 |
Новини - архив
30.11.2019 |
Специализиран екип от 2-ра Тунджанска механизирана бригада – Стара Загора от състава на Сухопътните войски беше задействан днес, 30 ноември, след получен сигнал за открити при почистване на частен обект невзривени боеприпаси в района на местността „Тюлбето“ край Казанлък.
Военнослужещите извършиха разузнаване на откритите предмети, при което беше установено, че това са 2 броя ръчни гранати РГД. Екипът ще извърши унищожаване на боеприпасите при спазване на всички мерки за безопасност. |
28.11.2019 |
                 Днес е финалът на кампанията „Бъди войник“ за тази година, която ще продължи в различни форми и през следващата, защото виждаме, че от тази кампания има положителен ефект. Показателен за това е фактът, че за първите девет месеца на 2018 г. в Българската армия са постъпили 325 войници, а през тази година за същия период новоназначените войници са почти двойно – 602-ма. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 28 ноември, на последното за тази година събитие от националната кампания „Бъди войник“ в град Велико Търново.
Министър Красимир Каракачанов посочи, че наред с кампанията са предприети и други мерки за попълване на некомплекта като повишаване на заплатите на военнослужещите средно с по 10% за трета поредна година по решение на правителството. „Считам, че трябва да търсим и други форми - работа с подрастващото поколение и въвеждане на военното обучение в по-разширена форма в средните училища“, каза министърът на отбраната и допълни, че се надява с подготвяните промени в закона да се създаде възможност за доброволна военна служба и повече хора да могат да изберат професията на военнослужещия.
Изключителен интерес предизвикаха демонстрациите на военнослужещите от Специалните сили. Те представиха техники по интуитивна стрелба с маркиращи боеприпаси и военни ръкопашни техники. Командосите показаха действия при акция за неутрализиране на терористи и освобождаване на заложник. Атрактивни бяха и демонстрациите с оръжие на курсантите от Националния военен университет, които спечелиха аплодисментите на младите хора.
В събитието от кампанията със свои информационни щандове участваха Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Специалните сили, Централното военно окръжие, Националната гвардейска част, Служба „Военна полиция“. Събитието завърши с концерт-спектакъл на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили и Гвардейския представителен духов оркестър.
На заключителното за тази година събитие от кампанията „Бъди войник“ в гр. Велико Търново присъстваха командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, директорът на служба „Военна полиция“ бригаден генерал Борислав Сертов, началникът на НВУ полковник Иван Маламов, кметът на Община Велико Търново Даниел Панов, командири на военни формирования, народни представители от региона, представители на местната и областната администрация и ветерани.
След концерта в 20.30 ч. гражданите и гостите на старопрестолния град ще имат възможност да наблюдават спектакъла „Царевград Търнов - звук и светлина“, който се излъчва с любезното съдействие на Община Велико Търново по повод края на кампанията „Бъди войник“ за тази година.
|
28.11.2019 |
     Хубав български празник е днешната дата, в която се отбелязва създаването на първото българско военно училище. Преди да бъдат изградени повечето от другите институции в току-що възстановеното българско Княжество, след 500-годишното турско робство, тогавашните създатели на съвременна България ясно са преценили, че българският народ няма бъдеще без храбра и добре обучена войска, която трябва да е водена от офицери, получили достойно образование. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 28 ноември, на тържественото честване на празника на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“.
В своето слово министър Каракачанов подчерта, че докато има българска държава и докато в нея има българска нация ще има национални интереси и мъдрите български държавници са отчитали преди всичко националните интереси, а те са защитавани с кръвта на Българската армия - на българския войник, на българския сержант и на техните командири. „Българският офицер винаги е защитавал своя дом, своето семейство и своята страна и затова той написа тези велики страници в нашата история“, каза министърът на отбраната и заяви, че основната мисия на военното училище е да учи курсантите да бъдат добри българи, добри офицери и добри командири.
„Докато ви има вас и такива като вас ще я има България“, с тези думи министър Каракачанов се обърна към курсантите от НВУ и ги поздрави за избора, който са направили да служат на Родината.
По повод 141 години от началото на военното образование в България и откриването на първото военно училище министърът на отбраната награди отличили се по време на обучението си курсанти.
„Доволен съм от планираните средства за отбрана. За трета поредна година има средства както за увеличаване на заплатите с 10 %, така и за назначаване на нови военнослужещи. Отделени са и средства за ремонт и възстановяване на достатъчно бойна техника, осигурени са и парите за другите два проекта на армията – за флота и за Сухопътните войски“, поясни министърът на отбраната в отговор на журналистически въпрос. Той подчерта, че амбициите на ръководството на министерството са решаване на натрупани с десетилетния проблеми в армията. „С разбиране и с лице към нуждите на армията решаваме проблемите на практика“, заяви още министър Каракачанов и допълни, че това води до сигурност у военнослужещите, които виждат, че се полагат усилия и за повишение на възнагражденията, за модернизация на въоръжението и за подобрение на материалната база.
|
27.11.2019 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще бъде във Велико Търново утре, 28 ноември, за да участва в празника на Националния военен университет „Васил Левски“ (НВУ) и в заключителното за тази година събитие от кампанията „Бъди войник“.
Министър Красимир Каракачанов ще бъде посрещнат в 12.00 ч. в НВУ. Той ще приеме строя на почетния караул и ще поднесе венец пред паметника на Васил Левски. Тържествата ще продължат в Дома на културата на университета, където министърът на отбраната ще връчи награди на отличили се по време на обучението курсанти.
В следобедните часове министър Красимир Каракачанов ще посети и последното за годината събитие от кампанията „Бъди войник“. То ще започне в 15.30 ч. в пространството зад Военния клуб. Тук ще бъде подредена информационна борса за набиране на войници и матроси. В нея със свои щандове ще участват Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Специалните сили, Централното военно окръжие, Националната гвардейска част, Служба „Военна полиция“. На място те ще дават информация за вакантните места в Българската армия, за условията и начините за кандидатстване, за спецификата на службата във всеки един от видовете въоръжени сили.
Присъстващите ще могат да разгледат образци въоръжение, техника и оборудване на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Служба „Военна полиция“ и Специалните сили. В събитията се включват клуб „Традиция“ и Държавния военно-исторически архив. Те ще покажат български военни униформи от Първата световна война и мобилизационни документи от началото на създаването на Българската армия.
Представителна курсантска рота от НВУ „Васил Левски“ ще направи демонстрация на ръкопашен бой, строеви хватки и движение с оръжие.
Събитието в гр. Велико Търново ще завърши с концерт-спектакъл на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили и Гвардейския представителен духов оркестър, който ще започне в 18.00 ч. в МДТ „К. Кисимов“. Входът е свободен.
|
27.11.2019 |
|
27.11.2019 |
Специализиран екип от военно формирование 32 890 – Бургас от състава на Военноморските сили беше задействан днес, 27 ноември, след получен сигнал за открит метален предмет в морето на един метър от брега между Ахелой и Поморие. Военнослужещите от състава на Военноморските сили извършиха разузнаване на открития предмет, при което беше установено, че това е противотанкова мина ТМ 57. Екипът извърши унищожаване на мината при спазване на всички мерки за безопасност. |
25.11.2019 |
Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев проведе работна среща днес, 25 ноември, със своя сръбски колега - заместник-началника на Генералния щаб на Армията на Република Сърбия генерал-майор Петър Цветкович, в Димитровград, Сърбия.
