 |
24.04.2023 |
Второто издание на Черноморския форум ще се проведе в София в периода 24-26 април. Събитието се провежда под егидата на министъра на отбраната Димитър Стоянов и на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, а организатори са командирът на Военноморските сили (ВМС) на Република България контраадмирал Кирил Михайлов и командирът на Военноморските сили на САЩ в Европа и Африка и командващ на Съюзното компонентно командване на НАТО в Неапол (JFC) адмирал Стюарт Мънч.
Форумът ще бъде открит от заместник-министъра на отбраната Теодора Генчовска, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, контраадмирал Кирил Михайлов и адмирал Стюарт Мънч.
Основната тема на форума - „Морската сигурност в Черно море в епоха на конфликт“, е продиктувана от променената ситуация в черноморския регион вследствие на военния конфликт в Украйна. Участие в отделните панели ще вземат представители на ВМС на България, Гърция, Румъния, Турция, Украйна и други европейски държави, на основите командни структури на НАТО и на съюзни държави в Европа и Средиземноморието, както и на неправителствени организации и дипломатически мисии на участващите държави.
|
21.04.2023 |
|
21.04.2023 |
Съвместната летателна тренировка „Тракийска звезда 2023“ с участие на сили и средства от Военновъздушните сили (ВВС) на Република България и ВВС на Република Гърция ще се проведе от 24 до 28 април.
Сред целите на тренировката са постигането на по-висока оперативна съвместимост на ВВС за участие в операции под егидата на НАТО; повишаването на теоретичната, тактико-специалната и летателната подготовка на личния състав; усъвършенстването на работата в международна среда.
По време на съвместната летателна тренировка „Тракийска звезда 2023“ ще се изпълняват следните задачи: въздушен бой с изтребители на средна височина, отбранителни и настъпателни въздушни операции, тактически прехвати, визуално въздушно разузнаване, полети по маршрут на малка и пределно малка височина, непосредствена авиационна поддръжка, търсене и нанасяне на условни удари по земни (морски) обекти.
От българска страна ще участва личен състав и авиационна, самолетообслужваща и специална техника, осигуряващи и обслужващи средства от военни формирования 28000 – Граф Игнатиево, 26030 – Безмер, 32040 – Крумово, 44510 - София и 22320 – Божурище. Гръцките ВВС ще изпълняват полети със самолети F-16 без кацане на българско летище.
Общ ръководител на съвместната летателна тренировка ще бъде командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров.
*** Ежегодната международна летателна тренировка „Тракийска звезда“ се провежда от 2010 г. Участниците в нея имат възможност да развиват своите умения и да усъвършенстват опита си за координация и взаимодействие.
|
21.04.2023 |
   „За нас е изключително важно, че имаме възможност да тренираме съвместно в многонационална среда и това е бъдещето пред нашите армии. Подготовката на този етап - при втората ротация на италианската бойна група, показа възможностите на формированието и отличното интегриране на всички нации в състава на бойната група“. Това каза командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов на заключителния етап на тактическото учение с бойни стрелби „Сeleritate“ на многонационалната бойна група на НАТО в България. То се проведе на учебен полигон „Ново село“ с цел да бъдат потвърдени постигнатите пълни оперативни способности на бойната група при провеждане на мобилна отбранителна операция.
Командирът на многонационалната бойна група полковник Андреа Фратичели изказа благодарност на българската страна за домакинството на формированието, както и на въоръжените сили за пълната подкрепа. „Ние сме способни да си взаимодействаме, да работим заедно много добре и да имаме пълни оперативни способности, което показва желанието на съюзниците в НАТО да бъдат тук и да имат готовност да реагират в случай на необходимост“, каза той.
В сертификационното учение участваха над 500 военнослужещи с около 100 бойни машини и военна техника от състава на италианска и българска механизирани роти и гръцки, черногорски и македонски взводове. Съвместната подготовка в многонационална среда допринася за повишаването на колективните отбранителни способности и оперативната съвместимост на съюзниците в Алианса.
