посветено на адаптацията на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО и следващите решения и действия в контекста на предстоящата среща на министрите на отбраната през юни и срещата на върха в Мадрид, които да гарантират възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса срещу всички заплахи.
В резултат на агресивните действия на Русия НАТО за първи път активира отбранителните си планове. Алиансът разположи допълнителни отбранителни сухопътни и военновъздушни сили по източната си част. Министрите на отбраната дадоха насоки за по-нататъшното адаптиране на възпиращия и отбранителен потенциал в дългосрочен план, преди всичко в източната част. Съюзниците потвърдиха пълното си единство и ангажимента да продължат да предприемат всички необходими мерки, за да гарантират сигурността и отбраната на страните-членки. Тези мерки ще останат отбранителни и пропорционални, като се избягва ескалация.
Министърът на отбраната акцентира в своето изказване върху необходимостта Алиансът да бъде подготвен за новата реалност. Възпиращият и отбранителен потенциал във всички домейни следва да бъде адаптиран, особено по източния фланг, изтъкна министър Заков.
От българска страна беше препотвърдено предложението за домакинство на Регионалната морска координационна функция, като част от структурата на силите на НАТО. Представена бе и информация за развитието на бойната група на българска територия, която е отворена за участие на съюзници с цел попълване на съществуващите критични дефицити.
|
16.03.2022 |
Четиридесет и седмата среща на Политико-военния направляваш комитет на Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа (PMSC) и четиридесет и шестата среща на Координационния комитет на Процеса на срещи на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа (SEDM-CC) бяха проведени днес, 16 март, в Министерството на отбраната. Заради ограниченията, наложени от епидемиологичната обстановка, срещата беше проведена посредством видеоконферентна връзка.
Заседанията бяха ръководени от председателя на PMSC/SEDM-CC и заместник-министър на отбраната Йордан Божилов. В състава на българската делегация са включени още Даниела Григорова - директор на Секретариата на SEDM, експерти от Министерството на външните работи на Република България, дирекция ,,Отбранителна политика и планиране“ на Министерството на отбраната и Секретариата на SEDM.
В рамките на форума бяха обсъдени постигнатият напредък и възможностите за по-нататъшно развитие на SEDM, както и други актуални въпроси на регионалното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната. Изнесени бяха презентации за дейността през 2021 г. на многонационалната бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG) и свързаните с Процеса SEDM проекти като „Female Leaders in Security and Defence“ (FLSD) и „Interconnection of Military Hospitals“ (IMIHO). Обсъдена беше подготовката за предстоящите през 2022 г. събития в рамките на Процеса като международното учение SEESIM-22, срещата на заместник-началниците отбраната през юни 2022 г. в Любляна и срещата на министрите на отбраната на страните от SEDM, чиито домакин през есента на т.г. ще бъде Република България и др.
Република България предложи текст на съвместна декларация на министрите на отбраната на страните от SEDM по обстановката в Украйна. Декларацията ще бъде приета след съгласуване с всички участващи в Процеса държави.
Република България е ротационен председател на Процеса SEDM от 1 юли 2021 г. за срок от две години. Процесът SEDM e иницииран през 1996 г. като механизъм за повишаване на регионалната сигурност и е един от най-важните форуми за регионално сътрудничество в сферата на сигурността. България е активен участник в този форум и за втори път председателства Процеса, като първият мандат беше реализиран в периода 2009-2011 г. Страната ни беше и първият домакин на SEEBRIG от 1999 г. до 2003 г.
|
15.03.2022 |
Министърът на отбраната на Република България Драгомир Заков ще участва в извънредна среща на министрите на отбраната на страните-членки на Алианса, която ще се проведе на 16 март 2022 г. в Главната квартира на НАТО в Брюксел.
Ще бъдат обсъдени редица ключови въпроси, свързани с усложнената обстановка на сигурност в контекста на кризата в Украйна и последиците за сигурността на съюзниците. Министрите на отбраната ще дискутират още адаптацията на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО.
По време на срещата ще се проведе и заседание с министрите на отбраната на Украйна, Грузия, Финландия и Швеция и върховния представител на ЕС по външните работи и политика за сигурност, на което ще бъде обсъдена продължаващата подкрепа за Украйна и отговора на настоящата криза.
|
14.03.2022 |
 Министърът на отбраната Драгомир Заков и нейно превъзходителство Айлин Секизкьок, извънреден и пълномощен посланик на Република Турция у нас, обсъдиха днес, 14 март, двустранните отношения в областта на отбраната.
