 |
Новини - архив
29.12.2017 |
   За поредна година военнослужещи от Силите за специални операции почетоха паметта на загиналите при атентата в Кербала офицерски кандидат Антон Петров и старши лейтенант Николай Саръев. В гробищния парк в град Русе бе отслужена панихида в памет на офицерски кандидат Антон Петров. Командирът на Силите за специални операции бригаден генерал Явор Матеев се обърна към близките му с думите: „По традиция на тази дата през всичките 14 години военнослужещите от Силите за Специални операции идват на мястото, където са тленните останки на офицерски кандидат Антон Петров, и съвместно със семейството, роднините, приятелите му, както и военнопратриотичните съюзи от Русе със скромен военен ритуал, ние отдаваме почит на делото и живота му. Няма как да вървим напред, ако не знаем историята си, не я почитаме и не извличаме поука от нея. Само така можем да бъдем по-уверени в настоящото и да гледаме по-устремено в бъдещето”. В Русе военнослужещите отдадоха почит и положиха цветя и на гроба на офицерски кандидат Валентин Донев, загинал в Ирак на 3 май 2005 г.
В Крумовград военнослужещи от Силите за Специални операции се поклониха пред гроба на старши лейтенант Николай Саръев. Панихидата отслужи отец Боян Саръев, който е чичо на загиналия български воин. В словото си бригаден генерал Явор Матеев каза, че тези скъпи жертви на терористичния акт срещу база „Индия” в Кербала не са забравени и техните имена и дела остават във военната ни история като пример за подражание. Бригаден генерал Матеев увери семействата на загиналите, че ще могат винаги да разчитат на съдействие и помощ от колегите от бригадата.
На близките на офицерски кандидат Антон Петров и старши лейтенант Николай Саръев бяха връчени възпоменателни адреси от името на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, командира на Силите за специални операции бригаден генерал Явор Матеев. Венци бяха поднесени от името на министъра на отбраната и от началника на отбраната.
|
22.12.2017 |
 Министърът на отбраната Красимир Каракачанов, председателят на Федерацията на независимите синдикати от отбраната „Българска армия” Георги Братованов и председателят на Националния синдикат „Отбрана“ Тодор Воденов подписаха днес, 22 декември, нов Колективен трудов договор (КТД) и Споразумение относно представителните и защитните функции на синдикатите с оглед интересите на цивилните служители по служебно правоотношение. С този акт се доказва волята на социалните партньори да водят непрекъснат и конструктивен диалог за постигане на по-добра защита на интересите на работещите в сферата на отбраната и сигурността.
„Без нормален диалог, няма как да се постигат резултати“, каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов след подписването. По думите му - министрите ще се сменят, но е важно диалогът да остане в името на това – да бъдат гарантирани интересите на хората, които работят в нашата система.
„Имаме възможност заедно, в дух на социално сътрудничество, да работим съвместно така, че да постигнем добри резултати в следващите две години“, допълни Тодор Воденов, председател на НС „Отбрана“.
„В момента в Министерството на отбраната има добър социален диалог, за което свидетелстват няколко неща, за които сме постигнали съгласие. Първото е, че подписваме този КТД и споразумението за държавните служители. Второ – подкрепихме една много важна позиция – по отношение на кадровата политика спрямо работещите пенсионери. Темата е актуална и имаме консенсус по нея. На трето място са срещите и разговорите по отношение на ТЕРЕМ, където очакваме в началото на годината да се подпише КТД“, заяви Георги Братованов, председател на Федерацията на независимите синдикати от отбраната „Българска армия”.
Изпълнителният директор на ТЕРЕМ - ЕАД Иван Досков благодари за подкрепата на синдикалните организации и конструктивния диалог с тях. По думите му - ръководството на ТЕРЕМ насочва усилията си в няколко направления: „Затягане на финансовата и икономическата дисциплина в предприятията в дружеството; обезпечаване на нови договори, които да позволят по-добро натоварване на производствените мощности; оптимизация на работещите в предприятията с основен акцент – освобождаване на работещите пенсионери. В тази връзка - имаме пълната подкрепа на синдикатите за назначаване на млади хора и осъществяване на приемственост, за да могат предприятията от групата на ТЕРЕМ да се стабилизират и активно да участват в производствения процес и поддръжката на въоръжението и бойната техника на Българската армия и също така да се търсят възможности тези предприятия активно да се включат в програмите за превъоръжаване на Българската армия“, подчерта той.
По темата с постепенното освобождаване на работещи пенсионери в системата на отбранителните дружества, министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви пред журналисти, че подходът ще бъде принципен, а стремежът е към ограничаване на броя на администрацията и намаляване на разходите. „Нашето желание е да се дава възможност на млади хора, млади специалисти да се развиват и да трупат опит, но всичко е много индивидуално“, подчерта той.