* * *
Бойната група със страна-домакин България беше формирана на 1 март 2022 г. В състава й освен българско формирование от Сухопътните войски беше включена механизирана рота от Сухопътните войски на САЩ. На 4 март 2022 г. беше декларирано постигането на първоначални оперативни способности.
На 17 октомври 2022 г. Италия пое ролята на рамкова държава на бойната група в нашата страна. В състава на многонационалното формирование са включени над 900 военнослужещи от Италия, както и военни формирования от България, САЩ, Албания, Гърция, Република Северна Македония, Черна гора, и Турция.
Подготовката на бойната група включва съвместни тактико-строеви занятия и тактически учения с бойни стрелби. Постигането на пълни оперативни способности от многонационалното формирование в България беше проверено и декларирано по време учението „Ответен удар“ през декември 2022 г.
|
21.04.2023 |
    Тактически учения на кораби от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби на море се проведоха през седмицата. Фрегата „Дръзки“ от състава на дивизион патрулни кораби плава за провеждане на тактическо учение на единичния кораб. Отработени бяха дейности по организиране на видовете отбрани и защити на кораба при прехода му на море, контрол на корабоплаването, стрелба по морска и въздушна цел, отклонение от атаките на въздушен и надводен противник, защита от ядрено, химическо и биологично оръжие и борба за живучест на кораба.
Рейдови миночистач „Евстати Винаров“ от дивизион противоминни кораби и минен заградител „Сириус“ от отряд кораби със спомагателно назначение проведоха учения на единичния кораб. Основният спектър от задачи, които се изпълниха, са свързани с отработване на мероприятия по управление на кораба при самостоятелно плаване и използване на оръжието и техническите средства в интерес на видовете отбрани и защити и повишаване на подготовката на екипажите за изпълнение на задачи на море. Бяха проведени тренировки и учения по стрелба по морска и въздушна цел, постановка на корабни и вертолетни контактни и неконтактни тралове, приемане и товарене на минен боезапас, поставяне на морски мини от единичен кораб, тренировка по стоварване на техника на необорудван бряг.
Освен щатния екипаж, на борда на корабите плаваха и курсанти от ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“ за провеждане на плавателна практика.
|
20.04.2023 |
  „Вашето доброволно обединение, 16-то поред в страната ни, ме изпълва с увереност, че бъдещето на България ще бъде поверено в добри ръце. В ръцете на млади хора, за които съхранението на националната идентичност и самочувствие е много важно. Вие сте готови да отделите от времето си, за да се учите на нашата история и традиции, да се подготвяте и да участвате в различни официални и представителни церемонии, да представлявате град Рудозем, местната култура и традиции“. Това заяви днес, 20 април, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на церемонията по тържественото връчване на знаме на 16-ия ученически гвардейски отряд. Събитието се състоя в спортната зала в гр. Рудозем. Отрядът включва 25 момчета и момичета от Средно училище „Свети Свети Кирил и Методий“ в града.
„Със сигурност родолюбивите инициативи, които сте реализирали в годините в Рудозем, имат отношение за интереса на децата към българската история и към техния избор да бъдат част от този отряд“, посочи той в обръщението си към присъстващите жители на града. Адмирал Ефтимов подчерта също, че знамето е символ на най-възвишените традиции и добродетели на българското войнство, на военната чест, доблест и слава. Олицетворява държавния суверенитет, Родината и Българската армия.
„Ще бъда истински радостен, ако някои от вас, след като завършат образованието си, ще се насочат към отговорната професия на военнослужещ от Българската армия. Тя изисква високи морални устои, както и знания, свързани с най-съвременни науки и технологии“, обърна се началникът на отбраната към децата от 16-ия гвардейски отряд. Пред директора на училището Сийка Кирякова той изказа своята увереност, че участието в обединението ще даде на децата още по-голям стимул да постигат успехи в учебния процес.
