 |
Новини - архив
29.12.2022 |
  Военнослужещ от Българската армия беше удостоен днес, 29 декември, с висше военно звание с указ на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев. Тържествената церемония се проведе в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 в София и на нея присъстваха министърът на отбраната Димитър Стоянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, както и представители на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната.
Държавният глава Румен Радев удостои полковник Христо Ганецовски с висше офицерско звание „бригаден генерал“. Със свой указ президентът го освобождава като командир на База за командване, управление и наблюдение и го назначава на длъжността заместник-командир на Съвместното командване на силите (СКС).
Президентът посочи, че удостояването на бригаден генерал Ганецовски с ново звание и длъжност е израз на усилията му през годините за развитието на Въоръжените сили, издигането на техния авторитет, както и признание за професионалните и лични качества на българския военнослужещ. Длъжността на заместник-командир на СКС е натоварена с по-висока отговорност, а променената среда на сигурност налага ефективно командване и управление на всички нива, посочи той.
Бригаден генерал Христо Ганецовски увери, че няма да пожали време и усилия, за да изпълнява задълженията си на тази висока длъжност в период на динамични промени и предизвикателства пред сигурността.
|
26.12.2022 |
На 27 декември 2022 г. се навършват 19 години от атентата с камион-бомба срещу военна база „Индия“ в Кербала, Ирак, при който загинаха петима български военнослужещи и десетки други бяха ранени. В операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак от 22 август 2003 г. до края на 2008 г. България участва с 11 военни контингента с обща численост 3 367 души и за целия период даде 13 свидни жертви. Със своята саможертва те остават завинаги в редиците на Българската армия.
На този ден отдаваме почит към майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев и офицерските кандидати Антон Петров, Марин Милев, Цветан Камов, Паун Георгиев, Иван Инджов, Свилен Киров, Димитър Димитров, Владимир Пашов, Гърди Гърдев, Преслав Стоянов и Валентин Донев. „Деветнадесет години след атентата в Кербала изказвам искрено уважение и преклонение пред куража, смелостта и мъжеството на тези достойни българи, служили всеотдайно и с високо чувство на отговорност. Дълбок поклон пред саможертвата на загиналите в операцията на многонационалните сили в Ирак“, се посочва в съболезнователния адрес на министъра на отбраната Димитър Стоянов към семействата и близките на загиналите.
За да отдадат почит към своите колеги, на 27 декември от 10.30 ч. в района на 61-а Стрямска механизирана бригада-Карлово военнослужещи ще поднесат венци и цветя пред Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм и ще бъде отслужена панихида.
Военнослужещите от Съвместното командване на специалните операции на 27 и 28 декември ще почетат паметта на своите загинали колеги на панихиди в родните им места.
Панихида в памет на военнослужещите от 5-та Шипченска механизирана бригада, загинали в Ирак, беше отслужена на 23 декември в Плевен. Ритуалът се състоя пред паметната плоча във войскови район 1163 в града. Бяха отдадени воински почести и бяха поднесени венци и цветя в знак на признателност към загиналите. |
24.12.2022 |
  „Република България високо оценява поемането от Италианската република на ролята на рамкова държава на многонационалната бойна група на наша територия. Благодаря Ви, че приехте тази сложна роля в сложно време. За нас това е доказателство за съюзната солидарност и изпълнение на една от трите ключови мисии на Алианса – колективната отбрана“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 24 декември, на работна среща със своя италиански колега Гуидо Крозето, която се проведе в авиобаза Безмер. В срещата участваха заместник-министрите на отбраната Теодора Генчовска и Катерина Граматикова, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, командирът на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Димитър Петров. Към италианската делегация на министъра на отбраната Крозето се присъедини и посланикът на Италия в България Н. Пр. Джозефина Дзара.
Министърът на отбраната на Италианската република Гуидо Крозето е на посещение в нашата страна, за да поздрави италианските военнослужещи от състава на многонационалната бойна група по повод Рождество Христово.
На работната среща двамата министри отбелязаха съществения принос на многонационалната бойна група както за засилване възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, така и за повишаване на сигурността в Югоизточна Европа.
Министър Стоянов запозна колегата си и с някои от приоритетните проекти за модернизация на Българската армия, сред които проекта за придобиване на нова бойна машина на пехотата, на вторите осем самолета F-16, на нови трикоординатни радари, проекта за развитие на способностите за артилерийска поддръжка и др.
„Благодаря Ви за топлия прием. В наше лице имате партньор и съюзник по отношение на реализацията на проектите за модернизация на Българската армия. Най-важният ни контингент е тук в България. Над 800 италиански военнослужещи са разположени на полигон „Ново село“ и това показва нашия ангажимент към усилване на Източния фланг на НАТО“, каза министърът на отбраната на Италианската република. Той подчерта, че полигон „Ново село“ предоставя отлични условия и възможности за обучение на италианските военнослужещи.
„За нас Италия е важен партньор в Европейския съюз (ЕС) и съюзник в Алианса. И двете организации са ключови за нашата сигурност и отбрана. Независимо от трудностите и предизвикателствата, ние сме ангажирани с изпълнението на поетите ангажименти, фокусирани върху модернизацията и повишаването на оперативната съвместимост на въоръжените ни сили“, заяви министър Стоянов.
Обсъдени бяха и други актуални въпроси като важността на Коридор N 8, който ще свърже Адриатическо и Черно море, военната мобилност, индустриалното сътрудничество и сигурността в района на Черно море. Министрите на отбраната на България и Италия изразиха готовност за задълбочаване на двустранното военно-техническо сътрудничество в процеса на изграждане на отбранителни способности. Обсъдени бяха и възможностите за осигуряване на заместващи платформи за българските ВВС, възможностите за придобиване от Италианската република на подводници за Военноморските сили, както и участието в съвместни учения и подготовки. Сред темите на разговора беше и участието в инициативите на НАТО и ЕС за подпомагане на Украйна за противодействие на руската агресия.
