 |
Новини - архив
31.10.2011 |
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Стефан Василев заминава утре, 1 ноември, на тридневно официално посещение в Украйна. Визитата е по покана на командващия на Сухопътните войски на Въоръжените сили на Украйна генерал-полковник Генадий Воробьов. По време на разговорите двамата командващи ще обменят опит в подготовката на сухопътните войски на двете страни и ще обсъдят възможности за задълбочаване на двустранното военно сътрудничество.
В състава на делегацията, водена от генерал-майор Стефан Василев, са бригаден генерал Пламен Лилов командир на военно формирование 32990 – Пловдив и командирът на военно формирование 52740 -Хасково подполковник Данчо Николов. |
30.10.2011 |
        В Българската армия е създадена необходимата организация военнослужещите, които изпълняват своите професионални задължения, да упражнят правото си на глас в деня на балотажа за избор на президент и вицепрезидент и на местна власт в страната. Във военните формирования командирите (началниците) със своя заповед са осигурили на военнослужещите условия за участие в изборите без да се нарушава изпълнението на войсковите задължения.
Правото си на глас във втория тур за избор на президент и вицепрезидент могат да упражнят и близо 800 военнослужещи от Българската армия, които изпълняват задачи в мисии и операции зад граница.
В Афганистан изборният ден започна в 06.10 ч. местно времe (03.40 ч. българско време). В избирателните секции в Кабул и в Кандахар днес могат да гласуват над 600 военнослужещи, които участват в операцията на НАТО в състава на ИСАФ.
Близо 100 са военнослужещите, които участват в операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина и могат да упражнят правото си на глас в избирателната секция в посолството на България в Сараево. Десетте военнослужещи, участващи в операцията на НАТО в Косово, могат да гласуват в избирателната секция в посолството в Прищина, а 12-те български военни наблюдатели, които участват в мисията на ЕС в Грузия - в секцията в българското посолство в Тбилиси.
На снимките: Изборният ден в Кандахар и Кабул, Афганистан
|
29.10.2011 |
На летище „Пловдив” в 10.55 ч. днес, 29 октомври, кацнаха с полет от Афганистан 165 военнослужещи от българския военен контингент, участващ в операцията на НАТО в състава на ИСАФ. В страната се завърнаха бойците от десета охранителна рота, които в продължение на шест месеца изпълняваха задачи по охраната на вътрешния периметър на летище „Кандахар”, оперативните групи за обучение и връзка, екипът от старши съветници и медицински екипи.
Командир на българския военен контингент в Кандахар е подполковник Емил Симеонов от военно формирование 22 180 – Казанлък, а командир на 10-та охранителна рота - капитан Руслан Колев. По време на мисията военнослужещите изпълниха успешно поставените им задачи. Бойците от ротата извършиха над 2 100 патрула за осигуряване сигурността на летище „Кандахар”, проверени са над 12 500 автомобила и над 60 000 пешеходци. Българските медици от контингента по време на мисията си в Афганистан са осъществили над 500 различни по вид и обем операции, извършили са и многобройни прегледи и евакуации, основно на местното население. Военнослужещите от четирите оперативни групи са провели пълния обем от планираните занятия за подготовка на формирования от Афганистанската национална армия. Днес военнослужещите от българския военен контингент, които се завърнаха от Афганистан, ще преминат медицински прегледи. |
29.10.2011 |
Летище „Кандахар” в Афганистан беше подложено на ракетен обстрел днес, 29 октомври, в 04.19 ч. местно време (02.49 ч. българско време) и в 04.44 ч. местно време (03.14 ч. българско време). Няма пострадали български военнослужещи и не са нанесени материални щети. |
28.10.2011 |
Съвместно изявление на министрите на външните работи и на отбраната на Република България
След края на активните бойни действия срещу режима на Кадафи, днес Съветът на НАТО все решение за прекратяване на операция „Обединен защитник”, считано от 31 октомври 2011. Действията на НАТО, осъществени с подкрепата на страните от региона и други партньори, допринесоха за спасяването на много човешки животи и откри пътя пред либийският народ да определи своето собствено бъдеще.
„Българските военнослужещи дадоха ценен принос във важен за успеха на операция „Обединен защитник” момент – заяви министърът на отбраната Аню Ангелов. – Те допринесоха за успеха на мисията на НАТО по налагане на оръжейното ембарго с професионализъм и отговорност.” В операцията „Обединен защитник” България се включи с фрегатата „Дръзки” на 1 май 2011 г. Сто и шестдесет членният екипаж на фрегатата в продължение на един месец изпълняваше задачи по следене на въздушната обстановка, охрана, конвоиране, проверка, отклонение и задържане на плавателни съдове. „България също командирова и пет офицери в щабовете на командванията на операцията. Те ще продължат да изпълняват задълженията си до приключването на всички оперативни процедури”, допълни министърът на отбраната Аню Ангелов.
„Шест месеца след началото на операцията целите й бяха постигнати. НАТО показа, че може да работи бързо, решително и заедно с партньори от различни страни. Специално искам да благодаря на арабските страни, които бяха част от съвместните ни действия в Либия. Оттук нататък целта на международната общност остава подпомагането на усилията на либийския народ да изградят модерна, единна и свободна Либия, в която се спазват човешките права. Първа стъпка в този процес е националното помирение. То минава през това ключови фигури в режима на полковник Кадафи да понесат отговорност за престъпленията срещу либийския народ. България ще продължи да настоява истината за политическия процес срещу българските медицински сестри да бъде разкрита. Честното отношение към миналото е ключът към демократизирането на Либия”, обобщи Николай Младенов. |
28.10.2011 |
   Постоянният секретар на отбраната д-р Николай Милков участва вчера, 27 октомври, в официалната церемонията по награждаването на победителите в международния форум за компютърни изкуства и съвременни медии – „Компютърно пространство“.
Двадесет и третото издание на фестивала – един от най-значимите форуми за компютърни изкуства в Югоизточна Европа, се провежда под патронажа на министъра на отбраната Аню Ангелов.
„За поредна година форумът събира на едно място млади специалисти и талантливи творци в сферата на компютърните изкуства”, каза постоянният секретар на отбраната Николай Милков. Той награди победителите в категорията „Уеб дизайн, технологии и пазар”.
Фестивалът е барометър в развитието на дигиталните изкуства и показва едни от най-добрите постижения в областта на изработката на сайтове, компютърни анимации, графики, музикални композиции и филми. Тази година общо 114 проекта от цял свят се състезаваха в девет категории.
„Компютърно пространство“ се организира от „Студентско общество за компютърно изкуство“ и „Център за компютърни изкуства“, със съдействието на Министерството на отбраната, Столична община и други ведомства и организации.
|
27.10.2011 |
|
27.10.2011 |
Модулна група за разузнаване, идентифициране и унищожаване на открити невзривени боеприпаси oт състава на Сухопътните войски унищожи днес, 27 октомври, един 122 мм артилерийски снаряд, открит в гр. Сливен на ул. „Калиакра” № 6. Действията на военнослужещите от военно формирование 22220 - Сливен се ръководиха от майор Иван Иванов. |
27.10.2011 |
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Стефан Василев откри днес, 27 октомври, двудневен семинар на тема „Обособяване на Сухопътните войски като юридическо лице и произтичащите правни последици за военните формирования”. В него участват служители от финансовите служби и юрисконсулти от състава на войските.
По време на семинара се обсъждат въпроси по подготовката, възлагането и контрола на обществените поръчки, извършването на услуги, управлението на имоти и вещи - държавна собственост.
В работата на семинара участват и експерти от дирекция „Инфраструктура на отбраната” към Министерството на отбраната. |
27.10.2011 |
 Заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова откри днес, 27 октомври, във Военна академия „Г. С. Раковски” национална конференция по програмата на ЕК „Превенция, готовност и ликвидиране на последствията от тероризъм и други заплахи за сигурността“. Основна тема на конференцията е представянето на проекта „Разработване на необходими инструменти за координиране на вътрешно-секторните дейности за защита на критична инфраструктура в ситуация на многостранна терористична заплаха. Повишаване способността за защита на ключови обекти от критичната инфраструктура в България”.
„Надявам се, че методите и плановете, които ще разработите, както и електронната система за ръководство при антитерористичната защита, ще спомогнат за усъвършенстване на управлението на процеса на взимане на решения при терористична заплаха”, каза в приветствието си към участниците заместник-министър Цветкова. Тя изрази удовлетворение, че във Военна академия „Г. С. Раковски”, с усилията на БАН и на представители на държавните институции и неправителствения сектор, започва работата именно по този проект - за управление на антитерористичната защита на европейската критична инфраструктура.
Водеща организация по проекта е Институтът по металознание, съоръжения и технологии "Aкад. А. Балевски" с Център по хидроаеродинамика - Българска академия на науките. Партньори са Военна академия „Г. С. Раковски”, главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”; Академия на МВР и Русенски университет "Ангел Кънчев". По време на конференцията бяха представени задачите на проекта - увеличаване на възможностите на ключови за икономиката и развитието на страната енергийни и транспортни инфраструктурни обекти за противодействие на терористични заплахи и усъвършенстване на управлението в процеса на взимане на решение при многостранна терористична заплаха.
Във форума участват експерти от Института по металознание, съоръжения и технологии „Акад. А. Балевски” с Център по хидро- и аеродинамика – БАН, от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” – МВР, Академията на МВР, В.А. „Г. С. Раковски”, Русенски Университет „Ангел Кънчев”, от Министерството на отбраната и от други ведомства.
|
26.10.2011 |
Днес на Съвет по отбрана ще бъде обсъдена Методика за допълнително материално стимулиране на личния състав на Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Това каза министърът на отбраната Аню Ангелов пред журналисти след заседанието на Министерски съвет. Бонусите ще бъдат изплатени още през ноември. Финансовите средства са от икономиите, реализирани от фонд „Работна заплата” на министерството. Министър Ангелов разясни, че в продължение на две години и половина в Министерството на отбраната не са се изплащали бонуси за стимулиране на личния състав.
Методиката, която ще бъде обсъдена днес, определя критериите за допълнителното материално стимулиране на военнослужещи и цивилни служители от системата на отбраната, свързано с качеството на изпълнение на професионалните задължения и с постигнатите резултати.
По отношение на предвидения за 2012 г. бюджет за отбрана министър Ангелов коментира, че неговото намаляване с 10 милиона няма да засегне сериозно армията. Той припомни, че през 2012 г. предстои да бъдат редуцирани 20-25% от личния състав, предвиден за освобождаване до 2014 г. според Плана за развитие на въоръжените сили. „Тази редукция дава възможност за маневриране и към 1 юли 2012 г. ще има нова структура в редица поделения от Българската армия”, посочи министър Ангелов.
В допълнение министър Ангелов разясни, че по-сериозно влияние има не намаляването на бюджета с 10 милиона, а че през 2012 г. няма да бъдат дадени заложените в Бялата книга 1,5% от БВП за отбрана или 200 милиона лева допълнително.
