 |
Новини - архив
28.02.2018 |
 До 17:00 часа днес, 28 февруари, военнослужещите от състава на 55-ти инженерен полк - Белене оказваха съдействие на хората от селата Лозица, Любеново и Въбел, община Никопол, в усложнената зимна обстановка. Достъпът до населените места беше прекъснат поради обилния снеговалеж и навявания. Под ръководството на капитан Йордан Йорданов военнослужещите разчистваха пътни участъци от с. Лозица до град Никопол и доставяха стоки от първа необходимост и лекарства на хората от село Любеново. Изтеглен беше снегорин, затънал в дълбоките преспи в близост до селото.
|
28.02.2018 |
Заседание на Изпълнителния комитет и подкомитетите към Съвместната комисия по прилагане на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната (ССОО) се проведе на 27 и 28 февруари в Централния военен клуб в София. Бяха обсъдени въпроси, свързани със сътрудничеството между двете страни във всички области на ССОО. Целта на форума беше да се подготви провеждането на предстоящото през март т.г. осемнадесето редовно заседание на Съвместната комисия.
* * * С Решение на Министерския съвет № 878 от ноември 2009 г. е създадена организация за прилагане на „Споразумение между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната”. Съгласно ССОО страните създават Съвместна комисия за неговото прилагане, а така също и Изпълнителен комитет и подкомитети към нея. В изпълнение на решението, цялостната координация на дейностите по изпълнението на ССОО е възложена на министъра на отбраната. |
28.02.2018 |
|
27.02.2018 |
Военнослужещи от състава на 55-и инженерен полк – Белене продължиха и днес, 27 февруари, да оказват помощ на населението в усложнената зимна обстановка. Намесата на военнослужещите се наложи след обявяване на частично бедствено положение на територията на община Белене.
В 17.15 ч. група от военнослужещи със специализираната военна техника се насочи към местността „Хидротехнически комплекс”, за да окаже помощ на бедстващ човек, намиращ се в района.
Модулното формирование с ръководител капитан Николай Йорданов ще разчиства от снежни преспи и снегонавявания общински път от разклона на село Кулина вода до самото село, както и пътя за местността „Хисарлъка”.
Военнослужещите се включиха в спасителните действия след отправена молба от заместник-областния управител на област Плевен д-р Красимир Трифонов до началника на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев и заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
27.02.2018 |
     „На днешния форум предоставихме обективната картина на проблематиката, но и набелязахме възможни пътища за развитие и основните задачи в подготовката за 2018 г. В своята работа ще продължа да се доверявам на аналитичния и често критичен, но в същото време – градивен и обективен, поглед на своите колеги и военната експертиза. Ще продължа да разчитам на синхрона, отговорността и професионализма в работата с институциите, за да прилагаме заедно целенасочени действия за утвърждаване и развитие на отбранителните способности на страната ни“. Това заяви началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев след проведения днес, 27 февруари, анализ на подготовката, войсковия ред и дисциплината на Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната през учебната 2017 г.
Генерал-лейтенант Боцев посочи, че през 2017 г. общо в мисии зад граница са участвали 285 военнослужещи. Въоръжените ни сили са провели 290 учения, от тях 32 международни учения с българско участие. В изпълнение на Плана за съвместната българо-американска подготовка и учения, наши военнослужещи и формирования са участвали общо в 56 съвместни тренировки и учения.
В съответствие със Стандартите на Съюзното командване по операциите на НАТО, сертифицирани са 15 формирования от комплекта на Съвместното командване на силите, Сухопътните войски и 68-ма бригада „Специални сили”. Формирования от състава на Военноморските сили (фрегата „Дръзки” и минен ловец „Цибър”) са получили оценка „Готов за изпълнение на поставените задачи с ограничения”.
За настоящата година, началникът на отбраната посочи, че в ход е подготовката за провеждане на тристепенно командно-щабно учение на Министерството на отбраната „ЕСЕН 2018”, с участие на щабовете на стратегическо, оперативно и тактическо ниво. „Планирали сме да проведем над 260 учения с щабове и формирования от Въоръжените сили и да вземем участие в повече от 25 международни учения и подготовки“, заяви генерал-лейтенант Боцев.
Той акцентира върху част от изготвените предложения и прилагани мерки от страна на настоящото военно и политическо ръководство, които той оценява като позитивно начало в процеса на повишаване на социалния статус на хората в отбраната и утвърждаването на военната професия като по-привлекателна. Сред тях той посочи осигурените допълнителни средства от държавния бюджет за повишение на възнагражденията на хората в отбраната и подсигуряване назначаването на нови военнослужещи след провеждане на конкурси, увеличеният прием във военните училища, стартиралият преглед на изпълнението на Плана за развитие на Въоръжените сили до 2020 г. и „Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили до 2020 г.“.
„Ще продължим да работим за осигуряването на подготвен, окомплекован и мотивиран личен състав на Въоръжените сили, модернизирана техника и въоръжение, все по-добра оперативна съвместимост с нашите партньори и актуализирани стратегически и доктринални документи“, категоричен бе началникът на отбраната.
Участие във форума взеха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев и заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
„Въоръжените сили трябва възможно по-бързо да получат финансирането, което се полага за способностите, които искаме да притежават“ - това заяви пред журналисти президентът Румен Радев и допълни, че предвид обстановката в нашия регион, към Въоръжените сили трябва да се отнасяме с много по-голямо внимание.
Резюме на Анализа на подготовката, войсковия ред и дисциплината на Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната през учебната 2017 година може да прочетете ТУК .
|
27.02.2018 |
 Началникът на Военната полиция на Чешката Република бригаден генерал Павел Криз пристигна на двудневно официално посещение в нашата страна по покана на директора на служба „Военна полиция” бригаден генерал Борислав Сертов днес, 27 февруари 2018 г. По време на посещението на военната делегация от Чешката Република ще бъдат разгледани и обсъдени въпроси, свързани с подготовката и сертифицирането на военнополицейски формирования, декларирани за участие в операции зад граница, организация, обучение и мисии на военнополицейските формирования, както и поддържането и развитието на военнополицейски способности. Предвидено е посещение на чешката военна делегация в регионална служба „Военна полиция” – София.
|
27.02.2018 |
 Оперативният сбор на командира на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков започна днес, 27 февруари. В продължение на два дни ще бъдат обсъждани въпроси, свързани с предизвикателства при развръщането и използването на ВВС в условията на развиваща се военно-политическа криза и прерастването й във въоръжен конфликт.
По време на форума ще бъдат изнесени доклади от представители на Щаба на отбраната, командването на ВВС и командирите на военни формирования. В сбора участват представители на дирекции от Министерството на отбраната и Щаба на отбраната, Съвместното командване на силите, видовете въоръжени сили, Военномедицинска академия и Военна полиция.
|
27.02.2018 |
 Личен състав и техника от Сухопътните войски оказаха помощ на бедстващи хора в усложнената зимна обстановка в област Плевен тази нощ. Военнослужещите са от състава на формированието за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия за действие при зимни условия на 55-и инженерен полк – Белене.
Военнослужещите разчистваха часове наред пътни участъци и оказваха съдействие на бедстващи хора, сред които и един чужд гражданин, в района на селата Лозица, Любеново и Въбел, община Никопол, област Плевен.