Инициативата за създаването на ученически гвардейски отряди и оркестри се реализира от Сдружение „Младежки гвардейски отряди“. Церемонията в гр. Рудозем се извърши под патронажа на президента на Република България Румен Радев, с подкрепата на Министерството на отбраната и участието на Националната гвардейска част, представителния ансамбъл на Въоръжените сили и Гвардейския представителен духов оркестър. Присъстваха кметът на община Рудозем Румен Пехливанов, областният управител на Смолянска област Стефан Сабрутев, съветникът по сигурност и отбрана на президента на Република България Илия Милушев, директорът на Националния инспекторат по образованието д-р Анелия Андреева, представители на духовните общности и на местната власт, военнослужещи и граждани.
|
19.04.2023 |
Министър Димитър Стоянов и посланикът на САЩ Н.Пр. Кенет Мертен обсъдиха двустранното сътрудничество в областта на отбраната. В срещата участваха заместник-министрите Теодора Генчовска и Катерина Граматикова, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, началникът на политическия кабинет на министъра Владко Владов, както и заместник-ръководителят на посолството на САЩ Андреа Брулет-Родригес, аташето по отбрана полковник Пол Сиболд и вторият секретар Патриша Вендъруол.
„България и САЩ са съюзници в НАТО и развиват стратегическо партньорство, обединени от общи ценности и приоритети. Ние работим непрекъснато за надграждане на това партньорство във всяка една сфера в областта на отбраната“, заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов.
„За мен е чест да бъда посланик в държава като България, която е ценен съюзник, партньор и приятел на САЩ. Ние наистина споделяме важни общи ценности“, каза посланик Мертен.
Министър Стоянов представи някои от основните проекти за модернизация на Българската армия: придобиването на самолетите F-16, проекта за бойна машина за пехотата, за 3D радарите и зенитно-ракетните комплекси. „Основната задача пред нас като служебен кабинет е работата по модернизацията на Българската армия. Заедно с военната експертиза постигнахме доста в последните девет месеца“, каза министърът на отбраната. Министър Стоянов представи и усилията на неговия екип да гарантира охраната на въздушното пространство от българските Военновъздушни сили до средата на 2025 г., когато се очаква да пристигнат първите самолети F-16.
На срещата бяха обсъдени още индустриалното сътрудничество между двете държави, бойната група на НАТО, на която България е страна-домакин, участието в общи учения. Обсъдена беше хуманитарната, военно-техническа и военна помощ, която България предостави на Украйна в изпълнение на трите решения на Народното събрание от 2022 година. Посланик Мертен заяви, че САЩ оценяват високо помощта, която страната ни е оказала на Украйна.
|
18.04.2023 |
   111 години от създаването си отбеляза днес Военната академия „Г. С. Раковски“. В церемонията участваха заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, офицери, военни аташета, преподаватели, обучаеми и гости.
„Военната академия вече 111 години подготвя висококвалифицирани кадри за въоръжените ни сили, както и категорично реализира една от целите в политиката на Министерството на отбраната, свързани с военното образование – да бъде адаптирано към съвременните реалности и потребности. Военната академия е емблема за академично обучение в областта на сигурността и отбраната, а нарастващият интерес и броят студенти, сред които и много чуждестранни, са достатъчно показателни за успеха на работата Ви“, заявява в поздравлението си министърът на отбраната Димитър Стоянов.
„Историята, традициите, опитът са огромна част от капитала на Военната академия „Г. С. Раковски“. Но академията успя и много бързо да модернизира своите програми, а преподавателите са изключително адаптивни по отношение на изискванията на НАТО и Европейския съюз“, каза в приветствието си заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска. Тя благодари на Военната академия за активното й подпомагане на дейността на Министерството на отбраната и специално отбеляза ролята й в провеждането на учението на НАТО за управление на кризи CMX 2023. В заключение заместник-министърът изрази надежда все повече да се използва огромният потенциал на академията по отношение на анализи, стратегии и доктрини, както и тя да стане атрактивен образователен център и за военнослужещи от страните-членки на НАТО.
