 |
Новини - архив
31.12.2021 |
„За всички нас, които сме служили в редовете на Българската армия, военната професия е добре осъзнат избор и огромна отговорност – отговорност да бъдеш достоен да носиш българската военна униформа, да пазиш чистотата на националните символи и винаги да поставяш Родината на първо място. Това трябва да е и нашият завет към следващите поколения – националните ни интереси да бъдат отправна точка за всяко наше решение, действие и избор. Защото силната, единна и благоденстваща България е кауза, която постоянно трябва да бъде отстоявана.“ Това се посочва в новогодишното обръщение на министъра на отбраната Стефан Янев към военнослужещите и цивилните служители от Въоръжените сили.
Необходима е по-ефективна политика в областта на човешките ресурси, чрез която да бъдат привличани и задържани най-способните, както и ясна перспектива за стабилното и устойчиво професионално развитие за военнослужещите, отбеляза министърът на отбраната. Хората в отбраната трябва да получат полагащото им се признание, справедливо отношение и подобаващо възнаграждение за свръхусилията, лишенията и рисковете, пред които професията всекидневно ги поставя.
„Адекватните военни способности се постигат с отговорна държавна политика в сферата на отбраната и сигурността и с адекватни и прозрачни действия в областта на планирането, финансирането и отчетността. Изискват се и ефективна външна политика и дипломация в контекста на съвременната геополитическа динамика, при безкомпромисно и неизменно отстояване на националния интерес“, се казва още в обръщението на министър Стефан Янев.
Той изтъкна, че по време на мандата си като министър на отбраната ще разчита на доверието и подкрепата на хората в Министерството на отбраната и Българската армия за изграждането на модерни и боеспособни въоръжени сили и им пожела Новата 2022-а година да донесе много успехи, осъществени цели и удовлетворение от постигнатото.
„Бъдете здрави, щастливи и добротворни! Нека домовете Ви бъдат изпълнени с радост, любов и топлина! Нека Новата година донесе здраве, мир и благоденствие на всички българи!“, пожела още министър Янев.
|
31.12.2021 |
Военнослужещите от Българската армия са на своя пост и в последния ден от 2021 г. и са в готовност да помогнат на хората.
Специализиран екип от 31-и механизиран батальон от състава на Сухопътните войски беше задействан днес, 31 декември, със задача да обезвреди боеприпас, открит в двора на къща в с. Крепост, област Хасково. Военнослужещите на място анализираха металния предмет и го определиха като 100 мм танков снаряд без взривател. При спазване на всички мерки за безопасност те транспортираха боеприпаса до района на учебен център „Добрич“, където го унищожиха. Ръководител на екипа е старши лейтенант Тодор Петев. |
30.12.2021 |
Специализиран екип от 78-ми батальон за осигуряване – София от Сухопътните войски днес, 30 декември, обезвреди невзривен боеприпас, открит в района на село Чепинци, Столична община. Формированието за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия бе под ръководството на капитан Мартин Маргитин. Военнослужещите са установили, че боеприпасът е 85 мм силно корозирал осколъчно-фугасен снаряд, който е транспортиран и унищожен на учебен център „Сливница“.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
29.12.2021 |
Срочната служба в доброволния резерв у нас започва от 10 януари 2022 година. Тя обхваща период от 6 месеца. За обявените през септември 150 вакантни длъжности са кандидатствали 290 български граждани. 222 от тях са допуснати до подбор от съответните комисии във военните окръжия в страната. 120 от приетите кандидати ще изпълняват службата си във факултет „Общовойскови“ на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ във Велико Търново, а останалите 30 - във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ в Шумен.
През първия месец от срочната служба резервистите ще преминат начална военна подготовка. След това им предстоят два месеца специална военна подготовка за придобиване на квалификации съответно във факултет „Общовойскови“ и факултет „Артилерия, ПВО и КИС“. Доброволната военна служба ще завърши с три месеца колективна подготовка.
Следващият период, в който ще се проведе срочна служба в доброволния резерв, ще започне през юли 2022 г.
След изпълнението на срочната служба, резервистите могат да бъдат приети на военна служба или на служба в доброволния резерв във военните формирования на въоръжените сили без провеждане на конкурс. Те ще имат предимство при кандидатстване за работа в държавната администрация, включително и в органите и структурите в системата за защита на националната сигурност, при постигнати равни крайни резултати с други кандидати от проведената процедура.
|
23.12.2021 |
  На 27 декември 2021 г. се навършват осемнадесет години от атаката с камион-бомба на база „Индия“ в град Кербала, когато в следствие на експлозията загиват петима военнослужещи от първия български военен контингент, участвал в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак. По традиция в края на декември с военни ритуали в различни гарнизони в страната отдаваме почит към всички български военнослужещи, загинали в операцията на Многонационалните сили в Ирак (операция Iraqi Freedom).
Личният състав на Единния център за начална военна подготовка в гр. Плевен днес, 23 декември, почете паметта на военнослужещите от 5-та Шипченска механизирана бригада, загинали в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак. Пред паметната плоча, поставена във войскови район 1163 в града, беше отслужена панихида в тяхна памет. „Хората, които рискуват живота си не само като защитават териториалната цялост и границите на страната си, но и като служат далеч извън пределите на Родината, заслужават уважение и признателност“, подчерта в словото си командирът на Единния център полковник Иван Вълев. Представители на Българската православна църква, организирани от Плевенския митрополит Игнатий, отслужиха молебен в памет на офицерските кандидати Иван Инджов, Свилен Киров, Гърди Гърдев и Димитър Димитров, и на всички други военнослужещи, загинали при изпълнение на воинския си дълг в мирно време. Паметта им беше почетена с едноминутно мълчание.
Военнослужещите от 61-ва механизирана бригада в гр. Карлово на 27 декември (понеделник) ще отдадат военни почести пред Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм. Те ще поднесат венци и цветя от името на министъра на отбраната, началника на отбраната и командира на Сухопътните войски. В памет на героите ще бъде отслужена панихида.
Военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции на 27 и 28 декември ще се преклонят пред паметта на офицерски кандидат Антон Петров и старши лейтенант Николай Саръев на панихидите, които ще се състоят в Русе и Крумовград.
Република България участва в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак от 22 август 2003 г. до края на 2008 г. с 11 военни контингента с обща численост 3 367 души. В хода на операцията даваме 13 жертви - майор Георги Качорин (загинал на 27 декември 2003 г.), старши лейтенант Николай Саръев (загинал на 28 декември 2003 г.), офицерските кандидати Иван Инджов (загинал на 27 декември 2003 г.), Антон Петров (загинал на 27 декември 2003 г.), Свилен Киров (загинал на 27 декември 2003 г.), Димитър Димитров (загинал на 23 април 2004 г.), Владимир Пашов (загинал на 24 октомври 2004 г.), Гърди Гърдев (загинал на 4 март 2005 г.), Преслав Стоянов (загинал на 3 май 2005 г.), Валентин Донев (загинал на 3 май 2005 г.), Марин Милев (загинал на 21 юни 2005 г.), Цветан Камов (загинал на 14 юни 2005 г.) и Паун Георгиев (загинал на 14 юни 2005 г.).