Министър Стоянов покани италианския си колега на официално посещение в България.
|
23.12.2022 |
  „От днес стартира логистичната операция, в рамките на която ще бъде изпратена одобрената от Народното събрание помощ за Украйна.“ Това съобщи днес, 23 декември, заместник-министърът на отбраната Катерина Граматикова на пресконференция в Министерството на отбраната. По отношение на механизмите за предоставяне на последваща помощ за Украйна тя разясни, че Министерството на отбраната ще предложи на Министерския съвет да одобри Допълнително споразумение между министерствата на отбраната на България и Украйна за изменение на Споразумението за безвъзмездното предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси, подписано на 5 декември 2022 г. и ратифицирано от Народното събрание.
Изменението предвижда отпадане на параграф 3 на чл.1 от Споразумението, подписано на 5 декември, в който имаше възможност списъкът с предоставяните вещи, представляващ Приложение № 1 към Споразумението, да бъде променян с решение на Министерски съвет по искане на украинската страна, само ако българската страна има такава възможност и за нея това е целесъобразно.
С проекта на Допълнителното споразумение се отчитат притесненията и съображенията, изразени в процеса на обсъждане на законопроекта за ратификация на Споразумението от 5 декември 2022 г. в Народното събрание, свързани с възможността само Министерският съвет да взема решения относно промяна на списъка на предоставянето на въоръжение, техника и боеприпаси.
Министерството на отбраната предлага предоставянето на последваща помощ на украинската страна да се извършва с допълнителни споразумения към Споразумението от 5 декември 2022г., които ще подлежат на ратификация от Народното събрание на Република България. Крайното решение ще вземе парламентът.
„Отчетоха се изводите от хода на бойните действия в Украйна - не само на база на използваните тактики и техники, а също и на системата за логистична поддръжка, състоянието и възможностите на отбранителната промишленост както в страната ни, така също и в съюзниците в НАТО и ЕС. На тази база предложихме определен набор от въоръжение и техника, който е включен в приложение 1 на решението на НС“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той посочи, че предложението е било съобразено и с предишното решение на парламента, където народните представители са поставили задача да се проведат преговори с правителствата на съюзниците за заместващи способности. „Този процес върви, но не може да стане за месец или два. По него активно се работи“, подчерта началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов акцентира върху чувствителността и опазването на информацията при провеждането на преговори или предоставянето на военна помощ. „Всяка държава има собствен подход по отношение на консолидирано обществено мнение и състоянието на преговори с други държави. На този етап не мислим, че би било редно да съобщаваме с кои държави обсъждаме такава информация, но мога да потвърдя, че се говори за сухопътния домейн“, заяви той.
Началникът на отбраната подчерта и друг извод в резултат на инвазията в Украйна - процеса на групиране на държавите по отношение на придобиване на способности. „Не е логично всяка държава-членка на НАТО да се нарежда на опашка и да иска да реализира тези проекти съгласно своите възможности Има механизми на групиране, които са адекватни на настоящата действителност“, категоричен бе той.
„В ход са и преговори за предоставяне на заместваща техника. „Такива разговори водим с нашите съюзници и информация за временните резултати е предоставена вече на Комисията по отбрана в Народното събрание“, добави заместник-министър Катерина Граматикова. Тя подчерта, че заедно с търсенето на заместващи способности, България трябва да започне реални действия по проектите за модернизация.
„По отношение на инвестиционните проекти тази година ще е годината на Сухопътни войски“, подчерта адмирал Ефтимов, с оглед на задачите, които ще изпълняват в променената среда на сигурност. Фокусът на дейността на Сухопътните войски през 2022 г. беше върху повишената бдителност, изграждането на многонационалната бойна група и охраната на държавната граница, наред с другите задачи. През 2023 г. се очаква да бъде реализиран проектът за бойна машина на пехотата, чиято процедура е рестартирана.
„Сухопътните войски трябва да реализират проекта за бойната машина на пехотата така, че той да е съвместим с вече стартиралите проекти в Българската армия – ремонта и модернизацията на танковете, придобитата техника в СКСО“, каза началникът на отбраната.
„Необходимо е Сухопътните войски да придобият нов облик не само заради съвременните рискове пред сигурността, но и защото през последните 30 години наличната техника се поддържа, но жизненият цикъл на машините приключва“, заяви командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.
Той поясни, че са очертани над 50 модернизационни проекта, но приоритетни са 4 от тях – за бойната машина на пехотата, за която вече са постъпили отговори след изпратените запитвания за оферти, които в момента се анализират; за артилерийски системи; за модернизация на танковете, който е изпълнен на 50% и за безпилотните летателни системи, който е пред подписване на договор. За реализацията на всички проекти ще бъде осигурена прозрачна процедура.
Министерството на отбраната е внесло в Народното събрание инвестиционна план-програма, в която са включени най-важните за армията проекти. „Тази програма очаква разглеждане и силно се надяваме парламентът да намери време за нейното приемане“, подчерта заместник-министърът на отбраната Катерина Граматикова.
|
22.12.2022 |
Политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната ще даде пресконференция по актуални въпроси.
Пресконференцията ще започне в 10.00 ч. утре, 23 декември, в зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната.
Уважаеми колеги,
Постоянно акредитираните представители на медиите могат да заповядат на 23 декември 2022 г. от 09.30 ч в Министерството на отбраната на ул. „Дякон Игнатий“ 3. Вход откъм ул. „Аксаков“. |
22.12.2022 |
   „Министерството на отбраната високо цени ролята на всеки един български военнослужещ – в страната и зад граница, който издига авторитета на нашата армия. Със своята мисия вие показвате, че Българската армия е надежден и достоен съюзник, който изпълнява успешно и с чест своите съюзнически задължения в мисии на Европейския съюз (ЕС) и НАТО“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов по време на традиционната видеоконферентна връзка с контингентите от въоръжените сили, участващи в мисии и операции зад граница, днес, 22 декември. „През тази година България увеличи участието си в мисиите на ЕС и НАТО на Балканите, с което още веднъж показваме нашия ангажимент към сигурността в региона“, подчерта още министър Стоянов.
