 |
Новини - архив
31.03.2021 |
Министерският съвет одобри днес, 31 март, Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2020 г. Документът е разработен на основание чл. 23 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и представя на Народното събрание и българското общество отчет за постигнатите резултати в сферата на отбранителната политика през 2020 г. и основните направления за работа през 2021 г.
Основният извод от доклада е, че и през 2020 г. състоянието на отбранителните способности на българските въоръжени сили позволяваше изпълнението на задачите по мисиите, произтичащи от конституционните задължения за гарантиране на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страната в национален формат и в рамките на колективната отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС, но с ограничения по време и обем на изпълняваните задачи.
През годината в Министерството на отбраната успешно приключи Прегледът на отбраната, резултатите от който послужиха за разработването на новата Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2032, приета с решение на Народното събрание на 11 февруари 2021 г.
Документът отбелязва, че и през 2020 г. продължи тенденцията на поетапно нарастване на разходите за отбрана и успешното изпълнение от страната ни на Ангажимента за инвестиции в отбраната на НАТО от Срещата на върха в Уелс през 2014 г. Разходите за отбрана през 2020 г, съгласно класификацията на НАТО, са в размер на 1 920,2 млн. лв., което представлява 1,62% от БВП и минимално надхвърля нивото (1,61% от БВП), определено в Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП на Република България до 2024 г.
Посочва се, че независимо от наложените ограничения във връзка с COVID-19, въоръжените сили бяха в състояние да изпълняват поставените им основни задачи, а в резултат на системните усилия, негативната тенденция към нарастване на броя на вакантните места за военнослужещи е спряна.
Докладът очертава основните направления за работа през 2021 г. Усилията са насочени към разработване на Плана за развитие на въоръжените сили до 2026 г. и на Инвестиционен-план програма на Министерството на отбраната до 2032 г., продължаване на превъоръжаването и модернизацията, изпълнението на съюзните ангажименти и попълване на вакантните места.
Предстои Докладът за състоянието на обраната и въоръжените сили през 2020 г. да бъде разгледан и приет от 45-ото Народно събрание. |
31.03.2021 |
Корабите от Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG2), в чиито състав е и минен ловец „Цибър” от Военноморските сили на Република България, акостираха в пристанище Патра, Република Гърция. По време на прехода от пристанище Тузла в Република Турция през пролива Дарданели екипажите отработиха задачи по тактическо маневриране, проведоха различни комуникационни учения, както и тренировки за отразяване на атаки на въздушен противник и прехвърляне на леки товари и поща на ход.
В пристанище Патра, Република Гърция, корабите от Втората постоянна противоминна група на НАТО се включиха в бреговата фаза на противоминното учение на гръцките Военноморски сили „ARIADNE - 2021“. В поредица от работни срещи съвместно с Военноморските сили на Република Гърция и при стриктно спазване на противоепидемичните мерки започна планирането на морската фаза на учението.
След учението на ВМС на Румъния „SEA SHIELD - 2021“ двата кораба на ВМС, които участваха в него - „Бодри“ и „Смели“, се завърнаха в Пункта за базиране Варна.
|
29.03.2021 |
|
29.03.2021 |
Специализиран екип от състава 55-и инженерен полк - Белене извърши днес, 29 март, разузнаване на корозирала 82 мм мина за минохвъргачка, открита вчера в частен имот в град Плевен. Военнослужещите действаха под ръководството на старши лейтенант Милен Сотиров. При спазване на мерките за безопасност боеприпасът беше транспортиран и унищожен.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на заместник-командира на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов.
|
26.03.2021 |
   Военнослужещи от Сухопътните войски повишиха подготовката си с оттрениране на задачи, които изпълняват предимно по трета мисия - в помощ на населението. За целта в 55-и инженерен полк - Белене се проведоха сбор по водолазна подготовка и сбор за повишаване подготовката на екипите от Сухопътните войски за унищожаване на невзривени боеприпаси.
Във водолазната подготовка в река Дунав участваха военнослужещи от 55-и инженерен полк, 2-ра механизирана бригада, Военноморските сили и нещатните водолази на Регионална служба „Военна полиция“ – Варна. Всички те затвърдиха знания и умения с водолазни спускания. Занятията бяха насочени към оттрениране на начини и способи за разузнаване наличието на заграждения и препятствия на водни прегради, невзривни заграждения, практически действия по търсене и изваждане на снаряди, авиобомби и други видове боеприпаси, тяхното разузнаване, обследване, обозначение и извличане на брега.
Сборът се проведе под ръководството на капитан Димитър Маринов и старши сержант Георги Начев.
В сбора за повишаване подготовката на екипите от Сухопътните войски за унищожаване на невзривени боеприпаси участваха военнослужещи от 55-и инженерен полк – Белене, 2-ра механизирана бригада - Стара Загора и 38-и батальон за ядрена, химическа и биологична защита и екология -Мусачево. Обучаемите преминаха теоретични и практически занятия за уеднаквяване действията на екипите. Под ръководството на капитан Мартин Станчев военнослужещите изпълниха задачи по разузнаване, транспортиране, извличане и унищожаване на невзривени боеприпаси и импровизирани взривни устройства.
|
24.03.2021 |
С Решение на Министерския съвет от днес, 24 март, стартира процедура за изграждане на жилища за военнослужещи и цивилни служители от системата на Министерството на отбраната в гарнизон Пловдив. Това е първият от проектите, които Министерството на отбраната обяви като политика за цялостно решение на проблема с остарелия и недостатъчен ведомствен жилищен фонд. Следващите гарнизони, в които се планира осигуряването на ведомствени жилища чрез учредяване на право на строеж в поземлени имоти – частна държавна собственост, предоставени за управление на Министерството на отбраната, са София, Варна, Стара Загора, Бургас и не на последно място Велико Търново. Именно от тези гарнизони е най-големият брой картотекирани за жилища военнослужещи и служители от структурите на Министерството на отбраната и Българската армия, които към момента са повече от 3 000.
Отстъпеното право на строеж е заложено във визията на Министерството на отбраната за управление на имотите в освободените войскови райони и е част от политиката на ръководството не само за управлението на имотите, но и за привличането и мотивирането на кадрови военнослужещи и цивилни служители чрез повишаване на социалния им статус.
Пилотният проект по учредяване на право на строеж в гр. Пловдив е върху поземлен имот с идентификатор 56784.529.167. Той се намира в район „Източен“ , с лице към бул. „Освобождение“. Площта на имота е 9660 кв. м.
Правото на строеж ще се учреди след провеждане на търг, при условия и по ред, определени с Решението на Министерския съвет.
Предвижда се заплащане на правото на строеж да е чрез равностойно имотно обезщетение в изграждания обект.
На базата на оценка, извършена от независим оценител, са определени началната тръжна цена – 501 653 лв., и съответният процент от разгънатата застроена площ на бъдещото застрояване – 17%, представляващ обезщетението за Министерството на отбраната.
Определена е степента на завършеност на жилищата: с изпълнени подови настилки, с положени мазилка, шпакловка и боя по стени и тавани, с напълно изградени инсталации, с оборудвани и обзаведени кухни и санитарни възли, с определени по 1 брой гараж или паркомясто и по 1 брой складово помещение. При прилагане на максимално допустимите показатели за застрояване (за смесена многофункционална устройствена зона), в имота е възможно изграждането на жилищна сграда със застроена площ 7728 кв.м. и разгърната застроена площ (РЗП) 28980 кв.м.
При заложения като начална цена процент, от който ще започне наддаването (17%), РЗП за жилища на Министерството на отбраната е приблизително 5000 кв. м., което се равнява на около 55 жилища (двустайни, тристайни или четиристайни, с площ на жилище средно 90 кв.м.). Очаква се достигнатият на търга процент обезщетение и съответният брой жилища, които Министерството на отбраната ще получи, да са по-големи, предвид състезателния характер на процедурата.
Учредяването на право на строеж чрез тръжна процедура представлява устойчив модел, развиващ се дългосрочно, с който ще се решат проблемите, свързани както с недостига на жилища, така и с управлението, охраняването и поддържането на имотите с отпаднала необходимост. Така Министерството на отбраната ще осигури нови жилища за военнослужещите и служителите, без да влага допълнителен финансов ресурс. |
24.03.2021 |
Военен самолет „Спартан“ извърши днес, 24 март, полет от София до Задар, Република Хърватия, за да транспортира за лечение в страната ни български военнослужещ, заболял от КОВИД-19. Военнослужещият е от авиобаза Крумово и е бил на обучение с група свои колеги в Центъра за подготовка в Задар.
Самолетът излетя днес в 10.15 ч. и кацна обратно на летище Пловдив в 15.11 ч. При спазване на мерките за безопасност военнослужещият е откаран незабавно за лечение във Военната болница в Пловдив в средно тежко състояние.
Всички контактни на военнослужещия от групата от авиобаза Крумово, които са били на обучение в Центъра за подготовка в Задар, ще преминат PCR – тест и ще бъдат поставени под карантина. |
24.03.2021 |
Полево лагерно обучение на артилерийските формирования от състава на Сухопътните войски се провежда на учебен полигон „Корен” от 22 март до 2 април. В него участват военнослужещи с бойна, специална и спомагателна техника от военните формирования на Сухопътните войски. По време на полевото лагерно обучение артилеристите провеждат тренировки по стрелба и управление на огъня. Планирано е в обучението да вземат участие и американски военнослужещи.
Началник на лагерния сбор е заместник-командирът на 4-ти артилерийски полк.
Въпреки планираните кратки срокове за провеждане на полевото лагерно обучение, наложени от епидемиологичната обстановка, поставените задачи и основните цели ще бъдат постигнати. Полевото лагерно обучение се провежда при стриктно спазване на всички противоепидемични мерки за недопускане на разпространението на COVID-19, обявени със заповеди на министъра на здравеопазването, министъра на отбраната и указания на началника на отбраната.
|
23.03.2021 |
 Националният военноисторически музей (НВИМ) получи голямата награда на Сдружение „Български музеи“ в най-престижната категория „Музей на годината“. Жури в състав доц. д-р Людмил Вагалински (археолог, дългогодишен директор на Националния археологически институт с музей – БАН), д-р Светла Казаларска (културен антрополог), Весела Ножарова (изкуствовед и куратор), д-р Николай Тодоров (директор на РИМ – Силистра) и д-р Екатерина Цекова (директор на Националния политехнически музей) определи носителите на наградите за 2020 г. НВИМ е отличен за най-новата си експозиция „Армията във време на промени“, която проследява развитието на Българската армия през дългия преход от комунизъм към демокрация и сблъсква различните гледни точки по ключовите проблеми, свързани с армията и обществено-политическите промени след 1989 г.
Това е поредното признание за целия екип на НВИМ и то в годината, в която Музеят отбелязва 105 години от създаването си. Тази награда е особено ценна не само защото е дадена от колеги, които в най-голяма степен са съпричастни към предизвикателствата, пред които ежедневно е изправена музейната гилдия, но и заради оценката, дадена на НВИМ, в тези времена, трудни за всички културни институции. Призът доказва, че въпреки периодичното затваряне заради пандемията, НВИМ продължава да предлага качествени иновативни проекти, умело бяга от стандартната и понякога монотонна музейна интерпретация и така превръща посещението на Музея в изживяване.
|
22.03.2021 |
   Минен ловец „Цибър” от Флотилия бойни и спомагателни кораби се присъедини към състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG 2). По време на прехода през Босфорския проток до пристанище Тузла, Република Турция, корабите от състава на групата отработиха сериали по тактическо маневриране и комуникационни учения. В пристанище Тузла командирите на корабите от Втората постоянна противоминна група на НАТО проведоха работни срещи при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. Екипажът на минен ловец „Цибър” проведе на борда на кораба самостоятелна тренировка за действия при възникнал пожар, както и за медицинска евакуация на пострадал. Днес, 22 март, визитата на Втората постоянна противоминна група на НАТО в пристанище Тузла завършва и корабите от нейния състав ще поемат курс към пристанище Патра, Република Гърция. Те ще участват в противоминното учение на ВМС на Република Гърция „Ariadne - 2021“.
В пристанище Констанца, Румъния, фрегатата „Смели” и корветата „Бодри” продължават участието си в учението на ВМС на Румъния „Sea Shield - 2021“. Бреговата фаза на учението с международно участие приключи и от днес корабите ще изпълняват задачи на море. Част от тях са: провеждане на кораби през предварително протрален канал, тактическо маневриране, ескорт на кораб, действия за отразяване атаките на въздушен противник, симулирани противоподводни учения, проверка на подозрителен кораб, отразяване на атаките на ракетни катери.
Фрегатата „Смели“ като представител на българските ВМС във Втората постоянна военноморска група на НАТО (SNMG2) ще проведе артилерийска стрелба по морска цел.
