 |
Новини - архив
28.02.2019 |
Вакантни длъжности за Сухопътните войски и Военноморските сили (ВМС) за приемане на служба в доброволния резерв на български граждани, освободени от военна служба, без провеждане на конкурс, са обявени със заповед на министъра на отбраната № ОХ182/19.02.2019 г. Срокът за подаване на документите започна с обявяване на заповедта и ще продължи до 30 октомври 2019 г. Подробна информация за длъжностите е публикувана на сайта на Централното военно окръжие (ЦВО).
Длъжностите, определени за Сухопътните войски, са 1260. Длъжностите, определени за ВМС, са 28.
Възрастовата граница за служба в доброволния резерв е 55 г. за войниците, сержантите, офицерските кандидати и младшите офицери, а за старшите офицери - 60 г. Доброволният резерв се попълва само от граждани с военна подготовка, годни за служба в доброволния резерв, които са поели ангажимента да съчетават военна и цивилна кариера.
Договорът на резервиста е до 5 г., през което време той получава всяка година веднъж една месечна заплата за звание и длъжност, за която е сключен договорът. Всеки резервист, по закон, може да бъде призован на активна служба за подготовка през годината за срок до 25 дни. Това време се зачита за трудов стаж от първа категория като резервистът е с всички права на военнослужещ и получава заплата пропорционално на дните на активна служба. Пътните разходи от населеното място по местоживеене до гарнизона за изпълнението на службата и обратно, се поемат от Министерството на отбраната, резервистът може да ползва почивните бази и лечебните заведения на министерството.
Сред изискванията, на които трябва да отговорят кандидатите за длъжностите за служба в доброволния резерв, са: да нямат друго гражданство освен българско; да са годни и психологически пригодни за служба в доброволния резерв; да притежават образование, съответстващо на изискванията на длъжността; да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер; срещу тях да няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление; да не са освобождавани от военна служба поради дисциплинирано наказание „уволнение”; да не са навършили пределна възраст за служба в доброволния резерв.
*** Заявления за кандидатстване за участие в конкурсите за приемане на служба в доброволния резерв на български граждани, освободени от военна служба, без провеждане на конкурс се подават до началника на съответното военно окръжие или в офисите за военен отчет на общините. Рекламни материали и обявата за длъжностите има в окръжията, общините, бюрата по труда и военните клубове. Информация е публикувана на сайта на ЦВО www.comd.bg, както и на сайтовете на областните и общинските администрации. За информация може да използвате и единния телефонен номер 0700 20 407. Въпроси за доброволния резерв може да бъдат задавани и по време на информационните борси в страната, организирани в рамките на кампанията „Бъди войник“. |
28.02.2019 |
„Предизвикателства в развитието на ВМС за придобиване на отбранителни способности в динамично променяща се среда за сигурност в Черноморския регион” беше основната тема на оперативния сбор на командира на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев. Форумът се проведе на 27 и 28 февруари 2019 г. На него присъстваха заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, началникът на ВВМУ „Н.Й.Вапцаров” флотилен адмирал Боян Медникаров и главният инспектор на Министерството на отбраната контраадмирал от запаса Валентин Гагашев.
Пред основния команден състав на военния флот, офицери от Съвместното командване на силите, Сухопътни войски, Военновъздушни сили и РС „Военна полиция“ - Варна бяха представени доклади и презентации по темата от заместник-командира на ВМС флотилен адмирал Георги Пенев, началника на Щаба на ВМС капитан І ранг Камен Кукуров, представители на Щаба на отбраната, ВВМУ „Н.Й.Вапцаров” и началници на отдели в Щаба на ВМС.
Областният управител на Варненска област Стоян Пасев и заместник-кметът на Община Варна Коста Базитов представиха актуални проблеми и перспективи за развитието на областта и града, а областният управител на област Добрич Красимир Кирилов представи перспективи за развитието на област Добрич.
По традиция капитан ІІ ранг от запаса Атанас Панайотов направи историческа ретроспекция на тема „Военноморските сили на България през последните години на Студената война”.
|
26.02.2019 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов се разпореди на 27 февруари да бъде проведено извънредно заседание на Комисията по материално подпомагане в Министерството на отбраната, която да вземе решение за отпускането на финансови средства в подкрепа на многодетното семейство на капитан Петър Димитров.
Както по-рано днес ви съобщихме, Министерството на отбраната и авиобаза Граф Игнатиево организираха дарителска кампания в подкрепа на семейството на капитан Петър Димитров от изтребителната авиационна ескадрила на авиобазата, което загуби дома си след пожар.
В кампанията вече се включиха ръководният състав на Министерството на отбраната и Българската армия, военнослужещи и цивилни служители от Въоръжените сили.
Всички граждани, които имат желание, могат да се присъединят към дарителската кампания.
Финансовите средства могат да бъдат изпращани в банкова сметка, разкрита в Уникредит Булбанк на името на Константина Емилова Димитрова: IBAN: BG05UNCR70001520697983 BIC UNCRBGSF |
26.02.2019 |
Министерството на отбраната и авиобаза Граф Игнатиево организират дарителска кампания в подкрепа на семейството на капитан Петър Димитров от изтребителната авиационна ескадрила на авиобаза Граф Игнатиево. Към нея се присъединиха военнослужещи от ВВС. В момента се извършва ремонт на ведомствено жилище в района на авиобазата, за да може в петък многодетното семейство да се настани. Военнослужещи събират и доброволни финансови средства, за да подпомогнат младите хора в този труден момент. С лични средства днес в дарителската кампания се включиха министърът на отбраната Красимир Каракачанов, заместник-министрите на отбраната Атанас Запрянов и Анатолий Величков и членовете на политическия кабинет към министъра на отбраната. Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, заместник-началниците на отбраната - вицеадмирал Емил Ефтимов и генерал-лейтенант Димитър Илиев, и постоянният секретар на отбраната Антон Ластарджиев също дариха средства за кампанията.
Семейството на младия пилот капитан Петър Димитров остана без дом, след като пожар унищожи къщата и цялото им имущество в с. Брестник, община Родопи на 24 февруари 2019 г. Младото семейство има две малки деца - дъщеря на 10 г., момиченце на 1,5 г. и очаква раждането на третото си дете през март тази година. Освен личните си документи двамата родители не са успели да спасят нищо от вещите в горящата къща.
Обръщаме се с призив към всички военнослужещи от въоръжените сили и граждани да се включат в дарителската кампания в помощ на семейство Димитрови.
Финансовите средства могат да бъдат изпращани в следната банкова сметка в Уникредит Булбанк на името на Константина Емилова Димитрова: IBAN: BG05UNCR70001520697983 BIC UNCRBGSF |
22.02.2019 |
Със заповед на министъра на отбраната е обявен конкурс за заемане на 185 вакантни войнишки длъжности във военните формирования на Сухопътните войски в градовете София, Стара Загора, Хасково, Ямбол, Карлово, Казанлък, Плевен, Шумен, Благоевград, Сливен, Асеновград, Смолян, Пловдив и с. Мусачево. До 22 март 2019 г. кандидатите, завършили граждански средни или висши училища, трябва да подадат лично писмено заявление за приемане на военна служба до командирите на военните формирования чрез структурите на Централното военно окръжие. Конкурсът ще се проведе за времето от 13 до 21 май 2019 г. и включва изпит по физическа подготовка, тест за проверка на общата култура на кандидатите и събеседване.
Във военно формирование 28610 – София са обявени 5 вакантни войнишки длъжности за шофьори, специалисти по комуникационни системи и мрежи и др.
40 са обявените вакантни войнишки длъжности във военните формирования на Втора механизирана бригада в градовете Стара Загора, Хасково и Ямбол. Там се търсят оператори на безпилотен летателен апарат, механик-водачи на МТЛБ, мерачи, шофьори на БТР, радиотелеграфисти, химик-разузнавачи и др.
Във военните формирования на 61-ва механизирана бригада в Карлово и Казанлък са обявени 40 войнишки длъжности за механик-водачи на БМП, автоматчици, гранатометчици, шофьори и др.
23 са обявените вакантни войнишки длъжности във военните формирования на Единния център за начална военна подготовка в Плевен и Шумен. Там се търсят специалисти по експлоатация на комуникационни системи и мрежи, химик-разузнавачи, специалисти по счетоводен отчет на финансовите и материалните ресурси, радиооператори, радиотелеграфисти, радиотелефонисти и др.
Във военните формирования на Бригадното командване в Благоевград и Враца са обявени 12 войнишки длъжности, в 4-ти Артилерийски полк в Асеновград – 10; в Алпийския полк в Смолян – 10, във военно формирование 42 600 – Мусачево също 10.
