 |
Новини - архив
31.10.2022 |
Съвместното българо-румънско противоминно учение „Посейдон 2022“ се провежда от днес, 31 октомври, до 5 ноември във Военноморска база – Варна и териториалните води на Република България. В него ще вземат участие кораби и личен състав от Военноморските сили на България, Румъния, Белгия, Гърция, Латвия и Турция.
Учението е насочено към усъвършенстване на нивото на подготовката на личния състав по планиране и провеждане на противоминни действия, обследване в плитководни райони и унищожаване на невзривени боеприпаси в коалиционен формат. То е планирано и ще се ръководи съгласно стандартите и процедурите на НАТО и ще се проведе в териториалното море на Република България в райони, които са обявени своевременно.
„Посейдон 2022“ се провежда под ръководството на командира на Флотилия бойни и спомагателни кораби, а непосредственото управление на тактическите единици е възложено на командира на дивизиона противоминни кораби, дислоциран във Военноморска база – Бургас. Учението се провежда ежегодно от 2002 г., като на ротационен принцип домакини са Военноморските сили на Република България и Република Румъния. |
28.10.2022 |
Министерството на отбраната търси решение за продължаване на експлоатацията на самолетите МиГ-29 чрез извършване на ремонт и/или доставки с подкрепата на Полша. Това каза в отговор на парламентарен въпрос днес, 28 октомври, министърът на отбраната Димитър Стоянов.
В началото на август е изпратено запитване за закупуване или ремонт на 6 броя двигатели до Полската страна. В резултат от проведените срещи Полша пое ангажимент за извършването на ремонт на шест двигателя, каза министър Стоянов. Той съобщи още, че Полското министерство на отбраната е взело решение да свали от експлоатация един самолет МиГ-29 и двигателите му да бъдат подготвени за предоставяне чрез продажба на България. „В Министерството на отбраната е получена информация, че Полша ще предложи оферта и проект на договор през следващата седмица за закупуване на два двигателя“, допълни министър Стоянов.
По отношение на ремонта на 6 двигателя, който се очаква да приключи до края на 2022 година, Министерството на отбраната е изпратило до полската страна проект на междуправителствен договор. Сключването на такова споразумение вероятно ще изисква малко повече време, отчитайки и необходимостта от последваща ратификация от Народното събрание, поясни министър Стоянов.
„Предприетата от служебното правителство стъпка по закупуване на два и евентуално ремонтиране на 6 двигателя не гарантира дългосрочната експлоатация на самолетите МиГ-29, а цели осигуряването на подготовката на летателния състав на приемливо ниво до края на 2023 г.“, каза министър Стоянов. |
27.10.2022 |
„Преди да се вземе решение за помощта за Украйна, трябва да се направи оценка на риска и то така, че да са ясни всички последствия за Българската армия.“ Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов пред журналисти. Такава оценка на риска е направена от 47-ото Народно събрание, което прие решение за оказване на военно-техническа помощ, припомни министърът на отбраната. „Ред е на 48-ото Народно събрание да направи своя оценка на риска и да вземе такова решение, каквото счита за приемливо за страната и за Българската армия“, заяви той.
В отговор на въпрос от какви оръжейни системи може да се лиши България, за да бъдат предоставени на Украйна, без да се наруши националната ни сигурност, министър Стоянов заяви: „Първо трябва да видим това, което ще поиска украинската страна. Това, което беше декларирано пред мен от посланика на Украйна, е искане за предоставяне на зенитно-ракетни комплекси и на оперативно-тактически ракети. Определено от такова въоръжение ние няма как да се лишим. Ние нямаме излишно такова имущество, което може да предоставим на Украйна.“ По думите на министъра не е реалистично да се предполага, че ако предоставим въоръжение на Украйна, ще можем веднага да получим от съюзниците в НАТО аналогично модерно оборудване. „Модернизацията е дълъг процес. Трябва изключително внимателно да се следят процесите в другите страни, които предоставиха военна техника за Украйна, преди да се вземе окончателното решение“, категоричен беше Стоянов.
Все още се очаква отговор от Израел и САЩ на запитването за предоставяне на самолети, които да бъдат използвани за охрана на въздушното пространство в периода от изтичането на ресурса на МиГ-29 и въвеждането на въоръжение във ВВС на новите F-16. Очаква се да бъдат предоставени и оферти от Швеция и Франция. „Следващата седмица представители на френската страна ще извършат оглед на инфраструктурата на летищата Граф Игнатиево и Безмер, където евентуално ще бъдат разположени транзитните платформи“, съобщи министър Стоянов.
„С разсроченото изплащане на договора за вторите осем самолета F-16 няма да създадем дефицит“, категоричен беше министър Стоянов. „Представили сме два варианти за бюджет на Министерството на отбраната за 2023 г. - за 2% от БВП и по указания на Министерството на финансите – за 1,85% от БВП. И при двата варианта са предвидени финансови средства за доставка на вторите осем самолета F-16“, разясни той.
На въпрос дали е възможно, ако депутатите не вземат решение до края на тази година за закупуване на още осем самолета F-16, цената за тях след това да бъде по-висока, министър Стоянов отговори, че това е реална опасност. Той припомни, че срокът на офертата е до 15 декември и до тогава трябва да бъде ратифициран международният договор. Министър Стоянов разясни, че за да влезе в сила международният договор, освен ратификацията, трябва да бъде извършено и първото плащане – около 30 млн. лв. „Това са стъпки, които трябва да бъдат предприети в спешен порядък от Народното събрание и аз очаквам това да се случи“, заяви той.
По отношение на Инвестиционната план-програма министър Стоянов обясни, че тя покрива най-належащите нужди на въоръжените сили. „Бих акцентирал на проекта за бойната машина на пехотата. Това е единственият вид от въоръжените сили, за който не е стартирал модернизационен проект“, каза той.
„Българският военнослужещ е убеден, че дава своя принос към колективната отбрана. От началото на годината изпълняваме редица мероприятия по повишената бдителност на Алианса, които подлагат на изпитания личния състав и възможностите на въоръжението и техниката, но ние ги изпълняваме и то така, че не се налага към момента съюзници да предислоцират допълнителни сили и средства“, заяви и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той подчерта, че военните органи на НАТО оценяват действията на Българската армия в системата на колективната отбрана като своевременни, оперативни и достойни. Началникът на отбраната подчерта важността на развитието на всички дейности по укрепването на Югоизточния фланг на Алианса, сред които и целенасоченото инвестиране в адекватна и способна да приема съюзническите сили и средства инфраструктура в страната ни.
|
27.10.2022 |
   „Вие ще имате и професионалния шанс, и задачата да реализирате дълго отлаганата модернизация на въоръжените ни сили“, изтъкна министърът на отбраната Димитър Стоянов в поздравлението си към офицерите от випуск „Полковник Борис Дрангов“ – II смяна на Военна академия „Г. С. Раковски“, които на тържествена церемония получиха своите дипломи. Той подчерта, че заедно с новите звания, випускниците поемат тежестта на повече отговорности за бъдещето на въоръжените ни сили във все по-тревожно време на геополитическа нестабилност и засилващи се рискове и заплахи.
„Бъдещето на армията – утрешните й висши командири черпят от славните традиции на своите предшественици, от героите на нацията. Днес навлизате в нов етап от военната си кариера, под знака на патрона на випуска - полковник Борис Дрангов. Той е един от ярките символи на единството на нацията ни в началото на XX век“, акцентира министър Стоянов.
Той благодари на дипломантите за проявената отговорност и отдаденост в професионалната подготовка и изрази увереност в бъдещите им успехи. „Сигурен съм, че ще издържите успешно всички реални тестове на утрешния ден. Министерството на отбраната залага много на знанията и уменията Ви, на Вашата отговорност, дисциплина и всеотдайност“, каза министър Стоянов.
Той пожела на офицерите успешна професионална реализация и силна мотивация за постоянно усъвършенстване.
"Днес изпълняваме дълга си във време на големи предизвикателства пред сигурността, най-големите за Европа от Втората световна война. Подготовката ви в тази обстановка е изключително важна за адекватната ни реакция по изпълнението на редица мероприятия", обърна се началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов към випускниците. Той посочи, че в настоящата сложна среда уменията на бъдещите командири да мотивират своите подчинени са решаващи. "Като командири ще трябва да се откроявате с експертните си знания, но и с умението си да интерпретирате правилно сложни ситуации, да се ориентирате в среда с много неизвестни и да намирате верния път към целта. Само така ще бъдете припознати като лидери", категоричен бе адмирал Ефтимов. Той отбеляза, че това е основополагащо изискване за постигането на зададените пред военнослужещите цели в интерес на сигурността и отбраната на страната ни. "Съвременните бойни действия изискват критично мислещи офицери", подчерта началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов акцентира също, че ангажиментите на Въоръжените ни сили в колективната отбрана, както и навлизането на новото въоръжение и техника по модернизационните проекти на Българската армия, сериозно повишават изискванията към нашите военнослужещи и тяхната подготовка.
|
26.10.2022 |
Тържествен ритуал по повод връчване на дипломите на офицерите от Випуск „Полковник Борис Дрангов“ – II смяна на Военна академия „Г. С. Раковски“ ще се проведе утре, 27 октомври 2022 г., от 10 часа в района на Академията. В него ще участват министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Своите дипломи ще получат 85 офицери, обучавали се в различните специализации на магистърска специалност „Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво“ от професионално направление „Военно дело“ на факултет „Командно-щабен”. С отличен успех завършват 15 офицери. Първенец на Випуска е капитан III ранг Георги Калинов от специализация „Разузнаване, специални операции и електронна война“.