Изтеглени бяха автомобили, попаднали в огромни преспи. Някои от тях бяха придружени до гр. Белене, където пътниците им да пренощуват. Разчистен бе пътен участък от с. Лозица до гр. Никопол и обратно до град Белене. Действията продължиха до 02.00 ч. тази сутрин.
|
27.02.2018 |
Военнослужещи от състава на формирование за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от Бригадно командване – Благоевград, с ръководител капитан Борислав Войнов, унищожиха невзривен боеприпас днес, 27 февруари, на основание отправено искане от главния секретар на МВР и в изпълнение на заповед на командира на Сухопътните войски. Боеприпасът е 82 мм осколъчна мина, открита край с. Плоски, община Сандански.
|
26.02.2018 |
         Щастлив съм не само, че с достойнство изпълнихте своята мисия в Афганистан, а и затова че днес ви посрещаме тук живи и здрави. Изпълнявайки съюзническия си ангажимент в Афганистан, опитът, който натрупвате и уменията, които добивате, са много важни. За мен, като министър на отбраната и българин, най-важното е да продължите да доказвате този опит и тази сила и смелост в името на независимостта, териториалната цялост и благоденствието на Република България. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 26 февруари, на официалната церемония по посрещането на 34-тия контингент на Въоръжените сили на Република България, който приключи участието си в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан.
Националният командир на контингента полковник Светослав Халваджиев благодари на своите подчинени за усърдието и старанието, с които са изпълнявали задачите си. „Благодарение на вас сега стоя днес тук. Един командир е нищо, ако не е заобиколен от отдадени на работа си професионалисти, които да го следват и подкрепят. С поведението си навсякъде вие бяхте едни отлични посланици на България пред света“, каза още националният командир на контингента.
Военнослужещите от контингента бяха наградени от министъра на отбраната, началника на отбраната, командващия на Съвместното командване на силите и командира на Сухопътните войски.
На тържествения ритуал присъстваха още началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев, кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, председателят на комисията по отбрана към Народното събрание Константин Попов, командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Пламен Йорданов, представители на военнопатриотичните организации и граждани.
След края на церемонията министърът на отбраната Красимир Каракачанов подчерта пред журналисти, че мисията в Афганистан е тежка и отговорна и не допуска невнимание или недостатъчна подготовка. В отговор на журналистически въпрос относно исканата оставка на министъра на отбраната от партията на Николай Ненчев, министър Каракачанов заяви: „Министърът на отбраната не разпорежда произвеждането на тези 21 празнични салюта. Това става по закон и при следните случаи: националният празник 3-ти март, денят на Българската армия и при посещението на държавни глави“. Министърът на отбраната подчерта, че искането е на протокола на президентството, а Националната гвардейска част заедно с общината определят условията, след което ритуалът се изпълнява. „Учудвам се, че бивш министър на отбраната не познава закона и не знае как се използва гвардията, която две години и половина му е била лично подчинена“, заяви още министър Каракачанов.
|
26.02.2018 |
Заключителният етап от тазгодишното издание на конференцията на началника на отбраната ще се проведе утре, 27 февруари, в София. Генерал-лейтенант Андрей Боцев ще представи анализа на подготовката, войсковия ред и дисциплината на Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната през учебната 2017 г.
На конференцията ще присъстват президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев и заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов. Участие в събитието ще вземат също и заместник-министрите на отбраната, висшият команден състав, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Министерството на отбраната и Щаба на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Уважаеми колеги, След приключването на доклада за анализа, министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев ще направят изявления за медиите. На 27 февруари 2018 г., от 11.45 ч., в Приемната на сградата на Министерството на отбраната (бул. „Ген. Тотлебен“ №34 – срещу „Пирогов“) ще бъдат допускани представителите на медиите за отразяване на изявленията. Напомняме ви, че в сградата ще бъдат допускани само постоянно акредитираните журналисти, след представяне на лична и журналистическа карта.
|
26.02.2018 |
 Личен състав и техника от Сухопътните войски изпълняват задачи в помощ на населението в тежката зимна обстановка днес, 26 февруари, от 17.00 ч.
Военнослужещи с верижна и колесна специализирана техника от 55-ти инженерен полк – Белене под ръководството на капитан Йордан Йорданов, потеглиха към района на селата Лозица, Любеново и Въбел, на територията на Община Никопол, Област Плевен, където разчистват затрупани пътни участъци и оказват помощ на бедстващи хора.
Въпреки височината на преспите, намалената видимост и снегът, който продължава да вали, военнослужещите показват отлична подготовка и професионални умения в усложнената обстановка.
|
25.02.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев ще участват утре, 26 февруари, в тържествения ритуал по посрещането на военнослужещите от 34-тия контингент на Въоръжените сили на Република България, които успешно приключиха участието си в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан. Официалната церемония ще се проведе на площад „Васил Левски“ в град Карлово от 15.00 ч. Националният командир на контингента е полковник Светослав Халваджиев от Командването на Сухопътните войски, който е участвал в 2 международни мисии. Командир на групата за охрана от състава на международната мисия в Афганистан е капитан Георги Перчемлиев от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Това е първото негово участие в международна мисия.
Контингентът е в състав от 108 военнослужещи и включва национален елемент, група за охрана на летище Кандахар, щабни офицери в щаба на мисията на НАТО и екип от съветници.
Тридесет и четвъртият български военен контингент, участващ в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” в Афганистан изпълняваше задачи, свързани с охрана, механизирани и пеши патрули, контрол на автомобилен и пешеходен трафик, както и обучение, съветване и методическо подпомагане на формирования и военнослужещи от Афганистанската национална армия.
Уважаеми колеги, Тържественият ритуал ще започне в 15.00 ч. утре, 26 февруари, на площад „Васил Левски“ в град Карлово. Заповядайте! |
24.02.2018 |
Военнослужещите от 34-тия контингент на Въоръжените сили на Република България се завърнаха в страната рано сутринта днес, 24 февруари, след успешно приключилото участие в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан. Контингентът включва национален елемент, група за охрана, екип от съветници и щабни офицери.
На летище София военнослужещите бяха посрещнати от началника на щаба на Съвместното командване на силите флотилен адмирал Димитър Йорданов, който ги поздрави за достойно изпълнените задачи по време на мисията.
Национален командир на 34-ия контингент е полковник Светослав Халваджиев от Командването на Сухопътните войски. Помощник-национален командир на контингента, той и национален командир на контингента в Кабул е полковник Стоян Стоянов от дирекция „Логистика” – МО, а командир на групата за охрана - капитан Георги Перчемлиев от в. ф. 42000 – Карлово.
Тридесети и четвъртият български военен контингент, участващ в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” в Афганистан изпълняваше задачи, свързани с охрана, механизирани и пеши патрули, контрол на автомобилен и пешеходен трафик, както и обучение, съветване и методическо подпомагане на формирования и военнослужещи от Афганистанската национална армия. |
22.02.2018 |
  Началникът на Военномедицинска академия професор д-р Венцислав Мутафчийски беше удостоен днес, 22 февруари, с първо висше офицерско звание „бригаден генерал“.
Президентът на Република България Румен Радев връчи пагоните на професор Мутафчийски и го назначи на длъжността началник на Военномедицинска академия и главен лекар на Въоръжените сили на България. Президентът поздрави бригаден генерал Мутафчийски с новото звание и новата длъжност и му пожела здраве, сили и упоритост, за да може да реализира визията си за по-нататъшно развитие на ВМА, която да продължи да бъде и средище за развитие на наука и за подготовка на млади кадри на световно ниво.