„Вече 111 години Военна академия „Георги Стойков Раковски“ е ключова институция за военно образование и наука. Тя е най-важното място в национален мащаб за изграждането на командири за оперативното и стратегическото ниво за управление във Въоръжените сили. Тройното повторение на цифрите в тази годишнина ни навежда на мисълта за устойчивост и значимост - устойчивост във времето, значимост в делата“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в своето приветствие. Той бе категоричен, че традициите в качеството на образованието, нивото на възпитанието и разбирането за собствен принос към военната наука тук ще се предават от поколение на поколение. „Разбира се, това ще става в контекста на съвремието – на новостите в теорията и практиката във военното дело, на огромната динамика в развитието на технологиите, на въоръжението и техниката“, подчерта началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов се спря на важните уроци от войните от последните години, които демонстрират голямото значение на съвременните технологии и показват как гъвкавото планиране и инициативата на командирите на оперативно и тактическо ниво имат ключова роля за успеха на военните действия. Той отбеляза и нарастването на изискванията към офицерите, което императивно води и до повишаването на очакванията към академичното военно образование.
„Академията е основен стълб на родното военно образование, гарант на българската държавност. Тя се утвърди като авторитетен български център за формирането на бъдещи военни и граждански лидери в областта на сигурността и отбраната“, заяви в приветствието си и началникът на Военната академия генерал-майор Тодор Дочев.
В рамките на церемонията в корпуса на висшето военно учебно заведение бе открит Център за изследване на екстремизма и тероризма.
|
16.04.2023 |
Екипаж от състава на 16-а авиационна база Враждебна извърши днес, 16 април, авиомедицинска евакуация със самолет „Спартан“ на родилка в тежко състояние.
Въпреки сложните метеорологични условия в страната самолетът излетя в 15.50 ч. от София към авиобаза Безмер с медицински екип на борда.
Пациентката беше превозена от болницата в Сливен до авиобаза Безмер, а след това - транспортирана със „Спартана“ до София. Самолетът кацна в 20.42 ч. на летището в столицата.
Медицинската евакуация на родилката беше изпълнена без усложнения благодарение на професионализма на екипажа на самолета – капитан Евгени Златанов, старши лейтенант Калоян Атанасов и капитан Николай Михайлов.
|
16.04.2023 |
Дежурен екипаж на вертолет „Пантер“ от авиобаза „Чайка“ получи днес, 16 април, задача да извърши оглед на плаващ предмет във водите на Черно море, на север от устието на река Камчия. Сигналът за съмнения за плаваща мина е подаден от гражданин на телефон 112.
Екипажът изпълни полет с вертолета от 14.37 ч. до 15.11 ч. за обследване на района. Военнослужещите са установили, че плаващите предмети са туби за рибарски принадлежности.
Военноморските сили поддържат постоянна готовност за обследване и противоминни действия, за да осигурят свободното корабоплаване в българските морски пространства.
|
13.04.2023 |
На специализиран екип от военно формирование 44 200 – Стара Загора, днес, 13 април, беше възложена задача да унищожи боеприпас, открит при изкопни дейности в индустриалната зона на гр. Дъбово, област Стара Загора. При огледа на място военнослужещите идентифицираха боеприпаса като бронебойно-трасиращ снаряд без взривател, стар образец. Те транспортираха и унищожиха снаряда в района на полигон „Люляк“, при спазване на всички мерки за безопасност.
Ръководител на специализирания екип е лейтенант Валентин Атанасов.
|
12.04.2023 |
„България никога не е заявявала и не е предлагала да дарява самолетите си МиГ-29 на Украйна“. Това заяви пред журналисти министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 12 април. Той изрази съмнение в достоверността на публикуваните изтекли документи и допусна, че е възможно да са преработени. Министър Стоянов изтъкна, че българските пилоти продължават и днес да летят със самолети МиГ-29 и да дават бойни дежурства с тях. „В Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България има клауза, която не позволява друга държава да поеме охраната на нашето въздушно пространство. В чл.130 се посочва, че Българската армия, самостоятелно или съвместно с партньор, може да носи бойно дежурство, но никога – друг вместо Българската армия“, подчерта той. „Следователно има сериозна законова пречка самолетите да бъдат предоставени и освен това – страната ни има нужда от тях“, заяви министърът.
