 |
Новини - архив
28.02.2017 |
     „Разчитам изцяло на вашия професионализъм, на екипността в работата за достойното ви представяне в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“. Това каза служебният министър на отбраната Стефан Янев днес, 28 февруари, в обръщението си към военнослужещите от 33-ия български военен контингент, който ще се включи в мисията на НАТО в Афганистан. Министър Янев ги увери, че въпреки ограничения мандат на служебния кабинет, се прави всичко необходимо, за да бъдат подобрени условията на работа във въоръжените сили и да бъдат осигурявани навреме военнослужещите с необходимото оборудване и екипировка. „Бъдете преди всичко професионалисти. Бъдете себе си в рамките на сплотеността като колектив. Традицията ни задължава да бъдат преодолявани трудностите и предизвикателствата, благодарение на борбен дух, професионализъм и на своята отдаденост на защитата на националните интереси“, каза министърът на отбраната.
„Вярвам във вас, във вашата безупречна служба, дисциплина и успешно прилагане на уменията, придобити в хода на подготовката. Бъдете единни, рамо до рамо, и в добри, и в трудни моменти“, каза министър Янев и пожела на военнослужещите здраве и успех.
Пожелания за успех към контингента отправи и изпълняващият длъжността началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов. „Моето искрено воинско и човешко желание е да ви посрещнем така, както ви изпращаме – в пълен боен строй. Разликата да е единствено в повишеното ви самочувствие на воини, натрупали опит и спечелили истински другари“, каза той в обръщението си към военнослужещите. Вицеадмирал Ефтимов връчи на старши националния командир полковник Христо Атанасов сертификат за готовността на контингента да участва в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“.
Тридесет и третият български военен контингент е в състав от до 110 военнослужещи, от които 8 са жени. В неговата структура са включени национален елемент, група за охрана, екип от съветници и щабни офицери.
В отговорностите на националния елемент е непосредственото командване и контрола на целия български военен контингент. Групата за охрана на летище Кандахар ще изпълнява задачи по организиране на контролно-пропускателния режим на автомобилния и пешеходния трафик на летището. В състава й са включени военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада. Над 60 от тях имат опит от участие в една и повече мисии зад граница. Екипът от съветници ще бъде част от коалиционния съветнически екип в Кандахар. Военнослужещите ще изпълняват задачи по съветване и подпомагане на щаб на армейски корпус от Афганистанската национална армия при изпълнение на задачи, свързани с ежедневната дейност. Щабните офицери ще изпълняват задачи в щаба на мисията на НАТО в Кабул в съответствие с длъжностите, на които са назначени.
Национален командир на контингента е полковник Христо Атанасов, а командир на групата за охрана е капитан Ивайло Алексов от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Подготовката на 33-ия български военен контингент, който ще се включи в международната мисия на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа”, се проведе от декември 2016 г. до февруари 2017 г. За времето от 7 до 9 февруари на гарнизонния учебен полигон край Казанлък беше извършена цялостна проверка на готовността на 33-ия военен контингент и той беше сертифициран успешно.
Министърът на отбраната Стефан Янев подари икона на Свети Георги на 33-ия контингент, а Негово Високо Преосвещенство Старозагорският митрополит Киприян отслужи Божествена Света литургия.
В отговор на въпроси на журналисти министърът на отбраната Стефан Янев разясни, че съюзниците в НАТО трябва да споделят усилията на другите страни-членки, които вече са постигнали целта да отделят по 2% от брутния вътрешен продукт за отбрана. „Това политическо решение е взето преди повече от 10 години и ще бъде много важен показател за това как страните-членки ще се стремят да допринасят за колективната сигурност“, посочи той. „Ние сме длъжници на армията. Необходимо е да се отделят повече средства така, че тази политическа цел, която е приета от държавните ръководители на страните-членки на срещите на върха на Алианса в Уелс и Варшава, да стане реалност“, подчерта министър Янев. По думите му е необходимо усилие в посока да бъде изработена национална пътна карта, за да знаем в коя година с колко увеличаваме бюджета за отбрана, за какво се изразходва той и за какви дейности, които да повишават бойните способности на въоръжените сили. На въпрос за участието на военнослужещите от 33-ия контингент в гласуването в предсрочните парламентарни избори, министър Янев разясни, че към момента оценката на обстановката в Афганистан, която получаваме и от Министерството на външните работи, и от специализираните служби посочва, че организацията на изборите в Афганистан би носила много големи рискове. В този смисъл решението е по-скоро там да не бъдат организирани избори.
По отношение на ангажиментите на България в охраната на въздушното пространство, министър Стефан Янев заяви, че и в момента финансовите ангажименти са изцяло към българските Военновъздушни сили, които изпълняват задачи по охрана на въздушното пространство, и ще изпълняват тази задача и в бъдеще. Направени са стъпки за съвместна охрана с военновъздушен компонент на други страни-членки на съюза, но нашите ангажименти са всякакви други, но не и финансови, разясни министър Стефан Янев и допълни: „Предоставяме летище, инфраструктура и т.н., но няма да поемаме финансови разходи за участието на друга страна в съвместната охрана на въздушното пространство“.
|
28.02.2017 |
|
28.02.2017 |
В чест на Националния празник на Република България 3-ти март днес, 28 февруари, ще се проведе концерт на Гвардейския представителен духов оркестър.
На музикалното събитие Гвардейският представителен духов оркестър с диригент майор Ради Радев, главен диригент на Българската армия и солистите Лидия Ганева, Александър Зайранов – цигулка, Доротея Доротеева – сопран и Александър Мутафчийски – баритон ще изпълнят произведения на Петко Стайнов, Асен Карастоянов, Жул Леви, Дико Илиев, Стефан Маринов и др. Тържественият концерт се осъществява със съдействието на Софийската филхармония.
Началото на концерта е от 19.00 ч. в зала „България“. Входът е свободен.
|
28.02.2017 |
За осма поредна година Националният военноисторически музей (НВИМ) ще отбележи Деня на Освобождението на България – 3-ти март с Ден на отворени врати и специален показ на знамето – първообраз на българския трибагреник.
За първообраз на съвременното държавно знаме се приема трибагреникът, изработен от Стилияна Параскевова, предназначен за българските доброволчески дружини в Руско-турската война. Проектът за знамето, цветовете и символиката са дело на бащата на Стилияна – Иван Параскевов. Учредителното събрание, изработило Търновската конституция, приема чл. 23, според който „Българското народно знаме е трицветно и се състои от бял, зелен и червен цвят, поставени хоризонтално“.
В деня на Националния празник 3-ти март вратите на Националния военноисторически музей ще бъдат отворени за посещение от 10.00 до 18.00 ч. Вход свободен е обявен и във филиалите на НВИМ във Варна – Военноморски музей и Парк-музей на бойната дружба 1444 г., както и в Музея на авиацията – Пловдив.
|
28.02.2017 |
На полигон „Змейово” днес, 28 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, стрелкови боеприпаси, пиротехнически средства и средства за възпламеняване и изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ.
Изпитвания № 2, 5, 6, 8 и 9 от предварително планираните за деня не са проведени. |
27.02.2017 |
На полигон „Змейово” днес, 27 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие, стрелкови боеприпаси, пиротехнически средства и средства за възпламеняване, изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ, изстрел за 122 мм гаубица Д-30 и изстрел за 125 мм оръдие Д-81.
Изпитвания № 5, 6 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
27.02.2017 |
Служебният министър на отбраната Стефан Янев и изпълняващият длъжността началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов ще участват в изпращането на 33-ия български военен контингент за участие в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа”. Официалната церемония ще се проведе утре, 28 февруари 2017 г., в град Казанлък.
Основната част от 33-ия български военен контингент е от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Контингентът е в състав от до 110 военнослужещи, от които 8 жени. Той включва национален елемент, група за охрана, екип от съветници, щабни офицери в щаба на мисията на НАТО. Национален командир на контингента е полковник Христо Атанасов, държавен инспектор в Инспектората на Министерство на отбраната. Участвал е в международна мисия на Българската армия в Афганистан през 2010 г. Командир на групата за охрана от състава на международната мисия в Афганистан е капитан Ивайло Алексов от 2-ри механизиран батальон от състава на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Капитан Алексов е завършил НВУ „Васил Левски” – Велико Търново през 2009 г. Това е неговото второ участие в международна мисия.
На ритуала по изпращането ще присъстват още командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Андрей Боцев, съветникът на президента по сигурност и отбрана полк. (о.з.) Илия Милушев, представители на местната власт и др.
Уважаеми колеги,
Официалната церемония по изпращането на контингента ще се състои от 14.00 ч. на 28 февруари на площад „Севтополис“ в град Казанлък, заповядайте!
* * * Международната мисия на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа” е фокусирана върху подготовката, подпомагането и предоставянето на екипи от съветници за афганистанските държавни институции и националните сили за сигурност във взаимодействие с афганистанското правителство, партньорите и другите международни организации, ангажирани в региона. Участието ни в мисията е съгласно отговорностите на България като член на НАТО. |
24.02.2017 |
27 февруари 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 9. Изстрел за 125 мм оръдие Д-81 28 февруари 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 9. Изстрел за 125 мм оръдие Д-81 01 март 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 02 март 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30
Забележка: 1. При неблагоприятни метеорологични условия за провеждане на полигонни изпитвания, същите ще бъдат препланирани. 2. Изпитванията на боеприпаси се провеждат в светлата част на денонощието от 08.30 часа до 16.30 часа. |
24.02.2017 |
Екипаж от състава на авиобаза Враждебна изпълни на 23 февруари полет със самолет „Спартан“ за транспортиране на медицински екип от гр. София до гр. Горна Оряховица и обратно.