Политиките и целите, идеите и принципите, заложени в стратегическите документи, остават същите, но ще се наложи промяна в плановете за тяхното изпълнение, подчерта той. „Бюджетът за 2012 г. ще наложи промени в Плана за развитие на въоръжените сили и в Инвестиционната ни програма с оглед на отпускането само на 1,2% от БВП за бюджета за отбрана”, каза министър Ангелов.
По отношение на проекта за придобиване на многоцелеви изтребител той подчерта, че няма да се спира работата, инвестиционният проект ще бъде подготвен, но не и до края на годината, а по отношение на стартирането на процедурата – тя няма да бъде разкрита през 2012 г. поради финансова необезпеченост при сегашните бюджетни параметри. |
26.10.2011 |
 Заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова се срещна днес, 26 октомври, със студенти от СУ „Св. Климент Охридски”, които ще участват в дебат на тема: „Защо НАТО има значение за мен?”
Дебатът се организира от Регионалния център за евро-атлантически инициативи по проект на НАТО. Той ще се проведе в края на ноември в СУ „Климент Охридски”.
На срещата във военното ведомство заместник-министър Цветкова запозна студентите с малко известни факти от процеса на интеграция на България в НАТО и с участието на България в колективната система за отбрана.
По време на разговорите студентите проявиха интерес към провежданите мисии и операции на Алианса и към приоритетите в отбранителната политика.
Заместник-министър Цветкова разясни принципите и идеите, заложени в Бяла книга за отбраната и План за развитие на въоръжените сили, както и процеса на изготвяне и приемане на стратегическите документи в сферата отбрана.
Преди провеждането на дебата студентите ще се срещнат и с български военнослужещи, участвали в мисии и операции на Алинса, както и с представители от други ведомства.
|
26.10.2011 |
Модулна група от военно формирование 52590 – Ямбол продължава да осигурява електрозахранването на с. Крайново, община Болярово, област Ямбол.
Военнослужещи от военно формирование 52590 – Ямбол унищожиха вчера, 25 октомври, един 122 мм снаряд и три 76 мм снаряда, открити в района на село Малък манастир, община Елхово, област Ямбол. Действията на модулната група бяха ръководени от капитан Димитър Дренски. |
26.10.2011 |
Приключи годишното политико-военно учение на НАТО по управление на кризи (CMX 11), което в Министерството на отбраната в София се проведе под ръководството на постоянния секретар на отбраната д-р Николай Милков.
Сценарият на учението съдържаше аспекти, свързани с новите заплахи за сигурността, очертани в Стратегическата концепция на НАТО от Лисабон. За изпълнение на целите и задачите на СМХ - 11 бяха използвани компютърни симулации без реално развръщане на военни сили и средства. Целта на учението бе да се отработят на стратегическо ниво процедурите на Алианса по управление на кризи при активиране на чл. 5 от Вашингтонския договор.
В учението взеха участие цивилни и военни експерти от Министерството на отбраната, Министерството на външните работи и Министерството на вътрешните работи. Във всяко от ведомствата бе сформиран координационен център, откъдето експертите в своята компетенция участваха в процеса на обобщаване и анализиране на получената информация при формиране на националната позиция и координиране участието на страната ни в СМХ 11. |
25.10.2011 |
Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов ще участва утре, 27 октомври 2011 г., в тържественото отбелязване на 50-та годишнина от създаването на авиобаза Крумово. На тази дата през 1961 г. е връчено бойното знаме на новосформирания 44-ти вертолетен авиационен полк, който поставя началото на вертолетната авиация в България.
Тържеството ще започне в 10.00 ч. с награждаване на военнослужещи и цивилни служители от авиобазата. Ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на загиналите летци и авиационни специалисти.
Във вертолетната авиобаза ще се проведе „Ден на отворени врати”. В 11:45 ч. е началото на полетите с вертолети „Кугар” и Ми-17, които ще се проведат по програмата за подготовка на летателните екипажи.
В статичен показ ще бъдат представени всички вертолети, които са на въоръжение в базата. Гостите на празника ще имат възможност да посетят Музея на авиацията, намиращ се в района на формированието. |
25.10.2011 |
Представителни подразделения и военният духов оркестър на военно формирование 22 220 ще участват утре, 26 октомври, в тържественото отбелязване на празника на град Сливен – Димитровден.
В 11.00 ч. на площад „Хаджи Димитър” в града ще започне ритуалът по издигане на националното знаме, знамената на град Сливен и на Европейския съюз. Военнослужещите ще поднесат цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци. |
24.10.2011 |
Модулна група за действие при зимни условия от военно формирование 52590-Ямбол, осигурява електрозахранването на село Крайново, община Болярово.
Военнослужещите ще бъдат в помощ на населението до пълното възстановяване на електрозахранването в района. |
22.10.2011 |
|
21.10.2011 |
Разкрити са извършителите на кражбата на боеприпаси от района на бившето поделение в Челопечене, чиято липса бе установена на 14 октомври. Развръзката по случая е резултат от проведените през последната седмица оперативно – издирвателни мероприятия от служители на служба „Военна полиция”, в тясно взаимодействие с МВР, ДАНС и Военноокръжна прокуратура – София.
Двамата извършители са криминално проявени цивилни лица. Те са направили пълни самопризнания и са съдействали на разследващите военни полицаи за изясняване на начина на извършване на кражбата и за намиране на изнесеното от тях от района на бившето поделение.
Установено е, че са изнесли само гилзите на 14-те 85-милиметрови боеприпаси, а барутът и снарядите са укрити от извършителите в района на поделението.
До момента не е установено съучастие на военнослужещи. |
21.10.2011 |
Модулна група за действие при зимни условия от военно формирование 52590-Ямбол, с ръководител старши лейтенант Валентин Георгиев, осигурява вече втори ден електрозахранването на село Воден, община Болярово. В помощ на населението от с. Шарково се включиха и военнослужещи от авиобаза Безмер. Модулната група осигурява електрозахранването на помпената станция за питейна вода на селото в община Болярово.
Военнослужещите ще бъдат в помощ на населението до пълното възстановяване на електрозахранването в района. |
21.10.2011 |
   "Сега, когато вече сме членове на НАТО, можем да изкажем благодарността си към участниците в Рота 4093, защото още тогава, преди 60 години, те са ни направили част от ценностите, които сега не само възприемаме, но споделяме и следваме”, каза заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова в словото си по повод откриването на фотоизложбата „Рота 4093”, посветена на първата българска рота в НАТО, в Националния военноисторически музей. Тя изрази убеденост, че изложбата ще предизвика интереса на младите хора, защото разкрива малко известни исторически събития и факти.
Изложбата „Рота 4093”, с която се отбелязват 60 години от създаването на първата българска рота в НАТО, включва повече от 100 фотоса, запечатали важни моменти от ежедневието на доброволците.
Българската национална доброволческа рота 4093 е формирана на 20 октомври 1951 г. След двегодишно пребиваване в гарнизоните Цайлсхайм, Ешборн и Брюхмюлбах-Мизау, през октомври 1953 г. ротата е преместена в Гермерсхайм, където охранява оръжейни депа и други важни военни обекти. Съставът й е от 200 войници. Командири на ротата последователно са: лейтенант Стефан Бойдев, капитан Борислав Байчев и капитан Димитър Кръстев. Рота 4093 е разформирана през юни 1964 г.
Фотосите показват знамето и емблемата на ротата, униформите и въоръжението, командния й състав, моменти от изпълнението на бойната служба, стрелковата подготовка, тренировки и учения, създаването на параклис в гарнизона в Гермерсхайм, отбелязването на различни празници и др. В изложбата се припомнят имената на офицери и сержанти от личния състав на ротата с кратки биографични данни за тях.
|
20.10.2011 |
|
20.10.2011 |
Представителни подразделения от състава на военно формирование 28 330 – Смолян ще участват утре, 21 октомври, в тържествата, посветени на 99-та годишнина от освобождението на Родопите и празника на град Смолян.
Военнослужещите от гарнизона ще поднесат венци и цветя пред паметника на полковник Владимир Серафимов - командир на 21-ви пехотен Средногорски полк, участвал в боевете през 1912 г. за освобождението на Средните Родопи на връх Средногорец. Почетни роти от военното формирование ще вземат участие и в тържествена проверка (заря) на площад „България” в града. |
20.10.2011 |
Министър Ангелов разпореди в Българската армия да се извърши преглед на готовността на модулните формирования за помощ на населението в усложнена зимна обстановка на заседанието на Съвета по отбрана, проведен на 19 октомври. През тази седмица военнослужещи и военна техника на Българската армия се включиха в подпомагане на населението в бедстващите райони в страната – Сливен, Карлово и Варна.
На заседанието членовете на Съвета разгледаха анализ на резултатите от атестирането на военнослужещите през 2011 г. и обсъдиха промени в Наредбата за критериите, условията и реда за атестиране на военнослужещите.
На вниманието на членовете на Съвета беше представен доклад с резултатите от административната проверка, проведена от Съвместното командване на силите, по случая с кражбата на 14 броя 85-мм боеприпаси от района на бившето поделение в Челопечене. Министър Ангелов разпореди въз основа на административната проверка да се предложат съответните дисциплинарни мерки спрямо виновните лица в срока и по процедурата, установени от ЗОВСРБ и Правилника за неговото прилагане.
Продължава изпълнението на оперативно-издирвателни мероприятия от органите на Военна полиция в тясно взаимодействие с МВР и ДАНС. По образуваните досъдебни производства се провеждат процесуално-следствени действия под ръководството на Военноокръжна прокуратура – София. |
20.10.2011 |
Отличие за най-успешно развиващата се болница у нас получи вчера Военномедицинска академия (ВМА)от Българския лекарски съюз (БЛС) по повод Деня на Св.Иван Рилски – Чудотворец, честван и като Ден на българския лекар. Наградата „За медицина, наука и най-успешно развиваща се болница” бе връчена на началника на ВМА генерал-майор проф. Стоян Тонев по време на тържествената церемония в Театър „Българска армия”.
Военна болница е не само отворена за всички нуждаещи се пациенти, тя е болница, която не отказва да приеме всеки тежък случай. За последната година в нейните интензивни клиники са приведени над 1800 болни от цялата страна. Организацията на нейните медици е на световно ниво и те са подготвени за акции и евакуации по въздух, суша и вода, се казва в официалното обръщение на БЛС. Генерал-майор Стоян Тонев благодари за високото отличие, като подчерта, че то е отличие не само за военните лекари и медицински сестри, но и за всички колеги от цялата страна. „Сътрудничеството на ВМА с останалите болници и цялата здравна система е на такова ниво, че в крайна сметка наградата е обща”, допълни той. „Бих искал да призова трите основни стълба на здравеопазването - Министерството на здравеопазването, НЗОК и БЛС, за една по-голяма кооперация и сътрудничество, защото когато някоя от тези три колони на храма на здравето, поиска да бъде по-висока от другите две, то тогава се накланя целия храм”. Отличието за най-успешно развиваща се болница на съсловната организация е поредната награда за ВМА, която през 2008 г. бе определена като „Лидер на престижа и качеството” за всички болници от страните-членки на НАТО. Една година по-късно Институтът за Медицински одит и контрол на ресурсите (MARC), който е част от Европейската асоциация за качество в здравеопазването (ESOH), връчи на ВМА престижната си награда за най-добро качество на медицинските услуги и стабилни финансови резултати на обществена болница у нас. За трета поредна година ВМА е на първо място и в рейтинговата класация за граждански одит и удовлетвореност на пациентите на Българската асоциация за закрила на пациентите. |
20.10.2011 |
Военнослужещи от военно формирование 34 340-София унищожиха вчера, 19 октомври, 20 учебни противотанкови мини и 18 учебни противопехотни мини, открити в бившето военно летище в с. Кондофрей, община Радомир. Действията на модулното формирование за унищожаване на невзвривени боеприпаси се ръководеха от капитан Йордан Коцев. |
19.10.2011 |
Военнослужещите от Алпийския батальон в Смолян отбелязват утре, 20 октомври, своя професионален празник. На тържеството ще присъства началникът на Щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Андрей Боцев.
