 |
Новини - архив
26.02.2021 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов лично провери възможностите на ремонтираните самолети Су-25 в базата за предно разполагане в Безмер и се убеди в бойните им способности. Днес, 26 февруари, беше изпълнен полет с един от ремонтираните самолети Су-25 с министъра на отбраната на борда.
„Преди две години бяхме пред перспективата да нямаме нито един самолет Су-25, който е основният боен самолет за поддръжка на Сухопътни войски и на флота. Благодарение на активността на командирите на ВВС и на инициативата на ръководството на авиобазата, беше сключен договор за ремонт на 8 от съществуващите самолети Су-25 и днес ги виждате готови. Имаше много скептици, които обясняваха, че не ни трябват руски самолети, не ни трябват стари самолети. Аз винаги съм казвал – няма руски самолети, щом са платени от българския гражданин, това са български самолети и те изпълняват мисии по защита на териториалната цялост и суверенитета на България“, каза министър Каракачанов.
Той обясни, че след ремонтно-възстановителните дейности самолетите са напълно съвместими с натовската авиация и готови да изпълняват задачи по всяко време на денонощието. „Дълги години назад не сме имали осем самолета в бойна готовност“, коментира още министър Каракачанов.
Той благодари на заместник-министър Анатолий Величков, който ръководеше проекта за ремонт на щурмовите самолети. „През последните 6-7 г. бяха отделяни средства за инфраструктурата на авиобаза Безмер. Благодарение на политиката на Министерството на отбраната сега в базата няма проблем с некомплекта на войнишки личен състав, попълнени са всички войнишки длъжности. Щастлив съм и съм убеден, че тръгвайки си, оставяме и командира на ВВС и офицерите в авиацията много по-сигурни в нейното бъдеще“, каза още министърът на отбраната.
Ремонтът на 8 самолета Су-25К/УБК, 16 двигателя Р-95Ш, доставки на резервни части, апаратура, документация и извършване на замяна на системи и блокове е на стойност 42 185 620 € без ДДС по договор между Министерството на отбраната и ОАО „558 Авиационный ремонтный завод” от 14 декември 2018 г.
Модернизирана е изцяло системата за навигация на Су-25, като са включени възможности за спътникова навигация. С това е осигурена по-голяма информационна осведоменост на пилота. Значително са разширени възможностите за използване на ракетно въоръжение. Радиостанциите са подменени с нови, които позволяват едновременно връзка и прослушване на две честоти и осъществяване на контакт със сухопътен и морски компонент. Ремонтираните Су-25 са по-боеспособни и многократно по-ефективни в изпълнението на основните задачи по осигуряване на непосредствена авиационна поддръжка на формирования на сухопътни и военноморски подразделения.
Удълженият с 8 години ресурс на самолетите ще позволи воденето на интензивна подготовка на летателния състав и повишаване на нивото на бойна подготовка.
Експлоатацията на ремонтираните самолети ще обезпечи бъдещето на авиобазата в Безмер и нарастването на бойните възможности на Военновъздушните сили.
В началото на пролетта авиобазата започва активно участие в национални и международни летателни тренировки. С направените инвестиции военното летище на Безмер отговаря на всички съвременни стандарти и притежава способности за провеждане на учения и летателни тренировки с военновъздушните сили на страни-членки на НАТО, както и може да бъде използвано в бъдеще за запасно летище на Ф-16 за нуждите на българските Военновъздушни сили.
|
26.02.2021 |
Народното събрание прие днес, 26 февруари, на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ), внесен с решение на Министерския съвет от 17 февруари 2021 г.
Измененията и допълненията на ЗОВСРБ регламентират усъвършенстването на организационната структура на Въоръжените сили, трансформирането на системата за командване и управление, и логистичното осигуряване на въоръжените сили. Те се основават на резултатите от приключилия Стратегически преглед на отбраната и на приетата с решение на Народното събрание Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили до 2032 г.
С новите текстове се създават две нови структури в състава на Българската армия - Командване за логистична поддръжка и Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана.
Разширяват се и правомощията на началника на отбраната, свързани с непосредственото ръководство на командирите на командвания и командирите на трите вида въоръжени сили. На началника на отбраната се възлагат отговорности по разработване на плановете за действие на Въоръжените сили, активиране на силите и изпълнение на конкретен план.
Определят се ясно и функциите на Щаба на отбраната в ролята му на стратегически военен щаб, който подпомага началника на отбраната при определяне на необходимите отбранителни способности, използване на Въоръжените сили, подготовка на войските и силите и разработването на стратегически прогнози, анализи, военни оценки и препоръки за вземане на решения в областта на отбраната.
Прецизират се разпоредбата на чл. 122, ал. 4 от ЗОВСРБ, като изрично се посочва, че с решението на Народното събрание, с което се обявява извънредното положение или с указа на президента ще се определят условията и реда за преминаването през и пребиваването на съюзнически въоръжени сили на територията на страната.
С преходните и заключителните разпоредби на законопроекта се възлагат правомощия на началника на отбраната за поставяне на задачи и на органите на военната полиция.
Останалите предложения за изменения и допълнения са относими до други разпоредби на ЗОВСРБ, свързани с измененията по същество на действащия в момента закони.
|
26.02.2021 |
|
25.02.2021 |
       Четиридесет и вторият контингент, който ще се включи в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“, получи днес, 25 февруари, оценка „Боеготов“. Проверката на степента на подготовка, уменията и способностите на командния и личния състав, определен за изпълнение на задачи по време на предстоящата мисия, беше извършена от комисия от Съвместното командване на силите. Това е първата сертификация на военно формирование от Въоръжените сили на Република България, проведена съгласно изискванията на новите стандарти за силите на Съюзното командване по операциите на НАТО за сухопътни щабове и формирования (AFS Vol.VII-CREVAL).
Комисията, с председател полковник Юлиян Петров – началник на отдел „Съвместна подготовка” в СКС, оцени бойните способности на националния елемент, ротата за охрана и щабните офицери от 42-ия контингент за участие в мисията на НАТО в Афганистан. През изминалите два дни на Учебен център „Марино поле” военнослужещите демонстрираха способностите си в рамките на проведеното тактико-специално учение на тема: „Действия на ротата при охрана на база“.
Непосредствената подготовка на контингента започна през декември и се проведе във военно формирование 34840 - Карлово и на Учебен център „Марино поле”.
Ротата за охрана е с командир майор Милен Проданов и в състава й са включени военнослужещи от формированията на 61-ва механизирана бригада на Сухопътните войски. Задачите, които се предвижда да изпълнява ротата в Афганистан, са свързани с охраната на част от вътрешния периметър на база „Летище Баграм“, носене на дежурства в базовия оперативен център и др.
|
25.02.2021 |
 „Приветствам бригаден генерал Иван Маламов, който пое нелеката задача да организира за първи път научна конференция на тема „Логистиката и обществените системи“. В трудното време, в което живеем, научните форуми, конкурси и проекти в НВУ „Васил Левски“ продължават да утвърждават Военния университет в образователното пространство в страната и в чужбина. В подкрепа на това е и тази конференция, която дава възможност за първи път на едно място да се споделят идеи, мнения и виждания както за военната, така и за бизнес логистиката и нейните социални измерения“. Това заяви днес, 25 февруари, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при откриването му.
Форумът се провежда под патронажа на началника на отбраната. В него участват учени от български и чуждестранни университети, работещи в сферата на логистиката, докторанти, студенти и курсанти от Военния университет в старата ни столица. Поради противоепидемичните мерки в страната събитието се провежда онлайн. В него се включиха и експерти от Министерството на отбраната, Командването на Сухопътните войски, Съвместното командване на специалните операции, бригада „Логистика“ и 110-и логистичен полк. Фирми от българската военно-промишлена индустрия представиха своята дейност и продукция пред аудиторията.
В обръщението си към участниците в научната конференция адмирал Ефтимов открои направленията във военната логистика, които представляват традиционен интерес, свързани с националната икономика и осигуряването на войските и силите. Той подчерта динамичното развитие на логистиката в стопанската сфера, както и посочи, че съвременните реалности преди и по време на пандемията налагат нов, трети модел на приложение - социалната логистика. По думите му, тя въвежда човешкия фактор в системите и прилага логистични принципи, методи и инструменти при решаване на проблемите на обществото.
„От военна гледна точка трайното влошаване на средата на сигурност наложи НАТО да промени фокуса в развитието на способностите, пренасочвайки усилия към операции за колективна отбрана. Силите, които ще ги провеждат, включително националните сили за отбрана, е необходимо в бъдеще да поддържат висока степен на готовност, която е в пряка функция от логистичното им осигуряване“, заяви началникът на отбраната. Той акцентира на резултатите от прегледа на способности в структурите на Въоръжените сили, които налагат оптимизиране на организационните структури, включително на системата за логистично осигуряване.
