 |
Новини - архив
29.02.2016 |
 „Въоръжените сили са в готовност да окажат непосредствена подкрепа в дейността на МВР за охраната на българската граница - както логистично, което правеха досега, така и с хора за патрулна и охранителна дейност“. Това заяви министърът на отбраната Николай Ненчев на пресконференция днес, 29 февруари, по въпросите на приоритетите в дейността на Министерството на отбраната и Българската армия. Министър Ненчев разясни, че в съвместената задача по охрана на границата ще бъдат включени до 500 военнослужещи, основно от Сухопътните войски. Плановете и задачите, които те ще изпълняват, са разработени заедно със структурите на МВР и в тясна координация с Държавната агенция за бежанците и Българския червен кръст. В разработените инструкции са заложени ясни правила на поведение на военнослужещите по време на охраната. В тях е разписано, че в зависимост от ситуациите, военнослужещите ще могат да използват оръжие за самозащита или неживотозастрашаващи средства (палки, щитове, маски, шлемове и др.).
Министър Ненчев разясни и проектите за изменения на Закона за отбраната и въоръжените сили, Закона за резерва и Закона за военната полиция. Той акцентира на намаляването на възрастта за прием на войници (от 32 на 28 години) и пределната възраст, до която ще служат (от 50 на 46 години) с цел подмладяването на войнишкия състав. Министър Ненчев изрично посочи, че се запазва възможността войниците да придобият 18 г. стаж за ранно пенсиониране.
„На заседание на Съвета по отбрана утре ще бъде разгледано предложение за проект за инвестиционен разход за придобиване на нов тип боен самолет за Военновъздушните сили“, каза министър Ненчев. Той коментира още, че двустранните консултации за сключване на договор за осигуряване на пълна интегрирана логистична поддръжка на самолети МиГ-29 са в напреднал етап. Министър Ненчев посочи още, че е приета концепция за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за Военноморските сили и предстои да бъде завършена работата по проекта за придобиване на нова бойна машина за Сухопътни войски.
В отговор на въпрос, министър Ненчев каза, че ще бъдат ревизирани обществените поръчки за доставки на Българската армия. Като пример той посочи процедурата за обновяване на автомобилния парк на Министерството на отбраната.
|
29.02.2016 |
Военнослужещи от военно формирование 26400 (Благоевград) разузнаха днес, 29 февруари, транспортираха и унищожиха в землището на село Скребатно, община Гърмен, силно корозирала, отбранителна ръчна граната. Боеприпасът е открит на 27 февруари в необитаема къща в селото. |
29.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 29 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, инженерни боеприпаси, пиротехнически средства и средства за възпламеняване, изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 и изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ.
Изпитвания № 2, 3 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
29.02.2016 |
Заместник-министърът на отбраната Димитър Кюмюрджиев се срещна днес, 29 февруари, с Н. Пр. Луиз Бергхолм, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Швеция за Република България.
По време на срещата бяха обсъдени възможностите за развитие на двустранното военно сътрудничество, реформите в сферата на отбраната, както и актуални теми като засиления миграционен натиск по границите на Югоизточна Европа.
Представителите на Кралство Швеция бяха запознати с перспективите за модернизация на българските въоръжени сили. Заместник-министър Кюмюрджиев представи основните модернизационни проекти, като акцент беше поставен върху този за придобиване на нов тип боен самолет. Той разясни постигнатия напредък от специално създадената в министерството на отбраната работна група на и последващите законови стъпки за реализацията на проекта.
Заместник-министър Кюмюрджиев и Н. Пр. Бергхолм обсъдиха мерките, които страната ни предприема за охрана на държавната граница. Посланикът на Швеция беше информирана за законодателните промени, с които се дават правомощия на българските въоръжени сили да изпълняват задачи и участват в охраната на границата. Заместник-министър Кюмюрджиев заяви, че министерството на отбраната има готовност да предостави необходимите ресурси за подпомагане на службите за граничен контрол на МВР.
От своя страна Н. Пр. Бергхолм сподели същите оценки пред съвременните предизвикателства за сигурността. Швеция е една от най-засегнатите от притока на бежанци държави в в Европейския съюз.
Заместник-министър Кюмюрджиев и Н. Пр. Бергхолм се обединиха около становището, че справянето със засиления бежанския поток от Близкия изток и Африка изисква координиран, солидарен и колективен отговор от всички страни-членки на ЕС. |
28.02.2016 |
Министърът на отбраната Николай Ненчев ще даде в понеделник, 29 февруари, пресконференция по актуални въпроси. В нея ще участват и представители на военното ръководство на Министерството на отбраната и Българската армия. Пресконференцията ще започне в 14.00 ч. на 29 февруари (понеделник) в зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната. Постоянно акредитираните представители на медиите ще бъдат допускани в сградата на министерството от 13.30 ч. през входа от ул. „Аксаков“ след представяне на лична и журналистическа карта. |
26.02.2016 |
29 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 01 март 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 02 март 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30
Забележка: 1. При неблагоприятни метеорологични условия за провеждане на полигонни изпитвания, същите ще бъдат препланирани. 2. Изпитванията на боеприпаси се провеждат в светлата част на денонощието от 08.30 часа до 16.30 часа. |
26.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 26 февруари, са проведени изпитвания с инженерни боеприпаси, пиротехнически средства и средства за възпламеняване и изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ.
Изпитвания № 1, 2, 3, 6 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
25.02.2016 |
     „Готови сме във всеки един момент да защитим териториалната цялост и да окажем пълно съдействие на МВР и „Гранична полиция“ по охраната на държавната граница“. Това заяви министърът на отбраната Николай Ненчев пред журналисти в Благоевград днес, 25 февруари. Министър Ненчев и началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов посетиха военно формирование 26 400 в Благоевград. Двамата проведоха среща с личния състав и командира на военното формирование подполковник Иван Иванов. На срещите присъстваха и заместник-председателят на Народното събрание Иван Иванов и Борис Станимиров, заместник-председател на парламентарната Комисия по външна политика.
