 |
Новини - архив
31.01.2023 |
Рано тази сутрин, в 6.58 часа, екипаж от 16-а авиобаза Враждебна излетя с транспортен самолет C-27J „Spartan“ от летище София за летище Варна с цел осигуряване на въздушен транспорт на медицински екип. На борда на самолета се намираше и 5-членен екип от медицински специалисти на УМБАЛ „Александровска“.
Подготовката за полета започна в 5.00 ч. от наземен състав инженери и логистици със старши на групата лейтенант Мартин Георгиев.
При стриктно спазване на мерките за безопасност, отчитайки метеорологичните условия, които оказват влияние върху полета, екипажът с командир капитан Николай Георгиев изпълни успешно задачата и в 17.55 часа самолетът кацна обратно на летище София. Медицинският екип беше транспортиран успешно при създадената донорска ситуация, благодарение на високата подготовка и професионализма на военнослужещите от ВВС.
|
30.01.2023 |
|
27.01.2023 |
|
27.01.2023 |
|
27.01.2023 |
   „Въпреки сложната международна обстановка и недостатъчната ресурсна осигуреност, както и в условията на конфликта в Украйна, през изтеклата година Военноморските сили успешно изпълниха поставените задачи и целенасочено полагаха усилия за повишаване на подготовката“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 27 януари, на анализа на подготовката и войсковата дисциплина във флота през 2022 г., който се проведе в Щаба в гр. Варна.
Адмирал Ефтимов даде висока оценка за дейността на ВМС през изминалата година и изказа благодарност на българските военни моряци за положените усилия, доказания професионализъм и отговорност. „Присъщите за личния състав на флота мотивация за изпълнение на задачите и адаптивност към ситуацията гарантират, че през настоящата година ще бъдат достигнати поставените цели и ефективно ще бъдат проведени планираните мероприятия“, подчерта той.
Командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов акцентира на подготовката, която през 2022 г. беше водена паралелно с много други действия, продиктувани от войната в Украйна. „Много от първоначално планираните мероприятия бяха препланирани или отменени. За сметка на това фактически бяха изпълнени много други дейности, които не бяха предвидени. Това показа готовността на ВМС да изпълняват задачите и задълженията си в сложна обстановка“, отбеляза контраадмирал Михайлов.
В рамките на анализа бе констатирано, че основните усилия на ВМС бяха насочени към изграждането и развитието на способности, адекватни на новите рискове и заплахи. Акцентите в подготовката и дейността бяха съсредоточени върху поддържането и използването на наличните способности за гарантиране на морския суверенитет на страната ни чрез изпълнение на пълния спектър от задачи по мисиите на въоръжените сили, усъвършенстване на способностите за непрекъснато наблюдение, оповестяване и поддържане на информационна осведоменост за обстановката в морските пространства, контрол на корабоплаването, защита на морските комуникации и стопанската дейност на море.
В усложнените от конфликта в Украйна условия отново се потвърди ключовата роля на ВМС за защита на населението и осигуряване безопасността на корабоплаването. Подчертана бе способността на силите и средствата на флота да поддържат необходимата готовност за изпълнение на задачи, реагирайки бързо и адекватно на възникналите заплахи. Посочени бяха действията им по усилване на наблюдението, проверка на множеството сигнали и унищожаването на плаващи мини и различни боеприпаси.
Констатирано бе, че всички планирани за годината основни учения бяха проведени, а националното военноморско учение с международно участие „Бриз - 2022” бе единственото мащабно военноморско учение, проведено в Черно море, след началото на войната в Украйна. Отбелязано също бе и участието на военнослужещи от ВМС в състава на походните и оперативни щабове на постоянните корабни групи и в операции на НАТО и Европейския съюз.
На събитието бяха очертани направленията за работа на флота през тази година. Те са насочени към поддържането и развитието на необходимите отбранителни способности за изпълнение на пълния спектър от задачи по трите мисии на въоръжените сили в рамките на предоставените ресурси, поддържане на способностите на декларираните сили за участие в съюзните ангажименти и продължаване на модернизацията и подобряване на инфраструктурата на ВМС.
На форума присъстваха и заместник-командирът на ВМС флотилен адмирал Георги Пенев, командирът на флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Велко Велков, началникът на Щаба на Съвместното командване на силите флотилен адмирал Галин Манев, заместник-началникът на ВВМУ „Н.Й.Вапцаров” капитан I ранг Калин Калинов, началници на отдели и сектори от Командването на ВМС и командири на военни формирования.
|
27.01.2023 |
През учебната 2023/2024 г. кандидатите за висше военно образование могат да избират от 27 специализации в трите висши военни училища. Със заповед на министъра на отбраната Димитър Стоянов от 25 януари 2023 г. са обявени общо 537 места в редовна форма на обучение за курсанти и служители на Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи и 45 – в задочна форма (за военнослужещи).
В Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ са обявени 407 места за курсанти в редовна форма на обучение и още 40 в задочна форма, по 15 специализации от специалността „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво“. Най-голям брой от тях са за „Мотопехотни и танкови войски” (78 места), „Полева артилерия” (65 места), „Материални ресурси, придвижване и транспорт” (55 места), „Противовъздушна отбрана на войските” (26 места), „Танкова и автомобилна техника” (25 места), „Военни комуникационни и информационни системи – Комуникационна техника и технологии” (23 места) и др.
Във Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“ – Варна са обявени 81 места за курсанти. От тях за „Корабоводене за Военноморските сили” са 21 места, за „Медицинско осигуряване на въоръжените сили“ - 20 места, за „Корабни машини и механизми за Военноморските сили” - 12 места, „Кибероперации“ - 11 места и др.
Във Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Г. Бенковски” са обявени 49 места. От тях: за „Летец-пилот” 19 места, общо за нуждите на МО и МВР, „Ръководител на полети (Щурман – управление на въздушното движение)“ и „Летателни апарати и авиационни двигатели” (по 9 места) и др.
В сравнение с предишната учебна година и трите висши военни училища увеличават местата за курсанти. НВУ и ВВВУ дават възможност и за задочна форма на обучение за военнослужещи за някои от специализациите.
Желаещите вече могат да подават документи в кампаниите за ранен и редовен прием на висшите военни училища.
Заповедта на министъра на отбраната за обявяване на определения брой места за курсанти и военнослужещи можете да видите ТУК.