В празничния ден във военното формирование ще бъде открит стадион “Алпинист Арена”, построен от военнослужещите, с финансови средства на военните от спортния клуб на батальона „Десант 68 - секция 101 Смолян”. Новопостроеният стадион ще бъде открит с първата приятелска среща по футбол между отборите на Алпийския батальон и Областната дирекция на МВР в гр. Смолян.
По-късно същия ден гости на военнослужещите от военното формирование ще бъдат представители на Асоциацията на военните аташета, акредитирани за България. Пред тях командирът на военното формирование подполковник Димитър Кацаров ще изнесе брифинг за историята и задачите на военното формирование, както и за участието в международни учения и мисии зад граница. Ще бъде извършен показ на алпийско и ски оборудване. Гостите ще присъстват на водосвета на бойните знамена (копие от знамето на 21 Средногорски полк) и на церемония по откриване на възстановения музей на военното формирование.
Празникът на Алпийския батальон е свързан с историята и участието на 21-ви Средногорски полк в битките за освобождението на Родопите през Балканската война. |
19.10.2011 |
  "Днес, в условията на глобализация и интеграция, разбирайки киберпространството като основна среда за социален живот, бизнес и политика, ние считаме, че защитата и сигурността на това пространство е сериозно предизвикателство, което поставя нови изисквания към държавите - членки на Европейския съюз и НАТО, а също така към държавите – партньорки, към държавните институции и непосредствено към хората, работещи в тази област”, каза днес, 19 октомври, заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова в изказването си по време на Регионалната конференция по киберсигурност и киберпрестъпност за държавите от Югоизточна Европа, която се провежда в София.
В тридневния форум, който се провежда за първи път, участват висши ръководители и експерти от 20 държави от Югоизточна Европа, Русия, САЩ и Украйна, които ще обсъждат с представители на водещи информационни и комуникационни компании, финансови организации и неправителствения сектор, мерки за противодействие на киберпрестъпленията. Целта на конференцията е да се създаде платформа, която да стимулира и подпомага обмена на добри практики между правоприлагащите органи в Югоизточна Европа, да се постигне по-ефективно противодействие на киберпрестъпленията и да се подобрят механизмите за международното сътрудничество.
„На срещата на върха в Лисабон беше отбелязано, че опасността от кибернетични атаки срещу Комуникационно-информационните системи на НАТО/ЕС и страните-членки нараства. В тази връзка се предприемат необходимите и адекватни мерки на политическо и военнотехническо ниво”, каза още заместник-министър Цветкова и допълни, че със заповед на министър-председателя е формирана междуведомствена работна група по проблемите на кибернетичната защита, която да предложи състав, правомощия, мисия, функции и задачи на Национален орган по кибернетична сигурност, както и да подготви проект на Решение на Министерски съвет за неговото ситуиране.
Организатори на конференцията са Министерството на вътрешните работи - сектор „Компютърни престъпления, интелектуална собственост и хазарт” към ГДБОП и Международната академия за обучение по киберизследвания.
Във форума от Министерството на отбраната изказване в секция „Защита на критични информационни инфраструктури от кибератаки ще направи днес директорът дирекция „Сигурност на информацията” полковник Иван Иванов.
Пълният текст на изказването на заместник-министър Цветкова можете да прочетете тук.
|
19.10.2011 |
Министерството на отбраната на Република България, съвместно с Министерството на външните работи и Министерството на вътрешните работи, ще участва в годишното политико-военно учение на НАТО по управление на кризи (CMX - 11). Учението ще се проведе от 19 до 26 октомври 2011 г.
Целта на учението е да бъдат отработени на стратегическо ниво процедурите на Алианса по управление на кризи. Общ ръководител на учението е генералният секретар на НАТО, като в управлението са включени граждански и военни щабове от държавите-членки на НАТО. Участват също така представители от Главната квартира на Алианса и от двете стратегически командвания. За разлика от реалните учения, за изпълнение на целите и задачите на СМХ - 11 няма да се развръщат военни сили и средства.
Сценарият за учението съдържа аспекти, свързани с новите заплахи за сигурността, посочени в Стратегическата концепция на НАТО, приета на срещата в Лисабон през ноември 2010 г.
В процеса на планиране на учението са запознати и страните от Евроатлантическия съвет за партньорство (ЕАСП). Като наблюдатели участват екипи от Организацията на обединените нации (ООН), Европейския съюз (ЕС), Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и Международния комитет на Червения кръст (МКЧК). |
19.10.2011 |
На 18 октомври 2011 г. в 20.45 ч. местно време (19.15 ч. българско време) летище „Кандахар” в Афганистан е обстреляно с ракети. Няма пострадали български военнослужещи и не са нанесени материални щети. |
18.10.2011 |
Членове на Асоциацията на военните аташета, акредитирани за Република България, ще посетят в периода 19-20 октомври военни формирования от Сухопътните войски, в изпълнение на плана за работа с асоциацията през 2011 година.
На 19 октомври 2011 г. военните аташета ще посетят военно формирование 32990 – Пловдив. Делегацията ще се запознае с функциите и задачите, изпълнявани от военнослужещите, с основното въоръжение, снаряжение и техника, използвани от формированието.
На 20 октомври делегацията на военните аташета, акредитирани за България, ще посети военни формирования 24490 – Асеновград и 28330 – Смолян. Военните аташета ще се запознаят с функциите и задачите, които се изпълняват от двете военни формирования. В Асеновград ще бъдат представени възможностите на Артилерийско-стрелковия комплекс. Ще бъде изпълнена огнева задача от Курса за подготовка на артилерията. Във военното формирование в Смолян ще бъде показано използваното алпийско и ски оборудване. Военните аташета ще посетят и военния музей в района на военното формирование и параклиса „Св. Св. Константин и Елена”. |
18.10.2011 |
                     
 
      Министърът на отбраната Аню Ангелов участва днес, 18 октомври, в церемонията по поднасяне на венци на Паметника на героите - парашутисти в София по повод Деня на парашутиста и празник на 68-ма бригада "Специални сили".
По случай празника министър Ангелов обяви, че в рамките на бюджета за следващата година ще има заделени повече средства за парашути и за скокове. Той сподели, че е доволен от подготовката на парашутистите и на Силите за специални операции, като изтъкна, че през изминалата година техни представители са участвали в няколко големи учения - национални и с международно участие, сред които „Тракийска пролет” 2011, „Black Sea Rotational Force - 2011”, „Jackal Stone -2011”.
„Дори и в момента военнослужещи изпълняват дневни и нощни учебно-тренировъчни и бойни парашутни скокове от самолетите С-130 и С-27„Спартан” в рамките на съвместната българо-американска подготовка „Тракийска есен - 2011” - допълни още той.
По-рано същия ден заместник-министърът на отбраната Валентин Радев участва в тържествения ритуал на Алеята на парашутиста в Централните софийски гробища. Беше отслужена панихида за загиналите герои парашутисти във Втората световна война и при изпълнение на служебния си дълг.
Денят на парашутиста и празникът на 68-ма бригада "Специални сили" беше отбелязан и в Пловдив. В тържественото честване участваха заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и командирът на Сухопътни войски генерал-майор Стефан Василев.
От името на министъра на отбраната Аню Ангелов с почетни грамоти за постигнати високи резултати при изпълнение на служебните задължения и принос за издигане бойните способности на Сухопътни войски заместник-министър Цветкова награди майор Георги Мянков, капитан Иван Богданов и старшина Даниел Стоянов от военното формирование. Генерал Симеон Симеонов и генерал-майор Василев също наградиха отличили се военнослужещи.
„Изпитвам огромна гордост, защото с вашите действия, с вашия неуморен труд и професионализъм Вие ежедневно доказвате, че 68-ма бригада Специални сили е едно от най-добрите фомирования в Българската армия - гръбнакът на Сухопътните войски. Благодаря ви за достойния труд” - подчерта в привествието си началникът на отбраната.
В Деня на парашутиста и празник на 68-ма бригада Специални сили митрополитът на Пловдивската епархия Негово Високопреосвещенство Николай освети храм-паметник „Св. Йоан Рилски Чудотворец”. Той е изграден изцяло с доброволни средства в памет на загиналите в Ирак и на военнослужещите от състава на Специалните сили, загинали при изпълнение на служебния си дълг. На паметна плоча пред храма са изписани имената на подп. Иван Трифонов, кап. Тодор Киряков, старши лейтенант Николай Саръев и на офицерските кандидати Антон Петров, Валентин Донев и Преслав Стоянов. Идеята за построяването на храм-паметника се е зародила в Ирак през 2004 г., където българските военни изграждат параклис, който се превръща в едно от най-посещаваните места.
По повод празника в бригадата се проведе Ден на отворени врати. Гостите имаха възможност да разгледат въоръжение и снаряжение на Специалните сили. Военнослужещите от бригадата демонстрираха бойни техники и умения. „Този ден е много важен не само за българските парашутисти от 68-ма бригада Специални сили, а за цялата Българска армия. Всички усилия на ръководството на Министерството на отбрана са насочени към подобряването на способностите на българските военни, към създаването на по-добри условия за работа и подготовка. Пожелавам на всички много успехи и все така с гордо вдигната глава да носят името на България” - посочи заместник-министър Августина Цветкова.
|
18.10.2011 |
Фотоизложбата „Рота 4093” на Националния военноисторически музей, с която се отбелязват 60 години от създаването на първата българска рота в НАТО, включва повече от 100 фотоса, запечатали важни моменти от ежедневието на доброволците.
Фотосите показват знамето и емблемата на ротата, униформите и въоръжението, командния й състав, моменти от изпълнението на бойната служба, стрелковата подготовка, тренировки и учения, създаването на параклис в гарнизона в Гермерсхайм, отбелязването на различни празници и др. В изложбата се припомнят имената на офицери и сержанти от личния състав на ротата с кратки биографични данни за тях.
