 |
Новини - архив
27.11.2020 |
Над 51 563 000 лева са постъпленията от собствени приходи на Министерството на отбраната при планирани за тази година близо 51 516 000 лева. Това сочат отчетните данни към ноември 2020 г. Изпълнението на плана за реализация на собствени приходи към момента превишава 100%, което се случва за първи път от десет години насам.
Приходите са основно от разпоредителни действия с имоти – частна държавна собственост, в управление на Министерството на отбраната. Близо 32 940 000 лева са постъпленията в резултат на проведените тръжни процедури за продажба на поземлени имоти и сграден фонд, с отпаднала необходимост за Българската армия, при планирани за тази година 20 724 000 лева.
Открояват се и приходите от продажба на стоки и продукти с отпаднала необходимост за Българската армия, които през тази година са над 11 080 000 лева. |
27.11.2020 |
 Втора група от 40 военнослужещи от различни военни формирования на Българската армия от 30 ноември (понеделник) ще се включат в помощ на медиците от многопрофилните болници от състава на Военномедицинска академия (ВМА) в битката срещу КОВИД-19.
Ротацията на екипите става на всеки две седмици. На военнослужещите са възложени задължения, свързани с дезинфекция и термометриране, както и помощни дейности в Лабораторията по „Вирусология” на ВМА.
Военнослужещите са разпределени във Военномедицинска академия – София и във военните болници в градовете Варна, Пловдив, Плевен и Сливен. Част от тях са придобили специализирани умения в курсовете за „Бойни санитари” във ВМА.
Ежегодно десетки военнослужещи от различни военни формирования в страната получават начална военномедицинска подготовка, която им дава възможност след това – при нужда, да се включат както на бойното поле, така и при различни инциденти с масово постъпване на пострадали.
|
26.11.2020 |
   В Националния военен университет получавате образование и подготовка не само като командири на българската войска. Получавате възможност да се изградите като лидери на българското общество, стожери на българщината, на българския национален интерес, на българския дух, благодарение на който българската държава съществува и днес. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в приветственото си слово по повод 142 години от създаването на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ днес, 26 ноември. По думите му малко са онези политици, намерили място в българската история със своите дела, но стотици хиляди са българските воини, благодарение на които България съществува. „Благодарение на техния героизъм, дела и гениално ръководство, сме записали най-гордите страници в българската история“, посочи той. Министър Каракачанов подчерта пред курсантите че учат в едно от най-елитните военни учебни заведения не само в България, а и в Европа.
„Получавате подготовка, с която утре ще се гордеят не само вашите подчинени и вашите родители, а и цялата българска нация. Защото няма друго в дългата българска история, на което да сме разчитали, за да съществуваме като народ и държава, освен силата и духа на българския войник и неговите командири и офицери“, каза още министърът на отбраната. По повод актуалната пандемична обстановка, той се обърна към курсантите с думите: „Не се страхувайте от тази пандемия. Знам, че за пореден път се налага да живеете изолирано във военното училище. Но повярвайте ми, пред вас като бъдещи командири предстоят много по-сериозни изпитания, които съм убеден, че както и това вие ще преодолеете със силен дух“.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов благодари на ръководния и преподавателския състав на НВУ „Васил Левски“ за полаганите грижи за бъдещето на Българската армия. Той още веднъж поздрави курсантите за това, че са избрали професията „защитник на Родината“. „Да завършиш висше военно училище е предизвикателство. Още по-голямо предизвикателство е да го завършиш в условията на здравна пандемия. Нови предизвикателства предстоят и от това, че този процес е пряко свързан с модернизацията на Българската армия“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
Той заяви, че приоритетна задача и основна отговорност на военното ръководство и на военнослужещите от всички нива е превръщането на отделения финансов ресурс от държавата в реални, адекватни отбранителни способности. „Разчитаме на вас да бъдете мозъкът и двигателят на този процес, за да бъде Българската армия достоен гарант на независимостта и териториалната цялост на нашата Родина“, обърна се началникът на отбраната към курсантите. Той ги призова да учат, да усвояват успешно учебния материал и да възпитават професионалните си качества, за да бъдат готови да се влеят в редиците на Българската армия, адекватни на съвременната динамична и сложна среда на сигурност.
„За 142 години Националният военен университет се е утвърдил като основното висше учебно заведение, подготвящо кадри за Българската армия и Министерството на отбраната“, каза бригаден генерал Иван Маламов, началник на НВУ, в словото си по повод празника. „Основен приоритет за мен е възпитанието на нашите курсанти – бъдещите командири на военните формирования, бъдещите лидери на армията и на държавата. Техният имидж и авторитет ще се градят на моралните навици и умения, които придобиват, на знанията, опита и всичко, което е нужно те да станат достойни офицери и пазители на нашите традиции. НВУ има особена характерна черта: Ние сме пазители на националните традиции; много пъти сме били съорганизатори и участници в национални ритуали“, посочи още бригаден генерал Иван Маламов. Началникът на НВУ подчерта, че предстои много работа по подобряване на научно-изследователската инфраструктура, спортните и битови бази, както и всичко, което е нужно, за да се изградят нормални и комфортни, съвременни условия на работа.
Книга на военно-историческа тематика с лично послание от министъра на отбраната Красимир Каракачанов получиха всички курсанти на НВУ. В тържествена обстановка и при спазването на противоепидемичните мерки най-старото висше военно училище отбеляза 142 години от създаването си с няколко родолюбиви и емоционални събития. Техни гости бяха още народни представители, представители на местната и държавната власт, ветерани и други.
