 |
Новини - архив
28.02.2022 |
Извънредна среща на министрите на отбраната на държавите-членки на ЕС се проведе днес, 28 февруари, във видеоконферентен формат. Тя бе ръководена от върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел. Министрите обсъдиха необходимостта от предприемане на незабавни действия за изпълнение на решенията на Съвета на ЕС от 27 февруари по линия на Европейския механизъм за подкрепа на мира. Те информираха за решенията на своите правителства за оказване на конкретна подкрепа на украинските въоръжени сили чрез доставяне на хуманитарна помощ, медицинско оборудване, логистика, въоръжения и техника.
От българска страна в срещата участва заместник-министърът на отбраната Александър Петков. Той изрази подкрепа за Украйна и информира за намеренията на страната ни за оказване на хуманитарна и военно-логистична помощ, както и за принос по линия на Европейския механизъм за подкрепа на мира. Призова за по-активна роля на ЕС и използване на уникалния инструментариум на Съюза за възстановяването на мира в Европа.
|
28.02.2022 |
До 140 български военнослужещи от междинния регионален резерв в операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Алтеа" с необходимото въоръжение и техника ще бъдат развърнати в Босна и Херцеговина, заедно с военни формирования от Австрия, Румъния и Словакия.
Контингентите с обща численост около 500 военнослужещи от междинния резерв ще бъдат развърнати в Босна и Херцеговина, за да усилят вече намиращите се в страната международни сили (EUFOR). Развръщането на този контингент от междинния резерв на EUFOR е превантивна мярка за усилване на стабилността в Босна и Херцеговина чрез разполагането на достатъчен брой подготвени сили на територията на страната в подкрепа на усилията на нейното правителство за поддържане на безопасна и сигурна среда и за демонстриране на решимостта на Европейския съюз за запазване на стабилността в Босна и Херцеговина.
Силите на EUFOR са разположени в Босна и Херцеговина от 2004 г. и се състоят от общо 3500 военнослужещи, 600 от които са развърнати в страната и в момента. С контингентите от Австрия, България, Румъния и Словакия, които предстои да бъдат предислоцирани в страната, общата численост на EUFOR ще достигне 1100 души.
В периода 1-3 март от военните формирования в Пловдив, Бургас и Карлово по републиканската пътна инфраструктура ще се придвижва личен състав и техника от състава на контингента към гр. Плевен, след което контингентът ще се отправи към база „Бутмир“ в Сараево, Босна и Херцеговина.
Участието на българските военнослужещи в операцията на ЕС „Алтеа“ е в изпълнение на Решение № 484 от 14 юни 2012 г. на Министерския съвет на Република България за участие на контингент от въоръжените сили на Република България във военната операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина - „Алтеа” (изменено и допълнено с РМС № 390 от 17.05.2016 г., изменено и допълнено с РМС№ 691 от 09.11.2017 г., изменено и допълнено с РМС №757 от 08.12.2017 г. на Министерския съвет на Република България), и по искане на командващия на операцията на Европейския съюз „Алтеа“. |
28.02.2022 |
Дежурен екипаж на самолет „Спартан“ от авиобаза Враждебна беше задействан на 27 февруари сутринта със задача да транспортира медицински екипи от Военномедицинска академия и от Александровска болница при създадена донорска ситуация за експлантация на органи.
Командир на екипажа е капитан Евгени Златанов, помощник-командир – подполковник Пламен Дончев и борден инженер – майор Мирослав Панчев. Самолетът излетя за Горна Оряховица в 06.40 ч. и в 12.55 ч. същата вечер се приземи обратно на летище София като задачата по транспортирането на медицинските екипи беше изпълнена успешно.
Екипажът беше задействан със заповед на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов по заявка на Министерството на здравеопазването. |
28.02.2022 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, днес, 28 февруари, участва в среща на началниците на отбраната на страните членки на НАТО. Във форума, който се проведе във видеоконферентен формат, участие взеха генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и върховният главнокомандващ на силите на НАТО в Европа генерал Тод Уолтърс.
Обсъдени бяха ситуацията и ходът на военните действия в Украйна и произтичащите от действията на Русия заплахи за Алианса. Началниците на отбраната разгледаха предприетите мерки за осигуряване на защитата на страните-членки, свързани с усилването на източния фланг на НАТО в съответствие с утвърдените на политическо ниво решения в краткосрочен и дългосрочен план, както и предоставянето на помощ на Украйна.
В рамките на срещата отново бе подчертано, че основна цел на Алианса се явява избягването на конфликт с Русия, както и че НАТО няма да изпраща сили в Украйна. |
28.02.2022 |
Централното военно окръжие и неговите структури в страната всяка година извършват актуализиране на базата данни за хората от резерва и запаса, които се водят на военен отчет.
За тази цел те изпращат повиквателни заповеди за даване на мобилизационно назначение за военно време до гражданите, но не ги вземат на действителна военна служба и не ги мобилизират. Само и единствено след решение на Народното събрание и указ на президента може да се обяви мобилизация. Никой няма право без тези изисквания да обявява мобилизация и да мобилизира българските граждани.
Гражданите, които получат повиквателна, трябва да се явят в съответното военно окръжие по местоживеене и да предоставят необходимите актуални данни за ръст и размери, включително на облекло и обувки. Това се прави в изпълнение на разпоредбите на Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България, съгласно които на резервистите или запасните трябва да бъдат осигурени униформи и обувки, ако бъдат призовани на действителна военна служба или мобилизирани.
Тази дейност е рутинна и се извършва от Централното военно окръжие и неговите структури в страната два пъти в годината след отписване от военен отчет на съответния набор към юни и декември на календарната година. Няма никаква връзка с военния конфликт в Украйна. Актуализацията на базата данни се налага, поради отписване или изключване от военен отчет на резервисти или запасни, освободени от служба в запаса в съответствие с чл. 62 от Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България.
Съгласно чл. 95. От Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България „запасен, който не изпълни задължение, възложено му с този закон, се наказва с глоба от 270 до 1000 лв.“ |
27.02.2022 |
Въоръжените сили се намират в пунктовете за постоянна дислокация и базиране, като извършват планова дейност за повишаване на готовността си и реагиране при кризи в национален и съюзен формат. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 27 февруари, в съвместно изявление с министър-председателя на Република България Кирил Петков. В него той посочи още, че влошаващата се среда на сигурност в Черноморския регион налага предприемането на мерки в отговор на криза.
Формирования от всички видове въоръжени сили и командвания провеждат мероприятия за повишаване на ситуационната осведоменост за вземане на обосновани решения; поддържане на готовност за провеждане на мероприятия за гарантиране на суверенитета на страната ни; подготовка за отговор на действия, застрашаващи независимостта на България и участие на контингенти от въоръжените сили в мисии и операции зад граница. В момента е в ход увеличаване на участието ни в операцията на ЕС в Босна и Херцеговина.
Адмирал Емил Ефтимов посочи, че в съюзен формат НАТО активира плановете за степенуван отговор за защита на страните от източния фланг на Алианса. Паралелно с това върховният командващ на силите в Европа е предприел редица мерки в отговор за повишаване готовността за възпиране и координиран съюзен отговор при ескалиране на кризата. В този контекст продължават ангажиментите на българските въоръжени сили по усилване на бдителността и поддържането на готовност за участие в съюзните дейности, както и активна поддръжка като страна-домакин. „В сътрудничество с останалите министерства и ведомства имаме готовност при необходимост да осигурим навременно придвижване на съюзни сили на територията на страната“, посочи в заключение адмирал Емил Ефтимов.
|
26.02.2022 |
Изпитвания на модернизирана техника от „ТЕРЕМ“ ЕАД, предназначена за Българската армия, ще бъдат проведени от 26 февруари до 11 март 2022 г. на Централния артилерийски технически изпитателен полигон (ЦАТИП).
Ще се изпитва система за управление на огъня. Стрелбите ще се провеждат със стандартни снаряди за Т-72, които са на въоръжение в Българската армия.
Предвижда се в хода на изпитванията да бъдат произвеждани стрелби в диапазона от 08.30 ч. до 21.30 ч. без почивен ден.При неблагоприятни метеорологични условия (атмосферно налягане, температура на въздуха и посока и сила на вятъра), звукът от изстрелите и разривите може да бъде чут по-силно и отчетливо от жителите на населените места, разположени в близост до полигона.
Напомняме, че за да бъдат избегнати инциденти, нерегламентираният достъп до Полигона е строго забранен за движение на хора, животни и машини. |
25.02.2022 |
     Военна клетва положиха днес, 25 февруари, 81 резервисти, които се подготвят в Центъра за професионално и продължаващо обучение на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ във Велико Търново. Тържествения строй прие началникът на Военния университет бригаден генерал Иван Маламов.
„Гордейте се с избора, който сте направили, защото няма по-достоен избор от този да посветите себе си на армията и на България“, каза в словото си бригаден генерал Иван Маламов. Той призова резервистите да бъдат верни на историята и традициите на НВУ и да следват заветите на Левски. „Когато усетите, че сте на ръба и сте изправени пред поредната трудност, обърнете съм към Апостола. Прочетете думите му, вземете от тях вдъхновение и вяра, но не предавайте нито себе си, нито него!“, призова бригаден генерал Иван Маламов.
В поздравителен адрес пожелания за успех на военнослужещите изказа министърът на отбраната Стефан Янев. „Поздравявам ви за решението да станете част от Въоръжените сили. Вие направихте този избор с ясното съзнание за трудностите и предизвикателствата, които ви предстоят. С това решение показахте, зрялост, отговорност и силна воля да служите на Родината, което кара всички нас да се чувстваме горди и обнадеждени. Обнадеждени да видим силно мотивирани млади хора, които смело се изправят пред трудностите, в едно ново за тях поприще, което изисква много усилия, непрестанна подготовка и усъвършенстване“, се казва още в поздравлението.
„Ние дълбоко съзнаваме дълга си пред Родината и отговорността, която поемаме и няма да пожалим сили за овладяване на професията - защитник на Отечеството. Никога няма да забравим, че където и да се намираме, ние сме поели своя воински дълг в името на България. Това ще бъде мярата на нашето поведение, везната на всяка наша мисъл, постъпка и действие“, каза в слово-отговор редник Илиан Влайчев.
На тържествения ритуал присъстваха представители на Министерството на отбраната, началникът на Централното военно окръжие полковник Георги Петков, представители на държавната и местна власт, на военнопатриотични организации и др.