В 18.15 ч. командирът на екипажа майор Георги Стоименов докладва за готовност за изпълнение на полета. В 19.38 ч. самолетът излетя от летище София, с медицинския екип от СБАЛССЗ „Света Екатерина“ на борда. Задачата беше изпълнена успешно и в 22.18 ч. самолетът каца обратно на летище София.
Помощник-командир на самолета беше подполковник Лазарин Лазаров, а борден инженер капитан Огнян Лидански. Военнослужещите изпълниха полета при строго спазване мерките за безопасност и изискванията на документите, регламентиращи летателната дейност на военните формирования от Военновъздушните сили.
|
23.02.2017 |
 „Нека да бъдем позитивни и нашите сигнали да дават самочувствие на хората от сектора „Отбрана“, които имат нужда от обществена поддръжка за сложните задачи, които изпълняват, за тяхната самоотверженост и родолюбие по отношение на изпълнение на задачите в трудни условия“, каза служебният министър на отбраната Стефан Янев на първата пресконференция по актуални въпроси. Тя се проведе днес, 23 февруари, в Министерството на отбраната и в нея участваха изпълняващият длъжността началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов и заместник-министърът на отбраната Михаил Михайлов.
„Армията е поставена в условия на недофинансиране. Тя може да изпълнява конституционните си задължения по отбраната и защитата на суверенитета на България, но може би е време да кажем, че сме на ръба“, заяви министър Янев. „Това е така, защото средата на сигурност е коренно променена. Живеем в свят, в който заплахите са около нас и усещането за тях в обществото е реално“, посочи той и призова за започване на дебат за увеличаване на бюджета за отбрана до 2% от БВП, в съответствие с решенията от срещата на Върха на НАТО в Уелс.
На пресконференцията служебният министър на отбраната Стефан Янев разясни актуалните за седмицата теми в сферата на отбраната.
По темата за съвместната охрана на въздушното пространство от българските Военновъздушни сили заедно с военновъздушен компонент на друга страна-член на НАТО, министър Янев посочи, че в края на 2015 г. е подготвена Концепция за реализиране на съвместно изпълнение на мисията по контрол и охрана на въздушното пространство на Република България в рамките на интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО с активни средства на други страни-членки на Алианса. Документът е бил одобрен на Съвет по отбрана. „Във финансовата си част тази концепция е дълбоко погрешна, в нея е заложена грешна философия, заимствана от практиката на НАТО в осъществяване на задачите по охрана на въздушното пространство на Балтийските държави“, разясни служебният министър на отбраната. За разлика от България, Балтийските държави нямат собствена военна авиация. Ето защо още от самото приемане на Литва, Латвия и Естония в НАТО е установено, че охраната на тяхното въздушно пространство ще се осъществява от военновъздушни сили на страните-членки на Алианса, като страната - домакин се задължава да поеме финансовия ресурс за изпълнението на тази мисия. Той включва разходите за горива, поддръжка на самолетите, настаняване на чуждестранните контингенти, предоставяне на базисни услуги на летищата и др. Този финансов аспект е заложен в нашата концепция, по която са започнали преговори с Полша. Поради липса на финансови средства за осигуряване на гориво, настаняване на военнослужещите, транспорт за военния компонент на полските ВВС, преговорите са прекратени. На практика от този момент започват идеите как да се реши финансовият аспект на концепцията, тъй като той е на грешна концептуална основа, разясни министър Янев.
Той допълни, че в началото на мандата на служебния кабинет е взето решение при договаряне на съвместна мисия на българските ВВС и военновъздушен компонент на страна-членка на НАТО за усилване на охраната на въздушното ни пространство, съюзническите държави да поемат оперативните си разходи, което е принцип в НАТО. Тази информация е разпратена до заинтересованите съюзни държави.
По темата за увеличеното присъствие на НАТО в Черно море, министър Янев цитира чл. 4 от Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България, който гласи, че отбраната на страната е преди всичко наша отговорност, но тя се изпълнява и съвместно със страните-членки на НАТО. „Когато говорим за отбрана и сигурност в национален план, ние не изключваме нашето членство в НАТО и съответно - помощта, която получаваме от страните-членки на Алианса, особено в области, в които имаме нужда от допълване на нашите способности или компенсиране на такива, които нямаме“, каза той.
Министърът на отбраната посочи, че увеличаване на присъствието на НАТО в Черно море означава повече учения, но уточни, че броят на планираните за 2017 г. учения и на участващите в тях кораби са приблизително еднакви с предходните години. Той подчерта, че такъв тип военноморски учения се провеждат от години като страните-членки, които не са от Черноморския басейн, се съобразяват със съществуващите международни режими.
По отношение на направените изказвания за т.нар. черноморска флотилия министър Янев заяви, че в Министерството на отбраната нищо не е правено по този въпрос и не се предвиждат практически действия в тази посока. Нито пък е обсъждана такава тема в рамките на НАТО.
Той разясни процеса по взимане на решения и тяхното изпълнение в рамките на НАТО, в продължение на одобрените мерки от срещите на Върха през 2014 г. и 2016 г. Министър Янев посочи, че в Уелс е взето решение за подготвяне на пакет от мерки, част от които са свързани със засилено черноморско сътрудничество, а във Варшава тези мерки са конкретизирани като всяка следваща среща на министрите на отбраната приема една или друга стъпка за практическо изпълнение. „Служебното правителство, както и всички други, работи съзнателно и целенасочено в една и съща посока, която е очертана на споменатите вече срещи на Върха на Алианса“, каза министърът на отбраната и допълни, че мерките за сигурност в района на Черно море включват и сухопътен компонент. България вече е изявила готовност за присъединяване на един батальон към многонационалната бригада в Румъния под формата на учения и съвместни тренировки. По отношение на ВВС е взето решение за по-интензивни и повече учения на двустранна и многостранна основа. Всички тези мерки са дефанзивни, нямат агресивен характер и не са насочени към трети страни. Тяхната цел е единствено да повишат и усъвършенстват отбранителния потенциал на пакта.
„Графикът на учения през тази година е доста богат и това е добра новина за Българската армия, защото в последните години, поради системния недостиг на средства, нашите военни формирования разчитат да повишават своята бойна подготовка едва ли не само и единствено на ученията с международно участие на територията на нашата страна и извън нея“, отбеляза министърът на отбраната.
Министър Янев разясни и резултатите от проверката, извършена от дирекция „Вътрешен одит“, на процедурите за обществени поръчки на Министерството на отбраната. В доклада са направени препоръки той да бъде изпратен на Военната прокуратура и на „Агенцията за държавен финансов контрол“, както и за предприемане на мерки за подобряване на функционирането на администрацията на Министерството на отбраната.
Проверени са над 100 обществени поръчки, като над 30 от тях не са изпълнени. При извършения анализ на проведените процедури и сключените договори в 45 от тях са установени нарушения на Закона за обществените поръчки и други нормативни и вътрешни актове. В 9 от процедурите са установени индикатори, които са обект на разглеждане от прокуратурата, а 36 процедури са подадени по компетентност на Агенцията за държавен финансов контрол. „Ние не можем да кажем има ли допуснати закононарушения. Това е в компетенцията на други оторизирани държавни органи“, каза министър Янев и призова да се изчака тяхното произнасяне. Служебният министър на отбраната изброи като примери поръчки, свързани с доставката на хранителни продукти, облекло и екипировка, консумативи, мобилни услуги, както и договори, свързани с ремонта на бойна техника и др.
В заключение министър Янев отбеляза, че допуснатите грешки ще бъдат отстранени, а добрите практики ще бъдат развивани. „Основната ни цел е във всички наши управленски решения общият знаменател да бъде справедливостта“, посочи той.
|
22.02.2017 |
Министърът на отбраната Стефан Янев ще представи утре, 23 февруари, резултатите от проверката на обществените поръчки на Министерството на отбраната и ще отговори на актуални въпроси на журналисти. Пресконференцията ще започне в 13:00 ч. в зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната.
Журналистите, постоянно акредитирани да отразяват дейността на Министерството на отбраната и Българската армия, ще бъдат допускани в сградата на МО от 12:30 ч. (входа на ул. „Аксаков“) след представяне на лична и журналистическа карта. |
22.02.2017 |
  “България е домакин на ежегодната Конференция на Съюзното командване по трансформацията на НАТО и това показва нашата ангажираност към колективната сигурност и усилията на ръководството на СКТ за адаптиране към настоящите стратегически реалности“. Това заяви изпълняващият длъжността началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов на пресконференция днес, 22 февруари, по повод провеждащата се в София Конференция по синхронизиране на подготовката в НАТО през 2017 г.