Той поздрави българските военнослужещи за отличната служба и им пожела здраве и спокойни празници.
Министърът на отбраната Димитър Стоянов припомни, че по време на посещението си в Босна и Херцеговина през септември и срещата с българския контингент там е поел ангажимент за увеличаване на заплащането на военнослужещите, които са на мисия зад граница. „Очакваме най-късно до края на януари да имаме яснота с колко да бъдат увеличени заплащанията на всички военнослужещи зад граница, като първоначалните ни разчети показват увеличение с 50 %“, допълни министърът на отбраната.
„Благодаря ви за приноса за овладяване на ескалацията на напрежението в Косово, за поддържането на мира и сигурността в Босна и Херцеговина, за практическия принос към усилията на Алианса в борбата с тероризма и изграждането на капацитет в Ирак. Изказвам своята признателност за това, че освен традиционните задачи по опазване здравето на личния състав на мисията на Европейския съюз в Мали, вие – медиците ни там, получавате и изпълнявате и други важни, хуманитарни задачи“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той подчерта положителната оценка за извършената работа от българските контингенти, която получава от командванията на всички мисии.
Адмирал Ефтимов отбеляза, че от стратегическа гледна точка сигурността на Западните Балкани е от ключова важност за България. „На преминалите конференции за генериране на сили сме утвърдили нашето ниво на амбиция, което не трябва да пада от това, което поддържаме в момента“, категоричен бе началникът на отбраната. Той изрази увереност, че материалното осигуряване при въоръжението и техниката, с което българските контингенти зад граница изпълняват своите мисии, ще се подобри.
Към настоящия момент над 160 военнослужещи от Въоръжените сили на Република България участват в мисии и операции зад граница. По време на видеоконферентната връзка командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов представи българското участие в операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „ALTHEA”, в небойната мисия на НАТО в Ирак, в операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) и в операцията на ЕС в Мали. Пред министъра и началника на отбраната доклади изнесоха полковник Красимир Ценов, национален командир на контингента в Босна и Херцеговина, подполковник Калин Стаменов, национален командир на контингента в KFOR, майор Веселин Жечев, национален командир на контингента в небойната операция в Ирак и лейтенант доктор Диляра Маринова, национален командир на контингента в Мали.
|
21.12.2022 |
Продължава приемът на български граждани, които желаят да изпълняват професията военнослужещ във военни формирования от Въоръжените сили на Република България. В началото на 2023 г. желаещите могат да подават заявления в структурите на Централното военно окръжие за участие в конкурсите за вакантни длъжности в Сухопътните войски, Командването за логистична поддръжка (КЛП) и Съвместното командване на специалните операции (СКСО), както следва:
До 20 януари 2023 г. за 225 войнишки длъжности във формирования на Сухопътните войски. Конкурсите ще се проведат от 11 до 25 май 2023 г. До 27 януари 2023 г. за 280 войнишки длъжности във формирования на КЛП. Конкурсите ще се проведат от 9 до 17 март 2023 г.
До 10 февруари 2023 г. за 30 войнишки длъжности във формирования на СКСО. Конкурсите ще се проведат от 1 до 17 март 2023 г.
Конкурсите включват: изпит по физическа подготовка, тест за проверка на общата култура на кандидатите и събеседване. При равен бал, на по-предно място се класира кандидат, подписал договор за служба в доброволния резерв.
Кандидатите за участие в конкурсите следва да отговарят на следните изисквания: да имат завършено средно или по-високо образование; към датата на приемане на военна служба да не са по-възрастни от 40 години; да са годни за военна служба; да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията; срещу тях да няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер; да нямат друго гражданство; да не са освобождавани от военна служба поради наложен; дисциплинарно наказание „уволнение”; да покриват нормативите за физическа годност; да са психологически пригодни.
Обявите за конкурсите и приложенията към тях са публикувани в рубриката „Обяви и конкурси“ на интернет страницата на Министерството на отбраната, както и на интернет страницата на Централното военно окръжие.
*** Военната професия е преди всичко призвание в служба на Родината. Българската армия винаги е била опора на обществото, а военнослужещите са нейното лице. През вековете тя съхранява традиционните воински ценности и добродетели като родолюбие, смелост, отговорност, всеотдайност, храброст. Традиционно Българската армия е сред институциите, които се ползват с най-високо доверие в българското общество. Военната служба дава възможност за развитие на способности, които могат да се придобият единствено в армията.
Професията военнослужещ предлага основно и допълнително месечно възнаграждение; основен и допълнителен платен годишен отпуск; специално обучение (включително парашутна, водолазна, алпийска подготовка); стрелба с различни видове оръжия; управление на специална военна техника; езиково обучение и/или последващо обучение във висши военни училища; възможност за кариерно развитие; възможност за ведомствено жилище или квартирни пари; ползване на почивни бази на Министерството на отбраната; използване на оборудвани спортни бази и др.
|
20.12.2022 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов бе на работно посещение в Киев по покана на неговия колега министъра на отбраната на Украйна Олексий Резников.
Сред обсъдените теми бяха военната и военно-техническата помощ, която България предстои да предостави, националният принос в тренировъчната мисия на Европейския съюз EUMAM, българската подкрепа за възстановяването на Украйна и перспективите й за европейска интеграция.
„Бих искал да благодаря за възможността да обсъдим по-нататъшното двустранно сътрудничество. България категорично подкрепя суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна в международно признатите й граници. Страната ни не признава анексирането на суверенни украински територии. Имаме отлични двустранни отношения, основани на дълбоки исторически и културни връзки с украинския народ“, заяви министър Димитър Стоянов. Той подчерта, че от началото на руската въоръжена агресия България е предоставила хуманитарна помощ на Украйна в размер на 448 милиона лева. Българското Министерство на отбраната предостави хуманитарна помощ от 2000 каски и 2000 бронежилетки, 350 броя медицински комплекти, 5000 комплекта зимни дрехи и 5000 чифта зимни обувки.
Предстои България да предостави безвъзмездно въоръжение, техника и боеприпаси, както и принос към тренировъчната мисия на Европейски съюз EUMAM.
