 |
Новини - архив
31.01.2020 |
|
31.01.2020 |
Книги на военно-историческа тематика ще бъдат представени от вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов пред обществеността в град Битоля, Република Северна Македония. Поканата за участие в събитието е на сдружението Културен център „Иван Михайлов“ в Битоля.
Срещата на министър Красимир Каракачанов с обществеността е в Културния дом в Битоля от 12.00 ч. в събота, 1 февруари. На нея ще бъдат представени исторически, биографични и документални книги за български военачалници и събития от общата ни военна история.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще запознае присъстващите на срещата с исторически факти за личности като полковник Борис Дрангов, виден военачалник и военен педагог, известни и по-малко познати дейци на национално-освободителното движение в Македония и Одринска Тракия, бележити български офицери, родом от Македония, моменти от войните за национално обединение на българския народ през ХХ век и други теми.
Инициативата на Културния център „Иван Михайлов“, в която се включва министър Красимир Каракачанов (историк по образование и автор на книги и научни статии по българска история), цели да подпомогне общото разбиране за съвместните исторически дати и събития от двете страни на границата.
По-късно заедно с представители на местната общественост министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще почете паметта на полковник Константин Каварналиев, герой от Междусъюзническата война (загинал през 1913 г. за освобождението на Македония). Те ще поднесат венци и цветя пред паметника на полк. Каварналиев, който бе възстановен с усилията на Министерството на отбраната през 2019 г. след десетилетия на забвение. |
30.01.2020 |
Формированиe за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от 29-ти механизиран батальон - Шумен, от състава на Единен център за начална подготовка унищожи днес, 30 януари, на учебен полигон „Дивдядово“ невзривен боеприпас, открит в Търговище.
Боеприпасът – корозирала ръчна граната със запалка, е намерена на 29 януари близо до контейнер за смет в кв. Запад, град Търговище. Същият ден специализираният екип, под ръководството на капитан Ангел Иванов, извърши разузнаване и транспортиране на боеприпаса, който днес е унищожен при спазване на всички мерки за безопасност. Военнослужещите действаха на основание отправено искане от главния секретар на МВР и по разпореждане на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
29.01.2020 |
Със заповед на министъра на отбраната е обявен конкурс за попълване на 100 вакантни матроски (войнишки) длъжности във военни формирования на Военноморските сили (ВМС). Могат да кандидатстват лица, завършили граждански средни или висши училища, в страната и в чужбина.
Обявените свободни места са във военните формирования във Варна, Бургас, Сенокос (община Балчик), Приселци (община Аврен). Търсят се боцмани, радиотелеграфисти, радиометристи, механици, електромеханици, машинисти, водолаз, шофьори и др.
Сред изискванията към кандидатите са да имат българско гражданство, минимум завършено средно образование, да са годни за военна служба, да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер и др. За длъжностите на спасителен кораб, фрегата, ракетен катер, учебно-спомагателен кораб, базов миночистач и др. се изисква кандидатът да покрива медицинските стандарти за годност за плавателна служба на надводни кораби.
В срок до 27 март 2020 г. кандидатите трябва да подадат лично писмено заявление и всички необходими документи до командира на Военноморските сили чрез структурите на Централното военно окръжие (ЦВО) по постоянен адрес.
Конкурсът ще се проведе по график от 12 до 14 май 2020 г. Той включва тест за обща култура, изпит за определяне на физическата годност и събеседване.
Тестът за обща култура обхваща 80 въпроса от 4 области (български език и литература; математика и логика; история; информатика) и се провежда за 60 минути. Изпитът по физическа подготовка включва изпълнение на брой коремни преси и лицеви опори за 90 секунди, тичане совалка 10х10 метра и крос 1000 метра. За някои от длъжностите кандидатите изпълняват още и набиране и плуване и плуване под вода за време.
Информация за всички обявени вакантни длъжности във Военноморските сили, условията и сроковете за кандидатстване може да намерите в интернет страницата на Министерството на отбраната тук.
|
28.01.2020 |
 Основните усилия на Военноморските сили(ВМС) през 2019 г., съобразно отпуснатия ресурс, бяха насочени към поддържане и развиване на способности, осигуряващи защитата на морския суверенитет, наблюдението и контрола на морските пространства, изпълнението на задачи по търсене и спасяване на море и оказване на помощ на населението при бедствия, като приоритетно се изпълняваха изискванията на пакета цели за способности 2017 и се подготвяха декларираните сили за НАТО и ЕС и тези, определени за участие в операции, мисии и международни учения. Това се казва в анализа на подготовката и войсковата дисциплина във флота през 2019 г. Докладът бе представен днес, 28 януари, от началника на щаба на ВМС капитан I ранг Камен Кукуров по време годишния анализ на подготовката. Присъстваха командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов,зам.-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, представители на командванията на Сухопътните войски, Военновъздушните сили и Съвместното командване на специалните операции, началници на отдели и сектори от командването на ВМС и командирите на военни формирования.
Акцент в анализа бе поставен върху участието на кораби и личен състав в операции и мисии на НАТО - по морска сигурност „SEA GUARDIAN” в Средиземно море с фрегата „Верни”; в състава на Втората постоянна корабна група на НАТО с фрегата „Дръзки”; в състава на Постоянната противоминна корабна група на НАТО с минен ловец „Цибър” и с базов миночистач „Шквал”; в походните щабове на постоянните военноморски групи на НАТО, както и в операциите на ЕС „АТАЛАНТА” и „EUNAVFORMED/Op SOPHIA”. През изминалата година за първи път офицер от ВМС изпълнява длъжността началник на щаба на Втората постоянна противоминна група на НАТО.
Участието в операции и мисии на Алианса спомогна за повишаване подготовката на личния състав и затвърди престижа на страната като надежден партньор, подчерта капитан I ранг Камен Кукуров.
През 2019 г. ВМС организираха, проведоха и участваха в общо 117 учения, от които 46 тактически учения на единичния кораб, 40 тактически учения на бреговите формирования, 3 тактически учения на корабни дивизиони, 2 на отряд кораби, 1 тактическо учение на Флотилия бойни и спомагателни кораби „Черно море 2019”, едно летателно тактическо учение, национално военноморско учение с международно участие „Бриз 2019”, както и участваха в 3 национални и 22 международни учения.