„В управлението на тази болница трябва да се гледа напред, да се надгражда. В това надграждане не е достатъчно командирът да бъде само командир, а да печели съмишленици, увлечени в добрите идеи. Съзнавам цялата отговорност, която стои пред мен“, заяви бригаден генерал Мутафчийски и благодари за оказаното му доверие.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов поздрави бригаден генерал Венцислав Мутафчийски и му пожела да продължи традициите на Военномедицинска академия като водещо лечебно заведение в грижите не само за военнослужещите, но и за цялото население на страната.
По-късно днес бригаден генерал професор Венцислав Мутафчийски ще бъде представен в Комисията по отбрана към Народното събрание.
|
22.02.2018 |
 Трябва да насочим вниманието си към това как да обединим способностите и усилията на отделните компоненти от съвместните национални сили в полза на развитие на общите национални способности за отбрана и нарастване на съюзния отбранителен и възпиращ потенциал. Важно е като следим и анализираме наличните и липсващите способности в съвместен формат да търсим начините, чрез които да бъдем максимално ефективни. Това каза заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов днес, 22 февруари, при откриването на оперативен сбор на командващия на Съвместното командване на силите (СКС). Темата на двудневния сбор е: „Развръщане и използване на Съвместните сили в условията на развиваща се военно-политическа криза и прерастването и във въоръжен конфликт”.
„Целта на настоящия оперативен сбор е да се очертаят направления и пътища за справяне с предизвикателствата, пред които сме изправени при планиране и водене на съвместна операция и съпътстващото формиране и използване на националните съвместни сили. Поддържането и развитието на тези способности е заложено в Програмата за развитие на отбранителните способности и Плана за развитие на Въоръжените сили 2020”. Това каза в приветствие към участниците в сбора командващият на СКС генерал-лейтенант Любчо Тодоров. „Днешният форум е добра възможност в условията на дисбаланс между изпълнението на мисиите и задачите на Въоръжените сили и разходите за отбрана да се направи добър анализ”, подчерта още генерал-лейтенант Тодоров.
Началникът на отдел „Планиране, развитие и бюджетиране” полковник Димчо Алексиев направи в основния доклад задълбочен анализ на видовете конфликти, на процеса на планиране и водене на съвместна операция. Той подчерта основните задачи пред Командването при формирането и използването на националните съвместни сили, както и координирането на поддръжката като страна домакин и взаимодействието със силите на невоенния компонент.
В сбора участват още началникът на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов, заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев, директори и представители на дирекции в Министерството на отбраната, Щаба на отбраната и видовете въоръжени сили, НВУ „Васил Левски”, Военна академия „Г. С. Раковски”, служба „Военна полиция”, служба „Военна информация”, командирите на военни формирования, подчинени на СКС и др.
|
21.02.2018 |
В щаба на 68-ма бригада Специални сили се провежда двудневна работна среща за планиране на съвместната подготовка през 2018 г. на Силите за специални операции на България и Македония. Основна тема в разговорите е провеждането през май тази година в нашата страна на съвместно учение на формирования на Специалните сили на двете страни.
В срещата участват и военни специалисти от Военновъздушните сили, Съвместното командване на силите и Служба „Военна полиция“.
|
20.02.2018 |
The Informal Meeting of the EU member states Defence Policy Directors was held on February 19 – 20, 2018 at the National Palace of Culture in Sofia. The Forum is an item on the agenda of the Bulgarian Presidency of the Coincil of Europe and aims at supporting the preparation for the EU Foreign Affairs/Defence Council which will take place on March 6, 2018 in Brussels. The meeting was attended by over seventy delegates from all member states, the European External Action Service (EEAS), the European Commission and the European Defence Agency (EDA). The Meeting was hosted by Mrs. Rositsa Dimitrova, Director of the Bulgarian MoD Defence Policy Directorate.
During the three working sessions, chaired by the Deputy Secretary General at the European External Action Service (EEAS) Pedro Serrano, the attendees discussed the latest developments in topical issues of the political and military aspect of the EU Common Security and Defence policy (CSDP).
The first session addressed the EU-NATO cooperation and was joined by a representative of the Alliance. The participants in the Forum converged upon the understanding that after the signing of the Warsaw Declaration, the interaction between the two organizations has been characterized by definite progress. The intensification and enhancement of their relations at institutional and operational level is to proceed through the implementation of the already identified and agreed over seventy measures which allow for joint or synchronized activities on issues of mutual interest.
The second session discussed the Permanent Structured Cooperation (PESCO) in the area of defence and its congruity with the other initiatives ensuing from the Global Strategy for the European Union's Foreign and Security Policy. The Chief Executive of the European Defence Agency Jorge Domecq and the Director General of the EU Military Staff Lieutenant General Esa Pulkkinen presented their analyses of the National Implementation Plans (NIPs) for the binding common commitments under PESCO which were undertaken by the participating EU member states in December 2017. In view of the upcoming steps towards review and update of the NIPs, they proposed recommendations on the further stages of the process to incorporate information from the member states allowing for smooth correlation, recapitulation and evaluation of the implementation of the undertaken commitments.
The participants in the meeting also discussed the key elements of the Roadmap elaborated by the Secretariat of the PESCO on further work under the initiative, which encompasses the deadlines within which to approve the first and the second set of projects, to update the National Implementation Plans (NIPs), and to draw up a summary implementation report. The representative of the European Commission briefly informed the participants of the development of the legislative procedure regarding the adoption of the Regulation establishing the European Defence Industrial Development Programme (EDIDP) by the summer of 2018. The intention is to retain the envisaged co-financing rate for PESCO projects by means of the European Defence Fund in the event that they also meet the EDIDP criteria.
On improving military mobility, preliminary views were expressed on future work in the four areas identified with regard to overcoming legal, diplomatic, customs and infrastructural barriers that hamper the rapid movement of military forces and assets within the EU. The importance of this issue was also discussed in light of the relationship with NATO. It was the common understanding that improving military mobility is a complex task of utmost importance to both organisations, which need to make a concerted effort to solve it in the interest of European and Euro-Atlantic security.
The representatives of all Member States and of the European Union structures actively participated in the discussions within the framework of the three working sessions, thus evidencing their strong interest in the issues covered. Different perspectives were offered while looking for an effective and mutually agreeable approach to solving the matters on the table. Last but not least, the fruitful work done at the meeting was facilitated by the good organisation, which was the result of the joint efforts put in by the team from the Defence Policy Directorate of the Ministry of Defence, experts from the Ministry for the Bulgarian Presidency of the Council of the European Union 2018, and the staff of the National Palace of Culture.
|
20.02.2018 |
  „За да можем ефективно да използваме нашата армия при кризи, ние предварително трябва да сме я подготвили и осигурили достатъчно. Това значи да умеем да използваме пълноценно финансовите средства, отпуснати от българския данъкоплатец, като ги превръщаме в реални отбранителни способности“. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов в приветственото си слово при откриването на двудневната годишна конференция на началника на отбраната днес, 20 февруари, „За да бъдат въоръжените сили надежден гарант на сигурността, е необходимо изпълнението и на друг ключов приоритет в програмата на правителството, насочен към подготовката на достатъчно хора за отбраната на страната. Предстои да работим по намирането на най-ефективно и работещо решение за въвеждане на доброволна военна подготовка за защита на Отечеството“, посочи още министърът на отбраната Красимир Каракачанов. По думите му доброволната подготовка трябва да надгражда професионалната армия като осигурява допълнително подготвени млади хора, готови да изберат военната професия. По темата вече е в ход широк обществен дебат, подчерта той.
