 |
Новини - архив
31.12.2020 |
|
30.12.2020 |
Българският воин винаги е впечатлявал света със своя висок боен дух и преданост към Родината. Изпращаме една тежка година. Една година, в която целият свят беше стресиран от COVID-19. И въпреки всичко, благодарение на вашите усилия, Българската армия е институцията с най-високо одобрение сред българските граждани. Това се казва в празничното обръщение на министъра на отбраната Красимир Каракачанов към всички военнослужещи и служители в системата на отбраната.
Щастлив съм, че с вашите усилия успяхме да върнем авторитета на Българската армия. И българското общество наистина повярва, че армията е надежден защитник на териториалната цялост и суверенитета на Република България. Всичко това се дължи на вас – казва в своето послание министър Каракачанов.
През тази година се реализираха и не малко проекти за модернизация. Направени бяха много големи усилия за ремонт и възстановяване на авиационна техника, на бронирана техника; сключен беше договор за придобиване на два многофункционални патрулни кораба; сключен беше договор за бронирани машини на специалните сили; отделени бяха необходимите средства за ремонт и модернизация на основния боен танк Т-72. Всичко това, благодарение на което ние възстановяваме с всеки изминал ден авторитета, силата и уважението към Българската армия, се дължи на вашите усилия.
Затова пожелавам на вас и на вашите семейства здраве, кураж, смелост и най-вече увереност. Защото българският воин винаги е впечатлявал света не само със своята подготовка, но и със своите патриотизъм, висок боен дух и вяра в бъдещето - казва още той и завърша своето новогодишното послание с пожеланието: Имайте вяра в бъдещето на Българската армия! Аз вярвам, че продължаваме и през новата година да изпълняваме всичко онова, което не само сме начертали в нашите планове за развитие и модернизация на армията, но всичко това, за което сме мечтали: изграждането на силна, боеспособна и непобедима Българска армия.
Весели празници! Да живее България!
|
27.12.2020 |
17 години от атаката над база „Индия“ в град Кербала, Ирак се навършиха на 27 декември 2020 г. Традиционно на тази дата се почита паметта на българските военнослужещи, загинали в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак.
Пред „Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм” на 27 декември се проведе ритуал-панихида за почитане паметта на загиналите военнослужещи в борбата със световния тероризъм, при стриктно спазване на действащите противоепидемични мерки, съгласно въведената извънредна епидемична обстановка в страната с решение на Министерски съвет. Да почетат паметта на загиналите на ритуала-панихида присъстваха заместник-кметът на Община Карлово Антон Минев, командирът на 61-ва механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков, представители на местната и държавна власт, близки, приятели и колеги на загиналите военнослужещи и други. В словото си бригаден генерал Деян Дешков призова в днешните времена на трудности и изолация да не се затваряме в себе си, а да помним и следваме, както делата на будителите на България, така и делото на другарите, като по този начин тяхната саможертва няма да загуби смисъл.
В памет на бойците бе отслужена заупокойна молитва от Негово Високопреосвещенство отец Марко Тодоров. В знак на преклонение бяха поднесени венци и цветя от името на министъра на отбраната, началника на отбраната, кмета на Община Карлово, командира на Сухопътните войски, командира на 61-ва механизирана бригада, кмета на Община Сопот, колеги, приятели и близки на загиналите.
В района на 61-ва механизирана бригада се проведе военно-приложно предизвикателство „Индия 2020”, в което взеха участие военнослужещи от бригадата.
На 27 декември в град Русе и на 28 декември в град Крумовград, военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции почетоха паметта на своите колеги – офицерски кандидат Антон Петров и старши лейтенант Николай Саръев. Военнослужещите поднесоха венци и цветя от името на бойците от Специалните сили.
*** В операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак България загуби 13 военнослужещи: Майор Георги Качорин (загинал на 27 декември 2003 г.), старши лейтенант Николай Саръев (загинал на 28 декември 2003 г.), офицерските кандидати Иван Инджов (загинал на 27 декември 2003 г.), Антон Петров (загинал на 27 декември 2003 г.), Свилен Киров (загинал на 27 декември 2003 г.), Димитър Димитров (загинал на 23 април 2004 г.), Владимир Пашов (загинал на 24 октомври 2004 г.), Гърди Гърдев (загинал на 4 март 2005 г.), Преслав Стоянов (загинал на 3 май 2005 г.), Валентин Донев (загинал на 3 май 2005 г.), Марин Милев (загинал на 21 юни 2005 г.), Цветан Камов (загинал на 14 юни 2005 г.) и Паун Георгиев (загинал на 14 юни 2005 г.). |
23.12.2020 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов награди днес, 23 декември, български граждани, участвали на първа линия в борбата срещу епидемията от COVID – 19 като доброволци във Военномедицинска академия (ВМА).
С почетна значка на Министерството на отбраната бяха отличени Владислав Лалов, Цветан Александров, Константин Стаев, Христо Иванов, Цветелина Димитрова, Владимир Караджов, Мария Донкова, Миглена Цакова, Ангел Джамбазки. По служебен път наградите си ще получат Гергана Якимова и Петя Илиева.
Всички доброволци са млади хора. Безкористно и отговорно повече от месец те са работили в подкрепа на медицинските екипи и на болните, като са почиствали и дезинфекцирали, раздавали са храна и са оказвали помощ в различни дейности.
Министърът поздрави отличените за отговорния им избор да подпомогнат работата на медиците. Той подчерта, че откликвайки на призива на ВМА за набиране на доброволци, всички те са изпълнили достойно своя човешки и граждански дълг, и са дали своя принос към общите усилия за преодоляване на епидемията. Министър Каракачанов подчерта, че със своите действия те са пример за всеки български гражданин. „Най-добрият пример се дава чрез действия“, добави министърът на отбраната.
|
23.12.2020 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поздравиха националните командири на българските военни контингенти, участващи в операции и мисии в Афганистан, Грузия, Босна и Херцеговина, Косово и Мали по повод коледните и новогодишни празници, днес 23 декември. В традиционната видеоконферентна връзка командирите на частите, изпълняващи задачи в мисии и операции на НАТО и Европейския съюз, докладваха за състоянието на контингентите и изпълнението на поставените им мисии и задачи.
