 |
Новини - архив
30.03.2018 |
       „Една от основните мисии на Българската армия е да подпомага населението в критични моменти. Няма случаи като наводнения, големи снеговалежи, които затварят пътища, или други бедствия, при които армията да не участва. Искам да ви благодаря, защото за пореден път благодарение на вашите усилия, хората в населените места, които бяха затворени и блокирани, можеха да се придвижват, да бъдат снабдявани и да се чувстват сигурни.“ Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в обръщението си към личния състав на 55-ти инженерен полк в Белене, при награждаването на военнослужещите, оказали помощ на населението от област Плевен, при ликвидиране на последствията от снегонавяванията в периода 26-28 февруари.
За проявен професионализъм и високо чувство на отговорност при изпълнението на задачите днес, 30 март, в Белене министър Каракачанов отличи командирът на инженерната рота за бойна поддръжка капитан Йордан Йорданов с награден знак „За вярна служба под знамената“- четвърта степен, началникът на подвижен команден пункт старши сержант Николай Йосифов с награден знак „За отлична служба“ – втора степен за сержанти, и инструктора в отделение за подготовка на инженерни специалисти ефрейтор II клас Людмил Стефанов с награден знак „За военна доблест“ – трета степен.
Военнослужещи от състава на инженерния полк в Белене бяха отличени за изпълнение на задачи в помощ на населението в зимните метеорологични условия и от командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. Той връчи грамоти и предметни награди на заместник-командира на полка подполковник Иван Тишков, на началника на щаба подполковник Калоян Василев, на ефрейтор II клас Ивайло Ганков, на редниците III клас Иван Иванов и Даниел Митев и на редник I клас Кристиян Петров.
Припомняме, че в периода 26-28 февруари военнослужещите от състава на 55-ти инженерен полк - Белене оказваха съдействие на хората от селата Лозица, Любеново и Въбел, община Никопол, в усложнената зимна обстановка. Те разчистваха пътни участъци и доставяха стоки от първа необходимост и лекарства на хората от село Любеново. Екипи от инженерния полк със специализирана техника разчистваха от снежни преспи и снегонавявания и пътната инфраструктура на територията на община Белене и оказваха помощ на бедстващи хора.
Днес министърът на отбраната Красимир Каракачанов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов наблюдаваха в района на 55-ти инженерен полк в Белене заключителния етап от подготовката на военнослужещите от Сухопътните войски, специализирани в обезвреждането на невзривени бойни припаси и импровизирани взривни устройства. Сапьорите изпълниха задачи по разузнаване, транспортиране и неутрализиране на открит при извършване на изкопни работи невзривен боеприпас; неутрализиране на импровизирано взривно устройство /ИВУ/, поставено на маршрута за движение на войски; разузнаване на подозрителен автомобил и неутрализиране на кола-бомба; разузнаване на сграда за наличие на ИВУ и неутрализиране на ИВУ в непосредствена близост до сградата.
Подготовката на специализираните екипи от състава на Сухопътните войски започна на 19 март 2018 г. В нея участваха военнослужещи от 55-ти инженерен полк, 2-ра и 61-ва механизирани бригади. Те повишиха теоретичните си знания и практическите си умения за действие при неутрализиране на невзривени бойни припаси и импровизирани взривни устройства. В хода на обучението беше използвано новопридобитото специализирано оборудване, получено по програмата на САЩ за чуждестранно военно финансиране (FMF) – защитни облекла, роботизирани системи за откриване и унищожаване на импровизирани взривни устройства и други специфични прибори и устройства.
Министър Каракачанов посочи, че стойността на новопридобитата техника е над 2 800 000 лв. „Това е един от добрите примери за военно сътрудничество между България и САЩ. Чрез тази техника се намаляват рисковете за личния състав, за човешкия живот“, отбеляза той.
|
29.03.2018 |
Група кораби от Военноморските сили на Република Турция ще бъде на посещение във Варна от 30 март до 2 април 2018 г. Подводница „Иньоню” (TCG I. Inönü) с командир капитан ІІ ранг Ерсой Акджа, патрулен кораб „Текирдаг” (TCG Tekirdağ) с командир капитан-лейтенант Емре Гьочмен и спомагателен кораб „Даръджа” (TCG Darica) с командир капитан-лейтенант Мустафа Джомук са част от участниците в ежегодното учение „Морска звезда - 2018”. В него се включват сили и средства от турските военноморски и военновъздушни сили, както и кораби от бреговата охрана. Командир на групата кораби е капитан І ранг Гьокхан Гьок.
Целта на учението „Морска звезда – 2018“, провеждащо се в акваториите на Черно и Мраморно море, е да подобри оперативния капацитет на участващите сили, да развие военната им готовност и да допринесе за морската сигурност в Черно море. Като част от програмата на учението са предвидени визити на отделни групи кораби в пристанища в Грузия, Русия, Украйна, Румъния и България.
На 30 март 2018 г. командирът на групата, придружен от командирите на кораби, ще се срещне с областния управител на Варненска област, с кмета на Община Варна и с командира на Пункт за базиране Варна. На следващия ден военнослужещи от екипажите на турските кораби ще посетят град Добрич и ще поднесат венци на мемориалното военно гробище в града. На 2 април 2018 г. турските кораби ще проведат учение от типа „PASSEX” съвместно с кораби от състава на флотилия бойни и спомагателни кораби на българските Военноморски сили.
*** На 31 март 2018 г., събота, от 10.00 до 12.00 ч. и от 14.00 до 16.00 ч. турските кораби, които ще са на Морска гара Варна, ще бъдат отворени за посещение от граждани и гости. При качването на корабите, на посетителите ще бъде извършвана проверка от органите на служба „Военна полиция”. |
29.03.2018 |
Базата на международните коалиционни сили на летище Кандахар, Афганистан, беше подложена на ракетен обстрел на 28 март 2018 г., в 21.06 часа местно време (19.36 часа българско време). Няма пострадали български военнослужещи. |
29.03.2018 |
  Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и заместник-посланикът в Посолството на САЩ в София Мартина Стронг откриха осемнадесето редовно заседание на Съвместната комисия по прилагане на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната (ССОО), което се проведе вчера, 28 март, в Министерството на отбраната.
Работата на комисията бе ръководена от двамата съпредседатели от българска и американска страна – заместник-началника на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов и бригаден генерал Доун Дескинс от Европейското командване на Въоръжените сили на САЩ.
От българска страна, освен от Министерството на отбраната и Българската армия, участие взеха и представители на други министерства и институции, съгласно създадената с решение на Министерски съвет организация. От американска страна участваха представители на Европейското командване на Силите на САЩ, компонентните командвания на Силите на САЩ в Европа, Офиса на аташето по отбраната и Офиса за отбранително сътрудничество към посолството на САЩ в България.
По време на форума бяха отчетени резултатите по прилагането на ССОО в периода от предходното заседание на Съвместната комисия от септември 2017 г. до месец март 2018 г. В хода на заседанието бяха обсъдени въпроси, свързани с двустранното сътрудничество между България и САЩ, по-нататъшното използване на съвместните съоръжения на наша територия и възможностите за бъдещи съвместни учения и подготовки, включително и с участието на трети страни. При провежданите дискусии бе акцентирано върху развитието на двустранното сътрудничество в контекста на приноса му към способностите на НАТО и укрепване на сигурността в региона.
Заседанието завърши с приемането на решения, свързани с бъдещото прилагане на ССОО.
|
28.03.2018 |
By 15 April 2018, Bulgaria is to submit its national report on the Code of Conduct on Politico-Military Aspects of Security to the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE).
The information exchanged on an annual basis between our country and the rest of the OSCE participating States is prepared jointly by the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Defence, and the Ministry of Interior on the basis of answers to the questionnaire adopted by the OSCE participating States. The bigger part of the questions falls under the competence of the Ministry of Defence. Those relate to, among others, the legislative basis regulating defence planning, democratic control, roles and missions of the Armed Forces, the execution of the military service, education in international humanitarian law, the legal and the administrative procedures to protect the rights of the Armed Forces personnel.
In 1994, the participating States of the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE) adopted a Code of Conduct on Politico-Military Aspects of Security. The Code is a fundamental document setting forth the principles of good governance in the security sector management and playing the role of a monitoring mechanism as regards the observance of the said principles. It became effective as of January 1st, 1995. The exchange of information carried out under the Code contributes to confidence and security building between the countries. As an additional transparency measure, the reports are published on OSCE’s website. |
28.03.2018 |
   Седем военнослужещи от българския национален контингент, участващ в операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Алтеа“ (EUFOR) получиха вчера, 27 март, медали за успешно участие в мисията. На церемонията в база „Бутмир“, Сараево, бяха наградени и 84 военнослужещи от Австрия, Словакия, Словения, Турция и Унгария, участници в операцията.
Медалите, върху които е изписан надпис на латински „Pro Pace Unum“ (Обединени за мир), бяха връчени от генерал-майор Антон Валднер - командир на EUFOR, бригаден генерал Джозеф Спишак - началник на щаба на EUFOR, полковник Алп Оздемир – заместник-началник на щаба по операциите, полковник Николай Киров – заместник-началник на щаба по поддръжката и полковник Джунейт Чакър - заместник-началник на щаба по изграждане на способности.
От името на наградените капитан Ваня Миткова-Курташка, която изпълнява длъжността офицер по планирането и контрол на придвижването, подчерта, че участието в операцията на ЕС е добра възможност да се споделя опит и да се изграждат добри взаимоотношения между партньорите.
Церемонията се командваше от подполковник Йордан Василев от военно формирование 32990 - Пловдив, който е назначен за офицер по планиране на логистичното осигуряване в щаба на операцията.
