 |
27.11.2020 |
Над 51 563 000 лева са постъпленията от собствени приходи на Министерството на отбраната при планирани за тази година близо 51 516 000 лева. Това сочат отчетните данни към ноември 2020 г. Изпълнението на плана за реализация на собствени приходи към момента превишава 100%, което се случва за първи път от десет години насам.
Приходите са основно от разпоредителни действия с имоти – частна държавна собственост, в управление на Министерството на отбраната. Близо 32 940 000 лева са постъпленията в резултат на проведените тръжни процедури за продажба на поземлени имоти и сграден фонд, с отпаднала необходимост за Българската армия, при планирани за тази година 20 724 000 лева.
Открояват се и приходите от продажба на стоки и продукти с отпаднала необходимост за Българската армия, които през тази година са над 11 080 000 лева.
|
27.11.2020 |
 Втора група от 40 военнослужещи от различни военни формирования на Българската армия от 30 ноември (понеделник) ще се включат в помощ на медиците от многопрофилните болници от състава на Военномедицинска академия (ВМА) в битката срещу КОВИД-19.
Ротацията на екипите става на всеки две седмици. На военнослужещите са възложени задължения, свързани с дезинфекция и термометриране, както и помощни дейности в Лабораторията по „Вирусология” на ВМА.
Военнослужещите са разпределени във Военномедицинска академия – София и във военните болници в градовете Варна, Пловдив, Плевен и Сливен. Част от тях са придобили специализирани умения в курсовете за „Бойни санитари” във ВМА.
Ежегодно десетки военнослужещи от различни военни формирования в страната получават начална военномедицинска подготовка, която им дава възможност след това – при нужда, да се включат както на бойното поле, така и при различни инциденти с масово постъпване на пострадали.
|
26.11.2020 |
   В Националния военен университет получавате образование и подготовка не само като командири на българската войска. Получавате възможност да се изградите като лидери на българското общество, стожери на българщината, на българския национален интерес, на българския дух, благодарение на който българската държава съществува и днес. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в приветственото си слово по повод 142 години от създаването на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ днес, 26 ноември. По думите му малко са онези политици, намерили място в българската история със своите дела, но стотици хиляди са българските воини, благодарение на които България съществува. „Благодарение на техния героизъм, дела и гениално ръководство, сме записали най-гордите страници в българската история“, посочи той. Министър Каракачанов подчерта пред курсантите че учат в едно от най-елитните военни учебни заведения не само в България, а и в Европа.
„Получавате подготовка, с която утре ще се гордеят не само вашите подчинени и вашите родители, а и цялата българска нация. Защото няма друго в дългата българска история, на което да сме разчитали, за да съществуваме като народ и държава, освен силата и духа на българския войник и неговите командири и офицери“, каза още министърът на отбраната. По повод актуалната пандемична обстановка, той се обърна към курсантите с думите: „Не се страхувайте от тази пандемия. Знам, че за пореден път се налага да живеете изолирано във военното училище. Но повярвайте ми, пред вас като бъдещи командири предстоят много по-сериозни изпитания, които съм убеден, че както и това вие ще преодолеете със силен дух“.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов благодари на ръководния и преподавателския състав на НВУ „Васил Левски“ за полаганите грижи за бъдещето на Българската армия. Той още веднъж поздрави курсантите за това, че са избрали професията „защитник на Родината“. „Да завършиш висше военно училище е предизвикателство. Още по-голямо предизвикателство е да го завършиш в условията на здравна пандемия. Нови предизвикателства предстоят и от това, че този процес е пряко свързан с модернизацията на Българската армия“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
Той заяви, че приоритетна задача и основна отговорност на военното ръководство и на военнослужещите от всички нива е превръщането на отделения финансов ресурс от държавата в реални, адекватни отбранителни способности. „Разчитаме на вас да бъдете мозъкът и двигателят на този процес, за да бъде Българската армия достоен гарант на независимостта и териториалната цялост на нашата Родина“, обърна се началникът на отбраната към курсантите. Той ги призова да учат, да усвояват успешно учебния материал и да възпитават професионалните си качества, за да бъдат готови да се влеят в редиците на Българската армия, адекватни на съвременната динамична и сложна среда на сигурност.
