 |
Новини - архив
31.10.2021 |
В Деня на народните будители утре, 1 ноември, министърът на отбраната Георги Панайотов ще награди български институции, допринесли за развитието на културата и изкуството, общественици със заслуги за възраждането на българския национален дух, допринесли за съхранението и развитието на традициите в Българската армия, и известни български дейци в областта на културата. Тържествената церемония ще започне в 11.00 ч. в Министерството на отбраната.
Със специално разработен за празника почетен плакет на Министерството на отбраната ще бъдат отличени Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, Националното училище за танцово изкуство в София, Негово Високопреосвещенство Великотърновският Митрополит Григорий, Протойерей Серафим Янев, писателят, поетът, драматургът и есеистът Калин Донков и Формация Студио Балкантон.
На церемонията ще присъстват началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-министрите на отбраната Пламен Йорданов и Александър Петков и заместник-началниците на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев и генерал-лейтенант Цанко Стойков.
Уважаеми колеги, В сградата на Министерството на отбраната (вход от ул. „Аксаков“) ще бъдат допускани от 10.30 ч. на 1 ноември 2021 г. постоянно акредитираните журналисти, след представяне на лична и журналистическа карта. Тържествената церемония ще се проведе при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. |
30.10.2021 |
Екипаж от състава на 24-та авиационна база Крумово с вертолет „Кугар” се включи днес, 30 октомври, в операция по търсене и спасяване в Пирин. След получаване на сигнал за жена, паднала във високопланинска местност под връх Джано в Национален парк „Пирин”, вертолетът е излетял в 16:24 ч. от авиобазата, за да се включи в действията за издирването й.
Операцията по търсене и спасяване продължава. Екипажът от Военновъздушните сили се включва в нея по искане на МВР.
|
29.10.2021 |
На 29 октомври 2021 г. в 9.20 ч. българско време в база „Бутмир“ в град Сараево, Босна и Херцеговина е открит мъртъв (с огнестрелна рана) военнослужещ от състава на българския военен контингент, участващ в операцията на Европейския съюз „Алтеа“.
Пристигналият медицински екип от базата е констатирал смъртта му. Уведомени са органите на Военната полиция от състава на операцията, които са предприели незабавни действия по разследване на инцидента.
Създадена е организация за транспортирането на тялото на военнослужещия до Република България със самолет от състава на ВВС.
Ръководството на Министерството на отбраната изказа искрени съболезнования на семейството на загиналия български военнослужещ. |
29.10.2021 |
       Осемдесет и шест слушатели във Военната академия „Г.С. Раковски“, завършили специалността „Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво“, получиха днес, 29 октомври, своите дипломи на тържествена церемония. В нея участваха президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев, министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
В приветственото си слово министърът на отбраната Георги Панайотов подчерта, че Българската армия винаги е била генератор на национални ценности и пазител на националните идеали. „В едни изключително трудни и сложни времена вие поемате по пътя на вашето кариерно израстване. Вашите знания и академични постижения се ценят високо. Но времената са такива, че като военнослужещи сте длъжни всеки ден да научавате по нещо ново, за да можете да отговорите на сложните предизвикателства, срещу които се изправяме днес. Военният фактор ще има все по-важно значение за националната сигурност. Ще растат изискванията и очакванията към бъдещите поколения командири. Вие трябва да бъдете пазители и генератори на националните ценности“, заяви министър Георги Панайотов. Той изрази своята признателност към целия личен и преподавателски състав на Военната академия и към всички випускници за положените усилия в академичната дейност.
„Знаещи, можещи, мислещи офицери са били необходими винаги в периодите на развитие на държавата ни и Българската армия. С пълна сила това важи и днес – в една сложна военностратегическа среда, комплексна, динамична, бързо изменчива, в епохата на високите технологии и тяхното приложение във военното дело и най-вече в периода на модернизацията на Българската армия“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на тържествения акт по повод дипломирането на от випуск „Г. С. Раковски“ – II смяна.
Началникът на отбраната бе категоричен, че успешни командири и военни експерти са нужни на Въоръжените сили, за да изпълняват те задачите си по националната отбрана и тези, свързани с колективната сигурност.
„Дипломирането по специалността „Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво“ ви дава правото и голямата отговорност, а и ние очакваме това от вас, да се включите в генерирането и трансформирането на идеи и концепции за развитието на Въоръжените сили на Република България“, обърна се адмирал Ефтимов към випускниците.
Приветствие към випуск „Г. С. Раковски“ – II смяна отправи и президентът на Република България Румен Радев. „Успехът идва при тези, които имат ясна представа за бъдещите задачи и реалности, които си поставят високи цели и осъзнават своята отговорност и значимостта на своето призвание за сигурността и за българската държавност. И в най-сложните времена на исторически предизвикателства и политически превратности за българския офицер винаги е имало един най-висш идеал – България и една най-голяма цел – свободата и добруването на българския народ“, категоричен бе Румен Радев, който също е възпитаник на Военната академия.
|
29.10.2021 |
  Командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов, генерали и офицери от Щаба на отбраната, Съвместното командване на силите, видовете въоръжени сили и Щабния елемент за интегриране силите на НАТО в България участваха в учението на НАТО „Noble Blueprint - 21“ , което се проведе в Румъния от 26 до 28 октомври 2021 г.
Учението беше планирано и проведено под ръководството на командира на Съюзното съвместно командване на силите на НАТО в Неапол адмирал Робърт Бърк под мотото „Да се опознаем взаимно преди да имаме нужда един от друг“, демонстрирайки единството на участващите държави. Целта на учението беше да се извърши преглед на актуалните оперативни способности на България и Румъния и да се потвърди водещата роля на Съюзното съвместно командване на силите на НАТО в Неапол към сигурността на Черноморския регион.
„Ученията от този тип са от голямо значение, както за националната и регионалната сигурност, така и за сигурността на Алианса като цяло. Напълно осъзнаваме своя ангажимент към колективната отбрана на НАТО и важната роля на Съюзното съвместно командване на силите на НАТО в Неапол като водещ щаб за планиране и провеждане на операции на Алианса в Югоизточна Европа и Средиземноморския регион. Сигурността на държавите от НАТО е от първостепенно значение и ние твърдо вярваме, че за постигането на тази цел е необходимо да поддържаме нашите сили добре подготвени и в готовност да отговорят на всяко предизвикателство“, заяви генерал-майор Валери Цолов в обръщението си към участниците в учението. В „Noble Blueprint - 21“ участваха още началникът на отбраната и командирът на Съвместното командване на силите на Румъния, генерали и офицери от командните структури на НАТО.
|
28.10.2021 |
Тържествен акт по повод дипломирането на 86 офицери от Випуск „Г. С. Раковски“ – II смяна, успешно завършили магистърски програми в редовна и задочна форма на обучение, ще се проведе утре, 29 октомври, от 10.00 ч. в района на Военната академия в София. В церемонията ще участват министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Своите дипломи ще получат 86 слушатели, завършили специалността „Организация и управление на военни формирования на оперативно ниво“. От тях 34 са завършили редовна форма на обучение и 52 – задочна форма.