Посещението е във връзка с промените, които Народното събрание прие на второ четене днес и които предвиждат Българската армия да се включи в охраната на държавната граница. На този етап военнослужещи от военните формирования в Благоевград, Смолян и Белене ще участват в дейностите по границата.
„Водещи в опазването на държавната граница остават МВР и „Гранична полиция“, каза министър Николай Ненчев в отговор на въпрос на журналисти. „Когато от нас бъде поискано, ще откликнем с необходимите ресурси, техника и личен състав, за да подкрепим усилията на МВР. Имам готовност да подпиша заповед, с която да възложа ангажимента на началника на отбраната, командира на Съвместното командване на силите, службите „Военна полиция“, „Военна информация“, Военновъздушните сили или Военномедицинска академия - да предприемат всички действия, които е необходимо, когато се нарушават законите, които регламентират охраната на българската граница“, заяви министър Ненчев.
Предстои в Министерски съвет да бъде представен финансов разчет за осигуряване на дейностите по границата.
|
25.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 25 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, инженерни боеприпаси, пиротехнически средства и средства за възпламеняване, изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 и изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ.
Изпитвания № 2, 3 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
24.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 24 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие и пиротехнически средства и средства за възпламеняване.
Изпитвания № 1, 3, 4, 6, 7, 8 и 9 от предварително планираните за деня не са проведени. |
24.02.2016 |
Министърът на отбраната Николай Ненчев и началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов ще бъдат на посещение в гарнизон Благоевград утре, 25 февруари. Двамата ще се срещнат с личния състав на военно формирование 26 400 и ще бъдат запознати с неговото състояние.
По време на визитата на министър Ненчев и генерал-лейтенант Попов ще бъде проведен брифинг пред представителите на медиите. В срещите ще вземат участие заместник-председателят на Народното събрание Иван Иванов и Борис Станимиров, заместник-председател на парламентарната Комисия по външна политика. Уважаеми колеги, Министърът на отбраната ще бъде посрещнат от почетен караул във военно формирование 26 400 - Благоевград в 11.00 ч. Брифингът пред представителите на медиите ще се проведе от 12.00 ч. Акредитираните журналисти ще бъдат допускани на територията на формированието от 10.30 ч. на 25 февруари. |
24.02.2016 |
След днешното заседание на Министерския съвет, по време на което се прие решение, с което се разрешава изпращането на до 8 военнослужещи от Въоръжените сили на Република България за участие в състава на 2-ри свързочен батальон на НАТО в операцията на Алианса по усилване на противовъздушната отбрана на Република Турция, министърът на отбраната Николай Ненчев заяви:
Участието на българските военнослужещи ще започне от 1 март 2016 г. и ще продължи за срок от шест месеца. То е в изпълнение на решението на НАТО за развръщане на батарея в района на гр. Кахраманмараш в отговор на искането на Република Турция към Алианса за усилване на противовъздушната й отбрана. Потвърждава се реалният ни принос към усилията на международната общност за опазването на териториалните граници на страните от НАТО, защитата на въздушното пространство и поддържането на мира в Близкия изток. То съответства на стремежа на страната ни да бъде надежден съюзник в поетите ангажименти за принос към колективната сигурност на Алианса.
По актуални въпроси министърът заяви:
Правото на защита на Отечеството е изконно право на всеки български гражданин. В Конституцията на Република България, в чл. 59, е записано, че защитата на Отечеството е дълг и чест за всеки български гражданин.
След влизане в сила на професионалната армия у нас възможностите, свързани с подготовката на резерва силно се ограничиха. Промяната се свежда до извеждането на обучението на българските граждани за защита на суверенитета на страната в отделна глава в Закона за резерва на Въоръжените сили. Подготовката на българските граждани за защита на Отечеството съгласно Закона за резерва се извършва мирновременно на доброволен принцип. Всички български граждани, които се водят на военен отчет и нямат мобилизационно назначение, затова че нямат военна подготовка, нямат и задължения към Централното военно окръжие и към техния военен отчет. За гражданите на възраст от 18 до 32 години, които ще се водят на отчет в Централното военно окръжие, също няма никакви задължения, както по носенето на военна служба и обучението им, така и по самия военен отчет. Задължение обаче на всички български граждани при война и военно положение е да се явяват на военна подготовка, ако бъдат извикани или призовани. Актът за това задължение се утвърждава от Народното събрание с обявяването на частична или пълна мобилизация. Това води до необходимостта от определяне на по-широк кръг от български граждани, които трябва да се водят на отчет и да се извикват при необходимост във военно време за военна подготовка за защита на Отечеството. |
23.02.2016 |
В изпълнение на Законодателната програма на Министерския съвет за първото полугодие на 2016 г. Министерството на отбраната подготви проекти за изменения на Закона за отбраната и въоръжените сили, Закона за резерва и Закона за военната полиция.
В Закона за отбраната и въоръжените сили се предлагат изменения в пределната възраст за служба на военнослужещите с различни звания. Намалява се възрастта за прием на войници (от 32 на 28 години) и пределната възраст, до която ще служат (от 50 на 46 години). С тези изменения се създава възможност за ранното им пенсиониране по чл. 69 от КСО, тъй като придобиват необходимите 18 години, действително изслужени на военна служба. С новите изисквания на чл. 69 от КСО е съобразено и предложението за увеличение на пределната възраст на сержанти, офицерски кандидати, младши офицери, офицери със звание „майор“ и „подполковник“ на 55 години.
Премахва се рестрикцията от въведения максимален срок за престояване във военно звание и в длъжност на военнослужещите.