Споменът за загиналите български военнослужещи остава жив. Те са завинаги в редиците на Българската армия.
|
22.12.2021 |
 „Изпълнението на задачи по третата мисия на Българската армия – „Принос към националната сигурност в мирно време“, е съществена част от дейността на въоръжените сили. Много важно е българските граждани да знаят, че въпреки предизвикателствата и риска военнослужещите се отзовават винаги, когато обществеността се нуждае от тяхната помощ“. Това каза министърът на отбраната Стефан Янев днес, 22 декември, по време на церемония по награждаване на военнослужещи от авиобаза Крумово. Те бяха отличени за изпълнението на задачи по издирване и транспортиране на пострадала жена, паднала във високопланинска местност под връх Джано в Национален парк „Пирин“ на 30 октомври 2021 г. Министър Янев изказа благодарност за проявения професионализъм и за тяхната самоотверженост, като им пожела да запазят духа на дръзновението и на отговорността към това, в което са се клели – да служат на Родината.
Петимата военнослужещи от състава на Военновъздушните сили – подполковник Цветомир Гърков, майор Ангел Рангелов, офицерски кандидат Светослав Стоянов, старши сержант Иван Кацаров и младши сержант Велислав Аръков, бях наградени от министър Янев и от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
„Без отговорността, себеотрицанието и понякога поемането на риск, Българската армия няма да бъде в помощ на обществото“, заяви адмирал Ефтимов. Той посочи, че през 2021 г. в изпълнение на третата мисия на Въоръжените ни сили са извършени 10 полета в страната и чужбина за търсене и спасяване, медицинска евакуация и транспортиране на помощи. „Изпълнени бяха над 960 полета за пожарогасене от въздуха, 886 захода за водохвърляне и за разузнаване, пролетени бяха над 130 летателни часа и изсипани над 1500 тона вода в огнищата на пожарите“, уточни началникът на отбраната. Той допълни, че в гасенето на горски и полски пожари, както и за ликвидирането на последствия от наводнения, са участвали формирования от Сухопътните войски, като са изпълнени общо 17 мероприятия с около 1100 военнослужещи и 160 единици техника.
|
22.12.2021 |
Щастлив съм, че имам възможност да представлявам Министерството на отбраната при подписването на Колективния трудов договор, който е важен за всички работещи и цивилни служители в системата. Това каза министърът на отбраната Стефан Янев след подписването на 15-ия пореден Колективен трудов договор (КТД) в Министерството на отбраната и осмото Споразумение относно представителните и защитните функции на синдикатите днес, 22 декември. „Хората са най-ценният ни капитал. Ние имаме морално задължение към всички работещи да предоставяме безопасни условия на труд и да подобряваме работната среда, за да бъдат такива, каквито хората заслужават“, каза още министър Янев. Той подчерта, че за 15-и пореден път се подписва такъв Колективен трудов договор и това означава, че Министерството на отбраната има вече близо 30-годишен опит в подобно договаряне със социалните партньори. „Нашето задължение е да развиваме този опит и да търсим още детайли, в които може да направим подобрения“, заяви той. Министър Янев поздрави присъстващите с предстоящите празници и им пожела успех, както и все така целенасочено да защитават правата на работещите и да отстояват всичко необходимо за постигане на възможно най-добрата работна среда.
Георги Братованов, председател на Федерацията на независимите синдикати от отбраната „Българска армия“ приветства утвърдения подход чрез диалог да се търсят решения на проблемите. Част от останалите нерешени въпроси ще бъдат предмет на заседание на Отраслов съвет за социално сътрудничество в началото на следващата година след приемането на държавния бюджет и бюджета на Министерството на отбраната.
Постигнахме успех чрез конструктивни преговори, каза Тодор Воденов, председател на Национален синдикат „Отбрана“. Той подчерта, че текстът на документа освен договорен и подписан днес, трябва да бъде и изпълняван в интерес на работещите. На подписването присъстваха заместник-министрите на отбраната Александър Петков и Ралица Симеонова, директори на дирекции, представители на синдикатите. Сред новите моменти в тазгодишния документ е създаването на разпоредба, в която изрично се сочи, че този КТД се прилага и за цивилните служители в държавните детски градини към Министерството на отбраната.
*** Настоящият Колективен трудов договор влиза в сила от 1 януари 2022 г. и важи две години. Той е рамков за Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. С него се уреждат трудовите и осигурителните отношения и въпросите на жизненото равнище на цивилните служителите по трудово правоотношение – синдикални членове на Федерацията на независимите синдикати от отбраната „Българска армия” и Националният синдикат „Отбрана”, които работят в посочените структури.
Съобразявайки се с възможностите на бюджета на Министерството на отбраната за периода 2022 г. – 2023 г., при провеждането на настоящите преговори по колективното трудово договаряне, усилията на представителите на министерството и синдикатите бяха насочени към запазване на постигнатите и прилагащите се до момента социални придобивки, свързани със социалния статус на цивилните служители.
Документът, които се подписа днес, е пример за конструктивен дух, добрия тон и толерантност в социалния диалог. Това са водещи принципи при осъществяването на партньорството между страните, за демократизиране и модернизиране на отношенията в националната ни отбранителна система, които водят началото си от 1990 година.
|
21.12.2021 |
     По традиция в навечерието на коледните и новогодишните празници военнослужещите и цивилните служители от Въоръжените сили организират и се включват в различни благотворителни инициативи в помощ на нуждаещите се.
Днес, 21 декември, в района на 4-ти артилерийски полк в Асеновград ще бъде открит благотворителен коледен базар в подкрепа на децата на загинали военнослужещи и цивилни служители. С даренията си артилеристите ще подпомогнат и свои колеги, за да бъде осигурено необходимото лечение на членове на техните семейства.
В авиобаза Граф Игнатиево също беше организиран благотворителен базар под наслов „Коледна радост“ в подкрепа на децата на загинали военнослужещи от формированието и на деца със заболявания, които изискват постоянни здравни и семейни грижи. Всички артикули за различните тематични щандове бяха изработени, произведени или предоставени от личния състав на авиобазата. В подкрепа на инициативата ученици от ОУ „Граф Игнатиево“ в с. Граф Игнатиево донесоха сувенири, картички и коледна украса. Представителният оркестър на Военновъздушните сили с диригент майор Михаил Младенов изнесе коледен концерт и дари за каузата средствата, събрани от публиката.
Дарителски кампании в подкрепа на Децата на Българската армия са организирани и от военнослужещите и цивилните служители от 3-то Бригадно командване – Благоевград, 12-та авиационна база в Долна Митрополия и Съвместното командване на специалните операции. Освен по време на благотворителни кампании, целогодишно военнослужещи и цивилни служители от състава на Въоръжените сили даряват средства, с които се изплащат ежемесечни стипендии на децата на военнослужещи, загинали при изпълнение на служебния си дълг и на цивилни служители, загинали при трудова злополука. За поредна година военнослужещите и цивилните служители от Съвместното командване на специалните операции ще откликнат на потребностите на децата от Комплекса за социални услуги в с. Зелениково, община Брезово. Тази година със събраните средства те ще подарят сушилня за комплекса. Командосите ще зарадват децата и с много лакомства.
101-и алпийски полк организира две коледни благотворителни инициативи - за децата със специални образователни потребности към Регионалния център в подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Смолян и за две деца от с. Момчиловци, останали пълни сираци.
Личният състав на 12-та авиобаза в Долна Митрополия се включи в кампанията на Мото Коледа Плевен за набиране на средства за деца в нужда.
Бригадното командване в Благоевград зарадва децата от Дома за сираци „Свети Николай“ при манастира „Света Троица“, с. Нови хан, с коледни подаръци - настолни игри, играчки, учебни пособия, храни, лакомства и др.
Военнослужещи от 61-а механизирана бригада се включиха в друга благотворителна инициатива. Те дариха кръв за седемгодишния Алпер M. Адем, който е с онкологично заболяване и има нужда от кръвопреливане.