Военния флот участва с кораби в множество международни учения, сред които: съвместното българо-румънско противоминно учение „POSEIDON”; противоподводното учение на ВМС на Румъния „SEА SHIELD 2019”; учение на ВМС на Украйна и ВМС на САЩ, отворено за международно участие „SEA ВREEZE 2019” и др.
Кулминация в подготовката на ВМС за 2019 г. беше провеждането на националното военноморско учение с международно участие „БРИЗ 2019” и сертифициране на базов миночистач „Шквал” съгласно стандартите и критериите на НАТО. Една медицинска евакуация, една издирвателна акция, две издирвания на обекти по бреговата ивица на България, девет разузнавания и унищожаване на невзривени бойни припаси и морски мини са извършили формированията от ВМС за оказване на помощ на населението при бедствия и аварии. При изпълнението на поставените задачи са участвали общо над 60 военнослужещи и цивилни служители.
|
28.01.2020 |
 Военнослужещ от Военноморските сили (ВМС) беше награден със заповед на началника на отбраната за доблестна постъпка, довела до спасяването на човешки живот, при инцидент, на който той е станал свидетел. В Щаба на ВМС днес, 28 януари матрос Левон Топалян от военното формирование 26 870 – Варна получи награда сувенирен нож „Манлихер” от заместник-началника на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов.
Поводът за награждаването са доблестта, честността и самообладанието, проявени от матрос Левон Топалян. На 12 декември 2019 г. рано сутринта в района на квартал „Чайка” във Варна матрос Топалян спасява живота на припаднала жена, която удря главата си и получава гърч. Матросът е повикал бърза помощ, събрал личните документи, вещи и ключове на пострадалата жена и ги предал на пристигналия медицински екип.
|
28.01.2020 |
Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха днес, 28 януари, невзривен боеприпас, открит в землището на село Горно Изворово, Община Казанлък, област Стара Загора. Формированиeто за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия от Батальона за защита на силите – Стара Загора от състава на Втора механизирана бригада беше под ръководството на капитан Йордан Йорданов. При спазване на мерките за безопасност военнослужещите извършиха разузнаване и унищожаване на място на 120 мм осколъчно-фугасна мина, силно корозирала, без видима маркировка.
|
24.01.2020 |
Със заповед на министъра на отбраната е обявен конкурс за попълване на 38 войнишки длъжности в Съвместното командване на специалните операции (СКСО) в Пловдив. Обявени са вакантни позиции за „оператор - сапьор“, „оператор – санитар“, „оператор - радиотелеграфист“, „младши шофьор“, „шофьор – химик“ и др. За някои от длъжностите е необходимо кандидатите да притежават авиомедицинска годност за изпълнение на парашутни скокове. Минималното изискване за завършено образование е средно.
Кандидатите за конкурса за служба в СКСО трябва да подадат заявление до неговия командир, както и необходимите документи чрез структурите на Централното военно окръжие в срок до 21 февруари 2020 г.
Конкурсът ще се проведе на 26 и 27 март 2020 г. Той включва изпит по физическа подготовка, изпит-тест за обща култура и събеседване с кандидата. Изпитът по физическа подготовка на кандидатите ще се проведе чрез определяне на качествата им за сила (лицеви опори и коремни преси), бързина (бягане совалка 10х10 м) и издръжливост (крос 1000 м). Тестът за обща култура се състои от 100 въпроса.
Условията, на които трябва да отговарят кандидатите, и необходимите документи са посочени в обявата за конкурса, публикувана в интернет страницата на Министерството на отбраната тук.
|
24.01.2020 |
Корабите от Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG2) ще посетят Варна от 25 до 27 януари 2020 г. Групата включва кораби от Военноморските сили(ВМС) на Румъния (ROS CONSTANTIN BALESCU), ВМС на Германия (FGS FULDA), ВМС на Турция (TCG AKCAY) и ВМС на България - базов миночистач „Прибой”.
Целта на съвместното плаване на корабите от Алианса е да се подобри оперативната съвместимост и подготовката на многонационалното съединение при прилагане на процедурите и стандартите на НАТО, да развие военната готовност на участващите сили и да допринесе за морската сигурност в Черно море.
Командир на групата кораби е капитан ІІ ранг Валентин Влад, командир на румънския минен заградител CONSTANTIN BALESCU - капитан ІІ ранг Даниел Георма, командир на турския минен ловец AKCAY - капитан ІІІ ранг Селим Бахчекапълъ, командир на германския минен ловец FULDA - капитан ІІІ ранг Марио Беверт и командир на българския базов миночистач „Прибой” - капитан ІІІ ранг Христо Гинев.
*** Корабите ще бъдат на Морска гара, като на 25 януари, събота, ще бъдат отворени за посещение от граждани и гости на гр. Варна от 15:00 до 17:00 ч. При качването на корабите на посетителите ще бъде извършвана проверка от органите на служба „Военна полиция”.
|
24.01.2020 |
     Ритуали по полагане на военна клетва се проведоха днес, 24 януари, във 2-ра механизирана бригада – Стара Загора и в 78-ми батальон за осигуряване - Горна Баня. Пред тържествен строй и в присъствието на роднини, близки и приятели, 16 новоназначени войници във военните формирования от състава на 2-ра механизирана бригада и седем в 78-ми батальон за осигуряване целунаха бойното знаме и се заклеха да служат вярно и предано на народа и Родината си.
„Ден, в който спазвайки традицията, целувате нашата светиня – бойното знаме на 2-ра Тунджанска механизирана бригада и произнасяте съдбовните думи „Заклех се!”, вие ще се вречете в безпрекословна вярност и служба на Родината, на националната сигурност, на независимостта и суверенитета, на мира и спокойствието на нашите деца, родители и близки, на всички български граждани. Нека заедно затвърждаваме мотото на 2-ра Тунджанска механизирана бригада „Решителност и чест”. Гордея се с вас и за мен е чест да бъда ваш командир”, каза в приветствието си към младите войници командирът на бригадата бригаден генерал Стоян Шопов. На ритуала в Стара Загора присъстваха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, областните управители на областите Стара Загора и Хасково Гергана Микова и Стефка Здравкова, заместник-областният управител на Хасково Митко Петров, както и други представители на местната власт.