Уважаеми колеги,
Представителите на медиите ще бъдат допускани в района на Военна академия „Г.С. Раковски“ от 9.30 ч. на 29 октомври 2021 г. при стриктно спазване на противоепидемичните мерки.
|
28.10.2021 |
Успешно завърши полевото лагерно обучение на военнослужещите от 4-и артилерийски полк на учебен полигон "Корен". В продължение на десет денонощия артилеристи, свързочници, разузнавачи, автомобилисти, както и други специалисти на практика показаха усвоеното в кабинетите и учебните зали.
В хода на обучението бяха проведени две тактически учения с бойни артилерийски стрелби с батареите от състава на противотанковия и артилерийския дивизион, едно тактическо учение също с бойни стрелби с реактивния дивизион, както и двудневна тренировка по стрелба и управление на огъня на артилерийската група.
„Винаги има какво още да бъде надградено, но аз съм доволен от резултатите, постигнати по време на цялото лагерно обучение“, заяви в края на лагерното обучение полковник Красимир Ташев и изказа благодарност към всички участници за старанието и професионализма. |
28.10.2021 |
|
28.10.2021 |
    Министърът на отбраната Георги Панайотов посети днес, 28 октомври, Служба „Военна полиция“ и Командването за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана.
Като важна и ключова определи работата на Служба „Военна полиция“ министърът на отбраната на срещата с бригаден генерал Ивайло Сотиров – директор на Служба „Военна полиция“. В навечерието на предстоящия празник на Службата министър Панайотов поздрави ръководството на Военна полиция за действащата визия за управление и справяне с предизвикателствата, които стоят пред военните полицаи. След като бе запознат със задачите, проблемите и предложенията за тяхното решаване, той изтъкна, че среща воля за промяна в дългосрочен план. „Разчитаме на вашата бдителност“, заяви още той.
По повод годишнината от създаването на Служба „Военна полиция“ министърът на отбраната Георги Панайотов връчи почетен плакет на бригаден генерал Ивайло Сотиров.
По-късно днес министър Панайотов посети още новосформираното Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана. Бригаден генерал Васил Събински – командир на Командването, представи работата на Центъра за управление и киберотбрана, който е част от състава на Командването за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана. В рамките на визитата той се запозна с екипа на Центъра. Бригаден генерал Събински представи пред министъра целите, приоритетите и възможностите за развитие на Командването до достигането на пълни оперативни способности.
На срещите днес присъства също заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов.
|
28.10.2021 |
Специализиран екип от 31-ви механизиран батальон – гр. Хасково от състава на 2-а механизирана бригада разузна и унищожи корозирала 82 мм артилерийска мина. Боеприпасът бе открит на 27 октомври в покрив на къща в село Долно Белево, област Хасково.
Военнослужещите транспортираха и обезвредиха мината в района на Учебен център „Добрич” при спазване на всички мерки за безопасност. Ръководител на специализирания екип е капитан Слави Красев.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
27.10.2021 |
               Личният състав на 24-а авиобаза в Крумово отбеляза днес, 27 октомври, 60-ата годишнина от създаването на първата вертолетна авиационна част в България – 44-и вертолетен авиационен полк. В честването участва командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров. Той благодари на ветераните и личния състав от вертолетната авиация за тяхната воля, отговорност и професионализъм.
„Вертолетната авиация и днес продължава да изпълнява поставените задачи с висок професионализъм, а хората от авиобазата работят неуморно и дават най-доброто от себе си“, посочи в приветствието си командирът на авиобазата бригаден генерал Димитър Иванов. Той подчерта, че спецификата на различните летателни апарати e поставяла редица предизвикателства пред пилотите и авиационните специалисти при изграждането и поддържането на способности през годините, но личният състав винаги се е справял отлично, благодарение на своята организираност, дисциплина и трудолюбие. Бригаден генерал Иванов припомни, че през изминалата година военнослужещи и цивилни служители от авиобазата активно участваха в национални и международни учения и тренировки, както и в операции в помощ на населението при бедствия и аварии. В изключително динамична обстановка и при огромна натовареност екипажи и авиационна техника многократно се включваха в гасенето на пожари на труднодостъпни места. „Само за изпълнението на задачите за пожарогасене през последните месеци вертолетите от авиобазата бяха над 125 часа във въздуха и хвърлиха над 1450 тона вода над огнените стихии“, заяви командирът на 24-а авиобаза.
По повод 60-ата годишнина бяха демонстрирани някои от основните способности, поддържани и изпълнявани от летателния състав на авиобазата с вертолети AS 532 AL Cougar, Bell-206 и Ми-24. Участие в динамичния показ взеха военнослужещи и бойна техника от Силите за специални операции. Началото беше дадено от вертолет AS 532 AL Cougar, носещ националния флаг на Република България. След това беше изпълнена мисия по локализиране, блокиране и обезвреждане на терористична група в автомобил и евакуация на ранен военнослужещ, чрез извличане с носилка и осигуряване на периметъра от въздуха от Ми-24. Екипаж на AS 532 AL Cougar демонстрира гасене на пожари с подвесна система “Bambi bucket”.
Последва въздушен поздрав от колегите от Военноморската вертолетна авиобаза „Чайка“ към ВМС с вертолет AS 365 N3 „Dauphin“, от Специализирания отряд за въздушно наблюдение към ГД „Гранична полиция” на МВР с вертолет AgustaWestland AW139 и от 16-а Транспортна авиационна група – Враждебна със самолет С-27J „Спартан“. За първи път в небето над 24-а авиобаза гостите имаха възможност да наблюдават пилотаж на модернизирания Сухой-25 от Базата за предно разполагане в Безмер.
Тържествената част от събитието завърши с поднасяне на венци и цветя пред паметника на загиналите пилоти и авиационни специалисти от авиобазата.
|
27.10.2021 |
|
26.10.2021 |
„Работата по Стратегическия компас предоставя отлична платформа за фокусиране на усилията за изграждането на Европейския съюз (ЕС) като активен фактор по сигурността в глобален аспект. Едни от най-трудните области за намиране на ефективни решения ще бъдат условията и използването на военния инструмент при управлението на кризи, повишаването на военния капацитет, включително системата за командване и управление, прагматичното общо финансиране, и разширеният диалог с НАТО по съвместните действия, основаващи се на общи интереси и единни оперативни стандарти“. Това подчерта началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на заседанието на Военния комитет на ЕС. Форумът се провежда на 25 и 26 октомври в Брюксел, Белгия.
Адмирал Емил Ефтимов акцентира на положените усилия от Въоръжените сили на България в подкрепа на текущите мисии и операции на Съюза, както и на увеличения принос за операциите в региона на Западните Балкани, които са важен фактор за сигурността в Европа. Той посочи увеличаването на българския контингент в резервните сили за операция „Алтея“ в Босна и Херцеговина и реалното участие на командирите и определените подразделения в годишното тренировъчно учение с щатното въоръжение и техника, проведено в района на операцията.