* * * За периода на обучение курсантите във висшите военни училища са на пълна държавна издръжка. Те придобиват висше образование за образователно-квалификационна степен „бакалавър” по две специалности – военна и гражданска. Срокът на обучение на курсантите за всички военни специализации е пет години. Учебното време е два семестъра: зимен (август – януари) и летен (февруари – юли). След всеки семестър и редовна изпитна сесия курсантите ползват ваканция от 30 дни. Всяка година се провеждат стажове и учебни практики във военни формирования и граждански учреждения. Прилага се и междудържавна договореност за обмен на обучаеми и преподаватели с чуждестранни университети. Висшите военни училища активно участват в програма „Еразъм+” за обмен на обучаеми и преподаватели. По време на обучението курсантите имат право на безплатни общежития, столово хранене и служебно облекло. Също така те имат месечна стипендия и възможности за обучение и специализации в страни на Европейския съюз. По време на обучението си курсантите имат възможност за участия в съвместни учения, изучаване и използване на различни видове въоръжения (стрелкови оръжия, бойна техника, артилерийски системи и др.) и получават сертификат за владеене на английски език STANAG. Сред основните предимства на завършващите висши военни училища са гарантираната реализация и ясното кариерно развитие. Непосредствено след дипломирането си завършилите висше военно образование получават и назначенията си като офицери във военните формирования.
|
26.01.2023 |
 „Експертната компетентност, високата лична и колективна отговорност на личния състав на щаба и формированията бяха основа за успешно изпълнение на поставените задачи през 2022 г.“. Това заяви командирът на Съвместното командване на силите (СКС) генерал-майор Валери Цолов днес, 26 януари, при откриването на Анализа на подготовката, войсковия ред и дисциплината през 2022 г.
Генерал-майор Цолов направи преглед и анализ на дейността на Съвместното командване на силите по изграждането и развитието на способности, адаптирането на новата структура на щаба с основна функция по планиране и водене на съвместни операции. „Изпращаме успешна година благодарение на усилията и дейността на командната група, командирите на военни формирования, приноса на началниците на отдели и сектори, на целия личен състав”, отбеляза командирът на СКС. Той подчерта влиянието на организационната структура, комплектуването и ресурсното осигуряване върху подготовката на щаба на СКС и подчинените му формирования през 2022 г. „Подготовката, като един от основните приоритети се реализираше за поддържане и развитие по функционални области за планиране и провеждане на съвместни операции в национален и коалиционен формат. Връх на подготовката през годината беше организирането и провеждането на съвместното учение „Морски страж - 2022” и тренировките за развръщане на щаба в полеви условия“, подчерта генерал-майор Цолов.
Във форума участва заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, който даде висока оценка за дейността на СКС през 2022 г. и подчерта, че правилно заложените приоритети и задачи пред Командването са гарант за успешното им изпълнение. От името на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов той изказа благодарност към личния състав за професионализма и отличните резултати през годината и потвърди, че СКС заема своето точно и достойно място в Българската армия, изпълнявайки основната си мисия за планиране и провеждане на операции в национален и съюзен мащаб и осъществявайки връзката между Въоръжените сили на Република България и силите на НАТО.
Проведените мероприятия и инициативи за развитие и модернизация на системата за командване и управление на СКС допринесоха за преодоляване на част от установените дефицити, поддържане и развитие на способностите. СКС придоби и акредитира комуникационно-информационно оборудване, като по този начин създаде възможност за по-голям обмен на класифицирани услуги при планирането и провеждането на учения и операции на територията на страната и осигуряване на взаимодействие с партньорите ни от НАТО.
Под ръководството на Командването продължи процеса по администриране, поддържане и развитие на способности по изпълнение на процедурите за пълна оперативна готовност на Националния мобилен модул по КИС на НАТО-(DCM-F).
Основните усилия на СКС бяха насочени към своевременно извършване на оценка, планиране, развръщане, ротация и изтегляне на контингентите от въоръжените сили, участващи в операции и мисии извън територията на страната. През 2022 г., стотици военнослужещи участваха в 10 операции и мисии под егидата на НАТО, ЕС и ООН, допринасяйки за издигане престижа на Република България и Българската армия сред съюзниците. „Ефективната организация за своевременно изготвяне на административните заповеди и оперативните разчети от щаба на СКС допринесе за развръщането на формированията в срок и с пълно ресурсно осигуряване“, подчерта командирът на СКС. Под ръководството на комисии от СКС са проверени и оценени бойните способности на 7 формирования (групи/тимове) от състава на Българската армия за участие в тези операции и мисии, които са получили оценка „Боеготов”.
В хода на анализа беше отбелязано активното участие на СКС в съюзното планиране в рамките на колективната отбрана на НАТО.
Съвместното командване имаше основна роля при координиране на дейностите с развърнатата през март 2022 г. многонационална бойна група на НАТО на територията на страната. Предстои организация за домакинстване на втората Конференция за генериране на сили за бойната група на територията на Република България.
Генерал-майор Цолов обобщи и основните направления за работа пред Командването и подчинените му формирования през 2023 г., като акцентира на поддържането и развитието на способностите за планиране и провеждане на съвместни операции, своевременното извършване на оценка и планиране на развръщането, ротацията и изтеглянето на военните контингенти, развитието на класифицираните мрежи до достигане на пълна оперативна съвместимост за участие в мисии и операции на НАТО, осъществяване на координация и взаимодействие при развръщането на национални и съюзнически формирования в бойната група на територията на страната ни.
Приоритет за щаба и подчинените военни формирования е планирането и участието в редица тренировки, национални и международни учения в страната и чужбина, което ще повиши нивото на професионална подготовка на военнослужещите.
Във форума участваха заместник-командирът бригаден-генерал Христо Ганецовски, началникът на щаба флотилен адмирал Галин Манев, началниците на отдели и сектори в СКС, командирите и началници на пряко подчинените военни формирования.
|
25.01.2023 |
„България предоставя на Украйна това въоръжение, което е по приложение 1 от списъка, одобрен от Народното събрание“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 25 януари, преди заседанието на парламентарната Комисия по отбрана в отговор на журналистически въпрос относно взетите на срещата в Рамщайн решения за подкрепа на Украйна.
Министър Стоянов разясни пред медиите и промените в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ), засягащи участието на български военнослужещи в бойни групи, сформирани на територията на страната. „В чл. 61 на сега действащия ЗОВСРБ е записано как български войски могат да участват във формирования и операции извън територията на Република България“, каза министър Стоянов. Той подчерта, че промяната, която се прави е именно регламентиране на българското участие в многонационални бойни групи на територията на България.