От доклада на командирите стана ясно, че военнослужещите в мисиите ни зад граница ще посрещнат коледните и новогодишни празници при спазване на всички противоепидемични мерки.
Командирът на българския контингент в Афганистан полковник Тодор Тодоров докладва, че ситуацията в Афганистан остава напрегната, наблюдава се висока активност на бунтовни групи въпреки постигнатото споразумение за мирни преговори между правителството на Афганистан и талибаните. Българският контингент бе предислоциран и в момента изпълнява задачи по охраната на летище Баграм.
Полковник Тодоров подчерта, че въпреки трудностите военнослужещите изпълняват задълженията си в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“ с висок дух; осигурени са условия за комуникация с близките в България.
„Вашата мисия в Афганистан продължава да бъде най-трудната. Пожелавам ви хубаво посрещане и без инциденти по време на празниците“, заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
„Изключително признателен съм ви за воинския дълг, професионализъм и отговорност, които проявявате, за които получихте много висока оценка от ръководството на мисията в Афганистан“, заяви началникът на отбраната Емил Ефтимов. Той пожела на военнослужещите да се върнат здрави и в пълен състав.
Командирът на контингента ни в Босна и Херцеговина, който е част от операция „Алтеа“ на Европейския съюз, полковник Анастас Бакалов докладва, че обстановката по сигурността е относително спокойна и стабилна, нивото на риск е ниско и няма докладвани заплахи. По думите му военнослужещите ще отпразнуват самостоятелно коледните празници при спазване на всички противоепидемични мерки.
„Радвам се да отбележа, че днес именно военнослужещите допринасят активно за изпълнение на поетия от страната ни ангажимент към Западните Балкани. Доказателство за това е и увеличаването на приноса ни към Силите на оперативния резерв на операциите на Европейския съюз и НАТО в съвместната зона „Балкани“, заяви адмирал Ефтимов.
Подполковник Петко Поповски, командир на националния ни контингент в мисията на НАТО в Косово докладва, че участниците в мисията разполагат с необходимите лични предпазни средства и консумативи, необходими за изпълнението на мисията им в условие на Ковид -19. По думите му към момента ситуацията е стабилна, но се наблюдават противоречия между политическите сили в страната, което носи потенциални рискове.
Министър Каракачанов подчерта, че Българската армия има своята дълга историческа традиция на територията на Косово. По думите му ниският процент на заразени в Българската армия показва, че военнослужещите са дисциплинирани и стриктни при спазване на противоепидемичните мерки.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов допълни, че България има амбициите да разшири участието си в мисията в Косово, за което вървят съответните процеси на военно и политическо ниво.
Лейтенант доктор Петко Гинев, командир на медицинския екип от Въоръжените ни сили в мисията на ЕС за обучение на Силите за сигурност на Мали, докладва, че обстановката в страната е стабилна и няма постъпили сведения за заплахи срещу българския контингент. Той подчерта, че в условията на Ковид-19 българските военни лекари успешно изпълняват своята мисия, а предстоящите коледни и новогодишни празници ще бъдат посрещнати при спазване на всички противоепидемични мерки.
Командирът на българските военнослужещи в наблюдателната мисия на ЕС в Грузия полковник Георги Маргитин докладва, че българските наблюдатели успешно изпълняват своите задачи в условията на Ковид-19. Те участват в патрулирането по административната гранична линия на Грузия с Абхазия, в зоната на отговорност на полевите офиси „Гори“, „Мтсхета” и „Зугдиди”.
„Пожелавам ви да са по-малко предизвикателствата в ежедневната ви дейност в оставащото време до прибирането ви в Родината. Представлявайте България все така като равностоен съюзник и партньор в Европейския съюз и отстоявайте способностите на българските военнослужещи сред своите колеги в Грузия“, заяви адмирал Ефтимов.
„Изпълнявайки професионално своите задължения, българските военнослужещи дават своя принос за утвърждаването на високия авторитет, който има нашата страна и Въоръжените ни сили сред коалиционните партньори в НАТО и Европейския съюз. Това заяви командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
|
23.12.2020 |
Панихида в памет на българските военнослужещи от 5-а Шипченска механизирана бригада, загинали в мисията на Коалиционните сили за стабилизиране и възстановяване на Ирак, беше отслужена днес, 23 декември, в Плевен. Полковник Марин Господинов, командир на Единен център за начална подготовка, произнесе кратко слово в памет на загиналите военнослужещи пред паметната плоча в Плевен. „Хората, които рискуват живота си не само като защитават териториалната цялост и границите на страната си, но и като служат далеч зад граница, заслужават уважение и признателност“, подчерта в словото си полковник Марин Господинов.
Плевенският митрополит Игнатий отслужи молебен в памет на офицерски кандидат Иван Христов Инджов, офицерски кандидат Свилен Симеонов Киров, офицерски кандидат Гърди Христов Гърдев и офицерски кандидат Димитър Иванов Димитров и всички други загинали при изпълнение на войнския си дълг в мирно време, а паметта им бе почетена с едноминутно мълчание. На панихидата присъства и о.з. бригаден генерал Валентин Буров – последен командир на 5-а Шипченска механизирана бригада.
На 27 декември 61-ва механизирана бригада ще проведе панихида пред паметника на воините, загинали във войната със световния тероризъм в град Карлово. Паметта на загиналите ще бъде почетена и в родните им места в страната.
*** В операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак България загуби 13 военнослужещи - майор Георги Качорин (загинал на 27 декември 2003 г.), старши лейтенант Николай Саръев (загинал на 28 декември 2003 г.), офицерските кандидати Иван Инджов (загинал на 27 декември 2003 г.), Антон Петров (загинал на 27 декември 2003 г.), Свилен Киров (загинал на 27 декември 2003 г.), Димитър Димитров (загинал на 23 април 2004 г.), Владимир Пашов (загинал на 24 октомври 2004 г.), Гърди Гърдев (загинал на 4 март 2005 г.), Преслав Стоянов (загинал на 3 май 2005 г.), Валентин Донев (загинал на 3 май 2005 г.), Марин Милев (загинал на 21 юни 2005 г.), Цветан Камов (загинал на 14 юни 2005 г.) и Паун Георгиев (загинал на 14 юни 2005 г.). През настоящата 2020 г. се навършват 17 години от нападението над база „Индия“ в град Кербала, Ирак.
|
22.12.2020 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват утре, 23 декември, в традиционната видеоконферентна връзка с националните командири на българските военни контингенти, участващи в операции и мисии в Афганистан, Грузия, Босна и Херцеговина, Косово и Мали. Те ще поздравят военнослужещите, които изпълняват задачи в мисии и операции на НАТО и ЕС, по повод Коледните и Новогодишни празници.