15 са обявените войнишки длъжности във военно формирование 26 240 – Сливен. Те са за механик-водач на танк Т-72, мерач на танк Т-72, шофьори, оператори по информационно осигуряване и др.
В 110-ти логистичен полк в Пловдив са обявени 20 войнишки длъжности за шофьори, готвачи, оператори на комуникационно-информационна техника, радиотелеграфисти и др.
Условията, на които трябва да отговарят кандидатите, и необходимите документи са посочени в обявата, публикувана на 21 февруари 2019 г. в рубриките „Документи“ - „Обяви“ в интернет страницата на Министерството на отбраната.
Освен на посочените в обявата телефони, кандидатите за участие в конкурса могат да получат допълнителна информация и на телефона на националната кампания „Бъди войник“: 0700 20 407.
|
22.02.2019 |
 Заседание на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана (EDA) във формат национални директори по въоръженията (NADs) на държавите-членки на Европейския съюз (ЕС) се проведе на 21 февруари 2019 г. в Брюксел, Белгия. Заседанието бе първото под председателството на заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов. Той е определен за председател на Направляващия борд на националните директори по въоръженията, с тригодишен мандат, за времето от декември 2018 г. до декември 2021 година, по предложение на Върховния представител на Европейския съюз и вицепрезидент на Европейската комисия Федерика Могерини. За първи път от присъединяването на България към Европейската агенция по отбрана на държавата ни се предоставя възможността да председателства Направляващия борд на Агенцията, което е и атестат за дългогодишната и последователна съвместна работа на българското Министерство на отбраната и EDA.
Под председателството на заместник-министър Запрянов националните директори по въоръженията взеха решения по приоритетни въпроси, като определяне на бъдещи дейности в областта на отбраната при прилагане на Регламентa на ЕС за регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химични вещества (REACH). Участниците във форума обсъдиха също дейността и промените в работните групи на Европейската агенция по отбрана в областта на развитие на технологиите (CapTechs).
В рамките на останалата част от дневния ред националните директори по въоръженията на ЕС проведоха дискусии по редица актуални теми и въпроси, свързани с Общата политика за сигурност и отбрана и засилване на сътрудничеството в рамките на европейската отбрана, сред които прилагането на Плана за развитие на способности (CDP), Всеобхватната стратегия за развитие на научните изследвания в отбраната (OSRA) и ключовите стратегически дейности (KSA); възможностите и предизвикателствата за отбранителните технологии, използващи изкуствения интелект; медицинската евакуация по въздух (Medevac); военна стандартизация; устойчивата енергетика в отбраната (sustainable energy in the defence sector); информация за космическата обстановка.
По темата за военна авиация (Military Aviation) участие в Борда взе помощник-генералният секретар на НАТО по инвестициите в отбраната Камий Гранд, което даде възможност да се обсъдят редица въпроси и дейности от сътрудничеството между ЕС и НАТО в това направление, включени в Съвместната декларация между двете организации.
Националните директори по въоръженията поставиха висок приоритет на въпросите за ролята на ЕАО в подготвителната фаза на Европейския фонд за отбрана (EDF)/Европейската програма за промишлено развитие в отбраната (EDIDP). Беше посочена и значимостта на включването на индустриални аспекти и показатели на инвестициите в областта на изследванията и технологиите в отбраната в Координирания годишен преглед в отбраната (CARD). В тази връзка беше поставено началото на работата по прегледа и допълването на задачите на Агенцията при подпомагане на държавите-членки и Европейската комисия при провеждането на Европейския фонд за отбрана, както и по прегледа на методологията за провеждане на CARD.
|
22.02.2019 |
На Учебен полигон „Ново село“ започва съвместната българо-американска подготовка, която ще продължи до 19 октомври 2019 г. В нея ще участват сили и средства от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. За целите на подготовката от днес, 22 февруари, започва предислоциране на до 400 военнослужещи с необходимата екипировка, щатно въоръжение и бойни припаси от Въоръжените сили на САЩ в Европа, както и на бойни машини на пехотата M2A3 „Брадли“, хеликоптери UH-60 „Blackhawk“ и HH-60 „Pave Hawk“, самоходни минохвъргачки М1064, транспортна, спомагателна и ремонтна техника.
В рамките на съвместната тренировка ще бъдат провеждани стрелби на Учебен полигон „Ново село“ и тренировъчни полети на военните хеликоптери. |
21.02.2019 |
 Протокол за двустранно сътрудничество в сферата на военно-почивното дело между министерствата на отбраната на Република България и Република Северна Македония бе подписан днес, 21 февруари. Това стана след среща на заместник-министъра на отбраната Анатолий Величков с държавния секретар в Министерството на отбраната на Северна Македония Драган Николич. Подписаният документ предполага използване на базите на Министерството на отбраната от военнослужещи и цивилни служители на Министерството на отбраната на Република Северна Македония и съответна възможност за почивка на български военнослужещи в Македония.
По време на срещата бяха обсъдени въпроси, свързани с военно-техническото сътрудничество, с взаимодействието за извършване на стратегически преглед на отбраната в Северна Македония. Отбелязано бе и доброто сътрудничество между видовете въоръжени сили на двете страни. Коментирана бе и възможността за създаване на двустранна комисия за обследване на военните паметници и гробища на територията на Република Северна Македония. От страна на българското Министерство на отбраната бе заявена и готовност за обучение на военни лекари от Северна Македония в рамките на курс във Военномедицинска академия.
На срещата днес присъстваха още Н. Пр. Марян Гьорчев, извънреден и пълномощен посланик на Република Северна Македония, началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната на Република България Илия Налбантов, както и представители на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“.
|
21.02.2019 |
Кораби от Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG 2) ще посетят Морска гара Варна от 22 до 25 февруари 2019 г. Групата включва кораби от Военноморските сили (ВМС) на Германия (FGS WERRA), ВМС на Турция (TCG AKCAKOCA), ВМС на Румъния (ROS LT LUPU DINESCU) и ВМС на България – минен ловец Цибър. Целта на съвместното плаване на корабите от Алианса е да се подобри оперативната съвместимост и подготовката на многонационалното съединение при прилагане на процедурите и стандартите на НАТО, да развие военната готовност на участващите сили и да допринесе за морската сигурност в Черно море.
За времето на развръщането на групата в Черно море са предвидени визити в пристанищата Варна и Констанца, както и участие в противоминното учение „Посейдон” от 1 до 8 март.
Командир на групата кораби е капитан ІІ ранг Мартин Шварц. Командир на кораб за управление WERRA е капитан ІІІ ранг Робърт Леман, командир на минен ловец AKCAKOCA - капитан ІІІ ранг Мерич Кобак, командир на базов миночистач LT LUPU DINESCU - капитан ІІІ ранг Йонут Диакону и командир на минен ловец „Цибър“ - капитан ІІІ ранг Лъчезар Иванов. На 22 февруари 2019 г. командирът на групата, придружен от командирите на кораби, ще се срещне с кмета на Община Варна и със заместник-командира на Флотилия бойни и спомагателни кораби.
*** Корабите от Втората постоянна противоминна група на НАТО ще застанат на Морска гара - Варна. На 23 и 24 февруари, събота и неделя, те ще бъдат отворени за посещение от граждани и гости на гр. Варна, всяка сутрин от 10:00 до 12:00 часа и следобед от 14:00 до 16:00 часа. При качването на корабите на посетителите ще бъде извършвана проверка от органите на служба „Военна полиция”.
|
20.02.2019 |
За първи път през 2019 г. Министерството на отбраната чрез дирекция „Управление на човешките ресурси в отбраната“ организира обучение по специална военна подготовка (освен по начална военна подготовка), в съответствие с чл. 59 от Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България. Обучението в курсовете по специална военна подготовка се провежда само с български граждани, успешно завършили обучението по начална военна подготовка.
Първото за тази година обучение по специална военна подготовка ще се проведе в Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски”, град Велико Търново, в курс „Тактика на мотопехотните войски”. То е от 8 до 19 април 2019 г. и е за общо до 18 кандидати. Крайният срок за подаването на документи във военните окръжия е 22 февруари.
За 2019 г. са предвидени още следните курсове по специална военна подготовка:
В НВУ „Васил Левски“ факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ град Шумен - два курса „Комуникационни и информационни системи във Въоръжените сили“. Първият курс е от 3 до 14 юни 2019 г. (Документи се подават до 19 април). Вторият курс е от 9 до 20 септември 2019 г. (Документи се подават до 26 юли);
Във Висше Военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“ град Варна - курс „Военноморска подготовка“ (боцмани). Периодът на обучение е от 12 до 30 август 2019 г. (Документи се подават до 28 юни).
