 |
Новини - архив
31.01.2019 |

„Да продължим да надграждаме нивото на съвместната българо-американска подготовка от сегашното взвод/рота до батальон, а за компютърно-подпомаганите учения - до батальон/бригада, с цел повишаване на оперативната съвместимост“. Това заяви началникът на отбраната генерал Андрей Боцев днес, 31 януари, при своята среща с командващия на Сухопътните войски на САЩ в Европа генерал-лейтенант Кристофър Каволи.
В разговора бяха обсъдени въпроси, свързани с развитието на българските въоръжени сили и имащи отношение към продължаващото сътрудничество между двете държави.
Началникът на отбраната се спря на усилията на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната за решаване на поставените задачи по гарантиране на националната и съюзна сигурност. „Стремим се към паралелно изпълнение както на плановете за повишаване на подготовката на формированията, включително и за участието им в мисии и операции, така и да подобряваме условията и материалната база с цел съхраняване и привличане на необходимите кадри“, категоричен бе генерал Боцев. Началникът на отбраната посочи, че по отношение модернизацията на българските въоръжени сили, усилията са насочени към приоритетно реализиране на основните проекти на трите вида въоръжени сили. Продължава работата и по няколко допълнителни проекта, реализирането на които ще помогне за възстановяване и за развитие на важни способности на въоръжените ни сили. Генерал Боцев запозна госта с взетото по-рано този месец решение от правителството за започване на стратегически преглед на системата за защита на националната сигурност и стратегически преглед на отбраната. Резултатите от тях ще бъдат база за разработване на програма за развитието на отбранителните способности на въоръжените сили с хоризонт 2032 г. и „План за развитие на въоръжените сили -2026“.
Традиционно доброто сътрудничество между Сухопътните войски на САЩ и на Република България също бе подчертано в рамките на проведената среща. Посочена като най-очевидния успех, постигнат при взаимодействието в процеса на прилагане на Споразумението между правителствата на България и САЩ за сътрудничество в областта на отбраната, бе изградената база на учебен полигон „Ново село“, която разполага с отлични условия за настаняване на провеждащите подготовка военни формирования.
По-рано днес генерал-лейтенант Кристофър Каволи проведе работна среща и с командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов. На нея бяха обсъдени въпроси, свързани с модернизацията на Сухопътните войски, състоянието на силите, както и възможностите за увеличаване броя на ученията и тренировките с участието на сухопътните войски на двете страни.
|
31.01.2019 |
При полицейска акция на 30 януари на територията на циганския квартал „Столипиново“ в гр. Пловдив и на територията на гр. Асеновград служители на реда от РПУ – Пловдив задържаха близо половин килограм хероин. Въпросното количество далеч надхвърля рамките на „Столипиново“ и вероятно е било предназначено за продажба в целия град Пловдив и околността, включително на малолетни и непълнолетни. При задържането на четирима арестувани с наркотик е приложена физическа сила в съответствие с член 85 от Закона за МВР, разрешаващ употреба на сила и помощни средства в случаите на съпротива срещу действията на органите на реда.
Никакви опити на наркобароните в „Столипиново“ и на използваните от тях наркозависими за изопачаване на действителността, както и представяне на действията на полицията по неверен начин, няма да попречат на прилагането на закона. Този подход радва единствено добре платените - т.нар. правозащитници, за които безнаказаността на престъпниците е по-важна от здравето и живота на децата ни.
Като вицепремиер по вътрешния ред и сигурността категорично подкрепям действията на полицията, доказващи необходимостта от пълно прилагане на закона, с цел защита на живота и здравето на българските граждани. Българската общественост трябва да знае, че само през 2018 г. има извършени 254 нападения срещу полицаи. На тази арогантна беззаконност, голямата част генерирана от престъпни босове в циганските махали, ще бъде сложен край. Още веднъж заявявам, че изцяло подкрепям законовите действия на полицията и прилагането на закона с цялата му сила. Възползвам се от случая да изкажа служебна благодарност на министъра на вътрешните работи Младен Маринов и на директора на ОД на МВР – Пловдив старши комисар Атанас Илков за добрата им работа по случая. |
31.01.2019 |
  България с готовност се включи в създаването на Постоянното структурирано сътрудничество, допринесохме в дебатите по отделните му аспекти, представихме своя актуализиран национален план и участваме в четири проекта, на един от които сме водеща нация – проекта за Модулен елемент за подводни интервенции. Страната ни ще работи активно за тяхната реализация“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 31 януари, на работната сесия в рамките на неформалната среща на министрите на отбраната на страните-членки на ЕС, посветена на бъдещето на европейската отбрана.
Форумът се провежда в Букурещ, Румъния, на 30 и 31 януари под председателството на върховния представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини.
Днес министрите на отбраната на страните-членки на ЕС обсъдиха Глобалната стратегия за външна политика и политика за сигурност на ЕС с нейните ключови концепции във връзка с отбраната, практическите аспекти за постигане на кохерентност между различните инициативи в областта на отбраната и влиянието на технологичните иновации върху въоръжените сили.
В изказването си министър Каракачанов посочи още, че трябва да бъдат задълбочени усилията за реализацията на Европейската програма за индустриално развитие в областта на отбраната. Той припомни, че по време на българското председателство на Съвета на ЕС страната ни имаше съществена роля за създаването на програмата, която е добра основа за бъдещия Европейски фонд за отбрана. „Европейският фонд за отбрана трябва да се превърне в стимул за развитие на иновациите в сферата на отбраната, както и за технологичното й развитие“, каза министър Каракачанов.
|
30.01.2019 |
В продължение на 6 дни модулно формирование от 101-ви Алпийски полк на Сухопътните войски оказва помощ на населението за справяне с кризисната ситуация в Смолянска област. В действията взеха участие 104 военнослужещи и специализирана техника с висока проходимост, които пробиха непроходими пътища, премахнаха паднали дървета на пътното платно и почистиха 270 км. от републиканската пътна мрежа на проходите Смолян – Пампорово и Смолян – Превала – с. Стойките. Бяха извлечени 15 закъсали леки, товарни автомобили и бусове.
Военнослужещите доставиха гориво, хранителни продукти и лекарства за населението в с. Мугла, област Смолян.
Участието на модула за действия при тежки зимни условия приключи вчера, 29 януари, в 18 ч. |
29.01.2019 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще участва в неформалната среща на министрите на отбраната на държавите-членки на ЕС. Форумът ще се проведе на 30 и 31 януари в Букурещ, Румъния, в рамките на румънското ротационно председателство на Съвета на ЕС.
На 30 януари ръководителите на делегации ще обсъдят темата „Жените, мирът и сигурността“ като приоритетна за ЕС, НАТО и ООН. В дискусиите са поканени да участват генералният секретар на НАТО и заместник-генералният секретар на ООН по мироопазващите операции.
През втория ден от срещата министрите на отбраната ще участват в работна сесия, посветена на бъдещето на европейската отбрана. Дискусията ще бъде фокусирана върху развитието на отбранителните инициативи, произтичащи от Глобалната стратегия за външна политика и политика за сигурност на ЕС, и практическите аспекти за постигане на кохерентност между тях, както и на влиянието на технологичните иновации върху въоръжените сили. |
29.01.2019 |
  През изминалата година ВМС проведоха подготовка за участие в целия спектър от мисии и задачи, гарантиращи суверенитета и сигурността на Република България, защитата на териториалната й цялост и националните интереси в морските пространства. Това беше посочено днес, 29 януари, в анализа на подготовката на ВМС през 2018 г., ръководен от командира на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев. Усилията бяха насочени основно към поддържането и развиването на способностите, осигуряващи защитата на морския суверенитет, наблюдението и контрола на морските пространства, изпълнението на задачи по търсене и спасяване на море и в помощ на населението, оказване на съдействие на МВР при увеличен миграционен поток и за противодействие на тероризма. Приоритетно се изпълняваха изискванията на Пакета цели за способности и се подготвяха декларираните сили за НАТО и ЕС и тези, определени за участие в операции, мисии и международни учения.