От началото на септември 2012 г. приносът на България в операция „Алтеа“ е с до 11 военнослужещи, които са на длъжности в щаба на операцията в Сараево, и лека маневрена рота с Национален поддържащ елемент до 140 военнослужещи и до 40 единици военна техника в състава на междинния резерв. Ротата от състава на 61-ва механизирана бригада се намира в България и поддържа необходимото състояние на готовност за развръщане.
|
28.03.2018 |
България ще предостави до 15 април 2018 г. в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) национален доклад по Кодекса на поведение в областта на политико-военните аспекти на сигурността (Code of Сonduct on Politico-military Aspects of Security). Информацията, която нашата страна ежегодно обменя с останалите страни-членки на ОССЕ, се подготвя съвместно от министерствата на външните работи, отбраната и вътрешните работи на база на отговори на приетия от страните-членки на ОССЕ Въпросник. По-голямата част от въпросите са от компетенциите на Министерството на отбраната. Те се отнасят до нормативната база, която определя планирането на отбраната, гражданския контрол, ролите и задачите на въоръжените сили, изпълнението на военната служба, обучението по международно хуманитарно право, правните и административни процедури за защита на правата на личния състав на въоръжените сили и други. През 1994 г. страните-членки на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) приемат Кодекс на поведение в областта на политико-военните аспекти на сигурността. Кодексът е основополагащ документ, който указва принципите на доброто управление на сектора сигурност и играе ролята на механизъм за мониторинг относно тяхното спазване. Той влиза в сила от 1 януари 1995 г. Този обмен на информация допринася за засилване на доверието и сигурността между страните. Като допълнителна мярка за прозрачност докладите се публикуват на интернет страницата на ОССЕ. |
28.03.2018 |
Петдневна полева подготовка на отделенията за радиационно и химическо разузнаване се провежда на полигона на военно формирование 44 200 в гарнизон Стара Загора. В нея участват военнослужещи специалисти по ядрена, химическа, бактериологична защита и екология (ЯХБЗ) от военните формирования от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада в градовете Стара Загора, Ямбол и Плевен.
Подготовката се провежда с цел усъвършенстване на практическите умения за водене на земно радиационно и химическо разузнаване, вземане на проби и идентификация на радиологични и химически агенти.
|
27.03.2018 |
|
27.03.2018 |
  Компютърно подпомагано учение „Съвместни усилия“ за реакция при бедствия и аварии се проведе във Военна академия „Г. С. Раковски“. В него участваха представители на Софийската община, Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”, Военната академия и Центъра за усъвършенстване на способностите на НАТО за управления при кризи и реагиране при бедствия.
В рамките на учението на тема „Действия на Щаба на Столична община за изпълнение на плана за защита при бедствия“ беше демонстрирана приложимостта на две системи: системата за командване и управление SITAWARE, предоставяща организация на взаимодействието между различните институции в съвместна операция на високотехнологично ниво, и симулационната система JCATS - ефективен инструмент за проиграване на варианти за действие при природни бедствия и кризи. Тестван беше сценарий на наводнение, земетресение и авария в енергиен обект в столицата. Целта беше проверка на знанията и уменията на длъжностните лица да се отработи координацията между щаба на Сточна община, ГДПБЗН, министерства и ведомства по управление на действията на подчинените сили и средства и да се набележат мерки за подобряването им.
По време на брифинга началникът на Военна академия генерал-майор Ангелов разясни, че учението включва оповестяване, вземане на решение и управление на дейностите за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при различни по характер кризи, бедствия и аварии, както и последваща оценка на натрупания практически опит и получените резултати. „Военната академия има способността да тества общинските планове за защита при бедствия. Разполагаме със система за симулации, чрез която могат да бъдат проиграни възможните варианти, да се подобри координацията между общинските щабове и експерти от останалите министерства и ведомства за овладяване на последствията при бедствия и аварии. Системата, с която академията работи, би могла да се използва в тестване на плановете на всички общини, ето защо учения от този вид биха били полезни за всяка община“, посочи генерал-майор Ангелов. Кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова отбеляза, че учение с такъв мащаб и в подобна комбинация се провежда за първи път. „Няма нищо по-добро от това в спокойно време да се провеждат тренировки и всеки да се включи от позицията, която заема. В истинска криза на терен би било непродуктивно да се учим тепърва на координация“, отбеляза тя.
„Много е важно общините да имат подготвени екипи за действие при кризи, бедствия и аварии“, отбеляза началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев, който присъства на брифинга на учението. Той посочи, че Българската армия поддържа в готовност 94 модулни формирования за действие в помощ на населението при природни бедствия и промишлени аварии. В тях са включени 2000 военнослужещи, оборудвани с над 1 000 единици специализирана техника. „Армията има готовност, ако се наложи да бъдат използвани и допълнителни сили и средства”, каза генерал-лейтенант Боцев.
Да наблюдават компютърно-подпомаганото учение „Съвместни усилия“ бяха поканени заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, заместник-министрите на МВР Стефан Балабанов и Милко Бернер, представители на министерствата на енергетиката, на околната среда и водите, на образованието и науката, представители на Българската академия на науките и Националното сдружение на общините в Република България.
|
26.03.2018 |
On March 14, 2018, the National Assembly adopted a new National Security Strategy of the Republic of Bulgaria.
The Strategy defines the national interests, the necessary conditions and prerequisites for their realization by neutralizing the risks and threats for the country and its citizens. It implements a new understanding of national security, putting the citizen's security, social and economic aspects at the forefront, without underestimating the dimensions of defence, foreign policy, public order and the protection of legality. New sectoral policies such as cyber security and transport security are included. Special attention is paid to hybrid threats and cyber threats.
The new Strategy defines the implementation of the „NATO Capability Targets", adopted by Bulgaria and the development of the military capabilities within the Common Foreign and Security Policy framework of the EU as the main priorities of the defence policy. The Strategy points out the planned gradual increase of the defence budget to 2% of the country's GDP. It outlines the need for the realization of the investment projects for acquiring new basic battle platforms and the overall modernization of the Armed Forces, as well as the establishment of a system for transparent, clear selection and career development of the servicemen and civil servants, including effective measures for motivation. |
26.03.2018 |
    Директорът на служба „Военна информация“ бригаден генерал Светослав Даскалов получи днес, 26 март 2018 г., най-високото отличие на президента на Италианската република „Офицер на Ордена на Звездата на Италия“. То беше връчено от Н. Пр. Стефано Балди - извънреден и пълномощен посланик на Италия в Република България, на официална церемония в посолството в София.
Бригаден генерал Светослав Даскалов е първият български офицер, отличен с тази награда за принос в развитието на отношенията между двете държави в областта на сигурността и отбраната.
„За мен „Орденът на Звездата на Италия“ е признание за моята страна и заслужена оценка за усилията на всички мои колеги от служба „Военна информация“ и за труда на нашите партньори в сферата на сигурността“, каза директорът на Служба „Военна информация“ на церемонията по награждаването. „Безспорно успехите, в която и да е област, се дължат на добро сътрудничество и партньорство, каквито вярвам имаме с Италианската република“, подчерта той и допълни: „Днес, когато България председателства Съвета на ЕС и основни акценти в дискусиите са гарантирането на сигурността и постигането на стабилност и консенсус, все по-осезаема е необходимостта от обединяване на усилията и задълбочаване на диалога между държавите.“
„Орденът на Звездата на Италия“ е създаден след Втората световна война. Връчва се с указ на президента на Италианската република за изключителни постижения в развитието на ползотворни, взаимноизгодни отношения и сътрудничество с други страни, както и за отбелязване на напредък в контактите с Италия.
На церемонията присъстваха още представители на парламентарната Комисия по отбрана, министерствата на отбраната и на външните работи, Държавна агенция „Разузнаване“, Държавна агенция „Национална сигурност“ и Българската армия.
|
26.03.2018 |
Брифинг за компютърно подпомаганото учение „Съвместни усилия“ ще се проведе на 27 март, вторник, от 10.30 ч във Военната академия „Г. С. Раковски“. На него ще присъства началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев.
Компютърно подпомаганото учение „Съвместни усилия“ е за реакция при бедствия и аварии на сформиран оперативен щаб. То се провежда в партньорство между Военната академия, Столична община и Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”.
В брифинга ще участват началникът на Военната академия генерал-майор Груди Ангелов, кметът на Столична община Йорданка Фандъкова и директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” главен комисар Николай Николов. Поканени са още представители на министерствата на отбраната, на вътрешните работи, на енергетиката, на околната среда и водите, на образованието и науката, председателите на Българската академия на науките и Националното сдружение на общините в Република България.
Уважаеми колеги,
Представителите на медиите с постоянна акредитация за Министерството на отбраната ще бъдат допускани в района на академията утре, 27 март 2018 г., от 10.15 ч. след представяне на лична и журналистическа карта. |
25.03.2018 |
Заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов заминава днес, 25 март, на посещение в Република Франция по покана на министъра на въоръжените сили на страната Флоранс Парли.
Двамата министри ще проведат среща, на която ще бъдат обсъдени перспективите за развитие и задълбочаване на сътрудничеството в областта на отбраната. Акцент в разговорите ще са актуалните теми от дневния ред на Европейския съюз, пряко свързани с ангажиментите на страната ни като председател на Съвета на Европейския съюз. Сред обсъжданите теми ще бъдат и проблемни въпроси на международната сигурност. |
23.03.2018 |
        На 22 и 23 март 2018 г. в София се проведе неформална среща на Политико-военната група на Съвета на ЕС. Участие взеха представители на всички страни-членки и на Европейската служба за външна дейност. Политико-военната група на Съвета на ЕС е подготвителен орган, дискутиращ темите и решенията в областта на политико-военното измерение на Общата политика за сигурност и отбрана, които впоследствие влизат в дневния ред на Комитета по политика и сигурност и Съвета на ЕС във формат министри на външните работи и/или министри на отбраната.
При откриването на срещата делегатите бяха поздравени от Росица Димитрова - директор на дирекция „Отбранителна политика“ в Министерството на отбраната, която говори пред тях за съвременните предизвикателства пред европейската сигурност и приоритетите на българското председателство на Съвета на ЕС в областта на отбраната.
В рамките на срещата бяха проведени две работни заседания, посветени на политико-стратегическите поуки от опита в тренировъчните мисии на ЕС и на начина на провеждане на публичната комуникация на съюза в областта на сигурността и отбраната. Председателят на групата предложи интерактивен подход, при който делегатите трябваше да отговорят на конкретно поставени въпроси чрез работа в синдикати, след което да споделят резултатите от дискусията пред цялата група. След приключване на заседанията бе дадена висока оценка за качеството на протеклия дебат и генерираните в неговия ход идеи.