*** Във военните окръжия продължава приемането на документи за желаещите да преминат обучение по начална военна подготовка. Курсовете предоставят възможност на желаещите да придобият строева подготовка, знания и умения за боравене с огнестрелно оръжие и военна техника, да работят в екип, да се запознаят с основни нормативни актове и ръководни документи в системата на Въоръжените сили. Провежда се и физическа подготовка.
За периода на обучение по начална или специална военна подготовка се осигуряват безплатно настаняване, хранене и униформа, медицинско обслужване и задължително застраховане.
До края на годината са планирани още четири възможности за обучение по начална военна подготовка, както следва: В НВУ „Васил Левски“, Факултет „Общовойскови“ град Велико Търново. Първият курс е от 13 май до 7 юни 2019 г. (Документи се подават до 29 март). Вторият курс е от 24 юни до 19 юли 2019 г. (Документи се подават до 10 май);
В НВУ „Васил Левски“, Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ град Шумен. Периодът на обучение е от 26 август до 20 септември 2019 г. (Документи се подават до 12 юли);
Във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ град Варна. Периодът на обучение е от 15 юли до 9 август 2019 г. (Документи се подават до 31 май);
В Единния център за начална военна подготовка град Плевен. Периодът на обучение е от 30 септември до 25 октомври 2019 г. (Документи се подават до 16 август). В момента се обработват документите на първата група от желаещи да преминат обучение в Единния център за начална военна подготовка в Плевен, което ще се състои от 11 март до 5 април.
*** Кандидатите за начална и специална военна подготовка по чл. 59 от Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България трябва да отговарят на изискванията: да са пълнолетни граждани на Република България и да нямат друго гражданство; да са годни и психологически пригодни за военновременна служба; да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер; срещу тях да няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер.
*** За повече информация, желаещите може да посетят най-близката структура на Централно военно окръжие (военните окръжия в областните градове или офисите за военен отчет в общините/районите). Може да се обадите също така на единен телефонен номер 0700 20 407 (без код от всички телекомуникационни оператори на територията на страната). |
19.02.2019 |
Оперативен сбор на командващия на Съвместното командване на силите (СКС) започна днес, 19 февруари. Темата на форума е „Предизвикателства при развитието на Съвместното командване на силите, произтичащи от динамично променящата се среда за сигурност и ангажиментите към колективната отбрана”. „Целта на сбора е да се очертаят направленията при формиране и използване на националните съвместни сили за провеждането на съвместна операция. Усилията трябва да бъдат насочени към привеждането на отбранителните способности в съответствие с параметрите на средата за сигурност. Изграждането и поддържането им трябва да бъдат основани на принципите на интеграция, мобилност, ефикасност, единство на войсковите единици и на силите”. С тези думи командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров откри форума.
В работата на сбора взе участие и заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, командири и представители на видовете въоръжени сили, дирекции и служби от министерството и щаба на отбраната, ВА „Г.С.Раковски”, НВУ „Васил Левски” и ВВМУ „Н.Й.Вапцаров, командирът на щабния елемент за интегриране на силите на НАТО в Република България, командирите на подчинените на СКС военни формирования, началниците на отдели и сектори от Щаба на Командването.
През първия ден бяха изнесени доклади за актуалните тенденции и основните предизвикателства, произтичащи от средата за сигурност.
Сборът ще продължи своята работа и на 20 февруари 2019 г.
|
18.02.2019 |
Командващият на командване „Юг“ бригадир Джон Шанахан (Австралия) даде висока оценка на 37-ия български контингент, участващ в мисията на НАТО „Решителна подкрепа” в Афганистан. Бригадир Джон Шанахан проведе среща с българските военнослужещи на 16 февруари в базата в летище Кандахар. Той се запозна със задачите и отговорностите на българския контингент по охраната на летището.
В края на срещата командващият на командване „Юг“ благодари на българските военнослужещи за перфектното изпълнение на трудните и отговорни задачи по осъществяване на пропускателния режим в базата и по охраната на вътрешния й периметър.
37-ият български контингент встъпи в изпълнение на задълженията си в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ през декември 2018 г. Командир на контингента е полковник Митко Димитров, главен сержант - старшина Петьо Пеков, а командир на ротата за охрана майор Калоян Стоянов.
|
18.02.2019 |
146-ата годишнина от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски се отбелязва с участието на военнослужещи в населените места в цялата страна с ритуали по отдаване на почит пред паметта и делото му. Проявите започнаха днес, 18 февруари, в Горна Оряховица с полагане на венци и цветя от военнослужещи от Сухопътните войски пред паметника на Апостола на свободата. От 18.00 часа тази вечер военнослужещи от Плевенския гарнизон ще поднесат венци пред паметника на Васил Левски в квартал „Вароша” в Ловеч.
От 18,30 ч днес почетен караул от 101-ви Алпийски полк ще проведе ритуал по полагане на венци и цветя пред бюст - паметника на „Васил Левски“ в кв. Райково в Смолян. От 18.00 часа на площад „Васил Левски” в родния град на Апостола на свободата Карлово ще се проведе възпоменателна церемония по повод 146 години от гибелта му. В нея ще участват представителни формирования и военният духов оркестър от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Отбелязването на годишнината от гибелта на Дякона ще продължи и утре, 19 февруари. От 18.00 ч в столицата Националната гвардейска част ще изпълни възпоменателна церемония пред паметника на Апостола на свободата. Преди това от 17.00 ч в храм „Света София“ ще бъде отслужена архиерейска литургия в памет на йеродякон Игнатий, след която ще има традиционното литийно шествие от храма до паметника на Апостола. От 09.00 часа в Карлово в църквата „Света Богородица” ще бъдат отслужени архиерейска Света литургия и панихида. От 11.00 часа на площад „Васил Левски” ще се проведе митинг-поклонение, който ще завърши с поднасяне на гирлянд, венци и цветя пред паметника от представители на държавната и местна власт, военнопатриотични организации и родолюбиви българи. Поклонението ще продължи с шествие до Национален музей „Васил Левски”. Военнослужещите от 2-ра механизирана бригада – Стара Загора ще отдадат почит на Апостола от 10.30 часа в Димитровград и от 11.00 часа в Стара Загора и в Хасково. В същия час ще се извършат ритуали по поднасяне на венци в Плевен и в Шумен. От 10.30 часа в Белене военнослужещите от 55-и инженерен полк ще участват в ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на героя в двора на основно училище „Васил Левски”. Бригадно командване – Благоевград ще участва в ритуали по полагане на венци и цветя в знак на признателност към живота и делото на Апостола от 11.00 часа в Благоевград и от 11,30 часа във Враца. От 12.00 ч е ритуалът в Асеновград, в който ще участват представителни подразделения от 4-и артилерийски полк. От 12,30 ч. в Сливен почит към Апостола ще отдадат военнослужещите от Центъра за подготовка на специалисти. От 11.00 ч в Пловдив военнослужещи от 3-а авиобаза Граф Игнатиево и почетен караул ще участват в ритуала по поднасянето на венци и цветя пред паметника на Апостола на свободата на хълма Бунарджик. От 10.00 ч във Варна военнослужещи от Военноморските сили (ВМС) ще участват в ритуал за поднасяне на цветя и поклонение на паметната плоча на Апостола в кв. „Левски“. От 11.00 ч. почетен караул и Представителният духов оркестър на ВМС ще участват в общоградското поклонение и военния ритуал за поднасяне на венци и цветя на паметника на Васил Левски в морската градина. От 11.00 ч в гр. Бургас почетен караул от ВМС ще участва в общоградското поклонение и военния ритуал за поднасяне на венци и цветя на паметника на Васил Левски, в морската градина на гр. Бургас.
|
18.02.2019 |
В съответствие с изискванията на Виенския документ – 2011 г. от днес, 18 февруари, до 21 февруари 2019 г. на посещение в нашата страна е инспектираща група от Руската федерация. Тя е в състав от четирима военнослужещи и ще посети военните формирования в района на Пловдив, Карлово, Стара Загора и Асеновград. Групата ще проведе инспекция на обозначения район на територията на нашата страна. Проверката включва предоставянето на информация за провеждането на военни дейности във военните формирования на Българската армия.
По време на инспекцията групата има право да извърши полет над полигоните в обозначения район и да бъде информирана за извършваната военна дейност, за целите на учението и етапа от неговото провеждане. Групата ще бъде съпровождана от български офицери от дирекция „Стратегическо планиране“ в Министерството на отбраната.