Военнослужещите и формированията от ВМС участваха в операцията на НАТО по морска сигурност „Sea Guardian” в Средиземно море и в операциите на ЕС „Аталанта” и „EUNAVFORMED/Op SOPHIA”, изпълняваха задачи в състава на втората постоянна патрулна група на НАТО в Черно море, както и в състава на втората постоянна противоминна група на НАТО. В мисиите и операциите те изпълниха отлично поставените задачи, с което потвърдиха завоювания авторитет на българските ВМС пред партньорите и съюзниците от НАТО и ЕС.
Планът за дейността на ВМС през 2018 г. е изпълнен, като се е затвърдила тенденцията за увеличаване дните на море. Проведени са общо 102 национални и 13 международни учения, сред които тактическото учение на Флотилия бойни и спомагателни кораби „Черно море - 2018”, националното военноморско учение с международно участие „Бриз - 2018”, противоминното учение на ВМС на Гърция „Ariadne”, противоподводното учение на ВМС на Румъния „Seа Shield”, учението на противоминните сили на ВМС на Турция „Nusret” и др. Офицери от флота участваха в ученията на НАТО „Dyinamic Move 18-2”, „Trident Juncture - 2018”, „Cyber Coalition - 2018” и в румънското „Spring Storm 2018“.
Три военни кораба – базов миночистач „Прибой“, минен ловец „Цибър” и фрегата „Дръзки” – развяха военноморския флаг на пет морета – Черно море, Мраморно море, Егейско море, Йонийско море и Средиземно море, се посочва още в анализа.
Ръст е отбелязан и в съвместната подготовка и взаимодействието на специалните сили от състава на ВМС със сродни структури от Българската армия, МВР и страните-членки на НАТО като военнослужещите усъвършенстваха способностите си при изпълнението на задачи по суша, въздух и море.
Формированията за оказване на помощ на населението участваха в общо 10 мероприятия на територията на областите Варна, Добрич и Бургас, в териториалното море и в отговорния район по търсене и спасяване.
Сред основните направления в работата на ВМС през 2019 г. бяха откроени: усъвършенстването на способностите за непрекъснато наблюдение, оповестяване и поддържане на информационна осведоменост за обстановката в морските пространства, контрол на корабоплаването, защита на морските комуникации и стопанската дейност на море, за водене на операции по морска сигурност и за участие в съвместни операции в национален, съюзен и коалиционен формат.
На анализа на подготовката на ВМС през 2018 г. присъстваха заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, съветникът на президента на Република България по военна сигурност бригаден генерал Васил Лазаров, началникът на Щаба на Съвместното командване на силите бригаден генерал Валентин Кръстев, командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Мален Чубенков, началникът на ВВМУ „Н.Й.Вапцаров” флотилен адмирал Боян Медникаров, началниците на отдели и сектори от командването на ВМС и командирите на военни формирования.
|
29.01.2019 |
 Модулът за действие при зимни условия от състава на 101-ви Алпийски полк – Смолян продължава да разчиства пътища на територията на област Смолян. Днес, 29 януари, от 6,30 ч сутринта двадесет и пет военнослужещи с техника разчистват пътя Смолян - Пампорово и централните кръстовища на курорта Пампорово.
През вчерашния ден военнослужещите прокараха път от Смолян през прохода Превала до с. Стойките. Със снегоходна машина военнослужещи доставиха хранителни продукти и лекарства на бедстващи хора в село Мугла, област Смолян.
|
28.01.2019 |
    Министърът на отбраната Красимир Каракачанов откри днес, 28 януари, фотоизложбата „Ветерани“ в Централния военен клуб. Експозицията е посветена на българските ветерани от Втората световна война. Изложбата е организирана от Българското национално самоуправление гр.Кечкемет(Унгария), със съдействието на Министерството на отбраната на Република България и Съюза на ветераните от войните на България. На откриването присъстваха Н.пр. посланикът на Унгария Текла Харангозо, представители на военно-патриотичните съюзи, ветерани.
„За мен е чест да открия тази изложба, на която виждаме лицата на хора, които под българското знаме воюваха във Втората световна война. Интересното е, че тази изложба не е направена от български автори, каквото беше задължението ни като съвременно поколение. Инициаторите и авторите на това прекрасно събитие са унгарец от сирийски произход и членовете на българското самоуправление в Кечкемет“, каза при откриването министър Каракачанов. Той благодари на авторите на изложбата и подчерта: „Ние имаме моралното задължение да уважаваме населението там, докъдето е стигнал българският войник, и да поддържаме гробовете на нашите сънародници, които са загинали за България.“
Идеята за експозицията се родила по време на честването на 70 г. от Дравската операция, а заснемането на ветераните отнело около три години, обясни в речта си Н.Пр. Текла Харангозо. Фотосите са съвременни и са дело на унгарския фотограф-художник от сирийски произход Бахгет Искандер. Изложбата е реализирана и благодарение на усилията на д-р Йордан Бочков, председател на българското самоуправление в гр. Кечкемет. За активната им военно-патриотична дейност и съществен принос за запазване на националната ни историческа памет двамата бяха наградени от министър Каракачанов с награден знак „За принос към Министерството на отбраната“. С грамота бе награден доц. Венелин Шурелов, който също е част от творческия екип.
Снимките на ветераните предизвикаха силно вълнение у присъстващите. „Това е една златна епопея в българската военна история, която ние, оцелелите все още пазим в нашите сърца. Нашите сърца продължават да бият по военно му. Защото те са отдадени на военната служба и до края на нашия живот ще принадлежат на нашата военна доблестна армия.“, каза с изключително вълнение 95-годишният о.з. капитан Атанас Илев, председател на Съюза на възпитаниците на военните на Н.В. училища, ШЗО и родолюбивото войнство и гражданство.
„Запомнете тези думи за България и за бойната слава на Българската армия. Така са възпитавани тези хора, и за това те постигаха победи. Хора, които 73 години след тези събития, имат здрав български дух и знаят защо са носили българската военна униформа“, посочи министър Каракачанов. Експозицията ще остане в Централния военен клуб до 15 февруари 2019 г., след което ще бъде показана в страната и чужбина.
|
28.01.2019 |
|
28.01.2019 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще открие днес, 28 януари, в 16.00 ч. фотографска изложба „Ветерани“ в Централния военен клуб. Тя е организирана от Българското национално самоуправление гр. Кечкемет (Унгария) и се реализира със съдействието на Министерството на отбраната на Република България и Съюза на ветераните от войните на България. Проектът е по повод 75-тата годишнина от края на Втората световна война.
Фотосите са дело на фотографа и художник Бахгет Искандер. Експозицията ще остане до 15 февруари във Военния клуб, след което ще бъде показана в страната и чужбина. |
27.01.2019 |
|
26.01.2019 |
Военнослужещи от състава на 101-ви Алпийски полк трети ден оказват помощ в разчистването на пътната инфраструктура в област Смолян. Модулът за действие в зимни условия продължава да разчиства с роторен снегорин пътя Смолян – Пампорово – Пловдив от снегонавяванията. Поради усложнените зимни условия още 30 военнослужещи от Алпийския полк в гр. Смолян от 10.00 ч. се включиха по молба на областния управител в разчистването на пътя Смолян – Пампорово. Ситуацията там е тежка не само заради обилния сняг, но и заради падналите дървета и камъни. Военнослужещите, под ръководството на командира на полка полковник Димитър Кацаров, ще разчистват пътя с една полева земекопна машина и ще оказват помощ на закъсали в снега автомобили.