Двамата подчертаха традиционно доброто сътрудничество и очертаха перспективите за развитие на двустранния диалог в контекста на проведената преди ден среща между министър-председателя Кирил Петков и президента на Република Турция Реджеп Ердоган. Министър Заков и Н. Пр. Айлин Секизкьок обсъдиха и ситуацията в Украйна, усложнената среда на сигурност и предизвикателствата, пред които са изправени и двете страни.
Срещата се състоя в Министерството на отбраната. На нея присъства и директорът на дирекция „Отбранителна политика“ бригаден генерал Радостин Илиев.
|
11.03.2022 |
Продължава планираната полева подготовка с бойни стрелби на формированията за противовъздушна отбрана (ПВО) от състава на 2-а механизирана бригада, 3-о Бригадно командване и 101-и алпийски полк. Тя започна на 6 март на учебен полигон „Корен“ и ще продължи до 18 март 2022 г. Ръководител на полевата подготовка е полковник Спасимир Чепишев от командването на Сухопътните войски.
За участие в полевата подготовка ще се извърши придвижване на личен състав и техника по републиканската пътна инфраструктура на страната и с железопътен транспорт. На 13 март придвижването ще бъде по пътната инфраструктура по маршрути от градовете Стара Загора, Хасково, Ямбол, Благоевград, Враца и Смолян през Хасково до полигон „Корен“. На 18 и 19 март след завършване на полевата подготовка ще се извърши придвижване на военнослужещите с участвалата военна техника обратно по посочените маршрути по пътната инфраструктура и с железопътен транспорт.
* * * Формирования от Съвместното командване на специалните сили (СКСО) до края на март ще провеждат стандартна полева подготовка на ротационен принцип в Учебния тренировъчен комплекс „Црънча“. Техника на СКСО ще се придвижва по републиканската пътна мрежа всеки понеделник и петък от Пловдив до Црънча и обратно.
* * * В съответствие с предварителен полетен план до 18 март се предвиждат полети на вертолети от Сухопътните войски на САЩ в Европа от Румъния до учебен полигон „Ново село“ и обратно. Полетите ще бъдат изпълнявани в рамките на съвместната българо-американска подготовка “Joint Training” на учебен полигон „Ново село“.
Тя се провежда от януари до юни тази година в рамките на планираните през 2021 г. съвместни учения на Българската армия в страната и чужбина. Формированията от Сухопътните войски на САЩ в Европа участват в подготовката на ротационен принцип. В „Joint Training“ участват сили и средства от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия.
Съвместните учения повишават боеспособността на българските въоръжени сили и допринасят за оперативната съвместимост в национален и в съюзен формат. |
11.03.2022 |
 Министърът на отбраната Драгомир Заков се срещна днес, 11 март, с британския министър за Европа и Северна Америка Джеймс Клевърли, който е на работно посещение в България. В рамките на двустранните разговори бяха обсъдени широк кръг от въпроси, включително перспективите за развитие на взаимоотношенията в областта на отбраната, ситуацията в Украйна и съвместните усилия за изграждане на способности за противодействие на дезинформацията.
По време на срещата беше отбелязан конструктивният диалог по въпросите на сътрудничеството във военната сфера между двете държави. Модернизационните процеси, протичащи в българските въоръжени сили, също бяха сред дискутираните теми. Министър Драгомир Заков оцени усилията и ангажираността на Обединеното Кралство за предоставяне на подкрепа за повишаване на оперативната съвместимост и способностите на Българската армия. Той запозна представителя на Обединеното Кралство с плановете за формиране на водена от страната ни батальонна бойна група.
Двамата министри се обединиха около мнението, че са необходими съвместни действия в противодействието на дезинформацията. Министър Заков подчерта, че темата е на преден план в дневния ред и България оценява високо британската подкрепа в тази област.
В срещата участие взе и извънредният и пълномощен посланик на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия Н. Пр. д-р Роб Диксън.
|
11.03.2022 |
Двадесет и второто редовно заседание на Съвместната комисия по прилагане на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната се проведе вчера, 10 март. Форумът беше открит и ръководен от съпредседателите на комисията от двете страни – заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков и бригаден генерал Едуард Воан, заместник-директор на дирекция „Партньорство, сътрудничество в сферата на сигурността и противоракетна отбрана“ в Командването на Силите на САЩ в Европа. Бяха отчетени резултатите по прилагането на споразумението в периода от предходното заседание на комисията на 25 ноември 2020 г. до момента. Обсъдени бяха въпроси относно бъдещото сътрудничество между двете страни във всички области на Споразумението, като бе акцентирано на развитието на инфраструктурата на договорените съоръжения и провеждането на планираните съвместни българо-американски подготовки и учения. Заседанието завърши с приемането на решения, свързани с бъдещото прилагане на Споразумението между правителствата на България и САЩ за сътрудничество в областта на отбраната.