Предвижда се участие на до 50 български военнослужещи за обучение за въоръжение и техника, на територията на държави членки на ЕС и/или в България. Петима български военнослужещи ще бъдат командировани в Звеното за военно планиране и провеждане на военни мисии на ЕС в Белгия, както в Общовойсковото командване по подготовката в Полша и/или в Специализираното командване по подготовката във Федерална Република Германия. Предлага се и всяка година до 60 бойни санитари от украинските въоръжени сили да се подготвят на наша територия. |
16.12.2022 |
Военнослужещи от дежурните сили и средства на 16-а авиобаза Враждебна бяха задействани днес, 16 декември, със задача да транспортират със самолет „Спартан“ от България до Германия медицински екип и дете, което се нуждае от спешна медицинска помощ.
Самолетът излетя в 10.34 ч. от летище София за летище Щутгарт, Германия. На борда на самолета бяха детето, неговата майка и медицински екип от Военномедицинска академия и УСБАЛ по детски болести „Професор Иван Митев“.
В 17.09 ч. самолетът се завърна обратно на летище София след изпълнена задача за медицинска евакуация на пациент.
Командир на екипажа е майор Стоян Барев, помощник-командир – майор Веселин Асенов и борден инженер – капитан Митко Гергов. |
15.12.2022 |
  „Догодина се навършват 30 години партньорство с щата Тенеси. България е една от първите страни, които се присъединиха към Програмата за партньорство между американски щати и чуждестранни държави. През годините постигнахме много. Започнахме с единични тренировки и учения на взводно ниво, обучение и обмен. Днес вече говорим за съвместно учение на батальонно или бригадно ниво. Имаме много добро сътрудничество в сухопътния и въздушния домейн“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 15 декември, след срещата си с главнокомандващия на Националната гвардия на щата Тенеси генерал-майор Джефри Холмс, който е на официално тридневно посещение у нас.
Адмирал Ефтимов също посочи, че при модернизацията на летище „Граф Игнатиево“ българската страна прилага цялостната организация по сигурността, охраната и мениджмънта на процесите, която използва Националната гвардия на Тенеси. „Когато бях на посещение там през 2020 г., бях впечатлен. Това е много ефективна система, затова ще приложим същия модел“, категоричен бе началникът на отбраната.
„30 години сътрудничество са от голяма важност. През този период нашите военнослужещи имаха много възможности за съвместна работа, участваха и взаимодействаха със съюзниците от Алианса в учения и тренировки“, посочи от своя страна генерал-майор Холмс. Той отбеляза, че при настоящите предизвикателства в света и промените в оръжейните системи, от ключово значение е да тренираме повече съвместно и междуинституционално. „Да опознаваме системите и способностите си, техниките, тактиките и комуникационните предизвикателства. Когато го правим заедно, постигаме желаните резултати“, заяви генерал-майор Холмс.
Той допълни, че двете държави са набелязали дълъг списък от предстоящи задачи. „Преди 4 месеца преминахме през всеобхватен планиращ процес и бяха набелязани определени мероприятия, които да изпълним през следващите две години. В момента сме на следващата фаза, когато правим конкретно планиране на дати и кои точно формирования ще участват“, заключи главнокомандващия на Националната гвардия на щата Тенеси.
В рамките на срещата бяха обсъдени изменената среда за сигурност в Черноморския регион и други теми от взаимен интерес като задълбочаването на двустранното военно сътрудничество и възможностите за взаимодействие в области като киберотбрана и защита на критичната инфраструктура. Двамата висши военни се обединиха, че военното сътрудничество в рамките на Програмата е от взаимен интерес и представлява надежден механизъм за развитието на стратегическото партньорство между България и САЩ. Те подчертаха, че участието в съвместни учения добавя стойност към подготовката на участващите военни формирования за справянето със съвременните конвенционални предизвикателства и асиметрични заплахи. Акцент бе поставен и върху споделянето на опит от американската страна по обслужването на самолети F-16 и С-130, както и за провеждането на съвместна подготовка в рамките на бойната група на НАТО на територията на България с рамкова държава Италия.
В рамките на визитата си в България генерал-майор Джефри Холмс се срещна с представители на висшия команден състав на Българската армия. Той ще посети и Съвместното командване на силите, командванията на Сухопътните войски и Военновъздушните сили, както и Командването за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана.
*** Република България е една от първите 13 държави от общо 92, включени в Програмата за партньорство между американски щати и чуждестранни държави. Партньорството на Министерството на отбраната на Република България с Националната гвардия на щата Тенеси стартира по инициатива на Националното бюро на гвардията на САЩ през 1993 г. и се развива като част от двустранното военно сътрудничество между България и САЩ. Обхваща широк спектър от дейности, сред които провеждането на двустранна и многонационална подготовка в страната и чужбина, както и оказване на хуманитарна подкрепа в различни райони на България. Изборът на Тенеси като партньорски щат е определен по относителните му сходства с България по размер, климат и население.
|
15.12.2022 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов се срещна с генерал-адютанта на Националната гвардия на щата Тенеси генерал-майор Джефри Холмс в рамките на тридневното официално посещение на американската делегация в нашата страна. Министър Стоянов подчерта традиционно добрите взаимоотношение между България и САЩ. Той благодари за участието на американската страна в многонационалната бойна група в България и подчерта значенето на съвместните тренировки за постигането на пълна оперативна съвместимост.
На срещата бяха обсъдени актуални въпроси, свързани с рисковете и предизвикателствата за сигурността, възникнали след руската инвазия в Украйна. Министър Стоянов подчерта, че България твърдо осъжда анексирането на украински територии от страна на Русия. Той запозна своя гост с помощта, която България оказва на Украйна. „От началото на руската инвазия България предостави на Украйна военно-хуманитарна помощ, като са извършени общо три доставки. В изпълнение на решението на Народното събрание предстои и предоставянето на военна помощ за Украйна“, каза министър Стоянов.