„Анализът показва, че за изпълнение на задачите, нашата система следва да притежава необходимите логистични способности и функционалности, гарантиращи както логистична поддръжка на националните сили, така и своевременното осигуряване на силите на Алианса, които реагират на наша територия“, заяви адмирал Ефтимов. Той бе категоричен, че поетите национални ангажименти за осигуряване на адекватна поддръжка на страната домакин са намерили своето приложение в разработените национални доктрини и планове, при определянето на процедури и развитието на способности за осигуряване на действията на съюзни сили на територията на страната. Тази задача излиза извън рамките на Въоръжените сили и е приета на национално ниво, подчерта началникът на отбраната. Той посочи, че е необходимо да се осигури синергия в рамките на НАТО и на национално ниво, както и на свързаност с инициативите на ЕС в това направление.
Намерението на организаторите от НВУ „Васил Левски“ е конференцията да стане ежегодна.
|
25.02.2021 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще инспектира утре, 26 февруари, ремонтираните и възстановени самолети СУ-25 в авиобаза „Безмер“. На събитието ще присъстват заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков.
Осем щурмови самолета СУ-25 преминаха основен капитално-възстановителен ремонт. Машините са с изцяло модернизирана система за навигация, с възможности за спътникова навигация. С това се осигурява по-голяма информационна осведоменост на пилота за изпълнение на задачите. Значително са разширени възможностите за използване на ракетно въоръжение, подменени с нови са радиостанциите, които позволяват едновременно връзка и прослушване на две честоти, включително и осъществяване на контакт със сухопътен и морски компонент.
Внедрените системи правят възстановените Су-25 по-боеспособни и многократно по-ефективни за изпълнението на основните задачи по осигуряване на непосредствена авиационна поддръжка, изолиране на района на бойните действия и подпомагане воденето на боя от формированията на сухопътни и военноморски подразделения и части.
Уважаеми колеги, представителите на средствата за масова информация, които желаят да отразят посещението на министъра на отбраната в авиобаза „Безмер“, ще бъдат допускани на 26 февруари от 10:30 часа през Централния контролно пропускателен пункт. |
25.02.2021 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов награди днес, 25 февруари, военнослужещи и цивилни служители за активното им участие в реализацията на проектите за модернизиране и придобиване на нови бойни способности за Българската армия. Отличени бяха участниците в проектите за модернизирането на танковете Т-72 за Сухопътните войски, за придобиване на два модулни патрулни кораба и за придобиване на бронирани машини за Съвместното командване на специалните операции, както и участниците в изпълнението на Плана за приходите на Министерството на отбраната. Сред наградените бяха заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков, командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев, началникът на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов, директори на дирекции и експерти в Министерството на отбраната.
„Пожелавам на всички увереност, професионализъм, нови успехи в дейността, която трябва да направи Българската армия още по-боеспособна – такава, каквато всички искаме да я видим в близко бъдеще“, каза на церемонията министър Каракачанов. Той благодари на военното ръководство, на командирите на видовете въоръжени сили, на военните и цивилните експерти и подчерта, че наградите са само скромен жест на признание за техния принос.
„Като началник на отбраната не мога да не бъда щастлив да присъствам на тези церемонии, когато отчитаме положения труд за придобиване на нови и за модернизиране на съществуващи способности за Българската армия“, категоричен бе адмирал Емил Ефтимов.
Той благодари на министър Каракачанов за проявената политическа воля и настойчивост да има утвърдена линия на поддържане и модернизиране на отбранителните способности на Българската армия. „Благодаря за труда на наградените и се надявам тенденцията, която заложи това политическо и военно ръководство, да бъде запазена през годините“, каза адмирал Ефтимов.
Заместник-министър Анатолий Величков благодари за отличията от името на всички наградени и подчерта, че посредством преговорите и работата по проектите в Министерството на отбраната е натрупана значителна експертиза и безценен опит, който ще бъде изключително полезен занапред. „Всички, които работеха по проектите, имат няколко отличителни общи качества – професионализъм, работоспособност, които бяха проявявани многочасово и ежедневно, в много случаи и в извънработно време, и не на последно място – проявената воля и решимост да бъдат доведени до успешен край.“, каза заместник-министър Величков.
|
24.02.2021 |
„Изминалата 2020 г. беше поредната тежка и динамична година в историята на Военновъздушните сили. Годината, в която ние за пореден път доказахме своята решимост, твърдост и възможности да изпълняваме своята роля, мисия и задачи, да осъществяваме активен контрол и охрана на българското въздушно пространство, да изпълняваме презгранични операции, да участваме успешно в национални и международни учения, да поддържаме и развиваме своите бойни способности.“ Това каза командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров на годишния анализ на състоянието и подготовката във ВВС.
Като особено важна той подчерта работата по подготовката на хора, техника и инфраструктура за приемането на новия тип боен самолет. Командирът на ВВС акцентира и на активното участие в задачи по третата мисия на Въоръжените сили - „Принос към националната сигурност в мирно време“, което допълнително допринася за повишаване на общественото доверие към военната авиация.
На годишния анализ на ВВС присъстваха заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, директорът на дирекция „Стратегическо планиране“ в Щаба на отбраната бригаден генерал Анатолий Кръстев , началникът на ВВВУ „Г. Бенковски” бригаден генерал Юлиян Радойски, командири на военни формирования от състава на ВВС, началници на отдели и сектори от командването.
|
23.02.2021 |
Полети на вертолети от състава на Сухопътните войски на САЩ ще се проведат през последната седмица на февруари и началото на март в района на гр. Бургас и околните населени места. Вертолетите са от Първа авиационна бригада за поддръжка на Първа пехотна дивизия на САЩ, с постоянна дислокация във Форт Райли, Канзас. Те ще се предислоцират в Европа за срок от девет месеца в подкрепа на операция „Atlantic Resolve“.
В посочения период се планира прелитането на около 30 вертолета от Александруполис, Република Гърция, до полигони на територията на Румъния.
Предвижда се прелитанията да се провеждат между 8.00 и 18.00 часа, при спазване на процедури за намаляване на шума. |
23.02.2021 |
„В условията на пандемия, с голяма мобилизация и при спазване на мерките за безопасност Сухопътните войски успешно проведоха учения, които не бяха правени от десетилетия. Изказвам своето воинско „благодаря“ към командира генерал-майор Михаил Попов, неговия екип и целия личен състав на Сухопътните войски“. Това заяви днес, 23 февруари, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов след Анализа на подготовката, войсковия ред и дисциплината в Командването на Сухопътните войски през 2020 г.
Адмирал Ефтимов оцени усилията на Командването и командирите на Сухопътните войски на всички нива, които в трудна година като изминалата успяха да изпълнят основните мероприятия по подготовката, планирани преди усложняването на епидемичната обстановка. „Всяко учение и мероприятие подлежи на анализ. Имаме ясна представа за възможностите, за това какво можем, какво трябва да направим и да надградим. Надявам се с развитието на проектите и с ресурсното обезпечаване на Българската армия и конкретно на Сухопътните войски да се запази тенденцията към увеличаване и поддържане на отбранителните ни способности“, заяви началникът на отбраната.
Оперативният сбор на командира на Сухопътните войски, който се проведе днес беше на тема „Концепция на НАТО за възпиране и отбрана на Евроатлантическата зона и влиянието й върху развитието на Сухопътните войски”. В присъствието на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, заместник-командирът на ВВС бригаден генерал Петьо Мирчев, ръководния състав и командирите на всички военни формирования от Сухопътните войски беше проведен и анализът на подготовката на командирите, щабовете и военните формирования от Сухопътните войски през учебната 2020 г.
„В състояние сме да изпълним поставените ни задачи с определени ограничения в обем или удължен лимит от време, произтичащи от комплексни причини. Проведените мероприятия и постигнатите резултати допринесоха за поддържането и надграждането на съществуващите отбранителни способности. Въпреки всички предизвикателства и трудности, основните планирани мероприятия по подготовката в Сухопътните войски през годината бяха изпълнени“ – посочи командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов в обръщението си към участниците във форума.
Макар и в условията на висок некомплект и в сложна епидемиологична обстановка, подготовката беше насочена към поддържане и развитие на съществуващите отбранителни способности и изпълнение на задачите по трите мисии на въоръжените сили, като основните усилия бяха с акцент върху мисия „Отбрана”. Генерал-майор Попов подчерта основния приоритет в подготовката на формированията през годината - провеждането на съвместни учения и тренировки с участието на бойни и осигуряващи формирования, както от Сухопътните войски, така и от останалите видове въоръжени сили. Той открои организирането и успешното провеждане на тактическото учение с 61-ва механизирана бригада „Балканска стена -2020“, в което участваха бойни и осигуряващи формирования от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Служба „Военна полиция“, Военномедицинска академия и други структури. Независимо от всички неблагоприятни фактори през годината са проведени 120 учения от планираните 150, което е около 80% от всички учения за периода.
