 |
Новини - архив
30.11.2021 |
  Възможностите на Мобилната КИС, актуалните задачи и дейности, изпълнявани от военнослужещите във военно формирование 28 860 бяха представени на място днес, 30 ноември, пред министъра на отбраната Георги Панайотов и неговия екип - заместник-министрите Пламен Йорданов и Александър Петков и началника на политическия кабинет Калчо Атанасов. На срещата присъства и командирът на Съвместното командване на силите, в чийто състав е Мобилната КИС, генерал-майор Валери Цолов.
„Участието на военнослужещи от Мобилната КИС (Комуникационно-информационна система) в международни мисии и операции винаги е получавало най-високи оценки. Това е едно от най-успешните формирования на Българската армия“, каза министър Панайотов. В навечерието на коледните и новогодишните празници и в края на мандата на второто служебно правителство, в което заема поста, министър Панайотов пожела здраве и успех на командира на формированието полковник Теодор Тодоров и неговите подчинени.
Полковник Теодор Тодоров, изнесе брифинг за мисията, функциите и задачите на формированието. Представена бе и учебно-материалната база, както и техниката. Коментирани бяха и актуални проблеми, свързани с окомплектоването. Министър Панайотов изказа благодарността си за отличното изпълнение на задачите, които са били възлагани до този момент. Той заяви готовност да подкрепи всички предложения и инициативи, насочени към решаването на най-важните проблеми на Мобилната КИС. По време на посещението на министъра и неговия екип бяха представени възможностите на Националния мобилен модул по КИС на НАТО. В момента група от единадесет военнослужещи от неговия състав участват в небойната мисия на НАТО в Ирак. Националния мобилен модул по КИС на НАТО е окомплектован и способен да изпълнява задачи в международна среда.
Георги Панайотов и командирът на формированиe 28860 полковник Тодоров размениха плакети. Министърът посети и музея на военното формирование, където се съхраняват уникални експонати свързочна техника. В книгата за посетители той изрази своята признателност, към хората, които са изградили и поддържат експозицията.
Министърът на отбраната гостува днес и в центровете за социална рехабилитация и интеграция в Горна Малина и Елин Пелин по покана на техния създател отец Серафим. Духовникът бе един от отличените от министъра на отбраната в чест на 1 ноември – Ден на народните будители. Той е бивш военнослужещ, през 90-те години служи във Военновъздушните сили (ВВС) и в Генералния щаб на Българската армия. Отец Серафим Янев реновира, възстановява и поддържа близо 10 храма в Софийска област. Работи за създаване на най-големия и модерен център в България за рехабилитация и обучение на деца с различни заболявания и създаване на образователен център за деца в Горна Малина.
|
29.11.2021 |
|
26.11.2021 |
 Заплахите и предизвикателствата по Източния фланг на Алианса следва да намерят своето отражение в бъдещата Стратегическа концепция на НАТО. Това каза министърът на отбраната Георги Панайотов на срещата на министрите на отбраната във формат „Букурещка деветка“ (Б-9), която се проведе на 25 и 26 ноември 2021 г в столицата на Румъния. Министър Георги Панайотов заяви подкрепата на България за засилване на стратегическото партньорство между НАТО и ЕС в областта на отбраната и сигурността с цел повишаване на възпиращия и отбранителен потенциал на двете организации за справяне с геостратегическите предизвикателства. Той посочи също, че при изграждането на новия модел на силите на НАТО следва да бъде отчетено желанието и готовността на България да домакинства регионалния военноморски координационен център за Черно море на Военноморското командване на НАТО (MARCOM).
Двудневният форум предостави възможност на министрите на отбраната на 9-те страни-членки на НАТО от Източна Европа - България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чешката република, да обсъдят актуални въпроси, свързани с общите заплахи за сигурността. Във фокуса на дискусиите бяха начините за постигане на по-цялостно координиран подход към повишаване на сигурността в региона и в цялата евроатлантическа зона в контекста на решенията, взети на срещата на върха на НАТО през юни 2021 г. и на срещата на министрите на отбраната на страните-членки на Алианса през октомври тази година. Бяха обсъдени и въпроси, свързани със стратегическия дневен ред на НАТО-ЕС в областта на сигурността и отбраната, устойчивостта и военната мобилност. Обсъдена бе и ситуацията по границите на Беларус със съюзните държави Полша, Литва и Латвия.
Срещата на министрите на отбраната от „Букурещката деветка“ (Б9) завърши с приемане на обща позиция, в която се подчертава необходимостта от координирани действия за повишаване на сигурността и отбраната на представените държави във формата в рамките на общата сигурност на НАТО и ЕС. Министрите от Б-9 се обединиха в общата си загриженост относно обстановката на границата с Беларус и изразиха солидарност със засегнатите съюзници Полша, Литва и Латвия. Изразена бе и обща тревога, относно действията на Русия по целия Източен фланг на Алианса от Балтийско до Черно море и особено от струпването на сили и средства в непосредствена близост до украинската граница.
Срещата в Букурещ беше открита от министър-председателя на Румъния Николае-Йонел Чука. Във форума участваха новоназначеният министър на отбраната на Румъния Василе Дънку и Йорг Зее - заместник-помощник генерален секретар на НАТО. Заместник-секретарят на отбраната на САЩ Катлийн Хикс приветства участниците в срещата с видеообръщение.
|
25.11.2021 |
   Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов, заместник-началниците на отбраната, командири на видовете въоръжени сили и командвания, и директори от Министерството на отбраната присъстваха на демонстрация на функционалните възможности на новия комплекс полеви комуникационни апаратни за Българската армия. Представянето се състоя вчера, 24 ноември, в района на военно формирование 28610 в столичния квартал „Горна баня“. Демонстрациите на способности бяха извършени с реални кореспонденти от отдалечени точки на територията на страната. Адмирал Ефтимов поясни, че презентацията на шестте типа мобилни комуникационни апаратни е етап от развитието на проекта „Странджа 2“. „Те осигуряват много широк обхват от обмен на комуникационни и информационни услуги и повишават възможностите на Българската армия най-вече в мобилно отношение, за да се осигурят действията на Въоръжените сили по трите мисии на територията на страната и връзка с контингентите зад граница“, заяви той и изказа благодарност към всички специалисти, участвали в реализацията на проекта.
„Развитието и модернизацията на комуникационно-информационните системи на Българската армия е непрекъснат процес, който изисква много внимание, експертиза и работа от нашите комуникационни специалисти, тъй като технологиите се развиват“, подчерта началникът на отбраната. Адмирал Ефтимов допълни, че не само трябва да се внедряват нови технологии, но и да се осигури работата на съществуващите системи, за да има плавен преход и непрекъснатост на услугите. „Да следваме посоката, за да може Българската армия да действа в условията на технологиите на 21-и век“, категоричен бе той. След анализ колко радиостанции от съответните типове апаратни ще бъдат необходими за Въоръжените сили, ще бъде разработен и представен проект съгласно ведомственото ръководство за проектно управление, за да бъде той ресурсно осигурен.
„Това е новост, последно поколение средства и апаратура, което е IP базирано и с цифровизация, което е дигиталното предаване на информацията. Последно поколение техника за Българската армия. Напълно приложима за Българската армия, на базата на което ще можем да привържем полето със Стационарната КИС, по която върви информацията по различните опорни комуникационни възли“, посочи директорът на дирекция „Комуникационни и информационни системи“ в Министерството на отбраната бригаден генерал инж. д-р Емил Шошев. Той поясни, че тези апаратни позволяват да се изградят команден и запасен команден пункт в полеви условия, които осигуряват свръзка за IP базирано и цифрово предаване на данни, глас и видео, с възможност за криптиране на информацията.
|
25.11.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната във формат „Букурещка деветка“ (Б9) в румънската столица Букурещ, която ще се проведе на 25 и 26 ноември 2021 г.
Б9 е многостранен формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността, в който участват 9 страни-членки от източния фланг на НАТО - България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чехия.
На форума се предвижда да бъдат обсъдени актуални въпроси, произтичащи от срещата на върха на НАТО през юни 2021 г., както и от срещата на министрите на отбрана на страните-членки на НАТО, проведена през октомври 2021 г.
Ще бъдат дискутирани и въпроси, свързани със заплахите и предизвикателствата пред регионалната сигурност, сътрудничеството между НАТО и ЕС, както и въпроси от трансатлантическия дневен ред за бъдещето на Алианса „НАТО 2030”. |
22.11.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов удостои с награден знак „За принос към Министерството на отбраната“ генерал-адютанта на щата Тенеси генерал-майор Джефри Холмс. Отличието е за неговия значим принос в развитието на двустранните отношения по линия на Програмата за партньорство между Националната гвардия на щата Тенеси и Въоръжените сили на Република България. Наградният знак бе връчен на церемония в Министерството на отбраната.