На 26 март участниците в „Sea Shield - 2021" ще се завърнат в пристанище Констанца за работна среща и разбор на учението. На 27 март корветата „Бодри” ще отплава към Пункта за базиране във Варна, а фрегатата „Смели” ще продължи участието си във Втората постоянна военноморска група на НАТО с плаване към пристанище Самсун, Република Турция.
|
22.03.2021 |
Група за комуникационно-информационна поддръжка от състава на Националния мобилен модул по КИС на НАТО (DCM-F) участва в годишното сертификационно учение на Алианса – „Steadfast Cobalt - 21”, което се провежда в Кралство Нидерландия. Това е едно от най-мащабните учения, ръководени от КИС групата на НАТО (NATO CIS Group) за тази година, с участието на представители от 25 държави.
Учението „Steadfast Cobalt - 21” ще продължи до края на април и е предназначено да имплементира, сертифицира и оцени комуникационните и информационни системи на Алианса с цел постигане на оперативната съвместимост и стандартизиране на процесите за Силите за бързо реагиране на НАТО за следващата година.
Задачата на българските специалистите от модула е да осигурят комуникационно-информационната поддръжка (КИП) на Съвместния оперативен щаб, опрделен да ръководи Силите за бързо реагиране на НАТО през 2022 г., както и да действат като група за съдействие по КИП на офицерите от щаба на Съюзното командване на НАТО в Брунсум, участващи в учението.
Основната част от групата за комуникационно-информационна поддръжка, която осигурява учението, е в България, а екип от седем военнослужещи, ръководени от командира на Националния мобилен модул по КИС майор Калоян Стоянов, са дислоцирани в Нидерландия.
|
19.03.2021 |
Става въпрос за добре организирана група, която е под наблюдение от близо 6 месеца. Тя е събирала класифицирана информация, която се предава на чужда държава, най-вероятно срещу възнаграждение. Тук не става въпрос за предпочитания към една или друга държава, а за дейност, която е противоконституционна. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 19 март, пред журналисти в гр. Варна. „Използвам повода да благодаря на колегите от ДАНС и на „Военното разузнаване“, от което започва началото на тази операция, както и за действията на прокуратурата. Единственото нещо, което ще добавя, извън това, което казва главният прокурор, е, че информацията в основната си част е събирана по отношение на проектите за модернизация и за повишаване на бойните способности на Българската армия. Това означава, че добре сме си свършили работата с проектите за модернизация, след като сме притеснили някой и е счел за необходимо да събира информация, означава, че вършим полезна работа“, заяви министърът на отбраната.
В отговор на журналистически въпрос министър Каракачанов поясни, че групата е под наблюдение от края на септември и в изминалия период досега се е работило за установяване на контактите и на връзките между нейните членове. „Една част от хората, които са в тази група, са в пенсионна възраст, бивши служители. Един от тях, както обяви прокуратурата, е нещо като техен ръководител. Той е използвал бившето си служебно положение и познанствата си с тези хора. Някои от тях са работили под негово ръководство, или са били под негово обучение. Той се е възползвал, за да придобива, или да търси подобна информация. Тепърва досъдебното производство ще изясни дали някой от тази група е работил под заблуда, или съвсем умишлено, но данните към момента показват недвусмислено – организирана група за събиране на класифицирана информация“, разясни министър Каракачанов. Той отбеляза, че отдавна е установено какво е преминавало като обем от информация през тези няколко човека. Двама от тях са действащи на различни нива.
„Контролът на контраразузнавателните служби в България никога не е спирал. Това не е първият и единствен случай, в който чужда държава се опитва да събира с разузнавателни средства информация, свързана с нашата национална сигурност, но може би е най-мащабният“, посочи министърът на отбраната. „Интересът към Българската армия се засили след като започнахме проектите за модернизация - както към военния ни флот и региона на Черно море, така и към военната ни авиацията. Това е основната база на техния интерес“, каза в заключение министър Каракачанов.
|
19.03.2021 |
         „Впечатлен съм от способностите на 101-ви алпийски полк. Военнослужещите демонстрираха уменията си за оцеляване в тежки зимни условия по няколко различни способа, за извършване на преход по заснежени планински терени, за оказване на помощ на пострадал от лавина и това е една малка част от учението, което продължава.“ Това каза днес, 19 март, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов след демонстрациите на участниците в съвместната подготовка „Родопи – 21“. „Всички участници в учението заслужават уважение“, заяви той и им благодари за вложените труд, дисциплина, отговорност и желание в работата. Началникът на отбраната похвали усилията на Командването на Сухопътните войски - на техния командир генерал-майор Михаил Попов и на неговия заместник бригаден генерал Валери Цолов, както и на командира на 101-ви алпийски полк полковник Димитър Кацаров за това нашите алпийци да бъдат подобаващо оборудвани и да отговарят адекватно на съответните стандарти.
Адмирал Ефтимов съобщи, че 43-ият контингент, който ще се включи в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан, ще бъде съставен от военнослужещи от 101-ви алпийски полк и от 4-ти артилерийски полк в Асеновград. „Наред с това, което демонстрират в зимни условия, военнослужещите трябва да бъдат готови да изпълняват мисия и в съвсем различна среда“, заключи адмирал Ефтимов.
Началникът на отбраната посочи, че 101-ви алпийски полк е пример за ролята на сержантския корпус в подготовката на военнослужещите и поясни, че в професионалната армия това е един от начините за намаляване на влиянието на некомплекта. „През тази година 85% от обявените вакантни войнишки длъжности ще бъдат за попълване на състава на военните формирования от Сухопътните войски“, каза той.
„Родопи – 21“ е част от подготовката на 101-ви алпийски полк за международното учение „Mountain Phalanx”, което ще се проведе през 2022 г. на територията на Австрия и Италия. Целта е военнослужещите да повишат уменията си по стрелба, патрулиране, придвижване по заснежен терен (ски туринг), оцеляване, търсене и спасяване, оказване на първа медицинска помощ и медицинска евакуация. Те изпълняват задачите в зимни условия при надморска височина над 2 000 м.
Днес в района на връх „Голям Перелик“ участниците в съвместната подготовка демонстрираха способностите си при придвижване с пълно бойно снаряжение по стръмни заснежени склонове, изграждане на зимни съоражения за бивакуване в зимни условия (снежна пещера и иглу), търсене и спасяване на затрупан от лавина и медицинска евакуация на пострадал. Съвместната подготовка „Родопи – 21“ ще завърши на 27 март. В нея участват над 240 военнослужещи от командването на Сухопътните войски, 101-ви алпийски полк, логистичния модул от 110-ти логистичен полк, НВУК „Чаралица“, както и представители от Центъра на НАТО за изследване, изграждане и усъвършенстване на способностите за водене на планинска война.
* * * Република България е пълноправен член на Европейската инициатива за обединяване и споделяне в областта на военно-планинската подготовка от 2015 г. Това дава възможност на българските военнослужещи да повишават подготовката си в съвместни учения и да обменят опит във всички срещи на експертно ниво. Досега в рамките на Европейската инициатива военнослужещи от Сухопътните войски са участвали в международното лятно учение CAPRICORN – 2016, в международно зимно учение CAPRICORN – 2018, а преди две години страната ни беше домакин на многонационалното учение „Родопи - 2019“. В него участваха над 600 военнослужещи от Румъния, Чехия, Австрия, Словения и Полша.
|
19.03.2021 |
Корветата „Бодри“ от състава на флотилия бойни и спомагателни кораби напусна Пункта за базиране Варна на 18 март, за да се включи в учението с международно участие на ВМС на Румъния „Sea Shield“. То ще се проведе в периода 18 - 29 март в териториалните води и изключителната икономическа зона на Румъния.
Участието на „Бодри“ ще допринесе за подобряване на морската сигурност и колективната отбрана в региона и ще повиши нивото на подготовка на екипажа и оперативната съвместимост в многонационална среда. По време на учението българският кораб ще участва в епизоди по противодействие на въздушен, надводен и подводен противник, борба с минната опасност, както и в операции по контрол на корабоплаването.
В учението освен корветата „Бодри“ участват бойни и спомагателни кораби от ВМС на Румъния, два самолета от морските патрулни авиации на САЩ и Турция, кораб от ВМС на Гърция, хеликоптер и бойни самолети от военновъздушните сили на Румъния и Испания, артилерийска батарея от Полша, подразделения от Сухопътните войски на Румъния и Втората постоянна корабна група на НАТО (SNMG-2), в чиито състав са включени кораби от ВМС на Испания, Румъния, Турция и фрегатата „Смели“ от българските ВМС.
В началото и в края на учението корветата „Бодри“ ще посети пристанище Констанца в Румъния, след което на 29 март ще се завърне в Пункта за базиране Варна.
|
19.03.2021 |
Двама военнослужещи от Министерството на отбраната са задържани за 72 часа с постановление на наблюдаващ прокурор от Военно-окръжна прокуратура – София по подозрение за изнасяне на класифицирана информация в полза на чужда държава. Задържането е станало в резултат на проведени оперативно-следствени действия на службите за сигурност. По случая е образувано досъдебно производство. |
18.03.2021 |
   „Специалните сили в Българската армия имат своята славна история. Те не са създадени на книга в мирно време, а по време на война. Учили от най-добрите по онова време, влезли в сражения, дали много жертви в името на защитата на българските национални интереси и териториалната цялост на тогавашното Царство България. Специалните сили винаги са били един род войска, към която се стремяха най-будните, най-силните, най-смелите и може би най-романтично настроените.“ Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов, който днес, 18 март, участва в честването на 78-ата годишнина от сформирането на Парашутната дружина и създаването на българските Специални сили и откриването на новия учебно-тренировъчен комплекс на Учебен център „Црънча“.
„Преди 4 години имаше един незапочнат проект и няколко обещания от предишни мандати… Днес откриваме един възобновен тренировъчен център, с нови сгради и с нови възможности за по-добра подготовка на личния състав. Личен състав, който се обучава не за паради, а за да изпълни най-тежките, отговорни и рисковани мисии, тогава, когато се наложи “, подчерта министърът на отбраната. Той пожела новият учебен център да бъде добър пример за това какво и в бъдеще трябва да се прави, за да имаме силна и боеспособна армия. „Радвам се, че увеличихме личния състав, направихме командване и успяхме да осигурим 98 бронирани машини, които ще бъдат разположение на Специалните сили“, добави министър Каракачанов. Той пожела на военнослужещите здраве, хъс в подготовката и успешно изпълнение на задачите. „Ускореното развитие на Специалните сили в Българската армия през последните години не е прищявка на държавното и военното ръководство. То е резултат от трезв анализ на динамиката на средата на сигурност, възможните кризисни ситуации и намирането на адекватен отговор“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в своето приветствие към личния състав на Съвместното командване на специалните операции(СКСО).
Той подчерта, че с вложените инвестиции в развитие на инфраструктура и в осигуряването на ново въоръжение, техника и екипировка, държавното и политическото ръководство на Министерството на отбраната изпълнява своя ангажимент. „За нас остава отговорната задача да напълним със съдържание останалите елементи от отбранителната способност „адекватни Специални сили“, а именно – доктрини, командване и управление, организационна структура, подготовка, личен състав, оперативна съвместимост“, категоричен бе адмирал Ефтимов. Той връчи награди на отличили се военнослужещи и благодари на командването и целия личен състав на СКСО за полаганите усилия и професионализъм в изпълнение на поставените задачи.
В словото си командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев подчерта славната история на Парашутната дружина. „И днес личен състав и формирования от Специалните сили работят, тренират, носят службата на три континента“, каза командирът на СКСО.
Той се обърна с благодарност към министър Каракачанов с думите: „През вашия мандат в Силите са специални операции се извършиха промени, които бяха немислими десетилетия преди това. Беше създадена нова организационна структура, развиха се формированията, реализираха се проекти за милиони, свързани с мобилността, с личната екипировка, с приборите за нощно виждане, със средствата за защита.“ Генерал-майор Матеев благодари и на началника на отбраната за оказаната подкрепа в реализирането на тези проекти.
Гости на тържествата и на откриването на новия учебно-тренировъчен център „Црънча“ бяха още председателят на Комисията по отбрана в Народното събрание Константин Попов, постоянният секретар по отбраната Антон Ластарджиев, висши военни, представители на местната власт и родолюбиви организации. Всички те наблюдаваха и демонстрации на способности на военнослужещи от Специалните сили.
|
18.03.2021 |
  Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов проведе днес, 18 март, в гр. Русе официална среща с държавния секретар по отбранителна политика, планиране и международни отношения в Министерството на националната отбрана (МНО) на Румъния Симона Коджукару. В двустранните консултации участва и Н. Пр. Бръндуша Йоана Предеску - извънреден и пълномощен посланик на Румъния в България.
На срещата бяха обсъдени въпроси от двустранен и регионален характер в сферата на сигурността и отбраната и в контекста на членството на двете страни в НАТО и ЕС. Подписан беше и Протокол за изменение и допълнение на „Споразумението между правителството на Република България и правителството на Румъния относно презгранични операции за Air Policing”. Протоколът е одобрен с решение на Министерския съвет от 16 декември 2020 г. и доразвива и надгражда датиращото от 2011 г. Споразумение между правителството на Република България и правителството на Румъния относно презгранични операции за охрана на въздушното пространство. Заместник-министър Запрянов е упълномощен да проведе преговорите и да подпише Протокола от името на правителството на Република България.