Подготовката на декларираните формирования през изминалата година се извърши в съответствие с поетите ангажименти. В изпълнение на задачите по мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност”, Сухопътните войски са основният вид въоръжена сила, която допринася за формирането, подготовката и окомплектоването на контингентите за участие в мисии извън страната. В допълнение към тази мисия е и задачата по носенето на дежурства от отделни формирования на територията на страната с готовност за участие в многонационални операции на НАТО и ЕС.
Генерал-майор Попов припомни и участието на Сухопътните войски в изпълнение на задачите по третата мисия „Принос към националната сигурност в мирно време” - своевременното оказване на помощ на населението при бедствия, аварии и катастрофи, действията на военнослужещите при тежки климатични условия и в трудно достъпни терени на територията на цялата страна. През годината формированията за преодоляване на последствията от бедствия и аварии от състава на Сухопътните войски са участвали в близо 90 мероприятия.
Участниците във форума бяха запознати и със състоянието на войсковия ред и дисциплината в Сухопътните войски за 2020 г. Предприетите конкретни мерки от Командването на Сухопътните войски ограничиха предпоставките за недопускане на инциденти и нещастни случаи.
|
19.02.2021 |
България ще бъде домакин на съвместна подготовка на военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции (СКСО) на Българската армия и военнослужещи от армията на Великобритания. Тя ще се проведе от 22 февруари до 5 март 2021 г. в районите на формированията на СКСО, Национален парк „Рила“ и летище „Чешнегирово“.
В рамките на съвместната подготовка ще бъдат изпълнявани задачи, свързани със спецификата на действията на специалните сили на различни терени и при различни условия. Целта е да се постигне интегриране на формированията и да се провери нивото на оперативната съвместимост. Участието в такъв вид подготовка повишава готовността на подразделенията за участие в операции, засилва професионалните взаимоотношения и подобрява общата координация и взаимодействието, необходими в случай на криза.
Предвижда се на 2 март да се проведе ден за високопоставени гости. |
19.02.2021 |
|
18.02.2021 |
      Министърът на отбраната Красимир Каракачанов, курсанти и преподаватели от Националния военен университет „Васил Левски“ почетоха днес, 18 февруари, безсмъртното дело на Апостола на свободата. Военните почести бяха отдадени пред паметника на Левски в района на Училището. Министър Каракачанов прие строя на целия личен състав на НВУ. Бригаден генерал Иван Маламов се обърна към министъра на отбраната Красимир Каракачанов с думите: „Искам да ви връча знака на университета - символ на признателност и уважение за всичко, което правите за Българската армия, и за Националния военен университет. Г-н министър, във ваше лице Националният военен университет вижда приятел и съмишленик. Благодаря ви за подкрепата към университета“.
Левски е човекът, който със своята дейност направи революция в съзнанието на българите. Затова на този ден моят апел към вас е да прочетем всички по нещо за Левски. Той ни е необходим всеки ден. В това трудно ежедневие, във време на объркани ценности, вместо да се оглеждаме било на изток било на запад, именно Левски може да ни даде самочувствието и вдъхновението да вървим напред. Да решаваме делата си по български“. С тези думи министърът на отбраната Красимир Каракачанов се обърна към курсанти и преподаватели на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“.
В словото си министър Каракачанов подчерта още, че в своята дейност Левски обхваща не само онези земи, които са част от днешното Отечество България. Той припомни думи от едно от писмата на Апостола „И ние българите искаме да живеем свободно в земите си - България, Тракия и Македония“. „Тези негови идеали станаха пример за подражание на следващите и по-следващите поколения български революционери. Защото, ако не беше Левски, ако не беше неговата мрежа, ако не бяха онези дейци в тогавашната отоманска империя или в емиграция, на които той събуди духа и ги насочи в правилната посока, нямаше да има Априлско въстание и Освобождение. В идеалите на Левски видяха смисъла на своя живот останалите под турско робство след Берлинския конгрес българи в Тракия и Македония“, каза министърът на отбраната.
Той пожела на курсантите в НВУ да следват пътя на Левски и да не забравят неговото дело и живот. Министър Каракачанов връчи грамотите на участниците в конкурса за есе връчи и наградите на отличените курсанти в конкурса за есе „Гибелта на Апостола на свободата”.
Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов участва и в общоградското поклонение пред паметника на Левски в центъра на Велико Търново, където произнесе слово в памет на Апостола. След заупокойната молитва, отслужена от великотърновски свещеници, граждани и представители на местната власт положиха венци и цветя в знак на признателност.
|
18.02.2021 |
|
17.02.2021 |
  Редовната среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО започна днес, 17 февруари. От българска страна в нея участва заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната на Република България Красимир Каракачанов.
Форумът започна със заседание във формат „30“, на което беше обсъден процесът на размисъл „НАТО 2030“. Неговата цел е начертаване на насоки за запазване на силата във военно отношение, усилване на политическото измерение и утвърждаване на глобалния подход към сигурността на Алианса. С оглед на подготовката на препоръки по процеса на размисъл за предстоящата среща на върха през 2021 г., министрите на отбраната обсъдиха потенциални предложения и приоритети.
В своето изказване министърът на отбраната Красимир Каракачанов подчерта, че НАТО е основата на евроатлантическата сигурност и е от изключителна важност да поддържаме и да укрепваме всичко онова, което прави тази организация толкова успешна. „На първо място това са единството и солидарността между съюзниците, чиито израз е вземането на решения с консенсус“, изтъкна министър Каракачанов.
По време на заседанието бяха разгледани още справедливото споделяне на тежестите и отговорностите в Алианса и въпроси от засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО, с фокус върху Концепцията за възпиране и отбрана на Евроатлантическата зона, Ключовата концепция на НАТО за водене на бойните действия, напредъка по Инициативата за готовност, иновационните технологии и технологии с потенциален разрушителен ефект (emerging and disruptive technologies - EDT) и др. Министрите на отбраната одобриха Стратегия за прилагането на EDT, която ще подпомогне усилията на Алианса да запази технологичното си преимущество.
При обсъждане на справедливото споделяне на тежестите и отговорностите в Алианса беше отбелязано, че 2021 г. се очаква да бъде седмата поредна година на повишаване на разходите за отбрана на съюзниците. България подкрепя виждането, че споделянето на отговорностите в Алианса ще остане много важна част от адаптацията на НАТО. Министър Каракачанов потвърди поетия ангажимент за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП до 2024 г., както и за развитие на способностите и принос към операциите и мисиите на Алианса.
Първият ден от срещата на министрите на отбраната приключи с неформална сесия с участието на Върховния представител на ЕС по външни работи и политика за сигурност Жозеп Борел и министрите на отбраната на Швеция и Финландия. Сесията беше посветена на въпроси от областта на трансатлантическата сигурност, с фокус върху общите предизвикателства и начините за справяне с тях.
Утре срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО продължава. Ще бъдат обсъдени операциите и мисиите на НАТО с фокус върху мисията „Решителна подкрепа“ в Афганистан и бъдещето на присъствието на Алианса в страната, както и мисията на НАТО в Ирак.
|
17.02.2021 |
С поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски в Националния военен университет във Велико Търново министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще се преклони пред живота и безсмъртното дело на Апостола на Свободата утре, 18 февруари, от 15 ч.
В навечерието на деня, в който България отбелязва 148 г. от гибелта на великия българин, министър Каракачанов ще връчи и наградите на отличените курсанти в конкурса за есе „Гибелта на Апостола на свободата”.
Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов ще участва и в тържествения военен ритуал пред паметника на Левски в центъра на Велико Търново, където ще произнесе слово за Апостола. Събитието ще започне в 17,30 ч. на 18 февруари.
Уважаеми колеги, представителите на средствата за масова информация, които желаят да отразят посещението на министъра на отбраната в НВУ „Васил Левски“, ще бъдат допускани в Университета утре, 18 февруари, от 14,45 ч. през КПП- Изток.
|
17.02.2021 |
Представителни военни подразделения от всички гарнизони на страната ще проведат военни ритуали за отбелязването на 148 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски в различни населени места. Традиционно общоградските поклонения и военните ритуали ще се състоят на 18 и 19 февруари, при спазването на противоепидемичните мерки.