„Днес е свещен ден за вас. Изправени пред българското знаме, трябва добре да осъзнаете отговорността, която поемате, оставайки завинаги верни на клетвата и дадения обет пред олтара на Отечеството”, каза в словото си командирът на 78-ми батальон за осигуряване майор Александър Бойков. Ритуалите завършиха с преминаване в тържествен марш.
|
23.01.2020 |
   „Три основни големи международни учения се открояват в календара на Съвместното командване на силите през 2019 година: „Black Sea/Balkan Regional Exercises - 2019”, „Balkan Bridges - 2019“, „Naples Blueprint - 2019”. Участието на офицери от СКС в процеса на планиране и провеждане на различни международни учения допринесе за повишаване на техните умения за работа в международна среда, издигане авторитета на Българската армия и подобряване на оперативната съвместимост с щабовете на НАТО“, отбеляза командващият на Съвместното командването на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров днес, 23 януари 2020 година, по време на годишния анализ на подготовката, войсковия ред и дисциплината в Съвместното командване на силите.
Командващият на Съвместното командване на силите направи преглед на подготовката на личния състав и изпълнението на задачите през 2019 г. Той акцентира на подготовката, развръщането и осъществяването на национален контрол на контингентите зад граница; изграждането на декларираните формирования по Цели за способностите – 2017; планирането и изпълнението на дейностите по логистичното осигуряване на формирования от въоръжените сили, както и на контингентите, участващи в операции, извън страната; поддържането на устойчива комуникационно-информационна система, както и на способности за развръщане на полеви комуникационно-информационни възли в пунктовете за управление на СКС. Специално внимание беше отделено и на участието на група за контрол на придвижването в дежурство в състава на Съвместните сили с много висока степен на готовност за усилените Сили за отговор на НАТО (eNRF) 2019.
„През 2019 г. сертифицирането на формированията, участващи в операциите на НАТО и Европейския съюз, както и на декларираните формирования за силите за отговор и за колективната отбрана на НАТО е организирано и проведено своевременно и задачите в цялостния процес по сертифициране на военните формирования са изпълнени в пълен обем“, посочи генерал-лейтенант Любчо Тодоров. Той отбеляза също, че формирането на Оперативен разузнавателно-информационен център през годината е повишило възможностите за добиване, обработване и обмен на разузнавателна информация на оперативно и тактическо ниво в национален, съюзен и коалиционен формат.
Усилията на логистичните органи и звена от състава на СКС са били насочени и към поддържане на условия за безопасно съхранение на наличните количества въоръжение, техника, боеприпаси и материални средства и тяхната отчетност, в съответствие с изискванията на регламентиращите документи. Командващият на СКС с тревога отбеляза, че забавянето на процесите по утилизация и унищожаване на негодните боеприпаси е свързано с изразходване на допълнителни материални и финансови средства, необходими за тяхното съхранение, и е рисков фактор за гарантиране на безопасността, както за обслужващия ги личен състав, така и за околните населени места.
Генерал-лейтенант Любчо Тодоров обобщи основните направления за работа пред командването и подчинените формирования през 2020 г. Сред тях са: поддържане на бойната готовност и мобилизация, управление на формированията за овладяване и преодоляване на последствията от бедствия; усъвършенстване подготовката на СКС за поддържане и развитие на необходимите способности по планиране и провеждане на съвместни операции за защита на териториалната цялост на страната; подготовка, сертифициране, развръщане и осъществяване националния контрол на формированията, участващи в операциите на НАТО и Европейския съюз (ЕС), в коалиционни сили и регионалните инициативи; организиране на процеса по оценка и сертифициране на декларираните формирования от състава на СКС за участие в колективната отбрана на НАТО; развитие и усъвършенстване на системата за логистично осигуряване на формированията от Българската армия; осъществяване на оперативно ръководство на дежурните сили и средства за охрана на въздушното пространство, контрол на корабоплаването и защита на обекти от критичната инфраструктура на Република България, и др. Приоритет в работата през 2020 г. ще бъде и планирането и подготовката за участие в многонационалните учения „Steadfast Defender 21” и Defender Europe 21”.
„Изразявам своята и на ръководството на командването благодарност към дейността на щаба и подчинените формирования за отдадеността в изпълнението на поставените задачи. Само така с обединените усилия на всички ще бъдем в състояние да затвърдим постигнатото до момента и ще продължим да усъвършенстваме наложения модел за работа за утвърждаването на авторитета на Съвместното командване на силите”, каза в заключение генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
„Показвате отлични способности при сертифициране, развръщане и осъществяване на националния контрол на формированията, участващи в текущите операции на НАТО и Европейския съюз. Това изисква съвременен и мениджърски подход“, коментира заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов. Той акцентира върху проблемите, свързани с некомплекта при декларираните формирования от състава на СКС. По думите му, това ще оказва съществено влияние върху постигането в срок на заявените от Република България по време на отбранителното планиране в НАТО способности.
От името на висшето военно ръководство вицеадмирал Ефтимов поздрави личния състав на СКС за успешното справяне с предизвикателствата през 2019 г. и пожела здраве и упоритост за постигане на поставените задачи през 2020 г.
Гости на форума бяха заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков, началникът на Военна академия „Г. С. Раковски” генерал-майор Груди Ангелов, съветникът по военна сигурност на президента на Република България бригаден генерал Васил Лазаров, главният инспектор на Министерството на отбраната, директори на дирекции в Щаба на отбраната, представители на Военноморските сили, служба „Военна полиция“ и служба „Военна информация“.
|
22.01.2020 |
  Анализ на подготовката на командирите, щабовете и военните формирования от Сухопътните войски за учебната 2019 г. се проведе днес, 22 януари, под ръководството на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
„С усилията, старанието и професионализма на всеки един от състава на Сухопътните войски успяхме да поддържаме ръста на подготовка на щабовете и военните формирования за изпълнение на задачи по трите мисии на въоръжените сили. Основните планирани мероприятия по подготовката през годината са изпълнени. Въпреки съпътстващите ни трудности, резултатите от нашата дейност са положителни и това ни дава повод да отчетем годината като успешна“, посочи командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов в обръщението си към участниците във форума.
В анализа се посочва, че макар и в условията на висок некомплект, през изминалата година подготовката на Сухопътните войски е била насочена към поддържане и развитие на съществуващите отбранителни способности, необходими за изпълнение на задачите по трите мисии на въоръжените сили, като основните усилия са били съсредоточени към мисия „Отбрана”.
Генерал-майор Михаил Попов акцентира и върху съвместната подготовка като един от приоритетите през годината. „Участието в международни учения, подготовки и обучения в чужбина се затвърди като ефективна форма за обучение на офицерите и формированията за работа и изпълнение на задачи в многонационална среда и допринася все повече за повишаване на уменията на военнослужещите, полевата натренираност на формированията и оперативната съвместимост с войските на страните от Алианса“, посочи той. Планирано е и през 2020 г. да продължат участията в учения и ротационни подготовки в тренировъчните центрове на силите на САЩ в Европа.