Генерал-майор Холмс бе начело на американската делегация, включваща командири на компонентните командвания и на основните формирования на Националната гвардия на щата Тенеси, както и техните главни сержанти, която бе на посещение у нас.
В рамките на визитата бяха посетени формированията от Въоръжените сили, които имат сходни функции със структурите на Националната гвардия. Проведени бяха срещи в командванията на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Съвместното командване на силите, Съвместното командване на специалните операции и Военномедицинска академия.
|
18.11.2021 |
    „Ние, началниците на отбраната на участващите във форума държави, сме не само членове на един съюз, който ни задължава да се защитаваме взаимно в случай на опасност, но също сме и част от общност на споделени демократични ценности, партньорство и откритост. Поради тази причина оставаме ангажирани с подобряването на ефикасността и ефективността на нашия отговор към предизвикателствата и с трансформирането на силите ни за по-добро съответствие с изискванията на НАТО и повишаване на оперативната съвместимост във всички домейни“. Това заяви днес, 18 ноември, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в изказването си по време на годишната конференция на началниците на отбраната от Централна Европа, която се провежда в София. Съорганизатор на събитието е Европейското командване на САЩ.
Адмирал Емил Ефтимов посочи също, че България и САЩ се радват на силни двустранни взаимоотношения в областта на сигурността и отбраната. Доказателство за това е подписаната през изминалата година от секретаря по отбраната на САЩ и министъра на отбраната на Република България десетгодишна Пътна карта. Тя набелязва мерките и действията за отбранително сътрудничество между двете страни за периода до 2030 година.
За участие в конференцията у нас пристигнаха началниците на отбраната на Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чехия, както и генерал-адютантите от Националната гвардия на САЩ от щатите - партньори на изброените страни – Алабама, Илинойс, Индиана, Колорадо, Минесота, Небраска, Охайо, Тексас и Тенеси.
Командващият на Европейското командване на САЩ генерал Тод Уолтърс изрази благодарност към Министерството на отбраната на България за организацията на това значимо събитие. „В тази зала ние всъщност представляваме военната стратегия на НАТО и концепцията за възпиране и отбрана на евроатлантическата зона. Защото най-обобщено казано, разполагаме с елементи както на националната, така и на глобалната сила, съсредоточени в един много значим регион“, посочи той.
"САЩ имат дълга история на сътрудничество в областта на отбраната с централноевропейските държави", заяви генерал Уолтърс. "Ангажирани сме да работим с тези изключително способни съюзници и партньори, чийто многообразен оперативен опит допринася в много висока степен за сигурността в региона“, подчерта той.
Целта на двудневното събитие е да се насърчи диалогът и взаимното разбиране относно средата за сигурност и осигуряването на мир и стабилност в Централна Европа и Черноморския регион. Участниците потвърдиха, че тези региони са стратегически и тяхното значение нараства както в геополитически, така и в световен план.
По време на конференцията ръководителите на делегациите обсъдиха предизвикателствата пред регионалната сигурност, трансформацията на силите с цел постигане съвместимост с НАТО и извлечените поуки в областта на военната мобилност. Беше изразена подкрепа за предложението на началника на отбраната на България за развитието на свързаността на страните в региона чрез подобряване на транспортната инфраструктура и по-конкретно транспортен коридор № 8, с неговото стратегическо значение за осигуряване на военна мобилност на силите на Алианса. Връзката Тирана – Скопие – София е от ключово значение за успешната интеграция на Западните Балкани в колективната система за сигурност и развитието на района.
Дискусиите приключиха с брифинг относно Програмата за съвместни учения на Европейското командване на САЩ за 2022 г., потвърждавайки отново трайния ангажимент за задълбочаване на сътрудничеството в областта на отбраната. Участниците подчертаха, че съвместните учения и взаимодействието между силите на съюзниците и партньорите повишават оперативната съвместимост във всички домейни и допринасят за мира и стабилността в цяла Европа чрез възможността за отговор на съществуващите и потенциалните заплахи.
|
18.11.2021 |
     В основата на всяка победа, на всеки успех е мотивацията, а когато си български войник тази мотивация е любовта към България и готовността да се жертваш за нея, за свободата на страната си, за живота на българите, за бъдещето на своите деца. Това каза министърът на отбраната Георги Панайотов днес, 18 ноември, пред паметника „Капитаните“ в гр. Сливница, където с тържествен ритуал беше отбелязана 136-ата годишнина от блестящата победа на младата българска войска на 19 ноември 1885 г. в решителното Сливнишко сражение по време на Сръбско-българската война. Датата е обявена с решение на Министерския съвет за празник на Сухопътните войски. На ритуала днес присъстваха заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, неговият заместник бригаден генерал Николай Караиванов, представители на местната власт, както и о.з. генерал-лейтенант Иван Добрев – командващ на Сухопътните войски в периода от 2006 г. до 2010 г.
Паметта на героите от Сръбско-българската война, защитили Съединението от 1885 година, бе почетена с полагане на цветя пред паметника „Капитаните“.
По повод празника със заповеди на министъра на отбраната, началника на отбраната и командира на Сухопътните войски бяха наградени военнослужещи от Командването за проявено усърдие и висок професионализъм. Министър Георги Панайотов връчи награда на генерал-лейтенант о.з. Иван Добрев за високи постижения, заслуги към отбраната и дългогодишна безупречна служба в редовете на Сухопътните войски.
Бойният празник беше отбелязан във военните формирования на Сухопътните войски в страната с тържествен строй на личния състав и награждаване на отличилите се военнослужещи и цивилни служители. Бяха положени венци и цветя пред войнишките паметници в знак на признателност към саможертвата на бойците за свободата и независимостта на България.
|
18.11.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов се срещна с генерал Тод Уолтърс, командващ на Европейското командване на САЩ и Върховен главнокомандващ на съюзните сили на НАТО в Европа. Срещата се състоя на 17 ноември в Министерството на отбраната.
Обсъдени бяха редица въпроси, свързани със състоянието на двустранното сътрудничество в областта на отбраната между България и САЩ, модернизацията на българските въоръжени сили и обстановката на сигурност в Европа и региона.
Двете страни отбелязаха високото ниво на стратегическия диалог в сферата на сигурността и отбраната. Министър Панайотов и генерал Уолтърс разгледаха актуалното развитие на обстановката в и около Украйна, предизвикателствата пред сигурността в региона на Черно море и Южен Кавказ, включително напрежението, предизвикано от мигрантския натиск на полската граница.
От българска страна беше изказана и благодарност за подкрепата на правителството на САЩ по отношение на процеса на модернизация на българските Въоръжени сили, както и за повишаването на тяхната оперативна съвместимост.
Генерал Уолтърс е на посещение у нас във връзка с участието му в Годишната среща на началниците на отбраната на държавите от Централна Европа, която се провежда в София на 17-ти и 18-ти ноември 2021 година.
|
17.11.2021 |
Днес и утре, 17 и 18 ноември, в София ще се проведе годишната конференция на началниците на отбраната на държавите от Централна Европа. За участие в заседанието в България пристигна генерал Тод Уолтърс - командващ на Европейското командване на САЩ, което е съорганизатор на форума.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов посреща своите колеги от Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чехия, както и генерал-адютантите от Националната гвардия на САЩ от щатите, които са техни партньори - Алабама, Илинойс, Индиана, Колорадо, Минесота, Небраска, Охайо, Тексас и Тенеси.
Форумът разглежда въпроси, свързани с основните предизвикателства в регионален мащаб в областта на сигурността и в контекста на последните промени в обстановката на сигурност в Европа, както и бъдещи възможности за предприемането на колективни усилия за тяхното преодоляване и за задълбочаване на конструктивното сътрудничество между армиите на посочените страни и САЩ.
В първия ден от конференцията се проведе сесия с участието на главните сержанти на европейските държави-участнички, на Европейското командване на САЩ и на партньорите от Националната гвардия на САЩ по Програмата за партньорство. Обсъдени бяха въпроси по подобряването на процесите за набиране и задържане на служба на военнослужещи, с акцент върху осигуряването на ясен модел и стимули за кариерно развитие. Дискутирани бяха още отговорностите и ролята на сержантския състав като бъдещи лидери и съветници на командирите, като акцентът бе поставен върху развитието на всеки войник чрез адекватна система за заплащане, еквивалентна на цялостен принос и отговорности. Изграждането и поддържането на взаимно доверие и комуникация между сержанти на командни длъжности и командири също бе обект на обсъждане. Участниците във форума се спряха и на темата за изграждането на професионална и базирана на доктринални документи образователна система, която да подготвя компетентни и способни войници.