Видеоконферентната връзка се организира от Съвместното командване на силите и ще започне в 10.00 часа в конферентната зала на административната сграда на Министерството на отбраната на бул. „Ген. Тотлебен” № 34. В нея ще участва и командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
Уважаеми колеги, За отразяване на събитието утре, 23 декември, в сградата на Министерството на отбраната на бул. „Тотлебен” № 34 (срещу „Пирогов“) ще бъдат допускани само постоянно акредитираните журналисти след представяне на лична и журналистическа карти от 09.30 до 09.50 часа и при спазване на всички противоепидемични мерки.
След края на събитието очаквайте подробно прессъобщение, видеокадри и снимки. |
21.12.2020 |
  „Няма вид въоръжена сила, за която в последните три години да не са предприети действия за модернизация и превъоръжаване“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 21 декември, по време на посещението си в завод „ТЕРЕМ – ХАН КРУМ“ в Търговище. Заедно с него производствената база на предприятието разгледаха министър-председателят Бойко Борисов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
„Всички авиационни платформи – Ми-17, Ми-24, Су-25, МиГ-29, Л-39, през тези четири години преминаха ремонт, възстановяване, някои и модернизация. Сключена бе сделката за закупуване на осем нови самолета Ф -16 БЛОК – 70. Във ВМС бяха придобити два кораба – минни ловци, сключен бе договорът за два нови модулни патрулни кораба. Водим разговори за придобиване на една или две подводници. Наскоро бе подписан договорът за 98 машини за Съвместното командване на специалните операции, а преди броени дни - и договорът за модернизацията на танковете – Т-72, който ще бъде извършен в „ТЕРЕМ-ХАН КРУМ“ – Търговище“, каза още министър Каракачанов и заяви, че до края на мандата ще бъде довършен и проектът за придобиване на нова бронирана машина за Сухопътните войски.
Министърът подчерта, че основният стремеж при реализацията на всички модернизационни проекти е работата да се извършва от български фирми: „Така средствата, които българският данъкоплатец отделя за отбрана, остават в България. Изграждането на двата модулни патрулни кораба ще бъде извършено в българска корабостроителница. Двата минни ловци ще бъдат ремонтирани също у нас – в „ТЕРЕМ – КРЗ ФЛОТСКИ АРСЕНАЛ-Варна“, новите машини за Специалните сили ще се произвеждат в българска фирма – „Самел -90“. Министърът на отбраната припомни, че за последните три години възнагражденията в армията са повишени четири пъти, като сумарното увеличение на заплатите е 48%. „Направихме не малко и продължаваме напред“, каза министър Каракачанов. “От 15 години такава модернизация на армията ни не е правена. Работим по натовски стандарти и правим всичко необходимо за военните училища, авиацията, моряците, Сухопътните войски, специалните сили, инфраструктурата и летищата“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов при посещението си в завода „ТЕРЕМ – Хан Крум“ ЕООД в Търговище.
Когато имаме разбирателство и консенсус между политическото и военното ръководство, и ръководството на нашите военно-ремонтни заводи и отбранителна промишленост, може да постигнем много. Българската военна индустрия се разви, инвестира, непрекъснато се усъвършенства. Крайно време е Българската армия да стане основен потребител на нашата отбранителна промишленост“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Той изтъкна, че ръководството на Българската армия, заедно с командирите на видовете Въоръжени сили, прави редовни посещения в основните производствени мощности на Министерството на отбраната и на българската отбранителна промишленост, за да намери най-ефективните и ефикасни начини да се повишат отбранителните способности на приемлива цена и при създаване на работни места за националната икономика. „Черно море е от особена важност и непрекъснато се повишава неговата значимост по отношение на сигурността. България трябва да е готова да отстоява своя суверенитет“, подчерта началникът на отбраната. Ето защо той отличи важността на подписания договор за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС с немската компания „Люрсен“, по който двата кораба ще бъдат изцяло построени у нас. Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов поясни, че при проекта за модернизация на танковете Т-72 важен е фактът, че със сравнително малко вложени средства се получават много нови възможности за основния танк, използван в Сухопътните войски. „Новите способности категорично са добри, сроковете ни удовлетворяват. Надяваме се, че процесът няма да завърши с модернизацията само на тези 44 танка, за които бе подписан договор, а и с останалите“, посочи той и допълни: „В Командването на Сухопътните войски сме доволни от това, че с ръководството на „ТЕРЕМ“ в последните две години създадохме много добри работни взаимоотношения. Надяваме се тази традиция да продължи: Средствата, предвидени за модернизация, да остават в България, да бъде ангажирана българската отбранителна индустрия, защото този потенциал е важен за нас“.
|
18.12.2020 |
|
18.12.2020 |
|
16.12.2020 |
 Договор за модернизация на 44 танка Т-72 за нуждите на танковите формирования от Сухопътните войски бе сключен днес, 16 декември, между Министерството на отбраната и „ТЕРЕМ - ХОЛДИНГ“ ЕАД. Той е на стойност 78 719 472 лв. с ДДС и е за срок от 2 години. Контрактът предвижда и модернизация и на три командно-щабни машини МТ-ЛБ У.
„Този договор е в посока подобряване на способностите на Сухопътните войски. Той е полезна крачка в правилната посока. По този начин възстановяваме баланса в модернизирането на Въоръжените сили“, каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Той изрази увереност, че ще бъде реализиран и проектът за нова бронирана машина на пехотата.
Изпълнителният директор на „ТЕРЕМ - ХОЛДИНГ“ ЕАД Иван Досков подчерта, че договорът е от изключително значение за дружеството. „Подписването му е продължение на усилията, които Министерството на отбраната полага за възстановяване на бойните способности на Българската армия, като „ТЕРЕМ - ХОЛДИНГ“ е част от този процес. Всеки един лев и вложени финансови средства рефлектират и върху съхраняване на възможностите на военно-ремонтните заводи“, каза още Иван Досков. Модернизацията на основен боен танк Т-72 е в посока съкращаване на времето за откриване на целта, класификацията ѝ и нейното поразяване, повишаване на точността на стрелбата, повишаване на живучестта, осигуряване на автономност и способност да обменя голямо количество информация с базова станция, както и с другите машини от батальона и старшата инстанция.