Подготовката на декларираните формирования през изминалата година се извърши в съответствие с поетите ангажименти. Усилията на формированията бяха насочени към поддържане на способности за изпълнение на определена мисия, като се усвояваха различни видове бойни и небойни действия за постигане на необходимата готовност за участие в колективната отбрана на НАТО.
Една от основните задачи и през изминалата година беше подготовката на формирования за изпълнение на задачи по мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност”. Сухопътните войски са основния вид въоръжени сили, който допринася за формирането, подготовката и окомплектоването на контингентите за участие в мисии извън страната. И в този момент те с успех изпълняват поставените им задачи в тясна връзка и взаимодействие с коалиционните партньори. Високата оценка, получена от съюзниците, свидетелства за нивото на подготовка.
Командирът припомни и приноса на формированията на Сухопътните войски за оказване на помощ на населението при преодоляване на последствията от бедствия на територията на цялата страна, както и на съдействие на местната власт под формата на помощ със специална и инженерна техника, обучен личен състав и експертно мнение. „Дори и в момента военнослужещи от състава на 2-ра бригада обезвреждат поредния намерен боеприпас в района на гр. Стралджа“, каза генерал-майор Михаил Попов.
Той посочи приоритетните направления в дейността на Сухопътни войски през 2019 година - запазване нивото на подготовка на формированията, насочване на усилията за преодоляване на недостига от военнослужещи, както и интензивна и активна работа по основните модернизационни проекти.
Участниците в анализа бяха запознати и със състоянието на войсковия ред и дисциплината във формированията за 2019 г. Предприетите конкретни мерки за подобряване на войсковия ред и дисциплината от командването на Сухопътните войски ограничиха предпоставките за допускане на инциденти и нещастни случаи.
На анализа присъстваха заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, съветникът по военната сигурност на Президента на Република България бригаден генерал Васил Лазаров, командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков, представители на Инспектората на МО, командването на ВМС, Съвместното командване на специалните операции, ръководството на Сухопътните войски и командирите на всички военни формирования.
„Инвестиционните проекти ще останат приоритетни за военното и политическото ръководство на Министерството на отбраната“, каза в обръщението си към участниците генерал-лейтенант Димитър Илиев. „Всички ние искаме да изградим Сухопътните войски като модерни, мобилни, надеждно защитени и оперативно съвместими войски с тези на нашите съюзници от Алианса“, категоричен бе заместник-началникът на отбраната. Той се спря също така и върху мерките за справяне с некомплекта, увеличаването на социалния пакет на военнослужещите и работата по стратегическия преглед на отбраната.
В края на заседанието командирът на Сухопътните войски благодари на целия личен състав за положения труд през 2019 г. и очерта основните направления за дейността през 2020 г.
|
22.01.2020 |
Специализиран екип от 42-ри механизиран батальон – Ямбол от състава на Втора механизирана бригада извърши разузнаване и транспортиране на невзривен боеприпас днес, 22 януари.
Формированието беше задействано след получаване на информация за открит невзривен боеприпас в землището на град Стралджа, област Ямбол. При направения оглед специализираният екип, под ръководството на капитан Димитър Дренски, установи, че това е корозирал 152 мм осколочно-фугасен снаряд. При спазване на мерките за безопасност, снарядът беше транспортиран до Учебен център „Победа” за унищожаване.
Военнослужещите действаха на основание отправено искане на главния секретар на МВР и по разпореждане на командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов.
|
21.01.2020 |
|
21.01.2020 |
|
20.01.2020 |
     Възстановяването на Военновъздушното училище е изправяне на една несправедливост и връщане на една традиция. Това каза днес, 20 януари, министърът на отбраната Красимир Каракачанов по време на тържествената церемония за откриването на Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия. „В своята дълга 1400-годишна история тук, на Балканите, България е имала различни съюзници и различни приоритети. Но Българската армия е имала едно единствено предназначение: да защитава териториалната цялост на страната от външни врагове и да осъществява нейните национални идеали. Това е основната задача на Българска армия и днес“, посочи още той.
Към курсантите във възстановеното Висше военновъздушно училище той се обърна с думите: „Българската авиация има славни и велики традиции. Няма нужда тепърва да се търси чужд опит и да се копират чужди кумири. В историята на нашата авиация има достатъчно офицери, които могат да бъдат вашият пример за подражание.“ Официалното откриване на най-новото Висше военно училище уважиха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев, председателят на комисията по отбрана Константин Попов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, народни представители, висши военни, представители на държавната и местната власт, членове на авиационната общественост и ветерани.
Бойното знаме на Висшето военновъздушно училище бе връчено от министър Красимир Каракачанов. Отслужен бе и тържествен водосвет от свещеници от плевенската епархия.
Вярвам, че възстановяването на Висшето военновъздушно училище ще отговори на обществените очаквания и ще способства за възвръщане на високия престиж на кадрите на Военновъздушните сили. Това заяви заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев в приветствието си. Той подчерта значението на личния състав, който ще ръководи процесите по развитие на вида въоръжени сили, ще управлява новата техника и ще отговаря за нейната поддръжка в следващите години. Пътят е труден и изисква възстановяване на инфраструктурата, разкриване на атрактивни специалности, откриване на Професионален сержантски колеж, създаване на иновативни центрове за изследователска дейност, подготовка за обучение и експлоатация на новия самолет F-16, привличане на български и чуждестранни инвеститори и студенти. Резултатът – готовност за равноправно участие в интегрираното обучение на кадри за ВВС и гражданската авиация на страните-членки на НАТО. Това каза в приветствието си началникът на ВВВУ бригаден генерал Юлиан Радойски.
|
18.01.2020 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев ще участват в официалното откриване на Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия в понеделник, 20 януари. На церемонията е поканен и президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев.
Тържественият ритуал за откриването на най-новото висше военно училище ще започне на 20 януари в 11.00 ч. На личния състав ще бъде връчено бойното знаме на училището, което бе осветено на 17 януари.
От 20 януари започва и подаването на документи за ранен и за редовен прием на курсанти във ВВВУ „Георги Бенковски“ за учебната 2020/2021 година.