„За 142 години Националният военен университет се е утвърдил като основното висше учебно заведение, подготвящо кадри за Българската армия и Министерството на отбраната“, каза бригаден генерал Иван Маламов, началник на НВУ, в словото си по повод празника. „Основен приоритет за мен е възпитанието на нашите курсанти – бъдещите командири на военните формирования, бъдещите лидери на армията и на държавата. Техният имидж и авторитет ще се градят на моралните навици и умения, които придобиват, на знанията, опита и всичко, което е нужно те да станат достойни офицери и пазители на нашите традиции. НВУ има особена характерна черта: Ние сме пазители на националните традиции; много пъти сме били съорганизатори и участници в национални ритуали“, посочи още бригаден генерал Иван Маламов. Началникът на НВУ подчерта, че предстои много работа по подобряване на научно-изследователската инфраструктура, спортните и битови бази, както и всичко, което е нужно, за да се изградят нормални и комфортни, съвременни условия на работа.
Книга на военно-историческа тематика с лично послание от министъра на отбраната Красимир Каракачанов получиха всички курсанти на НВУ. В тържествена обстановка и при спазването на противоепидемичните мерки най-старото висше военно училище отбеляза 142 години от създаването си с няколко родолюбиви и емоционални събития. Техни гости бяха още народни представители, представители на местната и държавната власт, ветерани и други.
В НВУ бе официално открит и осветен кабинет по военна история, който носи името на Гоце Делчев (навремето също възпитаник на военното училище). Министър Красимир Каракачанов дари на университета книги с историческо съдържание, които да бъдат от полза в учебния процес.
В православния храм „Свети Седмочисленици“ в двора на НВУ бяха положени урни с пръст от военните гробища в Сливница и Гургулят (от времето на Сръбско-българската война) и в Прилеп (от времето на Първата световна война). Военният ритуал бе изпълнен от курсантите в тържествена обстановка в знак на почит към паметта на българските воини, загинали във войните за национално освобождение и обединение.
|
26.11.2020 |
Към момента не се налага отлагане по който и да е от модернизационните проекти за ново въоръжение. Това каза пред журналисти във Велико Търново министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 26 ноември, след тържественото отбелязване при спазване на противоепидемичните мерки на 142-рата годишнина на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“. „Към момента от нашия бюджет близо 70 милиона лева сме предоставили на здравеопазването за борба с Covid-19. Но има разходи, от които може да се откажеш, и разходи, които не трябва да спираш, и проектите за модернизация са такива“ – подчерта той.
На въпрос за новите противоепидемични мерки министър Каракачанов коментира, че от две седмици курсантите във висшите военни училища са под карантина, за да бъде запазено здравето им в условията на пандемия. „Като министър на отбраната, аз се съобразявам с препоръките, които дава главният лекар на въоръжените сили - началникът на Военномедицинската академия генерал-майор Мутафчийски“, подчерта той. По думите му трябва да се доверим на медицинските специалисти и на хората, които всеки ден се борят с този проблем. „Министърът на здравеопазването и лекарите на големите болници препоръчаха новите мерки. Трябва да се доверим на професионалистите, а не на политиците или на слуховете в интернет“, посочи той.
По думите му няма необходимост от военно полева болница в този момент, тъй като проблемът не е недостиг на легла, а с квалифициран медицински персонал. „Обществото трябва да е наясно, че трябва да бъдем солидарни. По тази причина от седмици в системата на Министерството на отбраната военнослужещи, преболедували Covid-19 и успешно излекувани, бяха призовани да даряват кръвна плазма и те го правят с ясното съзнание, че могат да помогнат. Наред с това около 40 души от военните формирования, преминали курсове за бойни санитари, помагат в петте военни болници и тази дейност ще продължи на смени, посочи още той.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов коментира във Велико Търново и актуалната тема с българо-македонските отношения. В словото си пред курсантите от НВУ той заяви: „През всички тези години българският воин, командир и офицер, никога не са обръщали гръб на противника. Те проливаха кръвта си за Добруджа, Тракия, Поморавието, Македония за един общобългарски национален идеал – това ги прави много по-велики от всички онези, които след това си присвояваха техните заслуги“.