Участниците във форума посетиха Военна академия „Георги Стойков Раковски“, където бяха запознати от началника на висшето учебно заведение генерал-майор Груди Ангелов с неговата история, архитектура, учебни дисциплини и програми. Директорът на Центъра за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия полк. Васил Русинов изнесе брифинг за структурата, дейността и проектите на центъра, както и за работата му в подкрепа на ЕС.
Съпътстващата културна програма на срещата включваше посещение на Националния военноисторическия музей. По време на организираните беседи участниците се запознаха с ценни експонати от българската военна история, както и със специалните сбирки от оръжия и държавни и военни ордени.
Събитието беше организирано от дирекция „Отбранителна политика“ на Министерството на отбраната с подкрепата на Министерството за българското председателство на Съвета на ЕС 2018 и любезното домакинство на резиденция „Бояна“, Военна академия „Г.С. Раковски“ и Националния военноисторически музей.
|
23.03.2018 |
Успешно завърши ротното тактическо учение на учебен полигон „Ново село“, в което участваха българска механизирана рота от състава на многонационалната бойна група на Европейския съюз „HELBROC-BG” и пехотно формирование от Сухопътните войски на САЩ.
В продължение на пет дни механизираната рота от състава на 42-ри механизиран батальон – Ямбол и военнослужещите от 1-ви батальон от 18-ти пехотен полк на Първа пехотна дивизия от Сухопътните войски на САЩ изпълняваха задачи по темата на учението „Действия на механизирана рота в състава на главните сили на батальон при участие в многонационална отбранителна операция”.
Заключителния етап на учението наблюдава заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов. Военнослужещите изпълниха задачи, свързани с воденето на отбранителен бой. Те получиха висока оценка за действията си от командира на Втора механизирана бригада бригаден генерал Костадин Кузмов, който отбеляза добрата съгласуваност и координацията между българските и американските командири. „В резултат на професионалното управление на личния състав днес наблюдавахме едни наистина ефективни действия”, посочи той.
По време на учението бяха постигнати поставените цели и необходимото ниво на оперативна съвместимост между българското и американското пехотно формирование.
|
23.03.2018 |
        The informal meeting of the Political-Military Group to the Council of the European Union took place on March 22 – 23, 2018 in Sofia. The meeting was attended by representatives of all member states and the European External Action Service (EEAS). The Political-Military Group to the Council of the European Union is a body carrying out preparatory discussions on issues and decisions in the area of the political and military aspects of the Common Security and Defence Policy to be subsequently entered in the agenda of the Political and Security Committee (PSC) and the Council of Europe in the Foreign Ministers and/or Ministers of Defence format.
At the opening of the meeting, the delegates were welcomed by Mrs. Rositsa Dimitrova, Director of the MoD Defence Policy Directorate, who addressed the present-day challenges to European security and the priorities in the area of defence of the Bulgarian Presidency of the Council of the European Union.
Two working sessions, focused on the political and strategic lessons learned from the EU training missions and the delivery of the Union’s public communication in the sphere of security and defence, were held in the framework of the meeting. The Chairman of the Working Group proposed an interactive approach under which the delegates had to respond to specific questions, working in syndicates, after which they shared the outcomes of the discussions with the whole group. After the closure of the sittings, the participants highly evaluated the quality of the debates and the generated in their course ideas.
The participants in the Forum visited “Georgi S. Rakovski” National Military Academy where Major General Grudi Angelov, Commandant of this higher education institution, introduced the history, architecture, courses of study and programmes to the guests. Colonel Vasil Rusinov, Director of the NATO Crisis Management and Disaster Response Centre of Excellence (CMDR COE), briefed them on the structure, activities and projects of the Center and its efforts in support of the EU.
The related cultural programme of the meeting featured a visit to the National Museum of Military History. During the tour and lecture, the participants observed valuable exhibits of the Bulgarian military history and the special collections of weapons, state and military decorations.
The event was organized by the Defence Policy Directorate of the Ministry of Defence with the support of the Ministry of the Bulgarian Presidency of the Council of the EU in 2018 and the kind hospitality of Boyana Residence, “G.S.Rakovski” National Military Academy and the National Museum of Military History.
|
23.03.2018 |
В Единния център за начална подготовка в гр. Плевен започна началната военна подготовка на 114 новоприети военнослужещи, назначени на длъжности във военните формирования на Сухопътните войски. Обучението ще продължи до 4 май 2018 г. Командир на учебната група е майор Петко Миланов.
Новоназначените военнослужещи ще се обучават в занятия по тактическа, огнева, физическа, строева, инженерна, свързочна, военно-медицинска и противопожарна подготовка, по ядрена, химическа и биологична защита и екология, военна топография и вътрешна информация. Ще изучават и Устава за войсковата служба на Въоръжените сили на Република България.
В края на обучението те ще положат изпити и на успешно издържалите ще бъдат връчени удостоверения за завършване на първия модул.
|
23.03.2018 |
 Военнослужещи от Националния мобилен модул по КИС (DCM-F) от Въоръжените сили на Република България участваха в годишното учение на НАТО – „DYNAMIC MANTA 2018”. То се проведе от 17 февруари до 20 март 2018 г. във Военноморската въздушна база „Сигонела” в Италианската република. В учението взеха участие 8 подводници, 9 бойни кораби, морски патрулни самолети и вертолети от въоръжените сили на Белгия, Канада, Франция, Германия, Гърция, Италия, Испания, Турция, Великобритания и САЩ.
Задачата на десетте български КИС специалисти от DCM-F, с командир старши сержант Мария Аргилашка, беше да осигурят комуникационно-информационна поддръжка на структурата за ръководство и контрол на учението от щаба на Съюзното военноморско командване на НАТО в Нортууд, Великобритания. Българските военнослужещи изпълниха в пълен обем поставените задачи и получиха висока оценка за проявения професионализъм лично от командира на командването на подводния флот на НАТО, който е и директор на учението вицеадмирал Андрю Ленън.
Военнослужещите от Националния мобилен модул по КИС (DCM-F) през април ще започват усилена подготовка за следващото учение на НАТО – „TRIDENT JAGUAR 2018”, едно от двете най-мащaбни учения на НАТО от серията „ТRIDENT”. За първи път нашите военнослужещи ще осигуряват комуникационно-информационна поддръжка на командно-щабно учение на НАТО от подобен висок ранг. То ще се проведе през май и юни в района на Гръцкия корпус за бързо реагиране на НАТО (NRDC-GR). В занятието ще вземе участие най-новият комуникационно-информационен възел на НАТО с почти целия личен състав на DCM-F, а придвижването до района на учението ще се извърши за пореден път чрез военен конвой.
Започва и подготовката на 16 военнослужещи от Националния мобилен модул, които ще изпълняват задачи по комуникационно-информационна поддръжка на щаба на мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане в Афганистан „Решителна подкрепа“. Те ще изпълняват задачите си в периода от 5 юли 2018 г. до 15 януари 2019 г. Тяхното участие е в изпълнение на решение на Министерски съвет на Република България от 21 март 2018 г.
|
22.03.2018 |
|
22.03.2018 |
 Началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев участва днес, 22 март, в Деня за високопоставени гости на командно-щабно компютърно подпомагано учение „Dacian Lancer 18”. То се проведе в Националния център за съвместна подготовка в Чинку, Румъния и в него участваха български военнослужещи от Втора механизирана бригада – Стара Загора.
Целта на „Dacian Lancer 18” бе проверка на бойната готовност и сертифициране на щаба на многонационалната дивизия „Югоизток“. На финала на учението се проведе церемонията за връчването на сертификат за придобиване на пълни оперативни способности.
Сред гостите бяха министърът на отбраната на Румъния Михай-Виорел Фифор, началникът на Генералния щаб на Румъния генерал Николае Чука, командващият на Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол адмирал Джеймс Фого, заместник-командирът на Сухопътното командване на НАТО в Измир генерал-лейтенант Паоло Руджиеро, командирът на Корпуса за бързо развръщане в Турция генерал-лейтенант Мехмет Дайсал.
|
21.03.2018 |
Днес, 21 март, беше подписано рамковото споразумение за Интегрирана логистична поддръжка на самолети МиГ-29, след като изтекоха всички процедурни срокове за обжалване на обществената поръчка. Споразумението на стойност 81 милиона лева предвижда доставка на резервни части и на услуги като подмяната на резервните части ще бъде извършвана от българските инженери в авиобазата в Граф Игнатиево.
По този начин ще бъде осигурена поддръжка и ремонт на 12 бойни и 3 учебно-бойни самолета МиГ-29 за срок от четири години. Така се възстановява летателната годност на изтребителите на ВВС и се гарантира тяхната експлоатация, включително и изпълнението на задачите по охрана на въздушното пространство.
Изпълнител по това споразумение е Руската самолетостроителна корпорация МиГ.
Цялата документация за хода на обществената поръчка, решението за избор на изпълнител и рамковото споразумение са публикувани в интернет страницата на Министерството на отбраната, рубрика „Профил на купувача“ ( http://pp.mod.bg/MO-DOA-2017-068)
Това споразумение не води до отмяна или забавяне на процедурата за придобиване на нов тип многоцелеви боен самолет, подготовката на която е в напреднала фаза и се очаква до края на април да бъде внесена в Народното събрание. |
21.03.2018 |
         Базов миночистач „Прибой” от състава на флотилия бойни и спомагателни кораби на българските Военноморски сили се завърна днес, 21 март, след успешно участие в учението на противоминните сили на ВМС на Република Гърция „Ariadne- 2018”. Учението се проведе в периода от 9 до 16 март в акваторията на залива Патра и източната част на Йонийско море. В него участваха, освен българският базов миночистач, и кораби от състава на противоминните сили на ВМС на Република Гърция, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, Кралство Испания, Италианската република, Република Турция и Румъния.
На 5 март „Прибой” напусна пункта за базиране Бургас и извърши преход до пристанище Патра, Република Гърция. По време на прехода в тежки метеорологични условия (силен вятър и вълнение), корабът премина през проливите Истанбул и Чанаккале, както и покрай нос Матапан (най-южната част от континентална Европа).