*** Решението за откриване на Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“ бе взето от Народното събрание на 18 април 2019 г. и влезе в сила на 1 януари 2020 г. От същата дата с президентски указ за началник на ВВВУ „Георги Бенковски“ бе назначен бригаден генерал Юлиян Радойски.
*** Уважаеми колеги, журналистите, които желаят да отразят събитието, ще бъдат допускани в района на ВВВУ от 10.30 ч. |
16.01.2020 |
  Анализ на подготовката и войсковата служба във Военновъздушните сили през 2019 година се проведе днес, 16 януари 2020 г., под ръководството на командира на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков.
„Основните задачи, произтичащи от Плана за дейността на Военновъздушните сили през 2019 г., са изпълнени успешно. ВВС се поддържат в състояние, осигуряващо изпълнението на задачите по трите основни мисиите на въоръжените сили“, посочи в анализа генерал-майор Цанко Стойков. Той изтъкна високия професионализъм, с който личният състав осигурява непрекъсната и ефективна защита на българското и коалиционното въздушно пространство и участва активно в изпълнението на мисията „Принос към националната сигурност в мирно време”.
Командирът на ВВС направи преглед на подготовката на личния състав и на изпълнението на задачите през изминалата година. Той акцентира и на работата по приоритетните инвестиционни проекти. „Реализирането на проектите за модернизация с акцент върху придобиването на нов боен самолет са фундаментални за успешното развитие на способностите на ВВС и постигането на оперативна съвместимост със съюзниците от Алианса“, посочи генерал-майор Цанко Стойков.
„През 2019 г. предизвикателствата пред ВВС бяха възстановяване на увереността, самочувствието и мотивацията на личния състав, повишаването на неговата подготовка“, отбеляза командирът на ВВС. В този смисъл усилията бяха съсредоточени за осигуряване на приемственост и достигане на ниво на подготовка на младите специалисти във войските за носене на бойно дежурство и участие в национални и международни учения и тренировки. „Паралелно с това на всички нива предприехме решителни действия за минимизиране на въздействието на основните рискови фактори, свързани с безопасността на полетите“, заяви генерал-майор Цанко Стойков.
През 2020 г. усилията на командването и личния състав на ВВС приоритетно ще бъдат насочени в няколко направления: съхраняване, поддържане и повишаване на нивото на летателна подготовка за изпълнение на основните задачи в родовете авиация; осигуряване на изправна и боеготова техника; повишаване на способностите на младия летателен състав; участие в национални и международни учения; активни действия за осигуряване на високи нива на безопасност на полетите. „Тези приоритети ще осигурят поддържането на родовете войски на ВВС в състояние, гарантиращо ефективното изпълнение на мисиите и задачите за осигуряване на функционирането на системата за военна сигурност и отбрана на Република България, участие в развитието на отбранителните способности на Българската армия и изпълнение на поетите съюзни ангажименти“, посочи командирът на ВВС.
На анализа присъстваха началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, съветникът на президента по военната сигурност бригаден генерал Васил Лазаров, командирите на военни формирования от състава на ВВС.
„Приветствам усилията, положени от командния състав на Военновъздушните сили за мотивацията на личния състав и повишаване на способностите“, заяви началникът на отбраната генерал Андрей Боцев. Той посочи, че ратифицирането на сделката за придобиване на нов тип боен самолет ще затвърди ролята и мястото на Военновъздушните сили, но и ще постави нови предизвикателства, свързани с подготовката за усвояването и приемането му на въоръжение. „Същевременно ще се придобият нови отбранителни способности за адекватно реагиране при кризисни ситуации и ефективна защита на националните интереси на Република България“, категоричен бе началникът на отбраната. Генерал Андрей Боцев заяви, че една от основните цели на ръководството на Министерството на отбраната е изграждането на модерни ВВС, адекватни на съвременната среда за сигурност, притежаващи необходимите способности за изпълнение на поставените задачи и надежден партньор в колективната система за отбрана.
|
16.01.2020 |
|
15.01.2020 |
|
13.01.2020 |
  Обучението на летателен състав за бъдещия многоцелеви изтребител започна във Военновъздушна учебна база (ВВУБ) „Георги Бенковски”. С тържествена церемония днес, 13 януари, бе дадено началото на курса за приучване и първоначално обучение на самолет L-39 ZA на летателен състав, определен за обучение в САЩ на самолет F-16. В събитието участваха командирът на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Цанко Стойков, командирът на ВВУБ „Георги Бенковски” полковник Петър Банков, командно-инструкторският, авиационният инженерно-технически и осигуряващ състав на авиобазата.
Командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков пожела успех на обучаемите и техните инструктори. „Предстои ви да преминете през сложни подготовки, да научите още много от вашите инструктори. Вие сте от малкото пилоти, които имат уникалния шанс да придобият широк спектър на способности, които след това да приложите и надградите в по-нататъшното си обучение. Бъдете горди, бъдете достойни за предоставената ви възможност. Знайте, че това е не само предизвикателство, а и огромна отговорност”, каза още генерал-майор Цанко Стойков в обръщението си към обучаемите.
В програмата за обучение са включени пилоти от състава на ВВУБ „Георги Бенковски” – Долна Митрополия, 3-а авиобаза - Граф Игнатиево и База за предно разполагане - Безмер. Тяхното теоретично и практическо обучение ще се проведе изцяло във ВВУБ „Георги Бенковски” с използване на натрупания опит от проведените през 2014 и 2016 година курсове за интензивна летателна подготовка. В продължение на един месец пилотите ще преминат през теоретично обучение и след полагане на изпити ще бъдат допуснати до летателна дейност. Лекторите са подбрани от авиационния инженерно-технически и командно-инструкторския състав на авиобазата.
Началник на курса е подполковник Пламен Ковачев, заместник-командир на ВВУБ по летателната подготовка. Под негово ръководство инструкторите майор Петко Димитров, майор Пламен Иванов, майор Петър Муков и капитан Янчо Христов ще проведат летателното обучение на самолет L-39 ZA. След успешното завършване на курса на пилотите им предстои да продължат обучението си в САЩ във връзка с придобиването на новия многоцелеви изтребител F-16.
|
13.01.2020 |
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев ще участва в зимната сесия от заседания на Военния комитет на НАТО на ниво началници на отбраната. Форумът ще се проведе на 14 и 15 януари в Брюксел, Белгия.