„С подписването днес на Протокола за изменение и допълнение на датиращото от 2011 г. Споразумение между нашите две правителства относно презгранични операции за охрана на въздушното пространство ние доразвиваме и надграждаме не само националните си способности, а и тези на трети страни успешно да изпълняват задачи по охрана на въздушното пространство на Алианса над двете държави“. Това каза заместник-министър Атанас Запрянов след подписването на Протокола. „С този акт ние потвърждаваме ангажираността си за засилване на двустранното отбранително сътрудничество във всичките му измерения и аспекти. Убеден съм, че с общи усилия ще успеем да изпълним поетите от нас съюзни ангажименти и нашите две страни ще продължат да допринасят за опазване на сигурността на въздушното пространство на Алианса“, заяви заместник-министърът на отбраната.
След подписването на Протокола, при последваща ратификация от парламентите на България и Румъния, ще се даде възможност на трети страни-членки на Алианса, базирани на териториите на двете държави, да осъществяват презгранични операции в условията на изпълнение на задачи по охрана на въздушното пространство (Air Policing).
В състава на българската делегация за двустранните консултации бяха включени бригаден генерал Радостин Илиев – директор на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ и експерти от Министерството на отбраната.
Двете страни потвърдиха ангажираността си за засилване на двустранното сътрудничество в областта на отбраната, както и в контекста на членството си в НАТО и ЕС.
|
18.03.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще наблюдава утре, 19 март, етап от съвместната подготовка „Родопи -21“. Тя се провежда от 15 до 27 март 2021 г. в района на гр. Смолян и в нея участват над 240 военнослужещи от Сухопътните войски, Националния военен учебен комплекс „Чаралица“, Военномедицинска академия – София, както и представители на Центъра на НАТО за изследване, изграждане и усъвършенстване на способностите за водене на планинска война (NATO MW COE) в Словения.
Под ръководството на командира на 101-ви алпийски полк полковник Димитър Кацаров, участниците в „Родопи – 21“ ще демонстрират техники за придвижване в пресечен зимен терен, бивакуване, оцеляване, търсене, спасяване и медицинска евакуация на пострадал.
Действията на военнослужещите в района на връх „Голям Перелик“ ще наблюдават и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов и неговият заместник бригаден генерал Валери Цолов.
Журналистите от регионалните медии, заявили да присъстват на медийния ден на „Родопи -21“, трябва да бъдат не по-късно от 9.30 часа на 19 март 2021 г. на КПП на 101-ви алпийски полк в Смолян, облечени с топли дрехи и обувки за движение по заснежен терен.
За журналистите от София ще бъде осигурен служебен транспорт, който ще тръгне от сградата на Министерството на отбраната на булевард „Тотлебен“ № 34 (срещу „Пирогов“ ) в 5.00 ч на 19 март 2021 г.
|
18.03.2021 |
Военни формирования от сухопътните войски на България и САЩ проведоха съвместно учение „Pluto Rising“ на учебен полигон „Ново село“. В него участваха танков взвод от Центъра за подготовка на специалисти – Сливен и взвод от 20-ти самоходен артилерийски дивизион - Ямбол от състава на 2-ра механизирана бригада от българските Сухопътни войски, както и танкова рота и поддържащи подразделения от 2-ри танков батальон на пети кавалерийски полк от Въоръжените сили на САЩ.
През първия ден се състоя брифинг на командира на американската рота с командирите на взводове във връзка с планирането на учението, бойния ред и огневото поразяване. Уточнени бяха интегрирането и задачите на българския танков взвод с командир лейтенант Николай Петров. Беше избрана и съвместима честота между станциите на танковете и проверена свръзката. Вчера се проведоха тактически действия и тренировка на маньовъра, а днес, 18 март, се проведе тактическо учение с бойна стрелба в настъпление с танкове Т-72 и танкове „Абрамс“. Средствата за огнево поразяване от българска и американска страна се управляваха от Единен център за управление на огъня. Целите се засичаха от безпилотните летателни апарати и предните наблюдатели, а се поразяваха от нашите самоходни артилерийски установки. Българският танков взвод изпълняваше задачи в състава на американската танкова рота.
|
17.03.2021 |
By 15 April 2021, Bulgaria is to submit its national report on the Code of Conduct on Politico-Military Aspects of Security to the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE).
The information exchanged on an annual basis between our country and the rest of the OSCE participating States is prepared jointly by the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Defence, and the Ministry of Interior on the basis of answers to the questionnaire adopted by the OSCE participating States. The bigger part of the questions falls under the competence of the Ministry of Defence. Those relate to, among others, the legislative basis regulating defence planning, democratic control, roles and missions of the Armed Forces, the execution of the military service, education in international humanitarian law, the legal and the administrative procedures to protect the rights of the Armed Forces personnel.
In 1994, the participating States of the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE) adopted a Code of Conduct on Politico-Military Aspects of Security. The Code is a fundamental document setting forth the principles of good governance in the security sector management and playing the role of a monitoring mechanism as regards the observance of the said principles. It became effective as of January 1st, 1995. The exchange of information carried out under the Code contributes to confidence and security building between the countries. As an additional transparency measure, the reports are published on OSCE’s website. |
17.03.2021 |
В Министерството на отбраната днес, 17 март, се проведе среща между заместник-министъра на отбраната Анатолий Величков, кмета на район „Красна поляна“ в Столична община Иван Чакъров, общинския съветник Карлос Контрера и Христо Гаджев – член на Комисията по отбрана в Народното събрание, относно включените в графика за разпоредителни действия имоти – частна държавна собственост, с идентификатори 68134.1101.101 и 68134.1101.102, находящи се в гр. София, район „Красна поляна“, кв. „Суходол“, местност „Малка Коньовица“.
На срещата се изясни следното:
План-графикът, който се публикува ежегодно на сайта на Министерството на отбраната, предвижда разпоредителни действия през съответната година с имотите чрез тръжни процедури за продажба, безвъзмездно предоставяне на общински администрации, учредяване на отстъпено право на строеж и апорти в капитала на търговските дружества на министерството.
Графикът се публикува на сайта на Министерството на отбраната с цел публичност и прозрачност.
За част от имотите в графика стартират тръжни процедури – продажби, а при проявен интерес и поискване от ведомства и общини имоти от графика се предоставят безвъзмездно по реда на Закона за държавната собственост (ЗДС) и правилника за неговото прилагане.
През последните 5 години предоставени по този ред са общо 17 имота, фигурирали в графиците за съответните години. А общо за периода 2016-2020 г. безвъзмездно предоставените имоти на общини, ведомства и отнети по чл. 17, ал. 2 от ЗДС, са 95.
За сравнение продадените за същия период имоти са 94. Може да се направи изводът, че продажбите не са приоритет, а първо се удовлетворяват нуждите на държавните и общинските структури.
В графика с имоти, предвидени за осъществяване на разпоредителни действия за 2021 г., са включени и гореописаните имоти с идентификатори 68134.1101.101 и 68134.1101.102.
За посочените имоти никога не е стартирала процедура – продажба, въпреки факта, че те не се предвиждат за първи път за разпоредителни действия. Публикувани са многократно в сайта на Министерството на отбраната през 2012 г., 2013 г., 2014 г., 2015 г. и 2016 г. В този период е проявяван интерес за предоставяне на имотите от юридически лица с нестопанска цел, но впоследствие те са се отказвали.
Съгласно предвижданията на Общия устройствен план на Столична община имотите попадат в устройствена категория „зона на градски паркове и градини“.
Съгласно правилата и нормативите за устройство и застрояване за зоната се допуска застрояване със сгради и съоръжения за дейности, свързани с отдиха, при следните устройствени параметри: максимална плътност на застрояване 1%; максимален Кинт 0,06; минимална озеленена площ 85%.
Няма пречки при заявен интерес от страна на Столична община и постъпило искане в Министерството на отбраната тези два имота от графика да бъдат предоставени по съответния законов ред. За целта общината трябва да представи финансова обосновка за средствата, необходими за трайно задоволяване на обществените потребности от местно значение, а Министерството на отбраната може да изрази положително становище пред областния управител за отнемане на имотите по чл. 17, ал. 2 от ЗДС.
|
17.03.2021 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще присъстват утре, 18 март, на честването на 78-ата годишнина от сформирането на Парашутната дружина и създаването на българските Специални сили и откриването на новия учебно-тренировъчен комплекс на Учебен център „Црънча“. По повод годишнината ще бъдат наградени отличили се военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции (СКСО). След освещаването на учебно-тренировъчния комплекс „Црънча“ командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев ще представи пред гостите условията в него и непосредствените задачи пред командването за годината.
Поканени са още народни представители от Комисията по отбрана, представители на местната власт, бивши командири на Специалните сили, представители на дружества и организации с принос за развитието на СКСО и други.
*** Учебно-тренировъчният комплекс „Црънча“ е модернизиран, отговарящ на всички съвременни изисквания учебен център, където военнослужещите от СКСО могат пълноценно да провеждат своята подготовка. Комплексът е съобразен с всички екологични норми и настоящото законодателство на Република България. На 15 май 2020 г. представители на Министерството на отбраната и фирмата - изпълнител „Техно-Енерджи“ ООД подписаха Акт образец 2, с което бе даден старт на строителните дейности за изграждането на нови сгради и ремонт на съществуващия сграден фонд на учебния център „Црънча“. Срокът бе приблизително 330 дни. Дейностите по проекта са на стойност около 6 милиона лева, отпуснати от Министерския съвет. Проектът включва изграждане на изцяло нов битов корпус с 2820 кв.м. разгъната площ, с прилежащи към него кухненски блок с площ 808 кв.м., класни помещения и брифинг зала с площ 503 кв.м., изграждане на строеви плац с трибуна, пречиствателна станция, подземен резервоар с помпена станция, трафопост, паркинг, ремонт на кулата за управление на мишенното поле и др.
Уважаеми колеги, Постоянно акредитираните представители на медиите да заповядат на учебен център „Црънча“ на 18 март 2021 г., четвъртък, от 10.00 ч, срещу лична и журналистическа карта |
17.03.2021 |
Със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов е обявен конкурс за попълването на 195 вакантни длъжности за военнослужещи във формированията на Сухопътните войски. Местата следва да се заемат от лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и в чужбина.
Обявените длъжности са във формирования на Сухопътните войски, дислоцирани в гарнизоните Стара Загора, Ямбол, Плевен, Карлово, Казанлък, Благоевград, Враца, Смолян, Свобода и Мусачево.
Част от изискванията към кандидатите са: да имат средно или по-високо образование; към датата на приемане на военна служба, да не са по-възрастни от 40 години, да са годни за военна служба; да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията; да нямат друго гражданство.
Заявления за участие в конкурса, както и целият набор от документи, се подават лично, чрез структурите на Централно военно окръжие (ЦВО) до 23 април 2021 г. Конкурсът ще се проведе от 21 юли до 28 юли 2021 г. Той включва изпит по физическа подготовка, тест за проверка на общата култура на кандидатите и събеседване.
Пълните условия на конкурса, списък с вакантните длъжности, сроковете и документите за кандидатстване са публикувани на интернет страницата на Министерството на отбраната, рубрики „Документи“ - „Обяви и конкурси“. |
17.03.2021 |
  Кораби от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби до 19 март ще извършат плавания, като част от годишния план за подготовка на корабните съединения.
Екипажът на спасителен кораб „Протео“, дислоциран в Пункт за базиране Варна ще извърши поредица учебни водолазни спускания. Военнослужещите ще изпълняват задачи, свързани с подводни ремонтни дейности (заваряване, подемни работи, подводни дейности с пневматични/хидравлични инструменти). Те ще повишат подготовката си в тренировка по организацията и използването на техническите средства за аварийно-спасителни действия. По време на учебното плаване корабът, съвместно с Хидрографска служба на ВМС, ще извърши дейности по поддръжка на технически съоръжения от системата за разделно движение на корабоплаването в морските пространства на Република България.
Екипажите на танкера-бункеровчик „Акин“ и на противопожарния кораб „Ахелой“, дислоцирани в Пункт за базиране Бургас, ще извършат плавания, по време на които ще проведат учения по тактическо маневриране и отбрана на кораба, както и тренировки за усъвършенстване на уменията си при оказване на помощ на повреден (горящ) кораб самостоятелно и във взаимодействие с други аварийно-спасителни средства на ВМС.
Целта на ученията е да се затвърдят знанията и да се надградят уменията на екипажите от спомагателните кораби на флотилията за справяне с широк спектър от ситуации по аварийно спасяване, ремонти и гасене на пожари на море.
Ученията ще бъдат проведени в български териториални води, в морските полигони в Бургаския и Варненския залив, използвани обичайно от ВМС, без да се нарушава редовният търговски корабен трафик.