С предложените изменения в ЗОВСРБ се дава възможност при наличие на средства в бюджета да се увеличава месечното възнаграждение на военнослужещите с увеличаването на коефициента спрямо базата - за офицери с не по-малко от 2,3; за офицерски кандидати и сержанти - с не по-малко от 1,9 и за войници (матроси) – с не по-малко от 1,7. С това предложение се цели и уеднаквяване на коефициентите на служители от МО и МВР.
Регламентират се и въпросите на полагането на извънреден труд от военнослужещите, като се дава детайлна уредба на дежурствата /чл. 194-196/, както и неговата компенсация над нормалната му продължителност.
С новите разпоредби за първи път от много десетилетия се дава възможност на съкратените или уволнилите се по организационно-щатни промени военнослужещи да постъпят повторно на военна служба във въоръжените сили.
Урежда се и статутът на курсантите като се разграничава обемът на издръжката на курсанта, която се поема от Министерството на отбраната и тази, която представлява трансфер от Министерството на образованието и науката.
Уеднаквява се терминологията, касаеща стратегическите планове и планове за операции с тази в НАТО, както и задълженията на България за изготвяне на Каталог със способности за подкрепа на съюзните сили от страната домакин.
С промените в Закона за резерва се разграничават дейностите и отговорностите по подготовката на резерва и по подготовката на гражданите за защита на страната, предвид различната регламентация на реда, организацията и начина на прием и обучение на съответните лица. Регламентира се възможността по време на обучението на доброволен принцип на българските граждани да се провеждат практически занятия с използване на оръжие и боеприпаси, по ред, определен с уставите и наставленията на въоръжените сили.
Прецизира се възрастта на гражданите, които се водят на военен отчет, като на военен отчет ще се завеждат всички български граждани - от 18 до 32 години. Мотив за това е обстоятелството, че с отпадането на наборната военна служба, възможностите за попълване на въоръжените сили във военно време са силно ограничени. Това води до необходимост от определяне на по-широк кръг от български граждани, които трябва да се водят на отчет и да се извикват във военно време за военна подготовка за защита на отечеството.
Диференцира се и пределната възраст за водене на военен отчет за различните категории резервисти и запасни. Целта е качествено окомплектоване на военновременните формирования на въоръжените сили и ефективно изпълнение на функционалните задължения от различните категории. По този начин се осигурява и възможността за служба в запаса и на лица, освободени от военна служба по пределна възраст.
Конкретизират се видовете възнаграждения, дължими на резервистите от доброволния резерв и начина на тяхното изплащане при участие в специалната военна подготовка, служба по време на обучение в курсове за придобиване и повишаване на квалификацията (чл.51, ал. 4, 5 и 6, чл.52, ал.2, чл. 53, ал.5 и чл.54).
Предлага се създаване на Единен учебен център за начална военна подготовка, в който да се обучават както резервисти, така и български граждани, желаещи да придобият военна подготовка на доброволен принцип.
Промените в Закона за военна полиция прецизират норми, свързани с оперативно-издирвателната дейност на служба „Военна полиция”, дейностите по охрана и ескорт, употребата на оръжие, помощни средства и физическа сила от органите на службата, действия свързани с полицейската регистрация и идентификацията. Досега тези норми бяха регламентирани в подзаконови актове. Предложените изменения отговорят на решения на Европейския съд по правата на човека.
С измененията не се разширява кръгът от правомощия на органите от военната полиция, не се променя и не се разширява обхватът на извършваните от тях дейности.
Прецизирането на текстовете създава по-голяма гаранция за защита на основните граждански права и свободи. |
23.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 23 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, стрелкови боеприпаси, пиротехнически средства и средства за възпламеняване, изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 и противоградна ракета.
Изпитвания № 2, 4, 7 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
22.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 22 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка и стрелкови боеприпаси.
Изпитвания № 2, 4, 5, 6, 7 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
19.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 19 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, стрелкови боеприпаси, инженерни боеприпаси и пиротехнически средства и средства за възпламеняване.
Изпитвания № 2, 6, 7 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
19.02.2016 |
Военноморските сили (ВМС) ще бъдат домакин на българо-румънското противоминно учение „Посейдон 2016”, което ще се проведе от 20 до 27 февруари 2016 г. Учението се провежда в териториалното море и прилежащата зона на Република България. „Посейдон 2016” е насочено към усъвършенстване на нивото на подготовката на личния състав от ВМС по планиране и провеждане на противоминни действия в коалиционен формат.
В учението ще участват: ВМС на Р България с фрегата „Смели”, рейдовите миночистачи „Капитан-лейтенант Кирил Минков” и „Капитан-лейтенант Евстати Винаров”; ВМС на Р Румъния с миночистача „AXENTE”, както и корабите от състава на Втора постоянната противоминна група на НАТО (SNMCMG 2) в Средиземно море. В групата, освен българския базов миночистач „Шквал”, участват: от Република Турция - кораб за управление и контрол TCG „C.G.HASANPASA” и минен ловец TCG „EDREMIT” и от Кралство Испания - минен ловец ESPS „TAMBRE”.