Българската национална доброволческа рота 4093 е формирана на 20 октомври 1951 г. След двегодишно пребиваване в гарнизоните Цайлсхайм, Ешборн и Брюхмюлбах-Мизау, през октомври 1953 г. ротата е преместена в Гермерсхайм, където охранява оръжейни депа и други важни военни обекти. Съставът й е от 200 войници. Командири на ротата последователно са: лейтенант Стефан Бойдев, капитан Борислав Байчев и капитан Димитър Кръстев. Рота 4093 е разформирана през юни 1964 г.
Колеги, изложбата ще бъде открита на 21 октомври (петък) 2011 г. от 14.00 ч. в Националния военноисторически музей в София. |
18.10.2011 |
Модулна група за разузнаване, идентифициране и унищожаване на открити невзривени боеприпаси oт военно формирование 52740 - Хасково унищожи вчера, 17 октомври, един артилерийски снаряд, открит в цех за обработка на камъни в с. Стойково, община Хасково. Действията на военнослужещите от Сухопътните войски бяха ръководени от старши лейтенант Слави Красев.
Същия ден модулна група oт военно формирование 22220 - Сливен, с ръководител майор Иван Иванов, унищожи 5 минохвъргачни мини. Те са открити в жилищна сграда в село Горно Александрово, община Сливен. |
18.10.2011 |
По разпореждане на началника на отбраната генерал Симеон Симеонов военнослужещи и военна техника помагат на бедстващи райони в страната.
Модулна група за действие в зимни условия от военно формирование 22 220-Сливен участва от днес, 18 октомври, от 08. 45 ч. в разчистване на пътищата от снежната покривка и оказване на помощ на закъсали моторни превозни средства в района на местността „Агликина поляна”, на 30 км от гр. Сливен. Тя е в състав от 6 военнослужещи и техника - тежък колесен влекач(трайлер МАЗ-537), булдозер с гребло (БАТ-М) и УАЗ-469.
Модулната група разчиства и заснежен пътен участък и оказва помощ при спасяването на хора от аварирали автомобили и на пътя Сливен – Стара река. Ръководител на групата е майор Иван Байрактаров.
Високопроходима техника от Военноморските сили се използва днес за изваждане и извозване на закъсали автомобили и автобуси от критичните места на територията на град Варна по искане на община Варна. |
17.10.2011 |
С тържествени церемонии в София и Пловдив утре, 18 октомври, ще бъде отбелязан Денят на парашутиста и празник на 68-ма бригада „Специални сили”.
В София министърът на отбраната Аню Ангелов ще участва в тържествена церемония по поднасяне на венци на Паметника на героите – парашутисти на площад „Народно събрание”. Ритуал в памет на загиналите ще се проведе и на „Алеята на парашутиста” в Централните софийски гробища. В него ще участва заместник-министърът на отбраната Валентин Радев. В отбелязването на Деня на парашутиста ще участват висши офицери от Министерството на отбраната и видовете въоръжени сили.
В честването на Деня на парашутиста в Пловдив ще участват заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и командирът на Сухопътни войски генерал-майор Стефан Василев. Празникът ще се отбележи в 68-ма бригада „Специални сили”. По време на церемонията ще бъдат наградени военнослужещи от бригадата и ще бъде извършен показ на въоръжение, както и демонстрация на бойни техники и умения. Митрополитът на Пловдивската епархия Негово Високопреосвещенство Николай ще освети храм-паметника „Св. Йоан Рилски Чудотворец”.
В София ритуалът в памет на загиналите на „Алеята на парашутиста” на Централните софийски гробища започва в 10.00 ч. Тържествената церемония по поднасяне на венци на Паметника на героите –парашутисти на площад „Народно събрание” от 12.30 ч. Началото на церемонията в Пловдив, в 68- ма бригада „Специални сили”, е от 10.00 ч. -------------------------------------------------------------------------------- Първата българска парашутна дружина е сформирана с указ на Негово Величество цар Борис III на 18 март 1943 г. Неин пръв ръководител е началникът на въздушните на Негово Величество войски генерал-майор Айранов, а първи командир на дружината е капитан Ноев. Бойното си кръщение българската парашутна дружина получава на 18 октомври 1944 г. в Страцин - Кумановската настъпателна операция на Българската армия при овладяването на укрепената Стражинска позиция. Парашутната дружина атакува смятания за непревземаем връх Стражин и го превзема. За периода на своето участие във войната, дружината дава 59 загинали, 151 ранени, а 23-ма воини остават за цял живот инвалиди. За проявения героизъм и саможертва целият личен състав на парашутната дружина е повишен в звание, а телата на парашутистите - герои със заповед на командващ Първа Българска армия генерал Стойчев са пренесени в София и погребани в Алеята на парашутистите в Централните софийски гробища. Днес военнослужещите от Силите за специални операции са достойни наследници на героите от войната. Със заповед на министъра на отбраната от 1994 г. датата 18 октомври е обявен за Ден на парашутиста от Българската армия.
|
17.10.2011 |
Двудневно командно-щабно учение „Незабавен отговор 2011” на тема „Участие на зенитно-ракетния дивизион в отбранителна операция на механизираната бригада от състава на многонационални съвместни сили” започва от утре, 18 октомври, във военно формирование 34750 – Карлово.
В него ще участват 61-и зенитно-ракетен дивизион, модул за ядрена, химическа и бактериологична защита, медицински модул и комуникационно-информационен възел. Директор на учението е полковник Емил Янев, началник на щаба на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Командно-щабното учение „Незабавен отговор 2011” е планирано в изпълнение на Националния план за сертифициране на декларираните сили от Българската армия за НАТО и Плана за подготовка на командирите, щабовете и войските от Сухопътни войски за учебната 2011 г. Учението е завършващ етап от подготовката на 61-и зенитно-ракетен дивизион за сертифицирането му по CREVAL под мониторинга на представители на Сухопътното командване на НАТО в Мадрид.
Председател на комисията за оценка действията на дивизиона е полковник Николай Караиванов, началник на отдел „Бойна подготовка на войските” в Командването на Сухопътни войски. |
17.10.2011 |
Подразделения от военно формирование 28880 – Белене започват от днес, 17 октомври, четиридневно полево лагерно обучение по изпълнение на задачи по инженерното осигуряване на бойните действия в специфична среда.
Обучението ще се проведе на полигона на военното формирование до 21 октомври 2011г. Общ ръководител на обучението е майор Калоян Василев. |
16.10.2011 |
     Празникът на авиацията и Военновъздушните сили бе отбелязан с военен ритуал днес, 16 октомври, на площад „Централен” в Пловдив. В него участваха представителни блокове от Военновъздушните сили. Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи църковен ритуал за здраве и благополучие пред представителните блокове от Военновъздушните сили на площада в града. Празникът продължи с тържествено събрание-концерт в Държавната опера в Пловдив.
В приветствието си към военнослужещите от ВВС министър Аню Ангелов им благодари за тяхната всеотдайност, упоритост и професионализъм, за денонощната готовност за охрана на въздушното пространство, за животоспасяващи полети за неотложна медицинска помощ, помощ при потушаването на пожари и съдействие на други институции, най-вече МВР. „Всички тези задачи са в изпълнение на третата мисия на Българската армия за подкрепа и помощ на населението в мирно време. Същевременно Военновъздушните сили проведоха множество международни и национални учения и подготовки. Всичко това е достойно за уважение и показва, че Българската армия не е армия за разходка, експедиции и охрана. Ние градим армия в съответствие с модерните заплахи, а не армия от миналото. Военновъздушните сили, Сухопътните войски и Военноморските сили вече се готвят въз основа на нова стратегическа визия за единен комплект въоръжени сили, разработена съвместно и балансирано от цивилната и военната експертиза.”
Министърът на отбраната Аню Ангелов подчерта, че годината е била добра за ВВС и модернизацията на авиацията е продължила. Той изтъкна, че през тази година са приключили успешно преговорите с компаниите „Юрокоптер” и „Аления Аеронавтика” и в състава на ВВС са зачислени 12-ият „Кугър” и 3-ият „Спартан”, а във ВМС - първият „Пантер”. Той обясни, че са в напреднала фаза процедурите за осигуряването на поддръжката на МИГ-29 и „Спартан” за 10-годишен период и предстои това да се случи и за „Кугърите”. „Правителството прави всичко възможно да осигури възход на ВВС” - заяви министърът на отбраната Аню Ангелов и припомни, че през 2010 година Министерският съвет отпусна допълнително средства в размер на 300 милиона за модернизация на Военновъздушните сили. По отношение на Проекта за придобиване на многоцелеви изтребител той обясни, че до края на ноември ще завърши анализът на постъпилата информация от фирми и държави, като доставката може да се осъществи не по-рано от 2014 г.. „Важно е да се знае, че ВВС имат нужда от нов тип боен самолет, но и че трябва да имаме ресурс за придобиването и поддръжката му през следващите 10 г.”
Министър Ангелов се ангажира през следващата година да се осигури повече гориво за летателна подготовка. Той съобщи, че поради недостатъчното количество през изминалата година летците са имали по-малък нальот и заяви, че въпреки това с изменение в съответната наредба те ще получат полагащите им се допълнителните възнаграждения. Министър Ангелов посочи, че се подготвя нова методика за допълнително материално стимулиране на военнослужещите и цивилните служители, както и че ще се разшири кръгът от правоимащи, които получават целодневно безплатна храна при изпълнение на служебните си задължения на корабите и в авиобазите. Той изясни, че с предложената от Министерството на отбраната и приета промяна в Закона за държавната собственост е въведена възможност военнослужещите да закупуват апартаменти от жилищния фонд на Министерството на отбраната, при това при условие, че са прослужили три, а не десет години, както е било в отменения ЗОВС. Той подчерта, че при наличие на 12 000 безквартирни и едва 3 000 жилища, продажбата им би била неоправдана и би довела до невъзможност да се осигуряват новопостъпили военнослужещи. Затова министър Ангелов увери, че и в бъдеще при въвеждане на различни допълнителни стимули ще продължава да се води от принципите на равнопоставеност и справедливост.
В заключение министър Ангелов поздрави целия състав на Военновъздушните сили, отново благодари за всеотдайността и професионализма и пожела да вярват в доброто бъдеще пред ВВС. На тържеството министър Аню Ангелов награди с награден знак „За отлична служба” за офицери – І степен полковник Николай Тушев и подполковник Петър Банков от военно формирование 22 800 - София, както и с награден знак „За отлична служба” за офицери – ІІ степен майор Красимир Николов от военно формирование 28 000 - Граф Игнатиево и майор Димитър Павлов от военно формирование 32 040 - Крумово.
Министър Ангелов отличи с „Грамота” полковник Емил Димитров от военно формирование 22 320 – Божурище, майор Спас Караджов от военно формирование 22 800 - София, майор Пламен Попов от военно формирование 52 090 - Долна Митрополия, майор Георги Стоименов от военно формирование 24 900 – Враждебна, капитан Красимир Иванов от военно формирование 26 030 – Безмер и капитан Иван Митов от военно формирование 36 910 – Балчик. Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и командирът на ВВС генерал-майор Константин Попов също наградиха военнослужещи и цивилни служители от Военновъздушните сили, отличили се с висок професионализъм.