Министър Димитър Стоянов обясни защо Министерството на отбраната поиска от Конституционния съд тълкувателно решение за възможността за задължителна военна подготовка на гражданите със статут на запасни. „Съгласно Конституцията, всеки български гражданин има дълг към Родината. Подготовката за изпълнение на този дълг не е формулирана никъде. В ЗОВСРБ не е записано дали Министерството на отбраната може да организира мобилизационни сборове и да провежда обучение. По този въпрос има и противоречие в две становища на Министерството на правосъдието - от 2016 г. и от тази година. Това е и причината ние да поискаме тълкувателно решение от Конституционния съд. Нашите запасни трябва да бъдат подготвени. При условие, че задължителната служба е отпаднала, начинът за подготовка остават мобилизационните сборове“, подчерта министър Стоянов. |
24.01.2023 |
  Военнослужещи от Военноморските сили (ВМС) унищожиха плаваща мина, открита в акваторията на Черно море днес, 24 януари. Сигналът за плаващ предмет, наподобяващ морска мина, е получен в щаба на ВМС в 17.05 часа вчера от Морския спасителен координационен център. Обектът е забелязан на 14.8 морски мили източно от нос Кочан, от моторен кораб, плаващ под украински флаг. Хидрографската служба на ВМС е излъчила навигационно известие за опасност от мини с цел уведомяване на корабите, плаващи в националните морски пространства.
След изчисления от експерти в щаба на ВМС (скорост на вятър и морско течение) е определен район на търсене, в който действат дежурният вертолет „Пантер“ от морската вертолетна авиобаза „Чайка“ и дежурният кораб - базов миночистач „Прибой“, с командир капитан III ранг Станислав Георгиев, от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби. Екипажът на вертолета локализира обекта, определя го като мина и остава в района до пристигане на дежурния кораб. На борда на базов миночистач „Прибой“ военнослужещи от формированието за разузнаване и унищожаване на невзривени бойни припаси с ръководител капитан III ранг Петър Найденов класифицират мината като котвена, тип „Ям“, приведена в бойно положение. В 14:40 ч. боеприпасът е унищожен с контролиран взрив от групата водолази - взривчици.
ВМС поддържат готовност за противоминни действия.
|
24.01.2023 |
 „В условия на променената среда на сигурност ние отново доказахме своята решимост, твърдост и устойчивост да изпълняваме определените ни мисии и задачи, да поддържаме и развиваме способности за изпълнение на Конституционните задължения по защита на суверенитета и териториалната цялост на страната, принос към международния мир и сигурност и осигуряване на националната сигурност в мирно време.“ Това каза командирът на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Димитър Петров днес, 24 януари, по време на годишния анализ на състоянието и подготовката на ВВС през изминалата 2022 година. Той акцентира на активното участие в подпомагането на населението при бедствия и аварии, както и на изпълнението на хуманитарни, донорски и други медицински задачи, които утвърдиха ВВС като надеждна опора на българското общество.
„С много упорство и инициативност се заехме със задачата да организираме и представим в срок необходимия пакет документи, както и да подготвим личен състав, техника и инфраструктура за приемането на новия тип боен самолет“, каза генерал-майор Петров. Той отбеляза постоянството, с което се работи за реализирането на приоритетните проекти, включени в портфолиото от проекти на Министерството на отбраната. „Всичко това в условия на ограничено ресурсно осигуряване, на усложнена външнополитическа обстановка и нестихващ военен конфликт в близост до границите на нашата Родина и българското въздушно пространство“, заяви командирът на ВВС.
Генерал-майор Петров открои успехите на ВВС през годината, които се дължат на волята, професионализма, ентусиазма, стоицизма и усърдието на целия личен състав, постигнати въпреки трудностите от най-разнороден характер.
За проявени професионализъм, инициативност и постигнати отлични резултати в подготовката през 2022 г. бяха наградени военнослужещи и цивилни служители от военните формирования на ВВС.
На анализа присъстваха заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, заместник-командири и началници на Съвместното командване на силите, Сухопътните войски, Съвместното командване на специалните операции, Националния военен университет, Висшето военновъздушно училище, Института по отбрана, представители на Военноморските сили, Инспектората на МО, служба „Военна полиция“ и факултет „Артилерия, ПВО и КИС“, командири на подчинените военни формирования, началници на отдели и самостоятелни сектори в Командването на ВВС.
|
23.01.2023 |
 Сигнал за плаващ предмет, наподобяващ морска мина, е получен днес, 23 януари, в Щаба на Военноморските сили от областния управител на Добрич. Около 11.30 ч. мината е забелязана на 200 метра от брега срещу село Тюленово.
След извършени изчисления от експерти в Щаба на ВМС (скорост на вятър и морско течение) бе вдигнат дежурният вертолет „Пантер“ от морската вертолетна авиобаза „Чайка". В 14.50 ч. екипажът на вертолета откри мината, предаде координатите и остана в района. Издадено бе навигационно известие до мореплавателите за опасността.
Бързоходен катер 213 с военнослужещи от формированието за разузнаване и унищожаване на невзривени бойни припаси, с ръководител капитан III ранг Илия Стойчев, извърши преход до мястото. Военните специалисти класифицираха мината като котвена, тип „Ям“, приведена в бойно положение. В 16.45 ч. мината беше унищожена с контролиран взрив от групата водолази-взривчици.
Военноморските сили продължават да поддържат готовност за обследване и противоминни действия, за да осигурят свободното корабоплаване в българските морски пространства.
|
23.01.2023 |
Във Военномедицинска академия днес, 23 януари, беше извършена операция на Християн Пендиков за стабилизиране на долната челюст. Интервенцията беше извършена изцяло от екип от специалисти на Отделение „Орална хирургия“ на ВМА с ръководител д-р Атанаска Чешмеджиева.
Състоянието на пациента е стабилно, без опасност за живота. Християн Пендиков остава за лечение и наблюдение в болничното заведение. |
22.01.2023 |
„Дадохме тласък на модернизацията на Българската армия. Това е първото нещо, което успяхме да направим. Един проект, който беше в застой, беше прекратен през април 2022 г., а дотогава не беше пипнат, изключително важният проект за бойната машина на пехотата, беше рестартиран“. Това съобщи министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 22 януари, в публицистичното предаване на Нова телевизия „На фокус с Лора Крумова“. В коментар за постигнатото от служебния кабинет в областта на отбраната министър Стоянов посочи, че под неговото ръководство е сключен договор за придобиване на вторите 8 самолета F-16, работи се и по други проекти като проекта за придобиване на нови гаубици, който трябва да стартира в най-скоро време. „Друго, което успешно направихме, беше откриването на сметка във Федералната банка в Ню Йорк. „Тази сметка не беше открита три години, в резултат на което България загуби над 10 млн. долара. Това са ценни пари за българската държава“, припомни министър Стоянов.