По време на задграничното си плаване базов миночистач „Прибой”, под командването на своя командир капитан III ранг Христо Гинев, проплава над 1800 морски мили, прекара над 300 часа на море и успешно изпълни всички поставени задачи. Екипажът на кораба участва в отработването на упражнения по провеждане на кораби през предварително протрален канал, борба с асиметрични заплахи, отразяване на атаките на въздушен противник, разписание по приемане и предаване на леки товари и поща на море, тактическо маневриране и противоминни операции с контактен трал. При изпълнението на противоминните операции с контактен трал беше протралена една котвена мина.
|
21.03.2018 |
On 22 and 23 March 2018, in Sofia, the Ministry of Defence will host the informal meeting of the Political-Military Group which is a body of the EU and carries out preparatory work in the field of the Common Security and Defense Policy. This activity is a part of the official calendar of events under the Bulgarian Presidency of the Council of Europe in the country. Representatives of the EU member states, of the European External Action Service and of the Council will participate in the meeting, which will be chaired by the permanent Chairman of the PMG. In two working sessions, held at Boyana Residence, the delegates will discuss matters relating to improving the effectiveness of participation in EU military training missions under the Common Security and Defence Policy, as well as topical issues on EU’s defence agenda.
The programme of the meeting includes visits to the G. S. Rakovski Military Academy and to the National Museum of Military History. The delegates will also be introduced to the operations and activities of the NATO Crisis Management and Disaster Response Centre of Excellence (CMDR COE). |
21.03.2018 |
На 22 и 23 март 2018 г. в София Министерството на отбраната ще бъде домакин на неформална среща на Политико-военната група, която е подготвителен орган на Съвета по въпросите на политиката за сигурност и отбрана на ЕС. Мероприятието е част от официалния календар на събитията на Българското председателство на Съвета на ЕС в страната. Участници във форума са представители на държавите-членки на ЕС, на Европейската служба за външно действие и на Съвета. Срещата ще се ръководи от своя постоянен председател. В две работни сесии в резиденция „Бояна“ делегатите ще обсъдят въпроси, свързани с повишаването на ефективността на участието във военните тренировъчни мисии на ЕС в рамките на общата политика за сигурност и отбрана, както и с актуални теми от дневния ред на отбраната в съюза.
В програмата са предвидени посещения на Военна академия „Г. С. Раковски“ и на Националния военно-исторически музей. Делегатите ще бъдат запознати и с дейността на Центъра за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия. |
20.03.2018 |
37 новоназначени военнослужещи в Бригадното командване на Сухопътните войски положиха днес, 20 март, военна клетва. Тържествените ритуали се проведоха в градовете Благоевград и Враца. Новоназначените военнослужещи в двата гарнизона дадоха тържествен обет за вярност към род и Родина в присъствието на своите семейства, близки, роднини и приятели.
В Благоевград командирът на Бригадното командване полковник Красимир Кръстев поздрави военнослужещите по случай тържественото полагане на военната клетва. „Да бъдеш верен на клетвата означава да я носиш в сърцето си, да се ръководиш от нея във всяко свое решение и постъпки винаги и навсякъде. Помнете, че от този ден Вие поемате нелеката отговорност в тежки времена да пазите най-свидното – Родината“, каза той в обръщението си.
Във военните формирования на Сухопътните войски в гарнизони Благоевград и Враца днес се проведе и „Ден на отворените врати“ с показ на въоръжение и бойна техника. Военнослужещите се радваха на големия интерес, проявен от много граждани, ученици и деца, които бяха нетърпеливи да разгледат оръжията и бойните машини.
|
20.03.2018 |
 Петдневно полево обучение и ротно тактическо учение започна на 19 март на учебен полигон „Ново село“. В подготовката участват българска механизирана рота от състава на многонационалната бойна група на Европейския съюз „HELBROC-BG” и пехотни формирования от Сухопътните войски на САЩ. В учението са включени до 120 офицери, сержанти и войници от 42-ри механизиран батальон – Ямбол и военнослужещи от 1-ви батальон на 18-ти пехотен полк от Първа пехотна дивизия на Сухопътните войски на САЩ.
В рамките на полевото обучение българската механизирана рота от състава на „HELBROC” ще проведе тактико-строеви занятия и съвместно ротно тактическо учение на тема „Действия на механизирана рота в състава на главните сили на батальон при участие в многонационална отбранителна операция”.
Офицерът, планиращ и провеждащ учението, е подполковник Ивайло Иванов – командир на 42-ри механизиран батальон – Ямбол.
* * *
През първото полугодие на тази година 42-ри механизиран батальон – Ямбол поддържа в бойно дежурство механизирана рота от състава на многонационалната бойна група на Европейския съюз „HELBROC - BG”.
Многонационалната бойна група HELBROC e създадена през 2006 г. от четири държави-членки на ЕС – Гърция, България, Румъния и Кипър. През 2011 г. към групата се присъединява и Украйна. Бойна група HELBROC е бригадно многонационално експедиционно тактическо формирование с висока степен на готовност. Състои се от щаб, сухопътен, военноморски и военновъздушен боен компонент. Сухопътният боен компонент е усилен батальон, включващ въздушнопреносима и лекопехотна рота, рота морска пехота, компоненти за специални, психологически и гражданско-военни операции, както и подразделения за бойна и логистична поддръжка.
Бойната група е подготвена за провеждане на бойни и небойни операции, самостоятелно или като първи елемент от по-мащабни военни сили, на значително разстояние от територията на страните от Европейския съюз.
Тактическите бойните групи на ЕС са създадени с цел придобиване на военни способности за бързо реагиране и ефективно управление на кризи, съгласно Европейската стратегия за сигурност и общата политика за сигурност и отбрана на ЕС.
|
19.03.2018 |
Двуседмичен сбор за повишаване на подготовката на военнослужещите от Сухопътните войски, специализирани в обезвреждането на невзривени бойни припаси и импровизирани взривни устройства, започна днес, 19 март, в 55-ти инженерен полк в Белене. В него ще участват 53-ма военнослужещи от състава на инженерния полк, 2-ра Тунджанска и 61-ва Стрямска механизирана бригада.
По време на двуседмичната подготовка за изпълнение на задачи по третата мисия на Българската армия - „Принос към националната сигурност в мирно време”, военнослужещите ще повишат теоретичните си знания и ще проведат практически действия за усъвършенстване на тактиките, техниките и процедурите при неутрализиране на невзривени бойни припаси и импровизирани взривни устройства. Те ще повишат и уменията си за работа с новопридобитото оборудване, получено по програмата на САЩ за чуждестранно военно финансиране (FMF).
В рамките на сбора, на 30 март, военнослужещите за първи път ще покажат пред журналисти практически дейности по разузнаване, транспортиране и неутрализиране на открит невзривен боеприпас; неутрализиране на импровизирано взривно устройство (ИВУ), поставено на маршрут за движение на войски; разузнаване на подозрителен автомобил и неутрализиране на кола-бомба и разузнаване на сграда и неутрализиране на импровизирани взривни устройства в непосредствена близост до нея. Действията на военнослужещите по време на заключителния етап от тяхната подготовка ще наблюдават министърът на отбраната Красимир Каракачанов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
Уважаеми колеги,
Каним постоянно акредитираните журналисти да отразят заключителния етап от подготовката на военнослужещите от състава на Сухопътните войски, специализирани в дейностите по неутрализиране на невзривени боеприпаси и импровизирани взривни устройства. Тези от вас, които желаят да присъстват, трябва да потвърдят това до 16.00 часа на 26 март 2018 г. в Щаба на Сухопътните войски на тел. 02/92 23 015 или 02/92 23 020.
Акредитираните представители на регионалните медии и кореспондентите от региона ще бъдат допускани в района на 55-ти инженерен полк в Белене от 13.10 до 13.30 ч. на 30 март 2018 година.
За журналистите от София на 30 март 2018 г. ще бъде организиран служебен транспорт. Час и място на тръгване: 9.00 ч. от сградата на бул. „Ген. Тотлебен” № 34 (срещу „Пирогов). |
19.03.2018 |
             Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев участваха днес, 19 март, в тържественото отбелязване на 75-та годишнина от сформирането на Парашутната дружина, чиито наследник са Силите за специални операции. Домакин на тържеството беше командирът на бригада Специални сили бригаден генерал Явор Матеев. Гости на празника бяха също председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, председателят на парламентарната Комисия по отбрана Константин Попов, висши военнослужещи, представители на държавната и местната власт от област Пловдив, ветерани.
В празничния ден в района на бригадата официално бяха открити Тактически оперативен център и крило за настаняване на военнослужещи. По случай 75-та годишнина от сформирането на Парашутната дружина и създаването на българските Сили за специални операции със заповеди на министъра на отбраната, началника на отбраната и командира на бригада Специални сили бяха наградени военнослужещи и цивилни служители, отличили се с висок професионализъм при изпълнение на задачите, ветерани парашутисти и бивши командири на бригадата.
В знак на признателност към подвига на героите-парашутисти бяха поднесени венци и цветя.
* * * Парашутната дружина е сформирана на 18 март 1943 г. В битките дружината проявява невероятен героизъм и във военната ни история ще останат завинаги боевете при Страцин, Стражин и Куманово.
|
19.03.2018 |
В изпълнение на Виенския документ (2011 г.) в периода 20-23 март 2018 г. група военнослужещи от Република Сърбия ще проведе посещение за оценка на военно формирование от състава на Българската армия. Групата ще бъде съпровождана от офицери от дирекция „Стратегическо планиране“ към Министерството на отбраната на Република България.
Инспекцията е в съответствие с Протокола между министерствата на отбраната на двете страни относно мерки за укрепването на доверието и сигурността, допълващи Виенския документ. Дейностите в съответствие с международните документи допринасят за увеличаване на прозрачността във военната област, изграждането на взаимоотношения на доверие между държавите-участнички в договора и укрепването на сигурността и стабилността в Европа. |
19.03.2018 |
 Военнослужещи от 101-ви алпийски полк – Смолян участваха в най-голямото планинско учение на австрийската армия „CAPRICORN 2018“. То се състоя от 5 до 15 март 2018 г. в Хохфилцен, Австрия и в него участваха още военнослужещи от Белгия, Германия, Чехия, Полша, САЩ и Словения. Основна цел на учението бе планиране и провеждане на операции във високопланински условия – между 1500 до 3000 метра надморска височина при тежки зимни условия.