Сесията завърши с постигането на консенсус от участниците по конкретни предложения за подобряване развитието на сержантския състав, които ще бъдат отправени към началниците на отбраната и генерал-адютантите за разглеждане в рамките на утрешното им съвместно заседание.
|
17.11.2021 |
В периода 17-21 ноември вертолети UH-60 „Blackhawk“ от състава на Сухопътните войски на САЩ, предислоциращи се от Румъния в Гърция, ще прелитат през въздушното пространство на България. По време на полетите те ще кацат в района на Учебен полигон „Ново село“.
Предвижда се полетите да се извършват между 8:00 ч. и 18:00 ч. в района на град Бургас и околните населени места. При изпълнението им екипажите ще се придържат към стандартните процедури за намаляване на шума и ще летят по предварително зададени и одобрени маршрути при спазване на всички мерки за безопасност на полетите.
Полетите са във връзка с ротация на сили и средства от състава на Въоръжените сили на САЩ, които изпълняват задачи в операция „Атлантическа решимост“. |
17.11.2021 |
Военнотранспортен самолет „Спартан“ с тричленен екипаж от Военновъздушните сили излетя днес, 17 ноември, в 10,39 ч. по маршрут София – Севиля – София, за да извърши авиомедицинска евакуация на шест карантинирани български ученици и двама придружители. На борда на самолета пътува и екип от Военно-медицинска академия. Очаква се обратният полет да се осъществи във вечерните часове на днешния ден.
Искания за авиомедицинска евакуация на българските деца са постъпили от Министерството на образованието и от Министерството на здравеопазването вчера, 16 ноември. Учениците са част от група, която е била в Севиля, Испания, по програма „Еразъм +“. Шестимата са дали положителни резултати на тестове за Ковид-19 непосредствено преди отпътуването си за България, поради което се наложило да бъдат карантинирани. |
17.11.2021 |
В Министерството на отбраната беше проведена работна среща между представители на дирекция „Социално политика и политика по военно-патриотично възпитание“ и Посолството на Федерална република Германия, посветена на изготвянето на двустранно Споразумение за статута на военните гробове. Активирането на преговорния процес за подписването на Споразумение за взаимно опазване на военните гробове и паметни места стана възможно благодарение на постигнатата договореност в разговори между министъра на отбраната Георги Панайотов и извънредния и пълномощен посланик на ФРГ в Република България Кристоф Айххорн.
Работната среща в Министерството на отбраната премина в делова атмосфера, като двете страни изложиха своите забележки и корекции към първоначалния текст на Споразумението за статута на военните гробове, изготвено още през 2013 г. Беше констатирано, че съществуващите различия са нищожни и повечето от тях имат чисто технически или редакционен характер. Германската страна увери, че в най-скоро време новият вариант на Споразумението ще бъде одобрен и тогава двете страни ще могат да го подпишат. Досега Република България е подписала споразумение за взаимно опазване на военните гробове и паметни места с Унгария и по всяка вероятност Германия ще бъде втората държава, с която е постигната подобна договореност. |
16.11.2021 |
 Министърът на отбраната Георги Панайотов участва в двудневното заседание на Съвет „Външни работи/Отбрана“, което бе открито вчера в Брюксел. Първият проект на новия стратегически документ на Европейския съюз – Стратегическият компас, бе във фокуса на съвместната среща на министрите на отбраната и министрите на външните работи в рамките на заседанието на Съвета. След повече от година дискусии министрите очертаха основните насоки в развитието на европейската сигурност и отбрана за следващите десет години. Създаване на нов инструмент за бързо реагиране при кризи, развитие на военните и цивилните способности, инвестиране в ключови технологии и иновации, способности за киберотбрана и стратегия за космоса са сред най-амбициозните цели. Министър Георги Панайотов приветства добре формулираната стратегическата визия за сигурността и отбраната на ЕС. Той подчерта важността на редовното актуализиране на анализа на заплахите и подкрепи развитието на способностите на Съюза. Министър Панайотов наблегна на принципа на единодушие при вземане на решения и постави приоритет на страните от близкото съседство с акцент на Западните Балкани и Източното партньорство. Като отбеляза посочените амбициозни цели в документа, той призова за политически и практически реализъм.
През втория ден на срещата министрите на отбраната обсъдиха ролята на Европейската агенция по отбрана за развитие на иновативния капацитет на Съюза, като подкрепиха създаването на Европейски хъб за иновации. Те разгледаха и тренировъчните мисии на Съюза в Мали, ЦАР, Сомалия и Мозамбик и очертаха мерки за подобряване на тяхната ефективност. Министър Панайотов акцентира върху значението на Стратегическите комуникации на ЕС за увеличаване на обществената подкрепа към ръководените от Съюза мисии и операции, както и за ограничаване на негативния ефект от дезинформацията. Той потвърди българската подкрепа за установяване на съветническа и тренировъчна мисия на ЕС в Украйна в подкрепа на системата за професионално военно образование.
На сесия с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг бяха обсъдени области за развитие на сътрудничеството между двете организации. Сред тях са новите технологии, влиянието на климата върху сигурността, устойчивостта, дезинформацията и др. Приемането на нова съвместна декларация за сътрудничество ЕС-НАТО ще очертае пътя за разширяване и задълбочаване на взаимодействието между двете организации.
|
16.11.2021 |
Военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции участваха в учението „Junction Strike - 21“ (JUST21), което се проведе в Румъния.
JUST21 е учение за сертификация на Компонентно командване на специални операции и Морска тактическа група за специални операции от състава на Командването на силите за специални операции (КССО) на Румъния. В него участваха над 800 румънски военнослужещи с приблизително 100 единици транспортни средства, плавателни съдове, самолети и вертолети, както и 100 чуждестранни военнослужещи от армиите на съюзни или партньорски страни.
Командирът на Съвместното командване на специалните операции генерал-майор Явор Матеев присъства на деня за високопоставени гости на учението. Той проведе разговори с румънския си колега генерал-майор Тибериус Шербан и с началника на отбраната на страната генерал-лейтенант Даниел Петреску. Обсъдени бяха въпроси, свързани с развитието на Силите за специални операции (ССО) като съвместни оперативни сили, както и сертификационния процес на Специалните сили на национално и коалиционно ниво в рамките на НАТО.
Натрупаният опит е изключително полезен за нашата страна, като се има предвид, че КССО на Румъния за първи път сертифицира Морска тактическа група за специални операции.
По време на учението беше повишено нивото на оперативна съвместимост чрез планиране и изпълнение на мисии и специфични съвместни операции на ССО и хармонизиране на работните процедури в многонационална среда. |
15.11.2021 |
|
15.11.2021 |
  Резултатите от конкурсите за попълване на вакантни войнишки длъжности във военните формирования на Сухопътните войски са добри. В някои случаи кандидатите за военна служба са повече от обявените места. Надяваме се тази тенденция да се запази и през следващата година. Това каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов днес, 15 ноември, в разговор с журналисти на учебен полигон „Сливница“, където се проведе традиционният турнир по стрелба с пистолет „Макаров“ по повод бойния празник на Сухопътните войски – 19 ноември. През тази година той съвпада с отбелязването на 136-ата годишнина от Сръбско-българската война.
В състезанието, организирано от военно формирование 28 610 – София участваха представители на медиите и военни аташета, акредитирани в нашата страна.
Генерал-майор Михаил Попов отбеляза, че до средата на следващата година ще бъдат осигурени нови индивидуални средства за балистична защита – каски и бронежилетки, за личния състав от военните формирования на Сухопътните войски и ще продължи работата по проекта за модернизация на автомат „Калашников“. Очаква се през 2022 г. да стартират и два проекта за придобиване на нова техника в областта на противовъздушната отбрана и на артилерията. За проекта за нови бойни бронирани машини генерал-майор Михаил Попов отбеляза, че работна група от Сухопътните войски е представила доклад с няколко варианта за реализиране на проекта, сред които: договаряне правителство-правителство, поемане на проекта от „ТЕРЕМ“ ЕАД и др., но решението за това как той ще продължи, е на политическото ръководство.
Екипите от състава на Сухопътните войски вече са възстановили най-тежкия компрометиран участък на възпрепятстващото съоръжение по българо-турската граница в близост до река Фишера. Ремонтните дейности продължават в сътрудничество със структурите на МВР. Отзивите от „Гранична полиция“ за съвместните дейности с военнослужещите от Сухопътните войски по охраната на държавната граница също са много добри, отбеляза генерал-майор Попов. В турнира по стрелба за журналисти след оспорвана борба първото място зае Димитър Ставрев, отговорен редактор в сп. „Клуб Оръжие“, второто – Радослав Везирев, репортер от Военния телевизионен канал, а третото – репортерът в Българското национално радио Добромир Видев.