Специализиран модул от Втора механизирана бригада в гр. Стара Загора в 7.30 ч. сутринта днес, 26 януари, напусна района на военното формирование, за да изпълни задачи по унищожаването на боеприпаси. Те са открити вчера в местността „Крайна варовита“ в землището на гр. Шипка, област Стара Загора. На място днес военнослужещите ще унищожат намерените 20 силно корозирали 122-мм артилерийски снаряди, от които 17 са с взриватели. Районът се охранява от служители на МВР. |
25.01.2019 |
Втори ден модул за действие при зимни условия от състава на 101-ви Алпийски полк продължава да разчиства пътища на територията на област Смолян.
От 06,30 часа днес, 25 януари, военнослужещите със специализирана техника - роторен снегорин разчистват основната пътна артерия Смолян – Пампорово – Стойките. Почистени са около 40 км от републиканската пътна мрежа.
Формированието се включи в помощ на населението на 24 януари по заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов след искане от Областната управа на Смолян.
Поради продължаващите обилни снеговалежи, действията на модула за действие при зимни условия ще продължат и през почивните дни.
|
25.01.2019 |
 Ротата за охрана от 37-мия контингент от Въоръжените сили на Република България, участващ в мисията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане в Афганистан „Решителна подкрепа“, проведе занятие за потвърждаване на сертификацията на 24 януари. По време на занятието бяха отработени различни варианти за противодействие на заплахите от неправомерно проникване в базата, както и действия по охрана и отбрана на контролно-пропускателен пункт, проверката на автомобилния трафик и отразяване на комплексна атака.
Съвместно с коалиционните партньори беше координирано взаимодействието при медицинска евакуация с тимa за обезвреждане на неексплодирали боеприпаси и силите за бързо реагиране на базата. След занятието офицерът по сигурността на базата и водената от него комисия изразиха задоволство от изпълнението на функционалните задължения от българските военнослужещи и им дадоха висока оценка. Цялостното командване и управление се осъществяваше от Съвместния оперативен център на базата.
Командир на 37-мия контингент е полковник Митко Димитров, а командир на ротата - майор Калоян Стоянов.
|
24.01.2019 |
|
24.01.2019 |
Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха днес, 24 януари, две невзривени ръчни гранати, открити в Перник. Боеприпасите бяха намерени вчера в мазе на жилищна сграда в града. На място бе изпратено модулно формирование от четирима военнослужещи от военно формирование 28 610 - София, за да транспортира гранатите, които днес бяха унищожени. |
23.01.2019 |
„Изминалата 2018 година беше напрегната и динамична, както за Съвместното командване на силите, така и за подчинените военни формирования. Въпреки трудностите и финансовите ограничения изпълнявахме целенасочено и отговорно поставените задачи.” Това каза генерал-лейтенант Любчо Тодоров, командващ Съвместното командване на силите по време на годишния анализ на подготовката, войсковия ред и дисциплината в Съвместното командване на силите. Форумът се проведе днес, 23 януари, а на него присъстваха началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, съветникът на президента на Република България бригаден генерал Васил Лазаров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев, представители на щаба на Военноморските сили, служба „Военна полиция“, служба „Военна информация“, дирекциите на Щаба на отбраната и представители на Военна академия „Г.С.Раковски”.
Някои от първостепенните задачи през годината са били тези, свързани с подготовката, развръщането и осъществяването на национален контрол на контингентите зад граница, разузнавателното осигуряване и информационната им поддръжка. Генерал-лейтенант Тодоров акцентира върху ангажиментите на СКС по отношение на изграждането на 10-те декларирани формирования по пакет „Цели за способности 2017“; планирането и действителното логистично и финансово осигуряване на формированията от въоръжените сили на Република България, и на участващише в операции, извън страната; планирането, изграждането и поддържането на устойчива комуникационно-информационна система при провеждане на операции, учения и в ежедневната дейност.
„Приоритет за СКС през 2018 година беше участието в националното тристепенно командно-щабно учение „ЕСЕН-18”. Отработени бяха въпроси по планиране и осъществяване на поддръжка от страната-домакин за създаване на условия за приемане и развръщане на съюзни войски за провеждане на операция по чл.5 от Вашингтонския договор“, подчерта генерал-лейтенат Тодоров. Командването е взело и активно участие в планирането, подготовката и провеждането на едно от най-големите за последните години учения на НАТO „TRIDENT JUNCTURE 2018”, проведено на територията на Кралство Норвегия, в което участваха около 50 000 военнослужещи. Командващият акцентира върху успешната подготовката на специалисти по КИП от комуникационно-информационен възел на междинния резерв на операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина – „АЛТЕА”, както и на екипите от съветници и специалистите по КИС за участие в Международната мисия на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане в Афганистан „РЕШИТЕЛНА ПОДКРЕПА”.
През 2018 година сертифицирането на формированията, участващи в текущите операции на НАТО, Европейския съюз, както и на декларираните формирования е организирано и проведено своевременно и задачите в цялостния процес по сертифициране на военните формирования са изпълнени в пълен обем. Тревога буди некомплекта от личен състав в някои от декларираните формирования, който надминава 30%, с тенденция за нарастване. Това по думите на генерал-лейтенант Тодоров ще затрудни поетите от страната ангажименти пред партньорите от Алианса.
Изпълнените задачи и постигнатите резултати показаха, че 2018 бе успешна за Съвместното командване на силите и военните формирования. ”Удовлетворен съм и от установеното взаимодействие с Министерството и Щаба на отбраната, и особено с командванията на видовете въоръжени сили, с които работим с разбирането, че Българската армия е единно цяло”, подчерта генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
В края на форума той очерта основните направления за работа пред командването и подчинените формирования през 2019 година и изказа своята увереност, че и през настоящата година военните формирования и личния състав на командването ще продължат да работят в още по-добър синхрон, още по-мотивирано и отговорно.
|
22.01.2019 |
  „С усилията, старанието, професионализма на всеки един от състава на Сухопътните войски запазихме постигнатите способности, ръста на подготовка и оперативната съвместимост на щабовете и военните формирования за изпълнение на задачи по трите мисии на Въоръжените сили. Основните планирани мероприятия през годината са изпълнени. Въпреки съпътстващите ни трудности, резултатите от нашата дейност са положителни и това ни дава повод да отчетем годината като успешна”. Това каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов по време на анализа на подготовката на Сухопътните войски през 2018 г. Форумът се проведе днес, 22 януари, в присъствието на началника на отбраната генерал Андрей Боцев, командващия на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, съветника на президента на Република България бригаден генерал Васил Лазаров, ръководството на Сухопътните войски и командирите на всички военни формирования.
„През 2018 година Сухопътни войски са провеждаха своята подготовка в условията на динамична стратегическа среда за сигурност и задълбочаващ се проблем с комплектоването на формированията с личен състав“, каза още генерал-майор Михаил Попов.
За Сухопътните войски годината е била наситена с участия и провеждане на командно-щабни учения, на тактически, тактико-специални учения и тактически учения с бойни стрелби, тренировки и обучения.
Генерал-майор Попов акцентира на успешното участие на военнослужещи от Сухопътните войски в изпълнение на „Плана за съвместна българо-американска подготовка и учения в страната и чужбина през 2018 г.“ и споразумението между Правителството на Република България и Правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната.