Част от дейностите, които ще бъде извършени, са доставка, монтиране и интегриране на съвременна система за управление на огъня, система за повишаване на автономността, система за управление на бойните действия, система за ранно предупреждение при облъчване и др.
Българското дружество ще придобие ноу-хау за последваща поддръжка на част от модернизираните системи. Това е поредната стъпка за повишаване на способностите на българската отбранителна индустрия.
|
16.12.2020 |
Всеки български гражданин до 40 г. по негово желание и при условие, че отговаря на изискванията на закона, може да служи във въоръжените сили за срок до 6 месеца. Това става възможно с приетите днес на второ четене от 44-ото Народно събрание промени в Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България (ЗРВСРБ).
С промените се създава възможност за изпълнение на срочна служба в състава на доброволния резерв. Това ще става чрез сключване на договор, който осигурява възнаграждение, здравно и социално осигуряване. С увеличаване броя на български граждани с военна подготовка ще се подобри възможността за попълване на запаса на въоръжените сили. Очаква се срочната служба да доведе и до повишаване на интереса и ангажираността на българските граждани към тяхната подготовката за защита на Отечеството.
Промените в закона дават възможност на работодателите да запазват персонала си, като осигуряват неплатен отпуск на работниците/служителите и им позволяват да преминат срочна служба в доброволния резерв.
Измененията позволяват и разширяване на обучението на учениците от нивата на средното образование, като придобиване на умения, свързани със защитата на родината, с оцеляване при кризи от военен характер, както и за усвояване на знания за мисиите и задачите на въоръжените сили.
С промените се дава статут и оперативна самостоятелност на Централно военно окръжие като самостоятелно юридическо лице, което ще способства за по-пълно изпълнение на функциите и задачите му, свързани с изпълнение на разпоредбите от закона.
Другата важна промяна е свързана със Закона за военноинвалидите и военнопострадалите, където се добавя категорията „курсант“. Отчита се, че в хода на своята подготовка курсантите могат да получат наранявания или заболявания, които да ги доведат до състояние на „инвалидност“, но поради липсата на категорията „курсант“ в Закона за военноинвалидите и военноспострадалите, до сега те не попадаха в тази категория. С предложените изменения в този закон, Министерството на отбраната отправя ясно послание за равно третиране и защита на всички категории военнослужещи.
Окончателното влизане в сила на промените ще стане факт с обнародването им в Държавен вестник. |
16.12.2020 |
Фрегата „Смели” с командир капитан ІІ ранг Трифон Митишев завърши успешно участието си във Втората постоянна група кораби на НАТО (SNMG 2). На 15 декември, след продължително задгранично плаване, корабът се завърна в Пункт за базиране Варна. Старши национален командир на плаването бе капитан I ранг Ваньо Мусински – заместник-командир на Флотилия бойни и спомагателни кораби.
Плаването се състоя от 26 октомври до 15 декември 2020 г. За този период фрегата „Смели” проплава общо 7544 морски мили и посети Военноморска база Аксаз, Турция; Военноморска база Суда на остров Крит, Гърция; Военноморска база Александрия, Египет и пристанище Хайфа, Израел.
В състава на Втората постоянна група кораби на НАТО (SNMG 2) освен фрегата „Смели“, участваха два кораба на ВМС на Испания, един кораб на ВМС на Румъния и един кораб на ВМС на Турция. Веднага след сформиране на групата, на 30 октомври започва участието й в противоподводното учение на Военноморските сили на Република Турция с международно участие „MAVI BALINA“.
В периода 16 – 21 ноември SNMG 2 проведе учения от типа PASSEX с десантния кораб-док „Албион“ от Кралските ВМС на Великобритания и кораби, подводници и авиация на гръцките ВМС.
На 24 ноември във Военноморска база Суда, о. Крит се формира тактическата група за операция на НАТО в Средиземно море по морска сигурност „SEA GUARDIAN”. Освен фрегата „Смели”, в тактическата група влязоха фрегатите „SPETSAI“ от ВМС Гърция и патрулния кораб „TRENT“ от Кралските ВМС на Великобритания.
По време на операцията екипажът на фрегатата изпълни, както поставените задачи по наблюдение на надводната обстановка, свързани с осигуряване на сигурността на корабоплаването в района на операцията, така и по отработване на тактическото взаимодействие в групата.
През целия период на участие в операцията „SEA GUARDIAN” фрегата „Смели” наблюдава 181 кораба, установи комуникация и разпита 43 кораба от търговския трафик и опозна над 263 въздушни цели, повечето от които са граждански.
На 7 декември се проведе учение „CRYSTAL SEA 2020“, съвместно с корвета „LAHAV“ и патрулен кораб „ROMAH“ от ВМС на Израел и фрегата „SPETSAI“ от ВМС Република Гърция.
|
11.12.2020 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов посети днес, 11 декември, Щаба на Военноморските сили в гр. Варна. Той бе посрещнат от заместник-командира на ВМС флотилен адмирал Георги Пенев и офицери от командването на флота. Визитата е част от програмата на началника на отбраната от посещения и срещи в основните формирования от Българската армия.
Адмирал Ефтимов се запозна със състоянието и перспективите за развитие на Военноморския координационен елемент, който от 1 юли т.г. работи на територията на Пункта за базиране Варна. Обсъдена беше неговата подготовка за предстоящата през май следващата година сертификация. „Искам да видя какви са плановете на ВМС и какво е темпото на работа, какво още може да се направи и с какво ръководството на Щаба на отбраната може да помогне, за да изпълним достойно този ангажимент“, обясни адмирал Ефтимов.