След турнира командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов награди журналистите, отразявали най-активно дейността на Сухопътните войски през годината – Александър Марков – репортер в Българската национална телевизия и Спирдон Спирдонов – главен редактор на в-к „Българско воинство“ и електронния в-к „Otbrana.com“. Командирът на Сухопътните войски изрази признателност към журналистите за това, че са съпричастни към живота във войските и че благодарение на тях обществото научава за случващото се в Сухопътните войски.
По повод предстоящия празник във военните формирования на Сухопътните войски ще се проведат турнири по стрелба и церемонии за награждаване на отличили се военнослужещи и цивилни служители.
На 18 ноември представители на командването на Сухопътните войски ще поднесат цветя пред „Паметника на капитаните“ в гр. Сливница. Ще бъдат връчени награди на военнослужещи, отличени със заповеди на министъра на отбраната, началника на отбраната и командира на Сухопътните войски.
|
15.11.2021 |
От 1 до 12 ноември 2021 г. България беше домакин на българо-британска съвместна подготовка, провеждана в Съвместното командване на специалните операции (СКСО). В първия й етап участваха новоназначени бойни санитари от СКСО и Специализирания отряд за борба с тероризма към МВР, които преминаха обучение за оказване на помощ на пострадали на бойното поле и получиха сертификати за успешно участие в курса по военно-медицинска подготовка. През втория етап на съвместната подготовка български формирования от Специалните сили повишиха своите знания и умения по планирането и провеждането на специални операции в градска среда. Бяха изпълнени задачи, свързани с отработвани елементи от новата концепция на НАТО за използването на силите за специални операции при неутрализиране на съвременни рискове и заплахи. „Подготовката изпълни предварително набелязаните цели и съм убеден, че и двете страни натрупаха сериозни позитиви от съвместната работа. По време на занятията се надгради и оперативната съвместимост между формированията при планиране и провеждане на операции, развиха се и приятелските взаимоотношения между военнослужещите. Продължаваме възходящата линия на развитие на взаимоотношенията ни през последните две години и така ще бъде и занапред“, каза генерал-майор Явор Матеев в обръщението си към участниците на церемонията по закриване на съвместната подготовка. На нея присъстваха посланикът на Великобритания у нас Негово Превъзходителство д-р Роб Диксън и аташето по отбраната на Великобритания к-н I ранг Алекс Буш.
„Това е иновативна подготовка, която ни дава възможност с новопридобитите умения и затвърдените знания да бъдем актуални на съвременните заплахи“, подчерта генерал-майор Матеев и изказа благодарност на Н.Пр. Роб Диксън за личната му ангажираност в този процес.
|
15.11.2021 |
Министърът на отбраната Георги Панайотов ще вземе участие в заседание на Съвет „Външни работи/Отбрана“, което ще се проведе на 15 и 16 ноември в Брюксел.
Форумът ще започне днес вечерта със съвместна работна сесия на министрите на външните работи и министрите на отбраната на държавите-членки на Европейския съюз. Тя ще бъде изцяло посветена на обсъждането на първия проект на документа по Стратегическия компас в областта на сигурността и отбраната. Амбицията на Стратегическия компас е да очертае план до 2030 г. за засилване на политиката за сигурност и отбрана на ЕС.
Утре, 16 ноември, министрите на отбраната ще участват в заседание на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана. Те ще дискутират възможността за засилване на ролята на ЕАО по отношение на иновациите в областта на отбраната и подкрепата, която Агенцията може да окаже на държавите-членки за задълбочаване на сътрудничеството между тях в тази сфера.
Заседанието на Съвет „Външни работи/Отбрана“ ще продължи с две работни сесии на министрите на отбраната, на които ще бъдат обсъдени въпроси, свързани с ръководените от ЕС военни тренировъчни мисии в Африка, с развитието на проекта за военната мобилност и с разширяването на действията на ЕС в нови зони на морски интерес по линия на Координираното морско присъствие. Министрите на отбраната ще утвърдят четвъртата вълна от проекти по Постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната.
Срещата ще завърши с дискусия по развитието на сътрудничеството между ЕС и НАТО в присъствието на генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг. Акцент ще бъде поставен върху новите области на взаимодействие между двете организации. |
12.11.2021 |
Със заповед на министъра на отбраната Георги Панайотов е обявен конкурс за заемане на 42 вакантни длъжности за войници във военни формирования, подчинени на Командването за логистична поддръжка в градовете Бургас и София. В конкурса могат да кандидатстват лица, завършили граждански средни или висши училища в страната или в чужбина. Длъжностите са за шофьори, мотокаристи, специалисти по приемане и съхранение на ГСМ, автокранисти, автомонтьори и др. Във военно формирование 54 850-Бургас са обявени 24 вакантни длъжности за войници, във военно формирование 54 860-Бургас – 4, във военно формирование 54 680 – Бургас – 9 и във военно формирование 52 480 – София – 5.
Кандидатите за участие в конкурса трябва да подадат в срок до 10 декември 2021 г. лично писмено заявление с приложените документи към него до командирите на военни формирования чрез структурите на Централното военно окръжие по постоянен адрес на местоживеене.
Конкурсът ще се проведе по график от 17 до 20 януари 2022 г. и включва изпит за определяне на физическата годност, тест за проверка на общата култура и събеседване с кандидатите.
В обявата, публикувана на 3 ноември 2021 г. в интернет страницата на Министерството на отбраната са посочени изискванията, на които трябва да отговарят кандидатите, необходимите документи, критериите и редът за формиране на състезателния бал и телефони за допълнителна информация. |
12.11.2021 |
    През първия етап от участието на фрегатата „Дръзки“ в операцията по морска сигурност на НАТО в Средиземно море „Sea Guardian“ като част от тактическата група кораби на Алианса екипажът изпълнява задачи по наблюдение на надводната обстановка, свързани с осигуряване на безопасността на корабоплаването, както и съвместни тренировки с колегите си от корабите в групата. На 10 ноември 2021 г., ден преди тактическата група на НАТО да застане в пристанище Хайфа, българските военни моряци, съвместно с колегите си от ракетен катер „Кидон“ от ВМС на Израел проведоха учение от типа PASSEX. То включваше тренировка по приемане и предаване на гориво на ход (RAS) и тактическо маневриране.
Екипажът на „Дръзки“ проведе и поредица от занятия по бойна подготовка, които включваха борба с пожар на кораба и нахлуваща вода, стрелба по въздушен, подводен и надводен противник, както и тренировки по приемане и предаване на товари на ход. Групата за проверка на кораби на фрегатата „Дръзки” и групата от Морския специален разузнавателен отряд проведоха практически стрелби по морска цел с леко стрелково оръжие.
От 11 до 14 ноември фрегатата „Дръзки“ ще е на посещение в Хайфа, Израел, където българските военнослужещи ще могат да упражнят правото си на глас в предстоящите президентски и парламентарни избори.
В периода 14 – 18 ноември 2021 г., след напускането на пристанище Хайфа, фрегатата „Дръзки“ ще продължи участието си в операцията на НАТО по морска сигурност „Sea Guardian” в Средиземно море съвместно с фрегатата „Спетсаи“ от състава на ВМС на Гърция. По време на патрулирането екипажът на „Дръзки“ ще продължи да изпълнява поставените задачи за постигане на целите на операцията. Военнослужещите ще проведат и съвместни тренировки с колегите си от групата, след което корабите ще посетят пристанище Александрия, Египет.
|
12.11.2021 |
 Формирование за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от 31-и механизиран батальон - Хасково от състава на 2-а механизирана бригада разузна, транспортира и унищожи невзривени боеприпаси, открити в нерегламентирано сметище в землището на село Чорбаджийско, област Кърджали. На 11 ноември екипът с ръководител капитан Димитър Чернев извърши задачата по унищожаване на 30 броя артилерийски гръмчета и 4 броя амонит, които бяха транспортирани на УЦ „Добрич“.
Военнослужещите действаха на основание отправно искане на Главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
11.11.2021 |
Със заповед на министъра на отбраната Георги Панайотов е обявен конкурс за заемане на 42 вакантни длъжности за войници във военните формирования от състава на Съвместното командване на силите в София, Банкя и Горна Малина. Кандидатите трябва да са завършили граждански средни или висши училища в страната или в чужбина. Във военни формирования 22 980-София и 52 210-Банкя са обявени по 11 длъжности за войници, а във военно формирование 28 860-Горна Малина - 20. Длъжностите са за шофьори, химици, телефонисти, радиотелеграфисти, санитари и др. Размерът на месечното възнаграждение е не по-малък от 1016 лева.