Подписаният днес Колективен трудов договор ще влезе в сила от 1 януари 2018 г. и ще важи за срок от две години. Той е рамков за Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. С него се уреждат трудовите и осигурителните отношения и въпросите на жизненото равнище на цивилните служителите по трудово правоотношение – синдикални членове на ФНСО „Българска армия“ и НС „Отбрана”. Запазват се постигнатите до момента придобивки, свързани със социалния статус на цивилните служители в Министерството на отбраната. Новите текстове, по които се споразумяха представителите на Министерството на отбраната и синдикатите, основно са свързани с преназначаването на цивилните служители, допълнителните възнаграждения за образователна и научна степен „доктор“ и за научна степен „доктор на науките“, еднократното изплащане на пътните разноски при предислокация на военното формирование, в което цивилните служители работят, или при преназначаването им по инициатива на работодателя в друго населено място, и други.
Началото на колективното договаряне в Министерството на отбраната e поставено през 1990 г., а първият комплексен колективен трудов договор е подписан през 1993 г.
|
22.12.2017 |
       „По време на българското участие в операцията на коалиционните сили в Ирак от 2003 г. до 2008 г. Република България участва с 11 военни контингента и за жалост бяха дадени 13 свидни за Родината жертви. Днес ние почитаме светлата им памет и се прекланяме пред техния героизъм. От името на ръководството на Министерството на отбраната и лично от мое име искам да изкажа най-дълбоки чувства на уважение и признателност към куража, смелостта, мъжеството и достойнството на тези български синове, да изкажа почитта си към тяхната нечовешка сила на духа и отстоявана до последно воинска доблест и чест.“ Това каза заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков на военния ритуал - панихида в памет на българските военнослужещи, загинали при изпълнение на своя воински дълг в операцията на Коалиционните сили за стабилизиране и възстановяване на Ирак.
Ритуалът се проведе днес, 22 декември, пред Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм в град Карлово и в него участваха началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев, ръководният състав и военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада, роднини и близки на загиналите, граждани.
„Битката с тероризма, изграден на радикална религиозна основа, трябва да се води там, където той възниква и черпи сили, за да не допуснем внос на чужди интереси на българска земя, да опазим границите от нежелани гости, да посрещаме предизвикателствата преди те да са достигнали нашата територия“, категоричен беше заместник-министърът на отбраната. „Подвигът и саможертвата на българските воини няма да бъдат забравени! Те ще останат завинаги в пантеона на българската бойна слава“, заяви той.
„Чувстваме за повече от нужно да се поклоним дълбоко на тези момчета, които оставиха живота си в далечните страни, изпълнявайки докрай своя войнски дълг. Те останаха верни на поетата отговорност – да представляват страната ни по най-добрия начин“, каза началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев. „С отношението си към военната служба, с достойното изпълнение на своите задължения, с мъжеството и себеотрицанието си, със зачитането на общочовешките ценности и съпричастността си към извоюване правото на свободен и демократичен живот за гражданите на тези страни – те заслужиха почитта ни завинаги“, заяви той и допълни: „Ние трябва да говорим за тях, да си спомняме изживените с тях трудности и радости. Защото споменът за тях е памет за Българската армия. Защото те са героите на новата ни военна история. Защото и сега, и в бъдеще, ще ги нареждаме сред хилядите български войни, допринесли за българската бойна слава“.
Военен ритуал - панихида в знак на признателност към героизма на военнослужещите от 5-та Шипченска механизирана бригада, загинали в Ирак, се проведе днес и в гр. Плевен. Беше отслужен молебен в памет на офицерските кандидати Иван Инджов, Свилен Киров, Гърди Гърдев и Димитър Димитров и на загиналите при изпълнение на воинския си дълг в мирно време. Военнослужещите от военно формирование 22 160 – Плевен отдадоха почит с едноминутно мълчание и поднесоха венци и цветя пред паметната плоча на загиналите.
В операцията на Коалиционните сили за стабилизиране и възстановяване на Ирак България участва от 2003 г. до 2008 г. Тринадесет са българските военнослужещи, загинали на иракска територия при изпълнение на служебните си задължения.
На 27 декември 2003 г. при терористична атака с камион-цистерна и обстрел на база „Индия“ в гр. Кербала, Ирак, загиват майор Георги Христов Качорин, старши лейтенант Николай Ангелов Саръев и офицерски кандидати Иван Христов Инджов, Антон Валентинов Петров и Свилен Симеонов Киров.
На 23 април 2004 г. при обстрел на български военнослужещи, които се завръщат от изпълнение на задачи в гр. Кербала, Ирак, загива офицерски кандидат Димитър Иванов Димитров.
На 24 октомври 2004 г. при атака с кола-бомба на български военен конвой в гр. Кербала загива офицерски кандидат Владимир Неделев Пашов.
На 4 март 2005 г. при обстрел на патрул загива офицерски кандидат Гърди Христов Гърдев.
На 3 май 2005 г. при придвижването на ескорт на иракска територия загиват офицерски кандидати Преслав Йорданов Стоянов и Валентин Николаев Донев.
На 14 юни 2005 г. при тежък инцидент, станал по време на завръщането от съвместна операция на многонационална дивизия „Център-Юг“, загиват офицерски кандидати Цветан Стоянов Камов, Паун Стоянов Георгиев и Марин Милев Милев.
|
21.12.2017 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и председателите на синдикалните организации ФНСО „Българска армия" и на НС „Отбрана" Георги Братованов и Тодор Воденов ще подпишат утре, 22 декември, нов Колективен трудов договор в Министерството на отбраната и Споразумение относно представителните и защитните функции на синдикатите с оглед интересите на цивилните служители по служебно правоотношение. След подписването на документите те ще направят изявления за медиите.