В НВУ бе официално открит и осветен кабинет по военна история, който носи името на Гоце Делчев (навремето също възпитаник на военното училище). Министър Красимир Каракачанов дари на университета книги с историческо съдържание, които да бъдат от полза в учебния процес.
В православния храм „Свети Седмочисленици“ в двора на НВУ бяха положени урни с пръст от военните гробища в Сливница и Гургулят (от времето на Сръбско-българската война) и в Прилеп (от времето на Първата световна война). Военният ритуал бе изпълнен от курсантите в тържествена обстановка в знак на почит към паметта на българските воини, загинали във войните за национално освобождение и обединение.
|
26.11.2020 |
Към момента не се налага отлагане по който и да е от модернизационните проекти за ново въоръжение. Това каза пред журналисти във Велико Търново министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 26 ноември, след тържественото отбелязване при спазване на противоепидемичните мерки на 142-рата годишнина на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“. „Към момента от нашия бюджет близо 70 милиона лева сме предоставили на здравеопазването за борба с Covid-19. Но има разходи, от които може да се откажеш, и разходи, които не трябва да спираш, и проектите за модернизация са такива“ – подчерта той.
На въпрос за новите противоепидемични мерки министър Каракачанов коментира, че от две седмици курсантите във висшите военни училища са под карантина, за да бъде запазено здравето им в условията на пандемия. „Като министър на отбраната, аз се съобразявам с препоръките, които дава главният лекар на въоръжените сили - началникът на Военномедицинската академия генерал-майор Мутафчийски“, подчерта той. По думите му трябва да се доверим на медицинските специалисти и на хората, които всеки ден се борят с този проблем. „Министърът на здравеопазването и лекарите на големите болници препоръчаха новите мерки. Трябва да се доверим на професионалистите, а не на политиците или на слуховете в интернет“, посочи той.
По думите му няма необходимост от военно полева болница в този момент, тъй като проблемът не е недостиг на легла, а с квалифициран медицински персонал. „Обществото трябва да е наясно, че трябва да бъдем солидарни. По тази причина от седмици в системата на Министерството на отбраната военнослужещи, преболедували Covid-19 и успешно излекувани, бяха призовани да даряват кръвна плазма и те го правят с ясното съзнание, че могат да помогнат. Наред с това около 40 души от военните формирования, преминали курсове за бойни санитари, помагат в петте военни болници и тази дейност ще продължи на смени, посочи още той.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов коментира във Велико Търново и актуалната тема с българо-македонските отношения. В словото си пред курсантите от НВУ той заяви: „През всички тези години българският воин, командир и офицер, никога не са обръщали гръб на противника. Те проливаха кръвта си за Добруджа, Тракия, Поморавието, Македония за един общобългарски национален идеал – това ги прави много по-велики от всички онези, които след това си присвояваха техните заслуги“.
„Споменавайки Македония, чувам някои наши партньори и т.нар. общественици да ни призовават „да направим компромис“, да приемем, че все пак „нещата са се променили“. С какво да направим компромис? С онези 200 000 български воини, които загиваха по бойните полета през 1912 – 1913, 1915 – 1918, 1941 – 1944 година? Да забравим това, че техните деца, майки, съпруги караха един тежък живот, защото техните мъже и синове загиваха за един общобългарския национален идеал – с това ли да направим компромис? Или да направим компромис с тези, които няколко десетилетия рушаха българските военни паметници и разпиляваха костите на нашите герои. С кого да разделим нашата история? Възпитаници на военното училище са Гоце Делчев, полковник Дрангов, полковник Дървингов, генерал Протогеров, общо 11 генерали от Българската армия, десетки полковници, стотици офицери. Какъв компромис да направим – да ги наречем някакви други, а не българи? След като те умираха в редовете на Българската армия за българския национален идеал. Убеден съм, че няма българско сърце и няма българин в чиито вени тече българска кръв, който е готов да направи това“, каза още министър Каракачанов.
|
25.11.2020 |
Сто четиридесет и втората годишнина от началото на военното образование в България и празника на Националния военен университет „Васил Левски“ ще бъдат тържествено отбелязани на 26 ноември в гр. Велико Търново. В честването ще участват министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
На този ден в знак на признателност към българските воини, отдали живота си за свободата и независимостта на Отечеството, ще бъде положена пръст от военните гробища в Сливница, Гургулят и Прилеп в криптата в православния храм „Свети седмочисленици“ в района на Военния университет. Ще бъдат отдадени военни почести и ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на Васил Левски и пред паметника на възпитаниците на Националния военен университет.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще поздравят ръководния състав, преподавателите, курсантите и студентите по повод празника на Военния университет и ще открият нов кабинет по военна история „Гоце Делчев”.
Тържественото отбелязване на годишнината ще се проведе при стриктно спазване на всички противоепидемични мерки.
Националният военен университет „Васил Левски” е най-старото военно училище в България и води началото си от есента на 1878 г. В него са се обучавали кадри за сухопътните, военноморските и военновъздушните войски. От създаването му до днес най-старото военноучебно заведения на България обучава и възпитава 142 випуска за нуждите на Въоръжените сили.