Първите български граждани, кандидати за срочна служба в доброволния резерв, започнаха обучение в Националния военен университет „Васил Левски“ в началото на годината. Първи етап, начална военна подготовка, завършиха 115 резервисти, от които 85 – във факултет „Общовойскови“ във Велико Търново и 27 във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ в Шумен. В момента те вече провеждат специализирана военна подготовка, след която ще придобият военно-отчетна специалност.
Доброволната военна служба завършва с три месеца колективна подготовка. След изпълнението на срочната служба, резервистите могат да бъдат приети на военна служба или на служба в доброволния резерв без провеждане на конкурс.
Освен това те имат предимство при кандидатстване за работа в държавната администрация, включително и в органите и структурите в системата за защита на националната сигурност, при постигнати равни крайни резултати с други кандидати от проведената процедура.
|
25.02.2022 |
Военнослужещи и военна техника от състава на 4-и артилерийски полк участваха от 18 до 24 февруари в полеви лагер на учебен полигон Корен.
Днес, 25 февруари 2022 г., формированията се прибират в районите си на постоянна дислокация. Военната техника и военнослужещите, участвали в полевия лагер, ще се придвижват по маршрута Корен-Хасково-Асеновград до края на деня. |
25.02.2022 |
Полеви тренировки за изграждане на отделни елементи от системата за командване и управление на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) проведоха от 21 до 25 февруари на Учебен център „Црънча“ формирования, осигуряващи неговото развръщане.
Подразделения за комуникационна и информационна поддръжка изградиха канали и направления за комуникация с щаба на командването и с подчинените му формирования. Бяха отработени въпроси и по защита на пунктовете за управление, както и неколкократното им предислоциране на различни места и в различна среда – градска, горска, равнинна.
Осигуряващите формирования на СКСО са неразделна част от системата за командване и управление и тяхната висока подготовка гарантира правилното и навременно изпълнение на поставените задачи от командването и групите „Специални сили“. В полевите подготовки участваха над 100 военнослужещи от СКСО.
|
24.02.2022 |
Министърът на отбраната на Република България Стефан Янев участва днес, 24 февруари, в среща на министрите на отбраната на страните от формата „Букурещ 9“ (Б-9). Срещата се проведе чрез видеоконферентна връзка. В нея участва и секретарят по отбрана на САЩ Лойд Остин.
Б-9 е многостранен формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността, в който участват 9 страни-членки от източния фланг на НАТО - България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чехия.
Министрите на отбраната споделиха общо разбиране за ситуацията в областта на сигурността на източния фланг на Алианса след започналото въоръжено нападение на Руската Федерация над Украйна и координираха общи позиции по въпросите за обсъждане на предстоящата среща на държавните и правителствени ръководители на страните-членки на НАТО, която ще се проведе на 25 февруари 2022 г.
Съюзниците осъдиха по най-категоричен начин нахлуването на Русия в Украйна и призоваха Русия незабавно да прекрати военните си действия.
Агресивната политика на Русия, материализирана в напълно неприемливото военно нападение над суверенна Украйна, обединиха мненията на съюзниците от формата за необходимостта от тясно съюзническо сътрудничество, координирани действия на Алианса, както и по жизненоважната необходимост от засилване на възпиращия и отбранителен потенциал по източния фланг на НАТО.
Министрите на отбраната подчертаха, че развърнатата военна агресия срещу Украйна изисква от държавните ръководители на страните-членки на Алианса да вземат отговорни и перспективни решения, които имат потенциала да възпрат всякакви враждебни действия и да защитят при необходимост съюзниците от източния фланг. |
24.02.2022 |
  Официална церемония по посрещането на българския контингент в небойната операция на НАТО по подпомагане евакуацията на афганистански граждани “ALLIED SOLACE” в Република Косово се проведе днес, 24 февруари.
„Мисията, която изпълнявахте, беше изключително успешна. Такива са отзивите и от вашия национален командир и от командването на мисията“. Това каза бригаден генерал Васил Лазаров, заместник-командир на Съвместното командване на силите, в словото си при посрещането на участниците в небойната операция на НАТО. По думите му - тя е от особено значение, тъй като чрез нея за първи път беше активирано българско участие в Усилените сили за отговор на НАТО. „Вие доказахте, че сте отлично подготвени и работите добре в международна и съюзническа среда на много високо ниво“, посочи още той и допълни: „Радваме се, че се завръщате с оперативен и боен опит, който ще бъде от полза и за Служба „Военна полиция“ и за българските въоръжени сили“.
Директорът на Служба „Военна полиция“ бригаден генерал Ивайло Сотиров от своя страна също поздрави българските военнослужещи за успешно завършената операция в Косово по подпомагане евакуацията на афганистански граждани. „Горд съм с военните полицаи, които достойно изпълниха своята мисия“, подчерта той. „Искам да изкажа благодарността на ръководството на Служба „Военна полиция“ и на ръководството на Регионалната служба „Военна полиция“ в София за вашата подготовка и усилия и най-вече - за представянето на българските въоръжени сили“, каза още бригаден генерал Ивайло Сотиров.
За българския контингент основната част на мисията в Косово завърши на 21 февруари като продължи общо 174 дни. Командир на взвода от Военна полиция е старши лейтенант Ясен Гърков, а национален командир на мисията - подполковник Калин Стаменов.
*** От 1 септември 2021 г. за участие в операция „ALLIED SOLACE“ по оказване на военна поддръжка при евакуация на избрани граждани на Афганистан се развърнаха сили и средства от Въоръжените сили на Република България, декларирани в състава на Усилените сили за отговор на НАТО (eNRF2021). Контингентът изпълняваше задачи на летище Прищина, както и в бази в Косово. Основната им задача беше осигуряване на безопасна и сигурна среда на гражданите на Афганистан в база „Бехтел”, както и осъществяване на контролно-пропускателния режим, участие в организацията на транспорт за нуждите на операцията и др.
|
24.02.2022 |
Във връзка с рутинни дейности по приемане на новата техника на Силите за специални операции утре, 25 февруари 2022 г., ще се извърши предислоциране на 22 специализирани автомобили от завода производител САМЕЛ-90 до Съвместното командване на специалните операции в Пловдив. Автомобилната техника ще се придвижва по пътната инфраструктура на страната. |
24.02.2022 |
 Поредна ротация на българския военен контингент, участващ в операцията на ЕС „Алтеа“ в Босна и Херцеговина, беше извършена през тази седмица в база Бутмир – Сараево. За успешно изпълнение на служебните им задължения четирима военнослужещи получиха почетни отличия от командването.
Командващият на операция „Алтеа“ генерал-майор Антон Весели връчи похвална грамота на подполковник доктор Васил Кьосев – офицер по планиране на медицинското осигуряване. От свое име началникът на щаба бригаден генерал Силард Джерофи удостои с похвална грамота щабните офицери майор Христо Кантарев и старши лейтенант Димитър Цанков, а старши сержант Живка Попова - с благодарствено писмо.
Новият български контингент в състав от 12 военнослужещи с национален командир полковник Иван Иванов ще продължи да изпълнява своите задължения в областта на логистичното и медицинското осигуряване, охраната на силите, подготовката на механизирани подразделения и контрола на придвижването.
*** Участието на Република България в операциите в Босна и Херцеговина започва в 1997 година в операцията на Стабилизиращите сили на НАТО с инженерен взвод. През годините въоръжените ни сили участват с различни по численост и назначение формирования. От декември 2004 година операцията се преобразува в операция на Европейския съюз „Алтеа“. От септември 2012 година Въоръжените сили на Република България участват с до 12 военнослужещи в щаба на операцията и до 140 военнослужещи в състав рота и национален поддържащ елемент, включени в състава на междинния резерв на операцията.
|
23.02.2022 |
Вертолети от Сухопътните войски на САЩ в Европа тази седмица изпълняват полети над нашата страна при предислоциране от Гърция към Румъния.
На 22 февруари пет вертолета от състава на Сухопътните войски на САЩ в Европа при изпълнение на планиран полет от Гърция към Румъния кацат на летища София-Запад. Днес, 23 февруари, след зареждане вертолетите са излетели от летище София към Румъния и около 15.00 ч. са напуснали въздушното пространство на страната. Вертолетите са „Apache“ и „Blackhawk“.
В съответствие с предварителен полетен план днес, 23 февруари, пет вертолета от състава на Сухопътните войски на САЩ в Европа – 2 „Blackhawk“ и 3 „Apache“, също ще изпълнят полет във въздушното пространство на нашата страна от Гърция към Румъния.
Полетите са във връзка с ротация на сили и средства от състава на Въоръжените сили на САЩ. |
23.02.2022 |
Военнослужещи от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби провеждат тактически учения на море през настоящата седмица. Фрегатата „Дръзки“ от състава на дивизион патрулни кораби с командир капитан II ранг Стоян Христов провежда първото за годината тактическо учение на единичен кораб. По време на учението се отработват основни дейности като организиране на видовете отбрани и защити на кораба при прехода му на море, контрол на корабоплаването, стрелба по морска и въздушна цел и др. В същия период на море са и три кораба от състава на дивизион противоминни кораби.
Минен ловец ,,Цибър” с командир капитан ІІІ ранг Мирослав Добрев и рейдови миночистач „Капитан-лейтенант Евстати Винаров“ с командир лейтенант Денислав Сивев, също плават за провеждане на тактическо учение. Основният спектър от задачи, които се изпълняват, са свързани с борбата с минното оръжие, планирането и провеждането на противоминни операции.
Отработват се мероприятия за повишаване на подготовката на екипажа за изпълнение на задачи на море. Изпълняват се бойни упражнения по използване на артилерийското оръжие за отразяване на атаките на въздушен противник и за унищожаване на дънни и котвени неконтактни мини. Минен ловец „Струма“ с командир капитан III ранг Пламен Василев плава за осветяване на надводната обстановка и контрол на корабоплаването.
Ученията на минен ловец „Цибър” и на фрегатата „Дръзки“ са част от подготовката за предстоящото им плаване за участие в състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG2) и Втората постоянна корабна група на НАТО (SNMG2) през март и април. |
23.02.2022 |
 Военна клетва положиха резервистите, които се обучават във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на Националния военен университет „Васил Левски“ (НВУ), днес, 23 февруари. Тържественият строй прие началникът на Военния университет бригаден генерал Иван Маламов. „Гордейте се с избора, който сте направили, защото няма по-достоен избор от този да посветите себе си на армията и на България“. С тези думи се обърна към обучаемите бригаден генерал Иван Маламов. В словото си той допълни още: „Вие сте първите, поели по този път. Той не е лесен, но е благороден. Тук ще получите отлична военна подготовка и за всички усилия, които полагате от първия ден, и ще продължите да полагате до края. За всички жертви, които правите, ще получите признание и лично удовлетворение. Заедно с вас ще очертаем пътя и философията на срочната служба в доброволния резерв. Служба, която е възможност за по-гъвкав подход и разширяване на обучението на българските граждани за придобиване на умения, свързани със защитата на Родината, с оцеляване при кризи от военен характер, както и за усвояване на знания за мисиите и задачите на Въоръжените сили“.