Коледно-новогодишна дарителска кампания „Не сте забравени“ в подкрепа на членовете на военно-родолюбивите организации от Плевен инициира Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Георги Бенковски“. Партньори са военно формирование 48670, фирма „Арте“ ООД, Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование и Военния клуб в Плевен. Подаръчни пакети с трайни хранителни продукти и специално изработени картички от децата от Ресурсния център получиха на Игнажден шестима ветерани от войните, живеещи в различни селища на Плевенска област, 24 души от Дружество „Военноинвалид“ и 20 души от Общинската организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
ВВВУ „Георги Бенковски“ се включи и в благотворителната инициатива за децата от SOS Детски селища България „Една картичка-една усмивка“, както и в кампаниите за набиране на средства за лечение на малката Симона Барсанова и на капитан Здравко Димов.
|
21.12.2021 |
  „Впечатленията ми са отлични и мисля, че военнослужещите от Силите за специални операции заслужават тази нова техника. Машините са с голям и надежден двигател, в тях е комфортно и защитено, разполагат с цялото необходимо техническо оборудване за специфичната дейност на Специалните сили“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 21 декември, на церемонията по изпълнение на предвидените за 2021 г. доставки на бронирани автомобили и отбранителни продукти, състояла се в завода на фирмата-производител „Самел-90“ в гр. Самоков.
На нея бяха представени произведените, интегрирани и предадени 45 бронирани автомобили. От производителя споделиха своята амбиция да завършат проекта до края на 2022 г., една година преди крайния срок за изпълнение на договора. Участниците в събитието изразиха задоволство от реализацията на този значим проект за Въоръжените сили и Българската армия, по който днес предсрочно се предава 50% от обема на договора. Спрямо установените срокове, в края на тази година Съвместното командване на специалните операции (СКСО) трябваше да получи 33 автомобила.
„Подадохме ръка на българската отбранителна промишленост“, категоричен бе адмирал Ефтимов. Той припомни, че като началник на отбраната е представил приоритетите на Българската армия пред нашата отбранителна индустрия на специализираното международно изложение за отбранителна техника и услуги „Хемус - 2020“. „Оптимист съм, че ще бъдем заедно, ръка за ръка – Българската армия и българската отбранителна промишленост“, заяви адмирал Ефтимов.
Командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев подчерта, че най-голяма заслуга за изпълнението на договора имат военнослужещите от Силите за специални операции и инженерите от фирмата-производител, които ежедневно и заедно са довели проекта до успешното му развитие. „Не сме спирали и продължаваме да повишаваме способностите на машините с работа. И в момента правим подобрения, които ще изпитаме на полигон Црънча и след това ще внедрим в тази, както и в следващите партиди машини. Тази ежедневна работа – на дискусия, проверка и изпитание, и последващо внедряване в технологичната линия, което правим с този проект, е пътят за това потребителят да е удовлетворен с това, което точно иска, и производителят – с това, че продукцията му е оценена и намира реализация“, категоричен бе генерал-майор Матеев. Той уточни, че машините с най-висока проходимост и с най-сериозна степен на бронировка ще бъдат използвани за задачите на СКСО по противодействие на тероризма или при една от основните им мисии – директни действия, когато срещу тях се очаква сериозен противник. На по-леките машини ще се разчита при изпълнението на задачи, които изискват много по-голяма мобилност.
„Доказахме, че много неща могат да се правят в България и че Българската армия може да се гордее пред своите колеги от другите армии, че те са произведени у нас“, заяви изпълнителният директор на „Самел-90“ инженер Петър Георгиев. Той поясни, че допълнително предизвикателство пред фирмата е била усложнената международна логистика и доставката на материали и комплектовки в условията на пандемията от КОВИД-19. Посочи, че през 2021 г. е проведено и обучение на 94 представители на СКСО, както и че в процеса на работа по производството и приемането на отбранителните продукти професионална подкрепа са оказали също Институтът по отбрана и дирекция „Политика по въоръженията“ – МО.
Договорът за доставка на бронирани автомобили и отбранителни продукти за повишаване на мобилността и защитата на личния състав от Силите за специални операции бе сключен между Министерството на отбраната и фирма „Самел-90“ на 8 декември 2020 г. Съгласно него самоковската фирма се задължава да достави за период от 3 години 98 бронирани и специални автомобили от 10 различни модификации и да оборудва технически център за следгаранционно обслужване и ремонт на придобитата техника.
|
20.12.2021 |
   Министърът на отбраната Стефан Янев и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поздравиха българските военнослужещи, които в момента участват в операции и мисии на НАТО и ЕС. Това стана днес, 20 декември, по време на традиционната видеоконферентна връзка с националните командири на българските военни контингенти в Босна и Херцеговина, Косово, Ирак и Мали.
Благодаря ви за отговорното отношение към ангажиментите, които сте поели при изпълнение на мисии под егидата на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз. Изпълнявайки задълженията си, вие допринасяте за мира и сигурността, на които всички ние искаме да се радваме и занапред, каза министър Янев.
Той подчерта, че българските военнослужещи зад граница са посланици на България. „Вие показвате силата и духа на българския воин по най-добрия начин, на който сте способни“, категоричен бе министърът на отбраната. Той пожела на всички военнослужещи в контингентите зад граница много здраве и успешно изпълнение на задачите.
Министърът се обърна персонално към националните командири на българските контингенти във Военната операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Алтеа“, двете операции на НАТО в Косово - Операцията на стабилизиращите сили на Алианса (KFOR) и Небойната операция „Allied Solace“, както и в Небойната мисия на НАТО в Ирак и Мисията на Европейския съюз за обучение на силите за сигурност на Мали. Той оцени високо изпълняваните от тях задачи и подчерта приноса на военнослужещите за стабилизирането на районите, намиращи се в зоните на операциите. Министър Янев пожела на участниците в националните контингенти здраве и целеустременост.
„Опитът, който придобивате е безценен за Българската армия и ще разчитаме на вас“. С тези думи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов се обърна към българските военни контингенти зад граница. Той им благодари за професионалното и отговорно изпълнение на възложените им задължения, за което те се ползват и с уважението на своите чуждестранни колеги.
„В края сме на една нелека година. Справихме се с не малко предизвикателства, включително по отношение на мисията на Въоръжените сили - „Принос към международния мир и сигурност“, заяви адмирал Ефтимов. Той припомни, че през 2021 г. е завършила една от най-дългогодишните и трудни мисии на Българската армия – участието ни в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан. „Беше трудно за всички. Процесът по изтегляне на българския контингент завърши успешно, за което благодаря на Съвместното командване на силите и на 42-я ни контингент в Афганистан“, подчерта началникът на отбраната. Той бе категоричен, че обстановката в средата на сигурност се следи и анализира на стратегическо, оперативно и тактическо ниво, и се поддържа готовност за реакция при всяко едно нейно изменение.
Като успешен пример за 2021 г. адмирал Ефтимов посочи, че нашите Въоръжени сили са били първите, които са реагирали и са се развърнали на терен в операцията на НАТО „Allied Solace“ в Косово. „Признателен съм за изпълнение на задачите от контингентите ни в Босна и Херцеговина и в Косово. Безспорно, стабилността на Западните Балкани е от решаващо значение за нашата сигурност, както и за сигурността в Европа и в Евроатлантическата зона“, подчерта той. Адмирал Ефтимов допълни, че за първи път през 2021 г. участвахме в съвместната оперативна подготовка „Quick Response – 21”, при която българският контингент, включен в състава на междинния резерв на операцията „Алтеа“, заедно с контингентите от Румъния, Турция, Австрия, Унгария и Словакия от състава на многонационалния батальон, отработиха задачи по уеднаквяване на стандартните процедури и повишаване на оперативната съвместимост помежду им. Адмирал Ефтимов посочи, че спрямо сложната и динамична обстановка в Ирак, нивото на националната ни амбиция и решение на Министерския съвет, се обмисля да се увеличи българското присъствие.