Випускът на Военната академия носи името на бележития пълководец, педагог и сърцевед полковник Борис Дрангов. През тази година се навършиха 150 години от неговото рождение и 105 години от героичната му гибел. Той е пламенен родолюбец, един от най-достойните български офицери, отдал целия си съзнателен живот на Отечеството. |
25.10.2022 |
„Своевременното операционализиране на Капацитета за бързо развръщане на Европейския съюз (ЕС) ще издигне на ново ниво способностите на съюза за бърз и адекватен отговор.“ Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на заседанието на Военния комитет на Евросъюза, което се проведе на 24 и 25 октомври в Брюксел, Белгия.
В изказването си адмирал Ефтимов подчерта важността от извършването на предварително планиране на стратегическо ниво и дефиниране на ролята на военния инструмент в рамките на интегрирания подход на ЕС по управление на кризи. Той отбеляза важността от провеждането на съвместни учения, което ще допринесе за повишаването на оперативната съвместимост на формированията. Началникът на отбраната подчерта, че е целесъобразно този инструмент да се използва предимно в географски райони, които са в непосредствена близост до Евросъюза, Черно море и Западните Балкани. Той също отбеляза, че Звеното за планиране и провеждане на мисии и операции на ЕС следва да се разглежда като предпочитана структура за командване и управление на Капацитета му за бързо развръщане. Адмирал Ефтимов постави акцент върху важността на операцията на ЕС в Босна и Херцеговина EUFOR Althea, като подчерта приноса на България в нея.
На форума началниците на отбраната на страните-членки обсъдиха актуални теми от дневния ред на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС. Сред тях бяха сформирането и практическото прилагане на Капацитета за бързо развръщане в отговор на кризи, подобряването на военната мобилност и текущото състояние на мисиите и операциите на съюза в различни географски региони. Отделна сесия бе посветена на стартираната от ЕС нова военна тренировъчна мисия за подпомагане на украинските въоръжени сили.
Участниците разгледаха също предизвикателствата, съпътстващи бъдещото развитие на архитектурата за командване и управление на водените от Евросъюза мисии и операции. Акцент се постави върху развитието на Звеното за планиране и провеждане на мисии и операции на ЕС на стратегическо ниво и ролята на военните структури в процеса на тяхното планиране и изпълнение. Началниците на отбраната подчертаха, че подобряването на военната мобилност и архитектурата за командване и контрол са от ключова важност за гарантирането на ефективността на Капацитета за бързо развръщане на съюза. Те отбелязаха, че военната мобилност се превръща в една от пресечните точки на съвместните усилия на ЕС и НАТО в стремежа на двете организации да предоставят бърз военен отговор. Подчертаха и необходимостта от адаптирането на командната структура към динамиката на обстановката по сигурността и засилването на ролята на Военния комитет на ЕС при вземане на решение за отговор на кризи.
|
24.10.2022 |
Специализиран екип от 10-и механизиран батальон унищожи днес, 24 октомври, под ръководството на капитан Петър Симеонов ръчна комулативна граната РКГ-2. Тя е открита на 22 октомври в село Д-р Йосифово, област Монтана.
Военнослужещите действаха по искане на главния секретар на МВР и по разпореждане на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
24.10.2022 |
Българските и испанските изтребители ще изпълняват съвместно задачи по охрана на въздушното пространство в периода 14 ноември – 2 декември 2022 г. Съвместното изпълнение на задачи по усилване на охраната на въздушното пространство на страната ни от военновъздушните сили на България и Испания одобри със свое решение Министерският съвет. Мисията е в изпълнение на мерките за гарантиране на сигурността на съюзниците от Алианса и на задачите в Постоянно действащия план за противовъздушна и противоракетна отбрана в Интегрираната система на НАТО (NATINAMDS).
Военновъздушните сили на Кралство Испания ще предислоцират в нашата страна до 200 военнослужещи и до 8 самолета Eurofighter F-2000 Typhoon.
В усилената охрана на въздушното пространство съвместно с българските ВВС ще участват 2 самолета в денонощно дежурство заедно с българските ВВС. Испанските дежурни екипажи, съвместно с българските си колеги, ще изпълняват задачи по зона за дежурство във въздуха, прехват, визуално опознаване и съпровождане. Българските Военновъздушни сили ще продължат да изпълняват националните си ангажименти по носене на дежурство в Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана /NATINAMDS/. Всяка една от страните ще поеме разходите за собствените сили и средства, участващи в дейностите по усилване на въздушната охрана.
Охраната на въздушното пространство на НАТО е мирновременна колективна отбранителна мисия. Нейното предназначение е да гарантира целостта и сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса.
Участието на личен състав и техника от българските Военновъздушни сили в съвместните операции по Air Policing доказват способностите на бойната авиация на България да действа интегрирано със силите на съюзническите държави за гарантиране на въздушната сигурност на страните от Алианса.
Решения за гарантиране на сигурността на съюзниците в Източна Европа бяха взети от държавните и правителствени ръководители на страните-членки на срещата на най-високо равнище на НАТО в Уелс през 2014 г. и във Варшава през 2016 г. Едно от тези решения е усилването на мисията по охрана на въздушното пространство на страните-членки от Източния фланг със съюзнически сили на ротационен принцип. До тази година българските Военновъздушни сили са изпълнявали съвместно задачи по Air Policing през 2014 г. и 2016 г. със сили и средства от ВВС на САЩ и през 2017 г. - със сили и средства от ВВС на Република Италия. През тази година в усилената орана на въздушното пространство съвместно с българските ВВС участваха сили и средства на военновъздушните сили на Испания и Нидерландия. |
24.10.2022 |
Bulgarian and Spanish fighter aircraft will jointly perform Air policing tasks from 14 November to 2 December 2022. The Council of Ministers approved the joint execution of tasks on enhancing Air Policing by the Air Forces of Bulgaria and Spain tasked to protect our country’s airspace. The mission will implement measures on ensuring the security of NATO Allies and will fulfil the tasks incorporated in the Standing Air and Missile Defence Plan of the NATO Integrated Air and Missile Defence System (NATINAMDS).
The Air Force of the Kingdom of Spain will redeploy up to 200 personnel and up to 8 Eurofighter F-2000 Typhoon aircraft to our country.
Two fighter aircraft will be on 24-hour duty jointly with the Bulgarian Air Force in the enhanced Air Policing mission. The Spanish Air force duty crews, jointly with their Bulgarian counterparts, will perform area protection tasks, interception, visual reconnaissance and identification as well as escort tasks. The Bulgarian Air Force will continue to fulfil its national commitments to the NATO Integrated Air and Missile Defence System (NATINAMDS).
NATO Air Policing is a peacetime collective defence mission. Its purpose is to ensure the integrity and airspace security of the NATO Allies.
The participation of personnel and equipment of the Bulgarian Air Force in the joint Air Policing operations proves the capabilities of Bulgaria’s combat aviation to act in an integrated mode with the Allies’ forces to ensure the air security of the member states of the Alliance.
Decisions to guarantee the security of Allies in Eastern Europe were taken by the Heads of State and Governments of the member states at the NATO Summits in Wales in 2014 and in Warsaw in 2016. One of these decisions is to reinforce the air policing mission of the Eastern Flank member states with Allied forces on a rotational basis. Until the current year, the Bulgarian Air Force performed joint Air Policing tasks in 2014 and 2016 with forces and assets of the US Air Force, and in 2017 with forces and assets of the Italian Air Force. This year, forces and assets of the Air Forces of Spain and the Netherlands participated in enhanced Air Policing jointly with the Bulgarian Air Force. |
24.10.2022 |
Специализиран екип от 3-и механизиран батальон, от състава на 3-о бригадно командване – Благоевград, с ръководител майор Борислав Войнов, разузна, транспортира и унищожи 100 мм танков снаряд, открит на 23 октомври в местността „Стайчовец“, в землището на град Банско.