„Резултатите от тази дискусия полагат основата за други важни въпроси, а именно – как да се синхронизират ученията и подготовката на НАТО през 2018 г., както и изготвяне на дългосрочен план за провеждане на подготовката до 2022 г.“, каза вицеадмирал Ефтимов пред присъстващите журналисти. „Важен елемент от дискусията е също така - как да използваме симулациите, моделирането, експериментирането, как да интегрираме тренировъчните ни системи и съоръжения, така че те да осигурят повече възможности за специализиране или целенасочена подготовка при реално отчитане на разходите и отговорностите ни“, поясни още той. Вицеадмирал Ефтимов допълни, че основни акценти в дискусиите са образованието, обучението, тренировките, ученията и оценката на силите на НАТО.
„Годишната конференция по синхронизиране на подготовката в НАТО цели да повиши нашата подготовка днес, за да можем да гарантираме бъдещето, мира и сигурността“, каза на пресконференцията началникът на щаба на Съюзното командване по трансформацията генерал-лейтенант Греъм Стейси. „Ученията заявяват нашата готовност и изграждат устойчивост в отговор на глобалните предизвикателства“, допълни заместник-началникът на щаба на Съюзното командване по трансформацията генерал-майор Стефано Саламида.
В отговор на журналистически въпроси и.д. началник на отбраната заяви, че публичната дискусия, която се води по повод адаптираното присъствие на НАТО в Черноморския регион е напълно в контекста на приетите решения във Варшава. „Към настоящия момент се фокусираме към оптимизиране на тренировките и ученията, осъществявани в Черноморския регион, към пълното ефективно и оптимално използване на посещенията на постоянните военноморски групи на НАТО в Черно море. Стремим се колективните ни действия да се разглеждат като изцяло дефанзивни, пропорционални и осъществявани при пълна прозрачност“, заяви още вицеадмирал Ефтимов.
„Военноморското присъствие на силите на НАТО в Черно море е регулярно и в последните години се извършва в постоянен мащаб, не отчитам ескалиране или увеличаване на това присъствие“, заяви още вицеадмирал Ефтимов.
През настоящата 2017 г. съвместните учения и тренировки ще се проведат по общ план в рамките на 2 седмици – в многонационалното учение „Saber Guаrdian 2017”. Вицеадмирал Ефтимов бе категоричен, че това е възможност за преценка на нашите възможности, както и за предстоящото през 2018 г. актуализиране на Плана за развитие на Въоръжените сили до 2020 г.
Изпълняващият длъжността началник на отбраната коментира също и въпроси, свързани с охраната на въздушното ни пространство. Той посочи, че няколко държави са изявили готовността си за осъществяване на съвместна охрана на въздушното пространство на България, извършват се експертни срещи и текат преговори. „Същността е какво ние предоставяме като летищна инфраструктура и системи за командване, управление и комуникация, процедури, освобождаване от данъци, мита за техните разходи“, поясни Ефтимов в отговор на въпрос, свързан с евентуалните финансови параметри на съвместната охрана на въздушното ни пространство. „Иска ми се да вярвам, че един ден България ще има способности, не само да осигури и да изпълнява съвместна охрана на въздушното ни пространство, но и да осъществява такава в интерес на други държави, които нямат собствени Военновъздушни сили“, каза в заключение вицеадмирал Ефтимов.
|
21.02.2017 |
 „Служебната дисциплина и координацията между структурните звена на Служба „Военна полиция“ са на необходимото ниво. Дейността на службата през 2016 г. съответства на ролята, мисиите и задачите на Въоръжените сили“. Това каза бригаден генерал Борислав Сертов днес, 21 февруари, при отчета на Службата за изминалата година, на който присъстваха изпълняващият длъжността началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, служебният заместник-министър на отбраната полковник Любомир Пеев и командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
Основно място в доклада на директора на Служба „Военна полиция“ бригаден генерал Сертов бе отделено на противодействието на тероризма, на разкриването, предотвратяването и пресичането на престъпления в Министерството на отбраната и Българската армия, на охраната и контрола на охранителната дейност и на войсковите транспортни средства. Отчетени бяха постигнатите военнополицейски способности, както и съвместната дейност с командването на военните формирования.
„Ефективността от нашата работа се проявява най-вече, когато е постигната превантивност, когато е предотвратено извършването на престъпно посегателство и не е допуснато нанасянето на щети на бюджета на Министерството на отбраната“, заяви още бригаден генерал Сертов.
През 2016 г. са осигурени 1277 мероприятия с участие на военнослужещи от служба „Военна полиция“. Службата е оказала и съдействие на органите на МВР в районния приемателен Център за бежанци в Харманли, както и на ГКПП-Илинден и ГКПП-Кулата във връзка с охраната на държавната граница.
|
21.02.2017 |
    Служебният министър на отбраната Стефан Янев проведе срещи днес, 21 февруари, с военнослужещи от 3-та авиобаза в Граф Игнатиево и 61-ва механизирана бригада в Карлово. С това постави началото на срещи с личния състав на Българската армия за запознаване с актуалните проблеми на войските.
Недостигът на изправни двигатели, агрегати и резервни части за изтребителите МиГ-29 бяха акцент в разговора на министър Стефан Янев с командването на авиобазата. Той обеща съдействие за ускоряване на доставките по вече сключените договори. Командирът на авиобазата бригаден генерал Иван Лалов информира служебния министър и за други наболели проблеми, като недостигът на войнишки състав, остарелия автопарк, пропуски в нормативната база, свързана с осигуряване на служебни квартири и изплащане на компенсации за живеещите на свободен наем. По повечето от въпросите министър Янев обеща пълно съдействие за тяхното решаване след внимателно проучване на възможностите и правните основания. Той пое ангажимент, например, да бъдат осигурени карти за почивка в базите на Министерството на отбраната през активния летен сезон, за пилотите, даващи дежурства по линия на Air Policing.
В авиобаза Граф Игнатиево министър Стефан Янев наблюдава планови учебно-тренировъчни полети с МиГ-29. На срещата в 61-ва механизирана бригада в Карлово като основни проблеми се очертаха липсата на резервни части за техниката, проблеми с личното оборудване на военнослужещите, както и недостигът на личен състав и причините за това. „Аз разбирам, че една от основните причини за недостига на бойци е ниското заплащане“, посочи служебният министър на отбраната. Той разясни, че армията вече 8 години е сериозно недофинансирана. Заплатите в системата на отбраната, с малки корекции, са замръзнали на нивото от 2009 г. Министър Янев изрази съжаление, че служебното правителство няма законодателни правомощия, за да промени тази ситуация, но новото ръководство на Министерството на отбраната търси резерви дори и за минимално повишаване на доходите, особено на войнишкия състав. Той посочи, че през тази година са ограничени възможностите на бюджета и за попълване на вакантните войнишки длъжности. „Трябва постоянно публично да се говори, че в армията има сериозен проблем, свързан с нейното финансиране. Обществото трябва да се убеди, че сигурността струва немалко пари“, посочи министър Янев. „Дори и да бъдат купени нови, съвременни оръжейни платформи, без квалифициран личен състав те са нищо“, заяви той.
|
21.02.2017 |
На полигон „Змейово” днес, 21 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, пиротехнически средства и средства за възпламеняване, изстрел за 122 мм БМ-21 и противоградна ракета.
Изпитвания № 2, 3, 5, 6, 7 и 10 от предварително планираните за деня не са проведени. |
21.02.2017 |
България е домакин на конференция по синхронизиране на подготовката в НАТО през 2017 г., организирана от Съюзното командване по трансформацията. В нея участват над 200 представители на страни-членки на Алианса и на държавите партньори. Акцент в дискусиите ще бъдат подготовката и ученията на НАТО през настоящата година.
Уважаеми колеги,
Утре, 22 февруари, от 10.00 ч., в хотел „Маринела“ (на адрес: гр. София, бул. „Джеймс Баучер“ 100), ще се проведе пресконференция с участието на изпълняващия длъжността началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, началника на щаба на Съюзното командване по трансформацията генерал-лейтенант Греъм Стейси и заместник-началника на щаба на Съюзното командване по трансформацията генерал-майор Стефано Саламида.
Журналистите, постоянно акредитирани да отразяват дейността на Министерството на отбраната и Българската армия, ще бъдат допускани в хотел „Маринела“ от 09:30 ч. след представяне на лична и журналистическа карта.
|
21.02.2017 |
Във връзка с публикувани изявления за националната отбранителна политика и погрешни внушения за увеличаване военното присъствие на НАТО в акваторията на Черно море, Министерството на отбраната изразява следната позиция:
На 24 юни 2016 г. правителството на премиера Бойко Борисов приема рамкови позиции, като основа за мандат на националната делегация, водена от президента на Република България Росен Плевнелиев на Срещата на върха на НАТО във Варшава (8-9 юли 2016 г.). Рамковите позиции предвиждат да се подкрепят мерките на НАТО, насочени към увеличаване на сигурността в Черноморския регион чрез разработването на опции и препоръки за адаптирано предно присъствие. Основната цел на това присъствие е повишаване на оперативната съвместимост и взаимодействие на силите на Алианса чрез разработване на по-интензивен график за учения, включващи сухопътен, военновъздушен и военноморски компоненти.
На Срещата на върха, в която участват президентът Плевнелиев и министрите на отбраната и на външните работи Ненчев и Митов, е изразена подкрепа за адаптираното предно присъствие на НАТО и засиленото провеждане на учения в Черноморския регион с цел възпиране и предотвратяване на конфликти. Действията на НАТО в региона се разглеждат като изцяло дефанзивни, пропорционални и осъществявани при пълна прозрачност и в съответствие с целите на предното присъствие.