„Приоритет в работата на всички командни нива и през изминалата година беше подготовката на формированията за изпълнение на задачи по мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност”, като програмите бяха съобразени със спецификата на изпълняваните от контингентите задачи и натрупания досега опит в мисии“, каза още генерал-майор Попов. Командирът припомни и приноса на Сухопътните войски при изпълнение на задачите по третата мисия „Принос към националната сигурност в мирно време”.
В оказването на помощ на населението в тежки зимни условия и при потушаването на пожари са участвали 243 военнослужещи и 34 броя техника. Почти ежедневно през годината формирования от Сухопътните войски са участвали в мероприятия по разузнаване, транспортиране и унищожаване на невзривени високо рискови боеприпаси на територията на цялата страна. Близо 287 военнослужещи и 124 единици техника са участвали в 58 мероприятия, като чрез взривяване са унищожени 377 боеприпаса.
Изпълнените задачи показаха, че Сухопътните войски разполагат с добре подготвени формирования за оказване помощ на населението при бедствия, които могат да изпълняват поставените задачи при всякакви условия, подчерта генерал-майор Михаил Попов.
През 2018 г. е завършило изпълнението на двете операции, възложени на Сухопътни войски в подкрепа на Министерството на вътрешните работи за защита на българо-турската граница.
Заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов запозна участниците в анализа със състоянието на войсковия ред и дисциплината във формированията за 2018 г. В сравнение с предишни години няма нарастване на броя на различните видове инциденти по вина на военнослужещи и цивилни служители във войските.
Командирите на военни формирования споделиха своите основни проблеми – некомплекта с личен състав на всички нива и трудностите за поддържане на остарялата техника.
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев изказа благодарност и уважение към всички категории военнослужещи – генерали, офицери, сержанти и войници, както и към цивилните служители от военните формирования, за достойното изпълнение на поставените им задачи. Той сподели усилията, които полага военното ръководство на Българската армия за решаване на наболелите проблеми. Генерал Боцев изрази надежда предстоящият стратегически преглед на отбраната и въоръжените сили да даде конкретни отговори на това, какво ще е необходимо занапред за изпълнение на поставените задачи, за да могат да бъдат направени реални дългосрочни планове.
|
21.01.2019 |
Основните задачи, произтичащи от Плана за дейността на ВВС (Военновъздушните сили) през 2018 г., са изпълнени успешно. Войските от ВВС се поддържат в състояние, осигуряващо изпълнение на мисиите и задачите. Това е един от основните изводи, направени по време на годишния анализ на подготовката, войсковия ред и дисциплината във Военновъздушните сили, който се проведе днес, 21 януари. В работата му взеха участие началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, съветникът по военната сигурност на президента бригаден генерал Васил Лазаров, заместникът на главния инспектор на Министерството на отбраната полковник Илиян Киров, началници на отдели и сектори в Командване и щаба на ВВС и командванията на подчинените военни формирования.
„Акцентът на усилията ни беше поставен върху подготовката за изграждане на необходимите способности за планиране и участие в самостоятелни и съвместни операции“. Това каза в експозето си командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков. Паралелно с този процес българските ВВС са участвали активно при изпълнение на третата мисия на Въоръжените сили „Принос към националната сигурност в мирно време“. ВВС гарантираха въздушния суверенитет на страната, осигурявайки непрекъсната и ефективна защита на българското въздушно пространство, каза генерал-майор Цанко Стойков.
Като основни предизвикателства през изминалата година той посочи задържането и мотивацията на подготвения състав и младите специалисти, които са основен фактор за успешното изпълнение на задачите. Максимално възможно количество ресурси са били съсредоточени в осигуряването на приемственост и достигането на ниво на подготовка от младите специалисти във войските. На всички нива са предприети действия за минимизиране на основните рискови фактори, свързани с безопасността на полетите. „Реализирането на проектите за модернизация, с акцент върху придобиването на нов боен самолет, са фундаментални за успешното развитие на способностите на ВВС и постигането на оперативна съвместимост със съюзниците от Алианса“, каза генерал-майор Цанко Стойков.
През 2019 г. усилията на Командването и личния състав приоритетно ще бъдат съсредоточени в съхраняване, поддържане и повишаване на нивото на летателната подготовка, -осигуряване на изправна и боеготова техника; както и в провеждане на курсове за приучване на млад летателен състав. ВВС ще участват в национални и международни учения, сред които и “Шабла 2019”. Ще продължат активните действия за осигуряване високо ниво на безопасност на полетите.
За проявени професионализъм, усърдие, инициативност и постигнати отлични резултати при изпълнение на служебните задължения през учебната 2018 г. командирът на Военновъздушните сили награди военнослужещи от Командването и подчинените военни формирования.
|
18.01.2019 |
        Днес отбелязваме 130 години от създаването на една славна българска войскова част – 23-и пехотен Шипченски полк. В своята бойна история полкът участва в Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни не в името на международни ангажименти. Войниците и командирите от полка воюваха за освобождението на българските земи, останали под турско робство, и за свободата на своите братя. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в Казанлък на ритуала пред паметника на загиналите воини за свободата на България днес, 18 януари. Той припомни славните победи на 23-и пехотен Шипченски полк – превзел Одрин през Балканската война, защитил Брегалница и Кюстендил през Междусъюзническата война, достигнал до бреговете на Охридското езеро, участвал в сраженията за освобождението на град Струга през 1915 г., стигнал до Адриатика, разгромил френски и руски части в настъпателната Леринска операция при отбраната на Битоля. „Войниците и командирите на 23-и пехотен Шипченски полк със своята кръв очертаха етническите граници на България и това не трябва да се забравя“, каза още министърът на отбраната Красимир Каракачанов. В словото си той се обърна към присъстващите с призив да знаят своята история и героизма на своите деди. „Българският народ е воювал винаги за своите ценности, изградени от православната християнска вяра и от съзнанието, че всички българи имат справедливото право да живеят заедно под един покрив и в една държава“, заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов. На ритуала, в който участваха военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада, министър Красимир Каракачанов връчи почетен медал „100 години Първа световна война“ на областния управител на Област Стара Загора Гергана Микова, кмета на Община Казанлък Галина Стоянова, командира на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Пламен Йорданов, Негово Високо Преосвещенство Старозагорски митрополит Киприан и други. В знак на признателност към загиналите български воини, написали едни от най-славните страници в българската военна история, бяха поднесени венци и цветя. Честването, в което участваха множество граждани, ученици, членове на военнопатриотични и родолюбиви организации, продължи с преклонение пред паметната плоча на създателите на химна на Българската армия „Велик е нашият войник“, който е и марш на 23-и пехотен Шипченски полк - подпоручик Константин Георгиев и композитора Михаил Шекерджиев. Венци и цветя бяха поднесени и пред паметника на 9-а и 10-а опълченски дружини в района на военното формирование от състава на 61-ва механизирана бригада в град Казанлък. В отговор на журналистически въпроси министърът на отбраната Красимир Каракачанов подчерта, че било логично партньорите от коалицията да го подкрепят за започването на преговори със САЩ за придобиване на нов тип боен самолет, още повече, че министърът на икономиката, с когото са съвносители на доклада, е излъчен от партия „Атака“. Министърът на отбраната посочи, че неговият стремеж е да бъде купено най-доброто въоръжение, което да бъде използвано в Българската армия. На въпрос, свързан с охраната на военни обекти, министър Каракачанов отбеляза, че е практика частни фирми да бъдат наемани за тази дейност. В конкретния случай, посочен от депутати на БСП, става дума за обекти от състава на Съвместното командване на силите, което е провело процедурата, и е определило фирмите, които ще ги охраняват. „Още на 3 декември Служба „Военна полиция“ ме информира, че има проблеми с охраната на военни обекти. Тогава се разпоредих командирите на тези поделения да организират патрули, с които да засилят охраната“, каза още министър Каракачанов. Той разясни, че през декември е изготвена концепция как да се преразпредели охраната на всички обекти, които са на Министерството на отбраната, или са свързани с него. „Моето становище е, че онези обекти, в които има военна продукция или опасни материали, трябва да се охраняват от фирмата на Министерството на отбраната „МОБА“. Обектите с отпаднала необходимост – от частни фирми“, посочи министърът на отбраната. Той отбеляза още, че в началото на януари 2019 г. Дирекция „Правно-нормативна дейност в отбраната“ е дала становище на Съвместното командване на силите да прекрати договора с фирмата, която не е в състояние да изпълнява задълженията си.