Военнослужещите са действали на основание на искане от главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. |
21.10.2022 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще участва в Кърджали в тържественото отбелязване на 110-ата годишнина от освобождението на града днес, 21 октомври. Той ще присъства на тържествената проверка (заря) пред паметника на Васил Левски от 19.00 ч. По време на честванията ще бъдат поднесени венци и цветя в памет на загиналите във войните за национално освобождение и обединение. |
20.10.2022 |
        „С действията си Сухопътните войски вдъхват увереност, че в тази сложна обстановка са на мястото си, способни са и могат да реагират. Те действат като истински военнослужещи и в интерес на обществото“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 20 октомври, на заключителния етап на командно-щабното учение „Балкан 22“. Той поздрави командването и личния състав на Сухопътните войски за планирането, организирането и провеждането на учението. „Балкан - 22“ е в унисон със задачите, които изпълняват Сухопътните войски, както и с ролята и мястото на Българската армия в осигуряване на отбраната и националната сигурност“, категоричен беше адмирал Ефтимов. Той изказа благодарност на командира генерал-майор Михаил Попов и неговия заместник бригаден генерал Николай Караиванов за това, че с действията си водят организирано и планомерно целия сложен механизъм на Сухопътните войски.
„Показахме, че Сухопътните войски могат да изпълняват задълженията, възложени им от Конституцията, и то, основното – за защита на териториалната цялост на страната. Въпреки че техниката ни не е най-новата, тя е в изправност и с нея се поразяват успешно набелязаните цели. Имаме достатъчно боеприпаси и амуниции за нея“, заяви командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, който е планиращ офицер на учението. Той благодари за професионализма, желанието и чувството за отговорност на целия личен състав на Сухопътните войски.
Заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов, който е и провеждащия офицер на „Балкан - 22“, акцентира върху участието на модернизираните танкове Т-72. „Новата техника предполага и нови изисквания към нас и много подготовка. По-големите възможности изискват по-голяма натренираност и повече знания“, подчерта той.
Двустепенното командно-щабно учение „Балкан -22“ с войски за реални действия на местността се провежда от 13 до 20 октомври 2022 г. на учебните полигони „Корен“ и „Сливница“ и в пунктовете за постоянна дислокация на формированията. В него участват военнослужещи от Командването и щабовете на формирования от Сухопътните войски, както и сили и средства от състава на Военновъздушните сили и Военномедицинска академия.
Темата на учението е „Участие на формированията от Сухопътни войски в отбранителна операция в състава на сухопътния компонент”, а основната цел - да се повиши сглобеността и да се усъвършенстват способностите на щабовете при планиране и провеждане на отбранителна операция в състава на сухопътния компонент, както и ефективното управление на формированията.
В рамките на командно-щабното учение „Балкан - 22“ се проведоха осем ротни тактически учения, пет ротни тактико-специални учения, едно батальонно тактическо учение и две тактически учения с бойни стрелби (ТУБС) с наименования „Верея - 22“ и „Пирински страж -22“, в които участваха над 1500 военнослужещи и около 500 единици бойна, специална и транспортна техника. В ТУБС „Верея - 22“, което се проведе на учебен полигон „Корен“, участва механизиран батальон от състава на 2-а механизирана бригада“. ТУБС „Пирински страж - 22“ се проведе на учебен полигон „Сливница“ и в него участва механизиран батальон от 3-о Бригадно командване.
Днес в командния пункт на учението присъстваха висши офицери от Въоръжените сили. След брифинга на провеждащия учението бригаден генерал Николай Караиванов за целите и задачите на учението на „Балкан-22“, чрез видеоконферентна връзка от полигоните „Корен“ и „Сливница“ бяха наблюдавани настъпателните бойни действия на механизираните формирования на 2-а механизирана бригада и на 3-о Бригадно командване.
След приключване на учението от днес, 20 октомври, до 22 октомври по националната пътна инфраструктура ще се извърши придвижване на военнослужещи и военна техника, участвали в ученията, от учебните полигони „Сливница“ и „Корен“ към пунктовете за постоянна дислокация на формированията в гарнизоните Враца, Мусачево, Стара Загора, Асеновград, София, Благоевград и Сливен.
|
20.10.2022 |
„Министерският съвет взе днес решение за създаване на набирателна сметка по проекта F-16. Това ще позволи неусвоените в края на годината финансови средства да останат в Министерството на отбраната. Те ще бъдат отделени от средствата, отпуснати с държавния бюджет.“ Това съобщи министърът на отбраната Димитър Стоянов. „Това беше един от ангажиментите, който поех, когато встъпих в длъжност“, припомни министър Стоянов. Той подчерта, че разкриването на такава сметка е от изключителна важност, тъй като в края на годината остават средства, които се връщат в държавния бюджет.
Второто важно решение на кабинета за Министерство на отбраната е да бъде разкрита сметка във Федералната резервна банка на Ню Йорк. Целта е да бъде осигурена доходностот авансово внесените 1,2 млрд. долара по договора за изтребителите F-16 от 2019 г. Министър Стоянов обясни, че има проекти на две подобни решения от 2021 г. и 2022 г., които поради прекратяване на дейността на Народните събрания, са останали без последствия. В резултат на това България е загубила над 10 млн. долара, съобщи министър Стоянов. „Това са значителни средства за Министерството на отбраната и дават глътка въздух по отношение на модернизацията“, подчерта министър Стоянов. Решението на МС е за разкриване на сметката по международен договор, който също трябва да бъде ратифициран от Народното събрание.
Във връзка с решението за усилване на охраната на въздушното ни пространство от Военновъздушните сили на България, съвместно със сили и средства на Кралство Испания, министър Стоянов подчерта, че това е поредната мисия по усилен Air Policing, каквито се провеждат от 2016 г. насам. „Това е съвместно носене на дежурството по охрана на въздушното ни пространство, не е само носене от испанските ВВС. Практикували сме го и друг път, правено е с Испания и Италия например“, припомни министърът на отбраната. Той съобщи, че мисията ще се проведе от 1 ноември до 23 декември, като испанските ВВС ще участват в нея с до 8 самолета Eurofighter.
|
19.10.2022 |
„Днес в Народното събрание ще бъдат внесени проектът за инвестиционен разход за придобиването на вторите осем изтребителя F-16 BLOCK 70 и инвестиционната план-програма за модернизация на Българската армия“. Това съобщи министърът на отбраната Димитър Стоянов преди старта на 48-ото Народно събрание. Министърът на отбраната изрази надежда, че двата проекта ще бъдат разгледани от народните представители в най-кратки срокове.
Министър Стоянов поясни, че планът за инвестиционен разход за придобиване на вторите 8 самолета F-16 предвижда разсрочено плащане в рамките на 10 години. За тази година предвиденото плащане е в размер на 30 млн. лв., а за следващата година - 42 млн. лв. Схемата за плащане е съобразена със състоянието на икономиката на държавата и е направена така, че да не натоварва бюджета, коментира министърът.
„Говорим за проект за инвестиционен разход за F-16. Още от тази година ще започне плащането по този проект. То е разсрочено за 10-годишен период, като схемата е направена щадящо, така че да откликнем на състоянието на икономиката и на перспективите пред държавата“, коментира министърът.
Той съобщи също, че е подготвил отчет на свършеното в Министерството на отбраната, който ще бъде предаден на следващото ръководство. |
18.10.2022 |
На 18 октомври се навършват 78 години от първото сражение на Парашутната дружина. Годишнината от паметната битка на височината Стражин и Денят на военния парашутист от Българската армия ще бъдат отбелязани с тържествени церемонии на 18 и 19 октомври в гр. София и в гр. Пловдив.
В столицата днес, 18 октомври, от 13.00 ч. военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции (СКСО) ще отдадат воински почести пред паметника на героите-парашутисти на площад „Народно събрание“. В тържествения ритуал ще участват министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Българската армия, представители на военно-патриотичните съюзи, ветерани.
По-рано същия ден военнослужещи от СКСО ще почетат паметта на загиналите военни парашутисти с военен ритуал и поднасяне на венци и цветя в Алеята на парашутиста в Централните софийски гробища. Ще бъде отслужена заупокойна молитва в памет на загиналите герои.
В гр. Пловдив на 19 октомври в района на СКСО (на ул. „Ген. Радко Димитриев“ №2) от 10.30 ч. ще бъдат наградени военнослужещи от Специалните сили, отличени за проявен висок професионализъм със заповеди на министъра на отбраната, началника на отбраната и на командира на СКСО. Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай ще отслужи благодарствен молебен по повод храмовия празник на параклис „Св. Йоан Рилски Чудотворец“ в района на формированието, след което ще освети новопридобитата бойна и специална техника на Специалните сили.
* * * 18 октомври е определен за Ден на военния парашутист от Българската армия с решение на министъра на отбраната през 1994 г. На този ден през 1944 г. Парашутната дружина от състава на Първа Българска армия участва за първи път в реални бойни действия. С цената на свидни жертви, дружината овладява силно укрепения район на височината Стражин, откривайки пътя за настъпление на Българската армия. Офицерите, сержантите и войниците се сражават храбро, жертвайки живота си, за да оцелеят другарите им. За проявения героизъм и саможертва целият личен състав на Парашутната дружина е повишен в звание, а телата на всички загинали парашутисти са пренесени и погребани в България в „Алеята на парашутиста“.
|
17.10.2022 |
   Официална церемония по поемане на ролята на рамкова държава от Италия на бойната група на територията на нашата страна се проведе днес, 17 октомври, на Учебен полигон „Ново село“.
Президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев прие строя, съставен от блокове от български и италиански военнослужещи от състава на бойната група.