На Срещата на министрите на отбраната на 15-16 февруари 2017 г. в Брюксел бе решено да бъде продължен процесът на увеличаване на планираните тренировки, ситуационната осведоменост и оперативната съвместимост в района на Черноморския регион. През 2016 г. в региона са проведени общо 22 международни учения с участието на сухопътен, военновъздушен и военноморски компоненти.
Служебното правителство на проф. Огнян Герджиков продължава да развива принципите на отбранителната политика на Република България като надежден и предсказуем съюзник на НАТО и в духа на приетите договорености от Срещата на върха на НАТО във Варшава през юли 2016 г. за увеличаване на сигурността в Черноморския регион.
***
Повече информация по темата кой и кога е получавал мандат за приемане на мерки за засилено предно присъствие в района на Черноморския регион може да бъде намерена в предишни публикации на официалната интернет страница на Министерството на отбраната от 2016 г. |
21.02.2017 |
Представителен отбор от Българската армия заминава днес, 21 февруари, за участие в Световните зимни военни игри, които са организирани от Международния съвет за военен спорт (CISM) и ще се проведат от 22 до 28 февруари 2017 г. в гр. Сочи, Русия.
Представителите на Българската армия ще се състезават в четири спортни дисциплини – биатлон, ски бягане, ски ориентиране и слалом. В световните игри ще се включат за първи път заедно най-добрите ни спортисти по биатлон, заели първо и второ място на Европейското първенство в Полша тази година – Владимир Илиев и Красимир Анев от Центъра за елитен спорт.
Ръководител на българската делегация в CISM е полковник Венелин Дерибеев от дирекция „Социална политика” на Министерството на отбраната. В отбора са включени 14 военнослужещи и 11 цивилни служители от Министерството на отбраната, Военновъздушните сили, военни формирования 32990 – Пловдив и 28330 – Смолян, Военна академия „Г. С. Раковски“ и Центъра за елитен спорт.
|
20.02.2017 |
           Fifteen Bradley armoured fighting vehicles and other combat and auxiliary equipment were transported today, February 20th, at the Novo Selo Training Area. Those are part of the equipment of the company consisting of up to 120 servicemen from the 3rd Armoured Brigade Combat Team, 4th Infantry Division, US Army, who arrived at the joint facility during the past week.
The redeployment of the US military servicemen is under the framework of the European Reassurance Initiative (ERI) of the US, seeking to reassure the European NATO allies, and is part of Operation ATLANTIC RESOLVE (OAR) of the U.S. Army Europe (USAREUR).
“Bulgaria is part of the collective defence system and it is important to us that we host initiatives in the interest of security,” said Col. Yordan Yordanov, Deputy Director of the Joint Facilities and Coordination Activities Directorate with the Ministry of Defence. He made clear that the combat and ancillary equipment and the servicemen from the US military unit will be rotated and will take part in trainings and exercise alongside Bulgarian servicemen.
“The joint training is an expression of US commitment to its European allies in NATO and contributes to achieving interoperability with their armies,” said Lt. Col. Jason Sabat, commander of 3rd Brigade’s 1st Battalion, and added that the newly-arrived company will be present at the Novo Selo training Area for nine months, and will subsequently be rotated by a unit of approximately the same size in terms of personnel strength and equipment.
The largest-scale exercise in which the US unit will take part is Saber Guardian 17 to be held in July under the leadership of the U.S. Army Europe (USAREUR). The exercise will involve nearly 40,000 troops from 21 NATO member and partner countries. The Bulgarian Army will participate with up to 4,000 personnel.
“The aim is to maintain and upgrade troops’ interoperability capabilities on the national and allied levels through the process of collective action,” Col. Yordanov summed up in conclusion.
|
20.02.2017 |
На полигон „Змейово” днес, 20 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка и изстрел за 122 мм БМ-21.
Изпитвания № 2, 3, 4, 5, 6 и 7 от предварително планираните за деня не са проведени. |
20.02.2017 |
           15 бронирани машини „Брадли“ и друга бойна и спомагателна техника беше транспортирана днес, 20 февруари, на Учебен полигон „Ново село“. Това е част от оборудването на ротата в състав до 120 военнослужещи от 3-та бронирана бригада от 4-та пехотна дивизия на Сухопътните войски на САЩ, които пристигнаха на територията на съвместното съоръжение през изминалата седмица.
Предислоцирането на американските военнослужещи е в рамките на Инициативата на САЩ за гарантиране на сигурността на европейските съюзници от НАТО (European Reassurance Initiative - ERI) и е част от операция „Атлантическа решимост“ на Командването на Сухопътните войски на САЩ в Европа.
„България е част от колективната система за отбрана и за нас е важно да домакинстваме инициативи в интерес на сигурността“, каза пред представители на медиите полковник Йордан Йорданов, заместник-директор на дирекция „Съвместни съоръжения и координационни дейности“ в Министерството на отбраната. Той уточни, че бойната и спомагателна техника, както и военнослужещите от американското военно формирование, ще бъдат ротирани и ще участват заедно с български формирования в тренировки и учения.
„Съвместната подготовка е израз на ангажимента на САЩ към съюзниците от НАТО и допринася за постигането на съвместимост с техните армии. Работили сме в Ирак и Афганистан, а сега допринасяме за укрепването на сигурността в Европа“, заяви командирът на Първи батальон от 3-та бронирана бригада подполковник Джейсън Сабът. Той уточни, че новопристигналата рота ще присъства на полигон „Ново село“ в продължение на девет месеца, като след това ще бъде ротирана от подразделение с приблизително същия брой личен състав и техника.
Най-мащабното учение, в което ще се включи американското формирование, е „Saber Guardian 17“, което ще се проведе през юли под ръководството на Командването на Сухопътните войски на САЩ в Европа. В него ще се включат близо 40 000 военнослужещи от 21 страни-членки и партньори на НАТО. Българската армия ще участва с до 4000 военнослужещи.
„Целта е в процеса на колективни действия да се поддържат и надграждат способностите за оперативна съвместимост във войските на национално и съюзническо ниво“, обобщи полковник Йорданов в заключение.
|
20.02.2017 |
Инспектираща група от Руската федерация е на тридневно посещение в България, в изпълнение на изискванията на Виенския документ - 2011. Тричленната група ще проведе инспекция на военните дейности в 24-а авиобаза Крумово като ще бъде съпровождана от офицери от дирекция „Стратегическо планиране“ към Министерството на отбраната.
Виенският документ е първото международно споразумение, което установява система от мерки за укрепване на доверието и сигурността във военната област. Те целят повишаване на откритостта и прозрачността по отношение на военните дейности, извършвани на територията, заобикалящите морски зони и въздушното пространство на всички европейски държави (за Русия от западната граница до Урал) и страните-членки на ОССЕ от Централна Азия. |
20.02.2017 |
Бойна и спомагателна техника, с която е оборудвано военното формирование от състава на Сухопътните войски на САЩ, днес, 20 февруари, беше транспортирана на учебен полигон „Ново село“.
Уважаеми колеги, Каним само журналистите, постоянно акредитирани да отразяват дейността на Министерството на отбраната и Българската армия, да присъстват на медийния ден в района на българо-американското съвместно съоръжение. Ще имате възможност да снимате част от техниката и да разговаряте с командира на военното формирование от състава на Сухопътните войски на САЩ, както и с полковник Йордан Йорданов - заместник-директор на дирекция „Съвместни съоръжения и координационни дейности“. Постоянно акредитираните журналисти, които желаят да присъстват на учебен полигон „Ново село“, трябва да бъдат в 13.30 ч. днес, 20 февруари, пред входа на новото съоръжение на учебен полигон „Ново село“.
Напомняме Ви, че ще бъдете допускани в района на полигона само след представяне на лична и журналистическа карта. |
19.02.2017 |
       Традиционна възпоменателна церемония в памет на Апостола на свободата Васил Левски се проведе днес, 19 февруари, пред неговия паметник в София. По повод 144-та годишнина от кончината на йеродякон Игнатий – Васил Левски, по-рано днес беше отслужена Архиерейска панихида в храм „Света София – Премъдрост Божия”, която продължи с литийно шествие до паметника на Апостола.