С поредица от събития на 18 и 19 февруари граждани и гости на родния град на Васил Левски Карлово ще се преклонят пред паметта на Апостола. На 18 февруари от 18.00 часа на площад „Васил Левски” ще се проведе митинг-заря с участието на представителни формирования и военния духов оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. На 19 февруари от 09.00 часа в църквата „Света Богородица” ще бъде отслужена архиерейска Света литургия и панихида. От 11.00 часа отново на площад „Васил Левски” ще се проведе митинг-поклонение, който ще завърши с поднасяне на гирлянд, венци и цветя пред паметника от представители на държавната и местна власт, военнопатриотични организации и родолюбиви българи. Поклонението ще продължи с шествие до Национален музей „Васил Левски”.
В градовете Стара Загора и Ловеч проявите ще се проведат също на 18 февруари. От 11.00 часа в Стара Загора военнослужещи от 2-ра механизирана бригада ще почетат паметта на Апостола с поднасяне на венци и цветя пред едноименния паметник в града. От 18.00 часа в Ловеч военнослужещи от гарнизон Плевен ще поднесат венци пред паметника на Васил Левски в квартал „Вароша”.
На 19 февруари от 11.00 ч ще се извършат ритуали по поднасяне на венци в Плевен и в Шумен с участието на военнослужещи от гарнизоните.
От 11.00 ч в Благоевград военнослужещи от Бригадното командване ще участват в ритуал по полагане на венци и цветя в знак на признателност към живота и делото на Апостола на площад „Васил Левски“ пред неговия паметник.
От 10.00 ч в Белене с участието на военнослужещи от военното формирование 28 880 ще се състои ритуалът по поднасяне на цветя пред паметната плоча на Васил Левски в двора на едноименното училище в града.
От 12.00 военнослужещи от 4-ти артилерийски полк в Асеновград ще поднесат венци и цветя пред паметника на Апостола в града.
Военнослужещи от Военноморските сили (ВМС) ще проведат военните ритуали във Варна и в Бургас. От 10.00 ч във Варна ще се състои ритуалът за поднасяне на цветя и поклонение на паметната плоча на Апостола в кв. „Левски“. От 11.00 ч. почетен караул ще участва във военния ритуал за поднасяне на венци и цветя на паметника на Васил Левски в морската градина.
От 11.00 ч в гр. Бургас почетен караул от ВМС ще участва в общоградското поклонение и военния ритуал за поднасяне на венци и цветя на паметника на Васил Левски, в морската градина на гр. Бургас.
В Пловдив с участието на представителни военни подразделения – почетна рота, военен духов оркестър и венценосци от 11.00 ч ще се проведе военен ритуал на паметника на Васил Левски на алеята на Бунарджика. Преди това от 10.00 ч ще бъде отслужена панихида в храм „Свети Свети Петър и Павел“.
|
17.02.2021 |
Заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната на Република България Красимир Каракачанов ще вземе участие в среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО. Тя ще се проведе в периода 17-18 февруари 2021 г. чрез видеоконферентна връзка.
На форума ще бъдат разгледани редица ключови въпроси от дневния ред на Алианса, в светлината на подготовката на предстоящата Среща на върха през 2021 г. Министрите на отбраната ще обсъдят актуални въпроси от инициативата „НАТО-2030“, напредъка по справедливото споделяне на тежестите и отговорностите в Алианса и засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО.
В рамките на срещата ще бъдат разгледани и въпроси, засягащи трансатлантическата сигурност, перспективите пред операциите и мисиите на Алианса, с акцент върху Афганистан и Ирак, както и сътрудничеството между НАТО и ЕС.
|
17.02.2021 |
|
16.02.2021 |
 Анализ на подготовката, войсковия ред и дисциплината в Съвместното командване на силите (СКС) през 2020 г. и оперативният сбор на неговия командващ се проведоха днес, 16 март.
„Изминалата 2020 г. беше изпълнена с много динамика, непредвидимост, бързо променяща се обстановка и изпитания, както за личния състав от Съвместното командване на силите, така и за пряко подчинените военни формирования. Динамичната и сложна среда за сигурност, изпълнена с трудно предвидими рискове и заплахи, както и условията в усложнената пандемична обстановка, създадоха предпоставки за изпълнението на задачите, свързани с членството на Република България в НАТО и ЕС и поетите ангажименти към международната общност, с още по-голяма степен на отговорност, дисциплинираност и гъвкавост. Новите реалности недвусмислено доказаха, че вземането на правилни и адекватни решения и подходи за действия в условия на непредвидимост, не е „интуитивно изкуство”, а следва да бъдат основани на базата на натрупан опит, анализ, компетентност и експертност”. Това каза командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров на откриването на годишния анализ.
В анализа беше откроено изпълнението на задачите, свързани с подготовката, развръщането, ротацията и осъществяването на национален контрол на контингентите зад граница в условията на усложнена епидемична обстановка, изграждането на декларираните формирования по Цели на силите, както и с окомплектоването с личен състав на СКС и подчинените му военни формирования с приоритет на комплектоването на декларираните формирования. Беше посочено, че подготовката на щаба и формированията на СКС се е провеждала в съответствие с планираните щабни тренировки и с участието в двустранни, многонационални и регионални учения. Акцент беше поставен на участието на СКС в процеса на планирането и провеждането на многонационалното учение „Defender Europe 2021”.
Темата на оперативния сбор на командващия на СКС бе „Организация и провеждане на съвместната подготовка в контекста на Концепцията на НАТО за възпиране и отбрана на Евроатлантическата зона”. Тя пряко кореспондира с усилията на НАТО за засилено предно присъствие в Черноморския регион, както и с укрепването на способностите за възпиране, способностите за отговор и отбрана на всички съюзници. Целта на оперативен сбор бе да се дефинира мястото на СКС в организацията и провеждането на съвместната подготовка за изпълнение на възпиращите мерки (Assurance measures).
В анализа и оперативния сбор участваха заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, командири на видовете въоръжени сили, ръководният състав на СКС и командирите на военните формирования, непосредствено подчинени на командващия на СКС, представители на дирекции от Щаба на отбраната.
|
15.02.2021 |
Заместник-министър председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната на България Красимир Каракачанов и секретарят по отбраната на САЩ Лойд Джеймс Остин III дадоха висока оценка на развитието на двустранното военно сътрудничество.
В своето поздравително писмо до секретаря Лойд Джеймс Остин III министър Каракачанов отбеляза, че дълготрайното развитие и задълбочаване на сътрудничеството в сферата на сигурността и отбраната между двете държави се основава на споделените ценности и желание за постигането на траен просперитет и мир. Отбелязана бе и признателността на българската страна за подкрепата на правителството на САЩ за процеса на модернизация на българските Въоръжени сили, както и за повишаването на тяхната оперативна съвместимост.
Министърът на отбраната на Република България изрази своята увереност, че изпълнението на съвместните инициативи, провеждани както на двустранна основа, така и в рамките на НАТО, допринасят за повишаване на сигурността в регионален и глобален аспект. В тази връзка той отбеляза готовността си да продължава да развива съвместните дейности в областта на отбраната между двете държави и пожела успешен мандат на своя колега.
В отговор секретарят по отбраната на САЩ Лойд Джеймс Остин поздрави българската страна за усилията, които полага за модернизация на българските Въоръжени сили и по-конкретно за придобиването на нови самолети Ф-16, както и за подписаната 10-годишна Пътна карта за сътрудничество между двете държави. От американска страна бе дадена и висока оценка на сътрудничеството по линия на съвместните българо-американски съоръжения, както и провежданата на тяхна територия съвместна подготовка.
В контекста на предстоящата среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО секретарят по отбраната Остин отбеляза, че ангажиментът на САЩ към Алианса остава непоклатим. В тази връзка бе отбелязано, че от ключово значение за повишаване на сигурността на страните от Източния фланг на НАТО остават развитието на инициативите за адаптирано предно присъствие и разширената охрана на въздушното пространство. От американска страна бе изразена и признателност за приноса на България към мисиите на НАТО в Афганистан и Ирак. |
14.02.2021 |
       Модерен център по кибероперации откри днес, 14 февруари, във Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ в гр. Варна министърът на отбраната Красимир Каракачанов. На церемонията присъства и командирът на Военноморски сили контраадмирал Кирил Михайлов.
Началникът на Морското училище флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров представи мултифункционалните възможности, с които центърът разполага за обучение на курсантите и студентите и за провеждане на киберучения и тренировки. Той посочи, че се търсят възможности за интегриране на центъра в системата за киберподготовка на НАТО.