Продължава и задграничното плаване на фрегатата „Смели“. Днес, 17 март, фрегатата акостира в пристанище Поти, Република Грузия, и се включи в състава на Втората постоянна корабна група на НАТО (SNMG2). Командирът на кораба капитан ІІ ранг Трифон Митишев, заедно с останалите командири на кораби от SNMG2, участва в среща с командира на групата. По-късно през деня оперативните офицери участваха в работна среща за планиране на учение от типа PASSEX с кораби от бреговата охрана на Грузия.
По план на 18 март 2021 г. корабите от Втората постоянна корабна група на НАТО ще напуснат пристанище Поти.
|
17.03.2021 |
Трета авиационна база в Граф Игнатиево навършва днес, 17 март, 70 години от своето създаване. Това е най-голямото и боеспособно съединение на Военновъздушните ни сили, наследник на сформирания 19-ти изтребителен авиационен полк. От създаването си на 17 март 1951 година до днес военното формирование носи непрекъснато бойно дежурство, като осигурява охраната и отбраната на въздушните граници на страната ни в интегрираната система за противовъздушна отбрана на НАТО. „Авиобазата е не просто дом на изтребителите – тя е школа, съхранила и надградила опита на поколения командири, летци, инженерно-технически и осигуряващ състав, които следваха мечтата да пазят небето ни чисто и свободно“. Това посочва командирът на Трета авиационна база бригаден генерал Николай Русев в обръщението си към личния състав по повод празника.
Бригаден генерал Русев отбелязва приноса на поколения летци и авиационни специалисти през изминалите седем десетилетия, на които от първото бойно дежурство в авиобазата до днес Военновъздушните сили дължат възхода си.
„Именно в годината на този знаменателен юбилей започна новото възраждане на нашето бойно летище и ние сме хората, които времето избра за това дело. Ще положим основите на неговата модернизация и ще извървим заедно пътя на цялостното му изграждане. Няма да жалим сили и наред с изпълнението на летателната дейност, бойните дежурства и ежедневните задачи, ще подготвим летателния и инженерно-техническия състав за новия многоцелеви самолет“, заявява командирът на авиобаза Граф Игнатиево. По повод 70-годишнината от създаването на авиобазата специален гост на военнослужещите на 18 март ще бъде о.з. подполковник Ангел Кибарски. Той е един от първите летци, усвоили реактивната авиация в България от летище Граф Игнатиево през далечната 1951 г. Събитието се организира и по повод неговия рожден ден, когато о.з. полковник Кибарски ще навърши 91 години. На срещата ще присъства командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров.
Личният състав на Трета авиобаза се подготвя за официалното честване на празника на 24 юни 2021 г. Предвижда се на 26 юни 2021 г. авиобазата да отвори врати за приятелите на авиацията, когато ще се проведе открит летателен ден.
|
17.03.2021 |
До 15 април 2021 г. България ще предостави в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) национален доклад по Кодекса на поведение в областта на политико-военните аспекти на сигурността (Code of Сonduct on Politico-Military Aspects of Security).
Информацията, която нашата страна ежегодно обменя с останалите страни-членки на ОССЕ, се подготвя съвместно от министерствата на външните работи, отбраната и вътрешните работи на база на отговори на приетия от страните-членки на ОССЕ въпросник. По-голямата част от въпросите са от компетенциите на Министерството на отбраната. Те се отнасят до нормативната база, която определя планирането на отбраната, гражданския контрол, ролите и задачите на въоръжените сили, изпълнението на военната служба, обучението по международно хуманитарно право, правните и административни процедури за защита на правата на личния състав на въоръжените сили и други.
През 1994 г. страните-членки на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) приемат Кодекс на поведение в областта на политико-военните аспекти на сигурността. Кодексът е основополагащ документ, който указва принципите на доброто управление на сектора „Сигурност“ и играе ролята на механизъм за мониторинг относно тяхното спазване. Той влиза в сила от 1 януари 1995 г. Този обмен на информация допринася за засилване на доверието и сигурността между страните. Като допълнителна мярка за прозрачност докладите се публикуват на интернет страницата на ОССЕ. |
16.03.2021 |
    Днес трябва да отдадем уважението си към българските воини - войници, сержанти и офицери, които са загивали за България; към воините, които са в резерва, както и към действащите български военнослужещи. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в Плевен, днес, 16 март, където присъства на бойния празник на гарнизона. „Въпреки лошото време, въпреки пандемията, виждате, че армията е на своя пост“, подчерта той.
„Българската армия е на българския народ и служи основно на него“. С тези думи министърът на отбраната Красимир Каракачанов се обърна към присъстващите във Военния клуб в Плевен в словото си по повод бойния празник на гарнизона. „В армията започнаха да се случват добри неща и съм сигурен, че ще продължат, без значение, кой ще е министър. Защото успяхме да убедим обществото, че армията е онази институция, без която няма как да съществува българската държава“, подчерта министър Каракачанов.
Той благодари на екипа, с който е работил последните години. „Ако не беше разбирането и подкрепата на мъжете и жените в униформа, нямаше как да постигнем тези няколко добри неща, които направихме“, подчерта министър Каракачанов. „Успяхме да повишим малко самочувствието на нашите военнослужещи и да обърнем погледа на обществото към армията. Когато преди 4 години станах министър, моето дълбоко притеснение беше, че няма да бъдем разбрани от обществото“, посочи още министър Каракачанов. „Разумните предложения от военната експертиза се постарахме да ги изпълним. Благодаря им за подкрепата и за компетентните становища. Когато настоявах за нещо, най-вече за пари за армията, винаги съм се аргументирал с военната експертиза, а не с политически причини“, посочи още министър Каракачанов.
Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Г. Бенковски“ си е поставило високата цел да стане водещо не само във висшето военно образование, а и сред учебните заведения в България и в Европа, каза още министър Каракачанов в словото си. „Може да го направи, това е въпрос на упорит труд и няколко години работа, подобно на Военноморското училище, което е второ в света“, подчерта той.
В отговор на въпрос на журналисти министър Каракачанов посочи, че предприетите действия за преодоляване на некомплекта във Въоръжените сили дават резултат. „Заедно с военното ръководство на Министерството на отбраната, с командирите на видовете въоръжени сили, и благодарение и на медиите, които отразяват кампанията „Бъди войник“, проблемът започва да се решава. Преди 4 години по-малко от един човек кандидатстваше за едно място. Сега за едно място средно се съревновават около 4 души, а има формирования, където кандидатите за едно място са средно по 12, 15 души“, посочи той.
По думите му - това е пътят, и ако се продължи с подобна политика, некомплектът може да бъде преодолян до 3 - 4 години. „Когато подобряваш социалния пакет, даваш достойно възнаграждение на военнослужещите, военната професия става престижна; когато извадиш армията пред обществото (а не само да я гледат по телевизията на Гергьовден), хората не само виждат, че има Българска армия, но заявяват и желание да бъдат част от нея“, посочи той.
„С възможността за доброволната военна служба много млади момчета и момичета могат да получат умения като военнослужещи. Тези от тях, които преценят, че това е тяхното призвание, могат да останат в армията като кадрови военнослужещи“, каза още министърът на отбраната. „Надявам се, един ден да решим и проблема с наборната военна служба“, добави той. По думите му - наборната военна служба генерално решава проблемите с окомплектоването на личния състав, с резерва на Въоръжените сили, допринася за възпитанието на младите хора, а примерите с Европа в последните години са в подобна насока.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов поднесе цветя пред паметниците на 4-и пехотен Плевенски полк и на 9-а пехотна Плевенска дивизия. Пред паметта на героите се поклони и генерал-майор Димитър Петров, командир на Военновъздушните сили. С министерска заповед с предметна награда беше отличен полковник доц. д-р Мануш Христов, преподавател във ВВВУ. Началникът на гарнизон Плевен бригаден генерал Юлиян Радойски връчи на министъра на отбраната Красимир Каракачанов офицерска сабя за личния му принос и доказани заслуги за възстановяването на ВВВУ и институционалното му изграждане.
|
16.03.2021 |
Министерството на отбраната изпрати писма до фирмите „Патриа“ и „Дженерал дайнамикс“, че прекратява процедурата за придобиване на бойни бронирани машини за Сухопътните войски. Ценовите предложения на двете фирми, допуснати до втория й етап, значително превишават рамката, утвърдена от Народното събрание.
До прекратяване на процедурата се стигна след като министърът на отбраната Красимир Каракачанов възложи на специална политико-военна работна група да проведе информативни срещи с представители на фирмите относно възможностите за намаляване на цените. От разговорите стана ясно, че това е невъзможно без съществена промяна на изискванията на тактико-техническите задания по проекта, които биха позволили на фирмите да предложат алтернативни технически решения при запазване на изискваните бойни способности на машините. В същото време евентуална промяна в изискванията пък би довела до дискриминиране на отстранените вече участници в процедурата.
Междувременно министърът на отбраната възложи на ръководството на държавното дружество „ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ“ ЕАД да проучи възможностите за организиране на съвместно производство на бойни машини на територията на България с максимално участие на българската отбранителна индустрия. |
16.03.2021 |
Минен ловец „Цибър“ от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби на ВМС от 18 март до 8 април ще изпълнява задачи в състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG2) в акваторията на Черно и Средиземно море. В рамките на този период българският военен кораб ще участва и в учението на ВМС на Република Гърция „Ariadne - 2021”, което ще се проведе от 27 март до 4 април 2021 г.
Участието на минен ловец „Цибър“ в състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО ще даде възможност на българските военнослужещи да повишат бойната си подготовка при изпълнение на задачи по тактическо маневриране, оказване на помощ на аварирал кораб, прехвърляне на леки товари на море, както и при провеждане на операции по откриване и унищожаване на морски мини.
Съвместните действия на екипажи от военноморските сили на България, Гърция, Испания, Италия и Турция спомагат за повишаване на нивото на оперативната им съвместимост. Те допринасят за усъвършенстване на способностите на военнослужещите за участие в противоминни операции, както и за ефективно прилагане на тактиките, техниките и процедурите при съвместно плаване с кораби от военноморските сили на страни-членки на НАТО.
По време на 20-дневното плаване минен ловец „Цибър“ ще посети пристанищата Истанбул (Турция) и Патра (Гърция).
Подготовката на екипажа за участие в състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО се осъществи в сложните условия на извънредната епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19. На личния състав бяха направени PCR тестове. Военнослужещите бяха карантинирани на борда на кораба, където се проведе и последният етап от подготовката.
|
16.03.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов се срещна днес, 16 март, с посланика на Държавата Израел Н. Пр. Йорам Елрон. На инициираната от израелска страна среща двамата обсъдиха въпроси, свързани с възможностите за военно-техническо сътрудничество между двете страни.
Н. Пр. Йорам Елрон представи информация за произвежданите от израелските компании отбранителни продукти, които са приети на въоръжение в страни от НАТО и Европейския съюз. Той подчерта готовността на израелските компании за активно участие в модернизационните проекти на Българската армия с акцент върху развитието на индустриалното сътрудничество с участие на български фирми.
Адмирал Ефтимов подчерта, че проучваме всички възможности за взаимоизгодно сътрудничество и благодари за активността и готовността на компаниите от израелската отбранителна промишленост за участие в проектите за модернизация на Българската армия. Началникът на отбраната изрази мнение, че според направените проучвания, продуктите на отбранителната им индустрия са надеждни, изпитани в реални условия и конкурентни по съотношение качество-цена.
|
15.03.2021 |
The Armed Forces of the Republic of Bulgaria are preparing to participate in the largest exercises for 2021 "Defender Europe 21" and "Steadfast Defender -21" which will be conducted in the period May-June 2021 under the leadership of the United States Army Europe and Africa Command and NATO Supreme Headquarters Allied Powers Europe. The exercises are focused on performing tasks specific to defense operations. The participation in the exercises is an expression of the Allied determination, unity and mutual commitment to security in the Black Sea region.
"Defender Europe - 21" incorporates a series of related exercises positioned individually in time, place and stages which will be conducted mainly in the Black Sea region of the Balkans and Estonia. The exercise “Defender Europe – 21” begins in March 2021 with the redeployment of US forces and assets from the United States to eight European countries, and will last until mid-June 2021. More than 30,000 servicemen from 26 NATO member states and Partner countries will participate in the exercise. Its main goal is to improve the training and interoperability between the participants in simultaneously conducting defence operations at more than 30 military training ranges in 14 countries.
“Defender Europe-21” includes several interrelated exercises: “Swift Response”, “Saber Guardian”, “Immediate Response”, and “Defender Europe” command-staff exercise.
“Defender Europe-21” exercise conducted by the United States Army Europe and Africa Command is also related to the NATO exercise “Steadfast Defender -21”. It will be conducted in the period mid-May - the beginning of June 2021 under the leadership of NATO Supreme Headquarters Allied Powers Europe. The goal is to demonstrate NATO's capabilities of responding rapidly to the full range of threats to security and stability of the North Atlantic Alliance in peacetime, in crisis or in the event of an arising conflict. Bulgaria will participate in the exercise mainly by providing host nation logistic support with respect to transit of forces and assets.