Във форума участваха членовете на Съвместната комисия и ръководителите на подкомитетите към нея. От българска страна се включиха представители на Министерството на отбраната и на Българската армия, Министерството на околната среда и водите, Министерството на финансите и Министерството на труда и социалната политика. От американска страна участваха представители на Командването и компонентните командвания на Силите на САЩ в Европа, Инженерния корпус на Сухопътните войски на САЩ в Европа, Офиса на аташето по отбрана и Офиса за отбранително сътрудничество към американското посолство у нас.
Поради произтичащите от COVID-19 ограничения, заседанието се проведе дистанционно чрез използването на електронни платформи за комуникация. |
10.03.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков проведе днес, 10 март, телеконферентен разговор със секретаря по отбраната на САЩ Лойд Дж. Остин III по покана на американската страна. Двамата обмениха мнения за средата на сигурност в контекста на военния конфликт в Украйна, както и по развитието на двустранното стратегическо партньорство. Обсъдени бяха усилията на съюзниците за оказване на помощ на украинския народ. Министър Заков запозна своя американски колега с плановете на България за формиране на водена от страната ни бойна група на своя територия. Двамата министри набелязаха мерки за ускоряването на процеса за модернизация на Въоръжените сили на България, включително доставката на F-16 за българските ВВС, и подкрепата за продължаващата модернизация на Сухопътните войски на България.
|
09.03.2022 |
By 15 April 2022, Bulgaria is to submit its national report on the Code of Conduct on Politico-Military Aspects of Security to the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE).
The information exchanged on an annual basis between our country and the rest of the OSCE participating States is prepared jointly by the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Defence, and the Ministry of Interior on the basis of answers to the questionnaire adopted by the OSCE participating States. The bigger part of the questions falls under the competence of the Ministry of Defence. Those relate to, among others, the legislative basis regulating defence planning, democratic control, roles and missions of the Armed Forces, the execution of the military service, education in international humanitarian law, the legal and the administrative procedures to protect the rights of the Armed Forces personnel.
In 1994, the participating States of the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE) adopted a Code of Conduct on Politico-Military Aspects of Security. The Code is a fundamental document setting forth the principles of good governance in the security sector management and playing the role of a monitoring mechanism as regards the observance of the said principles. It became effective as of January 1st, 1995. The exchange of information carried out under the Code contributes to confidence and security building between the countries. As an additional transparency measure, the reports are published on OSCE’s website. |
09.03.2022 |
 Министерството на отбраната продължава да оказва съдействие за транспортирането и настаняването на украински граждани, потърсили убежище в страната ни от военните действия в Украйна. До днес повече от 200 души са евакуирани в рамките на операцията за извозване на бежанци, започнала на 4 март, съвместно от Министерството на отбраната и Министерството на външните работи. Само през вчерашния ден 8 март, с три автобуса на Командването за логистична поддръжка в България са пристигнали 49, 47 и 41 души. Действията на военнослужещите с автобуси на командването продължават и днес с извършването на безплатни автобусни курсове до България от гранични пунктове Сирет, Исакча и Джудрджулещи.
Още от миналата седмица в бази на Министерството на отбраната са настанявани възрастни и деца, потърсили убежище в страната ни от военните действия. Късно снощи с правителствения самолет „Еърбъс А319“ с министъра на външните работи от столицата на Република Молдова Кишинев в София пристигнаха 66 евакуирани граждани на Украйна. 58 от тях веднага бяха настанени в хотел „Рибарица“. Към вчерашна дата в хотел „Флагман“ в к.к. „Св. Св. Константин и Елена“ бяха настанени 76 души от Украйна. В хотелската част към Военноморски клуб – Варна – 26 души, а в хотел „Шипка“ в София – 13 души. Част от тях са деца под 18 години.
|
09.03.2022 |
България ще предостави до 15 април 2022 г. в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) национален доклад по Кодекса на поведение в областта наполитико-военните аспекти на сигурността (Code of Сonduct on Politico-military Aspects of Security). Информацията, която нашата страна ежегодно обменя с останалите страни-членки на ОССЕ, се подготвя съвместно от министерствата на външните работи, отбраната и вътрешните работи на база на отговори на приетия от страните-членки на ОССЕ Въпросник. По-голямата част от въпросите са от компетенциите на Министерството на отбраната. Те се отнасят до нормативната база, която определя планирането на отбраната, гражданския контрол, ролите и задачите на въоръжените сили, изпълнението на военната служба, обучението по международно хуманитарно право, правните и административни процедури за защита на правата на личния състав на въоръжените сили и други.