Договореност за провеждането на работната погранична визита бе постигната през юни на годишната среща на заместник-началниците на отбраната в рамките на Процеса от срещи на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа (SEDM) в гр. Скопие, Република Северна Македония.
На срещата днес двамата заместник-началници обсъдиха актуални въпроси, свързани с двустранното и регионалното военно сътрудничество с фокус върху съвместните тренировки и учения, в които участие традиционно вземат формирования от Сухопътните войски и Военновъздушните сили. Разгледани бяха възможностите за провеждането на бъдещи съвместни двустранни подготовки и учения между силите за специални операции и военно-полицейските формирования на двете държави.
|
22.11.2019 |
Военните операции и мисии на ЕС, сътрудничеството с НАТО и развитието на военните способности на съюза бяха сред основните теми на есенната сесия на Военния комитет на ЕС. В заседанията, които се проведоха на 20 и 21 ноември в Брюксел, участва началникът на отбраната генерал Андрей Боцев.
Участниците във форума подчертаха необходимостта от продължаване на усилията по осигуряване на нужните ресурси за постигането на целите на операциите и мисиите по линия на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС. Поставен беше акцент върху засилването на сътрудничеството и взаимната помощ с международните организации и партньори като ООН, НАТО и Африканския съюз, с цел синхронизиране на действията на терен.
Началниците на отбраната потвърдиха своята ангажираност към процесите по планиране и развитие на военните способности на ЕС за постигане нивото на амбиция на съюза. Те приветстваха съвместните усилия на Алианса и ЕС по изграждане на капацитет и устойчивост на партньорите от Западните Балкани, което да доведе до постигането на стабилност в региона. Участниците се обединиха, че трябва да продължи работата по дигитализацията и внедряването на изкуствен интелект в отбраната.
|
22.11.2019 |
 „За мен е чест да Ви приветствам с добре дошли в България след успешно изпълнение на мисията в Афганистан. Оценката, която поставяме на изпълнението на вашите задачи, е висока и мисията е успешна. Всичко това е резултат от вашата подготовка, висока мотивация, себеотдаване, с които значително допринесохте за издигане на авторитета на Българската армия сред нашите съюзници и партньори”. Това каза командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров в приветствието си към военнослужещите от 38-ия контингент, участвал в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. Тържественият ритуал се проведе на 21 ноември в Хасково.
Със заповеди на министъра на отбраната, началника на отбраната, командващия на Съвместното командване на силите и командира на Сухопътните войски бяха наградени тридесет и трима военнослужещи.
На церемонията присъстваха командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, командирът на 2-ра механизирана бригада бригаден генерал Стоян Шопов, командирът на 61-ва механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков, областният управител на област Хасково д-р Стефка Здравкова, заместник-кметът на община Хасково Динко Тенев.
38-ият контингент замина за Афганистан на 11 май и се завърна на 18 ноември 2019 г. По време на шестмесечната мисия военнослужещите изпълниха успешно поставените им задачи – денонощни дежурства на контролно-пропускателен пункт и патрулиране, както и подготовка и подпомагане на националните сили за сигурност на Афганистан.
|
20.11.2019 |
    България има своите вечни интереси и те трябва да бъдат отстоявани, включително и със саможертва на хора като о.з. полковник Пеньо Пенев. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов на тържествената церемония днес, 20 ноември, по връчването посмъртно на почетния знак на Министерството на отбраната „Свети Георги I степен“ за офицери на военния разузнавач о.з. полк. Пеньо Върбанов Пенев (1926 - 2015). Отличието прие дъщеря му архитект Валентина Върбанова. Наградата се връчва за изключителен принос към националната сигурност и отбраната на страната и по повод 55 години от освобождаването на българския офицер от турски затвор и размяната му с девет турски агенти, осъдени в България. На церемонията бе представен трейлър на документалния филм „Един срещу девет“ на Военния телевизионен канал, посветен на българския разузнавач. „Тази награда и този филм са едно малко признание за всичко, което този човек е направил и изстрадал за страната си. За съжаление посмъртно можем да се опитаме да поправим една несправедливост към един човек, а по този начин – и към неговите колеги, които честно и безкористно са служили, но са забравени“, посочи министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
„Никога не съм делил българските офицери на такива, служили преди 9-и септември, след 9-и септември, след 10-и ноември. Българският офицер винаги и при всички исторически обстоятелства преди всичко е полагал клетва да служи на България. Ако искаме да създаваме приемственост, да възпитаваме бъдещите поколения в дух на патриотизъм и отговорност към страната си, ние трябва да уважаваме всички българи за заслугите, които имат, без значение в коя историческа епоха са служили на България“, подчерта министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
По думите му години наред голяма част от офицерите, служили във военното разузнаване, са били отричани по идеологически причини, на това трябва да се сложи край и днешната церемония е стъпка в тази посока. „Отричани, обругавани, оплювани, само че от кого? От тези, които се опитаха за 30 години по всякакъв начин да ни промият съзнанието като народ; за пореден път да ни налагат някакви нови идеологически ценности така, както се правеше и след 9-и септември. За мен няма разлика дали в името на пролетарския интернационализъм или в името на глобалния либерализъм промиваш съзнанието на своя народ и го обричаш на унищожение и забвение. Затова тези хора, които са служили на България, заслужават нашето уважение. Те са герои. Ако искаме да имаме герои и в бъдеще, ние трябва да уважаваме всички преди тях. Трябва да имаме примери, а примерите не можем да ги подбираме според политическата конюнктура“, каза още министър Каракачанов.
Дъщерята на полковник Пеньо Пенев архитект Валентина Върбанова благодари на инициаторите, авторите и участниците в заснемането на филма „Един срещу девет“ на Военния телевизионен канал и на Министерството на отбраната за връченото отличие. „Наричат баща ми легенда, но легенди са и всички тези десетки български разузнавачи, които са работили в България, и които са били предани на девиза на военното разузнаване – „Служа на Отечеството“, каза тя.
Церемонията продължи с емоционален разказ на 92-годишния о.з. полковник Димитър Вандов, ветеран от външнополитическото разузнаване на България, за живота и дейността на о.з. полк. Пеньо Пенев. „Бих желал да изкажа нашата най-голяма благодарност на министъра от името на запасните разузнавачи в България затова, че удостои с високо отличие нашия боен другар“, каза о.з. полк. Димитър Вандов и подчерта, че дейността на българското военно разузнаване винаги е била в посока мир, стабилност, запазване на баланса, укрепване на отношенията.
|
20.11.2019 |
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев участва в есенната сесия от заседания на Военния комитет на Европейския съюз. Форумът се провежда на 20 и 21 ноември в Брюксел, Белгия.