The exercises in which the Bulgarian Armed Forces will participate are incorporated in the Plan for training and preparation of the Armed Forces of the Republic of Bulgaria in 2021, in the NATO military exercise Plan and in the Plan for joint Bulgarian-American training in the country and abroad in 2021. Exercises of this type were conducted in our country in 2017 and 2019.
In May and June 2021, our country will host the multinational exercise "Saber Guardian" which combines national exercises with international participation "Strike Back – 21”, "Balkan Sentinel - 21" and "Shabla - 21" as well as the tactical exercise "Trojan Footprint - South". The exercise "Swift Response - 21" and the command-staff exercise "Defender Europe" will also be conducted on the territory of the country.
Bulgarian military formations will also take part in the “Decisive Strike” tactical exercise in the Republic of North Macedonia which is also a part of the “Saber Guardian”.
Throughout the duration of all the exercises, the anti-epidemic measures to prevent the spread of "COVID-19" will be observed in order to ensure the protection of the servicemen and the population. Prior to the redeployment, the US-based troops will be tested for COVID and will be put in quarantine before moving to European countries. Participants in the exercises from the armies of the other participating countries will also be tested, and the servicemen will be put in quarantine in advance.
The exercises will be conducted in compliance with the principles of transparency and openness. Media days are planned during which the journalists will have the opportunity to observe the activities performed by the servicemen. Information will be provided concerning the dates on which the Media Days will be held as well as concerning the conditions for the journalists’ accreditation.
* * *
Information on the exercises which will be conducted in May and June 2021 with the participation of Bulgarian troops and forces
“Swift Response” is an exercise performed by a part of the US Immediate Response Force. The exercise will be conducted from the beginning to the middle of May 2021 in Estonia, Bulgaria and Romania with the participation of more than 7,000 servicemen from 11 countries.
“Saber Guardian” includes a series of related tactical live fire exercises, air defence operations and medical evacuation which will be conducted from mid-May to mid-June 2021 in Germany, Bulgaria, Romania, Hungary, the Republic of North Macedonia and Albania. More than 13,000 servicemen from 16 countries will participate in the exercise. It includes: tactical live fire exercises "Strike Back - 21", "Balkan Sentinel - 21", "Shabla - 21", the tactical exercises "Trojan Footprint" and "Decisive Strike".
"Immediate Response" is an exercise aimed at enhancing the logistic capabilities which ensure the passage of the Allied troops through the territories of the Participating countries, including the provision of the troops’ reception, their accommodation and their subsequent movement. It also includes tactical live fire exercises in which more than 13,000 servicemen from 11 countries will take part. The training activities will be conducted at 31 military training ranges from mid-May to the beginning of June.
“Defender Europe” command-staff exercise will be conducted in June in a number of countries, including Bulgaria, on two continents, and approximately 1,500 servicemen will participate in it.
You can find more information on all exercises at: www.EuropeAfrica.army.mil/DefenderEurope.
Contact information: e-mail: USArmyEurope.MediaDesk@mail.mil. And: BGR_PublicAffairs@armf.bg. |
15.03.2021 |
Въоръжените сили на Република България се подготвят за участие в най-мащабните за 2021 г. учения „Defender Europe 21“ и „Steadfast Defender -21“, които ще се проведат в периода май-юни 2021 г. под ръководството на Командването на Сухопътните войски на САЩ за Европа и Африка и на Щаба на Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа. Те са фокусирани върху изпълнението на задачи, характерни за отбранителни операции. Участието в ученията е израз на съюзната решимост, сплотеност и взаимна ангажираност към сигурността в Черноморския регион.
„Defender Europe - 21“ включва серия от свързани учения, разделени по време, място и фази и ще се проведе основно в Черноморския регион на Балканите и Естония. Започва през март с предислоциране на сили и средства по море от САЩ до 8 европейски държави и ще продължи до средата на юни 2021 г. В него ще участват над 30 000 военнослужещи от 26 държави-членки на НАТО и страни-партньори. Основната цел е да се усъвършенства подготовката и оперативната съвместимост между участниците при едновременното провеждане на отбранителни операции на повече от 30 военни полигона в 14 страни.
„Defender Europe - 21“ включва няколко взаимно свързани учения: „Swift Response“, „Saber Guardian“, „Immediate Response“ и командно-щабното учение „Defender Europe“.
Провежданото от Командването на Сухопътните войски на САЩ за Европа и Африка учение „Defender Europe - 21” е свързано и с учението на НАТО „Steadfast Defender -21“. То ще се проведе от средата на май до началото на юни 2021 г. под ръководството на Щаба на Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа. Целта е да демонстрира способностите на НАТО да реагира бързо на целия спектър от заплахи за сигурността и стабилността на Северноатлантическия съюз в мирно време, при криза или при възникване на конфликт.
Ученията, в които Българските въоръжени сили ще участват, са включени в Плана за подготовка на Въоръжените сили на Република България през 2021г., Плана за ученията на НАТО и Плана за съвместна българо-американска подготовка в страната и в чужбина през 2021 година. Подобен тип учения се провеждаха в нашата страна през 2017 г. и 2019 г.
През май и юни 2021 г. нашата страна ще бъде домакин на многонационалното учение „Saber Guardian“, обединяващо национални учения с международно участие „Strike Back - 21; „Balkan Sentinel - 21“ и „Шабла - 21” и тактическото учение „Trojan Footprint - South“. На територията на страната ще се проведат и учението „Swift Response – 21“ и командно-щабното учение „Defender Europe“.
Български военни формирования ще участват и в тактическото учение „Decisive Strike“ в Република Северна Македония, което също е част от „Saber Guardian“.
По време на провеждането на всички учения ще бъдат спазвани противоепидемичните мерки за недопускане на разпространението на „COVID-19”, за да бъде осигурена защитата на военнослужещите и на населението. Преди предислоцирането базираните в САЩ военнослужещи ще бъдат тествани за COVID и ще бъдат поставени под карантина преди придвижването им в европейските страни. На участниците в ученията от армиите на другите страни-участнички също ще бъдат направени тестове и военнослужещите ще бъдат поставени предварително под карантина.
Ученията ще се проведат при спазване на принципите за прозрачност и откритост. Планирани са дни за медии, на които журналистите ще имат възможност да наблюдават действията на военнослужещите. Ще бъде предоставена информация за датите, на които ще се проведат дните за медии, както и за условията за акредитация на журналистите.
Повече информация за ученията можете да намерите тук.
|
15.03.2021 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще поднесе цветя пред паметника на 4-и пехотен Плевенски полк и пред паметника на 9-а пехотна Плевенска дивизия утре, 16 март, в 11.00 ч. По този начин символично ще бъде отбелязан бойният празник на гарнизон Плевен.
Поради въведените противоепидемични мерки мащабни прояви в чест на празника не са предвидени. Във Военния клуб в града министър Каракачанов ще връчи награди на военнослужещи, цивилни служители и представители на военно-патриотичните организации от гарнизон Плевен. Събитието ще се състои при стриктно спазване на противоепидемичните мерки и ограничен брой присъстващи. |
12.03.2021 |
 Фрегатата „Смели“ от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби отплава днес, 12 февруари, от Пункт за базиране Варна за пристанище Поти, Република Грузия. От 12 март до 1 април екипажът на кораба с командир капитан ІІ ранг Трифон Митишев ще изпълнява задачи в състава на Втората постоянна група кораби на НАТО (SNMG 2) и ще се включи в учението с международно участие на Военноморските сили на Румъния „Sea Shield“.
Подготовката на екипажа за плаването беше проведена в кратки срокове и в сложните условия на извънредна епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19. На членовете на екипажа бяха направени PCR тестове и бяха поставени под карантина на борда на кораба, където беше проведен и последният етап на подготовката.
На 01 април 2021 г. се очаква корабът да се завърне в мястото за постоянно дислоциране в Пункта за базиране Варна.
|
11.03.2021 |
„Аз съм благодарен на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната за подкрепата, която ми даваше за провеждането на моята политика, но смятам, че има какво още да се направи“. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов в отговор на журналистически въпроси днес, 11 март, след тържественото отбелязване на Деня на ракетните войски и артилерията в Асеновград.
Министър Каракачанов посочи, че е направено много през изминалите четири години за повишаването на доходите на военнослужещите, за попълване на некомплекта във военните формирования, за ремонта и модернизацията на въоръжението и техниката, за закупуването на нова техника, но няма как за това време да бъде наваксано пропуснатото през изминалите 30 години. Той открои недостига на жилища за военнослужещите като един от въпросите, за чието решение се работи и сега.
„Дълги години практика е било имотите на Министерството на отбраната, които са на хубави места в градовете, да бъдат подарявани на общини или продавани на частни фирми. Когато аз станах министър заявих, че времето на подаръците приключи. Подготвили сме цял списък от имоти, разположени в основните гарнизони - София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, които под формата на отстъпено право на строеж ще бъдат обявени на търг и ще бъдат придобивани жилища в завършен вид“, разясни министър Каракачанов. През последните две години се подготвят всички необходими документи и предстои скоро да стартират първите процедури по отстъпеното право на строеж, за да може да бъде решен и този проблем. Министър Каракачанов посочи, че в разработените проекти се предвижда освен жилищни блокове да бъдат изградени и детски центрове, и детски градини за децата на военнослужещите. Не са предприемани разговори за цената на втората група от 8 самолета Ф-16, посочи министър Каракачанов в отговор на въпрос за появила се в медиите информация, че те ще са много по-скъпи. „През август Министерството на отбраната изпрати писмо до „Локхийд Мартин“ да ни оповестят техните възможности за цени и наличности на самолети. От тук-нататък аз мисля, че това ще е работа за следващото правителство - да проведе преговорите. Когато се проведат разговорите, ще трябва да бъде внесен проект в Министерския съвет и в парламента, и ако Народното събрание го одобри, и каквато сума одобри, това ще бъде решението“, поясни министърът на отбраната. Той отбеляза, че при преговорите ще трябва да бъде решен не само въпросът за цената на осемте Ф-16 , но и за начина на плащане. „Едно е ясно, повече няма да има еднократно плащане, ще има разсрочено плащане. Но на колко вноски, какви суми е въпрос на преговори“, каза министър Каракачанов.
|
11.03.2021 |
    „Българската артилерия има своето върхово място във всички бойни победи на нашата армия. Още след възстановяването на българската държава артилерията взема активно участие в първата война, в която трябва да се отстоява нашата национална независимост и териториална цялост. През 1885 г., когато младата и още необучена Българска армия трябва да отрази първия враг, който напада нашата територия – Сърбия, българската артилерия се справя успешно.“ Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 11 март, в Асеновград, където участва в проявите за Деня на ракетните войски и артилерията, честването на 108 години от Балканската война и овладяването на Одринската крепост, както и 93 години от създаването на Четвърти артилерийски полк.
Министър Каракачанов припомни достойното участие на артилерията в Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световна война и във войните за освобождение на българите в Тракия и Македония.
„На 11 март 1913 г. започва артилерийската подготовка за превземането на Одринската крепост. Тя е превземана от много български царе, но именно тази победа ще остане записана със златни букви в българската история, защото тогава Българската армия успява, въпреки мнението на всички световни експерти, че крепостта е непревземаема“, каза министър Каракачанов. Той подчерта, че въпреки всички изпитания във времето българските артилеристи винаги достойно са защитавали своята Родина.
„Артилеристите не само могат да се осланят на славата на своите предшественици. Днес те могат да гледат с високо вдигнати чела, защото артилерийските формирования и по-конкретно Четвърти артилерийски полк, изпълняват с чест всички поставени им задачи и работят усърдно за издигане способностите на Сухопътните войски“. Това заяви в приветствието си заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев. Той посочи, че полкът изпълнява успешно задачите си по трите мисии на Въоръжените сили. От името на военното ръководство на Министерството на отбраната генерал-лейтенант Илиев поднесе пожелания за здраве и бъдещи успехи на всички военнослужещи от артилерийските формирования на Българската армия. „Доброто име и успехите на Четвърти артилерийски полк се дължат на вашия професионализъм, чувство за дълг и отговорност, на неуморния труд, който полагате година след година“, каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. Той благодари на личния състав и пожела бъдещи успехи.
|
10.03.2021 |
 Съвместна подготовка „Родопи - 21“ ще се проведе от 15 до 27 март 2021 г. в района на гр. Смолян. В нея ще участват над 240 военнослужещи от Командването на Сухопътните войски, 101-ви алпийски полк, логистичния модул от 110-ти логистичен полк, Националния военен учебен комплекс „Чаралица“, Военномедицинска академия – София и от Центъра на НАТО за изследване, изграждане и усъвършенстване на способностите за водене на планинска война (NATO MW COE) в Словения.
Съвместната подготовка ,,Родопи - 21“ е планирана и ще се проведе с цел повишаване на взаимодействието и оперативната съвместимост на участващите формирования при действия в планински зимни условия на надморска височина над 2 000 м, както и повишаване на полевата натренираност и тактическите способности на щаба и формированията на 101-ви алпийски полк за оцеляване в зимната планина.