Началникът на отбраната увери командира на контингента ни в Мали, че се поддържа постоянна връзка с ръководството на мисията и ще бъде реагирано адекватно при всяко изменение на обстановката по сигурността.
Адмирал Ефтимов пожела на контингентите ни зад граница да посрещнат предстоящите коледно-новогодишни празници в крепко здраве, с добро настроение и с нови планове за професионални и лични успехи.
В отговор на журналистически въпрос по повод публикации за разполагане на натовски войски в Румъния и България, министър Янев отбеляза, че в рамките на НАТО се коментират различви варианти и на този етап коментарите са на ниво военно-техническо обсъждане.
|
17.12.2021 |
Министърът на отбраната Стефан Янев и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще проведат в понеделник, 20 декември, традиционната видеоконферентна връзка с националните командири на българските военни контингенти в Босна и Херцеговина, Косово, Ирак и Мали. Те ще поздравят военнослужещите, участващи в операции и мисии на НАТО и ЕС извън страната, по повод предстоящите Коледни и Новогодишни празници.
Видеоконферентната връзка се организира от Съвместното командване на силите и ще започне в 10.30 часа в конферентната зала на административната сграда на Министерството на отбраната на бул. „Ген. Тотлебен” № 34. В нея ще участва и командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов.
Уважаеми колеги, постоянно акредитираните представители на медиите, ще бъдат допускани в сградата на Министерството на отбраната на бул. „Тотлебен” № 34 (срещу „Пирогов“) на 20 декември от 9.45 до 10.15 ч. срещу представяне на лична и журналистическа карта. |
17.12.2021 |
 Четвъртият самолет „Злин“ (Zlin Z242L) – последният по договора, сключен между Министерството на отбраната и чешката компания „Злин Еъркрафт“ АД през 2020 г., кацна днес, 17 декември, на летище Долна Митрополия.
Освен доставката на четири новопроизведени леки витлови учебно-тернировъчни самолети модел „Злин“ (Zlin Z242L), клаузите на договора включват и доставка на авиационно-техническо имущество, консумативи и разходни материали, на пълен комплект инструменти и средства за наземно обслужване, контролно-проверовъчна и контролно-измервателна апаратура, на пълен комплект литература за обучение, експлоатация и сервизно обслужване и др.. Осигурено е и обучение на летателен и авиационен инженерно-технически състав.
Четирите самолета „Злин“ (Zlin Z242L) са предназначени за първоначално летателно обучение на млади пилоти във Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“. Самолетите имат много добри летателни характеристики и са изключително практични за основно и цялостно пилотско обучение както във военната, така и в цивилната авиация.
|
17.12.2021 |
 Формирования от състава на Сухопътните войски бяха сертифицирани за участие в оперативния резерв на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) и в операцията на ЕС (EUFOR) в Босна и Херцеговина „Aлтеа“. След успешно представяне в ротното тактико-специално учение, което се проведе в района на учебен център „Сливница“, формированията отлично изпълниха критериите по CREVAL и получиха оценка „Боеготов“.
Основната цел на учението, което се проведе на 15 и 16 декември, беше да се проверят и оценят способностите и готовността на националния поддържащ елемент и механизирана рота. В него участваха военнослужещи от Трето бригадно командване, Втора механизирана бригада, 110-и логистичен полк, 38-и батальон за ядрена, химична и биологична защита и екология (ЯХБЗ и Е) от състава на Сухопътните войски и медицински екип от Военномедицинска академия.
По време на подготовката за сертификация, която се проведе от 8 ноември до 16 декември, военнослужещите затвърдиха и усъвършенстваха знанията и уменията си за изпълнение на задачи по патрулиране в зона за отговорност, разузнаване, устройване на временни и постоянни контролни постове, охрана на обекти, сформиране на сили за бързо реагиране при възникване на заплахи, наблюдение, оказване на съдействие на въоръжени сили на страната-домакин по стандартите на НАТО и ЕС и др.
|
16.12.2021 |
|
15.12.2021 |
  „Можем да почерпим опит от Република Полша и в трите основни оперативни домейна – морския, сухопътния и въздушния. Полша е по-напред в трансформацията на Въоръжените си сили, в прехода от платформите от съветско време към съвременната техника. Имаме възможността да почерпим опит, за да направим нашия преход по-бърз и безпроблемен“. Това заяви днес, 15 декември, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов пред журналисти във Варна във втория ден на официалното посещение у нас на началника на Генералния щаб на Въоръжените сили на Република Полша генерал Раймунд Анджейчак.
Адмирал Ефтимов отбеляза, че Полша, както и България, има на въоръжение изтребители МиГ-29, но разполага и с нови платформи в изтребителната си авиация като Ф-16. „Техният опит е ценен не само в областта на подготовката на пилотите и усвояването на платформата, но също и за оперативното им използване“, поясни началникът на отбраната. Той изтъкна, че с Полша сме съюзници в НАТО и членки в Европйския съюз и на тази основа в сферата на отбраната и сигурността са налице много общи теми и пресечни точки.
„Модернизацията винаги е изключително сложна. Ако искате да имате най-модерните и най-ефективните бойни системи във вашата армия, това е комплексен процес“, заяви генерал Анджейчак. Той посочи, че за полската армия програмата за модернизация все още е един от първостепенните приоритети. „Искаме да обменяме опит във всички оперативни домейни – военновъздушен, военноморски, този на сухопътните войски, както и в нововъзникващите домейни, какъвто е например кибер пространството“, категоричен бе той. Генерал Анджейчак подчерта ползотворната дискусия, проведена у нас, особено по отношение на платформите Ф-16. „Ф-16 е повече от 10 години в полските Военновъздушни сили и правим всичко възможно да предоставяме и споделяме най-важното от своя опит с българските си колеги така, че те да могат да поддържат високо оперативно ниво. Единството на Източния фланг в тази комплексна среда за сигурност е изключително важно за НАТО, както и за двустранното сътрудничество“, заяви полският началник на Генералния щаб.
Днес адмирал Ефтимов и генерал Анджейчак положиха венци на саркофага на полско-унгарския крал Владислав III Ягело (Варненчик) и разгледаха тематичната музейна експозиция. След това генерал Анджейчак се запозна със задачите на Центъра „Военноморски координационен елемент“ по разкриване на опозната картина на море, ранното предупреждение за възникващи заплахи и отговорностите по гарантиране на сигурността в региона. Официалната визита завърши във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, където бе представена програмата за подготовка и възможностите за двустранен обмен на студенти.
На журналистически въпрос относно планирания бюджет за отбрана адмирал Ефтимов определи прогнозата за следващата година от 1.7% от БВП като позитивна. „Това позволява да продължат процесите, които сме започнали по план“, категоричен бе той. По другите модернизационни проекти на Въоръжените ни сили, началникът на отбраната отбеляза, че към момента 8 наши пилоти са на подготовка в САЩ. Той поясни, че няма получена официална информация от американска страна за забавяне в изпълнението на проекта за новия тип боен изтребител. „Дори и да се случи, това няма да повлияе на целостта на процеса“, посочи адмирал Ефтимов. Той допълни, че през мандата на служебното правителство е продължила работата по анализа на текущото състояние и евентуалните възможности за продължаване на проекта за модернизация на Сухопътните войски. Началникът на отбраната отбеляза, че се търсят варианти за възстановяването на подводния ни флот. Очаква се получаването на конкретна оферта с цени и обхват на възможния проект, които ще бъдат представени за одобрение от политическото ръководство.
|
15.12.2021 |
Българските граждани, които желаят да съчетават цивилна и военна кариера, имат тази възможност и през следващата 2022 г. Със заповед на министъра на отбраната от 25 ноември са обявени 1564 длъжности за служба в доброволния резерв. Те могат да се заемат от български граждани, освободени от военна служба, без провеждане на конкурс.