* * * Виенският документ е първото международно споразумение, установяващо система от мерки за укрепване на доверието и сигурността във военната област. Те целят повишаване на откритостта и прозрачността по отношение на военните дейности, извършвани на територията, заобикалящите морски зони и въздушното пространство на всички европейски държави (за Русия от западната граница до Урал) и страните-членки на ОССЕ от Централна Азия. |
18.02.2019 |
Минен ловец „Цибър” от състава на българските Военноморски сили отплава за поредно участие във Втората постоянна противоминна група кораби на НАТО. Церемонията по изпращането на екипажа, с командир капитан III ранг Лъчезар Иванов, се проведе днес, 18 февруари, в Пункт за базиране Варна.
Корабите от състава на групата ще посетят градовете Варна (в периода от 22 до 25 февруари) и Констанца, а от 1 до 8 март ще участват в противоминното учение „Посейдон - 2019”. То ще се проведе в пристанище Констанца и морските пространства на Румъния.
Целта на учението е да се затвърди нивото на оперативна съвместимост и подготовката на личния състав при прилагане на процедурите и стандартите на НАТО по време на плаване в състава на многонационални съединения.
|
18.02.2019 |
Командващият на командване „Юг“ бригадир Джон Шанахан (Австралия) даде висока оценка на 37-ия български контингент, участващ в мисията на НАТО „Решителна подкрепа” в Афганистан. Бригадир Джон Шанахан проведе среща с българските военнослужещи на 16 февруари в базата в летище Кандахар. Той се запозна със задачите и отговорностите на българския контингент по охраната на летището.
В края на срещата командващият на командване „Юг“ благодари на българските военнослужещи за перфектното изпълнение на трудните и отговорни задачи по осъществяване на пропускателния режим в базата и по охраната на вътрешния й периметър.
37-ият български контингент встъпи в изпълнение на задълженията си в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ през декември 2018 г. Командир на контингента е полковник Митко Димитров, главен сержант - старшина Петьо Пеков, а командир на ротата за охрана майор Калоян Стоянов.
|
15.02.2019 |
    Трима български военнослужещи - полковник Георги Маргитин, старшина Явор Бехар и майор Пламен Бончев, участвали в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“ в периода януари - юли 2018 г., получиха днес, 15 февруари, военни отличия. Те са удостоени от министъра на Сухопътните войски на САЩ за проявен висок професионализъм при изпълнение на задачите по време на мисията в Афганистан. Официалната церемонията се състоя в зала „Тържествена“ в Министерството на отбраната и на нея присъстваха заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев. Наградите бяха връчени от полковник Шанън Джонсън, аташе по отбраната и най-старши военен представител на САЩ у нас.
Националният командир на 35-ия български контингент полковник Георги Маргитин и главният сержант на контингента старшина Явор Бехар бяха удостоени с медал „Бронзова звезда“. Двамата са наградени за отлично изпълнение, експертност и отдаденост по време на своята служба в операция „Решителна подкрепа“.
Третият отличен български военнослужещ - майор Пламен Бончев, бе удостоен с медал на Сухопътните войски за доблестна служба в бойни условия. Отличието е за достойното изпълнение на служебните задължения като съветник по техническата поддръжка в Екипа за съветване и подпомагане на Силите за сигурност на Афганистанската национална армия.
Заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков поздрави тримата военнослужещи с думите: „Отличията са не само висока оценка за вашите лични качества, но и оценка за професионализма на българските военнослужещи от състава на Въоръжените сили, оценка за българската държава“. Той подчерта, че получената висока оценка е показателна за професионализма, всеотдайността и отговорността, с които българските военнослужещи изпълняват поставените им задачи.
„Щастлив съм, че имаме партньорство с Българската армия, защото българските военнослужещи винаги изпълняват отговорно поставените задачи“, каза полковник Шанън и поздрави тримата отличени български военнослужещи.
*** Медалът „Бронзова звезда“ е четвъртото най-високо бойно отличие на Въоръжените сили на САЩ. Той се връчва за героични постъпки или отлична служба в бойна обстановка на военнослужещи на САЩ, офицери от федералното правителство или чуждестранни военнослужещи, служили заедно с въоръжените сили на САЩ в бойна зона.
Медалът е основан през 1944 г. с декрет на президента на САЩ Франклин Рузвелт и придобива сегашния си вид с изпълнителна заповед на президента Джон Кенеди от 1964 г.
|
15.02.2019 |
За втора поредна година министърът на отбраната Красимир Каракачанов участва в Международната конференция по сигурността, която започва днес, 15 февруари, в Мюнхен, Федерална република Германия. В продължение на три дни, до 17 февруари, над 35 държавни и правителствени ръководители, повече от 50 министри на външните работи и на отбраната, множество представители на неправителствени организации, на академичните среди, бизнеса и експерти ще обсъждат предизвикателствата пред сигурността. Сред основните теми са бъдещето на европейската архитектура на сигурност и сътрудничеството в областта на отбраната.
В рамките на Мюнхенската конференция са предвидени редица срещи на министър Каракачанов, сред които с първия заместник-секретар на Държавния департамент на САЩ Андреа Томпсън, президента на Атлантическия съвет във Вашингтон Фред Кемпе, бившия министър на отбраната на САЩ Уилям Коен и федералния министър на отбраната д-р Урсула фон дер Лайен. В Мюнхен министър Красимир Каракачанов ще проведе среща и с Мерилин Хюсън – председател, президент и изпълнителен директор на корпорация „Локхийд Мартин“. |
14.02.2019 |
 Текущите операции и мисии в Афганистан, Косово, Ирак и военноморските операции на НАТО бяха във фокуса на дискусиите на сутрешното заседание на Северноатлантическия съвет. То се проведе днес, 14 февруари, в рамките на срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО. В своето изказване министър Каракачанов заяви, че НАТО следва да запази ангажимента си към Афганистан, за да съхрани постигнатото до момента и да предотврати превръщането на страната отново в убежище на международни терористи. „Водещият принцип при вземането на решения за бъдещото присъствие на съюзни сили в Афганистан следва да бъде „заедно сме влезли, заедно излизаме““, отбеляза още министърът на отбраната. На заседанието министър Каракачанов акцентира върху трайния принос на страната ни към операции и мисии на Алианса в различни точки на света като израз на нашата ангажираност с проблемите на международната сигурност и усилията в борбата с тероризма, както и към намаляване на миграционния натиск върху страните от ЕС.
Срещата на министрите на отбраната завърши с работна сесия с участието на върховния представител на ЕС по външни работи и политика за сигурност Федерика Могерини и министрите на отбраната на Швеция и Финландия. Сесията беше посветена на европейските инициативи в областта на отбраната.
Извън официалната програма на срещата бе проведена работна закуска с министъра на отбраната на Украйна Степан Полторак. Предмет на обсъждане беше средата за сигурност във и около Украйна и напредъка в усилията на страната за реформи в областта на отбраната.
В рамките на форума министър Каракачанов проведе неформална среща с изпълняващия длъжността секретар на отбраната на САЩ Патрик Шанахан, на която беше споделена дейността по организацията в двете ведомства за преговорите по проекта за придобиването на нов тип боен самолет, съгласно решението на Народното събрание.
След срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО в Брюксел министър Каракачанов заминава за Мюнхен, Федерална република Германия, за да участва в традиционната годишна конференция по сигурността.
|
14.02.2019 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов се срещна днес, 14 февруари, с министъра на отбраната на Германия Урсула фон дер Лайен. Разговорът се състоя в Главната квартира на НАТО в Брюксел, Белгия, където се провежда редовната среща на министрите на отбраната на страните-членки на Алианса.
Министър Каракачанов подчерта желанието на българската страна за интензифициране на двустранните отношения в областта на отбраната и по-конкретно – увеличаване на съвместните мероприятия между видовете въоръжени сили и участието на Германия в модернизацията на Българската армия. Той акцентира върху възможността на участието на германски компании в процеса на модернизация на Военноморските сили и Сухопътните войски като посочи изискването при участие на чуждестранни компании в реализирането на проектите да бъде намерена формула за участие на български компании. Министър Каракачанов изрази готовност за интензифициране на сътрудничеството и по отношение на Западните Балкани, като посочи, че то би било от взаимен интерес.