Акценти в дискусиите ще бъдат оперативните ангажименти на Алианса, Концепцията за възпиране и отбрана на Евроатлантическата зона, Рамковата концепция на НАТО за бойните действия и др. |
10.01.2020 |
    Заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев участваха днес, 10 януари, в тържеството по повод 112-ата годишнина от създаването на българското военно разузнаване и празника на Служба „Военна информация“. Заместник-министър Анатолий Величков поздрави личния състав на Службата от името на министъра на отбраната и благодари за своевременното предоставяне на достатъчна, достоверна и актуална информация. „Процесът на стратегическия преглед на системата за национална сигурност и отбрана стартира със сериозната аналитична работа на Служба „Военна информация“ по отношение на геополитическата среда и рисковете и заплахите за сигурността. С анализите на Службата започна и оценката за необходимите отбранителни способности на въоръжените сили и на Българската армия“, изтъкна той.
В приветствието си изпълняващият длъжността директор на Служба „Военна информация“ полковник Велко Атанасов благодари на военнослужещите и цивилните служители за положените усилия за утвърждаване на авторитета на Службата през изминалата нелека година. Той информира, че е приета визията за развитието на Служба „Военна информация“ до 2032 г. и апелира всеки един да допринесе за нейното изпълнение. „През 2020 г. Служба „Военна информация“ ще председателства комитета на НАТО по военното разузнаване, което е огромна отговорност“, заяви полковник Атанасов. „Ръководството ще разчита както на младите, така и на по-опитните колеги и занапред“, допълни той и пожела здраве, щастие и късмет на служителите.
Заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев също поздрави присъстващите от името на началника на отбраната. Той благодари за съвместната работа и оцени високо информационния продукт, който Службата предоставя. Генерал-лейтенант Илиев изрази увереност, че ползотворното сътрудничество за развитието и просперитета на Българската армия и държава ще продължи и занапред.
Със заповеди на министъра на отбраната, началника на отбраната и директора на Служба „Военна информация“ бяха наградени военнослужещи и цивилни служители за постигнати високи резултати.
В знак на преклонение и почит бяха поднесени венци и цветя на паметниците на загиналите български военни разузнавачи.
Годишнината от създаването на военното разузнаване беше отбелязана и от личния състав на военно формирование 24 620-Свобода. В празничния ден 8 новоназначени военнослужещи се заклеха да служат вярно и предано на Родината.
През 1908 г. на 12 януари (нов стил) влиза в сила указ № 190 на Княз Фердинанд, с който Информационното бюро към Оперативното отделение на Щаба на армията се трансформира в Разузнавателна секция. С министерска заповед № ОХ-49 от 11.02.1997 г. 12 януари е обявен за официален празник на българското военно разузнаване.
|
10.01.2020 |
 Специализиран екип от 10-и механизиран батальон в гр. Враца от състава на Бригадно командване – Благоевград беше задействан днес, 10 януари, по сигнал за невзривен боеприпас, открит при изкопни работи в частен двор в с. Долни Цибър, област Монтана. При огледа, извършен от военнослужещите, е установено, че това е авиационна осколъчна бомба с диаметър 81 мм, силно корозирала. При спазване на всички мерки за безопасност боеприпасът е транспортиран и унищожен извън населеното място. Ръководител на специализирания екип е старши лейтенант Петър Петров.
|
09.01.2020 |
   Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов участва днес, 9 януари, в тържествената церемония по случай 139-ата годишнина от основаването на най-старото техническо училище в България – Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. От името на министъра на отбраната той поздрави личния състав и възпитаниците на училището по повод празника. „Създадено на 9 януари 1881 г. най-старото българско техническо училище е носител на традиция, която респектира със своите 139 години. Това, което обаче истински впечатлява, е качеството и надграждането в тази традиция. Благодарение на професионализма и последователните усилия на поколения ръководители и преподаватели, някогашната „Машинна школа“ за подготовка на майстори, огняри и машинисти се е превърнала в едно от най-успешните български висши училища, което днес е в световната челна десетка на морските университети и играе водеща роля в Международната асоциация на морските университети“, отбеляза в обръщението си заместник-министър Запрянов.
Церемонията беше открита от началника на Висшето военноморско училище флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров, който посочи, че университетът е най-високотехнологичният в системата на Министерството на отбраната. Той припомни, че освен българи в него се обучават и близо 500 чуждестранни граждани от 14 нации. Последната придобивка на университета през изминалата година е лаборатория за дистанционно управляеми апарати. Сега предстои да бъде изграден и дълбоководен басейн, който ще позволява провеждане на обучение по спасяване на екипажи от потънали в морето съдове, отбеляза флотилен адмирал Медникаров.
На тържеството присъстваха също командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, заместник-кметът на Община Варна Коста Базитов, ректорът на Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“ проф. Даниела Тодорова, управители и представители на институти, фирми и организации, свързани с морския бизнес и индустрия, възпитаници на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.
В знак на почит и признателност бяха положени цветя пред барелефите на изявени преподаватели на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.
В рамките на честванията заместник-министър Атанас Запрянов откри студентско общежитие и Морска астрономическа обсерватория към Центъра за въздушно и космическо наблюдение на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Новата научно-изследователска структура ще даде възможност да се изследват обекти от близкия Космос и Слънчевата система, да се наблюдават и свръхнови звезди в близки галактики.
|
08.01.2020 |
 Министърът на отбраната Красимир Каракачанов взе участие в Първия кръг от консултации в рамките на Стратегическия диалог между България и Съединените Американски Щати, който се проведе днес, 8 януари, в София. От американска страна в срещата участваха Алтън Бюланд, директор за Централна и Южна Европа в Департамента по отбрана на САЩ, Матю Бойс, заместник помощник секретар в Бюрото за Европа и Евразия в Държавния департамент на САЩ, и ръководените от тях екипи.
Министърът откри дискусията в сесията „Отбрана и сигурност“ със свое изказване, което беше посрещнато с голям интерес. Той акцентира върху необходимостта от съществуването на надеждни съюзници и партньори на страната ни в областта на сигурността, с които да се работи за запазване на мира и издигане на икономическия просперитет на нашите общества. Министър Каракачанов подчерта ключовото значение на изграждането на Българска армия, която да е адекватна на заплахите и способна да защити националния суверенитет, както и да допринесе за стабилността на Северноатлантическия алианс.
Той се спря на ролята на Съединените американски щати за сигурността в световен мащаб и подчерта утвърдените партньорски взаимоотношения между нашите две страни, основани на споделени ценности и здрава трансатлантическа връзка, препотвърдени по време на срещата на министър-председателя Бойко Борисов с американския президент Доналд Тръмп във Вашингтон.