Началниците на отбраната ще обсъдят сътрудничеството между ЕС и НАТО, изграждането на способности и синхронизирането на процесите между постоянното структурирано сътрудничество, координирания годишен преглед на отбраната и Европейския фонд за отбрана.
Дневният ред на заседанието предвижда да бъдат дискутирани операциите и мисиите по линия на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС. Участниците ще обсъдят сътрудничеството със своите партньори от Албания, Босна и Херцеговина, Грузия, Йордания, Молдова, Република Северна Македония и Украйна. |
20.11.2019 |
  Националното военноморско учение на ВМС на Турция с международно участие „Dogu Akdeniz -2019” завърши днес, 20 ноември 2019 г. В него участва фрегатата „Верни“ от състава на българските ВМС, заедно с над 50 военни платформи (кораби, подводници, самолети и вертолети) от 8 различни държави – България, Гърция, Италия, Испания, Канада, Пакистан, Румъния и домакина на учението Турция. Двете постоянни групи на НАТО в Средиземно море - SNMG 2 и SNMCMG 2, също се включиха в учението с пълния си състав.
По време на учението бяха изпълнени задачи от пълния спектър на бойните действия като: осигуряване на видовете отбрана на съединение надводни кораби по време на прехода на море и в назначен район; артилерийски стрелби по въздушна, морска и брегова цел; отбрана от въздушен противник; придвижване на група кораби през миниран район; противоминни и противоподводни действия, тактическо маневриране и др.
За пореден път екипажът на фрегатата „Верни” показа своето високо ниво на подготовка. Големият брой участващи сили, състоящи се от надводни кораби, подводници и авиация, разнообразието от упражнения, сериали и тактически действия допринесоха за повишаването на натренираността и професионалната подготовка на екипажа.
|
20.11.2019 |
  Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и вицеадмирал Емил Ефтимов, заместник-началник на отбраната и съпредседател на Съвместната комисия по прилагане на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната (ССОО), откриха днес, 20 ноември, 20-то редовно заседание на комисията. Форумът се проведе в Министерството на отбраната.
От американска страна заседанието беше открито от заместник-ръководителя на дипломатическата мисия на САЩ в България Джъстин Фридман и ръководено от бригаден генерал Джесика Мейераан - съпредседател на Съвместната комисия и заместник-директор на дирекция „Партньорство, сътрудничество в сферата на сигурността и противоракетна отбрана“ в Командването на Силите на САЩ в Европа.
По време на разговорите бяха отчетени резултатите по прилагане на Споразумението в периода от предходното заседание на комисията, проведено на 17 януари 2019 г. в Щутгарт, Германия, до момента. Обсъдени бяха въпроси относно изграждането, използването и сигурността на съвместните съоръжения, както и планираните за следващата година съвместни българо-американски подготовки и учения. Събитието завърши с приемането на решения, свързани с бъдещото прилагане на ССОО.
В заседанието участваха още представители на Министерството на отбраната и Българската армия, Държавна агенция „Национална сигурност”, Министерството на околната среда и водите, Министерството на финансите и Министерството на труда и социалната политика. От американска страна участие взеха представители на Командването и на компонентните командвания на Силите на САЩ в Европа, Инженерния корпус на Сухопътните войски на САЩ в Европа, Офиса на аташето по отбрана, Офиса за военно сътрудничество и американското посолство у нас.
|
20.11.2019 |
Командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов ще участват в тържествения ритуал по посрещане на военнослужещите от 38-ия контингент, участвали в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. Церемонията ще се проведе утре, 21 ноември, от 11.00 ч. на площад „Свобода“ в Хасково.
По време на ритуала ще бъдат наградени военнослужещи от състава на контингента за проявен висок професионализъм и отговорност при изпълнение на задачите.
Уважаеми колеги, Ако желаете да отразите събитието, заповядайте на 21 ноември в 11.00 ч. на площад „Свобода“ в Хасково. |
19.11.2019 |
Българският офицер о.з. полковник Пеньо Пенев, (служител на Разузнавателното управление на Генералния щаб), ще бъде отличен посмъртно от министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Почетният знак на Министерството на отбраната „Свети Георги“ I степен за офицери ще бъде връчен на дъщерята на полк. Пенев арх. Валентина Върбанова на тържествена церемония в Министерството на отбраната, която ще се проведе на 20 ноември, сряда, от 12.00 ч. Наградата се връчва за изключителни заслуги на о.з. полк. Пеньо Пенев (1926 - 2015) към националната сигурност и отбраната на страната и съществен принос за укрепването на двустранните отношения между България и Турция.
Уважаеми колеги, Ако желаете да отразите събитието, моля заповядайте на 20 ноември, сряда, от 11,30 ч в Министерството на отбраната (вход откъм ул. „Аксаков“). Ще бъдат допускани само акредитираните представители на средствата за масова информация. На церемонията ще може да се запознаете и с подробности за документалния филм на Военния телевизионен канал за о.з. полк. Пеньо Пенев „Един срещу девет“. |
19.11.2019 |
     „Националният план за нарастване на бюджета за отбрана се изпълнява и разходите по проекта за придобиване на нов боен самолет през тази финансова година по никакъв начин няма да засегнат бюджета за отбрана през следващите години и той ще нараства, както е планирано. Това означава, че от ресурсна гледна точка развитието на модернизацията както на Сухопътните войски, така и на останалите видове въоръжени сили, е осигурено“. Това каза заместник-министър Атанас Запрянов в слово от името на министъра на отбраната по случай бойния празник на Сухопътните войски днес, 19 ноември.
Тържественото честване се състоя във Военната академия „Г. С. Раковски“ в присъствието на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев, председателя на парламентарната Комисия по отбрана Константин Попов, началника на отбраната генерал Андрей Боцев, висши военни, дипломати, офицери от резерва.
Заместник-министър Запрянов подчерта, че политическото ръководство на Министерството на отбраната споделя загрижеността на командира на Сухопътните войски, за това че модернизацията е неизбежна, много важна, но се забавя. „Това забавяне не се дължи нито на политически, нито на военни фактори, а на сложността на процедурите по превъоръжаване“, увери той. “Благодаря Ви за усърдието и че не се огъвате пред трудностите. Запазихте своите способности и работихте настойчиво за тяхното надграждане. Разчитам на вас, не само като на най-големия вид въоръжени сили, но и като екип от професионалисти, от достойни воини и личности“. Това заяви началникът на отбраната генерал Андрей Боцев в своето поздравление към личния състав на Сухопътните войски.
Генерал Боцев акцентира върху повишаването на възнагражденията на военнослужещите и цивилните служители във Въоръжените сили в три поредни години, както и на увеличения брой конкурси за военнослужещи и улеснените условия за назначаването им. Началникът на отбраната припомни извършващите се ремонти и преустрояване на сградния фонд в редица военни формирования. Той заяви, че очаква сключване на договора за новите бойни машини през 2020 г. „Отворихме пътя за реализация и на други ключови, макар по-малки проекти за ремонт, модернизация и закупуване на нова техника и въоръжение – като ремонта на танкове Т-72 и танковия мерник-далекоглед ТПД-К1“.