„Полагането на военна клетва е стара и свята воинска традиция, символизираща преданост, дълг и чест. Тя води началото си от онази далечна и паметна година, когато конниците на Аспарух преминават Дунава и се заклеват тази земя да бъде завинаги българска“. С тези думи към резервистите се обърна началникът на Централното военно окръжие полковник Георги Петков. „С клетвените слова „Заклех се“, вие положихте клетва за вярност пред родината, пред вашите командири и вашите семейства. Поемате нелеката отговорност да пазите нашата страна и да съхранявате изконните ценности на българския народ“, допълни той и благодари на целия командно-преподавателски и инструкторски състав на НВУ, който подготвя военнослужещите.
От името на всички резервисти, които положиха клетва, отговори редник Димитров, който каза: „От днес започва пътят на нашата професионална реализация, затова е необходимо всеки от нас с увереност да продължи това, което е започнал. Днешният ден е потвърждение за избора ни да тръгнем по трудния професионален път на военнослужещия от Българската армия. Господа командири и преподаватели, уверявам ви, че дълбоко осъзнаваме дълга си пред родината и отговорността, която поемаме. Готови сме да защитаваме родината и да пазим нейния суверенитет“.
Тържествената церемония се проведе пред Община Шумен и на нея присъстваха началникът на НВУ бригаден генерал Иван Маламов, началникът на Централното военно окръжие полковник Георги Петков, областният управител Владимир Йолов, кметът на Община Шумен Любомир Христов, председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова, близки и приятели на военнослужещите.
На 25 февруари в НВУ „Васил Левски“ във Велико Търново предстои ритуал по полагане на военна клетва от военнослужещите на срочна служба в доброволния резерв, които са в университета.
*** 27 български граждани, които избраха срочната служба в доброволния резерв на Българската армия, преминават обучението си във факултета на НВУ в Шумен за придобиване на квалификация. Те вече завършиха първия етап, който беше начална военна подготовка. Предстоят им два месеца специализирана военна подготовка, след която ще получат и квалификация. Доброволната военна служба завършва с три месеца колективна подготовка.
След изпълнението на срочната служба, резервистите могат да бъдат приети на военна служба или на служба в доброволния резерв без провеждане на конкурс. Освен това те имат предимство при кандидатстване за работа в държавната администрация, включително и в органите и структурите в системата за защита на националната сигурност, при постигнати равни крайни резултати с други кандидати от проведената процедура.
|
22.02.2022 |
 Перспективите за развитие на взаимоотношенията във военната сфера бяха обсъдени днес, 22 февруари, на среща на министъра на отбраната Стефан Янев с извънредния и пълномощен посланик на Кралство Саудитска Арабия в страната ни Н. Пр. Халид Факих. По време на двустранните разговори двамата подчертаха традиционно добрите връзки и сътрудничеството на военните експерти на България и Саудитска Арабия по теми от взаимен интерес.
В рамките на срещата беше акцентирано върху възможностите за развитие на военно-техническото сътрудничество, като бяха обсъдени и конкретни стъпки и посоки на взаимодействие. Министър Янев и Н. Пр. Факих се запознаха с текущите и предстоящи процеси на модернизация на армиите на двете страни, съобразени с националните програми за развитие на въоръжените сили за периода до 2032 г.
Дискутирани бяха и възможностите за взаимодействие и обмяна на опит в сферата на сигурността и борбата с тероризма. Министър Янев и Н. Пр. Факих обсъдиха и въпроси от актуалния дневен ред на сигурността, като се обединиха около необходимостта от балансиран подход и търсенето на дипломатическо решение на предизвикателствата, пред които се изправяме.
Двамата обмениха информация относно предстоящото през юни Международно изложение за отбранителни продукти и услуги „ХЕМУС 2022“, а министър Янев благодари за поканата за участие на българска делегация в изложение на военна техника и въоръжение, което ще се проведе през март в Саудитска Арабия.
|
22.02.2022 |
|
22.02.2022 |
Автомобилна техника и личен състав от Сухопътните войски на САЩ в Европа ще преминат на 22 и 24 февруари по националната пътна инфраструктура от Румъния до учебен полигон Ново село. Те ще бъдат ескортирани от екипи на служба „Военна полиция“.
Както вече ви информирахме на 17 февруари, предислокацията на до 150 американски военнослужещи и на бойна и спомагателна техника е във връзка с участието им в съвместната българо-американска подготовка “Joint Training”. В нея участват сили и средства от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия.
Съвместните учения повишават боеспособността на българските въоръжени сили и допринасят за оперативната съвместимост в национален и в съюзен формат. |
21.02.2022 |
   Българските и испанските военнослужещи вече изпълняват съвместни задачи по охраната на въздушното ни пространство. Това е още един знак за доброто сътрудничество между въоръжените сили на България и Испания, като въоръжени сили на две държави-членки на НАТО и Европейския съюз. Това каза министърът на отбраната Стефан Янев в 3-та авиобаза Граф Игнатиево днес, 21 февруари, при съвместното си посещение с министъра на отбраната на Кралство Испания Маргарита Роблес. По думите му съвместната дейност по охрана на въздушното пространство е в контекста на единството на Алианса, което беше заявено отново на срещата на министрите на отбраната в Брюксел и потвърдено в днешната среща и от испанския му колега. „Това е единство на усилията за демонстрация на сдържащ потенциал, единство на демонстрацията на солидарност между съюзниците и единство в подкрепата на това, че най-доброто решение е дипломатическото“, заяви министър Янев.
В рамките на посещението в авиобазата беше проведена среща между министрите на отбраната на България и Испания, по време на която беше подчертано традиционно доброто сътрудничество между двете страни и въоръжените им сили, доказано през годините в съвместно изпълнение на мисии и операции.
Министър Маргарита Роблес заяви, че България и Испания са съюзници, на които може да се разчита както в рамките на ЕС, така и в НАТО. „Ние споделяме общи ценности за свобода и демокрация. В трудни моменти като тези, през които преминаваме, единството е нещо изключително важно“, каза тя и подчерта обединението на партньорите в Алианса около солидната и твърда позиция в полза на дипломатическото решение на кризата в Украйна.
На въпрос на журналисти за охраната на въздушното пространство министър Стефан Янев подчерта, че изпълнението на задачите е според ситуациите, готовността и в зависимост от необходимостта. „Българското небе е отговорност на българските Военновъздушни сили. Задачите се изпълняват от български ВВС, като при необходимост участват и испанските военнослужещи“, каза още министър Янев.
На въпрос на журналисти за събитията, случващи се около кризата с Украйна и мерките, които взима България, той посочи, че продължава дейността по изграждането на т.нар. батальонна група. Действията са насочени към увеличаване на ученията и подготовките. На въпрос за информациите за използването на боеприпаси българско производство от воюващи страни в конфликта в Донбас, министърът на отбраната Стефан Янев заяви: „Българският интерес е българската отбранителна промишленост да работи и българската държава да спазва правилата по експортен контрол“. Той подчерта, че страната ни спазва всички правила при експортния контрол и допълни: „Нека не търсим пряка вина в това, че тези продукти са произведени в България, и се намират в зони на конфликт“.
Министрите на отбраната на България и Испания бяха посрещнати в авиобаза Граф Игнатиево с военен церемониал. Министър Янев и министър Роблес посетиха военното формирование, за да инспектират изпълнението на задачи по охрана на въздушното пространство от българските и испанските военновъздушни сили. Заедно с началниците на отбраната на Република България и на Кралство Испания адмирал Емил Ефтимов и адмирал Теодоро Лопес Калдерон те наблюдаваха демонстрационни полети на МиГ-29 и Eurofighter EF-2000 Typhoon II. След среща с командването на авиобазата двамата министри проведоха разговор с личния състав, който участва в съвместния Air Policing.
Знамето на Испания бе вдигнато наполовина заради национален траур по повод потънал испански риболовен кораб край бреговете на Канада с деветима загинали и 12 изчезнали. Министър Стефан Янев изказа съболезнования на испанския народ за трагичната загуба.
|
20.02.2022 |
Министрите на отбраната на Република България и на Кралство Испания Стефан Янев и Маргарита Роблес ще инспектират съвместното изпълнение на задачи по усилена охрана на въздушното пространство на страната ни от българските и испанските военновъздушни сили. На 21 февруари (понеделник) двамата министри ще посетят авиобаза Граф Игнатиево и ще проведат срещи с военнослужещите от военновъздушните сили. В посещението ще участват началниците на отбраната на Република България и на Кралство Испания адмирал Емил Ефтимов и адмирал Теодоро Лопес Калдерон.
В рамките на работното посещение на испанската делегация в нашата страна министър Стефан Янев и министър Маргарита Роблес ще проведат среща, на която ще обсъдят сътрудничеството в областта на отбраната между двете страни.
Уважаеми колеги, Военната церемония по посрещането на министрите на отбраната Стефан Янев и Маргарита Роблес в авиобаза Граф Игнатиево ще започне от 13.00 ч. на 21 февруари 2022 г. Постоянно акредитираните журналисти ще бъдат допускани в района на военното формирование на ВВС от 12.30 ч. след представяне на лична и журналистическа карта.
|
18.02.2022 |
 Годишен анализ на подготовката и войсковата дисциплина във Военноморските сили (ВМС) през 2021 г. се проведе на 18 февруари 2022 г. На анализа, който се проведе в щаба на ВМС във Варна, присъстваха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, командири на военни формирования и др.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов даде висока оценка за дейността на ВМС през 2021 г. Той изказа благодарност към българските военни моряци за положените усилия, професионализъм и отговорност при изпълнението на поставените задачи.
В анализа се посочва, че през 2021 г. ВМС са насочили основните си усилия към изграждане и развитие на способности, адекватни на новите рискове и заплахи. Подготовката осигури запазването на съществуващите и развитието на нови способности, които гарантират изпълнението на задачите, произтичащи от мисиите на въоръжените сили, въпреки ограниченията, вследствие на остаряващото въоръжение и техника, и недостатъчните материални средства. През 2022 г. усилията ще бъдат насочени към поддържане и развитие на необходимите отбранителни способности за изпълнение на пълния спектър от задачи по трите мисии на въоръжените сили в рамките на предоставените ресурси.