„Само преди три месеца Алиансът прие своята нова Стратегическа концепция, която определя заплахите и рисковете пред нашата сигурност и очерта нови подходи и решения, които да гарантират, че войната в Украйна няма да разпростре своята територия. Че държавите членки, граничещи с конфликта, ще могат да разчитат на системата за колективна сигурност“, посочи в словото си президентът Румен Радев.
„Участието в бойната група е символ на устойчивостта, силата и решимостта на Алианса“, отбеляза върховният командващ Съюзното командване на НАТО по операциите генерал Кристофър Каволи.
„Бойната група е символ на принципите на НАТО за споделяне на отговорностите и на стремежа към мир и свобода“, каза в словото си министърът на отбраната на Италианската република Лоренцо Гуерини. Той подчерта, че приятелството между италианския и българския народ е израз на все по-голямата сплотеност в Европа и благодари за гостоприемството, за приноса на страната ни към колективната сигурност, за професионализма на българските военнослужещи. Министър Гуерини отбеляза, че участието на Италия в мисиите и инициативите на НАТО в България, Словакия, Румъния и Унгария е изключително необходим и неизбежен отговор на заплахите за сигурността, които се породиха от агресията на една държава спрямо друга суверенна държава, от агресията на Русия спрямо Украйна. „Ние всички искаме мир, всички вярваме в мира, всички работим за мир, но постигането му зависи от баланса на силите и това е нещо, което само трансатлантическият алианс може да гарантира“, заяви той и отбеляза, че Югоизточният фланг на Алианса е от стратегическа важност за съюза.
Официалният документ по предаване на отговорността бе подписан от досегашния командир на българската бойна група подполковник Велин Кехайов, командир на 42-ри механизиран батальон във 2-ра механизирана бригада, и от командира на италианския военен контингент полковник Франческо Алаймо.
Министър Димитър Стоянов награди трима български и трима италиански военнослужещи за принос и заслуги към изграждането на бойната група на територията на Република България. С награден знак „За принос към Министерството на отбраната“ бяха наградени генерал-майор Франческо Бруно, командир на дивизия „Акуи“, флотилен адмирал Алберто Содомако от Генералния щаб на отбраната на Италия и полковник Масимилиано Монджилло от Съвместното оперативно командване на Италия. С плакет на Министерството на отбраната бяха наградени подполковник Велин Кехайов, полковник Бойко Марков от дирекция „Стратегическо планиране” и полковник Васил Енчев, заместник-началник на Щаба по операциите на Сухопътните войски.
„Има спешна нужда от финансиране и модернизация на Българската армия, за да можем да преодолеем технологичната пропаст между българската и съюзните армии от НАТО“, каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в отговор на журналистически въпрос. Той съобщи, че целта на военното и политическото ръководство на Министерството е в бюджета за следващата година средствата за отбрана да достигнат 2% от БВП. „Нашите съюзници от НАТО вече говорят за 2,5 процента от БВП, като визията е да се стигне до 3% през 2030 г. Виждате колко голяма е разликата. Ние все още се борим за 2 %“, коментира още министър Стоянов.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов подчерта положените значителни усилия за изграждането и трансформацията на бойната група от национален до многонационален мащаб с рамкова държава. „Това е първата стъпка. Нашето ниво на амбиция е тази бойна група в случай на нужда бързо да се трансформира в бригада“, заяви той. Началникът на отбраната очерта двата ключови елемента - модернизацията на Българската армия и изграждането на съответната инфраструктура, която да създаде условия за съюзниците при необходимост бързо да усилят нашия потенциал.
Адмирал Ефтимов посочи мотивацията на военнослужещите като най-важното условие за реализацията на целите. „Няма ли мотивация, нито старото съветско оръжие, нито най-съвременното оръжие може да бъде използвано ефективно и да даде необходимия отбранителен потенциал. Тук на полигона нашата артилерия, която е от съветско време, тренира с модерни безпилотни системи“, заяви началникът на отбраната.
На събитието присъстваха още представители на дипломатическия корпус, на висшия офицерски състав от командната структура и структурата на силите на НАТО, италианските Въоръжени сили и Българската армия, представители на местните власти.
*** Считано от 17 октомври 2022 г. Италианската република поема от Република България ролята на рамкова държава на многонационалната бойна група, формирана на територията на Република България.
Развръщането на постоянни бойни групи за колективна отбрана на територията на страните-членки от източния фланг на НАТО допринася за осигуряване на допълнителни сили на място за укрепване на отбраната. Създаването на бойните групи е ясен знак за ангажираността на съюзниците с отбраната на всяка страна-член на Алианса. То подпомага и преодоляването на съществуващите дефицити от способности. Бойната група на територията на България е положителен фактор и за регионалната сигурност и стабилност.
Постигането на пълни оперативни способности от многонационалната бойна група е планирано до края на 2022 г Останалите държави, потвърдили участие с военнослужещи в състава на бойната група, са САЩ, Албания, Гърция, Черна гора, Република Северна Македония и Турция. Общият им принос, заедно с българските военнослужещи, е проява на съюзна солидарност и инвестиция в колективната отбрана в труден за всички момент. Предвижда се участие на бойната група в учения на НАТО.
|
16.10.2022 |
22-ма военнослужещи с три единици техника от Военноморска база – Варна от състава на Военноморските сили (ВМС) се включиха днес, 16 октомври, в погасяването на пожара в землището на село Здравец, Община Аврен, Област Варна. Военнослужещите участват на място в гасенето на огъня заедно със служителите на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ - Варна, представители на местните власти и доброволци.
Пожарът в полски и горски площи в землищата на двете варненски села Бенковски и Здравец пламна във вторник. Оттогава до днес неколкократно беше ограничаван, докато тази нощ силният вятър го разпали отново в периметър от 6 – 7 км., в труднопроходима местност. |
16.10.2022 |
„Съюзна държава от Алианса да ни носи въздушното дежурство, за мен ще бъде срам. Българската авиация има 110 години история и се надявам българските политици да не скъсат страниците в тази история. От 1951 г., в продължение на 71 години, без прекъсване, бойно дежурство носи изтребителната ни авиация". Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в предаването „Събуди се“ на Нова телевизия днес, 16 октомври.
„Противопоставянето на експертизата с политиката доведе до това, че ние в момента нямаме западен самолет, с който да носим бойното дежурство“, изтъкна министър Стоянов. По думите му е необходимо да се сключи вторият договор за самолети Ф-16, тъй като в него е предвидено въоръжение и резервни части. "Ако имаме договор само за първите осем самолета, те ще стоят на земята“, посочи той.
Необходими са и т.нар. самолети на лизинг или нови, с които да се носи бойно дежурство евентуално след 2023 г., докогато реално то може да се изпълнява със самолети МиГ – 29.
"Министерството на отбраната подготви проект за инвестиционен разход за придобиване на вторите осем самолета F-16 и проект за инвестиционна програма. Още в първия ден от работата на 48-ото Народно събрание, 19 октомври, те ще бъдат внесени в парламента", съобщи министърът на отбраната.
По думите му - изключително важно е да се предприемат реални действия и да се вземат решения, за да се гарантира носенето на бойно дежурство за охрана на въздушното пространство от изтребителната ни авиация. „Това е конституционно задължение на българските Военновъздушни сили", категоричен беше той.
По темата за предоставяне на въоръжение на Украйна, която също се очертава сред водещите за новия парламент, министърът на отбраната Димитър Стоянов посочи, че до момента страната ни оказва помощ в рамките на действащото решение на Народното събрание. Само за два месеца Министерството на отбраната на два пъти оказва хуманитарна помощ с медицински пакети и зимни облекла за Украйна. Има споразумение и за военно-техническа помощ.
Страната ни обаче не разполага с излишно изправно оръжие, което да предостави на украинската страна. Министърът на отбраната посочи, че е участвал в подобни разговори както с посланика на Украйна, така и на международни срещи, известни са конкретните очаквания на Украйна.
„Българските въоръжени сили гарантират суверенитета и териториалната цялост на страната. Тези задължения ние изпълняваме с наличното изправно оръжие. Политическият елит трябва да направи добра преценка: Ако дарим изправна техника, никой нищо няма да ни подари. Ще трябва да си купим за след 3, 4, 5 години. Ние нямаме с какво въоръжение да запълним евентуално този период“, подчерта той.
"Вчера имаше кибератака и към сайта на Министерството на отбраната, в рамките на общата атака към интернет страници на български институции. Кибератаката беше отразена добре и няма поражения", каза министърът на отбраната Димитър Стоянов.
"България не е участвала във взривяването на Кримския мост, както беше доказано и от нашите служби. Страната ни не е слабото звено в НАТО, каквито коментари се появиха", посочи той. По думите му - Алиансът ни приема като надежден съюзник. „Източният фланг вече е подсилен, създадени са четири многонационални бойни групи. В рамките на тази стратегическата концепция, България не прави изключение. Утре в Ново село ще има церемония, където ще бъде трансферирана отговорността за бойната група с рамкова държава на Италия, с България като страна – домакин и очакваме другите, заявили желание, да се включат в групата. Надяваме се до края на декември групата да бъде оперативно готова“, изтъкна министър Стоянов. |
14.10.2022 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват в официалната церемония по поемане на ролята на Рамкова държава от Италия за бойната група на територията на нашата страна. Тя ще се проведе на 17 октомври 2022 г. в района на учебен полигон „Ново село“.