Министър Урсула фон дер Лайен изказа благодарност към България за отлично проведеното председателство на Съвета на Европейския съюз. Тя сподели, че Германия проявява огромен интерес към Западните Балкани и че използването на българския опит и познание по темата ще бъде изключително полезно. Министърът на отбраната на Германия изрази твърдата си убеденост, че е възможно по-активно включване на немски фирми в процеса на модернизация на българските въоръжени сили и заяви, че ще бъде направено всичко възможно за намирането на най-удачния и за двете страни вариант за съвместно сътрудничество, ако немските компании бъдат избрани за изпълнители на дадени проекти.
|
14.02.2019 |
Редовната среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО започна на 13 февруари 2019 г., в Главната квартира на НАТО в Брюксел. От българска страна в нея участва заместник министър-председателят по обществен ред и сигурност и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
Форумът започна със заседание на Северноатлантическия съвет, на което бяха разгледани възможните последствия за Алианса вследствие на последните развития в областта на Договора за ограничаване на ракетите със среден и малък обсег на действие (INF Treaty).
Срещата продължи със сесия, посветена на развитието на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО, с фокус върху Инициативата за готовност, Концепцията за усилване на Алианса и напредъка по ускоряване на прилагането на Рамката за Юга. Министрите на отбраната приеха нови политически указания за целите и приоритетите на следващия цикъл отбранително планиране в НАТО.
Първият ден от срещата завърши с работна вечеря, на която министрите на отбраната обсъдиха темата за справедливо споделяне на тежестите и отговорностите в Алианса. Дискутиран беше постигнатият напредък по изпълнение на ангажимента за инвестиции в отбраната. По време на работната вечеря беше препотвърден ангажиментът на Република България за постигане на параметрите за инвестиции в отбраната, както бяха договорени през 2014 г. в Уелс, и които са залегнали в приетия от правителството План за нарастване на отбранителните разходи до 2024 г. |
13.02.2019 |
 Задълбочаването на сътрудничеството между България и Грузия в областта на отбраната беше акцент в разговорите на срещата на заместник министър-председателя по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов и министъра на отбраната на Грузия Леван Изория. Тя се проведе днес, 13 февруари, в Главната квартира на НАТО в Брюксел, Белгия, в рамките на срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО.
Министър Леван Изория благодари на България за последователната подкрепа за суверенитета на страната му, както и за оказваната помощ по линия на НАТО, включително за ангажимента, който изпълняваме като посолство за контакт на Алианса. Той изрази убеденост, че отличното двустранно сътрудничество между България и Грузия ще продължи и занапред. Министър Изория сподели, че има съвпадение на интересите между двете страни по отношение на сигурността в регионален аспект.
Министър Красимир Каракачанов потвърди пълната подкрепа на Република България към Грузия като подчерта, че страната ни винаги е била последователна в своята политика. Той изрази убеждението си, че тази политика ще остане неизменна и в бъдеще. Обърна внимание и на факта, че между България и Грузия винаги са съществували топли и приятелски отношения и наблегна на близостта между двата народа.
На срещата бяха обсъдени въпроси, свързани с възможностите за по-активно и задълбочено сътрудничество в областта на отбраната. Беше изразена готовност за провеждането на съвместни учения и споделянето на информация по редица въпроси от взаимен интерес, включително по отношение на региона на Черно море.
Двамата министри на отбраната се договориха за взаимни посещения във възможно най-кратък срок.
|
13.02.2019 |
 Заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов и министърът на отбраната на Република Северна Македония Радмила Шекеринска проведоха среща днес, 13 февруари 2019 г., в Главната квартира на НАТО в Брюксел, Белгия. В началото на разговорите министър Шекеринска благодари на България за подкрепата и отбеляза, че първата двустранна среща, която провежда в рамките на форума на НАТО в Брюксел, е с нашата страна. Тя заяви, че Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България е послужил като основа за постигането и на договора от Преспа и изрази убеждението си, че доброто сътрудничество между двете страни и министерствата на отбраната ще продължи и ще се задълбочава.
В отговор министър Каракачанов отбеляза, че България винаги е гледала позитивно на членството на Македония в НАТО и Европейския съюз. Той заяви, че политиката на България спрямо Македония остава непроменена и запозна македонската страна с факта, че днес сутринта Министерският съвет е одобрил Протокола към Северноатлантическия договор относно присъединяване на Република Северна Македония към НАТО и очаква той да бъде ратифициран скоро и от Народното събрание. Министър Каракачанов посочи, че договорът за сътрудничество между двете страни е добра основа, но трябва да бъдат предприети практически стъпки за интензифицирането на неговото изпълнение. В тази връзка той отбеляза, че очаква да не окажат влияние някои негативни въпроси от миналото.
Двамата министри обсъдиха задълбочаването на сътрудничеството в областта на отбраната, включително обучението на македонски офицери във военно-образователните институции в България, повишаване на квалификацията на македонски специалисти в областта на военната медицина, както и възможностите за провеждането на двустранни учения и тренировки и по-активно съвместно участие в учения на Алианса.
Министър Каракачанов отбеляза постигнатия напредък по реформите и усилията за постигане на добросъседски отношения и засилване на сътрудничеството в рамките на Западните Балкани.
|
12.02.2019 |
Специализиран екип от военно формирование 52 740 – Хасково днес, 12 февруари, изпълни успешно задача по разузнаване и унищожаване на 76.2 мм артилерийски снаряд. Боеприпасът е намерен от ловец в гориста местност между селата Стамболово и Поповец, област Хасково.
Ръководител на специализирания екип е капитан Слави Красев. |
12.02.2019 |
Министърът на отбраната на Република България Красимир Каракачанов на 13 и 14 февруари ще участва в срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО в Брюксел, Кралство Белгия. На форума ще бъдат разгледани редица ключови въпроси от дневния ред на Алианса, които ще очертаят пътя за срещата на държавните и правителствени ръководители на НАТО през декември 2019 г. в Лондон. Министрите на отбраната ще обсъдят актуални теми от областта на Договора за унищожаване на ракетите със среден и малък обсег на действие, възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО и новите политически указания за отбранително планиране.
В рамките на срещата ще бъдат разгледани още справедливото споделяне на тежестите и отговорностите в НАТО, напредъка по изпълнение на ангажимента за инвестиции в отбраната, текущите операции и мисии на Алианса, сътрудничеството между НАТО и ЕС и развитието на европейските инициативи в областта на отбраната. |
12.02.2019 |
Информационна борса за набиране на войници и матроси за Българската армия ще се проведе в Перник на 13 февруари в рамките на националната информационна кампания за популяризиране на военната професия „Бъди войник“. Тя ще бъде разположена във фоайето на Драматичен театър „Боян Дановски“ в Перник от 15.00 ч. По време на информационната борса гражданите могат да зададат своите въпроси за военната професия на експерти от Централното военно окръжие и военнослужещи от Сухопътните войски, Военновъздушните, Военноморските, Специалните сили, Националната гвардейска част и Служба Военна полиция. На централния площад на Перник в същия час жители и гости ще могат да разгледат бойния вариант на бронираната машина „Пустинна котка“, която е на въоръжение във Военна полиция. Тези машини са предназначени за патрулна и охранителна дейност в рискови райони и военно-полицейски мисии зад граница.
Концертът на Представителния ансамбъл на въоръжените сили ще започне от 18.30 ч. в Драматичен театър „Боян Дановски“. Със свои изпълнения ще участват Гвардейският представителен духов оркестър, Гуна Иванова, Райко Кирилов, Роси Кирилова, формация „Армейска песен“, Емилия Валенти, Станислава Димитрова – Съни, Соня Иванова, Вили Станева, фолклорна формация „Ладена“, Стоян Бончев, Таня Дупаринова, танцова формация „Алгара“, актьорът Янко Лозанов, рок група Б. Т. Р.
Вход за концерта – свободен. Очакваме ви!
|
07.02.2019 |
 „Негативната тенденция в развитието на Българската армията, която съществуваше от доста години, през 2018 г. беше пречупена“. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 7 февруари, след края на годишната конференция на началника на отбраната. Като примери той посочи повишаването на възнаграждението на военнослужещите, осигуряването на финансови средства за трите основни проекта за модернизация на Въоръжените сили и най-вече тенденцията за решаване на проблема с некомплекта. „За първа година, макар и с малко, броят на постъпващите на служба в Българската армия е по-висок от този на напускащите“, подчерта министър Каракачанов и поясни, че постъпилите военнослужещи през 2018 г. са със 160 човека повече отколкото напусналите.
Министърът на отбраната подчерта, че за попълването на вакантните длъжности за военнослужещи се изискват още усилия и посочи като пример реализирането на кампанията „Бъди войник“. Според него тя може да бъде успешна, само ако българските офицери и командири в различните региони на страната заемат своето полагаемо място като лидери в местното общество. „Колкото повече армията е пред очите на обществото, колкото повече хора се убеждават, че тя е необходима на обществото, толкова по-бързо ще преодоляваме проблема с некомплекта“, каза министър Каракачанов.