Кандидатите за вакантните длъжности трябва да подадат лично в срок до 26 ноември 2021 г. писмено заявление с приложените документи към него до командирите на военни формирования чрез структурите на Централното военно окръжие по постоянен адрес на местоживеене.
Конкурсът ще се проведе по график от 13 до 17 декември 2021 г. и включва тест за проверка на общата култура, изпит за определяне на физическата годност на кандидатите и събеседване.
Изискванията към кандидатите, необходимите документи, критериите и редът за формиране на състезателния бал, както и телефони за допълнителна информация, са публикувани на 29 октомври 2021 г. в рубриката „Обяви и конкурси“ в интернет страницата на Министерството на отбраната. |
11.11.2021 |
     On the 4th of November 2021, the annual SEDM Ministerial meeting took place in Skopje, Republic of North Macedonia. The meeting was chaired by the SEDM Chairman, the Bulgarian Deputy Minister of Defence, Mr. Plamen Yordanov. In his introductory speech he underlined the importance of the annual Ministerial meetings as the form for discussions on current regional issues and future perspectives for SEEBRIG at the highest level. Moreover, he highlighted that such events contribute to the regional security and stability based on the principle “It’s better to know each other, before we need each other”. Mr. Yordanov congratulated Ms. Radmila Shekerinska for the successful organization of the conference in these unprecedented circumstances.
During the meeting, the SEDM nations’ Ministers and their representatives presented their national views and commitment to the SEDM Process, thus contributing to the importance of the Initiative as a crucial format for regional cooperation.
Representatives of the SEDM Nations, SEEBRIG HQ and representatives of UNDP/SEESAC, Regional Cooperation Council (RCC), RACVIAC and European Union participated in the event.
|
10.11.2021 |
Военнослужещи и техника от състава на Сухопътните войски, участвали в учението „Отбранителен щит - 21“, от днес, 10 ноември, ще се предислоцират от учебен полигон (УП) „Корен“ в районите на военните си формирования. Те ще се придвижват по републиканската пътна инфраструктура. Ще бъде ползван и железопътен транспорт. В тактическото учение „Отбранителен щит – 21“, което завършва на 11 ноември, участват над 490 военнослужещи от Единния център за начална подготовка (ЕЦНП), Центъра за подготовка на специалисти (ЦПС) и 59-и батальон за ядрена, химическа и биологична защита и екология (ЯХБЗ и Е).
От днес, 10 ноември, до 12 ноември включително военни автомобилни колони ще се придвижват от гр. Сливен до УП „Корен“ по автомагистрала „Тракия“ и обратно, както и по пътната инфраструктура между УП „Корен“ и градовете Хасково – Габрово – Севлиево - Плевен и Хасково - Стара Загора - Сливен - Шумен. На 15 ноември придвижването на автобусна и колесна военна техника ще бъде отново от Сливен по автомагистрала „Тракия“ към Хасково и УП „Корен“ и обратно.
Бойна техника на въоръжение в Сухопътните войски ще се транспортира на 11 и 12 ноември с железопътен транспорт от гара Книжовник до гара Плевен-запад и от гара Книжовник до гара Хан Крум. На 15 ноември 2021 г. ще се транспортира бойна техника от жп гара Книжовник до жп гара Сливен.
Автомобилните колони и ешелоните ще се ескортират от Военна полиция. |
10.11.2021 |
|
08.11.2021 |
  За поредна година България е домакин на съвместна българо-британска подготовка, в която участват военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции (СКСО). През първия етап, който завърши на 5 ноември, бяха проведени занятия по военно-медицинска подготовка (ВМП) с участието на новоназначени бойни санитари от групите „Специални сили“ на СКСО и от Специализирания отряд за борба с тероризма към МВР.
Военнослужещите повишиха своите знания и умения в действия за обезопасяване и изтегляне на пострадали на безопасно място, оказване на първа медицинска помощ, включваща животоспасяващи процедури като кръвоспиране и възстановяване на дишането; обезопасяване и транспортиране на пострадали до място за евакуация, където се прави вторичен преглед, третиране на нараняванията и подготовка за транспортиране; евакуация до най-близкото болнично заведение, където може да се окаже специализирана медицинска помощ.
По време на този тип подготовка бяха създадени ситуации, максимално близки до реалните, с използването на специализирани манекени, а също и с участието на специално наети и подготвени хора, които реагираха на действията на обучаемите, оказващи медицинска помощ.
|
08.11.2021 |
Със заповед на министъра на отбраната е обявен конкурс за попълването на 260 вакантни войнишки длъжности в Сухопътните войски. В него могат да участват лица, завършили граждански средни или висши училища.
Обявените длъжности са във военни формирования, дислоцирани в гарнизоните: София – 15 места, Стара Загора - 30, Ямбол - 26, Хасково -10, Карлово - 80, Благоевград - 20, Асеновград - 24, Белене - 15, Мусачево - 15 и Пловдив - 25.
Кандидатите трябва да имат средно или по-високо образование; към датата на приемане на военна служба, да не са по-възрастни от 40 г., а лицата, отговарящи на чл. 141, ал. 6 от Закона за отбраната и въоръжените сили (ЗОВСРБ), не по-възрастни от 41 г. за упражнилите правото си на пенсия и не по-възрастни от 44 години за неупражнилите правото си на пенсия. Заявления за участие в конкурса, както и всички необходими документи, се подават чрез структурите на Централно военно окръжие (ЦВО) до 10 декември 2021 г.
Конкурсът включва изпит по физическа подготовка по нормативи, определени в „Единен армейски тест“, тест за проверка на общата култура на кандидатите със 100 въпроса и събеседване.
Заповедта с пълните условия и срокове за конкурса може видите ТУК. |
06.11.2021 |
         Паметта на българските воини, загинали за национално освобождение и обединение, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския дълг в мирно време беше почетена на Архангелова задушница с воински почести в знак на признателност към героите.
В столицата панихидата за упокоение на душите на загиналите беше отслужена от Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп. На ритуала във Военния мавзолей-костница присъстваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев, министърът на отбраната Георги Панайотов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров, директорът на Служба „Военно разузнаване“ бригаден генерал Венелин Венев, директорът на Служба „Военна полиция“ бригаден генерал Ивайло Сотиров, висши офицери от Въоръжените сили и представители на военно-патриотичните съюзи и родолюбиви организации. Асоциацията на военните аташета, акредитирани у нас, беше представена от полковник Пиотр Грела - военен, военноморски и военновъздушен аташе на Република Полша у нас.
В знак на преклонение пред паметта на героите бяха отдадени военни почести и бяха поднесени венци и цветя. В ритуала участваха военнослужещи от Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър.
Представителни части на Сухопътните войски, Военноморските и Военновъздушните сили и на Съвместното командване на специалните операции участваха в панихиди в гарнизоните Асеновград, Варна и Пловдив. Военнослужещите поднесоха венци и цветя пред паметниците на загиналите воини.
Делегация на Министерството на отбраната, водена от бригаден генерал Радостин Илиев – директор на дирекция „Отбранителна политика и планиране“, поднесоха венци и цветя на българското военно гробище и пред офицерските паметници в църквата „Свети Георги“ в с. Цапари, Република Северна Македония.
|
05.11.2021 |
Заупокойна панихида по повод Архангелова (мъжка) задушница ще бъде отслужена утре, 6 ноември, от 11.00 ч. във Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища. На този ден отдаваме признателност и почитаме паметта на българските военнослужещи, загинали във войните, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския си дълг в мирно време. Заупокойната служба ще отслужи Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп.
В ритуала в София ще участват министърът на отбраната Георги Панайотов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, представители на ръководството на Министерството на отбраната, висши офицери от въоръжените сили, членове на военнопатриотични съюзи.
В ритуала ще вземат участие представителни части от Националната гвардейска част и знаменен взвод със знамената-светини: Знаме на 6-и пехотен Търновски полк, Знаме на 30-и пехотен Шейновски полк, Знаме на 23-и пехотен Шипченски полк, Знаме на 13-и Рилски полк, Знаме на 25-и Драгомански полк, Щандарт на Първи конен полк, Знаме на 24-и пехотен Черноморски полк, Знаме на 15-и пехотен Ломски полк.
С военни почести в различни военни гарнизони в страната военнослужещи от Българската армия ще отдадат признателност на загиналите във войните, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския си дълг в мирно време.
По традиция на този ден представители на Министерството на отбраната ще поднесат венци и цветя на българското военно гробище и пред офицерските паметници в църквата „Свети Георги“ в с. Цапари, Република Северна Македония.
Ритуалът в памет на загиналите български воини се провежда от 1924 г. Традицията е прекъсната през 1946 г. Възстановена е през 1992 г. от Министерството на отбраната и Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите.