|
18.01.2019 |
|
17.01.2019 |
През тази година се навършват 130 години от създаването на 23-и пехотен Шипченски полк. В проявите на 18 януари в гр. Казанлък, посветени на годишнината, ще участва министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
Честването ще започне в 12.00 ч. пред Паметника на загиналите воини за свободата на България в парк „Розариум“ в града. Ще бъде отслужена заупокойна молитва в памет на загиналите български воини и ще бъдат поднесени венци и цветя. В ритуала ще участват почетен караул от състава на 61-а Стрямска механизирана бригада и военен духов оркестър.
След ритуала, в 12. 45 ч. с военни почести ще бъдат поднесени венци и цветя пред Паметната плоча на създателите на военния марш на 23-и пехотен Шипченски полк „Велик е нашият войник“. Стиховете са написани по време на Първата световна война през 1916 г. от подпоручик Константин Георгиев, а мелодията е създадена от композитора Михаил Шекерджиев. През май 2001 г. маршът „Велик е нашият войник“ е обявен за химн на Българската армия.
В 13.00 ч. във военното формирование от състава на 61-а механизирана бригада в гр. Казанлък ще се състои откриването на „Стая на бойната слава”.
В 13.25 ч. ще бъдат поднесени венци и цветя пред Паметника на 23-и пехотен Шипченски полк в района на военното формирование.
В 17.00 ч. във Военния клуб в гр. Казанлък ще започне тържествено събрание-концерт, на което министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще награди членове на военно-патриотичните организации.
Честването на 130-ата годишнина от създаването на 23-и пехотен Шипченски полк е под патронажа на кмета на община Казанлък Галина Стоянова, която е почетен член на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР). В инициативния комитет са включени командирът на 61-а Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Пламен Йорданов, местните организации на СОСЗР, Съюза на подофицерите, Съюза на ветераните от войните, Тракийско дружество „Капитан Петко войвода“, представители на клубовете „Приятели на армията“ от казанлъшките училища.
Уважаеми колеги,
Заповядайте в 12.00 ч. утре, 18 януари 2019 г., пред Паметника на загиналите воини за свободата на България в парк „Розариум“ в гр. Казанлък, за да почетем заедно паметта на българските воини, загинали за свободата на България! |
17.01.2019 |
Днес, 17 януари 2019 г., в Щутгарт, Германия, се проведе деветнадесетото заседание на Съвместната българо-американска комисия по прилагане на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната (ССОО). От българска страна заседанието беше ръководено от вицеадмирал Емил Ефтимов – заместник-началник на отбраната и съпредседател на Съвместната комисия, а от американска страна - от генерал-майор Давид Джулазаде – директор на дирекция „Политика, стратегия, партньорство и способности“ в Командването на Силите на САЩ в Европа.
По време на форума бяха отчетени резултатите по прилагане на ССОО в периода от предходното заседание на Съвместната комисия (март 2018 г. – януари 2019 г.).Бяха обсъдени въпроси, свързани с двустранното сътрудничество между България и САЩ, по-нататъшното използване на съвместните съоръжения на наша територия и възможностите за бъдещи съвместни учения и подготовки, включително и с участието на трети страни. Акцент в дискусиите беше развитието на двустранното сътрудничество в контекста на приноса към способностите на НАТО и укрепване на сигурността в региона.
Заседанието завърши с приемането на решения, свързани с бъдещото прилагане на ССОО. В проведения форум участваха членовете на Съвместната комисия, Изпълнителния комитет и съпредседателите на подкомитетите към Съвместната комисия. От българска страна, освен представители на Министерството на отбраната и Българската армия присъстваха и представители на други министерства и ведомства, съгласно създадената с решение на Министерския съвет организация. От американска страна участваха представители на Европейското командване на Силите на САЩ, компонентните командвания на Силите на САЩ в Европа, Офиса на аташето по отбраната и Офиса за отбранително сътрудничество към посолството на САЩ в България. |
17.01.2019 |
Военнослужещ от Сухопътните войски е оказал помощ на човек в беда в старозагорското село Михайлово. В писмо до командира на 2-ра Тунджанска механизирана бригада бригаден генерал Костадин Кузмов кметът на селото изказва своята и на жителите му благодарност за постъпката на ефрейтор Господин Илиев Янков.
На 9 януари 2019 г. около 16.00 ч в село Михайлово, Община Стара Загора, в къща, собственост на 65-годишен мъж, възниква пожар, предизвикан от късо съединение. Военнослужещият ефрейтор Господин Илиев Янков от батальона за логистично осигуряване от състава на 2-ра Тунджанска механизирана бригада – Стара Загора, който е в полагаем домашен отпуск, вижда горящата къща. Със собствен пожарогасител влиза в сградата, където вижда две бутилки с газ пропан-бутан. Изкарва ги извън горящата къща и извежда и 65-годишния мъж от нея. До идването на екипа на „Пожарна безопасност и защита на населението“ ефрейтор Господин Янков почти погасява пожара. По този начин, с риск за себе си, спасява човешки живот и имущество.
|
16.01.2019 |
|
16.01.2019 |
Военните окръжия в областните градове приемат документи на желаещи за начална и специална военна подготовка през 2019 г. На сайта на Централното военно окръжие (www.comd.bg) с дата 11 януари 2019 г. са публикувани обявите за български граждани, които желаят да получат начална или специална военна подготовка през 2019 г. Те трябва да отговарят на изискванията на чл. 59 от Закона за резерва на Въоръжените сили на Република България.
Обучението за начална военна подготовка ще се проведе, както следва:
Единен център за начална военна подготовка - град Плевен Период на обучение: 11 март – 5 април 2019 г. (Срок за подаване на документи: 15 февруари 2019 г.)
30 септември – 25 октомври 2019 г. (Срок за подаване на документи: 16 август 2019 г.)
Национален военен университет „Васил Левски“, Факултет „Общовойскови“ – град Велико Търново Период на обучение: 13 май – 7 юни 2019 г. (Срок за подаване на документи: 29 март 2019 г.) 24 юни – 19 юли 2019 г. (Срок за подаване на документи: 10 май 2019 г.)
Национален военен университет „Васил Левски“, Факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ – град Шумен Период на обучение: 26 август – 20 септември 2019 г. (Срок за подаване на документи: 12 юли 2019 г.)
Висше Военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ - град Варна Период на обучение: 15 юли – 9 август 2019 г. (Срок за подаване на документи: 31 май 2019 г.)
*** Обучението в курсове по специална военна подготовка се провежда само с български граждани, успешно завършили курс по „начална военна подготовка”. През 2019 г. обучението за специална военна подготовка ще се проведе, както следва:
Национален военен университет „Васил Левски“, Факултет „Общовойскови“ – град Велико Търново Курс „Тактика на мотопехотните войски“ Период на обучение: 8 април – 19 април 2019 г. (Срок за подаване на документи: 22 февруари 2019 г.)