Уважаеми колеги,
Заповядайте в 10.00 ч. на 22 декември 2017 г. за отразяване на подписването на Колективния трудов договор и изявленията на министъра на отбраната Красимир Каракачанов и председателите на синдикалните организации Георги Братованов и Тодор Воденов.
В сградата на Министерството на отбраната ще бъдат допускани постоянно акредитираните журналисти от 9.30 ч. след представяне на лична и журналистическа карта – вход от ул. „Аксаков“. |
21.12.2017 |
Заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев ще участват утре, 22 декември, в панихидата в памет на българските военнослужещи, загинали в операцията на Коалиционните сили за стабилизиране и възстановяване на Ирак. Ритуалът ще се проведе от 11.00 ч. пред Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм в района на 61-ва Стрямска механизирана бригада в град Карлово. В знак на признателност към загиналите воини ще бъдат поднесени венци и цветя и ще бъде отслужена заупокойна молитва от архиерейския наместник на Карловската духовна околия отец Марко.
Същия ден в гр. Плевен ще се извърши панихида в памет на военнослужещите от състава на 5-та Шипченска механизирана бригада, загинали в Ирак. С ритуал, който ще започне в 11.00 ч. пред паметната плоча в района на военно формирование 22 160 – Плевен военнослужещите ще почетат паметта на офицерските кандидати Иван Инджов, Свилен Киров, Гърди Гърдев и Димитър Димитров.
Военнослужещите от 68-ма бригада Специални сили ще се преклонят в знак на признателност към саможертвата на своите колеги офицерски кандидат Антон Петров и старши лейтенант Николай Саръев, загинали при терористичната атака на 27 декември 2003 г. на база „Индия“, в Кербала, Ирак. Командирът на Специалните сили бригаден генерал Явор Матеев и военнослужещи от бригадата ще участват в панихидите в памет на загиналите, които ще се състоят в родните им места - на 27 декември в Русе и на 28 декември в Крумовград.
Споменът за загиналите български военнослужещи е жив. Те остават завинаги в редиците на Българската армия. |
21.12.2017 |
    От името на правителството и на политическото ръководство на Министерството на отбраната ви благодаря за достойното изпълнение на мисията, с бойци и командири като вас можем само да се гордеем. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 21 декември, по време на видеоконферентната връзка с националните командири на българските военни контингенти, участващи в операции и мисии в Афганистан, Босна и Херцеговина, Косово и Мали. По повод предстоящите коледни и новогодишни празници министър Каракачанов поздрави военнослужещите, които изпълняват мисии и им пожела безопасно посрещане на празниците, здраве, късмет и благополучно завръщане в Отечеството.
Видеоконферентната връзка с националните командири на военните контингенти в Афганистан, Босна и Херцеговина, Косово и Мали бе организирана по повод предстоящите коледни и новогодишни празници и бе ръководена от заместник-командващия на Съвместното командване на силите генерал-майор Тодор Дочев.
„Изказвам към вас и вашите подчинени моето искрено уважение. Вярвам, че със същото чувство за отговорност и всеотдайност ще продължите да служите“, каза началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев в своето обръщение към националните командири на българските военни контингенти зад граница. Той пожела на военнослужещите здраве, много сили и успешно приключване на техните мисии. “В навечерието на Нова година правим равносметка на постигнатото и очертаваме плановете си за предстоящото. Равносметката, която вие направихте, е повече от добра и се основава на удовлетворението от успешно свършената работа“, категоричен беше началникът на отбраната.
Българските военнослужещи изпълняват поставените задачи на високо професионално ниво и дават своя принос за успеха на операциите. Това заявиха в докладите си националните командири – полковник Светослав Халваджиев (Афганистан), полковник Николай Киров (Босна и Херцеговина), подполковник Цветан Карабойчев (Косово), подполковник Петър Георгиев (Мали). Те изразиха благодарност към Съвместното командване на силите и Министерството на отбраната за създадената добра организация на работа и подкрепата, която оказват на участващите в мисии и операции, и им пожелаха здраве и успехи.
*** 156 военнослужещи от Въоръжените ни сили изпълняват поставените им задачи в различни операции и мисии зад граница и със своите действия допринасят за утвърждаването на високия авторитет и престижа на страната ни сред нашите съюзници от НАТО и коалиционни партньори. Това са: Мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” – Афганистан, Операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина -„ALTHEA”, Операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово, Мисията на Европейския съюз за обучение на силите за сигурност на Мали, Операцията на Европейския съюз за военни наблюдатели в Грузия, Военноморската операция на Европейския съюз „Аталанта”, Мисията на Европейския съюз в централната част на Средиземно море EUNAVFOR „SOPHIA” и участието в плаващия щаб на постоянната военноморска група на НАТО №2.
|
20.12.2017 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев ще участват утре, 21 декември, в традиционната видеоконферентна връзка с националните командири на българските военни контингенти, участващи в операции и мисии в Афганистан, Босна и Херцеговина, Косово и Мали.