През 1994 г. страните-членки на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) приемат Кодекс на поведение в областта на политико-военните аспекти на сигурността. Кодексът е основополагащ документ, който указва принципите на доброто управление на сектора сигурност и играе ролята на механизъм за мониторинг относно тяхното спазване. Той влиза в сила от 1 януари 1995 г. Този обмен на информация допринася за засилване на доверието и сигурността между страните. Като допълнителна мярка за прозрачност докладите се публикуват на интернет страницата на ОССЕ. |
08.03.2022 |
Няколко конкурса за попълване на вакантни войнишки длъжности са обявени традиционно в началото на годината. В тях могат да кандидатстват желаещите да станат част от една от националните институции, които се ползват с най-висок авторитет и доверие в обществото - Въоръжените сили на Република България. Обявени са конкурси на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Съвместното командване на силите и Националната гвардейска част. За завършили медицина Военномедицинска академия също обяви 30 вакантни длъжности.
Всички конкурси са за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и в чужбина. Заявленията на кандидатите и необходимите документи се подават чрез структурите на Централното военно окръжие (ЦВО) по местоживеене. Детайлна информация за спецификите на длъжностите и перспективите на военната кариера може да получите също от експертите на ЦВО.
Повечето от конкурсите за вакантни войнишки длъжности включват тест за проверка на общата култура, физически тест и събеседване. За някои от длъжностите има и специфични изисквания.
Кандидатите, спечелили конкурсите, се приемат на военна служба, ако към датата на сключване на договора за военна служба не са навършили 40 години.
*** В Сухопътните войски са обявени 200 вакантни войнишки длъжности в различни гарнизони. До 22 март кандидатите за служба в Сухопътните войски подават заявления и необходимите документи. Конкурсите ще се проведат от 21 юли до 2 август по график във военните формирования.
Във Военновъздушните сили (ВВС) са обявени 169 вакантни войнишки длъжности. До 29 април кандидатите за военна служба във ВВС подават заявления и необходимите документи. Конкурсите ще се проведат от 29 август до 9 септември.
Във Военноморските сили (ВМС) са обявени 177 вакантни длъжности за матроси (войници). По-голямата част от тях са за военни формирования в гарнизоните Варна и Бургас. До 31 март кандидатите за военна служба във ВМС подават заявления и необходимите документи. Конкурсите ще се проведат по график в съответните военни формирования.
В Съвместното командване на специалните операции (СКСО) са обявени 66 вакантни длъжности. 36 от тях са за гарнизон Пловдив, а 30 - за гарнизон София. До 18 март кандидатите за военна служба в СКСО подават заявления и необходимите документи. Конкурсите ще се проведат от 4 до 8 април 2022 г.
В Националната гвардейска част (НГЧ) са обявени 50 вакантни войнишки длъжности. 40 от тях са за гвардейци като военната служба се изпълнява във военно формирование 54 800 - гр. София - НГЧ. До 21 април желаещите да бъдат гвардейци подават заявления и необходимите документи. Конкурсът ще се проведе на 26 и 27 май.
В Съвместното командване на силите (СКС) са обявени 30 вакантни войнишки длъжности за военни формирования в София и Горна Малина. До 25 март кандидатите за военна служба в СКС подават заявления и необходимите документи. Изпитите ще се проведат от 9 до 13 май.
Със заповед на министъра на отбраната са обявени 30 вакантни длъжности за военнослужещи във Военномедицинска академия. Длъжностите са за 11 офицери (лекари) и 20 сержанти (медицински сестри и лаборанти). Конкурсът включва изпит по физическа подготовка и събеседване. До 31 март кандидатите подават заявления и необходимите документи.