Уважаеми колеги, Каним ви в 10.15 ч. на 26 ноември 2020 г. в Националния военен университет „Васил Левски“ в гр. Велико Търново за отразяване на тържеството по повод на 142-ата годишнина от началото на военното образование в България, при спазване на противоепидемичните мерки.
|
25.11.2020 |
Със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов е обявен конкурс за заемане на 16 войнишки длъжности във военните формирования на Съвместното командване на специалните операции в гарнизон Пловдив. В него могат да участват български граждани, завършили средни или висши училища в страната или в чужбина. Кандидатите трябва да подадат до 20 януари 2021 г. писмено заявление за участие в конкурса до командира на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) чрез структурите на Централното военно окръжие (ЦВО) в страната.
Във военно формирование 48 650 – Пловдив са обявени 7 вакантни длъжности за автомонтьор, сапьор, санитар и младши оператори по специални операции. По две са вакантните длъжности, обявени във военните формирования 54 120, 56 100 и 56 110 в Пловдив. Те са за радиотелеграфист, радиооператор, химик-дегазатор, младши оператори по специални операции и шофьори. Три са обявените длъжности за военно формирование 56 120 – Пловдив. Те са за работник в кухня, шофьор и пожарникар. Освен завършено средно образование, за повечето длъжности кандидатите трябва да притежават и авиомедицинска годност за изпълнение на парашутни скокове.
Конкурсът ще се проведе в периода 9 – 10 февруари 2021 г. и включва изпит по физическа подготовка, изпит-тест за обща култура и събеседване с кандидата. Изпитът по физическа подготовка ще се проведе чрез определяне на качествата на кандидатите за сила (лицеви опори и коремни преси), бързина (бягане совалка 10х10 м) и издръжливост (крос 1000 м). Тестът за обща култура включва 100 въпроса, като за всеки правилен отговор на въпрос се дава по една точка. Времето за провеждане на теста е с продължителност до 60 минути.
Кандидатите за войници, спечелили конкурса, се приемат на военна служба, ако към датата на сключването на договора не са навършили 40 (44) години.
Изискванията, на които трябва да отговарят кандидатите, необходимите документи и критериите за подбор са посочени в обявата, публикувана на 24 ноември 2020 г. в интернет страницата на Министерството на отбраната, рубрики „Документи“ - „Обяви и конкурси“.
Кандидатите за участие в конкурса могат да получат допълнителна информация освен на телефоните, посочени в обявата, и на телефона на националната кампания „Бъди войник“: 0700 20 407.
|
25.11.2020 |
  Въпреки произтичащите от COVID-19 ограничения за пътуване Съвместната комисия продължи дейността си по координиране прилагането на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната (ССОО). Днес, 25 ноември, комисията проведе своето редовно 21-во заседание дистанционно, чрез използването на електронни платформи за комуникация.
Форумът бе открит и ръководен от съпредседателите на комисията от двете страни – генерал-лейтенант Цанко Стойков, заместник-началник на отбраната и бригаден генерал Джесика Мейераан, заместник-директор на дирекция „Партньорство, сътрудничество в сферата на сигурността и противоракетна отбрана“ в Командването на Силите на САЩ в Европа.
Отчетени бяха резултатите по прилагане на ССОО за периода от проведеното заседание на комисията преди година в София до момента. Обсъдени бяха въпроси относно бъдещото сътрудничество между двете страни във всички области на ССОО, като бе акцентирано на развитието на инфраструктурата на договорените съоръжения и провеждането на планираните съвместни българо-американски подготовки и учения. Приети бяха решения, свързани с бъдещото прилагане на Споразумението между правителствата на България и САЩ за сътрудничество в областта на отбраната. В заседанието участваха членовете на Съвместната комисия и ръководителите на подкомитетите към нея. От българска страна се включиха представители на Министерството на отбраната и Българската армия, както и от министерствата на околната среда и водите, на финансите и на труда и социалната политика. От американска страна участие взеха представители на Командването и компонентните командвания на Силите на САЩ в Европа, Инженерния корпус на Сухопътните войски на САЩ в Европа, Офиса на аташето по отбрана и Офиса за военно сътрудничество към американското посолство у нас.
|
24.11.2020 |
  Военнослужещи от различни военни формирования в страната се включиха в борбата срещу КОВИД -19.
Петте военни болници – в София, Варна, Пловдив, Плевен и Сливен, са подсилени с екипи, натоварени със задачи по дезинфекция на лечебните заведения, а в столицата – и с дейности в Лабораторията по вирусология.
Десетки са военнослужещите, преборили коварното заболяване и готови да дарят реконвалесцентна плазма, за да помогнат и на други да живеят. И това са само първите групи от редовете на Българската армия, заявили благородното си намерение. Създадена е организация в Кръвния център на ВМА, така че всички желаещи да могат да дарят плазма и да спасят живота на пациенти в критично състояние.
Българските военнослужещи са сред най-верните съмишленици на медиците в битката за живот. През цялото време от началото на пандемията от КОВИД-19 те продължиха активно да се включват в акциите на ВМА за насърчаване на безвъзмездното кръводаряване „Бъди един от нас! Дари кръв – спаси живот!”. Защото освен за пациенти с коварната зараза, ВМА продължава отговорната си дейност спрямо и пациентите с други заболявания, чието лечение не търпи отлагане. Именно за осигуряването на кръв и кръвни продукти в тези спешни ситуации на помощ идват военнослужещи и цивилни служители от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия.