Национален военен университет „Васил Левски“ факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ – град Шумен Курс „Комуникационни и информационни системи във Въоръжените сили“ Период на обучение: 3 юни – 14 юни 2019 г. (Срок за подаване на документи 19 април 2019 г.) 9 септември – 20 септември 2019 г. (Срок за подаване на документи 26 юли 2019 г.)
Висше Военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ – град Варна Курс „Военноморска подготовка“ Период на обучение: 12 август – 30 август 2019 г. (Срок за подаване на документи 28 юни 2019 г.)
За времето на обучението по начална и специална военна подготовка на кандидатите се осигурява: настаняване, хранене и униформа; безплатно медицинско обслужване; задължително застраховане.
За повече информация може да посетите най-близката структура на Централно военно окръжие (военните окръжия в областните градове или офисите за военен отчет в общините/районите). |
16.01.2019 |
|
16.01.2019 |
Командирът на 68-ма бригада бригаден генерал Явор Матеев проведе годишния анализ на подготовката на Специалните сили през 2018 г. Той акцентира на участието на бригадата в национални и международни учения, както и в изпълнението на задачи за противодействие на тероризма в сътрудничество със специализираното формирование за борба с тероризма на МВР. Бригаден генерал Матеев отбеляза, че през по-голямата част от годината Специалните сили успешно са съдействали на структурите на МВР да не бъде допускано нелегалното преминаване на мигранти през държавната граница с Гърция и Турция. „Приносът на бригадата в тази операция е високо оценен от военното и политическото ръководство на страната“, посочи той.
Сред приоритетите през 2019 г. командирът на Специалните сили открои задълбочаването на взаимодействието със структури на МВР, както и съвместната подготовка с морския специализиран разузнавателен отряд на ВМС, с парашутистите от състава на ВВС и с екипажите на военни транспортни самолети. Той посочи, че процесът за развитието на български Сили за специални операции продължава по план и среща подкрепата на военното и политическото ръководство.
На анализа на подготовката на 68-ма бригада „Специални сили“ присъстваха заместник-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов и началникът на отдел „Специални операции” в дирекция „Операции и подготовка“ полковник Роман Ромов. Вицеадмирал Емил Ефтимов благодари на командния състав на бригадата за положените усилия за успешното изпълнение на заложените в плана за 2018 г. задачи. Той потвърди, че военното ръководство на Българската армия подкрепя развитието на Специалните сили на Българската армия и заяви, че създаването на командване на Силите за специални операции през тази година ще бъде факт.
|
14.01.2019 |
Специализиран екип от 42-ри механизиран батальон – Ямбол обезопаси невзривена учебна ръчна граната „РГД-5“. Боеприпасът е бил открит днес, 14 януари, в Ямбол.
Действията на военнослужещите бяха ръководени от капитан Димитър Дренски. |
14.01.2019 |
   Ученици от СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в гр. Златарица поздравиха днес, 14 януари, министъра на отбраната Красимир Каракачанов и ръководството на министерството по повод празника „Василица“. По дългогодишна традиция ученици гостуват в Министерството на отбраната със специално подготвена програма и сурвакат за здраве и успех през новата година.
Децата пяха песни, разказваха за традициите на празника, рецитираха и сурвакаха за здраве. Тържеството им завърши с изпълнение на стихотворението „Аз съм българче“.
Министър Красимир Каракачанов благодари на малките момчета и момичета. „Пожелавам ви две неща. На първо място – здраве. Второ, както и досега продължавайте да се учите и да се изграждате като добри хора. Може понякога училището да ви се струва трудно, но трябва да ви кажа, че за всички нас е било трудно понякога. Бъдете добри ученици, защото това ще ви даде нови хоризонти, ще може да си намирате лесно работа и да имате самочувствието на образовани хора, на които България ще разчита“.
„С този пъстър поздрав показахме, че сме едно цяло. Нашето училище се слави с това, че в него деца от различни етнически състав се обучават по един и същи начин. Надявам се с нашия труд да ги направим добри граждани и те да успяват във всяко едно начинание.“ Това каза директорът на СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в гр. Златарица Христина Ганчева.
Децата получиха от министър Красимир Каракачанов индивидуални подаръци – книжки на историческа тема, пособия за рисуване и сувенири с логото на Министерство на отбраната. За училището министерството подари спортни принадлежности за изкултурния салон, както и книги за библиотеката.
|
14.01.2019 |
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев ще участва в зимната сесия от заседания на Военния комитет на НАТО на ниво началници на отбраната. Форумът ще се проведе на 15 и 16 януари в Брюксел, Белгия.
Акценти в дискусиите ще бъдат Военната стратегия на НАТО, потенциалът за възпиране и отбрана и текущите мисии и операции на Алианса. |
14.01.2019 |
Курсанти от Националния военен университет са били нападнати снощи, 13 януари, към 19.00 ч. докато пътуват в посока от гр. Сливен към с. Гурково. Автомобилът им Ауди 80 е засечен от друг автомобил - Опел Корса. След принудителното спиране, нападателят излиза от автомобила си и нанася удари с брадва по предното стъкло на колата на курсантите.
След подаден сигнал на телефон 112 служителите на МВР са издирили и задържали нападателя им. По случая е образувана проверка, а нападателят е задържан за 24 ч. в Районното управление на МВР-Казанлък.
Задържаният е Йордан Пенев. Лицето е от ромски произход и до момента има над 20 криминални регистрации – множество кражби, сред които кражби с взлом; хулигански прояви, сред които и нанасяне на средна телесна повреда; възпрепятстване на органите на властта и няколко влезли в сила присъди.
Има данни, че той е извършител на още 11 престъпления, за които се очаква да му бъдат повдигнати обвинения. |
13.01.2019 |
За втора поредна година министърът на отбраната Красимир Каракачанов ще бъде поздравен от ученици по повод празника „Василица“ и началото на новата година. Тържеството ще започне в 11.00 ч. утре, 14 януари, в Министерството на отбраната. Децата, които ще гостуват на министър Каракачанов, са от Средно училище „Кирил и Методий“ в гр. Златарица.
По традиция след художествената програма в Министерството на отбраната децата ще получат подаръци.
Уважаеми колеги, Постоянно акредитираните журналисти, които желаят да отразят тържеството, ще бъдат допускани в сградата на Министерството на отбраната от 10.20 ч. на 14 януари 2019 г. (вход от ул.“Аксаков“).
Напомняме, че журналистите ще бъдат допускани след представяне на лична и журналистическа карта. |
11.01.2019 |
  111-ата годишнина от създаването на българското военно разузнаване отбеляза служба „Военна информация“ (СВИ) с тържествено събрание, днес, 11 януари 2019 г. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев положиха венци пред паметниците на загиналите при изпълнение на служебния си дълг военни разузнавачи.
В приветствието си министър Каракачанов подчерта, че „Военна информация“ винаги е била най-добрата българска разузнавателна служба и благодари на ръководството и целия личен състав, че продължават да поддържат високия й авторитет и да изпълняват своите задължения. Всяка държава трябва да има свои надеждни разузнавателни структури, които да гарантират добиването на достоверна информация и нейния точен анализ, за да може държавното ръководство да взема правилни информирани решения, подчерта министърът на отбраната. По думите му работата на българското военно разузнаване в лицето на службата е изключително ценна за сигурността на страната.
Генерал Андрей Боцев поздрави целия личен състав по повод годишнината и заяви, че стратегическото военно разузнаване винаги е било част от системата за национална сигурност и неговата роля става все по-значима. Той изрази своята признателност за точното и своевременното подпомагане в оценката на измененията и анализа на средата на сигурност и допълни, че и занапред ще разчита на пълната и достоверна информация за динамичната картина, която експертите на „Военна информация“ изграждат с много труд и постоянство.