Обявите за конкурсите, приложенията към тях и Единният армейски тест са публикувани на страницата на Министерството на отбраната в рубриката „Обяви и конкурси“
|
08.03.2022 |
Екипаж от Военновъздушните сили със самолет „Спартан“ транспортира медицински екип от София до летище Горна Оряховица и обратно във връзка с възникнала донорска ситуация. Полетът е извършен на 7 март в изпълнение на заповед на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов по искане на Министерството на здравеопазването.
Самолетът C-27J “Spartan” с командир капитан Георги Пъшев превози двучленен медицински екип на УМБАЛ „Света Екатерина“. Полетът беше изпълнен при строго спазване на мерките за безопасност и изискванията на документите, регламентиращи летателната дейност с военни въздухоплавателни средства на Република България. |
08.03.2022 |
 Министърът на отбраната Драгомир Заков се срещна с посланика на Украйна в страната ни Н.Пр. Виталий Москаленко днес, 8 март.
Основна тема на разговора беше ситуацията в Украйна. Министър Заков увери Н. Пр. Москаленко, че подкрепата от страна на България за украинския народ ще продължава.
По време на разговорите бяха обсъдени и негативните последици на конфликта за спазването на правата на човека и влошаващата се хуманитарна обстановка в Украйна.
Подчертана беше подкрепата от страна на Министерство на отбраната и предприетите действия за посрещане на украински бежанци на територията на страната.
|
07.03.2022 |
Министерството на отбраната продължава да оказва съдействие на граждани от Украйна, желаещи да потърсят убежище в България от военните действия. За тази цел са предоставени два автобуса като съвместно с Министерството на външните работи са организирани ежедневни безплатни автобусни линии.
Маршрутите са: 12.00 часа – отпътуване от граничен пункт Исакча до Русе; 15.00 часа – отпътуване от граничен пункт Джурджулещи до Русе.
От град Русе е организиран транспорт до София и Варна.
Министерството на отбраната вече предостави част от почивната си база за настаняване на украински бежанци. |
05.03.2022 |
 Българският военен контингент, определен за участие в Междинния резерв на операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Алтеа“, с командир подполковник Георги Георгиев, успешно се предислоцира днес 5 март, до крайното си местоназначение – базата „Бутмир” в град Сараево, Босна и Херцеговина. Формированието премина под командването на командващия на операцията EUFOR. Военнослужещите бяха посрещнати от националния командир на българския контингент в Босна и Херцеговина полковник Иван Иванов.
Официалната церемония по посрещането на всички контингенти ще се проведе на 6 март.
През следващите дни военнослужещите от контингента ще изпълняват дейности по настаняване, обслужване на техниката, запознаване с характерните особености и правила за операция „Алтеа”, текущата обстановка и с конкретните задачи, които предстои да изпълняват, основно по осигуряване на безопасна и сигурна среда (Safe and Secure Environment).
Българските военнослужещи ще изпълняват задачите си съвместно с колегите си от Австрия, Румъния и Словакия, като се очаква общата численост на междинния резерв, развърнат в Босна и Херцеговина, да бъде около 500 военнослужещи.
Силите на EUFOR са разположени в Босна и Херцеговина от 2004 г. и се състоят от общо 3500 военнослужещи, 600 от които са развърнати в страната и в момента. С контингентите от Австрия, България, Румъния и Словакия, които са предислоцирани в страната, общата численост на EUFOR ще достигне 1100 души.
*** Участието на българските военнослужещи в операцията на Европейския съюз „Алтеа“ е в изпълнение на Решение № 484 от 14 юни 2012 г. на Министерския съвет на Република България за участие на контингент от Въоръжените сили на Република България във военната операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина - „Алтеа” (изменено и допълнено с РМС № 390 от 17. 05. 2016 г., изменено и допълнено с РМС№ 691 от 09. 11. 2017 г., изменено и допълнено с РМС №757 от 08. 12. 2017 г. на Министерския съвет на Република България), и по искане на командващия на операцията на Европейския съюз „Алтеа“.
|
04.03.2022 |
Планирана полева подготовка с бойни стрелби на формированията за противовъздушна отбрана (ПВО) от 4-и и 29-и механизирани батальони от състава на Единния център за начална подготовка ще се проведе от 7 до 11 март 2022 г. на учебен център „Николаево“. Бойните стрелби ще се изпълняват със зенитни установки ЗУ-23-2. Общ отговорник за провеждане и осигуряване на полевата подготовка и бойните стрелби е командирът на 4-и механизиран батальон подполковник Калоян Стоянов, а ръководител - капитан Георги Георгиев, командир на взвод в 4-и механизиран батальон.