Българският взвод бе с ръководители - старши офицер на групата майор Боян Топузов и командир - лейтенант Николай Соколов. По време на всички етапи от учението „CAPRICORN 2018“ българските военнослужещи получаваха високи оценки за доброто си представяне от страната- домакин. Те показаха отличен опит и успешна работа в международна среда. По време на Деня за високопоставени гости и официалното закриване на учението „CAPRICORN 2018“ те получиха поздравление от началника на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов, който им благодари за показаните отлични резултати и професионализъм.
Учението продължи 9 дни в три модула. Първият модул включваше обучение в стрелба в зимни условия в силно пресечена местност, стрелба на далечни разстояния с намалени отклонения от хоризонта на оръжието. Вторият модул включваше обучение в планиране и извършване на придвижване и транспортиране на групите в силно пресечена алпийска местност с използване на ски, моторни шейни, АТВ с вериги, шведски високопроходими бронирани машини за сняг BV206, както и товарни животни. Обучението продължи с търсене и спасяване на затрупани от лавина, спускане на пострадали с носилка по стръмен склон в планината по рапел, извършване на пеши патрул. С използване на хеликоптери бе тренирано товарене на личен състав и екипировка високо в планината над 3000 м, заемане на заповядан район, организиране на кръгова отбрана и др. Третият модул включваше оцеляване в екстремални условия.
*** От 2012 г. Австрия като водеща страна в подготовката на военнослужещите за действия във високопланински условия и при тежки зимни метеорологични условия инициира редица международни прояви. През 2016 г. е подписан Меморандум за присъединяване към „Инициативата за планинска подготовка“, която е част от инициативата „Обединяване и споделяне“ в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз (ЕС). С това се поставя началото на сътрудничеството между страните от ЕС в областта на подготовката на формированията в труднодостъпните планински райони.
|
18.03.2018 |
Военнослужещи от военно формирование 28610 – Горна баня иззеха днес, 18 март, взриватели, открити в района на река Искър до квартал Враждебна, София. При извършените разузнавателни дейности е установено, че боеприпасите са корозирали и без наличие на взривно вещество в тях.
Модулното формирование, в състав от 6 военнослужещи и 2 броя техника, е задействано в 07.30 ч. тази сутрин. Ръководител на групата е капитан Петър Трайковски.
При стриктно спазване на мерките за безопасност намерените взриватели са транспортирани до района на формированието, където ще бъдат обезвредени.
|
16.03.2018 |
 Командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков участва днес, 16 март, в отбелязването на 67-та годишнина от създаването на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево. „Благодарение на вас, на вашето усърдие и професионализъм, самолетите са на дежурната стоянка, вие изпълнявате основните задачи и достойно представяте военната авиация“. С тези думи той се обърна към личния състав и подчерта, че авиобазата е пример за практическо изпълнение на държавната политика за вътрешна и външна сигурност на страната ни. „Това вие го показвате като ежедневно носите 24 - часово дежурство по охрана на въздушното пространство и сте домакини на множество международни тренировки, които за вас са нещо нормално“, посочи още генерал-майор Цанко Стойков.
За да отбележат различно своя празник, военнослужещите и цивилните служители от авиобазата събраха финансови средства, които днес дариха на Звеното по детска клинична хематология и онкология към Клиниката по педиатрия и генетични болести на Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив. Със събраните от тях 12 000 лв. е закупена апаратура, консумативи за нея и педиатрични индивидуални комплекти за лечението на малките пациенти. Доктор Ангелина Стоянова-Делева, която прие дарението, благодари на военнослужещите и цивилните служители от авиобазата с думите: „Ежедневно вие изпълнявате своя воински дълг, но чрез този хуманен жест, днес вие изпълнихте и човешкия дълг да помогнете за спасяването на живота на много деца. Продължавайте така – България няма да загине, докато има такива добри хора“.
По традиция в деня на празника на авиобазата беше отдадена почит към паметта на загиналите с поднасяне на венци и цветя. Бяха наградени военнослужещи и цивилни служители за проявен професионализъм и постигнати високи резултати в ежедневната дейност.
В своето обръщение към личния състав на базата, командирът бригаден генерал Иван Лалов припомни: „В своята сто и пет годишна история на военната авиация, поколения български държавници и авиационни командири са отстоявали съществуването на силни Военновъздушни сили – сигурен стожер на родното небе, непоколебимо са изграждали и отделяли необходимите ресурси за нейното развитие и усъвършенстване.“ Той изтъкна всеотдайността, с която личния състав на авиобазата работи и изпълнява своята конституционна мисия – охрана на въздушния суверенитет на страната. „Благодаря ви за това, което избирате всеки ден – да сте част от бойната авиация на България“, каза бригаден генерал Иван Лалов.
Гости на тържеството бяха командири на военни формирования от BBC и видовете въоръжени сили, военнослужещи от резерва и ветерани.
* * * На 17 март 1951 година се сформира 19 изтребителен авиационен полк, чийто наследник е Трета авиобаза - Граф Игнатиево. От самото си създаване, до днес военното формирование носи постоянна бойна готовност. На 26 август 1953 г. полкът получава бойното си знаме.
|
16.03.2018 |
|
15.03.2018 |
Специализиран екип от Десети механизиран батальон – Враца, разузна и унищожи силно корозирала ръчна осколъчна граната. Тя е открита в местността Субашин, на 2 км. от гр. Белоградчик. Действията на военнослужещите от екипа ръководи старши лейтенант Петър Петров.
|
15.03.2018 |
Инициативен комитет за честване на 100-годишнината от Дойранската епопея и участието на 9-та Плевенска дивизия в нея ще бъде учреден утре, 16 март, в гр. Плевен. В тържественото събрание ще участва министърът на отбраната Красимир Каракачанов, командирът на Единния център за начална подготовка полковник Николай Бешев, военнослужещи от гарнизона, представители на държавната и местната власт, граждани. Ще присъстват и младите гвардейци от Втория гвардейски ученически отряд в гр. Плевен.
Форумът ще се проведе от 16.00 ч. в концертна зала „Катя Попова“ в града. Ще бъде обявена инициативата за изграждане на паметник на героите от 9-та Плевенска дивизия. Със заповед на министъра на отбраната 16 март ще бъде обявен за празник на Плевенския гарнизон. До 1944 г. на тази дата – 16 март, се е чествал празникът на 4-ти пехотен Плевенски полк и 9-та Плевенска дивизия. |
15.03.2018 |
|
15.03.2018 |
|
14.03.2018 |
   Двадесет и един новоназначени войници в Четвърти артилерийски полк в Асеновград положиха военна клетва на тържество по повод Деня на Ракетните войски и Артилерията на Българската армия, което се проведе на 13 март във военното формирование. Военнослужещите отбелязаха 105-ата годишнина от овладяването на Одринската крепост и 90-ата годишнина от създаването на военното формирование от състава на Сухопътните войски. В знак на признателност те поднесоха венци и цветя пред паметника на загиналите артилеристи в Балканската и Междусъюзническата война от 1-во и 3-то Планинско отделение на 3-ти Планински артилерийски полк. Командирът на Четвърти артилерийски полк полковник Лъчезар Мишев награди отличили се военнослужещи и цивилни служители. На ритуала присъстваха представители на местната общинска власт и на общинската организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса.
Днес, 14 март, тържествата по повод Деня на Ракетните войски и Артилерията продължиха на площад „Академик Николай Хайтов” в гр. Асеновград с изпълнение на военни маршове от Представителния духов оркестър на Военновъздушните сили.
Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов прие строя на полка. В тържествения ритуал участва и заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов.
За проявен висок професионализъм и по повод празника със заповеди на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, началника на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев и командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов бяха отличени военнослужещи от Четвърти артилерийски полк. Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов връчи награден знак „За вярна служба под знамената“ - трета степен на командира на полка полковник Лъчезар Мишев, отличен със заповед на министъра на отбраната.
„Ценя високо професионализма, усърдието и усилията, които полагате, за да бъдете резултатни – и в учебните зали, и на полигоните“, посочи в обръщението си към военнослужещите и цивилните служители от военното формирование генерал-лейтенант Пламен Атанасов. Личният състав на полка беше поздравен и от бригаден генерал Валери Цолов, който подчерта усилията, труда и високия професионализъм, проявявани от артилеристите в ежедневната дейност и по време на бойните стрелби. Той изказа благодарност и на първостроителите - артилеристите-ветерани, които проправят пътя на следващите поколения.
Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай и свещеници от Пловдивската Света митрополия отслужиха празничен молебен за здраве на личния състав.
* * * На 11 март 1913г., по време на боевете от Балканската война, започва артилерийската подготовка на атаката, предшестваща щурма на Одринската крепост. 36 часа по-късно Одрин е превзет, като основна заслуга за това има българската артилерия. Със заповед на министъра на отбраната на Република България от 7 май 1992г., 11 март е определен за Ден на Ракетните войски и Артилерията на Българската армия и празник на Четвърти артилерийски полк. За първи път празникът се чества през 1993г., а от 2001 г. гарнизон Асеновград и Четвърти артилерийски полк са негови домакини.
|
13.03.2018 |
   Заместник-министър председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов участва в срещата на министрите на отбраната на държавите от формат Б 9, която започна днес, 13 март, в Букурещ.
По време на срещата делегациите на България, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Унгария обсъдиха въпроси, свързани с изпълнението на решенията на срещата на най-високо равнище на НАТО във Варшава през 2014 г. Специално внимание беше отделено на прилагането на мерките за укрепване на сигурността на съюзниците от Източния фланг на Алианса, както и на адаптацията на организацията към предизвикателствата пред средата за сигурност. Участниците в срещата обмениха виждания за очакванията от предстоящата среща на върха на НАТО през юли тази година в Брюксел.
Министрите на отбраната бяха приети от председателя на Камарата на депутатите в парламента на Румъния Ливиу Драгня и от президента на Румъния Клаус Йоханис.