* * *
През изминалата година военнослужещите от ВВС взеха участие в над 30 международни и национални учения, тренировки и подготовки. Във Военновъздушните сили бяха приети на въоръжение дванадесетият вертолет „Кугар” и третият самолет „Спартан”. Удължи се и ресурсът за експлоатация на самолет Су-25. Бяха построени нов хангар за поддръжка на самолет С-27J и административна сграда в авиобаза - Враждебна. Във връзка с изпълнението на ангажиментите за контрол и охрана на въздушното пространство в мирно време бяха подписани споразумения по Air Policing с Гърция и Румъния. В помощ на населението екипажи от ВВС извършваха полети за транспортиране на органи за трансплантация, на пострадали граждани за оказване на спешна медицинска помощ и оказваха съдействие при потушаването на пожари, възникнали в различни части на страната. По случай празника в понеделник, 17 октомври, ще се проведе Ден на отворени врати в авиобази Граф Игнатиево и Враждебна и във ВВУБ „Георги Бенковски” – Долна Митрополия.
|
15.10.2011 |
      b>България има амбиция да стане домакин на натовски център за управление на кризи и помощ при бедствия
Европейският комисар по “Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи” Кристалина Георгиева и министърът на отбраната Аню Ангелов откриха днес, 15 октомври, Център “Обучение при извънредни ситуации” във Военна академия „Г.С. Раковски”.
„За мен е висока чест, съвместно с Вашия изключително сериозен и много уважаван в Европа министър на отбраната, да открием този център, който дава възможност Академията да се включи в обучението на кадри в нашата администрация, поставяйки заедно капацитета на гражданската защита, службите на пожарната и капацитета на нашата армия”, каза европейският комисар Кристалина Георгиева в своето приветствие.
„Случилото се през 2011 г. ни показа, че развитите страни не са имунизирани срещу силата на природата. Те още веднъж ни припомниха, че подготовката, особено на лидерството на една страна, на правителствените органи е изключително важна”, каза още комисар Георгиева и допълни, че икономическите изследвания показват, че всеки лев, който се инвестира в подготовка и оценка на риска има възвращаемост от 400 до 700 процента. „Това, което правим ние днес, е да пестим пари на българския, на европейския данъкоплатец с подготовката на кадри. Вие, г-н министър, като предприемате тази крачка, правите това за България, за Европа като лидерство в света, за да може да сме сигурни, че тези, които взимат правителствени решения, са готови за решения, които спасяват човешки животи и намаляват щетите, които бедствията ни носят”, подчерта европейски комисар Георгиева.
„Това, което правим тук е идеален образец на интегрирания сектор за сигурност. Центърът е създаден с национални средства, с малкото средства, които икономическата криза позволява да бъдат отделени за сектора на отбрана и за МВР”, каза министърът на отбраната Аню Ангелов.
„Центърът за обучение е елемент от една по-обща система. Кризите не са само природни бедствия, кризи могат да се създадат и при много други поводи и държавното ръководство трябва да бъде готово да реагира”, каза още министърът на отбраната. Той допълни, че има разработена концепция, подкрепена от Съюзното командване по трансформацията на НАТО, и са предприети първите стъпки за сертификация на Център за изследване, изграждане и развитие на способности на НАТО за управление на кризи и оказване на помощ при бедствия (Center of Excellence), разположен в България. "В рамките на този проект Националният военно-учебен комплекс „Чаралица” може да бъде използван от ЕС и НАТО като регионален център. Ние правим всичко възможно държавното ръководство и населението да бъдат подготвени за извънредни ситуации", изтъкна министър Ангелов.
_________________________________________________ Центърът за обучение при извънредни ситуации във Военна академия „Г.С. Раковски” е предназначен за подготовката на специалисти в областта на управлението при извънредни ситуации.
Центърът поставя акцент върху подготовката на хора, екипи и организационни единици за поддържане на способности за ранно предупреждение за потенциални рискове и заплахи, провеждане на операции по сдържане и неутрализиране на терористични, екстремистки и престъпни групи, защита на застрашени стратегически обекти, защита и подпомагане на населението при бедствия, аварии и екологични катастрофи.
Работата с експертите ще е насочена към осигуряване на необходимите знания и развиване на способности за идентифициране на опасностите и заплахите, подготовка на органите за управление и изготвяне на планове за защита на населението и критичната инфраструктура.
Изграждането му е в сътрудничество с Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” към Министерството на вътрешните работи, със средства в рамките на бюджетите на двете ведомства, като за поддържането му ще се използва наличния преподавателски и експертен екип, без увеличаване на щата.
Със създаването му се осигурява ефективно използване на ресурсите за превенция и готовност за реакция при бедствия, което е гаранция за спасяване на повече хора, като всяка инвестиция има възвръщаемост от четири до седем пъти под формата на спестени разходи за ликвидиране на последствията.
|
15.10.2011 |
„Вземаме всички мерки за откриване на откраднатите боеприпаси от войсковия район в Челопечене” каза днес, 15 октомври, министърът на отбраната Аню Ангелов в отговор на въпроси на журналисти, свързани с кражбата от войсковия район в Челопечене. Той разясни, че оперативните органи на Военната и на Националната полиция водят разследване, а по случая е образувано досъдебно производство. Разширява се и радиусът на претърсване в района, в което участват 50 военнослужещи. Извършва се и административно разследване, което се очаква да приключи до вторник. „Ще има много сурови наказания за всички виновни, допуснали тази кражба, включително и дисциплинарно уволнение”, заяви министър Ангелов. Предмет на разследването е да установи дали е имало предварителна информация за оставените в района боеприпаси и как е станала кражбата там, при условие, че има караул от военнослужещи, посочи той.
В отговор на поставен въпрос за опасността за населението, министър Ангелов обясни, че това са стари, корозирали боеприпаси. Те могат да бъдат опасни само за хората, които ще се опитат да боравят с тях. Той добави, че са предупредени кметствата и населението в околността на Челопечене и са посочени телефони на Военна полиция, на които да се подава информация за намерени боеприпаси. „Има подготвена модулна група, която е в готовност да ги обезвреди, както и средства, с които могат да се транспортират”, каза министър Ангелов. Предупредени са и всички изкупвателни центрове в целия район за възможността да им бъдат предоставени боеприпаси или части от тях.
В заключение министър Ангелов каза, че случаят в Челопечене е изолиран – това е войскови район, който бе взривен през 2008 г., и в който се извършват дейности по ликвидация на последствията от този взрив. „Във военните поделения съхраняването на въоръжение и боеприпаси се извършва по строг ред и аз нямам никакво съмнение, че боеприпасите и въоръжението се съхраняват, както е предвидено в съответните инструкции”, посочи той. |
14.10.2011 |
В хода на последния етап от операция „Горещо лято” за прочистване на района на бившето поделение в с. Челопечене днес, 14 октомври, е установена липса на 14 броя невзривени боеприпаси - 85 мм изстрели с кумулативни снаряди. При установяване на липсата им са уведомени незабавно органите на Военна полиция и МВР.
По случая работят съвместни екипи на Военна полиция и органите на МВР в сътрудничество с Военноокръжна прокуратура –София. По случая е образувано военно досъдебно производство за кражба. Извършен е оглед на местопроизшествието, разпитани са свидетели. Извършена е проверка на всички пунктове за изкупуване на черни и цветни метали в района и са уведомени представители на местните власти.
При прочистването на района на 13 октомври, 14 броя изстрели са оставени на мястото на откриването им за обезвреждане на следващия ден, съгласно инструкцията за действие.
Призоваваме да се проявява бдителност, защото тези стари боеприпаси са опасни за пренасяне, транспортиране и разглобяване. При намиране на стар боеприпас незабавно да се подаде сигнал на дежурните телефони на Военна полиция 02 9221100 и 02 922 12 00. За действие са подготвени модулни екипи за обезвреждане на боеприпаси.
За информация можете да се обаждате в Пресцентъра на Министерството на отбраната на тел.: 02 92 20 953 или 02 9885 885. |
14.10.2011 |
Празникът на авиацията и Военновъздушните сили ще бъде отбелязан тържествено в неделя, 16 октомври, в Пловдив. Честването ще започне с военен ритуал с участието на представителни блокове от Военновъздушните сили на площад „Централен”.
Празникът ще продължи с тържествено събрание-концерт, на който ще бъдат наградени военнослужещи и цивилни служители от Военновъздушните сили, отличили се с висок професионализъм.
Ден на отворени врати ще се проведе в понеделник, 17 октомври, в авиобази Граф Игнатиево и Враждебна и във ВВУБ „Георги Бенковски” – Долна Митрополия.
Военният ритуал на площад „Централен” в Пловдив започва в 11:00 часа.
Тържественото събрание-концерт ще се проведе в Концертната зала на Държавната опера в Пловдив от 12:00 часа. |
14.10.2011 |
Европейският комисар по “Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи” Кристалина Георгиева ще открие утре, 15 октомври, Център “Обучение при извънредни ситуации” във Военна академия “Г. С. Раковски”. На тържествената церемония, която ще започне в 11.00 ч., ще присъстват още представители на министерствата на отбраната, на финансите, на транспорта, информационните технологии и съобщенията, на вътрешните работи, на Представителството на Европейския съюз в България, висши военни, преподаватели от Военна академия.
Центърът е предназначен за обучение на специалисти в областта на управлението при извънредни ситуации. Той е изграден в сътрудничество с Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” към Министерството на вътрешните работи и ще бъде използван за повишаване нивото на подготовка на военни и на цивилни кадри в съответствие със съвременните изисквания за развитието на способности за координиране и взаимодействие между институциите при извънредни ситуации.
Колеги, В района на Военна академия „Г. С. Раковски” ще бъдете допускани в 10.15 часа на 15 октомври 2011 г. след представяне на лична и журналистическа карта. Церемонията за откриването на центъра “Обучение при извънредни ситуации” ще започне в 11.00 ч., заповядайте! |
14.10.2011 |
Заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов ще участват утре, 15 октомври, в церемонията по поднасянето на венци на Паметника на летеца в София. Ритуалът се провежда по повод празника на авиацията и Военновъздушните сили.
Началото на церемонията е в 10:30 часа на 15 октомври 2011 г. на площад „Народно събрание” в София. |
12.10.2011 |
Споразумение между правителствата на България и Румъния относно презгранични операции за Air Policing подписаха днес, 12 октомври, министрите на отбраната на двете страни Аню Ангелов и Габриел Опря в Букурещ.
Споразумението има за цел да определи основните принципи, условията и процедурите за изпълнение на презгранични операции за Air Policing от дежурни изтребители на двете страни в националното въздушно пространство на двете държави, както и да осигури безопасност и координация на техните полети. Air Policing е мирновременна мисия за защита на неприкосновеността на въздушното пространство на НАТО, осъществявана в Интегрираната система за противовъздушната отбрана на Алианса. Двустранните споразумения по Air policing между съседни страни са обичайна практика за регулиране на отговорностите и задълженията по охрана на въздушното пространство на НАТО.