За участие в полевата подготовка ще се извърши придвижване на личен състав и техника по националната пътна инфраструктура на 7 и 8 март 2022 г. по маршрут Шумен - Плевен - учебен център „Николаево“ и на 11 мат 2022 г. по обратен маршрут от учебен център „Николаево“ към Плевен и Шумен. |
04.03.2022 |
Планирана полева подготовка с бойни стрелби на формированията за противовъздушна отбрана (ПВО) от състава на 2-а механизирана бригада, 3-о Бригадно командване и 101-и алпийски полк ще се проведе от 6 до 18 март 2022 г. на учебен полигон „Корен". Бойните стрелби ще се изпълняват със зенитни установки ЗУ-23-2. Ръководител на полевата подготовка е полковник Спасимир Чепишев от командването на Сухопътните войски.
За участие в полевата подготовка ще се извърши придвижване на личен състав и техника по републиканската пътна инфраструктура на страната и с железопътен транспорт, както следва:
На 5 и 6 март транспортирането на личен състав и техника ще се извърши с железопътен транспорт от Плевен до Хасково. След разтоварване на ж.п. гара Книжовник техниката и личният състав ще се придвижат до полигон "Корен" на собствен ход.
На 6 март от Стара Загора до полигон „Корен“ и на 12 март след приключване на етап от подготовката, военнослужещи и военна техника ще се придвижват по републиканската пътна инфраструктура обратно до Стара Загора. |
04.03.2022 |
Общо 71 украински бежанци са настанени към днешна дата, 4 март 2022 г., в обекти от почивната база на Министерството на отбраната.
В хотел "Флагман" в курортен комплекс "Св. Св. Константин и Елена" са настанени 52 човека, от които 39 възрастни, 9 деца на възраст от 3 до 13 години и 4 деца до 3-годишна възраст.
В хотелската част към Военноморски клуб - Варна са настанени общо 19 човека – 16 възрастни и 3 деца под 13 години. |
04.03.2022 |
Военнослужещи от Втора механизирана бригада – Стара Загора унищожиха невзривен боеприпас днес, 4 март. Формированието за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от 42-ри механизиран батальон – Ямбол от състава на 2-ра механизирана бригада извърши разузнаване и транспортиране на боеприпаса, открит в частен имот в село Александрово, община Стралджа. Специализираният екип под ръководството на капитан Димитър Дренски установи, че това е корозирала отбранителна граната, която беше унищожена на учебен полигон „Победа“.
Военнослужещите действаха на основание искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
03.03.2022 |
        Честити 144 години свободна България! Честит празник на всички български военнослужещи и цивилни служители от системата на Министерството на отбраната и Въоръжените сили. В трудни времена живеем, но е много важно да бъдем единни. Българската армия ще остане и ще бъде винаги гарант на териториалната цялост и суверенитета на Република България. С тези думи министърът на отбраната Драгомир Заков честити днес Националния празник на Република България.
Военнослужещите и цивилните служители от Българската армия бяха поздравени и от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. „Благодаря за всеотдайния труд и за отговорността“, каза той и се обърна специално към военнослужещите, които са на бойно дежурство, на вахта, на бойния пост. „Това е нашата професия, това е нашето задължение и пожелавам здраве на всички, за да ги изпълняваме отговорно в името на България“, заяви адмирал Емил Ефтимов.
В церемонията по издигането на националния флаг, която се проведе пред паметника на Незнайния воин в София, участваха също президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, вицепремиерите Калина Константинова и Корнелия Нинова, кметът на София Йорданка Фандъкова, министри, депутати, висши офицери от Въоръжените сили, духовници, представители на дипломатическия корпус и на военнопатриотични организации, много граждани.
Българският трибагреник беше издигнат под звуците на химна на Република България. В чест на Националния празник беше произведен артилерийски салют от 20 залпа.
Президентът Румен Радев положи венец - символ на единството на нацията, пред Паметника на незнайния воин. Заедно с вицепрезидента Илияна Йотова, министъра на отбраната Драгомир Заков и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов отдаде почит пред загиналите за национално освобождение и обединение.
Церемонията завърши с тържествен марш на представителните роти на Националната гвардейска част, които преминаха със знамената-светини. В тържествения ритуал участва Гвардейският представителен духов оркестър.