На церемонията са поканени още президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев, министърът на отбраната и началникът на отбраната на Италианската република Лоренцо Гуерини и адмирал Джузепе Каво Драгоне, върховният командващ Съюзното командване на НАТО по операциите генерал Кристофър Каволи, представители на дипломатическия корпус, на местните власти и др.
В рамките на церемонията ще бъдат наградени военнослужещи от българска и италианска страна с принос към изграждането на бойната група.
На статичен показ ще бъдат представени въоръжение и техника на бойната група. |
14.10.2022 |
    Заместник-министърът на отбраната Катерина Граматикова и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов участваха в отбелязването на 110-ата годишнина от първия боен полет на военната авиация и празника на Военновъздушните сили (ВВС) днес.
„Гордея се с Вашата силна мотивация, решителност и мъжество, с които преодолявате трудностите и успешно изпълнявате отговорните задачи по гарантиране на въздушния суверенитет и сигурност на Родината“, се казва в поздравителния адрес от министъра на отбраната Димитър Стоянов към военнослужещите от ВВС. „С безупречната си служба, всеотдайност и професионализъм Вие всекидневно доказвате, че сте достойни наследници на знаменитите български офицери, положили началото на бойната ни авиация. Благодарение на усърдната работа на всеки един от Вас и днес, 110 години след първия боен полет, българската авиация печели уважението и възхищението на обществото ни“, казва още министър Стоянов в поздравлението си към военнослужещите.
„Вашият стремеж за развитие, упоритост и борбеност за постигане на целите и задачите са залогът, че Военновъздушните сили ще продължават да дават своя достоен и значим принос към националната и колективната сигурност“. С тези думи се обърна началникът на отбраната към личния състав на ВВС.
Той бе категоричен, че настоящата кризисна военнополитическа обстановка води до голямо натоварване на всички военнослужещи от Българската армия. „От началото на войната в Украйна ВВС повишиха готовността на подразделенията за наблюдение и противовъздушна отбрана. Работи се активно по отношение на нарасналите изисквания към ръководството, координацията и контрола на въздушното пространство. Изпълнява се дежурство по Air Policing, въпреки недостатъчния нальот“, изтъкна адмирал Ефтимов. Той подчерта усилията на ВВС в поддръжката на техниката в летателна и експлоатационна годност.
„Превъоръжаването и модернизацията на авиационните платформи е тема, която сериозно привлича обществения интерес и по която ние – военното и политическото ръководство на Министерството на отбраната, работим непрекъснато“, заяви началникът на отбраната. Адмирал Ефтимов акцентира и върху необходимостта от развитието на системите за радиолокационно разузнаване и противовъздушна отбрана.
Заместник-министър Граматикова и адмирал Ефтимов наградиха военнослужещи от ВВС за проявен висок професионализъм при изпълнението на задачите. По-рано днес те почетоха паметта на летците, загинали във военно и в мирно време, с поднасяне на венци и цветя пред Паметника на летеца пред Народното събрание.
|
13.10.2022 |
„В контекста на войната в Украйна, решенията и действията на съюзниците от Алианса трябва да бъдат бързи и базирани на договореното на срещата на върха в Мадрид“. Това заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов на редовната среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО в Брюксел. Той използва възможността да благодари на Италия като рамкова държава на многонационалната бойна група, развърната в България, както и към останалите страни, които вече са предоставили принос – САЩ, Република Северна Македония, Черна гора, Турция, Албания и Гърция.
По време на форума беше проведена работна вечеря с участието на министъра на отбраната на Украйна, посветена на усилията за спиране на руската агресия и подкрепата за Украйна. Министрите на отбраната обсъдиха координиране на дейностите по изпълнение на проектите по Всеобхватния пакет за подпомагане на Украйна, който се очертава като основен механизъм на Алианса за оказване на всестранна отбранителна подкрепа за Украйна. Министър Стоянов посочи, че сме обезпокоени от изострянето на конфликта и осъди заплахите на Москва за използване на ядрено оръжие. Той акцентира върху принципа на НАТО за солидарност и отбеляза необходимостта от засилване на устойчивостта срещу руските хибридни дейности, включително дезинформация, кибер атаки, както и срещу използването на енергийните доставки като „оръжие“.
Министър Димитър Стоянов акцентира върху значимостта на Всеобхватния пакет за подпомагане на Украйна. „Като водеща страна по Доверителния фонд на НАТО за медицинска рехабилитация на украински военнослужещи, ние продължаваме и сме готови да изпълняваме тази роля“, посочи министърът на отбраната. С участието на министрите на отбраната на Финландия и Швеция бяха дискутирани възпиращият и отбранителен потенциал на Алианса и последиците от войната за европейската и трансатлантическа сигурност. Беше обсъден напредъкът по изпълнението на новия модел на силите на НАТО, който ще укрепи и модернизира структурата на военния потенциал на Алианса. Предмет на дискусии бяха и бъдещите политически указания за целите и приоритетите на следващия цикъл по отбранително планиране.
Форумът завърши със заседание, на което бяха обсъдени мисиите и операциите на НАТО. „Ангажиментът на НАТО и ЕС в Западните Балкани е стратегически фактор за сигурната среда, политически напредък и икономическо развитие“, посочи министър Стоянов. Той декларира, че България ще запази приноса си към операциите в Косово и Босна и Херцеговина. Страната ни отчита значението на мисията на НАТО в Ирак и постигнатото до момента ниво на подпомагане на институциите за сигурност в страната.
Непосредствено преди началото на срещата, на 12 октомври, министърът на отбраната участва в инициираната от САЩ среща на Контактната група за Украйна (UDCG), чиято основна цел е изграждане на по-системен подход в координиране на предоставяната помощ на Украйна. В рамките на форума министър Стоянов се включи в деветата неформална среща на страните, участващи в инициативата „Концепция за рамкова държава“, ръководена от Германия. Беше одобрен шести доклад за напредъка по реализирането на Концепцията.
Министърът на отбраната участва и в Церемония по подписване на Писмо за намерение за включване в инициатива на Федерална Република Германия за развитие на отбранителни способности „Щит на европейското небе“ (European Sky Shield Initiative (ESSI).
Утре Димитър Стоянов ще участва в среща на министрите на отбраната във формат „Букурещ -9“(Б-9), на която е поканен и секретарят по отбрана на САЩ.
|
13.10.2022 |
Заместник-министърът на отбраната Катерина Граматиков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват утре, 14 октомври, в отбелязването на 110-ата годишнина от първия боен полет на военната авиация и празника на Военновъздушните сили (ВВС). Те ще почетат паметта на летците, загинали във военно и в мирно време, с поднасяне на венци и цветя пред Паметника на летеца пред Народното събрание (на бул. „Цар Освободител“). Военнослужещи от ВВС ще отдадат воински почести и ще поднесат венци и цветя в Алеята на летците (в Централните софийски гробища) и пред Паметника на загиналите летци (в кв. „Иван Вазов“ в София).
По-късно същия ден заместник-министър Граматикова и адмирал Ефтимов ще наградят военнослужещи от ВВС за проявен висок професионализъм при изпълнението на задачите.
По традиция в навечерието на празника командването на Военновъздушните сили се срещна с военнослужещи – ветерани, служили достойно в редиците на бойната ни авиация.
|
13.10.2022 |
     Съвместна благотворителна инициатива в помощ на хората, пострадали от наводнението в община Карлово, организираха Асоциацията на военните аташета, акредитирани във и за Република България, и Министерството на отбраната. На приятелска среща по футбол на малки врати, която се проведе днес, 13 октомври, в спортен комплекс ВА „Г. С. Раковски”, бяха събрани финансови средства за жителите от наводнените села в общината. В спортната надпревара участваха военните аташета от Полша, Великобритания, Виетнам, Гърция, Румъния, САЩ, Сърбия, Турция и Украйна, както и военнослужещи и цивилни служители от Министерството на отбраната, Военна академия „Г. С. Раковски“ и военно формирование 28 870 – София.
Предстои военните аташета, акредитирани във и за Република България да посетят Карлово и на среща с кмета на общината да връчат дарението, направено от членовете на Асоциацията и от служители на Министерството на отбраната.
|
13.10.2022 |
Заместник-министърът на отбраната Катерина Граматикова се срещна днес, 13 октомври, с Н. Пр. Делфин Плана, временно управляващ посолството на Република Косово в София. В срещата участва още началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната Владко Владов.