По-късно днес адмирал Ефтимов и контраадмирал Михайлов откриха обновената сграда на Щаба на военноморска база - Варна и Военноморския координационен елемент.
|
18.02.2022 |
Министърът на отбраната Стефан Янев ще почете паметта на Апостола на свободата Васил Левски (1837 - 1873) по повод 149 години от гибелта му. Военният ритуал ще се проведе днес, 18 февруари, в град Ловеч от 18.00 ч. пред паметника на Васил Левски в квартал „Вароша”. Ритуалът се организира от военното формирование 42 800 и Община Ловеч. Пред граждани и гости на града за безсмъртното дело на Апостола слова ще произнесат вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, кметът на общината Корнелия Маринова, Негово Високопреосвещенство Ловчански Митрополит Гавриил. Ще бъдат поднесени венци и цветя.
*** Представителни военни подразделения от всички гарнизони участват днес и утре във военни ритуали за отбелязването на 149 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. Военните ритуали се провеждат в много населени места в рамките на общоградски поклонения с участието на институции, организации, учебни заведения, признателни граждани. Днес, 18 февруари, паметта на Апостола на свободата почитат военнослужещите в гарнизоните Стара Загора, Смолян, Хасково, Горна Оряховица, Белене.
В Карлово, родния град на Васил Левски, който по традиция е център на проявите, от 18.00 часа тази вечер на площад „Васил Левски” ще се проведе тържествена проверка (заря). В нея ще участват представителни формирования и военният духов оркестър на 61-а Стрямска механизирана бригада. От 11.00 часа утре пред паметника на площада ще бъдат поднесени венци и цветя от представители на държавната и местната власт, военнопатриотични организации и родолюбиви българи.
На 19 февруари в Благоевград от 10.30 часа военнослужещи от 3-о Бригадно командване ще положат венци и цветя на паметника в знак на признателност.
В Асеновград от 10.00 ч. военнослужещите от 4-и артилерийски полк ще отбележат годишнината с поход-поклонение „По стъпките на Апостола“. Пред паметника му днес бяха поднесени венци и цветя.
Във Варна и Бургас военните ритуали по поднасяне на венци и цветя ще изпълнят военнослужещи от Военноморските сили пред паметниците на Левски.
В Пловдив представителни формирования от гарнизона ( почетна рота, военен духов оркестър и венценосци) ще участват в общоградския ритуал пред паметника на Васил Левски на централната алея на Бунарджика от 11.00 ч. По традиция преди това от 10.00 часа в храм „Св. Св. Петър и Павел“ ще бъде отслужена панихида.
В Плевен, Шумен, Русе от 11.00 ч с участието на военнослужещи от гарнизоните също ще бъде отдадена почит на Апостола. В същия час в Димитровград военнослужещи от 2-а механизирана бригада в Стара Загора ще участват във военен ритуал.
В София на 19 февруари почетен караул на Националната гвардейска част ще участва във възпоменателна церемония пред паметника на Васил Левски. По-рано през деня за граждани и гости на столицата Представителният ансамбъл на Въоръжените сили ще изнесе музикално-поетичен спектакъл „В памет на Апостола“ в парк театър „Борисова градина“ (начало 12.00 ч).
|
17.02.2022 |
Алиансът остава силно ангажиран с намирането на политическо решение за кризата в и около Украйна и призовава Руската федерация към диалог и намиране на мирно решение. В същото време НАТО взема всички необходими мерки за да се подготви да изпълни основната си функция – да защити териториалната цялост и суверенитета на държавите-членки. Усиленото присъствие на сили по източния фланг и повишената готовност на Силите за отговор на НАТО са строго отбранителни и пропорционални на заплахата. Те изпращат ясен сигнал, че Алиансът ще направи всичко необходимо да защити и отбранява своите членове. НАТО събира Европа и Северна Америка в силен политически и военен отбранителен съюз, готов да посрещне всяка заплаха. Политическата воля на всички държави-членки за изпълнение на съюзните задължения е силна и непоклатима.
В рамки на двудневните интензивни заседания в Главната квартира на НАТО в Брюксел министрите на отбраната на страните-членки на Алианса разгледаха предложения, обсъдиха и постигнаха съгласие по редица важни за съюза теми, включително за необходимите мерки за повишаване на сигурността на всички държави-членки, справедливото разпределение на тежестите, основните направления на работа по новата стратегическа концепция, обстановката в и около Украйна и Грузия, като и за партньорството на Алианса със страни-партньори и с Европейския съюз.
През втория ден от форума се проведе заседание на Северноатлантическия съвет с участието на министрите на отбраната на Грузия и Украйна. По време на заседанието съюзниците потвърдиха политическата подкрепа към двете държави, обсъдиха практическото сътрудничество с тях, реформите в сектор отбрана и мерките за тяхна подкрепа. Бяха обсъдени предизвикателствата пред сигурността в региона. В своето изказване министър Стефан Янев подвърди подкрепата на Република България към Украйна и Грузия и към тяхната териториална цялост и суверенитет в международно признатите граници. Българският министър на отбраната приветства напредъка в прилагането на реформите от двете страни и ги насърчи да се придържат към курса на реформи въпреки всички предизвикателства, пред които са изправени, защото това е пътят към устойчивост чрез домокрация и върховенство на закона.
Форумът приключи с неформална сесия с участието на Върховния представител на ЕС по външни работи и политика за сигурност Жозеп Борел и на министрите на отбраната на Швеция и Финландия. Съюзниците обсъдиха сътрудничество между организациите и как то да бъде допълнено и задълбочено в области като устойчивостта, иновационните технологии и въздействието на климатичните промени върху сигурността.
В своето изказване в рамките на сесията министър Стефан Янев подчерта необходимостта от задълбочаване на сътрудничеството между двете организации като се отчита необходимостта от допълване на техните функции. Той изрази надежда за скорошното подписване на третата съвместна декларация НАТО-ЕС.
В рамките на форума днес министърът на отбраната Стефан Янев проведе среща с Пол Саверьо - директор по отбранителното планиране от Международния секретариат на НАТО.
Завършилата среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО демонстрира единството на съюза в период на сериозни предизвикателства и заплахи за сигурността в глобален мащаб. Отново беше деклариран ясно отбранителният характер на НАТО и основната му мисия за запазване на мира и осигуряване на сигурността на държавите-членки. В този контекст са и приетите решения за усилване на източния фланг на Алианса.
Препотвърдена беше политическата и практическа подкрепата за Украйна в тази тежка за страната ситуация. Всички съюзници изразиха еднозначна подкрепа за териториалната цялост и суверенитет на Украйна.
Държавите-членки заявиха еднозначна поддръжка за двупистовия подход към Русия. Те се ангажираха да продължи диалогът на ниво НАТО-Русия, като същевременно се предприемат реални действия за възпиране от агресивни действия спрямо Алианса и се повишават отбранителните способности на НАТО.
Изразена беше решителност да не се допускат компромиси с основните принципи на Алианса, в това число суверенното право на всички съюзници да предприемат мерки и да развиват с общи усилия своите способности за защита в рамките на колективната отбрана. |
17.02.2022 |
      „Като надежден член на Алианса ще продължим да поемаме своя дял от отговорност по изпълнението на мерките за гарантиране на сигурността в източния регион на отговорност на НАТО“. Това заяви днес, 17 февруари, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на церемонията по сертификация на испанските Военновъздушни сили (ВВС) за съвместно изпълнение на мисията Air Policing с българските ВВС, провела се в авиобаза „Граф Игнатиево“.
Той посочи, че българското правителство прави всичко възможно в най-кратки срокове да осигури необходимата адекватност и ефективност на Военновъздушните ни сили чрез придобиване на изтребителите F-16, като част от усилията на страната за модернизиране на ВВС. „Поддържането на способности за изпълнение на мисията Air Policing и създаването на условия за усилване на охраната на въздушното ни пространство от съюзниците при необходимост, остават наша приоритетна задача“, категоричен бе началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов подчерта, че още от март 2004 г. Република България изпълнява успешно всички поставени задачи в съответствие с Постоянно действащия план за ПВО и ПРО на НАТО, регламентиращ дейностите на съюзните държави в мирно време, по време на криза и при военен конфликт. Военновъздушните сили успешно носят дежурство за контрол и охрана на въздушното пространство (мисия Air Policing - еАР) в рамките на Интегрираната система за ПВО и ПРО на НАТО в Европа. Страната ни се е присъединила и към Мерките за гарантиране на сигурността на съюзниците по източния фланг на НАТО в Европа и е декларирала своята готовност за усилване на тази мисия със съюзнически сили от собствена територия. „Както всички знаем, към еАР се пристъпва в отговор на ситуации в отделни региони на Алианса, изискващи демонстриране на решимост и ангажимент на НАТО към колективната отбрана. В изпълнение на това военно-политическо решение, тази мисия вече беше успешно изпълнявана съвместно със сили и средства от ВВС на Република Италия и на два пъти от ВВС на САЩ в Европа“, припомни той.
От своя страна бригаден генерал Атанасиос Сектос, командир на Обединения център за въздушни операции на НАТО в Торехон, заяви: „Мисията на НАТО Air Policing е част от принципа за колективна отбрана като основен стълб на Алианса“. По думите му тази мисия осигурява безопасността и сигурността на въздушното пространство на териториите на държавите-членки чрез използване на системата за командване и управление, въздушните системи за разузнаване и контрол, както и чрез носенето на бойно дежурство, осъществявано във всяка съюзническа военновъздушна база. „Бих искал да обърна специално внимание на пълната всеотдайност на всички хора, участвали в процеса по сертифициране, въпреки пандемията, и конкретно на българските власти и на целия личен състав на авиобаза „Граф Игнатиево“, подчерта бригаден генерал Атанасиос Сектос.
„Пилотите от 14-о крило от испанските ВВС ще носят бойно дежурство заедно с българските изтребители, когато е необходимо. Всички мисии са напълно интегрирани в българската система за отбрана. Те са контролирани от Центъра за военновъздушен контрол на полетите в София, намират се под тактическото командване на Обединения център за въздушни операции на НАТО в Испания и се ръководят от Обединеното военновъздушно командване на НАТО в Германия. Това е един добър пример за сътрудничеството и солидарността, който споделяме в Алианса“, заяви още командирът на Обединения център за въздушни операции на НАТО.