Споразумението между България и Румъния беше подписано по време на съвместно заседание на правителствата на двете държави, проведено в Букурещ, и предстои да бъде ратифицирано от Народното събрание. На двустранната среща, проведена по-рано същия ден, министър Ангелов и неговият румънски колега Габриел Опря изразиха задоволство от подписването на Споразумението, което допринася за задълбочаване на сътрудничеството между двете държави, и набелязаха други възможни сфери за взаимодействие в областта на отбраната. Те обсъдиха въпроси от сферата на регионалната сигурност и обмениха мнения по ключови за двете държави теми от дневния ред на НАТО и ЕС, като хода на операциите, развитието на ПРО в Европа и др.
|
12.10.2011 |
Военно формирование 54060 – Шумен отбелязва днес, 12 октомври, Сто двадесет и седем години от създаването на 7-ми Преславски пехотен полк, който е обявен с указ на княз Фердинанд от 12 октомври 1884 г.
Военното формирование в град Шумен е наследник на 7-ми Преславски пехотен полк.
На тържествено събрание по повод годишнината командирът на военното формирование подполковник Веселин Христов награди военнослужещи, показали отлични резултати в учебно-бойната дейност през годината.
|
11.10.2011 |
      Заместник-министърът на отбраната на Черна гора по развитие на комуникационните системи и защита на информацията Мира Церович и директорът на дирекция „Инвестиции в отбраната” полковник Станимир Георгиев подписаха, днес 11 октомври 2011 г., споразумение за безвъзмездно предоставяне на право на ползване на софтуерен продукт „Национален кодификационен инструмент „Булкод”. На церемонията по подписването присъстваха заместник-министърът на отбраната Валентин Радев и президентът на фирма „Технологика”, разработила продукта, Огнян Траянов. „С подписването на споразумението нашата страна съдейства пълноценно на Черна гора в усилията й за изграждането на Национална кодификационна система, съвместима с Кодификационната система на НАТО. Това е едно от необходимите и задължителни условия за постигане на пълна оперативна и техническа съвместимост със страните-членки и страните-партньори на НАТО в процеса на управление на материалните средства за отбрана и оптимизиране на разходите за доставка на необходимото въоръжение и техника при участие на въоръжените сили в многонационални операции и програми”, подчерта заместник-министър Валентин Радев на церемонията в Министерството на отбраната. „Черна гора е четвъртата страна след България, Македония и Сърбия, която ще използва "Национален кодификационен инструмент "Булкод". Това води до повишаване на авторитета и утвърждаване на лидерската позиция на нашата страна в областта на софтуерната индустрия”, допълни заместник-министър Радев.
В разговор между заместник-министрите на отбраната на България и на Черна гора бяха обсъдени двустранните отношения между двете министерства.
Заместник-министър Мира Церович благодари за безвъзмездното предоставяне на кодификационната система, както и за подкрепата, която нашата страна оказва в процеса на интеграция на Черна гора в евроатлантическите структури.
|
11.10.2011 |
  Конференция за спецификация на компютърно подпомагано учение на страните от Югоизточна Европа "SEESIM 12" се провежда в резиденция „Бояна”. Във форума участват над 90 наши и чуждестранни военнослужещи и цивилни експерти в областта на отбраната. Учението ще се проведе през 2012 г. в България.
Компютърно подпомаганите учения „SEESIM“ (South Eastern Europe Simulation) са част от инициативата на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа (SEDM Initiative). Те са с двегодишен цикъл на подготовка и досега са проведени общо пет учения от този тип. Нашата страна е била домакин на „SEESIM” през 2008 година.
Заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова приветства днес, 11 октомври, участниците в конференцията. Тя подчерта, че ученията SEESIM на инициативата SEDM имат ключово значение за унифицирането на стандартите на страните-участници в борбата с хуманитарните кризи и оказването на помощ на населението при бедствия и аварии.
Основната цел на ученията „SEESIM“ е да се установи и експериментира система от взаимни връзки и процедури между държавите от региона за улесняване и ускоряване на процеса по искане и оказване на помощ в случай на природни бедствия и други хуманитарни катастрофи.
В тези учения вземат участие страните-членки на инициативата SEDM, САЩ, Швеция, както и страните-наблюдателки Грузия и Молдова. През 2012 г. в учението ще участват и структури от НАТО - ACT, JWC, JFTC и NC3A, правителствени и неправителствени организации. Предвижда се в експерименталната част на учението да се тестват възможностите на последните постижения на информационните технологии за повишаване на ефективността при подготовката на граждански и военни структури от региона за участие в операции по ликвидирането на последствията от кризи от невоенен характер, както и предложението на Република България за изграждане на мрежа за подготовка и учения в Югоизточна Европа.
Ръководител на групата за подготовка и провеждане на учението в България е бригаден генерал Марин Начев, директор на дирекция „Операции и подготовка“.
|
11.10.2011 |
Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов ще участва утре, 12 октомври, в Деня за високопоставени гости на учението на Специалните сили в Съвместния многонационален център за подготовка в Хохенфелс, Германия.
Генерал Симеонов ще наблюдава демонстрации на български и американски военнослужещи, които ще изпълнят широк спектър от задачи за подготовка за мисии.
Учението се провежда в изпълнение на Плана за съвместна българо-американска подготовка за 2011 г. |
10.10.2011 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов посети Търговище. На срещата с областния управител Митко Стайков бяха обсъдени възможностите за използване на освободените войскови имоти в района, както и бъдещето на военно-ремонтния завод „ТЕРЕМ-Хан Крум” ЕООД. На срещата в областната администрация присъстваха заместник-министърът на отбраната Валентин Радев, народният представител Лили Боянова, представители на ръководството на ТЕРЕМ.
На брифинг пред медиите министър Ангелов обяви, че теренът на бившия артилерийски полк ще бъде прехвърлен в разпореждане на областния управител, за да се използва в интерес на гражданите на Търговище. Други земеделски и горски земи ще бъдат върнати на Министерството на земеделието и храните, коментира още той.
По-рано днес министър Ангелов проведе срещи във военно-ремонтния завод „ТЕРЕМ-Хан Крум” ЕООД в Търговище. Той разгледа технологичната база и разговаря с работници от предприятието. Управителят на завода Христо Богданов, изпълнителният директор и председателят на борда на директорите на „ТЕРЕМ” ЕАД инж. Станчо Петков и Стефан Димитров представиха продуктовата характеристика и производствения технологичен потенциал на „ТЕРЕМ-Хан Крум” ЕООД в Търговище. Те представиха и бизнес-плана на дружеството, както и поръчки и проекти, по които в момента работи заводът. „ТЕРЕМ-Хан Крум” е специализиран в капиталов ремонт и модернизация на бронетанкова техника и в производство на резервни части за тях.
На срещата в завода присъстваха и представители на синдикатите, които подчертаха заслугите на ръководството за предприетите адекватни оздравителни мерки за дружеството, както и за изплащане на заплатите на неговите работници и служители. Предстои забавените през 2010 г. плащания на работниците да бъдат преведени до януари 2012 г., а сегашните възнаграждения се превеждат по график. |
10.10.2011 |
Модулна група за разузнаване, идентифициране и унищожаване на открити невзривени боеприпаси oт военно формирование 52740 - Хасково унищожи днес, 10 октомври, една ръчна граната, открита в с. Бряст, община Димитровград, обл. Хасково. Действията на военнослужещите от състава на Сухопътните войски бяха ръководени от старши лейтенант Слави Красев.
Военнослужещи от военно формирование 28880 – Белене унищожиха на 7 октомври един 76,2 мм артилерийски снаряд, открит в землището на с. Дебнево, община Троян. Модулната група за разузнаване, идентифициране и унищожаване на открити невзривени боеприпаси, с ръководител капитан Любомир Любомиров, е от състава на Сухопътните войски. |
09.10.2011 |
     Първият хеликоптер „Пантер” беше официално приет на въоръжение във Военноморските сили. Това се случи на официална церемония в морска вертолетна авиобаза „Чайка” – Варна днес, 9 октомври.
На церемонията командирът на Военноморските сили контраадмирал Пламен Манушев благодари на министър-председателя Бойко Борисов, на министъра на отбраната Аню Ангелов и на правителството за заделените средства за флота. "За пръв път, откакто служа, българските Военноморски сили получават най-добрата техника в света", подчерта в изказването си още той.
Министър-председателят Бойко Борисов заяви, че българските военнослужещи заслужават най-доброто и подчерта, че хеликоптерът е важна придобивка за сигурността на българската шенгенска граница.
По време на церемонията министър Ангелов поздрави личния състав на базата за придобиването на новата техника и подчерта, че хеликоптерите "Пантер" могат да бъдат използвани и от други институции и ведомства поради доброто им оборудване и способността им да изпълняват разнообразни задачи във военно и в мирно време, при различни кризи, инциденти и аварии.
Вертолетът може да изпълнява задачи по контрол и наблюдение на морските пространства, търсене и спасяване, медицинска евакуация, доставка и вземане на товари и личен състав от борда на кораб или труднодостъпен терен, антитерористични действия, хуманитарни операции, борба с пиратство и други. Вертолетът може да изпълнява задачи по всяко време на денонощието и при всякакви метеорологични условия. Част от тях бяха показани в ефектен демонстрационен полет на хеликоптера, след като той беше официално зачислен в състава на Военноморските сили и осветен от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Кирил.
На церемонията присъстваха още министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, заместник-министърът на отбраната Валентин Радев, заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Минко Кавалджиев, областният управител на Варна Данчо Симеонов, депутати, висши военни, представители на местните власти, Министерство на отбраната, френското посолство и на компанията-доставчик „Юрокоптер”. Хеликоптер „Пантер” е оборудван със система за изстрелване на торпеда, 20 мм оръдие, система за кацане на корабна палуба, система за инфрачервено наблюдение, радар за търсене и спасяване, комбиниран с метеорологичен радар, система с надуваеми поплавки за аварийно кацане на вода, система за рапелинг с 4 точки за окачване, очила за нощно виждане, носилки, окачване за товари и др. Всички тези характеристики го нареждат сред най-модерните многоцелеви морски вертолети в НАТО.
Това е първият от общо три хеликоптера „Пантер” за нуждите на ВМС по Споразумение с френската компания „Юрокоптер”, които предстои да бъдат доставени до края на годината. През месец август и септември тази година шестима пилоти и девет души авиационен инженерен състав от ВМС премина успешно обучението си в учебния център на компания „Юрокоптер” – Франция. По споразумението с „Юрокоптер” вече бяха доставени и 12 хеликоптера „Кугар” за нуждите на Военновъздушните сили.
|
08.10.2011 |
Летище Кандахар, Афганистан е било обстреляно вчера, 7 октомври, в 18.21 часа местно време (16.51 часа българско време) с три ракети.