В хода на среща бяха отбелязани отличните взаимоотношения и ползотворното сътрудничество между двете страни в областта на отбраната. Обсъдено бе развитието на взаимодействието между двете страни.
|
13.10.2022 |
|
12.10.2022 |
С демонстрация на способности ще завърши европейската летателна тренировка „European Spartan Exercise 2022“ (ESE 2022), която се провежда от 3 до 14 октомври с летателен и инженерно-технически състав на военнотранспортни самолети C-27J Spartan от България, Италия, Литва и Румъния.
На 13 октомври, по време на деня за медии, в авиобаза Безмер ще бъдат изпълнени елементи от съвместната летателна подготовка и ще се състои официалната церемония по закриване на учението.
|
12.10.2022 |
  Сухопътните войски ще проведат двустепенно командно-щабно учение „Балкан 22“ с войски за реални действия на местността. Учението ще се проведе от 13 до 20 октомври 2022 г. на учебните полигони „Корен“ и „Сливница“ и в пунктовете за постоянна дислокация на формированията. В него ще участват военнослужещи от Командването на Сухопътните войски, щабове на формирования от състава на Сухопътните войски, както и сили и средства от Военновъздушните сили и Военномедицинска академия. В рамките на учението „Балкан 22“ две от формированията ще проведат и тактически учения с бойни стрелби. В тях ще участват над 1500 военнослужещи и около 500 единици бойна, специална и транспортна техника.
Темата на командно-щабното учение „Балкан 22” е „Участие на формированията от Сухопътни войски в отбранителна операция в състава на сухопътния компонент”. Сред основните цели са усъвършенстване способностите на щабовете при планиране и провеждане на отбранителна операция, както и ефективно управление на формированията.
Офицер, планиращ учението, е командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, провеждащ учението - заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов, директор - заместник-началникът на щаба по операциите на Сухопътните войски полковник Васил Енчев.
От 10 до 16 октомври, преди началото на „Балкан 22”, на полигоните „Корен“ и „Сливница“, военнослужещи от състава на 2-ра механизирана бригада и 3-о Бригадно командване ще проведат ротни тактически учения.
|
11.10.2022 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО, която ще се проведе на 12 и 13 октомври 2022 г. в Брюксел, Белгия.
Форумът ще очертае стратегията и изпълнението на решенията, свързани с възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО, взети на срещата на върха в Мадрид през юни 2022 г.
Министрите на отбраната ще обсъдят ключови въпроси от дневния ред на НАТО, свързани с рисковете в контекста на войната в Украйна и последиците за сигурността на страните-членки.
По време на срещата ще се проведе работна вечеря с министъра на отбраната на Украйна. Ще се проведе заседание, на което ще бъдат разгледани мисиите и операциите на Алианса, с участието на върховния представител на ЕС по външните работи и политика за сигурност Жозеп Борел.
На 14 октомври, след приключване на форума, ще се проведе среща на министрите на отбраната от формата „Букурещ-9“ (B-9), с участието на секретаря по отбраната на САЩ Лойд Остин. |
10.10.2022 |
 2 527 военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили се включиха в помощ на хората от населените места, пострадали от наводнението в община Карлово в началото на септември. В продължение на 28 дни - от 2 до 29 септември, военнослужещите бяха там, където имаше нужда от тяхната помощ. В дейностите, ръководени от командира на 61-а Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков, бяха използвани 205 специализирани машини. Благодарение на техния труд в с. Каравелово са почистени 90 къщи, 104 дворове, 2 обществени сгради и 3 км засегнати улици. В село Богдан са почистени 67 къщи, 70 дворове и около 3 км от засегнатите улици. Военнослужещите помогнаха и на жителите на с. Слатина.
Още в първите часове на наводнението по искане на областния управител на област Пловдив и на кмета на община Карлово военнослужещи от 61-а Стрямска механизирана бригада се притекоха на помощ на жителите в наводнените села и с бързите си действия евакуираха хора. В спасяването им се включи и шестчленен екипаж с вертолет AS 532 AL Cougar от авиобаза Крумово. Осем човека бяха открити и извлечени с лебедка и колан, както и с кош, на борда на вертолета от покривите на обградените от вода къщи.
Военнослужещите от 61-а бригада също участваха в транспортирането на тежко болни хора. Те доставяха храна и вода за населението. Специалисти от 61-а Стрямска мехнаизирана бригада поставиха инженерни съоръжения за възстановяване на комуникациите и снабдяването към бедстващите райони.
Военнослужещите разчистваха пътната инфраструктура, почистваха дворовете и домовете на хората от дървета, натрупани клони, тиня, кал и други предмети, довлачени от водата. Помогнаха за изхвърлянето на унищожената битова техника, за спасяването на оцелялата покъщнина и за разчистването на затрупани коли. С военни водоноски беше осигурена вода в бедстващите райони, а до възстановяване на водоснабдителната система в Карлово военнослужещи разнасяха вода, осигурена от Българския червен кръст, за болницата и детските градини и ясли в града.
До 10 октомври военнослужещи от Сухопътните войски с многоцелеви ескаватор „Комацу“ продължиха да участват в довършителните аварийно-възстановителни дейности в село Слатина.
|
08.10.2022 |
„Следвам българския интерес”. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в предаването „Говори сега“ по БНТ днес. Той подчерта, че се бори за въздушен суверенитет и отново припомни, че охраната на въздушното ни пространство е конституционно задължение на въоръжените сили. „Непродуктивно е да се противопоставя социалната сигурност на националната сигурност”, коментира министър Стоянов. Той отбеляза, че необходимите средства по най-неотложните проекти са съобразени с финансовото състояние на държавата. А решението за тях ще вземе Народното събрание. „Следвам приемствеността, както заявих още при встъпването си в длъжност, и продължавам започнатото от предишното правителство“, каза министърът на отбраната във връзка с изпратените до четири държави запитвания за предоставяне на оферти за закупуване или използване на изтребители за нуждите на българските Военновъздушни сили. Той посочи, че целта е до 2023 г., когато се очаква да приключи ресурсът на МиГ-29, страната ни да продължи да носи бойното си дежурство. Министър Стоянов припомни, че след придобиването на първите осем самолета F-16 през 2025 г. ще са необходими поне още 2-3 години, за да може те да бъдат експлоатирани пълноценно. „През 2027 г. по проекта за следващ договор трябва да пристигнат останалите осем самолета, за да имаме пълноценна ескадрила. Тя ще придобие бойна готовност едва към 2030 г. Този период трябва да бъде запълнен с нещо друго, ако не искаме някой друг да носи бойното ни дежурство”, обясни министърът на отбраната Димитър Стоянов. Той каза, че разговорите с Полша за предоставяне на ремонтирани двигатели за МиГ-29 са в напреднал етап и през следващите две седмици се очаква оферта за първите два двигателя, които са необходими на българските ВВС възможно най-бързо. „Незавидно е положението с изтребителната авиация. Нашите пилоти летят 7-8 пъти по-малко от колегите си”, подчерта отново министър Стоянов и посочи причината за това - неглижирането на армията през годините. По повод твърденията, че България не може да поддържа два типа самолети, той припомни, че към момента обслужваме 14 типа военни въздухоплавателни средства, а в изтребителната авиация те са три типа. Министър Стоянов разясни лизинговата процедура, като уточни, че при този вариант след изтичането на договореното ползване на самолетите, те могат да бъдат върнати или закупени. „За нас има два важни фактора – първият е времето за наемане на самолетите, за подготовка на летателния и на инженерно-техническия състав; вторият е цената, като стремежът е към възможно най-ниската. Към момента нашето желание е не да придобием, а само да използваме самолети за определен период от време”, заяви той. Министърът на отбраната коментира и протичащите преговори с Италия за закупуване на две подводници. Той подчерта необходимостта от придобиването им заради променената стратегическа среда и усложнената ситуация в Черно море. |
07.10.2022 |
The Headquarters of South-Eastern Europe Brigade (HQ SEEBRIG) conducted the Command Post Exercise/Computer Assisted Exercise – “SEVEN STARS 2022” in SIMCEN (Veles/Na-5), between 28th of September to 7th of October 2022.
The biannual exercise “SEVEN STARS “is the main training activity of SEEBRIG for 2022, focusing on tactical level processes, procedures and capabilities. It is the right platform to reaffirm the Brigade’s capability to operate as a multinational force in a Peace Support Operation.
On Thursday 6th of October 2022, the Distinguished Visitors Day (DV-DAY) was held with the presence of SEDM Chairperson Ms. Teodora Genchovska, Deputy Minister of Defense of the Republic of Bulgaria, Ms. Slavjanka Petrovska Minister of Defense of the Republic of North Macedonia and high-ranking officers from the participating nations. On the DV-DAY the distinguished guests had the opportunity to observe a dynamic demonstration of tactical level activities, conducted in Krivolak training area.
SEEBRIG and member nation’s personnel, observers from NATO entities and the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) as well as the Lithuanian Polish Ukrainian Brigade (LITPOLUKRBRIG) took part in the exercise.
|
07.10.2022 |
„Служебното правителство не купува самолети. То събира оферти, които ще представи в Народното събрание, за да бъде взето информирано решение относно бъдещето на изтребителната авиация на България“. Това коментира министърът на отбраната Димитър Стоянов.