След церемонията в отговор на журналистически въпроси началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов уточни, че българските ВВС носят дежурството, но имат затруднения по осигуряването на необходимия нальот на авиацията. „Не искам да се допуска отново трагичен инцидент като миналогодишния с подполковник Валентин Терзиев, затова правим всичко възможно да имаме опции - нашият ресурс да се използва за подготовка на пилотите и да се ползва възможността за съвместно носене на дежурство“, заяви адмирал Ефтимов.
Той потвърди, че днес е имало въздушна активност на границата на нашата зона за отговорност.
|
17.02.2022 |
Министерският съвет прие вчера, 16 февруари, решение, с което ще упълномощи министъра на отбраната да подпише международен договор BU-B-UCH с правителството на САЩ за придобиване на радио-комуникационно оборудване за Сухопътните войски, Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и Военноморските сили (ВМС). Доставката на радио-комуникационното оборудване, предмет на договора, е свързана с изпълнението на три от проектите за модернизация на Българската армия - „Модернизация на Т-72 за нуждите на танковите формирования на Сухопътни войски“, „Повишаване на мобилността и защитата на личния състав от силите за специални операции“ и „Повишаване на мобилността и защитата на личния състав на морска тактическа група за специални операции“. След ратификацията на договора от Народното събрание и влизането му в сила, правителството на САЩ ще сключи договор за производство и доставка на радио-комуникационно оборудване с американска компания.
За сключването на договора ще бъдат осигурени 35,5 млн. лв. С тях ще бъдат придобити по програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби с национално финансиране радио-комуникационни средства, които ще бъдат интегрирани в модернизираните танкове Т-72, бронираните автомобили на СКСО и автомобилите за морската група за специални операции от състава на ВМС.
На 13 януари 2022 г. Министерството на отбраната публикува в Европейския вестник Обявление за доброволна прозрачност с номер F179979, в което е посочена подробна информация за типа и количеството на придобиваното оборудване.
Това решение на Министерски съвет няма финансови последици за вече действащите договори за модернизация на танкове Т-72 и за придобиване на бронирани автомобили за СКСО. Припомняме, че договорът с ТЕРЕМ-ХОЛДИНГ АД е на обща стойност 78 719 472 лв. (с ДДС) и тази сума не се променя. Всички средства по този договор са заплатени авансово, като авансовото плащане е напълно обезпечено в съответствие с изискванията на Закона за обществените поръчки. Не се налагат други плащания по този договор. Договорът със САМЕЛ-90 е за доставка на 98 специални автомобила на обща стойност 49 998 000 лв. (с ДДС) и тази сума също не се променя. По този договор вече са доставени 45 автомобила, които са напълно изплатени. За останалите 53 автомобила е заплатен аванс в размер на 25%. Предвиждат се доставки до края на 2022 г. и до края на 2023 година.
Общите финансови задължения за Министерството на отбраната по трите решения на Министерския съвет, свързани с модернизацията на Българската армия от вчера, 16 февруари, са в размер на 35,5 млн. лв. и те са за заплащане на международния договор BU-B-UCH за придобиване на радио-комуникационно оборудване. За придобиването на радио-комуникационното оборудване за танк Т-72 ще бъдат необходими 21 093 599,09 лв. (с ДДС). С актуализацията на Проекта за инвестиционен разход тази сума се добавя към общата стойност на проекта, която заедно с изплатените вече суми става 99 813 071,09 лв. За придобиване на класифицираното радио-комуникационно оборудване за бронираните автомобили за СКСО ще бъдат необходими 9 972 526 лв. Тази сума се добавя към общата стойност на договора за доставка на автомобилите, която става 59 970 526 лв. заедно с авансово изплатените суми. |
17.02.2022 |
Основен фокус на дейността ни е повишаване капацитета, готовността и оперативната съвместимост на българските въоръжени сили в сътрудничество със съюзниците. Това каза на брифинг в Брюксел пред български медии министърът на отбраната Стефан Янев днес, 17 февруари.
В белгийската столица министър Янев участва в срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО.
В отговор на въпрос на журналисти той разясни, че решението на НАТО за разполагането на бойни групи на територията на източния фланг в България ще бъде направено с български подразделения под българско командване и с участието на сили от страните-членки на НАТО.
В отговор на големия обществен интерес за това какво представлява т.нар. бойна група министърът на отбраната Стефан Янев разясни: „Това е събиране на подразделения от Сухопътните войски в една група за съвместна тренировка на българска територия. Тази група не се готви да бъде изнесена извън територията на страната, няма такива задачи и тренира само по отбранителна тематика. Целта е повишаване на готовността на всички подразделения, които участват в този тип учения, и повишаване на оперативната съвместимост“. Бойната група ще бъде общо между 700 и 1000 военнослужещи като броят им ще варира в зависимост от елементите, които се отработват.
Детайлите по сформирането й се уточняват като със съюзниците се комуникира на двустранно ниво и се координират с НАТО. Сроковете, в които ще се създаде, са от порядъка на два до три месеца до към месец юни.
На базата на споразумението за партньорство със САЩ следващата седмица предстои да пристигне за ротация на учебен полигон Ново село нов американски контингент от порядъка на до 150 военнослужещи и техника. Тяхното разполагане е с цел тренировка съвместно с българските въоръжени сили за повишаване на готовността, оперативната съвместимост и капацитета на Българската армия.
„Капацитетът на Българската армия е такъв, какъвто го е направила българската държава през годините, съзнателно, инвестирайки толкова, колкото е решила. Не искам да изглежда като критика или самокритика, но капацитетът на Българската армия се крепи на едни сърцати мъже и жени в униформа, които знаят за какво са там, знаят своята мисия, своите отговорности към обществото и правят необходимото. Като политическо ръководство в момента, в който сме констатирали редица дефицити, търсим начини как да ги компенсираме. Системата на отбраната е била неглижирана с години, не са създавани комплексни и системни способности“.
Министър Стефан Янев подчерта, че приоритет ще бъде модернизацията на сухопътния елемент и се надява до края на годината да има резултат в тази посока.
На срещата в Брюксел на министрите на отбраната всички участници са подчертали, че разчитат на деескалация и сработване на дипломатическите инструменти за преодоляване на кризата. |
17.02.2022 |
На Учебен полигон „Ново село“ продължава съвместната българо-американска подготовка “Joint Training”, която започна в началото на годината и ще приключи до 30 юни 2022 г. Предстои поредното предислоциране на 100 до 150 американски военнослужещи от Германия с необходимата екипировка, щатно въоръжение и бойни припаси, както и с до 15 бойни машини на пехотата. В съвместната подготовка участват сили и средства от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Съвместните учения и тренировки обикновено са краткосрочни и помагат да се гарантира нашата готовност и оперативна съвместимост като съюзници в НАТО.
Тази поредна ротация на американски военнослужещи в България е част от двустранното сътрудничество и обучение в областта на отбраната съгласно условията на сключеното през 2006 г. между правителствата на България и САЩ Споразумение за сътрудничество в областта на отбраната. Съвместните учения повишават боеспособността на българските въоръжени сили и допринасят за оперативната съвместимост в национален и в съюзен формат и са значима част от процеса на постоянно адаптиране на Алианса към променената среда на сигурност и израз на приноса ни към колективната отбрана. |
16.02.2022 |
  Първият ден на редовната среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО започна днес, 16 февруари, в Брюксел със заседание на Северноатлантическия съвет. На него бяха разгледани предизвикателствата за сигурността в Европа с акцент върху обстановката в и около Украйна и развитието на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО. Бяха представени и обсъдени мерките на Алианса за постигане на силен възпиращ ефект срещу потенциална агресия и за повишаване на отбранителните способности по източния фланг на съюза.
Министърът на отбраната Стефан Янев в своето изказване представи решението на правителството за принос на страната ни към съюзните усилия чрез изграждане на българска батальонна бойна група, под командването на български офицери, с възможност за попълване при необходимост на дефицитите от способности от съюзниците. Той изрази своята благодарност към Испания и Нидерландия за подкрепата им по отношение на демонстрираната съюзническа солидарност при охраната на въздушното пространство.
Министрите на отбраната на страните-членки на НАТО обсъдиха усилването на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО по целия източен фланг, включително разполагането на допълнителни отбранителни формирования, отчитайки националните позиции на страните-домакини.
Срещата продължи със сесия, посветена на справедливото споделяне на тежестите и отговорностите в НАТО, осигуряването на необходимите ресурси за Алианса, както и следващата Стратегическа концепция, която ще бъде приета на срещата на върха през юни 2022 г.
По време на заседанието беше дискутиран постигнатият напредък по изпълнение на ангажимента за инвестиции в отбраната и беше отбелязано, че за седма поредна година се повишават разходите за отбрана в съюзен мащаб. В своето изказване министър Стефан Янев препотвърди намерението на правителството да повиши разходите за отбрана.
По отношение на следващата Стратегическа концепция българският министър на отбраната отбеляза, че за основен принцип България счита единството, солидарността и съгласуваността като взаимосвързани елементи, които са основата на съществуването на Алианса и трансатлантическата връзка.
„Запазването на колективната отбрана като една от ключовите задачи на Алианса е от изключителна важност за нас“, заяви министър Стефан Янев.
В рамките на форума министърът на отбраната Стефан Янев проведе кратки двустранни срещи със своите колеги от Кралство Испания, Република Северна Македония и Република Гърция - Маргарита Роблес, Славянка Петровска и Николаос Панайотопулос. По време и на трите срещи бяха обсъдени въпроси от взаимен интерес.
По покана на френския министър на отбраната Флоранс Парли по-късно днес министър Стефан Янев ще участва в официална вечеря във формат „B-9“, на която ще бъдат дискутирани въпроси от областта на сигурността и отбраната.
|
16.02.2022 |
С церемония по сертификация утре, 17 февруари, започва изпълнението на съвместни задачи по усилена охрана на въздушното пространство (Air Policing) от българските и испанските ВВС.
На събитието, което ще се състои в авиационна база „Граф Игнатиево“, ще присъстват началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на българските ВВС генерал-майор Димитър Петров, извънредният и пълномощен посланик на Кралство Испания в България Н. Пр. Алехандро Поланко Мата, командирът на испанското Съвместно командване по операциите генерал-лейтенант Франциско Брако Карбо и заместник-командирът на Обединения център за въздушни операции на НАТО в Торехон бригаден генерал Атанасиос Сектос, който ще връчи сертификата на испанските военнослужещи.
По време на сертификацията ще бъде представена и авиационната техника, с която ще се изпълняват съвместни задачи по охрана на въздушното пространство. Ще бъде организиран статичен показ на МиГ-29 и Eurofighter EF-2000 Typhoon II.