Директорът на службата бригаден генерал Пламен Ангелов заяви, че военното разузнаване винаги е било посветено на защитата на националния интерес и достойно е изпълнявало своето призвание. „Изминалите 111 години са го доказали по убедителен и безспорен начин, за това имаме повод за професионално самочувствие“, допълни директорът на службата. Бригаден генерал Ангелов увери целия личен състав, че постигнатите през 2018 г. резултати и високи оценки за дейността показват, че службата успешно е изпълнила планираните задачи. Той заяви, че се е работило мобилизирано, с висок темп, защото интензитетът, с който работи доброто разузнаване, е правопропорционален на динамиката на международните отношения и средата за сигурност.
По повод на 111-ата годишнина от създаването на военното разузнаване и за постигнати високи резултати военнослужещи и цивилни служители бяха наградени от министъра на отбраната, началника на отбраната и директора на службата.
На събранието присъства и командирът на 68-ма бригада „Специални сили“ бригаден генерал Явор Матеев. Директорът на службата отбеляза отличното взаимодействие с бригадата по изграждането и окомплектоването с личен състав на съвместни разузнавателни органи. Бригаден генерал Пламен Ангелов отличи командоси от 68-ма бригада за постигнати успехи в съвместни мисии.
*** През 1908 г. на 12 януари (нов стил) влиза в сила Указ № 190 на княз Фердинанд, с който Информационното бюро към Оперативното отделение на Щаба на армията се трансформира в Разузнавателна секция. С министерска заповед № ОХ-49 от 11 февруари 1997 г. 12 януари е обявен за официален празник на българското военно разузнаване.
|
08.01.2019 |
  Необходима е цялостна програма за решаване на проблемите с незаконните гета и такава ще бъде внесена в Министерски съвет. Това каза пред журналисти в пловдивското село Войводиново вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов днес, 8 януари 2019 г.
Полицията си върши работата, няма да се допусне саморазправа, подчерта още министърът на отбраната Красимир Каракачанов след срещата си с оперативния щаб, сформиран в пловдивското село Войводиново във връзка с инцидента с 33-годишния военнослужещ ефрейтор Валентин Димов и напрежението от последните дни.
На срещата са били обсъдени мерки, които местните власти ще предприемат в населеното място. Присъстваха директорът на ОД МВР Пловдив старши комисар Атанас Илков, кметът на населеното място Димитър Тосков, кметът на Община Марица Димитър Иванов, командирът на 68-ма бригада „Специални сили“ бригаден генерал Явор Матеев. „Трябва да се действа сериозно, твърдо, без каквито и да е компромиси и да се разбере, че държавата е на мястото си“, посочи още министърът на отбраната Красимир Каракачанов и допълни: „Хората не са длъжни да търпят една част от населението да има само права, да не иска да разбере, че има и задължения и трябва да спазва закона“.
По думите му - полицията е действала изключително професионално и бързо и е задържала нападателите, които са се укрили след инцидента.
Състоянието на пострадалия военнослужещ е стабилно, той е със средна телесна повреда, предстои му операция, след което може да бъде изписан до няколко дни, каза още министър Красимир Каракачанов. На път за Войводиново той посети 33-годишния ефрейтор Валентин Димов в здравното заведение в Пловдив, където е настанен. Всички разходи по възстановяването му ще бъдат поети от Министерството на отбраната, посочи още министърът. Той бе категоричен, че нападението е било брутално, нагло, нападателите са действали като хора, които знаят как се вършат подобни престъпления.
Нападнатият войник е изключителен професионалист, подчерта командирът на Специалните сили бригаден генерал Явор Матеев. „Той е ефрейтор, с 12-годишен стаж, от бойно формирование – парашутист разузнавач. За службата си в страната и зад граница е получавал множество награди. Не видях да има наказания, има само поощрения. Той е трудолюбив, изпълнителен, скромен военнослужещ”, каза бригаден генерал Явор Матеев. Той разказа, че при нападението ромите са действали „брутално професионално”: военнослужещият е нападнат в гръб, якето му е използвано така, че ръцете и главата му да бъдат вързани; удрян е по най-зверски начин, докато той не е изразил агресия спрямо тях. „Случаят е изключително неприятен“, допълни бригаден генерал Явор Матеев. Военнослужещият няма сериозни поражения, които да доведат до последващи проблеми за него и службата. Направено е всичко необходимо той и семейството му да се чувстват спокойни, каза още командирът на бригадата.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и оперативният щаб отидоха и в ромската махала на Войводиново, в която нямаше нито един човек. Там днес започват проверки, свързани с електроснабдяването, пожарната безопасност, строителството, незаконното настаняване и т.н.
|
08.01.2019 |
Българските военнослужещи от състава на 37-ия контингент в мисията на НАТО в Афганистан, които отговарят за организирането на контролно-пропускателния режим на автомобилния и пешеходния трафик на летище Кандахар, получиха висока оценка от представители на Командване „Юг“ за създадената организация и изпълнението на задачите. Инспекцията на контролно-пропускателния пункт в зоната за отговорност на българския военен контингент беше извършена от командира на летище Кандахар и заместник-командир на командване „Юг“ полковник Паул Ларсон. В инспекционната група участваха офицери от командването и от батальона за защита на силите на базата в Кандахар.
Национален командир на 37-ия български контингент, който участва в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“, е полковник Митко Димитров, а командир на охранителната рота на летище Кандахар е майор Калоян Стоянов.
37-ият български военен контингент встъпи официално в изпълнение на своите задължения в мисията на НАТО в Афганистан на 17 декември 2018 година.
|
07.01.2019 |
                 Във военните формирования от състава на Българската армия с тържествени ритуали днес, 7 януари, беше отбелязано началото на подготовката през 2019 година. Командирите на военните формирования от Съвместното командване на силите, Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и бригада Специални сили представиха пред личния състав основните задачи и цели за изпълнение през 2019 г.
Командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров прие тържествения строй на военнослужещите от Мобилната КИС и Националния военен учебен комплекс „Чаралица”. „Пред Съвместното командване на силите предстои планирането, подготовката и участието в многонационалното компютърно-подпомагано командно-щабно учение „Balkan Bridges -2019”, както и в многонационалното учение „Black Sea/Balkan Regional Exercises -2019” (BS/BRE 19). Ще продължи процесът на подготовка, сертифициране, развръщане и осъществяване на националния контрол на формированията, които участват в операциите на НАТО и Европейския съюз, както и сертифицирането на декларираните формирования от Българската армия за силите за отговор на НАТО за 2019 и за колективната отбрана на НАТО”, посочи в обръщението си към личния състав генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
В Сухопътните войски началото на учебната година съвпадна с полагането на военна клетва от 15 новоназначени кадрови войници, които бяха приети в състава на 4-ти артилерийски полк в Асеновград.
Командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков присъства на откриването на учебната година в авиобазите в Крумово и в Граф Игнатиево, а неговият заместник бригаден генерал Петьо Мирчев – във Военновъздушната учебна база „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия. В обръщението си към личния състав генерал-майор Стойков даде висока оценка на изпълнението на задачите през 2018 г. от личния състав на ВВС. Сред приоритетите през 2019 г. той открои осигуряването на високо ниво на безопасност на полетите и съхраняване на живота на хората и машините, участието в национални и международни учения и тренировки, както и обучението на младия летателен състав.