Втори ден продължава акцията с участието на униформените от военното формирование в Мусачево, която върви паралелно с кампанията за набиране на дарители за кръвна плазма.
|
24.11.2020 |
Със заповед на министъра на отбраната е обявен конкурс за попълване на 30 вакантни матроски (войнишки) длъжности във военни формирования на Военноморските сили (ВМС). Могат да кандидатстват лица, завършили граждански средни или висши училища, в страната и в чужбина.
Обявените свободни места са във военните формирования във Варна и Приселци (община Аврен). Длъжностите са за водолази, разузнавачи, боцман, мотористи, механици, шофьори и др.
Сред изискванията към кандидатите са да имат българско гражданство, минимум завършено средно образование, да са годни за военна служба, да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер и др. За длъжностите на спасителен кораб, моторен катер, минен ловец и др. се изисква кандидатът да покрива медицинските стандарти за годност за плавателна служба на надводни кораби.
В срок до 8 януари 2021 г. кандидатите трябва да подадат лично писмено заявление и всички необходими документи до командира на ВМС чрез структурите на Централното военно окръжие (ЦВО) по постоянен адрес.
Конкурсът ще се проведе по график от 4 до 11 март 2021 г. Той включва тест за обща култура, изпит за определяне на физическата годност и събеседване.
Тестът за обща култура обхваща 80 въпроса от 4 области (български език и литература; математика и логика; история; информатика) и се провежда за 60 минути. Изпитът по физическа подготовка включва изпълнение на брой коремни преси и лицеви опори за 90 секунди, тичане совалка 10х10 метра и крос 1000 метра. За някои от длъжностите кандидатите изпълняват още и набиране и плуване и плуване под вода за време.
Кандидатите за приемане на военна служба, които навършват посочената в закона възраст от 40 години през 2021 г. могат да се обръщат към длъжностното лице, приемащо заявленията, за допълнителна информация за сключването на договорите за военна служба. Информация за всички обявени вакантни длъжности във Военноморските сили, условията и сроковете за кандидатстване може да намерите в интернет страницата на Министерството на отбраната тук.
|
23.11.2020 |
        Специализирани екипи от 38-ми батальон за ядрена, химическа и биологична защита и екология, Единния център за начална подготовка и Центърa за подготовка на специалисти от състава на Сухопътните войски оказват помощ на медиците от военните болници в страната в битката срещу КОВИД-19. Те са командировани в болниците в София, Варна, Пловдив, Плевен и Сливен и изпълняват дейности, свързани предимно с дезинфекция на лечебните заведения, а в столичната болница помагат и в лабораторията по Вирусология. Boeннocлyжeщите разливат среди във виросологиите за PSR тестовете, извършват термометриране и дезинфекциране на общите части в клиниките и отделенията на болниците.
Екипите ще се ротират на всеки две седмици.
Създадена е организация и от днес военнослужещи, преболедували КОВИД-19, вече даряват кръвна плазма в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинска академия в София. Кампанията е организирана със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, с която се даде възможност на всеки желаещ да стане донор и така да помогне за лечението на пациенти в тежко състояние.
|
23.11.2020 |
|
20.11.2020 |
Първите двадесет военнослужещи, които са заявили желание да станат дарители на реконвалесцентна плазма за лечение на тежки случаи на Covid-19, ще го направят в седмицата между 23 и 27 ноември. Акцията се провежда в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинска академия (ВМА). За да не се получават струпвания, е създаден график и военнослежещите са разпределени по дни.
Със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов N РД – 103-16 от 9 ноември 2020 г. бе създадена организация за даряване на кръвна плазма от военнослужещи и цивилни служители от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Желаещите могат да дарят кръвна плазма без да има какъвто и да е риск за здравето им, а по този начин може да бъде спасен животът на пациенти в критично състояние, уверяват от ВМА.
Продължителността на целия процес по снемане на анамнеза, диагностика и даряване на плазма отнема около 60-90 минути. На всеки дарител се прави предварителна картотека на място във ВМА и изследване за наличие на антитела.
Всеки преболедувал COVID-19, на възраст от 18-65 г., може да стане дарител на реконвалесцентна плазма и по този начин да помогне на други заразени да живеят. За повече информация: 02/ 92 25 506
|
19.11.2020 |
|
19.11.2020 |
Българските Военноморски сили проведоха противоминни действия за унищожаване на мини от Първата световна война, които бяха открити по време на българо-румънското противоминно учение „Посейдон 2020”. На морското дъно бяха намерени пет бойни морски мини тип „ЕМА“ и една морска мина тип „EMC“. Боеприпасите бяха открити по време на планираната в рамките на учението противоминна операция от минните ловци от състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG2).
Мините тип „EMA“ са котвени, контактни, с размери 1,6 х 0,8 м. и тегло 150 кг. Те могат да бъдат поставяни от надводен кораб или подводница. Мината тип „EMC“ е също котвена, контактна, но с по-голям диаметър и боен заряд от 300 кг.
За осигуряване на безопасността районът, в който бяха открити мините, беше изолиран за корабоплаване и подводни дейности. Противоминните действия са проведени от 6 ноември до 18 ноември 2020 г. в Несебърския залив. Координатор и ръководител на взривните дейности беше капитан III ранг Илия Стойчев – началник на центъра за подготовка на водолази и бордни спасители.
В противоминни действия участваха минен ловец „Цибър“, водолазните катери „Капитан II ранг Никола Фурнаджиев“ и „Форос“, водолазните групи за извършване на обследване, откриване, маркиране и подривявяне на открити морски мини от Пункт за базиране Варна и Пункт за базиране Бургас, както и водолазната група на минен ловец „Цибър“.