Няма пострадали български военнослужещи и не са нанесени материални щети. |
07.10.2011 |
Официална церемония по приемането на въоръжение във ВМС на първия хеликоптер „Пантер” ще се състои в морска вертолетна авиобаза база „Чайка” – Варна. Тя ще се проведе в неделя, 9 октомври, в база „Чайка” - Варна. В нея ще участват министър-председателят Бойко Борисов, министърът на отбраната Аню Ангелов, заместник-министърът на отбраната Валентин Радев, заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Минко Кавалджиев, представители на френското посолство и на фирмата доставчик „Eurocopter”.
Новопридобитият хеликоптер ще бъде официално зачислен в състава на ВМС и осветен от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Кирил. Представители на фирма «Юрокоптер» ще връчат приемо-предавателен протокол на командира на ВМС контраадмирал Пламен Манушев.
Хеликоптер „Пантер” е многоцелеви лек военноморски вертолет. Той може да изпълнява задачи по контрол и наблюдение на морските пространства, търсене и спасяване, медицинска евакуация, доставка и вземане на товари и личен състав от борда на кораб или труднодостъпен терен, антитерористични действия, хуманитарни операции, борба с пиратство и други.
Колеги, Церемонията ще започне в 12.00 ч. в морска вертолетна авиобаза „Чайка”. За журналистите, желаещи да отразят събитието, е осигурен транспорт. Автобусът ще тръгне на 9 октомври 2011 г. ( неделя) в 11.30 ч. от паркинга зад Двореца на курлтурата и спорта във Варна. Ще бъдат допускани постоянно акредитираните журналисти.
|
07.10.2011 |
От 8 до 23 октомври 2011 г. в районите на летище Пловдив, авиобаза Крумово и летище Чешнигирово ще се проведе съвместната българо-американска подготовка „Тракийска есен – 2011”. В нея от българска страна ще участват сили и средства от Министерството на отбраната и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, Съвместното командване на силите и формирования от Силите за Специални операции на Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили.
В подготовката ще участват близо 600 български военнослужещи с военно-транспортен самолет С-27 „Спартан” и два вертолета AS 532 AL „Кугър”. За първи път в „Тракийска есен – 2011” ще се включи и формирование от Министерството на вътрешните работи. От американска страна в съвместната подготовка ще участват до 150 военнослужещи от Военновъздушните сили на САЩ в Европа, с четири военно-транспортни самолета С-130 „Херкулес” и един С – 21.
По време на „Тракийска есен - 2011” ще се провеждат дневни и нощни учебно-тренировъчни и бойни парашутни скокове от самолетите С-130 и С-27„Спартан”. Ще бъдат изпълнявани тактически полети на малка височина, превоз на войски и товари, стоварване на тактически въздушни десанти, изпълнение на задачи по авиомедицинска евакуация, търсене и спасяване и различни способи за доставяне на хуманитарна помощ за бедстващо население.
„Тракийска есен – 2011” ще даде възможност да бъдат отработени елементи от подготовката на личен състав и подразделения от декларираните формирования на Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили за участие в мисии, както и за повишаване на оперативната съвместимост при работа в международна среда.
Общ ръководител на съвместната българо-американска подготовка „Тракийска есен – 2011” от българска страна е полковник Явор Матеев – началник на отдел „Съвместни съоръжения” в Министерството на отбраната. Помощник-ръководители на подготовката са подполковник Йордан Йорданов от Министерството на отбраната, подполковник Иван Райков от Сухопътните войски, майор Томи Бутров от Военновъздушните сили и капитан ІІІ ранг Станчо Димитров от Военноморските сили.
„Тракийска есен – 2011” се провежда в изпълнение на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната и Плана за съвместната българо-американска подготовка и учения за 2011 г. |
07.10.2011 |
|
07.10.2011 |
|
06.10.2011 |
Срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО в Брюксел продължи днес, 6 октомври, със сесия на Североатлантическия съвет (САС) с партньорите в операцията на Алианса в Афганистан. Бе обсъден процесът на преход и значимостта от засилване на способностите от страна на афганистанските власти за поемане на отговорността за сигурността, управлението и развитието на страната. Това е тема с централно значение за НАТО.
В изказването си министър Ангелов се спря на постигнатия напредък в Афганистан. Той отбеляза, че през последните две години страната ни е увеличила с близо 20 процента броя на своите военнослужещи, които участват в операцията на ИСАФ, и не предвижда увеличаване на своя контингент.
Срещата продължи с работен обяд с партньорите от операция „Обединен защитник” в Либия.
През втория ден на форума министър Ангелов проведе двустранни срещи с министрите на отбраната на Монголия и на Афганистан, на които обсъди развитието на операцията на НАТО в Афганистан и възможностите за взаимодействие в рамките на този процес. |
06.10.2011 |
Военнослужещи от военно формирование 48 430 – Стара Загора участваха днес, 6 октомври, в гасенето на пожар в района на село Оряховица, община Стара Загора. Действията на модулното формирование, в състав от 53 военнослужещи, бяха ръководени от майор Веселин Василев. |
06.10.2011 |
 Темата за „интелигентната отбрана” е актуална и важна за България в хода на трансформиране на българските въоръжени сили, съобразно стандартите на НАТО и изискванията на средата за сигурност”, каза заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова днес, 6 октомври, в приветствието си към участниците в международната конференция „Развитие на българските Военновъздушни сили в контекста на интелигентната отбрана”.
Форумът се организира от Военновъздушните сили на Република България и Асоциацията по електроника и комуникационни технологии във въоръжените сили (AFCEA).
„Подобно на своите съюзници, ние се сблъскваме с неизбежни финансови ограничения. Затова сме длъжни да търсим нови пътища за развитие на отбранителната ни система и преди всичко – иновативни решения и подходи в планирането, изграждането и използването на Въоръжените сили", каза още заместник-министър Цветкова и допълни, че само по този начин ще бъдем достатъчно гъвкави и подготвени за предизвикателствата на динамичната среда за сигурност.
В междуранодния форум, който се провежда в град Пловдив, участват командирът на българските Военновъздушни сили генерал-майор Константин Попов, директорът на дирекция „Стратегическо планиране” в Щаба на отбраната комодор Георги Фиданов, началникът на Военновъздушните сили на Унгария генерал-майор Золтан Пинтер, представители на агенции на НАТО, на международната авиационна индустрия, на Министерството на отбраната на Република България, на Българската академия на науките, на Военна академия „Г.С. Раковски” и на командването на ВВС.
Пълният текст на приветствието на заместник-министър Августина Цветкова можете да намерите тук.
|
06.10.2011 |
Постоянният секретар на отбраната д-р Николай Милков ще участва утре, 7 октомври, в кръгла маса на тема „Отбранителната политика на България през второто десетилетие на 21 век”. Тя е организирана от Съюза на офицерите от резерва „Атлантик” и ще започне в 9.30 ч. в Дома на офицерите и сержантите от резерва и запаса в гр. Варна. Д-р Милков ще приветства участниците във форума от името на министъра на отбраната Аню Ангелов.
Дискусиите ще се проведат в два панела: „Съвременен мениджмънт на отбраната” и „Изграждане на способности в условията на фискални и ресурсни ограничения”. Форумът ще бъде открит от председателя на СОР „Атлантик” генерал-майор о. р. д-р Стефан Димитров.
В кръглата маса ще участват още командирът на ВМС контраадмирал Пламен Манушев, началникът на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров” капитан I ранг проф. д.в.н. Боян Медникаров, управителят на „ТЕРЕМ-КРЗ Флотски арсенал” - Варна ЕООД капитан I ранг о. р. Румен Иванов, членове на военнопатриотичните съюзи.
Колеги, регистрацията на участниците в кръглата маса ще започне в 9.00 ч. на 7 октомври 2011 г. в Дома на офицерите и сержантите от резерва и запаса в гр. Варна, заповядайте! |
06.10.2011 |
Летище Кандахар, Афганистан е било подложено вчера, 5 октомври, на ракетна атака в 10.20 ч. местно време (08.50 ч. българско време).
Няма пострадали български военнослужещи и не са нанесени материални щети. |
05.10.2011 |
 Срещата на министрите на отбраната на НАТО започна днес, 5 октомври, със сесия на Североатлантическия съвет (САС), посветена на операциите на НАТО - „Обединен защитник”, „Ocean Shield” и KFOR.
В изказването си министърът на отбраната Аню Ангелов отбеляза позитивното развитие на обстановката в Либия и успешното осъществяване на операция „Обединен защитник”. Той обърна внимание на натрупания опит и необходимостта от структуриране в НАТО на процеса на анализ на извлечените поуки.
Министър Ангелов подчерта загрижеността на България от повишаване на напрежението в Косово и посочи необходимостта Белград и Прищина да възобновят конструктивния диалог помежду си. Той изтъкна, че действията на силите на КФОР са в съответствие с дадения им мандат и са насочени към възстановяване и поддържане на обстановката на сигурност в Косово.
Втората сесия на САС бе посветена на въпроса за развитие на отбранителните способности. Централна тема на дискусиите бе придобиването на система за Съюзно земно наблюдение. Министър Ангелов потвърди участието на България в този проект, който е приоритетен за НАТО и ще осигури ключова способност за наблюдение и разузнаване.
Министър Ангелов проведе и работни срещи с министъра на отбраната на Португалия и с върховния главнокомандващ на НАТО по операциите, на които бе обсъдено участието на България в операцията на НАТО в Афганистан.
Срещата продължава с обсъждане на напредъка в изпълнението на Инициативата за многонационални проекти и иновативни подходи, стартирана от министрите на отбраната през месец март тази година.
|
05.10.2011 |
Заместник – министърът на отбраната Августина Цветкова ще открие утре, 6 октомври, международна конференция на тема: „Развитие на българските Военновъздушни сили в контекста на интелигентната отбрана”.
Форумът, който ще се проведе в град Пловдив, се организира от Военновъздушните сили на Република България и Асоциацията по електроника и комуникационни технологии във въоръжените сили (AFCEA).
Тази година работата на конференцията ще се фокусира върху модернизацията на Военновъздушните сили на страните–членки на Алианса в контекста на интелигентната отбрана, оперативните изисквания към модернизацията и ролята на безпилотните летателни системи.
Във форума ще участват командирът на българските Военновъздушни сили генерал-майор Константин Попов, началникът на Военновъздушните сили на Унгария генерал-майор Золтан Пинтер, представители на агенции на НАТО, на международната авиационна индустрия, на Министерство на отбраната на Република България, на Българска академия на науките, на Военна академия „Г.С. Раковски” и на командването на ВВС.
Конференцията ще бъде открита утре, 6 октомври, в 9.30 ч. в хотел „Санкт Петербург, гр. Пловдив. |
05.10.2011 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов заминава днес, 5 октомври, за Брюксел, Белгия, където ще вземе участие в двудневната среща на министрите на отбраната на държавите-членки на НАТО.
На форума ще бъдат обсъдени перспективите пред операциите на НАТО - по налагане на резолюциите на ООН спрямо режима в Либия „Обединен защитник”, по поддържане на мира в Косово KFOR и за борба с пиратството “Ocean Shield”. Ще бъде разгледан напредъкът на операцията на НАТО в Афганистан ISAF и досегашните резултати от поемането на отговорността за сигурността от афганистанските сили за сигурност в първата група провинции и градове на страната.