„Споменавайки Македония, чувам някои наши партньори и т.нар. общественици да ни призовават „да направим компромис“, да приемем, че все пак „нещата са се променили“. С какво да направим компромис? С онези 200 000 български воини, които загиваха по бойните полета през 1912 – 1913, 1915 – 1918, 1941 – 1944 година? Да забравим това, че техните деца, майки, съпруги караха един тежък живот, защото техните мъже и синове загиваха за един общобългарския национален идеал – с това ли да направим компромис? Или да направим компромис с тези, които няколко десетилетия рушаха българските военни паметници и разпиляваха костите на нашите герои. С кого да разделим нашата история? Възпитаници на военното училище са Гоце Делчев, полковник Дрангов, полковник Дървингов, генерал Протогеров, общо 11 генерали от Българската армия, десетки полковници, стотици офицери. Какъв компромис да направим – да ги наречем някакви други, а не българи? След като те умираха в редовете на Българската армия за българския национален идеал. Убеден съм, че няма българско сърце и няма българин в чиито вени тече българска кръв, който е готов да направи това“, каза още министър Каракачанов.
|
25.11.2020 |
Сто четиридесет и втората годишнина от началото на военното образование в България и празника на Националния военен университет „Васил Левски“ ще бъдат тържествено отбелязани на 26 ноември в гр. Велико Търново. В честването ще участват министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
На този ден в знак на признателност към българските воини, отдали живота си за свободата и независимостта на Отечеството, ще бъде положена пръст от военните гробища в Сливница, Гургулят и Прилеп в криптата в православния храм „Свети седмочисленици“ в района на Военния университет. Ще бъдат отдадени военни почести и ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на Васил Левски и пред паметника на възпитаниците на Националния военен университет.
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще поздравят ръководния състав, преподавателите, курсантите и студентите по повод празника на Военния университет и ще открият нов кабинет по военна история „Гоце Делчев”.
Тържественото отбелязване на годишнината ще се проведе при стриктно спазване на всички противоепидемични мерки.
Националният военен университет „Васил Левски” е най-старото военно училище в България и води началото си от есента на 1878 г. В него са се обучавали кадри за сухопътните, военноморските и военновъздушните войски. От създаването му до днес най-старото военноучебно заведения на България обучава и възпитава 142 випуска за нуждите на Въоръжените сили.
Уважаеми колеги, Каним ви в 10.15 ч. на 26 ноември 2020 г. в Националния военен университет „Васил Левски“ в гр. Велико Търново за отразяване на тържеството по повод на 142-ата годишнина от началото на военното образование в България, при спазване на противоепидемичните мерки.
|
25.11.2020 |
Със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов е обявен конкурс за заемане на 16 войнишки длъжности във военните формирования на Съвместното командване на специалните операции в гарнизон Пловдив. В него могат да участват български граждани, завършили средни или висши училища в страната или в чужбина. Кандидатите трябва да подадат до 20 януари 2021 г. писмено заявление за участие в конкурса до командира на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) чрез структурите на Централното военно окръжие (ЦВО) в страната.
Във военно формирование 48 650 – Пловдив са обявени 7 вакантни длъжности за автомонтьор, сапьор, санитар и младши оператори по специални операции. По две са вакантните длъжности, обявени във военните формирования 54 120, 56 100 и 56 110 в Пловдив. Те са за радиотелеграфист, радиооператор, химик-дегазатор, младши оператори по специални операции и шофьори. Три са обявените длъжности за военно формирование 56 120 – Пловдив. Те са за работник в кухня, шофьор и пожарникар. Освен завършено средно образование, за повечето длъжности кандидатите трябва да притежават и авиомедицинска годност за изпълнение на парашутни скокове.
Конкурсът ще се проведе в периода 9 – 10 февруари 2021 г. и включва изпит по физическа подготовка, изпит-тест за обща култура и събеседване с кандидата. Изпитът по физическа подготовка ще се проведе чрез определяне на качествата на кандидатите за сила (лицеви опори и коремни преси), бързина (бягане совалка 10х10 м) и издръжливост (крос 1000 м). Тестът за обща култура включва 100 въпроса, като за всеки правилен отговор на въпрос се дава по една точка. Времето за провеждане на теста е с продължителност до 60 минути.
Кандидатите за войници, спечелили конкурса, се приемат на военна служба, ако към датата на сключването на договора не са навършили 40 (44) години.
Изискванията, на които трябва да отговарят кандидатите, необходимите документи и критериите за подбор са посочени в обявата, публикувана на 24 ноември 2020 г. в интернет страницата на Министерството на отбраната, рубрики „Документи“ - „Обяви и конкурси“.
Кандидатите за участие в конкурса могат да получат допълнителна информация освен на телефоните, посочени в обявата, и на телефона на националната кампания „Бъди войник“: 0700 20 407.
|
25.11.2020 |
  Въпреки произтичащите от COVID-19 ограничения за пътуване Съвместната комисия продължи дейността си по координиране прилагането на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната (ССОО). Днес, 25 ноември, комисията проведе своето редовно 21-во заседание дистанционно, чрез използването на електронни платформи за комуникация.