„Центрът по кибероперации е уникален по своята същност и доказателство за това, че винаги могат да се правят хубави неща, когато има инициатива от места“, каза министърът на отбраната. „Не е случайно, че през изминалата година Морското училище в гр. Варна беше на второ място в световните класации на висшите военноморски учебни заведения. То e едно от най-активните с интелигентни, целесъобразни и полезни предложения, за чиято реализация Министерството на отбраната съдейства“, заяви министър Каракачанов.
Флотилен адмирал Медникаров благодари на министър Каракачанов за подкрепата за развитието на Висшето военноморско училище и го увери, че ръководството ще създаде максимални условия за качествена подготовка на обучаемите. Той връчи на министъра на отбраната реплика на меча на хан Кубрат.
Центърът по кибероперации разполага с четири многофункционални специализирани компютърни лаборатории с общо 52 работни места. В него са оборудвани лаборатория за изследване и изучаване на компютърен хардуер и специализиран кабинет за работа с класифицирана информация и криптографски средства, използвани в Министерството на отбраната, Българската армия и НАТО. Центърът разполага и с лекционна зала за провеждане на брифинги по време на компютърно подпомагани киберучения и тренировки с 56 седящи места, конферентна работна зала с обособени работни места за управление на симулациите при провеждане на компютърно подпомагани киберучения и тренировки; комуникационен център със съответното оборудване за осигуряване на функционирането на информационните системи и системите за киберсигурност на училището.
В лабораториите и кабинетите на центъра ще се провежда ежедневен учебен процес за осигуряване на специализирани дисциплини, включени в учебните планове на специализациите „Кибероперации“ и „Военноморски комуникационни и радиотехнически системи“ от специалността „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво“ за курсанти и специалностите „Киберсигурност“ и „Информационни и комуникационни технологии“ за студенти.
Учебният център разполага с технически възможности за провеждането на симулации на различни киберситуации (атаки, инциденти и др.). Те ще се използват при провеждане на компютърно подпомагани киберучения и тренировки. При по-голям брой на обучаемите от един екип или на участниците в учения и тренировки е предвидена възможност лабораториите да бъдат обединявани като се премахват преградните стени между тях, да бъде променяна работната им конфигурация като се оформя функционален оперативен център с 48 работни места.
На по-късен етап се предвижда интегрирането на центъра с морските компютърни симулатори във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, което ще даде възможност да се провеждат изследвания за влияние на кибератаките върху корабните системи за управление, както и да се провежда квалификационна подготовка на всички категории корабен състав в съответствие с изискванията на Международната морска организация (IMO).
|
12.02.2021 |
       „Анализът, който беше направен показва, че въпреки трудностите, свързани с ограниченията заради пандемията, военноморският ни флот се справя достойно със своите задължения“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов, който изслуша днес, 12 февруари, анализ на подготовката на Военноморските сили (ВМС) през учебната 2020 година. „Нещата се променят към добро и това ще продължава, доколкото това зависи от всички вас. При едно нормално политическо ръководство всичко останало е във ваши ръце - при вас е експертизата, при вас е професионализмът“, посочи още той.
По думите на министъра на отбраната - българското общество е длъжник на армията си, респективно на флота. „Това, което беше направено в последните години, са стъпки в правилната посока, но това не са всички онези стъпки, които трябва да бъдат извървени. След 30-ина години забавяне, забвение или съмнения какво да се прави, мисля, че посоката е правилна и тя трябва да бъде следвана“, каза още министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Той пожела здраве, успехи, дръзновение на военнослужещите във ВМС. В тържествената обстановка в Щаба на ВМС министърът на отбраната Красимир Каракачанов лично връчи пагоните на военнослужещи от ВМС, които бяха повишени във военно звание и заемат нови длъжности.
Командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов връчи "военноморски флаг на министъра на отбраната " на министър Каракачанов и му благодари за съвместната работа с думите: „По стара флотска традиция флотът изпраща своите главнокомандващи с връчване на техния личен флаг. Приемете този флаг от името на Военноморските сили с благодарност за това, което направихте във вашия мандат за ВМС“.
„От името на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, на Щаба на отбраната и лично от свое име ви поздравявам за свършеното от ВМС през годината. Оценките са реални и критични, ръководството и офицерите от Военноморските сили ясно, точно и отговорно отчетоха извършеното и поставиха целите пред вида Въоръжени сили. Това е предпоставка, че набраната инерция ще продължи“. Това заяви заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев и благодари на личния състав от военния ни флот за положените усилия.
Той посочи, че 2020 година е преминала под знака на КОВИД-19 и той е дал своето отражение върху живота на всички, но не е повлиял драстично върху подготовката на Въоръжените сили. „Това се очакваше от нас и това бе нашата задача – при каквито и да е обстоятелства, да запазим подготовката на видовете Въоръжени сили и да бъдем в постоянна готовност да изпълняваме конституционните си задължения“, подчерта заместник-началникът на отбраната. Той бе категоричен, че българските военнослужещи са изпълнили тази задача успешно и с чест.
Генерал-лейтенант Илиев открои и мерките, предприети от Командването на ВМС за справяне със съществуващия некомплект, и подчерта, че процентът му е най-нисък в сравнение с другите видове въоръжени сили. Той акцентира върху важността на осигуряването на финансови средства за сектор „Отбрана“, като подчерта, че инвестициите позволяват стабилност и непрекъснатост в планирането и реализирането на ремонтни дейности и придобиване на нова техника, както и за преодоляването на проблемите, изискващи финансов ресурс.
Пред журналисти във Варна министърът на отбраната Красимир Каракачанов подчерта, че във ВМС има редица позитивни моменти: „Не само поради факта, че бяха придобити два кораба – минни ловци. Беше сключена изключително важна сделка, уникална по своя характер (защото съотношението цени и бойни способности е много добро): За малко повече от 400 милиона евро придобиваме две фрегати и то построени в българска корабостроителница от водеща световна фирма“. По думите му - за пръв път от повече от 100 години целево се изработват кораби за българския военноморски флот, а не се закупуват.
„Ако до преди години мечтата беше - дали ще има някой лев за ремонт на съществуващата техника, дали евентуално доходите ще се увеличат, сега мечтата е друга - да възстановим нашия подводен флот и в тази посока има добри идеи“, каза министър Каракачанов.
По думите му - радващ е интересът към военната служба. В конкурсите за вакантни длъжности във ВМС приблизително 6 души кандидатстват за едно място. По думите му - това ще доведе до по-бързо попълване на некомплекта по отношение на матроския и сержантския състав. С адекватната политика, която водят Морско училище и ръководството на ВМС, след около 2 години ще са факт и първите военни медици, което до голяма степен ще реши проблема и с медицинското обслужване на флота.
„За 4 години като министър видях, че истинската смелост не е в политиците, защото е много лесно да даваш обещания. Истинската смелост е в тези хора, които носят униформите. В тежко време, в което армията бе пренебрегвана, нямаше пари за заплати, за личен състав, за техника, те са истинските смелчаци. Стояха на поста си и дочакаха може би един нов повей. Надявам се тази политика да продължи“, коментира още министър Каракачанов.
|
12.02.2021 |
През 2020 г. командването на флота успя своевременно и адекватно да реагира на промените и ограниченията, свързани с противоепидемичните мерки, като създаде условия за балансирано натоварване при подготовката на военнослужещите и за запазването на тяхното здраве. В резултат ВМС изпълниха планираните дейности за подготовката на личния състав през годината и поетите ангажименти към НАТО за увеличаване на приноса ни към колективната отбрана. Това се посочва в анализа на състоянието и подготовката на Военноморските сили през 2020 г., представен днес, 12 февруари, от капитан I ранг Камен Кукуров – началник щаб на Военноморските сили. На анализа присъстваха министърът на отбраната Красимир Каракачанов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, военнослужещи от щаба на флота.
Акцент беше поставен на нарасналото участие на кораби в състава на постоянните групи на НАТО, което е в резултат на изпълнението на поетите ангажименти на страната за увеличаване на приноса ни към колективната отбрана на Алианса. Беше откроено отличното представяне на екипажите на фрегатите „Смели” и „Верни“ в състава на Втората постоянна група кораби на НАТО (SNMG2), на минен ловец „Цибър” и базов миночистач „Прибой” в състава на Постоянната противоминна група кораби на НАТО (SNMCMG2), както и на фрегата „Смели” в операцията на НАТО по морска сигурност „Sea Guardian” в Средиземно море. Високи са оценките и за участието на военнослужещи от ВМС в проведените през изминалата година 26 международни учения.