Обявените длъжности са в следните военни формирования:
За Сухопътните войски – общо 1344 длъжности; За Централно военно окръжие – общо 202 длъжности; За Военноморските сили – общо 18 длъжности;
Кандидатите подават документи до 28 октомври 2022 г.
Възрастовата граница за служба в доброволния резерв е 55 г. за войниците, 60 г. за сержантите, офицерските кандидати, младшите офицери и старшите офицери. Доброволният резерв се попълва само от граждани с военна подготовка, годни за служба в доброволния резерв. Резервистите имат предимство при кандидатстване за приемане на военна служба при равни други условия и при постъпване на обучение във висшите военни училища, също при равни други условия.
Максималният срок на договора за служба в доброволния резерв е не по-дълъг от 5 г. През това време той получава всяка година веднъж една месечна заплата за звание и длъжност, за която е сключен договорът.
Всеки резервист, по закон, може да бъде призован на активна служба за подготовка през годината за срок до 25 дни. Това време се зачита за трудов стаж от първа категория като резервистът е с всички права на военнослужещ и получава заплата за дните на активна служба.
Пътните разходи от населеното място по местоживеене до гарнизона за изпълнението на службата и обратно, се поемат от Министерството на отбраната, резервистът може да ползва почивните бази и лечебните заведения на министерството.
Сред изискванията, на които трябва да отговорят кандидатите за длъжностите за служба в доброволния резерв, са: да нямат друго гражданство освен българско; да са годни и психологически пригодни за служба в доброволния резерв; да притежават образование, съответстващо на изискванията на длъжността; да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер; срещу тях да няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление; да не са освобождавани от военна служба поради дисциплинирано наказание „уволнение”; да не са навършили пределна възраст.
*** Заявления за кандидатстване за участие в конкурсите за приемане на служба в доброволния резерв на български граждани, освободени от военна служба, без провеждане на конкурс се подават до началника на съответното военно окръжие или в офисите за военен отчет на общините. Информационни материали и обявата за длъжностите може да намерите в окръжията, общините, бюрата по труда и военните клубове. Информация е публикувана на сайта на ЦВО www.comd.bg, както и на сайтовете на областните и общинските администрации. |
14.12.2021 |
       „Засилването на военното сътрудничество между Въоръжените сили на Република България и Република Полша е значим елемент за успешното провеждане на мисии и операции на НАТО и Европейския съюз в отговор на общите предизвикателства в областта на сигурността и отбраната. Убеден съм, че участието на военнослужещи от двете страни в националните военни учения е подходящ и ефективен начин за постигането на тази цел“. Това посочи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 14 декември, при проведения разговор с началника на Генералния щаб на Въоръжените сили на Република Полша генерал Раймунд Анджейчак. Срещата между двамата висши военни се проведе в рамките на официалното двудневно посещение на генерал Анджейчак в Република България.
Адмирал Ефтимов изтъкна, че страната ни оценява оказаната подкрепа от Полша в поддръжката на въоръжение и военна техника на Българската армия, както и готовността за бъдещо съвместно сътрудничество по различни проекти за развитието на способностите на Въоръжените ни сили. Началникът на отбраната представи пред полския си колега възможности за съвместно сътрудничество и по проекти на ЕС в рамките на Постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната, в които България е водеща нация.
В рамките на срещата бяха обсъдени средата за сигурност в региона на Черно море, както и развитието на отбранителните способности на двете държави, гарантиращо адекватния им принос за адресиране на съвременните и бъдещи предизвикателства в областта на отбраната. Двамата се обединиха около общите отговорности и важната роля на двете държави за гарантиране на суверенитета и териториалната цялост на страните-членки и партньори на Алианса във връзка с нарастващите предизвикателства по източния му фланг, като част от 360-градусовия комплексен подход за възпиране и отбрана.
Адмирал Ефтимов обърна внимание, че основните фактори, които оказват влияние върху подготовката и развитието на способностите на Българската армия, са протичащите в НАТО и Европейския съюз процеси в отговор на бързо променяща се среда на сигурност и изпълнението на поетите от страната ни международни ангажименти. Той посочи, че сътрудничеството в Черноморския регион и по източния фланг на Европейския съюз и НАТО е от първостепенно значение за противодействие не само на конвенционалните, но и на новите хибридни заплахи. Стабилността на Западните Балкани е от решаващо значение за сигурността в Евроатлантическата зона, обърна внимание началникът на отбраната.
Началникът на Генералния щаб на Въоръжените сили на Република Полша генерал Раймунд Анджейчак беше приет днес и от министъра на отбраната Стефан Янев. По време на разговорите бяха обсъдени двустранните отношения в областта на отбраната, перспективите за развитие на военнотехническото сътрудничество, както и теми от актуалния дневен ред на сигурността в региона.
По-рано днес адмирал Ефтимов и генерал Анджейчак се поклониха пред Паметника на Незнайния воин в столицата.
Утре в рамките на визитата двамата ще положат венци на саркофага на Владислав III Ягело (Варненчик) в гр. Варна и ще разгледат музейната експозиция, посветена на битката за освобождението на Балканите и Югоизточна Европа, в която загива полско-унгарският крал.
В Центъра „Военноморски координационен елемент“ генерал Анджейчак ще се запознае със задачите му по разкриване на опозната картина на море, ранното предупреждение за възникващи заплахи и отговорностите по гарантиране на сигурността в региона.
Официалната визита ще завърши във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, където пред госта ще бъде представена програмата за подготовка и възможностите за обмен на студенти между двете държави по учебни програми, свързани със сигурността и отбраната в морския домейн.
|
14.12.2021 |
 Специализиран екип от Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ унищожи днес, 14 декември, бронебоен снаряд, намерен при изкопни работи на помпена станция в Русе. Боеприпасът е от Първата световна война, с диаметър 152 мм и дължина 450 мм. Той е бил транспортиран и обезвреден на безопасно място извън града.
Ръководител на специализирания екип бе подполковник д-р Иван Иванов. Заедно с него са работили капитан д-р Диян Топалов и капитан Георги Мадаров.
|
13.12.2021 |
Специализиран екип от 78-и батальон за осигуряване беше задействан със задача да разузнае и транспортира 9 паундова 100 мм граната, открита в покрайнините на с. Саранци, община Горна Малина. Този тип боеприпаси са използвани в Руско-турската освободителна война от ударните полеви оръдия. Гранатата беше унищожена днес, 13 декември, на учебен полигон Сливница при спазване на всички мерки за безопасност. Ръководител на специализирания екип е капитан Мариан Буколски.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане от главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. |
13.12.2021 |
  Министърът на отбраната Стефан Янев встъпи в длъжност днес, 13 декември. На официална церемония в Министерството на отбраната той пое поста от Георги Панайотов, който бе служебен министър в последните седем месеца.
"Най-голямото богатство, с което разполага Българската армия, са нейните кадри и аз съм безкрайно благодарен и горд, че през седеммесечния период като министър на отбраната имах възможността да работя с вас - с мъжете и жените в униформа, с мъжете и жените, които работят в администрация на Министерството на отбраната, с цивилните служители във Въоръжените сили." Това каза досегашният служебен министър на отбраната Георги Панайотов на официалната церемония.