По време на подготовката участниците ще изпълняват задачи по стрелба, патрулиране, оцеляване, търсене и спасяване на затрупани хора от лавина, оказване на първа медицинска помощ на пострадал в лавинен инцидент и медицинска евакуация с моторна шейна и хеликоптер.
Офицер, планиращ учението, е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. Провеждащ учението е командирът на 101-ви алпийски полк полковник Димитър Кацаров, а директор е подполковник Стефан Димов - заместник-командир на полка.
На 19 март е планиран медиен ден на съвместната подготовка „Родопи - 21“ в района на връх „Голям Перелик“. Участниците в съвместната подготовка ще демонстрират техники за придвижване, бивакуване, оцеляване, търсене, спасяване и медицинска евакуация на пострадал със специализирано зимно оборудване и техника, движеща се в пресечен зимен терен.
Постоянно акредитираните представители на централните и регионалните медии, които желаят да присъстват на медийния ден трябва до 12.00 часа на 15 март 2021 г. да заявят участието си на телефони: 02/9223015 или 02/9223020.
Журналистите от регионалните медии, които желаят да присъстват на медийния ден на 19 март 2021 г. трябва да бъдат не по-късно от 9.30 часа на КПП на 101-ви алпийски полк в Смолян, облечени с топли дрехи и обувки за движение по заснежен терен.
За журналистите от София ще бъде осигурен служебен транспорт, който ще тръгне от сградата на Министерството на отбраната на булевард „Тотлебен“ № 34 (срещу „Пирогов“ ) в 5.00 ч на 19 март 2021 г.
|
10.03.2021 |
We would like to inform you that the new official Facebook page of the Ministry of Defence has been created under the name “Ministry of Defence. Bulgarian Armed Forces” and is available at https://www.facebook.com/bulgariamod/ .
The previous page, entitled “Bulgarian Armed Forces,” has been compromised by a hacking attack. It may publish pieces the Ministry of Defence does not accept responsibility for. Procedures to mitigate the consequences are underway. |
10.03.2021 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще посети гарнизон Асеновград на 11 март. Той ще присъства на проявите, посветени на Деня на ракетните войски и артилерията на Българската армия, честването на 108 години от Балканската война и овладяването на Одринската крепост, както и 93 години от създаването на Четвърти артилерийски полк.
От 12.00 ч с военен ритуал ще бъде посрещнат министърът на отбраната Красимир Каракачанов, който ще приеме строя на представителните блокове. Той ще произнесе приветствено слово по повод бележитите годишнини.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов ще наградят отличили се военнослужещи от военното формирование.
Уважаеми колеги, Заповядайте на 11 март 2021 г., четвъртък, от 11.45 ч на площад „Академик Николай Хайтов“ в Асеновград. Приемането на строя ще се състои на улица „Речна” до народно читалище „Родолюбие - 1873”.
*** В продължение на двадесет години (от 2001 г.) военното формирование в Асеновград е домакин на честването на 11 март, Ден на ракетните войски и артилерията на Българската армия. На 11 март 1913 г., по време на боевете от Балканската война (1912 - 1913), започва артилерийската подготовка на атаката, предшестваща щурма на Одринската крепост. 36 часа по-късно Одрин е превзет, като основна заслуга за това има българската артилерия. Със заповед на министъра на отбраната от 1992 г. датата 11 март е определена за Ден на ракетните войски и артилерията на Българската армия и празник на 4-и артилерийски полк. За пръв път празникът се чества през 1993 г. |
10.03.2021 |
Уведомяваме ви, че новата официална страница на Министерството на отбраната във Facebook е с името „Ministry of Defence. Bulgarian Armed Forces“ и е достъпна на адрес https://www.facebook.com/bulgariamod/.
Досегашната страница „Bulgarian Armed Forces“ е компрометирана от хакерска атака. Възможно е в нея да се появят материали, за които Министерството на отбраната не носи отговорност. Предприети са процедури за преодоляване на последствията. |
05.03.2021 |
Проектът за придобиване на нов тип бойна бронирана машина за Сухопътните войски не е прекратен. Предложил съм стартираната процедура да бъде прекратена от Министерския съвет, защото двете фирми, които останаха на финала, са посочили цени, по-високи от сумата, която ни е гласувал българският парламент“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 4 март, в отговор на журналистически въпроси след годишната конференция на началника на отбраната. „Пред мен имаше две алтернативи. Едната - да поискаме от парламента да увеличи предложените финансови средства за реализацията на проекта, което аз смятам за нецелесъобразно не само заради Ковид пандемията. Считам, че при подходящи условия може да се впишем в гласуваните вече финансови средства, ако променим някои от изискванията на техническото задание“, поясни министърът на отбраната. „Вторият вариант е да се проучат възможностите на българския военно-промишлен комплекс. Възложил съм на търговско дружество ТЕРЕМ, което е структура на Министерството на отбраната, да изготви доклад за възможностите бронираните машини да бъдат изградени на базата и с усилията на българския военно-промишлен комплекс. Когато този доклад е готов, ще може да се ориентираме какъв да е подходът. Ние ще подготвим цялата експертиза“, разясни министър Каракачанов. Той отбеляза, че на този етап не е редно да се прибързва и предстои решението за реализацията на проекта да бъде взето от следващото правителство.
Министър Каракачанов коментира и проблема с ниския нальот на военните пилоти. „През 2017 г. перспективата беше ужасяваща. Изтребителната авиация и Су-25 бяха пред приземяване. Ако не бяхме взели мерки за ремонтирането на самолети МиГ-29 и за възстановяването и модернизацията на Су-25, ние буквално вече нямаше да имаме летящи самолети“, посочи той. Проблемът с нальота на летците може да бъде решен с увеличаване на броя на изправните самолети, годни за експлоатация, и с въвеждането на новия тип боен самолет F-16, разясни министърът на отбраната.
„Знаете проблемите с осигуряването на армията в миналото, респективно на Военновъздушните сили, но политическото и военното ръководство през последните години постигна много“, заяви и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Tой отчете, че има проблеми и със състоянието на учебната авиация, но увери, че се работи и увеличаването на броя на изправните учебни самолети е на финален етап. Сред постигнатите успехи от ръководството на Министерството на отбраната началникът на отбраната акцентира върху ремонта на изтребители МиГ-29, ремонта и модернизацията на Су-25, както и сключения договор за нов тип боен самолет F-16.
Адмирал Ефтимов използва възможността да подчертае важността на експертизата, създадена в Министерството на отбраната при подготовката и сключването на проектите за модернизация на Българската армия.
На въпрос за броя на заболелите военнослужещи от Ковид-19 министър Каракачанов посочи, че заболяването е засегнало 2% от личния състав на Българската армия. „Като цяло ситуацията е под контрол. Ако направим сравнение с общия брой на заболелите български граждани, този процент е значително по-нисък. Това се дължи на личната дисциплина, която един военнослужещ има“, каза министърът на отбраната. Той благодари на медиците от ВМА и от военните болници в страната, които са на първа линия в борбата с пандемията и лекуват не само военнослужещите, но и голяма част от заболелите граждани. „Ние мобилизирахме и военнослужещите, които имат медицинска подготовка, за да облекчат труда на лекарите и на медицинския състав във военните болници. Благодаря и на тях, защото ние им вменихме допълнително задължение, което те изпълниха с достойнство“, заяви министър Каракачанов.
„Най-важното, заложено в План 2026, е реорганизирането на командната структура на Българската армия“, каза началникът на отбраната адмирал Ефтимов в отговор на журналистически въпрос. „Стремим се да въведем командвания за всяка мисия и операция, за да може на военното и политическото ръководство да бъде представен най-добър вариант за използването на Въоръжените сили в случай на криза, който да отговаря на обстановката, действията и синхронизирането с механизмите на колективната отбрана, за да се спести и ресурс“, коментира адмирал Ефтимов.
|
05.03.2021 |
„Тенденцията на повишаване на способностите на Българската армия е положителна. Благодаря на държавното и политическото ръководство. Отчетохме динамична, трудна и предизвикателна година. Общата оценка е, че армията ни се справи блестящо със своите задачи, за което благодаря от сърце на командирите от всички степени“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 4 март, след провеждането на годишния Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2020 г. Във форума участваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, министърът на отбраната Красимир Каракачанов и висши офицери и командири на военни формирования от Българската армия.
„За последните две-три години Въоръжените сили се развиват с темпове, непознати от последните десетилетия. Искам да поздравя министъра на отбраната затова, че с неговата много активна работа изискването човешкият фактор да бъде във фокуса на развитие на Въоръжените сили има голям напредък“, заяви президентът Румен Радев пред журналисти. „Този анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили впечатлява със своята откровеност, обективност и визионерство какво да се прави занапред“, посочи той. Президентът поздрави всички военнослужещи и цивилни служители от Българската армия за извършеното през годината и подчерта, че техните огромни усилия заслужават признание и благодарност.
В анализа, представен днес от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, се посочва, че основните фактори, които оказват влияние върху подготовката и състоянието на щабовете и формированията от Българската армия са протичащите в НАТО процеси на трансформация в отговор на бързо променяща се среда на сигурност и изпълнението на поетите от страната ни международни ангажименти в колективната сигурност и отбрана.
„Всички задачи се изпълняваха в сложната епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19. Сблъскахме се с редица предизвикателства, но фокусът ни бе насочен най-вече към запазване живота и здравето на хората, без да се нарушава носенето на бойното дежурство, ритъма и качеството на работата в Министерството на отбраната, щабовете и формированията от Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната“, категоричен бе началникът на отбраната. Той изказа благодарност за значимия принос на Военномедицинската академия като водеща структура в приема и лечението на голяма част от тежко болните граждани, както и във ваксинацията на желаещите военнослужещи и граждани.
„Въпреки усложнената епидемична обстановка и наложените ограничения, благодарение на адекватната реакция и предприетите мерки за защита на личния състав, планираните цели, задачи и основни мероприятия по подготовката на Въоръжените сили през 2020 г. бяха изпълнени“, заяви адмирал Ефтимов. Той посочи, че през 2020 г. се проведоха над 270 учения, 25 от които с международно участие. За първи път от почти две десетилетия се проведоха мащабното тактическото учение с бойни стрелби на 61-ва Стрямска механизирана бригада „Балканска Стена -2020” с над 2 500 военнослужещи и 700 единици бойна и спомагателна техника, както и практическата стрелба с противокорабен ракетен комплекс ,,Рубеж”. Ключови моменти в бойната подготовка бяха също военноморското учение с международно участие „Бриз - 2020”, съвместното българо-румънско противоминно учение „Poseidon - 2020” и тактическото учение на флотилия бойни и спомагателни кораби „Черно море - 2020”. Началникът на отбраната открои и ученията на Военновъздушните сили с международно участие „Green Bridge” и „Blue Bridge”, както и съвместната българо-американска летателна тренировка ,,Тракийско лято”. По стандартите на Съюзното командване на НАТО по операциите успешно бе сертифицирана Сухопътна тактическа група за специални операции от състава на Съвместното командване на специалните операции.
Адмирал Емил Ефтимов подчерта, че българските военни контингенти в мисии и операции зад граница бяха сертифицирани и изпълниха своите задачи, за което получиха високи оценки от съюзниците в НАТО и Европейския съюз. Той акцентира на успешно изпълнените задачи от българския контингент Афганистан, който на два пъти се предислоцира - през октомври пое охраната на Предната оперативна база „Далке”, а през декември се развърна за охрана на летище Баграм. „Продължихме успешното си участие в операциите и мисиите на НАТО и ЕС“, отбеляза адмирал Ефтимов.
Успешно бяха изпълнени общо 97 задачи по оказване помощ на населението при бедствия, тежки зимни условия, потушаване огнища на пожари, наблюдение от въздуха, въздушен транспорт и задачи по неутрализиране на открити на територията на страната невзривени бойни припаси. В тях участваха около 826 военнослужещи и 239 единици техника. Унищожени бяха 353 броя невзривени бойни припаса от различен тип и калибър.
„2020 година е ключова и една от най-значимите за Въоръжените сили на страната по отношение придобиването и модернизацията на въоръжение и техника. Благодарение на ясно заявените намерения и активната работа, в ход са редица инвестиционни проекти за модернизация на Българската армия“, категоричен бе адмирал Ефтимов. Той подчерта усилията на Министерството на отбраната за създаването на условия за участие на предприятията от българската отбранителна индустрия.
Той беше категоричен, че в основата на всеки процес във Въоръжените сили стоят хората. „През изминалата година се предприеха допълнителни мерки за преодоляване на некомплекта от личен състав и създаването на условия за по-висока мотивация на военнослужещите“, заяви адмирал Ефтимов. В Анализа се посочва, че са обявени конкурси за приемане на военна служба за 1771 длъжности, назначени са 881 военнослужещи. Конкурсите за 607 от длъжностите ще приключат през настоящата година. През 2021 г. за четвърта поредна година доходите на хората в отбраната се повишават.