Министърът на отбраната отбеляза и помощта, която Българската армия оказва на населението с изпълнението на задачи в спасителни операции и с участието в медицинската евакуация на пострадали и болни хора, включително в оказването на помощ на пострадалите от природните стихии населени места. На въпрос колко струват тези операции, той каза: „Човешкият живот е безценен. Армията е там, където трябва да бъде!“
На заседанието на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна, което се проведе на 20 януари в Рамщайн, Федерална република Германия, украинският министър е благодарил на България за оказаната подкрепа. „Няма място за емоции. Служебният кабинет изпълни решението на Народното събрание за предоставянето на въоръжение и боеприпаси на Украйна. България е парламентарна република“, заяви министърът на отбраната. Той обясни упреците към служебния кабинет за предоставената помощ със слабостта на парламентарно представените партии. „Обидно е поведението на българските политици, които нямат смелостта да кажат какво се е правило“, заяви министър Стоянов по темата за статиите, излезли в чужди издания за изнесеното въоръжение, което е стигнало до Украйна през други страни, без решение на легитимните органи на държавата.
В заключение министър Стоянов отбеляза, че за него най-важно е да има приемственост в политиките, които се водят в сектор „Отбрана“.
|
20.01.2023 |
Състоянието на Християн Пендиков, който по-рано тази вечер бе транспортиран от Република Северна Македония, е средно тежко, но без опасност за живота. Веднага след като е приет във Военномедицинска академия (ВМА), са му направени всички необходими изследвания и консултации за уточняване на неговото състояние. Медиците са констатирали множество наранявания в областта на лицето и тялото, полифрагментна фрактура на долна челюст. Пациентът е настанен в реанимация на ВМА, където ще бъде под непрекъснато наблюдение. Назначени са му и допълнителни високоспециализирани изследвания за уточняване на терапевтичния план. |
20.01.2023 |
„България предоставя военна и военно-техническа помощ на Украйна в изпълнение на решението на Народното събрание от 3 ноември 2022 г.“ Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 20 януари, на заседанието на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна. Форумът се провежда в Рамщайн, Федерална република Германия, и негов домакин е секретарят по отбраната на САЩ. В българската делегация участват началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска.
„От началото на руската инвазия в Украйна с български национални транспортни средства от Министерството на отбраната сме предоставили хуманитарна помощ, както и военни лични предпазни средства, на обща стойност 7 милиона лева“, посочи министър Стоянов. Той отново заяви готовността на страната ни да участва в тренировъчната мисия на ЕС EUMAM UA в изпълнение на решението на Народното събрание, която има за цел да осигури подкрепа за възстановяването на Украйна и нейната европейска интеграция. Националният принос към мисията предвижда участието на български военнослужещи от Въоръжените сили в Звеното за военно планиране и провеждане на военни мисии на ОПСО на ЕС в Кралство Белгия, както и в Общовойсковото командване по подготовката в Полша и/или в Специализираното командване по подготовката във Федерална република Германия. Предлага се всяка година бойни санитари от украинските въоръжени сили да се подготвят в България.
В рамките на форума в Рамщайн, министър Стоянов проведе срещи със своя шведски колега Пол Йонсон, както и с представители на Министерството на отбраната на Френската република. Във фокуса на разговорите беше модернизацията на българските въоръжени сили.
Министър Стоянов проведе разговори и със своите колеги от Полша и Украйна Мариуш Блашчак и Олексий Резников. |
19.01.2023 |
Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривени боеприпаси, открити в землището на село Иганово, Община Карлово. Формированието за овладяване и /или преодоляване на последствията от бедствия от 61-ва Стрямска механизирана бригада, с ръководител майор Христо Дъбов, извърши днес, 19 януари, разузнаване, оценка на риска, транспортиране и унищожаване на три силно корозирали снаряда от типа 57 мм за автоматично зенитно оръдие С-60.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски.
|
19.01.2023 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще участва в заседание на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна. То ще се проведе утре, 20 януари, в Рамщайн, Федерална република Германия. В осмото заседание на ниво министри на отбраната ще участват представители на държави-членки и страни-партньори на НАТО и ЕС, както и на двете организации. Домакин на заседанията е секретарят по отбраната на САЩ. Ще бъдат обсъдени обстановката в Украйна и предоставената международна помощ за страната.
В рамките на форума в Рамщайн се предвижда среща на министър Стоянов с министъра на отбраната на Швеция Пол Йонсон и с представители на Министерството на отбраната на Френската република. В състава на българската делегация са включени началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска. |
19.01.2023 |
„Основната задача, която Министерството на отбраната си постави в началото на август, беше да ускори процесите по модернизацията на въоръжените ни сили“. Това посочи министърът на отбраната Димитър Стоянов днес при отчета за дейността на служебното правителство.
Министър Стоянов припомни, че беше изготвена Програма за приоритетни инвестиционни разходи на Министерството на отбраната до 2032 г. с 13 проекта. Тя е внесена в Народното събрание. „Първият етап е за десет проекта с хоризонт 2026 г.“, уточни той. Един от тези проекти, за който вече е подписан международен договор, е за придобиване на допълнителни осем самолета F-16. „Във връзка с този проект, след закъснение от повече от три години, бяха стартирани и проектите по изграждане на инфраструктурата за приемане на самолетите в авиобаза „Граф Игнатиево“, заяви министър Стоянов. Той съобщи, че днес в авиобазата се откриват две нови площадки, а следващата седмица – още две.
Министър Стоянов коментира и другите основни модернизационни проекти на видовете въоръжени сили. Проектът за придобиване на 3D радари е в напреднала фаза, като е изготвено искане за предоставяне на конкретни оферти. Рестартиран е и проектът за бойна машина на пехотата. „Година и половина по него не беше направено нищо и ние рестартирахме процеса от самото начало. Бяха изпратени искания за предоставяне на информация до 13 фирми, от които вече имаме отговор, а следващият етап е да изготвим искане за конкретни оферти“, уточни той. „Сключени бяха три договора за доставка на въоръжение по проекта за придобиване на многофункционални патрулни кораби, които са с хоризонт 2025 - 2026 г.“, каза министър Стоянов. С тези договори практически се приключва въоръжаването на патрулните кораби. Продължава да се работи по реализацията на проекти за модернизация на танковете Т-72, за придобиване на безпилотни летателни апарати, модернизацията на Силите за специални операции – мащабни проекти, които ангажират огромен държавен ресурс.