За бюджета за отбрана министър Красимир Каракачанов припомни, че има утвърден „Национален план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП на Република България до 2024 г.“ Планът съдържа две приложения, които засягат изпълнението на ангажиментите както по линия на НАТО, така и по линия на Постоянното структурирано сътрудничество на Европейския съюз. „Наш дълг е да работим за неговото конкретно изпълнение при това не само в количествено, но и в качествено измерение. Говорим за достигането на 2% от Брутния вътрешен продукт за отбрана, но ние имаме и друга ключова цел – 20% от бюджета за отбрана да се използва именно за ново и оперативно съвместимо въоръжение и техника на най-високо технологично ниво“, заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
Като непосредствена задача министърът на отбраната посочи и разработването на следващия програмен документ за развитие на въоръжените сили в по-дългосрочна перспектива – до 2032 г.
„Вярвам, че форуми като днешния набелязват единната посока на развитие и действие, които ще бъдат приложени с изискващите се воля, упоритост и решимост, на всички нива на управление на държавата“. Това заяви началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев при откриването на тазгодишното издание на конференцията. Той посочи, че изборът на темата за форума - „Предизвикателства пред системата за отбрана и използването на Въоръжените сили при развитие на военно-политическа криза“ е продиктуван от нейната актуалност и съответства на динамично променящата се среда на сигурност, както и на отговорността да се поддържа и развива адекватна на сегашните реалности система за отбрана.
„Изводите от натрупания опит показват, че само военните усилия, без тясното взаимодействие с гражданските структури, не са достатъчни за предотвратяване на рисковете, произтичащи от динамичната обстановка на сигурност. Тя поставя все по-широк спектър от изисквания към отбранителните способности на страната ни в рамките на колективната отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз“, категоричен бе началникът на отбраната.
Генерал-лейтенант Андрей Боцев посочи, че за повишаване ефективността на системата за отбрана, необходимо е да бъде доразвита съществуващата нормативна база, теория и практика, да се обсъдят и предложат направления за нейното усъвършенстване, като сложна съвкупност от военни и невоенни способности.
На откриването на конференцията присъстваха председателят на Комисията по отбрана Константин Попов, висшият команден състав, ръководители и представители на държавни институции, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
Пълните текстове на приветствените слова на министъра на отбраната и началника на отбраната може да прочетете ТУК и ТУК.
|
20.02.2018 |
Неформална среща на директорите по отбранителната политика на страните-членки на Европейския съюз се проведе на 19 и 20 февруари 2018 г. в Националния дворец на културата в София. Форумът е част от календара на българското европредседателство и се проведе с цел да подпомогне подготовката на Съвета „Външни работи/Отбрана“, който ще се състои на 6 март т.г. в Брюксел. В срещата участваха над седемдесет делегати от всички страни-членки на ЕС, Европейската служба за външна дейност, Европейската агенция по отбрана и Европейската комисия. Домакин на събитието от българска страна беше директорът на дирекция „Отбранителна политика“ в Министерството на отбраната Росица Димитрова.
По време на трите работни сесии, председателствани от заместник-генералния секретар на Европейската служба за външна дейност Педро Серано, бяха обсъдени най-новите развития по актуални въпроси от политико-военното измерение на Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз.
Сътрудничеството между ЕС и НАТО беше тема на първото заседание, в което се включи и представител на Алианса. Участниците във форума се обединиха около виждането, че след подписването на декларацията от Варшава е постигнат сериозен напредък във взаимодействието между двете организации. Динамизирането и задълбочаването на отношенията им на институционално и оперативно ниво трябва да продължи чрез изпълнението на вече набелязаните и договорени над седемдесет мерки, които дават възможност за съвместни или синхронизирани действия по въпроси от взаимен интерес.
Втората работна сесия беше посветена на Постоянното структурирано сътрудничество (ПСС) в областта на отбраната и връзката му с останалите инициативи в изпълнение на Глобалната стратегия на Европейския съюз по външна политика и политика на сигурност. Главният изпълнителен директор на Европейската агенция по отбрана Хорхе Домек и директорът на Военния секретариат на ЕС генерал-лейтенант Еса Пулкинен представиха анализите си на националните планове за изпълнение на общите обвързващи ангажименти по ПСС, които бяха представени от страните-членки на ЕС през декември 2017 г. Предвид предстоящите стъпки на преглед и актуализация на тези планове, те отправиха препоръки за следващите етапи на процеса с оглед включване на информация от страните-членки, която да позволи по-лесно сравняване, обобщаване и оценка на изпълнението на поетите ангажименти.
Участниците в срещата обсъдиха също така основните елементи на разработената от Секретариата по ПСС пътна карта за по-нататъшната работа по инициативата, която включва срокове за одобрение на първата и следващата група проекти, за актуализиране на националните планове и за изготвяне на обобщен доклад по приложението им. Представителят на Европейската комисия информира накратко за хода на законодателната процедура по приемане на Регламента за създаване на Европейска програма за индустриално развитие в областта на отбраната до лятото на 2018 г. Стремежът е да бъде запазен предвиденият процент за съфинансиране на проекти по ПСС със средства от Европейския фонд за отбрана в случаите, когато те отговарят и на критериите на Европейската програма за индустриално развитие в областта на отбраната.
По темата за подобряване на военната мобилност бяха представени първоначалните виждания за бъдещата работа в четирите идентифицирани области, в които е необходимо преодоляването на правни, дипломатически, митнически и инфраструктурни пречки пред бързото придвижване на военни сили и средства в ЕС. Важността на този въпрос беше поставена и в контекста на отношенията с НАТО. Общо бе разбирането, че подобряването на военната мобилност е комплексна задача от първостепенно значение за двете организации, които трябва да подходят към нейното решение координирано и в интерес на европейската и евроатлантическата сигурност.
Доказателство за високия интерес към обсъжданите теми беше фактът, че представителите на всички страни-членки и на структурите на Европейския съюз се включиха активно в дискусиите в рамките на трите работни заседания. Това даде възможност за представянето на различни гледни точки в търсене на ефективен и взаимно приемлив подход към решаването на поставените въпроси. За плодотворната работа на срещата допринесе и добрата организация, осъществена съвместно от екипа на дирекция „Отбранителна политика“ от Министерството на отбраната, експерти от Министерството за българското председателство на Съвета на ЕС 2018 и служители на Националния дворец на културата.
|
20.02.2018 |
|
20.02.2018 |
|
20.02.2018 |
|
19.02.2018 |
|
19.02.2018 |
Годишната конференция на началника на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев ще се проведе на 20 и 21 февруари 2018 г. Темата на форума е: „Предизвикателствата пред системата за отбрана на страната и използването на Въоръжените сили при развитие на военно-политическа криза“.
На конференцията ще присъстват заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов, народни представители, висшият команден състав, ръководители и представители на държавни институции, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.