Уважаеми колеги,
В района на Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища ще бъдат допускани журналисти, след представяне на лична и журналистическа карта, от 10.30 ч. до 10.50 ч. на 6 ноември 2021 г.
Ритуалът по повод Архангелова задушница ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки.
|
05.11.2021 |
Военнослужещи от 2-и механизиран батальон и батальона за логистично осигуряване от състава на 61-а Стрямска механизирана бригада с 20 единици техника осъществяват дейности по охрана на сухопътната граница на Република България с Република Гърция съвместно с органите на МВР.
Задачите, които изпълняват военнослужещите от бригадата, са провеждане на автопатрули и пеши патрули, организиране на наблюдателни постове, секретни постове и постове за охрана и отбрана на обекти в дълбочина на граничната зона. Всички дейности се осъществяват съвместно и със задължителното присъствие на служители на Главна дирекция „Гранична полиция“.
В охраната на българо-гръцката и българо-турската държавна граница съдействие на органите на МВР оказват над 350 военнослужещи с повече от 40 единици техника от състава на 61-а Стрямска и 2-а Тунджанска механизирана бригада. |
05.11.2021 |
|
04.11.2021 |
 Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов се срещна днес, 4 ноември, с началника на Бюрото на Националната гвардия на САЩ генерал Даниел Хокансън, който е на посещение у нас. Основната тема на разговора бе задълбочаването на двустранното сътрудничество за развитие на способностите на структурите от Въоръжените сили на Република България и Националната гвардия на САЩ.
Основните акценти на Програмата за партньорство с Националната гвардия на САЩ - щата Тенеси, включват провеждането на съвместни тренировки и учения, както и на езиково обучение и културен обмен, обучение за управление на извънредни ситуации и реагиране при бедствия, развитие на лидерските умения на сержантския състав.
По време на срещата бе подчертано, че съвместните мероприятия на инженерните подразделения допринасят за подобряването на инфраструктурата на полигоните в интерес на бойната подготовка. Продължава успешното сътрудничество по развитието и усъвършенстването на инфраструктурата на летище „Граф Игнатиево“ и полигон „Ново село“. Отчетен бе приносът на партньорската програма за значителното подобряване на оперативната съвместимост на формированията от двете страни.
В рамките на разговорите бе отбелязано, че защитата на киберпространството е другото основно направление, в което двете страни работят и използват всички възможности за съвместно взаимодействие. Адмирал Ефтимов посочи, че изучаваме опита на Националната гвардия на САЩ за привличането на специалисти от цивилния сектор в интерес на киберотбраната на Въоръжените сили и защитата на критичната инфраструктура.
|
04.11.2021 |
  Министърът на отбраната Георги Панайотов и министърът на вътрешните работи Бойко Рашков инспектираха днес, 4 ноември, ремонта на инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип в участък от българо-турската граница между землищата на селата Сладун и Маточина. В момента възстановителните работи на участък, разрушен от наводнение, се извършват от военнослужещи от 55-и инженерен полк.
Двамата министри подчертаха доброто сътрудничество между военнослужещите от Сухопътните войски и служителите на Главна дирекция „Гранична полиция“ в изготвянето на плановете и извършването на ремонта. Те уточниха, че правителството на Република България е отпуснало 5 млн. лв. за възстановяване на всички компрометирани участъци по съоръжението до края на годината. Двамата изразиха увереност, че всички ремонтни дейности ще бъдат приключени в срок.
Министърът на отбраната Георги Панайотов и министърът на вътрешните работи Бойко Рашков бяха категорични, че именно възлагането на ремонтните дейности на военнослужещите е гаранция, че с отпуснатите средства няма да бъде злоупотребено. „Посредством координацията между двете министерства не просто се усвояват средства, а се върши работа. Съоръжението се възстановява, без каквато и да е възможност за злоупотреби. Имаме работа и ще си я свършим“, категоричен бе министър Георги Панайотов.
Той припомни, че от 1 ноември в помощ на дейностите по охрана на държавната граница се включиха над 350 военнослужещи от Сухопътните войски с над 40 единици специализирана техника. Министърът на вътрешните работи обясни, че е поискана помощ от Министерството на отбраната, тъй като голяма част от капацитета на жандармерията ще бъде ангажиран с обезпечаване на охраната на изборните книжа и машини. „Министерството на отбраната ни оказва неоценима съдействие“, подчерта вътрешният министър Бойко Рашков.
Двамата бяха категорични, че в момента не се отчита тревожен мигрантски натиск, но с оглед на благоприятните метеорологични условия и политическата обстановка в Турция е разумно охраната на границата да бъде усилена.
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов подчерта, че участието на военнослужещите е строго регламентирано. „Извършваме съвместни патрули с колегите от „Гранична полиция“ – пеши и мобилни, по цялата граница с Република Турция и част от границата с Гърция“, обясни генерал-майор Попов. Той обясни, че в момента военнослужещите, които подпомагат охраната на границата, са от 2-а и 61-а механизирани бригади. „Целта ни е при следващите ротации почти всички формирования от състава на Сухопътните войски да минат през границата, тъй като това е един неоценим и необходим опит“, добави генерал-майор Попов.
|
04.11.2021 |
   „Срещата на министрите на отбраната от Югоизточна Европа е най-високият форум на Процеса SEDM, на който се обсъждат постигнатия напредък и възможностите за по-нататъшно развитие на инициативата, перспективите за дейността на бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG), както и други актуални въпроси на регионалното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната“. Това каза, в качеството си на председател на Процеса SEDM, заместник-министърът на отбраната на Република България Пламен Йорданов днес, 4 ноември, в Скопие, където се проведе ежегодната среща в този формат. Той благодари на министъра на отбраната на Република Северна Македония Радмила Шекеринска за успешното и ползотворно домакинство, независимо от ограниченията, породени от развитието на епидемиологичната криза. Във встъпителните си думи заместник-министър Йорданов подчерта, че инициативата спомага за укрепване на доверието и регионалната сигурност на принципа: Трябва да се опознаем, преди да имаме нужда един от друг.
Председателят на Процеса SEDM отбеляза, че участниците във форума са обсъдили предизвикателствата пред сигурността и перспективите за тяхното развитие. Те са потвърдили своята ангажираност да продължат да работят за реализацията на целите и задачите на инициативата, в подкрепа на мира и стабилността в Югоизточна Европа, както и за евроатлантическата интеграция на страните от Западните Балкани.
Заместник-министър Йорданов отбеляза, че Процесът на срещи на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа (SEDM) е създаден като основен механизъм и един от най-важните форуми за регионално сътрудничество. Усилията на страните-членки винаги са били насочени към развитие на добросъседските отношения в Югоизточна Европа и за подобряването на военните способности за справяне със заплахите пред сигурността на XXI век. Той припомни, че България винаги е била активен участник в този процес и за втори път председателства SEDM, като първият мандат е реализиран в периода 2009-2011 г. Страната ни е и първият домакин на SEEBRIG от 1999 г. до 2003 г. Щабът на бригадата, под командването на български бригаден генерал участва в състава на ISAF в Афганистан през 2006 година.
„Уверен съм, че тази утвърдена вече форма на сътрудничество между държавите от Югоизточна Европа ще продължава да се развива и в бъдеще също толкова стабилно и ползотворно, както и досега, в интерес на мира, стабилността и добруването на нашите приятелски страни и народи“, каза в заключение председателят на Процеса SEDM Пламен Йорданов.
Ежегодната среща на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа беше проведена в рамките на българското ротационно председателство на Процеса SEDM за времето от 2021г. до 2023 г. Дейностите по подготовката и провеждането на международния форум бяха съгласувани и реализирани от Секретариата на Политико-военния направляващ комитет и Координационния комитет на SEDM, с ръководител Даниела Григорова - началник на отдел „Двустранно и регионално сътрудничество” в Министерството на отбраната. Във форума участваха представители на страните-членки и наблюдатели на Процеса SEDM; Щаба на многонационалната бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG); Центъра за сътрудничество в сигурността (RACVIAC); Програмата на ООН за развитие (UNDP/SEESAC); както и на Съвета за регионално сътрудничество (RCC). Делегацията на Министерството на отбраната за участие в срещата беше водена от бригаден генерал Радостин Илиев - директор на дирекция „Отбранителна политика и планиране“.
|
04.11.2021 |
Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на Република България Румен Радев отличи днес шестима от участниците в спасителната операция на заседналия край Камен бряг кораб „Вера Су“. Сред тях е офицерски кандидат Петър Маринов, командир на група във военно формирование 22 580 – Варна от състава на Военноморските сили.