„Желанието на Министерството на отбраната е да бъде осигурена охраната на въздушното ни пространство от 2023 г. до въвеждането в оперативна готовност на самолетите F-16“, посочи Стоянов. Той разясни, че това няма да стане преди 2027 г. - 2028 г. В този период от четири години Военновъздушните сили на България трябва да продължат да изпълняват конституционното си задължение и да носят бойното си дежурство.
„Полагаме невероятни усилия, за да добием 6+2 двигателя от Полша. Разговорите са в напреднал етап, но все още окончателно решение няма“, каза министърът на отбраната. Той поясни, че тези двигатели ще могат да бъдат използвани от изтребителната авиация до края на 2023 г.. Това налага да бъдат отправени запитвания към 4 държави - Швеция, Франция, САЩ и Израел, за предоставяне на оферти за придобиване на самолети. Към момента са получени отговори от Швеция и Франция, а от другите две страни се очакват.
Министърът на отбраната припомни процедурата за доставка на техника над 100 млн. лв., регламентирана в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Той подчерта, че офертите ще бъдат анализирани и ще бъде внесен проект за инвестиционен разход в Народното събрание, което трябва да вземе решението за закупуване на бойни самолети.
„Държа да се знае, че преговорите за закупуване на вторите осем F-16 бяха проведени от редовното правителство. Това, което ние направихме, е да подготвим проект за инвестиционен разход, който е одобрен от Министерския съвет за внасянето в Народното събрание“, коментира министър Стоянов. Той съобщи, че офертата на САЩ за придобиването на още осем изтребителя F-16, която беше със срок до 1 ноември 2022 г., е удължена до 15 декември. Министърът припомни, че според Стратегическия преглед на отбраната от 2018 г.-2019 г. България трябва да има две ескадрили с бойна авиация, така че няма отклоняване от параметрите и експертизата, която Министерството на отбраната е определило.
|
07.10.2022 |
Служба „Военно разузнаване“ беше домакин на Международна конференция за средата за сигурност в страните от Западните Балкани.
Директорът на Службата бригаден генерал Венелин Венев откри форума и заяви, че събитието се провежда в отговор на необходимостта от информационно осигуряване за обстановката в Западните Балкани на висшите военни и държавни органи за вземане на решения в евроатлантическата зона.
Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков приветства участниците и подчерта, че въпреки положителните очаквания за развитие на процесите в региона, обстановката остава динамична и периодично се наблюдават явления, налагащи засилване на вниманието към страните в него.
По време на конференцията бяха обсъдени предизвикателствата пред сигурността и перспективите за развитие на обстановката в Западните Балкани в контекста на руската инвазия в Украйна.
Събитието се проведе в периода 5-7 октомври в София и събра над 70 представители на разузнавателни организации на страни-членки и партньори на Алианса, както и структурите на НАТО и ЕС.
|
06.10.2022 |
 Българо-румънска летателна тренировка „Blue Bridge 2022“ се проведе днес, 6 октомври, с участието на военнослужещи от военновъздушните сили на България, Румъния и Канада. В първата фаза от сценария на тренировката двойка МиГ-29 прехвана румънски „нарушител“ С-130 и го принуди да кацне на летище Пловдив. Българските екипажи изпълниха всички процедури и осъществиха успешно мисията по Air Policing – охрана на въздушното пространство на Република България в интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО.
Преди това двойка F-16 на ВВС на Румъния и двойка F-18 (CF-188) от Кралските ВВС на Канада бяха активирани от летище Фетещи и приведени в действие срещу самолета „нарушител“, в чиято роля бе румънският военно-транспортен самолет C-130, „отклонил“ се от полетния си маршрут в посока границата на страната ни. Бойните самолети от северната ни съседка действаха до предаване на „нарушителя“ на българската двойка дежурни изтребители.
Втората фаза от сценария на тренировката включваше аналогични съвместни действия за принудително кацане на С-130 на заповядано летище в Румъния.
Българо-румънските тренировъчни полети под названието „Blue Bridge“ се провеждат ежегодно от 2012 г. Те целят постигането на по-добра координация и оперативна съвместимост при провеждането на презгранични операции при контрол над въздухоплаването и охраната на въздушното пространство.
|
06.10.2022 |
Заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска участва в ден за високопоставени гости на учението „Seven Stars 22“ във Велес, Република Северна Македония. От българска страна участва и директорът на Щаба на отбраната генерал-майор Стайко Прокопиев.
Командно-щабното учение „Seven Stars 22“ е деветото от създаването на Бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG). Тази година то се провежда в периода от 28 септември до 7 октомври на учебния полигон „Криволак“ и в казармения район „Алекса Демниевски - Бауман“ във Велес. По време на учението се отработват въпроси, свързани с участието на командването и щаба на SEEBRIG и подчинените национални подразделения в процеса на вземане на решения по време на мироподдържащи операции в зоната на мисията. Използват се и процедурите на НАТО при управлението на информационния поток от щаба към подчинените формирования, както и се демонстрира оперативната съвместимост на комуникационно-информационната система.
Сценарият на „Seven Stars 22“ включва създаване и нарастване на кризисна вътрешнополитическа обстановка във фиктивна държава. Това от своя страна налага въвеждането на мироопазващи сили (SEEBRIG). Българските въоръжени сили участват в учението с щабен елемент от шестима офицери от състава на Сухопътните войски.
Бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG) е основана през 1999 г. като резултат от усилията на 7 държави, главно от Балканския полуостров, към опазване на регионалната сигурност и стабилност, както и за насърчаване на добрите междусъседски отношения между страните в региона.
|
06.10.2022 |
 Bulgarian-Romanian flight training "Blue Bridge 2022" was conducted today, 6 October 2022, with the participation of servicemen from the Air Forces of Bulgaria, Romania, and Canada. In the first phase of the training scenario, a pair of MiG-29s intercepted a Romanian C-130 "intruder" aircraft and forced it to land at Plovdiv Airport. The Bulgarian crews completed all procedures and successfully performed the Air Policing mission - guarding the airspace of the Republic of Bulgaria in the NATO Integrated Air and Missile Defence System.
Prior to that, a pair of F-16s of the Romanian Air Force and a pair of F-18s (CF-188) of the Royal Canadian Air Force were activated from Fetesti airfield and brought into action against the "intruder" aircraft, whose role was performed by the Romanian C-130 military-transport aircraft that "deviated" from its flight plan in the direction of our country's border.
Our northern neighbor’s combat aircraft acted until the "intruder" was handed over to the Bulgarian pair of fighter aircraft performing the mission. The second phase of the training scenario involved similar joint actions to force the C-130 to land at a designated airfield in Romania.
The Bulgarian-Romanian training flights entitled "Blue Bridge" have been conducted annually since 2012. They are aimed at achieving better coordination and interoperability in cross-border air traffic control and airspace security operations.
|
06.10.2022 |
 Специализиран екип от военно формирование 52740 - Хасково от състава на 2-ра механизирана бригада - Стара Загора извърши задача по разузнаване, транспортиране и унищожаване на силно корозирал 76 мм артилерийски снаряд. Боеприпасът е открит на 5 октомври в обработваема нива в село Елена, област Хасково. Унищожен е на учебен полигон „Добрич“, при спазване на всички мерки за безопасност.
Екипът в състав от четирима военнослужещи действа под ръководството на старши лейтенант Тодор Петев на основание отправено искане от главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски.
Формирование за разузнаване и унищожаване на невзривени боеприпаси към 12-та авиационна база – Долна Митрополия бе активирано на 5 октомври за обезвреждане на невзривен боеприпас, открит в частен имот в село Българене, община Ловеч. Специализираният екип, действащ под ръководството на капитан Деян Христов, установи, че боеприпасът е отбранителна ръчна граната. При спазване на мерките за безопасност тя е транспортирана на безопасно за населението място и унищожена чрез взривяване. В района, в който е намерена, военнослужещите са извършили проверка за наличие на други боеприпаси.
|
05.10.2022 |
   „Датата пети октомври 1912 г. носи национална гордост и е урок за нашето и следващите поколения. Пример за това, че когато сме заедно и обединени, сме силни“. С тези думи министърът на отбраната Димитър Стоянов се обърна към граждани и гости на Свиленград на тържествената проверка (заря) по повод 110 години от началото на Балканската война (1912 - 1913) и освобождението на Свиленград днес, 5 октомври. По думите му бойните подвизи на Българската армия по време на Балканската Освободителна война стават факт, тъй като са дело на хора, повярвали в свещената правота на своя национален идеал. „Българската армия беше непобедима, защото хората в нея бяха най-напред българи, преди да бъдат командири и войници. С името на България на уста, те бяха готови да умрат“, подчерта той.
„110 години по-късно ние не бива да забравяме, че свободата бе платена с кръвта на хиляди български офицери и войници. Затова сме длъжни преди всичко да се преклоним пред подвига на смелите и достойни мъже и жени, отдали живота си, за да може тази съкровена част от България да се присъедини към свободното ни Отечество. На героите, пожертвали себе си за освобождението на Одринска Тракия и Македония, дължим националното си достойнство“, подчерта министърът на отбраната.