Той подчерта, че въпросът за състоянието на сигурността в района на Черно море и ангажиментът на съюзниците става все по-актуален в рамките на НАТО. „Нашата национална позиция е да допринесем колкото може повече за ситуационната осведоменост в Черно море и като държава, разположена на границата на Алианса, да осигурим анализа на достатъчно индикатори за обстановката тук. Така ще спомогнем за вземането на своевременно политико-военно решение. Имаме нашата ясна амбиция и ангажимент“, заяви началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов изрази своята благодарност към офицерите от ВМС, участвали в преговорите и изготвянето на окончателния проект на договора за придобиване на два многофункционални модулни патрулни кораби с немската компания „Люрсен“. Той подчерта, че преговорният процес е дълъг и многостранен, тъй като се вземат предвид множество технически, юридически и финансови аспекти. „Ето защо, когато изготвяме ежегодната заповед за възнагражденията, които отразяват политиката на правителството по доходите в Българската армия, ще предложа на министъра на отбраната следния принцип – над предвиденото за всички десетпроцентно увеличение на възнагражденията за 2021 г. да бъдат подобаващо стимулирани хората с по-висока степен на квалификация и отговорност при вземането на решения“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
|
10.12.2020 |
   Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов посети днес, 10 декември, Базата за предно разполагане в Безмер, за да се запознае с възможностите на модернизираните тактически бойни самолети Су-25. Той бе посрещнат от командира на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров и от командването на авиационното формирование.
През тази година в авиобазата бяха доставени първите пет ремонтирани щурмови самолета СУ-25 от състава на ВВС, преминали основен капитално-възстановителен ремонт в Авиоремонтния завод (АРЗ) 558 в Барановичи, Беларус. Очаква се в средата на декември в авиационното формирование да пристигне шестата машина, а до февруари 2021 г. последните два самолета.
„Това е ярък пример за консенсус между политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната, къде да се инвестира в отбранителни ресурси. Когато изборът в коя определена способност да се вложат инвестиции е направен след задълбочен анализ, доказване на необходимостта и очертаване на перспективата, тогава се постигат резултати“, отбеляза адмирал Ефтимов. „Ще се върна в София с убедеността, че трябва да продължим с тази програма и в рамките на ресурса, с който разполагаме, да можем да възстановим още самолети. Нормално е да имаме резерв, ако не в самолети, то поне в двигатели, за да можем да поддържаме поне осем самолета в летателна годност, да вдигнем броя на летците, да повишим класната специалност, а защо не и да помислим за повече самолети“, заяви той.
Адмирал Ефтимов посочи, че една от целите на посещението му е била да се запознае по-подробно с проблемите в авиобазата и те да бъдат отразени в Плана за развитие на Въоръжените сили. Той изтъкна, че основен проблем, върху който се работи, е щатното разписание, което не отговаря в пълна степен на отговорностите, с които е натоварена базата. „На срещата командният състав на авиобазата честно и обективно ми изложи обстановката, за да можем да вземем решение на стратегическо ниво по отношение на щата на авиобаза „Безмер“. Те заслужават да бъдат адекватно осигурени“, категоричен бе началникът на отбраната. Адмирал Ефтимов добави, че се работи и по осъвременяване на наземната обслужваща техника.
Командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров представи обстоен анализ на ефективността на вложените в модернизацията на българските самолети Су-25 близо 80 млн. лева. Той заяви, че благодарение на договора, сключен от Министерството на отбраната, съществено са разширени възможностите на типа самолет.
На проведения брифинг беше посочено, че е модернизирана изцяло системата за навигация на Су-25, като са включени възможности за спътникова навигация. С това е осигурена по-голяма информационна осведоменост на пилота за изпълнение на задачите. Значително разширени са възможностите за използване на ракетно въоръжение, подменени с нови са радиостанциите, които позволяват едновременно връзка и прослушване на две честоти, включително и осъществяване на контакт със сухопътен и морски компонент. Всичко това и още други внедрени системи прави модернизираните Су-25 по-боеспособни и многократно по-ефективни в изпълнението на основните задачи по осигуряване на непосредствена авиационна поддръжка, изолиране на района на бойните действия и подпомагане воденето на боя от формированията на сухопътни и военноморски подразделения и части.
„Ремонтираните самолети носят сериозен нов потенциал, който е много важно да бъде интегриран в цялата философия за използване на Въоръжените сили. Разчитам, че с новите способности, които придобива самолетът, той ще има наистина значимо място в бъдещите задачи, които ще решава Българската армия и задачи, които ще решаваме в коалиционен формат“, посочи командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров.
„След ремонта СУ-25 е един съвсем различен, нов и модерен самолет“, коментира командирът на авиобазата полковник Милен Димитров. Той представи пред началника на отбраната планираните основни задачи, които базата ще изпълнява през 2021 г. с разширените вече технологични възможности на модернизираните тактически бойни самолети Су-25. Полковник Димитров подчерта, че удълженият с 8 години ресурс на самолетите ще позволи воденето на интензивна подготовка на летателния състав от базата и повишаване на нивото на бойна подготовка. Предвижда се още в началото на пролетта, базата да започне активното си участие в национални и международни летателни тренировки.
Командирът на авиобаза Безмер представи и инфраструктурното развитие на военното летище и изграждащите се нови обекти. Той уточни, че с направените инвестиции военното летище отговаря на всички съвременни стандарти и притежава способности за провеждане на учения и летателни тренировки с военновъздушните сили на страни-членки на НАТО, както и да бъде използвано в бъдеще за запасно летище на Ф-16 за нуждите на българските Военновъздушни сили.
Договорът с Република Беларус обхваща извършването на ремонт на 8 самолета - два учебно-бойни и шест бойни, и 16 двигатели, както и изменение/замяна на системи, блокове и агрегати от бордната авионика. Експлоатацията на модернизираната платформа ще обезпечи бъдещето на базата и нарастването на бойните възможности на българските Военновъздушни сили в следващите години.
|
09.12.2020 |
Днес вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов прие специалния представител на Република Северна Македония за България професор Владо Бучковски, бивш премиер на РСМ, в първия ден от неговото посещение в нашата страна.
На срещата, продължила един час, проф. Бучковски изрази становището на македонската страна, че диалогът между двете съседни държави трябва да продължи и именно чрез диалог да се върви към възстановяване на доверието. Според него приятелският тон в двустранните разговори е единственият начин за постигането на разбирателство.
Българският вицепремиер изрази своето задоволство от изразеното от македонската страна желание за диалог и за възстановяване на доверието.
Същевременно Красимир Каракачанов изрази недоумението на огромната част от българското общество към продължаващата антибългарска риторика от страна на редица медии и политици в Република Северна Македония.