„Днес ние сме достойни наследници на тези, които защитаваха България. Ние тренирахме по полигоните, ние сме на мисии, ние помагахме на населението. Бяхме там, където трябва. Днес заставаме с гордо вдигната глава пред обществото. Първи сме по проведени учения и участници в тях, първи по участия в мисиите, както и по оказване на помощ на населението“, каза в словото си командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. На тържеството от името на министъра на отбраната с почетен знак на МО „Св. Георги“ I степен бе награден о.з. генерал-лейтенант Кирил Цветков, началник на Главния щаб на Сухопътните войски (2001 г. - 2003г). Награди от името на министъра на отбраната получиха и седем военнослужещи. За отлични резултати и висок професионализъм началникът на отбраната генерал Андрей Боцев награди седем военнослужещи от Сухопътните войски.
|
18.11.2019 |
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев и заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов ще участват утре, 19 ноември, в събранието по повод празника на Сухопътните войски. Тържеството ще започне в 10.00 ч. в киносалона на Военна академия „Г.С. Раковски”. Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов ще наградят военнослужещи и цивилни служители от Сухопътните войски, отличени за проявен висок професионализъм при изпълнение на служебните си задължения.
Преди 134 години - на 19 ноември 1885 г., българската пехота провежда решително победно сражение при Сливница по време на Сръбско-българската война. Това е първата голяма победа на войската след възстановяването на българската държава през 1878 г. С победата в Сръбско-българската война е защитен актът на Съединението между Източна Румелия и Княжество България и правото на българския народ да живее обединен и свободен.
Датата 19 ноември е определена за празник на Сухопътните войски с решение на Министерския съвет през 1992 г.
Уважаеми колеги, Постоянно акредитираните журналисти, които желаят да присъстват на отбелязването на празника на Сухопътните войски, ще бъдат допускани в района на Военна академия „Г. С. Раковски“ от 9.30 ч. на 19 ноември 2019 г., след представяне на лична и журналистическа карта. |
16.11.2019 |
  Хиляди наши герои от войните за освобождение и обединение през миналия век останаха в безкръстни гробове в Македония, Добруджа, Поморавието, Тракия. Тук е мястото, където всеки българин може да сложи цвете на признателност в памет на своя дядо, отдал живота си за защитата на България и обединението на българския народ. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 16 ноември 2019 г., в Плевен на тържествената церемония за откриването на паметника на Девета пехотна Плевенска дивизия и героите от Дойранската епопея от Първата световна война, начело с техния командир генерал Владимир Вазов. „Предимството на генерал Вазов пред неговите противници беше, че те бяха в чужда земя, а той бранеше своята“, подчерта министърът на отбраната Красимир Каракачанов. В словото си той припомни величави моменти от защитата на Дойран от българската войска и командирските и личностни качества на пълководеца генерал Вазов, спечелил уважението на свои и чужди на бойното поле.
Този паметник увековечава силата на българския дух и храбростта на нашите деди, служили в българската войска и днес България има нужда от такива паметници – посочи министър Каракачанов. „Българският народ е успявал тогава, когато се е борил, и тогава, когато е бил единен. В окопите всички имаха една мисъл – защитата на България и обединението на българските земи“, каза още министърът на отбраната и подчерта: „Това е изводът – имаме своето бъдеще като нация и народ, ако сме единни“.
Той благодари на Министерството на отбраната за дарените средства за отливане на монумента, на Инициативен комитет „Героите на Дойран“, Община Плевен, както и на всички, които подкрепиха със средства и усилия изграждането на паметника, включително и военнослужещите от формированията в гарнизон Плевен, родолюбиви и патриотични организации и съюзи.
Изграждането на паметника на Девета пехотна Плевенска дивизия се реализира за около година и половина, след като патрон на Инициативния комитет през март 2018 г. стана министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Идеята за него обаче е на близо 100 години. От Инициативния комитет „Героите на Дойран“ благодариха на всички дарители, сред които с лични средства е и министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Сред тях са също и Съюзът на ветераните от войните в България, Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва, личният състав на гарнизон Плевен, народни представители и много други.
Многохилядното събитие събра в центъра на Плевен представители на държавната и местната власт, неправителствени организации, бизнеса, родолюбиви българи от различни краища на страната, много ученици, жители на Плевен и региона. Присъстваха и председателят на парламентарната Комисия по отбрана Константин Попов, народни представители, командири и началници на военни формирования и други. Голям интерес предизвика и празничната програма с участието на представителния оркестър на Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново, Националната гвардейска част и ученическия гвардейски отряд от Плевен.
*** Централната фигура в паметника на Девета пехотна Плевенска дивизия е на генерал Владимир Вазов, бележит наш военачалник, командир на Девета пехотна Плевенска дивизия в състава на Първа българска армия през Първата световна война. Наред със забележителната му военна кариера, името му се свързва и със случая със „свалянето на бойните знамена“ пред него в Лондон, лично описан в неговите спомени. През 1936 г. ген. Владимир Вазов като член на ръководството и дългогодишен председател на Съюза на запасните офицери посещава Лондон като специален гост на Британския легион – организация на ветераните от Обединеното кралство. При посрещането му на гара Виктория бойните знамена са наведени при преминаването му в знак на почит. Сред посрещачите му там е и фелдмаршал лорд Милн, който командва английските войски, участвали в атаката на Дойран през Първата световна война.
|
15.11.2019 |
       Военните формирования на Сухопътните войски отбелязват своя боен празник с Ден на отворени врати.
Над 1 600 деца и ученици от гарнизони Смолян, Карлово и Казанлък вчера посетиха военните формирования от Сухопътните войски. В Смолян те имаха възможност да катерят алпийска стена и да разгледат оборудването на военнослужещите за действие във високо-планински условия. В Карлово учениците бяха част от механизирани патрули с бронирани машини „Хамър“ и бяха запознати с мерките за безопасност, които военнослужещите предприемат при движение в непозната среда. В Казанлък военнослужещите демонстрираха пред своите гости уменията си при работа с роботизираната система за обезвреждане на импровизирани взривни устройства.
Днес военните формирования в Благоевград, Враца, Пловдив и Асеновград посрещат ученици и граждани, които искат да научат повече за мисиите и задачите на военнослужещите от Сухопътните войски. Гостите имат възможност да разгледат статичния показ на образци оръжие и военна техника.
На 18 ноември (понеделник) 2019 г. от 10.00 ч. военнослужещите от военните формирования от състава на Сухопътните войски в градовете Стара Загора, Хасково, Ямбол, Плевен, Сливен, Мусачево, Горна Оряховица и с. Свобода ще посрещнат своите гости и ще им представят възможностите на въоръжението и бойната техника на формированията.