Събитието се организира от Съвместното командване на силите и ще се проведе от 10.00 часа в конферентната зала на административната сграда на Министерството на отбраната на бул. „Ген. Тотлебен” № 34. В него ще участва и заместник-командващият на Съвместното командване на силите генерал-майор Тодор Дочев.
Уважаеми колеги, За отразяване на събитието утре, 21 декември, в сградата на Министерството на отбраната на бул. „Тотлебен” №34 (срещу „Пирогов“) ще бъдат допускани само постоянно акредитираните журналисти, след представяне на лична и журналистическа карти от 09.30 до 09.55 часа. |
20.12.2017 |
|
20.12.2017 |
Вчера, 19 декември, украинската държавна компания „Укроборонпром“ от холдинг „Украинмаш“ внесе жалба в Комисията за защита на конкуренцията срещу решение №129 на Министерството на отбраната от 6 декември 2017 г. за поддръжка на бойните самолети МиГ-29.
Съгласно това решение се осигуряваше поддръжката на 15 изтребителя МиГ-29 за срок от 4 г., срещу сума 82 млн. лв. Министерството на отбраната избра процедура на пряко договаряне с РСК „МиГ“, защото руското дружество единствено притежава лиценз, произвежда оригинални резервни части и разполага със способности да ремонтира и удължава експлоатацията на изтребителите МиГ-29.
В резултат на жалбата на украинската държавна компания и блокираната процедура на практика се прекъсва поддръжката на бойната ни авиация. Предвидените средства се връщат в държавния бюджет като ще бъдат необходими минимум 3 - 4 месеца за осигуряване на нови средства за ремонт и поддръжка на българските бойни самолети. Жалбата е внесена без платена такса, което подсказва, че единствената цел е блокиране на процедурата.
Междувременно в 09.00 часа днес, 20 декември, беше депозирано писмо в Министерство на отбраната, с което МТГ „Делфин“ съобщава, че се оттегля от преговорите и подписването на договора за реализация на инвестиционен проект „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб“. Като основен мотив за оттегляне „Делфин“ сочи реално намалената с 20% стойност на проекта за инвестиционен разход заради въведения от 1 януари 2017 г. ДДС върху всички военни сделки. Още тогава беше известно, че в резултат на това решение на Народното събрание сума от 820 млн. лв., реално се намалява със 164 млн. лв. Именно това решение беше и основната причина няколко чуждестранни компании, заявили интерес към проекта, да се оттеглят и да не участват в процедурата.
Уважаеми колеги,
С оглед на високия медиен интерес по тези въпроси и тяхната обществена значимост, министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще даде брифинг по темата преди церемонията по награждаване на десетте най-добри военни спортисти. В сградата на Министерството на отбраната ще бъдат допускани постоянно акредитираните журналисти от 13.00 ч. днес, 20 декември 2017 г. през входа от ул. „Аксаков“. Брифингът ще започне в 13,30 ч |
19.12.2017 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев ще наградят военнослужещи и цивилни служители за постигнати високи спортни резултати за изминалата година. Церемонията ще се състои на 20 декември 2017 г. от 14.00 ч в зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната. На нея ще присъства и министърът на младежта и спорта Красен Кралев.
С плакет на Министерството на отбраната ще бъдат наградени 10-те най-добри спортисти, а с купи – трите военни спортни клуба, класирани на първите три места от държавните военни първенства, и трите военни формирования, класирани на първите три места от държавните военни шампионати през годината.
Уважаеми колеги, За отразяване на церемонията в сградата на Министерството на отбраната ще бъдат допускани постоянно акредитираните журналисти от 13.30 ч. на 20 декември 2017 г. през входа от ул. „Аксаков“. |
18.12.2017 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев се срещнаха днес, 18 декември, с деца на военнослужещи и цивилни служители, загинали при изпълнение на служебния си дълг. „За мен е чест да се запозная с вас и да ви уверя, че политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната и Българската армия с готовност ще ви съдейства и ще ви оказва помощ, когато това ви е необходимо“, заяви министър Каракачанов. Той пое ангажимент да бъдат обсъдени възможностите за решаване на един от най-важните въпроси, споделен на срещата от децата – признаването им на статут на военнопострадали и след навършване на 26 г. „Подготвяме проект за изменение на Закона за военноинвалидите и военнопострадалите и този въпрос ще бъде поставен на обсъждане“, посочи министър Каракачанов. Той предложи децата да обмислят свои идеи за по-активното използване на военно-почивната база на Министерството на отбраната.
„За нас, военнослужещите от Министерството на отбраната и Българската армия, тези срещи имат голяма стойност. Със своите усилия и възможности, ние ще ви подкрепяме и ще се радваме, ако някои от вас решат да се докажат в нашата нелека, но достойна професия“, категоричен беше началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев.