В анализа се посочва, че въпреки наложените ограничения в извънредната епидемична обстановка, Военноморските сили успяха да проведат всички основни мероприятия по подготовката, заложени в плана за дейността им през 2020 година. Бяха посочени дейностите, които поради своята значимост определят облика на годината за ВМС. Откроени бяха успешно изпълнената експериментална практическа ракетна стрелба с боен пуск от подвижен брегови ракетен комплекс „Рубеж”, която допринесе за запазването на ударните способности на ВМС; националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2020”, което показа ефективно взаимодействие между родовете сили на ВМС, добра оперативна съвместимост с ВМС на държавите-членки на НАТО, участвали в учението, и успешно взаимодействие с правителствени и неправителствени организации; българо-румънското противоминно учение „Poseidon”, в което участва и постоянната противоминна група кораби на НАТО. По време на учението, с домакин българските ВМС, в Северния несебърски залив бяха открити пет исторически морски мини тип „ЕМА“ и една морска мина тип „ЕМC“. Те бяха успешно унищожени от екипажа на минен ловец „Цибър“, водолазни групи от състава на дивизиона и отряда кораби със спомагателно назначение.
През 2020 г. формированията от ВМС реагираха на всички сигнали, постъпили от структурите на държавната власт, за оказване на помощ на населението при бедствия. Специализирани екипи от ВМС участваха в издирвателната акция на член на екипажа на търговски кораб в български териториални води, както и в дейности за разузнаване и унищожаване на невзривени бойни припаси и морски мини на територията на областите Варна, Бургас и Добрич.
Изминалата година е важна и за модернизацията и повишаването на способностите на ВМС със сключването на договора между Министерството на отбраната и търговско дружество „FR. LURSSEN WERFT GmbH & Co. KG“ за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб, както и с придобиването на 2 минни ловци от Кралство Нидерландия.
|
12.02.2021 |
|
11.02.2021 |
Народното събрание прие днес, 11 февруари, Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България до 2032 г. Тя е разработена от екипа на министъра на отбраната Красимир Каракачанов на базата на резултатите от Стратегическия преглед на отбраната.
Програмата определя стратегическата рамка и основните параметри на отбранителната политика и изграждането и поддържането на адекватни на рисковете и заплахите отбранителни способности на Въоръжените сили до 2032 г., а в някои направления и отвъд този хоризонт.
В Програмата се посочва, че за изпълнение на възложените мисии и задачи Въоръжените сили ще поддържат обща численост не по-малка от 43 000 души, в това число 3000 души доброволен резерв. Определят се способностите, структурата и системата за командване и управление на Въоръжените сили.
В документа е направен анализ на средата на сигурност и нейното влияние върху развитието на отбранителните способности. Определя се стратегическата цел на отбранителната политика - защита на териториалната цялост и отстояване на националните интереси чрез изграждане, поддържане и използване на адекватни на средата на сигурност отбранителни способности и изграждане на оперативно съвместими модерни Въоръжени сили с единна система за командване и управление в мирно време и при кризи.
Ролята на Въоръжените сили е да гарантират суверенитета, сигурността и независимостта на страната, да защитават нейната териториална цялост, да участват в колективната отбрана на НАТО и в Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС.
Трите основни мисии на Въоръжените сили са „Отбрана“, „Подкрепа на международния мир и сигурност“ и „Принос към националната сигурност в мирно време“. Определено е и нивото на амбиция за използване на Въоръжените сили и по трите мисии.
Във функционално отношение Въоръжените сили ще се състоят от Сили за сдържане и Сили за отбрана. Предвижда се създаването на две нови структури - Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана и Командване за логистична поддръжка.
За постигане на оптимален баланс между необходимите отбранителни способности, изпълнението на мисиите и задачите на Въоръжените сили и разполагаемите ресурси за отбрана се предвижда до 2024 г. разходите за отбрана да достигнат 2% от БВП. След 2024 г. разходите за отбрана следва да се поддържат на ниво не по-ниско от 2% от БВП, а ако икономическото състояние позволява – и по-високо, като поне 20% от разходите за отбрана се планират за придобиване на ново въоръжение и техника.
В Програма 2032 се предвижда инвестиционните проекти за превъоръжаване/модернизация на Въоръжените сили да включват пълния жизнен цикъл на отбранителните продукти – придобиване, използване и поддръжка, снемане от въоръжение и съответно планиране и своевременно осигуряване на необходимите за тях финансови ресурси.
Програма 2032 предвижда развитие във всички области, свързани с Въоръжените сили – отбранителна аквизиция, инфраструктура на отбраната, военно образование, социална политика, управление на човешките ресурси. Хората са основният потенциал и гаранция за успеха на всяка дейност в отбраната. Осигуряването на конкурентно на пазара на труда заплащане на хората в отбраната е постоянно усилие, което ще има дългосрочно влияние до 2032 г. и отвъд този хоризонт. Усилията ще са насочени към създаване на условия за повишаване на мотивацията на хората в отбраната, наемането и задържането на служба на достатъчно качествен и подготвен личен състав.
Програма 2032 е разработена на базата на резултатите от Стратегическия преглед на отбраната, който беше проведен като интегрална част от реализирания на национално ниво междуведомствен Стратегически преглед на Системата за защита на националната сигурност и Стратегически преглед на отбраната. Тя ще послужи за основа при разработването на „План за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2026 г.“, последващ План за развитие на Въоръжените сили за периода от 2027 до 2032 г. и на дългосрочен „Инвестиционен план - програма до 2032 г.“. |
09.02.2021 |
        „За мен е чест за поредна година да връчим наградите на най-добрите военни спортисти. Те са плод на усилия и труд във време, в което целият свят е стресиран от вируса Covid-19, а в такива условия не е лесно да се спортува“. Това каза днес, 9 февруари, министърът на отбраната Красимир Каракачанов на церемонията по награждаване на победителите в крайното индивидуално класиране от държавните военни шампионати по ски, дуелна и щафетна стрелба, тактическа стрелба, ориентиране, военен многобой, волейбол и футбол на малки врати.
„Аз съм изключително щастлив и съм ви благодарен, че в това време вие сте положили усилията, въпреки пандемията, въпреки ограничителните мерки, да постигнете високи резултати“, каза министърът на отбраната, който награди десетте най-добри военни спортисти заедно с министъра на младежта и спорта Красен Кралев.
В словото си министър Каракачанов подчерта още, че в историята на Българската армия е имало много предизвикателства, с които българските воини са се справяли с чест. „Тя не се уплаши от Османската империя - победи и превзе Одрин. Не се уплаши от Британската империя и я размаза на Дойран, не се уплаши от Руската империя и побеждаваше в Добруджа. Една пандемия не може да уплаши българските воини – спортисти. Убеден съм в това“, категоричен беше министър Каракачанов.
Министърът на младежта и спорта Красен Кралев подчерта огромното уважение и подкрепа от страна на министерството на младежта и спорта към военния спорт. „Поздравявам всички с постигнатите резултати. Спортът е бил винаги в основата на подготовката на Българската армия. Благодаря на Националната военна спортна федерация, затова че положи големи усилия да проведе 90% от спортния календар през изминалата трудна година“, подчерта той.
Министрите Каракачанов и Кралев връчиха купите и поздравиха отличените спортисти, треньорите, командирите на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев и заместник-командира на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев за успехите, постигнати от техните отбори в държавните военни шампионати за изминалата година.
През 2020 г. се проведоха почти всички държавни военни шампионати, включени в спортния календар на Министерството на отбраната (въпреки препланирането на цялата спортна дейност за годината заради разпространението на Covid-19). В спортни състезания на национално и на международно ниво българските военни спортисти завоюваха призови места. Военнослужещи и цивилни служители се включиха и в състезания, организирани от федерации, лицензирани от Министерство на младежта и спорта. Днес с плакет за постигнати национални и международни отличия в спорта през 2020 г. бяха отличени още военнослужещи и цивилни служители от системата на отбраната, треньори, военнослужещи, занимавали се активно със спорт, и проявили доблестни постъпки през изминалата година. В олимпийската 2021 година бяха отправени пожелания за класиране и успешно представяне на Олимпийските игри в Токио на българските военнослужещи и цивилни служители, които са към Центъра за елитен спорт, и в момента са на предолимпийски лагери. Церемонията в зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната премина при спазване на противоепидемичните мерки.
*** Десетте военни спортисти на 2020 г., наградени с плакет за постигнатите високи спортни резултати в Държавните военни шампионати през 2020 г,. са:
ЖЕНИ 1. Младши сержант Лидия Петкова от военно формирование 32 990 - Пловдив; 2. Майор Ваня Хаджиева от военно формирование 38 040- София; 3. Редник Яница Тодорова от военно формирование 22 180 - Казанлък; 4. Редник Радостина Колева от военно формирование 22 450 - София; 5. Редник Цветелина Хаджийска от военно формирование 32990 - Пловдив.