Учението е планирано и ще се ръководи съгласно стандартите и процедурите на НАТО. Щабът за контрол на учението ще се развърне в Пункт за базиране Бургас на Военноморска база – ВМС. |
19.02.2016 |
22 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 23 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 9. Противоградна ракета 24 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 9. Противоградна ракета 25 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 26 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30
Забележка: 1. При неблагоприятни метеорологични условия за провеждане на полигонни изпитвания, същите ще бъдат препланирани. 2. Изпитванията на боеприпаси се провеждат в светлата част на денонощието от 08.30 часа до 16.30 часа. |
18.02.2016 |
Министърът на отбраната Николай Ненчев изпрати телеграма до министъра на националната отбрана на Република Турция Исмет Йълмаз, в която изразява съболезнования към близките на жертвите от терористичните атентати в Анкара и Диарбекир. „Бих искал да поднеса личните си и на ръководството на Министерството на отбраната съболезнования по повод трагичните инциденти в Анкара и Диарбекир, които отнеха живота на невинни турски военнослужещи и цивилни. Осъждаме подобни актове на насилие, които разрушават мира в нашите страни и по света. Скърбим със семействата на загиналите“, се посочва в телеграмата на министър Николай Ненчев.
|
18.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 18 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, стрелкови боеприпаси, инженерни боеприпаси и пиротехнически средства и средства за възпламеняване.
Изпитвания № 2, 6, 7 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
17.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 17 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, инженерни боеприпаси и пиротехнически средства и средства за възпламеняване.
Изпитвания № 2, 3, 6, 7 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
17.02.2016 |
Годишната конференция на началника на отбраната, която протече в рамките на два дни, приключи днес, 17 февруари.
„Република България, заедно с нашите съюзници и партньори, трябва да се противопостави на влошаването на перспективите пред сигурността. Това следва да се осъществява като се поддържат достатъчно надеждни, осигурени, гъвкави военни способности, допълващи се или допълващи способности в колективната система. Нашата страна все повече ще се нуждае от Българската армия“. Това каза началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов след като представи анализ на подготовката, войсковия ред и дисциплината в Българската армия и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната през 2015 г.
Генерал-лейтенант Попов заяви, че през настоящата година усилията следва да бъдат насочени към преосмисляне на изискванията пред различните структури на въоръжените сили в новите условия, както и към продължаващо развитие на отбранителните ни способности, необходими за изпълнението на конституционните изисквания към въоръжените сили и на международно поетите ангажименти.
През 2015 г. във въоръжените сили бяха проведени общо 264 национални и 25 международни учения, а военни формирования от Българската армия участваха в 82 съвместни българо-американски тренировки, подготовки и учения. В дейностите по оказване на помощ на населението, държавните структури и обществени организации участваха общо 1256 военнослужещи и цивилни служители с 340 единици техника.
Резюме на анализа на подготовката на Българската армия можете да прочетете тук.
|
16.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 16 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие, инженерни боеприпаси и пиротехнически средства и средства за възпламеняване.
Изпитвания № 3, 6, 7 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
16.02.2016 |
Заместник-министърът на отбраната Орхан Исмаилов запазва поста си и остава в екипа на министъра на отбраната Николай Ненчев. На среща между двамата са били изчистени всички разногласия, свързани със сливането на дирекциите „Инфраструктура на отбраната“ и „Отбранителна аквизиция“.
Министър Ненчев и заместник-министър Исмаилов са постигнали съгласие и пълно единодушие по спорните въпроси. |
16.02.2016 |
    Днес в София беше открита годишната конференция на началника на отбраната. Двудневното събитие, което се провежда в Министерството на отбраната, е на тема „Подготовка на Въоръжените сили на Република България за противодействие на хибриден тип война в контекста на „Стратегията за ролята на НАТО при противодействие на хибриден тип война“.
„Размитата граница между мира и войната при хибридните заплахи е най-опасното предизвикателство пред държавите, особено в областите на сигурността и отбраната и изисква поддържане и развитие на адекватни на динамично променящата се стратегическа среда способности и синергия в усилията на национално и международно ниво“, посочи при откриването на конференцията началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов. Той отбеляза необходимостта от тясно взаимодействие между военните и гражданските структури за гарантиране на националната сигурност, приноса на страната ни към колективната отбрана на Алианса и към процеса на изграждане на отбранителни способности в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз.
В конференцията участват министърът на отбраната Николай Ненчев, заместник-министрите на отбраната, висшият команден състав на Българската армия, директори на дирекции в Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната, депутати, както и представители на други министерства и НАТО.
Пред участниците в конференцията министър Ненчев очерта приоритетите в сектора „Отбрана“ за 2016 г. Сред тях той открои изготвянето на национална „Стратегия за противодействие на хибридния модел на водене на война“, както и План за нейното изпълнение. Той посочи още, че трябва да се установи в най-кратки срокове ефективно действаща система за управление на кризи на национално ниво като за целта министерствата на отбраната и на вътрешните работи ще извършат преглед на законодателството и ще изготвят концепции и проект на Закон за управление на кризи.
През 2016 г. ще се работи за развитието на отбранителните способности в изпълнение на приетите стратегически документи с хоризонт 2020 г., като усилията ще бъдат насочени към своевременното разработване на проектите за модернизация при прозрачно, целесъобразно и законосъобразно разходване на ресурсите, отбеляза още министър Ненчев.
През втория работен ден на конференцията, на 17 февруари, началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов ще изнесе анализ на резултатите от подготовката на въоръжените сили, войсковия ред и дисциплината през 2015 г.
|
15.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 15 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, инженерни боеприпаси, пиротехнически средства и средства за възпламеняване и изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9.
Изпитвания № 2, 3, 7 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
15.02.2016 |
    Първото съвместно посещение на министъра на отбраната Николай Ненчев и новия началник на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов се проведе в гарнизон Шумен днес, 15 февруари 2016 г. Предстои приемането на поправките в Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България, свързани с участието на военнослужещи в охраната на държавната граница. Това каза министърът на отбраната Николай Ненчев пред журналисти във Факултет „Артилерия, Противовъздушна отбрана и КИС“. По думите му - приемането на законодателните промени ще даде възможност Българската армия да окаже допълнителна помощ на Главна дирекция „Гранична полиция“ в охраната на границата от преминаване на нелегални емигранти. Военнослужещите, ангажирани в охраната на границата, ще преминат специално обучение за това и ще получат точни указания какви са техните правомощия. Участието им ще бъде на ротационен принцип, каза министър Николай Ненчев.