Форумът бе открит и ръководен от съпредседателите на комисията от двете страни – генерал-лейтенант Цанко Стойков, заместник-началник на отбраната и бригаден генерал Джесика Мейераан, заместник-директор на дирекция „Партньорство, сътрудничество в сферата на сигурността и противоракетна отбрана“ в Командването на Силите на САЩ в Европа.
Отчетени бяха резултатите по прилагане на ССОО за периода от проведеното заседание на комисията преди година в София до момента. Обсъдени бяха въпроси относно бъдещото сътрудничество между двете страни във всички области на ССОО, като бе акцентирано на развитието на инфраструктурата на договорените съоръжения и провеждането на планираните съвместни българо-американски подготовки и учения. Приети бяха решения, свързани с бъдещото прилагане на Споразумението между правителствата на България и САЩ за сътрудничество в областта на отбраната. В заседанието участваха членовете на Съвместната комисия и ръководителите на подкомитетите към нея. От българска страна се включиха представители на Министерството на отбраната и Българската армия, както и от министерствата на околната среда и водите, на финансите и на труда и социалната политика. От американска страна участие взеха представители на Командването и компонентните командвания на Силите на САЩ в Европа, Инженерния корпус на Сухопътните войски на САЩ в Европа, Офиса на аташето по отбрана и Офиса за военно сътрудничество към американското посолство у нас.
|
24.11.2020 |
  Военнослужещи от различни военни формирования в страната се включиха в борбата срещу КОВИД -19.
Петте военни болници – в София, Варна, Пловдив, Плевен и Сливен, са подсилени с екипи, натоварени със задачи по дезинфекция на лечебните заведения, а в столицата – и с дейности в Лабораторията по вирусология.
Десетки са военнослужещите, преборили коварното заболяване и готови да дарят реконвалесцентна плазма, за да помогнат и на други да живеят. И това са само първите групи от редовете на Българската армия, заявили благородното си намерение. Създадена е организация в Кръвния център на ВМА, така че всички желаещи да могат да дарят плазма и да спасят живота на пациенти в критично състояние.
Българските военнослужещи са сред най-верните съмишленици на медиците в битката за живот. През цялото време от началото на пандемията от КОВИД-19 те продължиха активно да се включват в акциите на ВМА за насърчаване на безвъзмездното кръводаряване „Бъди един от нас! Дари кръв – спаси живот!”. Защото освен за пациенти с коварната зараза, ВМА продължава отговорната си дейност спрямо и пациентите с други заболявания, чието лечение не търпи отлагане. Именно за осигуряването на кръв и кръвни продукти в тези спешни ситуации на помощ идват военнослужещи и цивилни служители от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия.
Втори ден продължава акцията с участието на униформените от военното формирование в Мусачево, която върви паралелно с кампанията за набиране на дарители за кръвна плазма.
|
24.11.2020 |
Със заповед на министъра на отбраната е обявен конкурс за попълване на 30 вакантни матроски (войнишки) длъжности във военни формирования на Военноморските сили (ВМС). Могат да кандидатстват лица, завършили граждански средни или висши училища, в страната и в чужбина.
Обявените свободни места са във военните формирования във Варна и Приселци (община Аврен). Длъжностите са за водолази, разузнавачи, боцман, мотористи, механици, шофьори и др.
Сред изискванията към кандидатите са да имат българско гражданство, минимум завършено средно образование, да са годни за военна служба, да не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер и др. За длъжностите на спасителен кораб, моторен катер, минен ловец и др. се изисква кандидатът да покрива медицинските стандарти за годност за плавателна служба на надводни кораби.
В срок до 8 януари 2021 г. кандидатите трябва да подадат лично писмено заявление и всички необходими документи до командира на ВМС чрез структурите на Централното военно окръжие (ЦВО) по постоянен адрес.
Конкурсът ще се проведе по график от 4 до 11 март 2021 г. Той включва тест за обща култура, изпит за определяне на физическата годност и събеседване.
Тестът за обща култура обхваща 80 въпроса от 4 области (български език и литература; математика и логика; история; информатика) и се провежда за 60 минути. Изпитът по физическа подготовка включва изпълнение на брой коремни преси и лицеви опори за 90 секунди, тичане совалка 10х10 метра и крос 1000 метра. За някои от длъжностите кандидатите изпълняват още и набиране и плуване и плуване под вода за време.