Във възпоменателната церемония участва президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили на Република България Румен Радев. На церемонията присъстваха още Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, Огнян Герджиков, служебен министър-председател, Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит, Стефан Янев, служебен министър на отбраната, вицеадмирал Емил Ефтимов, изпълняващ длъжността началник на отбраната, Йорданка Фандъкова, кмет на град София, висши офицери от Българската армия, политици, общественици, жители и гости на града.
|
17.02.2017 |
20 февруари 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм БМ-21 21 февруари 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм БМ-21 9. Противоградна ракета 10. Авиационна ракета С-8КОМ 22 февруари 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 9. Изстрел за 122 мм БМ-21 10. Авиационна ракета С-8КОМ 23 февруари 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 9. Изстрел за 122 мм БМ-21 10. Авиационна ракета С-8КОМ 24 февруари 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 9. Изстрел за 122 мм БМ-21 10. Авиационна ракета С-8КОМ
Забележка: 1. При неблагоприятни метеорологични условия за провеждане на полигонни изпитвания, същите ще бъдат препланирани. 2. Изпитванията на боеприпаси се провеждат в светлата част на денонощието от 08.30 часа до 16.30 часа. |
17.02.2017 |
Служител на Регионалната служба „Военна полиция“ – Сливен спаси деца от пожар в сграда в град Ямбол. При изпълнение на ежедневната си дейност около 16,20 ч вчера, 16 февруари 2017 г., капитан Продан Бакалов забелязва дим, който излиза от прозорец на последния етаж на сградата на католическа църква и общински детски комплекс в близост до Съдебната палата. Подава сигнал на телефон 112 и заедно със служители на Главна дирекция „Охрана” предприемат действия по извеждането на децата от сградата и претърсване на помещенията за други хора. След като се уверяват, че сградата е празна, я напускат и изчакват екипите на Регионална служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ да погасят пожара. |
16.02.2017 |
    The two-day meeting of NATO Defence Ministers ended today, February 16th, in Brussels. The forum provided the caretaker Minister of Defence of the Republic of Bulgaria Stefan Yanev with the opportunity to present the Bulgarian position on the issues discussed with regard to the vision on the development of the Alliance, strengthening the transatlantic bond, and building modern defence and deterrence, including countering together hybrid and cyber-attacks against one or more allies.
Minister Yanev underlined that regardless of the extremely challenging and demanding security environment, the Alliance has the resources, the potential and the energy to tackle emerging challenges and threats. To this end, an in-depth analysis of what has been achieved so far is in order, but it needs to be complemented by a comprehensive approach towards NATO’s long-term adaptation. “Countering terrorism and asymmetric threats is a task of utmost importance to NATO,” Minister Yanev noted. In pursuance of the Warsaw decisions, the Alliance needs to invest further effort and resources into the implementation of the Projecting Stability concept adopted.
The assistance and defence capacity building in the Middle East and North African countries is one of the practical tools to handle the insecurity and instability currently prevailing there, which, in turn, generate illegal migration and human trafficking.
As regards the policy of sharing the responsibilities and burdens within NATO, Minister Yanev emphasised the need to consider this policy in its broader context and not limit it to defence spending. Along these lines, he pointed out the Republic of Bulgaria’s firm commitment to Alliance-led missions and operations, such as the ones in Afghanistan and Kosovo, in the Mediterranean and Aegean Seas, and in support of the US-led coalition to counter ISIL. The latest example is Bulgaria’s joining the NATO Early Warning and Control (NAEW&C) Operational Budget as of 1 July 2017.
Minister Yanev commended the progress made on implementing the task set in Warsaw for NATO to establish an enhanced forward presence in the Baltic region. In addition to that he stressed the need to apply measures which are proportionate and tailored to the specificities of NATO’s South-Eastern flank. The latter is of crucial importance to the security of the Republic of Bulgaria, as, owing to its geographic location, the country is exposed to risks and challenges arising from both strategic directions.
At the meeting of the NATO-Georgia Commission, Minister Yanev expressed our country’s solidarity with and recognition for Georgia’s efforts to protect its territorial integrity and sovereignty. The Republic of Bulgaria will continue to support Georgia in the process of its integration and preparation for NATO membership. One of the most important immediate tasks is to implement the Substantial NATO-Georgia Package and to build defence capacity. In its capacity as a NATO Contact Point Embassy (CPE), the Bulgarian Embassy in Tbilisi will promote the policies of the Alliance with the aim of rallying support for Georgia’s Euro-Atlantic integration and will assist, administratively and logistically, the successful implementation of the events and visits on the agenda of high level NATO officials.
The forum provided Minister Yanev with the opportunity to hold a bilateral meeting with the Minister of Defence of the Italian Republic Roberta Pinotti. The two Ministers signed an “Arrangement between the Ministry of Defence of the Republic of Bulgaria and the Ministry of Defence of the Italian Republic on Military Cooperation” laying out the framework of the defence cooperation and the military relations between the two countries in areas of mutual interest. The Arrangement thus signed supersedes the 1999 defence cooperation agreement and takes into account the new realities stemming from Bulgaria’s full-fledged membership in NATO and in the EU.
Following the meeting, in reply to journalists’ questions, the Minister of Defence in the Caretaker Government Stefan Yanev explained that, in pursuance of the decisions made at the NATO Summits in Wales and Warsaw, Bulgaria, together with the rest of the allies, has endeavoured to increase the defence spending in the context of the international financial crisis. “I do believe, however, that it is necessary to launch a national debate on defence spending, which will also cover the drafting of a national plan as was suggested during the meeting. Over the past years we have been falling short of fulfilling our obligations to the Armed Forces, considering the nearly 40% decrease in spending which led to a number of combat training hardships, significant undermanning, and other such problems,” the Defence Minister said.
With regard to the security in the Black Sea Region, he noted that several additional measures had been adopted, such as enhanced military presence, intensified exercises, raised situational awareness, and improved training coordination of the Standing Naval Forces of the Alliance in their interaction with the forces of the rest of the allies in the Black Sea.
|
16.02.2017 |
    Двудневната среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО приключи днес, 16 февруари, в Брюксел. В рамките на форума служебният министър на отбраната на Република България Стефан Янев представи позицията на страната ни по обсъжданите въпроси, свързани с визията за развитие на Алианса, засилването на трансатлантическата връзка, изграждането на модерно възпиране и отбрана, включително общото противодействие на хибридни и кибер атаки срещу един или повече съюзници.
Министър Янев подчерта, че независимо от крайно усложнената среда за сигурност, Алиансът има потенциала, енергията и ресурсите да се справи с възникналите нови предизвикателства и заплахи. За целта е необходим задълбочен анализ на постигнатото, но и на цялостния подход към дългосрочната адаптация на НАТО. „Противодействието на тероризма и асиметричните заплахи се превръща в задача от първостепенно значение за НАТО“, отбеляза министър Стефан Янев. В изпълнение на решенията от Варшава, Алиансът трябва да инвестира допълнителни усилия и средства, за да реализира приетата концепция за проектиране на стабилност.
Подпомагането и изграждането на отбранителен капацитет в страните от региона на Близкия изток и Северна Африка е един от приложимите инструменти за справяне със съществуващата там несигурност и нестабилност, които на свой ред пораждат нелегалната миграция и трафика на хора.
По отношение на политиката за споделяне на отговорностите и тежестите в НАТО, министър Стефан Янев акцентира върху необходимостта от разглеждането й в по-широк аспект, а не само в контекста на разходите за отбрана. В този смисъл той подчерта, че Република България активно участва в операциите и мисиите на Алианса – в Афганистан и Косово, в Средиземно и Егейско море, както и в подкрепата на усилията на водената от САЩ коалиция в борбата срещу ИДИЛ. Последният пример е с присъединяването към оперативния бюджет на програмата на НАТО за ранно предупреждение и контрол от въздуха (АУАКС), считано от 1 юли 2017 г.
Министър Янев изрази задоволство от постигнатия напредък по изпълнение на задачата от Варшава за изграждане на засилено предно присъствие на НАТО в региона на Прибалтика. Същевременно, подчерта необходимостта от прилагане на пропорционални и адаптирани към специфичните условия мерки в югоизточния фланг на НАТО. Последното е от изключително важно значение за сигурността на Република България, която поради географското си разположение е изложена на рискове и предизвикателства от двете стратегически направления. По време на заседанието на Комисията НАТО-Грузия министър Янев засвидетелства солидарността и съпричастността на нашата страна с усилията на Грузия за защита на своята териториална цялост и суверенитет. Република България ще продължи да подкрепя Грузия в процеса на интеграция и подготовка за членство в Алианса. Една от най-важните непосредствени задачи е реализацията на Съдържателния пакет и изграждането на отбранителен капацитет. В качеството си на посолство за контакт на НАТО, българското посолство в Тбилиси ще популяризира политиките на Алианса с цел увеличаване на подкрепата за евроатлантическата интеграция на Грузия и ще оказва необходимата административна и логистична поддръжка за успешното реализиране на планираните мероприятия и визити на високопоставени функционери от НАТО.
В рамките на форума министър Янев проведе двустранна среща с министъра на отбраната на Италия Роберта Пиноти. Двамата министри подписаха „Спогодба между министерство на отбраната на Република България и министерство на отбраната на Италианската Република за военно сътрудничество“, с която се определят рамките за сътрудничество в областта на отбраната и военните отношения между двете страни в сфери от взаимен интерес. Настоящата спогодба отменя подписаното през 1999 година споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, отчитайки новите реалности в резултат на пълноправното членство на страната ни в НАТО и ЕС.
След срещата, в отговор на журналистически въпроси служебният министър на отбраната Стефан Янев разясни, че в съответствие с решенията на срещите на върха на НАТО в Уелс и Варшава, България, заедно с останалите съюзници, полага усилия за повишаването на разходите за отбрана в условия на международна финансова криза. „Считам обаче, че е необходимо провеждането на национален дебат по отношение на разходите за отбрана, включително и за изготвянето на национален план, каквото предложение беше направено по време на срещата. През последните години ние сме длъжници на въоръжените сили предвид свитите разходи с близо 40%, което доведе до редица затруднения в бойната подготовка на силите, големия некомплект на личния състав и други проблеми“, каза министърът на отбраната.