Уважаеми колеги, Каним постоянно акредитираните журналисти на 18 ноември 2019 г. от 10.00 ч. да посетят в Деня на отворени врати военните формирования на Сухопътните войски в градовете Стара Загора, Хасково, Ямбол, Плевен, Сливен, Мусачево и Горна Оряховица.
|
13.11.2019 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще открие паметника на Девета пехотна Плевенска дивизия в Плевен на 16 ноември, събота. Мемориалът е първият от такъв мащаб, издиган през последните 75 години и посветен на една от най-големите победи на Българската армия през Първата световна война – битката при Дойран. На тържествената церемония ще присъстват и представители на ръководството на Щаба на отбраната, командири на видовете въоръжени сили, представители на местната власт, депутати, дарители, членове на инициативния комитет за издигане на паметника. Тържествата в Плевен ще започнат в 10,45 ч. на площад „Възраждане“ с изпълнения на военни духови оркестри и демонстрация на строеви хватки с оръжие. В 11,30 ч. участниците ще се отправят към площад „Свободата“, където в 12 ч. ще се състои официалният ритуал по откриване на паметника на Девета пехотна Плевенска дивизия.
Мемориалът представлява архитектурно художествена композиция от пет скулптури - на ген. Владимир Вазов и четирима от неговите войници. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов е патрон на инициативата за изграждането на паметника. Министерството на отбраната активно участва в осигуряването на финансови и материални средства за изработване на скулптурните композиции. С лични дарения се включиха и народни представители, общественици, политически партии и граждани, в това число и министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
*** През годините са правени няколко опита да бъде изграден паметник за увековечаване на подвига на българския войник в битката при Дойран. През 1936 г. в гр. Плевен е учреден Инициативен комитет за изграждане на паметник на героите от 9-а пехотна Плевенска дивизия. Изготвен е проект, започва усилено събиране на средства. Военновременната обстановка в страната, както и последвалите драматични събития около и след 9 септември 1944 г. осуетяват намеренията на плевенската общественост. Събраните средства за паметника изчезват безследно. През 2000 г. е взето решение за издигане на паметник, но липсата на достатъчно финансови средства принуждава организаторите да се задоволят само с поставянето на паметна плоча в района на паметника на 4-и пехотен Плевенски полк. На 16 март 2018 г. под патронажа на министър Каракачанов бе създаден Инициативен комитет „Героите на Дойран“ за изграждането на паметник, във връзка със 100-годишнината от битката при Дойран и края на Първата Световна война. Проектът бе утвърден от Областната комисия „Военни паметници“, съгласно Закона за военните паметници. Макет на проекта мина и на обществено обсъждане в гр. Плевен, като получи пълно одобрение.
*** Първата световна война (1914 – 1918) е кулминацията на усилията на българския народ за освобождение на останалите под чужда власт български земи и обединението на разпокъсаната ни Родина. От 1915 г. до 1918 г. Българската армия се сражава на два фронта срещу войските на световни империи като британската, френската,руската и повечето балкански страни. Извоювани бяха славни победи, не бе загубена нито една битка и не бе пленено нито едно българско бойно знаме. Едно от най-героичните сражения през Първата световна война, увенчано с категоричността на успеха и изписано със златни букви в световната военна история, е Дойранската епопея. Девета пехотна Плевенска дивизия, добре подготвена и изкусно ръководена от ген. Владимир Вазов, през 1918 г., извоюва блестяща победа, запазвайки честта на Родината в края на войната.
Подвизите на българските офицери и войници по фронтовете са безпримерни, но над 100 хиляди от тях никога не се завърнаха по родните места, а гробовете им са безкръстни, останали извън пределите на Отечеството. В памет на падналите герои българският народ веднага след войната започва да изгражда военни паметници и мемориали в градове и села, за да достигнат те над 3000 в наши дни.
Уважаеми колеги, ако желаете да проследите тържествата и официалния ритуал по откриването на паметника, заповядайте на 16 ноември в 10,45 ч. на площад „Възраждане“ в Плевен.
|
13.11.2019 |
„Министерството на отбраната и Българската армия са сред първите потребители на ГИС технологията в страната и се чувстваме част от това общество. Географските информационни системи (ГИС) се развиват в различни направления и ние също се стремим непрестанно да следваме най-новите тенденции.“ Това заяви днес, 13 ноември, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев в поздравление от името на министъра на отбраната Красимир Каракачанов към участниците в конференцията, посветена на 21-ви Световен ден на Географските информационни системи. Форумът се провежда в хотел „Балкан“, гр. София. „Убеден съм, че използването на съвременни технологии е от ключово значение, както в сферата на отбраната и сигурността, така и във всички други направления“, категоричен бе генерал-лейтенант Илиев. Той отбеляза, че във Военно-географската служба, висшите военни училища и в много от военните формирования вече се използва модерен ГИС софтуер, който поддържа световните стандарти за създаване и обмен на данни и картографски продукти.
Провеждането на форума цели да представи новостите в геопространствените информационни системи, да предостави възможност за обмяна на опит и споделяне на виждания за внедряване на ГИС технологиите в България и тяхното ефективно използване за постигане на по-устойчиво развитие. В конференцията участват представители на множество държавни институции, международни гост-лектори, специалисти и експерти от различни сфери.
|
12.11.2019 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов откри международната научна конференция „Дългосрочни перспективи за развитие на средата за сигурност и изграждане на способности на Въоръжените сили“, която се провежда във Военна академия „Г. С. Раковски“. На откриването присъстваха заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, председателят на парламентарната комисия по отбрана Константин Попов, висши военни, дипломати и учени.
В словото си министър Каракачанов подчерта, че темата на конференцията е важна и актуална заради провеждания Стратегически преглед на системата за национална сигурност, основан на оценка на средата за сигурност и на задълбочен анализ на способностите на държавата за противодействие на рисковете и заплахите. „Главните рискове и заплахи пред националната и съюзната сигурност като тероризмът, миграционните вълни, дейността на организираната престъпност и хибридните въздействия ще се запазят, като в същото време ще се задълбочат процесите на промяна на глобалната архитектура на сигурността“, посочи министърът на отбраната. „Конфликтите, в които ще се използват въоръжените сили, ще са с бързо адаптиращ се противник, използващ комбинация от високо технологични решения и от нови, постоянно променящи се методи за постигане на целите. Бъдещите конфликти ще се водят във всички домейни на операциите – по суша, вода , въздух, в космическото пространство и в киберпространството. Това поставя по-високи изисквания към способностите на въоръжените сили, които ще взаимодействат със силите на съюзниците от Алианса“, отбеляза министър Каракачанов. „Отбранителните способности на българските Въоръжени сили трябва да бъдат изграждани в синхрон с развитието на останалите инструменти на националната мощ в политическата, дипломатическата, икономическата и информационната сфера“, категоричен беше министърът на отбраната. По време на форума заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов представи доклад на тема „Ролята на науката при планирането на отбраната и Въоръжените сили“. Той посочи, че сложността на процеса налага въвеждането на научния подход при осъществяването на Стратегическия преглед на отбраната в периода 2019-2020 г. „Използването на този подход е предпоставка за осигуряването на обективност и прозрачност, така че направените изводи от анализите да са солиден аргумент за доминиране над политическата целесъобразност и конюнктура“, заяви вицеадмирал Ефтимов.
|
12.11.2019 |
 Четири специализирани екипа от военни формирования на Сухопътните войски в Белене, Ямбол, Пловдив и Враца са задействани днес, 12 ноември, за обезвреждане на невзривени боеприпаси, открити в различни населени места в страната.