„Успяхме след три години, в които бяха изгубени над 10 млн. долара, да бъде сключен и гласуван в Народното събрание международен договор с Федералната резервна банка на Ню Йорк, съгласно който нашите средства за самолетите F-16 са в сметка и ние очакваме приходи с всеки изминат ден“, каза Министърът и допълни, че преди това всички средства, предоставени авансово по договора, стояха без никаква доходност.
Министър Стоянов подчерта, че Българската армия помага на населението при бедствия и участва в спасителни операции. И днес тридесет военнослужещи с техника от 10-и механизиран батальон от състава на Трето бригадно командване се включиха в преодоляването на последиците от бурния вятър във Враца.
Във връзка с участието на въоръжените сили в охраната на държавната граница, министър Стоянов припомни, че то датира от 2017 г. „Ние работим в отлично взаимодействие с Гранична полиция. Активно беше участието на Българската армия, особено през периода септември – октомври, когато участвахме в охраната на границата с над 740 човека. В същото време използвахме и дронове, които са на разположение на Силите за специални операции. Извършен беше ремонт на над 110 км от инженерното съоръжение като бяха поставени допълнително над 5 км мрежа тип „бруно“. Допълнително бяха ремонтирани над 300 пана“, акцентира той. Министър Стоянов подчерта и съвместната работа с Гранична полиция по възстановяването на държавната граница в участъка между гранични-полицейски управления Елхово и Резово. |
19.01.2023 |
„Конфликтът в Украйна показва, че решаващи за успеха са ситуационната осведоменост, бързият обмен на информация, маньовър и устойчива логистика. Бързото съсредоточаване на ефектите по критични способности на противника и запазването на инициативата, на базата на устойчиво управление, са ключови фактори за успеха. Децентрализацията и делегирането на правомощия на мотивирани командири осигуряват бързина и ефективност на вземаните решения при воденето на бойни действия“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в изказването си по време на заседанието на Военния комитет на НАТО на 18 и 19 януари в Брюксел, Белгия.
Той беше категоричен, че това поставя още по-високи изисквания към въоръжените сили и по-специално към степента на тяхната готовност, ниво на подготовка и оперативна съвместимост, и не на последно място – към ефективността на системата за осигуряване и поддръжка. „Постигането на тези критерии е възможно само чрез сериозни инвестиции в отбраната и изграждането на мотивиран и добре подготвен личен състав“, подчерта адмирал Ефтимов.
В откриващата сесия на форума заместник-генералният секретар на НАТО Мирча Джоана направи анализ на ситуацията в евроатлантическата зона и очерта приоритетни области, в които ще бъде търсена военна експертиза за подпомагане вземането на важни политически решения за бъдещето на Алианса и изготвянето на обща декларация по време на предстоящата през юни тази година Среща на върха във Вилнюс, Литва.
Заседанието на Военния комитет даде възможност на началниците на отбраната да обсъдят обстановката в Украйна, както и възможностите за оказване на подкрепа към страната. Отделни сесии бяха посветени на дискусия и анализ на текущото състояние и бъдещото развитие на мисиите и операциите в Косово и Ирак.
В рамките на събитието адмирал Ефтимов обсъди предизвикателствата пред сигурността в Балканския регион, както и аспекти на военното сътрудничество със своите колеги генерал Даниел Петреску от Румъния и генерал Марк Мили от САЩ.
|
19.01.2023 |
|
18.01.2023 |
"По проектите за модернизация на Българската армия служебното правителство направи доста неща." Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в предаването на bTV „Тази сутрин“ днес, 18 януари. Придвижен е проектът за вторите осем самолета F-16 и за тях страната ни е направила и първата вноска. Очаква се да започнат да пристигат през 2027 г. Получени са отговори на изпратено искане за предоставяне на информация за бойни машини на Сухопътните войски; предстои получаване на конкретни оферти. Подготвени са искания за предоставяне на информация по проект за придобиване на 155-мм гаубици и се работи по искания за предоставяне на информация по проект за придобиване на системи за залпов огън", разясни министър Стоянов.
Продължава работата по търсене на т.нар. заместващи платформи в бойната ни авиация. Те ще бъдат тема на срещите му с шведската и френската страна в края на седмицата. „Има уверение, че в началото на февруари от шведска страна ще получим оферта. Търсим самолети втора ръка, на лизинг и на възможно най-ниска цена“, припомни той. „Все по-трудна става поддръжката на авиационната техника, както и на техниката на Сухопътни войски; поддръжката става и невъзможна, когато техниката е придобивана от бившия Съветски съюз, тъй като не можем да произвеждаме сами резервни части“, посочи министър Стоянов.
Министърът на отбраната отново подчерта, че всички самолети Су-25, които са на щат в Българската армия, са налични и с тях се изпълняват полети. „20 бойни самолета Су-25 са продадени в периода 2005 – 2012 г., шест от тях все още са в България, 14 от тях са изнесени през годините, основно в посока Грузия. Продажбата им е в резултат на това, че през 2001 г. беше приет План 2004, с който Българската армия беше редуцирана, включително и Военновъздушните сили. В резултат на този план, самолетите са обявени за излишни и са продадени като излишна техника. Купувани са от компании, които имат разрешителни, и дейността са я извършили законно“, посочи той. "Помощта, която е изпратена на Украйна, е в съответствие с решението на Народното събрание", припомни министърът и подчерта: „Парламентът знае какво се изпраща.“ Изненадващо за него е, че част от депутатите са казали, че се срамуват от това, което изпращаме. „Трябва да се срамуват от това - къде са довели Българската армия, а не от това – какво изпращаме в Украйна“, коментира министър Стоянов. По думите му – списъкът с въоръжение и техника, изпратени като помощ, е част от задълбочен анализ за цялостното състояние на Българската армия. „Важното е, че изпълнихме решението на Народното събрание. Казвал съм за моя консервативен подход при това изпълнение, тъй като Българската армия има конституционни задължения, те трябва да се изпълняват както са заложени в нашите военновременни планове“, изтъкна той. По думите му – украинската страна е изразила задоволство от това, което е получила като помощ. Това е станало по време на срещите му в Киев през декември миналата година. Посещението в Украйна не е тайно, подчерта министър Стоянов, и посочи, че в такива случаи Министерският съвет взима решенията за външната политика. Министърът на отбраната отхвърли твърденията на политически сили и конкретно на БСП за цената, на която България придобива самолетите F-16, тъй като проектите са минали през Народното събрание. По думите му - абсурдна е тезата, коментирана от знакови фигури в БСП, че няма да продължат политиката на служебния кабинет за даване на оръжие. „Вчера министър-председателят Кирил Петков каза колко много оръжие е давано миналата година, може би Корнелия Нинова ще обясни това“, каза той и допълни: „Служебното правителство изпълнява решение на Народното събрание, в това Народно събрание са и депутатите на БСП. Не може да прехвърлят слабостта на партията си върху служебното правителство."