МЪЖЕ 1. Младши сержант Георги Кирилов от военно формирование 32 990 - Пловдив; 2. Редник Лало Боримечков от военно формирование 32 990 - Пловдив; 3. Ефрейтор Борислав Русев от военно формирование 44 370 - Карлово; 4. Майор Атанас Овчаров от военно формирование 46 430 - София; 5. Младши сержант Радостин Капуджиев от военно формирование 22 450 – София
*** Първите три отбора в крайното отборно класиране от държавните военни шампионати за 2020 г. са: 1. Отбор на Съвместното командване на специалните операции (73 точки); 2. Сборен отбор на Сухопътните войски (71 точки); 3. Отбор на Военновъздушните сили (68 точки)
|
09.02.2021 |
Специализиран екип от 10-ти механизиран батальон-Враца, от състава на Бригадното командване, с ръководител капитан Петър Петров, извърши днес, 9 февруари, разузнаване, транспортиране и унищожаване на пет броя неуправляеми реактивни снаряда. Боеприпасите са открити в частен имот в село Гъмзово, област Видин.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
08.02.2021 |
 Специализиран екип от 42-ри механизиран батальон в гр. Ямбол, от състава на Втора механизирана бригада, пети ден оказва помощ на жителите на бургаското село Димчево, след наводнението от придошлата река Факийска.
Единадесет военнослужещи с три моторни помпи отводняват площите в района на помпената станция край селището. Създадена е организация за непрекъсната 24-часова работа на моторните помпи. Ръководител на специализирания военен екип е капитан Димитър Димитров.
Специализираното формирование е задействано на 4 февруари 2021 г. на основание искане на областния управител на Бургас и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
08.02.2021 |
 Имунизацията срещу коронавирусната инфекция във военните формирования от Българската армия започна днес, 8 февруари, от 61-ва Стрямска механизирана бригада в Карлово. Първите ваксинирани военнослужещи са от военния контингент, който се подготвя за участие в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. Общо 85% са военнослужещите от контингента, които са пожелали да им бъде поставена ваксина. Във ваксинирането участваха 4 медицински екипа – медиците от бригадата, 2 екипа от Военната болница в Пловдив и един от Военномедицинска академия в София.
Военнослужещите и цивилните служители от сектор „Отбрана” попадат във Фаза 3 на Националния ваксинационен план като служители в сектори с жизнено важни функции за поддържане на обществото.
Ваксини за всички желаещи хора от сектора ще бъдат осигурени от Военномедицинска академия, където вече са събрани прогнозни списъци на заявилите да се ваксинират. Предвижда се периодично актуализиране на списъците, тъй като се очаква динамика в броя на желаещите. Предварителните разчети са съобразени със зоните на отговорност на многопрофилните болници към Военномедицинска академия в страната. С приоритет ваксини ще бъдат поставени на военнослужещите, които ще участват в мисии и операции извън страната.
|
08.02.2021 |
Специализиран екип от 91-ви инженерен батальон за обща поддръжка - Пловдив, от състава на 55-ти инженерен полк на Сухопътните войски, унищожи днес, 8 февруари, на учебен полигон „Червен“ невзривена противоградна ракета. Ръководител на екипа е капитан Стоян Атанасов.
Боеприпасът е открит на 7 февруари в полето на около 50 метра южно от крайните населени къщи на квартал „Прослав” в гр. Пловдив. Същия ден военнослужещите от инженерния батальон в града извършиха разузнаване и транспортиране на противоградната ракета на безопасно място.
Специализираният екип действа на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
05.02.2021 |
|
04.02.2021 |
Развитието на двустранното сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ обсъдиха днес, 4 февруари, в телефонен разговор заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и и.д. заместник-помощник секретарят по отбраната на САЩ Андрю Уинтърнитц.
В рамките на проведените дискусии двете страни потвърдиха желанието си да продължат да развиват и задълбочават Стратегическия диалог между Република България и САЩ в сферата на отбраната.
Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов отбеляза, че продължаващите усилия за разширяване и надграждане на инициативите, провеждани по линия на „Споразумението за сътрудничество в областта на отбраната между правителството на Република България и правителството на САЩ“ въпреки глобалната криза, предизвикана от разпространението на КОВИД-19, са ясен сигнал за ангажимента, който двете страни споделят във връзка с изграждането на дългосрочно и ползотоворно сътрудничество в сферата на отбраната. Отбелязан бе и успехът постигнат с подписването на 6 октомври 2020 г. от министрите на отбранатата на двете държави на „Пътна карта за сътрудничество в отбраната между Република България и САЩ (2020-2030 г.)“. В този контекст бяха обсъдени възможностите за модернизация и повишаване на оперативната съвместимост на българските Въоръжени сили, както и за разширяване на сътрудничеството в сферата на кибер сигурността.
Андрю Уинтърнитц потвърди готовност за съдействие от американска страна по отношение на българските усилия за модернизация на Въоръжените сили. Той отбеляза с благодарност продължаващия ангажимент на Република България в мисии и операции на НАТО, включително за участието на страната в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“, както и за споделянето на финансовите отговорности в Алианса чрез отделянето на повече средства за отбрана.
В края на разговора бяха препотвърдени готовността и желанието на двете страни да продължи съвместната работа и с администрацията на президента на САЩ Джо Байдън за разширяване и задълбочаване на стратегическото партньорсво в отбраната, включително в сферата на кибер сигурността и региона на Черно море. |
04.02.2021 |
     “В последните месеци тече напълно безсмислен спор чий е Делчев. Това не е работа нито на сегашните историци, нито на сегашните политици. Защото Гоце Делчев сам е казал многократно, проявявал и декларирал – и с клетвата пред Н В княза във Военното училище, със своето учителстване в българските училища като преподавател по български език и българска история. Не може да ме убедите, че този човек не е истински български патриот. Лошото е, че вместо личността му да е онзи мост, по който да преминем заедно с нашите сънародници от Северна Македония по пътя към Европейския съюз и съвместно бъдеще, то този мост се минира от криворазбрани идеологии и комплекси за малоценност и опити да бъде присвоено делото на един човек”. Това заяви днес министърът на отбраната Красимир Каракачанов, който почете 149-ата годишнина от рождението на революционера като поднесе венец пред бюст-паметника в Борисовата градина в София.
„Гоце Делчев имаше възможност да поеме по друг път, но той избра пътя на Ботев и Левски, на Раковски и Бенковски – на революционерите, които се жертваха да я има България. И самият Гоце Делчев положи своите кости за свободата на българския народ в Македония, подчерта още вицепремиерът в словото си. „Няма да допуснем Гоце Делчев да бъде асимилиран посмъртно. Нито е морално, нито е християнско, нито е европейско“, категоричен бе министър Каракачанов.
149-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев (1872 - 1903) бе отбелязана днес, 4 февруари в различни населени места в страната. Апостол и стратег на национално-освободителното движение на българите в Македония и Одринска Тракия, Гоце Делчев е приеман за главен организатор на комитетската дейност и въоръжената борба за свободата на българите, останали под властта на Османската империя след 1878 г.
От името на министъра на отбраната и началника на отбраната в Благоевград на площад „Македония“ пред паметника на Гоце Делчев бяха поднесени венци. Там се проведе военен ритуал, организиран от Бригадното командване с командир полковник Митко Балтов, който е и началник на гарнизона. В град Гоце Делчев годишнината бе отбелязана с кратка церемония пред паметника на Гоце Делчев на централния площад, където ръководството на общината, представители на институции, учебни заведения, граждани положиха венци и цветя в знак на почит и признателност.
*** Георги Николов Делчев от Кукуш (известен в българската история като Гоце Делчев) е роден на 23 януари 1872 г. (4 февруари нов стил). През 1891 г. Гоце Делчев постъпва като юнкер във Военното училище в София, където се обучава на военно дело до 1894 г. В този период той е в средите на офицери, юнкери, доктори, студенти, учители, писатели, свещеници, занаятчии, работници, които приемат като свой национален идеал въоръжената борба за освобождение и обединение на българския народ. Затова в наши дни паметта на Гоце Делчев, освен като революционер и културен деец, традиционно се почита и с военен ритуал. Личността на Гоце Делчев е емблематична за региона на Пиринска Македония, поради което на 4 февруари рождената му дата се отбелязва с особена тържественост в областния център Благоевград и други населени места.
|
04.02.2021 |
  Българо-американска полева разузнавателна подготовка се провежда в Център за подготовка на специалисти (ЦПС) в Сливен тази седмица. В нея участват разузнавателен взвод от 61-и танков батальон с командир капитан Владимир Делчев и отделения от разузнавателен взвод от втори батальон на пети кавалерийски полк от САЩ, водени от сержант първи клас Браян Мефорд. Съвместната подготовка е под организацията и ръководството на подполковник Евтим Максимов, командир на 61-и танков батальон от състава на ЦПС с командир полковник Любомир Вачев.