Началникът на отбраната изрази подкрепа за усилията по развитието на системата за бърз военен отговор на ЕС при справянето с кризи извън територията на Съюза. Той подчерта необходимостта от усъвършенстване на бойните групи на ЕС за по-ефективното им използване за по-амбициозни задачи, залегнали в Стратегическия компас.
По време на форума бяха обсъдени и други важни въпроси, отнасящи се до начините за подобряването на ефективността на съветническите и тренировъчните мисии на съюза. Целта е намаляването на адаптационния цикъл, както и подобряването на координацията с европейските институции и интегрирания подход на ЕС в регионите на мисиите.
В хода на дискусията по темата, свързана със сътрудничеството между ЕС и НАТО в областта на климатичните промени и сигурността, началниците на отбраната се обединиха около необходимостта от колективно увеличаване на усилията за адаптиране на мерките за справяне с извънредната ситуация в областта на климата. Адмирал Ефтимов приветства извършената до момента работа в тази насока и изказа увереност, че Министерството на отбраната и Щабът на отбраната ще продължат да участват в тези процеси. Той отчете засилващия се ефект на климатичните промени върху сигурността и произтичащите от това повишени изисквания към операциите и мисиите в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО) на ЕС.
Заседанието на Военния комитет завърши с отбелязването на двайсетата годишнина от неговото създаване, на което присъстваха негови предходни председатели.
|
26.10.2021 |
   Заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов и заместник-началникът на отбраната генерал лейтенант Цанко Стойков присъстваха днес, 26 октомври, на откриването на националното компютърно подпомагано командно-щабно учение по поддръжка от страната домакин – „ПСД 21“. В учението, което се провежда в района на Военна академия „Г. С. Раковски“ и ще продължи до 28 октомври 2021 г., участват още заместник-министри и ръководители на общо 14 министерства и държавни агенции.
Поддръжката от страната домакин е гражданска и военна помощ, оказвана в мирно време, при кризи или по време на война от държава домакин на съюзнически сили и организации, които са разположени, действат или преминават през нейната територия. Такъв тип учение се провежда за първи път и в него се включват над 70 представители от министерствата на отбраната, на външните работи, на вътрешните работи, на финансите, на транспорта, информационните технологии и съобщенията, на енергетиката, на икономиката, на регионалното развитие и благоустройството, на здравеопазването, на околната среда и водите, на земеделието, храните и горите, Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавна агенция „Електронно управление“, Държавна комисия по сигурността на информацията, както и от Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО на територията на Република България (BGR NFIU). Участието на представители от държавните структури в „ПСД 21“ ще повиши подготовката и координацията между ведомствата.
С „ПСД 21“ ще се тества разработената от Министерството на отбраната процедура за организиране на дейностите по изпълнение на Националния план за оказване на поддръжка на съюзнически сили на територията на Република България. За целите на учението ще се използват софтуер за планиране и управление (JEMM) и симулационна система (JCATS).
|
25.10.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес и утре, 25 и 26 октомври, ще участва в заседанието на Военния комитет на Европейския съюз в Брюксел, Белгия.
Началниците на отбраната на страните членки на Евросъюза ще разгледат основните резултати от диалога на стратегическо ниво по инициативата „Стратегически компас“ и ще набележат мерки за нейното операционализиране. Военните ръководители ще дискутират актуални теми, насочени към укрепването на Общата политика за сигурност и отбрана и предоставянето на ЕС на най-подходящите военни инструменти. По време на заседанието ще бъде разгледан и въпросът за изменението на климата и въздействието му върху сигурността и отбраната.
В последната сесия от заседанията утре ще бъде отбелязана двадесетгодишнината от създаването на най-висшия военен орган в рамките на Съвета – Военния комитет.
|
22.10.2021 |
   „Ние вярваме, че възпирането и отбраната ще останат в центъра на усилията при по-нататъшната адаптация на НАТО, подкрепени от чл. 5 от Вашингтонския договор, и оставаме ангажирани към запазване на трансатлантическата връзка”. Това каза министърът на отбраната Георги Панайотов на редовната среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО, която се проведе на 21 и 22 октомври в Брюксел. Министър Георги Панайотов потвърди подкрепата на България към колективния ангажимент за повишаване на единството и солидарността в Алианса.
Възпиращият и отбранителен потенциал на НАТО в контекста на предстоящата среща на върха в Мадрид през 2022 г. беше обсъден в първия работен ден от срещата, който започна със заседание във формат „30“. Министрите на отбраната приеха пакетите Цели за способности 2021 на съюзниците, необходими за постигане на нивото на амбиция на Алианса, с което изпратиха ясен сигнал за съюзническа решителност, сплотеност и солидарност. Беше одобрена и Стратегията на НАТО за изкуствен интелект, която цели да даде основа за въвеждането и прилагането на изкуствения интелект по отговорен начин за целите на отбраната и сигурността.
Във фокуса на дискусиите бяха и поуките от действията на НАТО в Афганистан и значението им с оглед на борбата с тероризма. Министър Георги Панайотов отбеляза, че продължителната политическа ангажираност в борбата с тероризма е от съществено значение и ние очакваме новата Стратегическа концепция на Алианса да засегне този въпрос.
Срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО продължи днес, 22 октомври, със сесия, на която бяха разгледани геостратегическите предизвикателства пред сигурността. Във форума участваха Върховният представител на ЕС по външни работи и политика за сигурност Жозеп Борел и министрите на отбраната на Швеция и Финландия. Съюзниците обсъдиха възможности за по-тясно сътрудничество между организациите в контекста на изготвянето на новата Стратегическа концепция на НАТО и Стратегическия компас на ЕС.
Непосредствено преди срещата се проведе осмата неформална среща на съюзниците, участващи в инициативата „Концепция за рамкова държава“, в групата, ръководена от Германия, на която беше одобрен пети доклад за напредъка по реализиране на концепцията. В своето изказване министър Георги Панайотов заяви, че българската страна разглежда „Концепцията за рамкова държава“ като важен механизъм за споделяне на тежестите в НАТО чрез сътрудничество в съвместното изграждане и развитие на оперативно съвместими и подготвени сили на НАТО.
В рамките на форума министърът на отбраната Георги Панайотов проведе двустранни срещи с министри на отбраната на съюзнически държави, на които бяха обдсъдени актулни въпроси от дневния ред на НАТО от взаимен интерес.
|
21.10.2021 |
  „България винаги е била сред държавите, настояващи за засилено присъствие на Алианса, което да гарантира възпирането на враждебни действия и отбраната на региона. Като наш съюзник в НАТО и непосредствен съсед на България, Турция играе важна роля в справянето със съвременните предизвикателства пред сигурността“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов по време на двустранна среща с началника на Генерален щаб на Република Турция армейски генерал Яшар Гюлер.
Срещата между двамата военачалници се проведе в рамките на официалното посещение на адмирал Ефтимов в Република Турция в периода 20-21 октомври. Двете страни обсъдиха средата на сигурност в регионален и глобален аспект, както и нейното влияние върху стабилността и просперитета. Беше подчертана важността на Черноморския регион като пресечна точка, свързваща Европа с Кавказ, Каспийско море и Азия, и неговото значение за европейската и евроатлантическата сигурност. Адмирал Емил Ефтимов посочи, че сложната среда на сигурност в региона още веднъж демонстрира необходимостта от цялостен и системен подход на НАТО за защита на неговия Източен фланг.