Действията на личния състав по откриването, идентифицирането и унищожаването на мините свидетелства за професионализма и високото ниво на подготовка, като същевременно демонстрира, че минната опасност остава актуална дори и сто години след края на Първата световна война. |
18.11.2020 |
|
17.11.2020 |
|
16.11.2020 |
 Специализиран екип от военно формирование 44200 – Стара Загора от 2-ра механизирана бригада разузна и унищожи днес, 16 ноември, 120-мм мина със стабилизатор и взривател. Силно корозиралият боеприпас е бил открит при изкопни дейности в частен имот в село Хаджи Димитрово, община Казанлък. Екипът, в състав 4 военнослужещи и 4 броя техника, действа под ръководството на капитан Йордан Йорданов. Боеприпасът е бил транспортиран и унищожен на учебен център „Тюлбето“ при спазване на всички мерки за безопасност. Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
14.11.2020 |
Специализиран екип от Националния военен университет „Васил Левски“(НВУ) извърши разузнаване, транспортиране и обезвреждане на невзривен боеприпас, открит на брега на река Дунав в района на град Русе.
Боеприпасът е снаряд с цилиндрична форма, с размери 160 мм дължина и 40 мм ширина. Военнослужещите с ръководител подполковник Йордан Терзиев изпълниха успешно задачата в помощ на населението като транспортираха и унищожиха боеприпаса при спазване на всички мерки за безопасност.
Специализираните военни екипи действат на основание отправено искане от главния секретар на МВР и по заповед на началника на НВУ бригаден генерал Иван Маламов.
|
13.11.2020 |
Военнослужещи от Сухопътните войски обезвредиха, днес 13 ноември, невзривени боеприпаси на различни места в страната.
Специализиран екип от 31-ви механизиран батальон в Хасково извърши разузнаване, транспортиране и обезвреждане на невзривен боеприпас, открит в района на 118 гранична пирамида на границата в землището на село Аврен, Община Крумовград, област Кърджали. Боеприпасът е невзривена противопехотна мина ПСМ – 1. Военнослужещите с ръководител капитан Слави Красев изпълниха успешно задачата в помощ на населението като транспортираха и унищожиха боеприпаса в район при спазване на всички мерки за безопасност.
Специализиран екип от поделение 44200 от състава на 2-ра Механизирана бригада Стара Загора разузна и унищожи 120 мм силно корозирала осколочно-фугасна мина без взривател. Боеприпасът е открит в района на склад за вторични суровини в града и транспортиран до полигон „Люляк“, където е извършено унищожаването. В обезвреждането участваха шестима военнослужещи с два автомобила под командването на капитан Йордан Йорданов.
Специализираните военни екипи действат на основание отправено искане от главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. |
12.11.2020 |
    "Today is an important day for the Navy. With this project, we took the second step towards the modernization of the Bulgarian Army after signing the contract for new fighter aircraft. I hope it is not the last one." This was what the Minister of Defense Krassimir Karakachanov said at the ceremony on signing the contract for the project "Acquisition of a multipurpose modular patrol ship for the Navy" with the company "Fr. Lürssen Werft “GmbH & Co. KG” today, 12 November 2020."We signed a contract that is important not only for the Bulgarian Armed Forces, particularly for the Bulgarian Navy, but also for the company Lursen. It shows that the relations, including the economic ones, between the two friendly countries, the Republic of Bulgaria and the Federal Republic of Germany, are developing well ", added Minister Karakachanov.
"Our relations with Lursen do not end with this contract, on the contrary, this contract is only the beginning. We still have a lot of work to do on the industrial cooperation. I hope that the two sides will be able to build trust and good relations which, for many years to come, will be beneficial both for the German company and for the Bulgarian Navy," said the Minister of Defence.
"The deal is especially important because the two ships will be fully built in Bulgaria, in Varna. We plan to build more ships in the future that will be used both in the Black Sea and in other seas.” This was what Dirk Malgowski, Managing Director of the company “Fr. Lürssen Werft “GmbH & Co. KG” said at the signing ceremony.
He thanked the Bulgarian team for the constructive atmosphere and hard work and effort put in the negotiations process and pointed out that the real hard work is actually ahead of us as the building of the vessels will take several years.
It is a great day for Bulgaria and the Bulgarian Navy, stressed Dirk Malgowski, and it is an important day for my company, for Lürssen, as well, because we have been able to sign this deal with a European partner country and NATO member, which is of special importance to us. Thanks to this deal, the excellent ties between our two countries will deepen even further. As per the contract, endorsed by the Council of Ministers, the company will manufacture and deliver two multipurpose modular patrol vessels (MMPVs) within a budget of 984,000,000 inclusive of VAT. The ships are going to be built on Bulgarian territory, at the MTG Dolphin shipyard. The vessels are expected to be delivered in 2025 and 2026 respectively. The contract provides for training of both the crews and the engineers. The MMPVs will be capable of participating in a vast range of NATO and EU maritime operations. The implementation of this project will help the Bulgarian Navy acquire modern capabilities for surface warfare, submarine warfare, and air warfare.