В рамките на форума министър Каракачанов проведе двустранна среща с министъра на отбраната на Естония Юри Луик. По време на разговора бяха обсъдени възможностите за задълбочаване на сътрудничеството във военната област между двете страни. Специално внимание беше отделено на постигнатото взаимодействие в рамките на Европейския съюз.
|
13.03.2018 |
Личен състав от формированиe за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия (ФОППБ) на 42 механизиран батальон – Ямбол от състава на Втора механизирана бригада извърши разузнаване и унищожаване на невзривен боеприпас в късния следобед на 12 март 2018 г., открит в района на местността „Баира” край град Стралджа, Ямболска област. Действията на военнослужещите се ръководеха от капитан Димитър Дренски. |
12.03.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще участва в среща на министрите на отбраната от формат Б 9 – България, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Унгария. Срещата ще се проведе на 13 март 2018 г. в Букурещ и е първата от този формат на ниво министри на отбраната.
Срещата има за цел да бъдат координирани позициите на участващите страни по теми от дневния ред на НАТО. Форматът Б 9 предоставя възможност за задълбочаване на диалога и сътрудничеството между тази група съюзници от НАТО. Общият принос към процесите на адаптация на Алианса е в съзвучие с принципите на солидарност и неделимост на сигурността на страните-членки на НАТО.
До момента срещи на Б 9 са проведени на ниво държавни и правителствени ръководители във Варшава през юли 2014 г. и в Букурещ през ноември 2015 г. Министрите на външните работи от Б 9 също проведоха срещи през ноември 2016 г. в Букурещ и през октомври 2017 г. във Варшава. |
08.03.2018 |
По разпореждане на министър-председателя, в качеството си на вицепремиер свиках оперативка, за да запознаем обществото със състоянието, в което се намира язовирната система, в условията на топенето на снеговете и дъждовете, които повишават нивата на реките. Ситуацията е под контрол.“ Това заяви заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов след заседанието тази вечер в Министерството на отбраната по въпроси, свързани със състоянието на язовирната система в страната. Вицепремиер Красимир Каракачанов посочи, че всички представители на министерствата на вътрешните работи, икономиката, околната среда и водите, енергетиката, земеделието и регионалното развитие и благоустройство, са докладвали за състоянието на онези язовири, които са в тяхна ведомствена компетентност. „Ситуацията е под контрол, с изключение на община Хайредин, където е имало проблеми, но те са овладени“, подчерта той.
Министерството на отбраната е подготвено и при необходимост може да включи в дейностите в помощ на населението 16 модулни формирования със специализирана техника в петте зони, на които е разделена страната, каза още вицепремиер Каракачанов. В готовност са и хеликоптери от състава на ВВС, в случай, че се наложи да се проведат животоспасяващи операции. По отношение на мерките, които са взети, разяснения направи главен комисар Николай Николов – директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Министерството на вътрешните работи.
|
07.03.2018 |
Военнослужещи от военното формирование 44 220 – Пловдив иззеха за обезвреждане невзривен боеприпас, открит тази сутрин в Пловдив. Модулното формирование е излязло по сигнал за открита граната с взривател на ул. „Копривщица“. На място е констатирано, че гранатата е учебна и е иззета за по-нататъшно утилизиране. |
06.03.2018 |
  Редовна среща на министрите на отбраната на страните-членки на ЕС се състоя днес, 6 март, в рамките на Съвета „Външни работи/Отбрана“ в Брюксел, Белгия. В нея участваха заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, директорът на дирекция „Отбранителна политика“ Росица Димитрова и представителят на България в Комитета по политика и сигурност.
Първата работна сесия беше посветена на най-новите развития на инициативите в областта на сигурността и отбраната в резултат на изпълнението на Глобалната стратегия на ЕС по външна политика и сигурност. Страните-членки поставиха акцент върху работата по Европейския фонд за отбрана. Изразено беше очакване за приемане на Регламента за създаване на Европейската програма за индустриално развитие в областта на отбраната по време на Българското председателство на Съвета на ЕС. С оглед необходимостта от осигуряване на повече средства за инициативите в отбраната върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини лансира отново своята идея за създаване на европейски инструмент за мир, чрез който биха били осигурени възможности за финансиране и на някои военни операции на ЕС. Въпросът за подобряване на военната мобилност получи широка подкрепа от участниците в срещата, които го обсъдиха и в контекста на отношенията с НАТО. Бяха разгледани и теми, свързани с работата с партньорите, сред които изграждането на капацитет в подкрепа на сигурността и развитието.
В своето изказване заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов подчерта ангажимента на българското председателство за приемане на Регламента за създаване на Европейската програма за индустриално развитие в областта на отбраната, както и значението на инициативата за подобряване на военната мобилност.
Втората сесия, в която участва и заместник-генералният секретар на НАТО Роуз Гьотемьолер направи преглед на сътрудничеството между Европейския съюз и НАТО, като бе подчертано отново високото му ниво и значение. Обсъдена беше възможността за нова съвместна декларация, която да постави фокус върху изпълнението на 74-те мерки от седемте области на сътрудничество, включени в Декларацията от Варшава. Всички страни се обединиха около тезата, че засилването на способностите на Европейския съюз е пряк принос към колективната отбрана, чийто основен стълб остава НАТО. Това бе акцент и в изказването на заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, който също така коментира възможностите за сътрудничество с Алианса в областта на военната мобилност и изграждането на капацитет в Западните Балкани.
Заседанието, по време на което беше обсъден напредъкът по Постоянното структурирано сътрудничество (ПСС), приключи с приемането на препоръки за по-нататъшната работа по инициативата, както и на решение за първата група проекти, което бе определено като ключов момент за страните-членки. Двата акта бяха приети от Съвета в състав „Постоянно структурирано сътрудничество“.
Срещата завърши с работен обяд, по време на който министрите на отбраната получиха информация за хода на военните операции на Европейския съюз и по-специално тези в Африка. Коментирана бе тяхната стратегическа значимост за европейската сигурност и необходимостта от осигуряване на нужните ресурси за продължаването им.
|
06.03.2018 |
Група от 8 водолази, специализирани в обезвреждането на боеприпаси, от състава Военноморските сили на Република България участва от 5 до 12 март във военноморското учение „Spring storm - 2018“. То се провежда в района на гр. Констанца и полигона „Capu Midia” в Румъния.
По време на учението ще бъдат отработени широк спектър от бойни действия на море, като фокусът на тренировките ще бъде насочен към десантните действия от морско направление, комбинирани с противоминни действия в бреговата зона.
Българските водолази, съвместно с колегите си от бреговата охрана на Грузия и от военноморските сили на Румъния и на САЩ, ще отработят действия по обследване и прочистване на минни заграждения в плитки брегови райони за осигуряване стоварването на морски десант. Десантиращите сили от морската пехота на САЩ ще бъдат поставени в среда, симулираща въздушна, надводна и минна заплахи на море. |
06.03.2018 |
 Базов миночистач „Прибой” от състава на българските Военноморски сили (ВМС) отплава за участие в учението на противоминните сили на ВМС на Република Гърция „Ариадне 2018”. То ще се проведе от 9 до 16 март 2018 г. в акваторията на заливите Патра и Северозападен Пелопонес и източната част на Йонийско море. В него ще вземат участие кораби от противоминните сили на Република Гърция, кораби от състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО, както и кораби от военноморските сили на други съюзни държави.
По време на учението ще бъдат отработени действия по откриване и обезвреждане на морски мини в определени райони, превеждане на кораби през предварително прочистен от мини район, както и действия по борба с асиметричен и въздушен противник.
|
06.03.2018 |
Турнир по стрелба за жени, работещи в системата на отбраната и сигурността, ще се проведе утре, 7 март, на стрелбищния комплекс на Академията на МВР.
Спортната проява се организира от Главна дирекция „Национална полиция“ съвместно със Спортната асоциация, Академията на МВР и Министерството на отбраната и се провежда под патронажа на министрите на вътрешните работи и на отбраната.
От Министерството на отбраната ще участват по един отбор от Военна полиция и администрацията на МО и по два отбора от Съвместното командване на силите, Сухопътните войски и Специалните сили. В отборите са включени военнослужещи и цивилни служители, които работят в системата на отбраната.
Уважаеми колеги, Турнирът по стрелба ще започне в 10.00 ч на 7 март на стрелбищния комплекс на Академията на МВР. Награждаването на победителите е на същия ден от 19.00 ч. в Централния военен клуб в София. Заповядайте! |
05.03.2018 |
Редовен Съвет „Външни работи“ с участието на министрите на отбраната на страните-членки на ЕС, ще се проведе на 6 март в Брюксел, Белгия.
Ще бъдат обсъдени въпроси, свързани с бъдещата работа по Постоянното структурирано сътрудничество на ЕС в областта на отбраната и връзката му с Координирания годишен преглед на отбраната и Европейския фонд за отбрана. Очаква се Съветът да вземе решение относно първата група проекти по Постоянното структурирано сътрудничество, с която да бъде поставен реален старт на практическото изпълнение на инициативата.
В дневния ред също така е включена темата за преодоляването на пречките пред придвижването на войски и товари в рамките на европейския континент, както и за актуалното развитие на операциите на ЕС с фокус върху тренировъчните мисии в Африка.
Сътрудничеството между ЕС и НАТО ще бъде разгледано по време на работен обяд, на който ще присъства и генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг. Основен въпрос ще бъде изпълнението на мерките, договорени след подписването на Декларацията от Варшава, както и взаимодействието между двете организации в бъдеще.