След повече от 30 години системна подкрепа за Македония от страна на България, намерила конкретен израз в дипломатическа, финансова и военнотехническа подкрепа, българският народ недоумява защо се води такава ожесточена антибългарска кампания срещу една приятелска страна, посочи Красимир Каракачанов.
Вицепремиерът подчерта, че българският народ няма да приеме никакъв компромис нито с историческите факти и с общата история на България и Македония до 1944 година, нито с кръвта на над 200 000 души, загинали не като окупатори, а за свободата на своите братя в Македония.
Красимир Каракачанов подчерта също необходимостта от спиране на езика на омразата спрямо България, като напомни, че от десетилетия образователната система на Скопие насажда омраза към България, българския народ и всичко българско.
България няма претенции как се самоопределя една част от македонското общество, но това самоопределяне не може да става за сметка на присвояване на части от българската история и идентичност, посочи българският вицепремиер.
Той изрично напомни, че в Република Северна Македония има и немалко хора, които определят себе си като българи, а езика си като български и това тяхно право не може да бъде отричано и потискано. |
09.12.2020 |
 Петчленен медицински екип от населения предимно с бесарабски българи район Тараклия в Република Молдова премина двуседмично обучение във Военномедицинска академия (ВМА) за лечението на заболели от Covid-19. Медиците от болницата в район Тараклия обмениха опит с колегите си не само в Катедрата по инфекциозни болести на ВМА и в останалите клиники, ангажирани с лечението на пациенти с коронавирусна инфекция.
„Основният акцент, на който наблегнахме, бяха новостите в диагностиката, терапията и поведението при Covid-19. Споделихме с колегите нашия опит, като една от основните болници, ангажирани с борбата с пандемията, какви са актуалните препоръки, както за лечението, така и вече по отношение на превенцията. Говорихме много и за ваксинопрофилактиката“, коментира д-р Магдалена Баймакова, главен асистент в Катедрата по инфекционни болести.
През двуседмичния си престой медиците от Молдова взеха активно участие в работния процес в Covid-зоните. Посетиха и Центъра по трансфузионна хематология на ВМА, където почерпиха опит при даряването на хиперимунна плазма и приложението й за лечение на пациенти с Covid -19.
|
08.12.2020 |
   „С подписването на този договор правим още една полезна крачка към повишаване на способностите на нашите Въоръжени сили. Осигуряваме възможност на Специалните сили да получат нова техника, с която при изпълнение на своите конституционни задължения, да бъдат много по-ефикасни и полезни при защитата на суверенитета и териториалната цялост на Република България и изпълнението на останалите им мисии“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов след подписването на договора с българската фирма „Самел-90“ АД за придобиване на бойни машини за Силите за специални операции днес, 8 декември, в Министерството на отбраната.
„Това дело е патриотично. Не само повишаваме способностите на нашите Специални сили, но с парите на българския данъкоплатец подпомагаме българската икономика, така, че да не изтичат някъде в чужбина, а на България да се гледа като на колониална държава, която е длъжна само да купува отвън“, подчерта още министър Красимир Каракачанов.
„Преди близо четири години това политическо и военно ръководство си беше поставило амбициозната цел голяма част от нашите въоръжени сили да се модернизират или поне – да започне необратим процес на модернизация и превъоръжаване. Още в самото начало наша философия и кауза беше да включим българската индустрия в това начинание. Нормалната логика и философия е да се развиват способности в България. Това ни осигурява и един доста по-изгоден цикъл на поддръжка и ремонт на техниката, която придобиваме“, посочи още министър Каракачанов. Той призна, че в началото е бил скептичен до каква степен българска фирма може да направи подобно сериозно изделие. „Вече съм оптимист не само за Специалните сили, а и за перспективите за Специалните сили във флота, и за Сухопътните войски. Надявам се този договор да бъде взаимноизгоден не само за Въоръжените сили на Република България, а и за българската индустрия. Да и даде възможност да натрупа самочувствие, че може да изпълнява задачи, каквито до момента се смяташе, че могат да бъдат изпълнявани само от чужди фирми“, каза още министърът на отбраната.
Министър Красимир Каракачанов изрази надежда следващите министри на отбраната да продължат подобна политика, за да може с много по-разумни средства да се постигат способности и ползи за българското общество.
„В последните 30 години такова нещо не се е случвало“, каза изпълнителният директор на фирма „Самел – 90“ АД Петър Георгиев. „В момента предлагаме наши продукти в около 30 държави по света, но това е първото нещо, което от близо 15 години, ще предложим на Българската армия“, подчерта изпълнителният директор на фирмата. Той благодари за доверието на командването на Силите за специални операции, и на Министерството на отбраната. „Ще продължим да развиваме своята дейност в посока да можем да участваме в някои други проекти, включително и на Сухопътните войски, и да продължаваме да доказваме, че българската отбранителна индустрия има своето място“, посочи още Петър Георгиев.
„Това е исторически момент за Силите за специални операции“, заяви генерал-майор Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции. „За първи път ние, в нашата история, имаме подобен договор, с такъв мащаб, и с такова бъдещо значение за оперативните способности на Специалните сили и за изпълнение на нашите основни отговорности по националния план за противодействие на тероризма“, подчерта генерал-майор Явор Матеев.
По думите му – договорът е изключително важен, постигнат след много усилия от всички страни, като в рамките на преговорния процес са договорени най-добрите възможни условия. Той представи и някои основни моменти от преговорния процес: „Решението на Министерски съвет от 18 ноември 2020 г. беше за „основен интерес“ и даде възможност на Министерството на отбраната директно да договаря условията. Работна група, назначена от министъра на отбраната, на която бях ръководител, успя значително да увеличи броя на машините от това, което имахме като предварителни параметри. За това благодаря за професионализма на фирма „Самел“: Не само ние показахме гъвкавост и буквално изцедихме всички възможности в рамките на бюджета, за да постигнем най-доброто за нас, а и фирмата направи значителни отстъпки и използва свои резерви (базирайки се на това, че действително за първи път имат подобен договор с Българската армия)“, посочи генерал Матеев.
*** Договорът за придобиване на бойни машини за Силите за специални операции в изпълнение на инвестиционния проект за повишаване на мобилността и защитата на личния им състав бе подписан от министъра на отбраната Красимир Каракачанов и изпълнителният директор на фирма „Самел – 90“ Петър Георгиев, при спазване на всички противоепидемични мерки днес, 8 декември 2020 г. в Министерството на отбраната. Присъстваха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и неговите заместници генерал-лейтенант Димитър Илиев и генерал-лейтенант Цанко Стойков, заместник-министрите на отбраната Атанас Запрянов и Анатолий Величков, командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев и други.