В станалата вече традиционна среща в навечерието на Коледните и Новогодишни празници участваха също командирите на Сухопътните войски и на Военновъздушните сили генерал-майор Михаил Попов и генерал-майор Цанко Стойков, заместник-командващият на Съвместното командване на силите генерал-майор Тодор Дочев и директорът на дирекция „Социална политика“ Иво Антонов.
През тази година Фондация „Деца на Българската армия“ полага грижи за 40 деца на военнослужещи и цивилни служители, загинали при изпълнение на служебния си дълг и им осигурява месечна стипендия. Финансовите средства се набират от дарения на военнослужещи и цивилни служители от Въоръжените сили.
|
18.12.2017 |
|
16.12.2017 |
Командването на Сухопътните войски обяви конкурс за попълване на 246 вакантни войнишки длъжности във военните формирования в гарнизони: Стара Загора, Хасково и Ямбол (75 длъжности), Карлово и Казанлък (61 длъжности), Пловдив (16 длъжности), Белене (20 длъжности), Свобода (23 длъжности), Плевен (19 длъжности), Сливен (18 длъжности) и Мусачево (14 длъжности). Кандидатите за приемане на военна служба трябва да са завършили граждански, средни или висши училища. Те трябва да подадат документи до 2 февруари 2018 г. чрез структурите на Централното военно окръжие и заявление до командирите на военните формирования. В заявлението могат да посочат до три длъжности, за които кандидатстват. Конкурсът ще се проведe във военните формирования по график в периода 8 – 18 май 2018 г. В него са включени изпит по физическа подготовка, изпит-тест за обща култура и събеседване с кандидата. Изпитът по физическа подготовка на кандидатите ще се проведе чрез определяне на качествата им за сила (лицеви опори и коремни преси), бързина (бягане совалка 10х10 м) и издръжливост (крос 1000 м). Тестът за обща култура включва 100 въпроса, като за всеки правилен отговор на въпрос се дава по една точка. Времето за провеждане на теста е с продължителност до 60 минути.
Информация за обявения конкурс е публикувана в интернет страницата на Министерството на отбраната, в рубриките „Документи – Обяви и конкурси“ и „Най-новото на сайта“.
|
16.12.2017 |
|
14.12.2017 |
Специализиран екип от състава на 55-ти инженерен полк извърши днес, 14 декември, обезопасяване на ръчна граната, тип бухалка. Тя е намерена в тревна площ в с. Щърково, област Пазарджик.
Действията на военнослужещите бяха ръководени от капитан Антон Делчев.
Откритият боеприпас беше транспортиран и унищожен на обезопасено място, съгласувано с органите на МВР.
|
13.12.2017 |
  “We have a serious ambition within this government mandate to implement all three army modernization projects, which are an important part of our security and defence system,” said Defence Minister Karakachanov today, December 13th, at the annual meeting with the military attachés accredited to Bulgaria, traditionally held in the run-up to Christmas.
The undermanning of the Bulgarian Army units is a major issue, but the funds to recruit 2,300 service member to fill the vacancies have already been allocated,” the Defence Minister pointed out. He reaffirmed the ambition that defence spending reach the 2% of the GDP benchmark as planned. In the context of the Bulgarian Presidency of the Council of the EU, Minister Karakachanov went on to outline the top priority undertaken by our country: to clearly assert the European prospects of the Western Balkans.
The Chief of Defence, Lt. Gen. Andrey Botsev, pointed out that the Ministry is implementing a plan specifically aimed at improving the effectiveness and efficiency of the spending of funds for personnel, creating such incentives as to motivate young people to enrol for military service, and to subsequently retain them in the Armed Forces. “Proposals are being prepared to achieve this, which we consider an encouraging start in the process of improving the social status of men and women in the defence sector, as well as the process of asserting the attractiveness and competitiveness of the military profession,” he firmly added.
Another highlight of Lt. Gen. Botsev’s address was the Programme for the Development of the Defence Capabilities of the Bulgarian Armed Forces 2020 and the ensuing Plan 2020. It is worth noting the fact that the current mid-term review of Plan 2020 aims to take into account what has been done so far and to refine and streamline the events and activities of the Plan with respect to the Government's management program and the NATO commitments. He added that in 2018 the Bulgarian Armed Forces will keep the level of participation in exercises, and also dwelled on Bulgaria’s contribution to international missions and operations and the Armed Forces’ carrying out tasks related to crisis management and disaster relief.
|
13.12.2017 |
   „Имаме сериозна амбиция в рамките на този управленски мандат да реализираме и трите модернизационни проекта в армията като важна част от нашата система за сигурност и отбрана“. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 13 декември, на традиционната предколедна среща с военните аташета, акредитирани в България.
„Водещ проблем е некомплектът на военните формирования от Българската армия, но вече са осигурени средства за 2 300 военнослужещи за попълване на вакантните длъжности“, посочи министърът на отбраната. Той заяви, че стремежът е финансовите средства за отбрана да достигнат 2% от БВП. В контекста на българското европредседателство министър Каракачанов посочи и важните за страната ни приоритети – държавите от Западните Балкани да получат ясна европейска перспектива за развитие.
Началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев посочи, че във ведомството се изпълнява конкретен план, който цели подобряване на ефективността и ефикасността на разходването на финансови средства за личен състав, повишаване на мотивацията за военна служба и задържане на военнослужещите на служба във Въоръжените сили. „Изготвят се конкретни предложения, които оценяваме като позитивно начало в процеса на повишаване социалния статус на хората в отбраната, както и на утвърждаване привлекателността и конкурентоспособността на военната професия“, категоричен беше той.
Генерал-лейтенант Боцев постави акцент и върху провеждания преглед на Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България 2020 и свързания с нея План 2020. Настоящият междинен преглед на План 2020 има за цел да отчете реализираното до момента и да бъдат прецизирани мероприятията и дейностите по отношение на управленската програма на правителството, както и спрямо ангажиментите по линия на НАТО. Той посочи още, че през 2018 г. Българската армия ще запази своето ниво на участие в учения. Генерал-лейтенант Боцев се спря и на приноса на страната ни в международни мисии и операции, както и на изпълнението от Въоръжените ни сили на задачи по овладяването и преодоляването на последствия от бедствия и аварии.
|
08.12.2017 |
    Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев проведоха днес, 8 декември, традиционната годишна среща с ръководствата на военнопатриотичните съюзи.
„Министерството на отбраната ви дължи още и не става дума само за пари, става дума за уважение“, каза министърът на отбраната и подчерта, че не е направено достатъчно, ако не е направено всичко. „Аз не деля офицерите на преди 9-ти септември след 9-ти септември, защото всеки е изпълнявал своя дълг в различно време. Вие сте живите пазители на военната ни история“, заяви още министър Каракачанов.
От името на военното ръководство на Министерството на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев изказа признателност към организаторите и участниците във все по-нарастващия брой родолюбиви инициативи, които проследяват и припомнят славния път на Българската армия. „Така вие отдавате заслужената почит към загиналите военнослужещи в името на Родината, припомняте ни някои забравени събития и запознавате младото поколение с историята“, подчерта началникът на отбраната.
Министърът на отбраната и началникът на отбраната наградиха изявени членове на съюзите за техния принос към военнопатриотичното възпитание и осъществяването на родолюбива дейност.
|
08.12.2017 |
|
06.12.2017 |
Военнотранспортен самолет „Спартан“ от транспортната авиогрупа във Враждебна отлетя тази сутрин за Албания с хуманитарна помощ за пострадалите в катастрофалните наводнения. България изпраща храни, палатки, дюшеци и комплекти за първа помощ. Екипажите на ВВС ще извършат специални полети за транспортиране на хуманитарна помощ по маршрут София – Тирана – София на 6 и 7 декември 2017 г.
Полетите се изпълнят в съответствие с нормативната уредба, при строго спазване на мерките за безопасност и изискванията на документите, регламентиращи летателната дейност с военни въздухоплавателни средства от въоръжените сили на Република България.
|
06.12.2017 |
|
06.12.2017 |
|
06.12.2017 |
|
05.12.2017 |
    Минен ловец „Цибър” се завърна днес, 5 декември, в Пункта за базиране Варна след приключването на учението на противоминните сили на ВМС на Република Турция с международно участие „NUSRET - 17”. Екипажът на кораба беше поздравен за успешно изпълнените задачи от заместник-началника на Щаба на ВМС капитан І ранг Венцеслав Димитров.
По време на учението, което се проведе в Сароски залив и североизточната част на Егейско море, екипажите на противоминните кораби проведоха действия, свързани с извършване на търсене, класифициране и подриваване на практически морски мини, а също и противоминно тралене. Бяха отработени също и действия, свързани с отразяване на асиметрични и въздушни заплахи на море. Бяха изпълнени епизоди за сглобеност на екипажите, свързани с морската практика, като буксировка на повреден кораб; управление на кораба при повреда на рулевото устройство и енергетичната установка; приемане и предаване на леки товари на ход и тактическо маневриране.
По време на „NUSRET - 17” екип от щаба на флота сертифицира минен ловец „Цибър” съгласно изискванията на стандартите на НАТО. Сертификацията е необходима за военноморските единици, които са декларирани за участие в мисии и операции, водени от НАТО.
В учението, освен кораби от ВМС на Турция, участваха Втората постоянна военноморска група кораби на НАТО, в състава на която беше включен българският базов миночистач „Шквал”, противоминни кораби и групи за унищожаване на морски мини от военноморските сили (ВМС) на Великобритания, Гърция, Италия и щабни офицери от ВМС на Румъния, Словения, Катар и Туркменистан.
|
04.12.2017 |
Министерството на отбраната предприема активни действия за справедливо решаване на наследения проблем с незаконното обитаване на ведомствени имоти.
В 22 области, в 78 населени места министерството разполага с 2591 апартамента, ателиета и гаражи, от които близо 700 са в София и София област. Повечето служебни имоти се ползват законно от военнослужещи и цивилни служители на Министерството на отбраната и Българската армия. Близо 200, обаче, са ведомствените жилища, ателиета и гаражи на територията на цялата страна, които от години се обитават неправомерно от лица, загубили правното основание за това.