Тържествените ритуали за откриването на новата учебна година във военните формирования на Военноморските сили бяха съпроводени с демонстрации на уменията на военнослужещите при изпълнение на задачи при прехвърляне на леки товари на кораб, подготовка екипаж на кораб за бой, развръщане на водолазен полигон, гасене на пожар на кораб, спасяване на пострадал с използване на вертолет „Пантер”, унищожаване на мина от корабна подривна група и проверка и задържане на кораб – нарушител.
Командирът на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев присъства на военния ритуал за откриването на учебната година в пункта за базиране Варна. Той връчи удостоверенията за самостоятелно управление на кораб на млади офицери от състава на ВМС.
На ритуала в 68-ма бригада Специални сили командирът бригаден генерал Явор Матеев очерта приоритетите в подготовката на личния състав на бригадата през 2019 г. като акцентира на предстоящото сертифициране на 1-ви батальон „Специални бойни действия“, както и на участието на специалните сили в национални и международни учения.
|
06.01.2019 |
    „Нека водосветът с богоявленската вода на знамената на Българската армия бъде залог за неувяхващата слава на народното ни войнство. Което и днес, както в миналото, продължава да бъде надежда и гарант за свободата и независимостта на нашата обичана Майка България“. Това каза Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит в тържественото си слово по време на Богоявленския водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия пред паметника на Незнайния воин в София, отслужван традиционно днес, 6 януари 2019 г. „Нека днес да засвидетелстваме пред Бога нашето единство и упованието си в неговия благ промисъл за всеки от нас и цялото ни общество. Църквата и народът, войнството и държавността сме заедно, и вярно следвайки заветите на нашите предци - отново да изпросим от Бога неговата велика милост“, каза още патриарх Неофит, след което беше отслужен водосветът на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия в съслужение със свещеници от Българската православна църква. Ритуалът завърши с полагане на венци пред Паметника на незнайния воин и тържествен марш. Присъстваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев, министърът на отбраната Красимир Каракачанов, началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, висши военни, представители на държавната и местната власт, военни аташета, представители на запасното войнство и военнопатриотични и родолюбиви организации и др.
Традиционният богоявленски водосвет бе отслужен във всички гарнизони на Българската армия.
|
04.01.2019 |
Традиционният Богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия ще бъде отслужен на 6 януари 2019 г., неделя, пред паметника на Незнайния воин в София. Ще присъстват министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев.
Водосвет ще бъде отслужен на знамената-светини на Шести пехотен Търновски полк, Тридесети пехотен Шейновски полк, Двадесет и трети пехотен Шипченски полк, Тринадесети пехотен Рилски полк, Двадесет и пети Драгомански полк, Петнадесети пехотен Ломски полк, Двадесет и четвърти пехотен Черноморски полк и щандарта на Първи конен полк, както и на бойните знамена на Националната гвардейска част, Военната академия „Г. С. Раковски“, военните формирования 44 510 – София, 22 320 – Божурище, 28 860 – Горна Малина, 42 600 - Мусачево.
На ритуала в София ще присъстват още президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев, висши военни, народни представители, представители на местната власт, на военнопатриотичните съюзи, общественици и граждани. Богоявленският водосвет ще бъде отслужен и във всички гарнизони на Българската армия.
Началото на водосвета в София е от 11.00 ч. на 6 януари 2019 г. пред паметника на Незнайния воин.
* * * За първи път водосвет на знамената е отслужен по времето на цар Симеон I преди битката при Ахелой през 917 година. До падането на България под османско владичество преди всяка битка, която води българската войска, се извършва водосвет. След Освобождението тази традиция е възстановена от първия военен министър на Княжество България Пьотр Дмитриевич Паренсов и продължава до 1946 г.
След демократичните промени у нас ритуалът Водосвет на бойните знамена и флагове е възстановен през 1993 г. Оттогава, всяка година на 6-ти януари - Богоявление, във всички гарнизони в страната, най-висшият йерарх на Българската православна църква в епархията, след прочитане на молитвата „За успех на народа”, ръси със светена вода за здраве и успехи представителни части на Българската армия и нейните бойни знамена.
|
03.01.2019 |
|
03.01.2019 |
       „Поздравявам ви с добре изпълнената мисия и се надявам, че тя е допринесла за повишаването на вашата подготовка, на уменията и знанията, които сте придобили. Щастлив съм, че се върнахте всички здрави в Родината!“ С тези думи министърът на отбраната Красимир Каракачанов се обърна към военнослужещите от 36-ия български военен контингент днес, 3 януари, на тържествения ритуал за тяхното посрещане в гр. Плевен.
„От името на правителството и от свое име ви пожелавам успешна нова 2019 година, в която всички ние сме длъжни да покажем на българското общество, че Българската армия не е само декор по време на паради. Българската армия е онази основна институция, на базата на която се крепи държавността ни, институция, която е призвана и ще бъде основен стълб на сигурността, независимостта и суверенитета на Република България“, заяви министър Красимир Каракачанов.
Тридесет и шестият български военен контингент участва в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа” от юни до декември 2018 г. Военнослужещите изпълняваха задачи, свързани основно с охрана, патрулиране, организиране на контролно-пропускателния режим на автомобилния и пешеходния трафик на летище Кандахар, както и със съветване и методическо подпомагане на 205-и армейски корпус от Афганистанската национална армия и на неговите инженерен и свързочен батальон.
За проявен висок професионализъм и отговорност при изпълнение на задачите по време на мисията в Афганистан със заповед на министъра на отбраната бяха отличени националният командир на контингента полковник Веселин Василев - с награден знак „За отлична служба“ – първа степен за офицери, командирът на ротата за охрана майор Велин Кехайов и майор Анелия Божинова – с наградни знаци „За отлична служба“ – втора степен, както и главният сержант на контингента старшина Петър Симеонов – с награден знак „За военна доблест“ – трета степен.
Със заповеди на началника на отбраната, командващия на Съвместното командване на силите и командира на Сухопътните войски с предметни награди и грамоти бяха отличени офицери, сержанти и войници от 36-ия контингент. Всички военнослужещи от контингента получиха отличителни знаци за участието си в мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“.
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев приветства военнослужещите от контингента с „добре дошли на родна земя“ и им благодари от името на висшето военно ръководство за достойно изпълнената мисия и за честта, с която са защитили името на Българската армия.
На тържествения ритуал присъстваха също заместник-командващият Съвместното командване на силите генерал-майор Иван Лалов, заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов, представители на местната изпълнителна власт в гр. Плевен, много граждани.
|
02.01.2019 |
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал Андрей Боцев ще присъстват на тържествения ритуал по официалното посрещане на 36-ия контингент, който се завърна от международната мисия на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане на силите за сигурност в Афганистан „Решителна подкрепа”. Ритуалът ще се проведе на 3 януари 2019 г. от 11.30 часа на площад „Възраждане” в град Плевен.
36-ият български военен контингент се състои от национален елемент, рота за охрана, екип от съветници и щабни офицери в щаба на мисията на НАТО. В състава му са включени до 160 военнослужещи от Сухопътните войски и 68-ма бригада „Специални сили“.
По време на мисията те изпълняваха задачи, свързани основно с организирането на контролно-пропускателния режим на автомобилния и пешеходния трафик на летище Кандахар, както и с обучение, съветване и методическо подпомагане на формирования и военнослужещи от Афганистанската национална армия.
Национален командир на контингента е полковник Веселин Василев от Съвместното командване на силите, а командир на ротата - майор Велин Кехайов от 4-и механизиран батальон от Единен център за начална подготовка – град Плевен.
Уважаеми колеги, Ако желаете да отразите събитието, моля заповядайте на 3 януари 2019 г. от 11.15 ч на площад „Възраждане“ в град Плевен. |
|
 |