*** Български и испански изтребители ще изпълняват съвместно задачи до 31 март 2022 г. съгласно решение на Министерския съвет от 24 януари 2022 г. Мисията е в изпълнение на мерките по гарантиране на сигурността на страните-членки по източния фланг на НАТО и ще се изпълнява по плановете и процедурите на Интегрираната система на Алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана (NATINAMDS).
При изпълнение на съвместните задачи по Air Policing българските дежурни изтребители ще се използват приоритетно. Охраната на въздушното пространство на НАТО е мирновременна колективна отбранителна мисия. Нейното предназначение е да гарантира целостта и сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса.
Уважаеми колеги, постоянно акредитираните представители на медиите ще бъдат допускани в района на авиационна база „Граф Игнатиево“ от 12.45 ч. на 17 февруари след представяне на лична и журналистическа карта. |
15.02.2022 |
Министърът на отбраната на Република България Стефан Янев ще участва в срещата на министрите на отбраната на страните-членки на Алианса, която ще се проведе на 16 и 17 февруари 2022 г. в Главната квартира на НАТО в Брюксел.
На форума ще бъдат разгледани редица ключови въпроси от дневния ред на НАТО в контекста на влошената обстановка на сигурността в и около Украйна. Министрите на отбраната ще обсъдят актуални теми от областта на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО, следващата Стратегическа концепция и осигуряването на необходимите ресурси за Алианса. Те ще очертаят и пътя до срещата на държавните и правителствени ръководители през юни 2022 г. в Мадрид.
В рамките на срещата ще бъдат разгледани още справедливото споделяне на тежестите и отговорностите в НАТО, напредъка по изпълнение на ангажимента за инвестиции в отбраната (DIP), както и сътрудничеството между НАТО и ЕС.
|
15.02.2022 |
Специализиран екип от 31-ви механизиран батальон – Хасково, от състава на 2-ра механизирана бригада, с ръководител старши лейтенант Тодор Петев, разузна и унищожи днес, 15 февруари, корозирала ръчна настъпателна граната. Боеприпасът е открит в района на бившето военно стрелбище в квартал „Лагера“, гр. Симеоновград.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
15.02.2022 |
Със заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов са обявени 200 войнишки длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища, във военни формирования от състава на Сухопътните войски.
Конкурсите ще се проведат от 21 юли до 2 август 2022 г. и включват изпит по физическа подготовка, тест за проверка на общата култура на кандидатите и събеседване.
При равен бал на по-предно място се класира кандидат, подписал договор за служба в доброволния резерв.
До 22 март кандидатите подават необходимите документи чрез структурите на Централното военно окръжие.
Обявените длъжности са във формированията от Сухопътните войски както следва: във военното формирование 34 750 – Карлово - 70; в гарнизон Стара Загора - 16; във военното формирование 28 330 – Смолян – 15; във военното формирование 52 740 – Хасково - 15; във военното формирование 42 600 – Мусачево - 15; в гарнизон Ямбол - 15; във военното формирование 56 040 – Благоевград - 13; в гарнизон Белене - 11; във военното формирование 44 220 – Пловдив - 9; във военното формирование 54 990 – Враца - 7; във военното формирование 28 610 – София - 5; във военното формирование 22 790 – Горна Оряховица - 5; във военното формирование 38 220 – Плевен – 4.
Обявата за конкурса и приложенията към нея може да видите тук. |
15.02.2022 |
|
14.02.2022 |
Министърът на отбраната Стефан Янев се срещна днес, 14 февруари с Н. Пр. Димитриос Хронопулос – извънреден и пълномощен посланик на Република Гърция у нас.
По време на разговора двамата подчертаха традиционно доброто ниво на сътрудничество в областта на отбраната и коментираха перспективите за неговото развитие. Министър Янев и Н. Пр. Димитриос Хронопулос обсъдиха и въпроси от актуалния дневен ред на сигурността в региона.
На срещата присъства и директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ в Министерството на отбраната бригаден генерал Радостин Илиев.
|
12.02.2022 |
Военнослужещи от формирование за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от 10-и механизиран батальон - Враца от състава на Трето бригадно командване разузнаха, транспортираха и унищожиха невзривени боеприпаси днес, 12 февруари. Откритите в село Липница, област Враца, три броя отбранителни гранати бяха унищожени извън населеното място в отцепен от полицията район.
Военнослужещите с ръководител старши сержант Любомир Цветков действаха съвместно с екип за медицинска поддръжка от Единен център за начална подготовка - Плевен на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
11.02.2022 |
|
10.02.2022 |
 Хората от състава на въоръжените сили са най-важният капитал. Те са нашият фокус, нашият приоритет за развитие. Ние разчитаме на хората, посветени на тази професия, на патриотите, които добре разбират необходимостта от служба пред Родината. Усилията, които полага ръководството на Министерството на отбраната, ще бъдат насочени именно към тях. Това заяви министърът на отбраната Стефан Янев на брифинг пред журналисти днес, 10 февруари, след провеждането на Анализа на състоянието и подготовката на Въоръжените сили на Република България през 2021 г. За всички незаети длъжности във военните формирования на Българската армия скоро ще бъдат обявени конкурси, съобщи той и увери, че за целта има достатъчен ресурс. Министър Янев посочи още, че в Закона за държавния бюджет е заложено увеличение на порционните пари от 120 лв. на 200 лв. на човек от 1 април 2022 г. и този въпрос се дискутира в парламентарната Комисия по отбрана.
Въоръжените сили трябва да се развиват балансирано, посочи министър Стефан Янев в отговор на въпрос. Това е било решение на политическото и военното ръководство за изграждането на Българската армия, включително и след приемането на страната ни в НАТО през 2004 г. „Българската армия развива с еднаква загриженост трите вида въоръжени сили – Сухопътни войски, Военновъздушни и Военноморски сили“, разясни той. По думите му, през годините съответните дефицити и намаляването на жизнения цикъл на различните платформи във видовете въоръжени сили са довели до моментен дисбаланс. Във ВВС и ВМС са стартирали модернизационни проекти. Проектът за Сухопътните войски не е започнал и затова той е приоритет, трябва да започне колкото се може по-скоро и със съответните детайли за цялостното осигуряване на една бригада, категоричен беше министърът на отбраната.
Има индикации, че доставката на първите изтребители F- 16 за българските ВВС ще закъснее, каза министър Янев в отговор на журналистически въпрос. „Сключеният договор е между правителствата на България и САЩ и в този смисъл трябва да проведем преговори със САЩ, които са наш стратегически партньор, защото закъснението на доставката засяга нашата организация и планиране“, поясни той.
|
10.02.2022 |
       „Трябва да решим като общество от каква армия имаме нужда, ще разчитаме ли на нея, ще подкрепяме ли модернизационните проекти и хората в армията за техния социален статус, кариерен модел, роля и признание в обществото. Те го заслужават, а обществото ни заслужава модерна и мотивирана армия, за да гарантира националния суверенитет, просперитета и развитието на държавата ни, която е поставена пред много предизвикателства“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 10 февруари, след проведения Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили на Република България през 2021 г. В заседанието участваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, министърът на отбраната Стефан Янев, висшият команден състав на Българската армия, командири на военни формирования от видовете въоръжени сили и началници на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
„Българският народ трябва да знае, че мъжете и жените в униформа работят в условия на лишения и недостатъчна материална осигуреност, но той може да разчита на тях. Потенциалът им гарантира изпълнението на конституционните ни задължения“, заяви началникът на отбраната. Адмирал Ефтимов посочи, че в условията на пандемия през 2021 г. бяха проведени 329 учения, което е с над 50 повече от предходната година. Продължи участието на страната ни в мисии и операции зад граница, общо с над 430 военнослужещи. Той припомни, че през юни приключи участието на наши формирования в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане в Афганистан „Решителна подкрепа“. За срока на мисията Въоръжените сили на България изпратиха 42 контингента с общо над 9200 военнослужещи. „Участието ни бе успешно, добре оценено от нашите съюзници и с натрупан безценен опит“, посочи той.
През изминалата година успешно бяха изпълнени 79 мероприятия с общо 1200 военнослужещи и 290 единици техника по оказване помощ на населението при бедствия, тежки зимни условия, пожари, въздушен транспорт и наблюдение. Над 1500 военнослужещи и 160 единици техника участваха в гасенето на пожари и ликвидирането на последствия от наводнения, над 500 тона вода бяха доставени по въздух. Военновъздушните сили изпълниха общо 66 полета за пожарогасене, авиомедицинска евакуация, превозване на медицински екипи и органи за трансплантация, търсене и спасяване и доставка на хуманитарна помощ. „Тези задачи ние изпълняваме с наличното въоръжение и техника, нямаме отделен ресурс и подготовка за това“, подчерта адмирал Ефтимов.
През 2021 г. по третата мисия на Въоръжените ни сили бяха унищожени 145 бр. невзривени бойни припаса от различен тип и калибър. Също така, поради създалата се усложнена обстановка на българо-турската и българо-гръцката граница, от ноември 2021 г. до януари 2022 г. 450 военнослужещи и почти 70 единици техника бяха развърнати на ротационен принцип за охрана и наблюдение на южната граница и подпомагане силите на МВР.
Висшето военно ръководство работи от октомври за планирането на превантивни мерки в рамките на НАТО за укрепване на периферията на Алианса, каза в отговор на въпрос началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на брифинг пред журналисти след провеждането на анализа. „Нашата концепция за изграждането на бойна група в България е гъвкава: на основата на механизиран батальон с подразделения за бойна поддръжка, ние представяме пред съюзниците възможността да ни усилят с определени формирования, които покриват дефицитите на Въоръжените сили на Република България“, каза той. Адмирал Емил Ефтимов разясни, че целта е бързо да бъде изградено ефективно бойно формирование. „Ние искаме да покажем, че в България нашите въоръжените сили, съвместно със съюзниците, могат да демонстрират способности на акумулиране на възпиращ потенциал“, заяви той и съобщи, че тази концепция ще бъде представена утре на заседанието на Съвета по сигурност.