От своя страна армейски генерал Гюлер отбеляза важността от поддържането на ползотворен двустранен диалог, който се базира на добросъседство и взаимно уважение. Той изтъкна важната роля на Турция за поддържането на баланс в сферата на сигурността в Черноморския регион.
По време на двустранния военно-политически диалог бяха обсъдени теми, които да дадат положителен тласък на сътрудничеството, особено в контекста на българското предложение за домакинство на регионалното морско присъствие (Военноморски координационен център) в гр. Варна.
Друг въпрос от дневния ред на НАТО, който бе обсъден, бе възможното провеждане на трансгранични операции за охрана на въздушното пространство между съседни страни-членки на Алианса. За целта следва да се подходи прагматично и в съответствие с правните и военно-техническите изисквания.
Отчитайки доброто взаимодействие между двете страни, адмирал Емил Ефтимов и армейски генерал Яшар Гюлер обсъдиха възможността за адаптиране на съществуващото от 1997 г. двустранно рамково споразумение за сътрудничество в областта на отбраната. Подчертана бе необходимостта от задълбочен анализ на постигнатото до момента, както и от фокусиране върху ефективно и ползотворно взаимодействие, което отчита текущата обстановка и насочва към справяне с бъдещи предизвикателства.
В обхвата на темите бе разгледано и изпълнението на една от мерките от адаптираното предно присъствие на НАТО, свързано с използването на български авиобази за изпълнение на полети на морска патрулна авиация. Беше отчетена нейната важност за повишаването на способностите на Алианса за ситуационна осведоменост и ранно предупреждение в Черноморския регион.
В програмата на посещението членовете на българската делегация посетиха и Командването на специалните операции на Република Турция, където се запознаха със структурата, възможностите за подготовка и изпълняваните от военното формирование задачи, и наблюдаваха показ на способности.
|
21.10.2021 |
|
21.10.2021 |
При провеждане на планирани учебни стрелби на Учебен полигон „Сливница“ днес, 21 октомври, леко е пострадал старши сержант Васил Василев от военно формирование 28 860-Горна Малина.
Военнослужещият е получил повърхности рани в областта на крайниците. Незабавно му е оказана първа медицинска помощ на мястото на инцидента, след което е транспортиран от военномедицинския екип, осигуряващ стрелбите, за допълнителни прегледи във ВМА-София.
По случая се води разследване от специализираните органи. |
21.10.2021 |
Министърът на отбраната на Република България Георги Панайотов ще участва в среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО. Тя ще се проведе на 21 и 22 октомври 2021 г. в Брюксел, Белгия.
На форума ще бъдат разгледани редица ключови въпроси от дневния ред на НАТО. Усилването на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО, Афганистан и усилията в борбата с тероризма, както и сътрудничеството между НАТО и ЕС ще бъдат сред темите на срещата. Министрите на отбраната ще обсъдят също препоръки и ще предоствят указания за изпълнението на основните решения от срещата на върха през юни 2021 г. Те ще дискутират подготовката на предстоящата среща на върха през 2022 г. в Испания.
Непосредствено преди началото на форума министрите на отбраната ще участват в работен семинар на държавите-членки на ЕС по Стратегическия компас, а също и в заседание във формат съюзници, участващи в инициативата „Концепция за рамкова държава“ в групата, ръководена от Германия. На него ще бъдат разгледани актуалното състояние на дейностите по инициативата и техните перспективи. |
19.10.2021 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов отпътува днес, 19 октомври, за турската столица Анкара по покана на своя колега – началника на Генералния щаб на Република Турция армейски генерал Яшар Гюлер. Това е първото официално посещение на началник на отбраната на Република България в южната ни съседка в последните 15 години.
В разговорите по време на визитата ще бъде направен преглед на двустранното военно сътрудничество и участието в съвместни инициативи в съюзен формат. В програмата е включено и посещение на българската делегация в района на Командването на специалните операции. |
18.10.2021 |
 Graf Ignatievo Air Base hosts the flight training “Castle Forge – 2021” that begins today, 18 October 2021, with the participation of the Air Force and the Land Forces of the Republic of Bulgaria, and forces of the 336th Combat Squadron of 4th Combat Wing of the US Air Force from the state of North Carolina.
“For 16 years, since 2006, Graf Ignatievo Air Base has hosted more than 20 Bulgarian-American flight exercises with the participation of forces and assets of the US Air Force in Europe and formations of the US National Guard”, declared Brigadier General Nikolay Rusev, Commander of Graf Ignatievo Air Base. He added: “This flight training is another step forward in the development of our fruitful cooperation which has led to real results that raise the level of interoperability, improve the flight training of Bulgarian crews as well as the development of standard operational procedures, techniques and tactics in line with NATO standards“. General Rusev wished all participants successful implementation of the joint tasks.
Major Bronco Mangano, Deputy Commander of the US participants for the period of the flight training, thanked for the hospitality of the Bulgarian side and confirmed that by flying together the military units of the Bulgarian and the US Air Force enhance their partnership and their contribution to NATO’s collective defence.
This is the first relocation of personnel and equipment from Seymour Johnson Air Base on the territory of Bulgaria with which MiG-29 fighters and L-39ZA fighter jets from Graf Ignatievo Air Base will take part in joint training operations this week. Su-25 aircraft from the Front Deployment Base in Bezmer and anti-aircraft missile formations from Stara Zagora and Karlovo will also participate in the training.
In the period 25 – 29 October 2021, the crews of the five US F-15E aircraft will be at Larissa Air Base in order to conduct joint operations with the Greek Air Force.
In the first week of November, they will return to Graf Ignatievo Air Base to conduct the second stage of the Bulgarian-US flight training which will end on 5 November 2021. The implementation of joint training tasks with US units strengthens the bilateral cooperation and increases interoperability between the armed forces of the two countries.
|
18.10.2021 |
 Въпроси за стратегическото партньорство между България и САЩ в сферата на отбраната обсъдиха днес, 18 октомври, министърът на отбраната на Република България Георги Панайотов и заместник-помощник секретарят на отбраната на САЩ по политиката за НАТО и Европа Спенсър Бойър. На срещата, която се проведе в Министерството на отбраната, присъстваха още заместник-министърът на отбраната Пламен Йорданов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Отбелязано бе ползотворното взаимодействие между двете страни по отношение на модернизацията на българските въоръжение сили, провеждането на съвместни учения и тренировки, сътрудничеството в региона на Черно море и в сферата на киберсигурността. На съвместно работно заседание беше разгледан постигнатият напредък по изпълнението на договорените насоки за работа в „Пътната карта за сътрудничество в отбраната между Република България и САЩ 2020-2030 г.“.