„Ако тенденциите в осигуряването на необходимите средства в бюджета на Министерството на отбраната за Въоръжените сили продължат в тази посока, в която бяха през 2017 г. и особено през 2018 г., можем определено да кажем, че армията ще се развива бързо, преодолявайки проблеми, трупани от десетилетия“, заяви министър Каракачанов.
Той подчерта като основен успех, постигнат през последната година и половина фактът, че в обществото вече не съществува съмнение дали трябва да се отделят необходимите средства за Българската армия. „Този дебат в обществото не съществува и това е единственият начин да преодолеем натрупаните с десетилетия проблеми“, каза министър Каракачанов.
Министърът на отбраната поздрави началника на отбраната, Щаба на отбраната, командирите на видовете въоръжени сили и всички военнослужещи за това, че въпреки проблемите през 2018 г. е свършена много работа. „Пожелавам ви и през тази година да продължаваме с този и с още по-ускорени темпове, за да успеем да сключим договорите по трите модернизационни проекта и да дадем един нов тласък за повишаването на бойните способности на нашата армия“.
В отговор на журналистически въпрос за забавянето на процедурата по реализацията на проекта за доставка на бойни бронирани машини за Сухопътните войски министър Каракачанов поясни, че за разлика от другите два проекта, този е по-сложен заради допълнителния компонент - участие на български фирми в изграждането на бойните бронирани машини. Трябва да бъдат прецизирани възможностите и степента на участие на българските фирми в реализацията на проекта, за да не се създадат условия за законно спиране на процедурата.
На въпрос за преговорите за доставка на нов тип боен самолет министър Каракачанов заяви, че се надява да бъде постигнато най-доброто съотношение между цена и бойни способности.
|
07.02.2019 |
  „За мен на първо място винаги са били хората – мъжете и жените в бронираните машини, самолетите и корабите, в щабовете и формированията из цялата страна и в чужбина.“ Това заяви началникът на отбраната генерал Андрей Боцев днес, 7 февруари, след проведения годишен анализ, който представи обективна картина за състоянието на подготовката, войсковия ред и дисциплината в Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Генерал Боцев изказа своята благодарност за положените усилия към командирите и военнослужещите на всички нива. Той поясни, че в края на 2018 г. некомплектът с личен състав не се увеличава, а броят на приетите на военна служба е малко по-голям от този на освободените военнослужещи. Началникът на отбраната акцентира върху някои от предприетите мерки за справяне с некомплекта и повишаване мотивацията на личния състав, стартирани в изминалата година. Сред тях са повишението на възнагражденията на хората в отбраната през 2018 г. и 2019 г., както и формирането на основното месечно възнаграждение на военнослужещите в зависимост от заемана длъжност и присвоено военно звание. Генерал Боцев се спря и на разчетените средства за периода до 2021 г. за попълване допълнително по 800 длъжности за всяка година. Също така и на направената важна стъпка за поетапно нарастване на разходите за отбрана до 2% от брутния вътрешен продукт на Република България в периода до 2024 г.
Началникът на отбраната посочи и постигнатия политически консенсус, в резултат на който е в ход едновременната реализация на трите основни инвестиционни проекта за модернизация на Българската армия, както и за осигуряване летателната годност на самолети МиГ-29. „В настоящата година ще фокусираме усилията си към реализацията на основните проекти за модернизация на видовете въоръжени сили, както и към целенасочено усвояване на средствата за капиталови разходи за изпълнение на по-малките приоритетни проекти за подготовка на декларираните формирования по Цели за способности - 2017“, заяви генерал Боцев.
Той посочи, че през изминалата година Въоръжените сили са провели около 301 учения, от които 46 международни. В последните години броят им непрекъснато расте, с акцент към засилване участието в учения на НАТО и повишаване на провежданите международни учения на територията на страната в съюзен и коалиционен формат. Проведени бяха също 30 съвместни българо-американски подготовки и учения и 10 индивидуални.
„Участието на страната ни в операции и мисии зад граница е в отговор на поетия ангажимент за принос към международните мир и сигурност. То утвърждава авторитета на България като сигурен съюзник и надежден партньор. През годината участвахме в 9 мисии и операции в чужбина“, заяви генерал Боцев.
Той бе категоричен, че изпълнението на специални задачи в мирно време по оказване помощ и защита на населението демонстрира високо ниво на подготовка, отговорност и изключителен професионализъм на формированията. През 2018 г. година Въоръжените сили участваха в 87 операции в подкрепа на населението при бедствия с около 350 военнослужещи и 114 единици техника. Военновъздушните сили изпълниха 7 специални задачи за нуждите на Министерството на здравеопазването. Формированията за неутрализиране на невзривени бойни припаси се включиха в 107 мероприятия и неутрализираха 682 бойни припаса. В охраната на българо-турската граница и оказването на поддръжка на органите на МВР за овладяване на миграционния натиск средномесечното участие бе от 100-140 военнослужещи и 30-40 единици техника.
Пълния текст на изказването на началника на отбраната пред медиите можете да прочетете тук.
|
06.02.2019 |
На 5 февруари специализиран екип от военно формирование 52740 – Хасково съвместно със служители на Гранична полиция извърши успешно задача по разузнаване и унищожаване на противопехотна мина ПСМ-1.
Мината е намерена в село Черничево, община Крумовград, област Кърджали.
Групата в състав от четирима военнослужещи е ръководена от старши лейтенант Димитър Чернев.
|
06.02.2019 |
   Предизвикателствата пред средата за сигурност налагат да развиваме способностите на Въоръжените сили за изпълнение на първата мисия – защита на суверенитета, териториалната цялост и независимостта на Република България. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 6 февруари, в обръщението си към участниците в годишната конференцията на началника на отбраната, която се провежда в София.
В двудневния форум, който се провежда под ръководството на началника на отбраната генерал Андрей Боцев, участва висшият команден състав на Въоръжените сили.
Министър Каракачанов открои предизвикателствата пред сигурността в района на Източното Черноморие, Близкия Изток и на Балканите. „Ние трябва да обърнем фокуса към проблемите, засягащи националната отбрана, и да не пренебрегваме съюзническите ангажименти, които имаме към НАТО и ЕС“, заяви той. В изказването си министърът на отбраната посочи, че проблемите във въоръжените сили трябва да се поставят откровено пред обществото, за да намират подкрепа мерките за тяхното решаване. Той открои проблема с недокомплекта. За неговото решаване са положени усилия, които дават положителен резултат. „През 2018 г. броят на постъпилите на военна служба е по-голям от броя на напускащите. Ако тази тенденция се запази, можем да кажем, че сме намерили правилния път – осигуряване на достойно възнаграждение на военнослужещите“, каза министър Каракачанов. Той припомни, че през 2018 г. и 2019 г. са положени усилия за увеличаване на заплатите на военнослужещите, а приетият Национален план за нарастване на разходите за отбраната до 2% от БВП ще даде възможност и през следващите две години този процес да продължи. „Можем да се похвалим и с осигуряването на допълнителни финансови средства за модернизацията на въоръжените сили и за поддържането и ремонта на съществуващата техника, които оползотворихме именно в полза на засилване на способностите на въоръжените сили“, отбеляза министърът на отбраната. „Основната ни задача е 2019 г. да стане годината, в която ще стартират окончателно и трите основни проекта за модернизация“, категоричен беше той.
„Убеден съм, че изграждайки ефективни и оперативно съвместими въоръжени сили като ключов инструмент на националната мощ, през 21-ви век страната ни ще продължава да се утвърждава като фактор на стабилност в нашия регион и като надежден партньор в НАТО и ЕС“, каза в заключение министър Каракачанов.
|
06.02.2019 |
   „Въпреки ограниченията, свързани с финансово осигуряване, подготвен личен състав и поддръжка на наличната техника, въоръжените сили поддържат необходимите способности. Осигурените ресурси за отбрана в предстоящите 5 години са стъпка в правилната посока за развитие на тези способности и изграждането на нови“. Това заяви генерал Андрей Боцев в рамките на годишната конференция на началника на отбраната.
Той бе категоричен, че тази финансова рамка създава условия за стартирането и успешното завършване на Стратегическия преглед на отбраната. Неговото провеждане е целесъобразно, тъй като променящата се среда на сигурност налага ново степенуване на приоритетите в политиката за сигурност и определяне на нови насоки за развитие на отбранителните способности. „Стратегическият преглед на отбраната трябва да съчетае намирането на точен баланс между необходимите отбранителни способности и прецизното планиране на разходите за тяхното изграждане и поддържане в условия на ограничени финансови ресурси“, заяви генерал Боцев.