Адмирал Ефтимов разясни, че такива бойни групи има вече установени в Балтийските държави и Полша в резултат на политическо решение, взето на Срещата на върха на НАТО във Варшава. Числеността им варира според приноса на съюзниците към определените държави от 850 до 1500 души. Обсъждана е идеята такива бойни групи да се разположат в България, Румъния, Словакия и Унгария. Планирането на превантивните мерки е процес и политико-военната работа в органите на НАТО продължава, посочи началникът на отбраната. „Ние участваме като страна-членка и давахме своя принос за формирането на такава концепция, която да отразява националните ни приоритети, състоянието на въоръжените ни сили и да бъде съобразена с процеса на вземане на решения в НАТО“, посочи адмирал Ефтимов.
|
09.02.2022 |
By means of CM Decision of January 24th, the Council of Ministers authorised the implementation of joint (enhanced) Air Policing mission in the airspace of the Republic of Bulgaria by the Bulgarian and the Spanish Air Forces. The mission will be implemented in pursuance of the Assurance Measures aimed at providing assurance to nations on NATO’s Eastern Flank. It will be carried out in compliance with the plans and procedures of the NATO Integrated Air and Missile Defence System (NATINAMDS). In the implementation of the joint Air Policing tasks, priority will be given to the use of the Bulgarian Quick Reaction Alert (QRA) fighter aircraft.
For the purposes of the joint (enhanced) Air Policing mission, the Air Force of the Kingdom of Spain will deploy 130 servicemen and 4 Eurofighter EF-2000 Typhoon aircraft. The Air Policing tasks will be performed until March 31st, 2022. The first Spanish fighters will land at Graf Ignatievo Air Base by the end of the week.
The Spanish aircraft will be assigned tasks such as Combat Air Patrol (CAP), Interception, Visual Identification (V-ID), and Shadow. The Bulgarian Air Force will continue implementing their national commitments with regard to conducting Quick Reaction Alert duty under the NATO Integrated Air and Missile Defence System (NATINAMDS).
The Air Policing of NATO airspace is a peacetime collective defence mission. Its purpose is to ensure preserving the integrity, safety, and security of the airspace of the Allies. Participation in such joint missions enhances the Air Force capabilities to safeguard the integrity of Allied airspace on NATO’s Eastern Flank.
Decisions to ensure the security of Allies in Eastern Europe were taken by the Heads of State and Government of the Member States at the NATO Summits in Wales in 2014 and in Warsaw in 2016. One of these decisions is to strengthen the airspace of the Eastern Flank member states with Allied forces on a rotational basis. The Bulgarian Air Force has jointly performed Air Policing tasks in 2014 and 2016 with forces and assets from the US Air Force and in 2017 - with forces and assets from the Air Force of the Italian Republic. Since 2012, the Bulgarian Air Force has carried out a significant number of cross-border operations with the Romanian Air Force. |
09.02.2022 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, утре, 10 февруари, ще представи „Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2021 г.“. Поканен да се запознае с анализа е президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев. В събитието ще участват министърът на отбраната Стефан Янев, народни представители, висшият команден състав на Българската армия, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Щаба на отбраната и Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната. След приключването на Анализа ще бъдат направени изявления за журналисти.
Уважаеми колеги,
Утре, 10 февруари, от 11.00 до 11.30 часа в сградата на Министерството на отбраната (бул. „Ген. Тотлебен“ № 34, срещу „Пирогов“) ще бъдат допускани акредитирани представители на медиите след представяне на валидни лична и журналистическа карта.
Допълнително до медиите ще бъдат разпространени протоколни снимки и кадри от посрещането на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев.
Спазвайки нормативните изисквания, за участие в събитието ще бъдат допускани притежатели на валиден противоепидемичен сертификат. За тези, които не разполагат с документа, Министерството на отбраната е осигурило безплатни антигенни тестове, които ще бъдат извършвани преди допускането в сградата и началото на събитието. Мобилният екип за тестване ще бъде развърнат в Приемната на сградата на Министерството на отбраната (бул. „Ген. Тотлебен“ № 34, срещу „Пирогов“) от 10.30 до 11.15 часа. |
09.02.2022 |
Министерският съвет със свое решение от 24 януари 2022 г. разреши съвместното изпълнение на задачи по усилване на охраната на въздушното пространство на страната ни от военновъздушните сили на България и Испания. При изпълнение на съвместните задачи по охрана на въздушното пространство (Air Policing) българските дежурни изтребители ще се използват приоритетно. Мисията е в изпълнение на мерките по гарантиране на сигурността на страните-членки от Източния фланг на НАТО и ще се изпълнява по плановете и процедурите на Интегрираната система на Алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана (NATINAMDS/).
За съвместното изпълнение на задачите Военновъздушните сили на Кралство Испания ще предислоцират в нашата страна 130 военнослужещи и 4 самолета Eurofighter EF-2000 Typhoon II. Те ще изпълняват задачи по усилена охрана на въздушното пространство съвместно с българските ВВС до 31 март 2022 г. Първите испански изтребители се очаква да кацнат в авиобаза Граф Игнатиево до края на седмицата.
Испанските дежурни екипажи, съвместно с българските си колеги, ще изпълняват задачи по зона за дежурство във въздуха, прехват, визуално опознаване и съпровождане. Българските Военновъздушни сили ще продължат да изпълняват националните си ангажименти по носене на дежурство в Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана /NATINAMDS/. Всяка една от страните ще поеме разходите за собствените сили и средства, участващи в дейностите по усилване на въздушната охрана.
Охраната на въздушното пространство на НАТО е мирновременна колективна отбранителна мисия. Нейното предназначение е да гарантира целостта и сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса.
Участието на личен състав и техника от българските Военновъздушни сили в съвместните операции по Air Policing доказват способностите на бойната авиация на България да действа интегрирано със силите на съюзническите държави за гарантиране на въздушната сигурност на страните от Източния фланг на Алианса.
Решения за гарантиране на сигурността на съюзниците в Източна Европа бяха взети от държавните и правителствени ръководители на страните-членки на срещата на най-високо равнище на НАТО в Уелс през 2014 г. и във Варшава през 2016 г. Едно от тези решения е усилването на мисията по охрана на въздушното пространство на страните-членки от Източния фланг със съюзнически сили на ротационен принцип. До тази година българските Военновъздушни сили са изпълнявали съвместно задачи по Air Policing през 2014 г. и 2016 г. със сили и средства от ВВС на САЩ и през 2017 г. - със сили и средства от ВВС на Република Италия
От 2012 г. до сега българските ВВС са изпълнили и значителен брой презгранични операции съвместно с ВВС на Румъния. |
08.02.2022 |
 Министърът на отбраната Стефан Янев се срещна със съветника на Държавния департамент на САЩ Дерек Шолей днес, 8 февруари. Срещата беше проведена в рамките на посещението в България на делегация, включваща представители на Държавния департамент и на Департамента по отбрана.
Сред основните теми, дискутирани по време на разговорите, бяха развитието на двустранните военни отношения и продължаването на стратегическия диалог, възможностите за сътрудничество между България и САЩ в сферата на отбранителната индустрия и проектите за модернизация на въоръжените ни сили.
„За нас е важно в този критичен момент да сме сигурни, че вървим в правилната посока чрез модернизация и изграждане на способности“, заяви министър Янев по време на разговорите. Той постави акцент върху необходимостта от реализиране на проекта за придобиване на нови бойни машини за Сухопътните войски като част от усилията ни за изграждане на тежка механизирана бригада, който определи като приоритетен за Българската армия, във възможно най-кратки срокове.
В рамките на срещата беше разгледана темата за усложнената среда на сигурност с оглед ситуацията около руско-украинската граница, ролята на НАТО в този контекст, както и възможните подходи в търсене на дипломатическо решение на конфликтните въпроси и деескалация на напрежението. Акцент беше поставен върху стратегическото партньорство между двете страни-членки на Алианса. Обсъдени бяха и възможностите за разработване на единна Черноморска стратегия. Като сериозен проблем бяха посочени хибридните и кибер атаки, като от българска страна беше заявено, че се работи по изготвяне на национална киберстратегия, както и по изграждането на способности за киберзащита.
|
08.02.2022 |
   „Концепцията за възпиране и отбрана на евроатлантическата зона поставя нови предизвикателства пред въоръжените сили на съюзниците както по отношение на тяхната роля в реализирането на концепцията, така и пред техните отбранителни способности и ниво на готовност. Колективната система за сигурност не означава, че страна-членка на Алианса може да осигури своята отбрана за сметка на разходите на другите съюзници. Принципът е солидарност в разходите за отбрана, съгласно Брутния вътрешен продукт на страните, както е прието – минимум до 2% от БВП“. Това заяви днес, 8 февруари, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при откриването на годишната си конференция. Tемата на форума тази година е „Адаптиране на структурата на въоръжените сили, планирането, подготовката и използването им към изискванията на концепцията на НАТО за възпиране и отбрана в евроатлантическата зона”. Адмирал Ефтимов поясни, че като отговор на непрекъснато променящата се среда за сигурност през последните години, въоръжените сили на съюзните държави, както и НАТО, са в процес на постоянна трансформация. След приемането на новата Военна стратегия на НАТО през 2019 г. са разработени нови концепции, които да реализират прилагането ѝ. Една от тях е Концепцията за възпиране и отбрана на евроатлантическата зона, с която беше очертан стратегическият подход за възпиране в зоната за отговорност на Алианса относно пълния спектър от заплахи. Въведен е нов модел на планиране и нов модел на силите, основан на адаптиране на системата за генериране на сили и за отговор.
„Всички тези процеси се водят от Съюзното командване на НАТО на операциите, затова поканих началника на щаба му - адмирал Йоахим Рюле, да присъства и да можем да споделим в тесен кръг какво очаква НАТО от съюзните държави за имплементирането на тази стратегия“, заяви началникът на отбраната. В програмата на конференцията ще бъде проведена и видеотелеконферентна връзка с представители на офиса на заместник-командващия по операциите и помощник-началника на щаба по подготовката на Съюзното командване на НАТО по операциите.
Като особено важна и актуална определи темата на конференцията министърът на отбраната Стефан Янев. „Въпросът пред всички нас сега е не само как Концепцията на НАТО за възпиране и отбрана в евроатлантическата зона ще рефлектира върху развитието и адаптирането на Българските въоръжени сили към новата реалност, но и как България може да осигури принос за нейното изпълнение“, каза той. Министър Янев подчерта, че с оглед на сериозната военно-политическа криза, пред която е изправен нашият регион, се изискват смели, решителни и най-вече национално отговорни действия.
„Искам още веднъж да подчертая, че никой, по никакъв повод, не ни налага решения, свързани с нашата сигурност. България е суверенна държава и всички решения за предприемане на конкретни действия в областта на отбраната се взимат от българското правителство и Народното събрание“, заяви министър Янев. Той уточни, че в съюзен формат решенията се взимат след консултации и с консенсус, като всяка страна-членка представя своята суверенна национална позиция.