Церемонията по награждаването, на която присъства заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, се проведе в района на подводницата-музей „Слава“ в град Белослав. Шестимата участници в спасителната операция бяха отличени с Почетен знак на президента.
„Това са заслужени отличия на достойни българи, които със своя висок професионализъм, мъжество и всеотдайност проведоха в надпревара с времето, при невероятно тежки метеорологични условия, при липса на организационни условия и ресурси успешна спасителна операция“, каза в обръщението си към присъстващите президентът Румен Радев. Той подчерта, че днешната церемония е израз не само на неговата лична, но и на цялото общество благодарност към професионализма, смелостта и себеотрицанието на участвалите в спасителната операция.
След приключването на дейностите по разтоварването на кораба „Вера Су“, плавателният съд е изтеглен до кораборемонтния завод „ТЕРЕМ–КРЗ ФЛОТСКИ АРСЕНАЛ – ВАРНА“. |
03.11.2021 |
  Тактическото учение „Отбранителен щит-21“ (OЩ – 21) на военни формирования от състава на Сухопътните войски се провежда от днес, 3 ноември, на учебен полигон „Корен“. То ще продължи до 11 ноември и в него участват над 490 военнослужещи от 4-и и 29-и механизирани батальони от Единния център за начална подготовка (ЕЦНП), Центъра за подготовка на специалисти (ЦПС) и 59-и батальон за ядрена, химическа и биологична защита и екология (ЯХБЗ и Е).
Темата на учението е „Отбрана на механизиран батальон при провеждане на отбранителна операция”. Основните цели на подготовката са повишаване на полевата натренираност на щабовете и формированията, както и планиране и провеждане на отбранителни бойни действия в национален формат.
По време на „Отбранителен щит-21“ ще се проведат тактически учения с бойни стрелби на механизираните роти от 4-и и 29-и механизирани батальони, усилени с танкови взводове. Учението ще завърши с провеждане на тактическо учение на 4-и механизиран батальон, усилен с танкова рота от Центъра за подготовка на специалисти.
Офицер, планиращ учението, е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, офицер, провеждащ учението е командирът на ЕЦНП полковник Марин Господинов, а директор на учението е заместник - командирът на ЕЦНП полковник Иван Вълев.
Учението се провежда при стриктно спазване на всички противоепидемични мерки за недопускане на разпространението на COVID-19.
|
03.11.2021 |
Министрите на отбраната Георги Панайотов и на вътрешните работи Бойко Рашков ще посетят утре, 4 ноември, участък от българо-турската граница в района на село Сладун, община Свиленград. Те ще се запознаят с хода на започналите неотложни ремонтно-възстановителни дейности на инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип в частта му, разположена в близост до река Фишера.
Представителите на медиите, желаещи да отразят посещението на съоръжението, трябва да бъдат в центъра на село Сладун в 12.30 ч. на 4 ноември (четвъртък). За тях ще бъде осигурен транспорт с високопроходими автомобили до участъка от границата, където министрите на отбраната и на вътрешните работи ще направят кратки изявления. При провеждането на събитието ще бъдат спазени всички противоепидемични мерки.
На Сухопътните войски са възложени неотложните ремонтно-възстановителни дейности на инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип по българо-турската граница и прилежащия път. Те се извършват по съвместен план, изготвен от Главна дирекция „Гранична полиция“ и Командването на Сухопътните войски. В изпълнение на плана от 29 октомври 20 военнослужещи от състава на 55-и инженерен полк със 7 специализирани машини започнаха работа по възстановяването на целостта на съоръжението в района. |
02.11.2021 |
Формирование за разузнаване и обезвреждане на невзривени боеприпаси от военно формирование 32 890 - Бургас от състава на Военноморските сили разузна и унищожи ръчна граната, образец 1915 г. Боеприпасът е открит на 1 ноември в частен имот в бургаския квартал „Лозово“.
Специализираният екип от четирима военнослужещи транспортира и обезвреди гранатата в района на стрелбище „Атия“ при спазване на всички мерки за безопасност. |
02.11.2021 |
В изпълнение на мисията на въоръжените сили „Принос към националната сигурност в мирно време“ от 20.00 ч. на 1 ноември 2021 г. над 350 военнослужещи с повече от 40 единици техника от състава на Сухопътните войски оказват съдействие на органите на МВР за охрана на българо-гръцката и българо-турската държавна граница. Военнослужещите от 61-а Стрямска и 2-а Тунджанска механизирана бригада провеждат съвместни патрули със служители на Главна дирекция „Гранична полиция“.
На Сухопътните войски са възложени и неотложните ремонтно-възстановителни дейности на инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип по българо-турската граница и прилежащия път. Ремонтно-възстановителните дейности се извършват по съвместен план, изготвен от Главна дирекция „Гранична полиция“ и Командването на Сухопътните войски. В изпълнение на плана от 29 октомври 20 военнослужещи от състава на 55-и инженерен полк със 7 специализирани машини започнаха работа по възстановяването на целостта на съоръжението в района на РДГП „Елхово“.
Военнослужещите от Сухопътните войски изпълняват задачите си по охрана на държавната граница при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. |
01.11.2021 |
   Министърът на отбраната Георги Панайотов отличи днес, 1 ноември, по повод Деня на народните будители български институции и общественици, дейци на културата и изкуството.
„Денят на народните будители за мен е инвестиция в бъдещето, защото младите хора са бъдещите лидери на България. Те са хората, които ще вземат управленските решения за бъдещето на страната, за нашето добруване и нашия просперитет, за нашия мир и нашата свобода“, каза министър Георги Панайотов по време на тържествената церемония в Министерството на отбраната. Той подчерта, че Българската армия по време на най-новата българска история е била генератор и пазител на националните ценности. „Мисля, че сега, може би повече от всякога, България има нужда от хора като вас, от хора, които да показват пътя. Защото се опасявам, че в днешно време са се размили разграничителните линии между добро и лошо, между красиво и грозно, между истината и лъжата“, заяви министър Панайотов.
За принос към воинските добродетели и ценности, възпитаването у военнослужещите и подрастващите на любов към Отечеството, стремеж към изпълнение на дълга и по повод празника с почетен плакет на Министерството на отбраната и грамота бяха наградени Великотърновският митрополит Григорий, Свещеноиконом Серафим Янев - игумен на Кремиковския манастир, писателят и публицистът Калин Донков, Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, Националното училище за танцово изкуство в София и Формация Студио Балкантон.
„Църковната история, гражданската история и историята на нашето воинство са амалгама, която нито режими, нито диктатури, нито каквито и да е прищевки на силните на деня са можели да разбият и разрушат. В това отношение доказваме, че имаме в създанието си една постоянна будителност, която особено се чувства в нашите въоръжени сили“, подчерта в словото си Великотърновският митрополит Григорий. Той пожела повече млади хора да влизат в редиците на Българската армия. Митрополит Григорий предаде благопожеланията на Негово светейшество Българския патриарх Неофит и Светия синод. „Бъдете уверени, че всичко онова, що правите за доброто на отечеството е забелязано и подкрепено с нашите молитви“, подчерта Митрополит Григорий.
Всички отличени получиха плакет на Министерството на отбраната, разработен специално за Деня на народните будители. На него са изобразени кръстосани меч и перо. Те символизират светлото дело на всички народни будители, които с оръжие и перо, в миналото и в съвремието, водят българите към просвета, към свобода, към култура, вдъхновение и творчески успехи. Наградените благодариха за полученото признание и подчертаха ролята на Българската армия като будител и стожер на българските ценности.
По-късно днес на тържествена церемония министърът на отбраната Георги Панайотов награди с предметни награди и грамоти военнослужещи и цивилни служители от Министерството на отбраната, Военна академия „Г .С. Раковски“, висшите военни училища и Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров“ по повод празника.
***
Негово Високопреосвещенство Великотърновският Митрополит Григорий e ресорно отговарящ за Въоръжените сили и Българската армия в Светия Синод на Българската православна църква.
Завършва Софийската семинария и Духовната академия в София, с богословска специализация в Нюшателския университет, а по-късно и в институтите в Босей и Женева, Швейцария. Специализира и в Лондон, Бирмингам, Кентърбъри и Оксфорд, Англия. През 1990 г. е ректор на възстановената Пловдивска духовна семинария, а по-късно е назначен за ректор на Софийската семинария. На 6 март 1994 г. е канонически утвърден за Великотърновски митрополит.
За огромен принос в развитие и съхраняване на духовните ценности във Великотърновската епархия, Негово Високопреосвещенство е обявен за почетен гражданин на Велико Търново, на общините в Трявна, Свищов и Севлиево.