Предвид увеличената необходимост от офицери в Българската армия, тази година е увеличен двойно приемът в Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново, каза още министър Ненчев. Обмислят се и програми, с които да бъдат привлечени млади хора, които желаят след завършването на висшето си образование, да влязат в редиците на Българската армия.
Задачите към Българската армия стават все повече и тя ще бъде все по-необходима, каза в Шумен началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов. „Ние сме готови да дадем най-доброто от себе си, за да сме полезни на обществото”, каза генерал-лейтенант Константин Попов. Той посочи, че е впечатлен от шуменския гарнизон, който е уникален по своята същност, история и традиция.
Министърът на отбраната Николай Ненчев и началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов се срещнаха и с кмета на Община Шумен Любомир Христов, с когото обсъдиха въпроси, свързани с военни имоти с отпаднала необходимост.
|
15.02.2016 |
Няма пострадали български военнослужещи при ракетен обстрел на базата на международната коалиция на летище Кандахар, Афганистан. Атаката е била извършена вчера, 14 февруари 2016 г., в 08.00 часа местно време (05.30 часа българско време). |
14.02.2016 |
Министърът на отбраната Николай Ненчев и началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов ще бъдат на посещение в гарнизон Шумен в понеделник, 15 февруари 2016 г. Двамата ще бъдат посрещнати от началника на Националния военен университет „Васил Левски“ бригаден генерал Пламен Богданов и декана на Факултет „Артилерия, противовъздушна отбрана и КИС” към НВУ полк. доц. д-р инж. Сашо Евлогиев. По време на своята визита министър Николай Ненчев и генерал-лейтенант Константин Попов ще се запознаят с организацията и дейността във Факултет „Артилерия, противовъздушна отбрана и КИС”. Те ще се срещнат с командно-преподавателския състав, курсанти и студенти, с които ще бъдат обсъдени проблемите в ежедневната им работа. Двамата ще разгледат и учебно-материалната база на факултета.
Преди посещението във Факултет „Артилерия, противовъздушна отбрана и КИС”, министърът на отбраната Николай Ненчев ще се срещне с кмета на Община Шумен Любомир Христов.
Уважаеми колеги, Моля заповядайте на пресконференция във Факултет „Артилерия, противовъздушна отбрана и КИС” в понеделник, 15 февруари 2016 г., от 12,15 ч. |
12.02.2016 |
Предложените спешни промени в Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България са съгласувани и се подкрепят от политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната. Те са продиктувани от засиления миграционен натиск, породен от външнополитическата обстановка.
С измененията се разширяват дейностите, които въоръжените сили могат да изпълняват в мирно време, като към тях се прибавят и задачи по участие в охраната на държавната граница.
Текстовете, касаещи охраната на границата ни, са част от цялостния пакет от промени в ЗОВСРБ, които Министерството на отбраната ще внесе през този месец в Министерския съвет. Предложените изменения в закона ще позволят изпълнението на приетата от Народното събрание „Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2020“. |
12.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 12 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, инженерни боеприпаси, пиротехнически средства и средства за възпламеняване6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 и изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ.
Изпитвания № 2, 3, 6 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
12.02.2016 |
15 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 16 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 17 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 18 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 19 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30
Забележка: 1. При неблагоприятни метеорологични условия за провеждане на полигонни изпитвания, същите ще бъдат препланирани. 2. Изпитванията на боеприпаси се провеждат в светлата част на денонощието от 08.30 часа до 16.30 часа. |
11.02.2016 |
Трансформацията на НАТО и адаптирането на отбранителните способности към променящата се среда за сигурност бяха основните теми на срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО. Тя се проведе на 10 и 11 февруари в Брюксел, Белгия, и в нея участва министърът на отбраната на Република България Николай Ненчев.
В хода на дискусиите по изграждането на модерен възпиращ потенциал на НАТО, министрите на отбраната се обединиха около идеята за усилване на предното разполагане на многонационални сили на Алианса по източния фланг. Това присъствие ще бъде на ротационен принцип и съчетано с изпълнението на програма за съвместни учения и тренировки, както и съответната логистична поддръжка и инфраструктура.
В този контекст, министър Ненчев информира съюзниците за извършените промени в българското законодателство, позволяващи изпълнението на съвместни задачи по охрана на въздушното пространство с активни средства на други съюзнически държави.
В отговор на журналистически въпроси след срещата министър Ненчев заяви: „ Няма непосредствени заплахи за териториите на страните-членки на Алианса, но ние виждаме динамично променяща се среда на сигурност с много повече предизвикателства“. Министърът на отбраната разясни, че това води до необходимостта Алиансът да се адаптира и да предприеме мерки с отбранителен характер, каквото представлява най-голямото усилване на колективната отбрана на източния фланг след края на Студената война. То ще се осъществи частично, чрез засилване на предното присъствие, както и чрез увеличаване на потенциала за изпращане на подкрепление.
На въпрос за бежанската криза и евентуален принос на НАТО, министър Ненчев каза: „Предстоят разговори как конкретно да се координират усилията на НАТО с ЕС, защото става дума за справяне с голяма хуманитарна криза по начин, който е по-добър от предприетите до момента мерки“.
В Брюксел министър Ненчев проведе двустранни срещи с министрите на отбраната на Румъния и Полша. В хода на разговорите той предложи прилагането на общи подходи за усилване на въздушната и морска сигурност по източния фланг на НАТО, както и задълбочаване на сътрудничеството по отношение на модернизацията и превъоръжаването на нашите армии.
|
11.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 11 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, инженерни боеприпаси, пиротехнически средства и средства за възпламеняване и изстрел за 122 мм гаубица Д-30.