В заключение началникът на отбраната адмирал Ефтимов изрази надежда, че представените доклади и дискусиите ще генерират разумни предложения и насоки за адаптиране структурата на Въоръжените ни сили за гарантиране изпълнението на ангажиментите на Република България по осигуряването на отбраната на страната и тези в рамките на колективната система за сигурност.
|
08.02.2022 |
 Министерството на отбраната започва интензивна работа и съсредоточава усилията си по пет основни приоритета - хората в отбраната; изграждане и развитие на отбранителни способности; военнообразователна система, иновации и развойна дейност; повишаване на административния капацитет и нормативна и подзаконова нормативна уредба. Това обяви днес, 8 февруари, министърът на отбраната Стефан Янев пред висшето военно ръководство на министерството и Българската армия по време на откриването на годишната конференция на началника на отбраната.
„За нас хората в отбраната са най-ценният капитал и най-важният компонент на отбранителните способности. Затова ще предприемем мерки за преодоляване на големия брой вакантни длъжности за военнослужещи и за привличане на служба на качествен личен състав“, категоричен бе министър Янев. Той обясни, че се предвижда актуализиране на възнагражденията и на социалния пакет. Още в рамките на този бюджет ще бъдат осигурени финансови средства за стартиране на конкурси едновременно за всички вакантни войнишки длъжности.
Във връзка с другия ключов приоритет - развитие на адекватни способности чрез ускорено превъоръжаване и модернизация на въоръжените сили, предстои разработването на Инвестиционен план-програма до 2032 г. „Аз и моят екип ще направим всичко възможно още през тази година да бъде възобновено изпълнението на проекта за новите бронирани машини за Сухопътните войски“, подчерта министър Стефан Янев. „Ще изграждаме и развиваме модерни способности и чрез участие в многонационални проекти в рамките на НАТО и ЕС. Ще използваме възможностите на агенциите на двата съюза и особено на стратегическото партньорство със САЩ“, допълни той.
Военнообразователната система, иновациите и развойната дейност са друго важно направление, в което ще бъдат съсредоточени усилията на политическото ръководство на Министерството на отбрана. „В контекста на новите технологии и „зеления пакет“ предвиждаме създаването на нови образователни специалности. Ще работим за присъединяване на страната ни към създаващия се в момента в НАТО иновационен фонд на стойност 1 млрд. евро в рамките на мрежата от технологични центрове DIANA. Ще създадем и условия за внедряването на възобновяеми енергийни източници и технологии за енергийно обезпечаване на структурите в рамките на въоръжените сили“, обясни министър Янев.
Предстои актуализация на нормативната база в областта на сигурността и отбраната. Ще бъдат разработени нови актове, включително Закон за управление на кризи, и ще бъдат прецизирани функциите и задачите на Върховното главно командване в рамките на действащото законодателство. Министър Янев поясни, че въз основа на всеобхватен анализ ще бъдат направени организационно-структурни промени в министерството. „С въвеждането на изцяло електронно управление на административните процеси и разработване на нови административни правила и процедури ще повишим значително нашата ефективност и административен капацитет“, каза той.
Министър Янев подчерта важността на финансовото осигуряване на всички дейности и мероприятия от План 2026 и Инвестиционния план-програма на Министерството до 2026 г. Той заяви, че ще направи всичко възможно поетият от страната ни ангажимент към съюзниците за постигане на разходи за отбрана от 2% от БВП до 2024 г. да се осъществи по-скоро.
|
07.02.2022 |
Годишната конференция на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще се проведе в периода 8 – 9 февруари 2022 г. Актуалната тема на форума тази година е „Адаптиране на структурата на въоръжените сили, планирането, подготовката и използването им към изискванията на концепцията на НАТО за възпиране и отбрана в Евроатлантическата зона”.
На събитието ще присъстват министърът на отбраната Стефан Янев, народни представители, ръководители на държавни институции и структури, висшият команден състав на Българската армия, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Щаба на отбраната и Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната. За участие в конференцията у нас пристига началникът на щаба на Съюзното командване на НАТО по операциите адмирал Йоахим Рюле.
След приключването на конференцията, на 10 февруари, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще представи „Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2021 г.“. Поканен е да присъства президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев. |
03.02.2022 |
 В областта на отбраната България и Грузия споделят общи ценности, свързани с мира и сигурността в региона и просперитета на гражданите на двете държави. Около това се обединиха на среща днес, 3 февруари, министърът на отбраната Стефан Янев и посланикът на Грузия у нас. Н. Пр. г-жа Тамара Лилуашвили. Подкрепата на нашата страна за интеграционните стремежи на Грузия ще продължат, увери министър Янев. Посланикът на Грузия благодари за българската подкрепа за евроатлантическата интеграция на страната и подчерта, че тя е особено важна предвид сложността на региона, в който се намират двете държави.
Обсъдени бяха възможностите за развитие, през настоящата година, на диалога на ниво министър и заместник-министър на отбраната, както и участието в международни и регионални формати.
България и Грузия ще продължат да си сътрудничат в областта на образованието и подготовката на военни кадри и граждански лица, обмена на обучаеми в рамките на образователни програми, както и участие в съвместни инициативи за повишаване на оперативните способности на въоръжените сили.
Полковник Зураб Курошвили, аташе по отбраната, също присъства на срещата и подчерта, че Министерството на отбраната и Въоръжените сили на Грузия имат отлично сътрудничество с българското Министерство на отбраната и високо оценяват българската подкрепа в сферата на отбраната и сигурността.
|
02.02.2022 |
 Министърът на отбраната Стефан Янев се срещна днес, 2 февруари, със сър Стюарт Пийч, специален пратеник на министър-председателя на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за Западните Балкани. В проведените разговори взеха участие началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и Н. Пр. Робърт Диксън, извънреден и пълномощен посланик на Нейно Британско Величество в България.
Сред основните дискутирани теми бяха актуалният дневен ред на сигурността в региона и европейската перспектива на държавите от Западните Балкани. И двете страни потвърдиха ключовото значение на процеса на тяхната интеграция за стабилността в региона. Бяха очертани и възможностите за задълбочаване на традиционно доброто двустранно сътрудничество в сферата на отбраната, както и конструктивното взаимодействие и перспективи в рамките на НАТО.
По време на разговорите беше поставен акцент и върху тревожното нарастване на нивата на дезинформация и увеличаването на броя и вида на каналите, чрез които тя се разпространява, с особено внимание върху тяхното влияние по отношение на сигурността в глобален мащаб.
Хибридните и кибер атаки също бяха отбелязани като сериозен проблем, като министър Стефан Янев и сър Стюарт Пийч изразиха готовност за обединяване на усилията и осъществяване на съвместни действия в борбата с тях.
|
02.02.2022 |
 Перспективите във взаимоотношенията в областта на отбраната бяха обсъдени днес, 2 февруари, на среща на министъра на отбраната Стефан Янев и извънредния и пълномощен посланик на Словашката република Н. Пр. Мануел Корчек. На срещата двамата подчертаха традиционно добрите връзки и сътрудничеството на военните експерти на двете страни по теми от взаимен интерес. Сред общите теми за българската и словашката страна в областта на военното сътрудничество бе посочена модернизацията на въоръжените сили. Двете страни в момента преминават подобни процеси, в хода на които срещат сходни предизвикателства и биха могли да обменят опит в тази сфера.
Министърът на отбраната Стефан Янев подчерта, че придобиването на нови бойни способности от Българската армия е сред неговите приоритети. От своя страна посланик Корчек запозна българския министър с хода на модернизацията в неговата страна, както и политическите и обществени нагласи към тези процеси. Той подчерта възможностите за съвместни подготовки и тренировки на военнослужещи от двете страни на територията на Словакия. Обсъдени бяха и актуални въпроси на сигурността в Източния фланг на НАТО както и други актуални въпроси на сигурността.
Интерес за словашката военна индустрия представлява и тазгодишното издание на Международното изложение на отбранителната индустрия “Хемус 2022“ в Пловдив, посочи още посланик Корчек.
|
02.02.2022 |
  Двама летци на МиГ-29 от състава на авиобаза Граф Игнатиево дадоха първото си бойно дежурство по охрана на въздушното пространство (Air Policing) на страната ни в първите дни на февруари. Капитаните Денислав Танков и Георги Йорданов завършиха всички етапи в летателната си и бойна подготовка, за да се включат в изпълнението на приоритетната за базата задача по Air Policing. Те ще продължат да развиват активно бойните си умения във всякакви метеорологични условия през тази година, когато предстои в нов курс за приучване на самолет МиГ-29 да се включат още летци.
„Нашите основни цели са непрекъснато да се повишава броят на пилотите, носещи бойно дежурство по охрана на въздушното пространство“, каза командирът на авиобаза Граф Игнатиево бригаден генерал Николай Русев пред летателния състав. Той връчи сертификати на двамата летци, с които се отбелязва датата на първото им застъпване в бойно дежурство и подчерта, че дни, като тези, са значими не само за кариерното развитие на офицерите, но са принос към национално отговорните задачи, които изпълнява базата и за които целият й личен състав носи своята отговорност. Бригаден генерал Русев пожела на капитан Танков и капитан Йорданов да бъдат все така целенасочени, защото това е само първата стъпка към необходимата бойна подготовка, която те тепърва пълноценно трябва да надграждат.
|
01.02.2022 |
 Министърът на отбраната Стефан Янев се срещна с посланика на Украйна в страната ни Н.Пр. Виталий Москаленко днес, 1 февруари. Основни теми на разговора бяха двустранните отношения в областта на отбраната, перспективите за развитие на военно-техническото сътрудничество и въпроси от актуалния дневен ред на сигурността в региона.
Н. Пр. Москаленко изказа благодарност за подкрепата за страната му, която България винаги е декларирала и отстоявала. Той подчерта традиционно доброто ниво на диалог и двустранно сътрудничество в областта на отбраната. Бяха очертани и потенциалните насоки за развитие на военно-техническото сътрудничество.
По време на разговорите беше поставен акцент върху актуални въпроси на сигурността. Във връзка със ситуацията в и около Украйна министър Янев заяви: „Българското правителство прави възможното, за да се намери дипломатическо решение на настоящата ситуация и да бъдат регулирани отношенията между всички държави в региона“. Той допълни, че като черноморска страна България е заинтересована от хармоничното развитие на икономическите, културните и социалните връзки между страните.
На срещата присъстваха и аташето по отбраната на Украйна у нас полковник Дмитро Лукашук, военният и военноморски аташе подполковник Олександър Бадзюк и директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ в Министерството на отбраната бригаден генерал Радостин Илиев.
|
|
 |