Развитието на въоръжените сили беше друг акцент в разговорите между министър Стоянов и генерал-майор Джефри Холмс. Двамата подчертаха значението на модернизационните проекти за развитието на способностите на Българската армия. Министър Стоянов сподели и необходимостта от осигуряване на заместващи изтребители до пристигането и пълното усвояване на новите F-16. „Бихме се радвали, ако има възможност и вие да помогнете за решаването на този проблем“ , каза той.
Генерал-майор Джефри Холмс подчерта отличните си впечатления и респекта, с който българските военнослужещи се ползват пред американските си колеги.
В срещата в Министерството на отбраната участва и заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска.
|
14.12.2022 |
      „Напълно заслужена висока оценка за всички участници в многонационалната бойна група на българска територия. За да присъстваме днес на деня за демонстрация на способности, трябва да отдадем заслуженото и да признаем усилията на нашите съюзници към сигурността на Югоизточния фланг на НАТО и към сигурността на България. Българското общество трябва да се чувства по-сигурно“. Това каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов след демонстрациите на пълни оперативни способности на многонационалната бойна група на НАТО в България днес, 14 декември. Заедно с командира на Съвместното оперативно командване на Италия генерал-лейтенант Франческо Паоло Филиуоло и командира на многонационалната дивизия „Югоизточна Европа“ бригаден генерал Дорин Тома, той наблюдава заключителния етап на тактическото учение с бойни стрелби „Strike Back“.
Адмирал Ефтимов подчерта, че военнослужещите от нациите, представени в бойната група, рамо до рамо с българските военнослужещи, положиха много усилия по създаването и изграждането й. „Тренираха и прилагаха съюзни тактики, техники и процедури, за да могат днес да бъдат способни да демонстрират готовност, решителност и възпиращ потенциал“, заяви началникът на отбраната. Той изрази увереност, че България и Италия ще продължат да работят за разширяването на потенциала на бойната група до бригадно ниво.
Командирът на Съвместното оперативно командване на Италия генерал-лейтенант Франческо Паоло Филиуоло отбеляза, че с поемането на ролята на рамкова държава на бойната група в България, след парламентарно одобрение, Италия е сред основните нации в НАТО, които участват с персонал, оборудване и ресурси за укрепване на отбранителния и възпиращ потенциал на Източния фланг на Алианса.
„Считам, че ролята на Италия като рамкова държава свидетелства за изключителната репутация, която нашите въоръжени сили са изградили през последните 30 години с участието си в операции в чужбина в рамките на ЕС, НАТО, ООН и много други многостранни и двустранни инициативи“, заяви той.
„Бойната група доказа, че е напълно оперативно способна“, посочи и командирът на многонационалната дивизия „Югоизточна Европа“ бригаден генерал Дорин Тома. “Смятам, че е изключително важно, че военнослужещите от всички националности в бойната група работят съвместно. От мое име и от името на структурата, която представлявам, заявявам, че сме много благодарни на България и сме щастливи, че италианските представители успяха за толкова кратко време да сглобят тази бойна група“, подчерта той.
Многонационалната бойна група в България демонстрира пълни оперативни способности в рамките на тактическото учение с бойни стрелби „Strike Back“ на учебен полигон „Ново село“. Участниците изпълниха задачи в отбранителна операция – унищожаване на противникови взводове от артилерийски формирования, водене на задържащи бойни действия, изтегляне и преминаване на механизирана рота през проходи в минно поле и осигуряване на проходите, спиране на настъплението на противника, провеждане на контраатака и възстановяване на отбраната. В учението участваха механизирани роти от сухопътните войски на Италия, България и САЩ, както и взводове от сухопътните войски на Албания, Гърция и Република Северна Македония.
Действията на участниците в учението наблюдаваха също заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, командирът на 2-а механизирана бригада бригаден генерал Станимир Христов, висши офицери от Българската армия, както и военните аташета на Италия, Албания, Гърция, Република Северна Македония, Черна гора и САЩ, акредитирани в нашата страна.
|
14.12.2022 |
Специализиран екип от 91-и инженерен батальон за обща поддръжка – Пловдив, от състава на 55-и инженерен полк – Белене, идентифицира и унищожи ръчна граната РГД - 5 с монтирана запалка. Боеприпасът е открит в землището на град Септември. Ръководител на екипа е капитан Иван Тричков.
Военнослужещите действаха днес, 13 декември, по заповед на командира на Сухопътните войски генерал - майор Деян Дешков. |
13.12.2022 |
Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която България е страна-домакин, ще демонстрира утре, 14 декември 2022 г., пълни оперативни способности в рамките на учение „Strike Back“. Действията на военнослужещите от бойната група в района на учебен полигон „Ново село“ ще бъдат наблюдавани от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командира на Съвместното оперативно командване на Италия генерал-лейтенант Франческо Паоло Филиуоло и командира на многонационална дивизия „Югоизточна Европа“ бригаден генерал Дорин Тома. След наблюдаваните бойни действия те ще дадат кратки изявления за представителите на медиите. В учение „Strike Back“ ще участват военнослужещи от Италия, България, Албания, Гърция, Република Северна Македония и САЩ.
* * * Бойната група в България беше формирана на 1 март 2022 г. като нашата страна изпълняваше ролята на рамкова държава и на страна-домакин. В състава й освен българско формирование от Сухопътните войски беше включена механизирана рота от Сухопътните войски на САЩ. На 4 март 2022 г. беше декларирано постигането на първоначални оперативни способности.
От 17 октомври 2022 година Италия пое ролята на рамкова държава, като България продължава да изпълнява ролята на страна-домакин. Към момента в състава на бойната група са включени над 900 военнослужещи от италианската бригада „Пинерело“, както и военни формирования от България, САЩ, Албания, Гърция, Република Северна Македония, Черна гора, и Турция.
Предвижда се бойната група да участва в учения на НАТО, което ще повиши колективните отбранителни способности и оперативна съвместимост на съюзниците в Алианса. |
12.12.2022 |
Сътрудничеството в областта на отбраната между България и Държавата Израел обсъдиха днес, 12 декември, заместник-министърът на отбраната Катерина Граматикова и делегация от Министерството на отбраната на Държавата Израел, включваща представители на дирекция „Международно отбранително сътрудничество“ (SIBAT) и Израелските военновъздушни сили (IAF).