Изпитвания № 2, 3, 6 и 7 от предварително планираните за деня не са проведени. |
10.02.2016 |
Във връзка с тиражираната информация в медиите днес, 10 февруари, от срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО в Брюксел, че Алиансът ще изпрати в България АУАКС и до 1000 войници, министър Николай Ненчев, който участва в заседанията, коментира следното:
„На срещата днес не е обсъждано изпращането в страната ни на АУАКС и конкретен брой войници. В публикациите са посочени цифри и факти, които не се базират на дискусиите и взетите решения до момента.
Заявленията на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг пред пресата, както и дискусиите в рамките на Алианса, бяха свързани с възможностите за повишаване на сигурността в Източна Европа.
Широко известен факт e, че на срещата на Върха на НАТО в Уелс през 2014 г. бяха взети решения, насочени към гарантиране сигурността на съюзниците. След ескалацията на военните действия в Сирия, НАТО откликна позитивно на молбата на Турция за засилване на мерките за гарантиране на сигурността й, в т.ч. и чрез използване на АУАКС.“ |
10.02.2016 |
Министърът на отбраната Николай Ненчев ще участва в среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО в Брюксел, Белгия. Форумът ще се проведе днес и утре, 10 и 11 февруари 2016 г., и е важна част от подготовката на предстоящата през юли 2016 г. Среща на държавните и правителствени ръководители на страните-членки на НАТО във Варшава, Полша.
Срещата на министрите на отбраната ще започне със заседание на Северноатлантическия съвет във формат „28“ с основен фокус върху отбранителния и възпиращ потенциал на Алианса, както и постигнатия прогрес по изпълнението на мерките за гарантиране на сигурността от Плана за готовност за действие. Срещата ще продължи с неформална дискусия на министрите на отбраната. Тя е част от процеса на дългосрочна адаптация на Алианса и се провежда за първи път във формат на подобно високо ниво.
На работна вечеря с участието на партньорите на НАТО с разширени оперативни способности, министрите на отбраната ще разгледат инициативата от Уелс за изграждане на отбранителен капацитет, както и възможностите на партньорите за участие в противодействието на заплахите от юг и изток. Участие във вечерята ще вземе и Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката за сигурност Федерика Могерини.
През втория ден ще бъдат обсъдени темите киберотбрана, изграждане на устойчивост, противодействие на хибридните заплахи, повишаване разходите за отбрана и институционална адаптация на НАТО. Срещата ще завърши със заседание на Комисията НАТО - Грузия.
Министърът на отбраната Николай Ненчев ще проведе и двустранни срещи с министрите на отбраната на Румъния и Полша, и ще участва в работно заседание на страните-членки на инициативата „Концепция за рамкова държава”. |
09.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 9 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, инженерни боеприпаси, пиротехнически средства и средства за възпламеняване, изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 и изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ.
Изпитвания № 2, 3 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
08.02.2016 |
    Церемония по сдаване и приемане на длъжността „началник на отбраната“ се проведе днес, 8 февруари, в Министерството на отбраната.
„Аз съм с ясното и пълно разбиране за сериозните отговорности, за предизвикателствата, които ми предстоят в ежедневието и градежа на Българската армия“, заяви при встъпването си в длъжност новият началник на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов. Той посочи три основни приоритета в своята работа. „Основното, върху което смятам, че ще се съсредоточим всички заедно като един екип, това ще бъде отношението ни към хората, към личния състав - издигане престижа на българския войник, сержант и офицер, неговата подготовка, образование и не на последно място – възпитание“, отбеляза той. „Този градеж ще продължи и с модернизация – като начин на мислене, но и като придобиване на нови способности на ясни принципи, ефективни отчети и разумна реализация. Не на последно място – акцент в нашата бъдеща дейност ще бъде интеграцията. Вътре, в рамките и структурите на Българската армия, на Министерството на отбраната и между институциите, както и в структурите на Алианса“.
Министърът на отбраната Николай Ненчев изрази признателността на ръководството към работата на досегашния началник на отбраната вицеадмирал Румен Николов. „По време на Вашия мандат се ускори военната реформа, бяха разработени и приети основополагащи документи за военното строителство на армията и за военната стратегия“, отбеляза той в обръщението си и награди вицеадмирал Николов с почетен знак „Свети Георги“ – първа степен.
Министър Ненчев изрази увереност, че със своите личностни качества новоназначеният началник на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов ще отговори на очакванията на държавата и обществото и ще ръководи с висок професионализъм Българската армия.
* * * Генерал-лейтенант Константин Попов е роден на 28 август 1961 г. в град София. В своята военна кариера е преминал от най-ниската пилотска длъжност до най-високата – от младши пилот в изтребителна ескадрила до командир на Военновъздушните сили и заместник-началник на отбраната. Пилотирал е Л-29, МиГ-15, МиГ-17, МиГ-21, МиГ-29.
За отлична служба и високи професионални резултати през своята военна кариера генерал-лейтенант Попов е награждаван с едни от най-високите отличия в наградната система на Министерството на отбраната. През 2002 г. като командир на авиобаза Граф Игнатиево той е отличен с награден знак „За вярна служба“, а през 2011 г. като командир на Военновъздушните сили - с награден знак „За принос към Министерството на отбраната“.
Той е един от първите висши български офицери, работил в щабове на НАТО. В периода 2005 – 2006 г. е началник на щаба на Центъра на НАТО за съвместната подготовка на силите към Съюзното командване по трансформацията в Бидгошч, Полша. За този период е отличен със златен медал на полските въоръжени сили. В периода 2006 – 2008 г. е заместник-началник на щаба на военновъздушния компонент „Юг” на НATO в Измир, Турция.
|
08.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 8 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, стрелкови боеприпаси, инженерни боеприпаси, пиротехнически средства и средства за възпламеняване, изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 и изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ.