Българският министър на отбраната изрази безрезервната си подкрепа за започналия Стратегически диалог между България и САЩ и изтъкна многобройните предимства и ползи, които той ще донесе на двете страни. Той заяви и пълната готовност на политическото и военно ръководство на въоръжените сили за осъществяване на конкретни действия в рамките на диалога, които ще допринесат за изграждане и развиване на модерни отбранителни способности. Министър Каракачанов подчерта и значението на Пътната карта за двустранно сътрудничество в областта на отбраната с десетгодишен хоризонт, която да набележи конкретните действия и сроковете за тяхното изпълнение. Очаква се проектът на Пътната карта да бъде готов през април, след това да бъде обсъден от екипите на отбранителните ведомства на двете страни до месец юни, а окончателният вариант да бъде подписан през септември. Министърът на отбраната открои и разнообразните благоприятни аспекти от взаимодействието в индустриалната сфера и трансфера на технологии, които далеч ще надхвърлят рамките на военното сътрудничество.
В резултат на предварителните разговори между двете делегации, провели се в резиденция „Лозенец“ на 07 януари, САЩ и Република България се споразумяха за определяне на приоритетни области за съсредоточаване на съвместните усилия за по-нататъшно развитие на способностите на Българската армия. Те включват подпомагане на отбранителните институции за постигане на по-голяма прозрачност и отчетност в тяхната работа, задълбочаване на сътрудничеството в областта на сигурността в Черноморския регион, коопериране в областта на киберсигурността и модернизацията на българските въоръжени сили. За всяка една от приоритетните области ще бъдат определени конкретни мерки за съвместни дейности.
Резултатите от проведените консултации на 7 и 8 януари в София за стартиране на Стратегически диалог между България и САЩ имат историческо значение както за двустранните отношения в сферата на отбраната, така и с отражението си върху регионалната и глобална сигурност.
|
08.01.2020 |
В резултат на усложнената обстановка в Ирак и в изпълнение на решенията на НАТО, двамата български военнослужещи, участващи в небойната мисия на Алианса в Ирак, вчера са предислоцирани на безопасно място.
България продължава изпълнението на поетите ангажименти и ще продължи участието си в мисията. |
08.01.2020 |
  Тържествена церемония по изпращането на група от националния мобилен комуникационно-информационен модул (DCM-F) за участие в операцията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“ беше проведена днес, 8 януари, в района на Мобилната КИС от състава на Съвместното командване на силите.
„Уверен съм, че след проведената сериозна подготовка на национално и съюзно ниво през изминалата 2019 г., както и благодарение на натрупания до момента опит от участие в предишни мисии и учения, личният състав от Националния мобилен модул по КИС е готов за изпълнение на поставените му задачи в мисията „Решителна подкрепа” на НАТО в Афганистан“, заяви командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров в обръщението си към военнослужещите. Той връчи сертификат за готовност за участие на групата от националния мобилен комуникационно-информационен модул в мисията на НАТО „Решителна подкрепа” в Афганистан на нейния командир капитан Ивайло Мараченски.
„През изминалите три месеца ние положихме неимоверни усилия, за да можем да потвърдим, че се чувстваме подготвени, силно мотивирани и уверени в себе си, че можем не само да изпълним поставените задачи, но на първо място да защитим авторитета на страната и Българската армия”, заяви капитан Мараченски.
Командирът на Мобилната КИС полковник Орлин Гърков пожела на военнослужещите успешно изпълнение на поставените задачи и достойно представяне в мисията на НАТО в Афганистан.
Групата е в състав от девет военнослужещи, които ще изпълняват задачи по осигуряване на комуникационно-информационната поддръжка на щаба на мисията за период от 6 месеца.
Поредното трето участие в тази мисия (предходните са през 2014 и 2015 год.) е във връзка с поетите ангажименти от Република България пред групата на НАТО по КИС и в изпълнение на Решение на Министерския съвет на Република България от 17 октомври 2019 г.
На тържествената церемония присъстваха началникът на отдел КИС в Съвместното командване на силите полковник Димитър Хлебаров, кметът на община Горна Малина инж. Ангел Жиланов и директорът на Средно училище „Христо Ботев”– Горна Малина Нако Наков.
|
07.01.2020 |
|
07.01.2020 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов, посланикът на САЩ в България Херо Мустафа и официални лица от Департамента по отбраната на САЩ и Министерството на отбраната на Република България проведоха работна среща днес, 7 януари 2020 г. Целта на срещата е да се даде ход на развитието на 10-годишен двустранен план за отбрана между България и САЩ. Алтън Биланд, директор на Отдела за европейска политика, Централна и Южна Европа към кабинета на секретаря по отбраната на САЩ в Департамента по отбраната се присъедини към разговорите и ще участва в стратегическия диалог между САЩ и България в сряда. В хода на срещата бе постигнато съгласие по основните точки на българо-американската „Пътна карта 2020 - 2030“ и бърз график за нейното изпълнение. Пътната карта ще даде насоки на българското и американското ръководство в техните съвместни усилия за по-нататъшно развитие на способностите на Българската армия чрез фокусиране на усилията за сътрудничество в областта на сигурността, особено в сферата на отбранителните институции, ситуационната картина на морското пространство, киберсигурността и модернизацията на Въоръжените сили на Република България. Екипите по прилагане на стратегията изготвят проект на Пътната карта, който ще бъде разглеждан през април, а целта е окончателната версия да бъде подписана в София през септември. Резултатите от днешната среща са конкретен пример за динамично развиващото се сътрудничество между България и САЩ в областта на отбраната, регионалната и глобалната сигурност.
|
06.01.2020 |
   „Нека поръсването с тази богоявленска вода бъде за здраве и още много успехи на непобедимото българско войнство, на всички онези сред нас, които са избрали и са се посветили на това жертвено служение, защото техният подвиг е изява на най-висшата и безкористна любов и подвиг, който е богоподражателен“. Това каза Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит, който днес, 6 януари извърши традиционния Богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия пред паметника на Незнайния войн.
Дълбок поклон пред героичното и славно родно войнство, и вечна признателност към всички герои на българската свобода и независимост, отдавали и продължаващи да отдават живота си за своята Родина – майка България, каза още патриарх Неофит.