Срещата се проведе по покана на министъра на отбраната Димитър Стоянов и е част от усилията, които ръководството на министерството на отбраната полага за осигуряване на заместваща авиационна техника до пълното усвояване на изтребителите F-16 Bl. 70.
Заместник-министър Граматикова благодари на израелската страна за бързото отзоваване на българската покана и очерта основните предизвикателствата пред българските ВВС при изпълнение на мисията по охрана на въздушното пространство на страната.
Н. Пр. Йорам Елрон – посланик на Държавата Израел в София, изказа благодарност за топлия прием и подчерта отличните отношения между двете държави, в т.ч. и ролята на страната ни за спасяване на еврейската ни общност по време на Втората световна война. Той подчерта, че сигурността е важна част от двустранните отношения, а водещите израелски компании редовно участват в Международната изложба на отбранителна техника „Хемус“. Н. Пр. Елрон изрази надежда, че днешната среща е само началото и нова страница, която се отваря в отношенията между двете държави.
В разговорите участваха още заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров, представители на дирекция „Политика по въоръженията“.
|
12.12.2022 |
 Студенти първокурсници от Нов български университет (НБУ) се запознаха днес, 12 декември, с някои акценти от отбранителната политика на Република България. Посещението в Министерството на отбраната се организира от Дирекция „Отбранителна политика и планиране“ по инициатива на департамент „Национална и международна сигурност“ на НБУ и със съдействието на политическото ръководство на Министерство на отбраната. Студентите са от специалността „Гражданска и корпоративна сигурност“ в НБУ и използваха възможността да се запознаят отблизо с функциите и задълженията на Министерството на отбраната.
Пред младите хора бяха представени някои от актуалните теми от дневния ред на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз, както и възможностите за участие в стажантски програми и старт на кариерата в структурите на отбраната и сигурността.
От името на ръководството на Министерството на отбраната, директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев поздрави гостите за проявения интерес и подчерта, че в областта на сигурността и отбраната работят експерти, завършили международни отношения, политология и други специалности.
Студентите поставиха въпроси, свързани с превъоръжаването и модернизацията на Българската армия, средата на сигурност, предизвикателствата, пред които страната ни е изправена във връзка с войната в Украйна и други.
Младежите се запознаха и с историята на една от емблематичните сгради на държавни институции в София, в която се помещава Министерството на отбраната, както и с част от експонатите на Националния военноисторически музей, изложени в нея, които представят забележителни моменти от развитието на българската армия.
Срещата се явява част от политиката на Министерството на отбраната за сближаване с академичната общност, за подпомагане повишаването на прозрачността и разбирането за ролята на въоръжените сили за изпълнение на конституционните задължения по опазване на суверенитета и териториалната цялост на страната.
|
09.12.2022 |
|
09.12.2022 |
„Помощта, която ще дадем, е изцяло съобразена с приоритетите на Украйна. Не даваме нито С 300, нито самолети МиГ -29, нито Су- 25.“ Това каза в интервю за Нова телевизия министърът на отбраната Димитър Стоянов. Той припомни, че при анализа за определянето на помощта, която може да бъде оказана, подходът е бил консервативен, с оглед на осигуряването на всички способности на Българската армия.
„Изпълняваме си задълженията по охрана на въздушното пространство на България. В момента тя се извършва със самолети МиГ-29, както и със системите за противовъздушна отбрана“, каза още министър Стоянов.
„Доводите на Австрия и Нидерландия нямат нищо общо с показателите, с които се определя готовността на България за влизане в шенгенското пространство“, коментира министър Стоянов по другата актуална тема. Той беше категоричен, че България трябва да защитава твърдо своя интерес. „Дипломацията работи много усърдно и министрите на вътрешните работи, на външните работи и на правосъдието са в непрекъснати разговори с представителите на Нидерландия и Австрия“, подчерта министър Стоянов.
„От встъпването ми в длъжност досега съм отговорил на всички въпроси на народни представители и съм присъствал на всички заседания, на които съм бил поканен“, категоричен бе Димитър Стоянов. Той опроверга упреците, че министрите от служебния кабинет имат пренебрежително отношение към Народното събрание.
Министърът подчерта, че е от 2 август досега Министерството на отбраната, чрез своето дружество „Снабдяване и търговия“, няма нито един реализиран договор, по който да са разходвани средства на Софийска стокова борса. Има реализирани договори по продажба на имущество, което е излишно на Българската армия. 18 млн. лв. са постъпили в бюджета на Министерството през такива договори. На 7 декември тези договори са изпратени в Народното събрание. |
09.12.2022 |
|
08.12.2022 |
Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривен боеприпас, открит при изкопни дейности в град Брацигово, област Пазарджик.
Вчера, 7 декември, военнослужещи от формированието за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от 91-ви инженерен батальон за обща поддръжка – Пловдив, от състава на 55-и инженерен полк – Белене, извърши разузнаване и транспортира силно корозирала, без маркировка ръчна отбранителна граната Ф-1, с взривател. При стриктно спазване на мерките за безопасност откритият боеприпас беше унищожен. Военнослужещите действаха под ръководството на капитан Димитър Атанасов.
Военнослужещите действаха на основание заповед на командира на Сухопътните войски.
|
07.12.2022 |
     Военнослужещи от Българската армия бяха удостоени днес, 7 декември, с висше военно звание с укази на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев. Церемонията се проведе в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 в София и на нея присъстваха министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Държавният глава удостои с висше офицерско звание „генерал-лейтенант“ досегашния командир на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, който заема длъжността „заместник-началник на отбраната“.
Бригаден генерал Деян Дешков бе удостоен с висше офицерско звание „генерал-майор“, освободен от длъжността „командир на 61-а механизирана бригада“ и назначен за командир на Сухопътните войски.
Полковник Иван Иванов бе назначен на длъжността „заместник-началник на щаба по операциите“ в щаба на многонационалния корпус „Югоизток” в Сибиу, Румъния, и удостоен с висше военно звание „бригаден генерал“.