Темата на форума тази година е „Тенденции и предизвикателства при организационното изграждане и развитие на Въоръжените сили в условията на динамично променяща се среда на сигурност и реалностите с окомплектоване на Въоръжените сили на Република България“. В програмата на конференцията бяха изслушани доклади от националните представители в командната структура на НАТО и Силите на Алианса, както и на директори на дирекции от Щаба на отбраната и Министерството на отбраната. Представена бе актуална информация относно средата на сигурност, съюзните инициативи в резултат на взетите решения на срещите на Върха на НАТО, моментното им състояние и участието на българските въоръжени сили в тях. В проведените дискусии ясно бяха очертани предстоящите стъпки за по-активно участие на страната ни в конкретни мероприятия на НАТО и Европейския съюз, както и засилване участието ни в многонационални инициативи.
През втория ден на годишната конференция утре, 7 февруари, предстои да бъдат изслушани съдокладите на командирите на видовете въоръжени сили, командващия на Съвместното командване на силите и началника на Военна академия „Г. С. Раковски“. Очаква се те да доразвият специфичните въпроси, повдигнати в доклада на началника на отбраната. Ще бъде представен и доклад относно методиката и организацията на дейностите по провеждането на Стратегическия преглед на отбраната.
След това генерал Андрей Боцев ще представи „Анализ на подготовката, войсковия ред и дисциплината в Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната през учебната 2018 г.“.
|
06.02.2019 |
Националната информационна кампания за популяризиране на военната професия „Бъди войник“ през тази година започва на 7 февруари в гр. Стара Загора.
В 15.00 ч. във фоайето на Драматичен театър „Гео Милев“ ще бъде разкрита Информационната борса за набиране на войници и матроси за Българската армия. От 15.00 ч. на централната алея в парк „Пети октомври“ ще бъдат представени образци военна техника, въоръжение и оборудване на Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Служба Военна полиция.
Жителите и гостите на гр. Стара Загора ще могат да разгледат бронираните леки автомобили с повишена проходимост „Хамър“ и „Мерцедес“, полевата земекопна машина, бронираните машини „Пустинна котка“ и др. Те ще могат да се запознаят и с възможностите на противотанковия преносим ракетен комплекс „Фагот“ и противотанковия гранатомет СПГ-9, да сглобят автомат „Калашников“ и пистолет „Макаров“, да разгледат оборудването на водолазите от състава на Военноморските сили.
Концертът на Гвардейския представителен духов оркестър и Представителния ансамбъл на въоръжените сили ще започне от 18.30 ч. в Драматичен театър „Гео Милев“. Със свои изпълнения ще участват рок група Б.Т.Р., Орлин Горанов, Маргарита Хранова, формация „Армейска песен“, фолклорно трио „Ладена“, танцовата формация „Латино“, децата от детска градина „Калина“ и Гвардейският представителен духов оркестър.
Вход за концерта – свободен. Очакваме ви!
|
05.02.2019 |
Годишната конференция на началника на отбраната генерал Андрей Боцев ще се проведе на 6 и 7 февруари 2019 г. Темата на форума е: „Тенденции и предизвикателства при организационното изграждане и развитие на въоръжените сили в условията на динамично променяща се среда на сигурност и реалностите с окомплектоване на Въоръжените сили на Република България“. На конференцията ще присъстват заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов, народни представители, висшият команден състав, генерали и офицери от видовете въоръжени сили, национални представители в командните структури на НАТО, Европейския съюз и структури на силите на НАТО от Балканския регион, директори на дирекции в Щаба на отбраната и Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
През втория работен ден началникът на отбраната генерал Андрей Боцев ще представи „Анализ на подготовката, войсковия ред и дисциплината в Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната през учебната 2018 г.“. Поканен е да присъства президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили на Република България Румен Радев.
Уважаеми колеги,
В утрешния първи ден на конференцията, 6 февруари, ще ви очакваме в 08.45 ч. в Приемната на сградата на Министерството на отбраната (бул. „Ген. Тотлебен“ № 34 – срещу „Пирогов“) за протоколни снимки от откриването на конференцията и приветствията на началника на отбраната и министъра на отбраната.
Във втория ден на форума, 7 февруари, от 13.30 ч. в сградата на Министерството на отбраната (бул. „Ген. Тотлебен“ № 34 – срещу „Пирогов“) ще бъдат допускани фоторепортери и оператори за протоколни снимки и кадри от пристигането на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев.
След приключването на доклада за Анализа, около 15.30 ч., министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев ще направят изявления пред медиите.
Напомняме ви, че в сградата ще бъдат допускани само постоянно акредитираните журналисти, след представяне на лична и журналистическа карта. |
05.02.2019 |
Желанието ни е да привлечем качествени и мотивирани млади хора за служба в Българската армия, на които да предоставим възможности за кариерно развитие, сигурно възнаграждение и социален пакет за тях и семействата им. Това каза заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев на пресконференция в Стара Загора, където бе представена кампанията „Бъди войник“, днес, 5 февруари. Сред задачите на кампанията е повишаване на информираността на младите хора за перспективите, които дава Българската армия. За тази цел ще бъдат използвани различни канали, но най-много ще се разчита на живия контакт по време на информационните борси. Там всеки, който проявява интерес, ще може да зададе въпросите си и да получи компетентен отговор. Службата в Българската армия на първо място е служба в името на Родината и по време на кампанията ще се търси и засилването на връзката на обществото с армията, посочи още генерал-лейтенант Димитър Илиев. В тази връзка са организираните статични покази на въоръжение, оборудване и техника, както и концерти на оркестрите на Националната гвардейска част и на формированията в страната.
Добри перспективи за избралите професията на войника дават още и модернизационните проекти на Българската армия, както и тенденцията за повишаване на възнагражденията, в съответствие с трудностите, рисковете и отговорностите на професията, каза още генерал-лейтенант Димитър Илиев.
За миналата година е преодоляна негативната тенденция на по-голям брой напуснали, отколкото постъпили в Българската армия, посочи още генерал-лейтенант Илиев. За 2019 г. предстои на първо време да бъдат обявени конкурси за попълване на 185 места в Сухопътните войски. През годината ще бъдат обявявани конкурси и за военните формирования от състава на Военновъздушните и Военноморските сили, както и други конкурси за Сухопътните войски и 68-а бригада Специални сили.
Домакините на представянето на кампанията - Втора Тунджанска механизирана бригада, са едно от най-големите военни формирования в страната. Заместник-командирът на бригадата полковник Недялко Ников отбеляза, че службата при тях е в млад, мотивиран колектив, със съвременна техника и въоръжение и с перспективи за кариерно израстване и участия в мисии зад граница. Некомплектът в бригадата е около 30 процента, какъвто е приблизително средният некомплект на войниците във формированията на Сухопътните войски. И в момента в бригадата се провежда конкурс за 40 вакантни места, като за цялата година се предвижда да има 4 или 5 подбора. Критериите за желаещите за войници са стриктни, за да не се допусне компромис с нивото на подготовка, посочи още заместник-командирът на бригадата.
На 7 февруари в град Стара Загора от 15.00 ч ще започне информационната борса за набиране на войници и матроси за Българската армия, както и показът на военна техника в парк „Пети октомври“, а вечерта от 18.30 ч е концертът на Гвардейския представителен духов оркестър и Представителния ансамбъл на Въоръжените сили.
|
05.02.2019 |
 Заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов се срещна днес, 5 февруари, с началника на дирекция „Международно военно сътрудничество“ в Главния щаб на Въоръжените сили на Френската република вицеадмирал Хенри Шрике. Срещата се проведе в Министерството на отбраната. Обсъдени бяха ситуацията в региона, операциите на НАТО и Европейския съюз, както и въпроси на двустранното военно сътрудничество.
Програмата за посещение на френската делегация продължи със срещи с командващия на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров и с директора на дирекция „Операции и подготовка“ в Щаба на отбраната бригаден генерал Маргарит Михайлов.
|
05.02.2019 |
 „Вие можете да се гордеете, че участвахте пълноценно в мисията на НАТО в Афганистан, с което допринесохте за обогатяването на натрупания опит и доразвиването на способностите по осигуряване на Комуникационно-информационната поддръжка, както на Националния модул, така и на Българската армия като цяло”. С тези думи, днес 05.02.2019 г., заместник-командващият на Съвместното командване на силите генерал-майор Иван Лалов приветства 16-те военнослужещи от Групата за комуникационно-информационна поддръжка от състава на Националния мобилен модул по КИС, завърнали се от участие в мисията на НАТО „Решителна подкрепа” в Афганистан,. Тържествената церемония се проведе във военно формирование 28860-Горна Малина.