„Моето желание е да има редовен кабинет, с парламент. Проблем на служебния кабинет е липсата на подкрепа в парламента, независимо че нещата, които се предлагат, са добри за страната ни“, каза министър Димитър Стоянов. На въпрос за оценка на работата на служебния кабинет в последните месеци, включително и неговата като министър на отбраната, той заяви, че винаги може да се свърши нещо повече в интерес на Българската армия.
|
18.01.2023 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов участва в първото за тази година заседание на Военния комитет на НАТО, което се провежда на 18 и 19 януари в Брюксел, Белгия.
В рамките на форума ще бъдат обсъдени актуални теми, свързани с етапите от развитието, прилагането и адаптирането на различни ключови стратегически документи по изграждането и укрепването на способностите за възпиране и отбрана на Алианса.
Специално внимание ще бъде отделено на ситуацията в и около Украйна, възможностите за оказване на подкрепа на украинските въоръжени сили и негативното влияние на войната върху обстановката по сигурността в Черноморския регион и по Източния фланг на НАТО. Ще бъде обсъдено също и текущото състояние и бъдещото развитие на мисиите и операциите на Алианса в Косово и Ирак.
Намирането и постигането на баланс между изграждането на необходимите способности и ресурсите за отбраната ще бъде акцент в планираните дискусии. Участниците ще обсъдят и отражението на повишените разходи за отбрана върху синхронизирането на националните и регионални планове със съюзните такива.
|
17.01.2023 |
 „Днес открихме цех за производство на военна продукция, която е особено търсена. Това ще даде тласък на развитието на „ТЕРЕМ - Цар Самуил“ и на групата „ТЕРЕМ - Холдинг“, но още по-важно е, че се откриват работни места в Костенец“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов при откриването на нови производствени мощности на територията на държавното дружество „ТЕРЕМ – Цар Самуил“ ЕООД гр. Костенец. По думите на министъра дружеството може да стане най-голямото предприятие в региона. „Адмирации за ръководството на „ТЕРЕМ“: това е чудесен иновативен подход. Надявам се това производство да бъде доразвито до нови стандарти, каквито има в натовските армии“, подчерта той.
„Новото производство ще открие допълнително около 30 работни места, което за региона на Костенец е добре“, каза управителят на „ТЕРЕМ – Цар Самуил“ ЕООД Иван Стоянов. По думите му – търсенето на подобна военна продукция е голямо; дружеството има сключени договори, които изпълнява и продължава да разширява и модернизира производството си. Очаква се да се повишат и възнагражденията. „Надявам се много млади хора да намерят своето работно място в нашия завод“, подчерта управителят на „ТЕРЕМ – Цар Самуил“ Иван Стоянов.
Министърът на отбраната Димитър Стоянов преряза лентата на цеха, където се помещава производството на изделия по метода на шнековане на взривни вещества в корпуса, заедно с изпълнителния директор на „ТЕРЕМ Холдинг” ЕАД Кръстю Кръстев и управителя на „ТЕРЕМ – Цар Самуил” ЕООД Иван Стоянов. На церемонията присъстваха и заместник-министрите на отбраната Теодора Генчовска и Катерина Граматикова. Пред гостите бяха представени дейността и възможностите на дружеството.
*** Държавното дружество от група „ТЕРЕМ Холдинг” ЕАД - „ТЕРЕМ – Цар Самуил” ЕООД гр. Костенец, с принципал министъра на отбраната, започва 2023 г. с възстановяване на съществувало производство и внедряване на съвременни високоефективни технологии. За да отговори на актуалните потребности, ръководството на „ТЕРЕМ – Цар Самуил” ЕООД през последните години ориентира основната дейност на дружеството от ремонтна към производство на боеприпаси и пиротехнически изделия. Конструкторски колектив на „ТЕРЕМ – Цар Самуил” ЕООД разработи офанзивна и дефанзивна ръчни гранати с ПВЦ корпус и готови поразяващи елементи, светлинно звукови ръчни гранати, електровъзпламенител за 122 мм реактивен изстрел за БМ-21 и др. В началото на годината бе възстановена и технологията за производство на изделия по метода на шнековане на взривни вещества в корпуса. Шнековането на 122 мм ОФ изстрел за 2-С1 и Д-30 се е извършвало в периода 1984 г. - 1988 г.
|
17.01.2023 |
„Министерството на отбраната не е продавало самолети Су-25 повече от 10 години“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в отговор на въпрос на журналисти днес, 17 януари, в Костенец. Министър Стоянов откри ново производство в държавното дружество от групата на „ТЕРЕМ Холдинг“ ЕАД – „ТЕРЕМ Цар Самуил“ ЕООД. Министърът категорично опроверга спекулациите, че Министерството на отбраната е предоставяло техника и въоръжение на украинската страна, извън одобрената с решенията на Народното събрание от миналата година. „20 броя самолети Су-25 са продадени в периода 2005 – 2012 г. на четири фирми“, припомни той. През същия период 2005 – 2012 г. част от тези бойни самолети са изнесени. От самолетите, закупени тогава от български фирми, шест броя са в България, собственост са на българска фирма, и не са продадени", поясни той. На въпрос за цитираните в публикации продадени танкове Т-72, министър Стоянов заяви: „През последната година Министерството на отбраната не е продавало танкове Т-72 на когото и да било. Те са собственост на Българската армия и стоят в нашите формирования. В решението на Народното събрание ясно е казано какво може да бъде изнасяно в помощ на Украйна - въоръжение и техника. Не са изнасяни нито Т-72, нито комплекси С-300, нито МиГ-29, нито Су-25“, почерта министър Стоянов. Средствата за предоставяната техника и хуманитарна помощ за Украйна подлежат на възстановяване от европейския фонд и страната ни вече е кандидатствала за това. Към момента тяхната сума не може да бъде посочена. „Хуманитарната помощ само от Министерството на отбраната е около 7 милиона лева - говоря за предоставените каски, бронежилетки, медицински китове и дрехите“, каза министър Димитър Стоянов. Продължават интензивните разговори с полската страна за двата двигателя за самолети МиГ-29, които страната ни очаква от Полша. „Моята идея е до края на януари двигателите да бъдат в България“, посочи министър Стоянов. В петък министърът на отбраната ще участва в поредната среща за оказване помощ за Украйна, която се провежда във формата „Рамщайн“. Там той очаква да проведе разговори с представители на френската и шведската страна за заместващите изтребители, както и с германската страна по теми, свързани с превъоръжаване на Българската армия.