От името на удостоените с висше офицерско звание новоназначеният заместник-началник на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов изказа благодарност към военното и политическото ръководство за оказаното доверие.
„На новите длъжности ще работим за поддържането и развитието на способностите на Българската армия да изпълнява задачите си по трите мисии на Въоръжените сили“, заяви той. „Нашите основни задължения ще бъдат по продължаване, а в някои случаи и за ускоряване на модернизацията на Българската армия и поддържането на необходимото взаимодействие със съюзниците ни в НАТО“, категоричен бе генерал-лейтенант Попов.
Той отбеляза също, че рязката промяна в средата за сигурност е наложила формулирането на нови задачи към Въоръжените сили, но изискванията за това как трябва да служат не са променени. Новоназначеният заместник-началник на отбраната посочи, че ако те следват моралния закон и следят за дисциплината и реда, винаги ще управляват успеха. „Това е начинът, по който ние ще служим и това ще изискваме от нашите подчинени“, заключи генерал-лейтенант Попов.
На церемонията присъстваха още заместник-министрите на отбраната Теодора Генчовска и Катерина Граматикова, заместник-началниците на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев и генерал-лейтенант Цанко Стойков, командири на видовете въоръжени сили, началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната Владко Владов, висши офицери от Българската армия.
|
06.12.2022 |
Със заповед на командира на Сухопътните войски са обявени 225 вакантни войнишки длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища.
Конкурсите ще се проведат от 11 до 25 май 2023 г. и включват изпит по физическа подготовка, тест за проверка на общата култура на кандидатите и събеседване. При равен бал на по-предно място се класира кандидат, подписал договор за служба в доброволния резерв.
До 20 януари 2023 г. кандидатите подават необходимите документи чрез структурите на Централното военно окръжие.
Обявените длъжности са във формированията от Сухопътните войски както следва:
във военното формирование 52750 – София - 20 места; в гарнизон Стара Загора - 25 места; в гарнизон Ямбол - 55 места; във военното формирование 52740 – Хасково – 15 места; във военното формирование 38220 – Плевен - 5 места; във военното формирование 34750 – Карлово - 80 места; във военното формирование 28330 – Смолян – 15 места; във военното формирование 42600 – Мусачево, 10 места;
Обявата за конкурса и приложенията към нея може да видите ТУК |
05.12.2022 |
Развитие и задълбочаване на сътрудничеството в областта на отбраната обсъдиха днес, 5 декември, министърът на отбраната Димитър Стоянов и посланикът на Република Турция Н. Пр. Айлин Секизкьок на среща в Министерството на отбраната. Акцент в разговорите беше поставен на взаимодействието между двете страни при изпълнението на решенията на срещата на Върха на НАТО през юни в Мадрид за усилване на Източния фланг на Алианса.
Министър Стоянов и Н. Пр. посланик Секизкьок обсъдиха и възможностите за развитието на съвместни проекти в областта на иновациите и военно-техническото сътрудничество. Те изразиха общо становище, че набелязаните съвместни дейности в областта на отбраната са в интерес не само на двете страни, но допринасят и за сигурността на страните-членки на НАТО.
|
05.12.2022 |
 Съвместната мисия по усилена охрана на въздушното пространство, изпълнявана в продължение на един месец от Военновъздушните сили на Република България и на Кралство Испания, завърши успешно. Българските и испанските изтребители изпълняваха съвместно задачи по охрана на въздушното пространство от 14 ноември 2022 г. Мисията е в изпълнение на мерките за гарантиране на сигурността на съюзниците от Алианса и на задачите в Постоянно действащия план за противовъздушна и противоракетна отбрана в Интегрираната система на НАТО (NATINAMDS).
На официална церемония командирът на авиобаза Безмер полковник Милен Димитров изказа благодарност за ползотворното сътрудничество и за инициативите, които българските и испанските военнослужещи осъществиха заедно в Ямбол и авиобазата.
„Съвместни мисии като тази са доказателство за оперативната съвместимост на съюзните военновъздушни сили в рамките на Алианса и са успех за НАТО“, заяви командирът на 111 ескадрила от испанските ВВС майор Франциско Зарза Торес. Той изрази признателност към личния състав на авиобазата за отличното домакинство.
Мисията на НАТО по Air Policing се осъществява под контрола и ръководството на Съюзното военновъздушно командване в Рамщайн, Германия. Обединеният център за въздушни операции на НАТО в Торехон осигурява контрола на непрекъснатата денонощна мисия. Организацията на Северноатлантическия договор продължава да осигурява изпълнението на задачи в мирно време, гарантиращи опазването на въздушното пространство на всяка една от страните-членки на Алианса.
В периода ноември-декември шест изтребителя Eurofighter F-2000 Typhoon от Военновъздушните сили на Кралство Испания съвместно с българските си колеги участваха в мисия по колективна отбрана и опазване сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса над България.
|
04.12.2022 |
„Министерството на отбраната си свърши работата навреме в съответствие с решението на Народното събрание за предоставяне на въоръжение и техника на Украйна. Ние подготвихме необходимия доклад, който беше приет от Министерския съвет навреме. Документите бяха изпратени на 1 декември в Народното събрание с два списъка. Единият третира въпросът какво въоръжение ще бъде представено на Украйна, а другият – какво въоръжение ще бъде изпратено за тренировъчната мисия на ЕС.“ Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 4 декември, в предаването „120 минути“ на БТВ.
Министър Стоянов подчерта, че с предложението за предоставяне на въоръжение и техника на Украйна по никакъв начин не е ощетена Българската армия. „Не сме компрометирали способностите на Българската армия. Осигурили сме мирновременните и военновременните формирования, попълването на загуби, резервните части и това, което е останало в анализа, сме го коментирали с украинската страна“, посочи той.
„Това, което изпращаме е в топ три на приоритетите на Украйна като искано от нас въоръжение“, заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов. „Списъците са съгласувани с украинската страна и аз мисля, че колегите от Украйна ще останат доволни“, каза той.