През втория работен ден, 21 февруари, началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев ще представи анализ на подготовката, войсковия ред и дисциплината в Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната през учебната 2017 г. Поканен е да присъства президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили на Република България Румен Радев.
Уважаеми колеги,
В първия ден на конференцията утре, 20 февруари 2018 г., ще ви очакваме в 08.45 ч. в Приемната на сградата на Министерството на отбраната (бул. „Ген. Тотлебен“ №34 – срещу „Пирогов“) за протоколни снимки от откриването на конференцията и приветствията на министъра на отбраната и началника на отбраната.
Във втория ден на форума, 21 февруари, от 12.30 ч. в сградата на Министерството на отбраната (бул. „Ген. Тотлебен“ №34 – срещу „Пирогов“) ще бъдат допускани фоторепортери и оператори за протоколни снимки от официалното посрещане на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев.
След приключването на доклада за анализа, министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев ще направят изявления пред медиите. От 14.00 ч. в същия ден ще бъдат допускани репортерите за изявленията.
В сградата ще бъдат допускани само постоянно акредитираните журналисти, след представяне на лична и журналистическа карта. |
19.02.2018 |
 Дейността на служба „Военна полиция” през 2017 г. съответства на ролята, мисиите и задачите на Въоръжените сили. Това каза директорът на службата бригаден генерал Борислав Сертов днес, 19 февруари, по време на годишния отчет за дейността на служба „Военна полиция” през 2017 г.
Бригаден генерал Сертов отбеляза, че приоритетна задача на служба „Военна полиция” през 2017 г. е била разкриването и предотвратяването на терористична дейност, насочена срещу Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия, войски и представители на Алианса, участващи в международни военни мероприятия, провеждани на територията на страната.
През отчетния период не е получавана информация, свидетелстваща за пряка терористична заплаха, насочена срещу формированията и обектите на Министерството на отбраната и Българската армия. Антитерористичната дейност е осъществявана в непосредствено взаимодействие със службите за сигурност и за обществен ред в страната, отбеляза още началникът на служба „Военна полиция“. По думите му се забелязва спад в новообразуваните военни досъдебни производства, което свидетелства за повишена ефективност на провежданата от органите на службата превантивна дейност, а откритите действия по разследването оказват възпиращо въздействие върху военнослужещи и цивилни служители, имащи намерения да извършват неправомерни действия или закононарушения.
Заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков връчи награди от името на министъра на отбраната на военнослужещи от сектор “Издирване и задържане” към Регионална служба „Военна полиция” – София за постигнати резултати при изпълнение на задачи по противодействие на тероризма, свързани с издирването на лице, обявено за общодържавно издирване.
|
18.02.2018 |
         „Преди 145 години на бесилото в София увисна най-великият син на България. Единственият човек, за който никой приживе и 145 години след смъртта му не си позволява да каже лоша дума. Единственият, който поколения българи смятаха и смятат за светец – Васил Иванов Кунчев“. С тези думи министърът на отбраната Красимир Каракачанов се обърна днес, 18 февруари, към жителите и гостите на град Карлово, дошли да почетат паметта на великия син на България – Апостола на Свободата.
Министър Каракачанов припомни завета на Апостола, актуален и днес: „Всичко се състои, според нас, в нашите задружни сили. Против тях не може да противостои и най-силната стихия. Да бъдем равни с другите европейски народи зависи от нашите задружни сили“. Той призова да помним българската история за освобождение и национално обединение, изписана със саможертвата на стотици български герои.
„Имаме задължението към Апостола да забравим своите политически различия, да забравим купешкия опит, който постоянно се опитваме да натрапваме в България, и да се обърнем към нашата собствена история, към онези велики мъже, които я писаха с кръвта си и загинаха за България. Те дадоха живота си в името на това България да бъде просперираща и силна, а тук всичко зависи от нашите задружни сили“, заяви министър Каракачанов.
На възпоменателната церемония за отбелязване на 145-та годишнина от смъртта на Васил Левски, присъстваха заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов, началникът на Военна академия „Г.С.Раковски“ генерал-майор Груди Ангелов, командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Пламен Йорданов, кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, стотици жители и гости на града. В тържествения ритуал участваха представителни роти и военният духов оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Утре, 19 февруари, от 11.00 ч. на площад „Васил Левски“ в гр. Карлово ще се състои възпоменателен митинг-поклонение в знак на преклонение към делото на Васил Левски.
|
16.02.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще участва в тържествените ритуали, посветени на 145-ата годишнина от гибелта на Васил Левски, които ще се състоят на 18 и 19 февруари в гр. Карлово.
Възпоменателната церемония в памет на Апостола на Свободата ще започне в 18.00 ч. на 18 февруари на площад „Васил Левски“. В ритуала ще участват представителни подразделения на 61-ва Стрямска механизирана бригада. На него ще присъства и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов. Възпоменателният митинг-поклонение ще се състои от 11.00 ч. на 19 февруари на площад „Васил Левски“ в гр. Карлово. В ритуала ще участват представителни роти и военният духов оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. В знак на признателност към делото на Апостола на Свободата военнослужещи от Българската армия ще поднесат венци и цветя на възпоменателни ритуали във Велико Търново, Горна Оряховица, Плевен, Асеновград, Благоевград, Белене, Сливен, Стара Загора, Хасково, Шумен, Смолян, София.
В гр. Ловеч на 18 февруари от 18.30 ч. пред паметника на Васил Левски в кв. „Вароша“ ще се проведе тържествена проверка-заря, в която ще участват началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев и заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов. |
16.02.2018 |
Среща на директорите по отбранителната политика на страните - членки на ЕС ще се проведе на 19 и 20 февруари 2018 г. в София, в рамките на българското председателство на Съвета на ЕС. Форумът има за цел да подпомогне подготовката за провеждане на Съвета по външни работи/Отбрана, който ще се състои на 6 март 2018 г. в Брюксел.
В рамките на три работни сесии участниците в срещата ще обсъдят актуалното състояние на сътрудничеството ЕС-НАТО, възможностите за постигането на повече взаимосвързаност между Постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната, Координирания годишен преглед на отбраната и Европейския фонд за отбрана, както и подобряването на военната мобилност в рамките на Европейския съюз.
Домакин от българска страна ще бъде Росица Димитрова - директор на дирекция „Отбранителна политика“ в Министерството на отбраната. Наред с делегатите от страните-членки на съюза, във форума ще участват представители на високо ниво от Европейската служба за външна дейност, Европейската комисия, Генералния секретариат на Съвета, Европейската агенция по отбрана и НАТО.
Срещата ще се проведе в Националния дворец на културата в София. |
16.02.2018 |
Военнослужещи от Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски” обезвредиха днес, 16 февруари, снаряд от минохвъргачка, открит при разрушаване на стара къща в с. Тепава, област Ловеч.
Формированието за разузнаване и унищожаване на невзривени бойни припаси, под ръководството на капитан Деян Христов, извърши анализиране на боеприпаса – силно корозирал снаряд от минохвъргачка с дължина 300 мм.
При стриктно спазване на мерките за безопасност снарядът бе транспортиран извън населеното място и бе унищожен чрез взривяване. |
15.02.2018 |
Среща на директорите по отбранителната политика на страните - членки на ЕС ще се проведе на 19 и 20 февруари 2018 г. в София, в рамките на българското председателство на Съвета на ЕС. Форумът има за цел да подпомогне подготовката за провеждане на Съвета по външни работи/Отбрана, който ще се състои на 6 март 2018 г. в Брюксел.