По отношение на сигурността в Черноморския регион, той отбеляза, че са приети няколко допълнителни мерки, като увеличаване на военноморското присъствие и засилено провеждане на учения, повишаване на ситуационната осведоменост и подобряване на координацията в подготовката на постоянните военноморски сили на НАТО при взаимодействието им със силите на останалите съюзници в Черно море.
|
16.02.2017 |
В 68-ма бригада Специални сили в гарнизон Пловдив е разкрита процедура за заемане на 30 вакантни войнишки длъжности. Конкурсът ще се проведе от 28 до 30 юни 2017 г. Кандидатите, които трябва да са завършили граждански, средни или висши училища, трябва да подадат заявление и съответните документи до 31 март 2017 г. до командира на 68-ма бригада Специални сили чрез структурите на Централното военно окръжие (ЦВО). Конкурсът ще включва изпит по физическа подготовка, изпит-тест за обща култура и събеседване с кандидата.
Назначените на военна служба ще преминат обучение, в съответствие със заеманите длъжности, което ще включва изпълнение на парашутни скокове, високопланинска и алпийска подготовка, стрелба с различни видове стрелково оръжие и друга специализирана подготовка, която ще ги изгради като оператори от Силите за Специални операции, подготвени да защитават целостта и независимостта на Родината и да изпълняват задачи за противодействие на съвременните рискове и заплахи.
Обявата, с подробна информация за процедурата за заемане на вакантните войнишки длъжности в бригада Специални сили, е публикувана с дата 16 февруари 2017 г. в интернет страницата на Министерството на отбраната, в рубриките: „Най-новото в сайта“ и „Документи“, подрубрика „Обяви и конкурси“.
|
15.02.2017 |
Рота от 3-та бронирана бригада от Форт „Карсън“, Колорадо, от състава на Сухопътните войски на САЩ ще бъде дислоцирана на учебен полигон „Ново село“. От днес, 15 февруари, там са настанени до 120 американски военнослужещи. Очаква се до края на седмицата на учебен полигон „Ново село“ да бъдат транспортирани и 15 бойни машини „Брадли“, две верижни машини М 113, както и различни типове автомобилна и спомагателна техника.
Предислоцирането на военното формирование в района на съвместното българо-американско съоръжение край Ново село е в рамките на Инициативата на САЩ за гарантиране на сигурността на европейските съюзници от НАТО (European Reassurance Initiative - ERI) и е част от операция „Атлантическа решимост“.
Предвижда се през тази година на учебен полигон „Ново село“ да бъдат засилени съвместните учения и тренировки. Военни формирования от Сухопътните войски на САЩ ще бъдат ротирани за участие в ученията. Бойната и спомагателна техника, с която ще бъдат оборудвани, ще бъде използвана на ротационен принцип по време на съвместната подготовка с военни формирования от Българската армия. Целта е в процеса на колективни действия да се поддържат и надграждат способностите за оперативна съвместимост във войските на национално и съюзническо ниво.
* * *
Съединените щати стартират Инициативата за гарантиране на сигурността на европейските съюзници (European Reassurance Initiative - ERI) през март 2014 г. Присъствието по въздух, суша и море на САЩ в региона, осъществявано на ротационен принцип, е израз на подкрепа към съюзниците от НАТО. Инициативата включва увеличаване на броя на ученията и тренировъчните дейности за повишаване на оперативната съвместимост и подсилване на способностите на НАТО. |
15.02.2017 |
Служебният министър на отбраната Стефан Янев е на посещение в Брюксел, за да участва в двудневната среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО, която започна днес, 15 февруари, в Брюксел, Белгия.
По време на първото работно заседание министрите на отбраната ще обсъдят цялостното състояние на Алианса, приоритетите и бъдещото развитие на съюза. Дискусията ще обхване и постигнатия напредък по изграждането на модерен възпиращ и отбранителен потенциал на НАТО, особено подхода на Алианса към предизвикателствата от Юг.
Работната вечеря на министрите на отбраната ще бъде посветена на въпроси, свързани със засилване на трансатлантическата връзка, политиката за споделяне на отговорностите и тежестите между страните-членки и изпълнението на ангажимента за повишаване на разходите за отбрана. Участие във вечерята ще вземе и Върховният представител на ЕС по външни работи и политика за сигурност Фредерика Могерини.
По време на втория работен ден, 16 февруари, ще бъдат обсъдени въпросите, свързани с изпълнението на решенията от срещата на най-високо равнище на НАТО във Варшава и ще се проведе заседание на Комисията НАТО-Грузия. На него ще бъдат разгледани отбранителната реформа в страната и прилагането на Съдържателния пакет НАТО-Грузия.
В рамките на международния форум министър Стефан Янев ще проведе двустранна среща с министъра на отбраната на Италия Роберта Пиноти. |
15.02.2017 |
Във връзка с разпространена информация в медиите днес, 15 февруари, за това, че България е подписала в края на миналата година договори с руската самолетостроителна корпорация „МиГ“ за ремонт на свои изтребители уточняваме:
В края на 2016 г. Министерството на отбраната не е подписвало договор с руската самолетостроителна корпорация „МиГ“ за ремонт на български самолети МиГ-29, които са на въоръжение във Военновъздушните ни сили. Припомняме, че през 2016 г. в Министерството на отбраната са проведени процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП), на основание на които са сключени три договора, касаещи експлоатацията на самолети МиГ-29. Това са: договор за „Извършване на доставка на двигатели РД-33, сер. 2, за самолет МиГ-29”; договор за „Извършване на доставка на кутии на самолетните агрегати КСА-2 от комплектацията на самолети МиГ-29” и договор за „Извършване на доставка на резервни части и консумативи за самолети МиГ-29”. Изпълнител на първите два договора за доставка на двигатели РД-33, сер. 2 и кутии на самолетните агрегати КСА-2 за самолет МиГ-29 е българската фирма „Авиостарт“ ООД, а изпълнител на третия договор за доставка на резервни части и консумативи за самолети МиГ-29 е украинската фирма „Укринмаш“.
Документацията за обществените поръчки, както и копия на самите договори, сключени след проведените процедури по ЗОП, са публикувани на интернет страницата на Министерството на отбраната в раздела „Профил на купувача“ на адрес: http://pp.mod.bg. |
14.02.2017 |
   „Въоръжените сили на Република България, въпреки системния дефицит през последните години по отношение на финансовото им осигуряване, са в състояние, благодарение на усилията на командирите и на всички военнослужещи, да изпълняват основната си задача – гарантиране на суверенитета на Република България“. Това каза служебният министър на отбраната Стефан Янев след представянето на анализа на подготовката, войсковия ред и дисциплината в Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната през учебната 2016 г. в рамките на Годишната конференция на началника на отбраната.
Министър Янев изтъкна значимостта на професионализма на хората в Българската армия и отбеляза, че въпреки ограничения мандат на служебния кабинет, ще бъде направено всичко необходимо, за да се повиши социалният им статус. Той разясни, че ще бъдат търсени възможности за повишаване на допълнителните възнаграждения в зависимост от званието на военнослужещите, като увеличението да бъде по-значително за по-нисшите звания.
„Подготовката на Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната през 2016 г. беше насочена към поддържане на необходимото ниво на готовност за изпълнение на мисиите на въоръжените сили, в тясна координация с държавите-членки на НАТО и Европейския съюз“, посочи в експозето си изпълняващият длъжността началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов.
Той уточни, че през изминалата година са проведени над 250 учения във военните формирования, които осигуряват поддържане на постигнатите нива на подготовка и са добра основа за тяхното надграждане. Сертифицирани са 7 формирования от Българската армия в съответствие със Стандартите на Съюзното командване по операциите на НАТО. Изпълнени са над 153 задачи за оказване на помощ на населението с участието на повече от 1300 военнослужещи и цивилни служители със 130 единици техника.
Вицеадмирал Ефтимов посочи, че в операцията за съвместни действия с органите на Министерството на вътрешните работи по охрана на държавната граница са участвали над 6000 военнослужещи. Той подчерта, че през 2017 г. на територията на страната ни ще се проведат редица учения на национално и международно ниво, най-мащабното от които е „Saber Guardian – 2017“, в което ще участват над 30 000 военнослужещи от 21 държави. От българските въоръжени сили в него ще се включат близо 4000 военнослужещи. В отговор на журналистически въпроси министърът на отбраната каза, че до момента е приключила проверка на състоянието на обществените поръчки. Докладът с резултатите е предаден на служебния министър-председател и по препоръка на органите, извършили проверката, е изпратен и до прокуратурата и Агенцията за държавна финансова инспекция. Той разясни, че са открити недобри практики, за които съответните институции ще се произнесат.
По отношение на модернизационния проект за Сухопътните войски министър Янев заяви, че работата по него продължава в момента, като целта е в рамките на мандата на служебното правителство той да бъде готов за внасяне в парламента.
|
13.02.2017 |
  „Разчитам на вашето съдействие и професионалното ръководство по отношение на всички въпроси, които ще решаваме заедно“, каза вицепремиерът и служебен министър на отбраната Стефан Янев днес, 13 февруари, при представянето на екипа, с който ще работи в рамките на служебното правителство.