На тържествения ритуал присъстваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев, министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, висши военни, народни представители, представители на държавната и местната власт, военни аташета, представители на запасното войнство и военнопатриотични и родолюбиви организации и др.
Богоявленски водосвет бе отслужен днес и във всички гарнизони на Българската армия.
|
03.01.2020 |
Традиционният Богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия ще бъде отслужен от свещенослужители на Българската православна църква на 6 януари 2020 г., понеделник, пред паметника на Незнайния воин в София. На него ще присъстват министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев.
Водосвет ще бъде отслужен на знамената-светини на Шести пехотен Търновски полк, Тридесети пехотен Шейновски полк, Двадесет и трети пехотен Шипченски полк, Тринадесети пехотен Рилски полк, Двадесет и пети Драгомански полк, Петнадесети пехотен Ломски полк, Двадесет и четвърти пехотен Черноморски полк и щандарта на Първи конен полк, както и на бойните знамена на Националната гвардейска част, Военната академия „Г. С. Раковски“, военните формирования 44 510 – София, 22 320 – Божурище, 24 900 – Враждебна, 28 860 – Горна Малина, 42 600 - Мусачево.
На водосвета в София ще присъстват още президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев, висши военни, народни представители, представители на местната власт, на военнопатриотичните съюзи, общественици и граждани.
Богоявленският водосвет ще бъде отслужен и във всички гарнизони на Българската армия.
Началото на водосвета в София е от 11.00 ч. на 6 януари 2020 г. пред паметника на Незнайния воин.
|
03.01.2020 |
172-ата годишнина от рождението на поета - революционер Христо Ботев ще бъде отбелязана на 6 януари 2020 г., понеделник, в цялата страна с ритуали с участието на представителни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Националната гвардейска част. На много места в страната, наред с отбелязването на годишнината от рождението на Христо Ботев, ще се проведат и църковните ритуали, свързани с водосвета и благославянето на частите и бойните знамена, след което ще се състои и традиционното спасяване на богоявленския кръст.
На 6 януари от 11.30 ч. в родния град на Христо Ботев – Калофер духовият оркестър на 61-ва механизирана бригада – Карлово и военнослужещи от бригадата ще отбележат годишнината от рождението му с митинг-поклонение.
В София от 13.00 ч. по случай тържественото отбелязване на 172 години от рождението на големия български поет, революционер и общественик Христо Ботев, военнослужещи от Националната гвардейска част ще участват в провеждането на военен ритуал пред бюст-паметника на Ботев в Борисовата градина.
В Стара Загора от 11.00 ч. в парк „Митрополит Методи Кусев” военнослужещи от състава на 2-ра механизирана бригада ще положат венци пред паметниците на Христо Ботев и Хаджи Димитър.
В Пловдив 172-та годишнина от рождението на Христо Ботев ще бъде чествана от 13.15 часа пред паметника на поета-революционер в Цар Симеоновата градина. В ритуала, организиран от общината, ще участват представителни формирования от гарнизон Пловдив и военен духов оркестър.
В Хасково от 11.00 ч. и в Горна Оряховица от 10.30 ч. също ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметниците в тези градове.
В Благоевград на площад „Народни будители” от 11.00 ч. представителни подразделения от състава на Бригадно командване - Благоевград ще отбележат годишнината от рождението му с ритуал по полагане на венци и цветя пред неговия паметник. В Смолян от 12.30 ч ще се състои ритуал по поднасяне на венци пред бюст-паметника на поета-революционер.
Във Велико Търново за първи път тази година ще се проведе тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя от 16.30 ч пред паметника на поета – революционер Христо Ботев (открит на 2 юни 2019 г.). В ритуала ще участват курсанти от Националния военен университет „Васил Левски“.
Във Варна след завършване на Богоявленската литургия и военния ритуал за водосвет и благославяне на частите и бойните знамена от площад „Св. Св. Кирил и Методий” с участието на представителни части от Варненския гарнизон и Представителния духов оркестър на Военноморските сили (ВМС) ще се проведе шествие до паметника на Христо Ботев в Морската градина. Там с военен ритуал ще бъдат положени венци и цветя по случай 172-ата годишнина от рождението му. След ритуала шествието ще продължи до Първа буна, където ще се проведе църковният ритуал Велик Богоявленски водосвет и спасяване на кръста от морето.
В Бургас от 11.00 ч с участието на военнослужещи от ВМС ще се проведе ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника на Христо Ботев в Морската градина.
|
02.01.2020 |
    От името на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, днес, 2 януари 2020 г., заместник-министър Атанас Запрянов представи бригаден генерал Юлиян Радойски, началник на Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Георги Бенковски“, пред преподавателския и курсантския състав. „Предстои сложен процес за изграждането на ВВВУ“, обяви заместник-министър Атанас Запрянов в словото си на тържествената церемония. По думите му училището трябва да се превърне в национален, устойчив образователен център за подготовка на висококвалифицирани кадри за Военновъздушните сили (ВВС), свързаните с въздухоплаването сектори на икономиката и европейската система за въздушен транспорт.
„Пожелавам на бригаден генерал Радойски успешно да реализира концепцията за създаване на Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“, за да отговори на повишените изисквания към обучението на авиационните кадри за нуждите на ВВС и за усвояването на новата авиационна платформа, която предстои да приемем на въоръжение, самолет F – 16 Block 70“, подчерта още в словото си заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов.
„Основната ни цел е да превърнем Висшето военновъздушно училище в утвърден национален лидер в авиационното образование и разгръщането му в конкурентен европейски център за обучение на пилоти и техници за нуждите на авиацията“. Това каза началникът на ВВВУ „Георги Бенковски“ бригаден генерал Юлиян Радойски в първото си слово пред преподавателския и курсантския състав. Той подчерта, че ВВВУ ще обучава високоподготвени авиационни специалисти както за бойната, така и за гражданската авиация, които ще получават международно признати дипломи.
Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ се откри с решение на Народното събрание (обнародвано в Държавен вестник на 23 април 2019 г.). По този начин, след 18 години стана факт най-новото висше военно учебно заведение в България, благодарение на усилията на ръководството на Министерството на отбраната, постигнатия широк политически консенсус и подкрепа от ръководството на ВВС и авиационната общественост. Към момента в училището се подготвят близо 160 курсанти като нова програма за обучение с граждански специалности ще стартира през есента. Сред първите задачи на ръководството на ВВВУ са обновяването на инфраструктурата и подготовка на преподаватели по най-съвременните изисквания.
|
|
 |