Свещеноиконом Серафим Янев е игумен на Кремиковския манастир „Св. Георги Победоносец“. Завършва ВВВУ „Г. Бенковски в гр. Долна Митрополия. През 90-те години служи в Корпус ПВО на ВВС и в Генералния щаб на Българската армия. След години намира ново призвание и учи паралелно в Софийската духовна семинария и в СУ „Св. Климент Охридски“.
Отец Серафим Янев реновира, възстановява и поддържа близо 10 храма в Софийска област. Работи за създаване на най-големия и модерен център в България за рехабилитация и обучение на деца с различни заболявания и създаване на образователен център за деца в Горна Малина.
Калин Донков – писател, поет, драматург и есеист. Работи в БНТ и БНР, както и в много периодични издания сред които в-к „Антени“, списание „Септември“, в-к „Континент“, сп. „Европа 2001“, в-к „Епоха“, сп. „Български воин“. Води рубрика във в. „Сега“ – „Нерви и утехи“, която прелива в интернет пространството и печели хиляди последователи.
Интерес сред читателите намират и неговите поредици „Частен случай и „Ранни мемоари“. Той е един от най-превежданите ни в чужбина поети - на английски, руски, френски, испански, полски, чешки, словашки, словенски, сръбски, украински, гръцки, арабски, пенджабски и други езици.
Калин Донков е носител на десетки национални литературни награди. Дълги години е главен редактор на сп. „Български воин“, което превръща в своеобразна сплав между армейски дух и национална култура и където в разнообразни анализи и очерци създава истински летопис за времето, събитията и личностите в Българската армия.
Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ е единственото висше училище за професионални музиканти в България. Основана е през 1921 г. с Царски указ № 145 на Н.В. Цар Борис ІІІ. В учебно-творческия процес участват едни от най-ярките дарования на съвременната българска музикална школа, чието творчество е част от световните художествени достижения. Тяхното изкуство е атестат за високото ниво на българското музикално образование, едно съчетание между най-ярките образци на европейската и световната музикална култура и богатите български музикални традиции.
Националното училище за танцово изкуство в София предлага хореографско обучение в областта на танцовите изкуства – класически балет, български народни танци и модерни танци. Основано е на 5 февруари 1951 г. като Държавно балетно училище. Учебната програма способства за развиване и усъвършенстване качествата на децата, за изграждане на танцувални умения, необходими на бъдещите артисти. За своята история училището е подготвило над 2 хиляди професионални изпълнители.
Формация Студио Балкантон е основана от Румен Бояджиев, Константин Цеков и Александър Бахаров в София през 1975 г. През 1979 г. се присъединяват барабанистът Петър Славов и китаристът Иван Лечев. Групата е носител на десетки награди: орден „Златен век“ – за изключителен принос към българската култура; за цялостен принос в развитието на българската култура – 2000 г.; за цялостен принос за българския рок – 1999 г.; за цялостен принос – 1993 г.; за продуцент на годината – 1993 г..
ФСБ е първата българска група с награда Грами за аранжимент и продуциране на песен - Grammy Award for arranging and producing the world-famous Latin hit Ciellito Lindo – 1990 г. Два пъти е носител на приза Мелодия на годината.
Със своя музикален стил - прогресив рок, поп рок, ню уейв и фънк рок, и с изключително съдържателните си текстове, групата е легенда за няколко поколения българи, като не спира да ги вдъхновява, да им задава не само музикален, но и интелектуален тон и вкус, да буди сърцата и духовете ни.
|
01.11.2021 |
Военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции (СКСО) на Българската армия участваха в най-голямото годишно учение за сертифициране на Съвместното командване и компонентните командвания на силите за незабавен отговор на НАТО „Steadfast Jupiter - 21“. То се проведе от 4 до 29 октомври 2021 г. и в него участваха около 5000 военнослужещи от 26 страни-членки на НАТО и две партньорски страни – Финландия и Швеция.
Целта на учението бе да се отработят, съгласуват и оценят действията на структурите и командванията на НАТО на стратегическо, оперативно и тактическо ниво в отговор на криза, включваща както хибридни, така и конвенционални заплахи на територията на страни-членки на Алианса.
Българските военнослужещи участваха в сертифицирането на Компонентното командване на силите за специални операции (ККССО) към силите за незабавен отговор на НАТО за 2022 г. (NRF22). Сертификацията се проведе на територията на Италия с участието на представители от 11 държави. За първи път в рамките на учение от такъв тип български военнослужещи бяха назначени на ръководни длъжности, както в командването и щаба на ККССО, така и в групите за оценка, сертификация и ръководство на учението. Началникът на щаба на СКСО полковник Божидар Бойков бе назначен за заместник-командир на ККССО, а командирът на 68-а група Специални сили на СКСО полковник Цветан Русинов - за заместник-началник на групата за оценка и сертифициране. Другите български военнослужещи от СКСО бяха на ключови позиции като началници на отдели и експерти в отделни направления. Те имаха възможност да повишат специализираната си подготовка и да придобият реален опит в процеса на планиране, командване и управление на многонационално Компонентно командване на силите за специални операции.
На 27 октомври се проведе ден за високопоставени гости в района на развърнатото в полеви условия Компонентно командване на силите за специални операции (ККССО). На него присъстваха началникът на отбраната на италианската армия и командирите на видовете въоръжени сили на Италия, представители на щаба на специалните операции на НАТО, дипломати и военни аташета. Командирът на Съвместното командване на специалните операции на Българската армия генерал-майор Явор Матеев също участва в заключителния етап на „Steadfast Jupiter - 21“. Гостите бяха приветствани от началника на отбраната на италианската армия и бяха запознати с процеса на подготовка и сертифициране на Компонентното командване на силите за специални операции към NRF22. Допълнително бяха проведени редица работни срещи, брифинги и дискусии относно развитието на силите за специални операции и необходимите промени за справяне със заплахите в бързо променящата се среда.
Началникът на отбраната на италианската армия и командирът на италианското Съвместно командване на специалните операции дадоха изключително висока оценка на българските военнослужещи, участващи в процеса на сертифициране на ККССО.
„Горд съм и ви благодаря, че с показаните способности защитихте честта и името на българските Специалните сили и на България“, каза генерал-майор Явор Матеев в обръщението си към своите подчинени, които участваха в „Steadfast Jupiter - 21”. Той им благодари за отличната работа по време на учението. „Никога преди това не сме имали офицери на ключови и ръководни позиции в щаба на ККССО на НАТО. Това показва сериозно израстване на нашите офицери и на командването ни като цяло“, посочи командирът на Съвместното командване на специалните операции.
|
01.11.2021 |
Днес в Българската армия жените военнослужещи се ползват с всички права, с които се ползват и колегите им мъже. Равните права на жените и мъжете военнослужещи са уредени както със Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ), поднормативните актове към него, така и с Класификатора на длъжностите на военнослужещите в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Няма никакви ограничения за заемането на каквато и да е длъжност по полов признак. Няма подобни ограничения и в наредбите за условията и реда за приемане на курсанти във висшите военни училища. Не е отказвано и обучение във Военна академия „Г.С. Раковски“ по полов признак и категорично заявяваме, че такива твърдения са абсолютна неистина. Отказите се базират единствено на законови пречки, каквато например е липсата на диплома от завършено висше военно училище.
По темповете си на развитие и съдържание статутът на българските жени военнослужещи не се отличава от законодателството и практиката в страните от Европейския съюз и НАТО. Жените са равнопоставени на мъжете при упражняване на професията на военнослужещ.
Насаждането на неверни и спекулативни внушения за дискриминация относно правата на жените военнослужещи в Българската армия слага петно върху близо 30-годишните усилия за утвърждаването на демократичните ценности не само в контекста на равнопоставеността и равните права, но и в налагането на равните възможности за развитие и растеж в кариерата и за двата пола.
В Министерството на отбраната и Българската армия служат стотици жени военнослужещи, израснали с много труд и усилия през всички нива на военната йерархия. Сред тях вече има и старши офицери, преминали през всички образователни изисквания за кариерното им израстване – от висше военно училище, през обучение във Факултет „Командно-щабен” до Стратегическия курс на ВА "Г.С.Раковски". Във Военновъздушните ни сили служат и жени пилоти, които никой не е ограничавал в решението им кой вид военна авиация да изберат.
Жените военнослужещи са категорично против прилагането на т.нар. положителна дискриминация, изразяваща се в ненужно толериране и покровителстване, които пречат на истинската им професионална реализация и кадрово израстване.
Присъствието на жени в армейския строй отдавна не се приема като явление, будещо сензация. Насаждането на неверни внушения за дискриминационно отношение към тях говори за непознаване на демократичните процеси и крие риск за провокиране на опасни настроения, застрашаващи с години отстояваната равнопоставеност на половете в Българската армия. |
|
 |