Българската страна ще бъде представена от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, в чиято делегация ще бъдат включени директорът на дирекция „Отбранителна политика“ Росица Димитрова и постоянният представител на България в Комитета по политика и сигурност на ЕС Гергана Караджова. |
03.03.2018 |
       Тържествена проверка (заря) по повод Националния празник – Трети март се проведе на площад „Народно събрание“ в София. В нея участваха Гвардейският представителен духов оркестър, представителни роти от състава на Националната гвардейска част, на военните формирования в Софийския гарнизон - 28 860 – Горна Малина, 42 600 – Мусачево, 22 320 – Божурище и знаменен взвод със знамената-светини – Самарско знаме, Щандарт на 1-ви конен полк, Знаме на 23-ти пехотен Шипченски полк, Знаме на 15-ти пехотен Ломски полк, Знаме на 13-ти пехотен Рилски полк, Знаме на 25-ти пехотен Драгомански полк, Знаме на 30-ти пехотен Шейновски полк и Знаме на 6-ти пехотен Търновски полк. Командващ на тържествената проверка (заря) беше бригаден генерал Валери Цолов, заместник-командир на Сухопътните войски. Президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили Румен Радев прие почетния строй на представителните части на Българската армия.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирите на Сухопътните войски и Военновъздушните сили генерал-майор Михаил Попов и генерал-майор Цанко Стойков, началникът на Военна академия „Г.С. Раковски“ генерал-майор Груди Ангелов и други висши офицери от Българската армия бяха на площад „Народно събрание“ и отдадоха почит на загиналите за националното освобождение и обединение на България.
|
03.03.2018 |
            С издигане на Националното знаме на Република България пред паметника на Незнайния воин започнаха честванията на Националния празник – 3 март, в София. В официалната церемония участваха министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирите на Сухопътните войски и Военновъздушните сили генерал-майор Михаил Попов и генерал-майор Цанко Стойков, висши офицери от Въоръжените сили. На тържествения ритуал присъстваха вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, министри, народни представители, общественици, представители на дипломатическия корпус у нас, на военно-патриотичните съюзи и родолюбиви организации, както и на религиозните вероизповедания в нашата страна, стотици граждани.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов прие почетния строй на представителните подразделения на Националната гвардейска част.
Българският трибагреник беше издигнат под звуците на химна на Република България, изпълнен от Гвардейския представителен духов оркестър. Беше произведен артилерийски салют от 20 залпа в чест на Националния празник.
Пред паметника на Незнайния воин в столицата бяха поднесени венци и цветя.
В знак на признателност към героите от Българското опълчение, отдали живота си за свободата на България, министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев поднесоха цветя пред паметника „Опълченец“ в София.
|
02.03.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев ще участват утре, 3 март, в церемонията по издигане на Националното знаме на Република България която ще започне в 11.00 ч. пред паметника на Незнайния воин в столицата. В ритуала ще участват представителни подразделения на Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър. По време на изпълнението на химна на Република България ще бъде изпълнен артилерийски салют от 20 залпа. Те ще бъдат произведени от 122 мм артилерийска батарея от състава на Националната гвардейска част, разположена в Княжевската градина в столицата.
По повод Националния празник в 12.00 ч. ще се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред официалния вход на сградата на Администрацията на президента.
Тържествената проверка (заря) в чест на 140-ата годишнина от Освобождението на България ще се проведе от 18.30 ч. на площад „Народно събрание“ в София. На нея ще присъстват министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев, висши офицери от Въоръжените сили на Република България. В церемонията ще участват Гвардейският представителен духов оркестър, представителни блокове от състава на Националната гвардейска част, военни формирования 28 860 – Горна Малина, 42 600 – Мусачево, 22 320 – Божурище и знаменен взвод със знамената-светини – Самарско знаме, Щандарт на 1-ви конен полк, Знаме на 23-ти пехотен Шипченски полк, Знаме на 15-ти пехотен Ломски полк, Знаме на 13-ти пехотен Рилски полк, Знаме на 25-ти пехотен Драгомански полк, Знаме на 30-ти пехотен Шейновски полк и Знаме на 6-ти пехотен Търновски полк. Командващ на тържествената проверка (заря) ще бъде бригаден генерал Валери Цолов, заместник-командир на Сухопътните войски. Военнослужещи от Българската армия ще участват в честванията на Националния празник в цялата страна.
В тържественото отбелязване на 140-ата годишнина от Освобождението на България, което ще се състои пред Паметника на Свободата на връх Шипка, ще участват военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада. На ритуала ще присъства заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов.
В чест на 140-ата годишнина от Освобождението на България посетителите на Националния военноисторически музей в София ще имат уникалната възможност да видят оригиналните знамена на Българското опълчение, сред които е и Самарското знаме. Светините – символ на стремежа на българския народ към свобода, ще бъдат експонирани на 3 март, когато музеят традиционно ще работи с вход свободен за постоянната хронологична и външната си експозиция.
Жителите и гостите на гр. Варна ще имат възможност да посетят изложбата „Докосване до Апостола“, която ще бъде открита във Военноморския музей в града. Единствените съхранени артефакти за Дякона (без тефтерчето му, което се намира в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“) са част от фонда на Националния военноисторически музей, който специално за празника гостува на своя филиал в гр. Варна. В деня на Националния празник – 3 март, Военноморският музей във Варна също ще работи с вход свободен.
Уважаеми колеги, Достъпът на представителите на медиите за церемониите на 3 март в София ще става след представяне на документ за самоличност и актуална журналистическа карта: - за церемонията по издигане на Националното знаме на Република България пред паметника на Незнайния воин представителите на медиите, отразяващи събитието, ще бъдат пропускани през КПП, разположено на кръстовището на ул. „Париж“ и ул. „Шипка“ до 10.30 ч.; - за тържествената проверка (заря) представители на медиите ще бъдат пропускани през КПП, разположено между сградите на Народно събрание (северния вход на сградата) и БАН с подход от Храм-паметник „Св. Александър Невски“ до 17.30 ч.
* * * Биографични данни на командващия тържествената проверка (заря) пред Народното събрание в София бригаден генерал Валери Цолов, заместник-командир на Сухопътните войски.
Бригаден генерал Валери Цолов е роден на 26 декември 1962 г. в гр. Ловеч. Завършил е Висшето военно училище „Васил Левски“ през 1984 г. Магистър е по военно дело от Военна академия „Г. С. Раковски“, където е завършил и генерал-щабен курс. По време на своята служба в Българската армия е преминал през всички командни длъжности от командир на свързочен взвод до командир на бригада. Бил е заместник-началник на щаба на Съвместното командване на силите. През 2016 г. е назначен за началник на щаба на Сухопътните войски, а през 2017 г. – за заместник-командир на Сухопътните войски.
Бригаден генерал Валери Цолов е носител на много военни отличия и награди, сред които награден знак “За вярна служба“- първа степен и награден знак „За отлична служба“ - I степен. Владее английски език.
|
02.03.2018 |
     Знамената, които ще видите днес и които от 8 години не са показвани, са знамената на първообраза на Българската армия. Българското опълчение е военна част, със своите знамена, командири и униформи. Хубаво е ден преди националния празник Националният военноисторически музей да покаже тези знамена, за да могат онези българи, които се интересуват от собствената си история, а не от празните и безсмислени спорове около нея, да видят истинските български знамена, под които воюват българи, благодарение на чиято кръв се ражда нашето национално освобождение и съвременната българска държава. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 2 март, на откриването на изложбата „Знамената на Българското опълчение“ в Националния военноисторически музей. На събитието присъства и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев.
„Ако на 3 март се абстрахираме от излишните спорове около историята ни, а бъдем преди всичко българи, мисля, че това би било полезно за всички“, заяви министър Каракачанов и припомни, че България не е получила свободата си даром. Повод за самата война е Априлското въстание, а по време на войната българите участват активно в нея и дават свидни жертви. Министърът на отбраната отбеляза също, че на балканския театър на бойните действия са загинали десетки хиляди руснаци и трябва да бъдем благодарни на руския народ и на тогавашната руска държава. По думите му не можем да премълчаваме този факт и не е почтено да го правим в името на някаква политическа конюнктура.
В чест на 140-ата годишнина от Освобождението на България посетителите на Националния военноисторически музей ще имат възможност да видят оригиналните знамена на Българското опълчение: Самарското знаме, връчено на 3-та опълченска дружина, знамето на Горнооряховските въстаници, ушито за Априлското въстание и връчено на 4-та дружина по време на Руско-турската война, знамената на 1-ва и 2-ра дружина, ушити по поръчение на Добродетелната дружина, и знамето на 5-та дружина, изработено със средства на българската общност в гр. Киев.
След Освобождението знамената на Българското опълчение стават знамена на Българската земска войска и участват във войните за национално обединение.
Посетителите на Националния военноисторически музей ще могат да видят Самарското знаме само на 3 март. То е връчено на 3-та опълченска дружина на специална церемония, състояла се в гр. Плоещ през май 1877 г. За знаменосец е определен унтерофицерът от 54-ти пехотен мински полк Антон Марчин. Със знамето трета дружина на Българското опълчение се сражава край Стара и Нова Загора, в боевете при Шипка и Шейново. В чест на третата годишнина от боевете при Ески Загра, през 1880 г. знамето е наградено с първа степен на ордена „За храброст“. Знакът му е вграден в специално изработена, богато декорирана сребърна пика.
Знамената на Българското опълчение ще бъдат експонирани и достъпни за публиката до 11 март в работните дни на музея.
В деня на Националния празник – 3 март Националният военноисторически музей ще работи с вход свободен за постоянната хронологична и външната си експозиция.
|
02.03.2018 |
   Копия на две руски бойни знамена получи министърът на отбраната Красимир Каракачанов от гостите от Руското историческо общество, които са в България по повод 140 години от края на Руско-турската освободителна война и подписването на Санстефанския мирен договор през 1878 година. Дарението е предназначено за Националния военноисторически музей.
Копията на двете Георгиевски знамена със съответните сертификати бяха връчени на откриването на конференцията „Поуки от историята. 140 години от Руско-турската война“ във Военната академия „Г. С. Раковски“ днес, 2 март, в навечерието на Националния празник - Освобождението на България. Знамената са на военни части, отличили се в боевете по време на Руско-турската освободителна война от 1877 – 1878 г. – 2-ри Сапьорен батальон и 2-ри батальон на 35-ти Брянски пехотен на генерал-адютант княз Горчаков полк. Оригиналите им се съхраняват в руски военни музеи, а копията бяха връчени в знак на приятелство и по повод 140-годишнината от края на войната. „Санстефанският договор е символ на един идеал. Националният идеал, в който българите живеят в собствената си държава. Санстефанският договор дава този национален идеал на цели поколения българи - идеята за целокупно обединение на България“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в словото си на откриването на конференцията. „Поколения българи жертваха личните си пристрастия и интереси в името на тази национална кауза. Защото една нация няма как да просперира без идеал“, посочи още министърът на отбраната. Княз Никита Лобанов-Ростовски, потомък на династия Рюрикович с принос в Руско-турската освободителна война, връчи на министъра на отбраната картина с исторически сюжет и му пожела на български език да продължава да изгражда успешно Българската армия. В отговор министър Красимир Каракачанов подчерта, че българският дух и българският народ се е съхранил успешно благодарение и на Българската армия и нейната роля за българската държавност е съществена. На откриването на конференцията присъстваха още Георги Първанов, президент 2002 – 2012 г., началникът на Военната академия „Г. С. Раковски“ генерал-майор Груди Ангелов, представители на академичните среди на България и Руската федерация, депутати от руската Държавна Дума, дипломати.
|
02.03.2018 |
     Полковник Борис Дрангов е пример не само за поколения български офицери, но и за своето семейство, и за всички онези дейци, които положиха живота си за освобождението на Македония. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в словото си на откриването на паметник на бележития български военачалник полковник Борис Дрангов във Военната академия "Г. С. Раковски“ днес, 2 март 2018 г.