Новоназначените заместник-министри са Стефан Петров, полковник Любомир Пеев и Михаил Михайлов. Стефан Петров е заемал различни длъжности в Министерството на отбраната и Българската армия. Във военната си кариера e работил като заместник-началник на щаба и изпълняващ длъжността началник щаб на Военновъздушното командване на НАТО в Измир – Турция, а до март 2015 г. е началник на щаба на Съвместното командване на силите. Полковник Любомир Пеев е заемал различни командни и щабни длъжности в Сухопътните войски, Съвместното оперативно командване и в Съвместното командване на силите. От април 2016 г. е заместник-началник на щаба на СКС. Михаил Михайлов е с опит в дипломатическата кариера, работил е като експерт в Министерството на външните работи, бил е консул в посолството на страната ни в Атина и консултант по бизнес и международни въпроси в частния сектор.
На събитието днес в Министерството на отбраната присъстваха висши офицери от Българската армия и директори на дирекции.
|
13.02.2017 |
Специализиран екип от състава на военно формирование 28 880 – Белене започна днес, 13 февруари, дейности по възстановяване на мостово съоръжение над р. Искър, в землището на с. Искър, община Гулянци. Ръководител на екипа е майор Росен Кунов.
|
13.02.2017 |
 “В глобален аспект изминалата година се характеризирa с динамични, противоречиви и трудно предвидими промени, които намериха своето отражение, както на регионално, така и на национално ниво. Това налага търсенето на многостранни подходи за преодоляване и решаване на новите предизвикателства в областта на сигурността и отбраната.“ Това заяви изпълняващият длъжността началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов при откриването днес, 13 февруари, на годишната конференция на най-старшия по длъжност висш офицер. Той поясни, че тези процеси оказват все по-нарастващо влияние върху отбраната на страната, като част от националната сигурност, която и занапред ще се гради и усъвършенства на базата на членството на България в НАТО и Европейския съюз и се определя от националните интереси.
„В този смисъл страната ни, и респективно - Въоръжените сили, следва да са в състояние да посрещнат съвременните рискове и заплахи, като съхранят и надграждат своя потенциал за осигуряване на националната сигурност и принос в условията на колективната отбрана на Алианса и към процеса на изграждане на отбранителни способности в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз”, поясни вицеадмирал Ефтимов.
Тази година конференцията на началника на отбраната е на тема: „Национални ангажименти и произтичащи от тях задачи и отговорности на Въоръжените сили на Република България при организиране и провеждане на поддръжката от страната домакин“. Вицеадмирал Ефтимов посочи, че темата е избрана като са отчетени поставените задачи пред въоръжените сили на страната да гарантират териториалната й цялост и независимост в съюзен и колективен формат. Той допълни също, че като резултат от членството на България в НАТО и Европейския съюз и поетите колективни ангажименти, едно от основните предизвикателства пред страната ни е осъществяването на поддръжката от страната домакин.
В своето приветствие към участниците в конференцията министърът на отбраната Стефан Янев посочи, че конференцията на началника на отбраната, станала вече традиционната за календара на Българската армия, има две основни цели. От една страна, на форума трябва да бъде направена равносметка на извършеното през годината, а от друга - да набележи основни мерки и инициативи, които институциите трябва заедно да предприемат, за да се работи ефективно по ключовите направления за развитието на Въоръжените сили.
„Тенденцията, която наблюдаваме в момента, е НАТО да увеличава интензивността на своите учения на българска територия. Ето защо всички тези, на пръв поглед – малки, практически мерки, свързани с организирането и провеждането на поддръжката от страната домакин, ще бъдат от голямо значение относно имиджа на страната ни и възможността адаптивно да отстояваме сравнително големи войскови подразделения“, заяви министърът на отбраната. Той поясни, че в дългодишен план се предприемат мерки за изграждането на национални способности, които в общото семейство на НАТО помагат за реализацията на цялостна, обща система. Министър Стефан Янев изтъкна положителната цел - да бъдат адаптирани способностите на страната ни, съобразно тенденциите в НАТО, като се търси балансът между наличния ресурс и необходимостта от изграждане на най-нужните и ключови за отбранителната система на България способности.
„Не можем да не споменем и един от най-важните фактори за изграждане на отбранителни способности, а именно – човешкия. Може много да говорим за модернизация, за необходими ресурси, за нови платформи, но без адекватна подготовка, екипировка и тренировка на личния състав, както и неговата лична мотивация, едва ли бихме могли да достигнем пълния спектър на отбранителните способности, който сме заложили“, категоричен бе министър Стефан Янев.
Участие в първия ден на конференцията взеха също заместник-министърът на отбраната Стефан Петров, главният секретар на президента на Република България Димитър Стоянов, съветникът на върховния главнокомандващ на Въоръжените сили по военната сигурност бригаден генерал Данчо Дяков, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов, постоянният секретар на отбраната Добромир Тотев, командващият на СКС генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирите на видовете Въоръжени сили – генерал-майор Андрей Боцев, генерал-майор Цанко Стойков и контраадмирал Митко Петев, висши офицери – представители на България във военните структури на НАТО и на Европейския съюз, командири на военни формирования, ръководителите на структури на пряко подчинение на министъра, директори на дирекции в Министерство на отбраната и Щаба на отбраната, както и представители на министерствата на външните работи, вътрешните работи, финансите, транспорта, информационните технологии и съобщенията и на Държавната агенция за „Национална сигурност“.
|
13.02.2017 |
Годишната конференция на началника на отбраната на тема „Национални ангажименти и произтичащи от тях задачи и отговорности на Въоръжените сили на Република България при организиране и провеждане на поддръжката от страната домакин“ започна днес, 13февруари, в Министерството на отбраната. Тя се провежда под ръководството на изпълняващия длъжността началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов и в нея участват министърът на отбраната Стефан Янев, висши офицери от Съвместното командване на силите, щабовете на видовете въоръжени сили, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, както и представители на държавни институции.
На втория работен ден, 14 февруари, ще бъде представен анализ на подготовката, войсковия ред и дисциплината в Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната през учебната 2016 г. Поканен е да присъства президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили на Република България Румен Радев. След приключване на заседанието И.Д. началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов и министърът на отбраната Стефан Янев ще направят изявления за медиите.
Уважаеми колеги,
От 10.20 ч. до 10.40 ч. на 14 февруари 2017 г. ще бъдат допускани фоторепортери и оператори в Приемната на сградата на Министерството на отбраната (бул. „Тотлебен“ № 32 – срещу „Пирогов“) за протоколни снимки от официалното посрещане на президента и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев и началото на заседанието, посветено на анализа на подготовката, войсковия ред и дисциплината през учебната 2016 г.
От 12.30 ч. до 12.50 ч. същия ден ще бъдат допускани репортерите за изявленията.
Напомняме, че в сградата на Министерството на отбраната (бул. „Тотлебен“ № 32 – срещу „Пирогов“) ще бъдат допускани постоянно акредитирани журналисти, след представяне на лична и журналистическа карта. |
10.02.2017 |
Обявена е процедура за заемане на 92 вакантни матроски (войнишки) длъжности във военни формирования от състава на Военноморските сили и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. Кандидатите трябва да са завършили граждански средни или висши училища в страната или в чужбина. Те трябва да подадат заявления до командира на ВМС и необходимите документи до 17 март 2017 г. чрез структурите на Централното военно окръжие по местоживеене. От вакантните матроски длъжности 88 са за формированията на ВМС в гарнизони Варна и Бургас, а 4 - за ВВМУ „Никола Й. Вапцаров”.
Конкурсът ще се проведе по график от 29 май до 6 юни във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Кандидатите ще положат изпит за определяна на физическата годност, тест за проверка на общата култура и събеседване. Обявата, с подробна информация за процедурата за заемане на вакантните матроски (войнишки) длъжности е публикувана с дата 10 февруари 2017 г. в интернет страницата на Министерството на отбраната, в рубриките: „Най-новото в сайта“ и „Документи“, подрубрика „Обяви и конкурси“. |
10.02.2017 |
Съвместно учение от типа PASSEX ще се проведе на 13 февруари в акваторията на Черно море. В него ще участват корвета ,,Решителни”, вертолет „Пантер” и група от Морския специален разузнавателен отряд от състава на българските Военноморски сили, два кораба от състава на Втората постоянна военноморска група на НАТО - канадската фрегата ,,Сейнт Джонс“ и испанската фрегата „Алмиранте Хуан де Борбон”, както и фрегата от Военноморските сили на Румъния.
По време на учението ще бъдат отработени елементи по тактическо маневриране, противовъздушна отбрана, отразяване на асиметрични атаки на надводен противник, противоподводно учение, трансфер на товари от хеликоптер по вертикален способ.