Договорът е за придобиване на 98 машини от 10 типа с различно предназначение и е на стойност 49 998 000 лева. Срокът за изпълнение е не по-дълъг от 3 години. Гаранционният период е 5 години, в рамките на който цялата поддръжка и смяната на консумативите се поема от фирмата.
Договорено е и изграждането и оборудването на технически център за ремонтни дейности, който ще бъде щатно осигурен с разширяването на логистичния батальон на Силите за специални операции. Техническият център ще бъде в Пловдив, където са основната част от формированията на Специалните сили. Той ще бъде на сто процента оборудван от фирмата с апаратура, техника, съоръжения и машини и там ще може да се изпълняват всички леки ремонти.
Първите бойни машини трябва да пристигнат в средата на следващата година.
Проектът „Повишаване на мобилността и защитата на личния състав от Силите за специални операции” е реализиран по реда на Наредбата за критериите и реда за определяне наличието на основни интереси в случаите по чл. 13, ал. 1, т.13, букви „а”, „е” и „ж” и чл. 149, ал. 1, т.2 от Закона за обществените поръчки. С неговото изпълнение Силите за специални операции на Българската армия ще придобият десет типа високопроходими, с различна степен на защита, бойни и специализирани машини – за осигуряване на мобилност на личния състав при изпълнение на целия спектър от задачи, както и за противодействие на тероризма. Бойните машини са с включително автоматично управляемо въоръжение.
|
08.12.2020 |
Двеста шестдесет и един са кандидатите за заемане на обявените със заповед на министъра на отбраната 167 вакантни войнишки длъжности във военните формирования на Съвместното командване на силите. Най-много кандидати за войници има във военно формирование 48 940 – Бургас, където за 62 свободни места кандидатстват 173 човека, и във военно формирование 32 450 – Мокрен, където 37 кандидати се борят за 5 места.
Конкурсът за приемане на военна служба на допуснатите кандидати започна на 7 декември и ще се проведе по график до 11 декември 2020 г. във военни формирования 48 940 - Бургас, 28 860 - Горна Малина, 32 450 – Мокрен и 22 980 – София. Той включва изпит по физическа подготовка, изпит-тест за обща култура и събеседване с кандидата. По време на изпита по физическа подготовка кандидатите ще покажат своите качества за сила (лицеви опори и коремни преси), бързина (бягане совалка 10х10 м) и издръжливост (крос 1000 м). Тестът за обща култура се състои от 100 въпроса.
Състезателният бал ще се формира, като сума от получения брой точки от изпита по физическа подготовка, теста за проверка на общата култура, оценката от дипломата за образование, притежаваното образование, дали е изпълнявана военна служба и съответно притежаваната военноотчетна специалност, ниво на владеене на английски език, приравнено към STANAG 6001.
|
08.12.2020 |
   “By signing this agreement, we take another beneficial step towards enhancing the capabilities of our Armed Forces. We provide the Special Forces with an opportunity to receive new equipment by means of which, while fulfilling their constitutional obligations, they will be much more efficient and useful in protecting the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Bulgaria, and in performing their other missions,” said the Minister of Defense Krasimir Karakachanov after signing the contract with the Bulgarian company Samel-90 AD on the acquisition of combat vehicles for the Special Operations Forces today, 8 December 2020, at the Ministry of Defense.
"This is a patriotic endeavor. We not only increase the capabilities of our Special Forces, we support the Bulgarian economy on the money of the Bulgarian taxpayers, so that it does not leak somewhere abroad, and Bulgaria will not be perceived as a colonial state obliged to only buy from foreign countries, " emphasized Minister Krasimir Karakachanov.
“Nearly four years ago, the present political and military leadership had set the ambitious goal for itself to modernize a great part of the Bulgarian armed forces, or at least to start an irreversible process of modernization and rearmament. From the very beginning, our philosophy and cause was to integrate the Bulgarian industry in this undertaking. The normal logic and philosophy is to develop capabilities in Bulgaria. This step provides us with a much more cost-effective cycle of repair and maintenance of the equipment we acquire," added Minister Karakachanov.
He admitted that in the beginning he was skeptical as to the extent to which a Bulgarian company could produce such a complex product. "Now I am an optimist not only with respect to the Special Forces, but also regarding the prospects of the Special Forces in the Navy, and of the Land Forces. I hope that this agreement will be mutually beneficial not only for the Armed Forces of the Republic of Bulgaria, but also for the Bulgarian industry. The agreement will provide the industry with the opportunity to build up confidence that it is able to fulfill tasks which so far were believed to be achievable only by foreign companies," the Minister of Defence said.
Minister Krasimir Karakachanov expressed his hope that the future defence ministers would continue this a policy in order to build capabilities and obtain benefits for the Bulgarian society through much more reasonable means.
"This is a historic moment for the Special Operations Forces," said Major General Yavor Mateev, Commander of the Joint Special Operations Command. "For the first time in our history, we sign a contract of this type, having such a scale and future significance for the operational capabilities of the Special Forces as well as for fulfilling our principal responsibilities under the national counter-terrorism plan," emphasized Major General Yavor Mateev.
According to him, the agreement is extremely important, having been signed after much effort by all parties, and in the framework of the negotiation process the best possible conditions were achieved. He also presented some of the key points of the negotiation process: "The decision of the Council of Ministers dated 18 November 2020 was of a “fundamental interest "and enabled the Ministry of Defense to negotiate the terms directly. A working group appointed by the Minister of Defence which I headed, managed to significantly increase the number of the combat vehicles compared to what we had as preliminary parameters. I would like to thank the company "Samel” for their professionalism. We were not only flexible, we literally squeezed all possible options within the budget to achieve the best for us, and the company made significant concessions and used its reserves (based on the fact that for the first time they actually fulfill a similar contract with the Bulgarian army) ", General Mateev pointed out.