Изпитвания № 2 и 8 от предварително планираните за деня не са проведени. |
08.02.2016 |
Тържествена церемония по сдаване и приемане на длъжността „Началник на отбраната“ ще се проведе в Министерството на отбраната днес, 8 февруари 2016 г. В присъствието на министъра на отбраната Николай Ненчев, досегашният началник на отбраната вицеадмирал Румен Николов ще предаде длъжността на генерал-лейтенант Константин Попов, заместник-началник на отбраната.
Уважаеми колеги,
Церемонията ще започне в 14.00 ч. днес, 8 февруари 2016 г., в зала „Тържествена“ в Министерството на отбраната. Моля заповядайте в 13.30 ч., на входа от ул. „Аксаков“. В сградата на Министерството на отбраната ще бъдат допускани само постоянно акредитираните журналисти за 2015 г., след представяне на лична и журналистическа карта. |
05.02.2016 |
08 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 09 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 10 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 11 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30 12 февруари 2016 година 1. Изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка 2. Изстрел (и елементи за него) за 30 мм оръдие 3. Стрелкови боеприпаси 4. Инженерни боеприпаси 5. Пиротехнически средства и средства за възпламеняване 6. Изстрел за противотанков гранатомет РПГ-7 и СПГ-9 7. Изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ 8. Изстрел за 122 мм гаубица Д-30
Забележка: 1. При неблагоприятни метеорологични условия за провеждане на полигонни изпитвания, същите ще бъдат препланирани. 2. Изпитванията на боеприпаси се провеждат в светлата част на денонощието от 08.30 часа до 16.30 часа. |
05.02.2016 |
Във връзка с публикации в медиите за промени в Закон за резерва на въоръжените сили на Република България (ЗРВСРБ) Ви уведомяваме, че в Министерството на отбраната в момента тече процес на обсъждане на изменения на закона. В тях не се предвижда провеждането на задължителна военна подготовка. Всички промени изцяло ще съответстват на Конституцията на Република България. Преди съответните текстове да бъдат внесени за гласуване в Министерски съвет и Народното събрание те ще бъдат предложени на обществено обсъждане и ще бъдат координирани със становищата на парламентарно представените партии.
На този етап не могат да се коментират конкретни предложения за дейностите по воденето на военния отчет. |
05.02.2016 |
„От днес България е по-надежден съюзник на НАТО“ - с тези думи министърът на отбраната Николай Ненчев започна своето изказване на неформалната среща на министрите на отбраната от Европейския съюз (ЕС) в Амстердам, в присъствието на Федерика Могерини, върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, както и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. „Въпреки тежките дебати и трудното осмисляне на целия процес, като министър смятам, че това е важна крачка напред“ - заяви още министърът на отбраната Николай Ненчев.
Днес Народното събрание одобри с 96 гласа „за“, 34 „против“ и 13 „въздържал се“ на второ четене промените в Закона за отбраната и въоръжените сили (ЗОВС), с които се дава възможност българското въздушно пространство да бъде охранявано съвместно със сили и средства на съюзници от НАТО.
Според окончателно приетите текстове от Народното събрание в чл. 130, ал. 1 от ЗОВС, охраната на въздушното ни пространство се осъществява от Българската армия самостоятелно или съвместно с въоръжени сили на съюзнически държави.
Съвместните действия ще се извършват при условия и по ред, определени в международен договор, и при условия и по ред, определени с акт на Министерския съвет по предложение на министъра на отбраната в случаите на необходимост от предприемане на неотложни действия.
„Като министър на отбраната гарантирам, че българските летци ще имат още по-голяма възможност да усъвършенстват своите способности. Съвместната охрана на въздушното ни пространство с нашите съюзници ще бъде нова форма на доказване на професионалните умения. В голямото семейство на НАТО професионализмът означава сигурност, високи критерии и адекватност на съвременната тежка международна обстановка“, заяви още министър Николай Ненчев. |
05.02.2016 |
Личен състав и техника от състава на 61-ва механизирана бригада участва в съвместната българо-американска летателна тренировка „Thracian thunder 16” до 12 февруари. „Thracian thunder 16” се провежда в района на Югоизточна България, а участието на военното формирование от 61-ва механизирана бригада е на ПУП „Корен”. На 13 февруари ще се осъществи придвижване на техника и личен състав.
Обучението е част от плана за българо-американска подготовка и тренировки през 2016 г. Авиационни и сухопътни формирования от състава на Българската армия, съвместно с формирования на САЩ, обменят опит и демонстрират нивото на своята професионална подготовка. Целта е постигане на оперативна съвместимост на въздушните сили на България за участие в операции под командването на НАТО, повишаване летателната подготовка на личния състав и подобряване на логистичната поддръжка. |
04.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 4 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, стрелкови боеприпаси, инженерни боеприпаси, пиротехнически средства и средства за възпламеняване, изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ и изстрел за 115 мм танково оръдие.
Изпитвания № 2 и 6 от предварително планираните за деня не са проведени. |
04.02.2016 |
Военнослужещи от военно формирование 52 590 – Ямбол, от състава на Сухопътните войски, унищожиха на 3 февруари една противотанкова граната, открита в близост до хижа „Люляк“, в землището на гр. Стралджа, област Ямбол. Ръководител на специализираното подразделение е капитан Димитър Дренски. |
04.02.2016 |
Министърът на отбраната Николай Ненчев ще участва в неформалната среща на министрите на отбраната на държавите-членки на Европейския съюз. Тя ще се проведе на 5 февруари в Амстердам, в рамките на холандското председателство на Съвета на ЕС, което стартира на 1 януари тази година.