"Полковник Дрангов отдава живота си на освободителната кауза не само като български воин, но и като войвода на четите на Вътрешната Македоно-Одринска революционна организация. Участва в две въстания - Горноджумайското и Илинденско-Преображенското; в три войни - Балканска, Междусъюзническа и Първа Световна; загива на фронта като доблестен офицер и командир, който винаги казва на своите войници: "След мен!" и тръгва в атака" - припомни министърът на отбраната. По думите му - в българската история има стотици славни български воини и военачалници. "Въпреки че след 1944 г. ние забравихме песните и стиховете за тях, именно в земите, за които Българската армия даде стотици жертви - земите на Македония - песните за тях бяха запазени. Така наред с песните за ротните командири Бърдаров и Тома Давидов, и днес в Скопие и цяла Македония се пее песента "С нас е подполковник Дрангов" - посочи още министърът на отбраната. "С нас е, защото и днес виждаме паметника. Неговият поглед е устремен към онези земи, за които воюваха славните български воини, за които загинаха десетки и стотици хиляди българи" - подчерта министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Откриването на паметника на полковник Борис Дрангов стана факт в навечерието на годишнината от неговото рождение (роден е на 3 март 1872 г.) благодарение на активната дейност на Инициативния комитет за неговото изграждане, Военната академия "Г. С. Раковски", местната власт, дарители, родолюбиви българи. На откриването и освещаването му днес присъстваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Българската армия Румен Радев, председателят на 44-то Народно събрание Цвета Караянчева, вицепремиерът Валери Симеонов, кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев и висши офицери, роднините на полковник Дрангов - отец Борис Дрангов и Райна Дрангова, кметове на общини в България, представители на академичните и научните среди, ученици и гости. Паметникът бе осветен от Тивериополски епископ Тихон.
По-късно на тържествено събрание във Военната академия бяха наградени дарителите за изграждането на паметника, както и неговите автори. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов награди със своя заповед началника на Военната академия генерал-майор Груди Ангелов с награден знак "За вярна служба под знамената" - I степен за неговата ангажираност във военнопатриотичното възпитание и принос към изграждането на паметника на видния български военачалник и военен педагог полковник Борис Дрангов. Генерал-майор Груди Ангелов направи отчет на събраните средства от дарения за изграждането на паметника и се обърна към присъстващите с думите: "Благодарности на всички родолюбиви българи за това, което направихме с общи усилия". Той съобщи още, че Военната академия възнамерява да учреди и награда на името на полковник Борис Дрангов за изявени свои възпитаници. Началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев също връчи награди за принос за изграждането на паметника. Сред отличените бяха председателят на 44-то Народно събрание Цвета Караянчева, кметът на Столична община Йорданка Фандъкова и др.
|
02.03.2018 |
 Оперативният сбор на командира на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев се проведе на 1 и 2 март във Варна. Основната тема на сбора беше „Развръщане и използване на ВМС в условията на развиваща се военнополитическа криза и прерастването и във въоръжен конфликт”.
На форума присъстваха заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, началникът на Щаба на Съвместното командване на силите флотилен адмирал Димитър Йорданов и началникът на ВВМУ „Н.Й.Вапцаров” флотилен адмирал Боян Медникаров. Официални гости на събитието бяха областният управител Стоян Пасев и кметът на Община Варна Иван Портних, които представиха актуални проблеми и перспективи за развитието на града и областта.
По време на оперативния сбор капитан 2 ранг о.з. Атанас Панайотов направи по традиция историческа ретроспекция на военно - политическите кризи и въоръжени конфликти на Черно море и река Дунав с участието на ВМС в периода 1879 – 1989 г.
|
01.03.2018 |
Базата на международните коалиционни сили на летище Кандахар, Афганистан, е обстреляна с две ракети на 28 февруари в 22.35 ч. местно време (20.05 ч. българско време). Няма пострадали български военнослужещи. |
01.03.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще присъства утре, 2 март, на откриването на международна научна конференция на тема „Поуки от историята. 140 години от Руско-турската война“. Домакин на форума е Военна академия „Г.С.Раковски“, а организатори са учени от Българската академия на науките и Софийския университет и Руското историческо дружество.
Руското историческо дружество ще направи дарение за Националния военноисторически музей на реплики на руски бойни знамена, участвали в Руско-турската война.
Международната научна конференция ще започне 14.00 ч. в аула „Раковски“ на Военна академия.
Уважаеми колеги, Представителите на медиите с постоянна акредитация за Министерството на отбраната ще бъдат допускани в района на академията утре, 2 март, от 13.30 ч. след представяне на лична и журналистическа карта. |
01.03.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще открие утре, 2 март, изложбата „Знамената на Българското опълчение“ в Националния военноисторически музей. Тя е посветена на 140-ата годишнина от Освобождението на България и в нея ще бъдат представени оригиналните знамена на Българското опълчение, сред които е и Самарското знаме. Светините – символ на стремежа на българския народ към свобода, ще бъдат експонирани на 3 март, когато музеят традиционно ще работи с вход свободен за постоянната хронологична и външната си експозиция.
Оригиналните знамена на Опълчението, пренесли през десетилетията героизма на българите и устрема на народа за извоюване на свободата си, са пет. Най-популярните са Самарското знаме, връчено на 3-та опълченска дружина, и знамето на Горнооряховските въстаници, ушито за Априлското въстание и връчено на 4-та дружина по време на Руско-турската война. Това са и единствените две знамена, участвали във войната и развявани в кръвопролитните боеве при Стара Загора, Шипка и Шейново.
Знамената на 1-ва и 2-ра дружина са ушити по поръчение на Добродетелната дружина, а със средства на българската общност в гр. Киев е изработено знамето на 5-а дружина. Те не са участвали в бойни действия по време на Руско-турската война, но се развяват като знамена на Опълчението на военния парад в Пловдив на 30 август 1878 г. Въпреки че само две от тях са свидетели на героизма на българите по пътя към свободата, всичките пет имат своя боен път. След Освобождението те стават знамена на Българската земска войска и участват във войните за национално обединение.
Уважаеми колеги, Официалното откриване на изложбата „Знамената на Българското опълчение“ ще се състои на 2 март (петък) от 16.00 часа в Националния военноисторически музей, заповядайте!
|
01.03.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев ще присъстват утре, 2 март, на тържествения ритуал по откриване и освещаване на паметник на полковник Борис Дрангов. Ритуалът ще се проведе от 10.00 ч. в парка на Военна академия „Г. С. Раковски“.
На събитието ще присъства и президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев.
След тържествения ритуал ще се състои събрание в зала „Тържествена” на Военна академия.
Полковник Борис Дрангов е талантлив воин, военен психолог и педагог, писател, публицист. Блестящ командир и преподавател във Военното на Негово Величество Училище, днешна Военна академия „Г. С. Раковски”. Един от най-обичаните и уважавани офицери на бойните полета на войните за национално освобождение и обединение през 1912 – 1918 г.
На 17 февруари 2017 г. беше учреден Национален инициативен комитет „Полковник Борис Дрангов“ с участието на Военна академия. Към каузата бяха привлечени институции, организации и родолюбиви граждани. Автор на идейния проект за паметника е архитект д-р Венцислав Йочколовски, а монументът е реализиран от скулпторите Иван и Георги Тодорови.
Уважаеми колеги,
Представителите на медиите с постоянна акредитация за Министерството на отбраната ще бъдат допускани в района на академията утре, 2 март, от 09.30 ч. след представяне на лична и журналистическа карта. |
01.03.2018 |
 Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов проведе оперативен сбор на тема „Развръщане и използване на Сухопътните войски в условия на развиваща се военно-политическа криза и прерастването й във въоръжен конфликт”.
Във форума участваха висши офицери от ръководството и командния състав на Сухопътните войски, както и представители на Министерството на вътрешните работи, дирекции „Стратегическо планиране“ и „Операции и подготовка“ в Щаба на отбраната, Служба „Военна информация“ и Военна академия „Г. С. Раковски“.
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов подчерта в обръщението си към участниците в оперативния сбор, че съвременната среда на сигурност ще запази още дълго време своя динамичен и противоречив характер, а новите рискове и заплахи поставят на сериозно изпитание способностите на държавите и организациите за своевременна и адекватна реакция. „Това още повече изисква прилагането на всеобхватен подход към сигурността, основан не само на политически и дипломатически усилия, но и на координирани действия на военните и граждански институции“, посочи той.
Участниците обсъдиха въпроси, свързани с разузнаването и електронната война при оперативното развръщане на Сухопътните войски, нарастването на готовността им, мобилизацията и окомплектоването с личен състав, комуникационното, информационното и логистичното осигуряване при развръщането на Сухопътните войски и др.
По време на дискусиите бяха ясно заявени проблемите, съпътстващи ежедневната дейност във формированията, беше обсъдена координацията на органите за управление на формированията от Сухопътните войски с останалите структури и организации на терен.
В края на двудневния сбор командирът на Сухопътните войски заяви, че ръководният състав ще продължава да изгражда и поддържа необходимите, адекватни на промените в средата на сигурност, отбранителни способности за изпълнение на конституционните и съюзни отговорности.
|
01.03.2018 |
|
|
 |