В същото време е налице остър недостиг на служебни жилища, поради което 4 100 военнослужещи и цивилни служители на Министерството на отбраната и Българската армия са картотекирани като безквартирни, а някои от тях са със специфични нужди поради хронично болни деца. На тези, които са наели частни квартири, всеки месец се изплащат компенсации от бюджета на Министерството на отбраната.
Както е известно, законодателят императивно е задължил Министерството на отбраната да предприеме действия за ефективно административно придобиване на обитаваните в разрез със закона ведомствени жилища /чл. 80а от Закона за държавната собственост и във връзка с чл. 226 б от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България/.
С оглед на високата социална чувствителност на този въпрос и паралелно с изпълнението на закона, министърът на отбраната Красимир Каракачанов е разпоредил на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ Валери Стоянов да разгледа всеки случай поотделно и да предложи конкретни варианти за най-тежките случаи сред тях. |
02.12.2017 |
 След приключването на пленарните и двустранни срещи по инициативата Адриатическа харта вчера, 1 декември, в Охрид се проведе тристранна среща във формат министри на отбраната на България, Албания и Република Македония.
В срещата участваха министрите на отбраната на България и на Македония Красимир Каракачанов и Радмила Шекеринска и заместник-министърът на отбраната на Албания Петро Кочи. Поради проливните дъждове в Албания, министърът на отбраната госпожа Олта Джачка е взела решение да бъде представена в тристранната среща от своя заместник, тъй като се е наложило да се завърне в Тирана, за да ръководи действията по оказването на помощ на населението и ликвидирането на последствията в усложнената метеорологична обстановка.
При разговорите по време на тристранната среща в Охрид се постигна съгласие за конкретни действия, свързани с планиране и провеждане на съвместни тренировки и учения на Силите за специални операции, както и на структурите, отговорни за действия при извънредни ситуации. Участниците в срещата изразиха своето общо становище, че с тези разговори трите страни поставят началото на важен политически процес за общи инициативи в областта на отбраната, създаващи условия за изграждане на обща платформа за сигурност в тази част на Балканите, покриваща се с проекта за изграждане на коридор №8.
|
01.12.2017 |
   Председателят на Военния комитет на НАТО генерал Петр Павел беше награден с почетен знак на Министерството на отбраната „Свети Георги“ I степен. Най-високото военно отличие му беше връчено от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов на официална церемония, която се проведе днес, 1 декември. Генерал Павел е в страната ни по покана на началника на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев и в рамките на визитата си проведе срещи с военното и политическото ръководство на Министерството на отбраната. „Ако сравним готовността на НАТО да се справя със съвременните предизвикателства от Срещата на високо равнище в Уелс до сега, ще видим, че благодарение на активната роля на Военния комитет и на военните командвания на Алианса бяха взети много навременни решения, които вече се изпълняват и НАТО днес е още по-сигурен и по-адаптиран към съвременните предизвикателства и заплахи“, каза заместник-министър Запрянов след церемонията. Той подчерта основните теми, които бяха обсъдени по време на срещата му с генерал Павел. Сред тях са борбата с глобалния тероризъм, кибер сигурността и хибридните заплахи, пред които сме изправени, както и ядрената програма и програмата за развитие на ракетни носители на Северна Корея. „България допринася преди всичко в борбата с тероризма със своето участие в ръководените от НАТО операции“, заяви заместник-министър Запрянов и акцентира върху приноса на нашия военен контингент за усилията на Алианса да подпомогне изграждането на Афганистанските сили за сигурност и за общото подобряване на ситуацията в страната. Той подчерта и значението за сигурността на НАТО и за нашата национална сигурност на адаптираното предно присъствие в района на източния фланг и по-специално в Черноморския регион. „Благодарни сме на Военния комитет и на военните органи на Алианса за разработените отбранителни планове за нашата страна, както и за всички дейности в областта на ученията за повишаване на оперативната съвместимост, за изграждане на дух на взаимно доверие и сътрудничество, и готовност за колективна отбрана“, каза в заключение той. От своя страна началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев заяви, че ще продължим да работим за постигане на още по-високо ниво на оперативна съвместимост с нашите съюзници и партньори от НАТО и Европейския съюз. Сред темите, обсъдени по време на срещата му с генерал Павел, са и задълбочаването на сътрудничеството между двете организации, инициативите, свързани с развитието на способности в европейски контекст, както и приоритетите в областта на сигурността и отбраната при предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС. Основен акцент в разговорите бяха активното участие на българските въоръжени сили в подготовката и провеждането на големи учения на Алианса и прегледа на изпълнението на Плана за развитие на Въоръжените сили до 2020 г. и на Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили до 2020 г. Генерал-лейтенант Боцев разясни, че целта е да бъдат актуализирани националните планове за развитие на способностите като е необходимо в тях да се включат най-новите намерения за модернизация и за попълване на личния състав. „Убеден съм, че приоритетите за развитие на Въоръжените сили на страната ни са в синхрон с общата политика и визия на Алианса за колективната отбрана“, заяви началникът на отбраната.