In compliance with all anti-epidemic measures, the ceremony was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Bulgaria H.E. Christoph Eichhorn, the Chief of Defence Admiral Emil Eftimov, the Commander of the Bulgarian Navy Rear Admiral Kiril Mihaylov, and representatives of the contractor.
|
12.11.2020 |
    “Днес е важен ден за Военноморските сили (ВМС). С този проект направихме втората крачка за модернизацията на Българската армия след подписването на договора за нови изтребители. Надявам се да не е последната”. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов на церемонията по подписване на договора по проекта за „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“ с компанията “Fr. Lürssen Werft“ GmbH&Co. KG днес, 12 ноември. „Подписахме договор, който е важен не само за българските въоръжени сили в лицето на българския флот, но и за компанията „Люрсен“. Той показва, че отношенията, в това число и икономическите между двете приятелски държави Република България и Федерална Република Германия се развиват добре“, допълни министър Каракачанов.
„Нашите отношения с „Люрсен“ не приключват с този договор, напротив те сега започват. Тепърва имаме доста работа по индустриалното сътрудничество. Надявам се, че двете страни ще могат да изградят доверие и добри отношения, което за много години напред ще бъде от полза, както за немската компания, така и за българските ВМС“, заяви още министърът на отбраната.
„Сделката е особено важна, защото двата кораба ще бъдат изцяло построени в България, във Варна. Планираме в бъдеще да строим още кораби, които ще бъдат както за Черно море, така и за други морета“. Това каза Дирк Малговски, управляващ директор на компанията “Fr. Lürssen Werft“ GmbH&Co. KG на церемонията по подписването. Той благодари на българската страна за конструктивната атмосфера и положените усилия в хода на преговорите и подчерта, че тепърва предстои сериозната работа, тъй като процесът на изграждане на корабите ще отнеме няколко години.
„Това е важен ден за България, за българските ВМС и за компанията „Люрсен“. Успяхме да подпишем договора с държава, която е наш партньор в НАТО, и е член на Европейския съюз. Благодарение на тази сделка, отличните връзки между нашите две държави ще се задълбочават още повече“, подчерта Дирк Малговски.
Според одобрения от Министерския съвет контракт компанията ще построи и достави два многофункционални модулни кораба, като финансовата рамка на проекта е на стойност 984 000 000 лв. с ДДС. Строежът ще бъде извършен на територията на Република България в корабостроителен завод МТГ „Делфин“. Корабите се очаква да бъдат доставени съответно през 2025 и 2026 година. Договорът предвижда обучение както на екипажите, така и на инженерния състав. Корабите притежават способности да участват в широк спектър от морски операции на НАТО и ЕС. С реализацията на проекта ВМС ще придобият модерни способности за противодействие на надводен, подводен и въздушен противник.
При спазването на всички противоепидемични мерки на церемонията присъстваха извънредният и пълномощен посланик на Федерална Република Германия Н.Пр. Кристоф Айххорн, началникът на отбраната адмирал Емил Евтимов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов и представители на фирмата-изпълнител.
|
10.11.2020 |
  „Гоце Делчев е роден в българския град Кукуш, учи в българската Солунска гимназия и във военното училище в София - български офицер, български учител, български революционер. Пред него има възможност за кариера в свободна България, но той избира по-трудното и по-рисково – да се върне в поробена Македония и да пали българите в тяхната жажда за свобода. И там намира своя край – убит в сражение с турските поробители. Може би днес някой в нашата западна съседка не е прочел добре историята си и се чуди какъв е Гоце Делчев. Ако има това съмнение, може да прочете стотиците писма, статии и другите материали, които е написал Гоце Делчев. А може и да дойде в хубавия български град Самоков, да сложи едно цвете на неговия паметник и да прочете какво е казал той – „Ние се борим за автономията на Македония и Одринско, за да ги запазим в цялост за бъдещето обединение на България“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 10 ноември, при откриването на паметен знак на Гоце Делчев в град Самоков. В церемонията по откриването на паметника участва и кметът на града Владимир Георгиев. Събитието уважиха народни представители, заместник-областният управител, представители на общинската администрация, членове на Сдружението на българските родове от Македония и др. В знак на признателност пред делото на българския революционер пред новооткрития паметник бяха поднесени венци от името на министъра на отбраната, началника на отбраната, общинското ръководство, ВМРО и граждани.
Пред журналисти министър Каракачанов коментира и днешните разговори с делегацията от Република Северна Македония, свързани с нейната кандидатура за еврочленство. „Ние изразихме нашата позиция, която е ясна, категорична и напълно съвпада с рамковата позиция, която беше приета от парламента през октомври м.г. Обяснихме, че не можем да направим никакъв компромис с въпросите, свързани с българската история, с идентичността на българския герой, на всички онези хора, които наричаме част от общата ни история“, каза министър Каракачанов. Той подчерта, че срещата е протекла в откровен и приятелски тон. „Мисля, че те разбраха, че България не води някаква политика на инат, че България е суверенна държава и не се влияе от настроенията в една или друга европейска столица“, категоричен бе министър Красимир Каракачанов.
|
09.11.2020 |
Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов ще открие паметен знак на българския революционер Гоце Делчев в град Самоков утре, 10 ноември. Събитието ще се проведе в кв. „Самоково“ от 17.30 ч. с военен ритуал с участието на представително формирование от Националната гвардейска част.
Инициативата за поставяне на паметния знак на Гоце Делчев (1872 - 1903) се е зародила преди години. Неин съорганизатор е Община Самоков. Събитието ще уважат още народни представители, заместник-областният управител, кметът на общината и представители на общинската администрация, членове на Сдружението на българските родове от Македония и др.