|
12.01.2023 |
„Ресурс за участието на Българската армия в спасителни операции има“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 12 януари, в публицистичното предаване „Още от деня“ на БНТ. Той коментира участието на въоръжените сили през последните дни в спасителната операция в Рила и в медицинската евакуация на бременна жена. „Военнослужещите от ВМС и ВВС се справиха чудесно и аз мога само да ги адмирирам за това, което постигнаха с тези две мисии“, заяви министър Стоянов. Той припомни и участието на въоръжените сили в помощ на наводнените села в Карловско през септември. „Над 30 дена Българската армия беше в трите наводнени села в Карловско. Едва ли има друга институция, която да е участвала така масирано в помощ на пострадалото население. Нашият гражданският дълг е такъв – армията е винаги там, където е необходима“, категоричен беше министърът на отбраната.
Министър Стоянов коментира и предоставянето на военна помощ за Украйна. „Процесът на предоставянето на военна подкрепа за Украйна е в ход. Това, което се предава и ще бъде предоставено на страната, ще бъде възстановено като финансова стойност“, съобщи той. „Българската армия не изнася новопроизведено въоръжение, а предоставя това, което Народното събрание е решило и утвърдило като списък, нищо по-различно“, разясни министър Стоянов. Той припомни, че експерти от Щаба на отбраната са подготвили анализ, на базата на който се е взело решение какво може да бъде предоставено на Украйна, без да се нарушават способностите на Българската армия.
„България е парламентарна република. Служебният кабинет изпълнява решенията на парламента“, заяви министърът на отбраната. Той отбеляза, че за да бъдат туширани страховете на част от народните представители, че Министерският съвет ще изнася безразборно и без контрол въоръжение и боеприпаси за Украйна, се е наложила промяна в Споразумението между министерствата на отбраната на двете страни за предоставянето на военна помощ. „Промяната гарантира, че всяко предоставяне на помощ ще бъде одобрявано от Народното събрание“, каза министър Стоянов. Той отново подчерта, че нямаме възможност да предоставим тежко въоръжение от рода на зенитно-ракетни комплекси и самолети, докато не се намерят съответни заместващи платформи. Към този момент се водят разговори със съюзни държави за заместваща техника, с която може да се постигне оперативна съвместимост. „Ако искаме да имаме модернизирана армия, ние определено трябва да си закупим модерно оръжие, което отговаря на съвременните изисквания“, категоричен беше министърът на отбраната. Той посочи, че и в момента се работи по приоритетни модернизационни проекти на въоръжените сили, както и за осигуряване на летателната годност на МиГ-29. „Полагаме невероятни усилия за намирането на резервни части за МиГ-29 До края на януари чакаме два двигателя от Полша“, съобщи министърът на отбраната. |
12.01.2023 |
 115-ата годишнина на българското военно разузнаване и празника на Служба „Военно разузнаване“ бяха отбелязани днес, 12 януари. Честването започна с молебен за здраве, отслужен от Негово високопреосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп в присъствието на министър-председателя на Република България Гълъб Донев, министъра на отбраната Димитър Стоянов, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заместник-министрите на отбраната Теодора Генчовска и Катерина Граматикова, началникът на кабинета на министъра на отбраната Владко Владов.
Министърът на отбраната Димитър Стоянов заяви, че постиженията и имената на българските военни разузнавачи остават далече от общественото внимание, но както военното и държавното ръководство, така и нашата общественост високо оценяват мястото на Службата в системата за национална сигурност. „Военното разузнаване се ползва със заслужено доверие и авторитет сред партньорските структури в рамките на НАТО и ЕС. Доверие, което е и отлична оценка за работата на ръководството и на личния състав“, каза министър Стоянов.
Адмирал Емил Ефтимов очерта основните предизвикателства, които нарастнаха през последната година заради военните действия на Руската федерация, усложнената среда на сигурност на Балканите и засиления миграционен поток. “Уверен съм, че и през 2023 г. ще работите компетентно и мотивирно в защита на националната и колективна сигурност от външни посегателства, рискове и заплахи и ще отстоявате авторитета на Службата”, каза адмирал Ефтимов.
Директорът на Служба „Военно разузнаване“ бригаден генерал Венелин Венев подчерта, че Службата се чувства защитена и осигурена да продължи изпълнението на задачите си. Той изказа своята признателност към личния състав, с чиито усилия и способности се реализира потенциала на военното разузнаване.
|
12.01.2023 |
Сътрудничеството в областта на отбраната между България и Индия обсъдиха министърът на отбраната Димитър Стоянов и посланикът на Индия Н.Пр. Санджай Рана. В срещата участва и заместник-министърът на отбраната Катерина Граматикова.
По време на разговора беше обърнато специално внимание на традиционно приятелските отношения между двете страни, както и на възможностите за тяхното задълбочаване.
Посланикът на Индия Н.Пр. Санджай Рана изказа благодарност за развитието на партньорството между двете страни в областта на отбраната.
|
08.01.2023 |
Екипаж на вертолет "Кугар" от състава на 24-а авиационна база Крумово извърши спасителна операция на пострадал в Рила днес, 8 януари. В 15.15 ч. хеликоптерът излетя за района на метеорологичната база под връх Мусала, където парапланерист е претърпял инцидент. Екипажът успешно транспортира пострадалия до УМБАЛ “Свети Георги” в Пловдив, където в 16.25 ч. пациентът е бил поет от специализиран медицински екип.
Спасителната операция беше проведена след искане от Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението”. |
06.01.2023 |
   Тържествен богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия бе отслужен днес, 6 януари, пред Паметника на незнайния войн в София от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний. На ритуала присъстваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, министър-председателят Гълъб Донев, министърът на отбраната Димитър Стоянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши военни, народни представители, представители на местната власт, граждани.
Водосвет бе отслужен на знамената-светини на Тринадесети пехотен Рилски полк, Петнадесети пехотен Ломски полк, Двадесет и трети пехотен Шипченски полк, Тридесети пехотен Шейновски полк, Шести пехотен Търновски полк, Двадесет и четвърти пехотен Черноморски полк, Двадесет и пети пехотен Драгомански полк и Щандарта на 1-ви конен полк, както и бойните знамена на Националната гвардейска част, Военната академия „Г. С. Раковски“, военните формирования 44 510 – София, 22 320 – Божурище, 28 860 – Горна Малина, 24900 – Враждебна и представителните знамена на видовете въоръжени сили.