Министър Стоянов изрично подчерта, че в списъците не са включени зенитноракетни комплекси С 300, както и самолети МиГ-29 и Су-25. „Предложението засяга основно Сухопътни войски“, каза той.
България е изпълнила абсолютно всички технически изисквания, за да бъде част от Шенгенското пространство. Не може във всеки един момент да се поставят допълнителни критерии, те трябва да бъдат еднакви за всички държави, коментира министър Стоянов в отговор на въпрос. „България е суверенна държава, сама определя как да бъде управлявана и решава сама проблемите си“, заяви той.
Министър Стоянов припомни, че страната ни охранява шенгенската граница на ЕС. Натискът от мигрантския поток е 4 пъти по-голям в сравнение с предишни години и въпреки това през последните месеци притокът от мигранти е намален. „От септември Българската армия участва със 700 военнослужещи в охраната на границата. В момента на границата има 200 военнослужещи“, посочи министърът на отбраната. Той отбеляза, че Българската армия работи по възстановяването на целостта на оградата по държавната граница. До ноември военнослужещите са ремонтирали около 121 км, като до края на годината инженерното съоръжение ще бъде възстановено напълно. |
02.12.2022 |
В изпълнение на решението на Народното събрание от 3 ноември 2022 година, Министерството на отбраната внесе предложение за предоставяне на военна и военно-техническа подкрепа за Украйна и принос на България към мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна - EUMAM UA в Министерския съвет. Решението на кабинета вече е внесено в Народното събрание.
В изпълнение на решението на НС, Министерството на отбраната проведе консултации с Украйна за координиране на вида и обема на военната и военно-техническата подкрепа, техника и боеприпаси. Информацията за обема и вида на помощта е включена в класифицирано приложение към проекта на решението.
Освен военното имущество, Министерският съвет предлага на Народното събрание да одобри в рамките на националния принос към мисията EUMAM UA участието на военнослужещи от Въоръжените сили на Република България в Звеното за военно планиране и провеждане на военни мисии на ОПСО на ЕС в Кралство Белгия, както и в Общовойсковото командване по подготовката в Полша и/или в Специализираното командване по подготовката във Федерална Република Германия. В рамките на мандата на мисията се предлага всяка година бойни санитари от украинските въоръжени сили да се подготвят в Република България. |
01.12.2022 |
  С тържествена церемония Военномедицинската академия отбеляза 131 години от своето създаване. Политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната изразиха уважение и признателност към работата и постиженията на лечебното заведение.
„Във Военномедицинска академия Министерството на отбраната и българското общество виждат силата на професионализма, съчетан с изключителна човечност, грижа и себеотрицание“, посочи в поздравителния адрес от името на министъра на отбраната заместник-министър Теодора Генчовска. Тя подчерта дълбокото уважение към всички лекари и здравни работници, които през годините със своя труд са допринесли за развитието на ВМА и утвърждаването й като научен и медицински център от национално значение. „Поздравявам Ви за постоянния стремеж към технологично обновяване, към въвеждане и усвояване на най-съвременните методи за диагностика и лечение. Научното израстване и непрестанно професионално усъвършенстване на екипа от специалисти е основният двигател на развитието на Военномедицинската академия“, се казва още в поздравителния адрес от министър Стоянов.
„Дейността на Българската армия е немислима без адекватно медицинско осигуряване и поддържане на здравния статус на военнослужещите и цивилните служители, за което всички лично сме ви благодарни“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той посочи, че от началото на февруари тази година Българската армия изпълнява многобройни мероприятия, което допълнително натоварва и медицинските кадри на всички нива. „Заедно сме в полеви условия, заедно сме в учения и тренировки по суша, въздух и море, заедно се готвим и участваме в мисии и операции на територията на страната и зад граница. Екипи военни медици утвърдиха статута на българската военна медицина в многобройното си участие в тренировъчната мисия на Европейския съюз в Мали. Обучавате нашите бойни санитари, осигурявате медицински евакуации и животоспасяващи трансплантации, полагате грижи и внимание за бъдещето на българската военна медицина – младите лекари“, обърна се адмирал Ефтимов към ръководството и личния състав на Военномедицинската академия.
Пред паметника в двора на лечебното заведение бяха положени венци и цветя в знак на признателност към загиналите медицински чинове. На тържествената церемония бяха връчени награди от министъра на отбраната и началника на отбраната на медици от различни структури на ВМА.
|
01.12.2022 |
Двадесет и третото редовно заседание на Съвместната комисия по прилагане на споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната (ССОО) се проведе днес, 1 декември, чрез видеоконферентна връзка.
Форумът бе открит и ръководен от съпредседателите на комисията от двете страни – заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков и заместник-директорът на дирекция „Партньорство, сътрудничество в сферата на сигурността и противоракетна отбрана“ в командването на Силите на САЩ в Европа бригаден генерал Едуард Воан.
В заседанието участваха членовете на Съвместната комисия и ръководителите на подкомитетите към нея. От българска страна се включиха представители на Министерството на отбраната и Българската армия, Министерството на околната среда и водите, Министерството на финансите и Министерството на труда и социалната политика. От американска страна участие взеха представители на командването и компонентните командвания на Силите на САЩ в Европа, Инженерния корпус на Сухопътните войски на САЩ в Европа, Офиса на аташето по отбрана и Офиса за отбранително сътрудничество към американското посолство у нас.
По време на разговорите бяха отчетени резултатите по прилагането на споразумението за периода от предходното заседание на комисията, проведено през март тази година. Обсъдени бяха въпроси по сътрудничеството между двете страни във всички области на ССОО, като бе акцентирано върху развитието на инфраструктурата на договорените съоръжения и на системите С2 на въоръжените ни сили, както и провеждането на планираните съвместни българо-американски подготовки и учения. В хода на заседанието американската страна представи инициативата на САЩ за сътрудничество в сферата на сигурността в черноморския регион „US-Bulgaria All Domain Awareness Significant Security Cooperation Initiative“. В рамките на събитието бяха очертани и насоките за бъдещото сътрудничество. |
|
 |