Министър Георги Панайотов отбеляза, че освен за засилването на двустранното отбранително сътрудничество, изпълнението на заложените приоритети в 10-годишната Пътна карта подпомага и усилията на българската страна по отношение на изпълнението на националните ангажименти, свързани с Целите на силите на НАТО. В тази връзка той отбеляза, че за българската страна е от изключително значение двете страни да продължат да изпълняват договорените приоритети и насоки на работа, целящи постигането на конкретни и измерими резултати. Заместник-помощник секретарят по отбраната на САЩ Спенсър Бойър отбеляза, че американската страна високо оценява действията, предприети от България във връзка с възпирането на зловредните дейности по отношение на сигурността в региона и справедливото споделяне на отговорностите в рамките на НАТО. Той изрази благодарност към българската страна за възможностите, които предоставя за провеждането на съвместни учения и тренировки със силите на САЩ. Спенсър Бойър заяви, че България е надежден съюзник в НАТО и изрази желанието на американската страна да продължи развитието и надграждането на интензивното сътрудничество в отбраната между двете държави. Той допълни, че както президентът Байдън e потвърдил на Срещата на върха на деветте в Букурещ през май 2021 г., настоящата американска администрация се ангажира с укрепването на евроатлантическите връзки.
|
18.10.2021 |
    Денят на военния парашутист от Българската армия бе отбелязан днес, 18 октомври, с полагането на венци и цветя пред паметника на загиналите парашутисти в София. Министърът на отбраната Георги Панайотов поздрави офицерите, сержантите, войниците и цивилните служители в Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и техните семейства с думите: „Пожелавам им да бъдат здрави и все така доблестно да служат на България“.
Венци и цветя пред паметника положиха също президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили на Република България Румен Радев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, военнослужещи от СКСО, председатели на военно-патриотични съюзи, ветерани, военни аташета, акредитирани у нас, граждани.
Командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев отбеляза, че днешният ден е и своеобразен професионален празник. „Военнослужещите днес отдават почит на героите от Парашутната дружина, загинали в най-епичните битки, по време на участието на Българската армия във Втората световна война. Прекланяме се и пред паметта на всички военнослужещи от Специалните сили, които през годините са изгубили живота си, изпълнявайки служебния си дълг и функционалните си задължения. На този ден благодарим и на нашите учители, нашите ветерани, защото ние нямаше да сме това, което сме днес, без тяхната подкрепа, и без това, на което са ни учили. Като командир благодаря на мъжете и жените от Специалните сили за тяхната всеотдайна служба“, каза генерал-майор Матеев. В отговор на въпрос той съобщи, че през следващия месец пристигат първите 45 машини по проекта „Повишаване на мобилността и защитата на личния състав от силите за специални операции“. Договорът предвижда доставка на 98 броя бронирани единици техника от 10 различни типа. Формированията, които са разположени в гарнизон Пловдив, са окомплектовани на 100 процента с войнишки състав. В Групата „Специални сили“, в района на София, се изгражда и реновира материалната база, поради което окомплектоването е на по-малък процент, отбеляза още командирът на СКСО.
*** 18 октомври е определен за Ден на военния парашутист от Българската армия с решение на министъра на отбраната през 1994 г. На тази дата през 1944 г. Парашутната дружина от състава на Първа Българска армия участва за първи път в реални бойни действия. С цената на свидни жертви, дружината овладява силно укрепения район на височината Стражин, откривайки пътя за настъпление на Българската армия. Офицерите, сержантите и войниците се сражават храбро, жертвайки живота си, за да оцелеят другарите им. За проявения героизъм и саможертва целият личен състав на Парашутната дружина е повишен в звание, а телата на всички загинали парашутисти са пренесени и погребани в България в „Алеята на парашутиста“. Военнослужещи от СКСО днес положиха венци и цветя на гробовете на загиналите парашутисти в Централните софийски гробища.
|
18.10.2021 |
 Авиобаза Граф Игнатиево е домакин на летателната тренировка „Castle Forge -2021“, която започва от днес, 18 октомври 2021 г., с участието на Военновъздушните сили и Сухопътни войски на Република България и сили и средства от 336-а бойна ескадрила от състава на 4-о бойно крило на американските Военновъздушни сили от щата Северна Каролина.
По време на откриващата церемония бяха вдигнати националните флагове на двете страни в присъствието на участниците в летателната тренировка.
„За 16 години, от 2006 г. насам, авиобаза Граф Игнатиево е домакин на повече от 20 българо-американски летателни тренировки с участието на сили и средства на Военновъздушните сили на САЩ в Европа и формирования от Националната гвардия на САЩ“, припомни в словото си бригаден генерал Николай Русев, командир на авиобаза Граф Игнатиево и допълни: „Тази летателна тренировка е поредната крачка напред в развитието на нашето ползотворно сътрудничество, което доведе до реални резултати, а именно повишаване на нивото на оперативна съвместимост, подобряване на летателната подготовка на българските екипажи, както и разработването на стандартни оперативни процедури, техники и тактики в съответствие със стандартите на НАТО.“ Генерал Русев пожела на всички участници успешно и безаварийно изпълнение на съвместните задачи. От своя страна майор Бронко Мангано - заместник-командир на американските участници за периода на летателната тренировка, благодари за гостоприемството на българската страна и потвърди, че летейки заедно военните формирования от българските и американските военновъздушни сили задълбочават партньорството си и приносът към колективната отбрана на НАТО.
Това е първото пребазиране на територията на нашата страна на личен състав и техника от авиобаза „Сиймур Джонсън“, с които в рамките на тази седмица в съвместни тренировъчни действия ще участват изтребителите МиГ-29 и учебно-бойните самолети L-39ZA от авиобаза Граф Игнатиево, самолети Су-25 от База за предно разполагане в Безмер и зенитно-ракетни формирования от Стара Загора и Карлово.
От 25 до 29 октомври 2021 г. екипажите на петте американски самолети F-15Е ще бъдат в авиобаза Лариса, за да проведат съвместни действия с гръцките Военновъздушни сили.
През първата седмица на месец ноември, те ще се завърнат обратно в авиобаза Граф Игнатиево за провеждането на втория етап на българо-американската летателна тренировка, която ще завърши на 5 ноември 2021 г.
Изпълнението на съвместни тренировъчни задачи с формирования от САЩ е в интерес на задълбочаване на българо-американското сътрудничество и повишаване на оперативна съвместимост между армиите на двете страни.
|
15.10.2021 |
 Министърът на отбраната Георги Панайотов, президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров отдадоха почит пред героизма на българските летци с полагане на цветя пред Паметника на летеца пред Народното събрание (на бул. „Цар Освободител“) днес, 15 октомври. По този начин бяха отбелязани и 109-ата годишнина от първия боен полет на военната авиация и празникът на Военновъздушните сили (ВВС) – 16 октомври.
„Българската военна авиация се развива и се надявам, че с пристигането на новите многоцелеви изтребители тя ще продължава да изпълнява достойно задачите си“, каза пред медии министър Георги Панайотов. Той поздрави по повод празника военнослужещите от ВВС и техните семейства.