Тържествената проверка (заря) на площад „Пети октомври“ пред сградата на Община Свиленград събра граждани и гости, представители на държавната и местната власт, на българското духовенство, които отдадоха почит на загиналите за освобождението и обединението на българските земи. Министърът на отбраната Димитър Стоянов прие тържествения строй, съставен от представителни военни формирования от гарнизон Хасково и ученици от свиленградските училища. Командващ ритуала беше подполковник Светослав Годинов, командир на 31-и механизиран батальон – Хасково. Венци и цветя на паметника на героите от Община Свиленград, загинали във войните бяха поднесени от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, също гост на тържествата, министъра на отбраната Димитър Стоянов, от името на началника на отбраната, институции и признателни граждани.
По-рано през деня министър Стоянов проведе среща с кмета на Община Свиленград Анастас Карчев и го отличи с почетен плакет на Министерството на отбраната за неговата активна родолюбива дейност.
|
05.10.2022 |
Специализиран екип от 78-ми батальон за осигуряване – София разузна и унищожи силно корозирала ръчна отбранителна граната Ф – 1, със запалка. Боеприпасът е открит на 4 октомври около подпорната стена на язовир "Бебреш", община Ботевград.
Екипът в състав от четирима военнослужещи действа под ръководството на лейтенант Владислав Ставрев на основание отправено искане от главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски.
|
04.10.2022 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще участва в Свиленград в тържественото отбелязване на 110-ата годишнина от Балканската война (1912 - 1913) и освобождението на града утре, 5 октомври. Той ще приеме почетния военен строй по време на тържествената проверка /заря/ на площада пред общината от 19.00 ч. В словото си министър Стоянов ще поздрави граждани и гости по случай годишнината от освобождението на Свиленград. Ще бъдат поднесени венци и цветя в памет на загиналите във войните за национално освобождение и обединение. |
03.10.2022 |
Започна международната летателна тренировка „European Spartan Exercise 2022“ (ESE 2022), на която страната ни е домакин за пети път. През тази година тя се провежда в периода 3 - 14 октомври и в нея участват летателен и инженерно-технически състав на военнотранспортни самолети C-27J Spartan от България, Италия, Литва и Румъния.
Основни райони за тактическа подготовка – изпълнение на тактически заходи за кацане, десантиране на парашутисти и операции при работещи двигатели, са летищата Безмер и Чешнегирово. За повишаване на интензивността на мисиите на участващите екипажи те ще могат да планират задачи за симулирано десантиране на хора и товари, а летище Безмер ще бъде използвано за изпълнение на тактически заходи за кацане. По време на учението ще бъдат изпълнени задачи и в района на летище Долна Митрополия. Екипажите ще изпълняват полети на малка височина, тактически полети, които са свързани с различни сценарии, както и задачи по преодоляване на ПВО на страната.
В структурата за командване и управление на летателната тренировка са включени представители на страните-участници, както и представител на Европейската агенция по отбрана - българският офицер от Военновъздушните сили подполковник Виктор Брясков. Създаването на тактическа обстановка и планирането на летателните задачи ще бъдат под ръководството на тактически инструктор от международния център за подготовка на симулатор за C-27J Spartan в Италия подполковник Денис Иноченти.
Ще бъдат планирани задачи за десантиране по парашутен способ на военнослужещи от ВВС. В сценария на учението ще бъдат отработени процедури за авиационна медицинска евакуация съвместно с екипи от Военномедицинска академия – София и екипи за авиомедицинска евакуация от Италия, Литва и Румъния.
Ръководител на летателната тренировка „European Spartan Exercise - 2022“ е полковник Филип Ангелов, командир на авиобаза Враждебна.
Международната летателна тренировка се провежда от 6 години като част от програмно споразумение между операторите на самолети C-27J от страни-членки на Европейския съюз. Инициативата за създаването на проект C-27J е на Европейската агенция по отбрана и е насочена към синхронизиране на методите за поддръжка на авиационната техника и уеднаквяване на подготовката на летателния и инженерно-техническия състав.
|
03.10.2022 |
Във Военноморска база - Варна и териториалните води на Република България се провежда водолазното учение на Военноморските сили на Република България с международно участие „Тритон – 2022“, което ще продължи до 7 октомври 2022 година. Второто поред учение от този вид се реализира в резултат на доброто сътрудничество на Военноморските сили на Република България и съюзниците от НАТО. Тази година в „Тритон-2022“ участват водолази от ВМС на България, Румъния, Турция и САЩ, специализирани в унищожаването и обезвреждането на боеприпаси под вода. Франция и Италия се включват в учението с офицери - наблюдатели.
Фокусът на учението е усъвършенстване на процедурите и прилагането на стандартите на НАТО при провеждане на водолазна дейност и извършване на взривни дейности под вода.
„Тритон-2022“ се провежда под ръководството на командира на Флотилия бойни и спомагателни кораби на Военноморските сили флотилен адмирал Велко Велков, а непосредственото управление на тактическите единици е възложено на командира на дивизион кораби със спомагателно назначение капитан I ранг Даниел Тодоров.
В същия период се провежда и тактическо учение на Дивизиона за морски специални операции от състава на Военноморските сили „Stealth trident – 2022“. Целите на учението са отработване на процеса на планиране и провеждане на морски специални операции на тактическо ниво. Това ще допринесе за усъвършенстване на подготовката на дивизиона в предстоящото му сертифициране през 2023 г.
|
03.10.2022 |
  Двама военнослужещи бяха удостоени с висше офицерско звание на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 от държавния глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев днес, 3 октомври. В церемонията участваха министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Полковник Станимир Йорданов и полковник Димитър Хлебаров бяха удостоени с висшето офицерско звание „бригаден генерал“ и получиха новите си назначения.
На церемонията президентът Румен Радев подчерта, че новите звания и назначения са заслужено признание за достойната служба на двамата офицери, за демонстрираните от тях лидерски, командирски и организаторски качества и за приноса им за развитието на Въоръжените сили.
„Искам да Ви уверя, че и двамата с бригаден генерал Хлебаров ще продължаваме и занапред да полагаме старание, знание и опит за изграждане способностите и модернизацията на Въоръжените сили, за издигане авторитета на Българската армия, за изпълнение на поставените задачи и на воинския ни дълг по защита на Отечеството“, заяви бригаден генерал Станимир Йорданов. Той благодари за гласуваното доверие и оказаната чест с назначаването на нови длъжности и удостояването с висше офицерско звание. Бригаден генерал Йорданов подчерта осъзнатата отговорност на тези назначения в усложнената среда на сигурност и в контекста на процесите на трансформация на Въоръжените сили.
*** От 1 октомври със свой указ президентът Румен Радев назначава полковник Станимир Йорданов на длъжността директор на дирекция „Операции и подготовка“ в Щаба на отбраната, като го освобождава от позицията временно изпълняващ длъжността. Румен Радев удостоява полковник Йорданов с висше офицерско звание „бригаден генерал“.
От 3 октомври с друг свой указ държавният глава освобождава полковник Димитър Хлебаров от длъжността началник на отдел „Комуникационно-информационни системи“ в Съвместното командване на силите, назначава го на длъжността командир на „Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана“ и го удостоява с висше офицерско звание „бригаден генерал“.
|
03.10.2022 |
 The European Spartan Exercise 2022 (ESE 2022), international flight training hosted by Bulgaria for the fifth time, has kicked off. This year, the flying exercise will run in the period 3 to14 October with the participation of C-27J Spartan air crews and flight engineering technicians from Bulgaria, Italy, Lithuania, and Romania.
Bezmer and Cheshnegirovo airfields are the main areas chosen for tactical training to include tactical approaches, personnel airdrops, and engine running operations (EROs). To make the crews’ training missions more intensive, they will be able to plan dropping personnel and cargo into simulated drop zones, whereas Bezmer will be used for performing tactical approaches. Exercise missions will be carried out at Dolna Mitropoliya airfield as well. The crews will train to fly low level, perform tactical navigations in different scenarios, and suppress the air defences of the country.
The command and control structure of the flying exercise comprises representatives of the participating nations, as well as a representative of the European Defence Agency – the Bulgarian Air Force Officer Lt Col Viktor Bryaskov. Lt Col Dennis Innocenti, tactical instructor from the C-27J Spartan International Flight Training School in Italy, will be responsible for setting up the tactical environment and for mission planning.
The missions planned will include paradropping to be performed by Air Force service members. The exercise scenario also envisages practicing aeromedical evacuation (AE) jointly with teams from the Sofia Military Medical Academy, as well as AE teams from Italy, Lithuania, and Romania.
This year’s international flight training is the 6th iteration of the exercise, as per the Programme Agreement between C-27J aircraft operators from European Union Member States. The C-27J project was set up on the initiative of the European Defence Agency and is aimed at synchronising aircraft maintenance methods and aligning air crews and flight engineering technicians’ training.
|
03.10.2022 |
|
|
 |