По повод Националния празник в 12.00 ч. беше извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред официалния вход на сградата на Администрацията на президента, а вечерта от 18.30 ч. на площад „Народно събрание“ в столицата ще се проведе тържествената проверка (заря).
Военнослужещи от Българската армия днес участваха в честванията по повод 144-ата годишнина от Освобождението на България в цялата страна. Те отдадоха воински почести на героите, загинали за свободата на Родината.
|
02.03.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват утре, 3 март, в церемонията по издигане на Националното знаме на Република България, която ще започне в 11.00 ч. пред паметника на Незнайния воин в столицата в чест на Националния празник.
На събитието ще присъстват представители на ръководния състав на Министерството на отбраната и висши офицери от Въоръжените сили. В ритуала ще участват представителни формирования на Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър. В строя са включени знамената-светини - Самарско знаме, Щандарт на 1-и конен полк, Знаме на 23-и пехотен Шипченски полк, Знаме на 15-и пехотен Ломски полк, Знаме на 13-и пехотен Рилски полк, Знаме на 25-и пехотен Драгомански полк, Знаме на 30-и пехотен Шейновски полк и Знаме на 6-и пехотен Търновски полк.
По време на изпълнението на химна на Република България ще бъде изпълнен артилерийски салют от 20 залпа от подразделение на военно формирование 22 980.
По повод Националния празник в 12.00 ч. ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред официалния вход на сградата на Администрацията на президента.
Тържествената проверка (заря) в чест на 144-ата годишнина от Освобождението на България ще се проведе от 18.30 ч. на площад „Народно събрание“. В нея ще участват Гвардейският представителен духов оркестър и представителни блокове от състава на Националната гвардейска част. Командващ на тържествената проверка (заря) ще бъде бригаден генерал Тодор Тодоров - командир на Командване за логистична поддръжка. В тържествата по повод Националния празник на Република България в цялата страна ще участват представителни военни части от Въоръжените сили.
Днес, 2 март, честванията по повод Националния празник на Република България ще започнат с тържествена проверка (заря) в гр. Сопот от 18.00 ч. с участието на военнослужещи и военния духов оркестър на 61-а и 2-а механизирани бригади. В гр. Казанлък от 18.00 ч. ще се състои тържествена проверка (заря) с участието на военнослужещи от 61-а механизирана бригада, които по-рано през деня ще издигнат националния флаг на площада в града. Военнослужещи от Военноморските сили и Представителният духов оркестър на ВМС от 10.30 ч. участваха в ритуала за полагане на венци и цветя в с. Гроздьово, община Долни Чифлик. В 18.30 ч. с участието на Представителният духов оркестър на ВМС и представителен блок от Висшето военноморско училище ще участват в тържествената проверка (заря) в гр. Провадия, област Варна.
На 3 март по традиция в тържественото честване, което ще започне в 11.30 ч. на връх Шипка, ще участват военнослужещите от 61-а механизирана бригада – Карлово. Представителни части от бригадата ще се включат в ритуала за издигане на националния флаг и знамето на община Карлово (от 10.00 ч. на площад „20 – ти юли“ в града).
В празничния ден военнослужещи от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и от Съвместното командване на специалните операции ще участват в ритуалите по издигане на националния флаг и в поднасянето на венци и цветя пред паметниците на загиналите за Освобождението на България в градовете: Белене (от 09.30 ч. в Парка на признателността пред Паметника на загиналите във войните беленчани), Свищов (от 11.00 ч. на площад „Свобода“ в града), Ловеч (от 10.30 ч. на площад „Тодор Кирков“), Елин Пелин (от 19.00 ч. на площад „Независимост“ тържествена проверка (заря) ), Горна Оряховица (от 11.00 ч. в центъра на града), Благоевград (от 10.30 ч. на площад „Македония“), Сандански (от 11.00 ч. в центъра на града), Враца и Бяла Слатина (от 11.00 ч. на централните площади в градовете), Стара Загора (от 10.30 ч. започват тържествата в града), Димитровград (от 10.00 ч.), Хасково (от 11.00 ч.), Ямбол (от 10.00 ч. пред община Ямбол и от 10.30 ч. пред Паметника на героите, дали живота си за национално Освобождение), Чирпан (от 10.30 ч. пред паметника на освободителите), Сливен (от 11.00 ч. на пл. „Хаджи Димитър“), Смолян (от 11.00 ч. пред паметника на борците за свобода на площад „Възраждане“ в кв. Устово), Асеновград (от 10.30 ч. пред паметника на прапоршик Вишняков в двора на църквата „Свети Димитър“), Пловдив (от 13.30 ч. военнослужещи ще поднесат цветя в Централните гробища, а от 18.30 ч. представителни военни части ще участват в тържествената проверка (заря) на площад „Централен“ в града), Русе (от 11.00 ч. пред паметника на площад „Свобода“), Варна (тържествата започват от 10.00 ч на пл. „Св.св. Кирил и Методий“ с издигането на националния флаг и завършват с тържествена проверка (заря) от 19.30 ч. на пл. „Св.св. Кирил и Методий“ в гр. Варна), Добрич (10.00 ч. пред мемориален комплекс „Хан Аспарух“ и костницата на загиналите в Освободителната война), Дългопол ( от 18.30 ч. тържествена проверка (заря) на централния площад в града), Созопол (от 10.30 ч. на централния площад в града), Бургас (от 11.00 ч. на пл. „Атанас Сиреков“ и от 11.30 ч. пред паметника на руските войни), Черноморец (от 11.30 ч. на централния площад) и Плевен (от 11.00 ч. ритуал по полагане на венци и цветя пред костницата-мавзолей „Свети Георги Победоносец“ града). Военнослужещи ще участват и в ритуалите по полагане на венци и цветя пред паметниците на загиналите за освобождението на България в селата Столетово, Марково и Крумово.