„Много се радвам, че успяхме да решим някои въпроси, свързани с тренировъчните самолети „Пилатус“, които ще могат да бъдат използвани за обучение на младите български пилоти. Работим по ремонта на хеликоптери. Успяхме да намерим финансови средства, за да можем да ремонтираме допълнително, извън предварително планираното, хеликоптери „Кугар“. Освен това ще ремонтираме допълнително и един хеликоптер Ми-24 в „ТЕРЕМ-Летец“, съобщи още министър Панайотов.
„Военнослужещите от Военновъздушните сили имат с какво да се гордеят. Предизвикателствата, разбира се, са много, но аз вярвам в тях и съм сигурен, че ще ги преодолеят“, заяви пред медии началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Датата 16 октомври 1912 г. остава в историята като бойното кръщение на българската военна авиация. Пилотът поручик Радул Милков и наблюдателят поручик Продан Таракчиев летят със самолет „Албатрос“ над Одринската крепост. Те разузнават разположението на резервите и успяват да хвърлят две ръчни гранати над гара Караагач. Извършен е първият боен полет в историята на нашата авиация, той е и първият боен полет в Европа. Освен разузнаване на силите на противника е осъществено първото над стария континент бомбардиране от въздуха в истинска фронтова обстановка. Доказано е, че самолетът може да бъде използван и като нападателно бойно средство.
16 октомври е обявен за Празник на авиацията и Военновъздушните сили с Разпореждане на Министерския съвет под № 400 от 1 юни 1963 г.
|
15.10.2021 |
|
15.10.2021 |
|
13.10.2021 |
Двама военнослужещи от Бригадно командване – Благоевград от състава на Сухопътните войски се отличиха в последните дни с доблестни постъпки, спасяващи човешки животи. Днес, 13 октомври, с бърза и навременна реакция, младши сержант Атанас Секулов оказва първа помощ на припаднал млад мъж в търговски обект в Благоевград. С придобитите знания по време на международни и полеви занятия, той веднага разпознава характерните признаци на припаднал човек, който си е глътнал езика. Виждайки, че жизнените показатели на пострадалия се влошават бързо, решава да приложи наблюдаван от него в подобна ситуация алтернативен метод. Военнослужещият изчаква пристигането на Спешна помощ и помага на екипа за поставянето на медикамент и пренасянето на пострадалия до линейката. По-късно днес младши сержант Атанас Секулов стана баща за втори път.
Дни по-рано, на 10 октомври, старши сержант Добромир Якимов от Десети механизиран батальон – Враца (от състава на Бригадното командване) помогна на пострадали в катастрофа на пътя между Враца и Криводол. Той изчакал на място екипите на Бърза помощ, полицията и пожарната и се включил в спасителната операция на 70-годишен шофьор, който е бил в тежко състояние. |
13.10.2021 |
 109-ата годишнина на българските Военновъздушни сили (ВВС) се отбелязва с поредица прояви в седмицата около 16 октомври – Празника на авиацията. Утре, 14 октомври, ще се състои традиционната среща на поколенията във ВВС. На нея ще бъдат валидирани и блок марки, изобразяващи четирима български летци, останали в историята с делата си. На 15 октомври, петък, военнослужещи ще поднесат венци и цветя на паметника на летеца пред Народното събрание, Алеята на летците в Централните софийски гробища и на паметника на загиналите летци в квартал „Иван Вазов“ в град София.
Вчера, 12 октомври, за единадесета поредна година бяха връчени годишните награди за офицер на 2021 г. на военнослужещи от родовете войски от състава на ВВС. Тържествената церемония се състоя в Централния военен клуб, а наградите връчи командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров. В словото си той подчерта, че зад успехите на ВВС стои екипната работа на много пилоти, техници и инженери, специалистите от зенитно-ракетни, радиотехнически, свързочни войски и логистика.
Генерал-майор Петров отбеляза, че тази година е по-специална за българските ВВС в исторически план. Навършват се 70 години от създаването на изтребителните формирования в Граф Игнатиево и Безмер, 60-годишен юбилей честват 1-ва Зенитно-ракетна база и вертолетчиците в авиобаза Крумово. Тази година се отбелязват и кръгли годишнини на авиационни формирования, оставили значима следа в историята на ВВС – 80 години на летище Балчик и 70 години на разузнавателна авиобаза Добрич, на 25-та изтребително-бомбардировъчна авиобаза – Чешнегирово и на 21-ви изтребителен авиополк – Узунджово. „Погледът към миналото ни носи чувство на гордост и удовлетворение, достоен пример за всички нас, но и за бъдещите поколения. Благодарение на волята, усърдието и професионализма на нашите предшественици днес ние имаме славна история, чисто небе и можем да градим светло бъдеще“, допълни генерал-майор Петров.
На празничното събитие беше представен новият документален филм „Белите орли“, посветен на изтребителната авиация през Първата световна война. Негов продуцент е Добромир Чочов, режисьор – Владимир Щерионов и сценарист – о.з. полковник професор Димитър Недялков.
***
Наградените военнослужещи от ВВС по категории са: - „Летец” на ВВС за 2021 г. – майор Александър Цанков – старши помощник-началник на отделение „Стандартизация и оценка на летателно-тактическата подготовка” във в.ф. 32040 - Крумово; - „Млад пилот на ВВС” за 2021 г. – старши лейтенант Адриян Михайлов – младши пилот в „Транспортно-десантна ескадрила” във в.ф. 24900 - София; - „Специалист от Зенитно-ракетни войски” на 2021 г. – капитан Любен Карабойдев – заместник-командир на техническа батарея във в.ф. 36150 - Стара Загора; - „Специалист от Радиотехнически войски” на 2021 г. – майор Десислав Денев – заместник-командир по техника и въоръжение във в.ф. 54270 - Пловдив; - „Специалист от Логистика” - майор Георги Атанасов – командир на ескадрила „Летищно-техническо и битово осигуряване” във в.ф. 24900 - София; - „Специалист от Авиационен инженерно-технически състав” - подполковник Людмил Вълков – началник на отделение „Авиационна техника и въоръжение” във в.ф. 28000 - Граф Игнатиево; - „Специалист от Комуникационни, информационни и навигационни системи” - майор Христо Николов – главен експерт в сектор „Навигационни системи и техническа поддръжка на комуникационни, информационни и навигационни системи ” в отдел „Комуникационни, информационни и навигационни системи” във в.ф. 22800-София. Наградите са осигурени от авиационното списание „Клуб Криле”.
|
13.10.2021 |
Да се организира междуведомствена работна кръгла маса на националните институции, които отговарят за контрола на корабоплаването и сигурността в морските пространства. Това предлагат министърът на отбраната Георги Панайотов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Предложението е получило подкрепата и на министър-председателя Стефан Янев. На форума ще бъде обсъдено оптимизирането на системата за безопасност в националните морски пространства.
Предложението е резултат от проведено работно съвещание на тема „Усъвършенстване на контрола в морските пространства“. То се състоя в Командването на Военноморските сили (ВМС) в град Варна по инициатива на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Разгледани бяха контролът, осъществяван от ВМС и другите институции на корабоплаването, и възможностите за търсене и спасяване на море.