В рамките на три работни сесии участниците в срещата ще обсъдят актуалното състояние на сътрудничеството ЕС-НАТО, възможностите за постигането на повече взаимосвързаност между Постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната, Координирания годишен преглед на отбраната и Европейския фонд за отбрана, както и подобряването на военната мобилност в рамките на Европейския съюз.
Домакин от българска страна ще бъде Росица Димитрова - директор на дирекция „Отбранителна политика“ в Министерството на отбраната. Наред с делегатите от страните-членки на съюза, във форума ще участват представители на високо ниво от Европейската служба за външна дейност, Европейската комисия, Генералния секретариат на Съвета, Европейската агенция по отбрана и НАТО.
Срещата ще се проведе в Националния дворец на културата в София. |
15.02.2018 |
 В рамките на Срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО в Брюксел, днес, 15 февруари, се проведе среща между министъра на отбраната Красимир Каракачанов и Джеймс Матис, секретар по отбраната на САЩ.
По време на разговорите бяха обсъдени актуални въпроси на двустранните отношения. Двете страни заявиха заинтересованост от съществено разширяване и задълбочаване на сътрудничеството по широк кръг от теми, включително и за реализацията на проектите за модернизация на Българската армия. Секретарят по отбраната на САЩ с благодарност прие отправената му покана за посещение в България. Двамата министри разгледаха и водещи теми от дневния ред на Алианса в контекста на очакваните решения на срещата на най-високо равнище на НАТО през юли 2018 г.
Отчитайки ролята на България като председател на Съвета на ЕС, министър Каракачанов и министър Матис размениха мнения относно процесите на засилване на европейската отбрана в рамките на ЕС и взаимодействието НАТО – ЕС.
Утре, 16 февруари, министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще се присъедини към българската делегация, водена от министър-председателя Бойко Борисов, която ще участва в Мюнхенската конференция по сигурността.
|
15.02.2018 |
 Национален поддържащ елемент и лекоманеврена рота от 61-ва механизирана бригада в Карлово са сертифицирани за участие в състава на междинния резерв на операцията на ЕС „Алтеа“ в Босна и Херцеговина. Оценяването се извърши по CREVAL от комисия от Съвместното командване на силите.
По време на подготовката си военнослужещите от лекоманеврената рота и националния поддържащ елемент повишиха знанията и уменията си за изпълнение на задачи, характерни за операции по поддържане на мира, като патрулиране, организиране на временни контролни и наблюдателни постове, охрана на обекти, ескортиране, конвоиране и др. Бойците показаха отлични резултати по огнева и тактико-специална подготовка.
Националният поддържащ елемент и лекоманеврената рота ще застъпят в режим на дежурство в междинния резерв на операция „Алтеа“ в периода 1 март - 31 август 2018 г. Командир на контингента е майор Марин Цаловски.
|
14.02.2018 |
В Главната квартира на НАТО в Брюксел започна днес, 14 февруари, редовната среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО. От българска страна в нея участва заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
В първия работен ден министрите на отбраната обсъдиха постигнатия напредък в изпълнението на ангажимента за увеличаване на разходите за отбрана, приет на срещата на върха на НАТО в Уелс през 2014 г. и препотвърден на специалната среща през май 2017 г. С оглед изпълнението на тези ангажименти на 3 януари 2018 г. Министерският съвет на Република България одобри Национален план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП до 2024 г. Тези усилия на страната ни, както и на другите съюзници, бяха оценени позитивно, като същевременно бе подчертана необходимостта от допълнителна политическа воля за устойчивост на процеса.
Бяха дискутирани предприетите от НАТО действия за модернизация и адаптация, които включват промени на институционално ниво, в модела за управление на общото финансиране, както и във функционирането на Главната квартира на Алианса.
Първият ден от срещата ще завърши с работна вечеря, на която ще бъде обсъдено развитието на сътрудничеството между НАТО и ЕС след съвместната декларация от Варшава през 2016 г. В тази част от дебатите ще участва върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини и министрите на отбраната на Швеция и Финландия. Ще бъдат разгледани и въпроси, свързани с развитието на европейската отбрана, Постоянното структурирано сътрудничество на ЕС в областта на отбраната и Европейския фонд за отбрана.
|
13.02.2018 |
Заместник министър-председателят по обществен ред и сигурност и министър на отбраната на Република България Красимир Каракачанов ще вземе участие в среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО. Тя ще се проведе на 14 и 15 февруари в Брюксел, Кралство Белгия.
На форума ще бъдат разисквани въпроси от дневния ред на Алианса, свързани с подготовката за предстоящата Среща на върха на НАТО през юли 2018 г.
Министрите на отбраната ще обсъдят темата за справедливото споделяне на отговорностите и тежестите в Алианса и напредъка по изпълнение на ангажимента за увеличаване на инвестициите в отбраната. В рамките на срещата ще бъдат разгледани процесите по модернизация и адаптация на Алианса, противодействието на тероризма, операциите и мисиите на НАТО, както и напредъкът в сътрудничеството с Европейския съюз след подписаната във Варшава през 2016 г. съвместна декларация. |
12.02.2018 |
|
12.02.2018 |
     Гвардейският представителен духов оркестър изнесе концерт за военнослужещите, които участват в операцията на Европейския съюз „Алтеа“ в Босна и Херцеговина. С професионалното изпълнение на произведения от български и чуждестранни автори музикантите на Националната гвардейска част спечелиха овациите на военнослужещите. Концертът се проведе на 8 февруари в база „Бутмир“ в Сараево по повод българското председателство на Съвета на Европейския съюз. На него присъстваха посланикът на Република България в Босна и Херцеговина Августина Цветкова-Карабашева, командирът на Щаба на НАТО в Сараево бригаден генерал Робърт Хюстън, командирите на българския контингент полковник Николай Киров и на контингентите на страните - участнички в операцията, много военнослужещи.
От началото на септември 2012 г. приносът на България в операция „Алтеа“ е с до 11 военнослужещи, които са на длъжности в щаба на операцията в Сараево, и лека маневрена рота с Национален поддържащ елемент до 140 военнослужещи и до 40 единици военна техника в състава на междинния резерв. Ротата се намира в България и се поддържа в необходимото състояние на готовност за развръщане.
В рамките на посещението в Босна и Херцеговина, Гвардейският представителен духов оркестър участва в откриването на 34-тото издание на международния фестивал „Сараевска зима“. С тържествения концерт, който се състоя на 7 февруари в Народния театър в Сараево, беше отбелязано Българското председателство на Съвета на ЕС. Под бурните аплодисменти на висши държавници, представители на дипломатическия корпус и участници във фестивала от цял свят, гвардейският оркестър представи произведения на български и чуждестранни автори от богатия си жанров репертоар - джаз, филмова музика и суинг. Концертът беше предшестван от кратко изпълнение на българските военни музиканти за жителите и гостите на града на площада пред театъра.
|
12.02.2018 |
Базата на международните коалиционни сили на летище Кандахар, Афганистан, беше подложена на ракетен обстрел на 11 февруари 2018 г., в 21.45 часа местно време (19.15 часа българско време). Няма пострадали български военнослужещи. |
11.02.2018 |
Военнослужещи от модулно формирование към Флотилия бойни и спомагателни кораби в Бургас унищожиха днес, 11 февруари, учебна ръчна граната. Боеприпасът е намерен в ж.к. „Меден Рудник“, а сигналът е подаден в 09.30 ч.