Българските и американските военнослужещи са сформирани в смесени екипи и тренират по задачи като ориентиране и изучаване на местността по карта, маскировка, наблюдателен пост, засада, водене на разузнаване, оцеляване и др. Целите на подготовката са свързани с обмяната на опит и знания, подобряване на взаимната комуникация, придобиване на нови способности и съвместимост между двете страни по изпълнение на задачи, свързани с дейността им като общовойскови разузнавачи. Занятията се провеждат на учебните полета на ЦПС - огневи комплекс „Батмиш“ и в региона на танкодрум „Камен“.
Американските военнослужещи посетиха и исторически забележителности на Сливен и се запознаха с моменти от историята на страната.
|
04.02.2021 |
 Единадесет военнослужещи от 42-ри механизиран батальон – Ямбол, който е в състава на 2-а механизирана бригада, от днес, 4 февруари, оказват помощ на населението за преодоляване на последствията от наводнението на територията на бургаското село Димчево. Военнослужещите са оборудвани с моторни помпи и транспортна техника. Ръководител е капитан Димитър Димитров.
Специализираният екип ще действа на основание искане на областния управител на Бургас и заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов до преодоляване последиците от наводнението.
|
02.02.2021 |
Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България до 2032 г. определя стратегическата рамка и основните параметри на отбранителната политика и изграждането и поддържането на адекватни на рисковете и заплахите отбранителни способности на Въоръжените сили до 2032 г., а в някои направления и отвъд този хоризонт.
Проектът на Програма - 2032 е приет с Решение на Министерския съвет № 86 от 1 февруари 2021 г. и предложен за приемане от Народното събрание.
В документа е направен анализ на средата на сигурност и нейното влияние върху развитието на отбранителните способности. Определя се стратегическата цел на отбранителната политика - защита на териториалната цялост и отстояване на националните интереси чрез изграждане, поддържане и използване на адекватни на средата на сигурност отбранителни способности и изграждане на оперативно съвместими модерни Въоръжени сили с единна система за командване и управление в мирно време и при кризи.
В Програмата се посочва, че за изпълнение на възложените мисии и задачи Въоръжените сили ще поддържат обща численост не по-малка от 43 000 души, в това число 3000 души доброволен резерв. Определят се способностите, структурата и системата за командване и управление на Въоръжените сили.
Ролята на Въоръжените сили е да гарантират суверенитета, сигурността и независимостта на страната, да защитават нейната териториална цялост, да участват в колективната отбрана на НАТО и в Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС.
Трите основни мисии на Въоръжените сили са „Отбрана“, „Подкрепа на международния мир и сигурност“ и „Принос към националната сигурност в мирно време“. Определено е и нивото на амбиция за използване на Въоръжените сили и по трите мисии.
Във функционално отношение Въоръжените сили ще се състоят от Сили за сдържане и Сили за отбрана. Предвижда се създаването на две нови структури - Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана и Командване за логистична поддръжка.
За постигане на оптимален баланс между необходимите отбранителни способности, изпълнението на мисиите и задачите на Въоръжените сили и разполагаемите ресурси за отбрана се предвижда до 2024 г. разходите за отбрана да достигнат 2% от БВП. След 2024 г. разходите за отбрана следва да се поддържат на ниво не по-ниско от 2% от БВП, а ако икономическото състояние позволява – и по-високо, като поне 20% от разходите за отбрана се планират за придобиване на ново въоръжение и техника.
В Програма 2032 се предвижда инвестиционните проекти за превъоръжаване/модернизация на Въоръжените сили да включват пълния жизнен цикъл на отбранителните продукти – придобиване, използване и поддръжка, снемане от въоръжение и съответно планиране и своевременно осигуряване на необходимите за тях финансови ресурси.
Програма 2032 предвижда развитие във всички области, свързани с Въоръжените сили – отбранителна аквизиция, инфрастуктура на отбраната, военно образование, социална политика, управление на човешките ресурси.
Хората са основният потенциал и гаранция за успеха на всяка дейност в отбраната. Осигуряването на конкурентно на пазара на труда заплащане на хората в отбраната е постоянно усилие, което ще има дългосрочно влияние до 2032 г. и отвъд този хоризонт. Усилията ще са насочени към създаване на условия за повишаване на мотивацията на хората в отбраната, наемането и задържането на служба на достатъчно качествен и подготвен личен състав.
Програма 2032 е разработена на базата на резултатите от Стратегическия преглед на отбраната, който беше проведен като интегрална част от реализирания на национално ниво междуведомствен Стратегически преглед на Системата за защита на националната сигурност и Стратегически преглед на отбраната. Тя ще послужи за основа при разработването на „План за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2026 г.“, последващ План за развитие на Въоръжените сили за периода от 2027 до 2032 г. и на дългосрочен „Инвестиционен план - програма до 2032 г.“.
Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2032, приета с Решение на Министерски съвет № 86 от 01.02.2021 г., е публикувана в рубриката „Актуална тема“ в интернет страницата на Министерството на отбраната. |
02.02.2021 |
The Programme for the Development of the Defence Capabilities of the Armed Forces of the Republic of Bulgaria 2032 sets out the strategic framework and main parameters of the defence policy and the build-up and sustainment of defence capabilities adequate to the risks and threats up to the year 2032, and, in some aspects, beyond that year.
The draft Programme 2032 was adopted by virtue of Decision No. 86 of the Council of Ministers dated 1 February 2021 and has been submitted to the National Assembly for Approval.
The document analyses the security environment and its impact on the development of defence capabilities. It sets out the strategic goal of defence policy: protection of the territorial integrity and of the national interests through build-up, sustainment and employment of defence capabilities adequate to the security environment and build-up of modern Armed Forces with a single command and control system in peacetime and in the event of crises.
Programme 2032 indicates that in order to carry out the assigned missions and tasks, the Armed Forces are to maintain a total strength of not less than 43,000 including 3,000-strong voluntary reserve. The parameters of the capabilities, structure, and command and control system of the Armed Forces are also defined.
The role of the Armed Forces is to guarantee the sovereignty, security and independence of the country, to defend its territorial integrity, and to participate in NATO collective defence and the EU Common Security and Defence Policy.
The three primary missions of the Armed Forces are Defence, Support of International Peace and Security, and Contribution to National Security in Peacetime. The level of ambition for employment of the Armed Forces has been defined for each of the three missions accordingly.
Functionally, the Armed Forces will comprise Deterrence Forces and Defence Forces. In addition to that, Programme 2032 envisages the establishment of two new structures, the Communications and Information Support Command and the Logistics Support Command.
To strike the optimum balance between the defence capabilities needed, the fulfilment of missions and tasks assigned to the Armed Forces, and the resources available for defence, it is forecast that by 2024 defence spending reach 2% of the GDP. After 2024, defence spending is to be maintained at not less than 2% of the GDP and, if the economic situation so permits, at a higher level, while committing to invest at least 20% of defence spending in procuring new weapon systems and equipment.
Programme 2032 foresees that the investment projects on rearming, reequipping, and modernising the Armed Forces are to encompass the full life cycle of a defence product: acquisition, operation and maintenance, decommissioning, and, respectively, planning and timely provision of the funds required.
Programme 2032 envisages development to be achieved in all areas related to the Armed Forces: defence acquisition, defence infrastructure, military education, social policy (morale and welfare), and human resources management.
It is human potential that is the main driver and guarantee for the success of each and every activity pursued in the field of defence. Securing competitive salaries for those in defence, comparable with labour market pay, has been a continuous effort with projected sustained impact well beyond 2032. The focus will be on creating conditions conducive to motivating people in defence and recruiting and retaining in service high-quality adequately trained personnel.
Programme 2032 was elaborated on the basis of the outcomes of the Strategic Defence Review, which was carried out as an integral part of the interagency Strategic Review of the National Security and Defence Protection System and Strategic Defence Review implemented at national level. The Programme will in turn provide the basis for the elaboration of a Plan for the Development of the Armed Forces of the Republic of Bulgaria 2026, a successor Plan for the Development of the Armed Forces of the Republic of Bulgaria 2027-2032, and a long-term Investment Plan-Programme 2032.
The Programme for the Development of the Defence Capabilities of the Armed Forces of the Republic of Bulgaria 2032, as adopted by virtue of Decision No. 86 of the Council of Ministers dated 1 February 2021, has been published on the website of the Ministry of Defence of the Republic of Bulgaria, under the heading “Topical” (in Bulgarian). |
|
 |