Водени са разговори по т.нар. „триъгълните сделки“, свързани с възможностите за замяна на наше старо въоръжение с друго, съвместимо с това на страните-членки на НАТО, но никога в тези разговори не е предлагано самолетите МиГ-29 да бъдат дарени - посочи министър Стоянов.
Министерството на отбраната обяви две обществени поръчки – за закупуване на двигатели и за ремонт на двигатели на самолети МиГ-29, припомни той. Очаква се по тях да бъдат подадени оферти. Министър Стоянов изрази надежда до края на април от Полша да пристигне още един самолетен двигател.
В Комисията по отбрана на 49-ото Народно събрание ще бъдат представени две оферти за т.нар. „заместващи платформи“ за изтребителите. „Беше отправено запитване към четири страни - Израел, САЩ, Франция и Швеция. Получените две оферти ще бъдат представени на депутатите и много ми се иска да бъде приета която и да е от тях“, посочи министър Стоянов и подчерта: „Правим всичко възможно да можем да охраняваме сами въздушното пространство“.
|
12.04.2023 |
 Специализиран екип от 91-ви инженерен батальон за обща поддръжка – Пловдив днес, 12 април, транспортира и унищожи корозирала ръчна граната с взривател. Боеприпасът е намерен при почистване в частен имот в село Жребичко, област Пазарджик.
Под ръководството на капитан Иван Тричков военнослужещите унищожиха ръчната граната на 1 км. от населеното място при стриктно спазване на мерките за безопасност.
Специализираният екип действа по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.
|
11.04.2023 |
Международният ден на авиацията и космонавтиката 12 април ще бъде отбелязан с различни прояви.
На 12 април, сряда, в авиобаза Безмер ще се проведе „Ден на отворени врати”. От 09.30 до 12:30 ч приятелите на авиацията ще имат възможност да разгледат модернизираните самолети Су-25, стрелково въоръжение, екипировка, специална и самолетообслужваща техника. Музеят на авиобазата ще бъде отворен за посетителите, където ще могат да се запознаят с историята й, част от която е вторият български космонавт – Александър Александров.
В Пловдив Музеят на авиацията ще отбележи празника със специална програма от 9 ч. до 18 ч. Тази година акцентът е върху българския принос в областта на космическите изследвания и технологии. Посетителите ще имат възможност да се запознаят с български разработки, летели в Космоса, представени в изложбата на секция „Слънчево-земна физика“ към Институт за космически изследвания и технологии – БАН. Гостите ще могат да тестват и своята пространствена ориентация с моно-жироскоп. Атракционът е единственият подобен в България и наподобява уред за изпитване на астронавти и пилоти. Събитията от програмата са включени в цената на билета.
До 21 април в Пловдив гостува и Пътуващата изложба „110 г. българска бойна авиация”, организирана от Командването на Военновъздушните сили. Експозицията с авиационни кадри е подредена в близост до Военния клуб в центъра на града. Изложбата съдържа 60 платна, които отразяват историята и съвремието на българските ВВС. В тях са запечатани моменти от ежедневието на видовете авиация – изтребителна, щурмова, транспортна и вертолетна, и останалите родове войски от състава на ВВС – зенитно-ракетни и радиотехнически.
|
11.04.2023 |
„България твърдо стои зад суверенитета и териториалната цялост на Украйна“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов по време на среща с новия посланик на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. В срещата участва и заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска. Министър Стоянов запозна Н. Пр. посланик Илашчук с решенията на Народното събрание за оказване на хуманитарна, военно-техническа и военна помощ на Украйна. „Страната ни участва и в мисията на ЕС EUMAM. Имаме готовност за обучение на бойни санитари и очакваме заявките на украинската страна“, обясни министър Стоянов.
Н. Пр. Олеся Илашчук благодари за оказаната от България помощ за Украйна, както и за подкрепата за нейната европейска и евроатлантическа интеграция. Тя подчерта, че Украйна винаги е била верен партньор на България и изрази надежда ефективното сътрудничество между двете страни да продължи.
|
« 1 2 3 4 5
502 503 504 » |
|
 |