Пред ръководния състав на Министерството на отбраната и Българската армия министър Георги Панайотов очерта предизвикателствата – некомплектът в армията, недофинансирането на модернизацията на въоръжените сили и постигане на ефективно разходване на финансовите средства. По традиция той подари на новоназначения министър на отбраната Стефан Янев иконата на Св. Георги Победоносец – покровителят на Българската армия с думите: „Нека да ви помага да вземате правилните, дори и трудни решения, да ви помага да побеждавате, да водите тези смели жени и мъже напред в името на България.“
„Армия с какъвто и да е вид въоръжение и оборудване зависи от духа на хората в униформа и на всички цивилни и военни служители, които спомагат системата да работи“, каза при встъпването в длъжност министър Янев. Той препотвърди ангажимента усилията за мотивацията и развитието на кадрите да продължат. Министър Стефан Янев подчерта необходимостта модернизацията да продължи по правилния начин, като парите се харчат прозрачно и ефективно.
„Надявам се да работим по начина, който предполага зачитане на мнението на другите и постигане на резултати. Тези резултати ще бъдат нашата визитка. Ако има резултати, значи сме успешни, ако няма - нещо не върви. Предаването и приемането на властта е неизбежна част в демократичната държава. Следваме правилата, правим необходимото, но разчитаме на професионализма на всеки един“, посочи министър Стефан Янев.
|
13.12.2021 |
   Командирът на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) генерал-майор Явор Матеев връчи днес, 13 декември, награди от името на министъра на отбраната, началника на отбраната и от свое име на лейтенант Антонио Чучуков за отличното му представяне на международния курс за рейнджъри, проведен в САЩ през август и септември тази година. На официалната церемония присъстваха посланикът на САЩ в България Н.П. Херо Мустафа, аташето по отбрана на САЩ полковник Пол Сиболд, кметът на община Пловдив Здравко Димитров и семейството на отличения военнослужещ.
Лейтенант Антонио Чучуков е завършил едва преди една година НВУ „Васил Левски“, гр.Велико Търново, специалност „Танкова и автомобилна техника“. Въпреки че придобитата квалификация не отговаря на длъжностите в Специалните сили на Българската армия, лейтенант Чучуков, убеден в своя избор, успява да влезе в редиците на СКСО и да премине квалификационните курсове и подготовки, които да му дадат възможност да работи като офицер – взводен командир в 3-а група Специални сили на СКСО.
През лятото на тази година е изпратен на курс за рейнджъри във Форт Бенинг, щат Джорджия, който е едно от най-трудните обучения на американската армия.
Заедно с около 500 обучаеми, от които само той и още петима души са чуждестранни студенти, започва курса с продължителност 61 дни, разделен на три фази.
Първата фаза е изключително натоварваща и проверяваща физическата издръжливост на обучаемите. Втората фаза се провежда в гористо-планинска местност с ограничено количество храна и почти никакъв сън. През третата фаза, провеждана в щата Флорида се проверяват способностите и уменията, както и останалите воля и сила на обучаемите в действия (засади, рейдове, патрули, преодоляване на водни препятствия) в блатисти райони. На края на всяка фаза обучаемите получават оценка от инструкторите, според която продължават или отпадат от курса. Всеки един от групата бива оценяван за уменията си да ръководи или планира дадена операция, или да изпълнява поставена задача в зависимост от това на каква длъжност е назначен през съответния ден.
Оценка дават и самите обучаеми за своите колеги, като тази оценка се взема предвид при крайното класиране.
В края на третата фаза са останали едва 1/5 от стартиралите през първата. За гордост на България и Специалните сили на Българската армия, лейтенант Антонио Чучуков е студентът, събрал най-много положителни оценки от инструкторите и най-голям процент одобрение от своите колеги. Това води до класирането му на първо място в рейнджърския курс и удостояването с награда “William O.Darby” за завършването му като отличник на курса.
За своите постижения и защита честта и името на Специалните сили, на Българската армия и на Република България, министърът на отбраната на награди лейтенант Чучуков с награден знак „За вярна служба под знамената“ - IV степен, началникът на отбраната - с предметна награда раница, а командирът на СКСО – с предметна награда книга и грамота.
„Неговото представяне трябва да бъде пример за всеки един от нас, за всеки офицер и военнослужещ от Българската армия. Само така, в рамките на много тежко и сериозно изпитание и за волята, и за духа, човек може да защити своя собствен авторитет, авторитета на групата „Специални сили“ в която служи, на Специалните сили и на Българската армия. Лейтенант Чучуков е пример за подражание“, каза в словото си генерал-майор Матеев.
В обръщението си Н.Пр. Херо Мустафа изрази своето задоволство, че присъства на тази церемония и има възможността лично да поздрави лейтенант Чучуков за положените усърдие и труд, за постоянството, увереността и лидерските му умения, които са допринесли за изключителното му представяне в курса, както и да му връчи монетата на посолството.
Лейтенант Чучуков в отговор изрази своята благодарност към командира на СКСО, към командира си на група и към колегите си, както и към своето семейство, които са го подкрепяли и са му дали куража да се справи с всички предизвикателства.
|
10.12.2021 |
Контролният съвет на Фондация „Деца на Българската армия“ отпусна допълнителна стипендия за деца на военнослужещи, загинали при или по повод изпълнение на военната служба и деца на граждански лица от Министерството на отбраната и Българската армия, загинали при трудова злополука, които са избрали да се посветят на офицерската професия. Размерът на средствата е 300 лв. месечно, като те ще се изплащат допълнително към получаваната към момента месечна стипендия от 300 лева. Финансовото подпомагане ще се отпуска на деца, приети да учат редовно в Националния военен университет „Васил Левски“ или висшите военни училища, само във военни специалности и до навършването им на 26 годишна възраст.
Целта на фондацията „Деца на Българската армия” е да подпомага социалната интеграция и личностна реализация на деца на военнослужещи, загинали при или по повод изпълнение на военната служба и деца на граждански лица от Министерството на отбраната и Българската армия, загинали при трудова злополука. Към момента фондацията подкрепя материално 26 деца. По случай предстоящите Коледно-новогодишни празници те ще получат и по 500 лв. допълнителна финансова помощ.
Всеки, който има желание да направи дарение към Фондация "Деца на Българската армия", може да го направи по следните начини: Фондацията има ЕИК по Булстат № BG131408691. Банковата й сметка е разкрита в Първа инвестиционна банка – централен клон София с IBAN BG76FINV91501215262579 – Първа инвестиционна банка – Банковият идентификационен код (BIC) на Първа инвестиционна банка е FINVBGSF.
Дори и минимална помощ от 1 или 2 лева, но превеждана ежемесечно е достатъчна, за да може децата да получат помощ всеки месец. Даренията са доброволни и стават чрез попълване на декларация в счетоводството по месторабота.
Дарения към фондацията могат да бъдат правени и под формата на SMS на кратък номер 1696 за всички мобилни оператори. Изпращането на SMS или телефонно повикване към кратък номер 1696 струва 1 лев без ДДС. |
10.12.2021 |
The 15th IMIHO users meeting was held via video teleconference on the 8th of December 2021. The main event on the meeting’s agenda was the presentation of award certificates for accomplishment.
The awards ceremony was chaired by the SEDM-CC/PMSC Director Ms. Daniela Grigorova. One of the award recipients was Lieutenant Marina Yordanova, whose dedication and valuable contribution to the IMIHO project was recognized.