„За един командир най-голямата награда е да посрещне своите подчинени след успешно приключване на мисията”, каза в словото си командирът на мобилната КИС полковник Димитър Хлебаров.
„Най-важно е, че се върнахме живи и здрави, и че успешно изпълнихме всички поставени задачи и получихме отлична оценка от командващия на мисията на НАТО „Решителна подкрепа” генерал Скот Милър”, каза командирът на Групата за комуникационно-информационна поддръжка от състава на Националния мобилен модул по КИС капитан Калоян Стоянов.
Основна задача на българските специалисти бе да осигурят мрежова, видео-телеконферентна и радио поддръжка на мрежите на комуникационно-информационната среда на НАТО в Щаба на мисията, както и да поддържат преносимата кабелна среда и централния „Service Desk” на НАТО. Командирът на Групата за КИП от своя страна изпълняваше и длъжността началник на отдел „Планиране и операции“ в командната група на операцията.
За успешното приключване на мисията военнослужещите от модула бяха наградени от името на министъра на отбраната, началника на отбраната и от командващия на Съвместното командване на силите. Наградите връчи генерал-майор Иван Лалов.
|
05.02.2019 |
 Приоритетни задачи за Служба „Военна полиция” през 2018 г. бяха противодействието на закононарушенията и на тероризма. Това стана ясно по време на годишния отчет на Службата, който се проведе днес, 5 февруари 2019 г. На форума присъстваха заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев.
Пред политическото и военното ръководство, директорът на Служба „Военна полиция” бригаден генерал Борислав Сертов отчете проведените дейности, възложени със Закона за военна полиция.
За постигане на оптимална ефективност при разследването, пресичането и разкриването на престъпления, Служба „Военна полиция” осъществяваше взаимодействие със структурите на МВР на национално и регионално равнище, като се организираха и провеждаха координирани съвместни действия.
През 2018 г. е осъществено военнополицейско осигуряване на 712 мероприятия с участие на военнослужещи от Българската армия, съюзнически и чуждестранни войски - ескорт на транспорти, масови мероприятия; делегации, инспекции и конференции, охрана на обекти и лица и на ученията „Тракийски орел – 2018“, „Тракийска звезда – 2018“, „Black Sea Rotation Force - 2018”, „Platinum Lion - 2018”, „Joint Training -2018”, „Бриз – 2018“, „European Spartan - 2018”„Peace Sentinel - 2018”, КЩУ „Есен - 2018”, учението на СВП – „Отвъд хоризонта - 2018”, както и военнополицейско осигуряване на кораби от ВМС на НАТО в Европа.
В годишния отчет бригаден генерал Борислав Сертов отбеляза, че Службата е оказала помощ на Националната служба за охрана по време на Европредседателството на Република България и поставените задачи са изпълнени професионално.
Дейността на Служба „Военна полиция” през 2018 г. съответства на ролята, мисиите и задачите на Въоръжените сили. Личният състав на службата е мотивиран и дисциплиниран, притежава необходимата подготовка и способности за изпълнение на поставените задачи, посочи още бригаден генерал Сертов.
|
04.02.2019 |
Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев ще даде пресконференция утре, 5 февруари, по повод началото за 2019 г. на информационната кампания на Министерството на отбраната "Бъди войник".
Събитието ще започне в 14.00 ч. във Военния клуб в град Стара Загора.
В пресконференцията ще участва и командирът на 2-ра механизирана бригада бригаден генерал Костадин Кузмов.
Уважаеми колеги, Ако желаете да отразите събитието, моля заповядайте до 13,50 ч на 5 февруари, вторник, във Военния клуб в град Стара Загора на ул. „Августа Траяна“ 23.
|
04.02.2019 |
Няма пострадали български военнослужещи при обстрел на базата на международните коалиционни сили на летище Кандахар, Афганистан. Обстрелът е бил извършен на 3 февруари в 22.19 часа местно време (19.49 часа българско време). |
01.02.2019 |
Министерството на отбраната стартира национална информационна кампания за популяризиране на военната професия. Тя е под надслов „Бъди войник“ и основната цел е да бъдат привлечени кандидати за военна служба като се запознаят предварително с условията за кандидатстване, социалния статут на военнослужещия, както и с възможностите за личностно и професионално развитие във Въоръжените сили на Република България.
Кампанията стартира през октомври 2018 г. в София с киноспектакъл в Националния дворец на културата. През тази година проявите ще започнат през февруари и ще завършат в края на октомври в старопрестолната столица на България Велико Търново. В тях ще участват структури на Министерството на отбраната и военни формирования от Българската армия.
В 29 града в страната ще бъдат организирани информационни борси, за да могат хората, които проявяват интерес към военната служба, да получат подробна информация не само за условията на кандидатстване за войнишки длъжности, но също и за професиите в Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили, Силите за специални операции, Националната гвардейска част и Служба „Военна полиция“. Всеки желаещ на място ще може да се запознае с критериите за подбор, с предимствата на войнишката професия, както и с възможностите за кариерно развитие по време на военната служба.
Освен информационни борси във всеки от тези 29 града ще бъде организиран показ на образци оръжие, военна техника и оборудване. Общественото внимание ще бъде привлечено и с изпълнения на Гвардейския представителен духов оркестър и Представителния ансамбъл на въоръжените сили.
Началото през 2019 г. ще бъде на 7 февруари 2019 г. в гр. Стара Загора. В 15.00 ч. във фоайето на Драматичен театър „Гео Милев“ ще бъде разкрита Информационната борса за набиране на войници и матроси за Българската армия. От 15.00 ч. на централната алея в парк „Пети октомври“ ще бъдат представени образци военна техника, въоръжение и оборудване на Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Служба Военна полиция.
Концертът на Гвардейския представителен духов оркестър и Представителния ансамбъл на въоръжените сили ще започне от 18.30 ч. в Драматичен театър „Гео Милев“. Вход за концерта – свободен. Очакваме ви!
|
01.02.2019 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов информира министъра на отбраната на Кралство Швеция Петер Хултквист за решението на Народното събрание за формиране на екип и започване на преговори с правителството на САЩ за нов самолет F-16.
Срещата между двамата министри се състоя в рамките на неформалната среща на министрите на отбраната на държавите-членки на ЕС, която се проведе на 30 и 31 януари в Букурещ, Румъния.
Кралство Швеция се отнася с уважение към решението на Народното събрание на Република България за формиране на екип и започване на преговори с правителството на САЩ за нов самолет F-16, заяви министър Хултквист и изтъкна готовността на своята страна за нови разговори по темата, в случай че такива се окажат необходими в бъдеще.
Характеристиките на самолетите "Grippen" са изключително добра алтернатива на вече взетото решение, посочи министър Хултквист по време на срещата, проведена по инициатива на шведската страна.
В хода на разговорите бе обсъден и опитът на Кралство Швеция с възстановяването на наборната военна служба. От началото на миналата година наборните войници служат във Въоръжените сили на Швеция от 9 до 12 месеца. Страната е започнала успешно с набор от 4 хиляди души, а към настоящия момент те са около 5 хиляди. Целта, която Швеция си е поставила, е да поддържа до 8 хиляди войници годишно, с помощта на които да могат да се формират цели войскови подразделения. Планът е през следващите десет години броят на подготвените войници от резерва да достигне 40 хиляди. В заключение шведският министър на отбраната сподели, че в страната му отчитат закриването на наборната военна служба като грешка, която е поправена с новото правителствено решение, и в същото време е запълнена една празнота в шведската култура и общество.
Министър Каракачанов благодари за подробната информация по този въпрос и подчерта, че в българското общество този дебат вече също е на дневен ред.
|
01.02.2019 |
 Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов проведе среща с посланика на Швеция Н. Пр. Луиз Бергхолм на 31 януари 2019 г. в Министерството на отбраната. Срещата бе по искане на шведската страна. Двете страни обсъдиха актуални въпроси на двустранното военно сътрудничество като подчертаха готовност и желание да продължат и доразвият взаимодействието в тази ключова сфера.
Заместник-министър Запрянов информира посланика за процедурата, следвана от Министерството на отбраната в изпълнение на взетото от Народното събрание решение за придобиване на нов многоцелеви самолет за българските Военновъздушни сили (ВВС). От българска страна участие в разговорите взе и командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков.
|
|
 |