Кандидатите за приемане на военна служба, които навършват посочената в закона възраст от 40 години през 2021 г. могат да се обръщат към длъжностното лице, приемащо заявленията, за допълнителна информация за сключването на договорите за военна служба. Информация за всички обявени вакантни длъжности във Военноморските сили, условията и сроковете за кандидатстване може да намерите в интернет страницата на Министерството на отбраната тук.
|
23.11.2020 |
        Специализирани екипи от 38-ми батальон за ядрена, химическа и биологична защита и екология, Единния център за начална подготовка и Центърa за подготовка на специалисти от състава на Сухопътните войски оказват помощ на медиците от военните болници в страната в битката срещу КОВИД-19. Те са командировани в болниците в София, Варна, Пловдив, Плевен и Сливен и изпълняват дейности, свързани предимно с дезинфекция на лечебните заведения, а в столичната болница помагат и в лабораторията по Вирусология. Boeннocлyжeщите разливат среди във виросологиите за PSR тестовете, извършват термометриране и дезинфекциране на общите части в клиниките и отделенията на болниците.
Екипите ще се ротират на всеки две седмици.
Създадена е организация и от днес военнослужещи, преболедували КОВИД-19, вече даряват кръвна плазма в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинска академия в София. Кампанията е организирана със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, с която се даде възможност на всеки желаещ да стане донор и така да помогне за лечението на пациенти в тежко състояние.
|
23.11.2020 |
|
20.11.2020 |
Първите двадесет военнослужещи, които са заявили желание да станат дарители на реконвалесцентна плазма за лечение на тежки случаи на Covid-19, ще го направят в седмицата между 23 и 27 ноември. Акцията се провежда в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинска академия (ВМА). За да не се получават струпвания, е създаден график и военнослежещите са разпределени по дни.
Със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов N РД – 103-16 от 9 ноември 2020 г. бе създадена организация за даряване на кръвна плазма от военнослужещи и цивилни служители от Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия. Желаещите могат да дарят кръвна плазма без да има какъвто и да е риск за здравето им, а по този начин може да бъде спасен животът на пациенти в критично състояние, уверяват от ВМА.
Продължителността на целия процес по снемане на анамнеза, диагностика и даряване на плазма отнема около 60-90 минути. На всеки дарител се прави предварителна картотека на място във ВМА и изследване за наличие на антитела.
Всеки преболедувал COVID-19, на възраст от 18-65 г., може да стане дарител на реконвалесцентна плазма и по този начин да помогне на други заразени да живеят. За повече информация: 02/ 92 25 506
|
19.11.2020 |
|
19.11.2020 |
Българските Военноморски сили проведоха противоминни действия за унищожаване на мини от Първата световна война, които бяха открити по време на българо-румънското противоминно учение „Посейдон 2020”. На морското дъно бяха намерени пет бойни морски мини тип „ЕМА“ и една морска мина тип „EMC“. Боеприпасите бяха открити по време на планираната в рамките на учението противоминна операция от минните ловци от състава на Втората постоянна противоминна група на НАТО (SNMCMG2).
Мините тип „EMA“ са котвени, контактни, с размери 1,6 х 0,8 м. и тегло 150 кг. Те могат да бъдат поставяни от надводен кораб или подводница. Мината тип „EMC“ е също котвена, контактна, но с по-голям диаметър и боен заряд от 300 кг.
За осигуряване на безопасността районът, в който бяха открити мините, беше изолиран за корабоплаване и подводни дейности. Противоминните действия са проведени от 6 ноември до 18 ноември 2020 г. в Несебърския залив. Координатор и ръководител на взривните дейности беше капитан III ранг Илия Стойчев – началник на центъра за подготовка на водолази и бордни спасители.
В противоминни действия участваха минен ловец „Цибър“, водолазните катери „Капитан II ранг Никола Фурнаджиев“ и „Форос“, водолазните групи за извършване на обследване, откриване, маркиране и подривявяне на открити морски мини от Пункт за базиране Варна и Пункт за базиране Бургас, както и водолазната група на минен ловец „Цибър“.
Действията на личния състав по откриването, идентифицирането и унищожаването на мините свидетелства за професионализма и високото ниво на подготовка, като същевременно демонстрира, че минната опасност остава актуална дори и сто години след края на Първата световна война.
|
18.11.2020 |
|
« 1 2 3 4 5
423 424 425 » |
|
 |