In the opening remarks of the ceremony, Ms. Daniela Grigorova noted that IMIHO has established itself as an efficient and effective project within the SEDM Process. Additionally, the CC/PMSC Director noted that throughout the Sofia Chairmanship, more efforts will be focused on the further development of the IMIHO Project.
Awards for accomplishment were presented to Commander Angeliki Chandrinou and Mr. Ioan-Daniel Diaconu.
|
09.12.2021 |
 Главни сержанти от Армията на Република Северна Македония са на посещения във формирования от видовете въоръжени сили на Българската армия. Визитата е в изпълнение на Плана за двустранно военно сътрудничество между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Република Северна Македония.
Главните сержанти от Армията на Република Северна Македония бяха на работно посещение в Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ вчера, 8 декември. Те се запознаха с процесите на обучение и професионално развитие на военнослужещите от сержантския и войнишкия състав на Българската армия. Дискутирани бяха възможностите за съвместни дейности и мероприятия.
„Основната цел на посещението е да стартираме взаимодействия основно по линия на обучението и образованието на сержантския и войнишкия състав“, каза старшина Калин Крумов, главен сержант на Българската армия. Гостите бяха приветствани от началника на НВУ бригаден генерал Иван Маламов, който заяви пред тях, че професионалният сержантски колеж е много важна част от военния университет. „Това е главният сержантски колеж на Българската армия, както и Националният военен университет е основната институция, която обучава кадри за всички видове въоръжени сили. Важно е кадетите в Българската армия бъдат обучени по единна методология“, каза началникът на НВУ бригаден генерал Иван Маламов. „Основният принцип на НАТО е взаимопомощ, затова ще се радвам да работим заедно. Можем да научим много един от друг“, допълни още той.
„Искаме да обменим опит, да осъществим обмен на инструктори и студенти и се надяваме на подкрепа от ваша страна“, каза Бране Петрески, главен подофицер на армията на Република Македония.
Делегацията на главни сержанти от Армията на Република Северна Македония посети на 7 декември и Мобилната КИС от състава на Съвместното командване на силите (СКС). Целта на визитата е поддържане и развитие на създадените работни отношения на стратегическо и оперативно ниво. Обсъдени бяха потенциалните възможности за развитието на политиките в областта на обучението и развитието на сержантския състав.
На срещата присъстваха главният сержант на Българската армия старшина Калин Крумов, главният сержант на СКС старшина Петър Симеонов, главният сержант на Сухопътните войски старшина Любомир Ламбов а от Република Северна Македония - главният сержант на Генералния щаб на Армията на Република Северна Македония Бране Петрески, главният сержант на Командването за обучение и подготовка Люпчо Стойков и главният сержант на Съвместното оперативно командване.
|
09.12.2021 |
  Военнослужещи и цивилни служители с активна дейност в областта на социалното сътрудничество бяха наградени със заповеди на министъра на отбраната днес, 9 декември. Предметните награди (карабина, пистолет - сувенир и сувенирен нож) връчи заместник-министърът на отбраната Александър Петков, който им пожела успех и ползотворни резултати в тяхната отговорна дейност. На официалната церемония присъстваха още постоянният секретар на отбраната Антон Ластарджиев и представители на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“.
За висока ангажираност и проявен професионализъм за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд и подобряване на условията на труд в Министерството на отбраната, Българската армия и структурите, подчинени на министъра на отбраната, бе награден инж. Диян Валянов, държавен експерт в отдел „Социални дейности“ на Дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“. За проявени грижи за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд във военното формирование 28 870 – София и подчинените му формирования бе награден командирът му полковник Красимир Кадиев. За заслуги за възстановяване на подобряване условията на труд награди получиха инж. Георги Братованов, председател на синдикална организация „Българска армия“ към КНСБ, Тодор Воденов, председател на синдикална организация „Отбрана“ към КТ „Подкрепа“ и инж. Марин Маринов, секретар на Съвета по условия на труд.
|
08.12.2021 |
   Екипажът на фрегатата „Дръзки” от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби успешно участва в операцията на НАТО по морска сигурност в Средиземно море „Sea Guardian” и днес, 8 декември, се завърна във Военноморска база - Бургас.
Операцията се ръководи от Военноморското командване на НАТО в Нортууд, Великобритания, и дава възможност да се извършват широк спектър от задачи по поддържане на сигурността в Средиземно море. Тези задачи включват осигуряване на безопасността и контрол на корабоплаването, противодействие на разпространението на оръжие за масово поразяване, антитероризъм на море и защита на критична инфраструктура.
След 42 дни в Черно море и Средиземно море военните моряци от екипажа на фрегатата „Дръзки” проплаваха близо 5700 морски мили. За пореден път те доказаха своите умения и професионализъм на море, изпълнявайки достойно своята мисия, с което затвърдиха авторитета на Военноморските сили на Република България пред съюзниците от НАТО.
Корабът беше посрещнат във Военноморска база Бургас от командира на Флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Велко Велков, който поздрави екипажа и изказа своята лична благодарност и признателността на командването на Военноморските сили за положените усилия при изпълнението на всички възложени задачи.
На родния бряг военните моряци бяха сърдечно посрещнати от своите семейства, роднини, приятели и колеги.
|
08.12.2021 |
Вертолети UH-60 „Blackhawk“ от състава на Сухопътните войски на САЩ, които се предислоцират от Гърция в Румъния, ще прелитат на 8 и 9 декември през въздушното пространство на България. По време на полетите те ще кацат в районите на Учебен полигон „Ново село“ и на летище Бургас .
Предвижда се полетите да се извършват между 8:00 ч. и 18:00 ч. в района на град Бургас и околните населени места. При изпълнението им екипажите ще се придържат към стандартните процедури за намаляване на шума и ще летят по предварително зададени и одобрени маршрути при спазване на всички мерки за безопасност на полетите.
Полетите са във връзка с ротация на сили и средства от състава на Въоръжените сили на САЩ, които изпълняват задачи в операция „Атлантическа решимост“. |
07.12.2021 |
Специализиран екип от 91-и инженерен батальон за обща поддръжка - Пловдив от състава на 55-и инженерен полк-Белене унищожи днес, 7 декември, в района на учебен център Червен 85-милиметров осколочно-фугасен артилерийски снаряд, силно корозирал, без маркировка. Боеприпасът е открит вчера, 6 декември, в землището на село Гълъбово, област Пловдив, и е транспортиран до учебния център при спазване на всички мерки за безопасност. Ръководител на специализирания екип е капитан Иван Тричков.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
06.12.2021 |
С подписването на грантово споразумение за финансиране с Европейската комисия на 2 декември започна осъществяването на проекта „Информационна система за осигуряване на подводни интервенции (Comprehensive Underwater Intervention Information and Support System - CUIIS)“ по линия на Европейската програма за индустриално развитие в областта на отбраната (EDIDP). Проектното предложение беше инициирано от Военноморските сили на Република България още през 2017 г. като изследователска и развойна дейност, свързана с проекта DIVEPACK, по инициативата на ЕС за постоянно структурирано сътрудничество в областта на отбраната (PESCO). В края на миналата година ролята на координатор беше възложена на Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“.
Целта на разработката е попълването на недостиг от способности в рамките на ЕС, включително като съществуващи технологични решения за осигуряване на всеобхватно и устойчиво командване, ситуационна осведоменост, комуникационно-информационно и медицинско осигуряване на тактическо ниво при изпълнение на подводни интервенции, включително при едновременно използване на голям брой водолази и подводни безпилотни системи. Разработката включва проучвания за осъществимост, разработка на дизайн и частичен прототип на системата като краен продукт.