Представителите на ВМС и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ изнесоха доклади и направиха анализ на морското пространствено планиране и контрола на корабоплаването в националните морски пространства. В резултат от дискусията бе формулирано предложение за оптимизиране на контрола на корабоплаването, посредством организационни и координиращи действия.
|
11.10.2021 |
|
08.10.2021 |
     „От днес започва вашето изграждане като офицери и командири в Българската армия. Да бъдеш командир не е лесно, изисква се решителност, постоянство, честност и при вземането на решения винаги да се съобразяваш с честта на пагона. Убеден съм, че вие ще проявите упоритост при справянето с тази задача и ще се изградите като лидери, които ще водят нашата армия в бъдещите дни“. С тези думи се обърна заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев към курсантите от Националния военен университет „Васил Левски“, които положиха военна клетва на тържествен ритуал във Велико Търново днес, 8 октомври. Генерал-лейтенант Илиев призова бъдещите офицери постоянно да търсят нови знания и да придобиват нови способности, за да бъдат готови за предстоящите предизвикателства. „Не губете време, защото съвремието изисква подготовка във всички направления. Процесът на обучение е взаимен – вашите ръководители и преподаватели са високо подготвени, но вие ги провокирайте с желание за още повече знания“, каза той и подчерта, че обучението им ще бъде продължително и многопластово.
Курсантите бяха приветствани и от началника на военния университет бригаден генерал Иван Маламов, който изказа благодарности на техните родители за това, че са насърчили децата си да посветят своя живот на Българската армия и ги увери, че след всяка следваща среща ще виждат едни по-смели, по-самостоятелни и по-силни мъже и жени.
Днес военна клетва положиха 168 курсанти от 148-я випуск на Националния военен университет „Васил Левски“. На тържествения ритуал присъстваха представители на ръководството на Българската армия, командири на военни формирования, членове на патриотични и родолюбиви организации и институции, както и родителите и близките на курсантите. По време на ритуала беше отслужен тържествен водосвет от Великотърновския митрополит Григорий.
|
08.10.2021 |
На 7 октомври специализирани екипи от състава на Сухопътните войски и на Военновъздушните сили изпълниха задачи по третата мисия на въоръжените сили (в помощ на населението) като унищожиха невзривени боеприпаси, открити в различни райони на страната.
Формирование за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия на 31-ви механизиран батальон – гр. Хасково, от състава на 2 механизирана бригада, разузна и унищожи на УЦ „Добрич“ корозирала ръчна граната, открита в сграда-музей в Симеоновград. Ръководител на действията е капитан Димитър Чернев.
Екип от ФОППБ от военно формирование 52090 - Долна Митрополия, от състава на Военновъздушните сили разузна, транспортира и унищожи в землището на с. Дойренци, област Ловеч, две корозирали противотанкови мини, открити при строително-ремонтни дейности в частен имот в селото. |
05.10.2021 |
   „Изразявам своята признателност за упоритостта и волята ви по съхраняване боеспособността на щурмовата ни авиация, за отговорността и борбения дух, с които преодолявате предизвикателствата в службата, и за стремежа за модернизация на съществуващата авиационна техника и грамотната й експлоатация на високо ниво на безопасност на полетите“. Това заяви днес, 5 октомври, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков на тържественото честване на 70 години от създаването на авиобаза „Безмер“.
Той посочи, че военното ръководство цени усилията, които личният състав полага през годината за повишаване на теоретичната си и практическа подготовка. Генерал-лейтенант Стойков бе категоричен, че участието на военнослужещите и техниката от състава на авиобазата в съвместни тренировки на Военновъздушните сили със съюзнически сили и средства спомагат за повишаването на бойните способности и постигането на по-висока оперативна съвместимост между страните.
„Работим, за да бъде стартиралият процес по модернизация и придобиване на нова техника и въоръжение устойчив във времето и заделеният от държавата финансов ресурс в близките години да спомогне за реализирането на още важни проекти за видовете въоръжени сили“, посочи посочи генерал-лейтенант Стойков. Той подчерта, че освен модернизирана авиационна техника – 8 щурмови самолета СУ-25, в авиобазата са ремонтирани и съоръженията - летателно поле и полоса. Военното формирование е включено в плановете за инфраструктурна модернизация за постигането на изискванията за база за предно разполагане на новия тип боен самолет Ф-16, както и в модернизирането с безпилотни летателни апарати, които ще дадат в технологично отношение ръст и високо ниво на подготовка на личния състав. Генерал-лейтенант Стойков призова, отбелязвайки годишнината на авиобазата, погледът да бъде отправен още по-напред в бъдещето. „За да осигурим не само следващите 10, а бъдещите 70 години“, заключи той.
„Авиобаза Безмер е важна за българските Военновъздушни сили. През годините на съществуването си сме се доказали като необходим и надежден партньор при участието в съвместни учения и тренировки със сили и средства както на Сухопътните войски, така и на Военноморските сили“, заяви командирът на авиобазата полковник Милен Димитров. Той подчерта, че към момента летище Безмер разполага с необходимата инфраструктура и навигационно оборудване за приемане на всякакъв тип авиационна техника. Като съвместно съоръжение, съгласно договора между правителствата на Република България и САЩ, както и заради близостта си до полигон „Ново село“, то се използва за провеждането на учения на самото летище и като входен и изходен пункт за трениращи на полигона войски и техника. „Всичко това показва значимостта на летището като съоръжение, а за да функционира то пълноценно, се нуждае от необходимия брой подготвен и мотивиран персонал в лицето на личния състав на авиобаза“, посочи командирът. Той допълни, че модернизираните самолети Су-25 са усвоени от инженерно-техническия и летателен състав на ниво безопасно изпълнение на поставените задачи. Провежда се успешно курс за приучване на самолет Су-25 на млади летци от випуските 2014 - 2016 г. След завършването на теоретичната част, от месец юли е започнало летателното обучение на петимата нови пилоти. До края на годината е планирано те да преминат обучение за полети по маршрут на малка височина, бойно използване и групова слетяност.
Авиобазата е създадена на 5 октомври 1951 г. като 22-ри изтребителен авиополк на аеродрум "Граф Игнатиево". През 1955 г. авиополкът е пребазиран на летище "Безмер". Годишнината днес бе отбелязана с военен ритуал и награждаване на отличили се военнослужещи със заповеди началника на отбраната и командира на ВВС. На тържеството присъстваха още съветникът на президента по военната сигурност генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров, генерал-майор Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции, представители на местната и държавната власт, бивши и настоящи военнослужещи от състава на авиобазата. Бяха поднесени венци и цветя пред паметната плоча на загиналите при изпълнение на служебния си дълг. Като авиационен поздрав над базата прелетяха самолети и хеликоптери от състава на Военновъздушните сили.
|
05.10.2021 |
Медиен ден в рамките на европейската летателна тренировка „European Spartan Exercise 2021“ (ESE 2021) ще се проведе на 7 октомври (четвъртък) на летище Пловдив. От 9.30 ч. до 11.00 ч. постоянно акредитираните журналисти ще имат възможност да интервюират тактическия директор на тренировката подполковник Денис Иноченти, заместник-директора на тренировката подполковник Антонио Де Сеса – представител на Европейската агенция по отбрана, ръководителя на летателното учение полковник Пейо Дончев от Командването на ВВС и летателен състав, участващ в учението. Програмата на медийния ден включва още снимане от 11.00 ч. до 12. 00 ч. на излитането на военно-транспортните самолети за изпълнение на последните задачи в тренировката, както и закриване на „European Spartan Exercise 2021“ (ESE 2021) и връчване на сертификати на участниците. Официалната церемония ще започне в 15.00 ч.