В София на 5 март 2022 г. от 12.00 ч. в парк театър „Борисова градина“ Представителният ансамбъл на Въоръжените сили ще изнесе концерт за граждани и гости на столицата.
|
02.03.2022 |
 Перспективите за развитие на взаимоотношенията във военната сфера бяха обсъдени днес, 2 март, на среща на министъра на отбраната Драгомир Заков с Н. Пр. д-р Роб Диксън, извънреден и пълномощен посланик на Обединено Кралство Великобритания и Северна Ирландия. В проведените разговори участваха бригаден генерал Радостин Илиев, директор на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ и аташето по отбрана на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия капитан I ранг Алекс Буш.
На срещата беше отбелязан конструктивният диалог по въпросите на сътрудничеството в областта на отбраната между двете държави. Обсъдени бяха въпроси от актуалния дневен ред на сигурността и изтъкнати традиционно добрите връзки и доброто ниво на съвместни военни учения, тренировки и обучения. Министър Заков оцени усилията и ангажираността на Обединеното Кралство за предоставяне на подкрепа за повишаване на оперативната съвместимост и способностите на българските Въоръжени сили.
Развитието на военно-техническото сътрудничество, взаимодействието и изграждането на способности за киберсигурност и киберзащита също бяха сред дискутираните теми.
|
02.03.2022 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов се срещна вчера, 1 март, с командира на Сухопътното командване на НАТО генерал-лейтенант Роджър Клутиер. В хода на разговорите бяха дискутирани мерките, свързани с усилването на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО в Източна Европа, породено от военните действия в Украйна. Приветствано бе решението на България за изграждането на бойна група на Алианса, както и бяха обсъдени възможностите за участие на други нации в нея с цел повишаването на подготовката и оперативната съвместимост на съюзниците. Подчертана бе своевременността на взетото решение, което е в съответствие и със създаването на бойните групи в другите държави от Източна Европа.
Днес, 2 март, командирът на Сухопътното командване на НАТО ще посети български военни формирования и учебни полигони, където ще се запознае със състоянието на техните способности и с възможностите за провеждане на съвместни подготовки и учения.
|
01.03.2022 |
  Драгомир Заков встъпи в длъжност министър на отбраната днес, 1 март, малко след като бе избран и положи клетва в Народното събрание. В зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната той се срещна с ръководството на Щаба на отбраната, висшия офицерски състав на Българската армия и директори на дирекции в Министерството.
Министър Драгомир Заков подчерта изключителното уважение, което изпитва към всички български военнослужещи. „През последните години съм имал възможността да работя с много от вас и да се убедя в изключителния ви професионализъм“, каза той.
Министър Заков подчерта, че ще направи всичко възможно да посети колкото се може повече военни формирования, за да се запознае с проблемите на място. „В мое лице ще имате защитник и абсолютна подкрепа за това Българската армия да бъде на нивото, на което трябва да бъде, за да може да защитава суверенитета и териториалната цялост на Република България“, каза министър Заков.
По традиция досегашният министър на отбраната Стефан Янев подари икона на Свети Георги на своя приемник Драгомир Заков.
|
|
 |