Военнослужещи от 55-и инженерен полк в Белене в 14.30 ч. предприеха разузнаване на корозирал снаряд, открит в землището на с. Черковица, община Никопол. При огледа е установено, че това е 152 мм бронебоен снаряд. В 16.25 ч. военнослужещите под ръководството на старши лейтенант Милен Сотиров извършиха унищожаване на снаряда на място при спазване на всички мерки за безопасност.
Специализиран екип от военно формирование 52 590 – Ямбол в 13.15 ч. се отправи към землището на с. Лозенец, област Ямбол, по сигнал за намерен невзривен боеприпас. Под ръководството на капитан Димитър Дренски военнослужещите извършиха разузнаване и установиха, че това е изстрел за ръчен противотанков гранатомет. В 16.36 ч. специализираният екип унищожи намерения боеприпас.
Военнослужещи от военно формирование 44 220 – Пловдив под ръководството на капитан Антон Делчев в 15.00 ч. предприеха разузнаване на невзривени боеприпаси, открити при почистване на помещение в кметството на с. Козарско, област Пазарджик. При огледа е установено, че това са 3 ръчни гранати. Военнослужещите транспортираха откритите боеприпаси и ги унищожиха в безопасен район извън населено място.
Специализиран екип от военно формирование 54 990-Враца с ръководител старши сержант Любомир Цветков към 15.00 ч. е задействан за изпълнение на задачи по обезвреждане на невзривен боеприпас, открит на брега на язовир „Огоста“, Монтанско. При огледа е установено, че това е ръчна граната F-1 със запалка. Военнослужещите извършиха унищожаване на боеприпаса при спазване на мерките за безопасност.
|
12.11.2019 |
Формирования от Специалните сили на Българската армия и армейската авиация на САЩ в Европа ще проведат от днес, 12 ноември, петдневна съвместна подготовка в района на Учебен полигон „Ново село“ и летище Пловдив. В нея ще участват до 8 вертолета UH-60 „Black Hawk“ и до 80 военнослужещи от военно формирование 32 990 – Пловдив с необходимата екипировка и оборудване.
По време на съвместната българо-американска подготовка военнослужещите ще повишат своите умения при изпълнение на задачи по инфилтриране и ексфилтриране по различни способи на групи за Специални операции и медицинска евакуация с хеликоптер. |
11.11.2019 |
Във Военна академия „Г. С. Раковски” от 12 до 14 ноември ще се проведе традиционната международна научна конференция на тема: „Дългосрочни предизвикателства за развитие на средата на сигурност и изграждане на способности на Въоръжените сили“. Конференцията е организирана от Военна академия „Г. С. Раковски“ и ще бъде открита от министъра на отбраната Красимир Каракачанов.
Във форума ще участват над 150 представители на повече от 15 държави. С доклад в конференцията ще се включи и заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов.
Уважаеми колеги, Постоянно акредитираните журналисти, които желаят да отразят откриването на международната конференция в зала „Тържествена“ на Военната академия, ще бъдат допускани в района на висшето учебно заведение от 9.30 ч. на 12 ноември 2019 г., след представяне на лична и журналистическа карта.
|
08.11.2019 |
         При изключителен интерес премина кампанията „Бъди войник“ в гр. Сливен днес, 8 ноември. Стотици млади хора от града и съседните общини дойдоха, за да разгледат образците на въоръжение и военна техника и да се запознаят с възможностите за служба в Българската армия. За първи път по време на статичния показ в рамките на кампанията „Бъди войник“ военнослужещи от Сухопътните войски запознаха посетителите с възможностите на танк Т-72. Аплодисменти в Сливен събра и динамичният показ на военнослужещи от регионална служба „Военна полиция“, които демонстрираха действия по охрана на ВИП лице и защита при нападение от терористи.
„Отчитаме по-висок интерес към Българската армия. В сравнение с миналата година през 2019 г. имаме повече кандидати за служба, отколкото напуснали“, каза заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев пред журналисти. „Виждаме желанието на обществото да контактува с армията и това, заедно със стабилния социален пакет и повишените разходи за отбрана ще допринесат за преодоляване на некомплекта“, допълни генерал-лейтенант Димитър Илиев. Като други предимства на службата във Въоръжените сили той посочи сигурността, равния старт и възможностите за кариерно развитие.
„Едно от най-важните нематериални предимства на службата в Българската армия е чувството, че изпълняваш дълга си към Родината, че принадлежиш към здрав, сплотен колектив и отговаряш за сигурността на страната си, че я защитаваш“, каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
Събитията от кампанията „Бъди войник“ завършиха с концерт на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили, Гвардейският представителен духов оркестър и формации към военния клуб в гр. Сливен.
|
08.11.2019 |
Възпоменателна церемония в памет на загиналите за своята родина ще се проведе на 10 ноември (неделя), от 10.50 ч. в Централните софийски гробища. Тя е организирана съвместно от посолствата на Германия, Франция, Великобритания и Италия. Във военните гробища на четирите държави ще бъде отдадена почит към жертвите на войните. На ритуала ще присъства заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов.
На възпоменателна церемония във военните гробища в София ежегодно се отдава почит на загиналите воини от страни, които някога са били врагове, но днес са обединени от общи цели. |
08.11.2019 |
|
07.11.2019 |
Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов ще участват в събитията от националната информационна кампания „Бъди войник“ в Сливен утре, 8 ноември.
От 16.00 ч. на площад „Хаджи Димитър” ще бъде подредена информационна борса за набиране на кандидати за войници и матроси. В нея ще участват Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Националната гвардейска част, Централно военно окръжие, служба „Военна полиция“, Специалните сили. На място младите хора ще могат да се запознаят с вакантните места за служба в Българската армия, условията и начините за кандидатстване, като и да научат подробности за особеностите на отделните длъжности.
По същото време в района ще бъде разположена военна техника и образци въоръжение на Центъра за подготовка на специалисти – Сливен и Регионална служба „Военна полиция“.
С експозиция от униформи, нагръдни знаци и военни символи в събитието се включват и регионален клуб „Хаджи Димитър” – гр. Сливен, към НД „Традиция” – гр. Нова Загора, и клуб „Родолюбие“.
Присъстващите ще могат да наблюдават още динамичен показ на Регионална служба „Военна полиция“. Ще бъдат демонстрирани действия на специализираната тактическа група по съпровождане на ВИП лице и обезвреждане на нападатели. От 18.30 часа във Военния клуб ще започне концертът на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили, Гвардейски представителен духов оркестър. На сцената ще излязат и Клуб по спортни танци – Сливен, Детски фолклорен състав „Бисерче“, клуб по спортни танци „Барби“ и школа за поп и рок изпълнители. Входът е свободен.