Пред паметника на Незнайния воин бяха положени венци в знак на преклонение пред паметта на загиналите за свободата и независимостта на България.
Традиционният Богоявленски водосвет беше отслужен и във всички гарнизони на Българската армия.
Във Варна Представителният духов оркестър на ВМС и представителни блокове на военните формирования от Варненския гарнизон участваха в ритуала за благославяне на частите и на бойните знамена пред Катедрален храм „Св. Успение Богородично“. Военен ритуал за водосвет на бойните знамена се състоя в Бургас пред храм „Св. Св. Кирил и Методий“. В Плевен бе отслужен водосвет на знамената на ВВВУ „Георги Бенковски“, Единния център за начална подготовка, 12 Военновъздушна учебна база, а във Велико Търново - на бойните знамена на Националния военен университет.
|
06.01.2023 |
Съвместна операция на Военноморските и Военновъздушните сили за медицинска евакуация беше изпълнена успешно днес. Вертолет „Дофин“ от състава на авиобаза „Чайка“ във Варна, оборудван с медицинска апаратура за евакуация и спасяване, транспортира родилка в тежко състояние от Силистра до Балчик тази сутрин. Екипажът на самолет „Спартан“ от състава на 16-а авиационна база изпълни задачата по транспортиране на пациента по маршрута Балчик - София, като излетя за столицата около 12.00 ч. и кацна около 13.00 ч.
Операцията беше проведена по разпореждане на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов след искане от Министерството на здравеопазването. |
05.01.2023 |
Традиционният богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия ще бъде отслужен утре, 6 януари, във всички гарнизони на страната. Тържественият ритуал в София ще започне в 11.00 часа пред Паметника на незнайния войн. Ще присъстват министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
На ритуала в София ще присъстват още президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев, висши военни, народни представители, представители на местната власт, на военнопатриотичните съюзи, общественици, граждани.
Богоявленският водосвет ще бъде отслужен от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний в съслужение със свещеници от Българската православна църква. В тазгодишния ритуал са включени знамената-светини на Тринадесети пехотен Рилски полк, Петнадесети пехотен Ломски полк, Двадесет и трети пехотен Шипченски полк, Тридесети пехотен Шейновски полк, Шести пехотен Търновски полк, Двадесет и четвърти пехотен Черноморски полк, Двадесет и пети пехотен Драгомански полк и Щандарта на 1-ви конен полк, както и бойните знамена на Националната гвардейска част, Военната академия „Г. С. Раковски“, военните формирования 44 510 – София, 22 320 – Божурище, 28 860 – Горна Малина, 24900 – Враждебна и представителните знамена на видовете въоръжени сили.
*** Уважаеми колеги, За отразяване на водосвета на бойните знамена и знамената-светини утре, 6 януари 2023 г., журналисти ще бъдат допускани през пункта за проверка при улиците „Париж“ и „Шипка“ след представяне на актуални журналистическа карта и документ за самоличност.
|
05.01.2023 |
Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха днес, 5 януари, невзривени боеприпаси, открити в село Горна Козница, област Кюстендил. Вчера формирование за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от 3-и механизиран батальон – Благоевград от състава на 3-о бригадно командване извърши разузнаване и транспортиране на три ръчни гранати, открити в частен дом в село Горна Козница, област Кюстендил. Невзривените боеприпаси бяха унищожени на Учебен полигон „Симитли“. Ръководител на формированието е капитан Димитър Димитров.
Военнослужещите действаха на основание искане на главния секретар на МВР и по заповед на командира на Сухопътните войски.
|
04.01.2023 |
Министерството на отбраната продължава разговорите с Полша за ремонт на двигатели за самолетите МиГ-29 за българските Военновъздушни сили (ВВС). Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов след заседанието на Комисията по отбрана днес, 4 януари. Полската страна може да ни предостави два двигателя за самолети МиГ- 29, като се водят и разговори за ремонт на още четири двигателя. Цената и параметрите на бъдещ договор все още се уточняват, обясни министър Стоянов.
В края на 2022 г. заместник-министърът на отбраната Катерина Граматикова участва в Полша в работна среща с представители на Министерството на националната отбрана на Полша и полската компания „Военни авиационни заводи №2“ за ремонта на двигателите.
Министерството на отбраната продължава да търси варианти и за предоставяне на самолети, с които да се изпълнява мисията по охрана на въздушното ни пространство след изтичане на ресурса на МиГ-29. Разговори се водят със САЩ, Държавата Израел, Франция и Швеция. Очаква се още информация, за да се изготви анализ, при което основният аргумент ще бъде необходимият финансовия ресурс, посочи министър Стоянов. „Моите предпочитания са да има самолет за изтребителната ни авиация и ние сами да охраняваме въздушното си пространство. ВВС са ме уверили, че имат възможности да осигурят инженерно-технически и летателен състав, ако типът самолет е различен“, посочи той.
В отговор на въпрос относно днешното решение, с което Министерският съвет предлага на Народното събрание да ратифицира допълнително споразумение между министерствата на отбраната на България и Украйна за изменение на споразумението относно безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси, министър Стоянов заяви, че не е коректно да се правят спекулации по въпроса. „Министерството на отбраната не изнася въоръжение и техника извън одобреното вече с решението на Народното събрание. По никакъв начин не бихме си позволили да прескочим най-висшия орган в държавата“, каза министър Стоянов и допълни, че такъв тип решение не може да бъде взето без Народното събрание. |
03.01.2023 |
Военнослужещи от Военноморските сили (ВМС) унищожиха днес, 3 януари, невзривен боеприпас, открит на плажа в град Обзор, Област Бургас. В Морския оперативен център на ВМС в 22.50 ч. снощи е постъпило искане от областния управител на Бургас за съдействие от специалисти на ВМС за разпознаването и евентуалното унищожаване на предмет, наподобяващ мина, открит на плажа. Формирование за разузнаване, транспортиране и унищожаване на невзривени боеприпаси от Военноморска база - Варна с ръководител капитан III ранг Илия Стойчев извърши оглед на открития предмет, който е класифициран като стара силно корозирала противодесантна мина.
Мината е унищожена на място, с отцепване на района, при стриктно спазване на мерките за безопасност.
|
|
 |