В деня за медии ще бъдат допускани журналисти и фоторепортери, които са постоянно акредитирани да отразяват дейността на Министерството на отбраната и Военновъздушните сили за 2021 година. Официалният език на учението е английски.
Молим представителите на медиите да носят светлоотразителни жилетки, без които няма да бъдат допускани до летателното поле. |
01.10.2021 |
      Министърът на отбраната Георги Панайотов оцени високо работата на военнослужещите от Първа зенитно-ракетна база от състава на Военновъздушните сили. По случай 60-годишнината от създаването на базата днес, 1 октомври, в центъра на София бяха показани компоненти от състава на различни типове зенитно-ракетни комплекси. Министърът на отбраната разгледа бойната техника и поздрави военнослужещите и командния състав по повод празника.
Георги Панайотов подчерта, че събитието е уникално по своя характер, защото дава възможност на гражданите да видят зенитно-ракетни комплекси, които се намират в райони, до които достъпът е силно ограничен. „Всички тези зенитно-ракетни комплекси, които виждате тук, са част от противовъздушната отбрана на страната. Те се изпитват на полигон „Шабла“ на всеки две години. Статистиката сочи, че 90% от пусковете са успешни и са поразили целите“, категоричен беше министър Панайотов.
На журналистически въпрос дали ще има средства за нов зенитно-ракетен комплекс (ЗРК), министър Панайотов отговори, че нови ЗРК са предвидени в Програмата за развитието на Въоръжените сили 2032. „Това ще се случи, не мога да се ангажирам с година“. Министърът на отбраната съобщи още, че следващата седмица ще внесе в Министерския съвет проект за инвестиционен разход за придобиване на трикоординатни радари с предложение за разглеждане от Народното събрание.
Хеликоптер на ВМС е в тридесетминутна готовност да направи евакуация на моряците от заседналия край Камен бряг кораб, ако това се наложи, съобщи министър Георги Панайотов. Той поясни, че преди ден началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-командирът на ВВС бригаден генерал Петьо Мирчев са направили облитане на района на заседналия кораб с хеликоптер. „Целта беше да се вземе решение дали хеликоптери могат да бъдат използвани за разтоварване на азотния тор. Заключението е, че рискът за техниката и хората би бил твърде голям, затова този вариант няма да се използва. Корабът се намира много близко до скали и при по-силен порив на вятъра, хеликоптерът може да бъде блъснат в тях. А това е нещо, което няма да позволим“, заяви министър Георги Панайотов.
Военнослужещите от зенитно-ракетни войски бяха поздравени по повод празника и от президента и върховен главнокомандващ въоръжените сили Румен Радев, който също посети статичния показ на техниката в столицата.
|
01.10.2021 |
|
01.10.2021 |
   „61-а Стрямска механизирана бригада е основно формирование не само за Сухопътните войски и Българската армия. Тя е основно формирование за Въоръжените сили на Република България, за системата за национална сигурност и има свой принос към колективната отбрана. Днес с удовлетворение отбелязваме, че във времето от предишния ви празник показахте отново, че сте достойни за своя девиз „Дълг, лоялност, всеотдайност“. Това заяви днес, 1 октомври, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев на тържественото честване на 29-ата годишнина от създаването на 61-а Стрямска механизирана бригада.
Генерал-лейтенант Илиев връчи награди от името на министъра на отбраната и началника на отбраната на отличили се военнослужещи от състава на военното формирование. Със свои заповеди командирите на Сухопътните войски и на бригадата също наградиха военнослужещи за проявеното старание и професионализъм.
На празника на бригадата присъстваха заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов, кметът на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов, главният секретар на Областна администрация Пловдив Георги Янев, Негово Високо благоговейнство отец Марко Тодоров – архиерейски наместник на Карловска духовна околия, командири на бригадата през годините, командири и началници на формирования от Българската армия, ръководители на структури от Министерство на отбраната и Министерство на вътрешните работи, представители на държавната и местна власт, военно-патриотични сдружения и съюзи.
Честването започна с поднасяне на венец от командирите на бригадата през годините на „Паметника на загиналите воини във войните 1912 - 1918 г.” Командирът на 61-а Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков отправи празнично приветствие и благодари на личния състав на военното формирование за старанието при изпълнение на поставените задачи, както и на всички гости на празника за присъствието и ползотворната им съвместна дейност.
Молебен за здраве и успех беше отслужен от Негово Високо благоговейнство отец Марко Тодоров. Специален поздрав към всички военнослужещи от бригадата по повод празника беше поднесен от Военновъздушните сили и 3-а Авиационна база - Граф Игнатиево. Честването продължи с преминаване на военнослужещите в тържествен марш, след което гостите имаха възможността да наблюдават новото въоръжение и снаряжение в бригадата. Празникът завърши с концертна програма от военния духов оркестър на 61-а Стрямска механизирана бригада и младите таланти от вокална група „Карловойс” към Военен клуб - гр. Карлово с ръководител Анита Илиева.
По случай празника вчера, 30 септември, на Учебни центрове „Тюлбето“ и „Анево“ бяха организирани демонстрационни стрелби. Участие взеха представители на държавните и местните институции от общините Карлово и Казанлък, военно-патриотични сдружения и съюзи, директори на фирми, финансови и банкови институции и регионални медии. Демонстрационните стрелби предоставиха отлична възможност да бъдат наблюдавани на живо огневата мощ и функционалност на образците въоръжение на бригадата. Всички присъстващи имаха възможност под надзора и ръководството на специалисти да стрелят с желания от тях вид стрелково оръжие.
|
01.10.2021 |
На 30 септември Н. Пр. Херо Мустафа - извънреден и пълномощен посланик на САЩ в България, посети Служба „Военно разузнаване“ (СВР). В срещата участваха министърът на отбраната Георги Панайотов, представители на посолството и ръководството на СВР.
Посланик Мустафа изрази благодарността си за отправената покана и възможността да посети за първи път Службата.
По време на разговорите бяха обсъдени актуални теми от взаимен интерес. Изразено беше задоволство от високото ниво на двустранните отношения и готовността за задълбочаването и разширяването им.
Министър Панайотов очерта съвременните предизвикателства за сигурността пред евроатлантическата общност и готовността за продължаване на съвместните усилия за преодоляването им.
От своя страна директорът на СВР бригаден генерал Венелин Венев потвърди решимостта на Службата за поддържане на устойчиво партньорство, като посочи, че посещението на посланик Мустафа се приема от българското военното разузнаване като израз на доверие между двете страни.
|
|
 |