Това беше потвърдено и от генерал Петр Павел, който отбеляза, че е необходимо да бъдат изградени военни способности от всички 29 съюзници, за да може Алиансът да е ефективен и да защитава териториите и населението си. „Целта на моето посещение в България е да получа повече подробности за обстановката по сигурността в страната и в региона, да обсъдим съвременните заплахи, пред които всички ние сме изправени и начините, по които можем да им се противопоставим, но също така и да благодаря за приноса, който вашата държава дава на НАТО към регионалната сигурност и към сигурността в глобален мащаб“, каза той. Генерал Павел подчерта високата оценка за приноса на България към дейностите, мисиите и операциите на НАТО, както и усилията на страната ни за увеличаване на военния бюджет и на инвестициите във военни способности. Председателят на Военния комитет отбеляза и съществените постижения на България за увеличаване на стабилността на Балканите посредством сътрудничество с различните структури на държавите от региона.
По-рано днес генерал-лейтенант Андрей Боцев и генерал Петър Павел се поклониха пред Паметника на незнайния воин в столицата. Председателят на Военния комитет на Алианса изнесе лекция във Военната академия „Г. С. Раковски“ на тема „НАТО – еволюиращи предизвикателства, нови възможности“.
|
01.12.2017 |
Ритуал по полагане на военна клетва от резервисти от доброволния резерв на Република България се проведе днес, 1 декември 2017 г., на строевия плац на войскови район 1163 – град Плевен. Приветствено слово към военнослужещите произнесе полковник Николай Бешев – командир на Единния център за начална подготовка. Поздравления бяха поднесени и от началника на Централно военно окръжие – София полковник Георги Петков.
От 20 ноември до 1 декември 2017 г. бе проведен курсът по начална военна подготовка. Преминати бяха основните войскови дисциплини – тактическа, огнева, строева и физическа подготовка. Обучението завърши с полагане на изпити по основните дисциплини, като на успешно завършилите курсисти бе издадено удостоверение за завършване. Удостоверенията и възпоменателна значка от името на министъра на отбраната бяха връчени от полковник Петков. След завършване на ритуала по полагане на военна клетва представителните блокове на военни формирования 22 160 и 42 800 преминаха в тържествен марш.
|
01.12.2017 |
     Военномедицинската академия (ВМА) е един висок еталон. Тя е част от здравната архитектура на нашата държава и ние се гордеем с вас. Това каза заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков в приветствието си на тържественото събрание по случай 126 години от създаването на ВМА. Заместник-министърът на отбраната подчерта още, че с последователните действия на ръководството на болницата са били намалени дълговете на здравното заведение. Той отбеляза още и подкрепата, която Военномедицинската академия оказва на българите от Западните покрайнини, както и ролята на здравното заведение в утвърждаването на престижа на професията военен лекар.
Началникът на ВМА полк. проф. д-р Венцислав Мутафчийски направи кратък отчет за финансовото състояние на лечебното заведение, като прогнозира, че до края на годината и оставащите дългове ще бъдат изплатени. „След финансовата стабилност, като приоритет си поставихме кадрите и съхраняване на най-добрите лекари, които формират името на ВМА. В тази връзка бяха въведени редица поощрителни възможности за достойно заплащане на труда“, подчерта проф. Мутафчийски. ВМА вече обучава и собствени кадети, каза още той и представи пред присъстващите първия випуск. „Те са наистина много мотивирани и смели млади хора, защото тръгнаха да проправят път за нещо, което досега не е правено в България“, изтъкна още проф. Мутафчийски.
Военнослужещи и цивилни служители на ВМА бяха наградени от името на министъра на отбраната и на началника на отбраната по случай празника на академията за принос във военното и цивилно здравеопазване. От името на висшето военно ръководство бригаден генерал Емил Шошев, директор на Дирекция „КИС“ се обърна към медицинския персонал на ВМА с думите: „Искам да изкажа благодарност за денонощните грижи за българския войник“.
На тържественото събрание присъстваха председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, столичният кмет Йорданка Фандъкова, представители на Президентството, Министерството на здравеопазването, депутати, ректори на учебни заведения и др. На тържеството бяха почетени и ветераните бойни медици. Специални гости на тържеството бяха студентите от специалности „Военен лекар” и „Медицинска сестра”, чието обучение започна тази година по съвместен тристранен проект между ВМА, Висшето Военноморско училище и Медицински университет - Варна.
|
01.12.2017 |
|
01.12.2017 |
По заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов военнослужещи от състава на Сухопътните войски от 4 военни формирования за овладяване и преодоляване на последствията от бедствия (ФОППБ) са в пълна готовност да се притекат в помощ на населението предвид прогнозите за очаквани наводнения в различни области в страната.
На територията на София в очакване за оказване на помощ е специализираната група от военно формирование 28 610 – София, в направление Благоевград и Кюстендил в готовност са военнослужещите от военно формирование 26 400 – Благоевград, на територията на Смолянски окръг – специализираната група от военно формирование 28 330 – Смолян и в направление Хасково и Кърджали – военнослужещите от военно формирование 52 740 – Хасково.
В готовност за оказване на помощ на населението са и бригада „Специални сили“, военните формирования, подчинени на Съвместното командване на силите, както и военнослужещите от Военновъздушните и Военноморските сили. |
|
 |