*** През 1891 г. Гоце Делчев постъпва като юнкер във Военното училище в София и затова в наши дни неговата памет освен като революционер и културен деец, ще бъде почетена и с военен ритуал.
Град Самоков и регионът имат съществена роля в епохата на Възраждането, в борбите на българите за Освобождение и впоследствие за национално обединение. Будното самоковско население се включва активно в революционните борби и войните, които България води. През 1897 г. в Самоковското железарско училище Гоце Делчев и група ученици създават македонски революционен кръжок, който има за цел да подпомага борбите на българите в Македония за освобождение. По-късно към кръжока се присъединяват и ученици от Самоковския американски протестантски колеж. Гоце Делчев посещава няколко пъти Самоков, Бели Искър и Говедарци при подготовката на Илинденско-Преображенското въстание заради стратегическото разположение на района (той е бил граничен между свободна България и Османската империя, а от Бели Искър през Демир Капия са преминавали четите в посока Банско и Разлог, които се включват в борбата за освобождение на българските земи).
*** Уважаеми колеги, Заповядайте на откриването на паметния знак на Гоце Делчев на 10 ноември, вторник, от 17.15 часа в град Самоков, квартал „Самоково“ до бл. 1, при спазването на противоепидемичните мерки |
09.11.2020 |
|
09.11.2020 |
Със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов N РД – 103-16 от 9 ноември 2020 г. се създава организация за дарение на кръвна плазма във Военномедицинска академия (ВМА) за лечение на тежки случаи на Covid-19. Даряването на кръвна плазма от военнослужещи и цивилни служители от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия ще се извършва в Центъра по трансфузионна хематология на ВМА. Условията за това са те да са преболедували Covid-19, да са излекувани и да имат отрицателен PCR тест. Желаещите могат да дарят кръвна плазма без да има какъвто и да е риск за здравето им, а по този начин може да бъде спасен животът на пациенти в критично състояние, уверяват от ВМА.
|
07.11.2020 |
        Паметта на българските воини, загинали за национално освобождение и обединение, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския дълг в мирно време беше почетена на Архангелова задушница с воински почести в знак на признателност към героите.
В столицата панихидата за упокоение на душите на загиналите беше отслужена от Негово Високопреподобие архимандрит Василий – протосингел на Софийската света митрополия. На ритуала във Военния мавзолей-костница присъстваха президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на Република България Румен Радев, вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-командващият на Съвместното командване на силите генерал-майор Иван Лалов, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, заместник-командирът на ВВС бригаден генерал Петьо Мирчев, офицери от Българската армия и представители на военно-патриотичните съюзи и родолюбиви организации. Асоциацията на военните аташета, акредитирани у нас, беше представена от нейния доайен полковник Шанън Джонсън – аташе по отбраната на САЩ.
В знак на преклонение пред паметта на героите бяха отдадени военни почести и бяха поднесени венци и цветя. В ритуала участваха военнослужещи от Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър.
Поради спазване на противоепидемичните мерки ритуалът на Архангелова задушница в памет на загиналите български герои беше организиран в София и във всички военни гарнизони в страната с намален брой присъстващи.
Представителни части на Сухопътните войски и Военноморските сили участваха в панихиди в гарнизоните Асеновград, Бургас, Варна, и Пловдив. Военнослужещите поднесоха венци и цветя пред паметниците на загиналите воини.
|
06.11.2020 |
    Участниците в българо-румънското противоминно учение на Военноморските сили „Посейдон – 2020“ усъвършенстваха нивото на подготовка на личния състав по планиране и провеждане на противоминни действия в коалиционен формат. Това каза днес, 6 ноември, командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Велко Велков на дискусията по повод проведеното противоминно учение. Той благодари от името на командира на ВМС на военнослужещите, участвали в учението, за постигнатите от тях резултати. Дискусията се проведе в Конгресния център в пристанище Бургас и в нея се включиха командирът на Втората постоянна противоминна група на НАТО капитан II ранг Димитриос Катсоурас и командирите на групи и кораби, участвали в учението.
Екипажът на минен ловец „Цибър“, който през октомври се присъедини към състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG2), днес изпълни задачи по унищожаване на една от шестте морски мини, открити по време на учението „Посейдон“. В района на северния Несебърски залив водолазната група на минен ловец „Цибър” извърши подриваването на морската мина от времето на Първата световна война. Поради лошите хидрометеорологични условия в района, утежняващи работата на екипажа, подриваването на останалите стари мини е отложено за следващата седмица.
|
06.11.2020 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов участва вчера, 5 ноември, в заседанието на Военния комитет на Европейския съюз (ЕС), което поради усложнената епидемична обстановка се осъществи чрез видеотелеконферентна връзка.
В програмата на форума бяха дискутирани теми, засягащи Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) на ЕС, сред които бяха: развитието на архитектурата за командване и управление, протичащият процес на Стратегически размисъл за сигурността и отбраната и ролята на Военния комитет в него, партньорството между ЕС и НАТО.
Началниците на отбраната обсъдиха с върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел Фонтелес средата на сигурност в глобален мащаб, която допълнително се усложнява от проявите на тероризъм и влошаващата се пандемична обстановка с COVID-19. Те изразиха съгласие, че в настоящата ситуация е изключително важно да се отправят правилните послания към обществото за важността на поддържането и увеличаването на бюджетите за отбрана. Само по този начин могат да бъдат преодолени дефицитите от отбранителни способности на ЕС, подчертаха участниците във форума.