***
The contract for acquisition of combat vehicles for the Special Operations Forces, implementing the investment project aimed at increasing the mobility and personnel protection was signed by the Minister of Defence Krasimir Karakachanov and the Executive Director of Samel-90 Petar Georgiev, in compliance with all anti-epidemic measures today, 8 December 2020 at the Ministry of Defense. The Chief of Defense Admiral Emil Eftimov, the Deputy Chiefs of Defence Lieutenant General Dimitar Iliev and Lieutenant General Tsanko Stoykov, the Deputy Ministers of Defense Atanas Zapryanov and Anatoliy Velichkov, the Commander of the Joint Special Operations Command Major General Yavor Mateev and other high standing officials attended the event.
The subject of the contract is the acquisition of 98 combat vehicles of 10 types tasked to serve different purposes, and its value amounts to BGN 49,998,000. The implementation period shall not be longer than 3 years. The warranty period is 5 years, during which all maintenance and replacement of consumables is covered by the company.
It was also agreed to build and equip a technical repair activities center which will be staffed by increasing the personnel of the logistics battalion in the Special Operations Forces. The technical center will be situated in Plovdiv where the prevailing part of the Special Forces formations are deployed. The Center will be one hundred percent equipped by the company which will provide equipment, technical devices and machinery to ensure the capacity required to perform all minor repairs.
The first combat vehicles are due to arrive in the middle of the next year, 2021.
The project "Increasing the mobility and personnel protection of the Special Operations Forces" was implemented under the Ordinance on the criteria and procedures for establishing availability of basic interests in the cases under Art. 13, para. 1, item 13, letters “a”, “e” and “g” and Art. 149, para. 1, item 2 of the Public Procurement Act. Through the implementation of this project, the Special Operations Forces of the Bulgarian Army will acquire ten types of off-road combat and specialized vehicles with varying degrees of protection tasked to ensure the personnel mobility while performing the full range of missions and counter-terrorism tasks. The combat vehicles also have automatically controlled weapons.
|
08.12.2020 |
        
По време на участието си в операцията на НАТО в Средиземно море по морска сигурност „Sea Guardian” екипажът на фрегатата „Смели“ изпълни успешно задачите по наблюдение на надводната обстановка, свързани със сигурността на корабоплаването, и по взаимодействие в тактическата група. Българските военни моряци извършиха наблюдение на 181 кораба, установиха комуникация с 43 кораба от търговския трафик и опознаха над 263 въздушни цели, повечето от които са граждански.
На 7 декември 2020 г. фрегатата „Смели“ участва в учението „Crystal Sea - 2020“, съвместно с корветата „LAHAV“ и патрулен кораб „ROMAH“ от Военноморските сили на Израел и фрегатата „SPETSAI“ от Военноморските сили на Република Гърция. Отработени бяха действията по проверка на търговски кораб със съмнително поведение, оказване на медицинска помощ и евакуация на пострадали военнослужещи, търсене и спасяване на море. Целта на учението беше да се подобри взаимодействието, да се отработят процедурите, готовността и реда за евакуиране и оказване на медицинска помощ на тежко пострадали военнослужещи от сили на НАТО и държава, която не е член на Алианса.
От началото на задграничното си плаване в края на октомври до сега фрегатата „Смели“ е проплавала общо 6390 морски мили. Предстоят още 430 морски мили до последното заставане във военноморска база Аксаз – Република Турция, а след това – най-чаканите 724 морски мили, след които фрегатата „Смели” ще акостира в Пункта за базиране – Варна.
|
08.12.2020 |
 Специализиран екип от 42-ри механизиран батальон – Ямбол от състава на Втора механизирана бригада на Сухопътните войски изпълни вчера и днес задачи за унищожаване на невзривени боеприпаси, открити в гористи местности в област Ямбол и в община Стралджа. Ръководител на екипа е капитан Димитър Дренски.
Днес, 8 декември, военнослужещите действаха по сигнал за открит невзривен боеприпас в землището на село Златари, област Ямбол. След направения оглед те установиха, че това е силно корозирала предна част на авиоснаряд с взривно вещество. Боеприпасът е транспортиран и унищожен при стриктно спазване на мерките за безопасност.
Вчера специализираният екип от 42-ри механизиран батальон беше задействан с цел разузнаване и унищожаване на два боеприпаса и взривател, открити в района на хижа „Люляк” в местността „Мараш”, община Стралджа. При направения оглед военнослужещите установиха, че това са изстрели ПГ–9 и ПГ–7 и взривател за осколочно-фугасен снаряд. При спазване на мерките за безопасност боеприпасите са унищожени.
Специализираният екип изпълни задачите в помощ на населението на основание отправени искания на главния секретар на МВР и по заповеди на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
06.12.2020 |
Модул от шестима военнослужещи и три автомобила от Военновъздушната учебна база в град Долна Митрополия извърши разузнаване и унищожаване на невзривен боеприпас днес, 6 декември. Военнослужещите са действали при получен сигнал за открита ръчна граната тип бухалка в коритото на реката в село Черни Осъм, Община Троян, Област Ловеч и след разрешение от началника на отбраната. При спазването на всички процедури боеприпасът е бил иззет и транспортиран извън населеното място в безопасен район, където е бил унищожен. Старши на модула е офицерски кандидат Тоньо Павлов. |
03.12.2020 |
Специализиран екип от Центъра за подготовка на специалисти – Сливен разузна и унищожи невзривен силно корозирал 76,2 мм боеприпас без маркировка, с взривател. Той е бил открит на 2 декември при извършване на изкопни дейности в квартал „Даме Груев“ в Сливен.
Екипът, в състав от четирима военнослужещи с един брой техника, действа под ръководството на капитан Гавраил Гандев. Боеприпасът е транспортиран до огневи комплекс „Батмиш“ и унищожен при спазване на всички необходими мерки за безопасност.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
02.12.2020 |
|
01.12.2020 |
 Формирование за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия (ФОППБ) от 31-ви механизиран батальон - Хасково от 2-ра механизирана бригада бе задействано днес, 1 декември, с цел разузнаване на невзривен боеприпас М39 немска противопехотна осколочна граната, силно корозирала, с навит взривател и шплент, без маркировка. Боеприпасът е бил открит в землището на гр. Свиленград, по поречието на река Лeвченска.
Специализираният екип, в състав четирима военнослужещи с един брой техника, действа под ръководството на капитан Димитър Чернев. Боеприпасът е унищожен на място при спазване на всички необходими мерки за безопасност. Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
|
 |