Ръчната граната е била транспортирана до района на формированието на ВМС в Бургас, където е унищожена. |
11.02.2018 |
Военнослужещи от състава на Сухопътните войски ще участват в съвместна коалиционна подготовка "BLACK SEA ROTATIONAL FORCE - PLATINUM EAGLE 18 - 1″, която ще се проведе от 12 до 16 февруари на учебен център „Бабадаг” - Република Румъния.
В "BLACK SEA ROTATIONAL FORCE - PLATINUM EAGLE 18 - 1″ ще вземат участие военнослужещи от САЩ, Румъния, Грузия, Молдова и Украйна. Българското група е в състав от 30 военнослужещи от 29 механизиран батальон – Шумен и е ръководена от старши лейтенант Валентин Джамбазов.
По време на съвместната подготовка ще се проведат огневи тренировки с леко стрелково оръжие, ще се отработват тактически задачи в състава на взвода при настъпление и отбрана и ще бъде оттренирани командването и управлението при изпълнение на бойна задача. |
09.02.2018 |
        Бъдете добри българи, възпитавайте се в духа на гвардейския патриотизъм. С това пожелание министърът на отбраната Красимир Каракачанов връчи знамето на втория гвардейски ученически отряд, съставен от възпитаници на Основно училище „Д-р Петър Берон“ – град Плевен. Тържественото събитие се състоя днес, 9 февруари, и събра в сградата на Военния клуб в Плевен висши военни и представители на държавната и местната власт. То стана своеобразен празник за местната общественост, на който присъстваха всички възпитаници на училището, военнослужещи от Националната гвардейска част и нейният командир бригаден генерал Илко Йорданов, началникът на гарнизон Плевен полковник Николай Бешев, заместник-министърът на образованието Таня Михайлова, представители на президентството, областна администрация Плевен, кметът на общината Георг Спартански, военнопатриотични и родолюбиви организации и граждани.
„Гвардейските униформи не са само символ на парадната страна на Българската армия. В българската гвардия са служили най-достойните, най-трудолюбивите, най-подготвените“, каза още в приветствието си към учениците и техните преподаватели министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
Знамето на втория ученически гвардейски отряд бе осветено от свещеници от Плевенската епархия и връчено по стара царска традиция на знаменосеца на отряда. Поздравът на учениците – гвардейци е „Уча за Република България“. Инициативата в Плевен се осъществява по подобие на Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в град Кърджали. Там ученически гвардейски отряд съществува вече 10 години и участва в редица обществени събития, което има силно значение за родолюбивото възпитание на младите хора.
Кметът на Община Плевен Георг Спартански покани младите ученици – гвардейци да се включат в събитията на общината по повод Националния празник на Република България 3 март и 140-годишнината от Освобождението. Вторият ученически гвардейски отряд получи поздравителен адрес и от президента на Република България Румен Радев, както и от представители на местната администрация и Министерството на образованието.
По-късно пред журналисти министърът на отбраната Красимир Каракачанов отново изрази удовлетворение от създаването на ученическия гвардейски отряд в Плевен и подчерта, че това са инициативи за децата, които трябва да бъдат подкрепяни. „Получавайки едно нормално патриотично възпитание, може би една част от тях ще изберат в бъдеще военната професия или професии, свързани със сигурността и отбраната“, каза той. По думите му - трябва да възпитаваме децата си в патриотизъм и в добрите традиции на Българската армия като храброст, честност и обич към родината, а не в някакви измислени „джендър“ идеологии. „ Пари за тези деца, които искат да носят военна униформа и да изучават българската история държавата не намира или трудно намира. Но пък са готови всякакви програми, на всевъзможни измислени идеологии да ги набутват в България и да объркват съзнанието на децата“, заяви още министър Каракачанов и подчерта: „Това е разликата днес: между тези деца и онези, които са се наточили да прибират пари по различни европейски програми“.
На въпрос за евентуално възстановяване на Военновъздушното училище в Долна Митрополия, министърът на отбраната Красимир Каракачанов подчерта, че пътят за това е по образеца на Военноморското училище във Варна, което подготвя висококвалифицирани кадри и специалисти не само за военната област, а и за гражданските професии.
|
09.02.2018 |
Втората постоянна военноморска група патрулни кораби на НАТО, която патрулира в Черно море, ще посети Варна в периода от 10 до 13 февруари 2018 г.
Групата е в състав от флагмански кораб HMS DUNCAN (кораб на Кралските ВМС), TCG GAZIANTEP (кораб на турските ВМС) и ROS REGELE FERDINAND (кораб на румънските ВМС). Трите кораба са под командването на комодор Майкъл Ътли от Кралските военноморски сили.
Корабите провеждат рутинно посещение на пристанището във Варна, като част от засиленото присъствие на НАТО в Черноморския регион в подкрепа на националния суверенитет чрез колективна отбрана. Планираните дейности за посещението включват официални срещи с местните цивилни и военноморски власти и планиране на допълнителни съвместни учения на море за засилване на оперативната съвместимост с българския флот. |
09.02.2018 |
 Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов награди вчера, 8 февруари, победителите при мъжете и жените в дисциплината дълга дистанция на Европейското първенство по ски ориентиране, което се проведе от 3 до 8 февруари в местността Куртово край Велинград, България. Сред отличените състезатели бе световният шампион и цивилен служител в Българската армия Станимир Беломъжев, който спечели сребърен медал в дългата дистанция. В понеделник 29-годишният състезател завоюва и бронза в друга дисциплина – средна дистанция. Паралелно с европейския шампионат, в планинския ни курорт се състояха също вторият кръг от Световната купа по ски ориентиране, Младежкото световно първенство и Европейското юношеско първенство по ориентиране. Спортната надпревара бе организирана от Българската федерация по ориентиране, с подкрепата на Министерството на младежта и спорта и Министерството на отбраната. Събитието бе под патронажа на заместник министър-председателя по обществения ред и сигурността и министър на отбраната на Република България Красимир Каракачанов.
|
08.02.2018 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще присъства на церемонията за тържествено връчване на знамето на втория ученически гвардейски отряд от Основно училище „Д-р Петър Берон“ град Плевен. Тя ще се проведе на 9 февруари 2018 г., петък, от 11.00 часа в Театралния салон на Военен клуб – Плевен. Знамето ще бъде осветено от Негово Високопреосвещенство Плевенския митрополит Игнатий. На събитието ще присъства и командирът на Националната гвардейска част бригаден генерал Илко Йорданов.