Уважаеми колеги, заместник-началникът на отбраната ген.-лейтенант Димитър Илиев и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов ще дадат брифинг за присъстващите медии в 16.00 ч. на 8 ноември на мястото на събитието.
|
07.11.2019 |

„Неминуемо в днешната ситуация за сигурност е необходимо все по-силно взаимодействие между НАТО и Европейския съюз, особено когато говорим за киберсигурност и хибридни заплахи“. Това заяви заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов днес, 7 ноември, в изказването си на международната конференция „Европейска отбрана - една цел, много предизвикателства“. Конференцията е организирана от Софийския форум за сигурност, фондация „Конрад Аденауер“ и Центъра за европейски изследвания „Вилфред Мартенс“.
Вицеадмирал Ефтимов посочи, че с приемането на новата Глобална стратегия на ЕС и плана за нейното прилагане лидерите от Съюза са решили да дадат нов тласък на европейската сигурност и отбраната чрез укрепване на сътрудничеството в тази област. Той поясни, че в рамките на европейската сигурност и отбрана и на икономическия потенциал на ЕС много важен акцент се поставя върху изграждането на съвременни способности в областта на иновациите и изкуствения интелект. Заместник-началникът на отбраната очерта националния принос за подобряване на възможностите за коопериране и изграждане на ефективни съюзни структури в контекста на Европейската рамка за сигурност и отбрана, както и участието на страната ни в новите механизми за координирано изграждане на военни способности и съвместното им използване в европейски контекст – Постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната (ПССО), Координирания годишен преглед на отбраната и Европейския фонд за отбрана.
Във форума участва и директорът на Щаба на отбраната генерал-майор Красимир Кънев, който представи доклад на тема: „Как България вижда европейската отбрана и в кои проекти участваме, какво следва да се подобри от следващата Комисия в областта на Европейската отбрана“. В него се посочва, че България като държава-членка на ЕС и НАТО изгражда адекватен комплект от военни сили за изпълнение на поетите ангажименти към колективната отбрана и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС. Стратегическа задача е страната ни да поддържа непрекъсната свързаност между националните усилия и подходи с тези на нейните съюзници за гарантиране на оперативната съвместимост и готовността на Въоръжените ни сили. Изпълнението на тези цели в съвременните условия изисква задълбочено планиране и адекватно финансово осигуряване.
|
06.11.2019 |
При извършване на годишни медицински прегледи на водолазния състав от Военноморските сили с имитационни водолазни спускания в барокамера днес, 6 ноември, във Военноморската болница в гр. Варна почина матрос III клас Спас Стоилов Пенчев от военно формирование 34 590-Бургас.
Матрос Спас Пенчев е на 36 години. На служба в Българската армия е от 2014 г. Той е семеен с едно дете.
По случая се води досъдебно производство и повече информация може да се получи след разрешение от наблюдаващия прокурор.
Ръководството на Министерството на отбраната и Българската армия изказва съболезнования на семейството и близките на матрос Спас Пенчев. |
06.11.2019 |
 Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в 13-то издание на Грузинската конференция по отбрана и сигурност в Батуми, Грузия. Форумът се провежда на 6-7 ноември. Той се утвърди като платформа за обмен на мнения по актуални въпроси в сферата на сигурността и отбраната. В конференцията традиционно участват представители от правителствения и неправителствения сектор на страни-членки на НАТО и партньори. В програмата на събитието са включени теми, свързани с предизвикателствата пред сигурността в Черноморския регион, реформите, които провежда Грузия по пътя към членството в НАТО и ЕС, както и хибридните заплахи.
Заместник–министър Запрянов говори пред участниците в конференцията в рамките на панела, посветен на възможностите за подобряване на средата за сигурност в Черноморския регион. Останалите участници в този панел са министърът на отбраната на Република Армения Давит Тоноян, заместник-министърът на националната отбрана на Република Турция Юнус Емре Караосманоглу и командващият на Сухопътните сили на САЩ в Европа генерал-лейтенант Кристофър Каволи.
В рамките на форума заместник-министър Запрянов проведе среща с първия заместник-министър на отбраната на Грузия Лела Чиковани.
|
06.11.2019 |
        Като цяло годината е добра за Сухопътните войски. Успяхме да задържим притежаваните си способности, да изпълним поставените задачи по трите мисии на Въоръжените сили - учения, подготовка за участие в мисии и операции на ЕС и НАТО, помощ на населението. Бяхме там, където трябва да бъдем, и където имаше нужда от нас. Това каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов днес, 6 ноември, след турнира по стрелба със стрелково оръжие за журналисти и военни аташета, акредитирани в България, който се проведе в учебен център „Сливница” . Той посочи още, че броят на постъпилите войници в Сухопътните войски е по-голям от броя на напусналите, което е резултат от мерките, предприети от ръководството на Министерството на отбраната и Българската армия за попълване на некомплекта във военните формирования. Генерал-майор Михайл Попов отбеляза, че в това отношение националната информационна кампания „Бъди войник“ също дава положителни резултати. Днес в учебния център „Сливница“ се проведоха заключителният етап на военно-приложния многобой между формированията от Сухопътните войски и турнирът по стрелба със стрелково оръжие, организирани по повод празника на Сухопътните войски – 19 ноември. През тази година той съвпада с отбелязването на 134-ата годишнина от Сръбско-българската война.
Във военно-приложния многобой участваха 12 отбора от формированията на Сухопътните войски. В спортната надпревара първото място зае Алпийският полк - Смолян, второто – 55-ти инженерен полк - Белене, третото – Центърът за подготовка на специалисти – Сливен, а четвъртото и петото място си поделиха отборите на 78-ми батальон за осигуряване – Горна Баня и 110-ти логистичен полк- Пловдив. Командирът на Сухопътните войски поздрави участниците в многобоя за екипната работа и показаните умения.
В турнира по стрелба за журналисти след оспорвана борба първото място зае Асен Бояджиев от Българската телеграфна агенция, второто – Димитър Илиев от в. „Българска армия“, а третото – Димитър Ставрев от сп. „Клуб Оръжие“.
Генерал-майор Михаил Попов награди и журналистите, отразявали най-активно дейността на Сухопътните войски през годината: Александър Марков – репортер в Българската национална телевизия, Добромир Видев – репортер в Българското национално радио, Венцислав Жеков – редактор във в. „Българска армия“ и Радослав Везирев – репортер във Военния телевизионен канал. Носител на приза за цялостен принос в отразяване на събитията във войските през тази година е Николай Минков – репортер в Българската национална телевизия.
|
06.11.2019 |
|
05.11.2019 |
 Военнослужещите от 39-ия български контингент встъпиха в изпълнение на своите задължения в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“. На тържествената церемония, която се проведе в база KAF в Кандахар, Афганистан, командирите на 38-и и 39-и контингент полковник Иван Иванов и полковник Красимир Горанов подписаха акта за сдаване и приемане на длъжността „национален командир на контингента“ в присъствието на комисия по ротацията от Съвместното командване на силите. Председателят на комисията полковник Димитър Андонов - началник на сектор в отдел „КИС” на Съвместното командване на силите, изказа благодарността на командването към 38-ия контингент за отличното изпълнение на задачите. Той изрази увереност, че военнослужещите от 39-ия контингент ще проявят висок воински дух и достойно ще представят българските Въоръжени сили в мисията на НАТО „Решителна подкрепа“.