Министрите на отбраната ще обсъждат също и въпроси, свързани с процесите на трансформация и реформа на структурите на Алианса и перспективите пред новите концепции за интелигентна отбрана и многонационално сътрудничество. |
05.10.2011 |
 Командирът на Сухопътни войски генерал-майор Стефан Василев се срещна днес, 5 октомври, с началника на Главния щаб на Сухопътните войски на Италианската република генерал-лейтенант Джузепе Валото.
По време на разговорите беше обсъдено двустранното сътрудничество между сухопътните войски на двете армии.
|
04.10.2011 |
 Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов ще присъстват утре, 5 октомври, на тържествата по случай 60-та годишнина от създаването на Базата за предно разполагане Безмер.
В чест на юбилейната годишнина, в базата се организира открит летателен ден с полети на щурмовия самолет Су-25, самолети на леката авиация и вертолети на Специализирания отряд за въздушно наблюдение на МВР. Гостите на празника ще имат възможност да разгледат статичния показ на самолети Су-25 и УМиГ-15, самолети от леката авиация и вертолети АW-139R и АW-109 на Гранична полиция. Началото на открития летателен ден е 09.00 часа на 5 октомври 2011 г.
|
04.10.2011 |
Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов изпрати днес, 04 октомври, 11-та рота от Българската армия за участие в операцията на НАТО (ISAF) в Афганистан. Тържествената церемония се състоя на централния площад в град Ямбол. На нея присъства и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Стефан Василев.
„Бъдете сплотени като колектив и изключително дисциплинирани и бдителни, за да ви посрещнем в пълни редици и в добро здраве, така както ви изпращаме днес”, каза генерал Симеонов в обръщението си към военнослужещите.
Ротата е в състав от 300 военнослужещи и ще изпълнява задачи по охрана на вътрешната зона на летище „Кандахар”. |
04.10.2011 |
Личният състав на Центъра за подготовка на танкови подразделения в град Сливен ще отбележи 63 години от сформирането и 61 години от връчването на бойното знаме на военното формирование на 5 и 6 октомври.
По повод празника военнослужещите ще проведат традиционния поход „Достойни наследници на славни деди”. В програмата са включени още разглеждане на музея на поделението, спортни състезания и прожекция на филм за историята на формированието.
Военното формирование е създадено през 1948 година като танкова бригада, добила легитимност след подписването на Указ № 531 от 6 октомври 1950 г., с който е зачислено бойно знаме. |
04.10.2011 |
Военни формирования от Сухопътни войски и военният духов оркестър ще участват утре, 5 октомври, в тържественото отбелязване на празника на град Стара Загора.
Военнослужещите ще участват в полагането на венци и цветя на паметника в парка „Пети октомври”, в тържественото издигане на Националното знаме в центъра на града и в тържествената заря-проверка. |
03.10.2011 |
България препотвърди днес, 3 октомври, своята готовност Щабът на многонационалното военно формирование Бригада Югоизточна Европа (SEEBRIG) да бъде разположен постоянно на територията на страната след 2015 г. Предложението бе отправено от министъра на отбраната Аню Ангелов по време на шестнадесетата годишна среща на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа в Анталия. Във форума участва и Августина Цветкова, заместник-министър на отбраната и досегашен председател на Координационния комитет и на Политико-военния направляващ комитет на Многонационалните мирни сили на Процеса на срещи на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа (SEDM).
„Днес, в Анталия, аз пак твърдо заявявам това наше желание и декларирам, че ще създадем всички условия за работа, обучение и живот на едно качествено равнище, отговарящо на най-високите критерии и изисквания”, подчерта министър Ангелов. В условия на финансова криза и ограничения във военните бюджети не съществува алтернатива освен прилагане на подход, ориентиран към постигането на резултати с минимум ресурси. Именно с постоянното разполагане на Щаба на SEEBRIG ще бъдат материализирани всички досегашни усилия за превръщането на бригадата в оперативно и боеспособно формирование, така както е записано в Споразумението за ММСЮИЕ.
Министрите на отбраната от Югоизточна Европа обсъдиха засилването на политическото сътрудничество в областта на отбраната и сигурността в региона и набелязаха практически мерки за усъвършенстване на военнотехническото сътрудничество. Те акцентираха върху необходимостта от прилагането на нов подход, ориентиран към крайни резултати по отношение на способността на многонационалната механизирана бригада (SEEBRIG) за участие в операции по поддържане на мира.
Всички министри на отбраната подчертаха необходимостта от нова динамика, нови форми и енергия в областта на проектите на SEDM. Като възможности в тази насока те набелязаха сътрудничеството с НАТО и други международни организации, с цел ползване на опит и усъвършенстване на дейността, като условие за тяхната жизненост.
На срещата бяха обсъдени още оптимизирането на дейностите по два от проектите на SEDM, ръководени от България. Министрите на отбраната одобриха проекта „Ръководната роля на жените в областта на сигурността и отбраната” и приветстваха проекта „Изграждане на интегритет в отбраната", като възложиха на Председателя на Координационния комитет и на Политико-военния направляващ комитет на Многонационалните мирни сили на Процеса на срещи на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа да предложи процедура за започване на проекта. „Тези два проекта са само пример за търсене на форми извън традиционните при спазването на изискванията за предлагането и утвърждаването на всеки проект от SEDM”, подчерта министър Ангелов.
В заключение той изтъкна, че през последните две години Процесът SEDM е придобил „нова динамика и по-конкретни измерения” и изрази увереност, че „срещата в Анталия ще даде нов тласък на политическото и военното сътрудничество в региона”. |
03.10.2011 |
  Заместник-министърът на отбраната Валентин Радев откри днес, 3 октомври, учебната 2011/2012 година в Националния военен университет „Васил Левски”. На тържественото откриване присъства и заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Минко Кавалджиев.
„Този ден ще бъде запомнен от всички вас като едно начало, чийто успешен финал зависи от вашия труд, амбиции, желание и всеотдайност. Днес вие чухте думи като дълг, чест, любов към отечеството и отговорност. Тези думи ще чувате по време на обучението си в Националния военен университет „Васил Левски”, но от вас зависи да ги изпълните със съдържание”, каза заместник-министърът на отбраната Валентин Радев в приветствието си към курсантите, студентите и кадетите.
„Всички ние, ръководството на Министерството на отбраната и Българската армия, сме отговорни за вас, но вашата отговорност е най-голяма – да натрупате нужния фундамент от знания, умения и способности, които ще позволят да се справите с вашата мисия - отбраната на страната”, подчерта заместник-министър Радев и допълни, че с „професионализма на преподавателите и с вашето старание и всеотдайност ще се постигнат добри резултати”.
На тържествената церемония присъстваха депутати от 41-то Народно събрание на Република България, великотърновският митрополит Григорий, представители на местната власт и на други висши училища.
През 2011 г. в НВУ „Васил Левски” са приети за обучение 89 курсанти, 494 студенти, в Професионалния сержантски колеж - 144 кадети. Обучението на курсантите първи курс се провежда по дванадесет военни специализации и е с продължителност 5 години. При завършването си курсантите получават образователно-квалификационна степен „бакалавър” по военна и гражданска специалност. Студентите се обучават в продължение на 4 години по 11 граждански специалности в редовна и задочна форма на обучение. Обучението на кадетите от Професионалния сержантски колеж се провежда за една година, като те получават ІV степен на професионална квалификация по 9 специалности от професионално направление “Военно дело и отбрана”. За първи път тази година в НВУ са приети 16 студенти платено обучение, които ще се обучават за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър”.
|
03.10.2011 |
Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и командирът на Сухопътни войски генерал-майор Стефан Василев ще участват утре, 4 октомври, в церемонията по тържественото изпращане на 11-та рота от Българската армия за участие в операция на НАТО в Афганистан.
Ротата, в състав до 300 военнослужещи, ще изпълнява задачи по охрана на вътрешната зона на летище „Кандахар” в състава на Международните сили за поддържане на сигурността (ISAF).
Командир на ротата е майор Божидар Божилов от военно формирование 52590 – Ямбол. Национален командир на контингента за Кандахар е подполковник Милчо Начев.
Ритуалът ще се проведе на централния площад в град Ямбол от 11.00 часа на 4 октомври. |
03.10.2011 |
Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и командирът на Сухопътни войски генерал-лейтенант Стефан Василев ще присъстват днес, 3 октомври, на тържествено събрание-концерт по повод отбелязването на деветнадесетата годишнина от създаването на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
Бригадата е сформирана с заповед на министъра на отбраната № 00400 от 2 октомври 1990 г. През 1998 г. на 61 –ва бригада е присвоено името Стрямска механизирана бригада. Военното формирование е наследник на 28-ми Стрямски полк, 21-ви Средногорски полк и 11-та танкова бригада. |
03.10.2011 |
Военно формирование от състава на 68-ма бригада Специални сили започва от днес, 3 октомври 2011 г., петдневно полево обучение на полигон „Црънча”.
Целта на обучението е да се повиши полевата натренираност и физическата подготовка на личния състав, както и действията на подразделенията при изпълнение на задачи в операции за подържане на мира. В обучението ще вземат участие около 100 военнослужещи с командир – подполковник Ганчо Ганчев. |
03.10.2011 |
Заместник-министърът на отбраната Валентин Радев присъства вчера, 2 октомври, на гала - концерта на лауреатите на Деветия международен конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра”, гр. Велико Търново. Той връчи специалната награда на Министерството на отбрана – статуетка и грамота, на Александър Христов от гр. Троян.
Традиционният международен конкурс се проведе под патронажа на министъра на отбраната Аню Ангелов и в него участваха 78 млади изпълнители от 10 държави в четири възрастови категории.
В своето приветствие към участниците заместник-министър Радев отбеляза, че всички те трябва да следват посланието на песните, които изпълняват - „за един по-добър свят”.
Той подчерта, че Министерството на отбраната дава тази награда за млад изпълнител, защото именно военните са тези, които могат да оценят значимостта на това послание и допълни, че е важно младите хора от всички страни да изграждат добри взаимоотношения помежду си и да се възпитават в дух на разбирателство.
|
02.10.2011 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов заминава днес, 2 октомври, за Анталия, Турция, където ще вземе участие в шестнадесетата годишна среща на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа.
Във форума ще участва и Августина Цветкова, заместник-министър на отбраната и досегашен председател на Координационния комитет и на Политико-военния направляващ комитет на Многонационалните мирни сили на Процеса на срещи на министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа (SEDM).
В Анталия министрите ще разгледат актуални въпроси на регионалното сътрудничество в областта на сигурността и отбраната, свързани с повишаване на оперативните способности на многонационалното военно формирование Бригада Югоизточна Европа (SEEBRIG) и готовността й за участие в операции по поддържане на мира.
На срещата ще бъдат обсъждани още оптимизирането на дейностите по проектите на SEDM, ръководени от България – „Изграждане на интегритет в областта на отбраната” и „Ръководната роля на жените в областта на сигурността и отбраната”. |
|
 |