На пристанище Варна днес, 10 февруари, акостираха двете фрегати от състава на Втората постоянна военноморска група на НАТО. |
10.02.2017 |
13 февруари 2017 година Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие Стрелкови боеприпаси Пиротехнически средства и средства за възпламеняване Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 14 февруари 2017 година Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие Стрелкови боеприпаси Пиротехнически средства и средства за възпламеняване Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ Изстрел за 122 мм БМ-21 15 февруари 2017 година Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие Стрелкови боеприпаси Пиротехнически средства и средства за възпламеняване Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 Изстрел за 122 мм БМ-21 16 февруари 2017 година Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие Стрелкови боеприпаси Пиротехнически средства и средства за възпламеняване Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 17 февруари 2017 година Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие Стрелкови боеприпаси Пиротехнически средства и средства за възпламеняване Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ Изстрел за 122 мм гаубица Д-30
Забележка: 1. При неблагоприятни метеорологични условия за провеждане на полигонни изпитвания, същите ще бъдат препланирани. 2. Изпитванията на боеприпаси се провеждат в светлата част на денонощието от 08,30 часа до 16,30 часа. |
09.02.2017 |
Трима военнослужещи от военно формирование 52740 – Хасково от състава на Втора механизирана бригада са оказали съдействие при пътно-транспортно произшествие по-рано днес, 9 януари. Младши сержант Христо Кюркчиев и редниците Даниел Господинов и Ангел Тончев, пътуват от Димитровград за Хасково, когато забелязват катастрофирал автомобил. Военнослужещите оказват първа помощ на пострадалия шофьор, пристигането на КАТ и екип на Спешна медицинска помощ.
Военнослужещите са предприели необходимите мерки за предотвратяването на пожар на превозното средство и са съдействали за регулиране на пътното движение.
|
07.02.2017 |
Две тактически групи от „Ротата за гражданско-военно сътрудничесто” от военно формирование 28610-София проведоха срещи с местната администрация в област Кюстендил. Целта бе да се изготви оценка на критичната инфраструктура, да се обсъди риска от бедствия, да се подобри координацията между отделните структури, да се разпределят и прецизират отговорностите на всички заинтересовани страни съобразно с техните компетенции, както и да се повиши активността им на национално, регионално и местно ниво.
На проведените срещи с част от местната администрация бяха обсъдени въпроси за пътна инфраструктура, жп инфраструктура, водоснабдяване, електроснабдяване, бежански поток, демографски срив, етнически състав. Представителите на местната администрация в Кюстендил отбелязаха доброто съвместното сътрудничество с военно формирование 26 400 - Благоевград от състава на Сухопътните войски и подкрепата, която получават от военнослужещите.
По предложение на специалистите от „Ротата за гражданско-военно сътрудничество” беше осъществена среща за участие на военно формирование 26 400-Благоевград в инициатива на БЧК за организиране на детски лагер на деца в неравностойно положение.
|
07.02.2017 |
На полигон „Змейово” днес, 7 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, пиротехнически средства и средства за възпламеняване и изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ.
Изпитвания № 2, 3, 5 и 6 от предварително планираните за деня не са проведени. |
06.02.2017 |
На полигон „Змейово” днес, 6 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка и пиротехнически средства и средства за възпламеняване.
Изпитвания № 2, 3, 5, 6, 7 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
03.02.2017 |
06 февруари 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Противоградна ракета 07 февруари 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 08 февруари 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 09 февруари 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 10 февруари 2017 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 5. Изстрел за 40 мм подцевен гранатомет 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ
Забележка: 1. При неблагоприятни метеорологични условия за провеждане на полигонни изпитвания, същите ще бъдат препланирани. 2. Изпитванията на боеприпаси се провеждат в светлата част на денонощието от 08,30 часа до 16,30 часа.
|
03.02.2017 |
 Фрегата „Смели” от състава на дивизион патрулни кораби на Флотилия бойни и спомагателни кораби участва в периода 3-10 февруари в учението на Военноморските сили на Румъния „Sea Shield 2017“, което се провежда във военноморска база Констанца, пристанището на града и западната част на Черно море.
Ще бъдат отработвани бойни действия на море против подводен противник, отразяване на атаките на въздушен и надводен противник, както и епизоди по търсене и спасяване и тактическо маневриране. Целта на учението с международно участие е да се подобри оперативната и тактическата съвместимост между военноморските сили на съюзническите страни.
|
02.02.2017 |
  Служебният заместник министър-председател по вътрешен ред и сигурност и служебен министър на отбраната Стефан Янев присъства днес, 2 февруари, на представянето на отчета за дейността на Военномедицинска академия през 2016 г.
„Отлични медицински резултати, които са в интерес на обществото и аз ги подкрепям. Радвам се, че беше употребена думата справедливост по повод разпределението на ресурси. Аз съм привърженик на такъв принцип, така че в бъдещата ни работа ще търсим именно това – продължение на добрите практики и търсене на справедливост във всичко, което се прави, както по отношение на военнослужещите от Въоръжените сили, така и за всички ваши цивилни пациенти“, заяви министър Стефан Янев.
Той допълни, че анализът на дейността на Военномедицинската академия, както и на останалите структури на Министерството на отбраната, ще продължи, като подчерта, че ще бъдат търсени иновативни решения за подобряване на финансовото състояние на здравното заведение. „Чудесно е, че по принцип задълженията са намалели драстично, но да не забравяме, че голяма част от това намаление е от цесии“, каза той в заключение.
Резултатите бяха представени от началника на здравното заведение генерал-майор Николай Петров по време на Общо събрание на личния състав в присъствието на служебния министър-председател Огнян Герджиков и служебния заместник министър-председател по социални политики и служебен министър на здравеопазването Илко Семерджиев.
|
02.02.2017 |
Процедурата по изпълнение на Решението на Министерски съвет № 996 от 17 ноември 2016 г. за преминаване на Болница за долекуване продължително лечение и рехабилитация-Поморие (БДПЛР-Поморие) към Многопрофилната болница за активно лечение и рехабилитация (МБПЛР) – „Вита“ ЕООД – Велинград започна от днес, 2 февруари. Ръководството на Министерството на отбраната твърдо деклалрира, че няма да допусне продажбата на имота и ще запази предназначението на лечебното заведение. Нито един от освободените цивилни служители на БДПЛР-Поморие, който желае да работи няма да остане без работа. Назначаването на освободените служители в новосъздадения клон към „Вита“ ЕООД – Велинград, ще се осъществява по нов щат, който обединява досега действалите основен и допълнителен щатове. До тогава всички освободени служители в изпълнение на Колективния трудов договор и Кодекса на труда ще получат обезщетение.
* * *
Съгласно Решението на Министерски съвет, което влиза в сила на 2 февруари 2017 г., БДПЛР-Поморие ще излезе от състава на Военномедицинска академия и ще бъде предоставена за безвъзмездно управление на Министерството на отбраната. Имотът ще придобие статут на частна държавна собственост и ще бъде предаден на Многопрофилна болница за продължително лечение и рехабилитация „ВИТА”- Велинград (МБПЛР „ВИТА” – Велинград).
МБПЛР „ВИТА” – Велинград е търговско дружество на Министерството на отбраната със 100% държавна собственост и е включена в забранителния списък за приватизация от 2009 г. Откакто е станало търговско дружество през 2001 г. до момента, болницата работи на печалба, развива се много успешно и в момента е водещо лечебно заведение в страната в своята област. |
01.02.2017 |
  „Изразихме общото мнение, че критерият за успех и ефективност на Военноморското командване на НАТО е степента на сигурност и удовлетвореност на страните-членки. България като съюзник участва във формиране на политики, директиви и указания на Алианса във военноморската област, които отговарят на нашия национален интерес“. Това заяви изпълняващият длъжността началник на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов след проведената днес, 1 февруари, среща с вицеадмирал Клайв Джонстън, командващ на Военноморското командване на НАТО (MARCOM) в Нортууд, Великобритания и съветник по военноморските въпроси на Алианса.
„Визитата на вицеадмирал Джонстън даде отлична възможност да обсъдим въпросите на регионалната сигурност не само в района, но и в прилежащите зони, а също така ролята на НАТО за гарантиране на националния интерес и суверенитет на страните-членки“, заяви вицеадмирал Ефтимов.
По време на разговорите беше посочено, че посещението на командващия на MARCOM в България е ясен пример за солидарността на съюзниците в преодоляването на предизвикателствата, пред които е изправен Алиансът. Подчертана беше единната решимост за определяне на непосредствени мерки и на насоки за действие в дългосрочен план, както и за утвърждаването на НАТО като гарант за сигурност и източник на стабилност в региона на Черно море. Като важен елемент в регионален план беше посочено взаимодействието на България с другите страни-членки и със страните-партньори. Акцент беше поставен върху съществената роля на участието в съвместни мероприятия за поддържането на предвидима среда за сигурност. В тази връзка бяха обсъдени възможностите за разширяване на взаимодействието на българските Военноморски сили с постоянните военноморски групи на НАТО, както и за засилване на съвместната подготовка с цел повишаване на оперативната съвместимост. Дискутирани бяха и въпроси, свързани с параметрите на адаптираното предно присъствие на Алианса в региона. „НАТО винаги е бил отбранителен съюз, който подкрепя съюзниците и като такива нашите държави са си дали дума да се защитават една друга, да защитават суверенитета на всяка една страна-членка. За мен лично Военноморските сили на България са от изключителна, фундаментална важност“, заяви командирът на Военноморското командване на НАТО.
„България оказва изключително съдействие и поддръжка на постоянните военноморски групи, като предоставя кораби, персонал и съдействие във всички области на нашата дейност“, добави вицеадмирал Клайв Джонстън и благодари на страната ни за подкрепата в операцията „Sea Guardian“, която по думите му ще придобива все по-сериозно значение.
|
01.02.2017 |
|
|
 |