Началниците на отбраната се съгласиха за необходимостта от ясно разграничаване отговорностите на Военния секретариат и Звеното за планиране и провеждане на мисии и операции. Адмирал Емил Ефтимов изрази надежда в най-скоро време тази структура да постигне пълни оперативни способности.
Относно процеса „Стратегически размисъл за сигурността и отбраната“, т.н. Стратегически компас, началниците на отбраната изразиха мнение, че Военният комитет трябва активно да се ангажира с приоритизирането на задачите и изискванията към въоръжените сили, гарантиращи тяхното ефективното използване. Адмирал Ефтимов отбеляза, че изпълнението на военни мисии и операции трябва да продължи да бъде основна задача за въоръжените сили, като допълнително се развиват способности за поддръжка на гражданските мисии. Началникът на отбраната подчерта, че утвърдилият се процес за анализ, оценка и приоритизиране на необходимите военни способности на ЕС трябва да се запази като основен за развитието им в Съюза. |
05.11.2020 |
         Пет бойни морски мини тип „ЕМА“ и една морска мина тип „EMC“ са открити в морски води в района, в който се провежда българо-румънското противоминно учение „Посейдон 2020”. Мините от времето на Първата световна война са открити, лежащи на дъното, по време на планираната в рамките на учението противоминна операция от минните ловци от състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG2).
По две от мините бяха открити от френския кораб FS Orion и испанския кораб ESPS Duero. По една мина откриха италианският кораб ITS Alghero и френският кораб FS Orion (M645).
Мините тип „EMA“ са котвени, контактни мини с размери 1,6 х 0,8 м. и тегло 150 кг. Те могат да бъдат поставяни от надводен кораб или подводница.
Мината тип „EMC“ е също котвена, контактна мина, но с по-голям диаметър и боен заряд от 300 кг.
По време на миночистенето след Първата световна война практиката е била след подсичане на мините от тралните кораби, изплавалите мини да се разтрелват с малокалибрено стрелково оръжие. В резултат на това корпусите на мините се пробивали и мините потъвали на дъното без да се взривят. По този начин те не представляват опасност за надводните кораби, но крият риск, ако бъдат затралени с придънни тралове от риболовните кораби, или ако бъдат ударени.
За да се осигури безопасността, районът, в който са открити морските мини, е изолиран за корабоплаване и подводни дейности. Планирани са и ще бъдат проведени противоминни действия с участието на кораби и водолазни групи от ВМС на Република България за унищожаване на откритите исторически мини.
Действията на личния състав по откриването и идентифицирането на мините свидетелства за професионализма и високото ниво на подготовка, като същевременно показват, че минната опасност остава актуална дори и сто години след края на Първата световна война. Всичко това още веднъж потвърждава необходимостта ВМС на Република България да поддържат и развиват своите противоминни сили, придобивка за които са и новозакупените от Кралство Нидерландия два минни ловци клас „Трипарти“.
|
03.11.2020 |
Първо бих искал да отбележа усилията на министъра на външните работи Екатерина Захариева и на председателстващата Европейския съюз Федерална република Германия за опита им да доближат позициите на българската и на македонската страна.
Подкрепям основните констатации на българския външен министър, че двустранният договор между Република България и Република Северна Македония не се спазва от македонска страна. В резултат на това към този момент доверието на София към Скопие е изгубено, поради системно неизпълнение на поетите от македонска страна ангажименти.
Припомням, че от октомври 2019 година насам има Рамкова позиция, утвърдена и от българския парламент, ясно дефинираща сроковете и условията, при които България ще подкрепи членство на РСМ в Европейския съюз. Нито едно условие от Рамковата позиция не е спазено от македонска страна, особено условията за постигане на напредък в работата на двустранната историческа комисия, която практически бе едностранно блокирана от правителството в Скопие.
Напълно неприемливо остава за мен Македония да получи подкрепа за започване на преговори за ЕС с намирането на какъвто и да е компромис с Декларацията от 1999 г., подписана между двете страни, или без ясно признание от страна на Скопие на българските корени на съвременния македонски език и история след 1944 г. Не смятам, че към момента България разполага с гаранции от македонска страна за изпълнението на Договора от август 2017 г. и не приемам, че такива гаранции могат да бъдат изявления на членове на македонското правителство, или само декларация от тяхна страна. Единствена гаранция би могъл да бъде писмен анекс към Договора от 2017 г., отразяващ българската Рамкова позиция и декларацията на българския парламент от октомври 2019 г.
В обратен случай България не може да подкрепи европейското членство на Македония при никакви условия и при никакъв външен натиск, ако за целта българската страна ще трябва да жертва своите национални интереси, допускайки в ЕС една антибългарска държавна идеология, наследена от времето на комунистическа Югославия и – за съжаление - съхранявана с всички усилия от сегашното правителство в Скопие.
|
02.11.2020 |
Специализиран екип от 78-ми батальон за осигуряване – София разузна и унищожи днес, 2 ноември, силно корозирала авиобомба със счупени взривател и стабилизиращи перки. Тя е открита в землището на село Заноге, община Своге.
Военнослужещите, с ръководител капитан Петър Трайков, изпълниха успешно задачата в помощ на населението като транспортираха и унищожиха боеприпаса в район, извън населеното място, при спазване на всички мерки за безопасност.
Специализираният военен екип действа на основание отправено искане от главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
|
 |