„Щабовете и формированията от Въоръжените сили притежават необходимите отбранителни способности за изпълнение на възложените им мисии и задачи, и са в състояние да гарантират суверенитета, сигурността и независимостта на страната ни“, заключи началникът на отбраната.
|
04.03.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, утре, 5 март, ще представи „Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2020 г.“. Поканен е да присъства президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев.
В събитието ще участват заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов, народни представители, висшият команден състав на Българската армия, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Щаба на отбраната и Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Уважаеми колеги,
Утре, 5 март, от 10.45 ч. в сградата на Министерството на отбраната (бул. „Ген. Тотлебен“ № 34, срещу „Пирогов“) ще бъдат допускани акредитирани представители на медиите след представяне на валидни лична и журналистическа карта. След приключването на Анализа ще бъдат направени изявления за журналисти. |
04.03.2021 |
Благодарение на мерките, които бяха взети от Щаба по отбраната, делът на заразените COVID-19 в Българската армия е малък - около 2%. Това съобщи пред медии министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 4 март.
Ваксинацията в Българската армия върви по план, като приоритет са участващите в мисии и операции зад граница, каквато е и практиката в НАТО, каза още началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. „98% от участниците в 42-ия контингент, който преди ден изпратихме за мисията на НАТО в Афганистан, са ваксинирани. Останалите са преболедували и имат антитела“, обясни той.
Министър Каракачанов и адмирал Ефтимов коментираха пред медии отмененото участие на Военноморските сили в учението „Посейдон“.
„За нас на първо място е грижата за здравето и живота на личния състав. Такава е и практиката в НАТО - където има и най-малък риск за живота и здравето на военнослужещите, се предприемат съответните мерки“, каза началникът на отбраната.
„Посейдон“ е традиционно противоминно учение, което се провежда от 20 години, като ротационно се домакинства от българските и румънските ВМС. За подготовка в него са били определени два противоминни кораби – минен ловец „Цибър“ и базов миночистач с номер 63. „Двата екипажа бяха тествани с PCR, като резултатът на всички беше отрицателен. Екипажите бяха поставени под карантина. При повторния тест, два дни преди края на карантината, излязоха пет положителни случая на единия кораб и шест на другия. След доклад на командира на ВМС предложих нашето участие тази година да бъде прекратено и препланирано“, каза адмирал Ефтимов.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов коментира темата с думите: „Не мога да разбера какви са тези хора, които във всяко нещо виждат световен заговор, или си го измислят. Писания, че с нашето неучастие ние саботираме учение на НАТО, са абсолютно безотговорни“.
Той бе категоричен, че обща практика в НАТО е, когато има подобни случаи, съответното формирование или част от него да се изтегли от учението с оглед запазване на здравето на хората. Министърът даде пример със Срещата на министрите на отбраната на ЕС, която е проведена онлайн именно поради подобни проблеми в Брюксел. Поради същата причина Австрия и Чехия са отказали участие на техни военнослужещи в предстоящото учение „Родопи - 21“ на 101-и алпийски полк. „Така че, когато става въпрос за армията – нека да бъдем по-отговорни, а не да търсим евтини сензации“, призова министърът на отбраната.
|
04.03.2021 |
|
04.03.2021 |
  „НАТО е в процес на постоянна трансформация, за да отговори на промените в средата на сигурност, новите предизвикателства и рискове. Разработена и приета бе новата военна стратегия, с която бе променен стратегическият подход за възпиране и отбрана в зоната за отговорност на Алианса в противодействие на пълния спектър от заплахи”. Това заяви днес, 4 март, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при откриването на Годишната конференция. Адмирал Ефтимов поясни, че тази стратегия поставя нови предизвикателства пред Въоръжените сили за развитие на техните способности и степен на готовност, което аргументира избора на тазгодишната актуална и значима тема на конференцията - „Развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България в контекста на изискванията на концепцията на НАТО за възпиране и отбрана“.
Началникът на отбраната подчерта, че посочената тема е в унисон с проведения Стратегически преглед на отбраната. Основният фокус по време на събитието днес е поставен върху въпросите по изграждането на адекватен възпиращ и отбранителен потенциал за своевременно посрещане на непрекъснато променящите се предизвикателства и заплахи за сигурността, как и в каква посока нашите Въоръжени сили трябва да развиват своите способности, за да изпълнят съюзните си задължения в рамките на колективната отбрана на НАТО. Поради важността на трансформационните промени както за НАТО като съюз за колективна отбрана, така и за всички страни-членки, участие чрез видеоконферентна връзка в конференцията ще вземе заместникът на върховния главнокомандващ на Силите на НАТО в Европа генерал Тим Радфорд, посочи адмирал Ефтимов.
През изминалите четири години постигнахме добри резултати за реализиране на основните приоритети, които си поставихме. Благодаря на военното ръководство затова, че с общи усилия успяхме да изпълним няколко неща, които в началото на мандата изглеждаха като мечта. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в словото на откриването на конференцията. Сред положителните промени той посочи повишаването на доходите на военнослужещите и модернизационните проекти.
„Когато преди 4 години започна нашата съвместна работа основният приоритет, който вие поставихте, и аз приех, беше грижата за хората, служещи в Българската армия“, посочи министър Каракачанов.
По думите му, всички позитивни промени нямаше да се случат, ако нямаше добра съвместна работа между цивилното и военното ръководство.
„Успяхме да постигнем две основни неща, които са изключително важни за мотивацията на един воин. Първо, успяхме да убедим обществото, че армията е не само нещо красиво, което виждаме на Гергьовденския парад. Убедихме обществото, че Българската армия е нещо реално и става все по-боеспособно в защита на нашата териториална цялост и суверенитет на българската държава. И второто, което мисля, че успяхме да постигнем, е – че вдъхнахме увереност на мъжете и жените в униформа, че периодът на забвение има своя край. Защото освен добре подготвен, добре облечен, нахранен, добре заплатен, много важно е и един военнослужещ да бъде и мотивиран. Мисля, че оттук нататък връщане няма как да има. Самочувствието, което нашите военнослужещи придобиха, няма как да бъде сложено под капака на политическото безразличие“. В събитието участват ръководители на държавни институции и структури, висшият команден състав на Българската армия, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Щаба на отбраната и Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Във втория ден на конференцията началникът на отбраната ще представи анализ на подготовката на Въоръжените сили през 2020 година и ще очертае реалната картина на тяхното състояние, изпълнението на основните им мисии и задачи, както и развитието на способностите им през изминалата година. „Наред с положителните страни, сме направили задълбочен анализ на допуснатите слабости и причините за тях, за да фокусираме усилията си в преодоляването им и да поставим солидна основа, върху която да стъпим за изграждането на необходимите способности за адекватен отговор на повишените изисквания на Алианса. Ще отчетем и много достижения, които са красноречиво доказателство за работата, свършена в Министерството на отбраната и Щаба на отбраната през последните години“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
|
04.03.2021 |
  „Общо е задоволството за успешното провеждане на календара на Националната военна спортна федерация в условията на пандемия, за което благодаря на ръководителите на клубове, членовете на Управителния съвет и на състезателите за проявената отговорност, дисциплина и съобразяване с мерките за безопасност“. Това заяви днес, 4 март, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в Централния военен клуб - гр. София, където с кворум от 26 военни спортни клуба от възможни 28 се проведе годишното редовно отчетно събрание на Националната военна спортна федерация. Като неин председател адмирал Ефтимов представи доклада за дейността й през изминалата 2020 г.
Делегатите приеха още три нови спортни дисциплини, така от тази година ще има 10 държавни военни първенства. „Целим да разнообразим календара, да го направим по-привлекателен и да разширим неговия обхват. През годините обсъдихме няколко идеи и това беше крайният резултат с новите предложения – баскетбол 3x3, маратон 10 км и щафетен маратон. Имаме добра комбинация между военно-приложни и масови спортове, което дава възможност на по-широк кръг желаещи да се включат в календара на военната ни федерация“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
В рамките на церемонията бяха наградени трите отбора комплексни шампиона в държавните първенства под егидата на федерацията. На първо място за 2020 г. се класира Военен университетски спортен клуб „Васил Левски“ Велико Търново, който и получи преходната купа на председателя на федерацията. На второ място е ВСК Транс-логистик - Бургас, а трети е ВСК Военна полиция.
Календарът на НВСФ стартира с първенството по плуване, което ще се проведе в Спортпалас във Варна от 13 до 15 април. Последните шампиони за годината ще станат ясни на 21 октомври, когато ще се изиграят финалите на държавните военни първенства по футбол за мъже и футбол за жени на малки врати.
|
03.03.2021 |
        Благодаря на българските военнослужещи – от редника до генерала, за службата в името на България, която е наш национален идеал. Това е предназначението на нашата армия – да защитава суверенитета и териториалната цялост на страната ни. С тези думи министърът на отбраната Красимир Каракачанов честити днес Националния празник на Република България. В церемонията по издигането на националния флаг, която се проведе пред паметника на Незнайния воин в София, участваха вицепрезидентът Илияна Йотова, вицепремиерът Марияна Николова, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Въоръжените сили на Република България, народни представители, дипломати.
Българският трибагреник беше издигнат под звуците на химна на Република България. В чест на Националния празник беше произведен артилерийски салют от 20 залпа. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов, вицепрезидентът Илияна Йотова, вицепремиерът Марияна Николова и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поднесоха венци и цветя пред паметника на Незнайния воин и се преклониха пред паметта на загиналите за национално освобождение и обединение. В ритуала участваха Гвардейският представителен духов оркестър и представителни подразделения на Националната гвардейска част.
Пред журналисти след тържествения ритуал министър Каракачанов заяви, че Трети март остава символ на националния идеал всички българи да живеят свободно в собствената си държава. В името на този национален идеал България участва в Сръбско-българската война, в Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни. „Българските политици и тогава и сега са се карали, но са имали една обща цел – българите от България, Тракия и Македония да живеят свободно и в земите си, какъвто е заветът на Левски“, каза министър Каракачанов и призова партиите да работят за нацията, за да има българска държава. „България е една. България ще остане и във вековете напред“, заяви той.
Военнослужещи от Българската армия днес участваха в честванията по повод 143-ата годишнина от Освобождението на България в цялата страна. Те отдадоха воински почести на героите, загинали за свободата на Родината, и поднесоха венци и цветя.
|
03.03.2021 |
Годишната конференция на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов започва утре, 4 март 2021 г. Актуалната тема на форума тази година е: „Развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България в контекста на изискванията на концепцията на НАТО за възпиране и отбрана“.
Във форума ще участват заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов, народни представители, ръководители на държавни институции и структури, висшият команден състав на Българската армия, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Щаба на отбраната и Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Уважаеми колеги, В утрешния ден, 4 март (четвъртък), в сградата на Министерството на отбраната на бул. „Ген. Тотлебен“ № 34 (срещу „Пирогов“) до 09.00 ч. ще бъдат допускани само постоянно акредитираните журналисти, след представяне на лична и журналистическа карта (вход от Приемната). От 9.30 ч. ще имате възможност да присъствате на откриването на конференцията от началника на отбраната и министъра на отбраната и да заснемете протоколни кадри. |
02.03.2021 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват утре, 3 март, в церемонията по издигане на Националното знаме на Република България, която ще започне в 11.00 ч. пред паметника на Незнайния воин в столицата в чест на Националния празник.
На събитието ще присъстват представители на ръководния състав на Министерството на отбраната и висши офицери от Въоръжените сили. В ритуала ще участват формирования на Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър. По време на изпълнението на химна на Република България ще бъде изпълнен артилерийски салют от 20 залпа.
По повод Националния празник в 12.00 ч. ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред официалния вход на сградата на Администрацията на президента.
Тържествената проверка (заря) в чест на 143-ата годишнина от Освобождението на България ще се проведе от 18.30 ч. на площад „Народно събрание“. В нея ще участват Гвардейският представителен духов оркестър и представителни блокове от състава на Националната гвардейска част. Командващ на тържествената проверка (заря) ще бъде бригаден генерал Станимир Христов – директор на дирекция „Операции и подготовка“ в Щаба на отбраната.
В тържествата по повод Националния празник на Република България в цялата страна ще участват представителни военни части от Въоръжените сили.
Днес, 2 март, военнослужещи и военният духов оркестър от 61-а Стрямска механизирана бригада ще участват в тържествената проверка (заря) в гр. Сопот, която ще започне в 18.30 ч.
На 3 март представителни части от 61-а механизирана бригада в 11.30 ч. ще поднесат венци и цветя пред Паметника на свободата на Шипка.