Инициативата за създаването на втория ученически гвардейски отряд е на училището и неправителствени организации. Тя е подчинена на идеята да се поддържа жив стремежът за опазване на историята, да бъдат възкресени традициите, да се възпитават учениците в дух на патриотизъм и любов към Родината. Освещаването и връчването на знамето на втория ученически гвардейски отряд бе предшествано от откриването на гвардейски музеен кът в Основно училище „Д-р Петър Берон“ - Плевен. |
07.02.2018 |
С изпити по физическа подготовка, тест за обща култура и събеседване с кандидатите на 6 и 7 февруари 2018 г. в района на военно формирование 28 330 - Смолян се проведе конкурс за прием на войници. Успешно преминалите прегледите за годност за военна служба и психологическа пригодност бяха допуснати до изпит. Те показаха добри резултати по физическа подготовка и високи резултати на теста за обща култура. На издържалите изпита 52-ма кандидати командирът на 101-ви алпийски полк полковник Димитър Кацаров предложи длъжности за заемане. |
05.02.2018 |
  Годишен анализ на подготовка във флота за учебната 2017 година се проведе днес, 5 февруари, в Щаба на Военноморските сили (ВМС). Присъстваха заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев, командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Мален Чубенков, началниците на отдели и сектори от командването на ВМС и командирите на военни формирования.
Отчетено бе, че основните усилия в подготовката на ВМС, съобразно отпуснатия ресурс, бяха насочени към поддържане на изградените и придобиване на нови способности, осигуряващи защитата на морския суверенитет на страната, наблюдението и контрола на морските пространства, изпълнението на задачи по търсене и спасяване на море и оказване на помощ на населението при бедствия, съдействието на МВР при увеличен миграционен поток и противодействие на тероризма. Особено внимание при подготовката на военните формирования от ВМС беше обърнато на развитие и поддържане на способности за водене на морски операции и за участие в съвместни операции в национален, съюзен и/или коалиционен формат, своевременното идентифициране, оценка и отговор на асиметрични, хибридни и терористични заплахи и отработване на задачите при разрешаване на кризи от невоенен характер и ликвидиране на последствията от бедствия.
През 2017 г. ВМС участваха: - с фрегата „Дръзки” в операцията по морска сигурност на НАТО „SEA GUARDIAN” и в състава на Втората постоянна корабна група на НАТО SNMG 2 в Средиземно море от 11 октомври до 21 ноември 2017 г. Изпълнени бяха задачи по осветяване на надводната обстановка, откриване, опознаване и докладване на кораби от списъка от взаимен интерес, което допринесе за възпиране и противопоставяне на терористичната дейност срещу търговското корабоплаване. За времето на участието си в операцията фрегата „Дръзки” наблюдава над 220 кораба, установи контакт и извърши запитване на 27 кораба от търговския трафик, опознаване на над 130 въздушни цели и проплава 5497 мили за 753 часа; - С офицери ВМС участваха в операциите на Европейския съюз „АТАЛАНТА” и „EUNAVFORMED/Op SOPHIA”; - С 1 старшина в международна мисия на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа”; - С базов миночистач „Шквал” - в състава на Постоянната противоминна корабна група на НАТО (SNMCMG2) от 27 октомври до 6 декември 2017 г.; - С щабни офицери - в щаба на постоянната военноморска група на НАТО „SNMG 2”.
ВМС организираха и проведоха 46 тактически учения на единичния кораб, 4 тактически учения на дивизион, тактическо учение на Флотилия бойни и спомагателни кораби „Черно море 2017” и национално военноморско учение с международно участие „Бриз 2017” на което бе сертифицирана фрегата „Дръзки” по стандартите на НАТО. Участваха в съвместни експериментални и бойни стрелби по въздушни и надводни цели с авиационни формирования от Военновъздушните сили, тактически учения с бойни стрелби на формирования за Противовъздушна отбрана от Българската армия и бойни стрелби с ракетен комплекс 9К79 „Точка” с международно участие – ,,Шабла 2017” (свързано с многонационалното учение на НАТО „SABER GUARDIAN-17”).
Военният флот участва с кораби в международните учения: „SEA SHIELD” на ВМС на Румъния с фрегата „Смели”; българо-румънското противоминно учение „POSEIDON” с базов миночистач „Прибой; в учението на ВМС на Турция „NATO NEMO TRIALS”, където за първи път кораб от българските ВМС фрегата „Дръзки”, взе участие в учения по радиоелектронна борба и отразяване атаките на противокорабни ракети; „DOGU AKDENIZ” на ВМС на Турция с фрегата „Дръзки”; „NIRIS” на ВМС на Гърция с базов миночистач „Шквал”. За първи път българските ВМС участваха едновременно с два кораба в международно учение на противоминните сили на турските ВМС „NUSRET” - с базов миночистач „Шквал” и минен ловец „Цибър” като по време на учението минният ловец беше сертифициран по стандартите на НАТО. Офицери от флота участваха в противоподводното учение на НАТО „DYNAMIC MANTA”, учението “ARIADNE” на ВМС на Гърция и учението „SЕА BREEZE” на ВМС на Украйна и ВМС на САЩ. Кораби участваха и в 6 учения от типа “PASSEX” с кораби от ВМС на НАТО, посещаващи Р. България и при прехода им към пристанища на страни-членки на НАТО.
В тези международни учения екипажите на корабите и щабните офицери от военния флот за пореден път доказаха, че са в състояние да изпълняват поетите ангажименти към колективната отбрана на НАТО и ЕС.
Военнослужещи от ВМС участваха в съвместни подготовки със страните от евразийския регион по провеждане на операции по контрол на корабоплаването и по противоминна война.
Ръст отбеляза съвместната подготовка и взаимодействието на специалните сили със сродни структури от Българската армия, МВР и страните членки на НАТО, по времето на която бяха усъвършенствани способностите при изпълнението на задачи по суша, въздух и море.
Формированията от ВМС за оказване на помощ на населението при бедствия извършиха общо 30 мероприятия в източната част на Р. България на територията на областите Варна, Добрич и Бургас, в териториалното море и в отговорния район по търсене и спасяване на Р. България.
Участието на формированията от ВМС по оказване на помощ на населението при бедствия през 2017 г. се заключава в:
- действия по оказване на помощ при зимни условия, като почистиха и пробиха над 600 км пътища от републиканската пътна мрежа. Оказаха помощ на 45 леки автомобила и на екипи на енергоразпределителното дружество при отстраняване на аварии по електропреносната мрежа – 9 мероприятия; - действия по оказване на помощ при тежко пътно транспортно произшествие – 1 мероприятие; - действия по оказване на помощ при наводнения и съдействие на органите на местната власт при евакуация и спасяване на бедстващи хора от наводнени населени места, отводняване и почистване на помещения и сгради – 3 мероприятия; - разузнаване и унищожаване на невзривени бойни припаси и морски мини – 17 мероприятия. Унищожени бяха 18 броя ръчни гранати, артилерийски снаряди, мини и изстрели и 4 бр. предмети, наподобяващи невзривени бойни припаси.
В изпълнение на заповед на министъра на отбраната, сили и средства от ВМС през 2017 година, на ротационен принцип, през две седмици, участваха в логистична поддръжка на органите на МВР по охрана на държавната граница на ГОДГ „Резово” от състава на ГПУ „Малко Търново”. В изпълнението на поставените задачи до момента са взели участие 91 военнослужещи и са изпълнени са общо 708 задачи.
С достигнатото ниво на подготовка, както и с високата оценка, която получиха на проведените учения, ВМС имат пълното основание да се гордеят с отчетените резултати.
|
02.02.2018 |
|
01.02.2018 |
Формированието за овладяване и/или преодоляване на последствия от бедствия от военно формирование 54 060 – Шумен, от състава на Сухопътните войски унищожи вчера, 31 януари, 152 мм артилерийски снаряд. Той е открит в района на гр. Търговище. Модулната група е ръководена от капитан Ангел Иванов.
|
|
 |