Срещата ще протече в две работни сесии, на които ще бъдат обсъдени отбранителното сътрудничество и операциите и мисиите на ЕС. Форумът ще приключи със съвместно заседание на министрите на външните работи и министрите на отбраната с фокус върху дискусиите по ключовите моменти от разработването на новата Глобална стратегия на ЕС за външна политика и сигурност. |
03.02.2016 |
Най-важното в момента е да се запази спокойствието в „Интендантско обслужване“ ЕАД. Това заяви министърът на отбраната Николай Ненчев на среща с протестиращите работници в Калофер, днес, 3 февруари 2016 г. Министър Ненчев припомни, че в края на 2014 г. се е ангажирал с разрешаването на тогавашните проблеми, поставени от работниците. Ръководството на Министерството на отбраната е спазило ангажиментите си за запазване на работните места в „Интендантско обслужване“ ЕАД и за възможността предприятието да получава поръчки чрез процедурата по директно възлагане, припомни той. Пред работещите в търговското дружество министър Николай Ненчев подчерта, че се ангажира, с усилията на екипа на министерството, предприятието да бъде запазено и да бъдат гарантирани работните места така, както е спазил обещанието си и през 2014 г.
По думите му, в момента се надбягваме с времето преди да влязат в сила промените в Закона за обществените поръчки, защото не е ясно дали с новите промени дружеството ще отговаря на изискванията, за да получи следващата поръчка. Ако това време бъде изгубено в протести, е под въпрос бъдещето на предприятието в следващите три години, посочи министър Николай Ненчев.
По отношение на досегашното ръководство на „Интендантско обслужване“ ЕАД, министърът на отбраната Николай Ненчев заяви, че ще бъдат разгледани икономическите и финансовите показатели. Ако се потвърдят предварителните данни, че финансовите резултати на предприятието не са добри, в правото си на принципал той е длъжен да предприеме съответните действия.
Представители на протестиращите работници бяха поканени на среща утре в Министерството на отбраната, където да бъдат обсъдени финансовото състояние на дружеството и причините за смяната на ръководството. |
03.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 3 февруари, са проведени изпитвания с изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, стрелкови боеприпаси, инженерни боеприпаси и изстрел за 60 мм МХ, 81 мм МХ, 82 мм МХ, 120 мм МХ.
Изпитвания № 2, 5 и 7 от предварително планираните за деня не са проведени. |
02.02.2016 |
Министърът на отбраната Николай Ненчев кани представители на Инициативния комитет на работещите в предприятието на „Интендантско обслужване“ ЕАД в Калофер на среща утре, 3 февруари, в Министерството на отбраната. Целта е да се проведе честен и директен разговор за състоянието и бъдещето на дружеството, както и да се обяснят причините за смяната на ръководството.
Още вчера заместник-министърът на отбраната Десислава Йосифова се срещна на място в Калофер с работещите в „Интендантско обслужване“ ЕАД, а днес министърът на отбраната Николай Ненчев прие и досегашния управител на предприятието Ганчо Караджов.
„Интендантско обслужване“ ЕАД има натрупани задължения в размер на 3 155 000 лв. и загуби за 2015 г. на стойност близо 248 000 лева. Министерството на отбраната предстои да сключи нов договор с „Интендантско обслужване“ ЕАД на стойност около 20 млн. лева, който ще се изпълнява в следващите три години и ще гарантира сигурност на работещите в „Интендантско обслужване“ ЕАД.
Синдикалните организации в сектора „Отбрана“ вече обявиха, че не застават зад протеста на работниците. |
02.02.2016 |
На полигон „Змейово” днес, 2 февруари, са проведени изпитвания изстрел (и елементи за него) за 23 мм зенитна установка, стрелкови боеприпаси, инженерни боеприпаси, изстрел за 122 мм гаубица Д-30 и изстрел за противотанков гранатомет РПГ 7 и РПГ 9.
Изпитвания № 2, 5, 6 от предварително планираните за деня не са проведени. |
01.02.2016 |
Министърът на отбраната Николай Ненчев, в качеството си на управляващ правата на държавата като едноличен собственик на капитала на „Интендантско обслужване“ ЕАД, подписа днес, 1 февруари, протокол за освобождаване на Ганчо Караджов като член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на търговското дружество.
Сред мотивите за освобождаването на досегашния изпълнителен директор на „Интендантско обслужване“ ЕАД е лошото финансово състояние и управление на дружеството. Въпреки рамковото споразумение и три сключени договора с Министерството на отбраната през 2015 г. за над 5 640 000 лева, дружеството ще приключи годината със задължения в размер на 3 155 000 лв. Едва 3,3% от приходите на дружеството са по договори с външни контрагенти, което не отговаря на очакванията за активизиране на дружеството на пазара. Не са изпълнени икономическите показатели по Бизнес програмата за 2015 г. като по показател „счетоводна печалба“ дружеството очаква загуби в размер на 248 000 лева, което води до отрицателна рентабилност на приходите. |
01.02.2016 |
Заместник-министърът на отбраната Димитър Кюмюрджиев от днес, 1 февруари, е на тридневно посещение в САЩ. На срещите в Пентагона ще бъдат обсъдени възможностите за засилване на двустранното сътрудничество в рамките на работните групи за стратегически диалог, създадени в резултат на посещението на държавния секретар на САЩ Джон Кери през януари 2015 г. в нашата страна. Основни теми по време на разговорите ще бъдат и модернизацията на въоръжените ни сили и Плана за двустранно сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ за 2016 г.
От 3 февруари заместник-министър Кюмюрджиев ще се присъедини към делегацията на президента и върховен главнокомандващ въоръжените сили Росен Плевнелиев и ще посети Република Аржентина. По време на визитата ще бъде подписан Меморандум за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Република Аржентина за сътрудничество в областта на отбраната. |
|
 |