За изпълнението на проекта е създаден международен публично-частен консорциум с участието на шест научно-изследователски института и университета и дванадесет частни компании от общо седем държави. Проектът е официално подкрепен от пет държави-членки на ЕС (България, Дания, Франция, Италия и Румъния) и следва да се реализира в рамките на три години. Освен Института по отбрана, от българска страна в проекта участват още ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, Институтът за космически изследвания и технологии към БАН и фирмите „Технологика“ ЕАД, „Бианор“ ЕООД и „Уейверест“ ЕООД. Военноморските сили и Военномедицинска академия също участват с екип от експерти.
|
06.12.2021 |
 Формирование за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от Трети механизиран батальон – Благоевград от състава на 3-то Бригадно командване разузна и унищожи на 5 декември 82-милиметрова осколъчна мина за минохвъргачка, открита в планина Беласица.
Екипът от военнослужещи с ръководител капитан Димитър Димитров действа на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
03.12.2021 |
    „Това не е само началото на един технологичен процес, а сбъдването на една мечта. Това е исторически момент за Военноморските сили и за Българската армия“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 3 декември, на тържествената церемония по рязането на стоманата за първия от двата нови многофункционални модулни патрулни кораба за Военноморските ни сили. Събитието се състоя в района на Кораборемонтния и корабостроителен завод „МТГ-Делфин” в гр. Варна.
„България е добре известна с възможностите си в корабостроенето, но за първи път заедно ние поставяме страната ни на картата на военното корабостроене“, категоричен бе началникът на отбраната. Той посочи, че от царско време българските Военноморски сили не са получавали нови бойни кораби, а спомагателни такива – от средата на 80-те години на миналия век. Адмирал Емил Ефтимов изрази благодарност към поколенията адмирали и офицери, работили за модернизацията на Военноморските ни сили, както и за реализацията на конкретния проект. Той изказа признателност за професионализма и доверието, вложени в подготовката и осъществяването на сложния проект от немската фирма-партньор, както и за изградените капацитет и способности на екипа в българската фирма, участваща в строителството на новите кораби.
„Пред нас стои задачата да сформираме екипажите, да участваме в процеса на строежа на корабите и с тяхното спускане на вода да сме ги усвоили. Това е отговорна задача, но съм убеден, че ще се справите“, обърна се адмирал Ефтимов към командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов. Началникът на отбраната бе категоричен, че усилията трябва да бъдат фокусирани върху това отделеният скъпо струващ ресурс за отбрана да бъде превърнат в надежден възпиращ потенциал.
Първият пуск на специализираната високотехнологична система за плазмено рязане на стоманата направиха адмирал Емил Ефтимов, контраадмирал Кирил Михайлов, представителят на фирма „Люрсен“ Дирк Малговски и изпълнителният директор на „МТГ-Делфин“ Светлин Стоянов. Новите кораби, които ще са с дължина приблизително 90 метра и водоизместимост от около 2300 тона всеки, ще разполагат с интегрирана система за управление на бойните действия. В различните етапи от тяхното производство ще участват 500-600 специалисти и работници. С реализирането на договора между Министерството на отбраната и германската фирма „Люрсен“ ще бъдат придобити два многофункционални модулни патрулни кораба, притежаващи способности да участват в широк спектър от морски операции на НАТО и ЕС, които да заменят част от наличните във ВМС кораби, неподлежащи на модернизация.
„Щастлив съм, че това, за което преди повече от 15 години можехме само да мечтаем - да имаме нови кораби във ВМС, днес е на път да стане реалност“, посочи командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов. „Способностите, които новите бойни кораби ще донесат на ВМС, ще ни позволят не само да изпълняваме своите конституционни задължения, но и да бъдем равноправен член на съюзите, в които участваме“, подчерта той.
„Първият кораб, както е записано в договора, трябва да бъде спуснат на вода до края на 2025 г“, посочи адмирал Емил Ефтимов в отговор на въпроси на журналисти. Той разясни, че финансовите средства, необходими за реализацията на проекта, са гарантирани, а следващото плащане ще бъде през януари 2022 г.
„До приемането на първия нов кораб в строя на ВМС през 2025 г. предстои много работа, свързана със сформирането на екипажите и тяхното обучение, тъй като това е сложно техническо съоръжение, което изисква съвсем друго ниво на знание и на подготовка“, посочи контраадмирал Кирил Михайлов. Той изрази увереност, че ВМС ще се справят с тази задача, защото разполагат с добър потенциал и солидна база. „Правим всичко възможно, за да поддържаме нашите кораби в добро техническо състояние, така че нито една от задачите, които стоят пред ВМС, не е останала неизпълнена независимо от възрастта на корабите, с които оперираме. Ние се стараем да ги поддържаме в състояние, в което те да изпълняват задачите си“, категоричен беше командирът на ВМС.
|
01.12.2021 |
   „Военномедицинска академия и военно-медицинското осигуряване на Българската армия са еталон в национален и съюзен формат“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в своето приветствие по случай честването на 130 години от създаването на здравната институция. Днес, 1 декември, Военномедицинската академия (ВМА) отбеляза 130-ата годишнина от създаването си като заради пандемичната обстановка, честването на празника бе символично с полагане на венци и цветя пред паметника на загиналите медицински чинове.
Началникът на отбраната изказа огромна благодарност към ръководството и целия екип на ВМА от свое, както и от името на командирите на видове Въоръжени сили и на военни формирования, военнослужещите и цивилните служители. „Славните победи на Българската армия са немислими без ролята и себеотрицанието на военните ни медици, затова те завинаги остават в пантеона на войнската ни слава“, категоричен бе началникът на отбраната. Той подчерта значимата роля на здравното заведение за осигуряването в медицинско отношение на българските военни контингенти зад граница. „В мирно време ние сме привилегировани да бъдем обект на вашите грижи за лечение и профилактика“, обърна се към екипа на ВМА адмирал Ефтимов.
Той акцентира върху ключовото значение на Военна болница за изпълнението на служебните задължения на военнослужещите в настоящата пандемична обстановка. Адмирал Ефтимов призова за ускоряване на ваксинацията в армията. Той изтъкна, че въпреки положените усилия от страна на ВМА, военното и политическото ръководство, кампанията за ваксинация на военнослужещите срещу КОВИД-19 не е дала желания резултат. „Да продължим в това направление, да повишим нивото на ваксинация в Българската армия, да предприемем необходимите законови стъпки, за да можем да осигурим преди всичко контингентите ни зад граница и тези, които отиват на учения и тренировки в чужбина, и те да бъдат ваксинирани“, апелира началникът на отбраната.
Заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов също поздрави работещите във ВМА и отправи думи на благодарност от името на министъра на отбраната за тяхната високо професионална дейност.
Началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски подчерта, че въпреки усложнената обстановка заради пандемията, централната болница в София е изцяло реновирана, извършени са стратегически промени и преоборудване и в част от периферните военни болници. „Успяхме да поставим нови еталони за националното здравеопазване и показахме как трябва да бъдат изградени определени структури, така че да бъдат полезни на всички. Що се отнася за бъдещето – то е такова, каквото са ни го завещали основателите на академията. Тя трябва да бъде технологична болница и именно в тази насока ще бъдат насочени нашите усилия занапред – да надграждаме с нова апаратура, нови знания и екипи, които да бъдат на световно ниво. Ние отдавна надминахме републиканските стандарти, защото имаме най-добрите специалисти“, заяви още началникът на ВМА.
Той изказа благодарност към всички лекари, сестри и санитари, които полагат много усилия за осигуряването на качествена диагностика и лечение на пациентите.
Десетки военни и цивилни служители на ВМА бяха наградени по случай 130-ата годишнина от създаването на академията.
|
|
 |