В празничния ден военнослужещи от Сухопътните войски и Военноморските сили ще участват в ритуалите по издигане на националния флаг и в поднасянето на венци и цветя пред паметниците на загиналите за Освобождението на България в градовете Карлово (10.00 ч., площад „20 – ти юли“), Казанлък (09.00 ч., площад „Севтополис“ ), Белене (10.00 ч. в Парка на признателността), Ловеч (11.00 ч., площад „Тодор Кирков“), Плевен (12.00 ч., площад „Възраждане”), Благоевград (от 10.30 ч. пред паметната плоча на първия освободител на града - майор Орлински и от 11.00 ч., площад „Македония” пред паметника на Гоце Делчев), Сандански (11.00 ч. пред Паметника на загиналите във войните); Бяла Слатина (11.00 ч. на централния площад); Стара Загора (от10.00 ч. пред общината в града и от 11.00 ч. пред областната администрация и Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“); Димитровград (10.00 ч), Хасково (11.00 ч.), Ямбол (в 10.30 ч. пред общината); Чирпан (10.30 ч. пред паметника на Съединението), Смолян (11.00 ч. пред паметника на Борците за свобода на площад „Възраждане“ в кв. Устово), Асеновград (10.30 ч. площад „Николай Хайтов“); Елин Пелин (11.00 ч., площад „Независимост“), Русе (11.00 ч. пред паметника на Свободата), Варна (площад „Независимост”), Добрич (пред паметника на хан Аспарух и пред Костницата на загиналите руски войни), Бургас (пред сградата на общината и пред паметника на Руските освободители), Созопол (пред Арката с паметните плочи на загиналите във войните) и в гр. Черноморец (пред Паметника на загиналите във войните).
Военнослужещи от Сухопътните войски, Военноморските и Военновъздушните сили, Съвместното командване на специалните операции и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ ще участват в тържествените проверки (зари) в градовете Пловдив, Варна, Шумен, Провадия и Дългопол.
С участието в общинските прояви по повод Националния празник – 3 март, военнослужещите от Въоръжените сили на Република България ще отдадат воински почести и ще се преклонят пред паметта на загиналите за национално освобождение и обединение. Тържествата са организирани при спазване на противоепидемичните мерки.
|
02.03.2021 |
          „Горд съм с подготовката, която проведе 42-ият български контингент за участие в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” в Афганистан. Благодарен съм на командващия на Съвместното комндване на силите за успешното прилагане на съюзните стандарти, на командира на Сухопътните войски и на командира на 61-а Стрямска механизирана бригада за положения воински труд, проявената отговорност и дисциплина“. Това заяви днес, 2 март, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при участието си в церемонията за изпращане на новия български контингент. Събитието се проведе на площад „Васил Левски“ в гр. Карлово.
Началникът на отбраната бе категоричен, че обстановката в Афганистан е сложна и подходът на НАТО е, че съюзните сили ще се изтеглят, когато условията го позволяват. „В момента тече комплексна оценка на обстановката в Афганистан и предстои да се вземе политическо решение“, заяви адмирал Ефтимов. Той припомни, че такава е и националната позиция – до вземане на окончателно решение, българският контингент да продължи участието си в този формат. „Девизът в НАТО е „Заедно в Афганистан за участие в мисията и заедно – изтегляне от нея“, поясни началникът на отбраната.
Той отбеляза, че военното и политическото ръководство на Министерството на отбраната следи ситуацията в Афганистан и осигурява необходимите условия по логистиката и защитата на контингента. „Доказахме го през изминалата година, когато извършихме две предислокации на нашия контингент в Афганистан“, припомни адмирал Ефтимов. Той подчерта, че България и българските Въоръжени сили, мъжете и жените в строя на 42-ия контингент за участие в мисията в Афганистан, спазват и изпълняват съюзния ангажимент и една от основните мисии на Въоръжените ни сили - „Подкрепа на международния мир и сигурност”.
„Много от вас имат опит от участие в предишни мисии, но опитът не трябва да притъпява бдителността, отговорността и дисциплината“, призова адмирал Ефтимов военнослужещите от състава на заминаващия контингент. В навечерието на Националния празник на страната ни – 3 март, той подчерта, че днешните български воини са достойни наследници на славните ни опълченци, дали живота си за свободата на България. „Желая ви „На добър път“ и да ви посрещнем в пълен състав пред вашите близки и роднини“, пожела на военнослужещите адмирал Ефтимов.
По-късно днес началникът н отбраната адмирал Емил Ефтимов откри новия щаб на 61-а Стрямска механизирана бригада.
На ритуалите присъстваха командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, командирът на 61-а Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков, представители на местната власт.
Четиридесет и вторият български военен контингент, определен за участие в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” в Афганистан е с общ състав до 120 военнослужещи със структура национален елемент, рота за охрана и щабни офицери. По време на мисията военнослужещите ще изпълняват задачи, свързани основно с охраната на част от вътрешния периметър на база „Летище Баграм“, носене на дежурства в базовия оперативен център, както и с изпълнението на функции в щаба на мисията. Национален командир на контингента е полковник Павлин Велков, помощник-национален командир е подполковник Тодор Тодоров, а командир на ротата за охрана е майор Милен Проданов от военно формирование 34 840 – Карлово от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Непосредствената подготовка на контингента започна през декември 2020 г. и се проведе във военно формирование 34840 - Карлово и на Учебен център „Марино поле”. 42-ият контингент беше сертифициран на 25 февруари 2021 г. с оценка „Боеготов“ за изпълнение на задачи в мисията на НАТО в Афганистан.
|
02.03.2021 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов изразиха удовлетворение от високото ниво на изпълнение на задачите по време на съвместната подготовка на военнослужещите от Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и от армията на Великобритания. На летище „Чешнигирово“ днес, 2 март, се проведе ден за високопоставени гости, на който присъстваха още Н. Пр. Роб Диксън, посланик на Обединеното Кралство Великобритания и Северна Ирландия, както и представители на Министерството на отбраната.
„Това са момчета, на които ще разчитаме в първите часове на евентуален конфликт. Подготовката им е много добра, а посредством подобни съвместни учения с военнослужещи от армиите на други наши съюзнически държави тя се издига на все по-високо ниво“, посочи министърът на отбраната Красимир Каракачанов след демонстрацията на бойни способности. Той поздрави участниците в демонстрациите с думите: „Благодаря за доверието, което имаха към мен, и за старанието, което положиха. Когато един войник, без значение дали е в Силите за специални операции, Сухопътните войски, флота, авиацията, получава отношение и бъде мотивиран, той си изпълнява много добре задълженията“.
„На момчетата от нашите специални сили много пъти съм казвал, че те винаги могат да докажат своя девиз - „Там, където другите не могат“. За тези 4 години съм наблюдавал много пъти вашите способности. Убеден съм, че ако се наложи вие първи да застанете срещу противник, ще го направите по възможно най-добрия начин. На всички участници в това съвместно учение пожелавам то да завърши успешно, пожелавам здраве (особено необходимо точно в тази ситуация на пандемия), както и успешна служба“.
Министър Каракачанов поздрави британските военнослужещи, участващи в подготовката, с думите: „Добре дошли в България на нашите британски приятели. Радвам се, че сте тук, и че с нашите Специални сили развивате умения и качества, които ще бъдат необходими, ако се наложи, за да утвърждаваме общите си интереси като европейски държави“.
На летище „Чешнегирово“ военнослужещи от СКСО направиха огнева тренировка с използване на симулационни боеприпаси, занятия по водене на огън от движение чрез преодоляване на препятствия и използване на укрития, приложиха стандартни оперативни процедури при водене на бой в затворени пространства. Съвместни българо-британски екипи направиха демонстрация по неутрализиране на терористи в сграда с използване на симулационни боеприпаси. Тези и други задачи, специфични за действията на специалните сили на различни терени и при различни условия, са отработвани в продължение на две седмици от българските и британските участници в съвместната подготовка.
Командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев посочи, че целта на съвместната българо-британска подготовка е отработване на тактически действия. „При специалните сили успехът на една малка група в много случаи определя успеха на големите операции. Позволете ми да благодаря на тези мъже, които тренират втора седмица, и ще продължат до 5 март, затова че до този момент успешно и безаварийно водят подготовки в три различни центъра. Убеден съм, че това е в интерес на всички – да се издига на по-високо ниво подготовката на българските и британските военнослужещи, както и оперативната съвместимост и доверието и приятелството помежду им“, каза още генерал-майор Явор Матеев.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, посланикът на Великобритания у нас Н. Пр. Роб Диксън получиха от генерал-майор Явор Матеев символичния знак на съвместната подготовка с датата и мястото на нейното провеждане.
|
02.03.2021 |
Специализиран екип от 42-ри механизиран батальон в гр. Ямбол, от състава на 2-ра механизирана бригада, беше задействан на 1 март със задача да разузнае, транспортира и унищожи невзривен боеприпас, открит на около 2 км от пътен възел „Петолъчката”, в землището на град Стралджа, област Ямбол.
Под ръководството на капитан Димитър Дренски, екипът извърши оглед и установи, че боеприпасът е опашна част на изстрел ПГ– 9 със самоликвидатор. Боеприпасът беше унищожен при спазване на мерките за безопасност.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
01.03.2021 |
„Доволен съм, командирът и командването на Съвместното командване на специалните операции са активни и това се вижда по резултатите, които отчитаме днес“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, днес, 1 март, след като се запозна с годишния анализ на подготовката, дисциплината и войсковия ред в Съвместното командване на специалните операции в гр. Пловдив.
Адмирал Ефтимов бе категоричен, че 2020 година е била трудна, но въпреки предизвикателствата, които е създала пандемията с COVID-19 пред обществото, Българската армия и в частност пред Силите за специални операции, изминалата година е била много успешна за Съвместното командване на специалните операции (СКСО). Той посочи сключването на договора за производство на 10 типа машини за СКСО, които ще повишат тяхната мобилност и защита, както и успешната сертификация на тактическа група за специални операции, която от 1 януари вече е в дежурство в Силите за готовност на НАТО. „Заслужава да се отбележи продължаващото организационно изграждане на Съвместното командване на специалните операции. Вече имаме 4 групи за специални операции, като четвъртата предстои да достигне пълна оперативна готовност“, посочи началникът на отбраната. Сред направленията за бъдеща работа той се спря също на изграждането на логистичен батальон и необходимата инфраструктура в района на град Банкя. „Има доста направления за работа, които са адресирани адекватно от Съвместното командване на специалните операции“, даде своята оценка адмирал Ефтимов.
„Има с какво да се похвалят офицерите, сержантите, войниците и цивилните служители от Силите за специални операции. Пожелавам им да държат курса така, както досега, да вървят по този път и неминуемо успехите ще дойдат“, пожела в заключение началникът на отбраната.
Командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев отчете изпълнение на над 95 % от планираните учебно-тренировъчни и бойни парашутни скокове в рамките на парашутна подготовка за 2020 година, въпреки тежките условия заради пандемията. „През изминалата година успяхме да изградим 4 групи специални сили, качествено различен учебен център за подготовка и бойно осигуряване на специалните сили, щабен и логистичен батальони. Развитието на тези формирования в качествено и в количествено отношение е необходимо и е планирано да продължи през тази и през следващата година“, посочи генерал-майор Матеев. Той акцентира на успешното сертифициране на необходимото ниво на тактическата група за специални операции за изпълнение на задачи в рамките на Силите за отговор на НАТО, както и на щабния личен състав за компонентното командване на специалните операции на Силите за отговор на НАТО. „Подготвихме и сертифицирахме няколко контингента за изпълнение на мисии и операции зад граница, които се справиха успешно“, отбеляза той.
Успех беше отчетен и в реализирането през 2020 г. на проекти, свързани с изграждането на новата материална база на СКСО, окомплектоването на личния състав със средства за разузнаване и балистична защита, прибори за нощно виждане, прецизни прибори за стрелба и др. |
01.03.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в тържествения ритуал по изпращане на Четиридесет и втория български военен контингент, определен за участие в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” в Афганистан. Церемонията ще се състои утре, 2 март, на площад „Васил Левски” в град Карлово от 15.30 часа.
Контингентът е в състав до 120 военнослужещи и със структура Национален елемент, рота за охрана и щабни офицери. По време на мисията военнослужещите ще изпълняват задачи, свързани основно с охраната на част от вътрешния периметър на база „Летище Баграм“, носене на дежурства в базовия оперативен център, както и с изпълнението на функции в щаба на мисията.
Национален командир на 42-ия контингент е полковник Павлин Велков. Той е участвал в международна мисия на Българската армия в Афганистан през 2012 г. Помощник-национален командир на контингента е подполковник Тодор Тодоров от Съвместното командване на силите, а командир на ротата за охрана е майор Милен Проданов от военно формирование 34 840 – Карлово от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Това е неговото четвърто участие в международна мисия.
Непосредствената подготовка на контингента започна през декември 2020 г. и се проведе във военно формирование 34840 - Карлово и на Учебен център „Марино поле”. 42-ият контингент беше сертифициран на 25 февруари 2021 г. с оценка „Боеготов“ за изпълнение на задачи в мисията на НАТО в Афганистан.
Уважаеми колеги, Заповядайте на 2 март в 15.30 ч. на площад „Васил Левски“ в Карлово за отразяване на тържествения ритуал по изпращане на 42-ия контингент, който ще се включи в мисията на НАТО в Афганистан. |
|
 |