Националният командир на 38-и контингент полковник Иван Иванов награди военнослужещи от контингента за проявен висок професионализъм и отговорност при изпълнение на поставени задачи. Всички вoeннocлужeщи от контингент получиха медали зa учacтиeто си в миcията на НАТО в Афганистан.
На церемонията присъстваха командирът на база KAF полковник Селърс, националният командир на румънския контингент полковник Кожухару, военнослужещи от контингентите на страните-коалиционни партньори, които са взаимодействали с българския контингент при изпълнение на задачите.
39-ият военен контингент е с общ състав до 160 военнослужещи със структура национален елемент, рота за охрана, екип от съветници и щабни офицери. В мисията на НАТО в Афганистан в продължение на 6 месеца българските военнослужещи ще изпълняват задачи, свързани основно с организирането на контролно-пропускателния режим на автомобилния и пешеходния трафик на летището в Кандахар, както и с обучението и методическото подпомагане на формирования от Афганистанската национална армия.
Национален командир на контингента е полковник Красимир Горанов, помощник-национален командир на контингента за Кабул е полковник Мирослав Маринов, помощник-национален командир на контингента за Кандахар е подполковник Вичо Вичев, а командир на ротата за охрана – капитан Росен Начев от военно формирование 48 430 - Стара Загора.
|
05.11.2019 |
Военнослужещи от 91-ви инженерен батальон от състава на Сухопътните войски днес, 5 ноември, изпълниха успешно задача по обезвреждане на боеприпас, открит в землището на с. Брестник, област Пловдив. При огледа е установено, че намереният боеприпас е корозирал 122 мм артилерийски снаряд с взривател. При спазване на всички мерки за безопасност военнослужещите транспортираха артилерийския снаряд и утре той ще бъде унищожен извън населеното място.
|
02.11.2019 |
          Заупокойна служба – панихида в памет на воините, загинали за България, събра днес, 2 ноември, във Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища висши представители на държавната власт, военнослужещи, членове на военно-патриотични съюзи, военни аташета, акредитирани у нас, много граждани. В знак на преклонение пред паметта на героите, загинали за национално освобождение и обединение, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския си дълг в мирно време бяха отдадени военни почести и бяха поднесени венци и цветя.
Панихидата за упокоение на душите на загиналите беше отслужена от Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп. На ритуала присъстваха президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили на Република България Румен Радев, вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, неговите заместници – вицеадмирал Емил Ефтимов и генерал-лейтенант Димитър Илиев, командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков, народни представители, офицери от Българската армия, представители на ръководствата на военно-патриотичните съюзи и организации, ветерани, близки на военнослужещите, загинали в мирно време.
В ритуала участваха военнослужещи от Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър.
На Архангелова (мъжка) задушница представителни части на Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и бригада „Специални сили“ участваха в панихиди в гарнизоните Асеновград, Бургас, Варна, Карлово, Пловдив и Плевен. Военнослужещите поднесоха венци и цветя пред паметниците на загиналите воини.
Почести към загиналите български воини бяха отдадени на Завоя на река Черна и на българското военно гробище в с. Цапари, Република Северна Македония. Във възпоменателните ритуали участваха делегация от Министерството на отбраната, водена от заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов, като и членове на военно-патриотичните съюзи.
|
02.11.2019 |
Базата на международната коалиция на летище Кандахар в Афганистан е била подложена на 2 ноември 2019 г. на два обстрела с ракетни снаряди. Първият ракетен снаряд е бил изстрелян в 00.43 ч. местно време (22.13 ч. българско време на 1 ноември), а вторият - в 1.37 ч. местно време (23.07 ч. българско време на 1 ноември). Няма пострадали български военнослужещи и не са нанесени материални щети в района на базата. |
01.11.2019 |
Специализиран екип от състава на 31-ви механизиран батальон - Хасково изпълни успешно днес, 1 ноември, задача по разузнаване, транспортиране и унищожаване на една ръчна граната. Старият боеприпас е открит в плевня в двора на къща в с. Конуш, община Хасково. Ръководител на екипа е старши лейтенант Димитър Чернев.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по разпореждане на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. |
01.11.2019 |
Панихида по повод Архангелова (мъжка) задушница ще бъде отслужена утре, 2 ноември, от 11.00 ч. във Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища. На този ден отдаваме признателност и почитаме паметта на българските военнослужещи, загинали във войните, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския дълг в мирно време. Заупокойната служба ще отслужи Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп. На ритуала в София ще присъстват министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, представители на ръководството на Министерството на отбраната, висши офицери от въоръжените сили, членове на военнопатриотичните съюзи.
Панихида по повод Архангелова (мъжка) задушница ще бъде отслужена и в градовете Асеновград, Благоевград, Бургас, Варна, Карлово, Пловдив и Плевен.
В ритуалите в памет на загиналите воини ще участват военнослужещи от Националната гвардейска част, Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и 68-а бригада „Специални сили“.
На 2 ноември ритуалът по повод Архангелова задушница в Пловдив ще започне в 11.00 ч. в Централния гробищен парк, в Плевен - в 11.00 ч. пред паметника на 4-ти пехотен полк, в Карлово – в 11.30 ч. пред паметника на загиналите във войните 1912 - 1918 г. в района на 61-а механизирана бригада, в Асеновград - в 12.00 часа пред паметника на загиналите в Балканската и Междусъюзническата войни в района на 4-ти артилерийски полк, в Бургас - в 11.30 ч. пред паметника на загиналите от 24-ти Черноморски пехотен полк пред военния клуб в града. На ритуала в град Варна, организиран съвместно от Варненска и Великопреславска Света митрополия, Община Варна и командването на Военноморските сили, ще участват Представителният духов оркестър и почетен караул от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров”. От 11.00 часа в района на Старите гробища в гр. Варна пред „Паметника на загиналите офицери, подофицери и войници във войните 1912-1918 г.” ще бъде отслужена панихида и ще бъдат поднесени венци и цветя.
Военнослужещите от Бригадно командване – Благоевград участваха днес, 1 ноември, в панихидата по повод Архангелова (мъжка) задушница пред Паметника - костница на 580- те войници и офицери, загинали при защитата на Горна Джумая. Ритуалът в памет на загиналите български воини се провежда от 1924 г. Традицията е прекъсната през 1946 г. Възстановена е през 1992 г. от Министерството на отбраната и Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите.
|
|
 |